Ana sayfa Raporlar Forex Raporları Güncel Dolar ...

Güncel Dolar Yorumları USDTRY Analizleri

Dolar Ne Kadar? DolarTL Ne Olur?

Dolar Düşer mi? Dolar Ne Kadar Yükselir? Sorularının cevapları için gün içinde gelen en yeni dolar yorumları ve DolarTL teknik analizlerini aşağıda sıralı halde görebilirsiniz. Kurum ve uzmanlardan gelen en son yorum en üstte yer almaktadır. Bu sayfada yukarıda kısa vade aşağıda ise haftalık orta vadeli kur yorumları yer almaktadır.  Bu sayfa sürekli güncellenmektedir.

100.000 TL Paranız Olsa Nasıl Yatırım Yapardınız? Sanal Para ile Deneyin!

17.01.2020 tarihli Dolar Kuru Yorum ve Güncel DolarTL Analizleri

Ziraat Yatırım – DolarTL Paritesi Dolar Kuru Yorumu

Dün TCMB, politika faizi olan 1 hafta vadeli repo faizini, ölçülü bir şekilde 75 baz puan indirerek %11,25’e çekti. Beklenti 0-100 baz puan aralığında bir indirim olarak yoğunlaşıyordu, beklentiler dahilindeki gerçekleşme sonrası TL’de kısmi değerlenme eğilimi öne çıktı ve TL dün %0,3 oranında prim yaparak emsallerinden olumlu ayrıştı. Öte yandan, dün ABD perakende satışlarındaki artışın tüketici tarafının güçlü olduğuna işaret etmesi Dolar’ı desteklese de, Gelişmekte Olan Ülke para birimleri üzerindeki baskı sınırlı oldu. Halihazırda GOÜ’lerin genel olarak toparlanan ekonomileri para birimlerini de desteklerken, ABD’deki makro görünümün hatırı sayılır bir şekilde fiyatlandığı söylenebilir ki ABD’deki fiyat göstergeleri beklenen seviyede değil. Dolayısıyla, Dolar’da şu aşamada kalıcılı bir güçlenme beklemiyoruz.

TL tarafında ise TCMB’nin dünkü kararı kısmen fiyatlanmaya devam edebilir. Halihazırda TL varlıklara yönelik olumlu algı devam ediyor. 5 yıllık CDS’imiz de 246 seviyesine kadar gerilemiş durumda. Özetle, kurda aşağı yönlü hafif baskı devam edebilir. Kurda olası düşüşlerde 50 günlük ortalamanın geçtiği 5,8380 desteğinin kırılması durumunda 5,8180 seviyesi hedef olabilir. Diğer yandan, olası yükselişlerde 5,88 direnci tepki gelebilecek seviye olarak izlenebilir. Dün ABD’den ve bu sabah da Çin’den gelen olumlu makro verilerle risk iştahı bu sabah olumlu.

 

Gedik Yatırım – Dolar Kuru USDTRY Yorumu

Dolar/TL kuru dün 5,8388 ve 5,8921 seviyeleri arasında dalgalanarak günü 5,8615 seviyesinden tamamladı. Dünkü PPK toplantısı öncesi 5,87-5,89 bölgesinde dalgalanan Dolar/TL kuru beklentilere paralel 75 baz puanlık faiz indirim kararının ardından 50 günlük üssel ortalamalarının altına sarkarak 5,83 ile son 1 ayın dip seviyelerini test etti. Bugün yurtiçinde önemli bir veri akışı bulunmazken yurtdışında ABD tarafında açıklanacak aralık sanayi üretiminin yanı sıra inşaat verileri ve tüketici güven endeksi rakamı izlenecek. Dolar/TL kuru sabah 08:50 itibariyle 5,85 seviyelerine yakın işlem görüyor. Kurda bugün 5,85 seviyesinin altında 5,83 ve 5,81 seviyeleri destek bölgeleri olarak izlenecektir. Yükselişlerde ise 5,87’nin üzerinde 5,89-5,90 bölgesi ve 5,93 seviyeleri takip edilecektir.

 

Anadolu Yatırım – Dolar Kuru USDTRY Analizi

5,84-5,91 aralığını takip ediyoruz… TCMB, piyasa beklentisi olan 0-100 baz puan aralığında 75 baz puanlık indirim yaptı. Beklenti aralığında kalan faiz indirimi sonrasında 5,8388’e kadar gerileyen kurda 5,85-5,84 seviyesini takip etmeye devam ediyoruz. 5,84 üzerinde 5,90 direncini izlerken TL’de değerlenme için 5,85 altına kalıcı düşüş sağlanmalı. TL’de değer kaybının yeniden hızlanmaması için ise 5,90 yukarı kırılmamalı. Kırılması halinde 5,92-5,95 test edilebilir.

Son Fiyat : 5,8569
Destekler : 5,8400-5,8300-5,8200
Dirençler : 5,8600-5,8800-5,8900

 

Piramit Menkul – Dolar Kuru USDTRY Yorumu

Yurt içi piyasalarda dün Merkez Bankası (TCMB) para politikası toplantısı takip edildi. TCMB politika faizinde 75 baz puan indirim yaparak %11.25 seviyesine çekti. Dolar TL kuru faiz kararının ardından yönünü aşağıya çevirerek 5,8388’e kadar geri çekildi. Kurda 5 ve 22 günlük AO’lar kırılmasının ardından dün de 50 günlük AO’sı 5,877 altında hareket başladı. Kısa vadede bu seviye altında negatif görüntü devam edebilir ve 5,85-5,83 seviyeleri destek olarak izlenebilir. Veri gündeminde ise bugün; Euro Bölgesinde enflasyon, ABD’de ise İnşaat, Sanayi ve İstihdam verileri izlenecek.

 

Alan Yatırım – Dolar Kuru USDTRY Yorumu

USDTRY…TCMB Faiz İndirimine Gitti…Merkez Bankası 2020 yılının ilk Para Politikası Kurulu toplantısında politika faizinde 75 baz puan indirime gitti ve böylece 1 hafta vadeli repo faiz oranını %11.25’e düşürdü. Kararın açıklanmasıyla birlikte Dolar TL kuru ilk anlarda 5.85 seviyelerine geriledi. Toplantı karar metninde enflasyon beklentilerinde genele yayılan bir düzelmenin olduğu, enflasyon beklentilerinin yıl sonu tahminiyle büyük ölçüde uyumlu olduğu ve ölçülü bir indirim yapıldığı ifade edildi. Yurt içi yerleşiklerin döviz mevduat hesabı 196.06 milyar dolar ile rekor seviyeye yükseldi.

Dolar, Türk Lirası karşısında günü 0.32% değer kaybı ile tamamladı. Teknik olarak Dolar, Türk Lirası karşısında orta vadeli düşüş trendi ve kısa vadeli düşüş trendi devam etmektedir. Bununla beraber USDTRY paritesinde kısa vadeli direnç seviyeleri 5.8700 ve 5.8900’de, destek seviyeleri ise 5.8500 ve 5.8400’de bulunmaktadır.

 

Şeker Yatırım – Dolar Kuru USDTRY Yorumu

TCMB’den Faiz İndirimine Devam… Dün veri açısından yoğun bir gün olurken EURUSD paritesi yaklaşık 50 piplik bant içerisinde hareket ederek 1.1134’ten kapandı. USDTRY TCMB faiz kararı sonrası düşüşüne devam ederek 5.8546’dan kapanış gerçekleştirdi. Altın ons fiyatı ise önceki günlere nazaran sakin kalarak 1552’den günü sonlandırdı. Gün içinde açıklanan verilere göre Almanya TÜFE aylık bazda beklentiler dahilinde %0.5 arttı. Bunun yanı sıra ABD’de perakende satışlar beklentiler dahilinde %0.3 artarken, çekirdek perakende satışlar ise beklentilerden iyi gelerek %0.7’lik artış kaydetti. Bununla birlikte haftalık işsizlik başvuruları 204,000 düzeyine geriledi. Ayrıca Philadelphia Fed İmalat endeksi ise beklentilerin oldukça üzerine çıkarak 17 seviyesine yükseldi. TCMB dünkü PPK toplantısında yaptığı 75 baz puanlık indirimle, politika faizi olan haftalık repo faizini % 11,25’e çekti. Piyasada beklenti karışık olsa da indirim olacağı şeklindeydi. Bu yüzden indirim kararı sonrası kur bir miktar geri çekildi.

Bunun yanı sıra Güney Afrika Merkez Bankası, enflasyonun hedeflenen aralıkta kalacağı tahmin edilirken, politika faizinde Temmuz’dan bu yana ilk kez indirime gitti. Faizlerde 25 baz puan indirime giden MB, %6.50’den %6.25’e çekti. Öte yandan Temsilciler Meclisi’nde kabul edilen ABD Başkanı Donald Trump’ın azline yönelik iki maddenin Senato’ya resmen iletilmesinin ardından Trump’a yönelik yargı süreci Senato’da başladı.

Satıcılı seyrini sürdürebilecek olan Dolar/TL kurunda 5.8504 aşağısına inip kalıcı olursa Türk Lirası lehine işlemlerin devam etmesi beklenebilir. Bu durumda 5.83 ve 5.8147 seviyeleri destek noktaları olarak takip edilebilir. Kurun 5.85 üzerinde kalıcılık sağlaması halinde ise 5.9145 seviyesi direnç oluşturabilir.

 

Ekin Akbaş, Araştırma Yönetmeni, Tacirler Yatırım – DolarTL Paritesi USDTRY Analizi

Para Politikası Kurulu, politika faizini 75 baz puan kadar indirme kararı aldı. Bu durumda %12 olan bir hafta vadeli repo faizi %11,25’e indirildi. Piyasa tahminlerinin ise herhangi bir değişiklik beklemeyen katılımcıların yanında, ölçülü faiz indirimi (50- 100bps) beklentilerinin de olduğu bir resmi çizdiği görülmüştü. Kurum beklentimiz ise herhangi bir politika faizi değişikliği olmayacağı yolundaydı. Karar sonrasında TL’de oluşan ilk reaksiyonun pozitif olduğunu gördük. Faiz kararı sonrasında 5,8750 seviyesinden 5,85 seviyesine gerileyen kur, daha sonra 5,86 seviyesi civarında stabilize oldu. USDTRY paritesi bu sabah saatlerinde 5,8570 seviyesinden işlem görüyor. Dün ABD’den gelen güçlü Perakende Satışlar verileri sonrasında 97 seviyesinden 97,35 seviyesine doğru yükselişe geçen dolar endeksi, bu sabah saatlerinde 97,33 seviyesinden işlem görüyor. Bunula birlikte gelişmekte olan ülke para birimleri dolar karşısında hafif satıcılı bir seyir izliyor. Türkiye 5y CDS priminin ise 243 seviyesine gerilediği görülüyor.

USDTRY paritesi, geçtiğimiz hafta Perşembe gününden bu yana 5,85 – 5,90 bandı arasında hareket etmekte. Bu noktada 5,85 seviyesinin de önemli bir destek olarak ön plana çıktığını görüyoruz. Teknik görünüm çerçevesinde, kuru kısa vadede 5,85 – 5,90 bandındaki hareketini devam ettirmesini beklemekteyiz. Ancak bu noktada, kurun 5,85 seviyesi altında bir günlük kapanış gerçekleştirmesi ve bu desteği aşağı yönlü kırması durumunda kurdaki düşüş hareketinin 5,80 – 5,82 bandına doğru hızlanabileceğini belirtmek gerekir. Bugün yurt içi piyasalarda Kasım ayı Kısa Vadeli Dış Borç İstatistikleri ve Konut Fiyat Endeksi açıklanacak. Yurt dışında ise Euro Bölgesinden gelecek olan Aralık ayı TÜFE verileri ve ABD’den gelecek olan Aralık ayı Sanayi Üretimi & Kapasite Kullanım Oranı verileri takip edilecek.

 

Eda Karadağ, Araştırma Uzmanı, İntegral Yatırım – DolarTL Paritesi USDTRY Yorumu

Merkez sonrası kur rahatladı

TCMB beklenen faiz kararını açıkladı. 2020 yılının ilk kararı piyasaların beklentisi doğrultusunda 75 baz puan faiz indirimiyle gerçekleşti. Bu doğrultuda Merkez politika faizini %12.00’dan %11.25’e çekmiş oldu. Karar metninde büyük bir sürpriz yok. Enflasyondaki iyileşme yinelenmiş. Jeopolitik risklere dikkat çekilmiş. Kısacası bundan sonraki süreçte de enflasyon görünümüne göre para politikasında değişiklik yapacağını bir kez daha görmüş olduk. Aslında dünkü karar için Merkezin eli rahattı. Jeopolitik risklerin yumuşaması, CDS primindeki düşüş, TL’deki stabil seyir ve enflasyondaki iyileşme TCMB’ nin faiz kararını vermesini destekleyen olumlu gelişmeler. Dünkü kararla birlikte kurdaki faiz kararı belirsizliği de ortadan kalkmış oldu ve kur daha da rahatladı. Bu durum aslında kurdaki fiyatlama üzerinde çok fazla hissedilmedi. Kur karar sonrası sınırlı bir şekilde aşağı yönlü hareket etti ve hala 5.85 çevresinde tutunma çabasını koruyor. Kurum olarak da beklediğimiz gibi karar sonrası kur üzerinde yeni bir fiyat hareketi görülmedi. Bundan sonraki süreçte de olası gelişmelere karşı dikkatli olunmasında fayda var. 

Teknik Analiz: USDTL kurunda ana resimde büyük bir değişiklik yok. Kur için 22 günlük ortalama 5.92 ve 50 günlük ortalama ise 5.83 seviyesinden geçiyor. Kur için 5.83-5.92 aralığını izlemeye devam ediyoruz. Bu aralıkta kaldığı sürece kurda yeni bir hareketten bahsetmenin zor olabileceğini düşünüyoruz.  

Destekler: 5.85 / 5.83 / 5.80
Dirençler: 5.90 / 5.92 / 5.95 

 

Ahlatcı Yatırım – DolarTL, USD/TRY Paritesi Yorumu

Haftanın dördüncü işlem gününde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası 2020’nin ilk toplantısında enflasyondaki düşüş sürecinin devamlılığının, ülke risk priminin gerilemesi, uzun vadeli faizlerin aşağı gelmesi ve ekonomideki toparlanmanın güç kazanması açısından mevcut para politikası duruşunun hedeflenen dezenflasyon patikasıyla uyumunu koruduğu ifadelerine yer vererek, politika faizini 75 baz puan düşürerek % 12’den % 11.25’e indirdi. ABD’de ise Perakende Satışlar verisi üçüncü ayında da yükselmeye devam ederek Aralık ayında yüzde 0,3 artarken, Philadelphia Fed imalat endeksi Ocak ayında 2,4’ten 17’ye çıkarak Mayıs ayından beri en yüksek seviyede gerçekleşti. Gündemde ABD ile Çin arasında Çarşamba günü imzalanan birinci faz ticaret anlaşması ve piyasalar üzerindeki etkileri takip edilirken, TCMB 2020 yılının ilk Para Politikası Kurulu toplantısında beklentiler doğrultusunda 75 baz puan faiz indirmesi ile birlikte gün sonunda kurun kayıplarına ikinci gününde de devam ettiği izlendi.

Teknik olarak incelediğimizde, Dolar’ın 5,86 seviyesinde belirleyici olmaya devam ettiği gözlendi. Gelebilecek satışlar ile birlikte kurdaki eğilimin aşağı yönlü hareketine devam etmesi durumunda 5,84, 5,82 ve 5,80 seviyeleri takip edilmesi gereken önemli destek seviyeleridir. Gelebilecek olası alımlar ile kurdaki eğilimin yukarı yönlü hareketinde ise 5,88, 5,90 ve 5,92 direnç seviyeleri takip edilebilir.

 

Ali Akbulut, Araştırma Uzmanı, Işık FX – Dolar Kuru Yorumu

TCMB kararları sonrasında kur tarafında TL lehine hareketler görülse de 5.85 desteği üzerinde fiyatlamalar devam ediyor. Bu seviye üzerinde kalıcılıklarda ilk etapta 5.8730 ve 5.9000 seviyelerini önemli görmekteyiz. 5.90 seviyesinin kırılması durumunda ise 6.00 psikolojik direncinin kritik olduğunu düşünmekteyiz. 5.85 altına sarkması durumunda ise 5.8335, 5.8000, 5.7740 ve 5.7500 desteklerini takip edeceğiz.

 

İnfo Yatırım FX – DolarTL Yorumu

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Para Politikası Kurulu Toplantısı sonrası faiz oranı kararını açıkladı. Böylelikle merkez bankası 2020 yılının ilk toplantısında politika faizini 75 baz puan indirdi. Böylelikle faiz oranı %12’den %11.25 seviyesine çekildi. Karar metninde enflasyondaki düşüşün hedeflenen patika ile uyumlu şekilde gerçekleşmesi için temkinli duruşun sürdürülmesi gerektiği belirtildi. Merkez Bankası son 4 toplantısında 1200 baz puanlık faiz indirimi yaparak oranı %12’ye çekmişti. Karar ile birlikte TL üzerindeki volatilite arttı ve USDTRY paritesi 5.83 seviyelerini test etti. Beklentilerin üzerinde agrasif bir faiz indirimi yaşanmaması ve beklentiler dahilinde bir indirim olması TL üzerinde büyük baskılar oluşmamasına neden oldu. Paritede 5.85 seviyesinin altlarında fiyatlamalar uzun vadeye yayılmıyor. 5.85 seviyesinin altlarına sarkamalar ve uzun vadede buralarda fiyatlamalar ile aşağı yönlü hareketlenmeler hızlanabilir. USDTRY paritesini teknik olarak incelediğimizde yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 5.87839 – 5.90017 – 5.92572 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 5.85073 – 5.82456 – 5.79201 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir. 

 

Faiz Kararı Öncesinde Dolar Beklentilerim

Tunç Şatıroğlu: TCMB faiz kararı öncesinde dolar kuru hakkındaki beklentilerimi paylaştım. Dolar çıkar mı? Nereye kadar çıkabilir? Dolar faiz kararı sonrasında düşer mi? Düşerse nereye kadar düşebilir? Dolar ne olur? Bu soruları teknik analizle cevaplamaya çalıştım.

 

BDDK’nın Swap Hamlesinin Dolar için Anlamı Ne? Enver Erkan

19.12.2019

BDDK’nın swap hamlesi hakkında… Son günlerde artan bir kur oynaklığı var. Bu oynaklık volatilitenin tarihi dip yapıp kura da sıkışma getirmesinden sonra son günlerde arttı ve kur artış eğilimine ağırlık verdi. Şimdi swap piyasasına müdahale ediliyor. Bu adım; TL satmayı, TL kısa pozisyon almayı zorlaştırıyor, sınırlandırıyor. Bir başka deyişle, kısa vadede spekülatif amaçlı TL satmayı kısıtlayan bir önlem olarak değerlendirilebilir. TL satım yönünde limit özkaynağın %10’unu geçmeyecek şekilde ayarlanmış. TL alım yönünde ise %25 korunmuş. Swap piyasasına müdahale olduğu için algı açısından olumsuz olabilir, temel amaç kur oynaklığını azaltmak…

 

BDDK’nın Swap Kararı Hakkında, İş Yatırım

BDDK vadesinde TL satımı olan ve yurtdışı yerleşiklerle gerçekleştirilen vadesi bir hafta ve daha az olan türev işlemlerin bankaların öz kaynaklarının %10’u ile sınırlandırılacak.

BDDK dün yaptığı açıklama ile vadesinde TL satımı olan ve yurtdışı yerleşiklerle gerçekleştirilen vadesi bir hafta ve daha az olan türev işlemlerin bankaların öz kaynaklarının %10’u ile sınırlandırılacak. Hatırlanacağı üzere daha önce vadede TL alımı olan ve yabancılarla yapılan türev işlemleri bankaların öz kaynaklarının %25’ile sınırlanmıştı. Burada amaç son günlerde TL’nin ana para birimlerine karşı artan oynaklığını düşürmek ve türev işlemlerinde uzun vadeyi özendirmek olduğu anlaşılıyor.

Swap Kararı Hakkında, Oyak Yatırım

BDDK bankaların yurtdışı yerleşiklerle yaptıkları vadesine yedi gün veya daha kısa süre kalan vadede TL satım yönündeki para swapı, forward, opsiyon ve diğer türev işlem tutarları toplamını en son hesaplanan yasal özkaynaklarının %10’u ile sınırladı. Daha önce bu oran %25 seviyesindeydi. TL alım yönündeki para swapı, forward, opsiyon ve diğer türev işlem tutarları için sınırlama en son hesaplanan yasal özkaynaklarının %25’i seviyesinde değişmeden kaldı. Kararının TCMB’nin swap piyasasındaki ağırlığını arttırıcı ve TL’deki oynaklığı azaltıcı etkisi olması beklenebilir.

 

GCM Yatırım – DolarTL Paritesi Dolar Kuru Yorumu

16.12.2019 – Yeni bir haftaya başladığımızda yurtiçi varlıklarda önemli değişimler izlemekteyiz. Türk Lirasının gelişmekte olan ülke para birimleri arasında ABD Doları karşısında günün ilk yarısında en zayıf para birimi olarak kaydedilmesi, USDTRY kurunun 5,85 seviyesine ulaşmasına imkan tanımıştır.

TCMB sonrası USDTRY için son geri çekilmeye rağmen 5,77 üzerinde 5,82 – 5,84 bölgesine doğru kısa vadeli pozitif beklentimizin devam edebileceğini vurgulamıştık hatırlarsak. Bugün geldiğimiz bu noktada beklentimizin gerçekleştiğini ve pozitif trend görünümünün gündemimizde yer almayı sürdürdüğünü söyleyebiliriz. Teknik açıdan yeni beklentimiz, kısa vadeli olarak 5,79 – 5,80 bölgesi üzerinde kaldığı müddetçe 5,88 – 5,90 bölgesine doğru trend beklentisinin devam etmesi şeklindedir. Bu süreçte 5,79 – 5,80 bölgesi öncesinde herhangi bir tepki düşüncesi / kar realizasyonu izler miyiz sorusunun cevabında da 5,83 – 5,84 bölgesi ayrıca takip edilmelidir.

Teknik gelişmeleri geride bırakarak günün ilk yarısındaki gündem maddelerini değerlendirdiğimizde, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın gerekirse İncirlik Üssü’nün kapatılabileceğini söylemesi ardından Pentagon kaynağından gelen açıklamalar dikkat çekmektedir. Açıklamalarda Türkiye ile ilişkilerin korunması için çaba gösterdiklerini ifade eden kaynağa göre, Washington Türkiye’yi S-400 ve Suriye konusunda daha yapıcı bir politikaya teşvik ederek diyalog kurmaya çalışıyor. Yeni dönemde Türkiye – ABD ilişkileri ve karşılıklı açıklamalar, yurtiçi varlıkların yılın sonuna kadarki süreçte hareketli geçmesine imkan tanıyabilir.

 

Fitch Ratings Türkiye Tahminlerini Revize Etti ve Dolar Kuru Yıl Sonu Beklentilerini Yayınladı

01.10.2019 – Fitch Ratings, bugün yayınladığı Global Ekonomik Görünüm raporunda Türk ekonomisi için 2019 büyüme tahminini yukarı yönlü revize etti. Kurum daha önce büyüme tahminlerinde rebizyona gideceğini ve Türkiye’de daralma beklemediğini açıklamıştı.

Fitch, Dolar/TL kurunun 2019 sonunda 6,00 TL, 2020 yılında ise 6,60 TL olacağının öngörüyor. Uluslararası kuruluşa göre, Dolar/TL 2021 yılı sonunda ise 7,20 TL olacak. Raporla ilgili daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

 

 
HABER 28.08.2019 – Rusya: Türkiye’yle Su-35 ve Su-57 jetlerinin teslimatını görüşüyoruz… Ankara’ya kendi geliştirdikleri TF-X adlı savaş uçağı projesinde yardımcı olmaya hazırız. Endüstriyel işbirliğine açığız.

 

Uluslararası Yatırım Bankası Dolar Kurunda Hedef Fiyat Verdi

06.08.2019 – Fransa merkezli Uluslararası Yatırım Bankası Societe Generale Türk Lirası’nda uzun pozisyon önerdi (TL AL ya da Dolar short SAT pozisyonu) Bugün reel efektif döviz kuru açıklamasının ardından gelen yatırım tavsiyesinde Türk Lirasının değerinin düşük olduğu ve kurda toparlanma beklendiğini belirtildi. Banka Türk Lirası/Güney Afrika Randı paritesinde 3,2428 (2,4924 zarar kes seviyesi) USDTRY kurunda ise 5,8091 zarar-kes seviyesi olmak üzere 4,7026 hedef fiyat verdi. Kurumdan yapılan orjinal açıklama aşağıdaki şekilde oldu:

“Societe Generale: Recommends long TRY/ZAR and short USD/TRY positions on view lira is undervalued and will recover further. For long TRY/ZAR, targets 3.2428 with stop at 2.4924 For short USD/TRY, targets 4.7026 with stop at 5.8091”

 

Bakan Albayrak’tan Dolar Kuru hakkında açıklamalar

Hazine ve Maliye Bakanı Bakan Berat Albayrak: ”Farklı medya, sosyal medya mecraları üzerinden, “Dolar 10 lira olacak, 20 lira olacak” diyenler, negatif algı yaratmaya çalışanlar bulunuyor. Farklı ülkelerin istihbarat altyapısına hizmet eden kişilerce de bu süreç yürütülüyor.” dedi.

Albayrak söz konusu konuşmasında sosyal medyada “seçimde 6,5 olacak” olmayınca, “asıl seçimden sonra görürsünüz. Seçimden sonra kesin 7 lira” gibi gerçekleşmeyen söylemlerin ardından şu tarihte 10 olacak, bu tarihte 12 olacak diyen kişilerin takip edildiğini belirtti.

Kurda olduğu gibi büyüme konusunda da negatif algı yürütmeye çalışanların bulunduğunu dile getiren Albayrak, “Türkiye’nin bu yıl pozitif büyüyeceğini ve büyüme rakamının 2019 yılı hedefine yakınsayacağını söyledi. Albayrak, yılın 3 ve 4. çeyreğinde çok daha olumlu döneme girilmesini beklediklerini dile getirdi.

 

Lirada Uzun Pozisyon İçin Fırsat Penceresi, Deutsche Bank

3 Temmuz 2019 – Deutsche Bank‘ın Türk varlıklarına ilişkin yapmış olduğu değerlendirmesinde, dövizin tahvillere kıyasla önemli ölçüde zayıf performansından dolayı dövizde daha fazla değer gördüklerini belirtti. Yerel para cinsinden hazine tahvillerinin kısa vadede adil değerin üzerine tırmanmasını bekleyen kurum, 5 yıllıkların bileşik faizinin 110 baz puan düşüşle %16.25’e ve 10 yıllıkların faizinin 85 bp düşüşle %15.50’ye gerilemesini beklediğini söyledi. Banka 10 yıllıklar için yıl sonu faiz tahminini %16.50’den %16.0’ya indirdiğini duyurdu. Banka en fazla değeri Ekim 2023, Temmuz 2025 ve Mart 2028 vadeli tahvillerde gördüğünü de ekledi. TL’de Mart’tan bu yana temkinli olmakla birlikte artık giderek güçlenen bazı destekleyici faktörlerin lirada uzun pozisyon için fırsat penceresi oluşturduğunu düşündüklerini söyledi. Banka, ödemeler dengesi mevsimselliğini, zayıf pozisyonlanma ve tüketicileri dolar mevduat artışındaki yavaşlamayı TL için destekleyici unsurlar arasında saymakta. 

JP Morgan Securities Yönetim Kurulu Başkanı Bischoff açıklamasında, Türkiye’nin önünde 4 senelik seçimsiz bir dönem olacağını belirtti. Bu dönemde uluslararası yatırımlar ve yabancı sermaye ülkeye rağbet göstereceğini de ekledi. 

Not: Uzun pozisyon nedir? Bir menkul kıymetin gelecekte değerinin artacağını düşünen bir yatırımcı o menkul kıymeti satın aldığında uzun pozisyon yani long position açmış olur. Kısaca bir menkul kıymette “long” olmuştur. Örneğin dolar kurunun yükseleceğini düşünen bir yatırımcının dolar alması, kısaca dolarda long olması, lirada long pozisyon alması lira alması anlamına gelmektedir.

 

Sanayici ve İhracatçılara kambiyo satışlarında BSMV’den muafiyet geldi. Buna göre sanayici ve ihracatçılar döviz alımlarında %0.1 oranındaki BSMV ’den muaf olacaklar.

 

 Yalan Haber Yapanlar ve Yayanlar Konusunda Dikkat!

SPK: YALAN HABER YAPANLAR İÇİN HER TÜRLÜ YASAL İŞLEM YAPILACAK

Sermaye Piyasası Kanunu’nun ilgili hükümleri çerçevesinde, halka açık bankalar, finansal kuruluşlar ve şirketler hakkında yalan yanlış haber/açıklamaları yapanlar ve yayanlar hakkında her türlü yasal işlemin kararlılıkla yerine getirileceği hususu kamuoyuna önemle duyurulur.

İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali açıklama yaptı: Bankalarımızın döviz açık pozisyonu yoktur, kurumlarımız sağlamdır.

 

Çekinceler:

Burada yer alan dolar yorumları ve dolar kuru tahminleri Kanal Finans tarafından değil uzman ve aracı kurumlar tarafından yapılmaktadır. Hangi tahmin veya yorumun kimin tarafından yapıldığı yorumun içinde bulunmaktadır. Kimi uzman dolar yükselir şeklinde yorum yaparken kimisi de dolar düşer şeklinde yorum yapmış olabilir. Yorumların ve tahminlerin birbirinden farklı olması doğaldır. Bu sayfada güncel uzman yorumları canlı olarak güncellenmektedir. Doların seyri nedeniyle uzmanlar tahmin ve yorumlarını değiştirecek olurlar veya aynı kişi ya da kurum yeni bir dolar kuru tahmini gönderecek olursa bu sayfada önceki yorum ya da tahmin yenisiyle güncellenir. Buradaki dolar kuru tahminlerini değerlendirirken dolar alış fiyatı ve dolar satış fiyatı arasında farkın açılabileceğini de lütfen dikkate alınız.

Bu sayfada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.