Ana sayfa Raporlar Forex Raporları Güncel Dolar ...

Güncel Dolar Yorumları USDTRY Analizleri

Dolar Ne Kadar? DolarTL Ne Olur?

Dolar Düşer mi? Dolar Ne Kadar Yükselir? Sorularının cevapları için gün içinde gelen en yeni dolar yorumları ve DolarTL teknik analizlerini aşağıda sıralı halde görebilirsiniz. Kurum ve uzmanlardan gelen en son yorum en üstte yer almaktadır. Bu sayfada yukarıda kısa vade aşağıda ise haftalık orta vadeli kur yorumları yer almaktadır.  Bu sayfa sürekli güncellenmektedir.

100.000 TL Paranız Olsa Nasıl Yatırım Yapardınız? Sanal Para ile Deneyin!

06.12.2019 tarihli Dolar Kuru Yorum ve Güncel DolarTL Analizleri

Ziraat Yatırım – DolarTL Paritesi Dolar Kuru Yorumu

Küresel çapta ticaret gelişmeleri ana gündem maddesi olmaya devam ederken, bir süredir ABD – Çin arasında ilk faz ticaret görüşmelerinin anlaşmaya sonuçlanabileceğini fiyatlayan piyasalarda iyimserlik bu sabah sınırlı da olsa korunuyor. Bugün TSİ 16.30’da ABD’de açıklanacak kasım ayı İstihdam Raporu öncesinde Dolar ise hafif de olsa baskı altında. Bu hafta ABD’de açıklanan veriler bir miktar beklentilerin altında kalırlarken, Avrupa’daki veriler biraz daha iyiydi. Bu kapsamda da İstihdam Raporu öncesinde EURUSD’nin 1,11 seviyesinin üzerinde tutunmaya çalıştığını izliyoruz. Tarım dışı istihdam geçen ay beklentilerin üstünde 128bin artmıştı. General Motors’daki grevin sona ermesinin de etkisiyle beklenti 190bin gelmesi yönünde. İşsizlik oranının kasımda %3,6 seviyesinde gerçekleşerek yatay seyretmesi beklenmekte. Ortalama saatlik kazançların ise aylık olarak ılımlı bir şekilde %0,3 artması öngörülmekte. Veriyle birlikte oynaklık artabilir.

Yurtiçinde ise Moody’s’in kredi notu değerlendirmesi ile TSİ 17.30’da kasım ayına ilişkin hazine nakit dengesi verisi beklenmekte. Moody’s’in Türkiye’nin kredi notuna ilişkin değerlendirmesini gece yarısından hemen sonra yapması bekleniyor. Türkiye’nin kredi notunu B1 olarak koruması, görünümün ise Negatif’ten Durağana yükseltilmesi öngörülüyor. Son kurdaki teknik seviyelere baktığımızda, yukarıda 5,7680 ve 5,7840 sıralı dirençler olarak izlenebilir. Olası geri çekilmelerde ise 5,7350 ve 5,72 sıralı destekleri takip edilebilir. Hafta boyunca 5,75 civarında hareket eden Dolar / TL, bu sabah da söz konusu seviyenin etrafında dalgalanıyor. Gelişmekte olan ülke para birimleri de yatay.

 

Gedik Yatırım – Dolar Kuru USDTRY Yorumu

Dolar/TL kuru dün 5,7383 ve 5,7687 seviyeleri arasında dalgalanarak günü 5,7508 seviyesinden tamamladı. Yurtiçinde haber akışının zayıf kaldığı güne yatay bir başlangıç yapan Dolar/TL kuru hafta başından beri etkili olan bandın içinde hareket etti. Zayıf dolar endeksi performansına karşın gün içinde TL benzerlerinden bir miktar negatif ayrışarak kurdaki yukarı yönlü eğilimin devamını sağladı. Bugün yurtiçinde önemli bir veri akışı bulunmazken yurtdışında ABD’de açıklanacak tarım dışı istihdam ve tüketici güven endeksi verileri takip edilecek. Dolar/TL kuru sabah 08:45 itibariyle 5,75 seviyelerinden işlem görüyor. Kurda bugün 5,77 seviyesinin üzerinde 5,79 ve 5,83 seviyeleri önem kazanacaktır. Aşağıda ise 5,72 desteğinin altında 5,70 ve 5,67 seviyeleri takip edilecektir.

 

Piramit Menkul – Dolar Kuru USDTRY Yorumu

Dolar/TL kurunda dün 5,75 üzerinde kalma çabası izledik. Kurda dün 5,7383-5,7687 bandında hareket edildi. Teknik yönde önemsediğimiz 200 günlük AO’sı 5,75 üzerinde güç kazanılması halinde yukarı hareketlilik devam edebilir. Bu seviye üzerinde 5,78-5,80 bandı gündemde olabilir. Ana trend değişimi için ise 5,70-5,80 bandı dışında hareketlerin görülmesi gerektiğini düşünüyoruz. Hafta başında büyüme ve enflasyon verilerinin takip edildiği yurtiçi piyasalarda önümüzdeki haftaki TCMB Para Politikası Kurulu Toplantısı bekleniyor. Piyasa beklentisi TCMB’nin 100 – 150 baz puanlık faiz indirim yapması şeklinde oluşmuştur. Öte yandan bu akşam piyasalar kapandıktan sonra Moody’s’in Türkiye Değerlendirmesi izlenecek. Beklenti Türkiye’nin kredi notunu B1 olarak koruması, görünümün ise Negatif’ten Durağana yükseltilmesi şeklindedir. Veri gündeminde ise bugün Almanya Sanayi Üretimi, İngiltere Halifax Konut Fiyat Endeksi, Türkiye Hazine Nakit Dengesi, ABD Ortalama Saatlik Kazançlar, Tarım Dışı İstihdam ve İşşizlik Oranı verileri yakından takip edilecek.

 

Alan Yatırım – Dolar Kuru USDTRY Yorumu

USDTRY… TL Varlıklar İstikrarsız Bir Toparlanma İçerisinde… Para Politikası Kurulu toplantısı tarihi yaklaştıkça Merkez Bankasından faiz indirimi beklentileri kuvvetlendi. Faiz indirimi beklentileri kur üzerinde yukarı yönlü baskı yaratıyor. Yurt içinde önemli bir veri akışının olmayacağı haftanın son işlem gününde ABD’den gelecek istihdam verileri piyasalar tarafından takip edilecek. Dolar, Türk Lirası karşısında günü 0.01% değer kazancı ile tamamladı. Teknik olarak Dolar, Türk Lirası karşısında orta vadeli yükseliş trendi sürmekle birlikte kısa vadeli 5.7533’deki önemli direncini yukarı yönlü kırdı. Bununla beraber USDTRY paritesinde kısa vadeli direnç seviyeleri 5.7700 ve 5.7900’de, destek seviyeleri ise 5.7500 ve 5.7300’de bulunmaktadır.

 

Şeker Yatırım – Dolar Kuru USDTRY Yorumu

Yılın Son Tarım Dışı İstihdam Verisi Açıklanacak

5.74- 5.7680 bandında fiyatlanan Dolar/TL kuru ise 5.7480 seviyesinden günü tamamladı. Açıklanan verilere baktığımızda; Euro Bölgesi ekonomik büyümenin yıllık bazda beklentilere paralel olarak gerçekleşmesine karşın perakende satışlar gerileme kaydederek %1.4 oldu. ABD haftalık işsizlik maaşı başvuruları 203 bin kişi ile beklentilerin altında gerçekleşti. Ülkede dış ticaret açığı, Ticaret Bakanlığı verilerine göre Kasım’da 47.2 milyar dolar seviyesinde gerçekleşerek bir önceki aya göre geriledi. Hafta içerisinde takip ettiğimiz Nato Zirvesi’nden her ne kadar ABD BaşkanI Trump tarafından olumlu geçtiğine dair sinyaller verilse de özellikle S-400 başta olmak üzere bazı sorunların hala belirsiz olması TL varlıklarındaki aşağı yönlü hareketleri baskılamakta. Bugün dikkatler ABD kanadında açıklanacak olan yılın son tarım dışı istihdam raporunda. Kasım ayında tarım dışı istihdamın 186bin artması beklenmekte. Öte yandan ortalama saatlik kazançların aylık bazda %0,2’den 0,3’e artması beklenirken yıllık bazda %3 ile değişmesi beklenmemekte. İşsizlik oranının ise %3,6 seviyesinde gerçekleşmesi beklenmekte.

Geçtiğimiz hafta olduğu gibi bu haftayı da artıda sonlandırmaya hazırlanan Dolar/TL kurunda 25 ile 50 barlık ortalamasının kesişimi olan 5.7460 seviyesi önemini korumaktadır. Bu seviyeden destek olarak yükseliş kaydetmesi halinde kurda teknik olarak 5.7750 direnci gündeme gelebilir. Bu direnç üzerinde ise 5.81 seviyesi takip edilebilir. Kurun 5.7460 desteğini kırması halinde ise 5.7132 ve 5.6845 destekleri hedeflenebilir.

 

Eda Karadağ, Araştırma Uzmanı – Dolar Kuru USDTRY Paritesi Yorumu

Dolarda yatay görünüm devam

Haftanın son işlem gününde USDTL kurunda yatay seyir sürüyor. Kur 5.70-5.80 aralığındaki seyrini sürdürüyor. Bugün ABD’den açıklanacak tarım dışı istihdam verisi takip edilecek. Verinin Dolar üzerinde etkisi sınırlı kalabilir. Kur için olası haber akışlarına karşı dikkatli olunmasında fayda var. Türkiye için bugün Moody’s kararı bekleniyor. Açıklamalar önemli olabilir. Notta bir değişiklik beklenmiyor ancak görünümü “durağan”a çekebilir. Bu durum olumlu yorumlanabilir. Ancak kurda ciddi bir harekete neden olması beklenmiyor.

Teknik Analiz: USDTL kurunda 5.70-5.80 aralığındaki seyir sürüyor. Kurda yatay görünüm devam ettiği için bu aralığın altında veya üzerinde bir hareket görülmediği sürece yeni bir hareketten bahsetmenin zor olabileceğini düşünüyoruz. Bugün içinde 5.76 direnç olurken, 5.70 ise psikolojik destek olarak takip edilebilir.  

Destekler: 5.70 / 5.68 / 5.65
Dirençler: 5.76 / 5.78 / 5.80

 

Ekin Akbaş, Araştırma Yönetmeni, Tacirler Yatırım – DolarTL Paritesi USDTRY Analizi

Geçtiğimiz Cuma gününden bu yana istikrarlı bir düşüş eğilimi sergileyen dolar endeksi, dün düşüşünü beşinci güne taşıdı. ABD – Çin arasındaki ticaret görüşmelerine yönelik umutların azalması ve birinci faz anlaşmanın kısa vadede yapılması durumunda dahi anlaşmanın ikinci fazının ABD başkanlık seçimlerine kadar (3 Kasım 2020) gerçekleşmesinin çok mümkün görünmemesi, dolar endeksindeki satış baskılarının temelini oluşturdu. Ancak, hafta boyunca dolarda görülen sert gerilemeye rağmen USDTRY paritesindeki geri çekilmelerin endeks hareketine kıyasla oldukça sınırlı kaldığı görüldü. Dün gün içerisinde ise USDTRY paritesi yükseliş eğilimini sürdürerek 5,7687 seviyesini test etti ve 5,74 – 5,77 seviyeleri arasında dalgalandı. Kurdaki kısa vadeli görünüm açısından bugün ABD’den gelecek olan istihdam ve ücret artışları verileri oldukça önemli olacak. Verilere ilişkin piyasa beklentilerini ve USDTRY paritesine yönelik senaryo analizimi Makroekonomik Gelişmeler bölümünde bulabilirsiniz.

Genel teknik görünüme baktığımızda: dün sabahki bültenimizde 5,73 – 5,77 olarak belirlediğimiz kısa vadeli bant hedefimizi 5,7430 – 5,78 olarak güncellediğimizi belirtmiştik. Kurun bu seviyeler arasında hareket edeceğine yönelik beklentimizi korumaktayız. Ancak bu noktada, 5,78 seviyesinin yukarı yönlü aşılması ve bu seviye üzerinde bir günlük kapanmış gerçekleşmesi durumunda yükseliş eğiliminin 5,80 seviyesi üzerine doğru hızlanabileceğini belirtmemizde fayda var.

Bugün yurt içi piyasalarda Kasım ayı Nakit Bütçe verileri açıklanacak. Diğer yandan Kredi Derecelendirme Kuruluşu Moody’s’in Türkiye kredi notu görünümü değerlendirmesi bekleniyor. Yurt dışında ise Almanya Ekim ayı Sanayi Üretimi verileri, ABD Kasım Ayı Tarım Dışı İstihdam Değişimi, ABD Kasım Ayı İşsizlik Oranı ve ABD Kasım Ayı Ortalama Saatlik Kazançlar verileri takip edilecek.

 

Ahlatcı Yatırım – DolarTL, USD/TRY Paritesi Yorumu

Haftanın dördüncü işlem gününde yurtiçinde zayıf ekonomik veri akışı devam ederken, net bir yön belirlemeden yatay bant içinde hareketine devam ettiği görüldü. Türk varlıkları ve piyasaların 12 Aralık’taki TCMB PPK Toplantısına odaklandığı gözlenirken, Çarşamba günü ABD’de açıklanan ISM Hizmet PMI ve ADP Özel Sektör verilerinin beklentilerin altında gerçekleşmesinin dün, Dolar üzerindeki sınırlı etkileri takip edilmeye devam edildi. Gün içerisinde ABD’de dış ticaret açığı Kasım ayında bir önceki aya göre 47,2 milyar dolar ile gerilediği izlenirken, açıklanan ABD Fabrika Siparişleri ise Ekim ayında beklentilere paralel olarak yüze -0,8’den yüzde 0,3 seviyesine yükseldiği görüldü. Gün sonunda, kurun sınırlı kazançlarına devam ettiği izlendi.

Teknik olarak incelediğimizde, Dolar’ın 5,7497 seviyesinde belirleyici olmaya devam ettiği gözlendi. Gelebilecek alımlar ile birlikte kurdaki eğilimin yukarı yönlü hareketine devam etmesi durumunda 5,76, 5,77 ve 5,79 seviyeleri takip edilmesi gereken önemli direnç seviyeleridir. Gelebilecek olası satışlar ile kurdaki eğilimin aşağı yönlü hareketinde ise 5,73, 5,71 ve 5,69 destek seviyeleri takip edilebilir.

 

İnfo Yatırım FX – DolarTL Yorumu

Yeni hafta ile birlikte dalgalı seyrine devam eden USDTRY paritesi kritik 5.75 seviyeleri yakınlarında fiyatlamalarına devam ediyor. Bilindiği gibi hafta başında yurtiçinden gelen büyüme ve enflasyon verileri takip edilmişti. Veriler ile birlikte TL kanadında volatilite bir miktar artmıştı. Şimdi gözler önümüzdeki hafta gerçekleşecek olan TCMB Para Politikası Kurulu Toplantısı’na çevrilmiş durumda. Özellikle enflasyon oranlarının istenilen düzeylerde olmaması ardından Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın faiz indirimine gidebileceği beklentileri bir miktar daha artmıştı. Piyasalardaki genel beklentiler bankanın 100 – 150 baz puanlık faiz indirim yoluna gidebileceği yönünde ağırlık kazanmış durumda. Diğer yandan bugün piyasa kapanışına yakın Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu olan Moody’s’in Türkiye Değerlendirmesi yapması bekleniyor. Gün içerisinde Amerika’dan gelecek olan Tarım Dışı İstihdam verisi dolarda küresel bazda hareketliliği artırabileceği gibi; USDTRY paritesinde de hareketliliği artıracaktır. USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 5.75723 – 5.77062 – 5.79233 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 5.74119 – 5.72480 – 5.70951 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir. 

 

Ali Akbulut, Araştırma Uzmanı, Işık FX – Dolar Kuru Yorumu

Salı günü başlayan ve 2 gün süren Nato zirvesinin yankıları dünde devam etti ve kur tarafında hareketlilik devam etti. Özellikle zirve sonrasında S-400 konusu başta olmak üzere bazı konulara yönelik sorunların hala daha masada kalması TL varlıkları üzerinde baskı unsuru olmaya devam ediyor. Şuanda ise 5.75 seviyesine yakın bir fiyatlama var. Yukarı yönlü hareketlerin hız kazanabilmesi için 5.79 direnci önemini koruyor. Buranın geçilmesi 5.8230 noktasını hedef haline getirebilir. TL lehine hareketler görmemiz halinde ise ilk etapta 5.7330 devamında ise 5.70 noktasını destek olarak takip edeceğiz. 5.70’in kırılması durumunda ise 200 günlük üstel hareketli ortalamasına kadar geri çekilmeler görebiliriz.

 

Kudret Ayyıldır, Araştırma Müdür Yardımcısı – Dolar Kuru Yorumu

03.12.2019 – Enflasyon Sevindirdi Çekirdek Üzdü… Kasım ayına ilişkin tüketici enflasyonu aylık bazda %0,38 – yıllık bazda %10,56 olarak gerçekleşirken, GCM Yatırım Araştırma Departmanı olarak beklentimiz olan aylık %0,86 – yıllık %11,09 seviyelerinin altında kalmıştır. Enflasyonun gerileme hareketine rağmen çekirdek enflasyonun bir önceki aya göre %6,67 seviyesinden %9,25 seviyesine yükselmesi negatif olarak yorumlanabilir. Çekirdek enflasyon genel fiyat seviyeleri davranışının özünü yansıttığından dolayı sinyal etkisi olarak enflasyonda düşük seviyelerin taban oluşturduğu yorumu mevcut durumda yapılabilir.

Baz etkisinin pozitif katkısının ortadan kalkması ile durumun daha net anlaşılacakken, Kasım ayı ile ibrenin terse doğru çalışmasını göreceğiz. Gıda kaleminde mevsim şartlarına bağlı olarak domates ve salatalık ürünlerinin fiyat artışları dikkat çekerken, enflasyonda ana odaklanmanın gıda olduğunu bir kez daha hatırlatmaktadır.

Yıllık enflasyonun %10,56 seviyesine gerilemesi ile TCMB’nin Aralık ayı toplantına ilişkin faiz indirimi beklentisi daha önemli bir hale gelmiştir. %14 seviyesinde bulunan politika faizi ile yıllık enflasyon arasında ki makasın pozitif yönde açılması Merkez’in elini faiz konusunda rahatlatırken, faiz indirim beklentisini kuvvetlenmektedir. GCM Yatırım Araştırma Departmanı olarak beklentimiz 200 baz puan faiz indirimi olarak devam etmektedir.

USDTRY Pozitif Trend Görünümünü Koruyor! Kısa vadeli görünümde 5,73, Orta vadeli olarak da 200 ve 233 günlük üssel hareketli ortalamaları temsil eden 5,63 – 5,67 bölgesi USDTRY için önemli seviyeler olarak izah edebiliriz. Kur ilgili seviyeler üzerinde kaldığı müddetçe 5,76 ve 5,79-5,80 seviyelerine doğru trend beklentisini koruyabilir. Bu süreçte pozitif beklentimizin güçlü bir teyit algısı yaratabilmesi içinse, 5,79 – 5,80 bölgesi üzerindeki kalıcı hareketlere (tercihen günlük kapanış) ihtiyaç vardır. Ancak bu şartla 5,93 ve psikolojik 6,00 seviyesi gündemi meşgul edebilir. Aksi takdirde yani kurun olası çıkışına rağmen 5,79 – 5,80 bölgesinde baskı görmesi durumunda bir müddet daha 5,80 – 5,63 arasında sıkışma eğilimi izlenebilir ki 5,73 seviyesi kısa vadeli olarak yakinen takip edilmelidir. Ayrıca bu tür bir sıkışma izlense dahi ana trendin 5,63 – 5,67 bölgesi üzerinde pozitif olduğu göz ardı edilmemelidir.

 

Anadolu Yatırım – Dolar Kuru USDTRY Analizi

5,75’in altında kalmalı.. TL’nin pozitif seyri için kurun 5,75 seviyesinin altında kalması önemli. TL de değerlenmenin kalıcı olabilmesi için 5,70’in altını kırmalı. TL’de teknik görünümü 5,70’in üzerinde zayıf olarak görmeye devam ederken 5,75 seviyesini aşağı kıramaması halinde 5,80 yeniden hedef olabilir görüşümüzü koruyoruz.

Son Fiyat

:

5,7555

Destekler

:

5,7500-5,7400-5,7300

Dirençler

:

5,7900-5,8000-5,8200

 

HABER – Enflasyonda Artış Beklentilerin Altında Geldi… TÜİK enflasyon verilerini açıkladı. Tüketici fiyat endeksi (TÜFE) aylık %0,38 artarak ortalama piyasa beklentisi olan %0,75’in altında kaldı.

 

Dolar Jeopolitik Gerilimle Ataklar Yapıyor

Tunç Şatıroğlu: Dolar kuru hafta başında S400 denemesiyle yukarı atmıştı. Ardından yabancı basında çıkan Türkiye NATO gerginliğiyle daha da güç buldu. Konunun anlaşılmasıyla tekrar düşüşe geçti. Dolar yorumumda bu gelişmeleri değerlendirdim. Bundan sonra dolar düşer mi, nereye kadar düşer yoksa tekrar çıkar mı, nereye kadar çıkar sorularına teknik analizle cevap vermeye çalıştım.

 

Enver Erkan, Araştırma Müdürü – Dolar Kuru Yorumu

27.11.2019 – Kurda ana reaksiyonları diplomatik haber akışı yaratıyor…

Türkiye’nin S-400 Rus hava savunma sisteminin bileşenlerini test edeceği açıklamasından sonra, yatırımcıların ABD’nin yaptırım olasılığını değerlendirmesi TRY’nin değer kaybı hareketinde etkili oldu. Bu yönde Cumhuriyetçi Senatörlerden ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi Başkanı ve Idaho Senatörü Jim Risch’in Türkiye’ye olası S-400 yaptırımlarının Aralık ayı başında yeniden ele alınacağına dair açıklamasını izledik. Son 5 günlük hareket içinde gelişen ülkeler grubunda TRY’nin negatif tarafta olduğunu görüyoruz, buna karşılık günlük bazda harekette kurun 5,75 – 5,76 bölgesi üzerinde kalıcı hareket oluşturamadığını görüyoruz. TRY volatilitesinin, kurun S-400 kaynaklı haberlerle hareketlenmesi sonrasında yeniden gerilediği gözlenmektedir.

Önümüzdeki hafta 3Ç19 GSYH ve Kasım enflasyonu var. ABD ile olan diplomatik ilişkiler yine izleniyor ve piyasanın asıl ağırlıklandırdığı konu… TRY’nin hareketleri yoğun şekilde risk algısı ile ilgili olmayı sürdürecektir. 2 yıllık yeniden %12 üzerinde, buradaki hareketin yukarı doğru tetiklenmemesi lazım… Trump’ın Halkbank yaptırımlarının yeniden değerlendirilmesini istediğine dair haber akışı ve piyasalarda ABD ve Çin arasındaki görüşme trafiğinin devamının umut verici olması pozitif detaylar…

 

HABER: Fitch Türiye’nin Kredi Notu Görünümünü Revize Etti…haberin detaylarını buradan okuyabilirsiniz.

 

TCMB Faiz Kararını Açıkladı

24.10.2019 – Merkez Bankası politika faizini yüzde 14,00’e indirdiğini açıkladı. Piyasa beklentileri 100-175 baz puan arasında iken Merkezden 250 baz puanlık bir indirim gelmiş oldu. “Para Politikası Kurulu (Kurul), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 16,50’den yüzde 14’e indirilmesine karar vermiştir” denildi. TCMB tarafından kararla birlikte yayınlanan para politikası metnine buradan ulaşabilirsiniz.

 

Fitch Ratings Türkiye Tahminlerini Revize Etti ve Dolar Kuru Yıl Sonu Beklentilerini Yayınladı

01.10.2019 – Fitch Ratings, bugün yayınladığı Global Ekonomik Görünüm raporunda Türk ekonomisi için 2019 büyüme tahminini yukarı yönlü revize etti. Kurum daha önce büyüme tahminlerinde rebizyona gideceğini ve Türkiye’de daralma beklemediğini açıklamıştı.

Fitch, Dolar/TL kurunun 2019 sonunda 6,00 TL, 2020 yılında ise 6,60 TL olacağının öngörüyor. Uluslararası kuruluşa göre, Dolar/TL 2021 yılı sonunda ise 7,20 TL olacak. Raporla ilgili daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

 

 
HABER 28.08.2019 – Rusya: Türkiye’yle Su-35 ve Su-57 jetlerinin teslimatını görüşüyoruz… Ankara’ya kendi geliştirdikleri TF-X adlı savaş uçağı projesinde yardımcı olmaya hazırız. Endüstriyel işbirliğine açığız.

 

Uluslararası Yatırım Bankası Dolar Kurunda Hedef Fiyat Verdi

06.08.2019 – Fransa merkezli Uluslararası Yatırım Bankası Societe Generale Türk Lirası’nda uzun pozisyon önerdi (TL AL ya da Dolar short SAT pozisyonu) Bugün reel efektif döviz kuru açıklamasının ardından gelen yatırım tavsiyesinde Türk Lirasının değerinin düşük olduğu ve kurda toparlanma beklendiğini belirtildi. Banka Türk Lirası/Güney Afrika Randı paritesinde 3,2428 (2,4924 zarar kes seviyesi) USDTRY kurunda ise 5,8091 zarar-kes seviyesi olmak üzere 4,7026 hedef fiyat verdi. Kurumdan yapılan orjinal açıklama aşağıdaki şekilde oldu:

“Societe Generale: Recommends long TRY/ZAR and short USD/TRY positions on view lira is undervalued and will recover further. For long TRY/ZAR, targets 3.2428 with stop at 2.4924 For short USD/TRY, targets 4.7026 with stop at 5.8091”

 

Bakan Albayrak’tan Dolar Kuru hakkında açıklamalar

Hazine ve Maliye Bakanı Bakan Berat Albayrak: ”Farklı medya, sosyal medya mecraları üzerinden, “Dolar 10 lira olacak, 20 lira olacak” diyenler, negatif algı yaratmaya çalışanlar bulunuyor. Farklı ülkelerin istihbarat altyapısına hizmet eden kişilerce de bu süreç yürütülüyor.” dedi.

Albayrak söz konusu konuşmasında sosyal medyada “seçimde 6,5 olacak” olmayınca, “asıl seçimden sonra görürsünüz. Seçimden sonra kesin 7 lira” gibi gerçekleşmeyen söylemlerin ardından şu tarihte 10 olacak, bu tarihte 12 olacak diyen kişilerin takip edildiğini belirtti.

Kurda olduğu gibi büyüme konusunda da negatif algı yürütmeye çalışanların bulunduğunu dile getiren Albayrak, “Türkiye’nin bu yıl pozitif büyüyeceğini ve büyüme rakamının 2019 yılı hedefine yakınsayacağını söyledi. Albayrak, yılın 3 ve 4. çeyreğinde çok daha olumlu döneme girilmesini beklediklerini dile getirdi.

 

Lirada Uzun Pozisyon İçin Fırsat Penceresi, Deutsche Bank

3 Temmuz 2019 – Deutsche Bank‘ın Türk varlıklarına ilişkin yapmış olduğu değerlendirmesinde, dövizin tahvillere kıyasla önemli ölçüde zayıf performansından dolayı dövizde daha fazla değer gördüklerini belirtti. Yerel para cinsinden hazine tahvillerinin kısa vadede adil değerin üzerine tırmanmasını bekleyen kurum, 5 yıllıkların bileşik faizinin 110 baz puan düşüşle %16.25’e ve 10 yıllıkların faizinin 85 bp düşüşle %15.50’ye gerilemesini beklediğini söyledi. Banka 10 yıllıklar için yıl sonu faiz tahminini %16.50’den %16.0’ya indirdiğini duyurdu. Banka en fazla değeri Ekim 2023, Temmuz 2025 ve Mart 2028 vadeli tahvillerde gördüğünü de ekledi. TL’de Mart’tan bu yana temkinli olmakla birlikte artık giderek güçlenen bazı destekleyici faktörlerin lirada uzun pozisyon için fırsat penceresi oluşturduğunu düşündüklerini söyledi. Banka, ödemeler dengesi mevsimselliğini, zayıf pozisyonlanma ve tüketicileri dolar mevduat artışındaki yavaşlamayı TL için destekleyici unsurlar arasında saymakta. 

JP Morgan Securities Yönetim Kurulu Başkanı Bischoff açıklamasında, Türkiye’nin önünde 4 senelik seçimsiz bir dönem olacağını belirtti. Bu dönemde uluslararası yatırımlar ve yabancı sermaye ülkeye rağbet göstereceğini de ekledi. 

Not: Uzun pozisyon nedir? Bir menkul kıymetin gelecekte değerinin artacağını düşünen bir yatırımcı o menkul kıymeti satın aldığında uzun pozisyon yani long position açmış olur. Kısaca bir menkul kıymette “long” olmuştur. Örneğin dolar kurunun yükseleceğini düşünen bir yatırımcının dolar alması, kısaca dolarda long olması, lirada long pozisyon alması lira alması anlamına gelmektedir.

 

Sanayici ve İhracatçılara kambiyo satışlarında BSMV’den muafiyet geldi. Buna göre sanayici ve ihracatçılar döviz alımlarında %0.1 oranındaki BSMV ’den muaf olacaklar.

 

 Yalan Haber Yapanlar ve Yayanlar Konusunda Dikkat!

SPK: YALAN HABER YAPANLAR İÇİN HER TÜRLÜ YASAL İŞLEM YAPILACAK

Sermaye Piyasası Kanunu’nun ilgili hükümleri çerçevesinde, halka açık bankalar, finansal kuruluşlar ve şirketler hakkında yalan yanlış haber/açıklamaları yapanlar ve yayanlar hakkında her türlü yasal işlemin kararlılıkla yerine getirileceği hususu kamuoyuna önemle duyurulur.

İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali açıklama yaptı: Bankalarımızın döviz açık pozisyonu yoktur, kurumlarımız sağlamdır.

 

Çekinceler:

Burada yer alan dolar yorumları ve dolar kuru tahminleri Kanal Finans tarafından değil uzman ve aracı kurumlar tarafından yapılmaktadır. Hangi tahmin veya yorumun kimin tarafından yapıldığı yorumun içinde bulunmaktadır. Kimi uzman dolar yükselir şeklinde yorum yaparken kimisi de dolar düşer şeklinde yorum yapmış olabilir. Yorumların ve tahminlerin birbirinden farklı olması doğaldır. Bu sayfada güncel uzman yorumları canlı olarak güncellenmektedir. Doların seyri nedeniyle uzmanlar tahmin ve yorumlarını değiştirecek olurlar veya aynı kişi ya da kurum yeni bir dolar kuru tahmini gönderecek olursa bu sayfada önceki yorum ya da tahmin yenisiyle güncellenir. Buradaki dolar kuru tahminlerini değerlendirirken dolar alış fiyatı ve dolar satış fiyatı arasında farkın açılabileceğini de lütfen dikkate alınız.

Bu sayfada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.