Ana sayfa Raporlar Forex Raporları Güncel Dolar ...

Güncel Dolar Kuru USD/TRY Yorum ve Analizleri

PAYLAŞ
  güncel dolar yorumlarıDolarTL Ne Olur? Güncel Dolar Yorumları

  Dolar Düşer mi? Dolar Ne Kadar Yükselir? Sorularının cevapları için gün içinde gelen en yeni dolar kuru yorumları ve DolarTL teknik analizlerini aşağıda sıralı halde görebilirsiniz. Kurum ve uzmanlardan gelen en son yorum en üstte yer almaktadır. Bu sayfada yukarıda kısa vade aşağıda ise haftalık orta vadeli kur yorumları yer almaktadır.

  08.12.2017 tarihli Dolar Kuru Yorum ve Güncel DolarTL Analizleri

  Serkan İşlek, Araştırma Uzmanı – Dolar Kuru Yorumu

  Dolar Kuru 3,80’in Altına İnebilir

  Bugün Türkiye’de açıklanan Ekim ayı Sanayi Üretimi verisi aylık bazda 0.6’lık artış gösterirken, bir önceki yılın aynı dönemine göre(yıllık) artış yüzdesi ise 7.3 oldu. Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek,  Avrupa Bilriği’ne üyelik konusunda reformların hızlandırıldığına vurgu yaparken, ABD’den ise oldukça önemli veri paketi takip edildi. Kasım ayı Tarım Dışı İstihdam Değişimi 200 Bin kişilik beklenti üzerinde 228 Bin olarak açıklanırken, önceki ay gerçekleşmesi(261 Bin) de 13 Bin aşağı yönlü revize edildi. Geçtiğimiz ay yüzde 4.1’lik oranla Aralık 2000 döneminden bu yana en düşük seviyeye gerileyen İşsizlik Oranı sabit kalırken, enflasyon görünümü açısından önemsenen Ortalama Saatlik Kazançlar da ise yüzde 0.3’lük artış beklentisin altında(yüzde  0.2) kalındığı görüldü. Ayrıca bu verinin geçtiğimiz ay datası da yüzde -0.1 olarak revize edilerek Ekim gerçekleşmesi önceki 11 dönemin en düşüğüne çekilmiş oldu.

  Yurtiçi sistematik risklerimizde görülen düzelme ve önümüzdeki hafta yapılacak olan TCMB toplantısına yönelik beklentilerin aşağı yönlü baskıladığı kur da teknik olarak ilk etapta 3.8385 seviyesini takip etmekteyiz. Bu seviye altı kalıcılıklarda 3.8210-3.7975 bandı takibimizde olacak. 3.8385 üzerinde toparlanma hareketlerinde ise 3.8440, 3.8490 ve 3.8550 dirençleri izlenebilir. (Işık FX)

   

  Dolar Kuru Son Durum

  DolarTL’de düşüş. Bir süredir fiyatın sıkışarak fazla hareket etmediği kurda, fiyat bugün saat 13:00 itibari ile ortalamanın (sarı noktalı) altına indi. Bu inişin ardından ikinci periyottaki (saatlik grafik olduğu için her mum 1 saat, 1 periyot) düşüşle bollinger bandı açıldı ve düşüşün daha da derineleşeceğini gösterdi. Saat 16:00 itibari ile olan derin düşüşte kur en düşük 3,8290 seviyesini gördü ve açılan bandı takip etmeye devam ederek yukarı tepki verdi. Şu anda 3,8350 seviyesinde işlem görüyor.

   

  Enver Erkan, Araştırma Müdürü – Dolar ve ABD Tarım Dışı İstihdam Verisi Değerlendirmesi

  ABD’de NFP beklentilerin üzerinde, AHE ise zayıf kaldı…

  ABD’de Kasım ayında NFP 195K olan beklentinin üzerinde 228K olarak açıklanırken, Ekim ayının istihdam artışı ise 261K’dan 244K’ya aşağı yönlü revize edildi. İşsizlik oranı ise piyasanın beklediği gibi %4,1 seviyesinde kaldı. Özel sektörde 195K olan istihdam artışı 221K olarak gerçekleşirken, kamuda istihdam da 7K gibi düşük bir seviyede kaldı. Bu, istihdam artışının büyük bir bölümünün özel sektör kaynaklı olduğunu gösteriyor. Katılım oranı %62,7 seviyesinde sabit kalırken, haftalık çalışma saati 34,5’a çıktı ve tam zamanlı istihdam artışının yoğunlukta olduğunu gösterdi. Uzun süreli işsizlik oranı ise %8’e yükseldi.

  Manşet veri beklenenden ve yılın ortalamasının üzerinde, bu yüzden manşet veri güçlü. Ancak AHE tarafına baktığımızda; istenen bir tablo olmadığını görmekteyiz. Aylık bazda %0,3 artması beklenen AHE, %0,2’de kalırken; Ekim ayında değişime işaret etmeyen veri %0,1 küçülmeye doğru revize edildi. Böylece yıllık ücret artış oranı da %2,7 olan beklentinin altında %2,5 seviyesinde kaldı. Gelen revizeler Ekim ayındaki ücret enflasyonu rakamını da %2,4’ten %2,3’e düşürüyor.

  Alt kalemler itibariyle; özelde 221K, kamuda 7K, inşaatta 24K, imalatta 31K, özel hizmetlerde 159K, perakende sektöründe 19K, finans sektöründe 8K, beyaz yakada 46K, eğitimde 13K, sağlıkta 41K, kültür ve eğlencede 14K’lık istihdam artışı var. Önemli sektörlerin tamamına yakınında istihdam artışı görülmesini ise geniş resim açısından olumlu görmek lazım.

  Euro Tutunma Uğraşında, TL Önemli Seviyenin Altında

  Sonuç olarak, elbette tek bir veri Fed açısından öngörülerde bir değişikliğe yol açmaz. Gözler Çarşamba günkü FOMC açıklamasında olacak; faiz beklentisi 2 veya 3 bölgesinde ve bunda yukarı doğru bir hareket olacak mı, olmayacak mı buna bakacağız. Dolar endeksi, düşük gelen ücretlerden dolayı kazançlarını azaltmış görünüyor. EUR 1,1760’a tutunma uğraşında, altın ise 1245 USD desteğinden hafif tepki veriyor. Kritik durum, biraz bizde; çünkü USDTRY 3,84 altına geçti ve desteğin altına doğru sarkma gösterdi. Tabii, haftaya bizim Merkez Bankamız’dan da faiz artırımı beklenmesi kurun yukarı gitmesini engellemektedir.

   

  Vahap Taştan, Araştırma Uzmanı – ABD Tarım Dışı İstihdam Değerlendirmesi

  ABD Ekonomisi Güçlü Sinyalini Koruyor, Piyasa Mutlu, Fed Mutlu…

  BLS verilerine göre ABD’de Kasım ayında tarım dışı istihdam beklentilerin üzerinde 228 bin kişi artış gösterdi. Ücretlerdeki artış ise beklentilerin altında kalırken %0,2 oranında gerçekleşti. Veriyi bir miktar kırılgan hale getiren ise Ekim ayı ücretlerinin %0,1’lik düşüşe revize edilmesi fakat bu Dolar bazında düşük bir rakam ve piyasanın bu orana tepki verdiğini izlemekteyim. Verinin detayına girmeden önce öncü verileri hatırlatırsak, ISM hizmet rakamında istihdam endeksinde beklenmedik bir düşüş (2,2 puanlık) izlemiştik. Yansıması tarım dışı istihdam içerisinde de görülüyor. İmalat sektörünün katkısında ise yine ISM imalata göre gidecek olursak sakin bir seyir bekleniyordu. Geçen aya göre önemli bir değişiklik olmadı. Yine de bilindiği üzere istihdama katkıda hizmetlerin kesin bir öncülüğü ve önderliği var.

  Gelelim diğer detaylara: Malum herkesin artık tarım dışı istihdamda takip ettiği bir ücret verisi var. Bir süredir ücretlerdeki artış volatil olmakla birlikte aşağıdaki radar grafikte de görüldüğü üzere geçen yılın altında seyrediyor. (kırmızı hat mavi kesikli hatta göre merkeze daha yakın). Bunun Fed tarafında yansıması muhtemelen PCE cephesinde kendini gösterecektir. O tarafa da değinecek olursak, evet işsizlik oranı düştükçe ortalamada ABD ekonomisinin yarattığı istihdam düşüyor ve ücretler artıyor fakat bu artış geçen yılın altında kalınca, hane halkının güven endeksinde bir artış görmemize rağmen bunun enflasyona yansıması sınırlı kalıyor. (bkz: PCE enflasyon)

   

  Sonuç: Sonda söyleyeceğimizi ilk söyleyelim ve bu veriden piyasanın mutlu Fed’in desteklendiğinin altını çizelim. Bir süredir ABD ile ilgili her yazımda Fed – 2017 ajandasını kapattık diye yineliyorum. Bundan sonraki süreç 2018 için belirleyici olacak. Verinin bu ayki hali Fed’in kademeli faiz artırımını destekliyor.

  Revizelere çok takılmamak gerekiyor. Sonuçta daha önceden fiyatlanmış bir verinin bir şokunu görüyoruz ve bence önemli olan trend. Fed için bu veriden yola çıkarak bir 2018 yorumu yapmak hata olur, bu nedenle ben toplantıyı görme taraftarıyım.

  Gelelim fiyatlamaya: Normal şartlarda olsak verinin başta bir Dolar negatif fiyatlamaya tabi olacağını, sonrasında ise Dolar’ın destekleneceğini düşünebilirdik fakat; EURUSD 1,1730’lara kadar gelmişken, ABD 10 yıllık faiz 2,40’ları aşamazken, altın çok da rasyonel görmediğim bir şekilde 1256’nın altına sarkarken, daha fazla bir Dolar pozitif hava beklentisine girme taraftarı değilim.

  Büyük Resimde Aşağı Gidiş

  Son bir konu; piyasanın çok dikkat etmediği bir grafik fakat üzerine çok uzun yazmaya gerek yok, işsizlik oranı azaldıkça büyük resme bakacak olursak, 3 ve 12 aylık ortalamalarda aşağı yönlü hareket devam ediyor. (Yukarıdaki grafik) Tam istihdamda mıyız? Tartışmasına girmeyeceğim sadece bir gösterge olması açısından paylaşıyorum.

   

  ABD Tarım Dışı İstihdam Verileri

  ABD’de Kasım ayında tarım dışı istihdam beklentilerin üzerinde gelirken, işsizlik oranı değişmedi. ABD Çalışma Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, tarım dışı istihdam 228 bin arttı. Ekonomistlerin beklentisi istihdamın 195 bin artması yönündeydi.

  Aynı ayda işsizlik oranı yüzde 4,1 olarak kaldı. Piyasanın beklentisi de işsizlik oranının değişmeyeceği yönündeydi. Bilgi Notları:

  Bir önceki ayın tarım dışı istihdam verisi 261 bin artıştan 244 bin artışa revize edildi.
  – İmalat sektöründe istihdam 31 bin kişi arttı. Piyasa tahmini 15 bin artış şeklindeydi.
  – Özel sektörü istihdamı 221 bin arttı. Beklenti 200 bin artış olacağı yönündeydi.
  – Kamuda istihdam 7 bin artış gösterdi.
  – Haftalık ortalama çalışma saati 0,1 saat artışla 34,5 olarak gerçekleşti.
  Saatlik kazanç 0,05 dolar artışla 26,55 dolar oldu.Saatlik kazançlar aylık yüzde 0,19, yıllık yüzde 2,5 arttı. Beklenti kazancın aylık yüzde 0,3, yıllık yüzde 2,7 artacağı yönündeydi.
  – İşgücüne katılım oranı yüzde 62,7 olarak kaldı.
  Geniş tanımlı işsizlik oranı yüzde 7,9’dan yüzde 8,0’e çıktı.
  – ADP özel sektör istihdam artışı 190 bin olarak açıklanmıştı.
  – Fed’in son projeksiyon raporunda işsizlik oranı beklentisi bu yıl için yüzde 4,3, gelecek iki yıl için yüzde 4,1, 2020 için yüzde 4,2 ve uzun dönemi için yüzde 4,6 olarak açıklanmıştı.
  – Fed 2 gün önce yaptığı toplantısında faiz oranlarında bir değişikliğe gitmemişti.
  – Fed 12 Aralık’ta faiz toplantısını gerçekleştirecek. Piyasa beklentisi faizlerde 25 baz puan artış olacağı yönünde.

   

  Ziraat Yatırım – DolarTL Paritesi USDTRY Yorumu

  Hafta boyunca güçlü bir görüntü sergileyen Dolar bu sabah da dirençli durmakta. Dolar endeksi (DXY) 94 seviyesinin hafif altında. Alt yapı yatırımları ile ilgili planların önümüzdeki haftalarda açıklanabileceği yönündeki haber akışı Dolar’a ilave bir katalizör olmuş gözüküyor. Günün verisi ise TSİ 16:30’da ABD’de açıklanacak İstihdam Raporu. Piyasa beklentisi istihdamda 195bin kişilik artış iken, işsizlik oranı beklentisi %4,1. Rapor’da takip edilecek önemli kalem ise saatlik ücretler (Beklenti aylık %0,3 artış) olacaktır. İstihdamda ciddi bir sapma olmadıkça piyasa da ücretlere odaklanabilir. Verinin beklentilerin üzerinde gelmesi Dolar’a olan talep devam edebilir. Aksi durumda, geri çekilmeler kaçınılmaz olabilir. Bir süredir pozitif ayrışan ve son günlerde Dolar’daki güçlenme ile yükseliş kaydeden kur için de söz konusu veri önemli olacaktır.

  Güçlü bir veride 3,90 direncinden tepki gelebilir. Zayıf bir veride ise 3,84 seviyesi hedef olabilir. Veriden sonra da piyasa önümüzdeki hafta gerçekleşecek TCMB toplantısına odaklanabilir ki fiyatlamalar kısmen de olsa TL lehine olabilir. Son olarak, bu sabah yurtiçinde açıklanan Ekim ayı sanayi üretimi aylık %0,7 oranında artarak %0,3 olan beklentilerin üzerinde gerçekleşti. Verinin ardından kurda sınırlı da olsa geri çekilme gözlemledik.

   

  Anadolu Yatırım – DolarTL Paritesi USDTRY Yorumu

  TCMB’den 14 Aralık toplantısında faiz artıracağına dair devam eden beklentilerin etkisiyle paritede 3,84-3,8750 bandında sakin seyir devam ediyor. Dün gelişmekte olan diğer para birimlerindeki değer kayıplarının paralelinde 3,8727’ye kadar yükselen paritede, kapanış 3,8645 seviyesinden gerçekleşirken, bu sabah işlemler 3,87’ye yakın seviyelerden geçmekte. 3,8700/3,8750’nin yukarı kırılması durumunda 3,89-3,90’a doğru hareket oluşabilecekken 3,90 önemli direnç seviyesi. ABD’de devam eden dava süreci ile BM Genel Kurulu’nun Kudüs konusunda bugün yapılacak toplantı ile ABD’de bugün açıklanacak ABD Kasım ayı istihdam raporu takip edilecek. 13 Aralık FOMC toplantısında faiz artırımına kesin gözle bakıldığı ortamda bugünkü istihdam raporunun çok etkili olması beklenmese de ortalama saatlik kazançlar enflasyon beklentileri açısından ve Fed’in 2018 yılı faiz artırımı beklentileri açısından önemini korumaya devam ediyor. Ortalama saatlik kazançlarda aylık %0,3, yıllık %2,7’lik artış beklentisi hakim.

  Son Fiyat:3,8709
  Destekler:3,8600-3,8500-3,8400
  Dirençler:3,8750-3,8800-3,8900

   

  Garanti Yatırım – DolarTL Paritesi USDTRY Yorumu

  TL’ye İlişkin Görüşümüz Yapıcı

  TCMB’nin 14 Aralık’ta yapılacak PPK toplantısında faiz artırımına gideceğine ilişkin beklentinin güçlenmesi ve Türkiye özelinde siyasi risk algısının kısmen normalleşmesi USD/TL kurunun hafta ortasında 3.84’lü seviyelere kadar gerilemesine imkan sağlamıştı. Ancak haftanın ilk iki gününde kaydedilen sert düşüş USD’nin dünya para birimleri geneli karşısında izlediği güçlü seyrin de etkisiyle yerini hafif bir tepki hareketine bıraktı. USD/TL kurunda bugün ABD istihdam verileri takip edilecek.

  Bunun ardından ise yatırımcılar önümüzdeki hafta yapılacak PPK toplantısına odaklanmaya başlayacaktır. TL’ye ilişkin görüşümüz yapıcı olsa da, toplantı öncesinde USD/TL’nin 3.80’in altına kalıcı olarak inmesini beklemiyoruz.. Benzer şekilde EUR/TL ve GBP/TL’de de 4.50 ve 5.15 seviyeleri aşağı yönlü hareketleri sınırlayabilir. USD/TL’de 3.85, 3.84 ve 3.825 seviyeleri destek, 3.8790 ve 3.90 direnç olarak takip edilebilir.

   

  Deniz Yatırım – DolarTL Paritesi USDTRY Yorumu

  Teknik göstergelerin aşırı satım bölgesinden toparlanma sinyalleri verdiği USDTRY’de hafta başından itibaren görülen satış baskısının ardından yatay hareketler görülmeye devam ediyor. Yukarı yönlü hareketlerin devamı durumunda Salı görülen en yüksek seviye olan 3.8790 seviyesi 20 günlük ortalaması olan 3.9033 öncesindeki direnç noktasını oluşturuyor. Satış baskısının devamı durumunda 7 Kasım’da gördüğü en düşük seviye olan 3.8215 seviyesi en yakın destek noktası olarak karşımıza çıkıyor. Bu seviyenin altına ataklar 3.8000 psikolojik desteğini gündeme getirebilir.

  DESTEK : 3.8215 – 3.8000 – 3.7800 DİRENÇ : 3.8790 – 3.9033 – 3.9457

   

  Vahap Taştan, Araştırma Uzmanı – DolarTL Paritesi USDTRY Yorumu

  Dolar/TL, kısa bir dip oluşumundan sonra yönünü yukarı çevirmeye çalışıyor. Henüz kısa vadeli zirveler aşılamasa da Türkiye tahvil faizlerindeki yükseliş, Lira’nın değer kazanmasını sınırlıyor. TL, hafta içerisinde Dolar karşısında en çok değer kazanan para birimleri arasında yer alsa da orta uzun vadede negatif ayrışma devam ediyor. 3,8330 – 3,8470 bölgesi ana destek olarak takip edilebilir. (Alnus Yatırım)

   

  Şeker Yatırım – DolarTL Paritesi USDTRY Yorumu

  Merkez Bankası’nın 14 Aralık’taki toplantısında geç likidite penceresinde faiz artışı yapacağına dair oluşan beklentiyle hafta genelinde pozitif ayrışan Türk Lirası’na istinaden Dolar/TL kurunun rekor seviyelerden gerilediği gözlemlendi. Fakat kur düşüşünü 3.8400 bandı üzerinde durdurdu ve yönünü yukarı verdi. Dolar endeksinin de toparlanması kurun yükselişini desteklemekte. Kurun 25 barlık ortalaması olan 3.8710 üzerindeki fiyatlamalarında sırasıyla 3.8970 ve 3.9265 dirençleri gündeme gelebilir. Aksi yöndeki fiyatlamalarda ise 3.84 ve 3.80 desteklerine kadar geri çekilmeler görülebilir.

   

  Ekin Akbaş, Araştırma Yönetmeni – DolarTL Paritesi USDTRY Yorumu

  Dolar “pozitif” bir fiyatlama oluşabilir

  ABD’de bütçe tasarısı dün Temsilciler Meclisi ve Senato tarafından oylanarak Kongre’den geçti ve ABD hükümetinin geçici olarak kapatılmasının önüne geçilmiş oldu. Böylelikle ABD’de hükümet iki hafta daha (22 Aralık’a kadar) açık kalacak. ABD’de hükümetin kapanma riskinin “şimdilik” ortadan kalkması sonrasında, vergi tasarısının onaylanmasının ardından 93 seviyesi üzerinde tutunmayı başaran dolar endeksinin yükseliş hareketini hızlandırdığını ve 93,80 seviyesi üzerine çıktığını gördük. Dolar endeksindeki sert yükselişe rağmen USDTRY paritesindeki yükselişlerin görece sınırlı kaldığını ve paritenin 3,87 seviyesini aşamadığını görüyoruz. Kur bir süredir 3,85 – 3,87 seviyeleri arasında yatay bir seyir izliyor. Kurda bugünkü görünüm açısından ABD’den gelecek olan istihdam verileri olukça önemli olacak. Bugünkü veri akışı içerisinde bir süredir olduğu gibi en çok dikkat edilecek unsur saatlik ortalama kazançlarda ne oranda bir artış gerçekleştiği olacak.

  Tarım dışı istihdam artışı beklendiği üzere 200,000 altında gelerek bir önceki döneme göre zayıf bir artışı işaret etse dahi, ortalama saatlik ücretlerdeki artışın beklentiler dahilinde (%0,3) gelmesi durumunda global anlamda dolar “pozitif” bir fiyatlama oluşabilir. Böyle bir durumda dolar endeksinin 94 seviyesi ve üzerini hedef alması ve USDTRY paritesinin de yeniden 3,90’a doğru yükselişe geçtiği gözlenebilir. Ortalama Saatlik Kazançlar verisinin beklentilerin altın gerçekleşmesi durumunda USDTRY paritesindeki geri çekilmenin 3,84 seviyesi altına sarkması beklenebilir. Ancak, istihdam verileri sonrasında kurda oluşabilecek oynaklığın etkilerinin kısa vadeli olmasını ve kalıcı bir etki yaratmamasını bekliyoruz.

  Kurdaki teknik seviyelere bakacak olursak: Bu sabah saatleri itibariyle 3,8697 seviyesinden işlem görmekte olan USDTRY paritesinde 3,8861 seviyesi direnç, 3,8678 seviyesi ise destek konumunda. 3,8861 direncinin yukarı yönlü kırılması durumunda bir sonraki direnç seviyemiz 3,8971, 3,8502 desteğinin aşağı yönlü kırılması durumunda ise bir sonraki destek seviyemiz 3,8435.(Tacirler Yatırım)

   

  Serkan Uludağ, Analist – Dolar Kuru USDTRY Paritesi Yorumu

  Yukarı İstekli Yatay Bölge

  USDTRY yaşadığı sert geri çekilme sonrası yukarı istekli bir yatay bölge oluşturmaya çalışıyor. 3,8760 ın yukarı kırılması durumunda bu yatay bölgeden kurtulup 3,89/3,90 aralığına doğru bir atak ile karşılaşabiliriz. Sonrasında 3,9360 hedef olarak kullanılabilir. Eğer gün içinde ana desteğimiz olan 3,8325 aşağı yönlü kırılır ise, geri çekilmenin devamı ile 3,8270 ve 3,8115 desteklerine doğru bir hareket mümkün olabilir. (Meksa Yatırım)

   

  Eda Karadağ, Araştırma Uzmanı – Dolar Kuru USDTRY Paritesi Yorumu

  USD/TL, ABD tarım dışı istihdamı bekliyor

  USD/TL kurunda büyük bir değişiklik yok. Kur, bu haftaki iyimser seyrini korumaya devam ediyor. Ay başından bu yana, gelişmekte olan ülke para birimlerine baktığımız zaman, Türk Lirasının Dolar karşısında %1’in üzerinde değerlendiği görülmekte. İç piyasadaki iyimser hava, USD/TL kurunun 3.85-3.90 aralığında seyretmesine destekleyici olmakta. Dış piyasada ise Dolar değerlenmeye devam ediyor. ABD Temsilciler Meclisi, ülkedeki federal kurumların finansman yetersizliği nedeniyle cuma gecesi kapanmasını önleyecek iki haftalık geçici bütçe tasarısını onayladı. Bu haberinde Dolar açısından pozitif etkilendiği görülmekte. Ancak, Doların bu seyri şimdilik USD/TL kurunun 3.85 seviyesinin altına doğru geri çekilmesini sınırlıyor. Bugün, Forex piyasalarında, ABD’den açıklanacak tarım dışı istihdam verisi takip edilecek. Verinin, Dolar üzerinde hareketlilik yaratması beklenebilir.

  Teknik Analiz: USD/TL kuru, bu sabah 3.85 seviyesinin üzerindeki seyrini koruyor. Kur için 3.8440 bölgesi destek noktası olarak takip ediliyor. Kur, bu destek noktasının altına doğru hamlesinde zayıf kalmaya devam ettiği müddetçe yukarı yönde gitme iştahını korumak isteyebilir. Kurda, yukarı yönde tepkilerde 3.85-3.90 aralığını izlemekte yarar var. Sert bir yükseliş için 3.90 üzeri kapanışların görülmesi gerekebilir.

  USDTRY Destekler: 3.8440 / 3.8335 / 3.8240 Dirençler: 3.9050 / 3.91 / 3.95

   

   

  Enver Erkan, Araştırma Müdür Yardımcısı – Dolar Kuru DolarTL Yorumu

  Küresel bazda USD’nin bugünkü NFP verisi öncesinde ABD’de federal hükümetin kapanmasını önleyen iki haftalık geçici bütçe tasarısının kabul edilmesiyle beraber haftalık bazda kazanca doğru yöneldiğini görmekteyiz. Bugün NFP’nin piyasa üzerinde belirleyici bir etkisi olması bekleniyor, beklenti ise 195K gibi güçlü bir istihdam artışı olacağı yönündedir. TRY, ZAR ile birlikte dün değer kaybeden EMEA para birimleri arasında başı çekti. 10 yıllık tahvil faizleri hafif yükselirken, piyasaların halen Merkez Bankası’nın önümüzdeki hafta gerçekleştireceği PPK toplantısında en az 100 bps faiz artırımı beklediği görülmektedir.  USDTRY açısından 3,84’ü halen aşağıda bariyer olarak görmekle birlikte 3,87 üzeri hareketlerde kurun üst band 3,91’e yaklaşması olasıdır. Biz bu hafta kurda bu band içinde bir kapanış olmasını bekleriz. (Kapital FX)

   

  Uğur Bozkurt, Uzman Yardımcısı – Dolar Kuru USDTRY Paritesi Yorumu

  ABD Doları dün, vergi reform tasarısının son hailne doğru ilerlemesinin devam etmesi ile birlikte gelişen ülke para birimlerine karşısında güçlü performans sergilerken, Türk Lirası da global seyre eşlik etti. Türk Lirası, günü ABD Doları karşısında 0.31% değer kaybı ile tamamladı. Teknik olarak bakıldığında USDTRY orta vadeli düşüş eğilimi ve kısa vadeli düşüş eğilimi devam etmekte. USDTRY paritesinde kısa vadeli direnç seviyeleri 3.8806 ve 3.9133’de, destek seviyeleri ise 3.8478 ve 3.8151’de bulunmaktadır.(Alan Yatırım)

   

  Özgecan Özdemir, Araştırma Uzmanı – USDTRY, Dolar Kuru Yorumu

  Yükseliş Dirence Kadar Sürebilir

  Dolar endeksinde meydana gelen değer kazanımı ile yükselişlerin hız kazandığı kurda tekrardan 3,8630 seviyesi üzeri fiyatlamalar gündeme geldi. Türk Lirası’nda ise sınırlı değer kaybının yaşandığını gördük. ABD haftalık İşsizlik Maaşı Başvurularında ise azalış meydana geldiği görülüyor. Bugün ABD’de kritik Tarım Dışı İstihdam ve Türkiye Sanayi Üretim verisi parite fiyatlamaları açısından büyük önem arz ediyor. Kurda 200 periyotluk üssel hareketli ortalamanın desteklediği kritik 3,8450 destek eşiği düşüşlerin devamı açısından önemli.

  USDTRY’de meydana gelen 3,8630 seviyesi üzerindeki seyrin devam etmesi halinde yükselişlerin 3,8790 direncine dek sürdüğünü görebiliriz. Bu seviye ile beraber bir süredir geri çekilme hareketi içerisinde olan kurda yön değişimi meydana gelebilir. (Ahlatcı Yatırım) 

   

  İş Yatırım – TCMB ‘nin 2018 Para ve Kur Politikası- 06.12.2017

  Reel Kur 2003’ten bu yana en düşük seviyesinde

  Merkez Bankası’nın açıkladığı TÜFE bazlı reel efektif döviz kuru Kasım’da 84,7 ile son serinin açıklanmaya başladığı 2003 yıl başından bu yana en düşük seviyesine geldi. Kasım rakamı Banka’nın yıl başında faizleri arttığı seviyenin de altına geriledi. Hatırlanacağı üzere geçen ay TCMB ilk müdahaleyi zorunlu karşılık tarafında ROM döviz imkan oranı üst sınırını 5 puan düşürerek ve reeskont kredileri geri ödemelerini TL olarak (3,70’ten) yapma imkanı getirerek yapmış, sonrasında da tüm fonlamayı geç likiditeden yaparak fonlama maliyetini 25 baz puan arttırmıştı.

  Ancak TL’de değer kaybının devam etmesi reel kuru aşağı çekmeye devam ediyor. Bu bağlamda 14 Aralık toplantısında Merkez Bankası’nın geç likidite fonlama faizinde bir artışa gitmesini bekliyoruz. Şimdilik beklentimiz 100 baz puanlık artış ancak nihai miktarın toplantı tarihine kadar TL’nin seyrine bağlı olduğunu düşünüyoruz.

   

  Halil Reçber – Dolar Kuru Yorumu – 05.12.2017

  Dolarda Düşüş Başladı mı? Tuzak Var mı?

   

  Dolar/TL 3,9010 Desteğinin Altında Kalacak mı? Vahap Taştan 05.12.2017

   

  Ahmet Mergen, Araştırma Müdürü – DolarTL Yorumu

  Dolar kurunda ikili tepe.

   

  Halil Reçber – Dolar Kuru Yorumu – 04.12.2017

  Dolarda Düşüş Nereye Kadar Sürer?

   

   

   

  Mehmet Arın, Yatırım Uzmanlığı Birim Müdürü – Dolar Kuru DolarTL Yorumu 15.11.2017

  Dolar 2017 yıl sonunda ne kadar olur? DolarTL yılsonu beklentisi

  Beste Naz Köksal, Yatırım Danışmanlığı Müdür Yardımcısı – Dolar Kuru Yorumu

  Dolarda yükseliş sürecek mi? DolarTL’de düşüş görecek miyiz?

   

   

   

   

  Çekinceler:

  Burada yer alan dolar yorumları ve dolar kuru tahminleri Kanal Finans tarafından değil uzman ve aracı kurumlar tarafından yapılmaktadır. Hangi tahmin veya yorumun kimin tarafından yapıldığı yorumun içinde bulunmaktadır. Kimi uzman dolar yükselir şeklinde yorum yaparken kimisi de dolar düşer şeklinde yorum yapmış olabilir. Yorumların ve tahminlerin birbirinden farklı olması doğaldır. Bu sayfada güncel uzman yorumları canlı olarak güncellenmektedir. Doların seyri nedeniyle uzmanlar tahmin ve yorumlarını değiştirecek olurlar veya aynı kişi ya da kurum yeni bir dolar kuru tahmini gönderecek olursa bu sayfada önceki yorum ya da tahmin yenisiyle güncellenir. Buradaki dolar kuru tahminlerini değerlendirirken dolar alış fiyatı ve dolar satış fiyatı arasında farkın açılabileceğini de lütfen dikkate alınız.

  Bu sayfada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

PAYLAŞ