Ana sayfa Raporlar Altın Yorumları, Brent ve WTI Ham Petrol Analizleri Güncel Altın ...

Güncel Altın ve Gram Altın Yorum ve Analizleri

PAYLAŞ

|

 

Altın Fiyatları Ne Olur?

Altın yükselir mi, düşer mi? Altın alınır mı? Günlük gram altın ve ons altın yorumları ile uzmanların teknik analiz çalışmalarını bu sayfada bulabilirsiniz. Kurum ve uzmanlardan gelen en son yorum en üstte yer almaktadır. Analizler genel olarak ile kısa-orta vadeli yorumlardır. Uzun vadeli analizler başlıkta belirtilmiştir. Ons Altının fiyatı Dolar cinsinden fiyatlandığı için Gram Altın dediğimiz Türk Lirası cinsinden olan Altın fiyatında da Dolar Kuru etkilidir. Dolayısıyla Gram Altın fiyatlarındaki eğilimi daha net öngörmek için DolarTL yorumlarından da faydalanabilirsiniz.

16.03.2018 tarihli Altın Yorumları, Güncel Ons ve Gram Altın Analizleri

Yusuf Kavak, Araştırma Uzmanı – Ons Altın Yorumu

Bugün Dolar endeksinde yaşanan toparlanma Değerli Metal’i satış baskısı altında bırakırken ABD’den önemli veriler takip edildi 23.2 beklenen Philadelphia FED İmalat Endeksi 22.3 ile beklentilerden kötü gerçekleşti. İhracat Fiyat Endeksi’nin de yüzde 0.3 ile tahminlerin altında sonuçlandığı görülürken New York Empire State İmalat Endeksi beklentilerin üzerinde 22.50 olarak açıklandı. Ayrıca İthalat Fiyat Endeksi ve İşsizlik Başvuruları da piyasada öngörülen rakamlardan daha iyi şekilde sonuçlandı. ABD haber akışına baktığımızda, dün Trump’ın, Çin’den ithal teknoloji ve tüketici elektroniği ürünlerine gümrük vergisi getireceğinin iddia edilmesi ve Trump’ın yeni Baş Ekonomi Danışmanı Larry Kudlow’un, ayağının tozuyla Çin’e yönelik yaptırım uygulanacağının sinyalini vermesi gündemde üst sıralarda yer aldı. İlerleyen günlerde konuya dair gelecek açıklamalar önemli olabilir. Günün geri kalanında ise önemli bir veri akışı bulunmazken haber akışları ve teknik fiyatlamalar önemli olabilir.

Teknik olarak 2017’Aralık ayında oluşan yükselen kanal takip edilirken küçük resimde kanal içerisinde düşen kanal oluşumu takip edilmekte. Şuan itibariyle 1316-1312 destek bölgesi üzerinde fiyatlanırken buranın kırılması halinde 1305 ve 1300 seviyeleri takip edilebilir. Bu bölge üzerinde kalıcılıkta yaşanacak alış yönlü işlemlerde ise 1323, 1329 ve 1334 dirençleri takip edilebilir. (Işık FX)

 

İş Yatırım – XAUUSD Ons Altın Yorumu

Altın oldukça dar bir bantta ve yaklaşık $2 primle $1318 seviyelerinden işlem görüyor, olası bir yukarı yönlü harekette $1324 seviyesi gün içerisinde takip edilecek ilk direnç noktası olacaktır, sonrasında ise $1330 seviyesinde bulunan 50 günlük hareketli ortalama en güçlü direnç noktası olarak karşımıza çıkacaktır, olası bir geri çekilmede ise $1311 seviyesi ve $1304 seviyesinde bulunan 100 günlük hareketli ortalama destek noktaları olarak takip edilecektir.

 

Doğukan Çiçek, Analist – Ons Altın Yorumu

Atın 1324,78 dolar/ons seviyesinden başladığı Perşembe gününde seansın ilk saatlerini alıcılı seyirle izledi. Asya piyasalarında yukarı yönlü seyir izleyen sarı metal günün en yüksek seviyesini 1328,05 dolar/onsla kaydetti. Başkan Donald Trump’ın yeni Baş Ekonomi Danışmanı Larry Kudlow dün vermiş olduğu röportajda dolar için destekleyici açıklamalar yaparken altının ise aleyhine açıklamalarda bulundu. Dolar alıp, altın satacağını da sözlerine ekledi. Yapılan bu açıklamalar sonrası dolar tarafında yukarı yönlü seyir izlenirken, altın tarafında satış baskısı oluştu. Bu baskı neticesinde 1315,04 dolar/onsa kadar gerileyen sarı metal, gün sonunda 1316,46 dolar/onstan dengelendi. Böylelikle bir gün önceye kıyasla hanesine yüzde 0,6 kayıp yazmış oldu. Bugün ABD’de açıklanacak olan İnşaat İzinleri verisi ve İş İmkanları ve Personel Değişim Oranı(JOLTS) piyasaların yakın takibinde olacak. (Troy Gold Takas)

 

Ziraat Yatırım – XAUUSD Ons Altın Yorumu

Dün güne 1.325’den başlayan değerli maden, 1.315 seviyesine doğru değer kaybı yaşadı ve günü 1.317’den kapattı. Bugün ise değerli madende hafif yukarı yönlü hareket gözleniyor. Teknik seviyelere baktığımızda 20 ve 50 günlük günlük ortalamalarının yanı sıra alçalan trend çizgisinin geçtiği 1.325/30 bölgesi önemli olabilir. Ara destek 1.320 seviyesinde. Diğer taraftan yukarı yönlü hareketlerde ise 1.313 ara desteğinin altında 100 günlük ortalamanın geçtiği 1.305 hedef olabilir. Bugün ABD’den inşaat izinleri, konut başlangıçları, sanayi üretimi, iş ilanları (JOLTS) ve Michigan tüketici beklentileri kısmi oynaklık yaratabilir.

 

Serkan Uludağ, Analist – XAUUSD Altın Yorumu

ALTIN 1332 olarak 2 gündür paylaştığımız direnç güncelliğini koruyor. Ve 2 gündür de bu direnç güzel fırsatlar sağladı ve 1316,88 hedefimize kadar geri çekilme devam etti. Bugün içinde ise 1311,60 a dikkat edeceğiz. Aşağı hareketin devamı için oldukça kritik bir destek. 1311,60 altında aşağı yönlü hareketler ile 1306,63 ve 1300 ilk destekler olacak. Ancak 1311,60 üzerinde kalmayı başarırsak, 1319,60 1324,55 1327,65 ve 1332,60 dirençlerini yeniden hedef olarak kullanmamız mümkün olabilir.

 

Kerim Aydınlar, Araştırma Yönetmeni – XAUUSD Altın Yorumu

USD’nin dün dünya para birimleri geneli karşısında destek bulduğunu gördük. USD’deki hareket bazı piyasası katılımcıları ve finansal medya tarafından ABD Başkanı Trump’ın yeni ekonomi danışmanı Kudlow’un ‘Doların biraz daha güçlü olabileceği’ yönündeki açıklamasıyla ilişkilendirilse de, açıklamaların USD üzerinde kayda değer bir etki yarattığını düşünmüyoruz. USD’yi destekleyecek yeni bir gelişmenin yokluğunda, dün gördüğümüz geniş tabanlı USD hareketini negatif haber akışının USD üzerindeki etkisinin hafiflemesi ve yatırımcıların pozisyon ayarlamalarından kaynaklı, olağan bir piyasa dalgalanması olarak görüyoruz. USD’de gözler artık Çarşamba günü yapılacak FOMC toplantısına çevrilmiş durumda.

Fed’in faiz artırımına gitmesine kesin gözüyle bakılırken, merak edilen konu kurul üyelerinden gelen yönlendirmenin yıl içinde kaç faiz artırımına işaret edeceği. Piyasada yıl içinde en az üç faiz artırımına gidilmesi halihazırda fiyatlanırken, bu beklentilerin hafif şahince yönde değişmesinin (4 artış) USD’ye ilk tepkinin ötesinde ne ölçüde destek sağlayabileceği konusunda şüpheliyiz. ABD’de bugün Şubat ayı konut başlangıçları, inşaat izinleri ve sanayi üretimi verileri izlenecek. DXY bir süre 89-91 aralığında yatay hareket etmeye devam edebilir. Ancak USD’deki uzun vadeli düşüş eğiliminin henüz sonuna geldiğimizi düşünmüyoruz.

USD’deki toparlanma altının hafta başındaki kazanımlarını geri vermesine neden olurken, altında US$ 1,310-1340 aralığındaki yön arayışı devam ediyor. Bu tablonun kısa vadede korunması beklenebilir. (Garanti Yatırım)

 

Deniz Yatırım – XAUUSD Altın Yorumu

Geçtiğimiz hafta yaşanan satış baskıları sonrasında 20 günlük ortalamasının 50 günlük ortalamasını 1330 seviyesinde aşağı yönlü kesmesi aşağı yönlü hareketlerinde devamına işaret etmeyi sürdürüyor. Asya seansında yaşanan satış baskısı sonrasında Aralık ayından itibaren görülen yükseliş trendinin geçtiği 1316 seviyesinin altına sarksa da şu an bu seviyenin üzerinde seyrediyor. 1316 seviyesinin aşağı yönlü kırılması durumunda 200 günlük ortalaması olan 1289 seviyesi yakından takip edilecektir. Olası yukarı yönlü hareketlerde ise 1330 seviyesinin üzerinde gerçekleşecek günlük kapanışlar önem taşıyor.

DESTEK : 1316 – 1300 – 1289 DİRENÇ : 1330 – 1346 – 1351

 

Şeker Yatırım – XAUUSD Altın Yorumu

ALTIN: Dünkü işlem gününde ABD Başkanı Trump’ın yeni ekonomi başdanışmanı Kudlow, Dolar’ı destekleyen ve Çin’i eleştiren açıklamalarda bulundu. Bu durum altının değer kaybında etkili oldu. 1324 seviyesinin aşağısında kalındıkça kıymetli metalde satış baskısı devam edebilir ve 1313 ile 1302 desteklerine kadar geri çekilmeler olabilir. 1324 direncini kırması halinde ise 1333 seviyesi takip edilebilir.

 

Ekin Akbaş, Araştırma Yönetmeni – Ons Altın XAUUSD Yorumu

Altında Yükseliş Hedefi

Dün dolar endeksinde görülen yükseliş hareketi ile birlikte sert satış baskılarına maruz kalan altın fiyatları, 1315 seviyesi altına kadar geriledi. Dolar endeksi dün gün içerisinde, hafta içerisinde yaşadığı satış baskılarının bir kısmını telafi ederek yeniden 90 seviyesi üzerine çıktı. Altın fiyatları da dolardaki güçlenme ile 1325’li seviyelerden düşüşe geçerek 1315 seviyesi altını test etti. Kısa vadeli teknik göstergelerin aşırı satıma işaret ettiği altın fiyatlarının, bugün içerisinde 1314 desteğinden güç bularak yönünü yukarı çevirebileceğini düşünüyoruz.

Altındaki genel görünüm açısından ise: enflasyonist beklentilerde görülen artış ile birlikte altın fiyatlarındaki düşüş hareketlerinin alım fırsatı olarak sınırlı kalacağı görüşündeyiz. Ayrıca, ABD reel faizleri ile birlikte uzun süredir kopuk olan korelasyonu yeniden yakalayan altın fiyatlarının, dolar endeksinin yarattığı baskının vadede yükseliş eğilimini korumasını beklemekteyiz. Bununla birlikte altın fiyatlarının orta vadede yeniden 1360 seviyesi üzerini hedef alabileceğini düşünüyoruz.

Altındaki teknik seviyelere bakacak olursak: Bu sabah saatleri itibariyle 1316,46 seviyesinden işlem görmekte olan altın fiyatlarında 1314 seviyesi destek, 1317,07 seviyesi ise direnç konumunda. 1317,07 direncinin yukarı yönlü kırılması durumunda bir sonraki direnç seviyemiz 1320, 1314 desteğinin aşağı yönlü kırılması durumunda ise bir sonraki destek seviyemiz 1310. (Tacirler Yatırım)

 

Seda Yalçınkaya Özer, Araştırma Uzmanı – XAUUSD Altın ve XAGUSD Gümüş Fiyatları Yorumu

Ons altın 1313$ destek seviyesi üzerinde hareket ediyor

Ons altın yatay bir süreç yaşıyor. Dolar bazında altın fiyatları 1237$ direnç üzerinde 1340$ – 1350$ aralığında yorulmaya başlıyor ve tekrar ana destek noktası yakınlarına doğru gevşiyor. Şimdilik ons altın fiyatlarını geniş resimde 1306$ – 1350$ aralığında izlemeye devam ediyoruz. Küresel piyasalarda ABD Dolarına yönelik algıda önemli bir değişim yok ve dolar, değer kazanmakta zorlanmaya devam ediyor. Bununla birlikte ABD 10 yıllık tahvil faizleri yüzde 2.82 seviyesinde dengede duruyor. Buna karşın ons altın yukarı yönlü hareketinde yükselişini idame ettirecek ivmeyi kazanmakta zorlanıyor. Bugün ABD’de açıklanacak sanayi üretim, kapasite kullanım ve Michigan tüketici güven endeksi piyasa beklentisinden önemli bir sapma göstermediği halde ons altın fiyatlarında etkili bir değişim olmayabilir.

Teknik Analiz: Ons altın şu sıralar 1317$ seviyesinde bulunuyor. Dolar bazında altın fiyatı için bu seviye orta noktayı oluşturuyor. Değerli metal için 1327$ direnç seviyesi üzerindeki harekette ivme kazancı desteklenebilir. Buna karşın ons altının 1313$ destek seviyesi altında oluşabilecek momentum kaybında 1306$ ana destek seviyesini takip etmeye devam ediyoruz.  Ons Altın  Dirençler: 1327 / 1335 / 1340
Destekler: 1313 / 1306 / 1300

Gümüş   Direnç: 18.00 / 18.50 / 20.10
Destek: 15.60 / 14. 90 / 14.40

 

 

Özgecan Özdemir, Araştırma Uzmanı – Ons Altın ve Gram Altın Yorumu

Yukarı yönlü fiyatlamaların devamı görülebilir

Dün, dolar ve dolar endeksinde yaşanan değer kazanımları ile birlikte ons altının 1314 seviyeleri civarına kadar gerilediği görüldü. Gün içerisinde, ABD on yıllık tahvil getirisinde yaşanan değer kazanımı ons altında geri çekilmeleri destekler nitelikte. Bugün, ABD’de açıklanacak olan yoğun veri akışı dolar bazlı fiyatlamalarda ön plana çıkabilir.

Teknik olarak bakıldığında, ons altının 100 günlük üssel hareketli ortalaması olan 1311 seviyesi üzerinde kalıcılık sağlaması durumunda yukarı yönlü fiyatlamaların devamı görülebilir. Yükselişlerin devamında 1325, 1332 ve 1337 direnç seviyeleri takip edilebilir. Olası, geri çekilmelerde ise 1310, 1306 ve 1300 destek seviyeleri izlenebilir. (Ahlatcı Yatırım)

Gram Altın: Ons Altın’da yaşanan geri çekilmelere rağmen USDTRY’de yaşanan ani yükselişler Gram Altın’da yukarı yönlü eğilimin korunmasına yol açıyor. Değerli metalin 164,70 seviyesi üzerinde kalması alımların devamını tetikleyebilir. Geri çekilmelerin hız kazanması durumunda ise 164,00 destek seviyesi önem arz ediyor.

Günlük Pivot: 165,14
Haftalık Pivot: 162,26
Dirençler: 165,35 / 166,00 / 166,70
Destekler: 164,70 / 164,00 / 163,35

 

Uğur Bozkurt, Uzman Yardımcısı XAUUSD Altın Yorumu

ALTIN Altın fiyatları dün, İngiltere ve Rusya arasındaki siyasi gerginliklerden destek bularak yukarı yönlü ataklar gerçekleştirse de, Trump’ın yeni ekonomi başdanışmanı Kudlow’un yorumlarının doları desteklemesi sonucu tekrar 1316 ons seviyelerine geriledi. Altın, günü 0.66% değer kaybı ile tamamladı. Teknik olarak bakıldığında Altın orta vadeli düşüş eğilimi ve kısa vadeli düşüş eğilimi devam etmekte. Altın’da kısa vadeli direnç seviyeleri 1324.07 ve 1339.04’de, destek seviyeleri ise 1309.10 ve 1294.14’de bulunmaktadır (Alan Yatırım)

 

14.03.2018 tarihli Altın Yorumları, Güncel Ons ve Gram Altın Analizleri

İş Yatırım – XAUUSD Ons Altın Yorumu

Sabah saatlerinde $1330 seviyesini test eden altın burada bulunan 50 günlük hareketli ortalama direncini aşamadı ve $1325 seviyelerine düşüş gördük. $1332 seviyesinde de günün ilk direnci bulunuyor, yeniden yukarı hareket olması durumunda buraların aşılması zorlayıcı olabilir. 14 günlük RSI 50,00 seviyesi etrafında yatay.

 

Ak Yatırım – Orta-Uzun Vadeli XAUUSD Ons Altın Yorumu 15.02.2018

Altının Yıldızı Parlayabilir

ABD faizleri beklentilerimiz dahilinde yükselişini devam ettiriyor, enflasyon artıyor… 2018 yılı global büyüme yıldızları arasında potansiyelinin üzerinde performans gösteren ABD ekonomisi başta yer alıyor.  %2,7-%3 büyüme oranına, %4,1 işsizlik oranı eşliğinde (doğal oran %4,6) ile yol alınırken, Trump vergi ve harcama reformları ile gaza basılıyor. Halihazırda büyüme patikasında olan bir ekonomiye mali genişleme şoku uygulandığında ilk akla gelen senaryo olan “enflasyon” artışına dair düşüncelerimizi yıl başında yayımladığımız strateji raporunda sizlerle paylaşmıştık.

ABD 10 yıl vadeli faiz oranlarında enflasyon beklentisi + büyüme ağırlıklı yükselişin devamı ile yıl sonunu %3,25-%3,50 aralığında kapatabileceğimiz yönündeki görüşümüzü koruyoruz. Buna ilaveten ABD PCE (kişisel tüketim harcamaları) çekirdek enflasyonunda mevcut %1,5 seviyelerinden yıl sonunda %2,2’ye yükseliş senaryomuza karşı muhalefetin giderek azalması dikkat çekiyor. Peki enflasyon yılında hangi varlık sınıfları ön plana çıkabilir?

Altın: Ons altının yıldızı parlayabilir, 1320 dolardan başlattığımız yukarı yön düşüncemizi koruyoruz…. ABD başta olmak üzere global enflasyonist baskıya karşı en iyi koruma aracı olan altın ve enflasyona endeksli tahviller bizim penceremizde bu senenin global ölçekte en iyi performans gösteren finansal enstrümanı olmaya aday. Fiziki altın taşıyan ETF lerin artan altın talebi, vadeli piyasalarda standart pozisyonlanma, bitcoin fiyatlarında gerileme de ons altın üzerinde olumlu etkiye sahip. Buna ilaveten ons altının ana besini olan ABD enflasyonunda esas yükselişin 11 ve 30 Nisan tarihlerinde yayımlanacak ve yukarı yön sürprizi yapmaya müsait olan CPI ve PCE verileri ile birlikte başlayabileceğini düşünüyoruz.

Ons altında yıl sonu tahminimiz 1400 dolar civarında bulunuyor. Yıl içerisinde bu rakamın üzerinde seviyeler de görebiliriz…

 

 

Şant Manukyan, SGMK Müdürü, İş Yatırım – Orta-Uzun Vadeli Ons Altın Analizi 12.02.2016

Altında Asıl Ralli…

Murat Tufan, Pazarlama Müdürü, Stratejist – Gram Altın Yorumu 19.01.2018

Gram Altın Nereden Almalı?

Geçtiğimiz seneyi Borsanın hemen ardından en çok kazandıran ürün olarak tamamlayan gram altın yeni seneye de primli başladı. Grafikte mor renkli çizgi Dolar Kurunu, sarı çizgi altın onsunu dolar olarak ve son olarak kırmızı çizgi ise gram altın fiyatlarını simgeliyor. Bildiğiniz üzere gram altın fiyatları altın onsu ve dolar kurunda ki gelişmeler etkiliyor. 2015 senesine kadar gram altın fiyatlarının esas belirleyecisi altın ons fiyatı iken özellikle 2016 yılından itibaren FED Politikaları ve altın onsunun gitgide zayıflaması dolar kuru bu ürün üzerinde belirleyeci kılmasına neden oldu. Kurda geçtiğimiz yıldan bugüne tansiyonun yükselmesi gram altın fiyatlarında da yeni rekor beklentilerini gündemimizde bu yıl da tutacağa benziyor. Açıkcası geçtiğimiz sene 140-145 TL seviyesinin düşük maliyetli alış bölgesi olduğunu aktarmıştım.

Bu yıl ise nispeten yüksek seyreden kur ve yükseliş eğiliminde olan altın ons fiyatından dolayı alış için en uygun fiyat aralığı 150-155 TL olabilir. Yıl genelinde Fed’in 3 ya da daha fazla faiz artırma beklentisi ve dünyada yükseliş eğiliminde olan enflasyon rakamları hem doları hem de altın ons fiyatını getiri arayışından dolayı yükseltebilir. Bundan dolayı bu yıl da gram altın fiyatlarında yüzde 20 -30 seviyesinde bir prim söz konusu olabilir. Kısa vadede 160 -158 TL destekleri takip edilebilir. Yükselişlerin devamında ise karları alabileceğimiz seviyeler 164 -165,50 TL olabilir. Burda önemli olan alış yaptıysak eğer maliyetimize göre hangi seviyelerden kar aldığımız…

Unutmayalım ki finansal piyasalarda hiç bir zaman en düşük ya da en yüksek bir fiyat söz konusu olamaz. ( Meksa Yatırım Kuyumcukent)

Gram Altın: Kırmızı Dolar Kuru: Pembe Ons Altın: Sarı
Gram Altın: Kırmızı / Dolar Kuru: Pembe / Ons Altın: Sarı

 

 

Ak Yatırım – Altın Fiyatları 2018 Beklentileri

ABD 2008 yılından bu yana ilk defa potansiyelinin üzerinde büyüyebilir. Artan ücret enflasyonu en geç Nisan ayından itibaren çekirdek fiyat artışlarına yansıyabilir. Fed enflasyondaki artışa karşı 3 veya daha fazla faiz artırımı yapabilir. Bu ana tahminlere dayanarak Ak Yatırım’ın 2018 Stratejisi çerçevesinde yapılan Altın fiyatları tahminleri aşağıdaki tabloda verilmiştir.

2018 1Ç2018 2Ç2018 3Ç2018 4Ç
Ons Altın1360134013601400
Dolar/TL   (yılsonu)3,753,994,084,15
Gram Altın (TL)179,90188,60195,73204,94

 

Çekinceler: Burada yer alan altın yorum ve altın tahminleri Kanal Finans tarafından değil uzman ve aracı kurumlar tarafından yapılmaktadır. Hangi tahmin veya yorumun kimin tarafından yapıldığı yorumun içinde bulunmaktadır. Kimi uzman altın yükselir şeklinde yorum yaparken kimisi de altın düşer şeklinde yorum yapmış olabilir. Yorumların ve tahminlerin birbirinden farklı olması doğaldır. Bu sayfada güncel uzman yorumları canlı olarak güncellenmektedir. Altının seyri nedeniyle uzmanlar tahmin ve yorumlarını gidişata göre değiştirecek olurlar veya aynı kişi ya da kurum yeni bir altın tahmini gönderecek olursa bu sayfada önceki yorum ya da tahmin yenisiyle güncellenir. Buradaki altın fiyatı tahminlerini değerlendirirken altın alış fiyatı ve altın satış fiyatı arasında farkın açılabileceğini dikkate alınız.

Bu sayfada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Altın Testimizi Deneyin

PAYLAŞ