Ana sayfa Haberler Fitch, Bankac...

Fitch, Bankacılık Sektörüne İlişkin Açıklama Yaptı

04.10.2019- Fitch Ratings, bankacılık sektörüne ilişkin bir açıklama yaptı. Onların son stres testi raporuna göre, “Türkiye’nin özel sektöre ait yerli sistemik öneme sahip bankaları genellikle aktif kalitesi tarafında potansiyel olarak belirgin bir bozulmaya karşı üç kamu bankasına göre daha iyi konumlandırılmış durumda” dedi. Kredi derecelendirme kuruluşu, “karşılıklar öncesi karın (PIP) kilit fark yaratan faktör olduğunu ve zarar absorbe kapasitesinin, uygulanan 6 farklı stres testi sonuçlarına göre 8 sistemik öneme sahip banka arasında büyük ölçüde değişiklik gösterdiğini” vurguladı.

100.000 TL Paranız Olsa Nasıl Yatırım Yapardınız? Sanal Para ile Deneyin!

 

Fitch: 90 Yılın En Büyük Etkisi

02.10.2019 – Küresel kredi derecelendirme kuruluşu olan Fitch dün küresel piyasalar hakkında tahminlerini yayımladı. Yayınlanan rapora göre Fitch; küresel büyümenin 2020 yılında son 8 yılın en düşük seviyelerine inmesini bekliyor. Fitch’in baş ekonomisti Brian Coulton “1930’lardan bu yana küresel büyüme beklentilerinin ticaret politikası engellemelerinde bu kadar çok etkilendiği çok az sayıda emsal olabilir” dedi.

Kurum ticaret sorunlarının büyüme beklentilerine yaklaşık olarak 90 yılın en büyük etkisini gösterdiğini açıkladı. Ek olarak Ftich; küresel büyümenin 2019 yılında %2.6 seviyesine gerilemesini; 2020 yılında ise %2.5 olarak gerçekleşmesini beklediğini belirtti. 

Kredi derecelendirme kuruluşlarına göre dünya GSYH büyümesi 2020’de sekiz yılın en düşük seviyesine vuracak; S&P ABD büyüme beklentisini aşağı çekerken Fitch de dünkü raporu ile 2020 global büyüme beklentisini son 8 yılın en düşük seviyesine çekmiş oldu. Fitch Ratings’in tahminine göre küresel büyüme 2019 yılında % 2.6’ya, 2020’de ise % 2.5 ile 2012’den beri en düşük seviyesine gerileyecek.

Fitch Ratings, 2018’in ortasından bu yana küresel ekonomide süregelen yavaşlamada ticari belirsizliklerin çok belirgin katkısının olmadığını ancak önümüzdeki 12-18 aylık dönemde beklenen yavaşlamanın tamamen ticaret politikalarından kaynaklanacağını ifade etti. Gelişmiş ülke para politikalarının tekrar genişlemeye dönmesinin ise beklenen yavaşlamayı engelleyemeyeceğini değerlendiren Fitch, 2019 ve 2020 yılları için küresel ekonomiye ilişkin büyüme tahminlerini, 0,2 puan azaltarak sırasıyla %2,6 ve %2,5’e güncelledi.

Fitch Türkiye Tahminlerini Revize Etti

Gelişmekte olan ülkeler arasında en büyük aşağı yönde revizyon Hindistan ekonomisinde yapılırken, yalnızca Türkiye için büyüme beklentisi yukarı yönde revize edildi. 2019’un ilk yarısında beklentilerin üzerinde performans sergileyen Türkiye ekonomisi için 2019 yılında daralma beklentisi %1,1’den %0,3’e güncellendi. 2020’de toparlanması beklenen iç talep ve finansman maliyetlerindeki düşüşün yatırımları canlandırması ile ekonominin hızlı bir iyileşme sürecine girebileceği, ancak büyümenin 2020 ve 2021 yıllarında potansiyelin altında gerçekleşmesinin beklendiği belirtildi. (Fitch hesaplamalarına göre Türkiye potansiyel büyümesi: %4,3.)

Raporda, Türk ekonomisinin 2019 ikinci çeyrekte beklentilerden daha güçlü bir büyüme gösterdiğine işaret eden Fitch, 2019 yılının tamamı için GSYH büyüme beklentisini Haziran ayında duyurduğu -%1,1’den -%0,3’e yükseltti. Fitch, Dolar/TL kurunun 2019 sonunda 6,00 TL, 2020 yılında ise 6,60 TL olacağının öngörüyor. Uluslararası kuruluşa göre, Dolar/TL 2021 yılı sonunda ise 7,20 TL olacak. Açıklanan PMI ve tüketici güven verilerinin ekonominin daralmakta olduğu ile tutarlı olduklarını belirten Fitch, ancak 2020 yılında geniş çaplı bir toparlanma beklediklerini vurguladı. Türk ekonomisinin 2020 ve 2021’de yüzde 4,3 olarak öngördükleri potansiyelin altında büyüyeceğini öngörmeye devam ettiklerini belirten Fitch, 2020’de yüzde 3,1 ve 2021’de yüzde 3,6 büyüyeceğini tahmin etti.

Fitch: Türkiye Toparlanıyor ve Dengeleniyor

20.09.2019 – Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch’in Orta Doğu ve Afrika Grubu Direktörü Ed Parker dün küresel konferanslarında Türkiye’nin geçen yazki finansal krizden toparlanarak ve dengelenerek son derece etkileyici bir direnç ve esneklik gösterdiğini belirtti. Parker, Türkiye’de genel ekonomik görünümün iyileştiğini, Türkiye’de kamu bilançosu, düşük kamu borcu gibi bazı temellerin halen son derece güçlü olduğunu, özel bankaların görece iyi durumda olduğunu ve özel sektörün esnek ve dinamik olduğunu söyledi.

Son olarak Türkiye’nin ekonomik görünümüne ilişkin olası riskleri de sıralayan Parker, kamu borcunun milli gelire oranının bu yılsonunda yüzde 4 seviyesine yaklaşmakta olduğunu, bankaların varlık kalitesinde bozulmanın görüldüğünü belirtti. Ed Parker, yerel ve dışsal politik belirsizliklerin, ABD’nin uygulayabileceği olası yaptırımların, Suriye ve Orta Doğu’daki olumsuzlukların potansiyel riskler arasında olduğunu söyledi.

Fitch cetveline göre Türkiye BB- (negatif) ile yatırım yapılabilir seviyenin 3 not altında yer alıyor. Fitch’in değerlendirmelerini kredi notu açısından olumlu olarak değerlendiriyoruz. Bu bağlamda 1 Kasım’daki not değerlendirme toplantısında Türkiye’nin kredi görünümünde yukarı yönlü bir güncelleme olabileceğini düşünüyoruz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here