Ana sayfa Raporlar Altın Yorumları, Brent ve WTI Ham Petrol Analizleri Güncel Ons ve...

Güncel Ons ve Gram Altın Yorumları ve Analizleri

Altın Fiyatları Ne Olur?

Günlük ons ve gram altın yorumları ile uzmanların teknik analiz çalışmalarını bu sayfada bulabilirsiniz. Altın yükselir mi, düşer mi? Altın Fiyatları bugün ne olur? Altın alınır mı?  Kurum ve uzmanlardan gelen en son yorum en üstte yer almaktadır. Analizler genel olarak ile kısa-orta vadeli yorumlardır. Uzun vadeli analizler başlıkta belirtilmiştir. Ons Altının fiyatı Dolar cinsinden fiyatlandığı için Gram Altın dediğimiz Türk Lirası cinsinden olan Altın fiyatında da Dolar Kuru etkilidir. Aşağıdaki kutu içinde gram altın fiyatını bulabilirsiniz.

100.000 TL Paranız Olsa Nasıl Yatırım Yapardınız? Sanal Para ile Deneyin!

 

15.11.2019 tarihli Altın Yorumları, Güncel Ons ve Gram Altın Analizleri

Ali Akbulut, Araştırma Uzmanı, Işık FX – Ons Altın Yorumu

Hafta ortasından itibaren; ABD-Çin Ticaret müzakerelerinin durma noktasına geldiğine yönelik spekülatif haber akışlarından ve Çin başta olmak üzere Asya tarafında açıklanan kötü verilerden nemalanan emtia, dün akşam saatlerinde 1473 seviyesinin üzerine pik yapsa da tutunamamıştı. Akabinde; ABD ve Çin ticaret heyetlerinin verimli bir telefon görüştürmesi yaptığına dair haber akışlarının borsalara talep getirmesi ile güvenli limanlardan çıkışlar ortaya çıkarken, Ons Altın’da da görülen satıcılı işlemlerle 1461 desteğine doğru hareket görüldü. Günün kalanında yine; küresel risklere dair gelişmeler başta olmak üzere haber akışlarının izleneceği Sarı Metal’de ayrıca, ABD’de açıklanacak olan; Perakende Satışlar ve Sanayi Üretimi gibi kritik verilerle de oynaklıklar görülebilir.

Teknik olarak baktığımızda ise; 1461 seviyesinin altına inilmesi halinde 1457, 1452, 1447 ve 1440 destek noktaları sırasıyla takibe alınabilir. Şuan için 1462 seviyesinin üzerindeki Değerli Metal’de, görülebilecek yukarı yönlü ataklarda ise; 1467 ve 1473 direnç noktaları izlenecek olup, özellikle 1473 üzerinde kalıcılıkla çıkılması halinde; fiyatların önümüzdeki hafta içerisinde 1490-1495 bölgesine doğru ulaşabileceği kısa vadeli bir yükselen trend oluşumu söz konusu olabilir. 

 

Ziraat Yatırım – XAUUSD Altın Fiyatları Yorumu

Ticaret iyimserliğiyle risk iştahının toparlandığı günde Ons Altın baskı altında. Bugün öğleden sonra ABD’de başta perakende satışlar olmak üzere açıklanacak makro verilere kadar da değerli maden baskı altında kalabilir. Olası iyi verilerde aşağı yönlü baskı belirginleşebilir ve 1.455 ardından 1.448 sıralı hedefler olabilir. Diğer yandan, olası yükselişlerde 1.475 direnç olarak izlenebilir.

 

Altın Kritik Direnç Seviyesine Yaklaşırken

Tunç Şatıroğlu Altın ve Gram Altın Analizi : Altın yorumlarımda ABD 10 yıllık tahvillerinin getirileri ve ons altındaki tepki yükselişlerini anlattım. Altın kritik direnci geçebilecek mi? Gram altın ne olur? Altın düşer mi? Bu sorulara teknik analizle cevap vermeye çalıştım.

 

Troy Gold Takas – Ons Altın ve Kıymetli Metaller Yorumları

Kıymetliler Ticaret Kaygılarıyla Değer Kazandı

Altın üç ayın dip seviyesini kaydettikten sonra hafta başından beri toparlanma çabası sürüyor. Bu doğrultuda sarı maden dünkü seansa 1463,61 dolar/ons seviyesinden giriş yaptıktan sonra yukarı doğru ivmelenme çabasını tüm seansa yaydı. Çin-ABD ticaret anlaşmasıyla ilgili dünkü haber akışına göre Çin, ABD’nin uyguladığı ek gümrük vergilerini kaldırmadan faz bir anlaşmayı imzalamak istemediği ajanslar düştü. Çin Ticaret Bakanı yaptığı açıklamada ticaret savaşları ek gümrük vergileriyle başlamıştı, onların kaldırılmasıyla ticaret savaşı son bulmalı dedi. Bu açıklamaların ticaret görüşmelerini durduracağı kaygısı yaratması sonrası kıymetli madenler tarafında hızla yukarı doğru atak yaptı. Altın bu süreçte 1474,63 dolar/onsa kadar uzanarak hafta başında beri gördüğü en yüksek seviyeyi kaydetmiş oldu. Seans sonuna doğru kar satışlarının da etkisiyle geri çekilen altın 1469,31 dolar/ons seviyesinden dengelenerek günlük bazda hanesine yüzde 0,4 kazanç yazmış oldu.

Gümüş de ticaret anlaşmasıyla ilgili kaygıların artmasından pozitif etkilenerek 16,96 dolar/onstan başladığı seansta, 17,10 dolar/onsla haftanın en yüksek seviyesini kaydetti. Seansa sonuna kadar buralarda tutunmaya başaramayan beyaz maden, yine de günü 16,99 dolar/onstan yeşilde kapatmış oldu.  

Platin ise 874,05 dolar/onstan başladığı seansta 885 dolar/onsla günün en yüksek seviyesini kaydetmesine karşın, gün sonunda 881,15 dolar/onstan dengelendi. Diğer kıymetli madenler gibi günü artıda kapatmayı başaran platin günlük bazda yüzde 0,8 değer kazanarak seansı tamamladı.

Paladyum ise günün en çok değer kazanan kıymetli madeni oldu. Güne 1712,85 dolar/onstan başlayan paladyum, gün sonunda 1738 dolar/onstan dengelenerek günlük bazda yüzde 1,5 değer kazanmış oldu.

Borsa İstanbul Kıymetli Madenler Piyasasında alış işlemlerin ağırlıklı olduğu günde, işlemler dünya fiyatların üzerinde 1 dolar/onsla primli gerçekleşti. Borsa İstanbul’da İşlem hacmi açısından ortalama bir seans geride kalırken, toplamda 1983 kg altın, 2738 kg gümüş işlemiyle günü tamamladı.

 

İnvestaz – Ons Altın Yorum

Ons Altın Yükselişine Devam Etti / 1460 Önemli Destek Seviyesi / Günlük Değişim % 0,54 / Altın fiyatları, ABD-Çin arasındaki ticaret görüşmesinden haber akışı gelmemesi ve küresel belirsizlikler ile birlikte yükselişini sürdürdü.Geçtiğimiz işlem gününü % 0,54 yükseliş yaşadı.

Dört saatlik grafikte hareketli ortalamaların altında seyreden değerli madende günlük pivot 1468 üzerinde 1473 – 1477 – 1479 direnç seviyeleri gündeme gelebilir. Düşüşlerde 1463 – 1460 – 1455 destekleri takip edilebilir.

 

Gedik Yatırım – Ons Altın Ne Olur? Altın Yorumu

Ons altın bu sabah 1464$ seviyesinden işlem görüyor. Son olarak 1445$ seviyelerine kadar gevşemesinin ardından teknik yükseliş yapan altında bu yükseliş temel olarak desteklenmiyor. Önceki gün aylık TÜFE Mart ayından bu yana en yüksek artışı gösterirken dün açıklanan ÜFE rakamlarına bakıldığında Ekim’de aylık %0,4, yıllık %1,1 artarak beklentileri aştı. Böylece aylık ÜFE 6 ayın en büyük artışını kaydetti. Diğer yanda piyasalar ABD-Çin anlaşmasının yakın olduğunu satın alsalar da bir süre sonra daha gecikmesi endişelere yol verebilir. Teknik olarak genel görünümde alçalan kanal içerisindeyiz. 1467/ 1472/ 1480 dirençler, 1454/ 1444/ 1440 ise desteklerdir. Bugün ABD perakende satışlar verileri, sanayi üretimi ve kapasite kullanımı altın fiyatları açısından takip edilecek. 

 

Alan Yatırım – Ons ve Gram Altın Fiyatları Yorumları

XAUUSD… Altın Ticaret Anlaşması Beklentileriyle Kaybını Korudu… Altının ons fiyatı dün ABD işsizlik başvurularındaki artış ile birlikte gün içi en yüksek seviyeleri test etti. Çin’in ABD’den kümes hayvanı ithalatında uyguladığı sınırlamaları kaldırdığını açıklaması ve sonrasında Beyaz Saray ekonomi danışmanı Larry Kudlow’un ticaret anlaşmasında son aşamaya gelindiğini söylemesi risk iştahını artıran başlıca unsurdu. Altının ons fiyatı 1460 $ seviyesinin üzerindeki konumunu koruyor. Altının ons cinsi, günü 0.44% değer kazancı ile tamamladı. Teknik olarak Altının ons cinsi, orta vadeli düşüş trendi sürmekle birlikte kısa vadeli 1465.68’deki önemli direncini yukarı yönlü kırdı. Bununla beraber Ons altında kısa vadeli direnç seviyeleri 1,471.00 ve 1,481.00’de, destek seviyeleri ise 1,461.00 ve 1,451.00’de bulunmaktadır.

GLDGR… Gram Altın 271 TL Seviyelerinde… Altının ons fiyatındaki yükseliş ve TL’deki değer kaybıyla gram altın fiyatları sınırlı bir yükseliş kaydetti. Ticaret belirsizliği güvenli liman alımlarıyla altının ons fiyatına destek sağlarken, TL’ye yönelik içsel risk unsurları gram altın fiyatlarını yukarı yönlü baskılıyor. Altın gram cinsi, günü 0.63% değer kazancı ile tamamladı. Teknik olarak Altın gram cinsi, orta vadeli kısa vadeli 271.18’deki önemli direncini yukarı yönlü kırdı. Bununla beraber Gram altında kısa vadeli direnç seviyeleri 273.00 ve 275.00’de, destek seviyeleri ise 271.00 ve 268.00’de bulunmaktadır.

 

Şeker Yatırım – XAUUSD Altın Yorumu

Hafta içerisinde 1445 seviyesinden gelen tepki alımlarını sürdürmeye devam eden ons altın dünü 1470 üzerinde alıcılı olarak sonlandırdı. 1465 aşağısında fiyatlanan ons altının bu seviye aşağısındaki geri çekilmelerinde 1452’den sonra 1441 destek noktası gündeme gelebilir. Olası yukarı yönlü eğilimde ise 1474 direnci takip edilebilir. Bu seviyenin kırılması durumunda 1484 seviyesi ikinci direnç olarak hedeflenebilir.

 

Seda Yalçınkaya, Araştırma Uzmanı – Altın Fiyatları Ne Olacak? XAUUSD Analizi

Altın yeni bir hikaye arayışında

Ons altın 1460$-1470$ aralığındaki seyrini koruyor. Altın için haber akışları yakından izleniyor. Beyaz Saray Ekonomi Danışmanı Larry Kudlow açıklamasında, iki tarafında her gün iletişim halinde olduklarını ve anlaşmanın yakın olduğunu söyledi. Ons altın dünkü aralıktaki seyrini sürdürüyor. Artık piyasalar ABD ile Çin için en iyi ve en kötü senaryoları fiyatladığı için bu gelişmelerin etkisi sınırlı kalıyor. Sonuca odaklandıkları için her iki ülke arasında net bir haber bekleniyor. Bu süreçte haber akışları yakından izlenmeli. Hong Kong’da da protestolar sürüyor. Orası da piyasaların genelinde bir belirsizlik yaratıyor. 

Teknik Analiz: Ons altın bu haftayı 1445-1475$ aralığında geçiriyor. İki kritik nokta olduğunu söylemekte fayda var. Aşağıda 1445$ ve yukarıda 1475$ bölgelerinin altında veya üzerinde bir alan görülmesi durumunda altında yeni bir hareketten bahsetmenin mümkün olabileceğini düşünüyoruz. Altın için bugün 1468$ direncini izlemeye devam ediyoruz. Destek olarak ise 1460-1455$ aralığı izlenebilir. 

Destekler: 1460 / 1455 / 1448 
Dirençler: 1468 / 1472 / 1475

 

Ahlatcı Yatırım – XAUUSD Altın Fiyatları Yorumu

Hafta başında, ABD Başkanı Trump’ın ABD ile Çin ticaret anlaşmasının ilk etabının hazır olduğu fakat anlaşmanın imzalanmaması durumunda tarifelerin önemli ölçüde artırılacağını yönündeki açıklamalarının belirsizliği tekrar arttırması ve Fed Başkanı Jerome Powell, Çarşamba günü Kongre’de yaptığı konuşmada, son üç indirimin ardından gösterge faizin bir süre sabit tutulacağına ilişkin görüşünü koruyacağını belirtirken, büyüme görünümünde bozulma olması durumunda faiz indirimlerine tekrar başlanabileceğini işaret etmesi ile birlikte Altın fiyatlarının 1474 Dolar seviyesini test ettiği izlendi. Gün sonunda, ABD on yıllıklarındaki sınırlı düşüş ve artan ticaret belirsizliği ile birlikte Ons Altın’ın kazançlarını haftanın son işlem gününe hızlandırdığı görüldü.

Teknik olarak incelediğimizde, Ons Altın’ın 1470 Dolar seviyesinde belirleyici olmaya devam ettiği gözlendi. Gelebilecek alımlar ile Ons Altın’ın yukarı yönlü hareketine devam etmesi durumunda sırası ile 1475, 1479 ve 1485 seviyeleri takip edilmesi gereken önemli direnç seviyeleridir. Olası bir aşağı yönlü harekete geçiş durumunda ise 1465, 1460 ve 1454 destek seviyeleri kısa vadede takip edilebilir.

 

Ekin Akbaş, Araştırma Yönetmeni, Tacirler Yatırım – Ons Altın Analizi

Dün sabahki bültenimizde, altın fiyatlarının Fibonacci %38,2’lik düzeltme seviyesine denk gelen 1450 seviyesi altında bir hareket sergilemesini beklemediğimizi belirtmiş, fiyatların 1450 seviyesi üzerinde tutunmasını ve kısa vadede 1470 seviyesi üzerini hedef alacak şekilde yükselişini hızlandırmasını beklediğimizi ifade etmiştik. Öngördüğümüz üzere dün 1450 seviyesi üzerinde tutunmaya devam eden ve yükselişini sürdüren ons altın, 1474,65 seviyesine kadar yükseldi. Ons altın bu sabah saatlerinde 1466,47 seviyesinden işlem görüyor. Geçtiğimiz hafta yaşadığı geri çekilme ile birlikte Mayıs – Ağustos dönemi yükselişinin %38,2’lik kısmını geri veren altın, hafta başındaki analizlerimizde öngördüğümüz üzere Fibonacci %38,2’lik düzeltme seviyesi üzerinde tutunarak yönünü yeniden yukarı çevirdi (aşağıdaki grafik üzerinden görülebilir). Bu noktada söz konusu seviyenin önemli bir destek hâkline geldiğini belirtmemizde fayda var.

Dolayısı ile teknik açıdan bakıldığında altının 1450 seviyesi üzerindeki hareketini koruması beklenebilir. Altın fiyatlarının bire süre 1450 – 1490 seviyeleri arasında hareket etmesini beklemekteyiz. Bugün Bugünkü Euro Bölgesi Ekim Ayı Aylık TÜFE, Euro Bölgesi Ekim Ayı TÜFE verileri, ABD Kasım Ayı New York Empire State İmalat Endeksi, ABD Ekim Ayı Perakende Satışlar verileri ve ABD Ekim Ayı Aylık Sanayi Üretimi & Kapasite Kullanım Oranı açıklanacak. ABD’de perakende satışların, Eylül ayındaki beklenmedik zayıflama sonrasında Ekim ayında kısmen toparlanması bekleniyor.

 

İnfo Yatırım FX – Altın XAUUSD Yorumu

Ticaret Savaşlarında Son Durum

Son zamanlarda bir iyi bir kötü giden Amerika ile Çin ilişkileri ile birlikte ticaret müzakeleri arap saçına döndü. Geçtiğimiz günlerde atılan olumlu adımlar ve ılımlı açıklamalar ile ticaret müzakerelerinin 1. Safhası konusunda anlaşıldığı ve imzaların yakın zamanda atılacağı haber akışları takip edildi. Fakat halen bu imzanın nerede ve ne zaman atılacağı muamma. Geçtiğimiz ay piyasalar Kasım ayının ortalarında bir anlaşma bekliyordu ve zaman ilerledikçe anlaşmaya yönelik güven bir miktar azalıyor. Konuya yakın kaynaklara göre Amerika tarifeleri geri çekmesi durumunda Çin kanadından fikri ve sınai mülkiyet hakları ve zorunda teknoloji transferi konularında imtiyazlar istiyor. Her ne kadar ılımlı açıklamalar takip edilse de görüşmelerin çıkmaza girdiği konusunda görüşler de gün geçtikçe artmaya başlıyor. Bu konu piyasalardaki fiyatlamaları direkt etkiliyor ve bu sebeple piyasalar bu konu hakkında gelecek olan haber akışlarını yakından takip ediyor. 

Altın fiyatları geçtiğimiz günlerde yaşanan aşağı yönlü hareketlenmelerden sonra toparlanma eğilimlerine giriyor. Amerika ile Çin arasında ticaret müzakerelerine ilişkin iyimser hava son birkaç gündür yerini soru işaretlerine bırakmaya başladı. Her ne kadar gelen açıklamalar olumlu yönde olsa da anlaşmanın imzalanma tarihi ve nerede imzalanacağına yönelik belirsizlik bu konuda endişelerin de oluşmasına engel olamıyor. Bu sebeple bu endişeler ise altın fiyatlarında toparlanmaların yaşanmasına sebep oluyor. Diğer yandan Fed Başkanı Jerome Powell’ın açıklamaları yakından takip edildi. Powell’ın açıklamasında gösterge faizin bir süre sabit duracağı fakat büyüme görünümünde bozulma olması durumunda faiz indirimlerine tekrar başlanılabileceğine işaret edildi. Gün içerisinde Amerika’dan gelecek olan Perakende Satışlar  ve Sanayi Üretimi verileri takip edilecek. Veriler sırasıyla 16:30 ve 17:15’te açıklanacak. Tüm bunlar ışığında XAUUSD’yi teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1474.72 – 1488.85 – 1500.11 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1456.41 – 1448.70 – 1436.93 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir. 

 

Hedge Fonlar Varını Yoğunu Altına Yatırıyor, Deniz Yatırım

15.08.2019 – Almanya ve Çin’den gelen olumsuz ekonomik veriler, küresel piyasalarda resesyon endişesini artırdı; Avrupa ve ABD borsaları çarşamba gününü şok düşüşlerle kapadı. Avrupa’da % 2, ABD’de ise % 3 civarındaki kayıpların en büyük nedeni Almanya ve Çin’den gelen ekonomik verilerin, yatırımcılarda küresel resesyon riskini artırması oldu. Küresel ekonomide iki büyük risk; Uzmanlar Pekin ve Washington arasındaki ticaret savaşında bir çözüm olmaması halinde iş dünyasında güvenin azalacağı uyarısında bulunuyor. Uluslararası Para Fonu IMF, ticaret savaşının daha da tırmanması halinde 2020’de büyümenin yarım puan azalacağı tahmininde bulundu. Uzmanlara göre küresel ekonomide bir diğer büyük risk de merkez bankalarının harekete geçmemesi ve bu nedenle de mali piyasalarda negatif bir reaksiyona sebep olması. ABD Merkez Bankası geçtiğimiz ay 11 yıldır ilk kez faiz oranını düşürmüştü. Avrupa Merkez Bankası da olası bir faiz oranı indirimi dahil olmak üzere bazı ilave para teşvik önlemleri hazırladığının sinyalini verdi. Bu konuda açıklamanın Avrupa Merkez Bankası’nın 12 Eylül’de yapacağı toplantıda açıklanması olası. Çin’in de dört yıldır ilk kez ana faiz oranını düşürmesi konusunda üzerindeki baskı artıyor.

ABD Başkanı Trump, Çin Devlet Başkanı Şi’nin istemesi halinde Hong Kong meselesini “hızlıca ve insani şekilde” çözebileceğini ve bu konuda görüşebileceklerini söyledi. ABD, Çin’e ek vergiyi 15 Aralık’a kadar erteledi; ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer, bazı ürünlerin vergi listesinden kaldırılacağını belirtirken dizüstü bilgisayar ve cep telefonlarına ilişkin ek vergi uygulamasının 15 Aralık’a kadar erteleneceğini duyurdu. Açıklamaya göre ABD, 300 milyar dolarlık Çin ürünlerine getirilen ilave yüzde 10’luk gümrük vergisinin uygulanmasını 1 Eylül’den 15 Aralık’a erteledi. İlave gümrük vergisi 3,5 ay ertelenen ürünlerin başında cep telefonu, laptop ve video oyun konsolu gibi bilişim-teknoloji ürünlerinin geldiği bildirildi. Açıklamada ayrıca, sağlık, güvenlik ve ulusal güvenlikle ilgili bazı ürünlerin ise ilave gümrük vergisi listesinden çıkarıldığı kaydedildi.

Hedge fonları varını yoğunu altına yatırıyor; Hedge fonları, altında net uzun pozisyonlarını 6 Ağustos haftasında % 23 artırdı. Vadeliler ve opsiyonlarda 285,082’ye yükselen net uzun kontrat sayısı Temmuz 2016’dan beri en yüksek seviyeye ulaştı.

 

Altın Fiyatlarını Etkileyen Önemli Gelişmeler – 26.07.2019

ABD Beklentilerin Üzerinde Büyüdü. ABD GSYH Rakamları Yüzde 2,1 olarak kaydedildi. Ortalama piyasa beklentisi yüzde 1,8 olacağı yönündeydi. Tüketici harcamaları beklentiden güçlü artış kaydetti.

Avrupa Ülkeleri Altın Anlaşması Sona Erdi

Avrupa Birliği üye Ülkeleri Merkez Bankaları arasında koordineli altın alım-satımı düzenleyen anlaşma sona erdi.  İsviçre Merkez Bankası’nın katıldığı ve 21 ülkenin merkez bankalarının imzaladığı anlaşmanın Eylül ayında son bulacağı ve yenilenmeyeceği açıklandı.

ECB tarafından yapılan açıklamda yapılan anlaşmanın devamına gerek görülmediği bildirildi. Eylül 2014 yılında 5 yıllığına imzalanmış olan  daha önce de 3 kere devamına karar verilmiş anlaşmada sona gelindiği açıklandı. Söz konusu anlaşma Merkez Bankalarının altın alım-satımlarına dair koordineli hareket edilmesini ön görüyordu.

Anlaşmayı şu bankalar imzalamıştı: AB- The European Central Bank, Belçika – the Nationale Bank van België/Banque Nationale de Belgique, Almanya-the Deutsche Bundesbank, Eesti Pank, İrlanda the Central Bank of Ireland, Yunanistan the Bank of Greece, İspanya the Banco de España, Fransa – the Banque de France, İtalya- the Banca d’Italia, Güney Kıbrıs – the Central Bank of Cyprus, Latvia-Latvijas Banka, Lüksemburg-the Banque centrale du Luxembourg, the Central Bank of Malta, Holanda – De Nederlandsche Bank, the Avusturya – Oesterreichische Nationalbank, Portekiz- the Banco de Portugal, Slovenya-Banka Slovenije, Národná banka Slovenska, Finlandiya – Suomen Pankki – Finlands Bank, Sveriges Riksbank ve the İsviçre Swiss National Bank

 
 

Ons Altında Yeni Hedef 1600 Dolar mı? Alan Yatırım

03.07.2019 – İran’ın ABD’ye ait İnsansız Hava Aracını düşürmesi ve sonrasında yapılan karşılıklı açıklamalar geçtiğimiz ay karşımıza çıkan en önemli jeopolitik risklerden birisiydi. Dünya ticaret hacmine yönelik endişeler ve küresel büyümenin yavaşlayacağı korkusuyla güvenli liman alımlarıyla birlikte yükselen ons altın; geride bıraktığımız haftada FED’ in faiz indirimlerinin kapısını aralamasıyla birlikte dolardaki global bazda değer kaybına paralel olarak yaklaşık son 6 yılın zirvesine tırmandı ve ABD-İran hattındaki krizin de derinleşmesiyle birlikte 1438 Dolar seviyelerine kadar ulaştı. Ons altındaki yukarı yönlü bu hareket, 1400 USD direncinin geçilmesinin kalıcılığı ve 1600 USD seviyesinin yeni hedef olup olmayacağı sorularını gündeme getirdi. Her ne kadar G20 zirvesinden gelen yapıcı mesajlar ons altın fiyatını yeni haftada 1381 seviyelerine kadar geriletse de trende dair yorum yapabilmek için küresel büyümenin yavaşladığı, belirsizliklerin arttığı zaman dilimlerindeki hareketlere bakmak gerekiyor çünkü altın güvenli liman olma özelliğini korumaya devam ediyor.

2008 Küresel Krizinin ardından politika faizini 0’lı seviyelere kadar düşürerek likidite koşullarını bollaştıran FED, 2013 yılının Mayıs ayında makroekonomik verilerin normale dönmeye başladığını belirterek Niceliksel Gevşeme (QE) programını kademeli olarak sonlandıracağını duyurmuştu. 2015 yılının Aralık ayında, büyüme oranlarında istikrarın sağlanması ve güçlü makroekonomik verilerin de desteğiyle faiz artırımları başladı. O sıralarda 1046 seviyesinde işlem gören ons altın; ticaret savaşları, küresel büyümede yavaşlama beklentileri ve jeopolitik risklerle birlikte son yılların zirvesine ulaştı. Ons altının fiyatlama hareketinin tarihsel sürecine baktığımızda, ABD tahvil faizleri ve doların global bazdaki değeriyle ters korelasyon içerisinde olduğunu söyleyebiliriz. Tahvil faizleri arasındaki farkın kapanması, hatta negatif getiriye dönüşmesi resesyon sinyali olarak görülüyor. Grafik 1’e bakacak olursak tahvil faizleri 0 seviyelerine yakınsadıkça ons altın fiyatlarının da yükseldiğini görebiliyoruz.

Önceki analizlerimizde de orta vadeli ons altın fiyatı olarak referans verdiğimiz 1425 USD seviyelerine Haziran ayı içerisinde ulaşıldı. Bu süreçte ABD-Çin ticaret anlaşmasının bir türlü gerçekleşmemesi, Brexit sürecinin yılan hikâyesine dönmesi, ABD-İran arasındaki restleşmeler ve Avrupa ekonomisindeki içsel problemler gündemdeydi. Bu satırların yazıldığı tarih itibariyle dünya ekonomisindeki risklerden bazıları canlılığını korumaya devam ediyor. Kimi zaman yeni riskler altının fiyatlamasına dâhil oluyor. ABD ile Çin’in hafta sonu gerçekleştirilen G20 zirvesinde ticaret görüşmelerini sürdürme kararı alması, global piyasalarda pozitif bir hava yaratsa da, önümüzdeki dönemde anlaşmaya varmaları durumunda dahi bu haber akışı ons altındaki yukarı yönlü hareketi durdurmaya yetmeyebilir.  

Küresel Resesyon İhtimalinin Belirginleşmesi, Ons Altını 1600 USD Seviyesine Taşır mı? Haziran ayında küresel ekonomiye dair risklerin daha da belirginleşmesi ve FED’ in politika faizini kademeli olarak indireceğine dair beklentilerle yükselen altın, artan jeopolitik risklerle birlikte ivme kazandı. Çoğu piyasa analisti de dolardaki global bazda değer kaybına paralel olarak altının yukarı yönlü hareketine devam edeceği konusunda hemfikir durumda. Dolar endeksi FED’ in parasal gevşemenin kapısını aralamasıyla birlikte kritik bir nokta olan 96 seviyesinin de altını görmüştü. Dolardaki değer kaybı, parasal genişlemenin detaylarının ortaya çıkmasıyla birlikte daha da artabilir. Buna neden olan bir diğer ana etmenin ise ABD’nin uluslararası ticarette izlediği şahin tutum olduğu da şüphe götürmüyor. Hisse senedi veya tahvil gibi herhangi bir ödeme, kar payı taahhüdü bulunmayan altın, getirilerin düşmesiyle birlikte yatırımcıların ilk tercihi oluyor. Ons altının tarihsel dinamiğine baktığımızda da bu durum net bir şekilde gözlemlenebiliyor.

Altının yukarı yönlü hareketini destekleyen senaryoya bakacak olursak; FED’ in politika faizini düşürmesi ve belirli bir noktadan sonra 0’lı seviyelere yakınsaması durumunda piyasalar nezdinde FED’ in niceliksel gevşemeye gidebileceği beklentileri doğurabilir. Bu durumda ABD’ deki getiri eğrisi negatife dönebilir. ABD 10 yıllık tahvilleri ile 3 aylık bononun getirilerine baktığımızda getiri eğrisinin terse döndüğünü görebiliyoruz. Bu da bize güçlü bir resesyon sinyali veriyor. Öte yandan ABD’nin Çin ile küresel ticaret savaşını başlattıktan sonra, Avrupa ve Japonya’da da cephe açması; Çin ile bir anlaşmaya varılsa bile Avrupa ve Japonya’nın ABD’nin tutumuna nasıl karşılık vereceği sorusunun cevapsız kalmasına neden oluyor. Kaldı ki ABD ile Çin arasında ticaret konusunda bir müzakereye varılması ABD’ deki resesyon ihtimalini önlemeye yetmeyebilir. FED başkanı Powell da son konuşmasında ABD ekonomisi için aşağı yönlü risklerin canlı kalmaya devam ettiğini belirtti. Makroekonomik tablodaki olumsuz görünüm de altın fiyatlarının yukarı yönlü hareketine destek oluyor.   

Özetlersek; altındaki yukarı yönlü hareket alanı 1600 USD seviyelerine kadar açık görünürken, olası geri çekilmelerde 1375 seviyesi son 5 yılın önemli bir destek noktası olarak karşımıza çıkıyor. Ons altında yukarı yönlü hareket beklentilerinin 3 ana sebebi olduğunu söylemek mümkün. Daha önce, daha fazla faiz indirimi ve daha fazla parasal genişlemenin Avrupa Merkez Bankasının araç seti arasında olduğunu söyleyen Mario Draghi’ nin görev süresi Ekim ayında dolacak olsa da Avrupa Merkez Bankasının kurumsal vizyonu değişmeyecektir. Avrupa ekonomisi resesyon riskinden korunmak ve deflasyon riskini bertaraf edebilmek amacıyla parasal genişlemeye gidecektir. Japonya Merkez Bankasının da parasal genişlemeye devam etmesi durumunda yatırımcılar değer saklama aracı olarak altına hücum edebilirler. Bu da altının yukarı yönlü hareketini destekleyecektir. Altının yüksek kazanç sağlamasının yanında Türk yatırımcı açısından sigorta işlevi gördüğünü de ekleyebiliriz. Altının ons fiyatı dolarla belirlendiği için fiyatı arttığında, eğer Dolar da TL’ye karşı değer kazanırsa bu gram/TL fiyatına da yukarı yönlü bir şekilde yansıyor. Altın veya dolardan birisinin düşüp diğerinin yükseldiği durumda ise denge sağlanıyor. İkisinin de aynı anda düştüğü tarihsel fiyat geçmişine baktığımızda pek rastlanabilir bir durum olmadığını eklemek gerekiyor. 

 

2019 Yıl Sonu Ons ve Gram Altın Tahminleri, Tonguç Erbaş Ahlatcı Yatırım Genel Müdür Yardımcısı Tonguç Erbaş ons altın ve gram altın yorumlarını Kanal Finans izleyicileriyle paylaştı. Tonguç Erbaş’ı ziyaret ettik ve kendisine sorduk. 2019 yıl sonunda ons altın ne olur, kendisinin 2019 yıl sonu gram altın tahmini nedir? Buradan gram altın alınır mı? Altın ne kadar çıkar? Ons altın daha düşer mi?

Altın Fiyatlarında 2019 Hedefleri, Dr. Dağhan Gökçe: İstanbul Şehir Üniversitesi Altın ve Kıymetli Metaller Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Dr. K. Dağhan Gökçe altın fiyatlarında geldiğimiz durumu değerlendirdi ve altın yorumunu Kanal Finans izleyicileri için paylaştı. Bundan sonra altın ne kadar çıkabilir? Altın için geçilmesi zor olan direnç neresidir? Burası geçilirse altın ne kadar çıkar? Eğer geçilemeyecek olursa altın ne kadar düşer. 2019 yılında altın ne olur?

 

Gram Altın 2019’da Ne Olur?

2019 yılında ons ve gram altına dair uzmanlar neler bekliyor? 2019 boyunca altın fiyatlarında neler görebiliriz, 2019 yıl sonu altın ve gram tahminlerini, farklı uzmanların  yorumlarını youtube sayfamızda bulabilirsiniz. 2019 Yılı Gram Altın Tahmini, Dikkat Merkez Bankaları Altın Stokluyor… Alnus Yatırım araştırma müdürü Yunus Kaya 2019 yılı için gram altın beklentilerini açıkladı. Gram altın 2019 yılında yükselecek mi? 2019 yılında gram altın ne olur? Buradan gram altın alınır mı? 2019 Gram altın tahmini nedir?

 

Çekinceler: Burada yer alan altın yorum ve altın tahminleri Kanal Finans tarafından değil uzman ve aracı kurumlar tarafından yapılmaktadır. Hangi tahmin veya yorumun kimin tarafından yapıldığı yorumun içinde bulunmaktadır. Kimi uzman altın yükselir şeklinde yorum yaparken kimisi de altın düşer şeklinde yorum yapmış olabilir. Yorumların ve tahminlerin birbirinden farklı olması doğaldır. Bu sayfada güncel uzman yorumları canlı olarak güncellenmektedir. Altının seyri nedeniyle uzmanlar tahmin ve yorumlarını gidişata göre değiştirecek olurlar veya aynı kişi ya da kurum yeni bir altın tahmini gönderecek olursa bu sayfada önceki yorum ya da tahmin yenisiyle güncellenir. Buradaki altın fiyatı tahminlerini değerlendirirken altın alış fiyatı ve altın satış fiyatı arasında farkın açılabileceğini dikkate alınız.

Bu sayfada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Altın Testimizi Deneyin