Ana sayfa Raporlar Forex Raporları Güncel Dolar ...

Güncel Dolar Kuru USD/TRY Yorum ve Analizleri

Dolar Ne Kadar? DolarTL Ne Olur?

Dolar Düşer mi? Dolar Ne Kadar Yükselir? Sorularının cevapları için gün içinde gelen en yeni dolar kuru yorumları ve DolarTL teknik analizlerini aşağıda sıralı halde görebilirsiniz. Kurum ve uzmanlardan gelen en son yorum en üstte yer almaktadır. Bu sayfada yukarıda kısa vade aşağıda ise haftalık orta vadeli kur yorumları yer almaktadır.

Bu sayfa sürekli güncellenmektedir. Eğer cep telefonunuzla Google’dan arama yaparak buraya geldiyseniz Google önbellekten gelen sayfa güncel sayfa olmayabilir. Güncel sayfayı görüntülemek için tıklayın

22.06.2018 tarihli Dolar Kuru Yorum ve Güncel DolarTL Analizleri

Yusuf Kavak, Araştırma Uzmanı – Dolar Kuru Yorumu

Kur tarafında seçim öncesi son işlem gününün sonuna yaklaşırken, fiyatlarda sıkışma görülmekte. Bugün yurt içi tarafta takip ettiğimiz ekonomik göstergelerden CDS ve tahvil faizlerinin yanı sıra Dolar Endeksi’nde de geri çekilmeler gözlenirken, bunlardan kaynaklı olarak şuan için TL’nin güçlendiğini görüyoruz. Diğer yandan, TCMB’nin yapmış olduğu döviz satım ihalelesine gelen teklif mikarı; son 3 günde olduğu gibi oldukça düşükdü. Uluslararası yatırım kuruluşlarından seçim sonrasına dair gelen açıklamalar ise belirsizliğin çok büyük olduğunu ve her türlü sonuca hazırlıklı olmak gerektiğini gösterir nitelikteydi. Günün kalanında yatırımcı davranışlarına göre bir fiyatlama oluşacak olsa da, asıl riskli fiyatlamaların Pazartesi açılışında olmasını bekliyoruz.

Bu kapsamda kur tarafında destek ve direnç seviyelerinden bahsetmek yerine sandıktan çıkacak sonuca(Cumhurbaşkanı ve Hükümet uyumu ve seçimlerin ilk turda bitip bitmeyeceği) göre fiyatlamaların şekilleneceğini söyleyebiliriz. Ayrıca, ilk açılış fiyatlaması ile gecenin devamındaki fiyatlamaların aynı yönde olabileceği gibi tamamen birbirine zıt olabileceğini de belirtelim. (Işık FX)

 

Ziraat Yatırım – DolarTL Paritesi USDTRY Yorumu

Pazar günü yapılacak Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği genel seçimleri öncesindeki son işlem gününde küresel piyasalardaki toparlanma isteği zayıf. Dün, küresel çapta satıcılı bir görüntü takip edilirken, bu sabah ABD vadelilerdeki kısmi yükseliş tepki niteliğinde. Asya’da da genel olarak zayıf bir eğilim var. ABD faizleri de tekrar alımlarla karşılaşmış durumda ki ABD on yıllık faizi %2,91 civarında. Dolar endeksi ise 95 seviyesinin altında. Piyasaların defansif modda kalmasının nedeni de ABD – Çin arasındaki ticaret savaşlarının büyüme üzerinde yapacağı olası negatif etki. Bu tarafta gelebilecek haber akışı takip edilmeye devam edilecektir. Avrupa tarafında ise Yunanistan’ın borç konusunda kreditörle anlaştığına yönelik haber akışı kısmen olumlu fiyatlanırken, Avro değer kazanmakta.

Diğer yandan, bugün başlayacak OPEC toplantısı öncesinde petrol fiyatları dalgalanmaya devam ediyor. Dün, 73 USD’nin altına kadar gerileyen brent petrol bu sabah alıcılı seyretmekte. Son zamanlarda, Lira varlıklardaki baskının bir nedeni de petrol fiyatlarındaki yüksek seyir idi. Dün pozitif ayrışan Lira varlıklar, petroldeki sert düşüşten etkilenmiş olabilirler. Nitekim, bu sabah yükseliş kaydeden petrol ile birlikte TL sepet bazında (1 USD 1 EUR ortalaması) bir miktar satıcılı seyrederek negatif ayrışmakta. Veri tarafında Avrupa ve ABD’de açıklanacak PMI verileri kısmi hareketlilik yaratabilir. Yüksek seviyelerde seyreden ülke risk primimiz (5 yıllık CDS) bu sabah sınırlı da olsa geri çekilerek 310 seviyesine gerilemiş durumda. Son olarak teknik seviyelere baktığımızda, dirençler 4,7750 ve 4,81 seviyelerinde iken, destekler 4,7150 ve 4,69 seviyelerinde.

 

Anadolu Yatırım – DolarTL Paritesi USDTRY Yorumu

4,72-4,77 bandının kırılımı kısa vadeli hareket için belirleyici olacak…

Dün sabah 4,7682’yi gören paritede öğleden sonra 4,7269 seviyesi görüldü. Bu sabah ise işlemler 4,7175-4,75 bandından geçmekte. Fed’den 4 adet faiz artırımına işaret eden toplantı sonrasında ECB’den Aralık ayında tahvil alım programını sonlandırma kararının alınması ile içeride erken seçim sonrası ile ilgili riskler ve olumsuz ekonomik beklentiler, yüksek faize karşılık TRY’de değer kaybının devam etmesine yol açıyor. Seçim öncesinde son işlem gününde Meclis’in ve cumhurbaşkanının farklı partilerden olması durumunda seçimin yenilenebileceğine yönelik açıklamalar, hükümetin kimi kuracağı ve cumhurbaşkanı seçiminin ikinci tura kalma olasılığının yüksek olması, TRY’de yüksek faize karşılık değer kaybının devamına yol açıyor. TRY’de değerlenmenin devamı için 4,77’nin altında kalmalı. Bu durumda 4,72 ardından 4,70’e doğru geri çekilme görebiliriz. Hafta sonu yapılacak erken seçim öncesinde TRY’de değer kazanımının artması için ise 4,72 altına kalıcı iniş görmeliyiz. Yukarıda ise 4,75-4,77 ilk dirençler iken yükselen kanalın üst bandına denk gelen 4,79 kritik direnç olarak izlenmeli.

Son Fiyat:4,7331
Destekler:4,7200-4,7100-4,7000
Dirençler:4,7500-4,7600-4,7700

 

Deniz Yatırım – DolarTL Paritesi USDTRY Yorumu

Dolar global piyasalarda toparlanırken USDTRY tarafında da hafta sonu gerçekleşecek seçim öncesinde yukarı yönlü hareketler dikkat çekiyor. Yükselişlerin devamı adına bu haftanın zirvesi olan 4.7758 seviyesi 24 Mayıs zirvesi olan 4.8037 öncesindeki direnç noktası olarak önemini koruyor. Satış baskısının görülmesi durumunda ise 4.7000 psikolojik seviyesi sırasıyla 4 Haziran zirvesi olan 4.6789 ile 20 günlük ortalaması olan 4.6167 seviyeleri öncesindeki destek noktası olarak karşımıza çıkıyor.

DESTEK : 4.7000 – 4.6789 – 4.6155 DİRENÇ : 4.7758 – 4.8037 – 4.8500

 

Garanti Yatırım – DolarTL Paritesi USDTRY Yorumu

USDTRY paritesi yukarı eğilimli karışık bir görüntü veriyor. Pazar günü gerçekleştirilecek Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilliği seçimleri öncesi Türkiye’nin 5 yıllık CDS’i 314 civarında bekliyor. Piyasada hangi senaryoların tam olarak fiyatlandığı belirsiz. Seçim sonuçları görülmeden ve piyasa fiyatlaması oluşmadan ana yönün netleşeceğini düşünmüyoruz. Risk priminin yükseliyor olması Dolar’a olan hassasiyeti canlı tutabilir. USDTRY paritesinin 4,70 üstünde eski tepelerini (4,80, 4,92) test etme riski hala masada. Bugün çok yüksek oynaklık sürpriz olmayacaktır. Pazartesi açılışında ise büyük boşluklar görülebilir. Opsiyon primlerinde yüksek oynaklık fiyatlanıyor.

 

Oyak Yatırım – DolarTL Paritesi USDTRY Yorumu

USDTRY 4.71 – 4.77 bant aralığında dalgalı seyir… Piyasalar Pazar günü gerçekleşecek seçim sonuçlarını odaklanırken, USDTRY’de 4.71 – 4.77 bant aralığında dalgalı bir seyir beklenebilir.

 

Şeker Yatırım – DolarTL Paritesi USDTRY Yorumu

Pazar günü yurt içinde yapılacak seçimler öncesinde Dolar/TL kuru bu hafta 4.70-4.7750 bandında dalgalanmakta. Haftanın son işlem gününde kurun 4.75 üzerinde tutunması halinde 4.8015 ve 4.88 direnç seviyeleri gündeme gelebilir. 4.75 aşağısındaki geri çekilmelerde ise 4.70 ve 4.60-4.65 destek bandı izlenebilir. Seçim sonrası yeni haftaya başlarken kurda volatilitenin oldukça fazla olması beklenmektedir.

 

Ekin Akbaş, Araştırma Yönetmeni – DolarTL Paritesi USDTRY Yorumu

Türk lirası, hacmin düşük olduğu ve bu yüzden sert hareketlenmelerin yaşanabildiği Asya seansında, 4,7150 seviyesine kadar gerilemesinin ardından 4,47 seviyesine hızlı bir yükseliş gerçekleştirdi. Seçimler öncesinde Türk lirasındaki volatilitenin devam ettiğini görüyoruz. Bu sabah saatleri itibariyle bakıldığında gelişen ülke para birimlerinde pozitif bir seyrin olduğu, ancak Türk lirasının dolar karşısında %0,45’lik değer kaybıyla en fazla değer kaybeden gelişen ülke para birimi olduğu görülüyor. Bu noktada Türk lirasındaki bu negatif ayrışmanın, seçimler öncesinde oluşan belirsizlik ortamı nedeniyle bugün içerisinde de sürmesini ve USDTRY paritesinin 4,73 – 4,77 seviyeleri arasında dalgalı bir seyir izlemesini beklemekteyiz. Dün sabahki analizimizde de belirttiğimiz üzere, kurun 4,77 seviyesini aşması durumunda 4,80 seviyesi üzerini hedef alabileceğini düşünüyoruz.

Bugün, Viyana’da gerçekleşecek olan OPEC toplantısı da yakından izlenecek. Bu sabah saatleri itibariyle 4,7400 seviyesinden işlem gören USDTRY paritesinde yukarı yönlü hareketlerde direnç görevi görebilecek sağlam bir teknik direnç seviyemiz bulunmuyor. Aşağı yönlü hareketlerde 4,7330 ve 4,7150 seviyeleri destek konumunda. (Tacirler Yatırım)

 

Eda Karadağ, Araştırma Uzmanı – Dolar Kuru USDTRY Paritesi Yorumu

TL’de tedirginlik sürüyor 

Seçimin son haftası bugün sona erecek ve Türkiye pazar günü seçime gidecek. Bugün haftanın son işlem günü olması dolayısıyla TL varlıklar üzerinde baskı sürmeye devam edebilir. Son haftalardaki analizlerimizde belirttiğimiz gibi, seçim dolayısıyla TL’de çok sağlıklı fiyatlamaların olmadığını belirtiyoruz. Dolayısıyla, kurlarda aşağı veya yukarı yönde tepkiler sürebilir. Veri takvimi açısından, bugün ABD’den PMI rakamları izlenecek. Verilerin, Dolar üzerinde etkisi sınırlı kalabilir. Olası haber akışlarına karşı dikkatli olmakta fayda var.

USD/TRY Teknik Analiz: USD/TL kurunda 4.75 seviyesini direnç noktası olarak izlemeye devam ediyoruz. Kur bu direnç noktasının üzerine doğru iştahında zayıf kalıyor. Şu sıralarda, 4.74 noktasının altında fiyatlanan kur bu seyrinde ısrarcı olursa bu durumda geri çekilmeler sürebilir. Ancak, 4.73 altı kapanışlar bu hareketin daha da hızlanmasını destekleyecektir. Başarılı olamazsa bu durumda 4.73/4.74 bölgesinden alacağı destekle yukarı yönde tepki bekleyebiliriz.

Destekler: 4.73 / 4.6830
Dirençler: 4.74 / 4.75 / 4.7750

 

Muammer Demir, Araştırma Uzmanı – Dolar Kuru Yorumu

Seçim öncesi son iş gününe girdiğimiz bugünde kurda hareket alanının daraldığını gözlemliyoruz. Dün Dolar endeksindeki hafif değer kaybı ile gelişmekte olan çoğu ülke para birimlerinde Dolar’a karşı değer kazancı yaşansa da Türk Lirası tarafında bunun oluşamadığını seçim belirsizliği fiyatlaması olarak algılıyoruz.

Dün gün içinde yine bir önceki gün olduğu gibi 4.77 üzerine geçme denemesi gerçekleşse da gün sonuna doğru tekrar 4.75’in altına doğru geri çekilme yaşandı. Haftanın son işlem gününde 4.70 üzerindeki hareketin devam etmesi durumunda 4.77 izleyeceğimiz ilk direnç seviyesi olmaya devam edecek. Bu nokta da geçilirse 4.80 ve 4.8450’ye doğru hareketin devamı gelebilir. 4.70 altına bir hareket görülürse bu sefer 4.68 ve 4.6550 destekleri takip edilmeli. 4.65 altında ise bugün için son izleyeceğimiz destek noktası 4.6300 olacak. (Ahlatcı Yatırım)

Vahap Taştan, Araştırma Uzmanı – Dolar Kuru Yorumu 15.06.2018

Haftanın beşinci işlem gününün yavaş yavaş sonlarına yaklaşırken hareketli bir haftayı geride bırakmaya hazırlanıyoruz. Haftaya genel anlamda baktığımızda merkez bankalarının toplantıları ve aldıkları kararlar gündemin ilk sıralarındaydı. İlk olarak Fed 12 Haziran 2018 Salı günü toplantısına başladı. Bilindiği gibi uzun süredir piyasalar bu toplantı sonucunda Fed’in 25 baz puanlık bir faiz artışına gidebileceği beklentilerine sahipti. 12 Haziran Salı günü başlayan toplantı 13 Haziran 2018 Çarşamba günü son buldu ve TSİ 21.00’da karar açıklandı. Piyasalardaki beklentilere paralel olarak Fed 25 baz puanlık faiz artışına gittiğini duyurdu. Böylelikle federal fonlama oranı %1.75 – %2.00 seviyesine yükseltilmiş oldu. Piyasalardaki genel beklenti 2018 yılı içerisinde Fed’in toplamda 3 faiz artışına gideceği yönünde olsa da, toplamda 4 faiz artışı kafaların bir yerinde duruyordu.

Bu sebeple bu toplantı sonucunda piyasalar bu konu hakkında ipuçları arayacaktı. Nitekim karar ile birlikte Fed’in noktasal grafiğine göre politika yapıcıların yıl içerisinde toplam faiz artırımı sayısı beklentisi dörde yükseldi. Bu beklenti ile birlikte FOMC, yıl içerisinde iki kere daha faiz artırım yoluna gidebilir. Bununla birlikte karar açıklamasında; ek faiz artırımlarının %2’lik enflasyon hedefi ve büyüme ile bağlantılı olacağı, ekonomik aktivitenin güçlü ve işsizliğin düşük olduğu, çekirdek enflasyonda 2018 projeksiyonun %2 seviyesine yükseldiği belirtildi.

Bununla birlikte karar ardından Fed Başkanı Jerome Poweel basın toplantısı düzenledi ve özet olarak; ABD ekonomisinin ‘harika’ durumda olduğunu, Amerikalı politika yapıcıların kademeli faiz artışlarından yana olduğunu ve bunu sürdüreceklerini belirtti. Karar ardından dolarda küresel bazda değer kazanımları gözlemlendi. Gün içerisinde ise Amerika bölgesinden çeşitli ekonomik veriler takip edildi.

Bunlardan biri ise Michigan Üniversitesi Güven Endeksiydi. Gelen veriye göre Amerika’da Haziran ayında güven endeksi nihai 99.3 değerini alarak beklentilerin üzerinde bir seviyeyi gerçekleştirmiş oldu. Bununla birlikte Fed’in açıkladığı Amerika sanayi üretimi verisi takip edildi. Gelen veriye göre Amerika’da Mayıs ayında sanayi üretimi %0.1 oranında azalış gerçekleştirdi. Piyasalarda ki beklentiler ise %0.2 oranında bir artış yaşanacağı yönündeydi. Ek olarak kapasite kullanım oranı %77.9 oranında gelirken, İmalat sanayi üretimi ise %0.7 oranında azalış gerçekleştirdi. Ekonomik veriler dışında gün içerisinde Amerika bölgesinden gelen siyasi karar dikkat çekiciydi.

Gelen haber akışlarına göre Amerika Başkanı Donald Trump’ın, yaklaşık olarak 50 milyar dolar düzeyinde ki Çin ithalatına gümrük vergisini onayladığı belirtildi. Bu onay ile birlikte son günlerde tekrar gündeme gelen ‘ticaret savaşları’ tekrar filizlenmeye başladı. Yurtiçinde ise hafta içerisinde büyüme oranları ile birlikte cari açık verilerini takip ettik. 2018 yılının ilk çeyreğinde beklentilerin üzerinde büyüyen Türkiye %7.4 oranına ulaşmıştı.

Bununla birlikte cari açık ise beklentilerin üzerinde gelmişti. Günü 4.72 seviyelerinde açan USD/TRY paritesi gün içerisinde dalgalı bir seyir izledi. An itibari ile 4.73 seviyelerinde fiyatlanan pariteyi teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönü hareketlenmelerde sırasıyla 4.7608 – 4.8122 – 4.9200 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 4.7005 – 4.6390 – 4.5586 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir. (A1FX)

Enver Erkan, Araştırma Uzmanı – Fed Kararı ve Dolar Kuru Yorumu 13.06.2018

Fed faizleri artırdı, 2018’de 4 faiz artırımının sinyalini verdi…

Fed beklendiği gibi faizleri bu yıl ikinci defa yükselterek %1,75’ten %2 seviyesine yükseldi ve medyan faiz tahminlerini yükselterek 2018’de toplamda 4 faiz artırımı sinyalini verdi. Fed’in faizleri yükseltme ve normalleştirme patikasında hızlanmasında işsizlik oranındaki düşüş ve enflasyonun hedefe beklenen zaman diliminden daha erken ulaşması etkili oldu. Ekonominin görünümüne ilişkin öngörüler ve tespitler eskiye göre daha iyi ve politika açıklamasına giren / politika açıklamasından çıkan ifadeler anlamında gevşek para politikasından çıkış noktasında önemli dönüm noktası olarak değerlendirebilecek bir toplantı olarak değerlendirebiliriz.

Fed’in hedef fonlama oranı tahminlerini gösteren nokta grafiğe göre yılın toplamında 8 Fed politika yapıcısı 4 faiz artırımı öngörmekte, Mart’ta 7 üye 4 faiz artırımı öngörmekteydi. Aslında Mart ayında da 3 veya 4 faiz artırımı öngörüsü konusunda bıçak sırtı bir durum söz konusuydu, bir üyenin fikir değiştirmesi de medyanı değiştirmiş oldu. Böylece medyan da Haziran + 1 faiz artırımı pozisyonundan Haziran + 2 faiz artırımı pozisyonuna kaymış oldu. 2019 yılında 3, 2020’de ise 1 faiz artırımı daha öngörülmekte, buradan anladığımız da gelecek yıllardan bir faiz artırımının 2018’e kaydırılmış olması…

Büyümedeki ılımlı görünüm beklentisi devam ediyor. 2018 büyüme beklentisi %2,7’den %2,8’e hareket ettirilmiş, 2019 ve sonrasına ilişkin büyüme beklentileri ise aynen muhafaza edilmekte. Politika açıklaması ekonomik aktivitedeki sürdürülen artış, güçlü işgücü piyasası koşulları ve hedefler doğrultusundaki enflasyon doğrultusunda kademeli faiz artışlarının devam etmesi yönünde… Faiz artışlarına ilişkin cümle bir kademe daha şahinleştirilmiş. Enflasyona ilişkin beklentiler de oldukça olumlu olarak değerlendirilebilir, ki politika açıklamasında enflasyon beklentilerine ilişkin cümlelerin iyileştirilmiş olması da bunu göstermekte.

Önemli olan Fed’in sıkılaşmasının hızı ve boyutu… Varış noktası yine aynı, ancak Fed’in nötr faiz oranına ulaşması beklenenden daha erken bir periyotta gerçekleşebilir. Fed her ne kadar kademeli faiz artırım patikasında olmaya devam etse de; işsizliğin hali hazırda Mayıs ayı itibariyle bir önceki toplantıda öngörülen seviyelerin altına inmesi, ABD ekonomik büyümesinin 1,5 trilyon USD’lik vergi indirimi paketi ve 300 milyar USD’lik federal harcamalardan destek alarak ivme kazanması, enflasyonun 2 aydır Banka’nın hedeflediği oranda olması gibi faktörler sıkılaşmanın ivmesini de pozitif olarak etkileyecektir. Powell, basın toplantısında, Ocak’tan sonra her FOMC’den sonra basın toplantısı olacağını açıkladı. Bu da her toplantının “canlı toplantı” olacağı şeklinde yorumlanabilir. Fed’in kriz sonrası para politikası açısından önemli bir dönüm noktası ve evrim olarak değerlendirebiliriz. Bu sadece şeffaflıkla alakalı değil, aynı zamanda Fed’e bir yıl içinde 4’ten fazla defa faiz artırma imkanı da sunacak bir gelişme. Şu andaki hedef fonlama oranı projeksiyonları henüz bunu gerektirecek bir durum ortaya koymasa da, bu opsiyonun aktif edilmesi önemli…

Çeyreklik ekonomik projeksiyon güncellemelerine bakacak olursak; Mart’ta %2,9 olarak öngörülen 2019 sonu hedef fonlama oranı %3,1’e revize olmuş, 2020’de ise %3,4 seviyesinde görünüyor. Mayıs’ta %3,8’e düşerek Nisan 2000 dip rekor seviyesini egale eden ve 1969’dan sonraki en düşük seviyede olan işsizlik oranı ve ABD ekonomisinin daha fazla istihdam yaratma gücünün halen devam etmesi çerçevesinde yıl sonunda işsizlik oranı tahmini %3,8’den %3,6’ya, sonraki yıllar için ise %3,6’dan %3,5’e düşürüldü. Uzun süreli sürdürülebilir nötr oran ise %4,5 seviyesinde sabit tutuldu.

Enflasyon bacağında, 2018’de PCE’nin %2,1 seviyesine yükseltildiğini görüyoruz ki, bu beklenti Mart ayında %1,9 seviyesindeydi. Aradan geçen sürede PCE %2 seviyesine geldi ve Mayıs’tan itibaren %2 üzerine çıkması da beklenebilir. 2019 ve 2020 projeksiyonları da %2,1 seviyesinde, 2019 0,1 puan artarken 2020 sabit kalmış. Gıda ve enerjinin içinde olmadığı çekirdek PCE’de ise 2018’de hedef oran %2, 2019 ve 2020’de %2,1 seviyeleri beklenmekte.

Hazine tahvillerinde satış devam etmekte ve 10 yıllıklarda %3 bandına gidiş isteği sürmektedir. DXY yukarı hareketine ağırlık vererek 94 bandına dayanmış durumda. majör para birimlerinde de akşam itibariyle değer kayıpları görülüyor. Hareketler aşırı sert değil, özellikle de EUR, ECB açıklamalarını beklerken… Fed açıklaması ise gayet şahin, bu noktada ABD tahvilleri ve Alman tahvillerin Fed ve ECB kombinasyonuna verecekleri tepki çok önemli… Özellikle Draghi’nin açıklamalarından sonra piyasa hareketlerinde ABD – Alman tahvil faiz makası başrole geçebilir. ABD 10 yıllıkları %3 üzerini deneme isteğini sürdürebilir. Bizim açımızdan ise açıklamalar olumsuz, gelişen ülkelerdeki baskı artabilir. Özellikle yüksek cari açıklı piyasalar biraz daha cezalandırılabilir. Kurda 4,60’lı seviyeler normalleşme aşamasında…

 

12.06.2018 tarihli Dolar Kuru Yorum ve Güncel DolarTL Analizleri

Sevgül Düzgün, Stratejist – Dolar Kuru Yorumu

Dün sabah saatlerinde 4,47 seviyelerinde hareket eden Dolar/TL’de cari işlem açığı verilerinin ardından kısa vadeli alımlar 4,5398’e kadar devam etti. Kurda 22 günlük AO noktası ve alçalan trend üst bandının yaklaştığı 4,55 seviyesi kısa vadede trend yönünde belirleyici olabilir. Bu direncin altında kısa vadede 4,47-4,45 bandı destek bölgesi olarak izlenebilir. Olası yükselişlerde ise 4,55’in geçilmesi halinde 4,5850-4,60 direnç bölgesi gündeme gelebilir. Önemli konumda olan 4,55 üzerinde kalıcı hareketin başlaması hallinde ise kısa vadeli yön yukarı dönebilir. Bugün ABD Başkanı Trump ile Kuzey Kore Lideri Kim’in Singapur’da yapacağı görüşme piyasaların takibinde olacak. Öte yandan yarın ABD Merkez Bankası ve Perşembe günü Avrupa Merkez Bankası toplantıları öne çıkmaktadır. ABD Merkez Bankası’nın güçlü gelen ekonomik verilerin ardından bu haftaki toplantı da 25 baz puan faiz artımına gitmesi beklenmektedir. Avrupa Merkez Bankası’nın tahvil geri alım programı ile ilgili kararı takip edilecek. 

SonDestek-1Destek-2Destek-3Direnç-1Direnç-2Direnç-3
4,54464,54,474,454,554,5854,63

Barış Ürkün, Araştırma Uzmanı, Ahlatcı Yatırım – Dolar Kuru Yorumu 08.06.2018

TCMB’nin 125 baz puanlık faiz artırımı sonrası 4.45’li seviyelere kadar geri çekilen kurda bu seviye altına doğru hareketleri göremiyoruz. Güne gelişmekte olan ülke para birimlerindeki genel satış dalgasıyla birlikte zayıf başlayan Türk Lirası’nda faiz artırım kararının şimdilik fazla bir etki yaratmadığı gözleniyor. Gözler ise gelecek hafta gerçekleşecek FED faiz kararında çevrilmiş durumda. Bununla birlikte kredi derecelendirme kuruluşlarından gelen not indirimi ve izlemeye alınma haberleri de Türk Lirası varlıklar üzerinde baskı unsuru oluşturabilecek gelişmeler olarak kayda alınmalı.

Teknik olarak bugün izlediğimiz ilk direnç olan 4.51’in test edildiğini ve üzerinde kalma çabası oluştuğu izleniyor. 4.51 üzerindeki kalıcı olabilecek bir kur hareketinde önümüzdeki hedefler 4.54 ve 4.58 seviyeleri olacak. 4.58 üzerinde ise 4.63’e doğru bir potansiyel oluşabilir. Geri çekilmelerin yaşanması içinse 4.4470 altında kalacak bir hareketi görmeye ihtiyacımız var. Ancak bu şekilde 4.41-4.38 bandına bir geri çekilmeden bahsedebiliriz. Genel olarak görüntünün yukarı olmayı sürdürdüğünü söyleyebiliriz.

Serkan Gönençler, Ekonomist – TCMB Kararı ve Dolar Kuru Yorumu 07.06.2018

Para Politikası Sıkılaştı, Sıra Maliye Politikasında mı?

TCMB PPK toplantısında, politika faizi olan haftalık repo faizini 125 baz puanlık artışla %16,50’den %17,75’e çekti. TCMB’nin açıklamasında gecelik faizler ve GLP faiz oranlarına yer vermediği dikkat çekerken, bunun parasal sadeleştirme mesajını güçlendirme amaçlı olduğunu düşünüyoruz. Gecelik faizler bir hafta vadeli repo ihale faiz oranına kıyasla -/+ 150 baz puanlık bir marj ile belirleneceği için, gecelik borçlanma ve borç verme faizlerinin %16,25 ve %19,25 olduğunu söyleyebiliriz.

Kararın piyasa beklentilerinin üzerinde olduğu görülüyor, Foreks anketinde medyan piyasa tahmini 50 baz puanlık artışa, en şahin tahmin de 100 baz puanlık artışa işaret ederken, anketteki 19 katılımcının dokuzu faizlerde bir değişiklik beklemiyordu. Ancak, bu tahminleri baskılayan unsurun da aslında TCMB’nin geçmiş para politikası tutumu olduğunu, piyasanın düşük oranlı bir artışı yeterli gördüğü anlamının çıkarılmaması gerektiğini de belirtmek gerek. PPK açıklamasından, TCMB’yi 125 baz puan faiz artışına yönelten en önemli unsurun, fiyat artışlarının alt kalemler bazında genele yayılan bir nitelik göstermesi olduğu görülüyor. TCMB ayrıca enflasyon ve enflasyon beklentilerinin bulunduğu yüksek seviyelerin fiyatlama davranışları üzerinde risk oluşturmaya devam ettiğini de belirtiyor.

Son olarak, TCMB “enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar para politikasındaki sıkı duruşun kararlılıkla sürdürüleceği” şeklindeki bilindik ifadesini de korumaya devam ediyor. Toplantı öncesi 4,60’ın biraz altında seyreden $/TL kuru, kararın hemen ardından, 4,50 seviyelerinin altına kadar geriledi. Ancak, bu seviyelerin, 25 Nisan’daki PPK toplantısı sonrasında görülen 4,00 civarı seviyelerin halen çok üzerinde olduğunu da not etmek gerek.

TL’nin Güçlenmek Yönünde Alanı Fazla

TCMB’nin 425 baz puanlık faiz artışı kararı (Nisan ayındaki ile beraber 500 baz puanlık) ve para politikasının sadeleştirilmesi yönünde attığı son adımlar ile para politikası etkinliğinin artık güçlendiği söylenebilir. Bu sayede, TL’de kısa vadede değer kayıpları önlenirken, uzun vadeli faizlerde de bir miktar gerileme görülebileceğini düşünüyoruz.

Aslında, TL’nin güçlenmesi yönünde çok fazla alanın olduğunu düşünmekle beraber, bunun için sıkı para politikasının yanında, maliye politikasını sıkılaştırıcı ve ekonomik aktivitenin bir miktar soğumasını destekleyici adımların da atılması (muhtemelen seçimlerin ardından) gerektiğini düşünüyoruz. (Şeker Yatırım)

 

Halil Reçber – Dolar Kuru Seçime Kadar ve Seçim Sonrasında Ne Olur?

Dolar kurunda düşüş hangi seviyelere kadar sürecek… USDTRY kuru seçime kadar nasıl bir gidişat izler ve en düşük hangi seviye görülür… Seçim sonrasında dövizin seyri nasıl olur ve yıl sonunda hangi seviyeyi görürüz… Halil Reçber bu soruları cevaplıyor…

 

Selin Yıldırım Aslan – Kaldıraçlı İşlemler Uzmanı – DolarTL Paritesi USDTRY Yorumu

Mayıs Ayında Neler Oldu?

Nisan ayının sonlarında TCMB Başkanı Murat Çetinkaya’nın para politikasında sadeleşmesinden bahsetmesinin ardından 4.04 seviyelerinde fiyatlanan Dolar/TL kuru, Mayıs ayının başında kredi derecelendirme kuruluşu Standard&Poor’s (S&P), Türkiye’nin kredi notunu düşürmesi ve Dolar’ın küresel piyasalarda güç kazanma iştahının sürmesiyle birlikte sert yükseldi. Ardından yurt içinde takip ettiğimiz enflasyonun çift hanedeki seyrini sürdürmesi ve beklenti üzerinde gelmesiyle Dolar/TL kuru 4.2440 ile o günlerin tarihi rekorunu kırdı. TCMB, rezerv opsiyon mekanizması (ROM) müdahalesiyle piyasadan yaklaşık 6.4 milyar lira likidite çekerek kurun yükselişini durdurmak istese de bu müdahalelerin oldukça kısa etkili olduğu gözlemlendi.

Erken seçim belirsizliği gibi iç siyaset dışında ABD Başkanı Donald Trump’ın İran nükleer anlaşmasından çekilme kararı da gelişmekte olan ülke para birimlerini baskıladı. Mayıs ayının ortalarında ABD’de açıklanan tüketici fiyatlarının otomobil maliyetlerindeki azalmayla beklentilerin altında artması piyasalara bir miktar nefes aldırdı. Aynı zaman diliminde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ekonomi yönetiminin Külliye’de toplanacağını belirtmesi üzerine Türk Lirası kazançlarını genişletti.

Ardından ekonomi yönetiminin piyasaya dair önemli tedbirler alacağı beklentisinin karşılanamamasıyla Türk Lirası negatif ayrıştı ve Dolar/TL kuru 4.30 üzerine çıkarak o günlerin rekorunu tazeledi. Petrol fiyatlarındaki yükseliş, yurt içinde makro anlamda devam eden cari açık ve enflasyon sorunu da Türk Lirası’nı baskılarken kur Mayıs ayında rekor üzerine rekor kırdı. İlerleyen günlerde Cumhurbaşkan Erdoğan’ın erken seçimi kazanması durumunda ekonomi üzerindeki kontrolünü artırma ve para politikasında daha fazla sorumluluk alma yönündeki niyeti, piyasada Merkez Bankası’nın güvenilirliğine ilişkin endişeleri artırdı. Moody’s’in Türkiye’deki makro trendlerin ülkenin kredi notu için olumsuz olduğunu açıklaması, Fitch’in Türkiye’deki para politikasının “aşırı genişlemeci” olduğu kaydetmesi kurun yükselişini destekledi.

Kur bu zaman diliminde 4.50 üzerinde fiyatlandı. İlerleyen günlerde TCMB bir adım daha atarak Geç Likidite Penceresi (GLP) faiz oranını 300 puan artırarak %13.5’den %16.5’e yükseltti. O sıralarda 4.85 sınırında fiyatlanan Dolar/TL kuru 4.54 aşağısına sarksa da sonrasında 4.80 ve 4.9145 seviyelerini test etti. Mayıs ayının son günlerinde ise TCMB para politikasında sadeleşmeye gittiğini duyurarak GLP faiz oranı olan %16.5’i 1 haftalık repo (politika) faiz oranı olarak belirlerken, faiz koridor alt bandını %15.00, üst bandını ise %18.00 olarak belirledi. TCMB’nin bu adımı ve üst bantla birlikte kendine 150 baz puanlık yer açması pozitif algılanırken, karar sonrası döviz kuru ve tahvil faizlerinde hızlı düşüşler gerçekleşti.

Bu adım sonrasında TCMB Başkanı Çetinkaya ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in Londra’da yabancı yatırımcılara para politikasında gereken yapılacağı ve enflasyonla mücadele için gerekirse para politikasında sıkılaştırmanın devam edeceği mesajı vermesi sonrası Türk Lirası toparlandı. 4.45 aşağısına gerileyen kurda Türk Lirası lehine işlemlerin gerçekleşmesi halinde 4.33 ve 4.15 destek seviyelerine kadar geri çekilmeler olabilir. Kurun tekrar 4.55 üzerine çıkması durumunda ise 4.80 ve üzeri seviyeler gündeme gelebilir. TCMB’nin 7 Haziran’da yapılacak PPK toplantısında faizlerde yukarı yönlü bir ayarlama daha yapması yurt içi piyasalar tarafından olumlu olarak algılanabilir. Diğer yandan 24 Haziran tarihinde gerçekleşecek seçimler sonrası belirsizliğin ortadan kalkmasını da piyasalar olumlu karşılayabilir.

 

Vahap Taştan, Araştırma Uzmanı – Dolar Kuru ve TCMB Yorumu

Kontrollü Sadeleşme ve Piyasalar

TCMB, bugün açıkladığı kararla birlikte piyasanın uzun zamandır beklenti yarattığı bir hususu da gerçekleştirmiş oldu ve para politikasında sadeleşmeye ilişkin bir adım attı. Temelde bu durum fonlamaya ilişkin maliyeti de değiştirebilecek bir adım. Nedenine bakacağız fakat artık politika faizi yeniden 1 haftalık repo faizi oldu. Yani repo ihaleleriyle birlikte ortalama fonlama faizi 16,50’de, yani şu anda geç likidite penceresinin olduğu bölgede korunacak.Gelelim açıklamadaki diğer önemli noktaya.

TCMB faiz koridorunu daha etkin kullanacağını ilk olarak 2010 yılı Nisan ayında yayımladığı çıkış stratejisi raporunda öne çıkardı. Sonrasında önceki başkan Erdem Başçı’nın kaleminden yayımlanan makalede uygulamadaki gerekçeleri izledik. O günün şartlarıyla karşılaştırdığımızda benzer yerlerde olduğumuzun altını çizelim. Birden fazla faizin temel gerekçesi TCMB’nin sadece fiyat istikrarı değil (Enflasyonu kontrol altına almak) finansal istikrarını da (cari açık, kredi genişlemesi gibi) gözetmesidir. O halde diğer soru şu?

Neden Tek Faiz Değil de Koridor? Birden fazla faizin temel mantığı faizi belirli bir seviyede değil de bir tünel içerisinde tutmaktır. Türkiye gibi farklı vadelerde faizlerin ayrıştığı ve volatilitenin yüksek olduğu bir ülke için, TCMB’nin faiz koridoru uygulaması oldukça işe yaradı. TCMB bir nevi aldığı karar ile eskiye dönerken, aynı zamanda gerektiği takdirde piyasayı 16,50’nin üzerinde fonlama imkanı da olacak. Çünkü koridorun üst bandı için artık 150 baz puan daha marjı var. Bu da para politikasında TCMB’ye esneklik sağlayacak ve piyasayı sıkılaştırmak isterse olağan bir toplantıda ya da olağanüstü bir toplantıda yeniden koridor belirlemek zorunda kalmayacak. Ama kesin olan bir şey var ki, faizlerin ve enflasyonun bu denli sert hareket ettiği bir finansal piyasada tek faizle sorunu çözemezsiniz. Akıllardaki sadeleşme tek faize işaret etse de TCMB daha karmaşık olmayan bir yapıyı tercih etti.

Bu nedenle başlığı kontrollü sadeleşme olarak seçtik: Piyasaya verdiği mesajlar itibariyle olumlu. Hem TL’deki sıkılaşmayı, hem de Bankaların önünü görebileceği bir adım olduğu görüşündeyiz. Buna ek olarak ekstra sıkılaştırıcı bir adım olduğu için Haziran toplantısına bırakmadan beklenen bir adım daha attı. Bu, kısa sürede atılmış üçüncü adım. İlki faizlerdi, ikincisi reeskont kredilerinde geri ödemelere ilişkin kur sabitlemesiydi, üçüncü ise sadeleşme oldu. Tüm bunlar TCMB’ye ilişkin bağımsızlık endişesini büyük ölçüde azalttı. Gelelim Piyasaya: Faizler aşağı: iki, beş ve on yıllık tahvil faizinde yön aşağı. ABD faizlerindeki düşüş de burada etkili fakat ana etki TCMB kaynaklı.

Kararın TL üzerinde sıkılaştırıcı bir etki yarattığının altını çizmiştik. Buna ek olarak piyasanın da beklediği bir sadeleşme adımı olması nedeniyle kurdaki geri çekilmeyi olağan karşılıyoruz. 4,53 – 4,54 burada ana destek bölgemiz ve TL’deki olası bir normalleşmenin başlayacağı alan olarak takip edilecek. Son bir haftada TCMB’den gelen adımlar TL’yi desteklemeye yönelik. (A1FX)

 

Ahmet Mergen – DolarTL Paritesi USDTRY Yorumu 25.05.2018

ahmet mergen borsa yorumuDolar Kuru Seçime Kadar Nasıl Seyreder?

Merkez Bankası müdahalesi sonrası “4.9282” den aşağıya çakılan dolar “4.5407” de duruldu ve yeniden yukarı zıpladı.. “4.8036” ve “4.6836” arasındaki alanda sıkışan dolar ( sıkışma alanının yüksekliği “H” ile gösterilmekte) “4.6836” desteğini aşağı yönde geçerse teknik olarak “H” kadar aşağıya, yukarı yönde geçerse de gene teknik olarak “H” kadar yukarıya yani eski zirveye doğru gidebilir…

Yalnız “4.9282” de Merkez Bankasının piyasaya müdahale ettiğini düşünürseniz fiyat “4.8036” yı geçip de yukarıya yol almaya başladığında MB’ nın yeniden başka hamlelere başvurabileceğini de unutmamak lazım.. Fiyatın seçime kadar “4.30” un altına gelmesi şimdilik zor gibi gözüküyor ama “4.90” a yaklaşılırsa da “Merkez müdahalesi gelebilir” ihtimalinin yarattığı tedirginlik de hissedilebilir diye düşünüyorum.. Seçim sonrası işler daha değişik olabilir. (Acar Menkul)

 

Ekonomi Bakanı Zeybekci: En doğru hamlenin en uygun zamanda yapılacağı konusunda güvenimiz tamdır 23.05.2018

Türkiye Cumhuriyeti Ekonomi Bakanı Nihat Zeybecki döviz piyasasındaki hareketlere ilişkin açııklamalarda bulundu. Zeybecki açıklamalarında şöyle dedi:

Reel ekonomi, büyüme, ihracat, istihdam ve kapasite kullanım oranları, ayrıca gelecek beklentilerine ilişkin öncü gösterge olarak yatırım teşvik başvuruları ve dünyanın en iddialı teşvik sistemine olan ilgi ile dünyada bu bakımdan ilklerde yer alan ülkemiz kur ve faiz oranlarında hak etmediği dalgalanmalar ve döviz piyasasında sağlıksız fiyat oluşumları yaşamaktadır.

İlgili kurumlarımız, reel sektörün başarısının, emeğinin ve alın terinin bu doğrultuda heba edilmemesi; döviz piyasasındaki dengesizliğin kaldırılması için gerekli araç ve yetkiye sahiptir. Bu sorumluluğu alarak, en doğru hamlenin en uygun zamanda yapılacağı konusunda güvenimiz tamdır.

Hükümetimiz her zaman serbest piyasa ekonomisini esas almıştır ve bu anlayışla devam edecektir. Mali disiplinden ve enflasyonla mücadeleden ödün verilmeden, sürdürülebilir ve dengeli büyüme hedeflerimiz gerçekleştirilecektir.

Gerek yatırımlar, gerekse de kapasite kullanım oranları, ihracat ve turizm gelirlerindeki artışta yaşanan gelişmeler Türkiye için övünülmesi gereken bir performanstır. Tüm bu olumlu gelişmelere rağmen döviz kurunda yaşanan mevcut trende karşı yetkili kurumlarımızın elinde güçlü politik araçlar, enstrümanlar vardır. Önemli olan kararlılık göstermektedir. İlgili kurumlarımız tarafından para politikalarının gerekliliklerinin yerine getirileceğinin ve TL’nin değerini kaybetmesine izin verilmeyeceğinin altı çizilerek vurgulanmalıdır.

 

Çekinceler:

Burada yer alan dolar yorumları ve dolar kuru tahminleri Kanal Finans tarafından değil uzman ve aracı kurumlar tarafından yapılmaktadır. Hangi tahmin veya yorumun kimin tarafından yapıldığı yorumun içinde bulunmaktadır. Kimi uzman dolar yükselir şeklinde yorum yaparken kimisi de dolar düşer şeklinde yorum yapmış olabilir. Yorumların ve tahminlerin birbirinden farklı olması doğaldır. Bu sayfada güncel uzman yorumları canlı olarak güncellenmektedir. Doların seyri nedeniyle uzmanlar tahmin ve yorumlarını değiştirecek olurlar veya aynı kişi ya da kurum yeni bir dolar kuru tahmini gönderecek olursa bu sayfada önceki yorum ya da tahmin yenisiyle güncellenir. Buradaki dolar kuru tahminlerini değerlendirirken dolar alış fiyatı ve dolar satış fiyatı arasında farkın açılabileceğini de lütfen dikkate alınız.

Bu sayfada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.