Ana sayfa Raporlar Forex Raporları Güncel Dolar ...

Güncel Dolar Kuru USD/TRY Yorum ve Analizleri

Dolar Ne Kadar? DolarTL Ne Olur?

Dolar Düşer mi? Dolar Ne Kadar Yükselir? Sorularının cevapları için gün içinde gelen en yeni dolar kuru yorumları ve DolarTL teknik analizlerini aşağıda sıralı halde görebilirsiniz. Kurum ve uzmanlardan gelen en son yorum en üstte yer almaktadır. Bu sayfada yukarıda kısa vade aşağıda ise haftalık orta vadeli kur yorumları yer almaktadır. Bu sayfa sürekli güncellenmektedir.

17.08.2018 tarihli Dolar Kuru Yorum ve Güncel DolarTL Analizleri

Yusuf Kavak, Araştırma Uzmanı – Dolar Kuru Yorumu

S&P’nin, Türkiye Not Değerlendirmesi Bekleniyor!

Dün akşam, ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin’in: Papaz Brunson’un serbest bırakılmaması halinde Türkiye’ye yeni yaptırımlar uygulanacağını ve uygulanacak paketinin hazır olduğunu söylemesinin ardından, bu gece yarısı ABD Başkanı Donald Trump’ın aynı konu nedeniyle ekonomik ilişkilerin azaltılacağını belirtmesi TL kurlarında yukarı yönlü ataklara neden oldu. Brunson’un Avukatı aracılığı ile üst mahkemeye yaptığı itiraz da reddedilirken, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ise: “ABD’nin, Türkiye’ye Brunson’dan dolayı yaptırım uygulaması durumunda aynı şekilde karşılık vereceğiz” açıklamasını yaptı.

Hazine ve Maliye Bakanlığı aracılığı ile Türkiye Bankalar Birliği’nin; kredi ve çek kullanan şirketlerin kur riskini bertaraf edecek tavsiye niteliğindeki kararlar devreye alındı. Sanayi Bakanlığı da 16 maddelik bir destek ve önlem paketinin devreye gireceğini deklare etti. TCMB tarafından açıklanan beklenti anketlerinde ise; ay sonu ve yılsonu TÜFE beklentileri ile birlikte kur beklentileri de artış gösterirken, Cari açık tarafında yılsonu tahmininde düşüş olması göze çarptı. Günün kalanında yurt içi tarafta yine; başta ABD-Türkiye gerilimi olmak üzere önemli haber akışlarını takipte olacağız.

Ekonomiye dair; hükümet yetkilileri ve uluslararası kurumlardan gelebilecek açıklamalar da önemle izlenecek. Özellikle de kredi derecelendirme kuruluşu Standard And Poor’s (S&P)‘un, Türkiye’nin kredi notu ve görünümüne dair yapacağı değerlendirme oldukça kritik olacak. Hatırlanacağı gibi kurum, 1 Mayıs’ta yaptığı son değerlendirmede Türkiye’nin kredi notunu; “BB”den “BB-“ye indirirken, not görünümünü ise “Durağan” olarak açıklamıştı.

Bir süredir krize neden olan Papaz Brunson nedeniyle; ABD Başkanı Trump ve ABD Hazine Bakanı Mnuchin’in Türkiye’ye yönelik tehditvari açıklamalarının yanı sıra, Avukatı tarafından üst mahkemeye yapılan itirazın da reddedilmesi ve bu akşam saatlerinde uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard And Poor’s ‘un; Türkiye’nin kredi notu ve görünümüne dair yapacağı değerlendirme, kur tarafında tedirginlik unsuru olarak karşımıza  çıkmakta. CDS’ler de ise dünkü düşüş sonrası yeniden yukarı yönlü hareketler göze çarparken, tahvil faizleri ise karmaşık seyir izliyor. Yurt dışı taraftan; diğer gelişmekte olan ülkelerin durumu ve küresel riskler takip edilirken, günün kalanında ABD’den; Türkiye’ye yönelik gelecek olası açıklamalar kritik olacak.

Yurt içi tarafta ise, S&P’nin kredi notu açıklamasının yanı sıra; hükümet yetkililerinden, diğer uluslararası kurumlardan ve BDDK, SPK ve TCMB gibi kurumlardan gelebilecek açıklamalar da; CDS ve tahvil faizleri gibi önemli göstergelerimiz ile birlikte takip edilecek.

Teknik olarak bakıldığında; 13 günlük hareketli ortalama seviyesine kadar çekildikten sonra yukarı yönlü tepki alan kur için şuan için 6.10 seviyesi üzerinde dalgalanmakta. 6.00 seviyesi üzerinde kalıcılığın devamı halinde alım ağırlıklı işlemlerin ivme kazanması mümkün olabilir. 6.00 seviyesi altına geri çekilmelerde ise 5.92, 5.85 ve 5.70 destek noktaları takibe alınabilir. (Işık FX)

 

Muammer Demir, Araştırma Uzmanı – Dolar Kuru USDTRY Yorumu

ABD ile rahip Brunson’un serbest bırakılması konusunda yaşanan gerilimdeki artışın en yüksek olduğu son iki hafta içerisinde Türk Lirası varlıklarda oynaklıktaki artış da tarihin en yüksek seviyelerine ulaştı. USDTRY’de 1 aylık örtük oynaklık 61.50’ye kadar ulaşırken geçen hafta açılışında kur 7.20’leri gördü. Fakat hemen akabinde devreye giren BDDK döviz swap ve TCMB zorunlu karşılık hamleleri hafta başı itibariyle etkisini gösterdi ve kurda 5.60 seviyesi yakınlarına kadar düşüş meydana geldi. Bu arada oynaklıkta da 47’ye doğru gerileme yaşandı. Uzun bayram tatili ile birlikte kurda düşecek işlem hacmi ile fiyatlamalar Trump’ın söylemlerinden etkilenmeye devam edebilir ve bu düşük işlem hacminde spekülatif hareketler artabilir. Bu açıdan SPK da bu duruma önlem amacıyla 3 Eylül’e kadar karşı tarafı TRY olan pariteler için kaldıraç oranını 1:1 olarak belirledi.

BDDK ve TCMB’nin attığı adımların Türk Lirası üzerindeki olumlu etkileri dün de gözlenmeye devam etti. Katar’dan gelecek 15 milyar Dolar’lık yatırım haberi, Berat Albayrak’ın yabancı yatırımcılara yaptığı telekonferansta güven verici mesajlar vermesi de Lira’daki değerlenmenin etkenleri arasında yer aldı. Bunun yanında dün ABD hazine bakanından Brunson’ın acilen serbest bırakılmaması durumunda ABD’nin Türkiye’ye daha fazla yaptırım hazırlığında olduğu açıklamaları geldi. Uzun bayram tatili öncesi gelen bu açıklama sonrası herhangi bir aksiyonun tatil sürecinde oynaklığı artırabileceği göz önünde bulundurulmalı.

Kurda bu hafta 7.06 daha fazla yukarı potansiyel öncesi önemli direnç olarak izlenecek. Aşılması durumunda 7.1650-7.24 seviyeleri gündeme gelebilir. Aşağı yönde ise 5.65 ve 5.30-5.20 takibimizde. (Ahlatcı Yatırım)

 

Ziraat Yatırım – DolarTL Paritesi USDTRY Yorumu

Likiditeye yönelik alınan tedbirlerle dün TL’de toparlanma devam ederken, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın uluslararası yatırımcılarla yaptığı telekonferansta verdiği mesajların da pozitif yansımaları oldu. Her ne kadar tarihi ortalamalarından uzakta olsa da bir aylık zımni oynaklık 62 seviyesinden 46 seviyesine kadar geriledi. Ülke risk primimiz (5 yıllık CDS) yüksek seviyede kalmaya devam etse de 500’ün altında seyretmesi toparlanan risk algısı açısından önemli. Yurtdışına baktığımızda, ABD – Çin arasında ticaret müzakerelerinin devam edebileceğine yönelik yeni gelişmeler risk iştahını pozitif etkilemekte. Dolar / Yuan paritesi de 6,90’ın altında seyretmeye devam ediyor. Hem TL’deki olumlu ayrışma hem de Yuan’ın değer kazanması Gelişmekte Olan Ülke kurlarını şu aşamada destekliyor. Veri tarafında bugün, yurtiçinde sabahtan Tüketici Güveni takip edilecek. (Önceki 73,1 idi). Öğleden sonra ise TCMB beklenti anketi açıklanacak. Veri dışında, kredi derecelendirme kuruluşu S&P’nin Türkiye not değerlendirmesi var. Yurtdışında ise öğlen Avrupa Bölgesi enflasyon, ABD’de ise akşama doğru ağustos ayına ait Michigan tüketici güven endeksi izlenecek.

Hangi ABD Ürünlerine Ne Kadar Vergi Var?

 

Deniz Yatırım – DolarTL Paritesi USDTRY Yorumu

Hafta boyunca TCMB ve BDDK’nın attığı adımlar, Katar’dan gelen yatırım paketi ve yetkililerden gelen açıklamaların etkisiyle toparlanan USDTRY dün 5.6968 seviyesine kadar geriledi. Devamında ABD Hazine Bakanı Mnuchin’in Türkiye’ye yeni yaptırım uygulanabileceği açıklaması sonrasında yeniden yükselen kur için dünün zirvesi olan 6.0394 ilk önemli direnç noktasını oluşturuyor. Aşağı yönlü hareketlerin devamı durumunda ise 5.6968 seviyesi geçen hafta Cuma günü görülen en düşük seviye olan 5.5381 öncesindeki destek noktasını oluşturuyor.

DESTEK : 5.6968 – 5.5381 – 5.3860 DİRENÇ : 5.9500 – 6.0394 – 6.2000

 

Şeker Yatırım – DolarTL Paritesi USDTRY Yorumu

Dün Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak, yatırımcılara doğrudan yabancı yatırım çekmeye odaklandıklarını, piyasa dostu yaklaşımı paylaştıklarını ve sermaye kontrollerinin gündemlerinde olmadığını ve olmayacağı mesajını verdi. Tüm bu gelişmeler eşliğinde kurda düşüş sürerken gün içerisinde 5.69 seviyesinin aşağısı test edildi. Teknik açıdan incelendiğinde; kurda bugün de geri çekilmenin devam etmesi halinde 5.70 ve 5.58 destekleri izlenebilir. Olası yukarı yönlü ataklarda ise 5.88 seviyesinden sonra 6.15 direnci hedeflenebilir.

 

Oyak Yatırım – DolarTL Paritesi USDTRY Yorumu

USDTRY 5.78 seviyesi civarında dengelenme… BDDK’nın yeniden swap oranlarını düşürmesi ve Katar’ın Türkiye’ye 15 milyar dolarlık doğrudan yatırım kararı alması TL’yi destekliyor. USDTRY’de 10 günlük hareketli ortalamanın bulunduğu 5.78 civarında dengelenme beklenebilir. Mevcut seviyeyi direnç konumuna dönüştürmesi durumunda ise 20 günlük ortalamanın bulunduğu 5.33 seviyeleri hedef konumuna girecektir.

 

Anadolu Yatırım – DolarTL Paritesi USDTRY Yorumu

BDDK ve TCMB’den hafta başında gelen adımlar sonrasında önceki gün BDDK’dan gelen swap hamlesi ile paritede yaşanan geri çekilmenin devamını ABD ile diplomatik ilişkilerin düzelip düzelmeyeceği belirleyecek. ABD Hazine Bakanı Mnuchin’in Brunson’ın acilen serbest bırakılmaması halinde Türkiye’ye daha fazla yaptırım hazırlığında olduklarını söylemesinin dün gece USDTRY’de 5,95’e doğru harekete yol açtığını görüyoruz. Bu sabah ise işlemler 5,80’nin üzerinden geçmekte. Dün 5,6985 ile 5,70’i test edilmişti. Paritede günlük ve kısa vadeli yönü 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüşülmeye devam edilen ABD’li rahip Brunson hakkında verilecek karar belirleyici olacak. Kararının bugün açıklanabileceği belirtiliyor. Teknik olarak 5,70-6,00 bandını ve bu bandın kırılımını gün içi ve kısa vadeli hareket için takip edeceğiz.

Son Fiyat:5,8318
Destekler:5,80-5,70-5,60
Dirençler:5,90-6,00-6,10

 

 

Ekin Akbaş, Araştırma Yönetmeni – DolarTL Paritesi USDTRY Yorumu

ABD Hazine Bakanı Mnuchin, ABD’li rahip Brunson’ın acilen serbest bırakılmaması durumunda ABD’nin Türkiye’ye daha fazla yaptırım hazırlığında olduğunu belirtti. Mnuchin’in bu ifadesinin ardından Türk lirasında ani bir değer kaybı yaşandığı ve USDTRY paritesinin 5,70’li seviyelerden 5,95 seviyesi üzerine çıktığı görüldü. USDTRY paritesinin bu sabah saatleri itibariyle yeniden 5,80 seviyesi üzerinde yerleşmiş olduğu görülüyor. Bunda, ABD Başkanı Donald Trump, dün sosyal medya üzerinden yaptığı ve ABD’nin Türkiye ile ilişkilerini azalttığını belirttiği paylaşımın da etkili olduğu belirtilebilir. Yurt dışlı piyasalara baktığımızda ise, dolar endeksindeki yükselişin, Çin’den bir heyetin Ağustos ayı sonarlarına doğru ABD’li bir grupla buluşacağı ve mevcut ticaret gerginliğini görüşeceğine yönelik çıkan raporlar sonrasında durulduğunu görüyoruz. Gelişen ülke para birimlerinde de bugün pozitif bir seyir hâkim. Ancak, dolardaki gerilemeye ve gelişen ülke para birimlerindeki olumlu seyre rağmen, TL’nin bu sabah saatleri itibariyle dolar karşısında en fazla değer kaybeden para birimi olduğu, hatta dolar karşısında değer kaybeden tek para birimi konumunda bulunduğunu görmekteyiz.

Bu noktada, ABD cephesinden gelen olumsuz söylemlerin devam ediyor olması ile birlikte, kurun 6 seviyesi altına kalıcı olmayacağı yönündeki görüşümüzü koruyoruz. Kurun kısa vadede yeniden 76 seviyesi üzerini hedef alabileceğini düşünüyoruz. USDTRY paritesi bu sabah saatleri itibariyle 5,8180 seviyesinden işlem görüyor. Kurun rekor seviyelerde seyrediyor olması nedeniyle düşüş hareketlerinde destek görevi görebilecek ya da yükseliş hareketlerinde sınırlayıcı rol üstlenebilecek güçlü bir destek / direnç seviyemiz bulunmamakta. (Tacirler Yatırım)

 

Eda Karadağ, Araştırma Uzmanı – Dolar Kuru USDTRY Paritesi Yorumu

TL’de Gündem S&P

Türk varlıkları açısından yorucu bir haftanın sonuna geliyoruz. Bu hafta, para otoritelerinin piyasada aktif rol oynaması, USDTL ve EURTL kurlarındaki agresif yükselişin önüne geçmiş oldu. Dün, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın yabancı yatırımcılarla yaptığı telekonferansta, yabancılara ekonomik anlamda güven verici nitelikte mesajlarıyla piyasalardaki oynaklığın dinmesini destekledi. Hükümet kanadından piyasayı yatıştırıcı açıklamalar gelmeye devam edebilir. Olası haber akışlarına karşı temkinli olunmasında fayda var. Bugün için yurtiçi piyasaların kapanmasının ardından S&P tarafından Türkiye’nin değerlendirme raporunun açıklanması bekleniyor. Son dönemdeki oynaklık ve yaşanan gelişmeleri göz önünde bulundurursak, S&P’den gelecek açıklamalar önemli olabilir.

USD/TRY  Teknik Analiz: USDTL kurunda 5.90 seviyesi gün içi destek olurken, bu noktanın üzerinde kalması durumunda ilerleyen süreçte tekrar 6.25 seviyelerine doğru tepkiler görebiliriz. 5.90 desteğinin kırılması durumunda ise aşağı yönlü hareket güçlenebilir. 5.50 seviyeleri destek olarak izlenebilir.(İntegral Yatırım)

 

16.08.2018 tarihli Dolar Kuru Yorum ve Güncel DolarTL Analizleri

Bakan Albayrak’ın Görüşmesi Sona Erdi

Bakan Albayrak’ın uluslararası yatırımcılar ile görüşmesi sona erdi. 6 binin üzerinde uluslararası yatırımcıyla yapılan telekonferans görüşmesinde Albayrak’ın kendisine sorularan sorulara verdiği cevaplar ve anlattığı konular hakkında öne çıkan başlıklar şu şekilde:

 • Birkaç hafta içinde ek fonlama kaynakları açıklayacağız.
 • Bankacılık sistemimiz sağlam, bankaların döviz açık pozisyonu yok.
 • IMF ile görüşme söz konusu değil.
 • Mali disiplin ekonominin en temel çıpalarından biri.
 • Sermaye kontrolleri hiçbir zaman gündemimizde olmayacak.
 • Sıkı makro politikalarla sürdürülebilir büyümeyi yakalacağız.
 • ABD’nin Halkbank’a dava açağını düşünmüyoruz.

Düşüşün devam ettiği dolar kurunda görüşmenin ardından seviye 5.70’li rakamlarda…

 

Sevgül Yırtar Düzgün, Uzman, Stratejist – DolarTL Paritesi USDTRY Yorumu

Dolar/TL’de son görünüm. Kurda 5,85 (dünkü en düşük seviye) ve 6,00 seviyesi altında kalınması halinde 22 günlük AO’sının yaklaştığ 5,60/5,50 bölgesi görülebilir. Son bir haftadır hareket bandının genişlediği kurda, fiyatların dengelenmesi için bandın daralması önemli

 

Dilek Güngör: Cebinde TL olmadan açığa dolar alan Londralı bir banka köşeye sıkıştı. BDDK’nın dünkü swap hamlesiyle TL likiditesine sıkışan bankanın pozisyon kapatmak için kredi aldığı belirtiliyor

 

15.08.2018 tarihli Dolar Kuru Yorum ve Güncel DolarTL Analizleri

Garanti Yatırım – DolarTL Paritesi USDTRY Yorumu

Hisse senedi piyasaları düşüş kaydetmeye devam ederken para tahvile ve Dolar’a kaymaya devam ediyor. Türkiye kaynaklı endişeler risk iştahını iyice azaltmış durumda. Yuan ise Mayıs 2017’den bu yana en düşük seviyesinde, 6.93. ABD 10 yıllık getirisi %2.88 olurken, Türkiye 5 yıllık CDS’i 514 seviyesine kadar gevşedi ve USDTRY paritesi yılın zirvesinden 6.3000 seviyesine kadar iyileşti. TL’deki kazançların devam etmesi gün içinde piyasaların risk iştahını artırabilir.

Beyaz Saray Sözcüsü, Trump’ın Brunson meselesinden büyük bir rahatsızlık duyduğunu söylerken, yabancı ajans haberine göre Türkiye’ye yeni yaptırımlar yolda olabilir. Edirne’de tutuklu iki Yunan askeri için tahliye kararı çıktı. Türkiye, ABD menşeli bazı ürünlerin vergisini artırdı. Yatırımcılar Türk lirasındaki düşüş ve bulaşma etkisi konusunda ayrışmaya devam ediyor.

ugün TÜİK 10.00’da Mayıs dönemi işgücü istatistiklerini ve Temmuz ayı konut satış verilerini yayımlayacak. Hazine ve Maliye Bakanlığı 11.00’de Temmuz ayı merkezi yönetim bütçe dengesi verilerini açıklayacak. İngiltere’de Temmuz ayı enflasyon verileri TSİ 11.30’da gelecek. TÜFE’de yıllık yüzde 2,5 artış bekleniyor. ABD’de Temmuz ayı perakende satış verileri TSİ 15.30’da, sanayi üretimi ve kapasite kullanım oranı verileri de TSİ 16.15’te açıklanacak.

 

14.08.2018 tarihli Dolar Kuru Yorum ve Güncel DolarTL Analizleri

Erdoğan: “Türkiye’ye yönelik açık bir ekonomik saldırı var.

“ Cumhurbaşkanı Erdoğan, ekonomi ile ilgili olarak yaptığı konuşmada cari açık, faiz ve enflasyon konuları başta olmak üzere çözülmesi gereken bazı sorunlar olduğunu ve bunların gözden uzak tutulmadığını söyledi. Bununla birlikte Türkiye’ye yapılan açık ekonomik saldırının arkasında başka niyetler olduğunu ve o nedenle de kendimizi buna göre konumlandırmamız gerektiğinin altını çizdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Ekonominin gerektirdiği teknik tedbirleri alıyoruz. Hazine ve Maliye Bakanlığımız ile tüm ilgili kurumlarımız bu konuda gece-gündüz çalışıyorlar. Biz de tüm süreci yakından takip ediyoruz. Buradan milletimize, özellikle de iş dünyamıza sesleniyorum. Ekonomik tetikçilere vereceğimiz en güzel cevap, işimize dört elle sarılmak olacaktır. Daha çok üreteceğiz. Daha çok ihraç edeceğiz. Daha çok istihdam oluşturacağız. Pazarlarımızı genişletmek için dünya kazan biz kepçe daha çok dolaşacağız. Ülkemize yatırım yapmayı düşünenleri daha çok teşvik edeceğiz. Bunları başardığımızda kurulan tuzakların birer birer bozulduğunu, yazılan senaryoların yırtıldığını göreceğiz.”

 

Dolar Kuru ve Piyasalar İlgili Haber Akışı

Saat 10:10 itibari ile TL %5, borsa %2,5 değer kazandı. Borsada bankacılık endeksi TL bazlı aylık grafikte 2003’den bu yana gelen yükseliş trendini test etti ve trendin üzerinde kalmayı başardı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank “Sanayicilere yönelik 1,2 milyar liralık yeni destek programını devreye soktuk. TEYDEB kapsamında cari açığı azaltacak, katma değeri yüksek ürün, süreç ve teknoloji geliştirme projelerini destekleyeceğiz.” dedi.

Bakan Albayrak, perşembe günü yabancı yatırımcılarla bir telekonferans gerçekleştirecek. Telekonferansa 750-1000 arası bir katılımcı bekleniyor.

Garanti Bankası Genel Müdürü Erbil: Cari açığın daha kötüsünü gördük şimdi onun yarısındayız.

 

13.08.2018 tarihli Dolar Kuru Yorum ve Güncel DolarTL Analizleri

İlgili Haber Başlıkları

Almanya Ekonomi Bakanı Peter Altmeier sosyal medyadan yaptığı açıklama: ” Almanya, ABD’nin Türkiye’ye yaptırımlarını sertçe eleştiriyor, kapyı kapatıyor” dedi. (Germany, slams US tariffs decision against Turkey) Bakan Albayrak ise, Alman bakanın açıklamasından memnuniyet duyduğunu belirterek, iyi niyet ve diplomasiden yana olan siyasiler, Almanya ve AB ile ilişkilerinde Türk halkının güvenini güçlendirecek.” dedi.

İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali: “Bu ülkeyi kuranlar bundan daha kolay şartlarda değildi.”

İtalya Başbakanlık Müsteşarı Giancorlo Giorgetti İtalya’da da Türkiye’de yaşandığı gibi ülke piyasasına yönelik agresif girişimler olabilir dedi. Türkiye’nin Akdeniz ticaretinin ve mali dengesinin önemli bir oyuncusu olduğunu belirten Giorgetti Türkiye’nin saldırıya uğradığı ve Türk Lirasının değer kaybettiği bu dönemde Türkiye ile yakınlık gösterilmesi gerektiğini söyledi.

 

Yalan Haber Yapanlar ve Yayanlar Konusunda Dikkat!

SPK: YALAN HABER YAPANLAR İÇİN HER TÜRLÜ YASAL İŞLEM YAPILACAK

Sermaye Piyasası Kanunu’nun ilgili hükümleri çerçevesinde, halka açık bankalar, finansal kuruluşlar ve şirketler hakkında yalan yanlış haber/açıklamaları yapanlar ve yayanlar hakkında her türlü yasal işlemin kararlılıkla yerine getirileceği hususu kamuoyuna önemle duyurulur.

Finansal Kurumlar Birliği’nden Yalan Haberler Hakkında Açıklama

İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali açıklama yaptı: Bankalarımızın döviz açık pozisyonu yoktur, kurumlarımız sağlamdır.

 

Erdoğan: Egemenlik Haklarımızdan Taviz Vermeyeceğiz

10.08.2018

Dolardaki spekülatif hareketlerle ilgili olarak haber akışı özetidir:

Trump: “Şu anda Türkiye’nin çelik ve alüminyum ithalatına uygulanan ek gümrük vergisini iki katına çıkarmaları yetkisi verdim. TL güçlü dolarımıza karşı çok hızlı bie şekilde aşağı gidiyor. Aluminyum vergisi %20, çelik % 50 olacak. Türkiye ile ilişkilerimiz şu an iyi değil” dedi. Trump’ın açıklamaları ABD’nin Türkiye’ye ekonomik bir savaş açtığının kanıtı olarak yorumlandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Ülkemize yönelik döviz saldırısı hakkında konuşarak, darbe girişimi sırasından Millet Meclisi’mizin savaş uçakları ile bombalanması ne ise ülkemizin kur faiz sarmalıyla kuşatılmasının aynı şey olduğunu döyledi. Erdoğan, ekonomi tetikçilere teslim olmayacağımızı belirtti ve “hiç kimsenin gözü kurda olmasın”. dedi.

Tüm bunlardan daha önemlisi Cumhurbaşkanı ek bir açıklama daha yaptı ve : “Türkiye’yi kaybetme pahasına küçük hesapların peşine düşenler yarın çok pişman olacaktır” dedi ve ekledi: “Türkiye’yi köşeye sıkıştırıp, egemenlik haklarımıza halel getirecek bir takım tavizler verdirmeye geldiğinde, iş değişir…”

Trump’ın sosyal medyadan gümrük vergisi açıklaması Erdoğan’ın açıklamalarına takiben gerçekleşti.

 

Garanti Yatırım – DolarTL Paritesi USDTRY Yorumu

ABD’nin Rusya’ya yeni yaptırımlar uygulayacağını açıklaması sonrasında Ruble’de sert değer kaybı görüldü. Satışlar durulmuş değil, Rusya durumu ‘ekonomik savaş’ olarak etiketliyor. GOÜ’de kriz algısı küresel piyasalara yayılabilir.

ABD ile Türkiye arasındaki Brunson krizinin çözümü için ABD’ye giden Türk heyeti görüşmelerini tamamladı. Haberlere göre şimdilik görüşülen konular hakkında bir uzlaşıya varılmış değil. TL varlıklarında satış baskısı devam ediyor. 5 yıllık Türkiye CDS’i 374 seviyesini aşarak 2009’dan bu yana en yüksek seviyesine yükseldi.

Belirsizliğin sürüyor olması nedeniyle döviz pozisyonları taşınabilir. Ancak yeni alım düşünen yatırımcıların, mevcut seviyelerde varsayımlarını gözden geçirmeleri gerekir. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın konuşma yapması bekleniyor. Albayrak, bugün saat 14.30’da ‘Yeni Ekonomik Modeli’ açıklayacak.

USDTRY tarihi rekor kaydetmeye devam ediyor, oynaklık yüksek, fiyatlama sağlıklı değil, kademeler hızlı geçiliyor. Piyasa eğimi dikkate alınırsa piyasanın her fiyata razı olduğu anlaşılıyor, bu sebeple hassasiyetin kaybolduğu söylenebilir, direnç seviyeleri bulmakta zorlanıyoruz. 4.98/5.00, 5.34/36 ve 5.68/70 seviyelerinde kısa beklemeler izledik, piyasa kendine 30/35 kuruşluk alanlar açıyor olabilir. Bu bölgelerin yukarı yönde ihlal edilmesi bu seviyeleri destek, aşağı yönde ihlal edilmesi ise direnç yapacaktır.

 

Türk Lirasına Saldırı Devam Ediyor… İş Yatırım

ABD – Türkiye görüşmelerinden somut bir gelişme çıkmaması ve ekonomi yönetiminden somut bir adım gelmemesi üzerine Türk lirası dolara karşı 5, 7 ile yeni bir dip yaparak güne başladı. Doların Türk lirasına karşı 3TL’den 4TL’ye yükselişi 2 yıl 6 ay, 4TL’den 5TL’ye yükselişi 4 ay sürmüştü. Piyasalardaki panik havası durdurulamazsa 3 hafta içinde 5TL’den 6TL’ye ulaşılabilir.

Sabah ilk işlemlerde Türk lirasında yaşanan %3 değer kaybına paralel Borsa İstanbul’un %1-2 bandında negatif açılmasını bekliyoruz. Türk lirasında yaşanan sert değer kaybı ekonomide sert iniş ihtimalini artırarak Borsa İstanbul’u baskılamaya devam ediyor.
Piyasaları sakinleştirmek için bugün saat 14:30’da Maliye ve Hazine Bakanı Albayrak piyasalara yeni ekonomi modelini anlatacak. Sıkı maliye ve para politikaları yoluyla ekonominin yumuşak inişle dengeleneceğinin vurgulanacağı konuşmanın piyasaları ikna etmesi için güçlü somut adımlarla desteklenmesi gerekiyor.

 

Kutay Gözgör, Ekonomist – Dolar Kuru Yorumu 08.08.2018

Dolar kurunda yükseliş trendi ne zaman aşağı döner? Dolarda yükseliş biter mi?

 

Enver Erkan – Piyasa Notu – Hazine Fazla Verdi 07.08.2018

Hazine ve Maliye Bakanlığı verilerine göre, Temmuz ayında hazine nakit dengesi 754 milyon TRY fazla verdi. Haziran’da 26,03 milyar TRY açık vardı. Bu yıl ilk defa fazla veren Hazine nakit dengesi kümülatif bazda yılın ilk 7 ayında 37,55 milyar TRY açık verdi. Faiz ödemeleri önceki aya göre artsa da, faiz dışı giderlerde 53,05 milyar TRY seviyesine doğru azalma görülüyor. Faiz dışı fazla ise Temmuz ayında 6,04 milyar TRY olarak gerçekleşti. Ocak – Temmuz 2018 dönemi için ise 3,61 milyar TRY faiz dışı açık var. Hazine net borçlanması Temmuz ayında 8,77 milyar TRY, yılın ilk 7 ayında ise 30,03 milyar TRY…

Hazine nakit dengesinin iç borçlanma etkisiyle de olsa fazla vermesi piyasa tarafından da pozitif algılandı. Haziran’daki nakit dengesine göre çok ciddi iyileşme görülüyor.

 

Vahap Taştan, Araştırma Uzmanı, A1 Capital – Dolar Kuru Yorumu

DolarTL’de son durum hakkında görüşlerini temel ve teknik açıdan anlattı…

Videoyu buradan izlemekte problem yaşayan izleyicilerimiz bu linkten de görüntüleyebilirler…

 

Kudret Ayyıldır, Araştırma Müdürü – Dolar Kuru USDTRY Yorumu

USDTRY, zayıf Türk Lirası / güçlü Dolar teması ile çıktığı yolculuğunda zirve seviyelerini yenileme konusunda son süreçteki performansı ile dikkatleri üzerine çekti. 06 Ağustos tarihinde test ettiği 5,4241 ile de tarihi zirvesini yeniledi. Yeni süreçte USDTRY kuruna yönelik teknik hangi seviyeler gündemimizde yer almalıdır sorusunun cevabı için bir önceki raporumuzda yer verdiğimiz grafiğimizin güncel halinden yararlanacağız.

USDTRY kuru 20 Şubat 2018 tarihinden itibaren 30 ve 50 günlük üssel hareketli ortalamalardan aldığı destek ile yükseliş trendi görünümüne devam etmektedir. Geçtiğimiz hafta 4,6885 – 4,7850 bölgesini temsil eden ilgili ortalamalar, şu sıralar 4,75 – 4,87 bölgesinden geçmektedir.

Bu sebeple de USDTRY kuruna yönelik kısa – orta vadeli beklentileri izah ederken ana görünümün 30 ve 50 günlük üssel hareketli ortalamaların güncel hali 4,75 – 4,87 bölgesi üzerinde pozitif olduğunu söyleyebiliriz.

USDTRY kuru 4,75 – 4,87 bölgesi üzerinde kalmayı sürdürürse yukarı yönlü çıkışını 5,3663 başta olmak üzere son zirve 5,4241 ve yeni olası zirve 5,4867 seviyesine taşımak  / yaklaştırmak isteyebilir.

Özellikle Fibonacci Expansion (FE) %161,8’lik oranı temsil eden 5,4867 bariyeri üzerindeki kalıcı hareketler, kura yönelik daha etkin pozitif fiyatlamanın gündemde yer almasını sağlayabilir. Bu tarz bir düşünce ile 5,6353 (haftalık grafikte FE %100’lük oran) ve 5,9338 – 5,9509 (şuan ki mevcut grafikte yer alan FE kesişim bölgesi) seviyeleri yeni beklenti rakamları olarak karşımıza çıkabilir.

Aksi takdirde yani USDTRY kurunun yukarı yönlü çıkışını 5,4867 bariyeri ile sınırlandırması durumunda ise trend içi tepkiler bir müddet gündemi meşgul edebilir. Bu aşamada 4,75 – 4,87 bölgesi öncesindeki olası tepki seviyeleri ise 5,1998 ve 5,0225 olarak kaydedilmiştir.

Kur mevcut tepkilerini hangi bölgede sonlandırabilir sorusunun cevabı için kısa vadeli olarak ilk dikkat etmemiz gereken seviyenin 5,1998 olduğunu söyleyebiliriz. Tepkilerin devamı için 5,1998 altındaki kalıcı hareketlere (tercihen günlük kapanış) ihtiyaç olduğu unutulmamalıdır. Bu şart sağlanmadığı müddetçe de zayıf tepki / güçlü trend sloganı gündemde yer almayı sürdürecektir.

Özetle: 30 ve 50 günlük üssel hareketli ortalamalar (4,75 – 4,87 bölgesi) üzerinde pozitif trend görünümüne devam eden USDTRY kurunda trend içi tepki satışı düşüncesi tekrar gündemde yer alır mı sorusunun cevabında 5,4867, olası tepki düşüncesinde tepkiler tamam mı devam mı sorusunun cevabında da 5,1998 seviyesi yakinen takip edilmelidir. (GCM Forex)

 

Enver Erkan, Araştırma UzmanıDolarTL Paritesi USDTRY Yorumu 03.08.2018

Çavuşoğlu – Pompeo Görüşmesi Sonrası…

Dışişleri Bakanımız Sn. Mevlüt Çavuşoğlu, ABD’li mevkidaşı Mike Pompeo ile Singapur’da görüştü. Yaptırım krizi sonrasındaki ilk yüz yüze görüşmede, görüşmenin “yapıcı” bir havada geçtiği ve tarafların sorunların çözümü için çalışmak konusunda mutabık kaldığı açıklandı. Görüşmenin “yapıcı” geçtiği haberi ile TSİ 08.04’te 5,1138 görmüş olan USDTRY kuru hafif geri çekilerek 5,09’un altını bir an için görse de, Pompeo’nun açıklamaları ile yeniden 5,11’e doğru yükselişe geçti.

Pompeo açıklamaları:

 • Rahip Brunson, Türkiye ile aramızda olan sorunlardan bir tanesi…
 • Türkiye’ye yaptırım, Pastör Brunson’un ABD’ye dönmesini sağlama konusunda çok ciddi olduğumuzun bir göstergesi…

Sn. Çavuşoğlu açıklamaları:

 • Tehdit dili ile yaptırımlarla hiçbir sonuca varılamayacağını söyledik, bugün yine tekrarladık.
 • Birlikte çalışma konusunda mutabık kaldık. Ülkelerimize dönünce de sorunların çözümü için birlikte adım atmayı sürdüreceğiz.

Yaptırımların genişleyip genişlememesi durumu sadece piyasalar açısından değil, ekonomi için de kritik. Krizin çözülüp çözülmemesi, iki NATO müttefiki arasındaki ilişkilerin geleceği ve buna dair algı yakın dönemde Türk varlıklarındaki fiyatlamalarda da belirleyici rol oynayabilir.

Bunun dışında; bugünün ajandasında Temmuz enflasyonu, saat 11.00’de Hazine ve Maliye Bakanımız Sn. Berat Albayrak’ın NTV yayınında yapacağı açıklamalar, ABD tarım dışı istihdamı, Başkan Sn. Erdoğan’ın 100 günlük eylem planı gibi önemli maddeler var.

Bunlara ilave olarak ABD 10 yıllık tahvil faizinin yüzde 3 eşik seviyesini aşma potansiyeli ve Dolar temasının güçlenmesi ilave risk unsuru olarak yer almaktadır. Kur, 4,9760 ve 5,0225 destekleri üzerinde kalmayı sürdürürse yukarı yönlü çıkışını 5,10 başta olmak üzere 5,15 ve Fibonacci Expansion %100’lük oranı temsil eden 5,1998 seviyelerine doğru fiyatlama davranışı izlenebilir. Özellikle 5,20 üzerindeki kalıcı hareketler, çıkışların daha da güçlenmesine neden olabilir.

Belirttiğimiz 4,9760 – 5,0225 destek bölgesi öncesinde ise 5,05 seviyesini ilk tepki bölgesi olarak görmekteyiz.

 

Fed Faiz Kararı Değerlendirmesi, Seda Yalçınkaya

seda Yalçınkaya borsa yorumu30 Temmuz’da başlayan ve 1 Ağustos’ta sona eren Fed FOMC toplantısında piyasa beklentisine paralel olarak faizlerde her hangi bir değişikliğe gidilmedi. Federal fonlama oranı beklentilere paralel şekilde yüzde 1.75 – 2.00 seviyesinde bırakıldı. Faiz kararı 8 – 0 olarak oy birliği ile alındı. Toplantıda sürpriz yok.

Bu toplantıda Fed Başkanı J. Powell’ın konuşması ve ABD ekonomisinin ileriye yönelik gösterge projeksiyonları yayınlanmadı. Klasik, basın toplantısız bir FOMC olarak piyasada sakin karşılandığını söylemek mümkün.

13 Haziran Fed toplantısında açıklanan faiz kararı metninde ufak tefek değişiklikler bulunmakta. Karar metninde ekonomik aktiviteler için kullanılan “sert” ifadesi “kuvvetli” olarak revize edildi. 2. Çeyrek ABD büyümesinin %4.2 oranında gelmesi ve enflasyonun %2 seviyesine yakınsaması bu değişiklikte etkili olmuşa benziyor.

Diğer yandan istihdam piyasasının güçlenmeye devam ettiği vurgusu korunmuş ancak işsizliğin düşük seviyelerde olduğu da belirtilmiş. Haziran ayında %3.8 seviyesinden %4 seviyesine yükselen işsizlik oranının bu açıklamada payı var.

Haziran ayı toplantısında açıklanan  noktasal grafikte politika yapıcılar 2018 yılında dört faiz artırımını savundular. Piyasalar Eylül ve Aralık ayında faiz artırımı beklentisinde yoğunlaşıyor. Bu toplantı çoğunlukla ekonomik verilerin güçlü gittiğini savunuyor.

Toplantı sonrasında finansal piyasalarda önemli bir değişiklik bulunmuyor. Dolar endeksi 94.50 sınırında kalmaya devam ederken, ABD 10 yıllık tahvil faizleri yüzde 3 seviyesinin hemen altındaki görünümünü koruyor.

Dolar/TL Fed toplantısı öncesi bazı kaynaklar tarafından ABD’nin Türk kişi ve kurumlara yapacağı yaptırım haberleri ile 5.01 seviyesini görmesi sonrası 4.98 seviyesinde bulunmakta. Ons altın gün içi gördüğü seviye olan 1220$’da sakin. Euro/Dolar 1.1670 seviyesinde yatay. Fed toplantısı piyasalar açısından fiyatlanmadı denilebilir.

 

ABD 2 Türk Bakan’a yaptırım açıkladı… Enver Erkan

OFAC’ın açıklaması şu şekilde: 

“The U.S. Department of the Treasury’s Office of Foreign Assets Control (OFAC) took action today targeting Turkey’s Minister of Justice Abdulhamit Gul and Minister of Interior Suleyman Soylu, both of whom played leading roles in the organizations responsible for the arrest and detention of Pastor Andrew Brunson.  These officials serve as leaders of Turkish government organizations responsible for implementing Turkey’s serious human rights abuses, and are being targeted pursuant to Executive Order (E.O.) 13818, “Blocking the Property of Persons Involved in Serious Human Rights Abuse or Corruption,” which builds upon Treasury’s Global Magnitsky Act authorities.

“Pastor Brunson’s unjust detention and continued prosecution by Turkish officials is simply unacceptable,” said Treasury Secretary Steven Mnuchin.  “President Trump has made it abundantly clear that the United States expects Turkey to release him immediately.”

Pastor Andrew Brunson has reportedly been a victim of unfair and unjust detention by the Government of Turkey.  He was arrested in Izmir, Turkey in October 2016, and with an absence of evidence to support the charges, he was accused of aiding armed terrorist organizations and obtaining confidential government information for political and military espionage.

As the head of Turkey’s Ministry of Justice, Abdulhamit Gul is being designated pursuant to E.O. 13818 for being the leader of an entity that has engaged in, or whose members have engaged in, serious human rights abuse.

As head of Turkey’s Ministry of Interior, Suleyman Soylu is being designated pursuant to E.O. 13818 for being the leader of an entity that has engaged in, or whose members have engaged in, serious human rights abuse.

As a result of these actions, any property, or interest in property, of both Turkey’s Minister of Justice Abdulhamit Gul and Turkey’s Minister of Interior Suleyman Soylu within U.S. jurisdiction is blocked, and U.S. persons are generally prohibited from engaging in transactions with them.”

2 Türk bakana yaptırım haberi ile beraber USDTRY 5,0157 seviyesini gördü…

 

TCMB Faizi Değiştirmedi 31.07.2018

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, haftalık repo faiz oranında değişiklik yapmadı. Banka, politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 17,75 düzeyinde sabit tutulmasına karar verdi. Para Politikası Kurulu toplantısından sonra yapılan açıklamada şöyle denildi:

“Son dönemde açıklanan veriler iktisadi faaliyette dengelenme eğiliminin belirginleştiğine işaret etmektedir. Dış talep gücünü korumakla birlikte iç talebe dair yavaşlama sinyalleri artmaktadır.

Yakın dönemde maliyet yönlü gelişmeler ve gıda fiyatlarındaki oynaklık enflasyon üzerinde etkili olmuştur. Öte yandan, fiyat artışlarının alt kalemler bazında genele yayılan bir nitelik gösterdiği dikkat çekmektedir. İç talep koşullarının etkisinin azalacağı öngörülmekle birlikte enflasyon ve enflasyon beklentilerinin bulunduğu yüksek seviyeler fiyatlama davranışları üzerinde risk oluşturmaya devam etmektedir. Bu çerçevede Kurul, sıkı para politikasının uzun bir müddet korunmasının gerekebileceği değerlendirmesinde bulunmuştur.

Merkez Bankası fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki bütün araçları kullanmaya devam edecektir. Enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar para politikasındaki sıkı duruş kararlılıkla sürdürülecektir. Enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları, para politikası kararlarının gecikmeli etkileri, maliye politikasının dengelenme sürecine vereceği katkı ve enflasyonu etkileyen diğer unsurlardaki gelişmeler yakından izlenerek ihtiyaç duyulması halinde ilave parasal sıkılaştırma yapılabilecektir.

Açıklanacak her türlü yeni verinin ve haberin Kurul’un geleceğe yönelik politika duruşunu değiştirmesine neden olabileceği önemle vurgulanmalıdır.”

 

Editörün Notu: Bu sayfanın devamında İş Yatırım Araştırma Direktörü Serhat Gürleyen, Ahlatcı Yatırım Genel Müdür Yardımcısı Tonguç Erbaş ve GCM Forex’in tecrübeli ismi Enver Erkan’ın 2018 yıl sonu dolar kuru tahminlerine ait video analizleri bulabilirsiniz.

Enver Erkan – Orta Vadeli Dolar Kuru USDTRY Paritesi Yorumu ve 2018 Sonu Kur Beklentisi

Dolarda Düşüş Sürecek mi? Kur nereye kadar düşebilir? GCM Menkul Araştırma Uzmanı Enver Erkan, Dolar kuru hakkındaki orta vadeli görünüm ve beklentilerini paylaşıyor. Dolar kurunun hangi seviyeye kadar düşebileceğini ve yukarı yöndeki riskleri anlatıyor.

Dolar Neden Yükseldi? 03.07.2018

Enflasyon Verileri Doları Zıplattı! Enflasyon, anketlerde en yüksek bekleyen ekonomistin beklentisinin bile 1 puan üzerinde geldi. Veri yıllık %15,37 ile 2003 zirvesinde… Üretici fiyatları Haziran ayında %3,03 artarken yıllık bazda artış %23,71’e çıktı. Mayıs sonunda yıllık artış %20,16 olmuştu.

Özel Dosya: Piyasa Uzmanları Seçim Sonuçlarını Nasıl Yorumladı? Türk Varlıkları ve Borsa, Ekonomi Yorumları – İş Yatırım, Deniz Yatırım

 

 

Çekinceler:

Burada yer alan dolar yorumları ve dolar kuru tahminleri Kanal Finans tarafından değil uzman ve aracı kurumlar tarafından yapılmaktadır. Hangi tahmin veya yorumun kimin tarafından yapıldığı yorumun içinde bulunmaktadır. Kimi uzman dolar yükselir şeklinde yorum yaparken kimisi de dolar düşer şeklinde yorum yapmış olabilir. Yorumların ve tahminlerin birbirinden farklı olması doğaldır. Bu sayfada güncel uzman yorumları canlı olarak güncellenmektedir. Doların seyri nedeniyle uzmanlar tahmin ve yorumlarını değiştirecek olurlar veya aynı kişi ya da kurum yeni bir dolar kuru tahmini gönderecek olursa bu sayfada önceki yorum ya da tahmin yenisiyle güncellenir. Buradaki dolar kuru tahminlerini değerlendirirken dolar alış fiyatı ve dolar satış fiyatı arasında farkın açılabileceğini de lütfen dikkate alınız.

Bu sayfada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.