Ana sayfa Raporlar Forex Raporları Güncel Dolar ...

Güncel Dolar Yorumları USDTRY Analizleri

Dolar Ne Kadar? DolarTL Ne Olur?

Dolar Düşer mi? Dolar Ne Kadar Yükselir? Sorularının cevapları için gün içinde gelen en yeni dolar yorumları ve DolarTL teknik analizlerini aşağıda sıralı halde görebilirsiniz. Kurum ve uzmanlardan gelen en son yorum en üstte yer almaktadır. Bu sayfada yukarıda kısa vade aşağıda ise haftalık orta vadeli kur yorumları yer almaktadır.  Bu sayfa sürekli güncellenmektedir.

25.06.2019 tarihli Dolar Kuru Yorum ve Güncel DolarTL Analizleri

Seçim Sonrası Dolar Alınır mı Satılır mı?

Seçimler öncesi yaptığımız değerlendirmede seçim sonrası DolarTL nasıl bir hareket izler inceledik. Bu çalışmamızda dolar kurunu hem teknik olarak hem de tarihsel olarak inceledik. Kur geçmişte seçimler ardından ne kadar süre volatil yani yukarı-aşağı hareketli oluyor ve sonrasında nasıl bir süreç oluyor? Dolar alınır mı satılır mı, ne yapmalı ve ne yapmamalı? Teknik göstergeler ne diyor? Faydalı olmasını umar, iyi anlaşılması açısından sonuna kadar izlemenizi rica ederiz.

 

Ziraat Yatırım – DolarTL Paritesi Dolar Kuru Yorumu

Zayıflayan risk iştahıyla güne başlıyoruz. Majör merkez bankalarının piyasayı destekleyici adımlarının yarattığı iyimserlik bugün bir miktar arka planda kalırken, jeopolitik risklerin fiyatlandığı söylenebilir. Özellikle ABD – İran arasındaki gerginlik odakta. ABD, İran’a yönelik yaptırım kararı açıklarken; İran da bu kararın diplomatik yolların kapandığı anlamı taşıdığını belirtti. Ons Altın bu sabah %1’e yakın değer kazanıyor. Diğer önemli risk göstergelerindeki hareket de zayıf risk iştahını destekliyor: ABD on yıllık tahvil faizi %2’nin altına gerilerken, Japon Yen’i %0,4‘e yakın değer kazanıyor. Ayrıca bu hafta yapılacak (28 – 29 Haziran) G20 zirvesinden de beklentiler düşük. Sonuç olarak, risk iştahının zayıfladığı ortamda Gelişmekte Olan Ülke (GOÜ) para birimleri hafif baskı altında. Ancak, söz konusu gelişmeler belirsizlik yarattığı için Fed’in güvercin duruşunu devam ettirmesini de aynı zamanda sağladığı söylenebilir. Bu kapsamda GÜO para birimlerinde baskının sınırlı kalmasını bekliyoruz. Benzer şekilde, bugün kısmi baskı altında olan TL’de de baskının sınırlı kalabileceğini düşünüyoruz. Kurun 5,7940 desteğinin altına gevşemesi durumunda ise 5,75 ve 5,72 sıralı hedefler olabilir. Diğer yandan, yükselişin devam etmesi ve 5,8450’den tepki görülmemesi durumunda 5,88 gündeme gelebilir. Bugün, Fed Başkanı Jerome Powell’ın konuşmasının (TSİ 20’de) yanı sıra TSİ 17’de ABD’de mayıs ayına ilişkin yeni konut satış verisi ve aynı saatte yine ABD’de haziran ayına ilişkin Conference Board Tüketici Güveni Endeksi verisi açıklanacak.

 

İnvestaz – DolarTL Paritesi Dolar Kuru Yorumu

DolarTL’de Satışlar Devam Ediyor / 5.7000 Önemli Destek Seviyesi / Günlük Değişim % -0,35

Dow Jones Endeksi % 0,03 artışla 26.727 puan, S&P 500 Endeksi % 0,17 kazançla 2.945 puan ve Nasdaq Endeksi % 0,32 değer kazancıyla 8.005 puan seviyelerinde seyrediyor. ABD Başkanı Donald Trump, İran lideri Ayetullah Ali Hamaney’i de kapsayacak şekilde İran’a yönelik yeni yaptırımlar getiren bir başkanlık kararnamesine imza attı. ABD Başkanı Donald Trump gerçekleştirdiği mülakatta Fed Başkanı Jerome Powell’ı görevden alma yetkisine sahip olduğunu ancak böyle bir planı bulunmadığını belirtti. ABD’de Chicago Fed Endeksi 2019 Mayıs’ta – 0.05 oldu. Beklenti ise – 0.20’di. Önceki ayın verisi – 0.45’ten – 0.48’e revize edildi.

TCMB Repo İhalesinde 28 milyar 230 milyon liralık teklif geldi. İhalede en düşük, ortalama ve en yüksek basit faiz % 4,00 olurken, en düşük, ortalama ve en yüksek bileşik faiz ise % 27,05 seviyesinde gerçekleşti.

Dört saatlik grafikte hareketli ortalamaların üstünde fiyatlanan kurda günlük pivot noktası 5,7700 olarak takip edilirken düşüşlerde 5,7300 – 5,7000 – 5,6500 destekler olarak takip edilebilir. Yükselişlerde 5,8200 – 5,8500 – 5,8900 dirençler olarak takip edilebilir.

 

Anadolu Yatırım – DolarTL Paritesi, Kur Yorumu

5,83 direncini izliyoruz… İçeride seçim sürecinden demokrasi zaferi ile çıkılması sonrasında 5,7105 görülürken gün içerisinde yaşanan yükselişte 5,8318 görülürken kapanış 5,8090’dan gerçekleşti. Bundan sonra yurt içi piyasaların seyrinde ekonomik gelişmeler ile S400 ve Doğu Akdeniz’deki gelişmeler belirleyici olacak. Bu açıdan Erdoğan ile Trump arasında G20 sırasında yapılması beklenen görüşme kritik önemde olacak. Bunun öncesinde Cumhurbaşkanı’nın Ak Parti grup toplantısında yapacağı konuşma yakından izlenecek. Teknik olarak 22 günlük ağırlıklı ortalamayı takip etmeye devam ediyoruz. 5,83’e denk gelen bu seviye altında teknik görünümü TL açısından pozitif olarak değerlendirmeye devam ederken bu seviye üzerinde düşen kanal direnci olarak 5,86’yı takip ediyoruz. 

Son Fiyat : 5,8161
Destekler : 5,8000-5,7800-5,7500
Dirençler : 5,8300-5,8400-5,8500

 

Gedik Yatırım – Dolar Kuru USDTRY Analizi

Dolar/TL kuru dün 5,7105 ve 5,8318 seviyeleri arasında dalgalanarak günü 5,8090 seviyesinden tamamladı. Tekrarlanan İstanbul seçimlerinin net bir farkla Millet İttifakı liderliğinde sona ermesinin ardından taraflardan gelen ılımlı mesajlar Dolar/TL kurunun güne %1’in üzerinde kayıpla başlamasını sağladı. Kur sabah saatlerinde 5,71 ile 6 Haziran’dan bu yana ki en düşük seviyelerini test ederken öğleden sonra iyimserliğin sona ermesiyle tekrardan 5,80 seviyelerine ulaştı. Bugün yurtdışında Fed üyelerinin konuşmaları kur hareketlerine etkili olacaktır. Sabah 08:40 itibariyle 5,82 seviyelerinden işlem görüyor. Kurda bugün aşağıda 5,76 seviyesi ilk destek seviyesi olarak izlenecek olup altında 5,71 ve 5,66 seviyeleri, yukarıda ise 5,84’ün üzerinde 5,88 ve 5,92 seviyeleri takip edilecektir.

 

Alan Yatırım – Dolar Kuru USDTRY Yorumu

USDTRY… TL’deki Pozitif Fiyatlama Kalıcı Olmadı… Seçim sonrası TL varlıklarındaki pozitif seyir kalıcı olmazken, parite 5.82 seviyelerinde seyretmekte. Dolar’ın global bazda zayıf görünümüne devam etmesine rağmen, yurtiçindeki ABD ile S-400 gerilimi ile paritede yukarı yönlü işlemler ağırlık kazanabilir. Teslimatı yaklaşan S-400 sistemleri konusunda Türkiye’nin teslimat konularındaki net tutumuna ABD’den gelebilecek olası yaptırımların TL üzerinde baskı yaratmaya devam ettiği ve G20 zirvesinde bir araya gelecek liderlerin görüşme sonrası açıklamalarına kadar bu baskının devam edebileceğini söyleyebiliriz.

Türk Lirası, Dolar karşısında günü 0.21% değer kaybı ile tamamladı. Teknik olarak Türk Lirası, Dolar karşısında orta vadeli düşüş trendi ve kısa vadeli düşüş trendi devam etmektedir. Bununla beraber USDTRY paritesinde kısa vadeli direnç seviyeleri 5.8200 ve 5.8600’de, destek seviyeleri ise 5.7700 ve 5.7200’de bulunmaktadır.

 

Sevgül Yırtar Düzgün, Araştırma Müdürü, Piramit Menkul – Dolar Kuru Yorumu

Seçim belirsizliklerinin sona ermesi ile TL varlıklar, güne alıcılı başladı. Dolar/TL kurunda günlük hareket bandı 5,7105-5,8318 aralığında gerçekleşti. Kurda orta vadeli yönde önemli olan 5,70 desteğine doğru gerilemelerde tepki alımları geldiğini izledik. Kurda Mart 2018’den gelen yükselen kanal alt bandının olduğu 5,75-5,70 bandı üzerinde kalındığı sürece, kısa vadeli trend yukarı dönebilir. Öte yandan 22 günlük AO direnci 5,83’ün geçilmesi halinde ise yukarı hareketlilik ilk etapta 5,90 (50 günlük AO) hedefli devam edebilir. Küresel piyasaların gündeminde Cuma günü Japonya’nın Osaka kentinde başlayacak olan G-20 zirvesi bulunmaktadır. Veri gündeminde ise bugün Fed Başkanı Powell konuşması, Perşembe ABD’de Çekirdek Kişisel Tüketim Harcamaları, ABD 1.Çeyrek GSYH büyümesi bulunmaktadır. Yurtiçinde ise Cuma günü mayıs ayı dış ticaret verileri ve yabancı turist sayısı verileri açıklanacak.

 

İnfo Yatırım FX – DolarTL Yorumu

Dolar/TL’de Hangi Seviyeler Takip Edilebilir?

Pazar günü İstanbul’da tekrarlanan seçimlerde herhangi bir olumsuzluk yaşanmaması, ılımlı açıklamalar ile birlikte; seçim belirsizliğinin ortadan kalkması yeni haftaya girilirken TL üzerinde bir miktar rahatlama gerçekleştirdi. Bu rahatlama ile birlikte güçlenen TL sebebiyle USDTRY paritesi haftayı aşağı yönlü gapli açılış ile açmıştı. Yeni güne baktığımızda ise USDTRY paritesi güne 5.76 seviyelerinde başlangıç yaptı. Bununla birlikte dün yurtiçinde kapasite kullanım oranı verisi takip edildi. Türkiye Cumhuriyet Bankası (TCMB)’nın açıkladığı veriye göre haziran ayında mayıs ayına kıyasla imalat sanayisi genelinde kapasite kullanım oranı %77.1 seviyesine yükseldi. Gün içerisinde piyasalar Amerika’dan gelecek olan ekonomik verileri takip edecek.

Bununla birlikte hafta içerisinde yine Amerika’dan gelecek olan büyüme verisi volatiliteyi artırabilecek olan başlıca ekonomik veri olarak dikkat çekiyor. USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 5.8014 – 5.8451 – 5.8921 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 5.7477 – 5.7118 – 5.6751 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir. 

 

Şeker Yatırım – Dolar Kuru USDTRY Yorumu

Günü yükselişle tamamlayan Dolar/TL kapanışını 5.8012 seviyesinden gerçekleştirdi. Alıcılı seyrini sürdürebilecek olan Dolar/TL kurunun 5.8143 direncini kırması halinde bir sonraki direnç seviyesi olan 5.9145 noktası hedeflenebilir. Olası geri çekilmelerde ise 5.7273 desteğine kadar geri çekilmeler olabilir. 5.6873 ise ikinci destek noktası olarak takip edilebilir.

 

Ekin Akbaş, Araştırma Yönetmeni, Tacirler Yatırım – DolarTL Paritesi USDTRY Analizi

USDTRY paritesi dün sabah saatlerinde, TL’deki pozitif ayrışma ve dolar endeksinde devam eden satıcılı seyrin etkisi ile birlikte düşüş hareketini hızlandırarak 5,71’li seviyelere kadar geriledi. Ancak, kurdaki düşüş hareketinin kalıcı olmakta başarısız olduğunu gördük. Öyle ki USDTRY paritesi öğle saatlerinde doğru yönünü yeniden yukarı çevirerek tekrardan 5,870 üzerine dönüş yaptı ve piyasa açılışında oluşturduğu aşağı yönlü fiyat boşluğunu kapattı. Kurdaki yükselişte, ABD – İran arasındaki devam eden siyasi gerilimin etkisi ile birlikte yönünü yukarı çeviren petrol fiyatları da etkili oldu. Bu sabah saatleri itibarıyla, dolar endeksinde devam eden düşüş hareketi ile birlikte gelişen ülke para birimlerinde pozitif bir seyir hakimken, Türk lirasının dolar karşısında görece zayıf bir seyir izlediğini görüyoruz. Dolayısı ile TL üzerindeki pozitif ayrışmanın etkisini kısmen de olsa yitirdiği görülüyor.

Teknik görünüme bakacak olursak: Aşağıdaki grafik üzerinden de görülebileceği gibi, USDTRY paritesi haftalık grafiğinde oluşturmuş olduğu yükseliş kanalının alt sınırında (kanal desteğinde) hareket ediyor. Burada kurun, kanal sınırında tutunup tutunamayacağı oldukça önemli olacak. Teknik trend ve momentum göstergeleri, USDTRY paritesinin kanal sınırında tutunmakta başarılı olabileceğini ve kısa vadede 5,85 – 5,90 bandına yerleşebileceğini işaret ediyor.  Seçimlerin bitmesiyle, gündemde S-400 füze sistemi alımı ile ilgili haber akışı ve İran ile ilgili gelişmelerin petrol fiyatları üzerindeki etkileri yakından takip edilecek. Bugün yurt içi piyasalarda açıklanacak önemli bir veri bulunmuyor. Yurt dışında ise ABD’den gelecek olan Haziran Ayı Conference Board Tüketici Güven Endeksi, Haziran Ayı Richmond Fed İmalat Endeksi, Mayıs Ayı Yeni Konut Satışları ve Fed Başkanı Powell’ın Konuşması (20:00) takip edilecek.

 

Ahlatcı Yatırım DolarTL, USD/TRY Paritesi Yorumu

Haftanın ilk işlem gününde, Yurtiçinde İBB Başkanlığı seçimlerine yönelik belirsizliğin sona ermesi ile birlikte TL’de yaşanan değer kazanımları sonrasında kurun fiyatlamalarda kısa süreli 5,7103 seviyeleri civarına kadar gerilediği görüldü. Gün içerisinde, global piyasalarda dolarda devam eden görece zayıf seyir ve yurtiçinde  5 yıllık ülke CDS risk priminde yaşanan gerilemenin TL fiyatlamalarına olumlu yansımaları kısa vadede kur üzerinde etkileri görülse de gün sonunda kurun fiyatlamalarda gün içi kayıplarını telafi ettiği ve günü 5,8015 seviyeleri civarında tamamladığı izleniyor. Bugün, ABD’de açıklanacak olan CB Tüketici Güveni verisi ile Fed Başkanı Powell ve FOMC üyesi Williams’ın açıklamaları parite fiyatlamalarında etkili olabilir.

Teknik olarak incelediğimizde, kurun 100 günlük üssel hareketli ortalaması olan 5,7420 seviyesi fiyatlamaların seyri açısından belirleyici olmaya devam edebilir. Bu seviye üzerine doğru ataklarda kısa vadede 5,8700, 5,9000 ve 5,9240 direnç seviyeleri takip edilebilir. Olası geri çekilmelerin yaşanması durumunda ise kısa vadede 5,7200, 5,7000 ve 5,6800 destek seviyeleri izlenebilir.

 

Eda Karadağ, Araştırma Uzmanı – Dolar Kuru USDTRY Paritesi Yorumu

USDTL geri çekilmelerde sınırlı kalıyor 

USDTL kuru 5.80 bölgesindeki seyrini korumaya devam ediyor. Yurtiçi piyasalarda TL varlıklar üzerinde baskının sürüyor olması bu harekete neden oluyor. Seçim belirsizliği ortadan kalktı ancak S400 konusu hala gündemde. Dolayısıyla bu süreçte kurlarda geri çekilmeler bir süre daha sınırlı kalabilir. Olası haber akışlarına karşı dikkatli olunmasında fayda var. 

Teknik Analiz: USDTL kurunda 50 haftalık ortalama 5.65 seviyesinden geçiyor. Bu seviye kritik destek konumunda. Kur bu destek noktasının üzerinde kaldığı sürece aşağı yönlü eğiliminde zorlanabilir. Ancak genel görünümde kurda eğilimin zayıfladığı dikkat çekiyor. Ancak, kur 5.65 seviyesinin altına gerileyemezse yeniden tepkilerle karşılaşabiliriz. Yukarıda ise 5.85-5.90 bölgesi direnç olarak izlenebilir. 

Dirençler: 5.85 / 5.87 / 5.90
Destekler: 5.8060 / 5.75 / 5.72

 

Serkan İşlek, Araştırma Uzmanı, Işık FX – Dolar Kuru USDTRY Yorumu

Kur tarafında dün, herhangi bir tartışmaya mahal vermeden İstanbul yerel seçimlerinin net bir şekilde sonuçlanmasının getirmiş olduğu yurt içi risk azalışı ile TL lehine fiyatlamalar ile güne başladık. Sabah saatlerinde de önemli ekonomik veriler olarak takip edilen; Reel Kesim Güven Endeksi geçtiğimiz ayki düşüş sonrası yeniden 100 bareminin üzerine çıkarken, Kapasite Kullanım Oranı da yüzde 77.1 ile son 10 ayın en yüksek düzeyinde gerçekleşme gösterdi ve CDS ile tahvil faizlerinde görülen geri çekilmelerle kurdaki aşağı yönlü hareketleri destekledi. Öğleden sonra ise; Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun S400 konusuna dair açıklamaları fiyatlamaları terse çevirdi ve yukarı yönlü ataklar oluştu. Bugün, yurt içi tarafta yine; yerel seçimlerin yankıları ve S400 konusu gibi jeopolitik-siyasi risk unsurlarına dair gelişmeler fiyatlamalar açısından öncelikli olarak takip edilecek. Ayrıca, bölgesel gelişmeler ve makroekonomik beklentiler ile birlikte Türkiye’nin tahvil faizleri ve CDS oranlarındaki hareketlilik de kur fiyatlamaları açısından kritik olacak. Yurt dışı tarafta da sistematik risk unsurlarının önem arz edeceği günde, ABD’den gelecek önemli veriler ve FED Başkanı Powell’ın yapacağı açıklamalar da kurda oynaklıklara neden olabilir.

Teknik Seviyeler;
Dirençler: 5.8290, 5.8440, 5.8670, 5.8815, 5.9280
Destekler: 5.8000, 5.7740, 5.7550, 5.7340, 5.7100

 

 

Beklentiler doğrultusunda “Güvercin bir Fed”, Eda Karadağ’ın Dolar Yorumu

19.06.2019 – Fed beklentiler doğrultusunda politika faizini değiştirmedi. Kısacası “güvercin” bir Fed var karşımızda.

Karar metninde, “sabırlı” ifadesi çıkarılmış durumda. Bu ifade çok önemliydi çünkü son dönemde “faiz indirimi” beklentisi konuşuluyordu. Dolayısıyla bu ifadenin kalkmasıyla 31 Temmuz tarihinde yapılacak Fed toplantısında “faiz indirimi” kapısı açılmış oldu.
Karar metninde diğer noktalara bakıldığında, ekonomik aktivitenin “güçlü” ifadesi yerine “ılımlı” ile değiştirildiği dikkat çekiyor. Büyüme ve enflasyon konusunda belirsizliklerin arttığı da metnin içerisinde yer verilmiş. Sabit yatırımlar içinse yavaşlamaya devam ediyor diye ifade edildi.

Yayınlanan ekonomik projeksiyonlarda ise 2019 yıl sonu için PCE %1.8’den %1.5’e, çekirdek PCE %2.0’dan %1.8’e, işsizlik oranı ise %3.7’den %3.6’ya aşağı yönde revize edildi. Aynı dönem içinse GSYIH beklentisi değişmeyerek %2.1 oranında korundu.
Bu doğrultuda, bu yıl için Fed’den toplamda 50 baz puanlık bir faiz indirimi beklentisi kuvvetlenmiş durumda. İlk indirim için 31 Temmuz tarihi olabilir. Fed’in güvercin tonu Dolar açısından negatif. Gelişmekte olan ülke piyasaları açısından da olumlu bir karar oldu.

Kararın ardından, piyasaların tepkisinde USDTL kurunda 5.82’lerden 5.7935’e doğru bir tepki görüldü. Ons altın 1345$ seviyesinin üzerinden 1356$ seviyesine doğru yükseldi. EURUSD paritesi 1.12 seviyesinin üzerinde daha rahat seyrediyor. Gelişmekte olan ülke para birimleri Dolar karşısında değerleniyor.

Fed’in etkisi yarınki BIST100 endeksi açılışına da olumlu etki yapabilir. Şu sıralarda, ABD endekslerinde de pozitif seyirler görülüyor. TSİ 21:30’da Başkan Powell konuşması önemli olacaktır.

 

Barış Ürkün, Ahlatcı Yatırım DolarTL, USD/TRY Paritesi Yorumu

17.06.2019

Hamleler Sonrası Dolarda Dikkat Çeken Formasyon

USDTRY, Moodys’in Türkiye’nin kredi notunu düşürmesi sonrası, güne 5.9090 seviyesinde başladı. Moodys’in yapmış olduğu bu not indirimi ile birlikte Türkiye’nin kredi notu 3 büyük kredi derecelendirme kuruluşu tarafından da spekülatif seviyeye gelmiş olması dikkatleri çekti. Bu karar sonrası negatif etkisinin sürdüğünü takip ettiğimiz kurda yükselişlerin 5.9250 ile sınırlı kaldığını gördük. TSİ 10:00’da Türkiye işsizlik rakamının bir önceki döneme göre düşmesi ile TL tarafında kısmi değer kazanımları yaşandığı görülmüş, kur tarafında 5.87 seviyesine kadar geri çekilmeler izlenmiştir.

Teknik açıdan incelediğimizde, grafikte de göstermiş olduğumuz Wolf formasyonunun (XABCD) oluştuğunu görmekteyiz. Formasyonun hedefe ulaşması bakımından 5.84 destek seviyesi ile kanal alt bandının aşağı yönlü kırılması önem arz ediyor. 5.84 destek seviyesi ile kanal alt bandının aşağı yönlü kırılması durumunda 5.76-5.71 bölgesi gündeme gelebilir.

Destekler: 5.8400 / 5.7600 / 5.7100 Dirençler: 5.9200 / 5.9540 / 6.0000

 

TCMB, Türk Lirası Likidite Yönetimine İlişkin Duyuru Yaptı

Finansal piyasaların derinleşmesine ve para politikasının etkinliğinin artırılmasına sağladığı katkılar dikkate alınarak Piyasa Yapıcılığı Sisteminin desteklenmesi amacıyla Piyasa Yapıcı bankalara açık piyasa işlemleri çerçevesinde likidite imkânı kullandırılmasına karar verilmiştir.

Tanınacak limitlerle sınırlı olmak üzere gecelik vadeli repo işlemleri yoluyla kullandırılacak söz konusu likidite imkânına uygulanacak faiz oranı, Merkez Bankası politika faiz oranının 100 baz puan altında olacak şekilde belirlenecektir. Piyasa Yapıcı likidite imkânı limitleri Piyasa Yapıcı bankalarca Hazine ihalelerinden alınan Devlet İç Borçlanma Senetlerinin tutarı dikkate alınarak belirlenecek ve toplam Merkez Bankası fonlaması içerisinde sınırlı bir paya sahip olacaktır.

Merkez Bankası’ndan Yeni Hamle

Vahap Taştan Merkez Bankası’nın hamlesini şu şekilde değerlendirdi: “… direkt bir etki olarak değil fakat Temmuz sinyalini de güçlendirmek adına bir adım olarak değerlendirilebilir. Tabii piyasa yapıcıların da desteklendiği bir ortam var. Toplam fonlamada sınırlı olacağı da belirtilmiş. Tek başına faiz indirimi adımı sayılmaz.”

 

Sanayici ve İharacatçılara kambiyo satışlarında BSMV’den muafiyet geldi. Buna göre sanayici ve ihracatçılar döviz alımlarında %0.1 oranındaki BSMV ’den muaf olacaklar.

 

TCMB pas geçti, gözler ABD TÜFE verisinde! Kudret Ayyıldır

12.06.2019

Yurtiçi piyasaların ana odak noktası bugün 14.00’deki PPK toplantısı ve bu toplantıda faiz konusunda herhangi bir değişimin olup olmadığı, metin içerisinde de herhangi bir indirim sinyalinin verilip verilmeyeceğiydi.

1 Hafta Vadeli Politika Faiz Oranı 24,00%, Üst Bant Faiz Oranı 25,50 ve Alt Bant Faiz Oranı 22,50%’de herhangi değişim gerçekleştirmeyeceği beklentisi, TCMB tarafından desteklendi ve banka ilgili oranlarda bir değişikliğe gitmedi.

Metin tarafında iç talep gelişmeleri ve parasal sıkılaştırmanın etkileri enflasyondaki düşüşü desteklemekle birlikte fiyatlama davranışlarına dair riskleri sınırlamak ve enflasyonun düşüş sürecini hızlandırmak amacıyla sıkı parasal duruşun korunmasına karar vermiştir vurgusu mevcuttur. Parasal sıkılaştırmanın etkilerinin enflasyondaki düşüşü desteklemesi, yeni döneme ilişkin faiz indirimi beklentisini gündemde tutmaktadır. TCMB’ye ilişkin yeni dönemdeki ilk toplantı 25 Temmuz’dadır. Ancak bu zamana kadarki süreçte gerek makro gerekse politik açıdan önemli haber akışları mevcuttur. Bu sebeple de S400 başta olmak üzere Fed kararları, OPEC toplantısı, Türkiye’nin ABD, Rusya ve Avrupa ile olan ilişkilerindeki son durum, ayrıca  kurun  6,00 psikolojik seviyesine göre vereceği olası reaksiyon, TCMB’nin faiz indirimi konusunda zaman ayarlaması yapmasına olanak tanıyabilir. 

USDTRY, TCMB sonrasında kısa vadeli düşüş trendinin güncel üst noktası 5,8250 – 5,8600 bölgesi altındaki negatif görünümüne devam etmektedir.

TCMB sonrasında gözler ABD’den gelecek Çekirdek Enflasyon verisinde olacaktır. Fed’in 19 Haziran’daki toplantısı öncesinde TÜFE verisi fiyatlama davranışı, kur üzerinde de yakinen takip edilmelidir.  Burada önemli bir hatırlatma yapacak olursak, Fed, tek bir veri setine göre faiz konusunda herhangi bir değişime gitmeyeceği için olumsuz Ortalama Saatlik Kazançlar ve Tarım Dışı İstihdam verisinden sonra TÜFE’den gelecek sonuca göre de karar mekanizmasında bir değişim oluşturmayacaktır. Ancak anlık fiyatlama davranışında değişimler izlenebilir. Piyasa görünümüne baktığımızda Çekirdek TÜFE tarafında aylık 0,2%, Yıllıkta ise 2,1% beklenti söz konusudur.

USDTRY kuru için teknik görünüm, kısa vadeli düşüş trendinin güncel üst noktası 5,8250 – 5,8600 bölgesi altında negatif seyrin devam etmesi şeklindedir. Bu düşünce ile 5,7450 ve 5,7050 desteklerine doğru geri çekilmeler izlenebilir. Kur tarafında algının değişmesi ve tekrar pozitif bir görünümün ön plana çıkması içinse, Türk Lirasının gelişen ülke para birimleri arasında ABD Doları karşısında gerçekleştireceği olası değer kaybı ile 5,8250 – 5,8600 bölgesini geçmesi gerekmektedir. Ancak bu şartla bir sonraki kritik bölge 5,9850 – 6,0100 bölgesine yaklaşmak isteyebilir.

 

Merkez faizlerde sabit kaldı, enflasyon konusunda daha iyimser…Enver Erkan 12.06.2019

Merkez Bankası, piyasa medyan tahminine uygun olarak bir haftalık repo faizinde değişime gitmedi. Politika açıklamasında, son dönemde açıklanan verilerin ekonomideki dengelenme eğiliminin devam ettiğini gösterdiği, parasal duruşun enflasyonu hedeflenen patika ile uyumlu seviyelerde tutacak şekilde belirleneceği ifade edildi. Açıklamada, bununla birlikte fiyatlama davranışlarına dair riskleri sınırlamak ve enflasyonun düşüş sürecini hızlandırmak amacıyla sıkı parasal duruşun korunmasına karar verildiği belirtildi.

Merkez Bankası’nın faizleri değiştirmemesinin yanı sıra, politika metnindeki değişiklikleri yorumlamak metnin altında piyasa verilen mesajların daha iyi anlaşılmasını sağlayacaktır. Çok fazla güvercin diyebileceğimiz detay yok, buna karşılık enflasyon ile alakalı varsayımların eski göre daha olumlu olduğunu söyleyebiliriz. Merkez Bankası’nın politika metninde öne çıkan satır başlarına bakacak olursak;

  • Fiyatlama davranışlarına dair riskleri sınırlamak ve enflasyonun düşüş sürecini hızlandırmak amacıyla sıkı parasal duruşun korunmasına karar verilmiştir.
  • Fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki bütün araçları kullanmaya devam edecektir.
  • Son dönemde açıklanan veriler ekonomideki dengelenme eğiliminin devam ettiğini göstermektedir. Dış talep nispeten gücünü korurken finansal koşullardaki sıkılığın da etkisiyle iktisadi faaliyet yavaş bir seyir izlemektedir. Cari dengedeki iyileşme eğiliminin sürmesi beklenmektedir.
  • İç talep gelişmeleri ve parasal sıkılaştırmanın etkileri enflasyondaki düşüşü desteklemektedir.
  • Enflasyon görünümünü etkileyen unsurlardaki gelişmeler yakından izlenerek, parasal duruş enflasyonu hedeflenen patika ile uyumlu seviyelerde tutacak şekilde belirlenecektir.

Hatırlayacağımız üzere, Nisan metninde Merkez Bankası enflasyon ve sıkı para politikası yönlendirmesinde daha nötr bir ifade kullanmıştı, ancak sonrasında Enflasyon Raporu konuşmasında Sn. Murat Çetinkaya bunun Merkez Bankası’nın gerekirse sıkılaştırma yapmayacağı şeklinde yorumlanmaması gerektiğini söylemişti. Bu metinde enflasyon ve sıkı para politikası ile alakalı yönlendirmede değişikliğin ne şekilde olduğuna baktığımızda; “Enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar sıkı parasal duruşun korunmasına karar vermiştir” şeklindeki ibarenin değiştiğini ve dezenflasyon sürecine / enflasyondaki düşüşe katkı vermek amacıyla sıkı duruşun korunduğu ifade edilmiş. Burada da yoğun şekilde önümüzdeki aylarda baz etkisiyle daha hızlı şekilde gerilemesi beklenen enflasyona işaret ediyor.

Aynı zamanda Nisan PPK’sında metinde yer alan “Gıda fiyatları ve ithal girdi maliyetlerindeki artışlar ile enflasyon beklentilerindeki yüksek seyir fiyat istikrarına yönelik risklerin devam ettiğini göstermektedir” ibaresi de metinden düştü. Gıda fiyatları son Mayıs ayı enflasyonunda aylık bazda gerilemeye işaret etti ve yaz aylarında gıdadaki seyrin biraz daha olumlu olması beklenebilir. Bu açıklamanın düşmesi de açıkçası enflasyondaki yapısal riskler konusunda Merkez Bankası’nın daha iyimser olduğunu göstermektedir.

Bu şartlar altında Merkez Bankası’nın kendi açısından Temmuz PPK’sında faiz indirimi yapması için; TRY’de ekonomi dışı jeopolitik haber akışı, özellikle ABD ile ilişkiler üzerinden görülebilecek bir değersizleşme, kur şoku yaşanma ihtimali dışında şartların olgunlaşmakta olduğu yorumu yapılabilir. Enflasyonda işleyecek baz ile beraber ilerleyen aylarda sağlanacak düşüş, ekonomik aktiviteyi destekleme isteği ve küresel Merkez Bankaları’nın faiz indirme furyası Merkez Bankası’na, kurlarda enflasyon görünümü ve beklentilerini bozacak gelişmeler olmazsa faiz indirim döngüsü imkanı verecektir. Dolayısıyla, piyasa konsensüsü Temmuz ayı PPK’sında faiz indirimi olabileceğine işaret etmektedir. Belirttiğimiz fiyat istikrarını tehdit eden olay riskleri, TRY’de tahribat yaratmadan geride bırakılırsa Temmuz’da faiz indirimlerinin başlamasını bekleriz. 

 

 

 Yalan Haber Yapanlar ve Yayanlar Konusunda Dikkat!

SPK: YALAN HABER YAPANLAR İÇİN HER TÜRLÜ YASAL İŞLEM YAPILACAK

Sermaye Piyasası Kanunu’nun ilgili hükümleri çerçevesinde, halka açık bankalar, finansal kuruluşlar ve şirketler hakkında yalan yanlış haber/açıklamaları yapanlar ve yayanlar hakkında her türlü yasal işlemin kararlılıkla yerine getirileceği hususu kamuoyuna önemle duyurulur.

İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali açıklama yaptı: Bankalarımızın döviz açık pozisyonu yoktur, kurumlarımız sağlamdır.

 

Çekinceler:

Burada yer alan dolar yorumları ve dolar kuru tahminleri Kanal Finans tarafından değil uzman ve aracı kurumlar tarafından yapılmaktadır. Hangi tahmin veya yorumun kimin tarafından yapıldığı yorumun içinde bulunmaktadır. Kimi uzman dolar yükselir şeklinde yorum yaparken kimisi de dolar düşer şeklinde yorum yapmış olabilir. Yorumların ve tahminlerin birbirinden farklı olması doğaldır. Bu sayfada güncel uzman yorumları canlı olarak güncellenmektedir. Doların seyri nedeniyle uzmanlar tahmin ve yorumlarını değiştirecek olurlar veya aynı kişi ya da kurum yeni bir dolar kuru tahmini gönderecek olursa bu sayfada önceki yorum ya da tahmin yenisiyle güncellenir. Buradaki dolar kuru tahminlerini değerlendirirken dolar alış fiyatı ve dolar satış fiyatı arasında farkın açılabileceğini de lütfen dikkate alınız.

Bu sayfada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.