Ana sayfa Raporlar Altın Yorumları, Brent ve WTI Ham Petrol Analizleri Güncel Ons ve...

Güncel Ons ve Gram Altın Yorumları ve Analizleri

Altın Fiyatları Ne Olur?

Günlük ons ve gram altın yorumları ile uzmanların teknik analiz çalışmalarını bu sayfada bulabilirsiniz. Altın yükselir mi, düşer mi? Altın Fiyatları bugün ne olur? Altın alınır mı?  Kurum ve uzmanlardan gelen en son yorum en üstte yer almaktadır. Analizler genel olarak ile kısa-orta vadeli yorumlardır. Uzun vadeli analizler başlıkta belirtilmiştir. Ons Altının fiyatı Dolar cinsinden fiyatlandığı için Gram Altın dediğimiz Türk Lirası cinsinden olan Altın fiyatında da Dolar Kuru etkilidir. Aşağıdaki kutu içinde gram altın fiyatını bulabilirsiniz.

100.000 TL Paranız Olsa Nasıl Yatırım Yapardınız? Sanal Para ile Deneyin!

 

13.09.2019 tarihli Altın Yorumları, Güncel Ons ve Gram Altın Analizleri

Gedik Yatırım – Ons Altın Ne Olur? Altın Yorumu

Ons altın dün 1524$ seviyelerine değse de bu noktadan gelen kar satışlarıyla tekrardan 1490$ bandına geriledi. Altının gerilemesindeki en önemli nedenlerin başında Trump’ın İran ve Çin politikalarında yapmış olduğu  söylem  değişikliği oldu.  ECB toplantısında mevduat faizi beklendiği gibi eksi % 0,4’ten eksi %0,5’e çekildi, banka parasal genişlemeye  tekrar başlayacağını açıkladı. Bankanın  açıkladığı  QE programında  20 milyar Euro beklenilen  ölçüde önemli bir genişleme  değil bu nedenle  altına önemli destek olmadı. Trump, Çin ile geçici bir ticaret anlaşmasına açık olduğunu ancak kalıcı bir anlaşma yapmayı tercih edeceğini söyledi.  Teknik olarak  indikatör  fiyat arasında uyumsuzluk devam ediyor.  Kar satışları  devam  edebilir.  1500/ 1512/ 1526 dirençler,
1490/ 1482/ 1470 desteklerdir.

 

Ekin Akbaş, Araştırma Yönetmeni, Tacirler Yatırım – Ons Altın Analizi

Mayıs ayından bu yana sürdürmekte olduğu yükseliş kanalının alt sınırında (kanal desteğinde) tutunma çabasına devam eden ons altın, dün öğle saatlerinde ECB kararının ardından oluşan güvenli liman talebi ile birlikte kanal desteğinden sert bir yükseliş kaydetti. Ons altın, ECB’nin faiz indirim ve varlık alımlarına yeniden başlama kararı sonrasında piyasalarda artan güvenli liman talebi ile birlikte 1520 seviyesi üzerine yükseldi. Ancak, altındaki kazançların kalıcı olamadığını ve fiyatların yeniden 1500 seviyesi altına geri dönüş yaptığını görmekteyiz.

Ons altın bu sabah saatlerinde 1497 seviyesinin hemen üzerinde hareket ediyor. Teknik görünüme bakacak olursak: Altın fiyatları, Salı gününden beri, Mayıs ayından bu yana sürdürmekte olduğu yükseliş kanalının alt sınırında (kanal desteğinde) tutunma çabası içerisinde. Bu sabah saatlerinde de söz konusu çabanın devam ettiğini görüyoruz (aşağıdaki grafik üzerinden de görülebilir).Bu noktada, teknik görünüm çerçevesinde, kanal sınırındaki hareketi yakından takip etmeye devam edeceğiz. Ons atlının kanal sınırında tutunabilmesi durumunda kısa vadede yeniden 1500 üzerinde bir dönüş hareketi görmeyi ve önümüzdeki dönemde yeniden 1550 seviyesi üzerinin hedef olmasını bekleriz. Önümüzdeki döneme ilişkin küresel büyümeye yönelik artan endişeler ile birlikte güvenli liman niteliğindeki varlıklara yönelik talebin güçlü kalmayı sürdürmesini ve bununla birlikte ons altındaki geri çekilmelerin alım fırsatı olarak sınırlı kalmaya devam etmesini beklemekteyiz.

Bugün ABD’den gelecek olan Ağustos ayı Perakende Satışlar ve Eylül Ayı Michigan Tüketici Güveni verileri takip edilecek.

 

Seda Yalçınkaya, Araştırma Uzmanı – Altın Fiyatları Ne Olacak? XAUUSD Analizi

Ons altın yön arayışında

Avrupa Merkez Bankasından gelen hamle ve varlık alım programına yeniden başlıyor olması, ABD ve Çin ile ilgili ticaret iyimserliği ons altının kafasını karıştırıyor. Dün ECB kaynaklı ons altında 1510$ bölgesine doğru tepkiler görülmesine karşın bu seviyede çok fazla kalamadığı dikkat çekiyor. Özellikle ticaret iyimserliği ons altını beslemiyor. Küresel borsalarda da risk iştahının olması ons altın açısından olumsuz algılanıyor. Bugün içinde açıklanacak veriler var ancak ons altın üzerinde etkisi sınırlı kalabilir. 

Teknik Analiz: Ons altın 1500$ seviyesinin altındaki seyrini koruyor. Geri çekilmelerde bu hafta 1485$ seviyesinin altına geçmekte zorlandı. Dolayısıyla burası destek konumunda izlenebilir. Bu desteğin üzerinde kaldığı sürece yukarı yönlü potansiyelini korumaya devam edebilir. Ancak 1500$ yukarıda kırılma noktası bu direncin üzerindeki seyri yükselişinde rahatlaması adına önemli. 

Destek: 1495 / 1492 / 1490 
Direnç: 1500 / 1505 / 1510

 

Ahlatcı Yatırım – XAUUSD Altın Fiyatları Yorumu

Haftanın dördüncü işlem gününde, ons altının fiyatlamalarda 1489-1524 bölgesi aralığında hareket ettiği görüldü. ECB’nin gerçekleştirdiği Eylül ayı toplantısı ardından yayımlanan karar metni ve ECB Başkanı Draghi’nin açıklamaları sonrasında global piyasalarda risk iştahında dalgalanmalar yaşanırken ons altının 1524 seviyeleri civarını test ettiği fakat gün sonunda bu bölgede kalıcılık sağlayamadığı görüldü. Dolar endeksinde yaşanan değer kayıpları sarı metalde yükselişleri desteklediği görülse de ABD on yıllık tahvil getirisinde yaşanan artışın kıymetli metal üzerinde baskıyı artırdığı izleniyor.

Teknik olarak bakıldığında, ons altının psikolojik seviyesi olan 1500 seviyesi fiyatlamaların seyri açısından belirleyici olmaya devam edebilir.  Bu seviyenin yukarı yönlü geçilmesi durumunda 1511, 1515 ve 1520 direnç seviyeleri takip edilebilir. Olası, bu seviye altına geçişlerde ise 1480, 1475 ve 1464 destek seviyeleri izlenebilir.

 

Ali Akbulut, Araştırma Uzmanı, Işık FX – Ons Altın Yorumu

Dün, ABD Başkanı Donald Trump’ın Çin’in yapmış olduğu muafiyet jestine 1 Ekim’de yükselteceği tarifeleri 15 gün erteleyerek karşılık vermesi ve Avrupa Merkez Bankası(ECB)’nın yaklaşık olarak 3 çeyrek sonra yeniden parasal gevşemeye başlamasının yanı sıra, mevduat faiz oranında indirime gitmesi de güvenli liman varlıklarına talep getirdi. 1524 seviyesine kadar yükselen Değerli Metal için diğer taraftan; ECB’nin açıkladığı büyüme projeksiyonlarda yapılan aşağı yönlü revizeler ise, fiziki talebe yönelik beklentileri de zayıflatarak fiyatları kısmen baskıladı. Keza, ABD’de açıklanan enflasyon verilerinde Çekirdek TÜFE’nin son 13 ayın en yüksek seviyesinde gelmesi de alıcılı işlemleri sınırlandıran unsurlardandı. Bugün de; ABD’de açıklanacak olan Perakende Satışlar verileri ile FED’in, önümüzdeki hafta açıklanacak olan FOMC kararlarına dair ortaya çıkacak öngörüler fiyatlamalar üzerinde etkili olabilir. Yine, Ticaret Savaşları başta olmak üzere küresel risk unsurlarının durumu da direkt veya dolaylı yoldan emtia üzerinde volatil işlemlere neden olabilir.

Teknik Seviyeler;

Dirençler: 1503, 1507, 1512, 1518, 1522

Destekler: 1494, 1487, 1480, 1477, 1472

 

12.09.2019 tarihli Altın Yorumları, Güncel Ons ve Gram Altın Analizleri

Gedik Yatırım – Ons Altın Ne Olur? Altın Yorumu

Ons altın 1500$ seviyeleri  yakınlarında  bu sabah fiyatlanırken, 1500$ yönlü hareketlerinde   zorlanmaya   başladığını   görüyoruz.
Trump’ın İran ve Çin’e yönelik tutumunda daha iyimser davranması bu  zamana kadar siyasi gerilimden oluşan fiyatlamaların   kar reliazasyonuna uğramasına sebep  olabilir. Ekim’de tekrar görüşmeye   başlamadan   evvel Trump 250 milyar dolarlık Çin
ürününe  uygulanan  yüzde 25’lik verginin  yüzde 30’a çıkarılması kararını  iki hafta süreyle  erteledi.  Çin iyi niyet göstergesi  olarak ticaret görüşmeleri   öncesi ABD’den tarım ürünü ithal etmeyi değerlendiriyor.  Ana destek 1490$ olurken,  1482 ve 1470 diğer
destekler olup, 1500/ 1512/ 1526 ise dirençlerdir.

 

İnfo Yatırım FX – Altın XAUUSD Yorumu

Altın fiyatları yeni haftanın ilk günleri aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleştirmişti. Amerika ile Çin arasında yaşanan ticaret savaşlarının bir miktar alevinin azalması ve ABD tahvil piyasasındaki satış dalgası altında son bir ayın en düşük seviyelerinin yaşanmasına neden olmuştu. Fakat dün altın fiyatları bu seviyelerden toparlanma hareketlenmeleri gerçekleştirdi. Gün içerisinde Amerika’dan enflasyon verisi gelecek. Veri TSİ 15:30’da açıklanacak. Enflasyonun Fed’in hedefine yaklaşması dolardaki yukarı yönlü hareketlenmeleri destekleyebilir. Bununla birlikte önümüzdeki hafta 17 – 18 Eylül’de Fed toplantı düzenleyecek ve bu toplantı sonrasında faiz oranı kararını verecek. Bu karar altın fiyatlarındaki volatiliteyi oldukça artacaktır. XAUUSD’yi teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1505.20 – 1520.50 – 1550.97 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1476.23 – 1456.23 – 1434.75 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

 

Ali Akbulut, Araştırma Uzmanı, Işık FX – Ons Altın Yorumu

Dün sabah saatlerinde Ticaret Savaşları ve İran Nükleer Anlaşması’na dair gelen haber akışları Değerli Metal fiyatlamaları üzerinde etkili olurken, küresel risklere dair risklerin önceki haftalara nazaran azalması ile başlayan geri çekilmeler; yerini bir miktar tepki alımına bıraktı. Ayrıca, önümüzdeki hafta yapılacak olan FED/FOMC toplantıları öncesinde; uluslararası kurumların öngörüleri ile ABD Başkanı Donald Trump’ın FED’e dair eleştirileri de kısmi oynaklıklara neden olurken, ABD’de açıklanan Üretici Fiyat Endeksi verilerindeki pozitiflik ise alıcılı işlemleri sınırladı. Yeni günde de dikkatlerimiz; başta Ticaret Savaşları olmak üzere küresel risklerin üzerinde olacak. Ayrıca, Almanya ve ABD’de açıklanacak olan TÜFE endeksleri ile bugün açıklanacak olan ECB kararları ve yine önümüzdeki haftaki FED/FOMC kararlarına dair öngörüler de tahvil ve pay piyasaları üzerinden Değerli Metal fiyatları üzerinde oynaklıklara neden olabilir.

Teknik Seviyeler;

Dirençler: 1495, 1503, 1507, 1512, 1518

Destekler: 1487, 1480, 1477, 1472, 1468

 

Ekin Akbaş, Araştırma Yönetmeni, Tacirler Yatırım – Ons Altın Analizi

ABD’den son dönemde gelen verilerin nispeten daha güçlü bir aktivite resmi çizmesi sonrasında altında dolar endeksindeki yükselişe bağlı olarak görülen düşüş eğiliminin dün sekteye uğradığını ve ons altının son 5 gündür ilk defa günlük bazda yükseliş kaydettiğini gördük. Ancak, günlük bazda kaydedilen yükselişe rağmen, ons altın 1500 psikolojik direncinin altında kalmaya devam etti.

Ons altın bu sabah saatlerinde 1497 seviyesinin hemen üzerinde hareket ediyor. Teknik görünüme bakacak olursak: Altın fiyatları, Salı gününden beri, Mayıs ayından bu yana sürdürmekte olduğu yükseliş kanalının alt sınırında (kanal desteğinde) tutunma çabası içerisinde. Bu sabah saatlerinde de söz konusu çabanın devam ettiğini görüyoruz (aşağıdaki grafik üzerinden de görülebilir).Bu noktada, teknik görünüm çerçevesinde, kanal sınırındaki hareketi yakından takip etmeye devam edeceğiz. Ons atlının kanal sınırında tutunabilmesi durumunda kısa vadede yeniden 1500 üzerinde bir dönüş hareketi görmeyi bekleriz. Ancak ons altının kanalını aşağı yönlü kırması durumunda mevcut geri çekilme hareketinin hızlanarak 1450 seviyesine doğru sürmesi beklenebilir. Trend göstergeleri, altının kanal sınırında tutunabileceğinin ve 1480 – 1500 bandının orta vadeli alım fırsatı verebileceğinin sinyalini veriyor. Ancak bu noktada, bugünkü yoğun veri akışı içerisinde teknik görünümün daha geri planda kalabileceğini belirtmemizde fayda var.

Bugün açıklanacak olan ECB toplantı kararı ons altındaki görünüm açısından oldukça belirleyici olacak. ECB kararının yanı sıra, Almanya Ağustos Ayı TÜFE verileri, Euro Bölgesi Temmuz Ayı Sanayi Üretimi verileri, ABD Ağustos Ayı TÜFE verileri ve ABD Haftalık İşsizlik Başvuruları verileri de yakından izlenecek.

 

Seda Yalçınkaya, Araştırma Uzmanı – Altın Fiyatları Ne Olacak? XAUUSD Analizi

Ons altın için bugün ECB takip edilmeli
Ons altın 1490$ ve 1500$ aralığındaki seyrini sürdürüyor. ABD ile Çin arasındaki gelişmeler yakından izleniyor ve iki ülke arasındaki yapıcı hamleler piyasalara nefes aldırıyor. ABD Başkanı D. Trump 250 milyar dolarlık Çin ürününe uygulanan %25’lik verginin %30’a çıkarılması kararını iki hafta süreyle ertelediğini bildirdi. Çin ise iyi niyet göstergesi olarak ticaret görüşmeleri öncesi ABD’den tarım ürünü ithal etmeyi değerlendirdiğinin sinyalini verdi. Bu gelişmeler küresel borsalarda risk iştahının toparlanmasını destekliyor. Önümüzdeki günlerde iki ülke arasındaki gelişmeler yakından izlenecek. Ekim ayının ilk haftasındaki görüşme oldukça kritik olacak. Bugünün diğer gündemi ise Avrupa Merkez Bankası faiz kararı. ECB tarafından faiz indirimi ve teşvik programı açıklanması bekleniyor. Bankadan gelecek bu adımlar ons altın üzerinde pozitif bir etkiye neden olabilir. Başkan Draghi’ nin basın açıklaması da kritik olacaktır. Görevinin dolmasına kısa bir süre kalan Draghi gitmeden piyasaları hareketlendirmek isteyebilir.

Teknik Analiz: Ons altın 1500$ seviyesinin altındaki seyrini koruyor. Geri çekilmelerde bu hafta 1485$ seviyesinin altına geçmekte zorlandı. Dolayısıyla burası destek konumunda izlenebilir. Bu desteğin üzerinde kaldığı sürece yukarı yönlü potansiyelini korumaya devam edebilir. Ancak 1500$ yukarıda kırılma noktası bu direncin üzerindeki seyri yükselişinde rahatlaması adına önemli.

Destek: 1492 / 1490 / 1488
Direnç: 1495 / 1500 / 1505

 

Ahlatcı Yatırım – XAUUSD Altın Fiyatları Yorumu

Haftanın üçüncü işlem gününde, ons altının fiyatlamalarda 1485-1498 bölgesi aralığında hareket ettiği görüldü. Gün içerisinde, dolar endeksi ve ABD on yıllık tahvil getirisinde yaşanan değer kazanımı sarı metal fiyatlamalarını baskılamaya devam ettiği görülse de global emtia piyasasında yaşanan gelişmelerin sınırlı olumlu etkisi ile birlikte kıymetli metalin dört günlük düşüş serisine ara verdiği görülüyor. 

Bugün, Avrupa Merkez Bankası toplantısı ardından yayımlanacak karar metni ve ECB Başkanı Draghi’nin açıklamaları sarı metal fiyatlamalarında oynaklığın yüksek seyretmesine neden olabilir.

Teknik olarak bakıldığında, ons altının psikolojik seviyesi olan 1500 seviyesi fiyatlamaların seyri açısından belirleyici olmaya devam edebilir.  Bu seviyenin yukarı yönlü geçilmesi durumunda 1511, 1515 ve 1520 direnç seviyeleri takip edilebilir. Olası, bu seviye altına geçişlerde ise 1480, 1475 ve 1464 destek seviyeleri izlenebilir.

 

11.09.2019 tarihli Altın Yorumları, Güncel Ons ve Gram Altın Analizleri

Troy Gold Takas – Ons Altın ve Kıymetli Metaller Yorumları

Altın düzeltme hareketiyle 1500 dolar/onsun altında işlem gördüğü günde, toparlanma çabasına rağmen 1500 dolar/ons seviyesini aşamadı. 1496 dolar/ons seviyesinden güne başlayan kıymetli maden, seansın ilk saatlerinde satıcılı seyir izlerken tepki alımlarıyla toparlanmaya çalıştı. ABD seansına kadar süren bu toparlanma, altını 1500 dolar/ons direncinin üzerine taşısa da bu seviyede kalıcılık sağlayamadı. Geçtiğimiz hafta ABD’de gelen olumlu sayılacak veriler sonrası ABD 10 yıllık tahvillerinde yaşanan pozitif seyir, dün de sürdü ve 1,74 seviyesiyle son bir ayın en yüksek seviyesini kaydetmesine sebep oldu. ABD tahvillerindeki toparlanma altın fiyatlarının üzerindeki baskıları artırırken, kıymetli madenin 1484,70 dolar/onsla son bir ayın en düşük seviyesine taşıdı. Seans sonunda 1487,05 dolar/onstan dengelenen sarı maden, önceki güne kıyasla yüzde 0,6 değer kaybetmiş oldu.

Gümüş geçtiğimiz haftadan beri sürdürdüğü aşağı yönlü ralliyi, dün ilk kez ara vererek artıda kapattığı bir seansı geride bıraktı. 17,95 dolar/ons seviyesinden başladığı Salı gününde seansı 18,01 dolar/onstan kapatarak günlük bazda hanesine yüzde 0,3 kazanç yazmış oldu.

Platin ise negatif yönlü rallisine devam ettiği seansı geride bıraktı. 943 dolar/ons seviyesinden başladığı günü 932 dolar/onstan yaparak yüzde 1.1 kayıp yaşamış oldu.

Paladyum ise diğer kıymetli madenlerden ayrışmaya devam ediyor, 1547 dolar/ons seviyesinden giriş yaptığı seansı, 1559 dolar/onstan tamamlayarak günlük bazda yüzde 0,7 değer kazanmış oldu.

Borsa İstanbul Kıymetli Madenler Piyasasında dün satış ve alış işlemleri dengeli gerçekleşirken, işlemler dünya fiyatlarına yakın seyretti. Borsa İstanbul’da İşlem hacminin düşük olduğu bir gün geride kalırken, toplamda 509 kg altın işlemi, 504 kg gümüş işlemiyle seans tamamladı.

 

Ziraat Yatırım – XAUUSD Altın Fiyatları Yorumu

Dün düşüşüne devam eden ons altında kapanış 1.486’dan gerçekleşti. Bugün ise yarınki gelişmiş ülke merkez bankalarının faiz kararları öncesinde 1.495 seviyesine doğru bir yükseliş gözlendi. ABD 10 yıllık hazine tahvillerinin faizi, dün %1,65 seviyesinden işlem görmeye başlarken, gün içerisinde yaklaşık 10 baz puan yükselip %1,74 seviyelerini test ettikten sonra bugün sabah saatlerinde %1,73 seviyelerinde bulunuyor. Almanya’nın, özellikle maliye politikaları yoluyla ekonomisine destek vereceğine yönelik gelen haber akışlarıyla azalan güvenli liman talebinin etkisiyle ABD hazine tahvili faizlerinde yükselişler gözlenmekte. Altında teknik seviyelere baktığımızda, 1.480 desteğinin kırılması durumunda 50 günlük hareketli ortalamanın da geçtiği 1.470 hedef olabilir. Diğer yandan, 1.500’ün üzerinde 1.515-1.520 bölgesi gündeme gelebilir.

 

İnvestaz – Ons Altın Yorum

Ons Altında Satıcılı Seyir Devam Etti / 1479 Önemli Destek Seviyesi / Günlük Değişim % – 0,89

Altın fiyatları, Geçtiğimiz işlem günlerinde küresel risk iştahının artması ile satıcılı seyir izlemişti. Dün Ons Altında satıcılı seyir devam etti ve günü % 0,89 düşüş ile tamamladı.

Dört saatlik grafikte hareketli ortalamaların altında seyreden değerli madende günlük pivot 1490 üzerinde 1496 – 1500 – 1506 direnç seviyeleri gündeme gelebilir. Düşüşlerde 1483 – 1479 – 1473 destekleri takip edilebilir.

 

Gedik Yatırım – Ons Altın Ne Olur? Altın Yorumu

Ons altın önceki gün 1490$ seviyelerine doğru gerilemesinin ardından bu bölge düzeyinde tutunmaya çalışıyor. Teknik olarak da 1525-1555$ seviyeleri arasında oluşan çift tepe formasyon görünümü de kar realizasyonunu onaylıyor. Veri gündeminin de yoğun olmaması volatiliteyi sabit tutuyor. Teknik açıdan gelen bu kar realizasyonunu MACD ile beraber incelediğimizde 4 saatlikte indikatörün sat konumuna geçtiğini, günlük periyotta da son yaşanan çıkış ile MACD arasında negatif uyuşmazlık olduğunu görüyoruz. Kötü gelen tarım dışı istihdam verisi sonrası Fed’in 18 Eylül’de faiz indirimine gideceği beklentileri fiyatların içerisine girdi. Ana destek 1490$ olurken, 1482 ve 1470 diğer destekler olup, 1500/ 1512/ 1526 ise dirençlerdir.

 

Alan Yatırım – Ons ve Gram Altın Fiyatları Yorumları

XAUUSD… Altın Son 1 Ayın En Düşük Seviyesinde… Risk iştahındaki artışa paralel olarak tahvil piyasasındaki satışlar ve değerli madenlere olan talebin azalması altın fiyatlarındaki düşüşe destek oluyor. Çin’den gelen makroekonomik verilerin beklentilerin üzerinde gelmesi ve kar realizasyonları da ons altın fiyatlarındaki düşüşte etkili oluyor. Ticaret savaşına ilişkin gelişmeler ve global Merkez Bankalarının parasal genişleme operasyonları da altın fiyatlamalarında etkili olmaya devam ediyor. Ons altın sabah saatlerinde 1493 $ seviyelerinde işlem görüyor. Altının ons cinsi, günü 0.85% değer kaybı ile tamamladı. Teknik olarak Altının ons cinsi, orta vadeli düşüş trendi ve kısa vadeli düşüş trendi içinde bulunmaktadır. Bununla beraber Ons altında kısa vadeli direnç seviyeleri 1,496.00 ve 1,510.00’de, destek seviyeleri ise 1,481.00 ve 1,467.00’de bulunmaktadır.

GLDGR… Gram Altın Yatay Seyrini Koruyor… Bugün USD/TRY kurunda hafif yukarı yönlü hareket ve onsun yaklaşık bir ayın en düşük seviyesine gerilemesi ile Gram fiyatları da 277 TL’den işlem görüyor. Altın gram cinsi, günü 0.58% değer kaybı ile tamamladı. Teknik olarak Altın gram cinsi, orta vadeli düşüş trendi ve kısa vadeli düşüş trendi içinde bulunmaktadır. Bununla beraber Gram altında kısa vadeli direnç seviyeleri 277.00 ve 280.00’de, destek seviyeleri ise 274.00 ve 271.00’de bulunmaktadır.

 

Şeker Yatırım – XAUUSD Altın Yorumu

Yukarı yönlü fiyatlamalarda 1496 seviyesi kırılmadığı sürece değerli metalde satış baskısının devam etmesi beklenebilir. Bu durumda 1480 ve 1473 seviyeleri test edilebilir. Alımların güçlenmesi halinde ise 1496 noktasından sonra 1507 seviyesi direnç oluşturabilir.

 

Ekin Akbaş, Araştırma Yönetmeni, Tacirler Yatırım – Ons Altın Analizi

ABD’den geçtiğimiz hafta gelen PMI verilerinin beklentilerin üzerinde gerçekleşmesi ve Fed Başkanı Powell’ın açıklamaları sonrası resesyon endişelerinin azalması piyasalardaki risk iştahını artırırken, güvenli limanlarda bir satış baskısı oluşmasına neden oldu. Olumlu ABD verileri ve Powell’ın iyimser açıklamaları sonrasında Fed’in 18 Eylül’deki toplantısında 50 bp’lık bir faiz indirimine gideceğine ilişkin beklentiler azalırken, ABD’de tahvil faizlerinin sert yükselişle kaydettiği görüldü. Bu gelişmeler ile birlikte Hafta başından bu yana değer kaybetmekte olan ons altın, Pazartesi günü 1500 psikolojik desteğini kırarak düşüşünü hızlandırmıştı. Dün ons altın 1500 seviyesini tekrardan denese de, bu seviyenin yeniden üzerine çıkmayı başaramadı ve öğleden sonra düşüş eğilimine kaldığı yerden devam etti. Altın fiyatları dün 1484,67 seviyesine kadar gerileyerek yaklaşık son bir ayın en düşük seviyesini test etti.

Ons altın bu sabah saatlerinde 1488 seviyesi civarında seyrediyor. Ons altın bu sabah saatlerinde, Mayıs ayından bu yana sürdürmekte olduğu yükseliş kanalının alt sınırında (kanal desteğinde) tutunma çabasını sürdürüyor. Altın fiyatları dün sabahtan bu yana bu kanal desteğinde tutunma çabası içerisinde. Bu noktada, altındaki kısa vadeli görünüm açısından, kanal sınırındaki hareketi yakından takip etmeye devam edeceğiz. Ons atlının kanal sınırında tutunabilmesi durumunda kısa vadede yeniden 1500 üzerinde bir dönüş hareketi görmeyi bekleriz. Ancak ons altının kanalını aşağı yönlü kırması durumunda mevcut geri çekilme hareketinin hızlanarak 1450 seviyesine doğru sürmesi beklenebilir. ABD’den gelecek olan ÜFE verileri izlenecek. Bunun yanı sıra bugün OPEC’in, talep tahminlerini ve üretim beklentilerini de içeren aylık petrol piyasası raporu açıklanacak.

 

Muammer Demir, Araştırma Uzmanı, Ahlatcı Yatırım – Ons Altın Ne Olacak? Altın ve Gümüş XAUUSD, XAGUSD Yorumları

Haftanın ikinci işlem gününde, ons altının fiyatlamalarda 1484-1500 bölgesi aralığında hareket ettiği görüldü. Gün içerisinde, dolarda yaşanan toparlanma eğilimi ve ABD on yıllık tahvil getirisinde yaşanan değer kazanımı sarı metal fiyatlamalarını baskılamaya devam ettiği izleniyor. Diğer taraftan, global piyasalarda risk iştahının seyri kıymetli metal fiyatlamalarında etkili olmaya devam ediyor.

Teknik olarak bakıldığında, ons altının psikolojik seviyesi olan 1500 seviyesi fiyatlamaların seyri açısından belirleyici olmaya devam edebilir.  Bu seviyenin yukarı yönlü geçilmesi durumunda 1505, 1511 ve 1517 direnç seviyeleri takip edilebilir. Olası, bu seviye altına geçişlerde ise 1480, 1475 ve 1464 destek seviyeleri izlenebilir.

XAGUSD Gümüş : Haftanın ikinci işlem gününde, gümüşün fiyatlamalarda 17,77-18,16 bölgesi aralığında hareket ettiği görüldü. Gün içerisinde, zayıf veri akışına ile birlikte global piyasalarda dolarda yaşanan değer kazanımı sonrasında gümüş fiyatlamalarında baskının bir miktar arttığı izleniyor.

Teknik olarak incelediğimizde, gümüşün psikolojik seviyesi olan 18,00 $ seviyesi fiyatlamaların seyri açısından belirleyici olmaya devam edebilir. Bu seviye üzerine doğru ataklarda, 18,50, 18,80 ve 19,00 direnç seviyeleri takip edilebilir. Olası, bu seviyenin altına geçilmesi durumunda ise 17,70, 17,50 ve 17,20 destek seviyeleri izlenebilir.

 

Seda Yalçınkaya, Araştırma Uzmanı – Altın Fiyatları Ne Olacak? XAUUSD Analizi

Ons altın geri çekilmelerde çok güçlü olamıyor

Ons altın 1500$ altındaki seyrine devam ediyor. Riskler sürdüğü için ons altında kalıcı bir düşüşten bahsedemiyoruz. Bugün içinde olası haber akışlarına karşı dikkatli olmakta fayda var. ABD Başkanı Trump Beyaz Saray Danışmanını görevden aldığını bildirdi. Şimdilik bu gelişme fiyatlamaları etkilemese bile yine de Trump’ın her an yapacağı bir hamle hareketlilik yaratabilir. Dolayısıyla Trump tarafı da yakından izlenmeli. 

Teknik Analiz: Ons altın 1500$ seviyesinin altına doğru gevşedi. Altın için 1488$ ardından 1485$ bölgesi izlenebilir. Bu desteklerin de altına doğru hareketi ons altındaki geri çekilmenin daha da hızlanmasına neden olabilir. Buna karşın belli desteklerden gelebilecek tepki alımlarına karşı da dikkatli olmakta fayda var. Direnç olarak 1500$ takip edilebilir. 

Destek: 1490 / 1488 / 1485
Direnç: 1493 / 1495 / 1500

 

İnfo Yatırım FX – Altın XAUUSD Yorumu

Altın fiyatları yeni haftada aşağı yönlü bir miktar gevşeme hareketlenmeleri yaşayarak dikkatleri üzerine çekiyor. Önümüzdeki hafta Amerika Merkez Bankası Fed’in faiz oranı kararı öncesi küresel tehvil piyasasındaki satışlar ve ABD Hazine Bakanı Mnuchin’in açıklamaları bu gevşeme hareketlerini destekledi. Mnuchin Çin ile ticaret müzakerelerinde önemli yollar kat edildiğini belirtirken bu açıklama ile birlikte değerli metallere olan talep bir miktar azaldı. Bu gevşeme hareketleri ile birlikte yaklaşık olarak son 1 ayın en düşük seviyeleri yakınlarında fiyatlanan XAUUSD’de gün içerisinde Amerika’dan gelecek olan Üfe verisi takip edilecek. Geçtiğimiz Cuma günü Amerika’dan gelen tarım dışı istihdam verisinin piyasaları tatmin etmemesi ardından bugün gelecek Üfe verisinin de kötü gelmesi dolarda bir miktar baskı oluşturabilir. XAUUSD’yi teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1505.20 – 1520.50 – 1550.97 seviyeleri direnç noktaları olarak; 1476.23 – 1456.35 – 1434.75 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.  

 

Ali Akbulut, Araştırma Uzmanı, Işık FX – Ons Altın Yorumu

Ticaret Savaşları ve Brexit’e dair kısmi iyimserliğin yanı sıra, FED ve ECB’nin parasal teşvik açıklamasına dair beklentilerin bir miktar zayıflaması güvenli liman varlıklarından çıkışlara neden oluyor. Bu kapsamda, düzeltme hareketlerinin başladığı Ons Altın’da da; dün ayrıca, Çin’den gelen zayıf ÜFE rakamları ve uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch’in; ABD, Çin ve Euro Bölgesi ekonomilerine yönelik büyüme öngörülerini aşağı yönlü revize etmesiyle zayıf talep beklentileri ön plana çıkarak 1487 destek noktasının altı test edildi. Gün içerisinde de özellikle; Ticaret Savaşları konusu ve bazı ekonomik önemli verilerin etkileri ile dalgalanmalar ortaya çıkarken, ayrıca majör merkez bankalarının yaklaşmakta olan toplantılarına dair öngörüler de fiyatlamalar üzerinde zaman zaman etkiliydi. Yeni günde de dikkatlerimiz; küresel risk unsurları ve küresel ekonomik görünüme ışık tutacak önemli verilerin üzerinde olacak. Ayrıca yine, yarınki ECB toplantısı ve önümüzdeki hafta yapılacak olan diğer(FED, BOE, BOJ, SNB) majör merkez bankalarının toplantılarına dair öngörüler ve gelişen ülkelere dair gelişmeler de Sarı Metal’de oynaklıklara neden olabilir.

Teknik Seviyeler;
Dirençler: 1494, 1503, 1507, 1512, 1518
Destekler: 1487, 1480, 1477, 1472, 1468

 

Altında Boğa Tuzağı

Tunç Şatıroğlu: Altın yorumumda ons altındaki boğa tuzağını anlattım. Altın daha çıkacak mı? Buradan ons altın alınır mı? Altın düşer mi? Gram altın ne olur? Bu sorulara teknik analizle cevap vermeye çalıştım.

 

İş Yatırım – XAUUSD Altın Fiyatları Yorumu

09.09.2019 – Ticaret geriliminin Ekim başında iki tarafında teyit ettiği toplantıyla sakinleşmesi, 31 Ekim’de Avrupa-İngiltere arasında kontrolsüz bir ayrılığın ötelenmesi, Hong Kong’daki protestolara neden olan yasanın geri çekilmesi gibi geçtiğimiz haftaki gelişmeler son dönemde öne çıkan güvenli limanlara yönelik talebi frenlemeye yetti. Son iki haftalık dönemde iki kez test edilen 1557 seviyesinden gelen kar realizasyonlarının etkisinde iki günde 1500’deki trend desteğine kadar gevşeyen Altın’da momentum kaybı etkili olmakta. Geçtiğimi haftayı 1520’deki Bollinger orta bandının altında kapatan değerli metalde olası destek seviyeleri olarak 1500 trend çizgisinin altında 1488’deki Bollinger alt bandı ve sonrasında 1468’deki 1 yıllık %76,4 FIBO öne çıkmakta. Altın fiyatlarında geçtiğimiz hafta etkili olan kar realizasyonlarına rağmen ETF pozisyonlarındaki artış geçtiğimiz hafta da devam ederken, son düşüşü günlerini kapsamayan CFTC verisinde nette uzun olan spekülatif pozisyonlar +300k kontratla rekor seviyelerde bulunmakta.

Altın kontratlarında net uzun pozisyon sayısı tekrar 300K seviyesine ulaşmış durumda.

 

Ons Altın Dolar Bazında da Zirveyi Görecek mi? Alan Yatırım

05.09.2019 – Global borç düzeyinin dünya ekonomik büyüklüğünün 3 katına çıkarak 244 Trilyon $’a ulaşması, uzun vadeli bakış açısıyla global ticaret hacmindeki daralmayı tetikleyen en önemli nedenlerden biri olarak karşımıza çıkmaya devam ediyor. Bu devasa borç dağından en büyük payı dünyanın en büyük ekonomisi olan ABD ve Çin alıyor. Borçluluk seviyesinin ABD’de %100’ü aşması ve büyümeyi tehdit etmesi, Trump’ın ticaret savaşının fitilini ateşlemesine ve ticaret partnerlerine karşı agresif bir tutum izlemesine yol açıyor. Bununla birlikte ülkeler arasındaki karşılıklı misillemeler, global büyümeye dair belirsizliklerin artmasına, resesyon ihtimalinin ise canlılığını sürdürmesine neden oluyor.

Bu konjonktürde yatırımcılar güvenli liman olarak gördükleri değerli madenlere olan taleplerini sürdürürken, Merkez Bankalarının faiz indirimleri ve parasal genişleme operasyonları paranın değer kaybıyla birlikte altına olan talebi destekliyor. Hisse senedi piyasasındaki yatırımcıların, portföylerindeki altının ağırlığını arttırması, merkez bankalarının altın rezervlerini arttırması da altındaki yükseliş hikayesine destek sağlıyor. Altın resesyon ortamında hem risk azaltıcı hem de spekülatif bir yanı olması dengeli bir yatırım aracı olmasına neden oluyor.                                               

Ons Altın Dolar Bazında da Zirveyi Görecek mi?

Merkez Bankaları, büyümenin ivme kaybetmesi ve artan risk unsurlarına paralel olarak faiz indirimlerine devam ediyorlar. Avrupa ve Japonya Merkez Bankaları parasal genişleme operasyonlarını sürdürürken, faizlerin tarihi seviyelere düşmesi altına olan talebi destekliyor. Ons altın diğer majör para birimleri cinsinden (Euro, Japon Yeni, İngiliz Sterlini) tarihi zirvelerini aşarken FED’in faiz indirimi döngüsüne girmesi ons altının Dolar cinsinden zirveyi görmesi için de hareket alanı yaratıyor. Eylül ayı toplantısında %100 ihtimalle 25, %30 ihtimalle 50 baz puan faiz indirimi bekleniyor. Büyüme dinamikleri aşağı yönlü seyrederken, güçlü dolar nedeniyle 2000 $ seviyesindeki zirve henüz test edilmese de diğer majör para birimleri cinsinden daha hızlı yükselişler görmekteyiz.

Dolayısıyla ons altında, dolar dışındaki para birimleri cinsinden yükselişlerdeki ivmenin orta vadede dolar cinsinden ons altını da zirveye taşımasını (2000 $’a doğru yükselişini sürdürmesini) beklemekteyiz. Tüm bunlara ek olarak, Ekim ayında ticaret görüşmelerinin başlayacak olmasının, altının orta vadeli trendini etkilemesini beklemiyoruz. Anlaşma olsa bile; bu anlaşmanın sadece vergi ve tarife oranları üzerinden olacağı; global borçluluk, düşen büyüme oranı ve gelir dağılımındaki bozukluk devam ettiği, global yapısal sorunlar çözülmediği sürece temel ekonomik sorunların canlılığını koruyacak olması nedeniyle altının yukarı yönlü hareketine devam etmesini beklemekteyiz.

 

Hedge Fonlar Varını Yoğunu Altına Yatırıyor, Deniz Yatırım

15.08.2019 – Almanya ve Çin’den gelen olumsuz ekonomik veriler, küresel piyasalarda resesyon endişesini artırdı; Avrupa ve ABD borsaları çarşamba gününü şok düşüşlerle kapadı. Avrupa’da % 2, ABD’de ise % 3 civarındaki kayıpların en büyük nedeni Almanya ve Çin’den gelen ekonomik verilerin, yatırımcılarda küresel resesyon riskini artırması oldu. Küresel ekonomide iki büyük risk; Uzmanlar Pekin ve Washington arasındaki ticaret savaşında bir çözüm olmaması halinde iş dünyasında güvenin azalacağı uyarısında bulunuyor. Uluslararası Para Fonu IMF, ticaret savaşının daha da tırmanması halinde 2020’de büyümenin yarım puan azalacağı tahmininde bulundu. Uzmanlara göre küresel ekonomide bir diğer büyük risk de merkez bankalarının harekete geçmemesi ve bu nedenle de mali piyasalarda negatif bir reaksiyona sebep olması. ABD Merkez Bankası geçtiğimiz ay 11 yıldır ilk kez faiz oranını düşürmüştü. Avrupa Merkez Bankası da olası bir faiz oranı indirimi dahil olmak üzere bazı ilave para teşvik önlemleri hazırladığının sinyalini verdi. Bu konuda açıklamanın Avrupa Merkez Bankası’nın 12 Eylül’de yapacağı toplantıda açıklanması olası. Çin’in de dört yıldır ilk kez ana faiz oranını düşürmesi konusunda üzerindeki baskı artıyor.

ABD Başkanı Trump, Çin Devlet Başkanı Şi’nin istemesi halinde Hong Kong meselesini “hızlıca ve insani şekilde” çözebileceğini ve bu konuda görüşebileceklerini söyledi. ABD, Çin’e ek vergiyi 15 Aralık’a kadar erteledi; ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer, bazı ürünlerin vergi listesinden kaldırılacağını belirtirken dizüstü bilgisayar ve cep telefonlarına ilişkin ek vergi uygulamasının 15 Aralık’a kadar erteleneceğini duyurdu. Açıklamaya göre ABD, 300 milyar dolarlık Çin ürünlerine getirilen ilave yüzde 10’luk gümrük vergisinin uygulanmasını 1 Eylül’den 15 Aralık’a erteledi. İlave gümrük vergisi 3,5 ay ertelenen ürünlerin başında cep telefonu, laptop ve video oyun konsolu gibi bilişim-teknoloji ürünlerinin geldiği bildirildi. Açıklamada ayrıca, sağlık, güvenlik ve ulusal güvenlikle ilgili bazı ürünlerin ise ilave gümrük vergisi listesinden çıkarıldığı kaydedildi.

Hedge fonları varını yoğunu altına yatırıyor; Hedge fonları, altında net uzun pozisyonlarını 6 Ağustos haftasında % 23 artırdı. Vadeliler ve opsiyonlarda 285,082’ye yükselen net uzun kontrat sayısı Temmuz 2016’dan beri en yüksek seviyeye ulaştı.

 
 

Altın Fiyatlarını Destekleyen İç ve Dış Gelişmeler, Kudret Ayyıldır

05.08.2019 – Ons ve Gram Altın Yorumları: GCM Yatırım Araştırma Müdür Yardımcısı Kudret Ayyıldır, ons ve gram altın fiyatlarını etkileyen iç ve dış gelişmeleri Kanal Finans izleyicileri için video görüşmemizde anlattı. Buna göre ons altın daha yükselecek mi? Orta ve uzun vadede ons altın fiyat hedefleri nedir? Buna ve dolar kuruna da bağlı olarak Gram altın ne olur? Gram altın fiyatları kaça gidebilir, ne kadar yükselebilir? Videoyu buradan izleyebilirsiniz.

 

Altın Fiyatlarını Etkileyen Önemli Gelişmeler – 26.07.2019

ABD Beklentilerin Üzerinde Büyüdü. ABD GSYH Rakamları Yüzde 2,1 olarak kaydedildi. Ortalama piyasa beklentisi yüzde 1,8 olacağı yönündeydi. Tüketici harcamaları beklentiden güçlü artış kaydetti.

Avrupa Ülkeleri Altın Anlaşması Sona Erdi

Avrupa Birliği üye Ülkeleri Merkez Bankaları arasında koordineli altın alım-satımı düzenleyen anlaşma sona erdi.  İsviçre Merkez Bankası’nın katıldığı ve 21 ülkenin merkez bankalarının imzaladığı anlaşmanın Eylül ayında son bulacağı ve yenilenmeyeceği açıklandı.

ECB tarafından yapılan açıklamda yapılan anlaşmanın devamına gerek görülmediği bildirildi. Eylül 2014 yılında 5 yıllığına imzalanmış olan  daha önce de 3 kere devamına karar verilmiş anlaşmada sona gelindiği açıklandı. Söz konusu anlaşma Merkez Bankalarının altın alım-satımlarına dair koordineli hareket edilmesini ön görüyordu.

Anlaşmayı şu bankalar imzalamıştı: AB- The European Central Bank, Belçika – the Nationale Bank van België/Banque Nationale de Belgique, Almanya-the Deutsche Bundesbank, Eesti Pank, İrlanda the Central Bank of Ireland, Yunanistan the Bank of Greece, İspanya the Banco de España, Fransa – the Banque de France, İtalya- the Banca d’Italia, Güney Kıbrıs – the Central Bank of Cyprus, Latvia-Latvijas Banka, Lüksemburg-the Banque centrale du Luxembourg, the Central Bank of Malta, Holanda – De Nederlandsche Bank, the Avusturya – Oesterreichische Nationalbank, Portekiz- the Banco de Portugal, Slovenya-Banka Slovenije, Národná banka Slovenska, Finlandiya – Suomen Pankki – Finlands Bank, Sveriges Riksbank ve the İsviçre Swiss National Bank

 
 

Ons Altında Yeni Hedef 1600 Dolar mı? Alan Yatırım

03.07.2019 – İran’ın ABD’ye ait İnsansız Hava Aracını düşürmesi ve sonrasında yapılan karşılıklı açıklamalar geçtiğimiz ay karşımıza çıkan en önemli jeopolitik risklerden birisiydi. Dünya ticaret hacmine yönelik endişeler ve küresel büyümenin yavaşlayacağı korkusuyla güvenli liman alımlarıyla birlikte yükselen ons altın; geride bıraktığımız haftada FED’ in faiz indirimlerinin kapısını aralamasıyla birlikte dolardaki global bazda değer kaybına paralel olarak yaklaşık son 6 yılın zirvesine tırmandı ve ABD-İran hattındaki krizin de derinleşmesiyle birlikte 1438 Dolar seviyelerine kadar ulaştı. Ons altındaki yukarı yönlü bu hareket, 1400 USD direncinin geçilmesinin kalıcılığı ve 1600 USD seviyesinin yeni hedef olup olmayacağı sorularını gündeme getirdi. Her ne kadar G20 zirvesinden gelen yapıcı mesajlar ons altın fiyatını yeni haftada 1381 seviyelerine kadar geriletse de trende dair yorum yapabilmek için küresel büyümenin yavaşladığı, belirsizliklerin arttığı zaman dilimlerindeki hareketlere bakmak gerekiyor çünkü altın güvenli liman olma özelliğini korumaya devam ediyor.

2008 Küresel Krizinin ardından politika faizini 0’lı seviyelere kadar düşürerek likidite koşullarını bollaştıran FED, 2013 yılının Mayıs ayında makroekonomik verilerin normale dönmeye başladığını belirterek Niceliksel Gevşeme (QE) programını kademeli olarak sonlandıracağını duyurmuştu. 2015 yılının Aralık ayında, büyüme oranlarında istikrarın sağlanması ve güçlü makroekonomik verilerin de desteğiyle faiz artırımları başladı. O sıralarda 1046 seviyesinde işlem gören ons altın; ticaret savaşları, küresel büyümede yavaşlama beklentileri ve jeopolitik risklerle birlikte son yılların zirvesine ulaştı. Ons altının fiyatlama hareketinin tarihsel sürecine baktığımızda, ABD tahvil faizleri ve doların global bazdaki değeriyle ters korelasyon içerisinde olduğunu söyleyebiliriz. Tahvil faizleri arasındaki farkın kapanması, hatta negatif getiriye dönüşmesi resesyon sinyali olarak görülüyor. Grafik 1’e bakacak olursak tahvil faizleri 0 seviyelerine yakınsadıkça ons altın fiyatlarının da yükseldiğini görebiliyoruz.

Önceki analizlerimizde de orta vadeli ons altın fiyatı olarak referans verdiğimiz 1425 USD seviyelerine Haziran ayı içerisinde ulaşıldı. Bu süreçte ABD-Çin ticaret anlaşmasının bir türlü gerçekleşmemesi, Brexit sürecinin yılan hikâyesine dönmesi, ABD-İran arasındaki restleşmeler ve Avrupa ekonomisindeki içsel problemler gündemdeydi. Bu satırların yazıldığı tarih itibariyle dünya ekonomisindeki risklerden bazıları canlılığını korumaya devam ediyor. Kimi zaman yeni riskler altının fiyatlamasına dâhil oluyor. ABD ile Çin’in hafta sonu gerçekleştirilen G20 zirvesinde ticaret görüşmelerini sürdürme kararı alması, global piyasalarda pozitif bir hava yaratsa da, önümüzdeki dönemde anlaşmaya varmaları durumunda dahi bu haber akışı ons altındaki yukarı yönlü hareketi durdurmaya yetmeyebilir.  

Küresel Resesyon İhtimalinin Belirginleşmesi, Ons Altını 1600 USD Seviyesine Taşır mı? Haziran ayında küresel ekonomiye dair risklerin daha da belirginleşmesi ve FED’ in politika faizini kademeli olarak indireceğine dair beklentilerle yükselen altın, artan jeopolitik risklerle birlikte ivme kazandı. Çoğu piyasa analisti de dolardaki global bazda değer kaybına paralel olarak altının yukarı yönlü hareketine devam edeceği konusunda hemfikir durumda. Dolar endeksi FED’ in parasal gevşemenin kapısını aralamasıyla birlikte kritik bir nokta olan 96 seviyesinin de altını görmüştü. Dolardaki değer kaybı, parasal genişlemenin detaylarının ortaya çıkmasıyla birlikte daha da artabilir. Buna neden olan bir diğer ana etmenin ise ABD’nin uluslararası ticarette izlediği şahin tutum olduğu da şüphe götürmüyor. Hisse senedi veya tahvil gibi herhangi bir ödeme, kar payı taahhüdü bulunmayan altın, getirilerin düşmesiyle birlikte yatırımcıların ilk tercihi oluyor. Ons altının tarihsel dinamiğine baktığımızda da bu durum net bir şekilde gözlemlenebiliyor.

Altının yukarı yönlü hareketini destekleyen senaryoya bakacak olursak; FED’ in politika faizini düşürmesi ve belirli bir noktadan sonra 0’lı seviyelere yakınsaması durumunda piyasalar nezdinde FED’ in niceliksel gevşemeye gidebileceği beklentileri doğurabilir. Bu durumda ABD’ deki getiri eğrisi negatife dönebilir. ABD 10 yıllık tahvilleri ile 3 aylık bononun getirilerine baktığımızda getiri eğrisinin terse döndüğünü görebiliyoruz. Bu da bize güçlü bir resesyon sinyali veriyor. Öte yandan ABD’nin Çin ile küresel ticaret savaşını başlattıktan sonra, Avrupa ve Japonya’da da cephe açması; Çin ile bir anlaşmaya varılsa bile Avrupa ve Japonya’nın ABD’nin tutumuna nasıl karşılık vereceği sorusunun cevapsız kalmasına neden oluyor. Kaldı ki ABD ile Çin arasında ticaret konusunda bir müzakereye varılması ABD’ deki resesyon ihtimalini önlemeye yetmeyebilir. FED başkanı Powell da son konuşmasında ABD ekonomisi için aşağı yönlü risklerin canlı kalmaya devam ettiğini belirtti. Makroekonomik tablodaki olumsuz görünüm de altın fiyatlarının yukarı yönlü hareketine destek oluyor.   

Özetlersek; altındaki yukarı yönlü hareket alanı 1600 USD seviyelerine kadar açık görünürken, olası geri çekilmelerde 1375 seviyesi son 5 yılın önemli bir destek noktası olarak karşımıza çıkıyor. Ons altında yukarı yönlü hareket beklentilerinin 3 ana sebebi olduğunu söylemek mümkün. Daha önce, daha fazla faiz indirimi ve daha fazla parasal genişlemenin Avrupa Merkez Bankasının araç seti arasında olduğunu söyleyen Mario Draghi’ nin görev süresi Ekim ayında dolacak olsa da Avrupa Merkez Bankasının kurumsal vizyonu değişmeyecektir. Avrupa ekonomisi resesyon riskinden korunmak ve deflasyon riskini bertaraf edebilmek amacıyla parasal genişlemeye gidecektir. Japonya Merkez Bankasının da parasal genişlemeye devam etmesi durumunda yatırımcılar değer saklama aracı olarak altına hücum edebilirler. Bu da altının yukarı yönlü hareketini destekleyecektir. Altının yüksek kazanç sağlamasının yanında Türk yatırımcı açısından sigorta işlevi gördüğünü de ekleyebiliriz. Altının ons fiyatı dolarla belirlendiği için fiyatı arttığında, eğer Dolar da TL’ye karşı değer kazanırsa bu gram/TL fiyatına da yukarı yönlü bir şekilde yansıyor. Altın veya dolardan birisinin düşüp diğerinin yükseldiği durumda ise denge sağlanıyor. İkisinin de aynı anda düştüğü tarihsel fiyat geçmişine baktığımızda pek rastlanabilir bir durum olmadığını eklemek gerekiyor. 

2019 Yıl Sonu Ons ve Gram Altın Tahminleri, Tonguç Erbaş Ahlatcı Yatırım Genel Müdür Yardımcısı Tonguç Erbaş ons altın ve gram altın yorumlarını Kanal Finans izleyicileriyle paylaştı. Tonguç Erbaş’ı ziyaret ettik ve kendisine sorduk. 2019 yıl sonunda ons altın ne olur, kendisinin 2019 yıl sonu gram altın tahmini nedir? Buradan gram altın alınır mı? Altın ne kadar çıkar? Ons altın daha düşer mi?

Altın Fiyatlarında 2019 Hedefleri, Dr. Dağhan Gökçe: İstanbul Şehir Üniversitesi Altın ve Kıymetli Metaller Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Dr. K. Dağhan Gökçe altın fiyatlarında geldiğimiz durumu değerlendirdi ve altın yorumunu Kanal Finans izleyicileri için paylaştı. Bundan sonra altın ne kadar çıkabilir? Altın için geçilmesi zor olan direnç neresidir? Burası geçilirse altın ne kadar çıkar? Eğer geçilemeyecek olursa altın ne kadar düşer. 2019 yılında altın ne olur?

 

Gram Altın 2019’da Ne Olur?

2019 yılında ons ve gram altına dair uzmanlar neler bekliyor? 2019 boyunca altın fiyatlarında neler görebiliriz, 2019 yıl sonu altın ve gram tahminlerini, farklı uzmanların  yorumlarını youtube sayfamızda bulabilirsiniz. 2019 Yılı Gram Altın Tahmini, Dikkat Merkez Bankaları Altın Stokluyor… Alnus Yatırım araştırma müdürü Yunus Kaya 2019 yılı için gram altın beklentilerini açıkladı. Gram altın 2019 yılında yükselecek mi? 2019 yılında gram altın ne olur? Buradan gram altın alınır mı? 2019 Gram altın tahmini nedir?

 

Çekinceler: Burada yer alan altın yorum ve altın tahminleri Kanal Finans tarafından değil uzman ve aracı kurumlar tarafından yapılmaktadır. Hangi tahmin veya yorumun kimin tarafından yapıldığı yorumun içinde bulunmaktadır. Kimi uzman altın yükselir şeklinde yorum yaparken kimisi de altın düşer şeklinde yorum yapmış olabilir. Yorumların ve tahminlerin birbirinden farklı olması doğaldır. Bu sayfada güncel uzman yorumları canlı olarak güncellenmektedir. Altının seyri nedeniyle uzmanlar tahmin ve yorumlarını gidişata göre değiştirecek olurlar veya aynı kişi ya da kurum yeni bir altın tahmini gönderecek olursa bu sayfada önceki yorum ya da tahmin yenisiyle güncellenir. Buradaki altın fiyatı tahminlerini değerlendirirken altın alış fiyatı ve altın satış fiyatı arasında farkın açılabileceğini dikkate alınız.

Bu sayfada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Altın Testimizi Deneyin