Ana sayfa Raporlar Altın Yorumları, Brent ve WTI Ham Petrol Analizleri Güncel Altın ...

Güncel Altın ve Gram Altın Yorum ve Analizleri

|

Altın Fiyatları Ne Olur?

Altın yükselir mi, düşer mi? Altın Fiyatları bugün ne olur? Altın alınır mı? Günlük gram altın ve ons altın yorumları ile uzmanların teknik analiz çalışmalarını bu sayfada bulabilirsiniz. Kurum ve uzmanlardan gelen en son yorum en üstte yer almaktadır. Analizler genel olarak ile kısa-orta vadeli yorumlardır. Uzun vadeli analizler başlıkta belirtilmiştir. Ons Altının fiyatı Dolar cinsinden fiyatlandığı için Gram Altın dediğimiz Türk Lirası cinsinden olan Altın fiyatında da Dolar Kuru etkilidir.

20.11.2018 tarihli Altın Yorumları, Güncel Ons ve Gram Altın Analizleri

Yusuf Kavak, Araştırma Uzmanı, Işık FX – Ons Altın Yorumu

ABD’de teknoloji şirketlerinin iş hacmi ve karlılıklarına ilişkin endişeler Apple önderliğinde küresel piyasalarda satışa neden oldu. ABD piyasalarıyla başlayan negatif seyrin, Asya ve Avrupa borsalarına taşınması ons altın gibi güvenli liman olgusuna sahip emtiaları pozitif yansıdı diyebiliriz. Gün içinde Almanya Merkez Bankası (Bundesbank), ABD ile Çin’in gümrük tarifelerini karşılıklı olarak artırmasının bazı ülkeleri de “sert” bir şekilde etkileyerek ekonomik büyümelerinin yavaşlamasına sebep olacağı uyarısında bulundu. Bunun dışında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması’ndan (INF) çekilmesi durumunda ülkesinin buna karşılık vereceğini söyledi.

Son olarak Meksika’nın ABD Büyükelçisi Geronimo Gutierrez, ABD, Kanada ve Meksika arasında ticaret anlaşması imzalandığında ABD’nin çelik ve alüminyum tarifelerini kaldırmaya başlayacağını belirtti. Dolar, yavaşlayan küresel büyümenin Amerikan Merkez Bankası’nın (FED) sıkılaştırma temposunu da yavaşlatacağına ilişkin endişelerinin etkisiyle geri çekilirken New York FED Başkanı John Willams, kademeli faiz artırımı döngüsünün gelecek ay yapılacak FOMC toplantısında da devam etmesini beklediğini söyledi.

Teknik anlamda Dolar endeksindeki geri çekilme ile güç bulan değerli metalde yukarı atakların devamı için 1229, 1232 ve 1236 dirençleri izlenebilirken olası geri çekilmelerde 1222, 1218, 1216 ve 1212 destek seviyeleri gündeme gelebilir.

 

Gram Altın Alınır mı? Gram Altın Alan Ne Yapmalı? Kudret Ayyıldır

Buradan alın alınır mı? Altın ne zaman kazandıracak? Gram Altın 2019’da ne olacak bu gibi birçok sorunun cevaplarının anlatıldığı videolarımızı izleyebilirsiniz…

Gram Altın Yıl Sonu ve 2019 Hedefleri

Ons ve gram altına dair yıl sonu tahminlerini, farklı uzmanların gram altın yorumlarını youtube sayfamızda bulabilirsiniz.

Gram Altın 2019 Yorumu, Beste Naz Süllü

Gedik Yatırım araştırma müdür yardımcısı Beste Naz Süllü 2019 yılında gram altın fiyatlarına ilişkin beklentilerini paylaştı. Gram altın yükselir, düşer mi? Altın alanlar ne yapsın, ne zamanı beklesin sorularını yanıtladı…

Gram Altın Ne Zaman Kazandıracak? Vahap Taştan

A1 Capital araştırma uzmanı Vahap Taştan ile gerçekleştirdiğimiz Skype görüşmesinde gram altın sorularınızı kendisine ilettik. Gram altın ne zaman kazandıracak, buradan gram altın alınır mı? Gram altın daha düşer mi? Vahap Taştan sizin için gram altın analizi paylaştı.

Merkez Bankaları Altın Topluyor! Belgin Maviş

A1 Capital araştırma direktörü Belgin Maviş, önümüzdeki süreçte altın yatırımına dair stratejisini açıklıyor. Altın buradan alınır mı yoksa almak için beklemeli mi, daha düşer mi? Altın fiyatlarını hangi faktörler etkiliyor ve yükseltiyor? Tüm dünyada merkez bankalarının altın rezervlerini arttırdığı bir dönemdeyiz, 2019 yılı için altın stratejisi ne olmalır?

 

Noor Capital – XAUUSD Altın Yorumu

Altın ons haftaya satıcılı başladı. DXY de 96 seviyesine dikkat edilmelidir. Dolar Endeksinin 96,00 kademesi üzerinde seyretmesi durumunda trendi pozitif olacağı için Altın’daki yükselişler kısıtlı kalacaktır. Kısa vadede yataya yakın kısmi satıcılı fiyatlamalar görülmesini bbekliyoruz.

Teknik olarak dün 100 günlük ortalama 1225 seviyesinden satışlar geldi ve değerli metal 50 günlük hareketli ortalamanın geçtiği 1216 seviyesine yaklaştı. 1216 aşağı yönlü geçilirse piyasanın 1212-1207 seviyelerine doğru düşmesini bekleriz. Beklentimiz aksine 1225 kırılırsa 1233-1237 dirençlerinde gün içinde satış gelebilir.
Destek: 1216,00/1211,00/1207,00/1200,00
Direnç 1225,00/1233,00/1237,00/1242,00

 

Ziraat Yatırım – XAUUSD Altın Yorumu

Zayıflama eğilimindeki Dolar ve faizlerdeki geri çekilmeden destek bulan değerli maden için 1.226 direnci önemli gözüküyor. Bu seviyenin kırılması durumunda, halihazırda Dolar’daki baskıyla beraber yukarı yönlü ivmelenme 1.233/35 bölgesine kadar devam edebilir. Ons Altın, 1.218 desteğinin üzerinde kalarak söz konusu direnç seviyesini kırma denemeleri yapabilir. Öğleden sonra ABD’de açıklanacak makro verilerin beklentileri karşılayamaması değerli madene ilave destek verebilir

Troy Gold Takas – Ons Altın Yorumu

Altın 1222,62 dolar/ons seviyesinden başladığı haftanın ilk gününde, dar bir bantta hareket ederek seansı geçirdi. Seansın ilk saatlerinde satıcılı seyir içerisinde hareket eden sarı maden, günün en düşük seviyesini 1218,11 dolar/onsla Asya’da kaydetti. Avrupa seansında yatayda geçiren sarı maden, ABD hisse senetleri piyasasındaki yüzde 2’nin üzerindeki kayıpla birlikte pozitif fiyatlandı. Aynı zamanda ABD 10 yıllık tahvilleri yüzde 3,05 ile son 1 ayın en düşük seviyesini kadar geriledi ve altın bu süreçte 1225,26 dolar/onsla günün en yüksek seviyesini kaydetti. Seans sonunda 1224,21 dolar/onstan dengelenen sarı maden günlük bazda 2 dolarlık kazanç hanesine yazmış oldu. Bir yandan hisse senetlerindeki satıcılı diğer yandan ABD tahvillerindeki geri çekilme altını yukarı doğru desteklemeye devam ederken, 1230 dolar/ons seviyesinin aşılması kritik olacaktır.

 

İş Yatırım – XAUUSD Altın Yorumu

Spot altın son 3 işlem gününde 1225 seviyesini zorluyor, günün ilk desteği de buraya denk gelmekte. Amerikan Doları’ndaki faiz artırımları konusundaki çekince ile paralel spot altında alıcılar güçlenirken 50 günlük hareketli ortalama 100 günlüğü yukarı yönlü kesmek üzere ve yükselişi destekliyor. Hafta sonu ABD Başkan Yardımcısı’ndan gelen ticaret savaşını bitirme konusunda aceleci olmayacakları açıklamaları ABD hisse endekslerine satış getirirken Nasdaq’ta 3% eksi hareket görüldü, ticaret savaşı endişeleri de altına yönelimi destekliyor.

 

Investaz – Ons Altın Yorumu

Dolar Endeksinin Gerilemesi ile Yatay Kaldı / 1233 Önemli Direnç Seviyesi / Günlük Değişim % 0,21

Altın fiyatları, ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence’in, Çin’e yönelik sert eleştirileri nedeniyle, piyasalarda gelecek hafta gerçekleştirilecek G20 toplantısında ABD-Çin illişkilerin iyileştirilebileceğine ilişkin iyimserlik azalması ile yatay kaldı. Asya-Pasifik Ekonomik İşbirliği toplantısı, tarihinde ilk kez ortak açıklama konusunda anlaşmaya varılamadan sona erdi. Ticaret anlaşmazlıkları küresel büyüme için tehdit unsuru olmayı sürdürüyor. Dolar endeksi küresel büyümenin yavaşlaması ve bu nedenle Fed’in sıkılaştırma temposunun da yavaşlatacağına beklentisiyle bir haftadan uzun bir sürenin en düşük seviyesine geriledi.

Bugün yurt içinde önemli bir veri akışı bulunmazken, Almanya ÜFE verileri, İngiltere Enflasyon Raporu ile İngiltere Merkez Bankası Başkanı Carney’in açıklamaları takip edilecek. ABD tarafında ise İnşaat İzinleri ve Konut, İnşaat Başlangıçları verileri öne çıkıyor.

Dört saatlik grafikte hareketli ortalamaların üzerine yükselen değerli madende günlük pivot 1222 altında düşüşlerde 1219 – 1215 ve 1212 seviyeleri destekler olarak değerlendirilebilir. Yükselişlerde 1226 – 1229 – 1233 dirençleri takip edilebilir.

 

İnfo Yatırım – XAUUSD Altın Yorumu

Altın fiyatları, dört günlük yükselişin ardından, dolar ve ABD tahvil faizlerinin sakin seyretmesi ile düştü… Altın fiyatları, doların sakin yükselişi ile birlikte, dört günlük yükselişine ara verdi. ABD doları, Cuma günü Fed Başkan yardımcısı Richard Clarida’nın gösterge faizin nötr seviyeye yaklaştığını ve küresel ekonominin yavaşlamakta olduğuna ilişkin işaretler olduğunu söylemesinin ardından toparlandı. Yatırımcıların dikkatleri ayrıca, Asya-Pasifik Ekonomik İşbirliği forumunun tarihinde ilk kez ortak açıklama konusunda anlaşma sağlanamadan sona ermesinin ardından Çin ve ABD arasında artan gerilime çevrildi. Söz konusu toplantıda, ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence Çin’in politikasına sert eleştirilerde bulunurken, Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ABD ile ticaret anlaşmazlığı ortamında çok taraflı ticaret sistemine desteğini dile getirdi. Altın Vadeli İşlemleri, New York Ticaret Borsası’nın Comex bölümünde, Aralık ayı için %0,26 düşereek onsu 1.222$’den işlem gördü. Altın 1.213$ seviyesinde destek bulurken, 1.226$ seviyesinde dirençle karşılaştı.

Teknik Olarak ons Altın fiyatında nisan ayından buyana kısa ve orta vadeli düşüş trendi devam etmektedir, 1350$ seviyelerinden başlayan düşüş trendi 200 günlük HO’nın geçtiği 1300$ seviyesinin kırılmasıyla kalıcı bir hale gelerek 1175$ seviyesine kadar salınım devam etmiştir. Kısa vadeli indikatörler aşırı satım bilgelerine yaklaşmış olması düşüşleri kısmen de olsa sınırlayabilir, Yukarı yönde 1238 ve 1241$ direnç seviyesi olarak izlenirken, 1210 ve 1206$ seviyeleri destek olarak izlenecektir.

 

Şeker Yatırım – XAUUSD Altın Yorumu

Geride bıraktığımız haftayı kazançlı sonlandıran ons altın yeni haftaya başlarken de hafif yukarı yönlü seyretti. 1225 bölgesinden satışlarla karşılaşan sarı metalin bu seviyeyi aşması alımları kuvvetlendirebilir. Bu durumda 1232 ve 1237 dirençleri gündeme gelebilir. Paritenin 1225 aşağısındaki fiyatlamalarında ise 1217 ve 1211 desteklerine kadar geri çekilmeler olabilir.

 

Alan Yatırım – Ons ve Gram Altın Yorumları

XAUUSD…Altında toparlanma görüldü… FED üyelerinden gelen güvercin açıklamalar sonrası dolardaki geri çekilmeyle birlikte altında olan talep artarken, Amerikan hisse piyasalarındaki satışların da etkisiyle altında hafif yukarı yönlü seyir izlendi.

GLDGR… Ons altın desteğiyle hafif yükseldi… TL’deki yatay seyre rağmen ons altında görülen hafif yükselişle birlikte gram altın da son ayların dip seviyelerinden toparlandı.

 

Muammer Demir, Araştırma Uzmanı, Ahlatcı Yatırım – Ons Altın ve Gram Yorumu

Haftanın ilk işlem gününde, 1217 seviyeleri civarına kadar gerileyen ons altının gün içerisinde, dolar ve dolar endeksinde artan dalgalanma ile birlikte kayıplarını telafi ettiği ve günü 1223 seviyeleri civarında tamamladığını gördük. Hafta sonu gerçekleşen APEC Zirvesi’nde uzlaşma sağlanmazken ABD Başkan Yardımcısı Pence yaptığı açıklamalarda, Çin’e yönelik eleştirileri dolarda oynaklığın artmasına neden olduğu görülüyor ABD on yıllık tahvil getirisinde yaşanan gerileme sarı metalde yükselişleri destekler nitelikte.

Teknik olarak baktığımızda, sarı metalin 4 saatlik grafikte 200 periyotluk hareketli ortalaması olan 1218 seviyesi üzerinde kalıcılık sağlaması durumunda yukarı yönlü hareketlerin devamı görülebilir. Yükselişlerin devamında 1230, 1234 ve 1240 direnç seviyeleri takip edilebilir. Olası, geri çekilmelerde ise 1215, 1212 ve 1208 destek seviyeleri izlenebilir.

Gram Altın:  Türk Lirası’nın değer kazanımının dün devam etmesiyle Gram Altın’da Nisan ayından bu yana izlediğimiz yükselen trendin desteğinin test edilmeye devam ettiği izleniyor. 207 olarak izlenebilecek bu seviye de kırılabilirse düşüşler hızlanarak 205 ve 203 seviyelerine doğru hareketler meydana gelebilir. 207 TL kritik desteğinden olası bir geri dönüşte ise kısa vadeli tepki denemeleri ile 212,50 ve 215 seviyelerine doğru hareketler oluşabilir. Yön aşağı görünüyor.

  • Günlük Pivot: 209
  • Haftalık Pivot: 210,20
  • Dirençler: 212,50 / 215 / 217
  • Destekler: 207 / 205 / 203

 

Ekin Akbaş, Araştırma Yönetmeni, Tacirler Yatırım – Ons Altın Yorumu

Dolar endeksi düşüş hareketini dün gün içerisinde devam ettirerek son iki haftanın en düşük seviyesi olan 96,12 seviyesine kadar geriledi. Dolar endeksindeki geri çekilme hareketinin sürmesi ile birlikte yükselişine istikrarlı bir şekilde devam eden altın fiyatları, dün 20 günlük hareketli ortalamasını yukarı yönlü kırarak 1224 seviyesi üzerine kadar yükseldi. Altın fiyatlarının bu sabah saatleri itibariyle 1222 seviyesinin hemen üzerinde hareket ettiğini görmekteyiz. Bu sabah saatleri itibariyle küresel hisse senetlerinde görülen sert satış baskısı piyasalardaki risk algısını bozarak güvenli liman talebini artırabilir. Dolar endeksinin ise satıcılı görünümünü sürdürüyor olması altın fiyatlarındaki düşüş hareketlerinin sınırlı kalmasına neden olabilir.

Bununla birlikte altın fiyatlarının da 1220 seviyesi üzerindeki seyrini koruması beklenebilir. Bu noktada altın fiyatlarının kısa vadede 1220 seviyesi üzerindeki seyrini korumasını ve bugün içerisinde 1220 – 1225 seviyeleri arasında hareket etmesini bekliyoruz. Gün içerisinde ABD’den gelecek olan Konut Başlangıçları ve Yapı Ruhsatları verileri takip edilecek.

 

Aylin Cevizci, Araştırma Uzmanı – XAUUSD Altın ve Gümüş Fiyatları Yorumları

Endişe havası, ons altını destekliyor 

ABD endekslerinde yaşanan sert satışların yanı sıra Avrupa kanadında Brexit ve İtalya bütçe problemine ilişkin endişelerin devam ediyor olması ons altının kazançlarını korumasını destekliyor. Diğer yandan Fed üyelerinden gelen açıklamaların gelecek seneye dair beklentilerin kırılmasını sağlarken bunun doları da zayıflattığı gözleniyor. Bugünkü veri takviminde ABD kanadındaki ikincil düzey veriler takip edilecek. Bunun yanı sıra olası haber akışlarına karşı dikkatli olmakta fayda var.

Teknik Analiz: Ons altın 50 günlük HO üzerindeki seyrine devam ediyor. 1221$ seviyesinden kuvvet alarak yukarı yönde tepki veren kıymetli metalin izlediği yatay bandı çok fazla bozmadığı söylenebilir. Ons altın bu seviye üzerinde kaldığı müddetçe yukarıda 1227$ direncine doğru ataklar vermesine karşın, bu seviyeden daha güçlü alımların oluşabilmesi adına temel senaryoların ons altın lehine oluşması gerekebilir. Aksi halde bu alımların kısa vadeli direnç dönüşlerine neden olarak aşağıda 1221$ – 1216$ destek alanına doğru uzama yapması söz konusu olabilir.

Direnç: 1227 / 1234 / 1242
Destek: 1221 / 1216 / 1207

 

VIX endeksi nedir?

 

Çekinceler: Burada yer alan altın yorum ve altın tahminleri Kanal Finans tarafından değil uzman ve aracı kurumlar tarafından yapılmaktadır. Hangi tahmin veya yorumun kimin tarafından yapıldığı yorumun içinde bulunmaktadır. Kimi uzman altın yükselir şeklinde yorum yaparken kimisi de altın düşer şeklinde yorum yapmış olabilir. Yorumların ve tahminlerin birbirinden farklı olması doğaldır. Bu sayfada güncel uzman yorumları canlı olarak güncellenmektedir. Altının seyri nedeniyle uzmanlar tahmin ve yorumlarını gidişata göre değiştirecek olurlar veya aynı kişi ya da kurum yeni bir altın tahmini gönderecek olursa bu sayfada önceki yorum ya da tahmin yenisiyle güncellenir. Buradaki altın fiyatı tahminlerini değerlendirirken altın alış fiyatı ve altın satış fiyatı arasında farkın açılabileceğini dikkate alınız.

Bu sayfada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Altın Testimizi Deneyin