Ana sayfa Raporlar Altın Yorumları, Brent ve WTI Ham Petrol Analizleri Güncel Altın ...

Güncel Altın ve Gram Altın Yorum ve Analizleri

Altın Fiyatları Ne Olur?

Altın yükselir mi, düşer mi? Altın Fiyatları bugün ne olur? Altın alınır mı? Günlük gram altın ve ons altın yorumları ile uzmanların teknik analiz çalışmalarını bu sayfada bulabilirsiniz. Kurum ve uzmanlardan gelen en son yorum en üstte yer almaktadır. Analizler genel olarak ile kısa-orta vadeli yorumlardır. Uzun vadeli analizler başlıkta belirtilmiştir. Ons Altının fiyatı Dolar cinsinden fiyatlandığı için Gram Altın dediğimiz Türk Lirası cinsinden olan Altın fiyatında da Dolar Kuru etkilidir.

22.05.2019 tarihli Altın Yorumları, Güncel Ons ve Gram Altın Analizleri

İş Yatırım – XAUUSD Altın Yorumu

Değerli metal bugün açıklanacak son FED toplantısına ait tutanaklar öncesinde oldukça dar bir bantta işlem görüyor ve $1273 seviyesinin üzerinde tutunmaya çalışıyor. $1275.60 seviyesinde bulunan 1 yıllık %61.8 Fibonacci seviyesi takip edilecek ilk destek noktası konumunda, sonrasında $1269 ve $1265 seviyeleri takip edilecek destek noktaları konumunda. $1279 seviyesinde ise aynı orandaki 3 yıllık Fibonacci seviyesi var ve ilk direnç noktası konumunda, sonrasında ise $1289 seviyesinde bulunan 50 günlük hareketli ortalama gündeme gelecek en güçlü direnç noktası konumunda.

 

Ziraat Yatırım – XAUUSD Altın Yorumu

Dün baskı altında kalan değerli maden takip ettiğimiz 1.269 seviyesine kadar düşüş gösterdi. Kapanış ise 1.275 seviyesinden gerçekleşti. Bu sabah ise Dolar’ın güçlü durmaya devam etmesiyle değerli maden söz konusu kapanışın hafif altında işlem görüyor. Şu aşamada bu akşamki FOMC toplantı tutanaklarına kadar değerli madende baskının sürebileceğini düşünürken, destek olarak 1.267 desteği önemli gözükmekte. Teknik olarak da zayıflık devam ederken, değerli maden 1.277 direncinin altında kaldıkça bu seviyeyi test etmek isteyebilir. Söz konusu seviyelerin dışında ise sıralı destek ve dirençler 1.261 ve 1.283 seviyelerinde.

 

Troy Gold Takas – Ons Altın ve Kıymetli Metaller Yorumu

ABD’nin Çin’li şirket Huawei’nin ürünlerinin kamudan kullanımının yasaklanmasıyla başlayan süreçte altın son 1 ayın en düşük seviyesine kadar geri çekilirken, dünkü seansta da yeni dip kaydettiği seansı geride bıraktı. Seansa 1277,63 dolar/ons seviyesinden başlayan sarı maden, gün ortasına kadar üzerinde hissettiği satış baskısı neticesinde 1269,57 dolar/onsla günün en düşük seviyesini kaydetti. ABD Ticaret Bakanı dün yaptığı açıklamada Huawei’ye uygulanacak olan kısıtlamaların 90 gün erteleneceğini duyurmasının ardından altın pozitif tepki vererek toparlanma yaşadı. Bu haber akışı sonrası alım yönünde hareket eden sarı maden, günün artıda kapatmayı başarmasa da yüzde 0,2 kayıpla 1274,68 dolar/onsla seansı kapatmış oldu. Bugün ABD’de açıklanacak olan FED toplantı tutanakları piyasaların yakın takibinde olacak.

 

İnvestaz – Ons Altın Yorumu

Altın Fiyatları Sakinliğini Korudu / 1268 Önemli Destek Seviyesi / Günlük Değişim % -0,23

Altın fiyatları, Doların diğer para birimleri karşısında yükselmesi ve dolar endeksinin yükselişe geçmesi ile kayıplarını korudu. Dört saatlik grafikte hareketli ortalamaların altında seyreden değerli madende günlük pivot 1273 üzerinde 1276 – 1278 – 1282 direnç seviyeleri gündeme gelebilir. Düşüşlerde 1270 – 1268 – 1265 destekleri takip edilebilir.

 

Gedik Yatırım – Ons Altın Yorumu

Ons altında yukarı yönlü tepkiler bir türlü yanıt alamıyor. Bu sabah 1274$ seviyesinden işlem gören ons altın yükseliş trendinin de gerisine inerek teknik olarak alçalan kanal içerisinde hareket ediyor. ABD’nin kara listeye alınan Çinli Huawei şirketine uygulanan ticari kısıtlamaların kimilerini 90 günlüğüne askıya aldığına dair haberler risk iştahını tetiklerken, güvenli liman talebini de azalttı. Diğer yanda dolar endeksi 98,1 ile altın üzerindeki baskısını sürdürüyor. 1274$ seviyesinde sınırlı kalan ger çekilmeler daha da sertleşirse aşağı baskı 1268$ seviyelerine kadar devam edebilir. 1278/ 1282/ 1288 dirençler, 1274/ 1268/ 1263 ise desteklerdir. 

 

İnfo Yatırım FX – Ons Altın Yorumu

Altın, doların kazançlarını artırmasıyla iki buçuk haftanın düşüğüne yakın seviyelerde tutundu

Altın ABD–Çin ticaret savaşındaki son gelişmelerin doları desteklemesiyle iki haftanın düşüğüne yakın seviyelerde tutundu. ABD Başkanı Donald Trump’ın Huawei Technologies Co.’yu kara listeye alması sonrasında Pekin’in Avrupa Birliği (AB) büyükelçisi misilleme sinyali vermişti. ABD – Çin ticaret ilişkilerinin kötüleşmesi durumunda, Asya’daki talebin azalmasına rağmen altının yine de faydalanmayı sürdüreceği belirtildi. Citi analistlerine göre altının yükselişini sınırlayan esas unsur doların (Özellikle Mart ayından bu yana) kaydettiği beklenenden güçlü hareketi oldu. Dolar Mayıs’ta art arda dördüncü aylık kazancına yöneliyor. ABD parası 2015 yılından bu yana en uzun yükseliş serisini gerçekleştirebilir.

Bu hafta ABD’de açıklanacak konut satışları ve imalat sektörü verileri büyümenin hızına ilişkin ipucu verebilir. Fed’in 30 Nisan – 1 Mayıs toplantı tutanakları Çarşamba günü yayınlanacak. Teknik olarak Ons altında saatlik grafikte 200 dak HO 1282$ seviyesinden geçiyor, gün içi oluşan fiyatlar bu seviyenin altında kaldığı sürece 1260-1280$ aralığında hareket etmesini bekliyoruz. Ons Altın da kısa vadede 1282$ seviyesindeki direnç, kırılmasıyla birlikte 1300$ seviyesinin üstünde kalıcı olup olmayacağı yakından izlenecek. Yukarı yönde 1282$ ve 1288$ direnç seviyesi olarak izlenirken, 1269$ ve 1264$ seviyeleri destek olarak izlenecektir.

 

Şeker Yatırım – XAUUSD Altın Yorumu

ALTIN: Yukarı yönlü fiyatlamalarda 1280 seviyesi kırılmadığı sürece değerli metalde satış baskısının devam etmesi beklenebilir. Bu durumda 1271 ve 1262 seviyeleri test edilebilir. Alımların güçlenmesi halinde ise 1280.noktasından sonra 1288 seviyesi direnç oluşturabilir.

 

Alan Yatırım – XAUUSD Altın Yorumu

XAUUSD… Dolar Endeksindeki Yükseliş İle Aşağı Yönlü Baskılanabilir… ABD-Çin ticaret gerilimi ve ABD-İran ilişkilerine yönelik yüksek tansiyon küresel piyasalarda endişe yaratmakta olup risk iştahındaki zayıf görünüm devam etmekte. Ancak Dolar’ın global bazda değer kazanmaya devam etmesiyle Dolar endeksinin 98 seviyesi üzerindeki seyri değerli madene talebi zayıflatmakta. 1275 seviyesinin altına gerileyen paritede Dolar endeksindeki yükselişle birlikte düşüş eğiliminin ivmelendiğini görülebilir. 

GLDGR… Döviz Kurlarındaki Bant Hareketinin Devam Etmesi Yükselişi Sınırlamakta… TCMB hamlesi sonrası TL üzerindeki baskının artması nedeniyle gram altında bir miktar yükseliş gözlemlense de döviz kurlarındaki yükselişin bant hareketinin dışına çıkmaması yükseliş eğilimini sınırlamakta.

 

Ekin Akbaş, Araştırma Yönetmeni, Tacirler Yatırım – XAUUSD Altın Fiyatları Yorumu

Geçtiğimiz hafta Salı günü 1300 seviyesi üzerini test eden ancak bu seviyeyi yukarı yönlü kırmakta başarısız olan ve yönünü yeniden aşağı çeviren ons altın, dolar endeksinde görülen yükseliş hareketinin etkisi ile birlikte dün 1270 seviyesi altını test ederek yaklaşık son 3 haftanın en düşük seviyesine indi. Dolar endeksi dün 98,10 seviyesi üzerine çıkarak son 1 ayın en yüksek seviyesine yükselirken, altın fiyatlarındaki geri çekilme hareketinin de hızlanmasına neden oldu. 1270 seviyesi altını test ettikten sonra bu bölgede kalıcı olmayan ons altın, kısa süre içerisinde kayıplarının bir kısmını telafi ederek yeniden 1270 seviyesi üzerine yerleşti ve 1270 – 1275 seviyeleri arasında dalgalandı. Ons altın, bu sabah saatlerinde 1273 seviyesi civarında hareket etmekte.  Ons altın fiyatları bir süredir eski kanalının üzerinde hareket ediyor ve eski kanal çizgisi bu noktada destek görevi görüyor. Aşağıdaki grafik üzerinden de görülebileceği üzere, ons altın fiyatları bu sabah saatlerinde iki hafta önce yukarı yönlü kırdığı düşüş kanalının sınır çizgisi üzerinde hareket ediyor. Bu noktada, ons altının eski kanalının üst çizgisine denk gelen 1270 – 1275 bandının destek görevi görmesini ve altının bu bölgeden yeniden yönünü yukarı çevirmesini beklemekteyiz. Bugün Avrupa Merkez Bankası Başkanı Draghi’nin yapacağı konuşma ve akşam saatlerinde açıklanacak olan FOMC Toplantı Tutanakları yakından takip edilecek.

 

Seda Yalçınkaya, Araştırma Uzmanı – XAUUSD Altın Fiyatları Yorumu

Ons altın zayıf ve yeni bir hikaye arayışında 

Ons altında zayıf ve temkinli seyir sürüyor. ABD ve Çin arasında yeni bir gelişme yok ancak hala bir belirsizlik olması ons altının da temkinli seyrine neden oluyor. Diğer yandan, İngiltere Başbakanı T. May parlamentoya yeni Brexit planını açıkladı. Özellikle işçi partisi lideri bu planı desteklemeyeceklerini belirtiyor. Uzun süredir konuştuğumuz bir konu ama buradaki belirsizliğin de sürüyor olması ilerleyen günlerde ons altında hareketlilik yaratabilir. Bugün için ons altında Fed toplantısının tutanakları takip edilebilir. 01 Mayıs günü yapılan toplantının tutanakları olduğu için taze bir veri değil dolayısıyla fiyatlamalar üzerinde etkisi sınırlı kalabilir. 

Teknik Analiz: Ons altın teknik olarak hala zayıf ve 22, 50 günlük ortalamalarının altında seyrediyor. 22 günlük ortalama 1281$ seviyesinden geçiyor. Bu seviye ons altında direnç noktası olarak takip edilebilir. Bu direncin üzerinde ons altın yerleşemediği sürece yükselişinde zayıf kalmasını bekleyebiliriz. Buna karşın, olası geri çekilmelerde, 1271$ ve ardından 1265$ seviyelaeri destek noktaları olarak takip edilebilir. 

Dirençler: 1281 /1285 / 1291 
Destekler: 1271 / 1265 / 1260  

 

Muammer Demir, Araştırma Uzmanı, Ahlatcı Yatırım – Ons Altın Yorumu

Dün, dolar ve dolar endeksinde yaşanan değer kazanımı sonrasında ons altının 1269 seviyeleri civarına kadar gerilediği görüldü. Gün içerisinde, ABD on yıllık tahvil getirisinde yaşanan yükseliş eğilimi ve küresel piyasalarda artan risk iştahı kıymetli metal fiyatlamaları üzerinde baskıyı artırırken ons altının günü düşüş ile tamamladığı izleniyor. Bugün, ABD’de açıklanacak olan FOMC Toplantı Tutanakları dolar bazlı fiyatlamalarda oynaklığın artmasına neden olabilir.

Teknik olarak bakıldığında, ons altının 200 günlük üssel hareketli ortalaması olan 1276 seviyesi fiyatlamaların seyri açısından belirleyici olmaya devam edebilir.  Bu seviyenin yukarı yönlü geçilmesi durumunda  1290, 1296 ve 1302 direnç seviyeleri takip edilebilir. Olası, bu seviye altında kalıcılık sağlanması durumunda ise 1266, 1260 ve 1257 destek seviyeleri izlenebilir.

 

Serkan İşlek, Araştırma Uzmanı, Işık FX – Ons Altın Yorumu

ABD’nin Huawei’ye dair almış olduğu yaptırım kararlarına Çin’in de misilleme yapabileceği yönünde gelen haber akışları yeniden resesyon risklerini tırmandırırken, sabah saatlerinde Ons Altın üzerinde baskıya neden oldu. İlerleyen saatlerde ise; ABD Ticaret Bakanlığı’nın, Huawei’e yönelik kısıtlamalarından bir kısmını 90 gün süreyle ötelediği yönünde gelen haber akışları, Theresa May’in yeni Brexit planını açıklayacağının belirtilmesi ve ABD’de açıklanan İkinci El Konut Satışları verisinin beklentileri karşılamaması ile bir miktar toparlanma görülse de, bu sefer de yatırımcıların borsalara yönelmesi “güvenli liman” varlığı olan Ons Altın’daki toparlanma girişimlerini sınırlı tuttu.

Bugün, Sarı Metal’deki fiyatlamalar için yine; Brexit, Ticaret Savaşları ve İran Nükleer Anlaşması gibi risklerin durumunu takipte olacağız. Majör merkez bankalarının yetkililerinden gelecek açıklamalar ve FED’in son FOMC toplantılarına dair tutanakların açıklanması ile de Dolar Endeksi ve tahvil faizleri üzerinden oynaklıklar oluşabilir. Öte taraftan, pay piyasasında oluşacak hareketlerin de; dolaylı fiyatlamalar(küresel risk alma iştahında artış olması halinde borsalara alış gelirken, Ons Altın gibi güvenli liman varlıkları baskı altında kalabiliyor. Tam tersi durumda ise borsalarda görülen pörtföy boşaltmalarda güvenli liman varlıklarına kaçış görülebiliyor) açısından takip edilmesinde fayda görmekteyiz.

Teknik Seviyeler;
Dirençler: 1277, 1280, 1283, 1286, 1289
Destekler: 1273, 1270, 1267, 1263, 1260

 

Ons Altın Düşüyor, Peki Gram Altın Ne Olur?

 

2019 Yıl Sonu Ons ve Gram Altın Tahminleri, Tonguç Erbaş Ahlatcı Yatırım Genel Müdür Yardımcısı Tonguç Erbaş ons altın ve gram altın yorumlarını Kanal Finans izleyicileriyle paylaştı. Tonguç Erbaş’ı ziyaret ettik ve kendisine sorduk. 2019 yıl sonunda ons altın ne olur, kendisinin 2019 yıl sonu gram altın tahmini nedir? Buradan gram altın alınır mı? Altın ne kadar çıkar? Ons altın daha düşer mi?

Altın Fiyatlarında 2019 Hedefleri, Dr. Dağhan Gökçe: İstanbul Şehir Üniversitesi Altın ve Kıymetli Metaller Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Dr. K. Dağhan Gökçe altın fiyatlarında geldiğimiz durumu değerlendirdi ve altın yorumunu Kanal Finans izleyicileri için paylaştı. Bundan sonra altın ne kadar çıkabilir? Altın için geçilmesi zor olan direnç neresidir? Burası geçilirse altın ne kadar çıkar? Eğer geçilemeyecek olursa altın ne kadar düşer. 2019 yılında altın ne olur?

 

Gram Altın 2019’da Ne Olur?

2019 yılında ons ve gram altına dair uzmanlar neler bekliyor? 2019 boyunca altın fiyatlarında neler görebiliriz, 2019 yıl sonu altın ve gram tahminlerini, farklı uzmanların  yorumlarını youtube sayfamızda bulabilirsiniz. 2019 Yılı Gram Altın Tahmini, Dikkat Merkez Bankaları Altın Stokluyor… Alnus Yatırım araştırma müdürü Yunus Kaya 2019 yılı için gram altın beklentilerini açıkladı. Gram altın 2019 yılında yükselecek mi? 2019 yılında gram altın ne olur? Buradan gram altın alınır mı? 2019 Gram altın tahmini nedir?

 

Çekinceler: Burada yer alan altın yorum ve altın tahminleri Kanal Finans tarafından değil uzman ve aracı kurumlar tarafından yapılmaktadır. Hangi tahmin veya yorumun kimin tarafından yapıldığı yorumun içinde bulunmaktadır. Kimi uzman altın yükselir şeklinde yorum yaparken kimisi de altın düşer şeklinde yorum yapmış olabilir. Yorumların ve tahminlerin birbirinden farklı olması doğaldır. Bu sayfada güncel uzman yorumları canlı olarak güncellenmektedir. Altının seyri nedeniyle uzmanlar tahmin ve yorumlarını gidişata göre değiştirecek olurlar veya aynı kişi ya da kurum yeni bir altın tahmini gönderecek olursa bu sayfada önceki yorum ya da tahmin yenisiyle güncellenir. Buradaki altın fiyatı tahminlerini değerlendirirken altın alış fiyatı ve altın satış fiyatı arasında farkın açılabileceğini dikkate alınız.

Bu sayfada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Altın Testimizi Deneyin