Ana sayfa Raporlar Forex Raporları Güncel Dolar ...

Güncel Dolar Yorumları USDTRY Analizleri

Dolar Ne Kadar? DolarTL Ne Olur?

Dolar Düşer mi? Dolar Ne Kadar Yükselir? Sorularının cevapları için gün içinde gelen en yeni dolar yorumları ve DolarTL teknik analizlerini aşağıda sıralı halde görebilirsiniz. Kurum ve uzmanlardan gelen en son yorum en üstte yer almaktadır. Bu sayfada yukarıda kısa vade aşağıda ise haftalık orta vadeli kur yorumları yer almaktadır.  Bu sayfa sürekli güncellenmektedir.

03.12.2021 tarihli Dolar Kuru Yorum ve Güncel DolarTL Analizleri

TCMB: Merkez Bankası üç gün içinde ikinci defa döviz piyasalarına müdahale ediyor… Enver Erkan (Tera Yatırım) yazdı

Merkez Bankası’nın piyasalara müdahale ettiği ve “sağlıksız fiyat oluşumları” nedeniyle döviz sattığı belirtildi. Böylece, Merkez bankası tarafından 2014’ten bu yana ilk müdahale olan Çarşamba gününden sonra benzer bir hareket yapılmış oldu.

Kurda bu oynaklık boyutu devam ettiği müddetçe benzer şekilde hamleler gelebilir. Döviz kuru, Çarşamba günkü ilk müdahale seviyelerinin de üzerine gittiğinden halen ciddi bir oynaklık söz konusu. İlk müdahalenin satış yoluyla 500 milyon USD civarında, satış + VİOP yoluyla 1 milyar USD civarında olduğu tahmin ediliyor. Bugünkü hamle ise muhtemelen bu miktarın altında görünüyor. Tabii hareket dökümü ortaya daha net bir hesap koyar, bu hamlelerin kurun gün içinde aşağı gelmesi için yapıldığı anlaşılıyor. Bu nedenle tekrar kur yukarıya çıkarsa benzer müdahaleler gelebilir.

Enflasyonun bugün açıklanan verilerde de ne boyutlarda olduğunu ve nerelere yükselebileceğini düşünecek olursak; negatif reel getirinin derinleşmeye devam ettiği bir ortamda TL’den dolara olan kayışın sona ermesini beklemeyiz. Faiz indirim beklentilerinin, yüksek enflasyon beklentilerine rağmen devam etmesi ile beraber söz konusu kur hareketinin, derinleşmekte olan negatif reel getiriler itibariyle sürekli aşağı dönmesi pek olası değil. Döviz satımı yoluyla müdahalelerde de genelde kurun kısa süreli bir gerilemesi, gün içi dip yaptıktan sonra da tekrar yukarı çıkması durumunu görüyoruz.

Elbette kurun seviyelerinden ziyade, aşırı yüksek, oynak ve alışıldık dinamiklerin dışındaki hareketi rahatsız edici. Bu da elbette tasarruf sahiplerinden, yılsonu bütçe belirleyen şirketlere kadar karar almayı, hesap yapmayı zorlaştırıyor. Kurun ne olacağı tahmin edilemediği için, dolarizasyon eğilimi de tersine dönmemektedir. Geniş perspektifte, doların fonksiyonları açısından, öngörülebilirlik de az olduğundan dolayı, risk almamak yolunda daha çok tercih edilirliği söz konusu. DTH ve yerel para rotasyonu açısından ise ortada net bir olgu yok, çünkü bir kısım miktarın sistemin dışına kayma ihtimali de var. Hane halkı kur yükseldikçe, şirketler de ödeme dönemlerinde kısmi satışlar belki yapabilir, ancak uzun soluklu bir DTH çözülmesi beklemeyiz.

 

Tacirler Yatırım – DolarTL Paritesi USDTRY Analizi

Dün gelişen ülke para birimleri arasında negatif ayrışan Türk lirası, dolar karşısında %3,18 oranında değer kaydetti ve en zayıf performans gösteren gelişen ülke para birimi oldu. Bununla birlikte gün içerisinde 13,80 üzerini test eden USDTRY paritesi günü 13,68 civarından yükselişle tamamladı. Türkiye 5 yıllık CDS primi 536,18 baz puan olurken, 10 yıllık tahvil faizi %21,18’den kapandı.

Bu sabah erken kotasyonlarda USDTRY’nin 13,72 seviyesinden işlem gördüğünü gözlemliyoruz. Teknik görünümü incelediğimizde kurda kısa vadeli bir yükseliş trendi oluştuğu dikkat çekiyor (aşağıdaki grafikte kırmızı çizgi ile belirtilen trend). Kasım ayı ortasından bu yana etkili olan trend çizgisi bugün itibariyle 13 seviyesi civarından geçiyor. Teknik göstergeler kurun günlük kapanış bazında 13 seviyesi üzerinde tutunmaya devam etmesi durumunda yükseliş trendindeki hareketin korunabileceğini işaret ediyor. Diğer yandan, 13 seviyesi altında bir günlük kapanış yükseliş kanalının da aşağı yönlü kırılmasına yol açacağından ötürü TL’de son dönemde görülen kayıpların bir kısmının telafi edilmesini sağlayabilir.

Veri takvimine baktığımızda bugün yurt içinde Kasım TÜFE verileri açıklanacak. Bugün ayrıca, kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s’in Türkiye değerlendirmesi bekleniyor. Yurt dışında ise yoğun bir veri akışı bizleri bekliyor. ABD’den gelecek olan Kasım Tarım Dışı İstihdam & İşsizlik Oranı ve Ücret Artışları verileri ön planda olacak. Ayrıca ABD ve Avrupa’dan gelecek olan Kasım Nihai Hizmet & Bileşik PMI, Euro Bölgesi Ekim Perakende Satışlar, ABD Kasım ISM Hizmet Endeksi, ABD Ekim Ayı Fabrika Siparişleri & Dayanıklı Mal Siparişleri verileri ve Fed üyelerinin konuşmaları takip edilecek.

 

Yatırım Finansman Menkul Değerler – Dolar Kuru USD/TL Yorumu

Dolar/TL akşam saatlerinde yeniden 13.80 seviyelerine kadar yükseliş kaydetti. Sabah saatlerinde gevşeme görülen kurda 13.50’yi destek olarak takip edeceğiz. Bu seviye altında kalınması halinde 13.20’ye düşüş hız kazanabilir. Olası yükselişlerde ise 13,80 üzerinde 13,90-14,00 bandı hedeflenebilir.
Dirençler 13.800 14.000 14.500
Destekler 13.500 13.350 13.200

Vakıf Yatırım – Dolar Kuru USDTRY Yorumu

Dolar/TL kurunda volatil görünüm sürüyor. 13.45 üzerinde kalındıkça 13.90-14.00 bölgesinin tekrar hedeflenebileceğini düşünüyoruz. 13.10 seviyesi ise aşağı yönlü hareketlerde destek seviyesi olarak izlenebilir. Bugün küresel PMI verileri, ABD’de tarım dışı istihdam ve içeride enflasyon verileri fiyatlamalar için önemli olacak.

Fitch, Kredi Notu Görünümünü Negatif’e Çekti

Fitch Ratings, “erken” olarak nitelendirdiği parasal gevşemenin yurtiçi güvende bozulmaya neden olduğunu belirterek, Türkiye’nin kredi notunun görünümünü “negatif”e indirdi. Türkiye’nin kredi notunun da “BB-” olarak teyit edildiği belirtilen açıklamada, ülkenin kredi not görünümünün ise “durağan”dan “negatif”e çevrildiği kaydedildi.

Fitch Ratings’in “Eşi Benzeri Görülmemiş” Durum Raporundan bir Alıntı:

“Merkez bankasının erken para politikası gevşeme döngüsü ve 2023 cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde daha fazla faiz indirimi veya ek ekonomik teşvik beklentisi, Türk lirasında eşi benzeri görülmemiş gün içi de dahil olmak üzere keskin bir değer kaybının yansıması olarak yurt içi güvende bozulmaya yol açtı.”

 

İnfo Yatırım FX – DolarTL Yorumu

TL kanadında son günlerde gündem oldukça yoğun.TCMB’nin son toplantılarında faiz indirim yoluna gitmesi ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın faizler hakkında yorumları paritede ki fiyatlamalarda etkili oldu. Parite tarihi zirvelerini yenilerken, hafta içerisinde TCMB piyasalara doğrudan müdahalede bulundu ve Borsa İstanbul A.Ş. Vadeli İşlemler ve Opsiyon Piyasası’nda piyasaya satım yönünde doğrudan müdahale etti. Yapılan açıklamada döviz kurlarında görülen sağlıksız fiyat oluşumları neden olarak gösterildi. Diğer yandan Hazine ve Maliye Bakanlığı’nda Lütfi Elvan görevinden ayrıldı ve yerine Nurettin Nebati atandı. Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın yeni Başkanı Nebati yaptığı ilk açıklamasında; düşük faiz politikasının uygulanmasında kararlı olduklarını dile getirdi. Haftanın son işlem gününde ise yurtiçinden gelecek olan TÜFE verisi takip edilecek. 10:00’da açıklanacak olan veriler ile birlikte TL varlıklarında volatilite oldukça artacaktır. Diğer yandan ABD kanadında da 16:30’da Tarım Dışı İstihdam verisi küresel bazda hareketliliği artıracak ekonomik verilerin başında yer alıyor. USDTRY paritesini teknik olarak incelediğimizde 14.00 ve 14.25 seviyeleri psikolojik direnç noktaları olarak; 13.46 – 13.13 – 12.65 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

 

Anadolu Yatırım – USD/TL Spot Yorumu

Dolar/TL kuru dün 13,15-13,82 bandında hareket etti. TCMB Başkanı Kavcıoğlu konuşmasında, faiz indirimi için sınırlı alan kaldığını ve Aralıkta bu alanın kullanılacağını belirtti. Mevcut para politikasının birikimli etkilerinin 2022 yılının ilk yarısında görüleceğini söyledi. Önceki gün yapılan dövize müdahele için de piyasadaki oynaklığı gidermek için yapıldığını söyledi. Kavcıoğlu, döviz piyasalarına olan duruşlarını bu ay açıklayacakları para ve politikası metninde açıklayacaklarını da belirtti. Teknik olarak kurda 13,40 – 13,70 bandı dışındaki fiyatlamaların yön tayini açısından takip edilmelidir. Yukarıda 13,70 – 13,90 dirençleri, aşağıda ise 13,50 kısa vadeli destek olarak takip edilebilir. Bugün yurt içinde açıklanacak Kasım ayı TÜFE oranları fiyatlamalarda önemli olabilir. Foreks anketine göre Kasımda TÜFE’nin aylık %3,00, yıllık %20,71 olması bekleniyor. ABD tarafında ise tarım dışı istihdam verileri piyasalar tarafından takip edilecek.

 

Şeker Yatırım – Dolar Kuru USDTRY Yorumu

Gözler ABD Verilerinde

1.13’ün üzerinde tutunmaya çalışan EURUSD paritesi dünü 1.1299 seviyesinden kapattı. Dalgalı seyrine devam eden USDTRY, gün boyu yükselişini koruyarak 13.6292 seviyesinden kapanış gerçekleştirdi. Dün satışların ağır bastığı ons altında kapanış 1768 dolar düzeyinden oldu. Veri akışı açısından sakin bir gün olurken, Euro Bölgesi işsizlik oranı beklendiği gibi %7.3 arttı. Bunun yanı sıra ABD’de haftalık işsizlik başvuruları beklentilerin altında gelerek 222 bin düzeyinde açıklandı. Uluslar arası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türkiye’nin kredi notunun görünümünü “negatif”e indirdi. Fitch raporunda, “TCMB’nin erken parasal gevşeme döngüsü ve daha fazla faiz indirimi veya 2023 başkanlık seçimleri öncesi ek ekonomik teşvikler yurtiçi güvende erozyona yol açıyor. Bu durum lirada, gün içinde benzeri görülmemiş oynaklık dahil, keskin bir düşüş ve artan enflasyon olarak kendisini gösteriyor” değerlendirmesi yapıldı. Bugünün kritik datası olan ABD istihdam verileri, piyasayı etkileyebileceğinden dikkatle takip edilmelidir.

Yükseliş eğiliminde olan Dolar/TL kurunun 13.80 üzerindeki fiyatlamalarında Türk Lirası aleyhine işlemlerin kuvvetlenmesi beklenebilir. Bu durumda 14.1037 direnç noktası test edilebilir. Kurun olası geri çekilmelerinde ise 13.2154 ve 12.9327 seviyeleri destek oluşturabilir.

 

İntegral Yatırım – DolarTL Paritesi USDTRY Yorumu

DolarTL yukarı yönlü seyrini koruyor

Dolar kurunda bu sabah işlemler 13.70 seviyesinden geçiyor. Kur yukarı yönlü seyrini sürdürüyor. Merkez Bankası kura müdahalede bulunmasının ardından dün yatırımcılarla toplantı gerçekleştirdi. Toplantıda kurun kendi kendine dengelenmesinin istendiği belirtilirken müdahale amacının piyasadaki likidite koşullarını desteklemek ve oynaklığı azaltmak olduğu söylendi. Faiz indirimleriyle ilgili sınırlı bir alanın kaldığı, büyük ölçüde bittiğinin mesajı verildi. Diğer taraftan, Fitch Ratings, Türkiye’nin uzun vadeli kredi notunu “BB-” olarak teyit ederken, kredi notunun görünümü “negatif”e indirdi. Parasal gevşemenin yurtiçi güvende bozulmaya neden olduğu belirtildi. Bugün yurt içinde enflasyon verisi takip edilecek. Kasım ayında enflasyonun yukarı yönlü seyrini sürdürerek yıllık bazda %20,70 açıklanması bekleniyor. Yurt dışında ise tarım dışı istihdam verisi takip edilecek. Verinin 550 bin artış gerçekleştirmesi bekleniyor. Tarım dışı istihdam verisiyle birlikte ortalama saatlik kazançlar ve işsizlik oranı verileri de takip edilecek. Diğer taraftan, Avrupa Bölgesi ve ABD’nin hizmet PMI verileri ve Moody’s Türkiye değerlendirmesi de piyasanın takibinde olacak. Yurt içinde enflasyon, yurt dışında ise tarım dışı istihdam verisinin ardından kurda oynaklık artış gösterebilir.

Teknik Analiz: Dolar kuru yukarı yönlü seyrini sürdürüyor.  Kurda eğilim ve momentum yukarı yönde olmaya devam ederken, geri çekilmelerde yeniden alımların etkili olduğu takip ediliyor. Olası geri çekilmelerde 13.15 ve 12.80 destek seviyeleri takip edilebilir.

Destekler: 13.15 / 12.80 / 12.42
Dirençler: 13.85 / 13.95 / 14.20

 

Ahlatcı Yatırım – DolarTL, USD/TRY Paritesi Yorumu 

Dün Merkez Bankası müdahalesi sonrasında kurun tekrardan yükseliş eğilimine devam ettiğini ve 3. Günde de 13,85TL seviyelerine yaklaştığını görüyoruz. Dünkü TCMB yatırımcı toplantısınında PPK toplantısına benzer mesajlar verildiğini söyleyebiliriz. Bugün Fitch Türkiye’nin kredi notunun görünümünü düşürmesi sonrasında, yurt içinde enflasyon ve Moody’s değerlendirmesi takip edilecek. ABD’de ise TDI veri seti ön plana çıkacaktır. 13,85TL seviyelerinde yeni müdahale gelmezse enflasyon verisinin beklentilerden daha yüksek gelmesi durumunda 14 TL seviyelerine doğru yukarı seviyeler test edilebilir.

TCMB Döviz Müdahaleleri Alım/Satım Grafiği, İnfo Yatırım

02.12.2021 – Dolar / TL Salı Akşamı 13,88 ile Tüm Zamanların En Yüksek Seviyesini Gördü, TCMB Müdahale Etti… Fed Başkanı Powell’ın geçici enflasyon söylemini geride bırakıp, ‘yüksek enflasyonla mücadele’ kavramına dönmesi ile varlık alım programlarını azaltıma hızını artırma sinyali, doları küresel piyasalarda değer kazandırdı. Powell, varlık alım prgramları hızını Aralık Toplantısında konuşacaklarını, omicron varyantının da göz önüne alınacağı yinelendi.

Euro Bölgesi enflasyon verisi son 25 yılınen yüksek verisi olarak açıklandı. TÜFE Kasım’da artan enerji maliyetlerinin ve tedarik zinciri sıkıntılarının etkisiyle rekor yüksek seviyeye çıktı. Euro / Dolar paritesi 1,1230’lara kadar geriledi.

Küresel piyasaların yanı sıra yurtiçi dinamiklere bağlı olarak Dolar / TL’nin yukarı yönlü seyri sürüyor. Yılbaşından bu yana Türk Lirası, dolar karşısında %80’e yakın değer kaybetti. Eylül ayından bu yana başlayan faiz indirimi, büyükelçi krizi ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘düşük faiz’ vurgusu ile Dolar / TL 13,88’i test etti. TCMB 2014 yılından bu yana ilk kez döviz müdahalesi gerçekleştirdi. Spot ve vadeli işlem piyasasında satım tarafında işlemler gerçekleştiren TCMB sonrasında, Dolar / TL kuru 12,40’lara kadar gerilese de dün akşam Hazine ve Maliye Bakanlığı Başkanlığına Nureddin Nebati’nin atanmasıyla kur güne 13,35 seviyesinden başlıyor.

Dolar / TL’de 13,00 seviyesi destek, 13,50 – 13,75 direnç olarak ön plana çıkıyor… Piyasalar TCMB’nin bugün yurtiçi ve yurtdışı analistlerle bir araya geleceği toplantıya gözünü çevirirlken,  Cumhurbaşlanlığı Külliyesi’nde  gerçekleşecek Yüksek İstişare Toplantısı dikkatle takip edilecek.

 

Ekonomi Yönetiminde Değişiklik, Dolar Kurunda Değişmeyen Yön

Enver Erkan, Tera Yatırım: Resmi Gazete’de Cumhurbaşkanı Sn. Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla yayınlanan kararnameye göre Sn. Lütfi Elvan, Hazine ve Maliye Bakanlığı görevinden ayrılırken; yerine 2018’den beri bakan yardımcısı olan Sn. Nureddin Nebati getirildi. Sn. Elvan, Kasım 2020’de bir önceki Hazine ve Maliye Bakanı Sn. Berat Albayrak’ın yerine göreve gelmişti.

Oluşturulan yeni ekonomi perspektifi açısından düşünecek olursak; odak noktasının üretim ve istihdam artırma noktasında büyümeyi yüksek tutma yönünde olduğu görülmektedir. Bu aşamada da, özellikle Merkez Bankası’nın son aylardaki faiz indirimlerini düşünecek olursak faizleri düşük tutma yaklaşımının oluşturulmak istendiğini söyleyebiliriz. Sn. Erdoğan’ın ihracat yaparak sürekli cari fazla veren bir ekonomi oluşturma isteğinin, mevcut uygulanan politikalarda faizleri düşük tutma ve kredi büyümesini canlandırma yoluyla yapılmasının amaçlandığını da değerlendiriyoruz. Buna karşın, enflasyon yüksek olmasına rağmen yapılan faiz indirimleri lirayı değersiz seviyelere gönderirken finansal piyasa oynaklığını da artırmış durumdadır.

Merkezdan Dolara Müdahale…

Mali politika perspektifinin de, son dönemde oluşturulan doğrultu çerçevesinde büyümeyi yüksek tutmaya yönelik olacağını değerlendiriyoruz. Diğer taraftan, yüksek faizle sıcak para girişi sağlamaktan ziyade yatırım odaklı ideal döviz girişinin sağlanması yolunda bazı yapısal adımlarla eksik kısımların tamamlanması gerekmektedir. Fiyat istikrarı ile ekonominin maruz kaldığı risklerin minimize edilmesi yolunda gerekli politika netliklerinin sağlanması da gerek dahilindedir. Liranın zayıf tutulması bir politika dahilinde kontrollü bir şekilde teorik olarak yarar sağlayabilecek olsa da, oynaklık faktörünün çok yoğun şekilde devrede olması sürdürülebilirlik noktasında sıkıntılara neden olmakta, ithalata bağlı ihracat ve üretimden dolayı istenen fiyat rekabeti unsurunun öne çıkamamasına neden olmaktadır. Bu aşamada lirada süregelen zayıflığın daha fazla enflasyon getirebileceğini değerlendiriyoruz.

Kaynaklara göre; Merkez Bankası dün dolara yaklaşık 1 milyar dolar civarında müdahale yaptı. Kurun hareketinin doğrultusunda bir değişiklik olmadı. Bu gibi geçici hamlelerin etkisinin de geçici olacağını düşünüyoruz. Kurda istikrarlı düşüş için politika ve yönlendirme desteğinin gerekli olduğunu ve enflasyonun düşmesinin sağlanması gerektiğini düşünürüz.

 

İsviçreli Credit Suisse, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) yüklü bir faiz artışı yapana kadar dolar/TL’nin 14 seviyesine çıkacağını öngördü.

Kore Merkez Bankası, varlık balonlarından kaçınmak ve enflasyonun daha da artmasını önlemek amacıyla gösterge faizi Ağustos ayından bu yana ikinci kez artırdı ve teşvikleri daha da azaltacağını işaret etti.

Deutsche Bank, para politikasında herhangi bir değişiklik olmadığı sürece Türk lirasının değer kaybetmesini bekliyor

Deutsche Bank, yayımladığı bir araştırma raporunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamalarının hükümetin TL’deki değer kaybı ve yüksek enflasyon ile ilgili henüz endişeli olmadığına işaret ettiğini söyledi.

Kendileri de dahil piyasaların dolarizasyonda artış beklediğini belirten Deutsche Bank, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) bir sonraki adımının ne olacağını tahmin etmenin zor olduğunu ve bunun büyük oranda Türk varlıklarının gelecek birkaç gündeki performansına bağlı olduğunu vurguladı.

TCMB’nin sözlü müdahalesinin kurun istikrara kavuşması için yeterli olmadığını dile getiren banka, daha agresif bir yaklaşımın gerektiğini fakat bunun istenip istenmediğinin şüpheli olduğunu ifade etti. Banka, hükümetin politikalarındaki değişim göz önüne alındığında acil bir faiz artırımı yapılmasının düşük bir ihtimal olduğunu söyledi.

 

Osmanlı Yatırım – Dolar Kuru USDTRY Yorumu

Dolar/TL tarafında alıcılı bir seyir olduğu görülüyor. Önceki işlem gününde 13.4509 seviyesinden kapanan Dolar/TL’nin negatif ayrıştığı gözlemlenirken, günlük kazanç %1.04 olarak gerçekleşti. Faiz oranlarındaki yukarı yönlü hareketin Dolar/TL’yi aşağı yönlü baskıladığı görülüyor. 20 günlük hareketli ortalamasının üzerinde olan kur için RSI göstergesi 77.75 seviyesinde iken momentumu 130.38 seviyesinde. Gün içi aşağı yönlü hareketlerde 13.3687 seviyesi takip edilebilir. Bu seviyenin altına inilmesi durumunda 13.2337, 13.0165 ve 12.8814 destekleri önemli hale gelebilir. Olası yükselişlerde ise 13.5859, 13.7210 ve 13.9382 direnç seviyeleri olarak izlenecektir.

ÖZEL Dosya: Artan Döviz, İhracatı Artıracak mı? Yoksa İnsanları Fakirleştirecek, Ekonomiyi Çökertecek mi?

 

 

 

Merkez Bankası Faiz Kararını Açıkladı

18.11.2021 – Merkez Bankası, 2021 Kasım ayı para politikası kurulu kararını açıkladı. Her zaman saat 14:00’da açıklanan faiz kararına dair açıklama bugün 4 dakika gecikmeli geldi. Zaten kafa karışıklığının olduğu piyasadaki gergin bekleyiş Merkezin faizi yüzde 16’dan 15’e indirme kararı ile sonuçlandı. Kurumdan gelen açıklama şu şekilde yapıldı:

 

Türk lirası ve benzer ülke gruplarının para birimlerinin performansını aşağıdaki grafikte görebilirsiniz.

 

16.11.2021 tarihli Dolar Kuru Yorum ve Güncel DolarTL Analizleri

Tunç Şatıroğlu – Dolar Kuru Yorumu

Gün geçmiyor ki dolar kurunda yeni bir rekor görmeyelim. Keza paritede yön maalesef yukarı olmaya devam ediyor. Keza beklenti faizlerde yeni bir düşüş olması yönünde. Ekonomi yönetimi faiz düşüşü ile doların yükselişinin ilişkisi yok dese de durumun böyle olmadığı bilinmekte.

Petrol ve diğer emtia fiyatları dünyada yükselişte. Birçok ülkede, ki bunlara gelişmiş ekonomiler de dahil, emtia fiyatlarındaki yükselişle birlikte enflasyonun kalıcı bir risk olduğu kabul edilirken bizde TL’nin değer kaybı ile daha da yükselen enflasyon ekonomi yönetimince ciddiye alınmıyor. Bizdeki yüksek enflasyon yeni olgu değil, paramızın alım gücü gün gittikçe azalıyor. Reel olarak negatif faizden dolayı, durduğu yerde parasının değerinin eridiğini gören TL’ye güvenemeyen insanlar dolar ve altın ile korunmaya çalışıyorlar.

Kurdaki yangından söz ettiğimde bazılar bana Çin örneğinden bahsediyor. Çin de Dolar Yuan yaklaşık 1,5 ‘ten 8,73’e çıkmış. Sonra 8,30’a düşmüş 10 yıl da öyle gitmiş. Aşağıdaki grafikten incelebilirsiniz. Dolar TL 1,5’ten 10’a çıktı, duracak gibi görünmüyor. Çin modeli önerenlere geç bunları anam babam diyorum.

Çin Yuanı ve Dolar
Çin Yuanı ve Dolar

Bu da TL’nin dolar karşısındaki durumu. Ekonomi yönetimi yüksek kur istiyoruz diye bir şey yok diyor. Ancak icraat ve söylem TL’ye olan güveni yıkmak üzerine ve durumu grafiklerden de okuyabiliyoruz.

Bir kısım fason tekstil üreticileri ve inşaatçılar yüksek dolar kuru istediklerini açık açık dile getiriyorlar. Müsiad faiz indirimlerinden memnun olduğunu beyan ederken, insanlara dolar almayın enflasyonu yükseltiyorsunuz diyor… Diğer yandan yükselen maliyetleri de devlet sırtlansın istiyorlar… Mesela asgari ücretteki artışın bir kısmını devlet karşılasın dediler… 

Bu gidişat yükselmeye devam eden dolar ve enflasyon, alım gücünün daha da düşmesidir… Birilerinin cebi dolmaktadır belki ancak bu emeğin sömürüsüdür.

Ben Merkez Bankası’ndan en az 150 baz puanlık bir faiz indirim bekliyorum. 200 baz puan olursa da şaşırmam. Bunu da daha önce birçok platformda dile getirmiştim.

Enflasyona rağmen Merkez Bankası faiz indirimi yapacak mı, enflasyonla mücadele söylemi önemli, anlamlı değil mi derseniz; enflasyon ile mücadele yok, Merkez Bankası’nın ne söylediğinin bir önemi ya da tutarlı bir yanı yok, indirim hatta indirimler devam edecek diyorum. Dolayısı ile DolarTL’de yön yukarı olmaya devam ediyor. Tüm düşüşler alım fırsatıdır.

 

10.11.2021 tarihli Dolar Kuru Yorum ve Güncel DolarTL Analizleri

Tunç Şatıroğlu – Dolar Kuru Yorumu

Güne Merkez Bankası’nın zorunlu karşılık oranlarına ilişkin duyurusu ile başlıyoruz. Zorunlu karşılıklardaki değişiklik ne anlama geliyor, brüt rezervlerde artış anlamına geliyor. Peki o anlama geliyor derseniz o da faiz indirimlerine devam edileceği anlamına geliyor. Ben en az 150 baz puanlık bir faiz indirim bekliyorum. 200 baz puan olursa da şaşırmam. Bunu da daha önce birçok platformda dile getirmiştim.

Enflasyona rağmen Merkez Bankası faiz indirimi yapacak mı, enflasyonla mücadele söylemi önemli, anlamlı değil mi derseniz; enflasyon ile mücadele yok, Merkez Bankası’nın ne söylediğinin bir önemi ya da tutarlı bir yanı yok, indirim devam edecek diyorum. Dolayısı ile DolarTL’de yön yukarı olmaya devam ediyor. Tüm düşüşler alım fırsatıdır.

 

26.10.2021 tarihli Dolar Kuru Yorum ve Güncel DolarTL Analizleri

Tunç Şatıroğlu – Dolar Kuru Yorumu

DolarTL’de takip ettiğim supertrend 9,45’ten geçiyor. Parite bunun altında kalacak olursa birkaç günlük tepki satışları gelebilir ve daha düşebilir. Ancak bunlar yukarı yönlü trendi bozmaz, keza Merkez Bankası başkanı Şahap Kavcıoğlu daha da faiz indirimi yapmak istiyor gözükmekte ve enflasyon rakamlarını göz ardı etmektedir. Bu nedenle düşüşler alım fırsatı olur. Şuraya kadar düşüş devam eder diyemem. Al sat yapmak risklidir.

Satayım mı bozayım diye sorulan sorulara cevap vermem mümkün değildir. Herkesin risk profili ve şartları farklıdır, kimseye al-sat tavsiyesi vermem. Genel olarak dolarda trend yukarı yönlüdür, arada geri çekilmeler olur. Alım-satım fırsatlarını yakalamak isteyen supertrend nedir, hareketli ortalama nedir, zarar kes nedir bilmeli. Bilmeden yapmamalıdır.

 

21.10.2021 tarihli Dolar Kuru Yorum ve Güncel DolarTL Analizleri

Faiz indirimi sonrası dolar rekor yenilemeye koyuldu. Sanayi Odası Başkanı Erdal Bahçıvan, yaptığı değerlendirmede “Merkez Bankası, bugünkü kararıyla enflasyonu önemsemediğini ve dikkate almadığını ortaya koydu.” dedi.

Merkez Bankası kararı ile yüksek enflasyon sürerken Türkiye’de reel faiz oranı daha da negatif olmaya devam etti. Reel faiz oranının negatif olması, dolardaki artışın enflasyonu tetiklemesi uzmanların eleştirilerinin odak noktası olmaya devam diyor. Tunç Şatıroğlu: PPK toplantısı kararlarında değişmeyen ve benim de en beğendiğim kısım bu. Acaba bir de tüm araçları değil de sadece bir kısmını kullansalar enflasyon nice olurdu? İnsan zekasıyla alay ediliyor. Para politikası kurulu kararının tam metnini buradan okuyabilirsiniz.

Emre Alkin: Merkez Bankası her ay yapacağına, indirimi bir kerede yapmak istedi sanırım. İnşallah öyledir. Merkez Bankası’nın şunu demesi gerekir gibi düşünüyorum: “Üst üste yaptığımız faiz indirimlerinin etkilerini yıl sonuna kadar yakından izleyip değerlendireceğiz.” Aksi taktirde her ay yapılacak izlenimi oluşur. Pek iyi olmaz.

 

Faiz Kararı Öncesi Değerlendirme, İnfo Yatırım

Yurtiçinde beklenen gün geldi. TCMB faiz kararı bugün saat 14:00’da açıklanacak. Geçtiğimiz toplantıda 100 baz puanlık faiz indirimi ardından Türk Lirası varlıklardaki değer kaybının hızlandığını görmüştük. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile TCMB Başkanı Kavcıoğlu’nun görüşmesi  sonrasında  TCMB’den 3 üyenin görevden alınıp yeni atamalar yapılması ile faiz indirimi algıları daha çok artmıştı. Bu kapsamda doların küresel piyasalarda değer kaybetmesine rağmen Dolar / TL’nin 9,38’lik rekor seviyeye yükseldiğini gördük. TL, dolar kaşısında Eylül’den bu yana yaklaşık %10 değer kaybı yaşadı.

TL varlıklardaki oynaklığın azalması için Merkez Bankasının sıkı duruş sergilemesi gerektiğini ve bu kapsamda faizlerde değişikliğe gitmeyeceğini ön görüyoruz. Fakat piyasa beklentisi olan 50 – 100 baz  puan arası bir faiz  indiriminin olması ise süpriz olmayacaktır. Yıl sonuna kadar faiz indirimi beklentimiz ise 150 – 200 baz puan aralığındadır.

Politika faizinde değişiklik olmaması ile 1.450 seviyesi kısa vadede hedef haline gelebilir, ancak olası bir faiz indiriminde TL varlıklarda değer kaybının devam edeceği görüşündeyiz.

 

Pas Geçer Mi? A1 Capital Piyasa Yorumu

Merkezin faiz kararı gününe geldik. Yerli anketlerde ortalama faiz indirim beklenti 50 puan, yabancı anketlerde ise ortalama 100 puan Beklentilerin odağında Çekirdek enflasyonun mevcut durumu yatıyor. Mevcut politika faizi %18 iken , B endeks %18,63 iken C endeks %16,98 seviyesinde.

Dolar TL’deki  beklenmedik hızlı geri çekilme ise ; TCMB acaba manşet enflasyona  ya da B endekse bakarak, bu ay pas mı geçecek sorunu da akıllara bırakmadı değil. Kurdaki geri çekilmeyi ; gelişmekte olan ülkeler komple değerleniyor, dolar endeksi düşüyor tarzı yaklaşımlara ise onlarla beraber hareket etmiyorduk ki ne oldu da bir anda benzer hareket ettik soru da akıllardan geçmiyor değil. Msci Turkey Etf’lerine de uzun bir aradan sonra para girişi de oldu  Ve nu ay ki beklenti ilginç bir hale büründü. Geçen ay ki Çekirdek enflasyona bakılacağına ve 100 baz puna indirim olmasını bekliyoruz. Ama kur ve etf’ler pas mı geçecek dedirtmiyor da değil.

 

Tunç Şatıroğlu – Dolar Kuru Yorumu

Faizde indirim dolarda yeni zirveler…

24.09.2021 – TCMB faizi benim beklediğimden bir ay erken indirdi. Enflasyondaki yükseliş trendine ve dolar kurunun enflasyon kalemlerine artırıcı etkisine rağmen “çekirdek enflasyona bakma” söylemi sonrası faiz indirimi gelmesini ben bekliyordum ancak bu ay için piyasa da ben de faiz indirimi beklemiyordum doğrusu. İndirimi yanlış bulduğumu, TL’nin getirisinin olmasının insanları döviz almaya yönlendirdiğini, bunun da fiyatlarda artışa neden olduğunu birçok kereler videolarımda dile getirmiştim.

DolarTL, USDTRY yeni zirvelere gidecektir. Düşüşler alım fırsatı olmaya devam edecektir. 8,32 geçilince alım yapılmasını önermiştim. Henüz almamış olanlar kademeli olarak alabilirler. Yeni bir faiz indirimi olmazsa Doların hedefi 9,60. Yani yeni bir faiz indirimi daha olursa o zaman hedefi yukarı yönde revize etmek gerekecektir. Bu durum portföy girişlerini de azaltmaktadır. Faiz indirimi, Naci Ağbal’ın gitmesiyle büyük darbe alan yabancı yatırımcı güvenine yeni bir darbe daha indirmiş oldu.

Not: TCMB’nin 100 baz puanlık faiz indirimi ile piyasaları şaşırttığını belirten uluslararası yatırım bankası JP Morgan, bunun muhtemelen dezenflasyon sürecini tehlikeye atacağını belirterek 2021 ve 2022 yılsonu enflasyon tahminlerini sırasıyla % 15.5’den % 16.7’ye ve
% 11.5’dan % 14.5’e revize etti.

BoFA Securities (Bank of America), TCMB’den yıl sonuna kadar 150 bp daha faiz indirimi bekliyor… Merkez Bankası’nın politika faizini % 19’dan % 18’e inmesini değerlendiren BoFA Securities, önümüzdeki aylarda 150 bap daha faiz indirimi ve TL’de yüksek volatilite beklediğini belirtti. Kurum, TCMB politika faizi oranı için yıl sonu tahminini % 16.5 olarak revize etti.

 

Alan Yatırım – Dolar Kuru USD/TL Yorumu

USDTRY… TCMB Politika Faizini 100 Baz Puan İndirdi… TCMB %19 olan politika faizinde 100 baz puan indirime giderek %18’e düşürdü. Faiz indirimi kararı sonrasında Dolar TL kuru 8.80 seviyelerindeki direnç noktasına yöneldi. Gelen satışlarla TL dolar karşısındaki kayıplarının bir kısmını geri alsa da akşam saatlerinde ABD 10 yıl vadeli tahvil faizlerindeki yükseliş Dolar TL kurunda yukarı yönlü baskı yarattı. Dolar, Türk Lirası karşısında günü 1.32% değer kazancı ile tamamladı. Teknik olarak Dolar, Türk Lirası karşısında orta vadeli yükseliş trendi ve kısa vadeli yükseliş trendi devam etmektedir. Bununla beraber USDTRY paritesinde kısa vadeli direnç seviyeleri 8.8100 ve 8.8700’de, destek seviyeleri ise 8.7500 ve 8.6900’de bulunmaktadır.

 

Işık FX – Dolar Kuru USDTRY Yorumu

TCMB, Politika Faizini 100 Baz Puan İndirdi!

Küresel taraftaki FED ve Evergrande gibi kritik meselelerinin etkilerini de takip ettiğimiz yurt içi tarafta, dünkü işlem gününün ana gündem maddesi ise; TCMB’nin yapacağı PPK toplantısından çıkacak kararlardı. Saat 14:00’de açıklanan kararlarda; Politika Faizi yüzde 19.00’dan yüzde 18.00’e çekilirken, buna gerekçe olarak; küresel enflasyon gerçekleşmelerinin geçici oluşu, iktisadi faaliyette ve ticari kredilerdeki zayıflama kaynaklı talep enflasyonunda azalış beklentileri ve çekirdek enflasyon gelişmeleri (manşete göre zayıf seyretmesi) belirtildi.

TCMB’nın piyasa beklentisinin aksine yapmış olduğu faiz indirimi kurdaki yukarı yönlü hareketin devamını getirdi. Bu kapsamda, bu yöndeki işlemlerin devamı halinde; 8.80, 8.84,8.90 direnç bölgeleri sırasıyla takip edilebilir. Olası geri çekilmelerde ise; 8.74, 8.70, 8.66 ve 8.64 destek noktaları izlemeye alınabilir.

 

23.09.2021- Merkez Bankası, faiz kararını açıkladı. Kararla faiz yüzde 18’e indirildi. Böylelikle yüksek enflasyon ortamında (Enflasyon % 19,25 Çekirdek enflasyon % 16,76) reel faiz eksiye çekilmiş oldu. Dolar kuru 8,78’i test etti.

 

Tunç Şatıroğlu – Dolar Kuru Yorumu

Merkez faiz indirirse Dolar ne kadar olur?

Soru: MB Başkanı Kavcıoğlu 8 Eylül’deki konuşmasında “Enflasyonun kısa vadeli oynaklıklardan arındırılmış ana eğilimini ölçmeye yarayan çekirdek enflasyon göstergelerinin önemini artırmakta” dedi… Merkez faiz indirimine gidiyor mu? İndirim olursa dövizin yükselişi nereye kadar gider?

Bu soruyu soran çok kişi var. Benim Dolar kurundaki  teknik hedefim 9,60 TL. Ancak bunun hemen faiz indirimi arkasından bir iki gün içinde gelmesini beklemeyin. Haftalara yayılacak bir yükseliş olması daha muhtemeldir.

Dolar kuru zaten haddinden fazla düşmüştü ve 8,32 geçilince alım yapılabileceğini söylemiştim. Yurt dışındaki havada bozulma ve üzerine bir de enflasyon düşmeden faiz indirimi tehdidiyle kurun yükselmesi normal. Doların daha da artmasını bekliyorum.

 

Tunç  Şatıroğlu – DolarTL Paritesi Yorumu

15.09.2021 Dün ABD’de enflasyon 0,4 olan beklentinin altında açıklandı. ABD 10 yıllık hazine tahvili getirileri de düştü. Piyasa için pozitif bir gelişme olması beklense de borsalar ve bir kısım emtia için pozitif olmadı.

DolarTL tarafında gidişat belli. Bugünkü zorunlu karşılık düzenlemesini faiz indirimine hazırlık olarak değerlendiriyorum. Rezerv opsiyon mekanizmasını sadeleştirmek için yapılmış olduğunu düşünmüyorum. Eğer bir sadeleşme ihtiyacı olsaydı bu kadar beklenmez daha önce yapılırdı.

Daha önceki yorumlarımda da belirttiğim üzere faiz artışı oluncaya kadar bütün düşüşler alım fırsatı olmaya devam edecektir. Keza enflasyon/ faiz karşılaştırmasında TL’nin getirisi çok düşüktür ve bu tablo insanları dolar almaya itmektedir. Maalesef Dolarda hedef 9,60 olmaya devam etmektedir. Faiz artışı, TCMB’nin faiz konusundaki davranış ve “sıkı duruş” söylemi konularında, Merkez’in yaptığı dolar, eflasyon beklenti anketi çerçevesinde yorumlarımı daha önce sosyal medyada ve burada paylaşmıştım. (TCMB anketinin katılımcıları ve bu çerçevedeki girdiler hakkında görüşlerimi belirtmiştim. İlgililer bu konudaki paylaşımlarımı bu sayfanın altında geçmiş tarihli yorumların altında bulabilirler. )

06.09.2021 tarihli Dolar Kuru Yorum ve Güncel DolarTL Analizleri

Ziraat Yatırım – Dolar Kuru USDTRY Yorumu

Cuma günü yurtiçinde beklentilerin üzerinde gerçekleşen Ağustos TÜFE’si sonrasında 8,35 direncini test eden Dolar / TL’de zayıf gelen tarım dışı istihdam verisini takiben yeniden 8,27 seviyesine kadar geri çekilme gözlenirken, kapanış 8,32’den gerçekleşti. Bu sabaha baktığımızda ise işlemler 8.29’dan geçiyor. Cuma günü açıklanan enflasyon rakamı ardından Merkez Bankası’nın faizlerle ilgili bir değişiklik yapmayacağı beklentileri artarken, dün akşam da orta vadeli program açıklandı. Programda 2021 yılı sonu tüketici enflasyonu tahmini %16,2 (2022 %9,8, 2023 %8, 2024 %7,6) olurken, büyüme %9 (2022 %5, 2023 %5,5, 2024 %5,5) olarak yer aldı. Veri takviminde bugün TCMB ağustos ayına ilişkin reel efektif döviz kuru verisini 14:30’da yayımlayacak. Ek olarak Hazine ve Maliye Bakanlığı iki yıl vadeli, üç ayda bir kupon ödemeli TLREF’e endeksli devlet tahvilinin ihalesini gerçekleştirecek. Diğer taraftan bugün ABD piyasaları işçi bayramı tatili nedeniyle kapalı olacak. Dolar / TL’de teknik seviyelere baktığımızda, 8.,3680 ara direncinin üzerindeki bir kalıcılıkla 8,40 izlenebilir. Aşağı yönlü hareketlerde ise 8,26 ve 8.21 sıralı destekleri takip edilebilir.

 

Tunç Şatıroğlu – Dolar Kuru Yorumu

31.08.2021 – DolarTL‘de düşüş devam ediyor. Kurdaki düşüşü teknik analizle açıklamak mümkün, ancak sabah saat 9 ve akşam 17 civarındaki güçlü satışları bir analizle açıklamak mümkün değil. Bu durum sürdürülebilir bir şey değildir ama bunu yapanın satacak doları ne zaman biter bilemeyiz.

Daha önceki yorumlarımda da belirttiğim üzere faiz artışı oluncaya kadar bütün düşüşler alım fırsatı olmaya devam edecektir. Keza enflasyon/ faiz karşılaştırmasında TL’nin getirisi çok düşüktür ve bu tablo insanları dolar almaya itmektedir. Maalesef Dolarda hedef 9,60 olmaya devam etmektedir. Faiz artışı, TCMB’nin faiz konusundaki davranış ve “sıkı duruş” söylemi konularında, Merkez’in yaptığı dolar, eflasyon beklenti anketi çerçevesinde yorumlarımı daha önce sosyal medyada ve burada paylaşmıştım. (TCMB anketinin katılımcıları ve bu çerçevedeki girdiler hakkında görüşlerimi belirtmiştim. İlgililer bu konudaki paylaşımlarımı bu sayfanın altında geçmiş tarihli yorumların altında bulabilirler. )

 

Borsa İstanbul’dan Fiziki Teslimatlı DolarTL Vadeli İşlem ve Opsiyon Sözleşmeleri

 

Tunç Şatıroğlu – DolarTL Yorumu

06.08.2021 – Sıkı Duruş ve Dolar Kurunda Sıkı Hedef !

Dolar kuru 8,55 bölgesinde dirençle karşılaştı. Böyle olmasının da normal olduğunu söylemiştim. Bütün düşüşler alım fırsatı olmaya devam ediyor. Dünkü dolartl yorumumda yine belirtmiştim: “05.08.2021: Cumhurbaşkanının dün akşamki faiz açıklamalarından bağımsız olarak dolartl hakkındaki beklentilerim yukarı yöndedir. Video yorumlarımda da yer verdiğim üzere pahalılık ve enflasyon konusunda birşey yapılmamakta, dolardaki yükseliş tüm bunları tetiklemektedir.  Paritenin 8,55’de bir miktar dirençle karşılaşılması normaldir ancak düşüşler alım fırsatıdır. Göstergeler AL’a dönmüştür. Yön yukarı olup DolarTL hedefi 9,60’tır. Çok yazık olmuştur.” Faiz artmadığı sürece yükselişin devam etmesini bekliyorum. 8,63 geçildikten sonra yükseliş hız kazanacaktır.

Faiz artışı ile ilgili olarak da bir başka paylaşımda daha bulunmak istiyorum. Herkesin bildiği üzere dolar kurundaki artış enflasyonu yükseltiyor. Enflasyon ve enflasyon beklentisi de Merkez Bankası’nın faiz kararını etkilemekte. Dolar kuru, enflasyona dair Merkez Bankası bir istatistik çalışması yaparak bunu yayınlıyor.

TCMB enflasyona dair beklenti anketi yapıyor ve bu anketin sonuçlarını yayınlıyor. Bu anket kimlerle yapılıyor? TCMB’nin açıklaması şu şekilde: Piyasa katılımcıları anketi özel sektörden 1 işveren kuruluş, 7 Holding, finansal sektörden 31 banka, bankalar dışında 11 kurum, 4 öğretim üyesi ve 1 profesyonel daha toplam 55 kişi ile yapılmakta. Bakınız aşağıda TCMB’nin yayınladığı tablo.

Bu kişilere göre yıl sonunda enflasyon 16,30, bir yıl sonra ise 12,48 olacakmış. Beklenti enflasyonun düşmesi yönündeymiş (!) Hatta yıllık enflasyonunun yüzde 15’ten fazla olmasını bekleyenlerin oranı yüzde 12 civarındaymış (!) Hal böyle olunca da yüzde 19 faiz çok yüksek oluyor ve buna da sıkı duruş deniyor.

 

Tunç Şatıroğlu – Dolar Kuru Yorumu

15.06.2021 – Dün, dolar kurundaki düşüşün geçici olduğunu ve alım fırsatı verdiği belirtmiştim. (14.06.2021- DolarTL’deki S400 spekülasyonuyla başlayan düşüş swap haberiyle devam etti. Her iki haberin etkisinin geçici olduğunu düşünüyorum. ABD ile yaptırımlar ve S400 konusunda anlaşma beklemiyorum. Swap anlaşması Çin ile yapıldığı için çok da önemli değil. ed, ECB veya BOE ile yapılsa idi miktar küçük de olsa etkisi büyük olurdu. Yuan bir hard currency kabul edilmiyor o yüzden geçici bir rüzgar estirir sadece. Kritik destek 8,30’un üzerinde tutunduğunu görüyoruz. Bunun bir düzeltme olduğunu düşünüyorum. Yani yön yukarıdır, düşüşler alım fırsatıdır demeye devam ediyorum. Sadece spekülatif S400 haberiyle beklediğimden daha fazla bir düzeltme oldu.)

Bugün itibari ile DolarTL ‘deki düzeltme tamamlandı ve 8 saatlikte göstergeler AL konumuna döndü. Pitchfork kanalının kırılmasıyla bir alt kanala geçmiş olduk ancak bunun da üzerine çıkmasını bekliyorum. Faydalanabilenler için iyi bir alım fırsatı oldu.

 

Finansal Piyasalarda Manipülasyon ve Yanıltıcı İşlemler Hakkında Yönetmelik Yayınlandı

Finansal piyasalarda manipülasyon ve yanıltıcı işlem ve uygulamalardan bazıları

  • … döviz kuru ve faiz dahil bir finansal aracın fiyatının anormal veya yapay düzeyde tutulmasını sağlayan ya da sağlayabilecek olan işlemlere bu amaçları sağlamak kastıyla dahil olmak, aracılık etmek, bu tür işlemler için emir vermek veya benzeri faaliyetlerde bulunmak.
  • bir finansal aracın fiyatına veya faiz, döviz kuru, CDS gibi referans değerlere etkide bulunacak işlemlere dahil olmak, aracılık etmek, bu tür işlemler için emir vermek veya benzeri faaliyetlerde bulunmak.
  • Bankaların yurt dışı yerleşiklerle yaptıkları bir bacağı döviz diğer bacağı TL olan para swapı, forward, opsiyon ve diğer türev işlemlerine ilişkin veya bankalarca yurt dışına TL likidite sağlanmasına ilişkin Kurulca alınan karar ve sınırlamaların, işlemlerin erken itfası, vadesi gelen işlemlerin ötelenmesi ve/veya yükümlülüklerin yerine getirilmemesi dahil olmak üzere, dolaylı yöntemler kullanılarak aşılmasına ya da söz konusu Kurul kararlarının etkisizleştirilmesine yönelik işlem ve uygulamalar gerçekleştirmek veya bu tür işlem ve uygulamalara aracılık etmek.
  • Aldatıcı bir mekanizma veya kurgu yoluyla döviz kuru ve faiz dahil bir finansal aracın fiyatını etkileyen veya etkileyebilecek işlemlere dahil olmak, aracılık etmek, bu tür işlemler için emir vermek veya benzeri faaliyetlerde bulunmak.
  • Bir finansal aracın arzına, talebine veya döviz kuru ve faiz dahil fiyatına ilişkin yanlış veya yanıltıcı izlenim uyandıran ya da uyandırabilecek olan ya da bu fiyatın anormal veya yapay düzeyde tutulmasını sağlayan ya da sağlayabilecek olan yanlış veya yanıltıcı bilgi veya söylentileri, internet dahil herhangi bir kitle iletişim aracı yoluyla ya da başka bir yolla yaymak.

diğer işlem ve uygulamalar ile ilgili daha fazla bilgiyi ilgili haberde bulabilirsiniz.

 Yalan Haber Yapanlar ve Yayanlar Konusunda Dikkat!

SPK: YALAN HABER YAPANLAR İÇİN HER TÜRLÜ YASAL İŞLEM YAPILACAK

Sermaye Piyasası Kanunu’nun ilgili hükümleri çerçevesinde, halka açık bankalar, finansal kuruluşlar ve şirketler hakkında yalan yanlış haber/açıklamaları yapanlar ve yayanlar hakkında her türlü yasal işlemin kararlılıkla yerine getirileceği hususu kamuoyuna önemle duyurulur.

İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali açıklama yaptı: Bankalarımızın döviz açık pozisyonu yoktur, kurumlarımız sağlamdır.

Çekinceler:

Burada yer alan dolar yorumları ve dolar kuru tahminleri Kanal Finans tarafından değil uzman ve aracı kurumlar tarafından yapılmaktadır. Hangi tahmin veya yorumun kimin tarafından yapıldığı yorumun içinde bulunmaktadır. Kimi uzman dolar yükselir şeklinde yorum yaparken kimisi de dolar düşer şeklinde yorum yapmış olabilir. Yorumların ve tahminlerin birbirinden farklı olması doğaldır. Bu sayfada güncel uzman yorumları canlı olarak güncellenmektedir. Doların seyri nedeniyle uzmanlar tahmin ve yorumlarını değiştirecek olurlar veya aynı kişi ya da kurum yeni bir dolar kuru tahmini gönderecek olursa bu sayfada önceki yorum ya da tahmin yenisiyle güncellenir. Buradaki dolar kuru tahminlerini değerlendirirken dolar alış fiyatı ve dolar satış fiyatı arasında farkın açılabileceğini de lütfen dikkate alınız.

Bu sayfada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.