Ana sayfa Raporlar Forex Raporları Euro Dolar Pa...

Euro Dolar Parite Analizleri, Güncel EUR/USD Yorumları

Euro Dolar Paritesi , EURUSD Ne Olur?

Günün en yeni Euro Dolar, EUR/USD paritesi yorumları ile teknik analizlerini aşağıda sıralı halde görebilirsiniz. Kurum ve uzmanlardan gelen en son yorum en üstte yer almaktadır.

19.03.2019 tarihli Euro Dolar Yorum ve EUR/USD Paritesi Analizleri

İş Yatırım – Euro Dolar Parite , EUR/USD Paritesi Yorumu

2 günlük FED toplantısı bugün başlıyor ve yarın 21:00’da faiz kararı açıklanacak. Piyasalar faiz oranlarında değişiklik beklemezken güvercin tondaki açıklamaların devam edeceğini düşünüyor. FED vadelilerine baktığımızda da 2019’un geri kalanında faiz artışı fiyatlanmazken, faiz indirme olasılığı %35 seviyelerinde fiyatlanmakta. Bugün ise hem Avrupa hem de ABD tarafında piyasalar için önemli veriler var. ABD’de Ocak ayı fabrika siparişler ve dayanıklı ürün siparişlerinin son hali, Almanya ve Avrupa Bölgesi’nde ZEW, İngiltere’de ise işsizlik rakamları önemli olacak. EURUSD paritesi ECB sonrasında 1.12 seviyesinin altını test ettikten sonra toparlanmaya devam ediyor ve hafif primle 1.1350 seviyelerinden işlem görmekte. 1.1360 seviyesinde bulunan 50 günlük ve 1.1367 seviyesinde bulunan 100 günlük hareketli ortalamalar takip edilecek güçlü direnç noktaları olarak öne çıkıyor, olası bir geri çekilmede ise 1.1315 ve 1.13 psikolojik sınırı gün içerisinde takip edilecek destek noktaları olacaktır.

 

Ziraat Yatırım – Euro Dolar Parite , EUR/USD Paritesi Yorumu

Güvercin Fed beklentileriyle kısmi baskı altında kalan Dolar endeksi (DXY) dün 96,4 seviyesine kadar geriledi. Dolar’daki düşüşten destek bulan parite de takip ettiğimiz 1,1370 direncine doğru yükseliş eğilimi kazandı. Dün en yüksek 1,1360 seviyesini gören paritede kapanış 1,1340 seviyesinden gerçekleşti. Brexit belirsizliğinin devam etmesiyle kısmi geri çekilen EURUSD, Sterlin’nin bir miktar toparlanması ve Dolar’ın bu sabah da sınırlı da baskı altında olmasına bağlı olarak dünkü kapanışın hafif de olsa üzerine seyrediyor. Kısacası, parite aylık ortalamasının geçtiği 1,1320 desteğinin üzerinde kalabilir. Önemli direnç ise 1,1370 seviyesinde. Parite söz konusu desteğin üzerinde kalarak bu direnci test etmek isteyebilir. Bu seviyenin kırılması durumunda da 1,1390 ve 1,1410 sıralı hedefler olabilir.

 

Investaz – EURUSD Yorumu

EURUSD / Euro ,Dolar Karşında Değer Kazanmaya Devam Edecek Mi ? / 1.1297 Önemli Destek Seviyesi / Günlük Değişim %0,10 – ABD borsalarında, Dow Jones Sanayi Endeksi %0,25 artışla 25.914 seviyesine ulaşarak , S&P 500 Endeksi %0,37 artışla 2.832 seviyesi ve Nasdaq Endeksi ise % 0,34 artışla 7.643 seviyesine ulaşarak ABD borsaları haftanın ilk işlem gününde günü yükselişle kapatmış oldu.

ABD’de politika yapıcıların toplanmasından sonra Fed, faiz kararı hakkındaki görüşünü güçlendirmeye çalışıyor. Fed Çarşamba günü yapacağı açıklamada faizleri sabit tutacağını ya da en fazla 2019 yılında bir ya da hiç faiz artırımı yapmayacağının söylemesi tahmin ediliyor. Diğer yandan bilanço küçültmesinin ne zaman sona ereceğine dair detayları paylaşacak.Powell ise bu kararların alınmasından sonra basın toplantısı yapacak.

Londra borsasının kapanışıyla Birleşik Krallık 100 % 0,95 artarak sson 3 ayın en yüksek seviyesine ulaşmış oldu.Frankfurt borsası ise DAX % 0,25 düşüş yaşadı.

Avrupa bölgesinde açıklanan 2019 Ocak ayına ait Ticaret Dengesi açıklandı. Ticaret Dengesi 2019 Ocak ayında 1,5B olarak açıklanarak , beklenti olan -0,8B üstünde kalarak piyasaya olumlu bir hava verdi. 2018 Aralık ayında ise Ticaret Dengesi 17,0B civarındaydı.

Avrupa da önde gelen ve finans sektöründe ağırlığı olan Deutsche Bank,uzun yıllardır sürdürdüğü geri dönüş çabalarının sonuç vermemesinin ardından Commerzbank ile hükümet desteğide alarak birleşme kararı aldı.Deutsche Bank yaptığı açıklamada, küresel piyasalarda ağırlı olan bu iki bankayı birleştirerek sağlam bir Alman bankası oluşturmayı düşündüklerini söylediler.Ancak anlaşma sağlanması durumunda, işten çıkarma, siyasi dalgalanma, şu an için zorluk çeken Avrupa ekonomisi, ABD’nin soruşturmaları, kuşkulu müşteriler ve yatırımcılar gibi bekleyen zorluklar olduğunu dile getirdi.

Dört saatlik grafikte yeniden hareketli ortalamaların altında kalan parite için günlük pivot noktası 1.1337 olarak takip edilirken yükselişlerde 1.1352 – 1.1361 – 1.1372 direnç seviyeleri olarak takip edilebilir. Düşüşlerde 1.1321 – 1.1312 – 1.1297 destekleri gündeme gelebilir.

 

Gedik Yatırım – EURUSD Yorumu

Euro Bölgesi’nde dün açıklanan dış ticaret dengesi ocak ayında yaklaşık 1,5 milyar euroluk ticaret fazlasına ulaştı. ABD’de açıklanan önemli bir veri bulunmazken bugün fabrika siparişlerinin açıklanması bekleniyor. Paritenin dün 1,1358 seviyesini test ettiği fakat 1,1350 üzerinde kalıcı olamadığı görülürken, yarın düzenlenecek Fed toplantısı öncesinde paritede alıcılı seyir bugünde devam ediyor. Ortalama üzeri seyrin sürmesi halinde 1,1360 – 1,1378 ve 1,1403 seviyeleri direnç olarak bulunmaktadır. 50 günlük üssel ortalama üzeri kapanışların yaşanması halinde yükselişin devamı beklenebilir. Olası geri çekilmelerde ise 1,1320 – 1,1300 ve 1,1285 seviyeleri destek olarak öne çıkmaktadır. Bugün Euro Bölgesi ve Almanya ZEW ekonomik güven endeksleri açıklanacak.

  

İnfo Yatırım FXEuro Dolar Parite , EUR/USD Paritesi Yorumu

EUR/USD’da dolar, majör ve gelişen ülke paralarının çoğu karşısında düşüş yaşıyor

Geçtiğimiz haftayı düşüşle tamamlayan ABD Dolar Endeksi yeni haftaya da satıcılı başladı ve dolardaki küresel gerileme ile EUR/USD 1,1360 seviyesine yükseldi. Fed’in bu haftaki toplantısında para politikasını gevşetme yanlısı bir yaklaşım ortaya koyacağı ve önümüzdeki dönemde faiz indirimi yapılabileceğine yönelik artan beklentilerle ABD 10 yıllık tahvil faizleri 10 haftanın en düşük seviyelerine inerken, dolar endeksi geriledi. Fed’in Çarşamba günü sona erecek iki günlük para politikası toplantısında faiz oranı tahminlerini ya da “noktasal grafiklerini” düşüreceği ve bu yıl para politikasını çok az sıkılaştıracağı ya da hiç sıkılaştırmayacağına dair öngörüler arttı. Öte yandan toplantıda Fed’in 3.8 trilyon dolarlık tahvil bilançosunu küçültmeyi bırakma planına ilişkin daha fazla detay vermesi bekleniyor.

Teknik olarak orta vadeli düşüş trendini sürdüren EUR/USD paritesinde 1,20 desteğinin altına sarkma yaşanmasının ardından paritede sırasıyla 1,1500, 1,1300 ve 1,1217 dip seviyeleri oluşmasının ardından uluslararası piyasalarda doların sorgulanmaya başlamasıyla 1,1150 destek seviyesiyle 1,1400 direnç seviyesi arasında yön arayışının devam ettiği görülüyor.  EUR/USD paritesinde 60 dakikalık grafikte parite 200 dk HO’nın geçtiği 1,1316 seviyesinden aşağı yönde uzaklaşmış görünüyor, 50dk hareketli ortalama 1,1224 seviyesinde bulunuyor. RSI İndikatörünün 70 ref seviyesini yukarı kırma eğilimi EUR/USD paritesinde yukarı yönlü eğilim arttırmakta.

 

Şeker YatırımEuro Dolar Parite , EUR/USD Paritesi Yorumu

Alıcıların baskın olduğu EURUSD paritesinde bugün yukarı yönlü eğilimin devamı halinde direnç olarak sırasıyla 1.1350 ve 1.1415 seviyeleri takip edilebilir. Paritenin aşağı yönlü olası düzeltme hareketlerinde ise 1.1295 desteğinden sonra 1.1250 seviyesine kadar geri çekilmeler olabilir.

 

Seda Yalçınkaya Özer, Araştırma Uzmanı – Euro Dolar Paritesi , EUR/USD Yorumu

Euro/Dolar 1.13 üzerindeki inadını sürdürüyor 

Euro/Dolar teknik olarak ortalamalarının hemen altındaki seyrini sürdürüyor. Brexit gelişmeleri ardından 1.13 seviyesine yükselen paritede bu seviyelerde kalma inadı devam ediyor. Bugün Almanya ve Euro Bölgesinde ZEW anketleri açıklanacak. Genel olarak zayıf büyüme görünümünün iş ortamında hissedileceği bir veri dinamiği olabilir. Bununla birlikte ABD’de fabrika siparişlerinin açıklanması bekleniyor.

Teknik Analiz: EURUSD paritesinde 22 günlük ortalamasına denk gelen 1.1320 seviyesi ile 50 günlük ortalamasına denk gelen 1.1345 seviyesi arasında sıkışık bir seyir izliyor. Teknik göstergeler yukarı yönlü momentumu destekler nitelikte olmasına karşın temel olarak yaşanabilecek gelişmeler paritedeki genel seyri etkileyebilir. 1.1345 seviyesi üzerinde yerleşik seyirlerin oluşmakta zorlanması halinde 1.1300 destek seviyesine doğru gevşeme eğilimi oluşabilir.

Destekler: 1.1320 / 1.1260 / 1.1220 
Dirençler: 1.1345 / 1.1400

 

Ekin Akbaş, Araştırma Yönetmeni, Tacirler Yatırım – Euro Dolar Paritesi , EUR/USD Yorumu

Geçtiğimiz hafta Cuma günü ABD’den gelen zayıf Sanayi Üretimi verilerinin ardından satış baskılarına maruz kalan dolar endeksi, yarın saat 21:00’da açıklanacak olan FOMC toplantısına yönelik piyasalardaki güvercin beklentilerin etkisi ile birlikte düşüş eğilimini devam ettirmekte. Dolar endeksindeki zayıf seyir ile birlikte dünü yükselişle tamamlayan EURUSD paritesi ise bu sabah saatlerinde 1,1340 seviyesi üzerinde seyrediyor. Aşağıdaki grafik üzerinden de görebileceğiniz üzere EURUSD paritesi, günlük grafiğindeki düşüş kanalının üst sınırına kadar yükselmiş durumda. Parite bu sabah saatlerinde kanal direncinin hemen altında seyrediyor.

Bu noktada paritedeki kısa vadeli görünüm açısından söz konusu kanalın yukarı yönlü kırılıp kırılmayacağı önemli olacak. Paritenin kanalı yukarı yönlü kırması durumunda kısa vadede 1,14 seviyesi üzerini hedef alması beklenebilir. Kanal direncinin aşılamaması durumunda ise paritenin yeniden 1,13 seviyesi altına gerilemesini bekleriz. Paritenin kanal direnci civarındaki seyri yakından izlenecek. Bugün ABD’den gelecek olan Fabrika Siparişleri ve Dayanıklı Mal Siparişleri verileri yakından takip edilecek. Almanya cephesinde ise ZEW Endeksleri izlenecek.

 

Muammer Demir, Araştırma Uzmanı, Ahlatcı Yatırım – Euro Dolar Paritesi, EUR/USD Yorumu

Haftanın ilk işlem gününde, Euro Bölgesi’nde açıklanan Dış Ticaret Dengesi verilerine göre, 2019 yılı Ocak ayında Euro Bölgesi’nde dış ticaret dengesi beklentilerin aksine 1,5 milyar Euro fazla verdi. Açıklanan verinin Euro fiyatlamalarına etkisi sınırlı kaldı. Gün içerisinde, küresel piyasalarda Euro’da yaşanan toparlanma eğilimi sonrasında paritenin 1,1358 seviyeleri civarını test ettiği fakat gün sonunda dolarda yaşanan sınırlı toparlanma ile birlikte paritenin kazançlarının bir kısmını geri verdiği görüldü. Bugün, Euro Bölgesi’nde açıklanacak olan ZEW Ekonomik Güven Endeksi ve ABD’de Fabrika Siparişleri verileri takip edilecek.

Teknik olarak incelediğimizde, paritenin psikolojik seviyesi olan 1,1310 seviyesi fiyatlamaların yönü açısından belirleyici olmaya devam edebilir. Bu seviyenin yukarı yönlü geçilmesi durumunda 1,1380, 1,1410 ve 1,1430 direnç seviyeleri izlenebilir. Olası, bu seviyenin aşağı yönlü geçilmesi durumunda ise 1,1300, 1,1280 ve 1,1250 destek seviyeleri takip edilebilir.

 

Yusuf Kavak, Araştırma Uzmanı, Işık FX – Euro Dolar Parite , EUR/USD Paritesi Yorumu

ABD tarafında Çin ile devam eden ticaret müzakerelerine yönelik iyimserliğin yanı sıra, yarın akşam saatlerinde yayınlanacak olan FED/FOMC kararlarının güvercin olabileceğine yönelik beklentiler Dolar varlıklarını baskılayarak parite tarafında alış yönlü işlemlere neden oldu. Deutsche Bank ve Commerzbank’ın birleşme görüşmelerine başladığına dair haber akışlarıyla haftaya pozitif bir başlangıç yapan Euro varlıkları ise Brexit tarafında yaşanan belirsizlikler nedeniyle akşam saatlerinde kısmen baskılandı. Dün ayrıca, Euro Bölgesi’nden takip ettiğimiz Ticaret Dengesi verisi ise; beklentilerden daha iyi açıklanmasına karşın son iki ayın en düşüğündeydi. Yeni güne; Almanya Başbakanı Merkel’in, Euro Bölgesi enflasyonu ve ECB’nin faiz artırımlarına yönelik pozitif açıklamalarının yanı sıra, Brexit’in ertelenebileceği yönündeki haberlerin etkisi ile pozitif başlangıç yaptık. Brexit ve ticaret savaşları konularının yine kritik olacağı günün, ekonomik takviminde ise; Avrupa’dan Zew Endeksleri, ABD’den Fabrika Siparişleri verilerini izleyeceğiz. Ayrıca, küresel risklerin yanı sıra yarın akşam açıklanacak olan FED/FOMC kararlarına yönelik beklentiler de fiyatlamalarda etkili olabilir. 

Teknik seviyeler;
Dirençler: 1.1345, 1.1370, 1.1390, 1.1410, 1.1425 
Destekler: 1.1300, 1.1285, 1.1240, 1.1215, 1.1190

 

18.03.2019 tarihli Euro Dolar Yorum ve EUR/USD Paritesi Analizleri

Alan Yatırım – Euro Dolar Parite, EUR/USD Yorumu

EURUSD…Fed Faiz Kararı Bekleniyor… Geçtiğimiz hafta İngiltere Parlamentosunda yapılan oylamada İngiltere’nin Avrupa Birliğinden anlaşmasız olarak ertelenmesi reddedilmiş ve Brexit anlaşmasının tekrar oylanması ve Brexit’ in 30 Haziran’a ertelenmesini öngören önerge kabul edilmişti. Euro’nun bir miktar değer kazanmasıyla birlikte 1.13 seviyesi kısa süreli test edilmişti. Yeni haftada Fed Toplantısı ve Brexit anlaşması için İngiltere Parlamentosu oylaması takibimizde olacaktır. Fed’in beklentiler doğrultusunda faiz oranını sabit bırakması durumunda EURUSD paritesinde yukarı yönlü hareketler gözlemlenebilir.

 

15.03.2019 tarihli Euro Dolar Yorum ve EUR/USD Paritesi Analizleri

Noor Capital – EURUSD Euro Dolar Yorumu

Parite hafta başı itibariyle alıcılı bir yön izliyor. Ancak Alman ve ABD tahvil faizleri arasındaki fark düşerek Dolar pozitif fiyatlamaları desteklemeye devam ediyor. Bu bağlamda yükselişlerin önemli direnç kademeleri ile sınrılı kalabileceği kanaatindeyiz.
1,13-1,1350 bandını kuvvetli direnç bölgesi olarak takip etmeye devam ediyoruz. Özellikle 50 günlük üssel ortalama 1,1346 seviyesi yakınlarında Euro satışları artabilir.
Destek: 1.1311 / 1.1268 / 1.1238 
Direnç : 1.1348 / 1.13397 /1.1420

 

Deniz Yatırım – EURUSD Yorumu 08.03.2019

ECB’nin makro projeksiyonlarında gerçekleştirdiği aşağı yönlü revizyonların ardından global büyüme kaygılarının artabileceği düşüncesiyle risk iştahında azalış olabileceğini değerlendiriyoruz. Gün içerisinde açıklanacak olan ABD istihdam piyasası verileri sonrasında dolar endeksi 97-98 aralığında dalgalanma gösterebilir.

EURUSD paritesi işlemlerinde kalıcı euro pozisyonlanması düşüncesinde değiliz. Teknik açıdan 1.1187-1.1100 destek, 1.1260-1.1300 ise direnç olarak izlenebilir.

 

Euro Dolar Paritesi Ne Olur? 2019 – Dr. Dağhan Gökçe

İstanbul Şehir Üniversitesi Altın ve Kıymetli Metaller Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Dr. K. Dağhan Gökçe, Euro Dolar (EURUSD) paritesi hakkında yorumlarını Kanal Finans izleyicileri için paylaştı. Euro Dolar ne kadar düşebilir? Buradan yükselişe geçerse Euro Dolar ne kadar çıkabilir? 2019’da Euro Dolar ne olur?

 

Aradığınız Dolar Kuru Yorumları ise buraya, Euro Döviz kuruna ait yorumlar ise buraya bakabilirsiniz.