Ana sayfa Raporlar Altın Yorumları, Brent ve WTI Ham Petrol Analizleri Güncel Altın ...

Güncel Altın ve Gram Altın Yorum ve Analizleri

|

Altın Fiyatları Ne Olur?

Altın yükselir mi, düşer mi? Altın Fiyatları bugün ne olur? Altın alınır mı? Günlük gram altın ve ons altın yorumları ile uzmanların teknik analiz çalışmalarını bu sayfada bulabilirsiniz. Kurum ve uzmanlardan gelen en son yorum en üstte yer almaktadır. Analizler genel olarak ile kısa-orta vadeli yorumlardır. Uzun vadeli analizler başlıkta belirtilmiştir. Ons Altının fiyatı Dolar cinsinden fiyatlandığı için Gram Altın dediğimiz Türk Lirası cinsinden olan Altın fiyatında da Dolar Kuru etkilidir.

18.01.2019 tarihli Altın Yorumları, Güncel Ons ve Gram Altın Analizleri

Gram Altın Daha Yükselir mi? Tunç Şatıroğlu

 

Troy Gold Takas – Ons Altın ve Kıymetli Metaller Yorumu

Altın hafta sonuna yaklaşırken 10 dolarlık bandında bu kez ağırlıklı aşağı yönde hareket etti.  ABD seansına kadar sadece birkaç dolarlık hareket yaşayan altın, sonrasında satışa maruz kaldı. ABD’nin önemli Philadelphia Fed imalat endeksinde radikal bir yükseliş gözlenirken, artan yeni siparişler de pozitif havaya etki ederek altını baskı altında bıraktı. Risk iştahı artan yatırımcılar altından çıkarak madeni günün en kötü seviyesi olan 1288.95 dolar/onsa kadar sürüklediler. Seans sonuna doğru bant içine geri dönen altın kapanışı 1292.10 dolar/onstan kırmızıda gerçekleştirdi. 

Diğer yandan kıymetli metallerden Paladyum son dönemlerde artan talebe karşılık yetersiz kalan arzdan dolayı ciddi yükselişlere sahne oldu ve bu sabah itibariyle 1414 dolar/ons rekor seviyesine ulaştı. Böylece 16 yıldan sonra ilk kez altının üzerine çıkmış oldu. Yükselişiyle dikkat çeken paladyum kıymetli maden yatırımcılarının da sepetlerinde daha fazla yer almaya başladı. Altın son dönemde fundamental gelişmelerin olmamasından dolayı yukarı yönde daha kuvvetli bir hamle yapamadı.  Bugün itibariyle ABD’nin Michigan üniversitesi tüketici beklentileri rakamları önem arz ediyor. Gelen veriler altının direncini kırabilir.

 

İş Yatırım – XAUUSD Altın Yorumu

Dün çıkan ABD’nin Çin’e uyguladığı gümrük vergilerini düşüreceğine dair çıkan haber daha sonra bakanlık tarafından yalanlansa da piyasalarda ticaret anlaşmasının yakın olduğuna dair bir beklenti oluşturdu ve dolar kazanımlarını da beraberinde getirdi. Dün $1288 seviyelerine kadar gerileyen değerli metal daha sonra kayıplarının bir kısmını geri almıştı. Altın bugün ise oldukça dar bir bantta ve yatay hareketle $1291 seviyelerinden işlem görüyor. $1287 seviyesinde bulunan 1 yıllık Fibonacci seviyesi değerli metal için ilk ve en önemli destek noktası konumunda, sonrasında ise $1285 ve $1280 seviyeleri gün içerisinde destek noktaları olarak takip edilecektir. Yukarıda ise $1295 ve $1300 seviyeleri takip edilecek direnç noktaları olacaktır.

 

Ziraat Yatırım – XAUUSD Altın Yorumu

ABD – Çin müzakerelerinde olumlu haber akışıyla haftanın son işlem gününde risk iştahı pozitif seyrediyor. Basında çıkan haberlerde, ABD’nin Çin’e uygulanan gümrük vergilerini düşürmeyi planladığından bahsediliyor. Haberin piyasaya etkisi şu aşamada pozitif. Ancak değerli madende düşüş sınırlı kalmaya devam ediyor. Teknik olarak, takip ettiğimiz üçgenin halen dışına çıkılmamış gözüküyor. Şu aşamada üçgenin üst bandı 1.295; alt bandı ise 1.288 seviyesinden geçmekte. Söz konusu seviyelerin dışında hangi yönde bir hareket olursa o yönde bir ivmelenme görülebilir. Söz konusu seviyelerin dışında ilk sıralı direnç ve destekler de 1.309 ve 1.277 seviyelerinde.

 

İnfo Yatırım FX – Ons Altın Yorumu

Altın Fiyatları zirvede yatay seyrini sürdürürken yön arayışı devam ediyor

Asya borsaları, ABD-Çin ticaret görüşmelerinde ilerleme haberinin gümrük vergisi uzlaşmazlığında anlaşma umutlarını artırması ve risk iştahını desteklemesiyle yükseldi. Altın ABD hükümetinin geçici olarak kapatılmasına ilişkin belirsizliğin olduğu bir ortamda güçlü seyretti, Altının spot piyasadaki ons fiyatı XAU 1,292 dolar ile yatay seyrediyor.

Teknik olarak Ons altında saatlik grafikte 200 dak HO 1248$ seviyesinden geçiyor, gün içi oluşan fiyatlar bu seviyenin üzerinde kaldığı sürece 1273-1310$ aralığında hareket etmesini bekliyoruz. Ons Altın da kısa vadede 1275$ seviyesindeki direnç aşılmasıyla birlikte 1290$ seviyesinin üzerinde kalıcı olup olmayacağı yakından izlenecek. Yukarı yönde 1296 ve 1298 direnç seviyesi olarak izlenirken, 1286 ve 1284$ seviyeleri destek olarak izlenecektir.

 

Investaz – Ons Altın Yorumu

Kazançlar Sonrasında Hafif Geriledi  / 1285 Önemli Destek Seviyesi / Günlük Değişim % -0,12

Altın fiyatları, bir önceki seansta küresel ticaret görüşmeleri, Brexit sonrası oluşan belirsiz havanın ve yükselen dolar endeksinin etkisi ile hafif satıcılı seyir izledi. Küresel Piyasalarda Avrupa Bölgesinde Euro Bölgesi TÜFE oranları, ABD tarafında ise İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları, İnşaat İzinleri ve Konut Satışları verilerini takip edeceğiz.

Dört saatlik grafikte hareketli ortalamaların üzerine seyreden değerli madende günlük pivot  1292 üzerinde 1294 – 1296 – 1298 direnç seviyeleri gündeme gelebilir. Düşüşlerde  1289 – 1287 – 1285 destekleri takip edilebilir.

 

Alan Yatırım – Ons ve Gram Altın Yorumları

XAUUSD… Yatay Seyri Devam Ediyor… ABD tarafından Çin’e uygulanan vergilerin düşürülmeyi konuşulması, bir yandan Brexit belirsizliği ve Trump’ın Kuzey Kore lideri ile görüşeceğinin konuşulması global risk iştahı ve global risk dengeleri açısından yatay bir görünüm vermektedir.

GLDGR… Doların Yurtiçinde Değer Kaybı Yatay… TCMB faiz kararından sonra değer kazanan Türk Lirasının ardından gram altın 223TL seviyelerini test etmektedir.

 

Şeker Yatırım – XAUUSD Altın Yorumu

Geçtiğimiz haftadan beri ons altında fiyatlamalar giderek üçgen içerisinde sıkışmakta. Üçgenden hangi yönden çıkılırsa o yönde işlemler hızlanabilir. Yukarıda 1293 üzerinde tutunması ons altında 1312 direncini gündeme getirebilir. Aşağıda ise yaklaşık olarak 1286 desteğinin kırılması halinde 1275 seviyesine kadar geri çekilmeler gözlemlenebilir.

 

Ekin Akbaş, Araştırma Yönetmeni, Tacirler Yatırım – Ons Altın Yorumu

1288 – 1295 seviyeleri arasındaki yatay seyrine devam etmekte olan altının, yaşadığı sert yükseliş sonrasında bir konsolidasyon dönemi içerisinde olduğu görüşündeyiz. Teknik görünüme baktığımızda: altın fiyatlarının günlük grafiğinde, bir devamlılık formasyonu olan flama formasyonu oluşturmuş olduğunu görüyoruz. Bu formasyon bize, altının 1230’dan 1290’a giden yükseliş hareketinin kısa bir soluklanmanın ardından devam edebileceğini ve altının önümüzdeki dönemde 1300 seviyesini hedef alabileceğini işaret ediyor. Temel görünümün de teknik taraftaki sinyalleri desteklediğini görüyoruz. Küresel büyümeye yönelik artan endişeler ile birlikte 2019 başından bu yana yatırımcıların güvenli limanlara yönelmeye başladığını görmekteyiz. Ticaret savaşlarının yarattığı küresel resesyon kaygıları ile birlikte özellikle Avrupa’da güvenli liman alımları artıyor. SPDR Gold Trust ETF’inde varlıkların büyüklüğü yaklaşık son 2 ayın en yüksek seviyesine ulaşmış durumda. Ayrıca, ABD cephesinde FOMC üyelerinin faiz artırımı konusunda daha sabırlı ve yavaş davranacak olması da dolar endeksindeki yükseliş hareketlerinin baskılanmasına neden olurken, altındaki yükseliş hareketlerini destekliyor.

Tüm bunların yanı sıra, Çin ve Hindistan’ın fiziki talebinin de yükselişte olduğunu ve Dünya Altın Konseyi’nin verilerine göre küresel merkez bankalarının da altın alımlarını sürdürdüğünü görmekteyiz. Tüm bu faktörlerin etkisi ile birlikte altının 1300 seviyesi üzerini hedef alacağına yönelik beklentimizi korumaktayız. 1300 seviyesinin aşılması durumunda ise altındaki yükselişin ilk etapta 1325 – 1330 hedef olacak şekilde hızlanacağı görüşündeyiz.

 

Seda Yalçınkaya, Araştırma Uzmanı – XAUUSD Altın Fiyatları Yorumu

Ons altında yeni bir hikaye yok 

Kıymetli metal, 1290$ seviyesinin üzerindeki seyrine devam ediyor. Piyasalarda hala tedirgin havanın korunması ons altının da bu hareketini destekliyor. Bugün için ABD’den açıklanacak veriler takip edilecek ancak verilerin ABD Doları üzerinde etkisi hissedilmeyebilir. Olası haber akışlarına karşı dikkatli olmakta fayda var.  

Teknik analiz: Ons altın teknik olarak yükselen kanalının üst bölgesindeki seyrine devam ediyor. Ancak 1298$ seviyesinin üzerine yükselmekte başarısız kalıyor. Ons altın için en yakın destek 1288$ olarak izlenebilir. Bu destek noktasının altındaki kapanışlar ise 1285$ / 1282$ seviyesine doğru düşüşünü tetikleyebilir. Bu durumda ons altının daha da ivme kaybetmeye başladığını yorumlayabiliriz. 

Destekler: 1288 (14 Günlük HO) /1285 / 1282 
Dirençler: 1298 / 1300 / 1310

 

Muammer Demir, Araştırma Uzmanı, Ahlatcı Yatırım – Ons Altın ve Gram Yorumu

Dolar endeksi geçtiğimiz 3 gündür yaşanan değer kazanımlarını görece korumaya çalışarak 96.00 seviyelerinde seyrederken Ons Altın’da kısa süreli olarak düşündüğümüz bir yön arayışı devam ediyor. Dün güne 1293 seviyelerinde güne başlayan sarı metal geçtiğimiz 1 haftalık süreçte aşmakta zorlandığı 1295 seviyesini gün içinde test etse de bu seviye üzerinde fiyatlama sağlayamadı.

Haftanın son işlem gününde Ons Altın’da kritik bariyer olan 1295 seviyesini takip edeceğiz. Bu seviye üzeri fiyatlamaların kalıcı olması durumunda Ons Altın’da yukarı yönlü hareketlerin devamı görülebilir ve yükselişler 1302, 1308 ve 1312 direnç seviyelerini gündeme getirebilir. Olası bu seviye üzerine geçişlerin zayıf kalması durumunda ise fiyatlamalarda yeniden geri çekilmeler yaşanabilir ve 1280, 1276, 1270 destek seviyeleri izlenebilir.

Dolar ve Ons Altın Fiyatına Göre Gram Altın

 

Serkan İşlek, Araştırma Uzmanı, Işık FX – Ons Altın Yorumu

Brexit’e yönelik risklerin bir miktar stabil hal alması ve ABD’de açıklanan bazı olumlu şirket bilançoları ile Çarşamba akşamı rahatlayan emtia, dün Asya seansında ise; ABD Kongresi ve Adalet Bakanlığı’nın Çin’in en önemli teknoloji şirketlerinden ZTE ve Huawei’ye yönelik düşündüğü yaptırımlar nedeniyle, hedge fonların ABD Doları’nda pozisyon almaları ile baskı altına girdi. Keza, ABD’de açıklanan ekonomik veriler de çoğunlukla beklentileri karşılarken, satış baskısını derinleştirdi. Akşam saatlerinde ABD basın yayın organlarında; ABD’nin Çin’e uyguladığı gümrük vergileri iptal edebileceği yönünde çıkan spekülatif haberler ise emtia üzerinde gel-gitlere(ticaret savaşlarının bitmesi Ons Altın için pozitif, ancak risk iştahının artması ile yatırımcıların borsalara kaçması ise negatif) neden oldu. Bugün, ticaret savaşları ve Brexit gibi küresel riskler; gerek Dolar Endeksi üzerinden, gerekse risk iştahına etkisiyle Borsalar üzerinden Değerli Metal’in fiyatlamalarına etki edebilir. Ayrıca, ABD’de açıklanacak olan ekonomik datalar ve bazı bölgesel FED Başkanlarının açıklamaları da fiyatlamalara etki edebilecek öneme sahip. Bu hafta yaklaşık 10 Dolarlık aralıkta sıkışarak yatay bir görünüme bürünene emtiada ayrıca, bu bağlamda kritik seviyelerden birisinin kırılması da yeni trend hareketlerine neden olabilir.

Teknik seviyeler;

Dirençler: 1292, 1297, 1302, 1309, 1316

Destekler: 1289, 1283, 1277, 1273, 1267

 

Kudret Ayyıldır, Araştırma Müdür Yardımcısı, GCM Yatırm – Altın Analizi 17.01.2019

Ons Altın Uzatmaları Oynuyor!

Bir futbol maçında 90 dakika içerisinde gol yoksa ya da berabere giden bir süreç izleniyorsa, taraftardan tutun da teknik heyet ve futbolculara kadar herkes doksanıncı dakikada hakemin vereceği uzatmalara odaklanır. Ons Altın fiyatı, tam da bu anlattığımız futbol örneğine benzer bir görüntüde spekülatörlerden gelecek son dakika hamlesini beklemektedir.

Altın fiyatı son süreçte tüm makro-ekonomik dinamiklere rağmen belirli seviyeler arasında sıkışık bir fiyatlama davranışı izlemektedir. Brexit oylamasından tutun da son dönemdeki Fed Başkanı Powell başta olmak üzere bölgesel Fed Başkanlarından gelen güvercin tutuma karşın kıymetli madenin psikolojik 1300$ üzerine çıkamadığını izlemekteyiz. Bu tutum, Altın fiyatındaki yükseliş beklentisi sona mı erdi sorusunu sormamıza imkan tanıdı. Analizin devamını buradan okuyabilirsiniz.

 

Noor Capital – XAUUSD Altın Yorumu

Hisse senedi piyasalarında toparlanma ve güvenli limanlara talebin bir miktar yavaşlaması Altın’da konsolidasyon eğilimine neden oldu. Dün Çin tarafında yapılan açık piyasa işlemleri ve vergi indirimleri de büyüme endişelerini bir parça azaltarak yükselişi frenlemiş gibi görünüyor ancak Altın’a talebe yol açan pek çok katalizör hala mevcut. Bu çerçevede uzun pozisyonların daha avantajlı olduğunu düşünüyoruz. 
Teknik açıdan 1280 stop seviyesi olmak üzere uzun pozisyonlar korunabilir. 1300 üzerine yükseliş beklentimizi koruyoruz. 1300 üzerine bir kırılma durumunda alımların kuvvetlenmesini bekleriz. 1280 beklentimiz aksine kırılırsa 200 günlük ortalama 1266 seviyesine kadar düşüş söz konusu olabilir. 
Destek: 1291,00/1280,00/1275,00/1270,00
Direnç 1300,00/1307,00/1314,00/1325,00

 

15.01.2019 tarihli Altın Yorumları, Güncel Ons ve Gram Altın Analizleri

İkon Menkul – Ons Altın Yorumu

XAUUSD – Altın, Fibonacci Üzerinde Tutunmayı Sürdürüyor…
Bugün ons Altın’da bir değerlenme görülüyor. Brexit oylaması akşam saatlerinde gerçekleşecek. Piyasa beklentisi May’in anlaşmasının Avam Kamarası’nda kabul edilmeyeceği yönünde. Bu durumun finansal piyasalarda oluşturabileceği risklerden kaçınmak isteyen yatırımcıların Altın gibi güvenli liman enstrümanlara yönelmesi XAUUSD fiyatlarını destekliyor. Bunun yanında ABD’de hükümetin kapalı olması ve ÜFE verisinin hem manşet, hem çekirdek bazda beklentilerin altında kalması ons Altın’da diğer bir destek unsuru olarak bulunuyor.

Teknik açıdan bakıldığında 61.8 fibonacci seviyesine denk gelen 1287 düzeyinden toparlanan ons Altın için kısa vadede 1292 direnci önem arz ediyor. Bu seviyenin aşılması durumunda ilk aşamada 1303 direnci takip edilebilir. Olası fiyat gerilemesinde 1287 desteği ilk aşamada, 1280 seviyesi devamında ön plana çıkıyor.

Destekler: 1287 – 1280 – 1263

Dirençler: 1293 – 1303 – 1313

 

Meksa Yatırım – XAUUSD Altın Yorumu

ALTIN için  bugün de 1300 ana direnç olma görevini başarıyla sürdürüyor. 1300 altında tutunabilirse, 1286,70 1283,60 ve 1278,85 kısa vadeli destekler konumunda. Ancak 1300 üzerine çıkarsa, 1304,00  1308,90 ve 13012,30 hedef konumuna gelebilir.

 

Gram Altın 2019’da Ne Olur?

2019 yılında ons ve gram altına dair uzmanlar neler bekliyor? 2019 boyunca altın fiyatlarında neler görebiliriz, 2019 yıl sonu altın ve gram tahminlerini, farklı uzmanların  yorumlarını youtube sayfamızda bulabilirsiniz. 2019 Yılı Gram Altın Tahmini, Dikkat Merkez Bankaları Altın Stokluyor… Alnus Yatırım araştırma müdürü Yunus Kaya 2019 yılı için gram altın beklentilerini açıkladı. Gram altın 2019 yılında yükselecek mi? 2019 yılında gram altın ne olur? Buradan gram altın alınır mı? 2019 Gram altın tahmini nedir?

 

Türkiye İçin Bir Fırsat: Her Yönüyle Altın Bankacılığı

 

VIX endeksi nedir?

 

Çekinceler: Burada yer alan altın yorum ve altın tahminleri Kanal Finans tarafından değil uzman ve aracı kurumlar tarafından yapılmaktadır. Hangi tahmin veya yorumun kimin tarafından yapıldığı yorumun içinde bulunmaktadır. Kimi uzman altın yükselir şeklinde yorum yaparken kimisi de altın düşer şeklinde yorum yapmış olabilir. Yorumların ve tahminlerin birbirinden farklı olması doğaldır. Bu sayfada güncel uzman yorumları canlı olarak güncellenmektedir. Altının seyri nedeniyle uzmanlar tahmin ve yorumlarını gidişata göre değiştirecek olurlar veya aynı kişi ya da kurum yeni bir altın tahmini gönderecek olursa bu sayfada önceki yorum ya da tahmin yenisiyle güncellenir. Buradaki altın fiyatı tahminlerini değerlendirirken altın alış fiyatı ve altın satış fiyatı arasında farkın açılabileceğini dikkate alınız.

Bu sayfada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Altın Testimizi Deneyin