Ana sayfa Raporlar Forex Raporları Güncel Dolar ...

Güncel Dolar Yorumları USDTRY Analizleri

Dolar Ne Kadar? DolarTL Ne Olur?

Dolar Düşer mi? Dolar Ne Kadar Yükselir? Sorularının cevapları için gün içinde gelen en yeni dolar yorumları ve DolarTL teknik analizlerini aşağıda sıralı halde görebilirsiniz. Kurum ve uzmanlardan gelen en son yorum en üstte yer almaktadır. Bu sayfada yukarıda kısa vade aşağıda ise haftalık orta vadeli kur yorumları yer almaktadır.  Bu sayfa sürekli güncellenmektedir.

23.09.2021 tarihli Dolar Kuru Yorum ve Güncel DolarTL Analizleri

Tunç Şatıroğlu – Dolar Kuru Yorumu

Merkez faiz indirirse Dolar ne kadar olur?

Soru: MB Başkanı Kavcıoğlu 8 Eylül’deki konuşmasında “Enflasyonun kısa vadeli oynaklıklardan arındırılmış ana eğilimini ölçmeye yarayan çekirdek enflasyon göstergelerinin önemini artırmakta” dedi… Merkez faiz indirimine gidiyor mu? İndirim olursa dövizin yükselişi nereye kadar gider?

Bu soruyu soran çok kişi var. Benim Dolar kurundaki  teknik hedefim 9,60 TL. Ancak bunun hemen faiz indirimi arkasından bir iki gün içinde gelmesini beklemeyin. Haftalara yayılacak bir yükseliş olması daha muhtemeldir.

Dolar kuru zaten haddinden fazla düşmüştü ve 8,32 geçilince alım yapılabileceğini söylemiştim. Yurt dışındaki havada bozulma ve üzerine bir de enflasyon düşmeden faiz indirimi tehdidiyle kurun yükselmesi normal. Doların daha da artmasını bekliyorum.

 

Tacirler Yatırım – DolarTL Paritesi USDTRY Analizi

Fed Başkanı Powell’ın açıklamalarının ardından dolar endeksi 93,50 seviyesi üzerine yükselirken, GoÜ para birimlerinin dün satıcılı bir seyir izlediği takip edildi. TL ise dolar karşısında %0,3’lük değer kaybı ile en zayıf performans gösteren GoÜ para birimleri arasında yer aldı. Bununla birlikte 8,60’lı seviyelerden 8,66 seviyesi üzerine yükselen USDTRY paritesi, günü 8,6537 seviyesinden yükselişle tamamladı. Türkiye 5 yıllık CDS primi 397,82 baz puan olurken, 10 yıllık tahvil faizi ise %17,35’e yükseldi. Bu sabah saatlerinde GoÜ para birimlerinde karışık bir seyrin olduğunu, TL’nin ise alt sıralarda yer aldığını görmekteyiz. USDTRY paritesi 8,6660 işlem görürken, dolar endeksi ise 92,35 seviyesinde seyrediyor. ABD 10 yıllık tahvil faizi ise %1,3110 seviyesinden bulunuyor. Kurun geçtiğimiz hafta 100 günlük hareketli ortalamasını yukarı yönlü kısmasının ardından, bu ortalamaya denk gelen 8,50 seviyesinin direnç konumundan destek konumuna geldiğini görmüştük.

Teknik göstergelerin ürettikleri sinyaller doğrultusunda USDTRY paritesinin kısa vadede 8,50 seviyesi üzerinde tutunmaya devam edebileceği ve 8,50 – 8,80 bandında işlem görebileceği görüşündeyiz. Bu noktada teknik göstergelerin dolar endeksindeki yükseliş eğiliminin sürdürdüğünün sinyalini verdiğini ifade etmemizde fayda var. Endeksteki yukarı yönlü eğilimin devam etmesi durumunda kurdaki geri çekilmelerin sınırlı kalması ve yeniden 8,70 seviyesi üzerini hedef alınması söz konusu olabilir.

Veri takvimine baktığımızda bugün yurt içinde PPK toplantı kararı ve 10 – 17 Eylül haftasına ilişkin yabancı portföy hareketleri ve para & banka istatistikleri takip edilecek. Yurt dışında ise ABD ve Avrupa’dan gelecek olan Eylül öncü PMI verileri, ABD Haftalık İşsizlik Başvuruları, ABD Ağustos Chicago Fed Ulusal Aktivite Endeksi ve ABD Ağustos Conference Board Öncü Göstergeler Endeksi verileri izlenecek.

 

Yatırım Finansman Menkul Değerler – Dolar Kuru USD/TL Yorumu

Dolar/TL dün akşam Fed’in faizleri sabit bırakması ve varlık alımları konusunda güvercin mesajlar vermesine rağmen yükseliş kaydetti. Bu durumda gözler bugün açıklanacak olan TCMB faiz kararında olacak. Beklentilere paralel faizlerin sabit bırakılması halinde düşüş görebileceğimiz kurda 8.58’i destek olarak izleyeceğiz. Bu seviye altında kalınması halinde ise 8.45’e düşüş hız kazanabilir. Olası yükselişlerde ise 8.73 ilk direnç olmak üzere 8.80 yeniden hedeflenebilir.
Dirençler 8.7300 8.8000 8.9000
Destekler 8.5800 8.5300 8.4500

 

Alan Yatırım – Dolar Kuru USD/TL Yorumu

USDTRY… FED Sonrasında Sınırlı Bir Yükseliş İçerisinde… FED toplantısı öncesinde 8.63 seviyelerinde fiyatlanan Dolar TL kuru FED’in varlık alım programını azaltmayı konuşmaya başlayabileceğine işaret etmesiyle birlikte 8.67 seviyelerine doğru yöneldi. Bu yılın en kritik TCMB toplantısı öncesinde başkan Kavcıoğlu’nun geçtiğimiz haftalarda enflasyonda odak noktasını çekirdeğe çevirmesi sonrasında faiz indirim döngüsünün başlayabileceği algısı yarattı. Piyasanın genel beklentisi politika faizinin sabit tutulacağı yönünde. Toplantı karar metni piyasaların takibinde olacak. Dolar, Türk Lirası karşısında günü 0.30% değer kazancı ile tamamladı. Teknik olarak Dolar, Türk Lirası karşısında orta vadeli yükseliş trendi ve kısa vadeli yükseliş trendi devam etmektedir. Bununla beraber USDTRY paritesinde kısa vadeli direnç seviyeleri 8.6900 ve 8.7500’de, destek seviyeleri ise 8.6400 ve 8.5800’de bulunmaktadır.

 

Şeker Yatırım – Dolar Kuru USDTRY Yorumu

Dün 8.60 sınırını test eden kurda 8.6670 aşağısında bir miktar TL lehine fiyatlamalar izleyebiliriz. 8.52 ve 8.48 seviyeleri ise kur için destek oluşturabilir. 8.48 aşağısındaki günlük kapanışlarda kurda düşüşün hız kazanması beklenebilir. Olası yukarı yönlü ataklarda ise 8.6670 direnci önemini korumaktadır. Bu direncin kırılması halinde 8.7925 seviyesi gündeme gelebilir.

 

Vakıf Yatırım – Dolar Kuru USDTRY Yorumu

Dün 8.60 sınırını test eden kurda 8.6670 aşağısında bir miktar TL lehine fiyatlamalar izleyebiliriz. 8.52 ve 8.48 seviyeleri ise kur için destek oluşturabilir. 8.48 aşağısındaki günlük kapanışlarda kurda düşüşün hız kazanması beklenebilir. Olası yukarı yönlü ataklarda ise 8.6670 direnci önemini korumaktadır. Bu direncin kırılması halinde 8.7925 seviyesi gündeme gelebilir.

 

Anadolu Yatırım – USD/TL Spot Yorumu

Dolar /TL  kurunda,  fed kararları ardından bugün saat 14:00’da Merkez Bankası (TCMB) faiz kararı takip edilecek. Piyasa beklentisi TCMB’nin faizlerde değişikliğe gidilmemesi yönündedir. TCMB tarafında son gelen açıklamalarda çekirdek enflasyona vurgu yapılmış olması nedeniyle faiz indiriminin de gündemde olabileceğini tahmin etmekteyiz. Fed tarafında ise dün açıklamaların şahin yönde bulunması ile DXY’de yukarı yönde hareket 93,50 üzerine taşındı. Kısa ve uzun vadeli ağırlıklı ortalamaların üzerinde bulunan DXY’de 20 Ağustos 2021’de test edilen 93,73 üzerine yerleşme olması halinde 94,50 direnci gündeme gelebilir. Geçtiğimiz haftaki hızlı yükselişin ardından dolar /TL kurunda, 8,60 üzerinde destek bulma çabası izlemekteyiz. Kurda son üç haftalık işlemlerden oluşan yükselen kanal hareketinin alt bandının da 8,60 yakınında bulunuyor olması nedeniyle bu seviye kısa vadeli teknik yönde önemli konumda bulunmaktadır. 22, 50, 100 ve günlük  ağırlıklı ortalamaların ve son dört aylık alçalan trendin üzerinde bulunuyor olması nedeniyle kurda ana trend yönü şu aşamada yukarı yöndedir. Trendin aşağı dönmesi için 8,60 (yükselen kanal alt bandı) ve 8,50 (50 günlük AO) desteklerinin kırılması gerekmektedir. Bu iki seviye üzerinde 8,68, 8,72 ve 8,80 hedef dirençleri test edilebilir.

 

İnfo Yatırım FX – DolarTL Yorumu

Altın fiyatlarında haftanın en önemi gelişmelerinden biri dün yaşandı ve FED Para Politikası Kurulu Toplantısı sonrasında faiz oranı kararını açıkladı. Piyasalardaki beklentilere paralel olarak faiz oranlarında bir değişikliğe gidilmedi ve böylelikle politika faizi yüzde 0-0.25 aralığında tutuldu. Karar metnine baktığımızda ise ekonomide ilerlemenin devam etmesi durumunda varlık alım hızındaki yavaşlamanın gündeme alınabileceği belirtildi. Fed Başkanı Powell ise teşviklerin geri çekilme sürecinin önümüzdeki yılın ortalarında son bulmasının uygun olabileceğini belirtti. Ek olarak karar metninde ekonominin varlık alımlarını azaltmak için hedeflere doğru ilerleme sağladığı ve ilerlemenin devam etmesi halinde varlık alım hızında yavaşlamanın gündeme alınabileceği belirtildi. FED’in noktasal grafiğine baktığımızda ise önümüzdeki yıl faiz artışı bekleyen yetkililerin sayısının arttığı görüldü. Karar ile birlikte onsta yukarı yönlü hareketlenmeler yaşanırken, FED Başkanı Powell’ın açıklamaları ile birlikte aşağı yönlü sert hareketlenmeler yaşandı. Yeni günde 15:30’da ABD kanadından gelecek olan İşsizlik Haklarından Yararlanma Bşv. verisi takip edilecek. XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1775.10 – 1785.29 – 1795.27 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1760.15 – 1745.36 – 1730.03 seviyeleri destek noktaları olarak takip edilebilir.

 

Osmanlı Yatırım – Dolar Kuru USDTRY Yorumu

Önceki işlem gününde 8.6659 seviyesinden kapanan Dolar/TL’nin negatif ayrıştığı gözlemlenirken, günlük kazanç %0.14 olarak gerçekleşti. 20 günlük hareketli ortalamasının üzerinde olan kur için RSI göstergesi 64.51 seviyesinde iken momentumu 103.74 seviyesinde. Gün içi aşağı yönlü hareketlerde 8.6601 seviyesi takip edilebilir. Bu seviyenin altına inilmesi durumunda 8.6529, 8.6398 ve 8.6326 destekleri önemli hale gelebilir. Olası yükselişlerde ise 8.6731, 8.6803 ve 8.6933 direnç seviyeleri olarak izlenecektir.

 

İntegral Yatırım – DolarTL Paritesi USDTRY Yorumu

DolarTL’de gözler TCMB’de

Fed beklenildiği gibi faizlerde bir değişikliğe gitmedi. Varlık alımı konusunda ise alım hızının azaltılmasına başlanabileceğine yönelik sinyaller verdi. Ancak, miktar ve zamanlama konusunda bir açıklama yapılmadı. 2022 yılının ortalarında varlık alımlarının tamamlanmasının beklenildiği ifade edildi. Noktasal grafikte ise 2022’de faiz artışı bekleyen üye sayısının arttığı görülüyor. Haziran ayında yayımlanan noktasal grafikte 7 üye faiz artışı bekliyorken, bu sayı 9’a yükselmiş. Muhtemelen bu yılın sonunda ya da 2022 yılının başlarında daha şahin bir Fed göreceğiz. Fed toplantısının ardından dolar endeksinde hareketlilik takip edilse de önemli bir değişim olmadı. Dolar endeksi 93 seviyesi üzerinde seyrini koruyor. Bu sabah gelişmekte olan ülke para birimleri dolar karşısında hafif değer kazanırken, DolarTL’de TCMB belirsizliğe ile yön yukarı olmaya devam ediyor. Bu sabah DolarTL’de işlemler 8.66 seviyesinden geçiyor. Günün önemli gündem maddesi TCMB toplantısı. Merkez Bankasının faizlerde bir değişikliğe gitmesi beklenmiyor. Yurt dışında ise küresel çapta PMI verileri takip edilecek.

Teknik Analiz: Haftaya 8.64 seviyesinde başlayan kurda ana yön yukarı yönlü olmaya devam ediyor. Yukarıda kısa vadeli direnci 8.68 seviyesinde bulunmaktadır. 8.68 direnç seviyesinin yukarı yönde aşılması halinde 8.80 olan zirve seviyeye yönelik yukarı yönlü seyirler izlenebilir. Geri çekilmelerde ise 8.58 ve 8.52 seviyeleri takip edilebilir. Dolar kuruna dair algıların hala bozuk olması sebebiyle geri çekilmelerde tepki alımlarının gelmesi beklenebilir.

Destekler: 8.58 / 8.52 / 8.40
Dirençler: 8.68 / 8.77 / 8.80

 

Ahlatcı Yatırım – DolarTL, USD/TRY Paritesi Yorumu

FED, piyasa beklentilerine paralel olarak faiz oranlarında değişikliğe gitmezken önümüzdeki toplantıda varlık alım programı açıklanmasının oldukça yüksek olduğuna dikkat çekti. Bugün gerçekleştirilecek olan TCMB PPK toplantısı ile fiyatlamalarda oynaklık yaşanabilir. Piyasa beklentilerine göre faiz oranının sabit bırakılması bekleniyor. Yaşanacak gelişmeler çerçevesinde yukarı yönlü hareketin devam etmesi beklenilen kurda 8,70 ve 8,76 TL direnç seviyeleri önem arz ediyor. Olası satışların görülmesi durumunda ise 8,60 ve 8,55 TL destek seviyeleri test edilmesi bekleniyor.

 

Işık FX – Dolar Kuru USDTRY Yorumu

Akşam Saat 21:00’de duyurulan FED/FOMC kararlarında ise; beklenildiği gibi faiz oranları ve 120 Milyar ABD Doları(USD) tutarındaki varlık alım programı sabit kaldı. Dikkatlerin çevrildiği tapering’in(varlık alımlarının miktarının azaltılması) başlangıç tarihi konusunda net bir açıklama görülmezken, bu kapsamda piyasalarda ilk reaksiyon pozitif oldu. Açıklanan projeksiyonlara bakıldığında, Haziran’daki projeksiyonlara göre; 2021 büyüme tahmini aşağı yönlü revize edilirken, 2022 ve 2023 tahminleri yukarı yönlü revize edildi. Çekirdek PCE beklentileri 2021 ve 2022 için yukarı yönlü revize edilirken, 2023 yılı için sabit bırakıldı. İşsizlik Oranı öngörülerinde ise; 2021 yılı için yukarı yönlü revize yapılırken, 2022 ve 2023 yılı öngörüleri sabit bırakıldı. Tapering kadar bir diğer önemli unsur olan faiz artırımı konusunda ise; 2022’de faiz artışı bekleyen üye sayısınının 7’den 9’a çıkarak, faiz artışı beklemeyen üye sayısına eşitlenmesi ve ortalama faiz medyanının yüzde 0.1’den yüzde 0.3’e yükselmesi(ki faiz artışına yakınsama olarak kabul görür) dikkat çekti.

Yeni işlem gününe, küresel çapta risk alma iştahı yüksek başladık. Ancak, günün devamında; FED/FOMC kararları ve FED Başkanı Powell’ın açıklamalarının sindirilmesi ve Evergrande’nin bugünkü USD cinsinden tahvil kupon ödemelerine dair gelişmelerle fiyatlamalarda şekillenme beklemekteyiz. İç tarafta ise; TCMB’nin bugün düzenleyeceği Para Politikası Kurulu(PPK) toplantısından çıkacak faiz kararı ve karar metnindeki nüanslar, TL varlıklarına ekstra oynaklık getirebilir.

Kurda, dünkü işlem gününü; 8.65 seviyesine yakın alıcılı görünüm ile kapattık. Yeni günde de şuan için bir miktar yukarı yönlü hareketler görmekteyiz. Bu kapsamda, bu yöndeki işlemlerin devamı halinde; 8.68, 8.70, 8.72, 8.74, 8.76 ve 8.78 direnç bölgeleri sırasıyla takip edilebilir. Olası geri çekilmelerde ise; 8.62, 8.58, 8.54 ve 8.52 destek noktaları izlemeye alınabilir. Şunu da hatırlatmakta fayda var; bugün kurdaki fiyatlamalar üzerinde etkili olacak unsurun TCMB/PPK kararları olmasını beklemekteyiz.

 

Tunç  Şatıroğlu – DolarTL Paritesi Yorumu

15.09.2021 Dün ABD’de enflasyon 0,4 olan beklentinin altında açıklandı. ABD 10 yıllık hazine tahvili getirileri de düştü. Piyasa için pozitif bir gelişme olması beklense de borsalar ve bir kısım emtia için pozitif olmadı.

DolarTL tarafında gidişat belli. Bugünkü zorunlu karşılık düzenlemesini faiz indirimine hazırlık olarak değerlendiriyorum. Rezerv opsiyon mekanizmasını sadeleştirmek için yapılmış olduğunu düşünmüyorum. Eğer bir sadeleşme ihtiyacı olsaydı bu kadar beklenmez daha önce yapılırdı.

Daha önceki yorumlarımda da belirttiğim üzere faiz artışı oluncaya kadar bütün düşüşler alım fırsatı olmaya devam edecektir. Keza enflasyon/ faiz karşılaştırmasında TL’nin getirisi çok düşüktür ve bu tablo insanları dolar almaya itmektedir. Maalesef Dolarda hedef 9,60 olmaya devam etmektedir. Faiz artışı, TCMB’nin faiz konusundaki davranış ve “sıkı duruş” söylemi konularında, Merkez’in yaptığı dolar, eflasyon beklenti anketi çerçevesinde yorumlarımı daha önce sosyal medyada ve burada paylaşmıştım. (TCMB anketinin katılımcıları ve bu çerçevedeki girdiler hakkında görüşlerimi belirtmiştim. İlgililer bu konudaki paylaşımlarımı bu sayfanın altında geçmiş tarihli yorumların altında bulabilirler. )

06.09.2021 tarihli Dolar Kuru Yorum ve Güncel DolarTL Analizleri

Ziraat Yatırım – Dolar Kuru USDTRY Yorumu

Cuma günü yurtiçinde beklentilerin üzerinde gerçekleşen Ağustos TÜFE’si sonrasında 8,35 direncini test eden Dolar / TL’de zayıf gelen tarım dışı istihdam verisini takiben yeniden 8,27 seviyesine kadar geri çekilme gözlenirken, kapanış 8,32’den gerçekleşti. Bu sabaha baktığımızda ise işlemler 8.29’dan geçiyor. Cuma günü açıklanan enflasyon rakamı ardından Merkez Bankası’nın faizlerle ilgili bir değişiklik yapmayacağı beklentileri artarken, dün akşam da orta vadeli program açıklandı. Programda 2021 yılı sonu tüketici enflasyonu tahmini %16,2 (2022 %9,8, 2023 %8, 2024 %7,6) olurken, büyüme %9 (2022 %5, 2023 %5,5, 2024 %5,5) olarak yer aldı. Veri takviminde bugün TCMB ağustos ayına ilişkin reel efektif döviz kuru verisini 14:30’da yayımlayacak. Ek olarak Hazine ve Maliye Bakanlığı iki yıl vadeli, üç ayda bir kupon ödemeli TLREF’e endeksli devlet tahvilinin ihalesini gerçekleştirecek. Diğer taraftan bugün ABD piyasaları işçi bayramı tatili nedeniyle kapalı olacak. Dolar / TL’de teknik seviyelere baktığımızda, 8.,3680 ara direncinin üzerindeki bir kalıcılıkla 8,40 izlenebilir. Aşağı yönlü hareketlerde ise 8,26 ve 8.21 sıralı destekleri takip edilebilir.

 

Tunç Şatıroğlu – Dolar Kuru Yorumu

31.08.2021 – DolarTL‘de düşüş devam ediyor. Kurdaki düşüşü teknik analizle açıklamak mümkün, ancak sabah saat 9 ve akşam 17 civarındaki güçlü satışları bir analizle açıklamak mümkün değil. Bu durum sürdürülebilir bir şey değildir ama bunu yapanın satacak doları ne zaman biter bilemeyiz.

Daha önceki yorumlarımda da belirttiğim üzere faiz artışı oluncaya kadar bütün düşüşler alım fırsatı olmaya devam edecektir. Keza enflasyon/ faiz karşılaştırmasında TL’nin getirisi çok düşüktür ve bu tablo insanları dolar almaya itmektedir. Maalesef Dolarda hedef 9,60 olmaya devam etmektedir. Faiz artışı, TCMB’nin faiz konusundaki davranış ve “sıkı duruş” söylemi konularında, Merkez’in yaptığı dolar, eflasyon beklenti anketi çerçevesinde yorumlarımı daha önce sosyal medyada ve burada paylaşmıştım. (TCMB anketinin katılımcıları ve bu çerçevedeki girdiler hakkında görüşlerimi belirtmiştim. İlgililer bu konudaki paylaşımlarımı bu sayfanın altında geçmiş tarihli yorumların altında bulabilirler. )

 

Borsa İstanbul’dan Fiziki Teslimatlı DolarTL Vadeli İşlem ve Opsiyon Sözleşmeleri

 

Tunç Şatıroğlu – DolarTL Yorumu

06.08.2021 – Sıkı Duruş ve Dolar Kurunda Sıkı Hedef !

Dolar kuru 8,55 bölgesinde dirençle karşılaştı. Böyle olmasının da normal olduğunu söylemiştim. Bütün düşüşler alım fırsatı olmaya devam ediyor. Dünkü dolartl yorumumda yine belirtmiştim: “05.08.2021: Cumhurbaşkanının dün akşamki faiz açıklamalarından bağımsız olarak dolartl hakkındaki beklentilerim yukarı yöndedir. Video yorumlarımda da yer verdiğim üzere pahalılık ve enflasyon konusunda birşey yapılmamakta, dolardaki yükseliş tüm bunları tetiklemektedir.  Paritenin 8,55’de bir miktar dirençle karşılaşılması normaldir ancak düşüşler alım fırsatıdır. Göstergeler AL’a dönmüştür. Yön yukarı olup DolarTL hedefi 9,60’tır. Çok yazık olmuştur.” Faiz artmadığı sürece yükselişin devam etmesini bekliyorum. 8,63 geçildikten sonra yükseliş hız kazanacaktır.

Faiz artışı ile ilgili olarak da bir başka paylaşımda daha bulunmak istiyorum. Herkesin bildiği üzere dolar kurundaki artış enflasyonu yükseltiyor. Enflasyon ve enflasyon beklentisi de Merkez Bankası’nın faiz kararını etkilemekte. Dolar kuru, enflasyona dair Merkez Bankası bir istatistik çalışması yaparak bunu yayınlıyor.

TCMB enflasyona dair beklenti anketi yapıyor ve bu anketin sonuçlarını yayınlıyor. Bu anket kimlerle yapılıyor? TCMB’nin açıklaması şu şekilde: Piyasa katılımcıları anketi özel sektörden 1 işveren kuruluş, 7 Holding, finansal sektörden 31 banka, bankalar dışında 11 kurum, 4 öğretim üyesi ve 1 profesyonel daha toplam 55 kişi ile yapılmakta. Bakınız aşağıda TCMB’nin yayınladığı tablo.

Bu kişilere göre yıl sonunda enflasyon 16,30, bir yıl sonra ise 12,48 olacakmış. Beklenti enflasyonun düşmesi yönündeymiş (!) Hatta yıllık enflasyonunun yüzde 15’ten fazla olmasını bekleyenlerin oranı yüzde 12 civarındaymış (!) Hal böyle olunca da yüzde 19 faiz çok yüksek oluyor ve buna da sıkı duruş deniyor.

 

Tunç Şatıroğlu – Dolar Kuru Yorumu

15.06.2021 – Dün, dolar kurundaki düşüşün geçici olduğunu ve alım fırsatı verdiği belirtmiştim. (14.06.2021- DolarTL’deki S400 spekülasyonuyla başlayan düşüş swap haberiyle devam etti. Her iki haberin etkisinin geçici olduğunu düşünüyorum. ABD ile yaptırımlar ve S400 konusunda anlaşma beklemiyorum. Swap anlaşması Çin ile yapıldığı için çok da önemli değil. ed, ECB veya BOE ile yapılsa idi miktar küçük de olsa etkisi büyük olurdu. Yuan bir hard currency kabul edilmiyor o yüzden geçici bir rüzgar estirir sadece. Kritik destek 8,30’un üzerinde tutunduğunu görüyoruz. Bunun bir düzeltme olduğunu düşünüyorum. Yani yön yukarıdır, düşüşler alım fırsatıdır demeye devam ediyorum. Sadece spekülatif S400 haberiyle beklediğimden daha fazla bir düzeltme oldu.)

Bugün itibari ile DolarTL ‘deki düzeltme tamamlandı ve 8 saatlikte göstergeler AL konumuna döndü. Pitchfork kanalının kırılmasıyla bir alt kanala geçmiş olduk ancak bunun da üzerine çıkmasını bekliyorum. Faydalanabilenler için iyi bir alım fırsatı oldu.

 

Finansal Piyasalarda Manipülasyon ve Yanıltıcı İşlemler Hakkında Yönetmelik Yayınlandı

Finansal piyasalarda manipülasyon ve yanıltıcı işlem ve uygulamalardan bazıları

  • … döviz kuru ve faiz dahil bir finansal aracın fiyatının anormal veya yapay düzeyde tutulmasını sağlayan ya da sağlayabilecek olan işlemlere bu amaçları sağlamak kastıyla dahil olmak, aracılık etmek, bu tür işlemler için emir vermek veya benzeri faaliyetlerde bulunmak.
  • bir finansal aracın fiyatına veya faiz, döviz kuru, CDS gibi referans değerlere etkide bulunacak işlemlere dahil olmak, aracılık etmek, bu tür işlemler için emir vermek veya benzeri faaliyetlerde bulunmak.
  • Bankaların yurt dışı yerleşiklerle yaptıkları bir bacağı döviz diğer bacağı TL olan para swapı, forward, opsiyon ve diğer türev işlemlerine ilişkin veya bankalarca yurt dışına TL likidite sağlanmasına ilişkin Kurulca alınan karar ve sınırlamaların, işlemlerin erken itfası, vadesi gelen işlemlerin ötelenmesi ve/veya yükümlülüklerin yerine getirilmemesi dahil olmak üzere, dolaylı yöntemler kullanılarak aşılmasına ya da söz konusu Kurul kararlarının etkisizleştirilmesine yönelik işlem ve uygulamalar gerçekleştirmek veya bu tür işlem ve uygulamalara aracılık etmek.
  • Aldatıcı bir mekanizma veya kurgu yoluyla döviz kuru ve faiz dahil bir finansal aracın fiyatını etkileyen veya etkileyebilecek işlemlere dahil olmak, aracılık etmek, bu tür işlemler için emir vermek veya benzeri faaliyetlerde bulunmak.
  • Bir finansal aracın arzına, talebine veya döviz kuru ve faiz dahil fiyatına ilişkin yanlış veya yanıltıcı izlenim uyandıran ya da uyandırabilecek olan ya da bu fiyatın anormal veya yapay düzeyde tutulmasını sağlayan ya da sağlayabilecek olan yanlış veya yanıltıcı bilgi veya söylentileri, internet dahil herhangi bir kitle iletişim aracı yoluyla ya da başka bir yolla yaymak.

diğer işlem ve uygulamalar ile ilgili daha fazla bilgiyi ilgili haberde bulabilirsiniz.

 Yalan Haber Yapanlar ve Yayanlar Konusunda Dikkat!

SPK: YALAN HABER YAPANLAR İÇİN HER TÜRLÜ YASAL İŞLEM YAPILACAK

Sermaye Piyasası Kanunu’nun ilgili hükümleri çerçevesinde, halka açık bankalar, finansal kuruluşlar ve şirketler hakkında yalan yanlış haber/açıklamaları yapanlar ve yayanlar hakkında her türlü yasal işlemin kararlılıkla yerine getirileceği hususu kamuoyuna önemle duyurulur.

İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali açıklama yaptı: Bankalarımızın döviz açık pozisyonu yoktur, kurumlarımız sağlamdır.

Çekinceler:

Burada yer alan dolar yorumları ve dolar kuru tahminleri Kanal Finans tarafından değil uzman ve aracı kurumlar tarafından yapılmaktadır. Hangi tahmin veya yorumun kimin tarafından yapıldığı yorumun içinde bulunmaktadır. Kimi uzman dolar yükselir şeklinde yorum yaparken kimisi de dolar düşer şeklinde yorum yapmış olabilir. Yorumların ve tahminlerin birbirinden farklı olması doğaldır. Bu sayfada güncel uzman yorumları canlı olarak güncellenmektedir. Doların seyri nedeniyle uzmanlar tahmin ve yorumlarını değiştirecek olurlar veya aynı kişi ya da kurum yeni bir dolar kuru tahmini gönderecek olursa bu sayfada önceki yorum ya da tahmin yenisiyle güncellenir. Buradaki dolar kuru tahminlerini değerlendirirken dolar alış fiyatı ve dolar satış fiyatı arasında farkın açılabileceğini de lütfen dikkate alınız.

Bu sayfada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.