Ana sayfa Raporlar Altın Yorumları, Brent ve WTI Ham Petrol Analizleri Güncel Ons ve...

Güncel Ons ve Gram Altın Yorumları ve Analizleri

Altın Fiyatları Ne Olur?

Günlük ons ve gram altın yorumları ile uzmanların teknik analiz çalışmalarını bu sayfada bulabilirsiniz. Altın yükselir mi, düşer mi? Altın Fiyatları bugün ne olur? Altın alınır mı?  Kurum ve uzmanlardan gelen en son yorum en üstte yer almaktadır. Analizler genel olarak ile kısa-orta vadeli yorumlardır. Uzun vadeli analizler başlıkta belirtilmiştir. Ons Altının fiyatı Dolar cinsinden fiyatlandığı için Gram Altın dediğimiz Türk Lirası cinsinden olan Altın fiyatında da Dolar Kuru etkilidir. Aşağıdaki kutu içinde gram altın fiyatını bulabilirsiniz.

100.000 TL Paranız Olsa Nasıl Yatırım Yapardınız? Sanal Para ile Deneyin!

 

07.08.2020 tarihli Altın Yorumları, Güncel Ons ve Gram Altın Analizleri

Ziraat Yatırım – XAUUSD Altın Fiyatları Yorumu

Bugün açıklanacak tarım dışı istihdam verisi öncesinde Dolar’da kısmi yükseliş gözlemlerken, değerli maden hafif baskı altında. Bugünkü tarım dışı istihdam verisi sonrasında Dolar’daki hareket değerli maden üzerinde etkili olabilir. Olası Dolar güçlenmesinde değerli madende kar realizasyonları gündeme gelebilir. Son olarak Ons Altın’da teknik seviyelere baktığımızda ise yukarıda 2.071 – 2.087 ve 2.105 sıralı dirençler olarak izlenebilir. Aşağıda ise 2.050 – 2.031 ve 2.021 sıralı destekler olarak takip edilebilir.

 

Murat Akyol, Ünlü&Co – Ons Altın Yorumu

Güvenli liman alımları ons altını zirvede tutuyor. Dünyada toplam korona virüs vaka sayısı 19 milyonu aşarken bunun ekonomik aktiviteyi negatif etkileyebileceğine yönelik algı değerli metallere yönelimi desteklemeye devam ediyor. Kaldı ki, ABD tahvil faizlerinin düşük seyrini sürdürmesi ve dolardaki zayıflık da değerli metallerin değer kazanmasını kolaylaştırıyor. Bu kapsamda kısa vadede lehte seyrin devam ettiğini söylemek mümkün. Ancak sert yükselişin kâr satışı riskini canlı tuttuğunu unutmamak gerekiyor. Özellikle aşı tarafında somut bir sonuca ulaşılması güvenli liman ihtiyacını azaltacağı için değerli metallerden çıkışı tetikleyebilir.

 

Alan Yatırım – Ons ve Gram Altın Yorumu

XAUUSD… Yükseliş Momentumunu Koruyor… Altının ons fiyatı 2,075 $ seviyesine ulaşarak tüm zamanların en yüksek seviyesine çıktı. Haftalık işsizlik maaşı başvurularının beklentilerden iyi gelmesiyle birlikte dolar global bazda değer kazanırken altın yüksek seviyelerden geri çekildi. ABD kongresinde görüşülmeye devam eden ek mali teşvik paketi, global bazda zayıf bir görünüm sergileyen dolar altının ons fiyatındaki yukarı yönlü momentumun korunmasına yardımcı oluyor. Altın yatırımcısının gözü bugün açıklanacak ABD istihdam verilerinde olacak. Altının ons cinsi, günü 1.24% değer kazancı ile tamamladı. Teknik olarak Altının ons cinsi, orta vadeli yükseliş trendi ve kısa vadeli yükseliş trendi içinde bulunmaktadır. Bununla beraber Ons altında kısa vadeli direnç seviyeleri 2,074.00 ve 2,067.00’de, destek seviyeleri ise 2,058.00 ve 2,041.00’de bulunmaktadır.

GAUTRY… Dolar TL Kurundaki Yükselişten Destek Buldu… Gram altın, altının ons fiyatı ve Dolar TL kurundaki yükselişten destek bulmayı devam ediyor. Gün içerisinde oldukça geniş bir bant aralığında işlem gören gram altın 461 TL seviyelerinde başladığı işlem gününde 485 TL seviyelerine kadar yükseldi. Altın gram cinsi, günü 3.94% değer kazancı ile tamamladı. Teknik olarak Altın gram cinsi, orta vadeli yükseliş trendi ve kısa vadeli yükseliş trendi içinde bulunmaktadır. Bununla beraber Gram altında kısa vadeli direnç seviyeleri 486.00 ve 483.00’de, destek seviyeleri ise 475.00 ve 469.00’de bulunmaktadır.

 

Osmanlı Yatırım – XAUUSD Ons Altın Yorumu

2,056.00 seviyesinin üzerinde kaldığı sürece yukarı yönlü ivmelenmeler görebiliriz. 20 günlük hareketli ortalamasının üzerinde olan ons altın için RSI göstergesi 89.18 seviyesinde iken momentumu 112.04 seviyesinde. Gün içi aşağı yönlü hareketlerde 2,056.00 seviyesi takip edilebilir. Bu seviyenin geçilmesi durumunda 2,042.21, 2,020.95 ve 2,007.16 destekleri önemli hale gelebilir. Olası yükselişlerde ise 2,077.27, 2,091.05 ve 2,112.32 direnç seviyeleri olarak izlenecektir.

 

Gedik Yatırım – Ons Altın Yorumu

Salgın kaynaklı mevcut endişeler ve ABD – Çin arasında artan gerilim güvenli liman talebini gündemde tutmaya devam ediyor. Düşük faiz ve bol likidite ortamından destek bulan ons altında yukarı yönlü seyir ve tarihi zirveler yenilenmeye devam ediyor. Alım iştahının korunmaya devam ettiği ons altındaki fiyatlamalar ve yön üzerinde ekonomik veri akışları ve salgın kaynaklı gelişmeler belirleyici olacaktır. Bugün ABD’de açıklanacak tarım dışı istihdam verisi de hem dolar hem de ons altın üzerinde etkili olacağından yakından izlenecektir. Ons altında yukarı yönlü hareketlerin devam etmesi halinde dünün zirvesi olan 2075 pivot seviyesinin bulunduğu 2105$ seviyeleri direnç olarak izlenebilir. Geri çekilmelerde ise 2048$ – 2020$ ve 2005$ seviyeleri destek konumunda bulunmaktadır.

 

Şeker Yatırım – XAUUSD Altın Yorumu

Alıcıların baskın olduğu ons altında yukarı yönlü eğilimin bugün de devam etmesi halinde 2076 direnci takip edilebilir. Bu seviyenin kırılması durumunda 2090 seviyesi ikinci direnç olarak hedeflenebilir. Satışların kuvvetlenmesi halinde ise sırasıyla 2041 ve 2020 destekleri test edilmek istenebilir.

 

Seda Yalçınkaya, Araştırma Uzmanı – Altın Fiyatları Ne Olacak? XAUUSD Analizi

Ons Altında 2055 desteği izlenecek

Ons Altın bu sabah forex piyasalarında 2058$ seviyesinde seyrediyor. Genel olarak yukarı eğilimini koruyan 2.055 seviyesi üzerinde kalmaya devam etmesi durumunda yukarı eğilim devam edecek görünüyor. Yeni alanların stop loss seviyesine dikkat etmesinde fayda var.

Teknik Analiz: 2055 desteği üzerinde kaldığı sürece pozisyonlar korunabilir. Kısa pozisyonda kalmak sakıncalı olmaya devam edebilir.

Güncel Ons ve Gram Altın Yorumları ve Analizleri Destekler: 2055 / 2040 / 2025 / 2000

Dirençler: 2080 / 2100 / 2110

 

İnfo Yatırım FX – Altın XAUUSD Yorumu

Altının 2020 yılı performansına bakıldığında yaklaşık olarak %35 oranında değer kazanımları yaşadığı görülüyor. Küresel bazda yaşanan gelişmeler altındaki hareketliliği etkilerken; düşen tahvil reel faizleri, doların küresel bazda zayıf performansı ve genel olarak küresel bazda ekonomiye dair endişelerin derinleşmesi altında yeni rekorların kırılmasına neden oluyor. Son günlerde piyasalar ABD’de yeni teşvik paketine ilişkin haber akışlarını takip ediyor. Gelen haber akışları ile birlikte ABD’de yeni teşvik paketine yönelik beklentiler artıyor ve bu beklentiler altında yukarı yönlü hareketlenmeleri destekliyor. Bununla birlikte piyasalar gün içerisinde Amerika’dan gelecek olan tarım dışı istihdam verisini takip edecek. Veri ile birlikte gelecek olan ortalama saatlik kazançlar ve işsizlik oranı verileri incelenecek. TSİ 15:30’da gelecek olan veri beklentilerin üzerinde gelirse dolarda toparlanma hareketleri gerçekleşebilir ve bu da altında bir miktar gevşeme yaşatabilir. Tüm bunlar ışığında XAUUSD’yi teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde 2075.22 seviyesi direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 2033.33 – 2010.41 – 1987.64 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

 

Ahlatcı Yatırım – Gram ve Ons Altın Yorumları

Haftanın üçüncü işlem gününde devam eden endişeler ve jeopolitik risklerin yanı sıra pandeminin olumsuz etkileri ile başa çıkmak için yeni teşviklerin gelebileceği yönündeki beklentilerin değerli metali desteklemesiyle tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 2055 Dolar seviyesine yükseldiği takip edildi. Haftanın dördüncü işlem gününde ise Altın’ın rekor seviyeye ulaşmasının ardından açıklanan ekonomik veriler ve aşı gelişmelerinin yanı sıra dikkatlerin yeni teşvik paketlerine odaklanması yükselişi sınırlandıran unsurlar olarak karşımıza çıkarken Dolar endeksindeki zayıf seyir ve artan talep ile birlikte Ons Altın’ın yukarı yönlü hareketini sürdürdüğü izlendi.

Teknik olarak incelediğimizde, Ons Altın’ın 2058 Dolar seviyesinde belirleyici olmaya devam ettiği gözlendi. Artan talep ile Ons Altın’ın yukarı yönlü hareketine devam etmesi durumunda sırası ile 2065, 2075 ve 2090 seviyeleri takip edilmesi gereken önemli direnç seviyeleridir. Olası bir aşağı yönlü harekete geçiş durumunda ise 2050, 2040 ve 2025 destek seviyeleri kısa vadede takip edilebilir.

GRAM ALTIN : Haftanın üçüncü işlem gününde kurda 7,00 TL seviyesi üzerinde hareketler devam ederken, değerli metale olan talebin devam etmesi sonucu Ons Altın’ın tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 2050 Dolar seviyesine yükseldiği gözlenmişti. Haftanın dördüncü işlem gününde ise kurda 7,20 seviyesi üzerinde sert hareketler takip edilirken, Ons Altın’daki paralel olarak Gram Altın’ında yükselişini sürdürdüğü izlendi.

Teknik olarak incelediğimizde, Gram Altın’ın 481 seviyesinde belirleyici olmaya devam ettiği gözlendi. 477 destek seviyesinin üzerinde kaldığı sürece gelebilecek alımlar ile yukarı yönlü eğilimin devam etmesi durumunda 485, 489 ve 494 takip edilmesi gereken önemli direnç seviyeleridir. Gelebilecek olası satışlar ile Gram Altın’daki eğilimin aşağı yönlü hareketinde ise 477, 474 ve 470 destek seviyeleri takip edilmelidir.

 

Işık FX – Ons Altın Yorumu

Dün de, yeni rekorlar kıran emtiada; yeni günde de 2075 seviyesinin test edilerek yeni tarihi zirvenin buraya taşınması sonrasında şuan için geri çekilmeler görmekteyiz. 2058 Dolar civarında fiyatlanan Değerli Metal’de, bu oluşan geri çekilmelerin devamı halinde; 2049, 2043, 2039, 2034 ve 2028 Dolar seviyeleri sırasıyla takip edilebilir. Öte yandan, mevcut durumda 2049 Dolar seviyesi üzerinde kalıcılığın devamı halinde; teknik olarak yeniden yukarı yönlü atakların ve buna paralel olarak da yeni rekor denemelerinin oluşması söz konusu olabilir. 

Güncel Ons ve Gram Altın Yorumları ve Analizleri

 

Aşı Haberi Geldi, Altın Yükselişini Sürdürecek mi?

Rusya’dan gelen aşı haberi sonrasında altın yükselişini sürdürecek mi? Altın ne kadar çıkabilir? Altın buradan düşer mi? Altın düşerse kritik destekler hangileri olur? Altın borcu olan ne yapmalı? Altında uzun vadeli hedef nedir? Bu sorulara teknik analizle cevap vermeye çalıştım.

 

30.07.2020 tarihli Altın Yorumları, Güncel Ons ve Gram Altın Analizleri

Ekin Akbaş, Araştırma Yönetmeni, Tacirler Yatırım – Ons Altın Analizi

Temmuz ayı toplantısında piyasa beklentilerine paralel olarak faizlerde ve para politikasında bir değişikliğe gitmeyen Fed, güvercin tonunu koruyarak ekonominin parasal teşviklere duyduğu ihtiyacın sürdüğünü belirtti. Fed toplantı kararının açıklanmasının ardından 93,40 seviyesinden 93,18 seviyesine inen dolar endeksi, Mayıs 2018’den bu yana en düşük seviyesine geriledi. Endeks daha sonra Asya seansında 93,20 – 93,50 bandında dalgalandı. Fed toplantısının ardından dolar endeksinde hızlanan geri çekilme ile birlikte dün akşam saatlerinde yeniden 1980 seviyesini eden ons altın, Asya seansında 1960 – 1980 bandında dalgalandı. Ons altın fiyatları bu sabah saatlerinde 1961 seviyesinden işlem görüyor. Momentum ve trend göstergeleri altındaki genel yükseliş eğiliminin sürdüğünü doğruluyor. Başta negatif reel getiriler olmak üzere piyasadaki kıymetli madenleri destekleyen mevcut dinamiklerin devam etmesi durumunda ons altındaki geri çekilmelerin sınırlı kalmaya devam etmesini bekliyoruz.

Güncel Ons ve Gram Altın Yorumları ve AnalizleriAltın fiyatları rekor yüksek seviyelerde seyrettiğinden dolayı aşağı yönlü hareketlerde tampon görevi görecek bir destek seviyesi veya yükselişlerde sınırlayıcı etkide bulunabilecek bir direnç seviyesi mevcut değil. Burada, Salı günkü geri çekilme hareketinde destek görevi gören 1900 seviyesi kısa vadede ön plana çıkıyor. Dolayısı ile teknik göstergelerin ürettikleri sinyaller doğrultusunda ons altının kısa vadede 1900 seviyesi üzerine tutunmaya devam etmesini beklemekteyiz. Bugün yurt dışı piyasalarda Almanya & Euro Bölgesi Temmuz Ayı İşsizlik Oranı, Almanya Temmuz Ayı Öncü TÜFE verileri, ABD Haftalık İşsizlik Başvuruları, ABD 2Ç20 GSYİH Öncü Büyüme Oranı, ABD 2Ç20 Öncü Tüketici Harcamaları ve ABD 2Ç20 Çeyreklik Çekirdek Öncü Kişisel Tüketim Harcamaları verileri izlenecek.

 

Altın Yeni Rekor Seviyeleri Test Edecek mi? Alan Yatırım

30.06.2020 – Global piyasalar koronavirüs salgını kaynaklı haber akışına ve merkez bankalarının piyasalara sağladığı likiditeye bağlı olarak yön arayışını sürdürüyor. Hükümetler ve Merkez Bankaları tarihi düşük seviyelere gerileyen politika faiz oranları, dünya tarihinin daha önce şahit olmadığı bir likidite bolluğu ve helikopter para yöntemiyle salgının ekonomi üzerindeki etkilerini hafifletmeye çabalıyorlar. Kademeli olarak ekonomilerin açılmaya başlanması vaka sayılarında da artış yaşanmasına neden oluyor. Altın açısından oldukça hareketli bir hafta geride kalırken piyasa dinamikleri mevcut konjonktürün altın lehine olduğuna işaret etmeye devam ediyor. Powell bugün ABD Temsilciler Meclisi’ne yapacağı sunumunda ekonominin önünde olağanüstü bir belirsizlik olduğunu ifade edecek. Ekonominin yeniden açılmasıyla birlikte istahdam ve tüketici harcamalarında gözle görülür bir artış olduğunu, toparlanmanın beklenenden hızlı olduğunu söyledi. Ekonomideki açılmanın hem olumlu hem olumsuz etki yarattığını, virüsün kontrol altına alınma ihtiyacının arttığı değerlendirmesinde bulundu. Mart ayında politika faiz oranını sıfıra indirdiklerini söyleyen Powell maksimum istihdam ve fiyat istikrarı hedefleri sağlanana kadar faizleri bu seviyelerde tutmayı planladıklarını ifade etti. 

Güncel Ons ve Gram Altın Yorumları ve AnalizleriKoronavirüs salgının yarattığı ekonomilerdeki toparlanmaya ilişkin belirsizliklerle birlikte altın fiyatları son 4 yılın en büyük çeyrek dönem kazancını gerçekleştirdi. Diğer yandan ABD’de Kasım ayında gerçekleştirilecek başkanlık seçimlerine yönelik belirsizlikler, adaylar arasındaki rekabetin kızışması, toplumsal huzursuzluğa bağlı yükselen şiddet ortamı altının güvenli varlık talebinden destek bulmasına neden oluyor. Diğer taraftan ABD ve Çin arasındaki ticaret gerilimi tarafların karşılıklı hamleleriyle gündemde kalmaya devam ediyor. Makroekonomik veriler beklenenden erken toparlanmaya işaret etse de tüketicilerin ekonomiye tam olarak güvenip harcamalarını artırmaları zaman bulabilir. Koronavirüs vaka sayılarındaki artış şimdilik piyasalar üzerindeki en büyük risk olarak gözüküyor. Salgının hızla yayılmasına ve tüketici güveninin düşmesine önlem olarak FED gerektiği sürece tüm araçlarını kullanmaya hazır. Son toplantıda getiri eğrisi kontrolünün açık bir soru nitelğinde olduğunu ifade etse de başkan yardımcıları bu alternatif para politikası aracının masada olduğunun sinyalini veriyor.

Geçtiğimiz hafta altın raporumuzda işaret ettiğimiz 1765 $ direncinin kırılmasıyla birlikte, kendine yükseliş zemini bulan ons altın önemli bir direnç noktası olan 1778-1780 $ seviyelerini test ettikten sonra geri çekildi. Teknik açıdan altının ons fiyatında 1790 $ seviyesi direnç noktası olarak öne çıkıyor. Bu seviyenin aşılması durumunda yukarı yönlü momentumun sürmesi ve psikolojik seviye olan 1800 $ seviyesinin aşılması beklenebilir. Tabii bu seviyelerin aşılması için ABD tahvil faizlerinde daha geniş çaplı bir çöküş iyi bir kataliz görevi görebilir. Olası geri çekilmelerde ise 1765 $ seviyeleri takip edilmelidir. Global ekonomik konjonktür altın fiyatlarının yeni rekor seviyeleri test edebileceğine işaret ederken, altında alım yönündeki pozisyonların koruması, olası geri çekilmelerin ise alım fırsatı olarak değerlendirilmesi rasyonel bir strateji olacaktır.

Gram Altın Yorumu : Gram altın bir süredir Dolar TL kurunun yatay seyretmesine rağmen altının ons fiyatındaki yükselişten destek buluyor. Gelişen piyasa ülke para birimlerinin koronavirüs salgını nedeniyle baskı altında kalmasıyla Dolar TL kuru 6.86 seviyesini test ediyor olsa da bu bölgedeki hareketler oldukça sınırlı kalıyor. Gram altının ons fiyatındaki yükselişe bağlı olarak yukarı yönlü hareketini devam ettirmesini beklemekteyiz. Teknik açıdan ilk aşamada 392 ve 395 TL seviyesi takip edilecekken, olası geri çekilmelerde öncelikle 385 ve 388 TL seviyeleri alım fırsatı olarak değerlendirilebilir. 

 

Altın Fiyatlarında Yükseliş Sürecek mi? Alan Yatırım

12.05.2020 – Altının yükseliş dinamiklerine baktığımızda, petrolün tarihi düşük seviyelere kadar geriledikten sonra yükselişe geçmesi deflasyon ve düşük enflasyon riskini azaltıyor. Önümüzdeki süreçte altın fiyatları üzerindeki deflasyon kaynaklı baskının etkisinin kaybolması beklenebilir. Geçtiğimiz haftalarda FED Başkanı Jerome Powell da düzenlediği basın toplantısında FED’in deflasyona  izin vermeyeceğinin altını çizmişti. ABD ve AB’nin enflasyon hedefi %2 seviyelerinde bulunurken, Merkez Bankalarının sıfırlı seviyelere yakınsayan politika faizlerini en azından şimdilik 2021 yılı sonuna kadar sürdürmesi bekleniyor. Bu konjonktürde en az 2-3 yıl daha eksi reel faiz ortamının devam etmesini, altın fiyatlarının negatif reel faizlerden beslenmeyi sürdürmesini beklemekteyiz.

Altına olan ilgi ETF kanalındaki girişlerde de görülebiliyor. Altın destekli ETF varlıklar geçtiğimiz haftalarda 3000 tonun üzerine çıkarken sadece yıl başından bu yana 400 tonluk bir giriş var. Birinci çeyrekteki güçlü fon girişi son 4 yılın en güçlü alımına işaret ediyor.  Altın risk iştahında son dönemde görülen toparlanmaya rağmen bol likidite kaynaklı olarak ilgi görmeye devam ediyor. ETF varlıklar rekor seviyeleri yeniledikçe altının ons fiyatının yükselişini sürdürmesi beklenebilir.

Güncel Ons ve Gram Altın Yorumları ve AnalizleriDiğer tarafta ise ABD ve Çin arasındaki siyasi tansiyon şimdilik durulmuş gibi gözükse de ABD global tedarik zincirinde Çin’e olan bağını koparmak için birkaç senedir çalışma yürütüyordu. Bu çalışma 2019 yılında ticaret savaşıyla beraber hız kazandı. Covid-19 pandemisi sonrasında ABD makroekonomik verilerinden, imalatın ciddi bir can kaybı içerisinde olduğu görülebiliyor. Taraflar arasındaki gerilim yeni haftada kısmen durulsa da imalat sanayisinin zayıflamasıyla zor günler geçiren ABD yönetimi seçim döneminde elini güçlendirebilmek adına Pekin yönetimini zorlaması beklenebilir. Altının ons fiyatının siyasi tansiyondaki yükselmelere bağlı olarak yukarı yönlü reaksiyon göstermeye devam etmesini beklemekteyiz.

Altın fiyatları tıpkı 2008 krizi sonrası FED’in sıfırlı seviyelere indirdiği faizlerden destek aldığı dönemdeki gibi 1900 $’ın üzerini test etmek için bir güç arayışı içerisinde görünüyor. Kovid-19 ve son yılların en önemli ABD Başkanlık seçimleri iyi bir katalizör olabilir. Daha önceki analizlerimizde de belirttiğimiz üzere Covid -19 pandemisi altında dolar cinsinden yeni rekor seviyeler için hareket alanı sağlamasını beklemekteyiz. Sözün özü olarak likidite bolluğuna gösterdiği reaksiyon aynı 2001-2002 ve 2008 yılındakiyle aynı olmasını beklemekteyiz. 2020 yılının ilk yarısındaki gelişmeler altının ons fiyatı için 2011 yılındaki zirve olan 1,900 $ seviyesine kadar bir hareket alanı yaratırken, 1700 $ seviyesi üzerinde kalıcılık sağlanması durumunda önceki raporumuzda belirttiğimiz 1800-1850 $ seviyelerine yükseliş masadaki yerini korumaktadır. Geri çekilmelerde ise destek noktası olan 1650 $ seviyeleri alım fırsatı sunacaktır.

Gram Altın/TL Yorumu, Alan Yatırım

Gelişen ve gelişmekte olan piyasa ülkeleri virüs kaynaklı sert daralmanın olumsuz etkilerinden kurtulabilmek için parasal ve mali genişleme yoluna gittiler. Virüs sonrası dönemde bol likidite nedeniyle enflasyonda tekrar bir yükseliş görülse de Merkez Bankaları faiz oranlarını yeniden artırma konusunda aceleci davranmayacaklarını ve temkinli olacaklarını beklemekteyiz.  Güncel Ons ve Gram Altın Yorumları ve Analizleri 

Bu çerçevede Türkiye’de ve global bazda faiz seviyelerinin orta vadede  global enflasyon seviyesinin altında kalmasını ve bu durumun eksi reel faiz ortamını devam ettirmesini beklemekteyiz. TL dahil gelişmekte olan para birimleri dolara karşı değer kaybederken ABD doları da artan bütçe açığı ve eksi reel faiz nedeniyle altına karşı değer kaybetmektedir. Sonuç olarak; TL bazında altındaki mevcut konjonktürün 1-3 yıl daha sürmesini, hem TL hem dolar cinsinden altındaki yükselişin devam etmesini beklemekteyiz. Bu süreçte altının global bazda eksi reel faizlerden destek bulacağını düşünmekteyiz. Sonuç olarak; ABD doları altına karşı değer kaybederken, TL dahil gelişen piyasa ülke para birimleri de dolara karşı değer kaybetmektedir. Bu çerçevede TL cinsinden altın fiyatlarındaki yükselişin devamını beklemekteyiz. Geri çekilmeler ise alım fırsatı olarak değerlendirilebilir.