Ana sayfa Raporlar Altın Yorumları, Brent ve WTI Ham Petrol Analizleri Güncel Altın ...

Güncel Altın ve Gram Altın Yorum ve Analizleri

|

 

Altın Fiyatları Ne Olur?

Altın yükselir mi, düşer mi? Altın alınır mı? Günlük gram altın ve ons altın yorumları ile uzmanların teknik analiz çalışmalarını bu sayfada bulabilirsiniz. Kurum ve uzmanlardan gelen en son yorum en üstte yer almaktadır. Analizler genel olarak ile kısa-orta vadeli yorumlardır. Uzun vadeli analizler başlıkta belirtilmiştir. Ons Altının fiyatı Dolar cinsinden fiyatlandığı için Gram Altın dediğimiz Türk Lirası cinsinden olan Altın fiyatında da Dolar Kuru etkilidir. Dolayısıyla Gram Altın fiyatlarındaki eğilimi daha net öngörmek için DolarTL yorumlarından da faydalanabilirsiniz.

Bu sayfa sürekli güncellenmektedir. Eğer cep telefonunuzla Google’dan arama yaparak buraya geldiyseniz Google önbellekten gelen sayfa güncel sayfa olmayabilir. Güncel sayfayı görüntülemek için tıklayın

20.07.2018 tarihli Altın Yorumları, Güncel Ons ve Gram Altın Analizleri

Seda Yalçınkaya Özer, Araştırma Uzmanı – XAUUSD Altın ve Gümüş Fiyatları Yorumları

Ons altın haftanın son işlem gününde kayıplarının bir kısmını ABD Başkanı D.Trump’ın açıklamalarının ardından geri aldı. ABD Başkanı D.Trump sosyal medya hesabından yapmış olduğu açıklamasında, Çin ve AB kur manipülasyonu yapmakla suçlarken, Fed’i ise sıkılaştırma politikalarının ekonomiye zarar verdiği şeklinde eleştirdi. Gelen bu açıklamalar Fed Başkanı Powell’ın açıklamaları ile yaratmış dolar pozitif algısının kırılmasına ve özellikle de faiz artırım beklentilere gölge düşmesine neden oldu. Ons altın gelen açıklamaların ardından 1232$ seviyesini test etti ve anlık olarak bu noktaya yakın bir bölgede işlem görüyor. Şimdi ise Trump kanadından gelen bu açıklamaların ardından gözler G20 zirvesinde konuşacak olan ABD Hazine Bakanı S.Mnuchin’e döndü. Trump’ın söylemlerini destekleyici nitelikte gelebilecek mesajlar yeni haftaya negatif bir dolar algısı ile başlanmasına neden olabilir. Aksi halde dolar yeniden gelişen ülke para birimleri ve emtialar karşısında kayıplarını geri almak isteyebilir. Dolayısıyla, hafta sonu yapılacak zirvede alınacak mesajlar doların görünümü açısından önemli olacak. Günün geri kalanında önemli bir veri akışı yer almıyor fakat olası açıklamalara karşı dikkatli olmakta fayda var.

Teknik Analiz: Haftalık periyotta yükselen trendini aşağı yönde ihlal etmesinin ardından 1221$ desteğine doğru gevşerken, bu noktadan gelen tepki alımları ile yeniden 1232$ direnci test edildi. Yaşanan gelişmelerin etkisi ile tepki veren ons altında yukarı yönlü hareketin bir geri dönüş hareketi olarak adlandırabilmek adına 1232$ direnci üzerinde kalıcı seyirlerin izlenmesine ihtiyaç var. Kısa süreli oluşan bu tepki hareketinin aşağı yönlü bir düzeltmesi olması halinde ise 1221$ desteği önemini korumaya devam ediyor.

Altın  Direnç: 1232 / 1240 – 1242 / 1250  Destek: 1221 / 1217 / 1206

Gümüş   Direnç: 18.00 / 18.50 / 20.10   Destek: 14. 90 / 14.40

 

Yusuf Kavak, Araştırma Uzmanı – Ons Altın Yorumu

Dün akşam ABD Başkanı Donald Trump’ın bağımsız bir kurum olmasına rağmen, Amerikan Merkez Bankası’nın (Fed) faizleri arttırmasından “hoşnut olmadığını” söylemesi gün içinde geri çekilen ons altın fiyatlamalarında sert bir toparlama getirirken bugünde FED’e yönelik eleştirilerine devam etmesi alış yönlü işlemleri hızlandırdı. Öte yandan Trump, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’i ABD’ye davet etti. Beyaz Sarah ziyaretin sonbaharda gerçekleşmesinin planlandığını söyledi. Trump ayrıca gün içinde, Çin’den ithal edilen tüm mallara tarife koymaya hazır olduklarını, Çin tarafından uzun süredir kazıklandıklarını ve ticaretten avantaj elde etmeye çalıştıklarını açıkladı. Bunun dışında, Çin Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) Çalışmaları Enstitüsü Başkan Yardımcısı Huo Jianguo, Çin ve ABD arasında ticaret müzakerelerinin yeniden başlaması olasılığının hala olduğunu savundu ve ABD’nin hem ticari partnerlerinden hem de yurt içi güçlerden büyüyen baskısı ile karşı karşıya olduğunu öne sürdü.

Diğer tarafta ise ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross, Trump yönetimi tarafından açılan ulusal güvenlik soruşturmasının araç ithalatına yüzde 25’e varan oranda gümrük vergisi uygulanmasına yol açıp açmayacağını söylemek için daha çok erken olduğunu söyledi. Teknik olarak bakacak olursak yukarı yönlü atakların devamı halinde 1234, 1237 ve 1242 direnç seviyeleri takip edilebilir. Satış yönlü hareketlerde ise 1224, 1220, 1215 ve 1212 destek seviyeleri izlenebilir. (Işık FX)

 

Ziraat Yatırım – XAUUSD Altın Yorumu

Dün ABD Başkanı Trump’ın FED ile ilgili yorumları Dolar’a satış getirdi. Açıklamalar sonrası Dolar’daki geri çekilmeyle birlikte değerli madende 1.230 seviyesine doğru bir yükseliş gözlenirken, kapanış 1.223 seviyesinden gerçekleşti. Bugün de ons altında dünkü kapanış seviyesine yakın yatay hareketler gözleniyor. Veri gündeminin sakin odluğu günde ise, değerli madende 1.214 – 1.230 bant hareketi görülebilir. Söz konusu bandında dışında, sıralı destek ve dirençler ise sırasıyla 1.207 ve 1.237 seviyelerinde.

 

İş Yatırım – XAUUSD Altın Yorumu

Spot altın dün son 1 yılın en düşük seviyelerini test etmesinin ardından USD satışı ile toparlansa da etki sınırlı oldu, altın 1223 seviyelerinde işlem görmekte. 1213 seviyesindeki günün ilk desteği ve 1230’daki günün ilk direnci korunmakta. 60 günlük -2 SD 1225 seviyesi üzerine ortalamaya dönüş hareketi olması gerektiğini söylerken 14 günlük RSI 30,00 aşırı satım sınırı altında kalmaya devam ediyor.

 

Deniz Yatırım – XAUUSD Altın Yorumu

Haziran ayının ortasında son iki yıllık yükseliş trendini kırmasıyla satışların hızlandığı altın’da dün 1211 seviyesine kadar satışların hızlandığını gözlemledik. 50 günlük ortalamasının (1273) 200 günlük ortalamasını (1302) aşağı yönlü kesmiş olması teknik olarak satış baskısının devamını desteklerken, 200 günlük ortalaması olan 1302 seviyesinin üzerinde kapanış gelmediği sürece orta/uzun vadede aşağı yönlü baskılar devam edecektir. Aşağı yönlü hareketlerde 7 Temmuz 2017 tarihinde görülen en düşük seviye olan 1205 seviyesi ilk önemli destek noktasını oluşturuyor. Yukarı yönlü hareketlerde ise 1236 seviyesi 1265 öncesindeki direnç noktasını oluşturuyor.

DESTEK : 1205 – 1200 – 1185 DİRENÇ : 1236 – 1265 -1281

 

Garanti Yatırım – XAUUSD Altın Yorumu

Altın, ana desteği olan 1235/40 bölgesini etmesi sonrası 1211 dolara kadar sarktıktan sonra Trump açıklamalarıyla destek buldu ve 1220 dolar üstüne taşındı. Ticaret savaşlarının derinleşmesi, Yuan’ın değer kaybetmesi, akıllı parayı daha yüksek getirili varlıklara yöneltmeye devam edebilir, bu sebeple tekrardan 1235 üzerinde bir fiyat oluşmadan veya 1200/1210 ana desteği olgunlaşmadan, iyi bir alış dayanağı oluşmayabilir.

 

Şeker Yatırım – XAUUSD Altın Yorumu

Dün gerçekleşen işlemlerde 1211 seviyelerine kadar gerileyen sarı metal akşam saatlerinde Trump’ın Fed’in faiz artışını eleştiren açıklamalarıyla toparlanarak 1229 seviyesini test etti. Kararsız bir seyirde fiyatlanan ons altın, sonrasında bu bölgeden de satışlarla karşılaştı. Teknik olarak bakıldığında; 1217’den destek alarak toparlanması halinde değerli metalde 1229 ve 1238 dirençleri gündeme gelebilir. Olası geri çekilmelerde ise 1212 ve 1204 destekleri takip edilebilir.

 

Ekin Akbaş, Araştırma Yönetmeni – Ons Altın Yorumu

Orta Vadeli Yön Yukarı

Altın, petrol fiyatlarındaki gerileme ve dolar endeksinin 95 seviyesi üzerine kadar yükselmesi ile birlikte düşüş eğilimini sürdürüyor. ABD – Çin arasındaki ticaret gerginliği petrol fiyatları üzerinde önemli bir baskı yarattığından, altın fiyatları güvenli liman talebinden nemalanamamakta. ABD Başkanı Trump’ın Fed’in faiz artırımlarından hoşnut olmadığını belirten açıklamalarının ardından zayıflayan dolar endeksi altın fiyatlarının 1210’lu seviyelerden 1230 seviyesine doğru tırmanmasını sağlasa da, altındaki zayıf görünümün bu sabah saatleri itibariyle devam ettiğini görmekteyiz. Ancak altındaki kısa – orta vadeli beklentimiz fiyatların yükseliş çabasını sürdürerek 1300 seviyesi ve üzerini hedef alması yönünde. Hatırlayacağımız üzere, Avrupa Merkez Bankasından (ECB) gelen güvercin açıklamalar dolar endeksini sert bir şekilde değerlendirerek altın fiyatları üzerinde önemli bir baskı oluşturmuştu. Dolar endeksinde görülen yükseliş, altın fiyatlarının 1250’li seviyelere olan geri çekilmesinin en önemli sebebini oluşturdu. Ancak, ECB’nin faiz artırımları konusunda acele etmeyeceği ve piyasaları desteklemeye devam edeceğine yönelik piyasa fiyatlamasının büyük ölçüde gerçekleşmiş oluğunu düşünüyoruz.

Ayrıca, küresel jeopolitik risklerin ve ABD’de hızlanan enflasyon ve bunun karşısında çok da aceleci davranmak istemeyen FOMC üyelerinin de altında orta – uzun vadeli yönün yukarı olduğu yönündeki görüşümüzü desteklediğini görüyoruz. Bu noktada altının kısa vadede ilk etapta 1250 seviyesine doğru yükselişe geçmesini beklemekteyiz. Orta vadede ise yeniden 1300 seviyesi üzerinin hedef alınabileceğini düşünüyoruz. Bugün altın fiyatlarını etkileyecek önemli bir veri akışı bulunmuyor.

Altındaki kısa vadeli teknik seviyelere bakacak olursak: Bu sabah saatleri itibariyle 1220,10 seviyesinden işlem görmekte olan altın fiyatlarında 1220 seviyesi destek, 1225 seviyesi ise direnç konumunda. 1225 direncinin yukarı yönlü kırılması durumunda bir sonraki direnç seviyemiz 1230, 1220 desteğinin aşağı yönlü kırılması durumunda ise bir sonraki destek seviyemiz 1216. (Tacirler Yatırım)

 

Muammer Demir, Araştırma Uzmanı, Ahlatcı Yatırım – Ons Altın ve Gram Yorumu

Ons Altın Trump’ın FED’in faiz artırımlarını beğenmediğini ve bunu istemediğini vurgulamasının ardından Dolar endeksinin 96.00 seviyesi yakınlarından 95.00’e doğru geri dönüşüyle birlikte izlediğimiz uzun vadeli yükselen trend çizgisini üzerine yeniden çıkma çabası gösterdiği izlendi. Haftalık bazda incelediğimiz bu trend çizgisinin direnci 1240 seviyesinin yükselişin ivmelenmesi adına geçilmesi gerektiğini düşünüyoruz.

Dolar endeksindeki seyir 95.00 üzerinde devam edebilirse yaşanacak yeni aşağı yönlü hareketler 1220 ve 1215 ve 1210 seviyelerinin sırasıyla test edilmesine neden olabilir. Dolar endeksinin 95.00 üzerinde tutunamaması durumunda yaşanabilecek olası tepki yükselişlerinde 1236 ve 1240 direnç seviyeleri takip edilmeli. 1240 üzeri görülebilirse alımlar hız kazanarak 1250 seviyesinin görülmesine olanak verebilir.

Gram Altın: Dün kararsız bir seyir izleyen Gram Altın’da bugün içerisinde 189.70 seviyesi aşılırsa 190.40 ve 191.20 TL seviyesine doğru yükselişin devamı gelebilir. Yaşanacak geri çekilmelerde 188.50 altındaki kalıcılıkta ise bu defa gelebilecek düşüş eğiliminde izleyeceğimiz destek noktaları 187.90 ve 187.25 TL seviyeleri olacak.

Günlük Pivot: 188.75
Haftalık Pivot: 191.25
Dirençler: 189.70 / 190.40 / 191.20
Destekler: 188.50 / 187.90 / 187.25

 

19.07.2018 tarihli Altın Yorumları, Güncel Ons ve Gram Altın Analizleri

Troy Gold Takas – Altın Yorumu

Altın Son 1 Yılın En Düşüğünde

Altın 1227,85 dolar/ons seviyesinden başladığı Çarşamba gününde son 1 yılın en düşük seviyesindeki seyrine devam etti. Güne yatay bir seyirde başlayan kıymetli maden, yukarı yönlü hareket etme isteğinin kısıtlı kalmasıyla 1229,21 dolar/onsla seansın en yüksek seviyesini kaydetti. FED Başkanı Jerome Powell sunumunun ikinci kısmını ABD senatoda gerçekleştirmesi beklenirken, altının satıcılı yönde hareket ettiğini gördük.  Bu süreçte 1221,19 dolar/onsa kadar çekilen sarı maden, son 1 yılın en düşük seviyesinde yeni bir dip kaydetmiş oldu. Powell senatodaki sunumunda önceki söylemlerine paralel açıklamalar yaparak, faiz artırımına devam edeceğine ve ticaret savaşlarıyla ilgili kaygılarına değindi. Başkanın sunumu sonrası toparlanma yönünde hareket eden sarı maden 1227,52 dolar/onstan dengelendi ve önceki güne kıyasla yerinde saymış oldu. Bugün ABD’de açıklanacak olan haftalık işsiz haklarından yararlanma başvuruları ve İngiltere’de açıklanacak olan Perakende Satışları piyasaların yakın takibinde olacak.

 

Tonguç Erbaş, Genel Müdür Yardımcısı – Ons ve Gram Altın Yorumları, 2018 Yıl Sonu Gram Altın Tahmini 09.07.2018

Altın Düşer mi? Ahlatcı Yatırım Genel Müdür Yardımcısı Tonguç Erbaş, yılın ikinci yarısında ons altın ve gram altın hakkındaki yorumlarını paylaşıyor. Altın fiyatı tahminine göre şu an ons veya gram altın cinsinden altın yatırımı yapmak uygun mudur, altın nereden alınmalı sorularını cevaplıyor. Erbaş, yıl sonunda hem ons altın hem dolar kurunun gelebileceği seviyelere işaret ederken, 2018 sonu gram altın tahminini de açıklıyor…

 

Kudret Ayyıldır, Araştırma Müdür Yardımcısı – Gram Altın Analizi 09.07.2018

Gündemle Birlikte Gram Altında Önemli Seviye

Türkiye’nin yeni bir döneme başladığı ve modern tarihinin en önemli seçimi olarak görülen Cumhurbaşkanlığı ve Parlamento seçimi sonrasında Türk Lirasının gelişen ülke para birimleri arasında ABD Doları karşısındaki güçlenme isteği USDTRY kurunda önemli negatif fiyatlama davranışı oluşturmasına imkan tanıdı. Gram Altın, USDTRY kurundaki aşağı yönlü fiyatlama davranışı sebebiyle 28 Ağustos 2017 tarihinden beri pozitif trend görünümünü destekleyen 125 günlük ağırlıklı hareketli ortalamaya (181) yaklaştı ve yurtiçi gündem maddelerinin yoğun olduğu bir haftada ilgili ortalamaya göre karar vermek isteyebilir.

*** Yurtiçi gündem maddesinin ilk sırasında bugün Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın yemin etmesi, ardından da yeni Kabineyi açıklaması önemlidir. Özellikle de kabine içinde ekonomi yönetiminin nasıl şekilleneceği ve AK Parti dışı bakanların kim olacağı piyasa katılımcıların dikkatinde olacağı gibi bu süreçte hükümetin ekonomi konusundaki olası aksiyonları ayrıca takip edilecektir.

*** Yurtiçi gündem maddelerine devam edecek olursak, bu haftaki Hazine tahvil ihaleleri, Cari Açık verisi, NATO zirvesi ve uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch’in Türkiye’nin kredi notuna yönelik yapacağı olası değerlendirmesi takip edilebilir

Teknik ve Temel analiz yöntemlerini birlikte değerlendirirken, yatırımcıların dikkat etmesi gereken altın kural, varlık fiyatlarını etkileyecek temel haber akışının teknik görünümü değiştirip değiştirmeyeceğidir. Bu sebeple de Gram Altın fiyatında oluşabilecek olası negatif fiyatlama davranışının kısa vadeli pozitif trendi değiştirip değiştirmeyeceğinin takip edilmesi bu süreçte önem arz etmektedir.

Gram Altın fiyatı pozitif trend görünümüne devam etmek istiyorsa, 28 Ağustos 2017 tarihinden itibaren trend destekçisi olarak dikkat çeken 125 günlük ağırlıklı hareketli ortalama (181) üzerindeki seyrine devam etmelidir. Ancak bu şartla 186 başta olmak üzere 189 ve 192 Lira bariyerlerine doğru trend yönlü fiyatlama davranışını sürdürmek isteyebilir.

Bu süreçte kanal üst noktası 189 – 192 bölgesi üzerindeki kalıcı hareketler, mevcut trend görünümün ayrıca teyit kazandığını görmemize imkan tanıyabilir ve bu tür bir kırılım, tarihi zirve 204,90 bariyerinin tekrar konuşulmasını sağlayabilir. Aksi takdirde yani 192 – 189 bölgesinde görülecek olası baskı, tepkilerin tekrar 125 günlük ağırlıklı hareketli ortalamaya ulaşmasına / yaklaşmasına imkan tanıyabilir.

28 Ağustos 2017 tarihinden itibaren devam eden yükseliş trendinin sona ermesi içinse, 125 günlük ağırlıklı hareketli ortalama (181) altındaki kalıcı hareketlere ihtiyaç olduğu unutulmamalıdır. Ancak bu şartla 178,20 – 173,20 ara destek, 175,50 ve 170,60 seviyeleri ise ana destek noktaları görünümünde yeni trend fiyatlaması olarak dikkat çekebilir. Özellikle bu tür bir trend değişikliği hususunda USDTRY kurunun 4,45 – 4,48 bölgesi ile 4,60 bariyerine, Ons Altın tarafında ise 1238 ve 1280 seviyelerine göre tutumu ayrıca takip edilebilir.

Özetle: 125 günlük ağırlıklı hareketli ortalama (181), 27 Ağustos 2017 tarihinden beri yükseliş trend görünümüne önemli bir destek vermektedir. Yurtiçi tabanlı gündem maddeleri mevcut trendi destekleyecek mi yoksa ilgili bölge altında pozitif trend görünümüne son mu verecek sorusuna cevap aramaktayız.

06.07.2018 tarihli Altın Yorumları, Güncel Ons ve Gram Altın Analizleri

Enver  Erkan, Araştırma Uzmanı – Orta Vadeli Ons ve Gram Altın Yorumları 03.07.2018

Enver Erkan Dolar ons ve gram altın hakkındaki görüşlerini paylaşıyor. TL cinsi çeyrek altın, yarım altın fiyatlarında düşüş görecek miyiz? Erkan, gram altında önemli seviyelere dikkat çekiyor.

 

Kudret Ayyıldır, Araştırma Müdür Yardımcısı – Ons Altın ve Gümüş Özel Analizi

Ons Altın Kritik Bir Süreçten Geçiyor

Ons Altın, ABD Merkez Bankası Fed’in 2017 yılının son toplantısı sonrasında başlattığı ve 2015 Aralık tarihinden beri devam ettirdiği istatistiki çıkışını bu yılın zirve noktası olarak kaydettiğimiz 1366 dolar seviyesine ulaştırması ardından gerek Dolar Endeksi gerekse ABD 10 yıllık tahvil faiz oranının pozitif bölgede sergilediği performans sebebiyle sınırlandırdı ve trend içi tepki düşüncesini 1308 seviyesi altına sarkıtarak hızlandırdı.

Bu düşünce ile önce 89 haftalık EMA – 144 haftalık LMA bölgesi 1280 (haftalık grafik) / 21 aylık EMA – 23 aylık SMA bölgesi 1280 (aylık grafik) daha sonra da 2015 Aralık tarihinden beri yükseliş trendini destekleyen orta – uzun dönemli trend bölgesine (1238 – 1255) ulaştıran kıymetli maden, yeni bir çeyreğe başladığımız bugünlerde kritik bir süreçten geçmekte ve yükseliş trendi tamam mı devam mı sorusuna cevap aramaktadır. Analizin devamını buradan okuyabilirsiniz.

Vahap Taştan, Araştırma Uzmanı – Altın Yorumu 26.06.2018

Altın Fiyatlarında Düşüş Devam Edecek mi?

Altın fiyatlarında ise gün içerisinde kademeli aşağı yönlü hareketlenmeler oldukça dikkat çekiciydi. Son günlerde aşağı yönlü hareketlenmeler sergileyen ons altın, bu hareketlenmelerine devam etti. Yeni güne 1266 seviyelerinde başlangıç yapan XAUUSD aşağı yönlü hareketlenmeler ile birlikte 1254 seviyelerini gördü. Doların küresel bazda ki hareketlenmeleri fiyatlamalara etki edebilir. Bu sebeple Perşembe günü Amerika’dan gelecek olan GSYİH verisi volatiliteyi artırabilir. An itibari ile 1258 seviyelerinde fiyatlanan XAUUSD’yi teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1262.46 – 1267.52 – 1270.51 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1251.42 – 1241.50 – 1230.30 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir. (A1FX)

 

Barış Ürkün, Araştırma Uzmanı, Ahlatcı Yatırım – Gram Altın Yorumu 08.06.2018

TCMB’den beklentileri aşan faiz artırım kararı sonrası Türk Lirası’ndaki değer kazanımı ile birlikte kurda 4.45’li seviyelere doğru yaşanan geri çekilme, Ons Altın tarafındaki 1300 üzerinde potansiyel bulamayan fiyatlama ile birleşince Gram Altın’da 185.80 seviyesine kadar bir düşüşün meydana geldiğini izledik. TCMB’nin 300 baz puan faiz artırımdan kısa bir süre sonra 125 baz puan daha bir faiz artırımı yapmasının önümüzdeki günlerde Türk lirası üzerindeki etkileri takip edilecek.

Bu hamle sonrası önümüzde izleyeceğimiz FED toplantısından gelecek faiz kararı ve kredi derecelendirme kuruluşlarından gelen not indirimi için incelemeye alınma haberleri Türk varlık fiyatları açısından takip edilecek. TCMB’nin fiyat istikrarını sağlamada kararlı olduğunu göstermesi bakımından önemli olan bu son adım ile daha yüksek reel faiz ortamı yaratılması, ihtiyacımız olan yabancı sermayeyi çekebilecek bir potansiyeli sağlarsa bu durum Türk Lirası’ndaki değer kazanımının devamını sağlayabilir.

Bu durumda Gram Altın tarafında da geri çekilmelerin devamını izleyebiliriz. Bunun gerçekleşmesi için bahsettiğimiz gelişmelerin önümüzdeki günlerde Türk lirası varlıklar üzerindeki etkilerinin takip edilmesi gerekiyor. FED’in önümüzdeki hafta bir faiz artırımı yapması yüksek olasılık ve bu durum kurda yeniden yükselişleri beraberinde getirebilir.

Gram Altın 4 Saatlik Grafik
Gram Altın 4 Saatlik Grafik

Teknik olarak inceleyecek olursak Gram Altın’da geri çekilmelerin devamı için Mayıs sonunda ve bugün denenen fakat üstünde kalmayı başaran 185.60 seviyesinin altında kapanışların yaşanması gerektiğini söyleyebiliriz. Böyle bir durum gerçekleşirse düşüşler 184 ve 182.30’a doğru devam edebilir. 185.60 üzerinde kalacak kapanışlarda ise gelebilecek yükseliş denemelerinde 188.60 ve 190.00 kısa vadede takip edilecek direnç seviyeleri olacak.

 

Seda Yalçınkaya Özer, Araştırma Uzmanı – Gram Altın Fiyatları Yorumu

Gram Altını Nereden Almalı, Nereden Satmalı?

TL’nin gelişmiş ülke para birimleri karşısında değer kayıplarını genişletiyor. Bugün özellikle Nisan ayı enflasyon rakamının açıklanmasından sonra hızlı bir değer kaybı izledik ve rekor üzerine rekor seviyeleri geldi. Kur 4.24 seviyelerini test ederken gram altın şu sıralar 179 TL’de hareket etmekte. Açıkçası ons altının baskılandığı mevcut ortamda Dolar/TL’de yaşanan reaksiyon gram altının yeni rekor seviyesini görmesini yeterli kılmadı. Peki, bundan sonra durum nasıl olur diye baktığımızda mart ayının başına dönmekte fayda var. Hafızaları zorlarsak mart ayında Moody’s ülke kredi notunu düşürmüş, jeopolitik riskler artmış, enflasyon beklenilen iyileşmeyi sağlayamamış ve cari işlemler dengesi son darbeyi vurmuş, kur bütün bu olumsuzluklarla 4.19 seviyesine, gram altın ise 182 TL seviyesine ulaşmıştı.

Aslında şu anda bulunduğumuz konjonktür hemen hemen hikayenin baştan yazıldığına benzemiyor mu? S&P kredi notumuzu düşürdü, enflasyonda beklenilen iyileşme olmadı ve baz etkisi ıskalandı, önümüzdeki hafta cari işlemler dengesi açıklanacak… Buna karşın muhtemelen önümüzdeki günlerde yeni olumsuz bir haber akışı ile karşılaşmazsak kurda tansiyonun düşmesi beklenebilir. Ancak bir süre eşik sürekli yukarı yönde kalmaya devam edecektir. Şimdiki yeni eşik seviyemiz ise 4.10’dur. Diğer yandan dolar endeksi teknik ortalamalarının üzerinde güçlenmeye devam ediyor.

Bu noktada ABD uzun dönem tahvil faizlerinde oluşabilecek bir güçlenme gelişmekte olan ülke (GOP) para birimlerinde baskıyı artıracaktır. Diğer yandan ons altın ABD Dolarının baskısı altında kalmaya devam ediyor. Ons altın büyük resimde 1300$ – 1360$ arasında yatay bir bant yaratmış durumda. Dolar/TL’de 4.10 seviyesi üzerinde hareket etmekte devam ederken ons altının 1360$ ana direnç noktasına doğru güç kazanma eğilimi gram altında yeni rekor seviyelerin kapısı açık tutacaktır. Bu nedenle ons altındaki tansiyonu izlemekte fayda var. Gram altında ana direnç noktası olarak 182 TL yakınlarını takip ediyoruz. Burası hem geçmiş fiyat hareketlerinin oluşturduğu son tepe noktası hem de teknik kanal bandın üst seviyesini oluşturuyor. Gram altın yatırımcısı için 172 – 174 aralığında alım yapmak uygun olurken 180 – 182 yakınlarından çıkış yapmak uygun olabilir.

 

Kudret Ayyıldır, Müdür Yardımcısı – Gram Altın Yorumu 19.04.2018

Gram Altın’da Yaz Ayları Daha Sıcak Geçecek!

Altın fiyatlarının son dönemde gerçekleştirdiği yukarı yönlü çıkışları sebebiyle daha makul fiyatı olmasından dolayı popülaritesini artıran Gram Altında, düğün sezonunun başlaması ile birlikte yaz aylarının daha sıcak geçeceğini söyleyebiliriz.

Özellikle de Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın MHP Genel Başkanı Sayın Devlet Bahçeli ile yaptığı görüşme neticesinde, seçimlerin 24 Haziran 2018 günü yapılmasına karar verildiğini açıklaması ile birlikte 180 liradan 174 liraya kadar gerileyen Gram Altında, yeni süreçte yaşanılacak olası geri çekilmelerin önemli fırsatları da beraberinde getirebilme düşüncesi bu açıdan gündemi meşgul edebilir….

Ons Altın ve USDTRY kurunun 2018 yılına yönelik beklentilerinde yukarı yönlü çıkışların dikkate alındığı bir ortamda Gram Altın fiyatının da yukarı yönlü çıkışlarına devam edebilme düşüncesinin ön planda yer alabileceğini söyleyebiliriz. Bu bağlamda da Gram Altın’a yönelik kısa vadeli olası geri çekilmeler, orta – uzun vadeli olarak trend fırsatı olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu bilgileri verdikten sonra Gram Altın fiyatına yönelik gerek kısa vadeli geri çekilmeler gerekse orta – uzun vadeli beklentileri değerlendirelim. Yazının devamını bu sayfadan okuyabilirsiniz.

 

Beste Naz Köksal, Müdür Yardımcısı – Gram Altın Yorumu 17.04.2018

Gram Altın Alınır mı?

Jeopolitik risklerin ve enflasyonist baskının unsurları sonucu 180 liranın üzerini test eden gram altın, yükselişini sürdürüyor. Küresel piyasa oyuncuları portföylerinde altın birikimine devam ederken, net altın pozisyonlarının da arttığını görüyoruz. Ayrıca lira üzerinde oluşan jeopolitik, siyasi ve enflasyonist risklerin sonucu dolar/TL kurunun 4,00 üzerinde kalması gram altının fiyat seviyesini de 170TL üzerinde tutmaktadır. Önümüzdeki süreçte TL’yi kritik senaryolar bekliyor. TCMB toplantısına doğru başta yabancı kuruluşlar olmak üzere yayınladıkları notlarla bankadan faiz artırım yönünde beklenti oluşturdu. Buna göre 25 Nisan’da TCMB’nin alacağı faiz kararı Lira üzerinde etkili olurken ,bu tarihe kadar kurda bir miktar sakinleşme bekliyorum. Liranın 4,20 seviyesine doğru hızla yükseldiği sırada temel koşullar bu hızlı yükselişi desteklememekle birlikte bir miktar spekülatif atakların yaşandığını görmekteyiz.

Ons altın cephesinde ise var olan riskler emtiayı 1340$ üzerinde tutsa da bu nokta kuvvetli bir destek değil. Bu nedenle gram altın yatırımcıları dilerlerse portföylerinde yer alan bir miktar gram altını 180 lira yakınlarındaki bu seviyelerden kar realizasyonuna gidebilir ve altında olası bir düşüş için bekleyebilirler. Olası geri çekilmelerde 171TL ve 168TL seviyeleri, dolar ve ons altın fiyatından çıkarak hesaplanmış geri çekilme noktalarıdır. Jeopolitik gelişmelerde önemli bir artış ve haber akışı olmadığı sürece gram altında kademeli düşüşler görebiliriz.

 

Yusuf Kavak, Araştırma Uzmanı – Gram Altın Yorumu
Gram Altında Yeni Rekorlar Görecek miyiz?

Yurt içi tarafta ekonomik göstergelerde görülen bozulmanın kronikleşmesi, hükümet tarafının faizleri düşürmek için bir paket hazırlığı içerisinde olduğuna yönelik söylemler ve jeopolitik risk unsurlarının tekrar artış göstermesi DolarTL tarafında yeni rekorlar kırılmasına neden olmakta. Yine Ons altın tarafında ise ABD’nin Çin ile son haftalarda yaşadığı ek gümrük vergileri polemiğine, Rusya ile yaşanan mali yaptırımlar ve Suriye konusundaki olası operasyon açıklamaları emtianın yukarı yönlü hareketlerini desteklemekte. Tüm bu gelişmeler ışığında Gram Altın’da 178 TL civarında rekor fiyatlamalar görülmekte.

Bu hafta ekonomik veri olarak yurt içi tarafta Cari İşlemler Dengesi, ABD’de ise TÜFE rakamları önemli olacaktır. Yine ABD’den FOMC tutanaklarının da açıklanacağı haftada yurt içi tarafta TCMB’den piyasaları rahatlatabilecek bir açıklama gelip gelmeyeceği de merakla takip edilmekte. Suriye eksenindeki jeopolitik gelişmeler ve küresel ticarete yönelik kısıtlamalara dair açıklamalarla Gram Altın’ın bundan sonraki seyri de netleşecektir. Gerek yurt içi tarafta, gerekse yurt dışı tarafta atılabilecek normalleşme adımları geri çekilmelere neden olabilir. Aksi takdirde yeni rekorlar ile tanışmak her an için mümkün olabilir.

 
Ak Yatırım – Güncel Gelişmeler ve Altın Yorumu 11.04.2018

Bu Senenin Favori Enstrümanı Altın…

ABD Mart ayı enflasyon verisi yayımlandı. Aylık çekirdek artış beklentiler dahilinde %0,2 oldu. Yıllık çekirdek enflasyon %2,1 artış gösterdi. Önceki ay %1,8’lik enflasyon artışının %2,1’e yükselmesine baz etkisinin ortadan kalkması ve raporlarımızda belirttiğimiz kira-sağlık sektörü kaynaklı yükseliş etkili oldu. Ancak dün PPI (üretici fiyatları) da yer alan gıda fiyatları artışı henüz Mart ayı enflasyonuna yansımış görünmüyor. Giyim ve 2.el araba fiyatlarında ise sırasıyla %0,6 ve %0,3 düşüş var. Önümüzdeki aylarda (Temmuz’a kadar geçen sürede) çekirdek CPI’ın %2,5’e çekirdek PCE’nin %2’ye yükselebileceğini öngörüyoruz. Fed bu yükselişi baz etkisine dayandırsa bile, hane halklarının enflasyon beklentileri yükselecek ve ücretler üzerinde baskı yapacaktır. Sene boyunca Fed 2 faiz artırımına işaret ederken, biz 3 artırım öngörmeye devam ediyoruz. Bu sürecin dolara (+) yansımasının da Temmuz ayına kadar geçecek sürede gerçekleşmesini bekliyoruz. Bu doğrultuda Euro/Dolar paritesinde 1,21’in görülme ihtimalinin arttığını düşünüyoruz.

Veri sonrasında bu senenin favori enstrümanı olarak belirlediğimiz ons altında 1354 dolar seviyesine yükseliş gerçekleşti. ABD 10 yıllık tahvil faiz oranı %2,75’e gerilerken, enflasyon beklentileri sabit kalıyor. Bu görünüm yüksek enflasyon-ılımlı büyüme (end of goldilocks) dönemine giriş yaptığımızın bir işareti. Ons altında, artan jeopolitik riskler ve yükseliş trendindeki ABD enflasyonuna “koruma-hedge” olması nedeniyle yıl sonu 1400 dolar (yukarı revize edilebilir) hedefimizi koruyoruz.

ABD Başkanı Trump’ın Suriye’ye yönelik olarak askeri harekatın başladığına dair sinyal vermesi global piyasalarda dalgalanmaya yol açıyor. İlk tweet’inden dakikalar sonra yeni bir tweet’le ortalığı yumuşatan Trump, Rusya ile olan ilişkilerdeki kötü gidişatın devam ettiğini ancak Rus ekonomisinin ABD’ye ihtiyacı olduğunu, iki ülkenin beraber çalışması gerektiğini belirtti. Henüz doğrulanmamış haberlere göre ABD’nin her an hava saldırısına başlayabileceği basında yer alıyor.

 

Eda Karadağ, Araştırma Uzmanı – Gram Altın Yorumu 05.04.2018

Gram Altın Daha Yükselir mi?

Türkiye’ye yönelik risk algısındaki bozulma, bu hafta açıklanan Türkiye enflasyon rakamlarının piyasalardaki iyimser havayı ortadan kaldırması, Mehmet Şimşek hakkında istifa edeceğine yönelik spekülasyonlar TL varlıklar üzerindeki kırılganlığın daha da artmasına neden oldu. USD/TL kurunda son günlerde volatilite yüksekti ve 4 TL seviyelerini konuşmaya başlamıştık. Bu gelişmelerde USD/TL’nin bugünde 4.0470 ile yeni rekor seviyesini test etmesine neden oldu. Açıkçası, Türkiye ile ilgili gelişmelerde hala tansiyon yüksek ve bu tabloda bir yumuşama olmadıkça USD/TL kurunda yukarı yönde tepkilerin sürmesini bekleyebiliriz.

USD/TL kurunda 4 TL seviyesinin üzerini konuştuğumuz bugünlerde gram altında da rekor 173.94 TL seviyesinden geçmekte. Kurda tansiyonun yüksek olması ve USD/TL’de 4 TL’nin üzerinde seyirlerin sürme riskini de göz önünde bulundurduğumuzda gram altında da yukarı yönde tepkilerin sürebileceğini söylemekte yarar var.

Dolar bazında ons altına değinmekte de yarar var. Küresel piyasalarda, Doların çok güçlü olmaması ve ABD Başkanı D. Trump nedeniyle ticaret savaşı endişesinin az da olsa gündemde olması, ons altının 1330$ çevresinde beslenmesini destekliyor. Veri takvimi olarak yarın ABD’den tarım dışı istihdam verisini izliyor olacağız. Ancak, ABD verilerinin Fed’in 21 Mart toplantısından sonra fiyatlamalar üzerinde çok fazla etkili olduğunu göremiyoruz.

Dolayısıyla, yarınki ABD verisinin de Dolar üzerinde sınırlı bir hareket yaratmasını bekliyorum. Bu koşullar altında ons altın 1330$ çevresindeki seyrini korumaya devam ederse ve USD/TL kurunda da 4.00 seviyesinin üzerindeki seyirler korunursa gram altın için 171 TL seviyesini destek noktası olarak izleyebiliriz. Bu destek noktasının altında gram altında güçlü bir tablo oluşmayabilir. Bu durumda, yatırımcılar gram altında 170 – 171 TL seviyelerine doğru gevşeme hareketlerini fırsat olarak değerlendirebilir. Yukarıda direnç noktası olarak gram altın için 173.20 ve 173.94 seviyelerini izleyebiliriz.

Ak Yatırım – Altın Fiyatları 2018 Beklentileri

ABD 2008 yılından bu yana ilk defa potansiyelinin üzerinde büyüyebilir. Artan ücret enflasyonu en geç Nisan ayından itibaren çekirdek fiyat artışlarına yansıyabilir. Fed enflasyondaki artışa karşı 3 veya daha fazla faiz artırımı yapabilir. Bu ana tahminlere dayanarak Ak Yatırım’ın 2018 Stratejisi çerçevesinde yapılan Altın fiyatları tahminleri aşağıdaki tabloda verilmiştir.

2018 1Ç2018 2Ç2018 3Ç2018 4Ç
Ons Altın1360134013601400
Dolar/TL   (yılsonu)3,753,994,084,15
Gram Altın (TL)179,90188,60195,73204,94

Çekinceler: Burada yer alan altın yorum ve altın tahminleri Kanal Finans tarafından değil uzman ve aracı kurumlar tarafından yapılmaktadır. Hangi tahmin veya yorumun kimin tarafından yapıldığı yorumun içinde bulunmaktadır. Kimi uzman altın yükselir şeklinde yorum yaparken kimisi de altın düşer şeklinde yorum yapmış olabilir. Yorumların ve tahminlerin birbirinden farklı olması doğaldır. Bu sayfada güncel uzman yorumları canlı olarak güncellenmektedir. Altının seyri nedeniyle uzmanlar tahmin ve yorumlarını gidişata göre değiştirecek olurlar veya aynı kişi ya da kurum yeni bir altın tahmini gönderecek olursa bu sayfada önceki yorum ya da tahmin yenisiyle güncellenir. Buradaki altın fiyatı tahminlerini değerlendirirken altın alış fiyatı ve altın satış fiyatı arasında farkın açılabileceğini dikkate alınız.

Bu sayfada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Altın Testimizi Deneyin