Ana sayfa Raporlar Forex Raporları Güncel Dolar ...

Güncel Dolar Kuru USD/TRY Yorum ve Analizleri

Dolar Ne Kadar? DolarTL Ne Olur?

Dolar Düşer mi? Dolar Ne Kadar Yükselir? Sorularının cevapları için gün içinde gelen en yeni dolar kuru yorumları ve DolarTL teknik analizlerini aşağıda sıralı halde görebilirsiniz. Kurum ve uzmanlardan gelen en son yorum en üstte yer almaktadır. Bu sayfada yukarıda kısa vade aşağıda ise haftalık orta vadeli kur yorumları yer almaktadır.  Bu sayfa sürekli güncellenmektedir.

19.04.2019 tarihli Dolar Kuru Yorum ve Güncel DolarTL Analizleri

Dolar Çıkmaya Devam Edecek mi? Dolar Alınır mı?

 

Ziraat Yatırım – DolarTL Paritesi Dolar Kuru Yorumu

İki günlük pozitif ayrışmanın ardından dün negatif ayrışan TL, günü %1’e yakın değer kaybıyla tamamladı. Dün 5,80 seviyesinden kapatan kur, bu sabah da kısmi yükseliş eğiliminde; ancak, önemli gözüken 5,85 civarındaki direncinin altında fiyatlanmakta. Paskalya tatili nedeniyle küresel çapta önemli piyasaların kapalı olacağı günde kur, olumsuz bir haber gelmedikçe, söz konusu seviyenin altında fiyatlanmaya devam edebilir. Aksi durumda 5,89 hedef olabilir. Diğer yandan, olası geri çekilmelerde ise 5,76 desteği izlenebilir. Bu seviyenin altında TL’de rahatlama görülebilir ve kur 5,73’e doğru ilk etapta düşüş gösterebilir.

Yurtdışına baktığımızda, dün Almanya’da açıklanan zayıf imalat verisi temkinli bir hava yaratsa da, ABD’den gelen verilerin yanı sıra bu hafta içinde Çin’den açıklanan verilerin beklentilerin üzerinde gelmesi risk iştahının zayıflamasını engellediği söylenebilir. Özellikle Çin’den gelen verilerle ekonomide stabilitenin sağlandığına yönelik işaretler önemli. Piyasadaki eğilim ise “küresel senkronize yavaşlama” endişelerinden “büyümede farklılaşan ekonomilere” kaydığı söylenebilir. Bu hikaye de Gelişmekte Olan Ülke varlıklarını genel olarak destekleyebilir.

 

İnvestaz – Dolar Kuru USDTRY Yorumu

Dolar/TL Yükselişe Geçti / 5.9100 Önemli Direnç / Günlük Değişim % 1,09 / ABD’de Perakende Satışlar 2019 Mart’ta % 1.6 arttı. Beklenti %1 artıştı. ABD’de İşsizlik Maaşı Başvuruları 192 bine düştü. Beklenti 205 bindi. ABD’de öncü İmalat PMI Endeksi 2019 Nisan’da değişmeyerek 52.4 oldu. Beklenti 52.8’di. Hizmet PMI Endeksi de Şubat’taki 55.3 seviyesinden 52.9’a geriledi. Beklenti 55’ti.

ABD ile Çin arasında gidilmesi beklenen ticaret anlaşmasının 2019 Mayıs başında açıklanmasının hedeflendiği belirtildi. ABD ve Çin yetkilileri, Mayıs başında ticaret anlaşmasına varma çabassıyla daha fazla yüz yüze görüşme planlıyor. Buna göre ABD Başkanı Trump ve Çin Devlet Başkanı Jinping Mayıs sonunda ticaret anlaşmasını imzalayacak.

TCMB, 12 Nisan’da Merkez Bankası brüt Döviz rezervleri, 276 milyon dolar artışla 76 milyar 955 milyon dolar olarak gerçekleşti. Brüt döviz rezervleri, 5 Nisan ile biten haftada 76 milyar 679 milyon dolar seviyesindeydi.

Dört saatlik grafikte hareketli ortalamaların üstünde fiyatlanan kurda günlük pivot noktası 5,7900 olarak takip edilirken düşüşlerde 5.7400 – 5.7100 – 5.6700 destekler olarak takip edilebilir. Yükselişlerde 5.8400 – 5.8600 – 5.9100 dirençler olarak takip edilebilir.

 

Anadolu Yatırım – Dolar Kuru USDTRY Yorumu

İmamoğlu’nun mazbatayı alacağı haberi ile önceki gün 5,7060’a kadar gerileyen kurda FT’da TCMB’nin döviz rezervi ile ilgili yorum ile İstanbul’da seçimin yenilenme olasılığının hala masada olmasının etkisiyle dün 5,85’e kadar yükseliş yaşandı, kapanış ise 5,80’den gerçekleşti. Bu sabah ise işlemler 5,80-5,84 bandından geçmekte. 5,78 üzerinde görünümü TL açısından negatif bulmaya devam ediyoruz. 5,78 üzerinde 5,85 direnci önemini korumaya devam ediyor. 5,85 üzerinde 5,88-5,90 riski oluşacakken 5,90’ı kritik seviye olarak görüyoruz. 5,90 üzerinde risk algısı iyice zayıflayacağından gün içi volatile artabilir.

Son Fiyat

:

5,8220

Destekler

:

5,7800-5,7400-5,7200

Dirençler

:

5,8500-5,8800-5,9000

 

Sevgül Yırtar Düzgün, Araştırma Müdürü, Piramit Menkul – Dolar Kuru Yorumu

Dolar/TL kurunda bir gün önce 5,70 seviyelerinden satışların karşılanması ile yön yeniden yukarı döndü. Dünkü işlemlerde 5,7377-5,8511 aralığında hareket edildi. Dün gelen alımlarla 5,80 üzerinde harekete başlayan kurda kısa vadeli teknik görüntü pozitife döndü. Kısa vadede 5 günlük AO’sı 5,78 ve 5,80 seviyeleri üzerinde hareketin sürmesi halinde yukarı hareketlilik devam edebilir. Aşağı yönde olası hareketlerde ise 5,78 -5,75 önemli destek bölgesini oluşturmaktadır. Son beş haftalık işlemlerden tespit edilen yükselen üçgen formasyonunun üst bandı 5,85’de bulunmaktadır. Teknik yönde önemli konumda olan 5,85 kırılması ve desteğe dönüşmesi halinde 5,90 ve 6,00 dirençleri gündeme gelebilir.

 

Gedik Yatırım – Dolar Kuru USDTRY Yorumu

Dolar/TL kuru dün 5,7377 ve 5,8514 seviyeleri arasında dalgalanarak günü 5,8004 seviyesinden tamamladı. Mazbata teslimi haberinin ardından 5,70 seviyelerine dayanan spot dolar kuru önceki akşam küresel dolar endeksindeki değerlenme ve yabancı basında çıkan TCMB rezerv rakamlarına ilişkin haberlerle tekrar yükselişe geçti. Dün 5,85 seviyelerini test eden spot dolar kurunun sabah 08:48 itibariyle 5,82 seviyelerinden işlem görerek benzerlerine göre negatif bir seyir sergiliyor. Bugün yurtdışı piyasalar kapalı olacak olup mazbata teslimine rağmen sonuçlara ilişkin itiraz süreci yakından takip edilmeye devam edilecektir. Kurda bugün yukarıda 5,8290-5,8510 ve 5,8745 seviyeleri direnç bölgeleri; aşağıda ise 5,8150-5,7900 ve 5,7680 destek seviyeleri olarak izlenebilir. 

 

İnfo Yatırım FX – DolarTL Yorumu

Önceki gün İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı İmamoğlu’nun mazbatayı alması ile USDTRY kuru 5,71 seviyesi altına gerileyerek %1 düşüş yaşadı. 17 günlük belirsizliğin ardından dünkü gelişme TL pozitif fiyatlandı, ancak YSK henüz gelen itirazlara dair bir karar vermedi ve dolayısıyla seçim sorunu henüz tam olarak ortadan kalkmış değil. Öte yandan ABD ile yaşanan S-400/F-35 gerginliğine karşın yurt içi yetkililerin sürece dair bir sorun olmadığını açıklamaları da dün pozitif fiyatlama sağladı,  günü 5,75 yakınında tamamlayan USD/TRY kuru gün güne yükselişle başladı ve günün ilk yarısında 5,8220 seviyesine yükseldi. Kurda yaşanan yükselişle Financial Times gazetesinde yer alan haber etkili oldu. Haberde TCMB’nin net döviz rezervlerinin swap piyasasından alınan kısa dönem borçlar hariç 15 milyar doların altında kaldığı belirtildi ve bu haberin ardından TL tarafında düşüş yaşandı.

Dolar/TL 2018 yılında tarihi zirve seviyesi olan 7,20 seviyesini görmesinin ardından düzeltme safhasına geçerek orta vadede 5,13 destek seviyesini görmesiyle tepki yükselişi eğilimine girerek 5,50-5,85 aralığında sınırlı yukarı yönlü yükselişini devam ettiği görülmekte. Dolar/TL’de 50 günlük HO 5,40 seviyesinde bulunuyor, bu seviyenin altındaki hareketler aşağı yönlü eğilimi arttırabilir, üstündeki fiyat oluşumlarının ise kademeli olarak 5,80-5,90 eğilimini arttırabileceğini söyleyebiliriz. Kısa vadede 5,75 seviyesi destek olarak karşımıza çıkarken, 5,85 seviyesi ise direnç olarak izlenmekte.

 

Alan Yatırım – Dolar Kuru USDTRY Yorumu

USDTRY… TL’deki Değerlenme Kısa Sürdü…  İstanbul seçim sonuçlarının netleşmesiyle 5.70 seviyesine kadar gerilen parite itiraz sürecinin devam etmesi ve seçim iptaline yönelik başvurularla birlikte yukarı yönlü eğilimine devam etmekte. Ülke risk primimiz olan 5 yıllık CDS’lerde bir miktar gerileme görülse de belirsizlik ortamının kısmen devam etmesinin TL üzerinde baskı yaratmaya devam edebileceğini söyleyebiliriz. ABD tarafında ise beklentilerin altında açıklanan PMI verilerine rağmen işsizlik haklarından yararlanma başvurularındaki düşüş ile Dolar endeksinde 97 seviyesinin üzerinde toparlanma görülüyor. Bugün yurtiçi veri akışında sakin bir görünümün olması ve ABD piyasalarının Paskalya nedeniyle tatil olmasıyla paritede yatay seyir gözlemlenebilir. Ancak ABD S-400 gerilimine yönelik gelişmeler ve seçimlere yönelik siyasi açıklamalar takibimizde olacaktır.

 

Şeker Yatırım – Dolar Kuru USDTRY Yorumu

Türk Lirası, Çarşamba günkü pozitif eğiliminin ardından dün negatif ayrıştı ve kur 23 Ekim’den bu yana ilk kez 5.85 seviyesini gördü. Kurun yükselişine ABD kanadında takip ettiğimiz veriler ve TCMB’nin döviz rezervlerine ilişkin endişeler neden oldu. Teknik olarak bakıldığında; 5.8417 üzerindeki fiyatlamalarında Türk Lirası aleyhine işlemlerin kuvvetlenmesi beklenebilir. Bu durumda 5.92 direnç noktası test edilebilir. Kurun olası geri çekilmelerinde ise 5.7530 ve 5.6808 seviyeleri destek oluşturabilir.

 

Ekin Akbaş, Araştırma Yönetmeni, Tacirler Yatırım – DolarTL Paritesi USDTRY Yorumu

Bir önceki gün 5,70 seviyelerine kadar gerileme kaydeden USD/TL, dün sabah saatlerinde tekrar 5,80 seviyelerine yükseliş gösterdi. Bugün erken kotasyonlarda ise 5,82 seviyelerini takip ediyoruz. İstanbul seçim belirsizliğinin kısa sürede kalkabileceğine ilişkin beklentilerin de etkili olduğu gerileme sonrasında, özellikle yabancı basında TCMB rezervleri ile ilgili çıkan haberler, ABDTürkiye ilişkileri ve yine global piyasalarda artan DXY çerçevesinde gelişmekte olan ülke kurlarında yaşanan satışlar ile beraber USD/TL’deki tırmanışın hızlandığı görüldü. Gelişmekte olan ülke kurları karşılaştırmalarına bakıldığında USD karşısında zayıf resimde, TL’nin en kötü performans gösteren para birimi olduğu takip edildi. Bugüne gelindiğinde ise yurtdışında Paskalya tatili nedeniyle daha sakin bir gün beklenebilir. Yurtiçinde takip edilecek tek önemli veri TCMB’nin beklenti anketi olacak, enflasyon bekleyişlerinin yanı sıra, mevcut ay ve gelecek aylara ilişkin PPK toplantı kararı beklentileri yakından takip edilecek. Mart sonunda yaşanan kur volatilitesi sonrası PPK bekleyişlerinde bazı değişiklikler olmuştu. Bu değişikliklerin yansımasını bu anket içinde takip edeceğiz.

Kurum beklentimiz 25 Nisan’da gerçekleştirilecek olan PPK toplantısında herhangi bir faiz değişikliği olmaması yolunda. Baz senaryomuzda faiz düşüşün Haziran ayında başlamasını beklememize rağmen, daha ileri bir tarihte başlamasına ilişkin tahmin riskinin arttığını düşünüyoruz. Bu çerçevede 25 Nisan PPK karar notu bekleyişlerimizi oluşturmamız açısından belirleyici olacaktır. Dün USD/TL’de yaşana yükseliş sonrasında bugün hareket bandının teknik göstergeler çerçevesinde 5,81-5,84 olmasını bekliyoruz.

 

Eda Karadağ, Araştırma Uzmanı – Dolar Kuru USDTRY Paritesi Yorumu

USDTL’de 5.80 ısrarı sürüyor 

USDTL kurundaki tedirginlik sürüyor. Kur 5.80 üzerinde seyrediyor. Şimdilik yeni bir gelişme yok ama belirsizliklerin sürüyor olması kur üzerinde de etkisini gösteriyor. Bugün için takvim sakin çünkü dışarıda “good friday” nedeniyle piyasalar kapalı olacağı için veri bazlı bir hareket görülmeyebilir. İçeride ise TCMB beklenti anketi takip edilecek. 

Teknik Analiz: 5.80 seviyesinin üzerinde kalmaya devam ederse bu durum yukarı yönlü seyrine neden olabilir. Yukarıda 5.85 seviyesini direnç noktası olarak izleyebiliriz. Buna karşın olası geri çekilmelerde 5.70-5.80 aralığı gündeme gelebilir. Ancak genel görünümde kurda geri çekilmelerin sınırlı kaldığı bir ortam gibi duruyor.

Dirençler: 5.85 / 5.87 / 5.8940
Destekler: 5.80 / 5.75 / 5.70

 

Muammer Demir, Araştırma Uzmanı DolarTL, USD/TRY Paritesi Yorumu

Haftanın dördüncü işlem gününde, Yurtiçinde 5 yıllık ülke CDS risk priminde yaşanan artışın TL varlık fiyatlamaları üzerinde baskıyı artırdığı görülürken küresel piyasalarda dolarda yaşanan değer kazanımı ile birlikte kurun fiyatlamalarda 5,8516 seviyeleri civarını test ettiği görüldü. Gün içerisinde, ABD’de açıklanan Perakende Satışlar verisi Mart ayında beklentilerin üzerinde artış gösterirken dolarda değer kazanımlarını destekledi. Bugün, ABD’de açıklanacak olan konut piyasası verileri takip edilecek.

Teknik olarak incelediğimizde, kurun ara destek seviyesi olan 5,7700 seviyesi fiyatlamaların seyri açısından belirleyici olmaya devam edebilir. Bu seviye üzerine doğru ataklarda 5,8720, 5,9000 ve 5,9250 direnç seviyeleri takip edilebilir. Olası geri çekilmelerin yaşanması durumunda ise 5,7390, 5,7000 ve 5,6500 destek seviyeleri izlenebilir.

 

Serkan İşlek, Araştırma Uzmanı, Işık FX – Dolar Kuru USDTRY Yorumu

Dün, kur açısından yurt içi tarafta; siyasi ve jeopolitik riskler öncelikli olarak takip edilirken, uluslararası tarafta 22 Mart’tan sonra TCMB rezervlerine yönelik bir kez daha ortaya atılan iddialar; Türkiye’nin en büyük ticaret pazarı Euro Bölgesi’nden kötü gelen ekonomik veriler(Fransa, Almanya ve Euro Bölgesi öncü İmalat PMI, İtalya Sanayi Siparişleri) ile birlikte TL üzerinde baskıya neden oldu ve kurda 3 Ocak’taki Japon tatilinde ortaya çıkan “flash crash(sığ piyasada oluşan yüksek oynaklık)”den bu yana en yüksek seviyeler test edildi. Öte taraftan, yurt dışı tarafta da; Euro Bölgesi verilerinin yanı sıra, Ticaret Savaşları ve Brexit gibi risk unsurlarının bitirilmesine yönelik yeni bir merhale katedilememesi de, küresel risk alma iştahını zayıflatıp küresel Dolar talebini artırarak Dolar Endeksi üzerinden kur tarafında bir miktar ekili oldu. ABD tarafında açıklanan Haftalık İşsizlik Maaşı Başvuruları’nın 50 yılın en düşük seviyesinde gerçekleşmesi ve Perakende Satışlar datasının da öngörülerden iyi olması Dolar varlıkları açısından pozitif unsurlardandı.

Bugün, yurt içi tarafta yine; siyasi ve jeopolitik gündem maddelerini takipte olacağız. Ayrıca, uluslararası kurumlar ve hükümet yetkililerinden Türkiye ekonomisine dair gelecek açıklamalar ile TCMB ve BDDK gibi düzenleyici kurumlardan gelebilecek hamleler de kritik olacak. Paskalya tatili nedeniyle veri akışının sınırlı olduğu yurt dışı tarafta ise yine; Brexit ve Ticaret savaşları gibi risk unsurlarının durumu ve majör merkez bankalarının politika hamlelerine yönelik öngörüler de kur tarafında etkili olabilir.

Teknik Seviyeler;
Dirençler: 5.8290, 5.8440, 5.8815, 5.9280, 5.9525
Destekler: 5.8000, 5.7930, 5.7740, 5.7675, 5.7550

 

Financial Times, Döviz Rezervlerindeki Toparlanmaya Saldırdı

Financial Times gazetesinde çıkan ve Türkiye’nin döviz rezervlerindeki toparlanmanın bankalarla yapılan swap işlemlerinden kaynaklandığını iddia eden haber sonrasında Türk lirasında değer kaybı görüldü. Oysa Merkez Bankası seçimler öncesinde TL’ye yapılan dış saldırı sırasında bir hafta süreyle döviz depo ihalesi açmamıştı ve döviz rezervlerinde artış beklenen bir durumdu. Londra swap piyasası üzerinde yapılan müdahalede Merkez Bankası swap oranlarını yükseltmiş ve saldırıyı yapan kurumlar büyük zararlar yazmışlardı.

İş Yatırım Financial Times Yorumu ile İlgili Yazdı: Financial Times gazetesinin Merkez Bankası’nın net rezervlerinin bankalarla swap işlemleri dolayısıyla gerçekte olduğundan 12 milyar daha fazla göründüğü iddiası üzerine Türkiye varlıklarında gelişmekte olan piyasalara göre daha sert kayıplar görülüyor.

Bizim yaptığımız hesaplamalar Merkez Bankası’nın açıkladığı IMF tanımlı net döviz rezervi rakamının bankalarla yapılan swap işlemlerinden etkilenmediğine işaret ediyor. Bu anlamda Financial Times tarafından yapılan hesaplamayı doğru bulmuyoruz.

 

18.04.2019 tarihli Dolar Kuru Yorum ve Güncel DolarTL Analizleri

Noor Capital – Dolar Kuru USDTRY Yorumu

5 yıllık CDS 426 baz puanna geriledi. İstanbul seçimlerine ilişkin kesin sonuçlar açıklanırsa TL’de değer kazanımı devam edebilir. Teknik olarak piyasa kısa vadede konsolidasyon eğilimi izliyor. 5,79 üzerinde tutunma devam ederse yıl içi zirve seviyesi 5,8448 test edilebilir. Ralli için 5,8448-5,8788 kırılması gerekecektir. 5,8788 çok kritik bir direnç. 5,79 altında 5,70 önemli bir ara detsek. Gelişmeler belirsizliği azaltırsa 5,70 altına kırılım görebiliriz. 

Destek: 5.7900 / 5.7300 / 5.6600
Direnç : 5.8448 / 5.8788 / 6.0157

 

17.04.2019 tarihli Dolar Kuru Yorum ve Güncel DolarTL Analizleri

Deniz Yatırım – Dolar Kuru USDTRY Yorumu

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Kongre’nin Türkiye’ye yaptırım kararı alması durumunda, Trump’ın Türkiye’ye muafiyet sağlamasını beklediklerini söyledi. / ABD’de konuşan Kalın’dan S-400 açıklaması: Tehdit ve yaptırımlar hiçbir olumlu sonuç vermeyecek. USDTRY paritesinde ülke risk priminin yükselişine paralel lira aleyhine oluşum gözleniyor. 5.85 direnç, 5.74-5.6950 destek olarak izlenebilir.

 

Türkiye, ABD’den AIM-9X füzesi alacak… Enver Erkan

Türkiye, ABD dış askeri satış programının bir parçası olarak AIM-9X Block II füzesi alacak olan birkaç yabancı ülke arasında gösteriliyor. Türkiye’nin bu programın içinde görünmesi haberi tam da, Pentagon’un Rusya’dan S-400 alımı nedeniyle Türkiye’ye F-35 parça teslimatını sonlandıracağına dair haberlerin olduğu bir ortamda geldi. Bu noktada söz konusu üç haberin aynı zaman diliminde gelmesi piyasalarda olumlu karşılanmış görünüyor:

  • Bakan Albayrak’ın Trump ile Beyaz Saray’da S-400 konusunu da kapsayan bir görüşme gerçekleştirmesi ve bu görüşmenin olumlu bir havada geçmesi
  • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’ın, Patriot sürecinin devam ettiğine ve ABD Kongresi S-400 yaptırım kararı alsa bile Trump’ın Türkiye’ye muafiyet uygulayabileceğine dair açıklaması
  • Pentagon’un Türkiye’yi AIM-9X füzeleri alacak ülkeler arasında göstermesi

USDTRY, an itibariyle 5,7350 seviyesi altına geriledi. 

 

Merkez Bankası Para Politikasında Normalleşmeye Geri Döndü – 09.04.2019

Dün Merkez Bankası haftalık repo ihalesi açarak para politikasında normalleşmeye geri döndü. İhaleden önce de TCMB yerel bankalarla yaptığı swap işlemlerinde TL faiz oranını %25,5’ten %24’e çekmişti. TCMB’nin haftalık repo ihalesi ile %24’ten fonlamaya geçmesi ile birlikte Cuma gününe kadar ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti kademeli olarak %25,5’ten %24’e gerileyecek.

 

 

USDTRY, S&P açıklamaları etkisiyle 5,60 altına geriledi… Enver Erkan 04.04.2019

USDTRY, terminallere düşen güncel haberlerin pozitif etkisiyle 5,60 altına gerilerken XBANK’ın %4,5 yukarıda olduğunu görüyoruz. TRY %0,4 değer kazancıyla günlük bazda en iyi performans gösteren EM para birimi…

EBRD ve IFC’nin Türk bankalarının kötü kredilerinde yatırım yapma niyetleri bulunuyor. Türkiye’de geçtiğimiz yıl yaşanan kur hareketinin ertesinde özel şirketlerin FX kredilerini ödemekte zorlanmaları bankaların aktif kalitesinde bozulmaya neden olmuş, tahsili gecikmiş alacaklar ve Stage 2 kredilerde artış görülmüştü. BDDK’nın güncel sektör verileri NPL oranının %6’lara çıkabileceğini gösteriyor. XBANK’ın da %4,5 pozitif olarak fiyatladığı hareketi TRY hareketinde öncelikli pozitif katalist olarak görüyoruz.

S&P açıklamalarında da; interaktif konferansa katılan yatırımcıların çoğunun Türkiye’nin bir IMF programına ihtiyacı olmayacağını düşündükleri belirtiliyor. Bunun ön şartı olarak da Türkiye’nin iyi bir reform programı uygulaması ve bankalarını yeniden finansa etmesi gösteriliyor.

Not: S&P haberi ile ilgili detayları buradan okuyabilirsiniz.

 

 

 

TCMB Rezervleri Şubatta 100,1 Milyar Dolar 28.03.2019

Resmi Rezerv Varlıkları, bir önceki aya göre yüzde 3,4 artarak 100,1 milyar ABD doları düzeyinde gerçekleşmiştir. Bu dönemde alt kalemler itibarıyla, döviz varlıkları bir önceki aya göre yüzde 3,7 artarak 77,6 milyar ABD doları olarak kaydedilmiş, altın cinsinden rezerv varlıkları yüzde 2,8 oranında artarak 21 milyar ABD doları olmuştur.

Vadesine 1 yıl veya daha az kalmış Merkezi Yönetim ve Merkez Bankası’nın önceden belirlenmiş döviz yükümlülükleri (döviz kredileri, menkul kıymetler, yurt dışı bankalarca Merkez Bankası nezdinde açılan depo hesapları, Kredi Mektuplu Döviz Tevdiat Hesapları-KMDTH) bir önceki aya göre yüzde 5,6 oranında artarak 13,7 milyar ABD doları olarak gerçekleşmiştir. Bu tutarın 9,1 milyar ABD doları anapara, 4,6 milyar ABD doları faizlerden oluşmaktadır. Söz konusu anapara ve faiz yükümlülüklerinin 2,7 milyar ABD doları bir ay,  2,5 milyar ABD doları 2-3 ay ve 8,5 milyar ABD doları 4-12 ay içerisinde ödenecektir.

Şarta bağlı döviz yükümlülükleri, 1 yıl içinde ödenecek Hazine garantili dış borçlar ile diğer yükümlülüklerden (Bankacılık sektörünün döviz ve altın cinsinden zorunlu karşılıkları ve akreditifler) oluşmaktadır. Söz konusu yükümlülükler bir önceki aya göre yüzde 4,1 azalarak 31,8 milyar ABD doları olarak gerçekleşmiştir.

 

Türkiye Bankalar Birliği’nden Basında Çıkan Yanlış Haberler ile İlgili Açıklama 27.03.2019

TBB: Türkiye’deki bankaların yurtdışındaki bankalara likidite vermediği, bankalar ile takas işlemi yapmadığı iddiaları doğru değildir. Bankalar Birliği Başkanı Aydın: “Yatırımcılardan TL’ye güveni sürdürmelerini bekliyor, yanlış hesap yapanların yanlışlarından dönmelerini tavsiye ediyoruz.” dedi.

 

Yunus Kaya, Araştırma Müdürü, Alnus Yatırım : İtinayla Ders Verilir

1992’de İngiltere Merkez bankasını batma noktasına getiren Fransa, İtalya ve Malezya Merkez Bankalarına karşı da pozisyonlar açan Soros’u örnek alan günümüz Sorosçuklarına Türkiye Merkez Bankası (+ Hazine+ Kamu bankaları ve kim dahilse işe) nefis bir ders verdiler. Kitaplara geçecek bu köşeye sıkıştırma hamleleri ile TL’yi açığa satanlara yüksek bedeller çıkarılmış ve pozisyonların takır takır kapanması ile iki gün içinde 1 TL 0.1712 USD seviyesinden 0.1888 seviyesine kadar yüzde 10 prim yapmıştır. Yazının tamamını buradan okuyabilirsiniz.

 

Dolar Kurunda Ne Oldu? Dolar Neden Yükseldi ve Düştü?

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu BDDK 2018 Ağustos’ta bankaların yurtdışı yerleşiklerle yaptıkları döviz swapları ile swap benzeri (spot + vadeli döviz işlemi) işlemleri ve forward, opsiyon ve benzeri türev işlemlerini bankaların özkaynaklarının %50’si ile sınırlamış, Eylül’de sınırı %25’e çekmişti.

BDDK, yurt dışında TL borçlanılıp bununla dolar satın alınarak TL aleyhine spekülasyon yapılmasını ve bu şekilde TL üzerinde değer kaybetme yönünde baskı oluşturulmasını önlemek için yurt içi bankalara Londra’da TL borç verip döviz borçlanma sınırı getirmişti.

Bir süre sonra kur görece istikrar kazanınca Londra’daki swap piyasası da gevşedi ve faizler Merkez Bankası kontrolündeki BIST repo pazarındakinin birkaç puan altına geriledi. Bu durumu gören başta JP Morgan olmak üzere bazı bankalar yeni bir arbitraj modeli geliştirdi. Mekanizma şöyle işliyordu:

Bankalar ellerindeki TL’yi Londra’da swap işlemi ile USD’ye çeviriyor, sonra bu dövizi TCMB’nın rezerv opsiyonu mekanizması (ROM) aracılığı ile munzam karşılıklarını azaltmada kullanıyor böylelikle TL’yi TCMB’nin faizinden daha düşük maliyetle kullanmış oluyorlardı.

Piyasalara korku veren bir takım aktörler iç piyasadaki yerleşiklerin döviz almalarını sağlarken, Cuma günkü hareketi gören bazı piyasa aktörleri dolar kurunun Ağustos’taki gibi kopup gideceği şeklinde yanlış bir öngörüde bulundular ve ciddi miktarda açığa TL sattılar. Beklentileri kurun önlenemez şekilde yükseleceğiydi.

Bu varsayımları USDTRY’nin, aldıkları USD’yi satarak hem TL borçlarının ana parasını hem de faizini ödedikten sonra ellerinde hâlâ para kalmasına yetecek kadar yükselmesi ve böylelikle hem kuru yükseltmek hem de bundan kazanç elde etmekti. Ama bugün varsayım gerçekleşmeyince açık pozisyonlarını kapatmak için TL talep etmek zorunda kaldılar.

Oysa Londra’daki TL piyasasının likiditesi çok azalmıştı, bankalar oraya likidite sağlayamıyordu yani Londra piyasasında Türk Lirası yoktu. Bu şartlar altında sığ piyasada spekülatif pozisyon kapatmak için TL’ye oluşan talep ortalama %20’lerde seyreden gecelik swap faizlerinin %80-90 hatta daha sonra daha da yüksek seviyelere fırlamasına neden oldu.

Tabii bunda Merkez Bankası’nın para piyasasını fonlama maliyetini %29’a çıkararak yurt içi TL likidite maliyetini artırması da rol oynamıştır. Bu gelişmeyi doğru analiz edemeyen ve Londra TL piyasasının likiditesiz, sığ bir piyasa olduğunu dikkate almayanlar endişeye kapıldı.

Gecelik swap faiz oranlarındaki yükselişi 2001 krizindeki astronomik faiz artışına atıfta bulunarak yorumlayanlar veya bu faizin Türkiye’deki şirketlere ve bankalara zarar vereceğini düşünerek panik psikolojisi yaşayanlar oldu. Oysa bu faiz sadece sığ piyasadaki teorik bir faizdir.

Bu saldırının önüne geçen Merkez Bankası Türk Lirasını korumuş ve yasal görev tanımı dahilinde devalüasyon sonucu oluşacak enflasyona geçit vermeyerek fiyat istikrarını sağlamış oldu.

 

25.03.2019 tarihli Dolar Kuru Yorum ve Güncel DolarTL Analizleri

Son Dakika HABER: ABD: “Güvenli Bölgede koalisyon güçleri olmayacak”

ABD’nin Suriye özel temsilcisi James Jeffrey, Türkiye ile Suriye sınırında YPG’den arındırılmış bir güvenli bölge üzerine çalıştıklarını ve ülkede kalacak koalisyon kuvvetlerinin güvenli bölgede faaliyet göstermeyeceğini açıkladı.

Bu konu ile ilgili görüşmelerde Türkiye’nin tavrı söz konusu güvenli bölgede YPGPKK güçlerinin yer almaması ve bölgenin kontrolünün Türkiye’de olması şeklindeydi. Güvenli bölge ve ABD’nin çekilme kararı ile ilgili olarak en son Savunma Bakanı Hulusi Akar da ABD’yi ziyaret etmişti.

 

TCMB TL depo karşılığı döviz depo ihalesi açmadı. TCMB geçen hafta repo ihalesi de açmayacağını duyurmuştu.

Merkez Bankası Başkanı Çetinkaya’nın Açıklamaları: İktisadi faaliyet cephesinde dengelenmenin devam ettiğini söyleyebilirim. Para politikası duruşumuzu enflasyonu en kısa sürede tek haneye düşürmeye odaklı olarak şekillendiriyoruz. Rezerv gelişmelerinin orta vadeli trendlerle takip edilmesi daha sağlıklı analizlere imkan tanır.

TCMB Açıklaması : Swap Piyasasında Vadesi Gelmemiş Toplam Swap Satışı Sınırı %10’dan %20’ye Çıktı.

 

SPK ve BDDK Döviz manipülasyonunun arkasındaki ABD merkezli JP Morgan’a soruşturma açtıklarını açıkladılar.

BDDK’dan Manipülatif Döviz Alımına Yönlendirmelere Dair Soruşturma

SPK’dan Yanıltıcı İçerikli JP Morgan Raporuna İnceleme

22.03.2019 tarihli Dolar Kuru Yorum ve Güncel DolarTL Analizleri

TCMB, Repo İhalelerine Bir Süre Ara Verildiğini Duyurdu

Merkez Bankası, Türk Lirası likidite yönetimine ilişkin bir kara açıklayarak 1 hafta vadeli repo ihalelerine bir süreliğine ara verildiğini duyurdu. TCMB tarafından yapılan açıklama şu şekildedir: “Finansal piyasalarda yaşanan gelişmeler dikkate alınarak, 1 hafta vadeli repo ihalelerine bir süreliğine ara verilmesi kararlaştırılmıştır. Kamuoyunun bilgisine sunulur.”

Bu hamle sıkılaşma hamlesi ile Merkez, piyasadaki TL likiditesini azaltarak ve spekülatif kur pozisyonlarının önüne geçmeyi planlıyor. Keza bu TCMB’nin bu hamlesi dolarda kısa pozisyon almayı zorlaştırıyor.

 

HABER – Döviz Mevduatlarında Stopaj Yükseldi. Döviz mevduat hesaplarında bir yıla kadar olan stopaj oranı yüzde 20’ye yükseltildi

 

“Dolar Alıp Başını Gidecek” Yorumları Gerçekçi Değil

İbrahim Turhan, Borsa İstanbul Eski Başkanı – Dolar Kuru Yorumu

Yıl başından beri finansal piyasalardaki gelişmeler gözlendiğinde şu sonuçlara varmak mümkün: 1) Dış politika gelişmelerinden dolayı yatırımcı risk algısının bozulması Türkiye varlıklarının negatif ayrışması üzerinde en fazla etkili olan unsur

Merkez Bankası politika duruşunun müdahale edilmeden ve fiyat istikrarına odaklı olarak korunup korunmayacağına ilişkin yatırımcı algısı, Türkiye varlıklarının fiyatlamasında etkili olan bir diğer unsur

Kamu harcamalarını artırarak maliye politikası görünümünde bozulma yaratacağı düşünülen uygulamalar Türkiye varlıklarının negatif ayrışmasına yol açabiliyor.

SONUÇ: Uluslararası ilişkilerde kriz olarak tanımlanacak ölçekte bir olumsuzluk yaşanmadığı, Merkez Bankası para politikasını fiyat istikrarı hedefiyle uyumlu götürdüğü ve kamu maliyesi kaynaklı olumsuz şoklar olmadığı sürece TRY reel olarak değer kaybetmeyecek gibi görünüyor.

“Kur kopacak, dolar alıp başını gidecek” şeklindeki yorumlar; bu varsayımlar altında (jeopolitik riskler krize dönüşmez, merkez bankasına müdahale olmaz, kamu maliyesinde çok ciddi bozulma yaşanmaz) bana gerçekçi görünmüyor. Hatta USDTRY reel (nominal değil) olarak düşebilir.

Bu konuyla ilgili söz konusu olabilecek sistematik olmayan bir riske de işaret etmek gerekiyor. Çin’den kaynaklanabilecek ve bütün gelişen piyasa ekonomilerini ciddi biçimde etkileyebilecek olumsuz bir gelişme hâlinde, Türkiye varlıkları bundan en fazla etkilenecekler arasındadır.

 

Şant Manukyan – Dolar Kuru Yorumu 02.01.2019

DolarTL’de daha önce bahsettiğim 5.40 seviyesi test edildi. Kurda kapanış 5.38’in altında olursa sorun yok, yoksa yükseliş 5.45’e doğru devam edecek demektir. Bununla birlikte döviz kurunda işlem hacminin hala normal seviyelerde olmadığını, düşük olduğunu (alış satış spreadi sağlıksız) da unutmamak gerekir. “Gelişmekte Olan Ülkelerden Para Çıkacak mı? Şant Manukyan

 

 Yalan Haber Yapanlar ve Yayanlar Konusunda Dikkat!

SPK: YALAN HABER YAPANLAR İÇİN HER TÜRLÜ YASAL İŞLEM YAPILACAK

Sermaye Piyasası Kanunu’nun ilgili hükümleri çerçevesinde, halka açık bankalar, finansal kuruluşlar ve şirketler hakkında yalan yanlış haber/açıklamaları yapanlar ve yayanlar hakkında her türlü yasal işlemin kararlılıkla yerine getirileceği hususu kamuoyuna önemle duyurulur.

İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali açıklama yaptı: Bankalarımızın döviz açık pozisyonu yoktur, kurumlarımız sağlamdır.

 

Çekinceler:

Burada yer alan dolar yorumları ve dolar kuru tahminleri Kanal Finans tarafından değil uzman ve aracı kurumlar tarafından yapılmaktadır. Hangi tahmin veya yorumun kimin tarafından yapıldığı yorumun içinde bulunmaktadır. Kimi uzman dolar yükselir şeklinde yorum yaparken kimisi de dolar düşer şeklinde yorum yapmış olabilir. Yorumların ve tahminlerin birbirinden farklı olması doğaldır. Bu sayfada güncel uzman yorumları canlı olarak güncellenmektedir. Doların seyri nedeniyle uzmanlar tahmin ve yorumlarını değiştirecek olurlar veya aynı kişi ya da kurum yeni bir dolar kuru tahmini gönderecek olursa bu sayfada önceki yorum ya da tahmin yenisiyle güncellenir. Buradaki dolar kuru tahminlerini değerlendirirken dolar alış fiyatı ve dolar satış fiyatı arasında farkın açılabileceğini de lütfen dikkate alınız.

Bu sayfada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.