Ana sayfa Raporlar Borsa Hisse Analiz Raporları F/K ve PD/DD ...

F/K ve PD/DD Oranlarına Göre Pahalı ve Ucuz Hisseler

Ahlatcı Yatırım tarafından hazırlanan Fiyat Kazanç F/K ile piyasa değeri defter değeri PD/DD oranlarına göre ucuz ve pahalı hisselere ait tablo çalışmasıdır.

Tabloları nasıl kullanacaksınız?

Bir hissenin F/K ve PD/DD oranlarının düşük olması tercih edilir. Ancak sektöre göre iskontolu olanları daha çok tercih sebebidir.

Eğer bir şirket zarardaysa veya özsermayesi eksideyse F/K oranı anlamsız olmaktadır ve bu durumda F/K oranı hesaplanmaz.

Bir şirketin hissesinin diğerine göre ucuz veya pahalı olması bu tablodan nasıl anlaşılır?

Hem F/K oranı hem de PD/DD oranı için düşük olan değer daha ucuz olandır. Örneğin A şirketinin PD/DD oranı 1, B şirketinin PD/DD oranı 2 ise A şirketi B şirketinden ucuzdur.

Bir şirketin kârı piyasa değerine göre çok küçükse F/K oranı da payda küçüldüğü için çok yükselecektir. Bu şirketin F/K oranı da anlamsızlaşacaktır. İki şirketi karşılaştırırken eğer ikisin de F/K oranı çok yüksekse (örneğin F/K oranı 20’den büyükse) bir karşılaştırma yapmak da anlamlı değildir. Piyasa Değeri / Defter Değeri oranına bakmak tercih edilir.

Siz de merak ettiğiniz hisseler hakkında Ahlatcı Yatırım analistlerine soru sorabilirsiniz

F/K Oranına Göre Pahalı ve Ucuz Hisseler

KodHissenin Ait Olduğu Sektörün F/K’sıHisse F/KSektöre Göre İskonto/Prim Oranı
DOHOL5,290,90-83%
AKSEN17,684,64-74%
ANELE15,504,14-73%
ENJSA17,685,01-72%
YATAS25,938,63-67%
GSDHO5,291,75-67%
DEVA18,117,15-61%
OZKGY4,171,88-55%
TCELL35,5714,50-59%
DOAS11,484,62-60%
TATGD19,859,19-54%
HURGZ14,896,88-54%
VAKBN4,912,40-51%
HALKB4,912,33-52%
ALGYO4,171,92-54%
ULKER19,859,98-50%
PGSUS11,775,93-50%
CEMTS9,505,97-37%
AKSA12,967,43-43%
EGEEN12,537,29-42%
TRCAS10,096,34-37%
BRSAN9,506,10-36%
SAHOL5,293,62-32%
GOODY12,537,72-38%
TTRAK11,488,01-30%
KORDS12,538,83-29%
ECILC18,1112,34-32%
PETKM10,097,08-30%
TOASO11,487,68-33%
TSKB4,913,74-24%
ISCTR4,913,42-30%
EKGYO4,172,97-29%
ARCLK18,0113,83-23%
GOZDE1,871,53-18%
YKBNK4,913,63-26%
AFYON8,757,24-17%
AKBNK4,914,16-15%
GARAN4,914,21-14%
CCOLA40,2637,07-8%
ISDMR8,417,48-11%
TRKCM7,196,06-16%
THYAO11,7710,61-10%
GEREL11,8210,54-11%
KARTN15,0313,56-10%
SODA7,376,75-8%
KOZAA9,929,31-6%
ALBRK4,914,35-11%
ISGYO4,173,87-7%
ENKAI15,5015,33-1%
KOZAL9,929,870%
ASELS17,3917,460%
KRDMD8,417,94-6%
PRKME9,929,24-7%
TAVHL11,7712,042%
EREGL8,418,471%
MAVI16,6717,324%
SISE7,197,555%
NTHOL5,295,565%
ANACM7,198,1313%
FROTO11,4813,0213%
FLAP19,1419,00-1%
TUPRS10,0911,5114%
ISFIN9,8611,6118%
SASA12,9616,5828%
NETAS17,3923,8937%
ZOREN17,6827,9458%
KCHOL5,298,5963%
TKFEN5,298,6864%
IPEKE10,0919,0088%
SKBNK4,919,2087%
BERA5,2913,54156%
GOLTS8,7542,95391%
AEFES40,26285,47609%
VESTL18,01128,39613%
OZGYO4,1753,311178%
ICBCT4,9179,211513%

PD/DD Oranına Göre Pahalı ve Ucuz Hisseler

KodHissenin Ait Olduğu Sektörün PD/DDHisse F/KSektöre Göre İskonto/Prim Oranı
TRCAS3,020,59-80%
DOAS4,120,87-79%
METRO1,070,25-77%
NETAS3,300,79-76%
GSDHO1,050,29-73%
AKENR1,250,35-72%
TMSN4,121,37-67%
BERA1,050,40-62%
NTHOL1,050,41-61%
BRSAN1,370,56-59%
SNGYO0,490,21-57%
MGROS6,622,91-56%
HALKB0,640,28-56%
DOHOL1,050,47-56%
PRKME1,880,86-54%
AKSA2,891,38-52%
TATGD2,501,22-51%
ECILC1,430,70-51%
IHLAS1,050,53-49%
ITTFH1,050,54-49%
SAHOL1,050,55-48%
ISGYO0,490,26-47%
VAKBN0,640,34-46%
ANELE0,920,51-45%
KORDS2,101,23-42%
IPEKE3,021,76-41%
ALBRK0,640,40-37%
IHLGM2,641,66-37%
YKBNK0,640,40-37%
ISCTR0,640,42-33%
KARSN4,122,77-33%
VESTL1,711,15-32%
PGSUS1,360,97-29%
GOLTS1,391,01-28%
OZKGY0,490,36-27%
KOZAA1,881,38-27%
GEREL2,281,68-26%
THYAO1,361,01-26%
ARCLK1,711,28-25%
PETKM3,022,35-22%
ALARK1,050,84-20%
AEFES1,351,08-20%
GOODY2,101,68-20%
TOASO4,123,34-19%
ENJSA1,251,01-19%
GUBRF1,241,02-18%
SKBNK0,640,53-17%
TCELL2,021,69-17%
ULKER2,502,12-15%
DEVA1,431,23-14%
KRDMD1,811,61-11%
GLYHO1,050,98-7%
EREGL1,811,74-4%
TRKCM1,181,14-3%
GOZDE0,630,62-2%
SODA1,901,86-2%
AKBNK0,640,63-1%
TSKB0,640,63-1%
ALGYO0,490,49-1%
SISE1,181,181%
ANACM1,181,202%
ENKAI0,920,942%
EKGYO0,490,526%
GARAN0,640,687%
TTRAK4,124,479%
ASELS3,303,6310%
ISDMR1,812,0513%
ISFIN1,331,5013%
AKSEN1,251,4214%
CCOLA1,351,6019%
KOZAL1,882,3324%
YATAS1,972,4525%
KCHOL1,051,3830%
BIMAS6,628,7632%
TUPRS3,024,1939%
MAVI4,336,1341%
KARTN1,922,8147%
SASA2,894,2748%
ZOREN1,251,8548%
FLAP1,582,3951%
FROTO4,126,4256%
CEMTS1,372,1557%
AFYON1,392,2058%
TTKOM2,023,2661%
TAVHL1,362,3472%
EGEEN2,103,7377%
TKFEN1,052,32120%
DGKLB1,974,74141%
SOKM6,6216,90155%
IEYHO1,052,91176%
MPARK1,434,30201%
ODAS1,254,44256%
OTKAR4,1215,06266%
ICBCT0,644,06537%
OZGYO0,493,62639%
CEMAS1,3710,50667%

 

Fiyat Kazanç Oranı F/K Nedir, Nasıl Hesaplanır?

Fiyat kazanç oranı şirketin piyasa değerinin bir yıllık net kârına bölünmesiyle hesaplanır. Şirketin piyasa değeri ise şirketin hisse fiyatının hisse sayısıyla çarpımıyla bulunur. Genellikle şirketin bir hissesinin nominal değeri 1 TL olduğundan şirketin sermayesiyle hisse fiyatının çarpımı da şirketin piyasa değerini verir. Örneğin F/K oranın 10 olması şirketin piyasa değerinin yıllık net kârının 10 katı olduğunu gösterir. Bir şirketin F/K oranın sektördeki diğer şirketlere göre düşük olması o şirkete ait hissenin nispeten ucuz olduğu anlamına gelse de bunun geçerli bir nedeni olabilir ve sadece F/K oranı düşük diye bir hisseye yatırım yapmak doğru değildir.

Piyasa Değeri Defter Değeri Oranı PD/DD Nedir, Nasıl Hesaplanır?

Defter değeri şirketin özsermayesidir. Bu da şirketin varlıklarından yükümlülüklerini çıkartarak hesaplanır. Dolayısıyla şirketin PD/DD oranı o şirketin piyasa değerinin özsermayesine bölünmesiyle hesaplanır. Bu oranın birden küçük olması şirketin piyasa değerinin özsermayesinin de altına geldiğini gösterir. Bir şirketin PD/DD oranın sektördeki diğer şirketlere göre düşük olması o şirkete ait hissenin nispeten ucuz olduğu anlamına gelse de bunun geçerli bir nedeni olabilir ve sadece PD/DD oranı düşük diye bir hisseye yatırım yapmak doğru değildir.

Şirketin özsermayesinin negatif olması durumunda PD/DD oranı da negatif olacaktır. Özsermayesi negatif olan bir şirkete yatırım yapmak çok risklidir. Böyle bir şirket iflas edebilir ve yatırımınızın tamamını kaybedebilirsiniz.

Şirketin özsermayesi hesaplanırken varlıklar bazı muhasebe kayıtlarına göre değerlendirilmektedir. Oysa bu varlıkların piyasa değerleri daha farklı olabilir. Örneğin uzun yıllardan beri faaliyette olan bir şirketin fabrikasının bulunduğu arsa zaman içinde çok değerlenmiştir ancak fabrikanın değeri yıllar içinde amortisman ile azaldığından muhasebe kayıtlarında buradaki potansiyel görünmeyebilir.

Siz de merak ettiğiniz hisseler hakkında Ahlatcı Yatırım analistlerine soru sorabilirsiniz