Ana Sayfa Tunç Şatıroğlu Altın Sertifi...

Altın Sertifikası Almak Ne Zaman Avantajlı, Ne Zaman Değil?

Tunç Şatıroğlu, altın sertifikası ile ilgili kendisine yöneltilen soruları konuya özel olarak yaptığı bu 3 dakikalık videoda paylaştı.

 

29 Mart 2023 – Altın Sertifikası

Öncelikle borsamızdan başlayalım. Borsada iyi bir ortam olmadığını özellikle de uzun vadeli yatırım için iyi bir ortam olmadığını, Ocak ayında çok anormal işler döndüğünü ve hiçbir tedbir alınmadığını, tedbir almak da istenmediğini anlattım sizlere. Üzerine deprem geldi, borsa depremde de açık tutuldu, çok yanlıştı. O açık tutma konusunda ısrar eden kişi de görevden alınmadı. Piyasaya güven vermek için o da yapılabilirdi. Zaten artık şimdi kimsenin görevden alınmasını beklememek lazım. Bu iş artık bitti dediğimiz noktada şöyle bir “uyanıklık” oldu: Bireysel emeklilik sisteminden borsaya para aktarıldı. İyi de oldu aslında kötü bir şey değil. Çünkü bireysel emeklilik sisteminde de sürekli olarak tahvilde parayı tutun diyorlardı. Tahvilde de (faiz düşük olduğu için) paralar ölüyordu. Ama borsada da ölüyor çünkü zamanlama kötü, alanların da şimdi elinde patlamış oldu bireysel emeklilik sisteminde. Sonra da şöyle bir haber çıkartıldı, dendi ki Varlık Fonu, Ziraat’e para verecek, Ziraat Portföy de bunlarla borsada yatırım fonlarını büyütecek şeklinde….

Gelelim altın tarafına… Altının yükseliş trendine girdiğini söylemiştik. 2000lerden de biraz satışlar gelebilir dedik. 10 Mart’ta trende girdi halen de devam ediyor, supertrend güzel çalışıyor, şurada da bir alış fırsatı verdi…

Hazinenin “Altın Sertifikası” Alınır mı?

Bana soruluyor ki “Hazinenin altın sertifikasını alsak nasıl olur?” Hazinenin altın sertifikası diyor ki “Benim sertifikamın karşılığında altın var ve ben 21 Mart’tan sonra da isteyene günde maksimum 1 kilograma kadar da bu altınları fiziki olarak teslim edeceğim. Lakin bunun komisyonu ne kadardır şimdi belli değil. Yani bu fiziki teslim almanın bir komisyonu olacak. Ancak ben şu ana kadar bu komisyon şu kadardır diye bir şey görmüyorum, belki aracı kurumlardan bunu açıklamış olanlar olabilir ben görmemişimdir ama ben henüz görmüş değilim….

Bu fiziki teslim almanın 21 Mart’tan sonra olacağını söylediler ancak daha bir şey açıklamadılar, artık bunun  belli olması gerekiyor. Bu olmuyorsa, ya da çok yüksek komisyonlarla bunun olmasına engel olunuyorsa o zaman bu pek de güvenilir bir şey değildir. Ama makul bir komisyonsa, sizin bunu ne bileyim bir sarraftan falan almak gibi benzer bir paraya fiziki teslim alabiliyorsanız altınınızı, o zaman alınır.