Ana sayfa Raporlar Altın Yorumları, Brent ve WTI Ham Petrol Analizleri Güncel Ons ve...

Güncel Ons ve Gram Altın Yorumları ve Analizleri

Altın Fiyatları Ne Olur?

Günlük ons ve gram altın yorumları ile uzmanların teknik analiz çalışmalarını bu sayfada bulabilirsiniz. Altın yükselir mi, düşer mi? Altın Fiyatları bugün ne olur? Altın alınır mı?  Kurum ve uzmanlardan gelen en son yorum en üstte yer almaktadır. Analizler genel olarak ile kısa-orta vadeli yorumlardır. Uzun vadeli analizler başlıkta belirtilmiştir. Ons Altının fiyatı Dolar cinsinden fiyatlandığı için Gram Altın dediğimiz Türk Lirası cinsinden olan Altın fiyatında da Dolar Kuru etkilidir. Aşağıdaki kutu içinde gram altın fiyatını bulabilirsiniz.

100.000 TL Paranız Olsa Nasıl Yatırım Yapardınız? Sanal Para ile Deneyin!

 

24.10.2020 tarihli Altın Yorumları, Güncel Ons ve Gram Altın Analizleri

Altın ve Gümüş Son Haftaya Paket Belirsizliğiyle Giriyor

ABD seçimlerine günler kala cumhuriyetçiler ve demokratlar arasında kurtarma paketi hakkında bir anlaşma sağlanamadı. Altın ve gümüş seçime kadar ve seçimden sonra ne olacak? Düşüşler alım fırsatı olur mu? Seçimden sonra çıkar mı? Gram altın ve gram gümüş ne olur? Bunlara ve sizlerden gelen diğer sorulara cevap vermeye çalıştım.

 

23.10.2020 tarihli Altın Yorumları, Güncel Ons ve Gram Altın Analizleri

Ziraat Yatırım – XAUUSD Altın Fiyatları Yorumu

ABD’de teşvik paketi ile ilgili somut bir adım beklentisi sürerken değerli madenin dünkü satışların ardından aylık ortalamasında tutunduğunu izliyoruz. Dolar’ın şu aşamada güçlenemediği ortamda Ons Altın söz konusu ortalamanın geçtiği 1.900 seviyesinin üzerinde tutunabilir. Değerli madende tekrar yükseliş gözlenmesi durumunda ise 1.925 direnç olarak takip edilebilir. Diğer yandan, 1.900 desteğinin altına sarkma yaşanması durumunda 1.882 seviyesine kadar düşüş görülebilir. Ara destek 1.890 seviyesinde.

 

Murat Akyol, Ünlü&Co – Ons Altın Yorumu

Ons altın güç kaybediyor. Önceki gün 1923 dolar sınırını zorlayarak Ağustos ayından bu yana devam eden alçalan kanal direncini kırmaya çalışan ons altın bu çabasından istediği sonucu alamadı. Özellikle ABD’de mali destek paketi çalışmalarının henüz somut bir sonuç olmadan ilerliyor olması ve bu kapsamda doların dirençli kalmaya devam etmesi ons altının güç kaybetmesine neden olurken beklentilerimize paralel olarak dün 1900 dolara doğru bir geri çekilme olduğunu gördük. Mevcut eğilimin devam etmesi durumunda aşağıda 1875 dolara kadar bir gevşeme olabileceğini göz önünde bulundurmak gerekiyor. Bu noktada haber akışının altının performansında belirleyici olmaya devam edeceğini tahmin ediyoruz.

 

Yatırım Finansman Menkul Değerler – Ons Altın Yorumu

ABD’de mali pakete dair iyimserlik bir gün sürerken, piyasa yeninde Dolar’a dönüş yaptı dün. Borsalardaki satış da altını şu ortamda aşağı çekiyor. 1905 üzerindeki tutunmada altının yukarı yönü teknik olarak geçerli olsa da seçim öncesinde altında yön tayini hala zor. Bu nedenle altın tarafında yeni bir önerimiz yer almıyor.
Dirençler 1933.00 1950.00 1980.00
Destekler 1905.00 1865.00 1850.00

 

Alan Yatırım – Ons Altın  ve Gram Altın Yorumu

XAUUSD… 1,900 $ Seviyesi Üzerinde Güç Toplama Çabası İçerisinde… ABD mali teşvik paketi konusunda tarafların tutumları altın fiyatlarını baskılamaya başladı. Seçime kısa bir süre kala paket konusunda henüz somut bir ilerleme kaydedilmiş değil. Gün içerisinde geniş bir bant içerisinde fiyatlanan ons altın 1,925 $ seviyesini test ettikten sonra 1,900 $ seviyesinin altına geri çekildikten sonra gelen açıklamalarla birlikte günün ilk saatlerinde 1,907 $ seviyelerine yöneldi. Altının teknik olarak yukarı yönlü momentumunu koruması açısından 1,900 $ seviyesindeki psikolojik destek noktası önemli. Bu seviye üzerindeki kapanışların altının yukarı yönlü trend oluşturmasına destek olabilir. Altının ons cinsi, günü 1.08% değer kaybı ile tamamladı. Teknik olarak Altının ons cinsi, orta vadeli yükseliş trendi sürmekle birlikte kısa vadeli 1910.94’deki önemli desteğini aşağı yönlü kırdı. Bununla beraber Ons altında kısa vadeli direnç seviyeleri 1,909.00 ve 1,927.00’de, destek seviyeleri ise 1,891.00 ve 1,872.00’de bulunmaktadır.

GAUTRY… Tarihi Zirvesini Test Ettikten Sonra Geri Çekildi… Ons altın fiyatındaki zayıflamaya rağmen Dolar TL kurunun 7.97 seviyesine yönelmesi sonrasında gram altın 491 TL ile tarihi tepe seviyesine ulaştı. İlerleyen saatlerde sınırlı bir şekilde gram altın haftanın son işlem gününün ilk saatlerinde 486 TL seviyelerinde işlem görüyor. Altın gram cinsi, günü 0.53% değer kazancı ile tamamladı. Teknik olarak Altın gram cinsi, orta vadeli yükseliş trendi sürmekle birlikte kısa vadeli 483.73’deki önemli direncini yukarı yönlü kırdı. Bununla beraber Gram altında kısa vadeli direnç seviyeleri 489.00 ve 495.00’de, destek seviyeleri ise 484.00 ve 479.00’de bulunmaktadır.

 

Ekin Akbaş, Araştırma Yönetmeni, Tacirler Yatırım – Ons Altın Analizi

Altın Fiyatlarında Yükseliş Potansiyeli Sürüyor

Dün sabahki bültenimizde, ABD’den gelebilecek haber akışı paralelinde dolar endeksinde yaşanabilecek olası yukarı yönlü düzeltme hareketlerinin ons altının kazançlarının bir kısmını silmesine neden olabileceğini ifade etmiştik. ABD’deki teşvik paketi görüşmelerine yönelik olumlu fiyatlamaların ve artan risk iştahının etkisi ile birlikte geçtiğimiz hafta Cuma gününden bu yana aralıksız düşüş kaydeden dolar endeksinde dün düşüş eğiliminin güç kaybettiği görüldü. Piyasalardaki iyimserliğin azalması ile birlikte dün sabah saatlerinde 92,60 seviyesinden yönünü yukarı çevirerek yeniden 93 seviyesi üzerine yükselen endeks, son dört günlük düşüşün ardından günü yükselişle tamamladı. Dolar endeksinin kayıplarının bir kısmını telafi etmesi ile birlikte 1925 seviyesi üzerinden düşüşe geçen ons altın, dün 1900 seviyesi altına kadar gerileyerek 1894,79 seviyesini test etti ve günü düşüşle tamamladı.

Ons altın fiyatları bu sabah saatlerinde 1905,14 seviyesinden işlem görüyor. Aşağıdaki grafik üzerinden de görülebileceği gibi altın fiyatları dün yaşadığı geri çekilme ile birlikte kısa vadeli yükseliş kanalının alt sınırına kadar geri çekilmiş durumda. Bu noktada bugün altın fiyatlarının bugün kanalın alt sınırında (kanal desteğinde – 1905 seviyesine denk geliyor) tutunup tutunamayacağını takip edeceğiz.

Genel görünüm itibarıyla altın fiyatlarındaki yükseliş potansiyelinin korunduğunu görüyoruz. Piyasalarda etkili olmaya devam eden belirsizlikler ve risk iştahındaki oynaklık çerçevesinde altın fiyatlarında 1900 seviyesi altındaki hareketlerin kalıcı olmayacağına ilişkin beklentimiz korumaktayız. Altın fiyatlarının kanal desteğinde tutunması durumunda mevcut seviyelerin alım fırsatı vermesi ve fiyatların önümüzdeki dönemde yeniden 1930 seviyesi üzerini hedef alması beklenebilir. Bugün yurt dışı piyasalarda Ekim ayına ilişkin açıklanacak olan öncü PMI verileri yakından takip edilecek.

 

Gedik Yatırım – Ons Altın Yorumu

Ons altın 1900$ çevresinde tutunmaya devam ediyor. ABD Temsilciler Başkanı Pelosi, teşvik paketi üzerinde bazı konularda anlaşma sağlayamadıklarını ancak yine de pakete dair umutlu olduğunu belirtti. Bu açıklamalar, piyasalara nefes aldırıyor. ABD Başkanı D. Trump ve Demokrat Aday J. Biden son kez canlı yayında karşı karşıya geldi. Zaman zaman birbirlerini eleştiren iki adayın münazarası fiyatlamalar üzerinde hissedilmedi. Münazara sonrası artık gözler Kasım ayındaki seçimlerde. Dolayısıyla seçime kadar piyasadaki hareketlilik sürebilir. Bugün, ABD imalat ve hizmetler PMI verileri açıklanacak, etki sınırlı olabilir. ABD teşvik paketine dair olası açıklamalar önemli olabilir. Ons altın için 1915$ ve 1924$ dirençlerinden sonra 1932$ direnci takip edilebilir. Aşağıda, 1897$ – 1889$ – 1879$ destekler.

 

Şeker Yatırım – XAUUSD Altın Yorumu

Yukarı yönlü fiyatlamalarda 1915 seviyesi kırılmadığı sürece değerli metalde satış baskısının devam etmesi beklenebilir. Bu durumda 1896 ve 1880 seviyeleri test edilebilir. Alımların güçlenmesi halinde ise 1915 noktasından sonra 1933 seviyesi direnç oluşturabilir.

 

Osmanlı Yatırım – XAUUSD Ons Altın Yorumu

1,904.74 seviyesinin üzerinde kaldığı sürece yukarı yönlü ivmelenmeler görebiliriz. Önceki işlem gününde 1,905.08 seviyesinden kapanan ons altın için günlük kazanç %0.06 olarak gerçekleşti. 20 günlük hareketli ortalamasının altında olan ons altın için RSI göstergesi 48.99 seviyesinde iken momentumu 100.92 seviyesinde. Gün içi aşağı yönlü hareketlerde 1,904.74 seviyesi takip edilebilir. Bu seviyenin geçilmesi durumunda 1,901.78, 1,898.49 ve 1,895.53 destekleri önemli hale gelebilir. Olası yükselişlerde ise 1,908.03, 1,910.99 ve 1,914.29 direnç seviyeleri olarak izlenecektir.

 

Seda Yalçınkaya, Araştırma Uzmanı – Altın Fiyatları Ne Olacak? XAUUSD Analizi

Ons altın seçimleri takip ediyor

Ons altın forex piyasasında bu sabah 1905 seviyesinde hareket ediyor. Dün piyasalar 3 Kasım’daki seçimlere az bir zaman kala Trump  ve Biden’ın son TV karşılaşmasını izledi. Tartışmanın ana gündemi koronavirüs ve dış ilişkiler oldu. Biden Trump’ı koronavirüs konusunda yeterince önlem almamakla suçlarken Trump aşının yakın zamanda çıkacağı konusunda iddialar ortaya attı. Seçimlere İran ve Rusya’nın müdahale etmeye çalıştığı iddiası konusunda ise taraflar birbirini suçlamaya devam etti. Tartışmadan önce Trump, “anketler tıpkı 2016’daki gibi tamamen sahte, yakında görebileceğiniz gibi tüm eyaletlerde liderim” dedi. Ayrıca dün Pelosi, müzakerelerde ilerleme gördüğünü ve seçimden önce teşvik paketinin uygulamaya konabileceğini söyledi. Dolar endeksi ve ons altın yatay seyrediyor. Bugün, ABD’den gelecek PMI verileri takibimizde olacak. Ayrıca teşvik paketi ile ilgili gelişmeler de önemli olabilir. 

Teknik Analiz: Ons altın dün sert satışlarla 22 günlük ortalamaya kadar geriledi. Şu anda alçalan bandın hemen üzerinde seyrediyor. 22 günlük ortalama olan 1899 seviyesi yakın destek konumunda. Bu seviyenin altına sarkmalarda 1882 seviyesine kadar satışlar sürebilir. Yukarıda ise 50 günlük ortlaama olan 1921 seviyesi direnç olarak takip edilebilir. 

Dirençler: 1921 – 1933 – 1955
Destekler: 1899 – 1882 – 1863

 

İnfo Yatırım FX – Altın XAUUSD Yorumu

Geçtiğimiz günlerde yapılan açıklamalar ile birlikte Amerika’da mali teşvik paketine yönelik beklentiler artmış ve bu beklentiler dolarda gevşeme hareketleri yaşatmıştı. Bu gevşemeden destek bulan altın fiyatlarında da yukarı yönlü hareketlenmeler yaşandı. Fakat Temsilciler Meclisi Sözcüsü Pelosi; Beyaz Saray ile mali teşvik paketine yönelik görüşmelerin sürdüğünü fakat isteksiz Cumhuriyetçi Senatörlerin seçim öncesinde paketi geçirmek için büyük engel olduğunu belirtti. Pelosi’nin bu açıklaması mali teşvik paketinin seçimlerden önce meclisten geçebileceğine yönelik beklentileri azalttı. Bu beklentiler ile birlikte dolarda toparlanma hareketleri yaşanırken, altın fiyatlarında baskı oluştu. Bu baskı ile birlikte altın fiyatlarında gevşeme hareketleri gözlemlendi. İçerisinde bulunduğumuz haftaya 1900 seviyeleri yakınlarında başlangıç yapan altın fiyatları hafta içerisinde 1931 seviyelerini görse de, haftanın son işlem gününde 1905 seviyeleri yakınlarında fiyatlamalar gerçekleştiriyor. XAUUSD grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak toparlanma hareketlerinde sırasıyla 1920.16 – 1931.48 – 1961.11 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1890.10 – 1872.71 – 1850.38 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

 

Ahlatcı Yatırım – Gram ve Ons Altın Yorumları

Geçtiğimiz Çarşamba günü dikkatler Temsilciler Meclisi Sözcüsü Nancy Pelosi ve Hazine Bakanı Steven Mnuchin’in teşvik paketi konusundaki görüşmeleri üzerinde olmayı sürdürürken, seçimden önce bir mali teşvik paketi geleceğine dair beklentilerin artması değerli metalde 1920 Dolar seviyesi üzerinde yukarı yönlü hareketlerin devam etmesine neden oldu. Dün ise ABD seçimlerine dışarıdan bir müdahale olabileceğine dair haber akışı ve mali teşvik paketinin seçimlerden önce geçeceği yönündeki beklentilerin azalması ve beklentilerin üzerinde açıklanan ekonomik veriler Dolar’a destek olmayı sürdürürken, değerli metal üzerinde oluşan baskılar sonucu aşağı yönlü hareketler izlendi.

Teknik olarak incelediğimizde, Ons Altın’ın 1905 Dolar seviyesinde belirleyici olmaya devam ettiği gözlendi. Azalan talep ile Ons Altın’ında aşağı yönlü hareketlerin devam etmesi durumunda sırası ile 1898, 1890 ve 1882 seviyeleri takip edilmesi gereken önemli destek seviyeleridir. Olası bir yukarı yönlü harekette ise 1912, 1920 ve 1928 direnç seviyeleri kısa vadede takip edilebilir.

GRAM ALTIN : Çarşamba günü Dolar tarafındaki zayıflık ile TCMB faiz karı öncesi kurda aşağı yönlü hareketler, Gram Altın’da değer kayıplarına neden olurken, Ons Altın’a olan talebin aşağı yönlü hareketleri sınırlandırdığı gözlenmişti. Geçtiğimiz gün ise güçlü Dolar ve piyasa beklentilerinin aksine alınan faiz kararı sonrası kurda yukarı yönlü sert tepkiler Gram Altın’da yukarı yönlü harekelere neden olurken, Ons tarafında gözlenen baskılar yukarı yönlü hareketleri sınırlandırdı.

Teknik olarak incelediğimizde, Gram Altın’ın 486 seviyesinde belirleyici olmaya devam ettiği gözlendi. 483 destek seviyesinin üzerinde kaldığı sürece gelebilecek alımlar ile yukarı yönlü eğilimin devam etmesi durumunda 488, 490 ve 492 takip edilmesi gereken önemli direnç seviyeleridir. Gelebilecek olası satışlar ile Gram Altın’daki eğilimin aşağı yönlü hareketinde ise 479, 477 ve 474 destek seviyeleri takip edilmelidir.

 

Işık FX – Ons Altın Yorumu

Dünkü işlem gününü satıcılı kapatan Değerli Metal’de, bugünkü işlem gününde şuan için 1905 Dolar civarında kısmi alımlar görmekteyiz. Günün devamında, yukarı yönlü hareketlerin devamı halinde; 1912, 1918, 1925 ve 1932 direnç seviyeleri bir kez daha takip edilecek olup, özellikle de 1932 ‘nin kalıcılıkla geçilmesi durumunda; alıcılı işlemler tekrardan ivme kazanabilir. Öte yandan, emtiada yeniden görülebilecek satıcılı hareketlerde ise; 1898, 1888, 1881 ve 1875 destek seviyelerini sırasıyla izleyemeye alabiliriz. 

Altın Yeni Rekor Seviyeleri Test Edecek mi? Alan Yatırım

30.06.2020 – Global piyasalar koronavirüs salgını kaynaklı haber akışına ve merkez bankalarının piyasalara sağladığı likiditeye bağlı olarak yön arayışını sürdürüyor. Hükümetler ve Merkez Bankaları tarihi düşük seviyelere gerileyen politika faiz oranları, dünya tarihinin daha önce şahit olmadığı bir likidite bolluğu ve helikopter para yöntemiyle salgının ekonomi üzerindeki etkilerini hafifletmeye çabalıyorlar. Kademeli olarak ekonomilerin açılmaya başlanması vaka sayılarında da artış yaşanmasına neden oluyor. Altın açısından oldukça hareketli bir hafta geride kalırken piyasa dinamikleri mevcut konjonktürün altın lehine olduğuna işaret etmeye devam ediyor. Powell bugün ABD Temsilciler Meclisi’ne yapacağı sunumunda ekonominin önünde olağanüstü bir belirsizlik olduğunu ifade edecek. Ekonominin yeniden açılmasıyla birlikte istahdam ve tüketici harcamalarında gözle görülür bir artış olduğunu, toparlanmanın beklenenden hızlı olduğunu söyledi. Ekonomideki açılmanın hem olumlu hem olumsuz etki yarattığını, virüsün kontrol altına alınma ihtiyacının arttığı değerlendirmesinde bulundu. Mart ayında politika faiz oranını sıfıra indirdiklerini söyleyen Powell maksimum istihdam ve fiyat istikrarı hedefleri sağlanana kadar faizleri bu seviyelerde tutmayı planladıklarını ifade etti. 

Koronavirüs salgının yarattığı ekonomilerdeki toparlanmaya ilişkin belirsizliklerle birlikte altın fiyatları son 4 yılın en büyük çeyrek dönem kazancını gerçekleştirdi. Diğer yandan ABD’de Kasım ayında gerçekleştirilecek başkanlık seçimlerine yönelik belirsizlikler, adaylar arasındaki rekabetin kızışması, toplumsal huzursuzluğa bağlı yükselen şiddet ortamı altının güvenli varlık talebinden destek bulmasına neden oluyor. Diğer taraftan ABD ve Çin arasındaki ticaret gerilimi tarafların karşılıklı hamleleriyle gündemde kalmaya devam ediyor. Makroekonomik veriler beklenenden erken toparlanmaya işaret etse de tüketicilerin ekonomiye tam olarak güvenip harcamalarını artırmaları zaman bulabilir. Koronavirüs vaka sayılarındaki artış şimdilik piyasalar üzerindeki en büyük risk olarak gözüküyor. Salgının hızla yayılmasına ve tüketici güveninin düşmesine önlem olarak FED gerektiği sürece tüm araçlarını kullanmaya hazır. Son toplantıda getiri eğrisi kontrolünün açık bir soru nitelğinde olduğunu ifade etse de başkan yardımcıları bu alternatif para politikası aracının masada olduğunun sinyalini veriyor.

Geçtiğimiz hafta altın raporumuzda işaret ettiğimiz 1765 $ direncinin kırılmasıyla birlikte, kendine yükseliş zemini bulan ons altın önemli bir direnç noktası olan 1778-1780 $ seviyelerini test ettikten sonra geri çekildi. Teknik açıdan altının ons fiyatında 1790 $ seviyesi direnç noktası olarak öne çıkıyor. Bu seviyenin aşılması durumunda yukarı yönlü momentumun sürmesi ve psikolojik seviye olan 1800 $ seviyesinin aşılması beklenebilir. Tabii bu seviyelerin aşılması için ABD tahvil faizlerinde daha geniş çaplı bir çöküş iyi bir kataliz görevi görebilir. Olası geri çekilmelerde ise 1765 $ seviyeleri takip edilmelidir. Global ekonomik konjonktür altın fiyatlarının yeni rekor seviyeleri test edebileceğine işaret ederken, altında alım yönündeki pozisyonların koruması, olası geri çekilmelerin ise alım fırsatı olarak değerlendirilmesi rasyonel bir strateji olacaktır.

Gram Altın Yorumu : Gram altın bir süredir Dolar TL kurunun yatay seyretmesine rağmen altının ons fiyatındaki yükselişten destek buluyor. Gelişen piyasa ülke para birimlerinin koronavirüs salgını nedeniyle baskı altında kalmasıyla Dolar TL kuru 6.86 seviyesini test ediyor olsa da bu bölgedeki hareketler oldukça sınırlı kalıyor. Gram altının ons fiyatındaki yükselişe bağlı olarak yukarı yönlü hareketini devam ettirmesini beklemekteyiz. Teknik açıdan ilk aşamada 392 ve 395 TL seviyesi takip edilecekken, olası geri çekilmelerde öncelikle 385 ve 388 TL seviyeleri alım fırsatı olarak değerlendirilebilir.