Ana sayfa Raporlar Altın Yorumları, Brent ve WTI Ham Petrol Analizleri Güncel Ons ve...

Güncel Ons ve Gram Altın Yorumları ve Analizleri

Altın Fiyatları Ne Olur?

Günlük ons ve gram altın yorumları ile uzmanların teknik analiz çalışmalarını bu sayfada bulabilirsiniz. Altın yükselir mi, düşer mi? Altın Fiyatları bugün ne olur? Altın alınır mı?  Kurum ve uzmanlardan gelen en son yorum en üstte yer almaktadır. Analizler genel olarak ile kısa-orta vadeli yorumlardır. Uzun vadeli analizler başlıkta belirtilmiştir. Ons Altının fiyatı Dolar cinsinden fiyatlandığı için Gram Altın dediğimiz Türk Lirası cinsinden olan Altın fiyatında da Dolar Kuru etkilidir. Aşağıdaki kutu içinde gram altın fiyatını bulabilirsiniz.

100.000 TL Paranız Olsa Nasıl Yatırım Yapardınız? Sanal Para ile Deneyin!

 

10.04.2020 tarihli Altın Yorumları, Güncel Ons ve Gram Altın Analizleri

Ziraat Yatırım – XAUUSD Altın Fiyatları Yorumu

Fed’in piyasalara desteği devam ederken, dün de Fed 2,3 trilyon dolara yakın bir teşvik paketi açıkladı. Bu da Dolar’ı baskılarken, değerli madenin yükseliş kaydettiğini gözlemledik. Dolar likiditesine yönelik endişelerin yerini yavaş yavaş temel fiyatlamalara (resesyona giren küresel ekonomiler, düşük faiz ve bol likidite vs) bırakabileceği ve değerli madenin yükseliş eğilimini koruyabileceği düşüncemizi koruyoruz. Bugün Paskalya öncesi ABD ve Avrupa’da birçok piyasa kapalı olacak.

 

Altın Fed’le Birlikte Fırladı, Daha Çıkacak mı?

Ons altın fiyatı Fed’in yeni paketiyle birlikte hızla yükselişe geçti. Ancak gram altın dolar kurundaki gerileme nedeniyle fazla değişmedi. Bundan sonra gram altın ne olur? Gram altın alınır mı? Teknik analizle cevap vermeye çalıştım.

 

Gedik Yatırım – Ons Altın Ne Olur? Altın Yorumu

Veri akışının olduğu günde ons altında yüksek volatilite kaydedilerek dün 1641$ – 1689$ seviyeleri arasında dalgalandı. ABD ve birçok piyasa Paskalya öncesi cuma nedeniyle en son dün işlem gördü. ABD’de işsizlik maaşı başvuruları salgının ABD ekonomisi üzerindeki olumsuz etkilerini sürdürdüğünü göstererek 6,6 milyon oldu. Fed, koronavirüsün etkilerini azaltmak için yeni bir hamle daha yaparak, reel ekonomiye, yerel yönetimlere 2,3 trilyon dolarlık destek sağlayacağını duyurdu. Fed Başkanı Powell finansal sistemin destekleneceğini, krizin mümkün olduğu kadar çabuk geçmesi için Fed’in tüm enstrümanları kullanacağını vurguladı. Ons altın bugün işlem görmezken, önümüzdeki süreçte, 1675$’ın üzerinde 1692$ – 1703$ ve 1723$ seviyeleri direnç, 1642$ – 1632$ ve 1625$ takip edilecek desteklerdir.

 

Alan Yatırım – Ons ve Gram Altın Fiyatları Yorumları

XAUUSD…1690 $ Seviyesinin Üzerinde… FED koronavirüs pandemisinin reel ekonomiye olan olumsuz etkilerini yumuşatabilmek adına 2.3 trilyon dolar tutarında yeni bir kredi paketi açıklaması sonrasında dolar global bazda değer kaybederken, güvenli liman altın 1690 $’ın üzerine yükseldi. Koronavirüs pandemisi nedeniyle altındaki güvenli liman alımlarının devamı beklenebilir. Altının ons cinsi, günü 2.33% değer kazancı ile tamamladı. Teknik olarak Altının ons cinsi, orta vadeli yükseliş trendi ve kısa vadeli yükseliş trendi içinde bulunmaktadır. Bununla beraber Ons altında kısa vadeli direnç seviyeleri 1,707.00 ve 1,742.00’de, destek seviyeleri ise 1,672.00 ve 1,637.00’de bulunmaktadır.

GLDGR… Yükselişe Geçti… Altının gram fiyatı Dolar TL kurundaki geri çekilmeye rağmen altının ons fiyatındaki yükselmeden kendine destek sağladı. Haftanın son işlem gününde 365 TL seviyelerinde işlem görüyor. Altın gram cinsi, günü 0.84% değer kazancı ile tamamladı. Teknik olarak Altın gram cinsi, orta vadeli yükseliş trendi ve kısa vadeli yükseliş trendi içinde bulunmaktadır. Bununla beraber Gram altında kısa vadeli direnç seviyeleri 367.00 ve 373.00’de, destek seviyeleri ise 361.00 ve 354.00’de bulunmaktadır.

 

Ekin Akbaş, Araştırma Yönetmeni, Tacirler Yatırım – Ons Altın Analizi

Fed’in dün açıkladığı yeni önlem paketi ile birlikte sert bir şekilde gerileyen dolar endeksi, ons altın fiyatlarının son bir ayın en yüksek seviyesine tırmanmasını sağladı. Fed dün, koronavirüsün yarattığı tahribat karşısında ABD ekonomisi desteklemek için 2,3 trilyon dolara kadar kredi sağlayacak ek bir önlem paketi açıkladı. Açıklanan bu yeni teşvik paketi ile hane halkı, tüm ölçekteki işletmelere destek sağlanacağı ve eyaletlere ve yerel yönetimlere koronavirüs pandemisi boyunca kritik hizmetleri sağlayabilmeleri adına destek verileceği ifade edildi. Açıklamada, bankanın kredi akışını güçlü bir şekilde desteklemek için tüm yetkilerini kullandığı vurgulanarak, geçen ay kurumsal borç piyasalarını genişletmek için alınan önlemlerin genişletildiği belirtildi. Fed’in açıkladığı ek önlem paketinin ardından 100,14 seviyesinden düşüşe geçen dolar endeksi, 99,36 seviyesine kadar geriledi. Dolardaki zayıflama ile yükselişini hızlandıran ons altın 1650’li seviyelerden 1690 seviyesi üzerine yükseldi.

Genel görünüme baktığımızda koronavirüs kaynaklı riskler nedeniyle ons altında yönelik güvenli liman talebinin korunduğunu görüyoruz. İsviçre’deki altın rafinerilerinin kısmi olarak yeniden operasyona başlamalarına rağmen, küresel taşımacılıkta görülen aksamaların ve madenlerin üretim kapasitesinin %50’sinin altında çalışacak olmasının arz eksikliğini tam anlamıyla giderilemeyebileceği belirtiliyor. Bununla birlikte altın fiyatlarında görülen geri çekilmelerin bir süredir alım fırsatı olarak sınırlı kaldığını görüyoruz.

Güncel Ons ve Gram Altın Yorumları ve AnalizleriTeknik görünüme bakacak olursak: Bu sabah saatleri itibarıyla 1689,70 seviyesinden işlem gören ons altında 1690 seviyesi direnç, 1685 seviyesi ise destek konumunda. Altın fiyatlarında yükseliş hareketlerinin ön plana çıkması ve 1690 direncinin yukarı yönlü aşılması durumunda yükseliş eğiliminin 1695 seviyesine doğru hız kazanması beklenebilir. Aksi takdirde, yani altın fiyatlarının 1685 desteğinin altına inmesi durumunda ise bir sonraki destek seviyemiz olarak 1677 seviyesi ön plana çıkıyor. Bugün ABD’den gelecek olan Mart ayı TÜFE verileri takip edilecek. Bugün Paskalya öncesi kutlanacak olan “Kutsal Cuma” tatili nedeniyle ABD ve Avrupa’da piyasalar kapalı olacak.

 

Şeker Yatırım – XAUUSD Altın Yorumu

Fed’in 2.3 trilyon dolarlık yeni hamlesi altın için itici güç oldu. 1644’den güne başlayan fiyatlar için burası günün en düşüğü olurken, fiyatlar 1690’ı gördü. Günü 1683’ten kapatan ons altın gün boyu Paskalya tatili sebebiyle kapalı kalacak. Yeni haftada normal saatinde açılış gerçekleştirecek.

 

Ahlatcı Yatırım – Altın Yorumu

Haftanın üçüncü işlem gününde ise zayıf veri akışı ve ABD on yıllık Tahvil faizlerindeki yataya seyir devam ederken, ABD Merkez Bankası, açıkladığı Federal Açık Piyasa Komitesi toplantı tutanaklarında koronavirüs geçene kadar faiz oranlarının sıfır seviyesinde tutulacağını işaret etti. Haftanın dördüncü işlem gününde ise koronavirüs salgınında artan vaka sayıları ile birlikte dikkatlerin ekonomik etkilere çevrilmesi sonucu güvenli varlık talebinin desteklendiği gözlendi. Gün sonunda açıklanan veriler ve Fed’in kredilerde 2.3 trilyon dolar için yeni adımlar atarken takip edilirken, Ons Altın’ın yukarı yönlü hareketini sürdürdüğü izlendi.

Teknik olarak incelediğimizde, Ons Altın’ın 1682 Dolar seviyesinde belirleyici olmaya devam ettiği gözlendi. Artan talep ile Ons Altın’ın yukarı yönlü hareketine devam etmesi durumunda sırası ile 1682, 1690 ve 1700 seviyeleri takip edilmesi gereken önemli direnç seviyeleridir. Olası bir aşağı yönlü harekete geçiş durumunda ise 1672, 1664 ve 1655 destek seviyeleri kısa vadede takip edilebilir

 

Seda Yalçınkaya, Araştırma Uzmanı – Altın Fiyatları Ne Olacak? XAUUSD Analizi

Altında 1700$ direncinden işlemler geçiyor

Küresel piyasalarda, ons altında 1700$ sınırında işlemler geçiyor. Altına yönelik talep canlı bu durumda altındaki yukarı yönde hareketi destekliyor. Altın için haberleri izlemeye devam ediyoruz. Dün, gerek OPEC olsun, gerek Fed Başkanı Powell açıklamaları olsun altın açısından pozitif yorumlandı. Zaten altında uzun vadeli yukarı yönde bir eğim olduğunu gözlemliyoruz. Dolayısıyla altında bir süre daha geri çekilmeler sınırlı kalabilir. 

Teknik Analiz: Ons altında 1700$ sınırında seyirler izleniyor. Bu seviyede tutunması durumunda yukarı yönlü hareketini sürdürebilir. Bu durumda 1705$-1712$ direnç alanı takip edilebilir. Geri çekilmelerde, 1695$ ve 1692$ seviyeleri destek konumunda. 

 Güncel Ons ve Gram Altın Yorumları ve AnalizleriDestekler: 1695 / 1692 / 1685
Dirençler: 1705 / 1712 / 1723

 

Osmanlı Yatırım – XAUUSD Ons Altın Yorumu

1,672.98 seviyesinin üzerinde kaldığı sürece yukarı yönlü ivmelenmeler görebiliriz. 20 günlük hareketli ortalamasının üzerinde olan ons altın için RSI göstergesi 62.75 seviyesinde iken momentumu 103.53 seviyesinde. Gün içi aşağı yönlü hareketlerde 1,672.98 seviyesi takip edilebilir. Bu seviyenin geçilmesi durumunda 1,655.46, 1,626.38 ve 1,608.87 destekleri önemli hale gelebilir. Olası yükselişlerde ise 1,702.06, 1,719.57 ve 1,748.65 direnç seviyeleri olarak izlenecektir.

 

Işık FX – Ons Altın Yorumu

ABD cephesinden ek teşvik paketlerinin yanı sıra gelen veri akışlarındaki olumsuz tabloyla beraber haftayı 1680 seviyesi üzerinde kapanmasına neden oldu. Yeni haftada 1680 üzerinde kalındığı sürece yukarı yönlü eğilim devam edebileceği gibi 1685, 1694 ve 1700 direnç seviyeleri hareketliliğin devamlılığı açısından önemli olacaktır. Aksi takdirde Değerli Metal’de yaşanabilecek geri çekilmelerde ise; 1675, 1672 ve 1665 destek seviyeleri takip edilebilir.

Güncel Ons ve Gram Altın Yorumları ve Analizleri

 

İnfo Yatırım FX – Altın XAUUSD Yorumu

Yatırımcıların ana konusu koronavirüs ve bu virüsün ekonomik etkileri olmaya devam ediyor. Zaman zaman vaka sayılarında artış hızı azalsa da yatırımcıların güvenli liman talepleri devam ediyor. Bu talepler ise yatırımcıları altına iterken; altın fiyatlarında yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleşiyor. Bunlarla birlikte merkez bankalarının ve hükümetlerin attığı adımlar ve gevşeme politikaları altın fiyatlarının yukarı yönlü hareketlenmesine destek sağlıyor. Dün ABD’den gelen işsizlik maaşı başvuruları takip edildi. Gelen veriye göre ABD’de işsizlik maaşına başvuranların sayısı 6.6 milyon oldu. Piyasalardaki beklentiler ise 5.5 milyon düzeylerinde idi. Geçtiğimiz hafta rekor seviyede gelen 6.64 milyonluk seviye ise 6.86 milyon olarak revize edildi. Böylelikle son 3 haftada başvurular toplam olarak 16 milyon seviyelerine ulaştı. Ek olarak Fed Başkanı Powell açıklamalarda bulundu. Powell; Fed’in ABD ekonomisinin güçlenmesi için etkili hareket edeceğini, sağlam bir şekilde toparlanma yolunda olunduğuna güven duyulana dek, bu güçleri etkili, önceden harekete geçerek ve agresif bir şekilde kullanmaya devam edileceğini belirtti. Tüm bunlar ışığında XAUUSD’yi teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1690.18 – 1703.28 – 1724.26 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1675.44 – 1642.61 – 1603.59 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

 

Gram Altın’da Güncel Görünüm, Kaan Kutsar /GCM Yatırım

07.04.2020 – Gram Altının teknik olarak değerlendirdiğimizde, 21 periyotluk üstel hareketli ortalamanın desteklediği 334,00 – 338,70 bölgesini takip etmekteyiz. Gram Altın fiyatı, 334,00 – 338,70 bölgesi üzerinde oluşmaya devam ettiği sürece, pozitif beklenti ön planda olmaya devam edebilir. Yükseliş eğilimin devam etmesi halinde 362,85 seviyesine doğru fiyatlamalar söz konusu olabilir. İlgili çıkışın sürmesi halinde 370,25 – 385,50 ve 400,00 seviyeleri gündeme gelebilir. 400,00 seviyesine doğru oluşabilecek çıkışlarda 375,00 – 380,85 – 390,00 ve 395,00 ara seviyeleri de takip edilebilir.

Yükseliş hareketinin 362,85 seviyesinde baskılanması durumunda 355,00 – 348,00 – 343,00 ve 338,70 seviyelerine doğru geri çekilmeler söz konusu olabilir. Oluşabilecek aşağı yönlü fiyatlamaların 334,00 – 338,70 bölgesi ile sınırlı kalması halinde, yeni yükselişler gözlemlenebilir. Bu sebeple, negatif yönlü beklentinin pekişebilmesi için 334,00 seviyesinin kırılmasına ve 334,00 seviyesi altında kalıcı fiyatlamaların oluşmasına ihtiyaç duyulabilir. Bu durumda 330,00 – 325,00 ve 320,00 karşılaşılabilecek seviyeler olarak kaydedilmiştir. Gerçekleşebilecek bu tip bir geri çekilmede, fiyat 75 ve 89 periyotluk üstel hareketli ortalamaların desteklediği 313,00 seviyesi üzerinde kaldıkça, pozitif yönlü ana trendi korunabilir. Aksi halde ana trendin negatif dönebileceğini belirtmekte fayda olabilir.

Güncel Ons ve Gram Altın Yorumları ve Analizleri

 

 

Virüs Tehlikesi ve Gram Altın Fiyatlamaları, Kaan Kutsar / GCM Yatırım

30.03.2020 – 2019 yılını kapatmaya hazırlanırken, koronavirüs (Covid-19) ile karşı karşıya geldik. Çin’in Wuhan kentinden ortaya çıkan virüsün küresel boyuttaki tehdidi, ekonomilerin üzerindeki etkisini gösterdi. Öncelikle Çin’de Şubat 2020 PMI verileri etkili düşüşler gösterdi; imalat PMI 51,1’den 40,3’e, hizmet PMI ise 51,8’den 26,5’e geriledi. Bu durum ABD PMI verilerinde ise hizmet PMI verisinde ise daha fazla etkisin gösterdi. İmalat PMI 50,7’den 49,2’ye; hizmet PMI 49,4’ten 39,1 seviyesine geriledi. Avrupa Bölgesinde ise Mart 2020’de imalat PMI 49’2’den 44,8 seviyesine gerilerken; hizmet PMI 52,6’dan 28,4’e düşüş gösterdi.

Virüs endişeleri ve ekonomilerin yavaşlayabileceğine dair işaretleri göz önüne alan merkez bankaları, genişleyici para politikaları uygulamasına gittiler. Hatta koronavirüsün olası etkileri göz önüne alındığında, Fed başta olmak üzere bazı merkez bankası acil olarak toplanma kararları aldılar. Fed 2 kez acil faiz indirimi sonrasında politika faiz oranını %0,00 – %0,25 aralığına çekti. Fed verdiği mesajlarda ekonomiye sınırsız desteğini sunacağını belirtti. İngiltere Merkez Bankası da 2 kere yaptığı acil faiz indirimleri sonrasında, politika faiz oranını %0,1’e indirdi. TCMB de bu duruma ayak uydurarak, planlı toplantısı öncesinde 100 baz puan indirimiyle, bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını %9,75’e indirdi.

Panik satışlarının etkisini gösterdiği bu esnada, düşen altın fiyatları, merkez bankalarının attığı adımlar ve riskten kaçışla birlikte tekrar toparlanma yaşadı. Dolar Endeksinin 2017 Ocak ayından sonra ilk kez 103 seviyesine kadar yükselmesinin ardından tekrar aşağı yönlü hareket etmesi, 1450 seviyesine kadar düşen Ons Altın fiyatının, 1640 seviyesine doğru yükselişler kaydetmesine imkan tanıdı. Bu esnada Türkiye tarafında, Şubat 2020 enflasyonu %12,15’ten %12,37’ye yükseldi. Bu durumla birlikte TCMB’nin faiz indirim kararının alınması, USDTRY paritesinde yukarı yönlü fiyatlamaların oluşmasına olanak sağladı. USDTRY kuru en son 2018 Eylül ayında gördüğü 6,60 seviyesini test etti. Her iki olayı da göz önüne aldığımızda Gram Altın fiyatında bir miktar geri çekilmenin ardından, pozitif eğilimine devam ettiği gözlemlendi.

Koronavirüsün dünyayı sarstığı bu durum göz önüne alındığında, orta vadeli görünümde Fed’in ve TCMB’nin genişleyici para politikalarına başvurmaları ve devam edip etmeyecekleri önümüzdeki süreçte takip edilecek önemli başlıklar arasında yer alıyor. Eğer virüs endişeleri beklenenden uzun sürer ve piyasada para miktarı artmaya devam ederse hem ons altın hem de gram altın fiyatlarında yükselişlerin gözlemlenebilir. Aksi durumda ise ters etkiler yaşanabilir. Ayrıca orta vadeli görünüm açısından Türkiye ve ABD arasındaki enflasyon farkı da takip edilebilir. Türkiye aleyhine oluşabilecek enflasyon farkının, Türk Lirası karşısında ABD Doları’nın değer kazanabileceği beklentilerini gündemde tutabilir. Yine tam tersi durumda ise TL’nin değer kazanması beklenebilir. 2020 yılında ABD enflasyonunun, koronavirüs endişesinin yarattığı daralma beklentileri ve petrol fiyatlarındaki negatif fiyatlamalar ile Fed’in enflasyon ön görüsünde sapmalara yol açabilecektir. Bu beklentinin takibi açısından her iki ülke merkez bankalarının atacakları adımlar ve virüsün talep üzerindeki etkileri de yakından takip edilmelidir.

Özetle, virüsün küresel ekonomide durgunluk beklentilerini devreye soktuğu ve genişleyici para politikalarının yaşandığı bu süreçte, altının hem ons bazında hem de gram bazında yukarı yönlü fiyatlamalarına şahitlik edebiliriz.

Gram Altın’ı teknik olarak incelediğimizde, 21 periyotluk üstel hareketli ortalamanın (324,60) desteklediği 320,00 – 325,00 bölgesini takip etmekteyiz. Fiyat 320,00 – 325,00 bölgesi üzerinde hareket ettiği sürece, pozitif beklenti ön planda olabilir. Yükseliş eğiliminin devamı için 338,70 seviyesinin (Mart 2020 zirvesi) tutumu takip edilebilir. 338,70 seviyesinin (Mart 2020 zirvesi) aşılması durumunda pozitif yönlü beklenti pekişebilir ve 343,00 – 350,00 – 360,00 ve 370,00 seviyelerine doğru çıkışlar söz konusu olabilir.

Yukarı yönlü fiyatlamanın 338,70 seviyesi (Mart 2020 zirvesi) ile sınırlı kalması durumunda, 334,00 – 330,00 ve 325,00 seviyelerine doğru geri çekilmeler gündeme gelebilir. Olası düşüşlerin 320,00 – 325,00 bölgesinde sınırlı kalması durumunda, yeni yükselişler gözlemlenebilir. Bu sebeple, negatif beklentinin pekişebilmesi için 320,00 – 325,00 bölgesinin kırılmasına ve bölge altında kalıcı fiyatlamaların oluşmasına ihtiyaç duyulabilir. Bu durumda 313,00 ve 309,60 seviyelerine doğru fiyatlamalar gündeme gelebilir. Bu tip bir geri çekilmede dahi, daha öncesinde ana trendi takip eden 75 ve 89 periyotluk üstel hareketli ortalamaların desteklediği 305,00 – 309,60 bölgesi ve üzerinde kalmaya devam ettiği sürece, pozitif yönlü ana trend korunabilir. Dolayısıyla düşüş isteğinin devam edebilmesi için 305,00 – 309,60 bölgesinin kırılmasına ihtiyaç duyulabilir.

 

Eren Can Ümüt, Araştırma Uzmanı – Ons ve Gram Altın Yorumları

23.03.2020 – Gram Altın: USD/TRY paritesinde ki yukarı yönde hareket geçtiğimiz hafta gram altın fiyatını destekledi. Bu sayede haftaya geçtiğimiz hafta 299 seviyesini gören gram altın yeni haftaya 315 seviyesinin üzerinde başlıyor. Özellikle USD/TRY paritesinde yukarı yönde hareketin devam etme olasılığı yüksek olması nedeniyle gram altın fiyatlarında da yükselişin haftanın genelinde sürebilir. Bu sayede ilk olarak 322 seviyesi ile birlikte 330 ve 338 seviyelerini izlemeyi sürdüreceğiz. Aşağı yönde hareketleri oluşması durumunda ise 311-309 bölgesi ile 303 seviyeleri takip edilecektir.

Ons Altın: 1503 seviyesinin üzerinde kalıcılığın sağlanamaması bir miktar satış baskısına neden olmuş durumda. Bu sayede günlük bazda 200 periyotluk üssel ortalama seviyesi olan 1497 seviyesinin de altında yeni haftaya girdiğimizi görüyoruz. Gerilemenin devamı durumunda 1450 ve 1441 desteklerini takip edeceğiz. Özellikle1441 desteğine önem verdiğimizin altını çizelim. Şayet bu teknik seviyenin aşağı yönde kırılması durumunda sarı metalde 1391 seviyesine kadar geri çekilme sürebilir. Bunun yanında 1503 üzerine yükselmesini sağlayacak fiyatlamalarda ise 1536, 1557 ve 1580 seviyelerinin takip edilmesini önermekteyiz.

 

Fed’den Ani Faiz İndirimi

Fed, Şubat ayı toplantısını beklemeden ani bir şekilde faiz kararı açıkladı. ABD’nin faiz ve ekonomo politikası beliryeicilerinden Federal Rezerv kurumu faizleri yüzde yarım yani 50 baz puan indirdi.

Karar, Korona virüsünün küresel ekonomiye olan yavaşlatıcı etkisine karşı alındı. Fed, karara ilişkin açıklamasında piyasaları yakında izlediklerini; yeni gelişmelerin ekonomik görümüne olan etkilerinin dikkate alınarak uygun araçlar ve müdahaleler ile ekonominin destekleneeğini belirtti.

 

Histeri ve Altın Çıkarma Maliyeti, Tuğberk Çitilci

Altın Fiyatları Yükselmeye Devam Edecek mi? Alan Yatırım

03.03.2020 – ABD-Çin ticaret savaşı, Brexit süreci, bölgesel gerilimler ve toplumsal olaylar 2019 yılında global ekonomik görünüm üzerinde risk oluşturan başlıca etkenlerdi. Global ekonomiye ilişkin riskler belirginleştikçe piyasalar “risk off” moduna geçip hisse senedi piyasasındaki pozisyonlarını altın gibi güvenli limanlara sığınarak sigortalamaya yöneldiler. Risk iştahındaki bozulma, güvenli liman formundaki varlıklara olan talebin güçlü kalmasına, dolayısıyla da altın fiyatlarının 2013 yılından beri görülen en yüksek seviyelere ulaşmasına neden oldu. Son dönemde koronavirüs salgını kaynaklı olarak güvenli liman olgusunun yeniden ön plana çıkmaya başladığına şahit olduk. Global ekonomik riskleri fiyatlayan fonlar ABD tahvili ve ons altına sığındı. 30 yıl vadeli tahvil faizleri tarihinin en düşük seviyelerine gerilerken, altının ons fiyatı 1689 US$ seviyelerini test etti.

Daha geniş bir perspektiften baktığımızda son dönemde altın fiyatlarını koronavirüs salgını kaynaklı endişeler yükseltirken, 18 aylık yükseliş trendi devam ediyor. FED’in faiz indirimlerine başlayacağının sinyali vermesi bu süreci hızlandırırken, yatırımcılar risklerini yönetmek için portföylerindeki altının ağırlığını artırma yolunu tercih ettiler. Öne çıkan bir diğer önemli faktör ise Merkez Bankaları son 2 yılda büyük altın alımı yaptı, bu da fiyatları destekleyen başka bir unsurdu. Volatilitenin yükseldiği süreçte elinde altın olan yatırımcı ve piyasa aktörleri risklerini daha iyi yönettiler.  

Güncel Ons ve Gram Altın Yorumları ve Analizleri

Altın Fiyatları Yükselmeye Devam Edecek mi?

Koronavirüs salgını kaynaklı endişeler buzdağının görünen yüzünü temsil ediyor. Altının yükseliş hikâyesinin temeli çok daha derinlere uzanıyor. Global borç düzeyinin 253 trilyon US$ ile tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşması ve öncü merkez bankalarının parasal gevşeme operasyonları, paranın reel değeri ile nominal değeri arasındaki farkın açılmasına neden oluyor. Paraya olan güvenin sarsılmasıyla başlayan güven bunalımı altına yönelik talebe destek sağlamaya devam edecektir. Altın, belirsizliklerin baş gösterdiği konjonktürde yalnızca güvenli liman talebinden değil, riskli varlıklardaki pozisyonlarını sigortalayan fonlardan da destek bulacaktır. Son dönemde altın destekli borsa yatırım fonlarındaki (ETF) altın varlıklarının rekor seviyelere ulaşması bu durumun net bir göstergesi olarak karşımıza çıkıyor. Yıllardan beri altını nitelendirmek için kullanılan güvenli liman tabiri altının görevlerini anlatmaya yetmiyor. Altın artık ETF fonlarındaki konumu nedeniyle risklere karşı şemsiye işlevi de görüyor.

Dünya, borçluluk seviyesi ve gevşek para politikası açısından dev bir Japonya olmaya doğru sürüklenirken; devasa borç stoğunun artık içinden çıkılmaz bir hale gelmesi gelir eşitsizliğini de beraberinde getiriyor. Risk algısındaki yükselişe paralel olarak düşüşe geçen global büyüme beklentileri, altın fiyatlarına yukarı yönlü destek sağlayan unsurlar arasında yer alıyor. FED faiz indirimlerine şimdilik mola verse de ABD 30 yıl vadeli tahvilleri gerilemeye devam ediyor. Gösterge faiz oranları gerilemeye devam ederken FED piyasa koşullarına ters düşmemek adına aksiyon alacaktır. Öte yandan daha önceki altın analizlerimizde de vurguladığımız üzere 2020 ABD Başkanlık seçim süreci birçok belirsizliği içerisinde barındırıyor. Ticaret savaşı son dönemde ABD ve Çin arasında imzalanan birinci faz anlaşma sonrasında gündemden düşse de ABD Çin’den sonra dış ticaret açığı verdiği Euro Bölgesi ve Japonya’yı da masaya oturmaya zorlayacak, Trump tarife tehdidi stratejisi yoluyla masada elini kuvvetlendirme yoluna gidecektir.

Şu aşamada altında güçlü görüntü devam etmekle birlikte 1650 US$  seviyesi üzerinde kaldığı sürece 1700– 1750 US$ seviyelerine kadar yükseliş ihtimali masadaki yerini korumaktadır. Koronavirüsün etkilerinin ikinci çeyreğe sarkması ve 1700 US$ seviyesinin üzerinde kalıcılığın sağlanması durumunda yukarı yönlü hareketin hız kazanması beklenebilir. Euro, İngiliz Sterlini ve Japon Yeni bazında zirveyi gören altının, yukarıda sıraladığımız katalizörlerin etkisinde dolar bazında da 2011 senesinde gördüğü zirveye orta ve uzun vadede ulaşmasını beklemekteyiz.

Gram Altın/TL Yorumu: Altının gram fiyatı hafta başında 334 TL seviyesine ulaştıktan sonra hızlı bir şekilde geri çekilmişti. Altının ons fiyatındaki sert düşüşe paralel olarak altının gram fiyatı 319 TL seviyelerine kadar geriledi. Geri çekilmenin nedeni koronavirüs aşısının bulunduğuna yönelik haberlerdi. Güney Kore, İran ve İtalya’daki virüs kaynaklı vakalardaki parabolik artış risk algısının yeniden ters dönmesine neden oldu. Gram altın kısa vadede virüs kaynaklı endişelerden, orta vadede ise yukarıda bahsetmiş olduğumuz çeşitli risk faktörlerinden ve katalizörlerden beslenecektir. Doların uzun vadede global bazda değer kazanması ve son dönemde gelişen piyasa ülkeleri para birimlerindeki hafif değer kaybı eşliğinde Dolar TL kurundaki sınırlı yükseliş devam edebilir. Global ekonomiye dair riskler belirginleştikçe ons altın fiyatlarındaki uzun vadeli yükseliş nedeniyle gram altının yeni rekor seviyeleri test etmesi beklenebilir.

 

İş Yatırım – XAUUSD Altın Fiyatları Yorumu

02.03.2020 – Geçtiğimiz haftalarda koronavirüs kaynaklı endişelerle beraber $1700 seviyelerini test eden değerli metal kazanımlarını koruyamadı ve $1600 seviyelerinden işlem görmekte. Son 2 haftadır hisse senedi piyasalarında görülen sert satış baskısı sonrasında özellikle fonların teminat tamamlama çağrılarına karşılık verme adına altın çıkışları en önemli neden konumunda, ayrıca yatırımcıların koronavirüs kaynaklı endişeler sonucunda ABD 10 yıllık tahvillerine geçme istedi de etkili olmuş durumda. Gün içerisinde $1575 seviyesine kadar geri çekilen spot altın kayıplarını geri almış durumda ve yaklaşık $15 primle $1600 seviyesinin üzerinde tutunmaya çalışıyor. Değerli metal $1600 seviyesinin üzerinde tutunamazsa $1580 seviyesi ve sonrasında $1568 seviyesinde bulunan 50 günlük hareketli ortalama takip edilecek ilk destek noktası olarak öne çıkıyor.

 

 

Dünya Sağlık Örgütü, koronavirüs için risk değerlendirmesini küresel düzeyde “çok yüksek”e çıkardı. Ons altın 1615li seviyelerden 1570’e kadar düştü.

 

Altın fiyatları, dolar endeksindeki yükselişe rağmen güçlü kalmaya devam ediyor, Ekin Akbaş

24.12.2019 – Cuma günü ABD’den gelen güçlü veriler ve bununla birlikte yükselişe geçen dolar endeksine ve ABD – Çin arasındaki ticaret gerilimine ilişkin azalan endişelere rağmen, altın fiyatları 1485 seviyesi üzerine çıkmayı başardı. Dolar endeksi ve ons altının yaklaşık son 10 gündür aynı doğrultuda hareket ettiğini görüyoruz. Doların 97,50 seviyesi üzerinde tutunuyor olmasına rağmen altın fiyatlarının yükseliş eğilimini koruyor olmasında aşağıdaki faktörlerin etkili olduğunu belirtebiliriz:

Brexit sürecine ilişkin varlığını koruyan belirsizlikler – İngiltere’de geçtiğimiz hafta gerçekleştirilen seçimin sonucuna göre Başbakan Boris Johnson liderliğindeki Muhafazakâr Parti, salt çoğunluk olan 326’yı geçerek 2 yıl aradan sonra yeniden tek başına iktidara geldi. Piyasadaki ilk tepki çerçevesinde, Başbakan Johnson’ın 31 Ocak’a kadar Brexit yasa tasarısını parlamentodan geçirebileceğine ilişkin beklentilerin artması ile birlikte sterlinde sert bir yükseliş görüldü. Ancak daha sonra İngiltere Başbakanı Johnson’ın Brexit yasa tasarısında, Brexit’in 2020 sonundan daha ileri bir tarihe ertelenmesine engel olacak şekilde bir değişikliğe gitmeyi planladığı haberleri sonrasında sterlin sert bir şekilde değer kaybetti. Boris Johnson böylelikle, ticaret konularında bir anlaşmaya varılamamış olsa dahi, hükümetin Brexit’i ertelemesini engellemeyi ve Brexit sürecinin uzamasının önüne geçmeyi amaçlıyor. Bununla birlikte, “bir anlaşmaya varılamasa dahi Brexit gerçekleşebilir” beklentileri artarken, piyasalardaki anlaşmasız Brexit endişeleri yeniden alevlendi ve ons altın fiyatları piyasalarda artan endişeler ile birlikte geçen hafta 1480 seviyesi üzerine varacak olan yükseliş hareketini başlattı.

ABD – Çin arasındaki ticaret geriliminin orta vadede süreceği beklentileri – İkinci fazın içeriği henüz belli olmamakla birlikte, ABD’deki başkanlık seçimlerinin (Kasım 2020) öncesinde bir anlaşma imzalanması beklenmiyor. ABD – Çin cephesinde ise İki taraf birinci aşama anlaşma üzerinde uzlaşmış olsa da, en zorlu ve karmaşık konular çözümsüz kalmaya devam ediyor. Trump yönetimi Pekin’i sürücüsüz otomobil ve yapay zeka gibi gelişmiş teknoloji alanlarında üstünlük sağlama çabasında sahtekarlıkla suçluyor. Birinci faz üzerinde anlaşılmış olsa dahi, anlaşmanın ikinci fazının ABD başkanlık seçimlerine kadar (3 Kasım 2020) gerçekleşmesi çok mümkün görünmüyor. Bu da, piyasalardaki güvenli liman talebinin bir süre daha güçlü kalabileceğini işaret ederek altın fiyatlarını destekliyor.

ABD Başkanlık seçimlerinin piyasada oluşturması beklenen belirsizlik ortamı –3 Kasım 2020’de gerçekleşecek olan ABD Başkanlık seçimleri öncesinde piyasalarda oluşacak belirsizlik ortamının önümüzdeki yıl içerisinde güvenli limanlara yönelik talebi güçlü tutacağına ilişkin son dönemde gelen haber akışı daha şimdiden ons altın fiyatları üzerinde etkili oluyor.

Merkez Bankalarının ve ETF’lerin altın alımına devam etmesi – Dünya Bankasının yayınladığı rapora göre, altına yönelik talebin artmasında merkez bankalarının altın alımlarını artırması ve altın ETF’lerinde görülen artışlar önemli bir role sahip. 11 – 17 Aralık haftasına ilişkin CFTC COT raporlarına göre altın kontratlarında net yatırımcı pozisyonu ilgili haftada 2.463 adet artış göstererek 42.511’ye ulaştı. Altın ETF’lerindeki alım yönlü pozisyonlar artmaya devam ediyor (mevcut oran %86)

Bu gelişmelerin etkisi ile birlikte Kasım ortasından bu yana bir yükseliş kanalı bünyesinde hareket eden ve bu haftaya 1480 seviyesi üzerinden başlayan ons altın, bugün Asya seansında 1490 seviyesi üzerine yükseldi.

Bu noktada ons altındaki kısa vadeli yükseliş eğiliminin, teknik göstergelerin verdiği sinyaller çerçevesinde, 1492 seviyesine denk gelen 100 günlük hareketli ortalamaya kadar sürmesi beklenebilir. Yükselişin devamlılığı açısından önemli bir teknik direnç olarak ön plana çıkan 1492 seviyesine denk gelen 100 günlük hareketli ortalamanın aşılıp aşılamayacağını takip edeceğiz.

Gram altında ise mevcut yükselişin 284 – 285 bandına kadar ulaşmasını bekliyoruz. Yükselişin devam edebilmesi için bu bandın aşılması gerekmekte. Bu seviyenin yukarı yönlü kırılması yükselişlerin 290 seviyesini hedef alacak şekilde hızlanmasına neden olabilir. Gram altında 284 – 285 bandını yakından takip ediyoruz.

ABD-Çin Faz 1 Ticaret Anlaşmasının Ana Hatları…

 

Hedge Fonlar Varını Yoğunu Altına Yatırıyor, Deniz Yatırım

15.08.2019 – Almanya ve Çin’den gelen olumsuz ekonomik veriler, küresel piyasalarda resesyon endişesini artırdı; Avrupa ve ABD borsaları çarşamba gününü şok düşüşlerle kapadı. Avrupa’da % 2, ABD’de ise % 3 civarındaki kayıpların en büyük nedeni Almanya ve Çin’den gelen ekonomik verilerin, yatırımcılarda küresel resesyon riskini artırması oldu. Küresel ekonomide iki büyük risk; Uzmanlar Pekin ve Washington arasındaki ticaret savaşında bir çözüm olmaması halinde iş dünyasında güvenin azalacağı uyarısında bulunuyor. Uluslararası Para Fonu IMF, ticaret savaşının daha da tırmanması halinde 2020’de büyümenin yarım puan azalacağı tahmininde bulundu. Uzmanlara göre küresel ekonomide bir diğer büyük risk de merkez bankalarının harekete geçmemesi ve bu nedenle de mali piyasalarda negatif bir reaksiyona sebep olması. ABD Merkez Bankası geçtiğimiz ay 11 yıldır ilk kez faiz oranını düşürmüştü. Avrupa Merkez Bankası da olası bir faiz oranı indirimi dahil olmak üzere bazı ilave para teşvik önlemleri hazırladığının sinyalini verdi. Bu konuda açıklamanın Avrupa Merkez Bankası’nın 12 Eylül’de yapacağı toplantıda açıklanması olası. Çin’in de dört yıldır ilk kez ana faiz oranını düşürmesi konusunda üzerindeki baskı artıyor.

ABD Başkanı Trump, Çin Devlet Başkanı Şi’nin istemesi halinde Hong Kong meselesini “hızlıca ve insani şekilde” çözebileceğini ve bu konuda görüşebileceklerini söyledi. ABD, Çin’e ek vergiyi 15 Aralık’a kadar erteledi; ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer, bazı ürünlerin vergi listesinden kaldırılacağını belirtirken dizüstü bilgisayar ve cep telefonlarına ilişkin ek vergi uygulamasının 15 Aralık’a kadar erteleneceğini duyurdu. Açıklamaya göre ABD, 300 milyar dolarlık Çin ürünlerine getirilen ilave yüzde 10’luk gümrük vergisinin uygulanmasını 1 Eylül’den 15 Aralık’a erteledi. İlave gümrük vergisi 3,5 ay ertelenen ürünlerin başında cep telefonu, laptop ve video oyun konsolu gibi bilişim-teknoloji ürünlerinin geldiği bildirildi. Açıklamada ayrıca, sağlık, güvenlik ve ulusal güvenlikle ilgili bazı ürünlerin ise ilave gümrük vergisi listesinden çıkarıldığı kaydedildi.

Hedge fonları varını yoğunu altına yatırıyor; Hedge fonları, altında net uzun pozisyonlarını 6 Ağustos haftasında % 23 artırdı. Vadeliler ve opsiyonlarda 285,082’ye yükselen net uzun kontrat sayısı Temmuz 2016’dan beri en yüksek seviyeye ulaştı.

 

Altın Fiyatlarını Etkileyen Önemli Gelişmeler – 26.07.2019

ABD Beklentilerin Üzerinde Büyüdü. ABD GSYH Rakamları Yüzde 2,1 olarak kaydedildi. Ortalama piyasa beklentisi yüzde 1,8 olacağı yönündeydi. Tüketici harcamaları beklentiden güçlü artış kaydetti.

Avrupa Ülkeleri Altın Anlaşması Sona Erdi

Avrupa Birliği üye Ülkeleri Merkez Bankaları arasında koordineli altın alım-satımı düzenleyen anlaşma sona erdi.  İsviçre Merkez Bankası’nın katıldığı ve 21 ülkenin merkez bankalarının imzaladığı anlaşmanın Eylül ayında son bulacağı ve yenilenmeyeceği açıklandı.

ECB tarafından yapılan açıklamda yapılan anlaşmanın devamına gerek görülmediği bildirildi. Eylül 2014 yılında 5 yıllığına imzalanmış olan  daha önce de 3 kere devamına karar verilmiş anlaşmada sona gelindiği açıklandı. Söz konusu anlaşma Merkez Bankalarının altın alım-satımlarına dair koordineli hareket edilmesini ön görüyordu.

Anlaşmayı şu bankalar imzalamıştı: AB- The European Central Bank, Belçika – the Nationale Bank van België/Banque Nationale de Belgique, Almanya-the Deutsche Bundesbank, Eesti Pank, İrlanda the Central Bank of Ireland, Yunanistan the Bank of Greece, İspanya the Banco de España, Fransa – the Banque de France, İtalya- the Banca d’Italia, Güney Kıbrıs – the Central Bank of Cyprus, Latvia-Latvijas Banka, Lüksemburg-the Banque centrale du Luxembourg, the Central Bank of Malta, Holanda – De Nederlandsche Bank, the Avusturya – Oesterreichische Nationalbank, Portekiz- the Banco de Portugal, Slovenya-Banka Slovenije, Národná banka Slovenska, Finlandiya – Suomen Pankki – Finlands Bank, Sveriges Riksbank ve the İsviçre Swiss National Bank

 

Çekinceler: Burada yer alan altın yorum ve altın tahminleri Kanal Finans tarafından değil uzman ve aracı kurumlar tarafından yapılmaktadır. Hangi tahmin veya yorumun kimin tarafından yapıldığı yorumun içinde bulunmaktadır. Kimi uzman altın yükselir şeklinde yorum yaparken kimisi de altın düşer şeklinde yorum yapmış olabilir. Yorumların ve tahminlerin birbirinden farklı olması doğaldır. Bu sayfada güncel uzman yorumları canlı olarak güncellenmektedir. Altının seyri nedeniyle uzmanlar tahmin ve yorumlarını gidişata göre değiştirecek olurlar veya aynı kişi ya da kurum yeni bir altın tahmini gönderecek olursa bu sayfada önceki yorum ya da tahmin yenisiyle güncellenir. Buradaki altın fiyatı tahminlerini değerlendirirken altın alış fiyatı ve altın satış fiyatı arasında farkın açılabileceğini dikkate alınız.

Bu sayfada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Altın Testimizi Deneyin