Ana sayfa Raporlar Forex Raporları Euro Dolar Pa...

Euro Dolar Parite Analizleri, Güncel EUR/USD Yorumları

Euro Dolar Paritesi , EURUSD Ne Olur?

Günün en yeni Euro Dolar, EUR/USD paritesi yorumları ile teknik analizlerini aşağıda sıralı halde görebilirsiniz. Kurum ve uzmanlardan gelen en son yorum en üstte yer almaktadır.

18.01.2019 tarihli Euro Dolar Yorum ve EUR/USD Paritesi Analizleri

İş YatırımEuro Dolar Parite , EUR/USD Paritesi Yorumu

Haftanın son işlem gününde İngiltere tarafında açıklanacak olan perakende satışlar verisi Avrupa seansının takip edilecek tek ekonomik verisi konumunda, ABD tarafında ise Aralık ayına ait sanayi üretimi ve Michigan Üniversitesi güven endeksi takip edilecek veriler olacak. 24 Ocak tarihinde yapılacak olan ECB toplantısın öncesinde Draghi’nin de hafta içinde yapmış olduğu güvercin açıklamalar ve ticaret anlaşması söylemleri ile değerlenen dolar endeksine paralel olarak EURUSD paritesi de 1.14 seviyesini hemen altında işlem görüyor. 1.1384 seviyesinde bulunan 50 günlük hareketli ortalama EURUSD için ilk ve en önemli destek noktası olarak öne çıkıyor, kırılması durumunda ise 1.1370 ve 1.1352 seviyeleri takip edilecek destek noktaları olacaktır. 1.14 seviyesinin tekrar kırılması durumunda ise 1.1462 seviyesinde bulunan 100 günlük hareketli ortalama gündeme gelecektir.

 

Ziraat Yatırım – Euro Dolar Parite , EUR/USD Paritesi Yorumu

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Mario Draghi’nin genişleyici para politikasını sürdüreceğine yönelik verdiği mesaj sonrasında bazı üyelerin de bu paralelde açıklama yaptığını izledik. Fed’in de güvercin duruşuna rağmen parite de baskı altında kalmaya devam ediyor. Şu aşamada, ECB’den gelen güvercin açıklamalar Avro üzerinde etkisini göstermeye devam edebilir ve parite 1,1430/40 direnç bölgesinin altında 1,1340 desteğini hedefleyebilir. Ara destek olarak 1,1370/80 bölgesi takip edilebilir.

 

Deniz Yatırım – EURUSD Yorumu

EURUSD paritesi gerek İngiltere gerek Yunanistan gerekse ECB Başkanı Draghi çıkışlı haber akışının etkisiyle 1.14 seviyesinin aşağısına kayarken dolar endeksi 100 günlük ortalamasının oluştuğu 96 seviyesinin etrafında işlem görüyor.

EURUSD paritesi işlemlerinde kalıcı euro pozisyonlanması düşüncesinde değiliz. Teknik açıdan 1.1370-1.1340 destek, 1.1450 ise direnç olarak izlenebilir.

 

İnfo Yatırım FXEuro Dolar Parite , EUR/USD Paritesi Yorumu

ABD oturumu bitiminde EUR/USD düştü

ABD ve Çin arasındaki ticaret savaşlarının sona ermesi için geçen hafta iki ülke yetkilileri görüşmelere başladı ve henüz somut bir sonuç çıkmasa da yetkililerden gelen iyimser açıklamalar pozitif beklenti yaratıyor. Fed yetkililerinin faiz artışına bir süre ara verilmesi gerektiği yönündeki açıklamaları Mart beklentilerini zayıflatırken komitenin de bu yıl yavaş faiz artışına gideceği algısını artırdı. Euro Bölgesinde sanayi üretiminde sert düşüş yaşanması ve bölgenin en güçlü ekonomisi olan Almanya’nın 2018’de %1,5 ile son 5 yılın en zayıf büyümesini göstermesinin ardından bölge ekonomisine dair yavaşlama endişeleri arttı. ABD’de federal hükümetin geçici kapalı olması nedeniyle birçok veri bu hafta açıklanamadı, açıklanan sınırlı verilerden olan işsizlik maaşı başvuruları ve Philadelphia Endeksi beklentilerden iyi geldi. Güne sakin başlayan ABD Dolar Endeksi 96,0 seviyesi üzerindeki yatay seyrini korudu.

Teknik olarak orta vadeli düşüş trendini sürdüren EUR/USD paritesinde 1,20 desteğinin altına sarkma yaşanmasının ardından paritede sırasıyla 1,1500, 1,1300 ve 1,1217 dip seviyeleri oluşmasının ardından uluslararası piyasalarda doların sorgulanmaya başlamasıyla 1,1342 destek seviyesiyle 1,1600 direnç seviyesi arasında yön arayışının devam ettiği görülüyor.  EUR/USD paritesinde 60 dakikalık grafikte parite 200 dk HO’nın geçtiği 1,1641 seviyesine yakın bir seviyede hareket ediliyor, 50 dk hareketli ortalama 1,1372 seviyesinde bulunuyor. RSI İndikatörünün 30 ref seviyesini tekrar aşağı kırma eğilimi EUR/USD paritesinde aşağı yönlü eğilim arttırmakta.

 

Investaz – EURUSD Euro Dolar Yorumu

Parite Yatay Seyretti / 1.1350 Önemli Destek Seviyesi / Günlük Değişim %0,03

ABD’de haftalık işsizlik maaşı başvuruları geçtiğimiz haftada 3 bin azalarak 213 bin oldu. Beklenti, 220 bindi. Aylık ortalama başvurular ise 220 bin 750’ye geriledi. AB ve Euro Bölgesi’nin aralık ayı yıllık enflasyon verilerini yayınladı. Verilere göre, AB’de kasımda % 2 olan yıllık enflasyon, aralıkta % 1,7’ye geriledi. Euro Bölgesi’nde ise bir önceki ay % 1,9 olan enflasyon, aralıkta % 1,6’ya indi. Küresel Piyasalarda Avrupa Bölgesinde İngiltere Perakende Satışlar, ABD tarafında ise, Sanayi Üretimi verilerini takip edeceğiz.

Dört saatlik grafikte yeniden hareketli ortalamaların üstünde kalan parite için günlük pivot noktası 1.1388 olarak takip edilirken yükselişlerde 1.1400 – 1.1410 – 1.1423 direnç seviyeleri olarak takip edilebilir. Düşüşlerde 1.1374 – 1.1365 – 1.1350 destekleri gündeme gelebilir.

 

Alan Yatırım – Euro Dolar Parite, EUR/USD Yorumu

EURUSD… Brexit Süreci Belirsizliğini Koruyor… Salı akşamı İngiltere parlamentosunda yapılan Brexit oylamasının reddedilmesi üzerine İşçi partisinin güvensizlik oylaması istemesi üzerine dün akşam yapılan oylama May’e güven oyu verilmesine rağmen mevcut Brexit belirsizliği halen devam etmekte görünüyor. Piyasanın bu süreci negatif fiyatlaması devam etmektedir. Sürecin belirsizliği daha da artmış olup ilgili haber akışı takip edilecektir. Parite 1.1400 seviyelerinin altına devam etmekte olup, sabah saatlerinde 1,1391 seviyelerindedir.

 

Şeker YatırımEuro Dolar Parite , EUR/USD Paritesi Yorumu

Dünkü işlem gününde Euro Bölgesi’nde açıklanan enflasyon verilerine paritenin tepkisinin zayıf kaldığı gözlemlendi. 25 ve 50 barlık ortalamasının aşağısında seyreden paritede 1.14 aşağısında satışların devamı beklenebilir. Bu durumda 1.1360 ve 1.1320 desteklerine kadar geri çekilmeler olabilir. Paritenin 1.14’den destek alarak yükseliş kaydetmesi halinde ise 1.1455 direnci tekrar gündeme gelebilir.

 

Ekin Akbaş, Araştırma Yönetmeni, Tacirler Yatırım – Euro Dolar Paritesi , EUR/USD Yorumu

20 haftalık hareketli ortalamasını yukarı yönlü kırmakta başarısız olan ve bu ortalamaya denk gelen denk gelen 1,1450 – 1,1460 bandından yönünü aşağı çeviren parite, dün 1,1370 – 1,1400 seviyeleri arasında yatay bir seyir izledi. Euro Bölgesinden gelen zayıf veri akışı ve Brexit sürecinin yarattığı kırılganlık nedeniyle zayıflayan euro ve 96 seviyesi üzerindeki hareketini sürdüren ve kayıplarını telafi etmeye devam eden dolar endeksi ile birlikte paritenin kazançlarını geri vermeye devam ettiğini görmekteyiz. Bu sabah saatleri itibariyle 1,14 seviyesinin hemen altında hareket eden EURUSD paritesinde, görece zayıf seyrin devam ettiğini görüyoruz. Kısa vadeli teknik göstergeler, EURUSD paritesinin bugün içerisinde 1,14 seviyesini yukarı yönlü aşmakta zorlanabileceğini ve bu seviyeden yönünü aşağı çevirerek gün içerisinde 1,1360 – 1,1400 seviyeleri arasında hareket edebileceğinin sinyalini veriyor.

Önümüzdeki hafta içerisinde Theresa May’in Brexit konusunda hazırlayacağı “B planını” Pazartesi günü parlamentoya sunması bekleniyor. Bunun yanı sıra, EURUSD paritesindeki kısa vadeli görünüm açısından önümüzdeki hafta gerçekleşecek olan Avrupa Merkez Bankası toplantısı önemli olacak. Başkan Draghi’ye özellikle ekonomide son dönemde görülen yavaşlamanın kalıcı olup olmayacağına ve faiz artırımlarının zamanlamasına ilişkin sorular geleceğini düşünüyoruz. Bu nedenle soru – cevap kısmında euro üzerindeki volatilite artabilir.

 

Seda Yalçınkaya Özer, Araştırma Uzmanı – Euro Dolar Paritesi , EUR/USD Yorumu

EUR/USD 50 günlük ortalaması çevresinde hareket ediyor 

Euro/Dolar haftanın son işlem gününde 50 günlük ortalaması çevresinde hareket etmekte. Bu hafta yaşanan Brexit gelişmeleri piyasa beklentileri çerçevesinde yaşandığından fiyatlar üzerinde refleks hareketleri oluşturmadı. Buna karşın Euro Bölgesinde açıklanan veriler ekonomik aktivitelerin yavaşladığına işaret ediyor. Dolayısıyla, Euro Dolar karşısında güçlenmekte zorlanıyor. Buna karşın EUR/USD paritesinin genel aralık alanı olan 1.1300 – 1.1460 hâlen devam etmekte. Paritede bir süre daha söz konusu yatay seyrin devam etmesini beklemekteyiz. Bugün Euro Bölgesinde açıklanacak önemli bir veri bulunmamakla birlikte ABD tarafında ikincil önem düzeyine sahip veriler izlenecek. 

Teknik Analiz: EURUSD kuruna ilişkin teknik görüşümüzü koruyoruz. 50 günlük ortalamasına denk gelen 1.1390 seviyesi etrafında hareket etmeye devam ediyor. Paritenin ortalaması üzerindeki seyirlerin sürmesi hainde 1.1460 direnç seviyesine doğru ataklar izlenebilir. Buna karşın paritede 1.1390 seviyesi üzerindeki seyirler korunamaması halinde 1.1300 destek seviyesine doğru satışların sürmesi beklenebilir.

Destekler: 1.1390 (50 günlük ortalama) / 1.1300
Dirençler: 1.1460  / 1.1500 / 1.1560 

 

Muammer Demir, Araştırma Uzmanı, Ahlatcı Yatırım – Euro Dolar Paritesi, EUR/USD Yorumu

Euro Bölgesi’nde açıklanan TÜFE verisi artış hızı Aralık ayında yüzde 1,6’ya geriledi. Açıklanan veri sonrası Euro’da sınırlı değer kayıplarının yaşandığı gözlemlenirken devam eden Brexit sürecine yönelik gelişmeler ve haber akışlarının fiyatlamalar üzerinde etkili olmaya devam ettiği görülüyor. Gün içerisinde, ABD’de açıklanan veriler beklentileri karşıladığı görülürken küresel piyasalarda dolarda değer kazanımlarını desteklerken paritenin kayıplarını üçüncü güne taşıdığı görüldü. Bugün, ABD’de açıklanacak olan yoğun veri akışı takip edilecek.

Teknik olarak incelediğimizde, paritenin ara destek seviyesi olan 1,1370 seviyesi fiyatlamaların yönü açısından belirleyici olmaya devam edebilir. Yükselişlerin devamında 1,1430, 1,1450 ve 1,1500 direnç seviyeleri takip edilebilir. Olası, geri çekilmelerde ise 1,1360, 1,1330 ve 1,1310 destek seviyeleri izlenebilir.

 

Yusuf Kavak, Araştırma Uzmanı, Işık FX – Euro Dolar Parite , EUR/USD Paritesi Yorumu

Küresel ve lokal risklerin yanı sıra dün veri akışı bakımından yoğun bir gün geçirildi. Özellikle Euro Bölgesi’nden takip ettiğimiz senelik TÜFE’nin 2018 Nisan ayından bu yana en kötü rakamında sabit kalması Avrupa ekonomisindeki kötü gidişatın sinyallerini devam ettirirken, Euro varlıkları üzerinde baskı oluşturdu. Diğer taraftan hali hazırda belirsizliğini sürdüren Brexit konusunun da Euro üzerinde bir ağırlık yarattığını söyleyebiliriz. ABD tarafında ise; bir tarafta Çin ile yaşanan ticaret savaşlarına ilişkin gelişmeler, diğer tarafta ise bir süredir kapalı olan federal hükümetin durumu takip edilirken; dün, ülkeden takip ettiğimiz verilerdeki olumlu tablo paritedeki satışları destekledi. Bugüne ise ABD ve Çin ticaret görüşmelerine yönelik kısmi pozitifliğin getirdiği küresel risk iştahı artışı ile başladık ve ABD Doları’nda bir miktar zayıflık görmekteyiz. Ancak günün devamında yine; gerek ticaret müzakereleri konusu, gerekse Brexit meselesi önemli olacak ve fiyatlamalar üzerinde etkili olacaktır. Ayrıca her iki bölgeden gelecek ekonomik veriler ve başkaca haber akışları da izlenmeli.

Teknik seviyeler; 

Dirençler: 1.1410, 1.1425, 1.1445, 1.1485, 1.1510

Destekler: 1.1390, 1.1370, 1.1345, 1.1330, 1.1300

17.01.2019 tarihli Euro Dolar Yorum ve EUR/USD Paritesi Analizleri

Noor Capital – EURUSD Yorumu

Parite 50 günlük üssel ortalaması 1,1410 altında negatif kapanış yaptı. 1,1267-1,1590 işlem bandındaki yatay seyir devam edecektir. Bu bağlamda 1,1350-1,13 ara desteklerinde alımlar kuvvetlenebilecek iken 1,1267 desteğinin piyasayı aşağı yönlü olarak tutmasını bekliyoruz. Yukarıda 1,1420 geçildiği takdirde ise 1,1470-1,1500 seviyelerindeki ara dirençlere dikkat edilmelidir. Ana direnç ise 1,1590 olmaya devam edecektir. 
Destek: 1,1410/1,1350/1,1300/1,1267
Direnç: 1,1470/1,1530/1,1590/1,1630

 

EuroDolar EURUSD Paritesi Ne Olur? Kudret Ayyıldır

GCM Forex araştırma müdür yardımcısı Kudret Ayyıldır ile yaptığımız video görüşmemizde kendisinden EUR USD paritesi beklentilerini dinledik. EUR USD ne olur? Euro Dollar ne kadar düşebilir? Kritik seviyeler nedir?

 

 

Aradığınız Dolar Kuru Yorumları ise buraya, Euro Döviz kuruna ait yorumlar ise buraya bakabilirsiniz.