Ana sayfa Raporlar Altın Yorumları, Brent ve WTI Ham Petrol Analizleri Güncel Ons ve...

Güncel Ons ve Gram Altın Yorumları ve Analizleri

Altın Fiyatları Ne Olur?

Günlük ons ve gram altın yorumları ile uzmanların teknik analiz çalışmalarını bu sayfada bulabilirsiniz. Altın yükselir mi, düşer mi? Altın Fiyatları bugün ne olur? Altın alınır mı?  Kurum ve uzmanlardan gelen en son yorum en üstte yer almaktadır. Analizler genel olarak ile kısa-orta vadeli yorumlardır. Uzun vadeli analizler başlıkta belirtilmiştir. Ons Altının fiyatı Dolar cinsinden fiyatlandığı için Gram Altın dediğimiz Türk Lirası cinsinden olan Altın fiyatında da Dolar Kuru etkilidir. Aşağıdaki kutu içinde gram altın fiyatını bulabilirsiniz.

100.000 TL Paranız Olsa Nasıl Yatırım Yapardınız? Sanal Para ile Deneyin!

 

19.07.2019 tarihli Altın Yorumları, Güncel Ons ve Gram Altın Analizleri

Troy Gold Takas – Ons Altın ve Kıymetli Metaller Yorumları

Altın uzun zamandır kıramadığı 1440 dolar/ons direncini kırarak, Perşembe gününde son altı yılın zirvesinde rekor seviye  test etti. Seansa 1426,11 dolar/ons seviyesinden başlayan sarı maden, ABD seansının açılışına kadar satıcılı seyir içerisinde hareket ederken, günün en düşük seviyesini 1414,77 dolar/onsla kaydetti. Akşam saatlerinde ABD Başkanı Donal Trump, Hürmüz Boğazı’nda İran’a ait insansız hava aracını vurduklarını duyurdu. Bu haber akışı sonrası piyasalardaki risk algısı yükselirken, altın hızlıca pozitif tepki verdi. Uzun süredir kırmakta zorlandığı 1440 dolar/ons direncini aşarak, 1448,03 dolar/onsla günün en yüksek seviyesini kaydetti. Bu seviye aynı zamanda altının son 6 yıldır kaydettiği en yüksek seviye olarak kayıtlara geçti. Seans sonunda 1446,04 dolar/onstan dengelenen altın günlük bazda hanesine yüzde 1.4 kazanç yazmış oldu.

Gümüş ise altınla beraber hareket ederek 16,35 dolar/ons seviyesine ulaşıp, 2018 Haziran’dan beri en yüksek seviyesini kaydetmiş oldu. Gün sonunda hanesine yüzde 2.3 kazanç yazarken, beyaz maden rallisini sürdürmüş oldu. Altın fiyatlarındaki yükseliş dolayısıyla Borsa İstanbul Kıymetli Madenler Piyasasında satıcılı seyir görülürken, 1379 kg altın işlemi gerçekleşti. 

 

Ziraat Yatırım – XAUUSD Altın Fiyatları Yorumu

New York Fed Başkanı başta olmak üzere Fed bölgesel başkanlarından gelen güvercin yorumların ardından Dolar değer kaybederken, İran kaynaklı jeopolitik risklerin – Trump, Hürmüz Boğazı’nda ABD Deniz Kuvvetlerine ait bir savaş gemisinin güvenliğini tehdit eden İran’a ait bir insansız hava aracını düşürdüklerini söyledi – gündemde kalması değerli madene talep getirdi. Ons Altın bu sabah itibariyle 1.453 seviyesine kadar yükseliş kaydetti. Şu aşamada, özellikle Dolar’da baskının devam etme ihtimali değerli madeni destelemeye devam edebilir. Bu kapsamda, olası kar satışlarında 1.430 desteğinde alım görülebilir ve tekrar bugünkü en yüksek seviye olan 1.453 seviyesini test edilebilir. Sonraki sıralı dirençler ise 1.457 ve 1.469 seviyelerinde.

 

İnvestaz – Ons Altın Yorum

Altın Fiyatları Kritik Direnç Seviyelerinde / 1456 Önemli Direnç Seviyesi / Günlük Değişim % 1,39

Altın fiyatları, geçtiğimiz haftalarda Fed Başkanı Powell’ın yaptığı açıklamalar sonrası faiz indirimi beklentisi artması sonrası geri çekilme yaşamıştı. Daha sonrasında 1400’lü seviyelerden gelen alımlar ile birlikte yeniden yükselişe geçen altında geçtiğimiz işlem gününde alımların devam ettiğini gördük.

Dört saatlik grafikte hareketli ortalamaların altında seyreden değerli madende günlük pivot 1435 üzerinde 1448 – 1456 – 1469 direnç seviyeleri gündeme gelebilir. Düşüşlerde 1423 – 1415 – 1402 destekleri takip edilebilir.

 

Gedik Yatırım – Ons Altın Ne Olur? Altın Yorumu

Ons altın dün 6 yıllık zirvesini yenileyerek 1453$ seviyelerine yükselirken bu sabah 1442$ seviyesinden işlem görüyor. NY Fed Başkanı Williams, “Faiz ve enflasyon düşükken ekonomi yavaşlıyor. Felaket başımıza gelmeden erken davranmalı, nötr faizi 50 bp indirmeliyiz.” açıklamasının ardından bankadan yapılan düzeltmede başkanın 20 yıllık araştırmaya dayalı teorik konuşma yaptı, toplantıya dair sinyal vermedi denildi. Tüm bu karışıklık esnasında 31 Temmuz’a yönelik olarak 50bp faiz indirim ihtimali bir ara %66’lara kadar yükseldi. Teknik olarak 1440$ seviyesi eski direnci yeni desteği. Şimdilik haber etkisiyle direnç kırılsa da geri çekilmelerde 1420$ halen daha önemli bir oyuncu. 1440/ 1452/ 1456 dirençler, 1440/ 1420/ 1415 ise desteklerdir.

 

Alan Yatırım – Ons ve Gram Altın Fiyatları Yorumları

XAUUSD… FED Yetkilileriyle Temmuz Ayı Faiz İndirimi Desteklenmekte… FED yetkililerinin Fed’in hızlı harekete geçmesine yönelik açıklamalarıyla Temmuz ayı toplantısında 25 baz puan üzerinde faiz indirimi olabileceği beklentileri güçlendi. Dolar’ın global bazda değer kaybetmesi ile değerli maden 1450 seviyesine yükseldi. ABD-Çin ticaret anlaşmasına yönelik belirsizliklerin devam etmesi ve müzakerelere yönelik net adımların olmamasıyla güvenli liman talebinin öne çıktığını söyleyebiliriz.

Altının ons cinsi, günü 0.52% değer kazancı ile tamamladı. Teknik olarak Altının ons cinsi, orta vadeli yükseliş trendi ve kısa vadeli yükseliş trendi içinde bulunmaktadır. Bununla beraber Ons altında kısa vadeli direnç seviyeleri 1,443.00 ve 1,458.00’de, destek seviyeleri ise 1,428.00 ve 1,413.00’de bulunmaktadır.

GLDGR…Gram Altında Yüksek Volatilite Gözlemlenmekte… Piyasadaki faiz indirimi beklentileriyle volatiliteli seyreden gram altın, Ons Altındaki yükseliş ile birlikte sabah saatlerinde 261 seviyesinden işlem görmektedir.

Altın gram cinsi, günü 0.24% değer kaybı ile tamamladı. Teknik olarak Altın gram cinsi, orta vadeli yükseliş trendi ve kısa vadeli yükseliş trendi içinde bulunmaktadır. Bununla beraber Gram altında kısa vadeli direnç seviyeleri 263.00 ve 267.00’de, destek seviyeleri ise 259.00 ve 255.00’de bulunmaktadır.

 

İnfo Yatırım FX – Altın XAUUSD Yorumu

Altın İHA Haberi İle Sert Yükseldi

Amerika kanadında yatırımcılar artık Fed’in faiz indirim yoluna gideceğine kesin gözüyle bakıyorlar. Fakat şimdi sıradaki soru şu: ‘faiz indirimlerinin büyüklüğü ne kadar olacak?’ Piyasalar bölgeden gelen her ekonomik veriyi değerlendirip ipuçları ararken, Fed başkanlarının yaptıkları açıklamalarda fiyatlamalara etki ediyor. Bununla birlikte küresel riskler başlıca önemli konulardan biri. Dün akşam saatlerinde Trump’ın Hürmüz Boğazı’nda İran’a ait insansız hava aracınnı düşürdüklerine yönelik yaptığı açıklama piyasalardaki gerilimi birden artırdı ve bu gerilim güvenli limanlara kaçışı sağladı. Böylelikle altın fiyatlarında yukarı yönlü sert hareketlenmeler gerçekleşti. İran kanadından böyle bir haberin kendilerine ulaşmadığı cevabı verilse de piyasalarda endişeler artış gösterdi. ABD – İran gerilimi ile birlikte uzun süredir devam eden ABD – Çin rekabeti küresel risk faktörlerini artırıyor. Bu da altın fiyatlarında volatiliteye neden oluyor. Gün içerisinde FOMC üyelerinin konuşmaları takip edilecek, bununla birlikte küresel bazda gerginliği artıracak bir haber akışı volatiliteyi sert etkileyebilir. XAUUSD’yi teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1478.95 – 1526.05 – 1578.53 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1435.87 – 1382.62 – 1359.97 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir. 

 

Şeker Yatırım – XAUUSD Altın Yorumu

Son günlerde emtialara gelen alımlardan payını alan altın dün de sert yükseldi ve bir süredir geçemediği 1427 direncini geçti. 20 dolarlık artış yaşayan altının günlük kapanışı 1445 oldu. EURUSD ise yaklaşık 50 piplik artışla 1.1275 seviyesinden kapandı.

Emtiaların artışından nasibini alan altında bir süredir aşılamayan 1427 direnci hızla geçildi ve 1445 direnci test edildi. Bu direnç noktası aşılırsa 1455 seviyesi hedeflenebilir. Fakat bugün bir miktar geri çekilip durulması beklenebilir. Bu durumda 1427 destek olarak izlenebilir. Bu noktanın altında ise 1415 ikinci destek olarak belirlenebilir.

 

Seda Yalçınkaya, Araştırma Uzmanı – Altın Fiyatları Ne Olacak? XAUUSD Analizi

Ons altın risklerle kendisini besliyor 

Ons altın Fed üyelerinin açıklamaları ve ABD ile İran arasındaki gerginlik nedeniyle 1440$ üzerine yükselmiş durumda. ABD Başkanı D. Trump, Hürmüz Boğazı’nda İran’a ait bir insansız hava aracını birkaç kez uyarılmasına rağmen gemiye 900 metre kadar yaklaşması nedeniyle savunma amaçlı düşürdüklerini kaydetti. İran’da böyle bir bilginin kendilerine gelmediğini iddia ediyor. Ortadoğu’daki gelişmeler ve Fed üyelerinden faiz indirimini destekleyen açıklamaların gelmesi ons altında güvenli liman algısının çalışmasını destekliyor. Diğer yandan hala ABD ve Çin arasındaki gelişmeler sürüyor. Kısacası ons altın için piyasada riskler ve belirsizlik devam ettiği sürece geri çekilmeler sınırlı kalabilir. Bugünde olası haber akışlarına karşı dikkatli olmakta fayda var.

Teknik Analiz: Ons altın izlediğimiz 1440$ seviyesinin çevresinde fiyatlanıyor. Bu seviyenin üzerinde kaldığı sürece yukarı yönlü hareketinin sürmesi beklenebilir. Yukarıda 1450$ ve 1455$ seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Ons altın 1440$ seviyesinin üzerinde kalamazsa belli noktalardan kar satışları görülebilir. Ancak geri çekilmelerde çok kalıcı olması şimdilik pek fazla beklenmiyor.  

Dirençler: 1450 / 1455 / 1458
Destekler: 1440 / 1430 / 1425 

 

Muammer Demir, Araştırma Uzmanı, Ahlatcı Yatırım – Ons Altın Ne Olacak? XAUUSD Yorum

Dün, ons altının 1448 seviyeleri civarını test ettiğini gördük. Gün içerisinde, dolar endeksi ve ABD on yıllık tahvil getirisinde yaşanan değer kayıpları sarı metal fiyatlamaları üzerinde olumlu yansımaları görülüyor. Diğer taraftan, ABD’nin İran’a ait insansız hava aracını düşürdüğünü açıklaması sonrasında global piyasalarda risk iştahında azalışlar görülürken emtialar arasında güvenli liman olma özelliği ile ön plana çıkan kıymetli metalde değer kazanımlarının yaşandığı görüldü.

Bugün, ABD’de açıklanacak olan öncü Michigan Tüketici Güveni verisi ve FOMC Üyesi Bullard’ın açıklamaları dolar bazlı fiyatlamalar açısından yakından takip edilecek.

Teknik olarak bakıldığında, ons altının psikolojik seviyesi olan 1440 seviyesi fiyatlamaların seyri açısından belirleyici olmaya devam edebilir.  Bu seviyenin yukarı yönlü geçilmesi durumunda 1457, 1464 ve 1475 direnç seviyeleri takip edilebilir. Olası, bu seviye altına geçişlerde ise 1432, 1427 ve 1420 destek seviyeleri izlenebilir.

 

Ali Akbulut, Araştırma Uzmanı, Işık FX – Ons Altın Yorumu

Çarşamba günü ABD’de açıklanan zayıf verilerin; resesyon endişelerini tetiklemesi ve bu bağlamda FED faiz indirimine dair ihtimallerin güçlenmesinden destek bularak güvenli liman talebi gören emtia, dün sabah saatlerinde de 1429 Dolar seviyesinin üzerini test etti. Ancak, Avrupa Merkez Bankası(ECB’)nın enflasyon hedefinde revizyona gitmeyi düşündüğüne yönelik haber akışları ile İngiltere ve ABD’de açıklanan ekonomik verilerin beklentileri karşılaması ve ABD borsalarında oluşan alıcılı işlemlerin güvenli limanlardan çıkışa neden olması ile Ons Altın baskı yedi. Akabinde ise; ABD’de açıklanan olumlu verilere karşın, akşam saatlerinde John Williams, Richard Clarida ve James Bullard gibi önemli FOMC üyelerinden gelen “güvercin” tondaki açıklamaların 31 Temmuz FOMC kararlarında FED’in 50 Bp faiz indirme ihtimallerini yüzde 50’nin üzerine çıkarmasından tekrar destek bulan Sarı Metal, 2013 Mayıs ayından bu yana ilk kez 1452 direnç seviyesini test etti. Yeni güne bir miktar kâr satışı ile başlayan emtia için gün boyunca yine; küresel ekonomik risklere dair haber akışları ve açıklanacak verilerin sonuçlarını dikkatle takip edeceğiz. Bu bağlamda, küresel ekonomik görünüm ve FED başta olmak üzere majör merkez bankalarının politika adımlarına dair ortaya çıkacak tablo Dolar Endeksi veya tahvil ve pay piyasaları üzerinden Sarı Metal üzerinde oynaklıklara neden olabilir.

Teknik Seviyeler;
Dirençler: 1447, 1452, 1457, 1461, 1467
Destekler: 1440, 1434, 1431, 1426, 1418

18.07.2019 tarihli Altın Yorumları, Güncel Ons ve Gram Altın Analizleri

 

Ekin Akbaş, Araştırma Yönetmeni, Tacirler Yatırım – XAUUSD Beklentileri Altın Fiyatları Yorumu

Altında Yön Yukarı

Dün sabahki bültenimizde, ons altın grafiğine oluşan üçgen formasyonunun alt sınırına (desteğine) denk gelen 1400 – 1405 bandının destek görevi görmesini beklediğimizi ve altın fiyatlarının bu bölgeden yönünü yeniden yukarı çevirmesini beklediğimizi ifade etmiştik. ABD’den geçtiğimiz hafta içerisinde gelen güçlü Perakende Satışlar ve Sanayi Üretimi verilerinin ardından dolar endeksinde görülen yükseliş ile birlikte 1400 seviyesine doğru düşüşe geçen ons altın, dün sabahki bütenimizde de öngördüğümüz üzere 1400 seviyesinden yönünü yeniden yukarı çevirdi ve 1425 seviyesi üzerine çıktı. Ons altında görülen bu yükselişte, Euro Bölgesinden gelen güçlü enflasyon verileri sonrasında değer kaybeden dolar endeksi etkili oldu. Altın fiyatları bu sabah saatlerinde 1420 seviyesinin hemen üzerinde hareket ediyor.

Yukarıdaki grafik üzerinden de görülebileceği üzere ons altının günlük grafiğinde oluşmuş olan üçgen formasyonunu yakından izlemeye devam ediyoruz. Bir devamlılık formasyonu olan yükselen üçgen formasyonu bize, 1425 direncinin yukarı yönlü kırılması ile birlikte ons altındaki yükseliş hareketinin hızlanabileceğini ve 1450 seviyesine doğru devam edebileceğini işaret ediyor. Dolayısı ile düşüşlerin alım fırsatı vereye devam ettiği ons altında, 1450 seviyesinin önümüzdeki dönemde hedef haline gelebileceği görüşündeyiz. Bugün ABD’den gelecek olan Haftalık İşsizlik Başvuruları, Temmuz Ayı Philadelphia Fed İmalat Endeksi ve Haziran Ayı Conference Board Öncü Gösterge verileri takip edilecek.

 

17.07.2019 tarihli Altın Yorumları, Güncel Ons ve Gram Altın Analizleri

Altın Sürpriz Yapacak mı?

Tunç Şatıroğlu Ons ve Gram Altın Yorumları: Altın yorumumda ons altındaki durumu inceledim. Ons altın XAUUSD bir geri çekilme yapacak mı? Altın düşecek mi? Altın için önemli destek ve direnç seviyeleri hangileridir? Gram altın ne olacak? Gram altın alınır mı? Gramaltın çıkar mı? Bu sorulara teknik analizle cevap vermeye çalıştım. 

 

İş Yatırım – Ons Altın Yorumu

08.07.2019 – Zayıflayan veri setlerine paralel Merkez Bankaları’ndan gelen faiz indirim ve ek parasal genişleme sinyalleri Altın’a yönelik talebi desteklemeye devam ederken, teknik olarak geçtiğimiz hafta 1373,40’daki 1 yıllık %76,4 FIBO seviyesinin üzerinde 1386’daki trend çizgisinden destek bulan Altın’da iki kez test edilen 1439 seviyesi halen direnç konumunda (Bollinger üst bandı 1451,50 seviyesinde). Momentumun zayıfladığı Altın’da alt tarafta ise olası kar realizasyonlarında 1397 trend desteği ve sonrasında %76,4 FIBO seviyelerinin takip edileceği Altın’da pozisyon verilerindeki artış devam etmekte. Altın ETF pozisyon büyüklüğü geçtiğimiz hafta da yükselişini devam ettirirken, CFTC pozisyonlarında ise nette uzun olan spekülatif pozisyon büyüklüğü +32k kontrat daha artarak son iki senenin zirvesi olan +236k’a ulaşmış durumda.

 

Ons Altında Yeni Hedef 1600 Dolar mı? Alan Yatırım

03.07.2019 – İran’ın ABD’ye ait İnsansız Hava Aracını düşürmesi ve sonrasında yapılan karşılıklı açıklamalar geçtiğimiz ay karşımıza çıkan en önemli jeopolitik risklerden birisiydi. Dünya ticaret hacmine yönelik endişeler ve küresel büyümenin yavaşlayacağı korkusuyla güvenli liman alımlarıyla birlikte yükselen ons altın; geride bıraktığımız haftada FED’ in faiz indirimlerinin kapısını aralamasıyla birlikte dolardaki global bazda değer kaybına paralel olarak yaklaşık son 6 yılın zirvesine tırmandı ve ABD-İran hattındaki krizin de derinleşmesiyle birlikte 1438 Dolar seviyelerine kadar ulaştı. Ons altındaki yukarı yönlü bu hareket, 1400 USD direncinin geçilmesinin kalıcılığı ve 1600 USD seviyesinin yeni hedef olup olmayacağı sorularını gündeme getirdi. Her ne kadar G20 zirvesinden gelen yapıcı mesajlar ons altın fiyatını yeni haftada 1381 seviyelerine kadar geriletse de trende dair yorum yapabilmek için küresel büyümenin yavaşladığı, belirsizliklerin arttığı zaman dilimlerindeki hareketlere bakmak gerekiyor çünkü altın güvenli liman olma özelliğini korumaya devam ediyor.

2008 Küresel Krizinin ardından politika faizini 0’lı seviyelere kadar düşürerek likidite koşullarını bollaştıran FED, 2013 yılının Mayıs ayında makroekonomik verilerin normale dönmeye başladığını belirterek Niceliksel Gevşeme (QE) programını kademeli olarak sonlandıracağını duyurmuştu. 2015 yılının Aralık ayında, büyüme oranlarında istikrarın sağlanması ve güçlü makroekonomik verilerin de desteğiyle faiz artırımları başladı. O sıralarda 1046 seviyesinde işlem gören ons altın; ticaret savaşları, küresel büyümede yavaşlama beklentileri ve jeopolitik risklerle birlikte son yılların zirvesine ulaştı. Ons altının fiyatlama hareketinin tarihsel sürecine baktığımızda, ABD tahvil faizleri ve doların global bazdaki değeriyle ters korelasyon içerisinde olduğunu söyleyebiliriz. Tahvil faizleri arasındaki farkın kapanması, hatta negatif getiriye dönüşmesi resesyon sinyali olarak görülüyor. Grafik 1’e bakacak olursak tahvil faizleri 0 seviyelerine yakınsadıkça ons altın fiyatlarının da yükseldiğini görebiliyoruz.

Önceki analizlerimizde de orta vadeli ons altın fiyatı olarak referans verdiğimiz 1425 USD seviyelerine Haziran ayı içerisinde ulaşıldı. Bu süreçte ABD-Çin ticaret anlaşmasının bir türlü gerçekleşmemesi, Brexit sürecinin yılan hikâyesine dönmesi, ABD-İran arasındaki restleşmeler ve Avrupa ekonomisindeki içsel problemler gündemdeydi. Bu satırların yazıldığı tarih itibariyle dünya ekonomisindeki risklerden bazıları canlılığını korumaya devam ediyor. Kimi zaman yeni riskler altının fiyatlamasına dâhil oluyor. ABD ile Çin’in hafta sonu gerçekleştirilen G20 zirvesinde ticaret görüşmelerini sürdürme kararı alması, global piyasalarda pozitif bir hava yaratsa da, önümüzdeki dönemde anlaşmaya varmaları durumunda dahi bu haber akışı ons altındaki yukarı yönlü hareketi durdurmaya yetmeyebilir.  

Küresel Resesyon İhtimalinin Belirginleşmesi, Ons Altını 1600 USD Seviyesine Taşır mı? Haziran ayında küresel ekonomiye dair risklerin daha da belirginleşmesi ve FED’ in politika faizini kademeli olarak indireceğine dair beklentilerle yükselen altın, artan jeopolitik risklerle birlikte ivme kazandı. Çoğu piyasa analisti de dolardaki global bazda değer kaybına paralel olarak altının yukarı yönlü hareketine devam edeceği konusunda hemfikir durumda. Dolar endeksi FED’ in parasal gevşemenin kapısını aralamasıyla birlikte kritik bir nokta olan 96 seviyesinin de altını görmüştü. Dolardaki değer kaybı, parasal genişlemenin detaylarının ortaya çıkmasıyla birlikte daha da artabilir. Buna neden olan bir diğer ana etmenin ise ABD’nin uluslararası ticarette izlediği şahin tutum olduğu da şüphe götürmüyor. Hisse senedi veya tahvil gibi herhangi bir ödeme, kar payı taahhüdü bulunmayan altın, getirilerin düşmesiyle birlikte yatırımcıların ilk tercihi oluyor. Ons altının tarihsel dinamiğine baktığımızda da bu durum net bir şekilde gözlemlenebiliyor.

Altının yukarı yönlü hareketini destekleyen senaryoya bakacak olursak; FED’ in politika faizini düşürmesi ve belirli bir noktadan sonra 0’lı seviyelere yakınsaması durumunda piyasalar nezdinde FED’ in niceliksel gevşemeye gidebileceği beklentileri doğurabilir. Bu durumda ABD’ deki getiri eğrisi negatife dönebilir. ABD 10 yıllık tahvilleri ile 3 aylık bononun getirilerine baktığımızda getiri eğrisinin terse döndüğünü görebiliyoruz. Bu da bize güçlü bir resesyon sinyali veriyor. Öte yandan ABD’nin Çin ile küresel ticaret savaşını başlattıktan sonra, Avrupa ve Japonya’da da cephe açması; Çin ile bir anlaşmaya varılsa bile Avrupa ve Japonya’nın ABD’nin tutumuna nasıl karşılık vereceği sorusunun cevapsız kalmasına neden oluyor. Kaldı ki ABD ile Çin arasında ticaret konusunda bir müzakereye varılması ABD’ deki resesyon ihtimalini önlemeye yetmeyebilir. FED başkanı Powell da son konuşmasında ABD ekonomisi için aşağı yönlü risklerin canlı kalmaya devam ettiğini belirtti. Makroekonomik tablodaki olumsuz görünüm de altın fiyatlarının yukarı yönlü hareketine destek oluyor.   

Özetlersek; altındaki yukarı yönlü hareket alanı 1600 USD seviyelerine kadar açık görünürken, olası geri çekilmelerde 1375 seviyesi son 5 yılın önemli bir destek noktası olarak karşımıza çıkıyor. Ons altında yukarı yönlü hareket beklentilerinin 3 ana sebebi olduğunu söylemek mümkün. Daha önce, daha fazla faiz indirimi ve daha fazla parasal genişlemenin Avrupa Merkez Bankasının araç seti arasında olduğunu söyleyen Mario Draghi’ nin görev süresi Ekim ayında dolacak olsa da Avrupa Merkez Bankasının kurumsal vizyonu değişmeyecektir. Avrupa ekonomisi resesyon riskinden korunmak ve deflasyon riskini bertaraf edebilmek amacıyla parasal genişlemeye gidecektir. Japonya Merkez Bankasının da parasal genişlemeye devam etmesi durumunda yatırımcılar değer saklama aracı olarak altına hücum edebilirler. Bu da altının yukarı yönlü hareketini destekleyecektir. Altının yüksek kazanç sağlamasının yanında Türk yatırımcı açısından sigorta işlevi gördüğünü de ekleyebiliriz. Altının ons fiyatı dolarla belirlendiği için fiyatı arttığında, eğer Dolar da TL’ye karşı değer kazanırsa bu gram/TL fiyatına da yukarı yönlü bir şekilde yansıyor. Altın veya dolardan birisinin düşüp diğerinin yükseldiği durumda ise denge sağlanıyor. İkisinin de aynı anda düştüğü tarihsel fiyat geçmişine baktığımızda pek rastlanabilir bir durum olmadığını eklemek gerekiyor. 

Kudret Ayyıldır, Araştırma Müdür Yardımcısı, GCM Yatırım – Gram Altın Yorumu

Gram Altın’da Bu Seviyeye Dikkat

Ons Altın’daki Yükselişe Rağmen, Gram Altın Düşüyor… Gram Altın fiyatı, Ons Altın’ın 1440 dolar seviyesini denemesine rağmen pozitif kanal içerisine giremedi ve negatif görünümünü dolar kuru ile birlikte hızlandırdı. 251 destek noktasını kısa vadeli olarak önemsiyor, gram altındaki fiyat davranışı açısından kırılma durumunun izlenmesini öngörüyorum.

 

2019 Yıl Sonu Ons ve Gram Altın Tahminleri, Tonguç Erbaş Ahlatcı Yatırım Genel Müdür Yardımcısı Tonguç Erbaş ons altın ve gram altın yorumlarını Kanal Finans izleyicileriyle paylaştı. Tonguç Erbaş’ı ziyaret ettik ve kendisine sorduk. 2019 yıl sonunda ons altın ne olur, kendisinin 2019 yıl sonu gram altın tahmini nedir? Buradan gram altın alınır mı? Altın ne kadar çıkar? Ons altın daha düşer mi?

Altın Fiyatlarında 2019 Hedefleri, Dr. Dağhan Gökçe: İstanbul Şehir Üniversitesi Altın ve Kıymetli Metaller Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Dr. K. Dağhan Gökçe altın fiyatlarında geldiğimiz durumu değerlendirdi ve altın yorumunu Kanal Finans izleyicileri için paylaştı. Bundan sonra altın ne kadar çıkabilir? Altın için geçilmesi zor olan direnç neresidir? Burası geçilirse altın ne kadar çıkar? Eğer geçilemeyecek olursa altın ne kadar düşer. 2019 yılında altın ne olur?

 

Gram Altın 2019’da Ne Olur?

2019 yılında ons ve gram altına dair uzmanlar neler bekliyor? 2019 boyunca altın fiyatlarında neler görebiliriz, 2019 yıl sonu altın ve gram tahminlerini, farklı uzmanların  yorumlarını youtube sayfamızda bulabilirsiniz. 2019 Yılı Gram Altın Tahmini, Dikkat Merkez Bankaları Altın Stokluyor… Alnus Yatırım araştırma müdürü Yunus Kaya 2019 yılı için gram altın beklentilerini açıkladı. Gram altın 2019 yılında yükselecek mi? 2019 yılında gram altın ne olur? Buradan gram altın alınır mı? 2019 Gram altın tahmini nedir?

 

Çekinceler: Burada yer alan altın yorum ve altın tahminleri Kanal Finans tarafından değil uzman ve aracı kurumlar tarafından yapılmaktadır. Hangi tahmin veya yorumun kimin tarafından yapıldığı yorumun içinde bulunmaktadır. Kimi uzman altın yükselir şeklinde yorum yaparken kimisi de altın düşer şeklinde yorum yapmış olabilir. Yorumların ve tahminlerin birbirinden farklı olması doğaldır. Bu sayfada güncel uzman yorumları canlı olarak güncellenmektedir. Altının seyri nedeniyle uzmanlar tahmin ve yorumlarını gidişata göre değiştirecek olurlar veya aynı kişi ya da kurum yeni bir altın tahmini gönderecek olursa bu sayfada önceki yorum ya da tahmin yenisiyle güncellenir. Buradaki altın fiyatı tahminlerini değerlendirirken altın alış fiyatı ve altın satış fiyatı arasında farkın açılabileceğini dikkate alınız.

Bu sayfada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Altın Testimizi Deneyin