Ana sayfa Raporlar Borsa Hisse Analiz Raporları F/K ve PD/DD ...

F/K ve PD/DD Oranlarına Göre Ucuz Hisseler, Osmanlı Menkul

F/K ve PD/DD Oranlarına Göre Ucuz Hisseler, Osmanlı Menkul

Osmanlı Menkul tarafından sunulan EquityRT programından alınmış Fiyat Kazanç F/K, Piiyasa değeri defter değeri PD/DD ve Firma Değeri / Faiz Vergi ve Amotisman Öncesi Kâr FD/FVAÖK oranlarına göre ucuz ve pahalı hisseleri görebileceğiniz tablo çalışmasıdır.

100.000 TL Paranız Olsa Nasıl Yatırım Yapardınız? Sanal Para ile Deneyin!

Güncellenme tarihi: 24.09.2020 kapanış fiyatlarıyladır

Dikkat edilmesi gereken noktalar:

Özsermayesi eksi olan şirketlerin hisselerini almak, tutmak çok risklidir. Bu şirketlerin iflas riski bulunmaktadır. Bu şirketlerin PD/DD oranı negatif olup anlamlı değildir.

Zararda olan şirketler için F/K oranı negatif olup anlamlı değildir.

Finans kurumları için FD/FVAÖK oranı hesaplanmamaktadır.

F/K, PD/DD ve FD/FVAÖK oranları ne kadar küçük ise şirket o kadar ucuzdur.

MenkulF/KPD/DDFD/FVAÖKOrtalama Temettü Verimi (%) – 5 Yıl
ACSEL21,933,5419,981,33
ADEL-81,962,9514,045,01
ADESE-35,390,86-73,790,00
AEFES12,060,937,502,89
AFYON-41,793,5555,520,00
AGHOL-25,600,785,731,18
AGYO18,051,12324,360,00
AKBNK4,660,46 2,08
AKCNS43,332,5211,987,63
AKENR-1,663,2421,760,00
AKFGY-16,980,8933,340,00
AKGRT4,922,39 6,73
AKMGY40,8212,7239,479,24
AKSA12,041,586,859,14
AKSEN7,980,914,970,00
AKSGY17,380,4117,028,92
AKSUE2.432,108,9528,150,00
AKYHO-9,433,35-18,203,21
ALARK6,401,6010,895,10
ALBRK26,960,53 2,50
ALCAR43,953,0645,974,08
ALCTL14,152,417,110,00
ALGYO2,480,6531,953,32
ALKA10,124,188,666,76
ALKIM13,465,3310,484,81
ALMAD9,373,94-20,220,00
ANACM8,711,525,972,61
ANELE-199,791,0441,912,32
ANHYT7,002,58 6,40
ANSGR7,151,35 3,13
ARCLK13,681,467,042,35
ARDYZ19,225,6316,970,28
ARENA23,862,2510,921,51
ARMDA197,995,6036,690,00
ARSAN7,971,2442,000,00
ARTI-14,4828,64-86,050,00
ASELS10,052,5812,490,42
ASUZU222,442,2215,711,65
ATAGY-14,352,81-43,050,00
ATEKS424,790,9424,500,81
ATLAS8,041,963,581,20
ATSYH65,347,88-162,490,00
AVGYO3,810,7632,380,00
AVHOL41,392,9725,250,00
AVISA11,235,36 2,75
AVOD73,725,8625,990,00
AVTUR15,021,17131,610,00
AYCES-3.904,2813,15306,980,00
AYEN-29,692,2518,000,00
AYES31,982,6411,414,00
AYGAZ-78,651,6710,369,16
BAGFS57,981,786,800,10
BAKAB23,142,229,373,24
BALAT90,1613,5897,230,00
BANVT-50,852,3211,050,00
BASCM-99,932,0122,734,22
BAYRK36,353,1318,45 
BERA28,621,718,940,00
BEYAZ67,757,2549,290,19
BFREN136,4738,16119,103,65
BIMAS23,408,3010,952,31
BIZIM28,096,642,910,52
BJKAS-1,85 -19,770,00
BLCYT7,381,978,472,87
BMELK-61,793,6029,920,00
BNTAS15,111,7517,970,75
BOSSA17,073,2210,435,86
BRISA17,943,508,821,54
BRKO-6,871,29-30,770,00
BRKSN409,733,6841,290,00
BRMEN-1,30 -45,950,00
BRSAN-49,080,5922,035,24
BRYAT41,631,63 2,19
BSOKE-2,685,89-62,360,83
BTCIM-2,681,37254,150,99
BUCIM110,581,8436,482,54
BURCE-43,252,6246,700,00
BURVA-723,0474,79186,730,00
CASA67,792,8852,900,00
CCOLA10,451,616,461,89
CELHA-10,808,86207,014,34
CEMAS76,151,7972,750,00
CEMTS25,872,7828,901,37
CEOEM243,442,50-24,130,00
CIMSA60,511,1711,945,80
CLEBI443,045,567,996,48
CMBTN-20,715,0977,120,00
CMENT-27,663,46-45,300,00
COSMO24,1412,7812,280,00
CRDFA23,142,37 17,96
CRFSA-51,75 30,120,00
CUSAN56,262,7120,043,21
DAGHL47,324,31 0,00
DAGI74,714,2029,270,00
DARDL6,9754,5813,100,00
Data Source: EquityRT   
Date: 25.09.2020   
DENCM-53,761,6232,520,00
DENGE-5,156,8036.972,030,00
DERAS53,213,7625,250,42
DERIM-66,822,6124,440,00
DESA46,013,428,540,00
DESPC12,762,6315,948,46
DEVA8,672,987,950,32
DGATE13,682,7217,183,22
DGGYO123,773,8940,700,00
DGKLB-10,46 15,690,00
DIRIT-16,684,15145,590,00
DITAS-87,1913,7677,171,65
DMSAS-75,033,0320,314,05
DNISI31,615,2521,50 
DOAS9,442,246,395,97
DOBUR-65,5121,18-67,955,28
DOCO-8,232,946,591,37
DOGUB-47,876,35-61,000,00
DOHOL8,150,805,662,22
DOKTA170,3242,9141,591,38
DURDO-73,875,2113,180,00
DYOBY20,723,285,630,00
DZGYO35,291,78195,760,00
ECILC18,531,0625,848,21
ECZYT17,490,86-348,228,63
EDIP-16,221,0426,180,00
EGCEY-52,491,05-68,280,00
EGCYH22,2712,27-55,690,00
EGCYO-3,427,22 0,00
EGEEN13,474,1910,355,56
EGGUB16,374,249,982,48
EGPRO37,154,3410,732,35
EGSER12,441,397,955,14
EKGYO9,700,478,392,97
EKIZ12,697,61-57,750,00
EMKEL47,321,935,921,69
EMNIS-19,96 -259,000,00
ENJSA7,981,485,676,90
ENKAI10,450,879,513,51
EPLAS17,434,8716,800,00
ERBOS11,961,3911,734,54
EREGL17,220,916,557,70
ERSU248,125,031.557,160,00
ESCOM23,583,20-179,100,00
ETILR-101,64148,36-88,610,00
ETYAT8,381,634,511,86
EUHOL32,052,63-197,170,00
EUKYO8,781,372,621,81
EUYO7,051,301,891,86
FADE-74,543,01  
FENER-19,16 -148,040,00
FLAP56,382,05-43,930,00
FMIZP64,9146,3077,167,86
FONET26,886,5221,620,00
FORMT-14,406,16-30,810,18
FRIGO25,527,1312,210,00
FROTO15,647,4610,476,07
GARAN5,110,51 2,08
GARFA95,484,82 0,00
GEDIK10,964,669,362,78
GEDZA14,442,6711,110,51
GENTS25,811,8012,234,27
GEREL-70,434,7145,280,00
GLBMD21,653,4413,190,00
GLRYH12,055,008,440,00
GLYHO-5,251,5214,660,64
GOLTS25,711,4812,712,47
GOODY5,981,585,982,39
GOZDE4,020,88413,820,00
GRNYO63,382,2521,053,61
GSDDE-14,191,3728,210,00
GSDHO13,950,618,524,94
GSRAY-57,15 24,510,00
GUBRF-1.052,9216,7025,050,75
GYHOL1,971,6246,980,00
HALKB4,460,31 1,42
HATEK9,010,8159,972,94
HDFGS6,861,995,590,66
HEKTS21,664,9617,084,65
HLGYO6,840,8732,620,48
https://www.equityrt.com/   
HUBVC104,899,46-444,790,00
HURGZ-18,322,12-12,140,00
ICBCT61,934,69 0,00
IDEAS29,135,251.089,810,73
IDGYO271,059,4961,740,00
IEYHO-215,862,0634,970,00
IHEVA17,582,0118,880,00
IHGZT381,444,25-158,090,00
IHLAS-83,321,8458,580,00
IHLGM27,191,97-223,620,00
IHYAY318,056,50-177,250,00
INDES7,921,915,457,32
INFO20,767,509,112,89
INTEM27,2817,5198,820,00
IPEKE7,202,321,560,00
ISATR132.528,2414.021,28 0,01
ISBIR42,377,3812,800,75
ISBTR29.064,883.075,02 0,02
ISCTR3,520,37 2,87
ISDMR15,251,078,819,65
ISFIN27,342,03 1,47
ISGSY310,522,22240,501,27
ISGYO5,460,4313,883,67
ISMEN5,662,262,6510,57
ISYAT12,582,046,8714,88
ITTFH-12,421,8872,830,00
IZFAS66,564,3816,580,00
IZMDC-11,82 44,540,00
IZTAR-32,423,06-75,680,00
JANTS21,897,2122,575,06
KAPLM562,355,1918,280,00
KAREL10,622,507,350,00
KARSN469,304,0218,290,00
KARTN22,573,9115,611,38
KATMR-14,384,3910,590,00
KCHOL5,570,9029,082,04
KENT984,95161,31581,680,24
KERVN-1,11 88,020,00
KERVT36,064,429,870,00
KFEIN23,702,319,360,45
KLGYO-2,551,20-4,440,00
KLMSN20,241,8911,011,59
KLNMA100,8316,19 0,01
KNFRT30,633,0015,520,00
KONYA-18.231,437,68222,292,60
KORDS9,790,939,023,96
KOZAA6,081,521,520,00
KOZAL6,101,753,160,70
KRDMA-17,391,7314,913,28
KRDMB-12,121,2111,463,19
KRDMD-10,471,0410,313,50
KRGYO169,873,06-319,210,00
KRONT39,227,2271,970,25
KRSTL54,891,7724,830,00
KRTEK49,873,7114,790,00
KSTUR75,5817,8450,976,08
KUTPO38,143,2071,981,27
KUYAS-21,724,08-614,970,48
LIDFA16,281,55 11,44
LINK25,056,2023,240,18
LKMNH20,753,189,642,38
LOGO22,815,4414,060,47
LUKSK191,083,1126,430,00
MAALT43,156,24373,980,00
MAKTK75,743,5626,070,00
MARKA-15,002,84185,260,00
MARTI-1,09 45,460,00
MAVI147,504,155,430,37
MEGAP23,698,5822,950,00
MEMSA-8,762,01-64,920,00
MEPET172,641,4710,410,63
MERIT37,814,6839,020,00
MERKO-26,3324,8978,830,00
METRO4,770,91-206,210,00
METUR-45,7992,3223,800,00
MGROS-18,46146,845,470,00
MIPAZ12,474,19-512,220,00
MMCAS409,5698,96516,250,00
MNDRS-9,669,0115,480,00
MPARK32,4313,707,000,00
MRGYO139,580,6256,220,00
MRSHL190,8935,6558,760,00
MSGYO12,721,8857,451,39
MTRYO7,451,271,273,14
MZHLD13,7725,1410,960,00
NATEN12,453,1243,740,00
NETAS-31,701,8421,430,00
NIBAS149,8911,35-302,550,54
NTHOL-16,970,3112,470,00
NUGYO-7,409,0357,010,00
NUHCM7,362,069,328,63
ODAS-5,361,8312,470,23
OLMIP-32,134,61172,840,00
ORGE8,411,916,930,73
ORMA-9,421,238,620,22
OSMEN12,686,024,970,70
OSTIM24,801,7910,080,00
OTKAR10,135,6010,093,49
OYAKC-1.070,114,68195,7210,60
OYAYO27,704,19 1,15
OYLUM90,843,9829,960,00
OZBAL-65,015,5518,490,00
OZGYO-12,361,36-44,060,00
OZKGY3,060,564,590,00
OZRDN-44,658,8149,891,82
PAGYO11,430,5811,9910,16
PAPIL55,185,83-381,980,28
PARSN-90,152,1823,940,00
PEGYO-31,111,81-120,940,00
PEKGY13,271,9358,480,00
PENGD-38,594,0476,320,00
PETKM18,671,8011,004,20
PETUN14,551,6410,838,29
PGSUS-44,601,006,000,00
PINSU-9,6113,4722,780,00
PKART33,894,2522,240,00
PKENT63,8329,8648,910,00
PNSUT18,860,9110,835,57
POLHO25,661,5920,690,85
POLTK131,3831,1078,222,60
PRKAB48,715,2926,171,84
PRKME27,251,0435,596,39
PRZMA39,392,3432,300,00
PSDTC14,192,9118,9811,63
QNBFB89,5013,74 0,14
QNBFL137,0615,56 0,00
RALYH73,5612,0674,920,00
RAYSG27,046,84 0,00
RHEAG-81,324,42-25,960,00
RODRG36,013,9617,800,00
ROYAL-9,3632,21115,643,65
RTALB59,7416,6279,920,00
RYGYO2,230,7110,760,00
RYSAS-56,7037,847,700,00
SAFKR41,993,6224,522,34
SAHOL3,950,4635,852,93
SAMAT-13,014,5316,210,00
SANEL46,994,82-24,651,20
SANFM25,755,8113,920,00
SANKO23,742,5587,604,86
SARKY36,803,2217,304,40
SASA18,515,1047,721,90
SAYAS-281,278,4425,380,00
SEKFK133,722,55 1,16
SEKUR-143,922,3610,490,00
SELEC8,371,557,342,47
SELGD13,671,76-70,210,00
SERVE-27,091.258,21-251,810,00
SEYKM21,756,0325,870,56
SILVR-54,194,2917,700,51
SISE10,231,017,763,10
SKBNK-4,340,87 0,00
SKTAS-4,888,8126,910,00
SMART37,834,2614,970,00
SNGYO-7,1714,0712,234,09
SNKRN-6,7195,61-16,510,00
SNPAM71,618,2555,030,25
SODA6,621,216,134,99
SODSN27,9711,5922,559,23
SOKM-61,65206,875,040,00
SONME67,734,59176,240,49
SRVGY19,722,2035,450,40
SUMAS30,336,2320,242,98
TACTR-149,048,19-371,260,00
TATGD15,392,449,832,25
TAVHL6,030,679,705,86
TBORG10,253,385,433,65
TCELL10,341,743,656,87
TDGYO53,433,7636,510,00
TEKTU-8,840,5644,020,00
TGSAS16,242,4411,510,72
THYAO10,360,369,510,00
TIRE53,204,9716,260,00
TKFEN14,581,004,714,28
TKNSA-8,08 4,000,37
TKURU-344,93 -1.296,240,00
TLMAN14,325,9110,8414,21
TMPOL14,713,5511,580,00
TMSN-47,701,2548,610,00
TOASO8,423,286,406,60
TRCAS-6,212,55176,431,67
TRGYO4,610,4515,111,75
TRKCM13,100,8712,833,79
TSGYO46,925,08247,970,00
TSKB4,870,56 1,90
TSPOR-33,08 11,580,00
TTKOM7,332,263,411,20
TTRAK20,666,2911,244,83
TUCLK-306,401,7715,520,00
TUKAS22,228,2817,400,00
TUPRS-8,261,9731,937,41
TURGG373,714,12-328,250,00
TURSG19,244,10 0,00
UFUK-38,002,67175,730,00
ULAS14,772,36-36,710,00
ULKER9,521,586,341,09
ULUSE75,4010,1767,532,75
ULUUN25,822,677,940,89
UMPAS-0,483,47-3,881,67
USAK123,871,086,640,00
UTPYA-14,064,2818,260,00
UZERB-177,1958,27-196,910,00
VAKBN3,220,37 0,78
VAKFN11,352,35 0,00
VAKKO48,363,437,091,84
VANGD31,653,37-561,980,00
VERTU9,551,91-61,643,79
VERUS45,018,061.394,700,39
VESBE8,332,335,659,07
VESTL6,341,274,650,00
VKFYO1.351,4714,50731,730,00
VKGYO11,741,13240,210,00
VKING-8,91 19,640,00
YAPRK54,809,3325,720,39
YATAS17,403,087,050,00
YAYLA39,291,99117,100,00
YBTAS-137,6813,83-142,981,57
YESIL2,850,60-790,880,00
YGGYO6,900,9212,917,77
YGYO-1,29 218,390,00
YKBNK4,820,40 0,45
YKGYO47,562,34-219,720,00
YKSLN54,454,0034,460,00
YONGA522,6623,18162,171,26
YUNSA134,334,4015,421,60
YYAPI-9,360,78-59,200,00
ZOREN-63,432,129,610,00

F/K ve PD/DD Oranlarına Göre Ucuz Hisseler, Osmanlı MenkulBuradaki veriler bütün hisseler için ve sadece F/K, PD/DD ve PD/FVAÖK oranlarına göre hesaplanmıştır. Osmanlı Menkul’de bir hesabınız olduğunda bütün hisseler için farklı kriterlere göre ve istediğiniz sektörleri kapsayacak şekilde hisseleri araştırabilirsiniz. Bunun için bir ücret ödemeniz veya belirli bir komisyon yaratmanız gerekmez. Osmanlı Menkul’ün sunduğu ücretsiz araştırma platformlarından yararlanmak ve bir demo hesabı açmak için Osmanlı Menkul sitesinden başvurunuzu yapabilirsiniz. EquityRT programını ise ücret ödeyerek veya belirli bir komisyon geliri yaratarak kullanabilirsiniz.

Fiyat Kazanç Oranı F/K Nedir, Nasıl Hesaplanır?

Fiyat kazanç oranı şirketin piyasa değerinin bir yıllık net kârına bölünmesiyle hesaplanır. Şirketin piyasa değeri ise şirketin hisse fiyatının hisse sayısıyla çarpımıyla bulunur. Genellikle şirketin bir hissesinin nominal değeri 1 TL olduğundan şirketin sermayesiyle hisse fiyatının çarpımı da şirketin piyasa değerini verir. Örneğin F/K oranın 10 olması şirketin piyasa değerinin yıllık net kârının 10 katı olduğunu gösterir. Bir şirketin F/K oranın sektördeki diğer şirketlere göre düşük olması o şirkete ait hissenin nispeten ucuz olduğu anlamına gelse de bunun geçerli bir nedeni olabilir ve sadece F/K oranı düşük diye bir hisseye yatırım yapmak doğru değildir.

Piyasa Değeri Defter Değeri Oranı PD/DD Nedir, Nasıl Hesaplanır?

Defter değeri şirketin özsermayesidir. Bu da şirketin varlıklarından yükümlülüklerini çıkartarak hesaplanır. Dolayısıyla şirketin PD/DD oranı o şirketin piyasa değerinin özsermayesine bölünmesiyle hesaplanır. Bu oranın birden küçük olması şirketin piyasa değerinin özsermayesinin de altına geldiğini gösterir. Bir şirketin PD/DD oranın sektördeki diğer şirketlere göre düşük olması o şirkete ait hissenin nispeten ucuz olduğu anlamına gelse de bunun geçerli bir nedeni olabilir ve sadece PD/DD oranı düşük diye bir hisseye yatırım yapmak doğru değildir.

Şirketin özsermayesinin negatif olması durumunda PD/DD oranı da negatif olacaktır. Özsermayesi negatif olan bir şirkete yatırım yapmak çok risklidir. Böyle bir şirket iflas edebilir ve yatırımınızın tamamını kaybedebilirsiniz.

Şirketin özsermayesi hesaplanırken varlıklar bazı muhasebe kayıtlarına göre değerlendirilmektedir. Oysa bu varlıkların piyasa değerleri daha farklı olabilir. Örneğin uzun yıllardan beri faaliyette olan bir şirketin fabrikasının bulunduğu arsa zaman içinde çok değerlenmiştir ancak fabrikanın değeri yıllar içinde amortisman ile azaldığından muhasebe kayıtlarında buradaki potansiyel görünmeyebilir.

Firma Değeri Faiz Vergi ve Amortisman Öncesi Kâr, FD/FVÖK Oranı Nedir, Nasıl Hesaplanır?

Firma değeri hesaplanırken yukarıda nasıl hesaplandığı anlatılmış olan piyasa değerinden şirketin net nakit miktarı çıkartılır. Eğer şirketin borcu elindeki nakitten daha fazlaysa bu durumda şirketin net nakiti negatif olur. Yani şirketin nakit çıktıktan sonra geriye kalan borcu ile piyasa değerini toplarız. Bu teorik olara şirkete sahip olmak için gereken fiyattır. Yani şirketin bütün hisselerin alırsanız, üzerine de borcunu öderseniz o zaman bu şirkete sahip olmuş olursunuz. Buna Firma Değeri diyoruz.

FVAÖK: Faiz, verg, ve amortisman öncesi kâr dediğimizde şirketin esas faaliyetinden elde ettiği kazanıcı dikkate alıyoruz. Burada şirketin finansal gelir ya da giderlerinin olması, şirketin easas faaliyeti dışında gelir veya giderlerinin olması, ödenen vergiler ve ayrılan amortismanlar hesaba katılmaz. Buna da ingilizce de Earnings Before Interest Taxes Depreciation and Amortization yani EBITDA anlamına gelen FVAÖK diyoruz.

FD/FVAÖK dediğimizde şirketin tamamı için ödenecek bedelin şirketin bir yıllık esas faaliyetinden elde ettiği nakit miktarının kaç katı olduğunu buluruz. Bu oran ne kadar küçük olursa şirket o kadar ucuz olur. Eğer şirket esas faaliyetinden nakit yaratamıyorsa o zaman bu oran anlamsız olur.