Ana sayfa Raporlar Forex Raporları Güncel Dolar ...

Güncel Dolar Yorumları USDTRY Analizleri

Dolar Ne Kadar? DolarTL Ne Olur?

Dolar Düşer mi? Dolar Ne Kadar Yükselir? Sorularının cevapları için gün içinde gelen en yeni dolar yorumları ve DolarTL teknik analizlerini aşağıda sıralı halde görebilirsiniz. Kurum ve uzmanlardan gelen en son yorum en üstte yer almaktadır. Bu sayfada yukarıda kısa vade aşağıda ise haftalık orta vadeli kur yorumları yer almaktadır.  Bu sayfa sürekli güncellenmektedir.

100.000 TL Paranız Olsa Nasıl Yatırım Yapardınız? Sanal Para ile Deneyin!

28.02.2020 tarihli Dolar Kuru Yorum ve Güncel DolarTL Analizleri

Ziraat Yatırım – DolarTL Paritesi Dolar Kuru Yorumu

İdlib konulu jeopolitik gelişmeler takip edilmeye devam edilirken, güne acı haberle başlıyoruz. Hatay Valisi Rahmi Doğan, Esed rejimi tarafından İdlib’de Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) mensuplarına yönelik hava saldırısında 33 askerin şehit düştüğünü açıkladı. Saldırının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında olağanüstü güvenlik zirvesi toplanırken, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar sınıra gitti. AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik mültecileri tutabilecek durumda olmadıklarını söyledi. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun ise, gayrimeşru rejime misliyle mukabele edilmesi kararlaştırılmıştır, dedi.

Fiyatlamalara baktığımızda; bu sabah TL %0,4’e yakın satıcılı bir görüntü sergilerken, Dolar /TL şu dakikalarda 6,23 civarında işlem görüyor. Yurtdışı piyasalarda ise koronavirüs kaynaklı endişelerin artması riskli varlıklara sert satış getiriyor. ABD on yıllık tahvil faizi de %1,22’nin altına kadar gerilerken, Brent petrol 50 USD’ye yaklaşmış durumda. Hem yurtiçi hem yurtdışı kaynaklı gelişmelere bağlı olarak kurda yukarı yönlü eğilim devam edebilir ve kur 6,29 seviyesine doğru hareketlenebilir. Diğer yandan, olası düşüşlerde 6,18 tepki gelebilecek destek olarak izlenebilir.

 

Gedik Yatırım – Dolar Kuru USDTRY Yorumu

Dolar/TL kuru dün 6,1520 ve 6,2033 seviyeleri arasında dalgalanarak günü 6,2008 seviyesinden tamamladı. Koronavirüs’e yönelik risklerin yanı sıra jeopolitik gelişmeler dün kurun yükselişini devam ettirmesini sağladı. Akşam saatlerinde İdlib’te TSK unsurlarına gerçekleştirilen saldırının ardından jeopolitik risklerin daha belirgin hale gelmesi ve yapılan açıklamalar kurda yeni zirveleri denememize neden oluyor. Bugün virüs ve jeopolitik gelişmelerle birlikte yurtiçinde 4.çeyrek büyüme ve ticaret dengesi rakamları takip edilecek. Dolar/TL kuru sabah 08:45 itibariyle 6,23 seviyelerine yakın işlem görüyor. Kurda bugün 6,24 seviyesinin üzerinde 6,28 ve 6,32 seviyeleri önem kazanacaktır. Geri dönüşlerde ise 6,20 seviyesinin altında 6,17 ve 6,15 seviyeleri destek noktaları olarak izlenebilir.

 

Piramit Yatırım – Dolar Kuru USDTRY Yorumu

Koronavirüs salgınına ilişkin endişeler nedeniyle küresel risk iştahı ve gelişmekte olan ülke kurları baskı altında kalmaya devam ediyor. Güvenli liman arayışı değerli maden Altında yükseliş eğiliminin sürmesine neden olmaktadır. Dolar/TL kuru dün 6,1520-6,1753 bandında hareket etti. Kısa ve orta vadeli teknik yönün pozitif olduğu kurda 6,15 üzerinde kapanışların devam etmesi halinde, 6,26-6,30 bölgesine doğru hareket görebiliriz. Dün itibariyle 5 günlük AO’nın da 6,15’e yükselmesi bu seviye kısa vadeli yönde önemli desteğe dönüşmüş durumdadır.

 

Alan Yatırım – Dolar Kuru USDTRY Yorumu

USDTRY… Jeopolitik Risklerle Birlikte Yükseldi… Dolar TL kuru 6 haftalık yükseliş serisini 7.haftaya çıkarmaya hazırlanıyor. Merkez Bankası’nın faiz indirimleri sonrasında yurt içi yerleşiklerin döviz mevduatında artış gözlenirken, jeopolitik riskler ve virüs salgınının yarattığı panik havasıyla TL’deki değer kaybı belirginleşiyor. Haftanın son işlem gününde jeopolitik riskler kur üzerinde yukarı yönlü baskı yaratıyor.

 

Şeker Yatırım – Dolar Kuru USDTRY Yorumu

Günü yükselişle tamamlayan Dolar/TL kapanışını 6.20779 seviyesinden gerçekleştirdi. Alıcılı seyrini sürdürebilecek olan Dolar/TL kurunun 6.2252 üzerindeki fiyatlamalarında 6.28 ve 6.32 seviyesi direnç oluşturabilir. Olası geri çekilmelerde ise 6.15 desteğine kadar geri çekilmeler olabilir. 6.05 ise ikinci destek noktası olarak takip edilebilir.

 

Ekin Akbaş, Araştırma Yönetmeni, Tacirler Yatırım – DolarTL Paritesi USDTRY Analizi

Dün, İdlib’de yaşan gelişmelerin ardından 6,20 seviyesi üzerine kadar yükselen USDTRY paritesi, bu sabah saatlerinde yükseliş eğilimini korumakta. Hatay Valisi Rahmi Doğan, rejim güçleri tarafından İdlib’de TSK mensuplarına yönelik hava saldırısında 33 askerin şehit düştüğünü açıkladı. İdlib’de yaşanan gelişmelerin ardından AK Parti Sözcüsü Çelik, rejim unsurlarının Türkiye için düşman unsur olduğunu ve artık mültecileri Avrupa’ya geçmesine engel olunmayacağını belirtti.

Bu gelişmelerin ardından USDTRY paritesi bu sabah saatlerinde 6,22 seviyesinden işlem görüyor. Bu sabah saatlerin gelişmekte olan ülke para birimlerinin tamamında sert kayıplar söz konusu. Küresel piyasalarda zayıf seyreden risk iştahı ve yurt içi piyasalarda artan jeopolitik riskler, TL’deki mevcut kırılgan görünümün bugün içerisinde etkisini sürdürmesine neden olabilir.

Güncel Dolar Yorumları USDTRY AnalizleriPiyasalarda artan volatilite nedeniyle USDTRY paritesinin gün iç işlem aralığının büyük ölçüde genişlemiş olduğunu görüyoruz. Bu nedenle paritenin bugün içerisinde 6,16 – 6,25 seviyeleri arasında geniş bir bantta hareket etmesini bekliyoruz. Bugün yurt içi piyasalarda 4Ç19 GSYİH ve Ocak Dış Ticaret verileri açıklanacak. Yurt dışında ise Almanya Şubat Ayı TÜFE, ABD Ocak Ayı Kişisel Gelir & Kişisel Harcamalar ve ABD Şubat Ayı Michigan Tüketici Güven Endeksi verileri takip edilecek.

 

Eda Karadağ, Araştırma Uzmanı, İntegral Yatırım – DolarTL Paritesi USDTRY Yorumu

USDTL’de kırılganlık yüksek

USDTL kurunda 6.20 seviyesinin üzerini konuşuyoruz. İdlib’ten gelen şehit haberi kur üzerinde olumsuz etkisini gösteriyor. Dolayısıyla kur özelinde hala jeopolitik riskler etkisini hissettiriyor. Bu nedenle bir süre daha olası açıklamalara karşı dikkatli olunmasında fayda var. Bugün Türkiye’den GSYIH verisi açıklanacak. 

Teknik Analiz: USDTL kurunda 6.25 seviyesini direnç olarak izleyebiliriz. Kur bu direnç noktasının üzerine geçerse yükselişine neden olabilir. Geri çekilmelerde ise şimdilik 6.15 ve 6.10 seviyeleri destek alanı olabilir. Ancak şimdilik anı hareketlere karşı dikkatli olmak gerek. Haber akışlarına bağlı kurda düşüş veya yükseliş görülebilir. Piyasa rahatlamadığı sürece 6.00 seviyesinin altını konuşmak biraz zor gibi duruyor. 

Güncel Dolar Yorumları USDTRY AnalizleriDestekler: 6.20 / 6.15 / 6.12 
Dirençler: 6.25 / 6.30 / 6.32

 

Osmanlı Yatırım – Dolar Kuru USDTRY Yorumu

Önceki işlem gününde 6.2188 seviyesinden kapanan Dolar/TL’nin negatif ayrıştığı gözlemlenirken, günlük kazanç %0.29 olarak gerçekleşti. 20 günlük hareketli ortalamasının üzerinde olan kur için RSI göstergesi 88.75 seviyesinde iken momentumu 102.87 seviyesinde. Gün içi aşağı yönlü hareketlerde 6.2156 seviyesi takip edilebilir. Bu seviyenin altına inilmesi durumunda 6.2111, 6.2034 ve 6.1990 destekleri önemli hale gelebilir. Olası yükselişlerde ise 6.2232, 6.2277 ve 6.2354 direnç seviyeleri olarak izlenecektir.

 

Ahlatcı Yatırım – DolarTL, USD/TRY Paritesi Yorumu

Geçen son birkaç gündür özellikle TCMB’nin son faiz indirim kararı ve İdlib’deki gelişmelerle artan jeopolitik tansiyon eşliğinde artan Türk Lirası volatilitesi kurdaki yönün yukarı olmaya devam edeceğine işaret etmekteydi. Bu gelişmelere eklenen en büyük halka olan koronavirüs konusundaki yeni gelişmeler Çin dışında bir çok ülkeye yayılma belirtileri göstermeye başlayan haberler içermeye başladığından bu yana başta bahsettiğimiz nedenlerle de birlikte kurun yükselişinin sürmesine neden oluyor. Bu bağlamda geçen son üç gündür 6.16 seviyesini geçemeyen kur virüs endişeleri ve maalesef dün yaşanan İdlib’de Türk askerlerimize saldırı yapılması haberleri üzerinden etkilerle yukarı yönlü eğilimine bir süre daha devam edecek görünüyor.

Teknik olarak incelediğimizde, Dolar’ın 6,15 seviyesi üzerinde kalıcı olmaya devam ettiği gözlendi. Bugün de devamı gelebilecek alımlar ile birlikte kurdaki eğilimin yukarı yönlü hareketine devam etmesi durumunda 6,23, 6,26 ve 6,30 seviyeleri takip edilmesi gereken önemli direnç seviyeleridir. Gelebilecek olası satışlar ile kurdaki eğilimin aşağı yönlü hareketinde ise 6,16, 6,13 ve 6,08 destek seviyeleri takip edilebilir.

 

Ali Akbulut, Araştırma Uzmanı, Işık FX – Dolar Kuru Yorumu

Korona virüsüne yönelik gelişmelerin yanı sıra jeopolitik risklere yönelik gelen haber akışları Tl varlıkları üzerinde etkili olmaya devam ediyor. Özellikle dün gece saattlerinde Suriye’de yaşanan gelişmeler neticesinde kur tarafında 6.20 seviyelerinin üzerine çıktık. Bu seviye üzerinde kalıcılıklarda 6.25 ilk etapta devamında ise 6.30 direnci önemli olacaktır. Zira 5.30’unda kırılması 5.40 seviyesini hedef haline getirebilir. 6.20 altında ise 6.15 ve 6.10 desteklerini önemli görmekteyiz. 

Güncel Dolar Yorumları USDTRY Analizleri

 

İnfo Yatırım FX – DolarTL Yorumu

Gece boyunca artan İdlib merkezli haber akışları yakından takip ediliyor. Esad rejimine bağlı güçlerin Serakib’in güneybatısında Türk askerine yönelik saldırısı gerginlikleri fazlasıyla artırdı. Artan gerginlikler bölgede endişelerin büyümesine neden oldu. Bölgeden gelecek olan haber akışları yakından izlenmeye devam edecek. TL üzerindeki jeopolitik baskıların dışında Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın faiz oranlarını indirmeye devam etmesi TL üzerindeki baskıları daha da genişletiyor. Artan bu baskılar ile birlikte USDTRY paritesinde yukarı yönlü hareketlenmeler devam ediyor. Küresel bazda gelişmeler yakından izlenirken, İdlib merkezli jeopolitik gelişmeler konusunda gelebilecek haber akışları TL varlıkları üzerinde volatilitenin oldukça artmasına etki edecektir. Gün içerisinde piyasalar yurtiçinden gelecek olan ticaret açığı ekonomik verisini takip edecek. Veri 10:00’da açıklanacak. Diğer yandan ABD kanadından gelen büyüme verisi takip edildi. Gelen veriye göre Amerika ekonomisi 2019 yılının son çeyreğinde ılımlı bir büyüme kaydetti ve 4. Çeyreğe ilişkin büyümesi %2.1 olarak kaldı. Tüm bunlar ışığında USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 6.24406 – 6.30716 – 6.38566 seviyeleri direnç noktaları olarak; gevşemelerde ise 6.19868 – 6.16422 – 6.09679 seviyeleri destek noktaları olarak takip edilebilir.

 

Anadolu Yatırım – Dolar Kuru USDTRY Analizi

27.02.2020 – 6,10 üzerinde teknik görünüm TL açısından negatif… Dün 6,1634’ü gören kurda kapanış 6,1528’den gerçekleşirken bu sabah işlemler 6,1520-6,1662 aralığından geçmekte. 6,10 üzerinde USD/TL’de teknik görünümü TL açısından negatif bulmaya devam ederken yukarda 6,17 seviyesini izliyoruz. 6,17 üzerine yerleşmede 6,18 ardından 6,20-6,24 dirençleri hedeflenebilecekken TL’de güçlenme için 6,14 altına inilmeli. İnilmesi halinde 6,12-6,10 bandı hedeflenebilir.
Son Fiyat : 6,1654
Destekler : 6,1500-6,1400-6,1300
Dirençler : 6,1700-6,1800-6,2000

 

Kudret Ayyıldır, Araştırma Müdür Yardımcısı – Dolar Kuru ve Faiz Kararı Yorumu

19.02.2020 – Emin Adımlarla Tek Haneye Doğru İlerleyiş… Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, politika faizini 50 baz puan faiz indirimi ile %11.25 seviyesinden %10.75 seviyesine çekmiştir. GCM Yatırım Araştırma Departmanı olarak beklentimiz 50 baz puan olması yönünde bulunuyordu. Beklentimize paralel gerçekleşen faiz indirimi, tek hane politika faizine emin adımlarla ilerlemeyi desteklerken Mart ayı toplantısı içinde ölçülü faiz indirimi beklentimiz bulunmaktadır. TCMB kararı detaylarında öne çıkan başlıklar;

  • Enflasyon yıl sonu tahminiyle büyük ölçüde uyumlu
  • Mevcut duruş dezenflasyon patikasıyla uyumunu koruyor.
  • Corona virüsü açıklama metninde yer alırken, salgın hastalığın sermaye akımlarına etkisi izleniyor vurgusu yapılmıştır.

Merkez Bankasının beklentimiz doğrultusunda gerçekleştirdiği 50 baz puanlık faiz indirim sonrasında USDTRY kurunun 6,05 seviyesi üzerinde kalma konusundaki isteği ve psikolojik 6,00 seviyesini dip olarak kabul etme arzusu dikkat çekmektedir. USDTRY bu düşünce ile kısa vadeli fiyatlama davranışını 6,08 – 6,10 bölgesine, ilgili bölgenin aşılması durumunda ise 6,14 bariyerine taşımak / yaklaştırmak isteyebilir. Yaşanılacak olası geri çekilmelerde ise psikolojik 6,00 seviyesi üzerinde kaldığı müddetçe  zayıf tepki / güçlü trend teması devam etmektedir.

 

Merkez Bankası Faiz Kararını Açıkladı

19.02.2020 – TCMB, Para Politikası Kurulu toplantısını bugün gerçekleştirecek ve faiz kararını açıkladı. Merkez, piyasa beklentilerine paralel bir şekilde faizde 50 baz puan indirim yaptı. Piyasada medyan beklenti de 50 baz puan indirim yönündeydi. Bugün ekside seyreden dolar kuru karara çıkış yönünde tepki verdi. TCMB tarafından yapılan açıklamanın tam metnine ilgili haberden ulaşabilirsiniz.

 

BDDK’nın Swap Hamlesinin Dolar için Anlamı Ne? Enver Erkan

19.12.2019 – BDDK’nın swap hamlesi hakkında… Son günlerde artan bir kur oynaklığı var. Bu oynaklık volatilitenin tarihi dip yapıp kura da sıkışma getirmesinden sonra son günlerde arttı ve kur artış eğilimine ağırlık verdi. Şimdi swap piyasasına müdahale ediliyor. Bu adım; TL satmayı, TL kısa pozisyon almayı zorlaştırıyor, sınırlandırıyor. Bir başka deyişle, kısa vadede spekülatif amaçlı TL satmayı kısıtlayan bir önlem olarak değerlendirilebilir. TL satım yönünde limit özkaynağın %10’unu geçmeyecek şekilde ayarlanmış. TL alım yönünde ise %25 korunmuş. Swap piyasasına müdahale olduğu için algı açısından olumsuz olabilir, temel amaç kur oynaklığını azaltmak…

BDDK’nın Swap Kararı Hakkında, İş Yatırım

BDDK vadesinde TL satımı olan ve yurtdışı yerleşiklerle gerçekleştirilen vadesi bir hafta ve daha az olan türev işlemlerin bankaların öz kaynaklarının %10’u ile sınırlandırılacak.

BDDK dün yaptığı açıklama ile vadesinde TL satımı olan ve yurtdışı yerleşiklerle gerçekleştirilen vadesi bir hafta ve daha az olan türev işlemlerin bankaların öz kaynaklarının %10’u ile sınırlandırılacak. Hatırlanacağı üzere daha önce vadede TL alımı olan ve yabancılarla yapılan türev işlemleri bankaların öz kaynaklarının %25’ile sınırlanmıştı. Burada amaç son günlerde TL’nin ana para birimlerine karşı artan oynaklığını düşürmek ve türev işlemlerinde uzun vadeyi özendirmek olduğu anlaşılıyor.

Swap Kararı Hakkında, Oyak Yatırım

BDDK bankaların yurtdışı yerleşiklerle yaptıkları vadesine yedi gün veya daha kısa süre kalan vadede TL satım yönündeki para swapı, forward, opsiyon ve diğer türev işlem tutarları toplamını en son hesaplanan yasal özkaynaklarının %10’u ile sınırladı. Daha önce bu oran %25 seviyesindeydi. TL alım yönündeki para swapı, forward, opsiyon ve diğer türev işlem tutarları için sınırlama en son hesaplanan yasal özkaynaklarının %25’i seviyesinde değişmeden kaldı. Kararının TCMB’nin swap piyasasındaki ağırlığını arttırıcı ve TL’deki oynaklığı azaltıcı etkisi olması beklenebilir.

 

Fitch Ratings Türkiye Tahminlerini Revize Etti ve Dolar Kuru Yıl Sonu Beklentilerini Yayınladı

01.10.2019 – Fitch Ratings, bugün yayınladığı Global Ekonomik Görünüm raporunda Türk ekonomisi için 2019 büyüme tahminini yukarı yönlü revize etti. Kurum daha önce büyüme tahminlerinde rebizyona gideceğini ve Türkiye’de daralma beklemediğini açıklamıştı.

Fitch, Dolar/TL kurunun 2019 sonunda 6,00 TL, 2020 yılında ise 6,60 TL olacağının öngörüyor. Uluslararası kuruluşa göre, Dolar/TL 2021 yılı sonunda ise 7,20 TL olacak. Raporla ilgili daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

 

 
HABER 28.08.2019 – Rusya: Türkiye’yle Su-35 ve Su-57 jetlerinin teslimatını görüşüyoruz… Ankara’ya kendi geliştirdikleri TF-X adlı savaş uçağı projesinde yardımcı olmaya hazırız. Endüstriyel işbirliğine açığız.

 

Uluslararası Yatırım Bankası Dolar Kurunda Hedef Fiyat Verdi

06.08.2019 – Fransa merkezli Uluslararası Yatırım Bankası Societe Generale Türk Lirası’nda uzun pozisyon önerdi (TL AL ya da Dolar short SAT pozisyonu) Bugün reel efektif döviz kuru açıklamasının ardından gelen yatırım tavsiyesinde Türk Lirasının değerinin düşük olduğu ve kurda toparlanma beklendiğini belirtildi. Banka Türk Lirası/Güney Afrika Randı paritesinde 3,2428 (2,4924 zarar kes seviyesi) USDTRY kurunda ise 5,8091 zarar-kes seviyesi olmak üzere 4,7026 hedef fiyat verdi. Kurumdan yapılan orjinal açıklama aşağıdaki şekilde oldu:

“Societe Generale: Recommends long TRY/ZAR and short USD/TRY positions on view lira is undervalued and will recover further. For long TRY/ZAR, targets 3.2428 with stop at 2.4924 For short USD/TRY, targets 4.7026 with stop at 5.8091”

 

Bakan Albayrak’tan Dolar Kuru hakkında açıklamalar

Hazine ve Maliye Bakanı Bakan Berat Albayrak: ”Farklı medya, sosyal medya mecraları üzerinden, “Dolar 10 lira olacak, 20 lira olacak” diyenler, negatif algı yaratmaya çalışanlar bulunuyor. Farklı ülkelerin istihbarat altyapısına hizmet eden kişilerce de bu süreç yürütülüyor.” dedi.

Albayrak söz konusu konuşmasında sosyal medyada “seçimde 6,5 olacak” olmayınca, “asıl seçimden sonra görürsünüz. Seçimden sonra kesin 7 lira” gibi gerçekleşmeyen söylemlerin ardından şu tarihte 10 olacak, bu tarihte 12 olacak diyen kişilerin takip edildiğini belirtti.

Kurda olduğu gibi büyüme konusunda da negatif algı yürütmeye çalışanların bulunduğunu dile getiren Albayrak, “Türkiye’nin bu yıl pozitif büyüyeceğini ve büyüme rakamının 2019 yılı hedefine yakınsayacağını söyledi. Albayrak, yılın 3 ve 4. çeyreğinde çok daha olumlu döneme girilmesini beklediklerini dile getirdi.

 

Lirada Uzun Pozisyon İçin Fırsat Penceresi, Deutsche Bank

3 Temmuz 2019 – Deutsche Bank‘ın Türk varlıklarına ilişkin yapmış olduğu değerlendirmesinde, dövizin tahvillere kıyasla önemli ölçüde zayıf performansından dolayı dövizde daha fazla değer gördüklerini belirtti. Yerel para cinsinden hazine tahvillerinin kısa vadede adil değerin üzerine tırmanmasını bekleyen kurum, 5 yıllıkların bileşik faizinin 110 baz puan düşüşle %16.25’e ve 10 yıllıkların faizinin 85 bp düşüşle %15.50’ye gerilemesini beklediğini söyledi. Banka 10 yıllıklar için yıl sonu faiz tahminini %16.50’den %16.0’ya indirdiğini duyurdu. Banka en fazla değeri Ekim 2023, Temmuz 2025 ve Mart 2028 vadeli tahvillerde gördüğünü de ekledi. TL’de Mart’tan bu yana temkinli olmakla birlikte artık giderek güçlenen bazı destekleyici faktörlerin lirada uzun pozisyon için fırsat penceresi oluşturduğunu düşündüklerini söyledi. Banka, ödemeler dengesi mevsimselliğini, zayıf pozisyonlanma ve tüketicileri dolar mevduat artışındaki yavaşlamayı TL için destekleyici unsurlar arasında saymakta. 

JP Morgan Securities Yönetim Kurulu Başkanı Bischoff açıklamasında, Türkiye’nin önünde 4 senelik seçimsiz bir dönem olacağını belirtti. Bu dönemde uluslararası yatırımlar ve yabancı sermaye ülkeye rağbet göstereceğini de ekledi. 

Not: Uzun pozisyon nedir? Bir menkul kıymetin gelecekte değerinin artacağını düşünen bir yatırımcı o menkul kıymeti satın aldığında uzun pozisyon yani long position açmış olur. Kısaca bir menkul kıymette “long” olmuştur. Örneğin dolar kurunun yükseleceğini düşünen bir yatırımcının dolar alması, kısaca dolarda long olması, lirada long pozisyon alması lira alması anlamına gelmektedir.

 

Sanayici ve İhracatçılara kambiyo satışlarında BSMV’den muafiyet geldi. Buna göre sanayici ve ihracatçılar döviz alımlarında %0.1 oranındaki BSMV ’den muaf olacaklar.

 

 Yalan Haber Yapanlar ve Yayanlar Konusunda Dikkat!

SPK: YALAN HABER YAPANLAR İÇİN HER TÜRLÜ YASAL İŞLEM YAPILACAK

Sermaye Piyasası Kanunu’nun ilgili hükümleri çerçevesinde, halka açık bankalar, finansal kuruluşlar ve şirketler hakkında yalan yanlış haber/açıklamaları yapanlar ve yayanlar hakkında her türlü yasal işlemin kararlılıkla yerine getirileceği hususu kamuoyuna önemle duyurulur.

İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali açıklama yaptı: Bankalarımızın döviz açık pozisyonu yoktur, kurumlarımız sağlamdır.

 

Çekinceler:

Burada yer alan dolar yorumları ve dolar kuru tahminleri Kanal Finans tarafından değil uzman ve aracı kurumlar tarafından yapılmaktadır. Hangi tahmin veya yorumun kimin tarafından yapıldığı yorumun içinde bulunmaktadır. Kimi uzman dolar yükselir şeklinde yorum yaparken kimisi de dolar düşer şeklinde yorum yapmış olabilir. Yorumların ve tahminlerin birbirinden farklı olması doğaldır. Bu sayfada güncel uzman yorumları canlı olarak güncellenmektedir. Doların seyri nedeniyle uzmanlar tahmin ve yorumlarını değiştirecek olurlar veya aynı kişi ya da kurum yeni bir dolar kuru tahmini gönderecek olursa bu sayfada önceki yorum ya da tahmin yenisiyle güncellenir. Buradaki dolar kuru tahminlerini değerlendirirken dolar alış fiyatı ve dolar satış fiyatı arasında farkın açılabileceğini de lütfen dikkate alınız.

Bu sayfada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.