Ana sayfa Raporlar Altın Yorumları, Brent ve WTI Ham Petrol Analizleri Güncel Ons ve...

Güncel Ons ve Gram Altın Yorumları ve Analizleri

Altın Fiyatları Ne Olur?

Günlük ons ve gram altın yorumları ile uzmanların teknik analiz çalışmalarını bu sayfada bulabilirsiniz. Altın yükselir mi, düşer mi? Altın Fiyatları bugün ne olur? Altın alınır mı?  Kurum ve uzmanlardan gelen en son yorum en üstte yer almaktadır. Analizler genel olarak ile kısa-orta vadeli yorumlardır. Uzun vadeli analizler başlıkta belirtilmiştir. Ons Altının fiyatı Dolar cinsinden fiyatlandığı için Gram Altın dediğimiz Türk Lirası cinsinden olan Altın fiyatında da Dolar Kuru etkilidir. Aşağıdaki kutu içinde gram altın fiyatını bulabilirsiniz.

100.000 TL Paranız Olsa Nasıl Yatırım Yapardınız? Sanal Para ile Deneyin!

 

29.05.2020 tarihli Altın Yorumları, Güncel Ons ve Gram Altın Analizleri

Ziraat Yatırım – XAUUSD Altın Fiyatları Yorumu

Yaşanan düşüşlerin ardından Ons Altın’da tepki isteği devam ederken, risk iştahının kısmen azalması ve Dolar’daki baskıyla birlikte tepki niteliğindeki yükseliş devam edebilir. Bu kapsamda, Ons Altın’ın 1.723 civarındaki yakın direncini geçerek 1.738 seviyesine doğru yükseliş kaydedebileceğini düşünüyoruz. Öte yandan, olası düşüşlerde 1.709 ve 1.698 sıralı destekler olarak izlenebilir.

 

Gedik Yatırım – Ons Altın Yorumu

Ons altın dün 1705$ ve 1727$ seviyeleri arasında dalgalanarak günü 1718$ seviyesinden kapattı. Hafta başından bu yana koronavirüsün yayılma hızındaki düşüş, ekonomilerin açılması risk iştahındaki yükselişi desteklerken, dün Çin’in yeni güvenlik yasasını onaylaması risk iştahı üzerinde baskı yarattı. Ardından ABD Başkanı Trump’ın bugün Çin ile ilgili bir basın toplantısı düzenleyeceği yönündeki haber akışı güvenli imanlara olan talebin canlı kalmasında etkili oldu. Konuya ilişkin haber akışı ön planda kalmaya devam ederken, gelen alımlarla 1720$ seviyesinin üzerinde tutunmanın sürmesi halinde 1738$ – 1747$ ve 1753$ seviyeleri izlenecek dirençlerdir. Geri çekilmenin yaşanması ile tekrar fiyatlamanın 1720$’ın altına sarkması durumunda ise 1709$ – 1700$ ve 1690$ seviyeleridir.

 

Alan Yatırım – Ons ve Gram Altın Yorumu

XAUUSD…Güvenli Varlık Talebinden Destek Buldu… ABD ve Çin arasında süregelen gerilim ve taraflardan gelen açıklamalar güvenli liman altına olan talebi artırdı. ABD ve Çin arasındaki anlaşmazlık Hong Kong’da uygulanacak ulusal güvenlik yasası üzerinden yeniden derinleşti. Trump Çin konusunda nasıl bir ilerleme kaydedileceğini bugün bir basın toplantısıyla açıklayacağını ve Çin konusunda mutlu olmadığını duyurdu. Altının ons fiyatı ABD Başkanı Donald Trump’ın Çin konusunda düzenleyeceği basın toplantısı öncesinde 1720 $ seviyelerinde işlem görüyor. Altının ons cinsi, günü 0.54% değer kazancı ile tamamladı. Teknik olarak Altının ons cinsi, orta vadeli 1714.03’deki önemli desteğini aşağı yönlü kırarken kısa vadeli düşüş trendi içinde bulunmaktadır. Bununla beraber Ons altında kısa vadeli direnç seviyeleri 1,722.00 ve 1,736.00’de, destek seviyeleri ise 1,709.00 ve 1,695.00’de bulunmaktadır.

GLDGR…377 TL Seviyelerinde… Altının ons fiyatındaki toparlanma ve Dolar TL kurundaki yükselişle birlikte 377 TL seviyelerinde işlem görüyor. Altın gram cinsi, günü 1.14% değer kazancı ile tamamladı. Teknik olarak Altın gram cinsi, orta vadeli kısa vadeli 375.75’deki önemli direncini yukarı yönlü kırdı. Bununla beraber Gram altında kısa vadeli direnç seviyeleri 379.00 ve 383.00’de, destek seviyeleri ise 376.00 ve 372.00’de bulunmaktadır.

 

Ekin Akbaş, Araştırma Yönetmeni, Tacirler Yatırım – Ons ve Gram Altın Analizi

Çin Ulusal Halk Kongresi dün, Hong Kong Özel İdari Bölgesi’nde uygulanacak Ulusal Güvenlik Yasası’nı kabul etti. ABD bu adımın ardından Hong Kong’un artık özerk olmadığını belirtti. Bu yasanın ticari statüyü de kapsayan bazı yaptırımları tetikleyebileceği belirtiliyor. Trump yönetiminin Hong Kong’un artık Çin’den siyasi olarak bağımsız olmadığını açıklaması sonrasında güvenli limanlara yönelik talebin yeniden yükselmesine neden oldu. Bununla birlikte Çarşamba günü 1700 seviyesi altını test eden ons altın kayıplarını telafi ederek 1725 seviyesi üzerine yükseldi ve üç günlük düşüşün ardından dünü yükselişle tamamladı.

Ons altın bu sabah saatlerinde 1720 seviyesinden işlem görüyor. Koronavirüs vakalarında yaşanan düşüşler ve ülkelerin normalleşme hamleleri risk algısını dönem dönem olumlu etkiliyor olsa da küresel çapta beklenen daralma ve koronavirüsün yarattığı belirsizlik etkisinin devam ediyor olması ile birlikte ons altına yönelik talebin güçlü kalmaya devam edebileceği görüşündeyiz. Dolayısı ile altın fiyatlarındaki geri çekilmelerin piyasalarda alım fırsatı olarak değerlendirilmeye devam edebileceğini düşünüyoruz. Altın fiyatlarının bu haftaki seyrinden de anlaşılabileceği üzere 1700 seviyesi altının alım fırsatı olarak görülmeye devam ettiği dikkat çekiyor. Gerek piyasalarda devam eden güvenli liman arayışı gerekse de teknik göstergelerin ürettikleri sinyaller doğrultusunda ons altın fiyatlarının kısa vadede yeniden 1750 seviyesini hedef almasını bekliyoruz.

Güncel Ons ve Gram Altın Yorumları ve AnalizleriBugün Almanya Nisan Ayı Perakende Satışlar, Euro Bölgesi Mayıs Ayı TÜFE verileri, ABD Nisan Ayı Kişisel Gelir & Ayı Kişisel Harcamalar, ABD Mayıs Ayı Michigan Tüketici Güven Endeksi (Nihai) ve Fed Başkanı Powell’ın Konuşması takip edilecek.

 

Şeker Yatırım – XAUUSD Altın Yorumu

Alıcıların baskın olduğu ons altında yukarı yönlü eğilimin bugün de devam etmesi halinde 1724 direnci takip edilebilir. Bu seviyenin kırılması durumunda 1738 seviyesi ikinci direnç olarak hedeflenebilir. Satışların kuvvetlenmesi halinde ise sırasıyla 1715 ve 1700 destekleri test edilmek istenebilir.

 

Altın ve Borsalar Başkan Trump”tan Gelecek Çin Açıklamasını Bekliyor

Perşembe akşamı ABD Başkanı Trump’ın Cuma günü Çin hakkında basın toplantısı yapacağı haberini aldık. Bu haberin borsalar üzerindeki olası olumsuz ve altın fiyatları üzerindeki olumlu etkilerini bu kısa videoda anlatmaya çalıştım.

 

Seda Yalçınkaya, Araştırma Uzmanı – Altın Fiyatları Ne Olacak? XAUUSD Analizi

Altında görünüm hala tedirgin

Küresel piyasalarda ons altın bu hafta 1735$ seviyesine doğru yükselişinin ardından bu seviyeyi aşamayarak yerini kar satışlarına bıraktı. Piyasalarda riskler sürüyor dolayısıyla altında bu durumda temkinli kalıyor. ABD ile Çin arasındaki gelişmeler altını da baskılıyor. Bugün ABD’den açıklanacak veriler var ancak etkisi altın üzerinde sınırlı olabilir. Yine ABD ile Çin arasındaki diyalog ve açıklamalar bu dönemde yakından izlenmeli. 

Teknik Analiz: Ons altında 22 günlük 1716$ seviyesinden geçiyor ve bu seviye destek konumunda. Altın bu desteğin üzerinde kalırsa bu durumda 1725$ direncine doğru yeniden tepki oluşturabilir. Ancak bunu başaramazsa yeniden satışların 1700$ seviyesine kadar karşılanıp karşılanmamasını izlemekte fayda var.  

Güncel Ons ve Gram Altın Yorumları ve AnalizleriDestekler: 1716 / 1700 / 1695 
Dirençler: 1725 / 1732 / 1735

 

Ahlatcı Yatırım – Gram ve Ons Altın Yorumları

Haftanın üçüncü işlem gününde ekonomilerdeki iyileşme sinyalleriyle birlikte piyasalar üzerindeki iyimser hissiyatın artması ve ABD – Çin arasındaki gerilimlerin etkileriyle nispeten güçlenen Dolar’ın Altın fiyatları üzerinde baskı yaratmaya devam gözlenirken, gün sonunda, Ons Altın’ın yukarı yönlü sınırlı hareketi takip edilmişti. Haftanın dördüncü işlem gününde ise ABD ile Çin arasında yaşanan gerginliğin Çin’in ‘Hong Kong Güvenlik Yasasını’ onaylaması sonucu devam ettiği izlenirken, ABD ekonomisi yılın ilk üç aylık döneminde ilk tahmin edilenden bile daha yüksek bir hızla yüzde 5 daraldı. Gün içerisinde beklentilerin altında açıklanan veriler ile birlikte Altın’ın destek bularak yükselişini sürdürdüğü takip edildi.

Teknik olarak incelediğimizde, Ons Altın’ın 1720 Dolar seviyesinde belirleyici olmaya devam ettiği gözlendi. Artan talep ile Ons Altın’ın yukarı yönlü hareketine devam etmesi durumunda sırası ile 1727, 1734 ve 1742 seviyeleri takip edilmesi gereken önemli direnç seviyeleridir. Olası bir aşağı yönlü harekete geçiş durumunda ise 1714, 1708 ve 1700 destek seviyeleri kısa vadede takip edilebilir.

GRAM ALTIN : Haftanın üçüncü işlem gününde kur tarafında zayıf veri akışı devam ederken Dolar’ın güçlü duruşunu sürdürmesi ile yukarı yönlü hareketler gözlenirken, Ons Altın tarafında piyasalar üzerindeki iyimser hissiyatı artmasına karşın ABD – Çin arasındaki gerilimin devam etmesi ile sınırlı yükselişini sürdürdüğü takip edilmişti. Gün sonunda takip edilen veriler ile birlikte Gram Altın’ın da yukarı yönlü hareketini sürdürdüğü izlenmişti. Haftanın dördüncü işlem gününde ise kur tarafında yukarı yönlü hareketler devam ederken, Ons tarafında da açıklanan veriler sonra yukarı yönlü hareketler takip edilmişti. Gün sonunda takip edilen gelişmeler ile birlikte Ons Altın’a benzer olarak Gram Altın’ında yukarı yönlü hareketini sürdürdüğü takip edildi.

Teknik olarak incelediğimizde, Gram Altın’ın 376 seviyesinde belirleyici olmaya devam ettiği gözlendi. 373 destek seviyesinin üzerinde kaldığı sürece gelebilecek alımlar ile yukarı yönlü eğilimin devam etmesi durumunda 379, 382 ve 385 takip edilmesi gereken önemli direnç seviyeleridir. Gelebilecek olası satışlar ile Gram Altın’daki eğilimin aşağı yönlü hareketinde ise 373, 370 ve 367 destek seviyeleri takip edilmelidir.

 

Osmanlı Yatırım – XAUUSD Ons Altın Yorumu

1,718.55 seviyesinin üzerinde kaldığı sürece yukarı yönlü ivmelenmeler görebiliriz. Önceki işlem gününde 1,720.21 seviyesinden kapanan ons altın için günlük kazanç %0.10 olarak gerçekleşti. 20 günlük hareketli ortalamasının üzerinde olan ons altın için RSI göstergesi 53.03 seviyesinde iken momentumu 100.21 seviyesinde. Gün içi aşağı yönlü hareketlerde 1,718.55 seviyesi takip edilebilir. Bu seviyenin geçilmesi durumunda 1,714.63, 1,709.06 ve 1,705.14 destekleri önemli hale gelebilir. Olası yükselişlerde ise 1,724.12, 1,728.04 ve 1,733.61 direnç seviyeleri olarak izlenecektir.

 

İnfo Yatırım FX – Altın XAUUSD Yorumu

Amerika ile Çin arasında Hong Kong kaynaklı gerilimler derinleşmeye devam ediyor. Son olarak dün Çin meclisi yaptığı oylamada Hong Kong Güvenlik Yasası’nı onayladı. ABD bu adımın ardından Hong Kong’un artık özerk olmadığını belirtti ve bu yasanın ticari statüyü de kapsayan bazı yaptırımları tetikleyebileceğini belirtti. Yaşanan gelişmeler küresel bazda risk iştahını azaltırken, güvenli liman taleplerini artırdı. Bu gelişmeler altın fiyatlarında yukarı yönlü hareketlenmeler yaşanmasına neden oldu. Diğer yandan Amerika’dan gelen büyüme verisi takip edildi. Ticaret Bakanlığı’nın açıklamasına göre ABD ekonomisi bu yılın ilk çeyreğinde bir önceki üç aylık döneme kıyasla yıllıklandırılmış olarak %5 küçüldü. Gün içerisinde TSİ 18:00’da Fed Başkanı Jerome Powell’ın konuşma yapması bekleniyor. Bu konuşma ile birlikte küresel bazda volatilite de artış yaşanabilir. XAUUSD’yi teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1726.02 – 1740.91 – 1764.46 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1691.74 – 1667.91 – 1643.35 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

 

Işık FX – Ons Altın Yorumu

18 Mayıs’ta 1765 USD ile 2012 Ekim ayından bu yana en yüksek seviyelerin test edildiği Değerli Metal’de, buradan başlayan kademeli geri çekilme sonrasında Çarşamba günü 1693 USD seviyesi test edilmişti. Şuan için ise 1720 seviyesinin hemen altında seyrine devam etmekte. Yukarı yönlü ataklarda 1735 seviyesinin aşılması halinde; 1748 ve 1755 USD seviyeleri ilk etapta yeniden gündeme gelebilir. Değerli Metal’de 1717 seviyesinin altına olası geri çekilmelerde ise; 1715, 1711, 1709, 1703 ve 1701 ara destek noktaları yine takibimizde olacak. 

Güncel Ons ve Gram Altın Yorumları ve Analizleri

 

Murat Akyol, Araştırma Uzmanı, Ünlü & Co, Ünlü & Co – Ons Altın Yorumu

21.05.2020 – Ons altın 1750 dolardan uzaklaşmamaya çalışıyor. Aşı umutlarının törpülenmesinin yanında daha fazla teşvik önlemi alınacağına dair beklentilerin geçerliliğini koruması altının ons fiyatının şimdilik üzerinde tutunamasa da yeniden 1750 doların üzerini test etmeye başlamasını sağladı. Haber akışına hassasiyet yüksek seyrettiği için kısa vadede volatilite de yüksek kalmaya devam edebilir. Özellikle tedavi süreci uzadıkça ve makroekonomik veriler kötü gelmeye devam ettikçe altında da yukarı yönlü denemelerin süreceğini düşünüyoruz. Teknik açıdan ise 1750 doların üzerindeki rakamlar daha güçlü bir potansiyele işaret edecektir. Aşağıda ise 1730 doları ilk destek olarak görüyoruz.

 

Altın Fiyatlarında Yükseliş Sürecek mi? Alan Yatırım

12.05.2020 – Altının yükseliş dinamiklerine baktığımızda, petrolün tarihi düşük seviyelere kadar geriledikten sonra yükselişe geçmesi deflasyon ve düşük enflasyon riskini azaltıyor. Önümüzdeki süreçte altın fiyatları üzerindeki deflasyon kaynaklı baskının etkisinin kaybolması beklenebilir. Geçtiğimiz haftalarda FED Başkanı Jerome Powell da düzenlediği basın toplantısında FED’in deflasyona  izin vermeyeceğinin altını çizmişti. ABD ve AB’nin enflasyon hedefi %2 seviyelerinde bulunurken, Merkez Bankalarının sıfırlı seviyelere yakınsayan politika faizlerini en azından şimdilik 2021 yılı sonuna kadar sürdürmesi bekleniyor. Bu konjonktürde en az 2-3 yıl daha eksi reel faiz ortamının devam etmesini, altın fiyatlarının negatif reel faizlerden beslenmeyi sürdürmesini beklemekteyiz.

Altına olan ilgi ETF kanalındaki girişlerde de görülebiliyor. Altın destekli ETF varlıklar geçtiğimiz haftalarda 3000 tonun üzerine çıkarken sadece yıl başından bu yana 400 tonluk bir giriş var. Birinci çeyrekteki güçlü fon girişi son 4 yılın en güçlü alımına işaret ediyor.  Altın risk iştahında son dönemde görülen toparlanmaya rağmen bol likidite kaynaklı olarak ilgi görmeye devam ediyor. ETF varlıklar rekor seviyeleri yeniledikçe altının ons fiyatının yükselişini sürdürmesi beklenebilir.

Güncel Ons ve Gram Altın Yorumları ve AnalizleriDiğer tarafta ise ABD ve Çin arasındaki siyasi tansiyon şimdilik durulmuş gibi gözükse de ABD global tedarik zincirinde Çin’e olan bağını koparmak için birkaç senedir çalışma yürütüyordu. Bu çalışma 2019 yılında ticaret savaşıyla beraber hız kazandı. Covid-19 pandemisi sonrasında ABD makroekonomik verilerinden, imalatın ciddi bir can kaybı içerisinde olduğu görülebiliyor. Taraflar arasındaki gerilim yeni haftada kısmen durulsa da imalat sanayisinin zayıflamasıyla zor günler geçiren ABD yönetimi seçim döneminde elini güçlendirebilmek adına Pekin yönetimini zorlaması beklenebilir. Altının ons fiyatının siyasi tansiyondaki yükselmelere bağlı olarak yukarı yönlü reaksiyon göstermeye devam etmesini beklemekteyiz.

Altın fiyatları tıpkı 2008 krizi sonrası FED’in sıfırlı seviyelere indirdiği faizlerden destek aldığı dönemdeki gibi 1900 $’ın üzerini test etmek için bir güç arayışı içerisinde görünüyor. Kovid-19 ve son yılların en önemli ABD Başkanlık seçimleri iyi bir katalizör olabilir. Daha önceki analizlerimizde de belirttiğimiz üzere Covid -19 pandemisi altında dolar cinsinden yeni rekor seviyeler için hareket alanı sağlamasını beklemekteyiz. Sözün özü olarak likidite bolluğuna gösterdiği reaksiyon aynı 2001-2002 ve 2008 yılındakiyle aynı olmasını beklemekteyiz. 2020 yılının ilk yarısındaki gelişmeler altının ons fiyatı için 2011 yılındaki zirve olan 1,900 $ seviyesine kadar bir hareket alanı yaratırken, 1700 $ seviyesi üzerinde kalıcılık sağlanması durumunda önceki raporumuzda belirttiğimiz 1800-1850 $ seviyelerine yükseliş masadaki yerini korumaktadır. Geri çekilmelerde ise destek noktası olan 1650 $ seviyeleri alım fırsatı sunacaktır.

Gram Altın/TL Yorumu, Alan Yatırım

Gelişen ve gelişmekte olan piyasa ülkeleri virüs kaynaklı sert daralmanın olumsuz etkilerinden kurtulabilmek için parasal ve mali genişleme yoluna gittiler. Virüs sonrası dönemde bol likidite nedeniyle enflasyonda tekrar bir yükseliş görülse de Merkez Bankaları faiz oranlarını yeniden artırma konusunda aceleci davranmayacaklarını ve temkinli olacaklarını beklemekteyiz.  Güncel Ons ve Gram Altın Yorumları ve Analizleri 

Bu çerçevede Türkiye’de ve global bazda faiz seviyelerinin orta vadede  global enflasyon seviyesinin altında kalmasını ve bu durumun eksi reel faiz ortamını devam ettirmesini beklemekteyiz. TL dahil gelişmekte olan para birimleri dolara karşı değer kaybederken ABD doları da artan bütçe açığı ve eksi reel faiz nedeniyle altına karşı değer kaybetmektedir. Sonuç olarak; TL bazında altındaki mevcut konjonktürün 1-3 yıl daha sürmesini, hem TL hem dolar cinsinden altındaki yükselişin devam etmesini beklemekteyiz. Bu süreçte altının global bazda eksi reel faizlerden destek bulacağını düşünmekteyiz. Sonuç olarak; ABD doları altına karşı değer kaybederken, TL dahil gelişen piyasa ülke para birimleri de dolara karşı değer kaybetmektedir. Bu çerçevede TL cinsinden altın fiyatlarındaki yükselişin devamını beklemekteyiz. Geri çekilmeler ise alım fırsatı olarak değerlendirilebilir.