Ana sayfa Raporlar Forex Raporları Euro Dolar Pa...

Euro Dolar Parite Analizleri, Güncel EUR/USD Yorumları

Euro Dolar Paritesi , EURUSD Ne Olur?

Günün en yeni Euro Dolar, EUR/USD paritesi yorumları ile teknik analizlerini aşağıda sıralı halde görebilirsiniz. Kurum ve uzmanlardan gelen en son yorum en üstte yer almaktadır.

22.05.2019 tarihli Euro Dolar Yorum ve EUR/USD Paritesi Analizleri

İş Yatırım – Euro Dolar Parite , EUR/USD Paritesi Yorumu

22 Mayıs Çarşamba günü Avrupa seansında İngiltere enflasyon verileri dışında takip edilecek veri yok. Dün başbakan May’in yeni bir anlaşmayı Parlamento’nun onayına sunacağını açıklamasından sonra bugün açıklanacak veriler oldukça önemli olacak. ABD tarafında ise MBA Mortgage başvuruları ve son FED toplantısının tutanakları takip edilecek önemli veriler arasında. ABD’nin Çin telekom şirketi Huawei’ye dolaylı yaptırımlarından sonra başka şirketlere de ABD yazılımlarının verilmeyeceğini açıklaması ticaret savaşlarını körüklüyor. Diğer taraftan FED başkanlarından Bullard’ın faiz indirimi gündemde değil ancak Aralık ayında yapılan faiz artışının biraz abartılı olduğunu söylemesi dikkat çekici. Dün dolar endeksindeki kayıplara paralel olarak 1.12 seviyelerini test eden EURUSD paritesi kazanımlarını koruyamadı ve yatay hareketle 1.1150 seviyelerinden işlem görüyor. 1.1112 seviyesinde bulunan son 1 yılın en düşüğü takip edilecek ilk destek noktası konumunda, yukarıda ise 1.1187 seviyesinde bulunan 3 yıllık %38.2 Fibonacci seviyesi ilk direnç noktası konumunda.

 

Ziraat Yatırım – Euro Dolar Parite , EUR/USD Paritesi Yorumu

Avrupa Parlamentosu seçimleri yaklaşırken, paritede yükselişin sınırlı kaldığını gözlemliyoruz. Dün İngiltere Başbakanı Theresa May’ın parlamentoya ikinci referandum önerisi getirmesiyle parite 1,1188 seviyesine kadar yükseliş kaydetse de günü 1,1163 seviyesinden kapattı. Bu sabah ise risk iştahının tekrar zayıfladığı ortamda Dolar dirençli dururken, bu akşamki FOMC toplantı tutanakları öncesinde mevcut fiyatlamalar devam edebilir ki bu sabah hafif baskı altında olan parite 1,1180/90 direnç bölgesinin altında düşüş eğiliminde olabilir. Hedef olarak da 1,1110 takip edilebilir. Söz konusu seviyelerin dışında sonraki destek ve dirençler ise sırasıyla 1,1085 ve 1,1225 seviyelerinde.

 

İnvestaz – EURUSD Yorumu

EURUSD / Parite Yatay Seyir İzledi / 1.1134 Önemli Destek Seviyesi / Günlük Değişim %-0,06 / ABD borsalarında, Dow Jones Endeksi % 0,77 artışla 25.877 puan, S&P 500 Endeksi % 0,85 kazançla 2.864 puan ve Nasdaq Endeksi % 1,08 değer kazancıyla 7.785 puan seviyelerinde seyretti.

ABD’de 2. el Konut Satışları ikinci ayda da düşüşünü sürdürdü. ABD’de 2. el Konut Satışları 2019 Nisan’da % 0.4 düşerek 5.19 milyon oldu. Beklenti % 2.7 artıştı. Satışlar geçen sene aynı döneme kıyasla ise % 4.4 düştü ve böylece 14 ay üst üste geriledi. Ortalama satış fiyatları yıllık % 3.6 artışla 267 bin 300 dolara yükseldi.

Avrupa borsaları, ABD’nin Çinli Huawei şirketi üzerindeki yaptırımlarını geçici olarak hafifletmesi nedeniyle geçtiğimiz günü yükselişle kapattı. Gösterge Endeksi Stoxx Europe 600 % 0,54 yükselerek 379 puandan kapandı. Fransa’da CAC 40 Endeksi % 0,50 artarak 5.385 puana, İtalya’da FTSE MIB 30 Endeksi ise % 0,77 değer kazanarak 20.698 puana yükseldi. Almanya’da DAX 30 Endeksi günü % 0,85 yükselişle 12.143 seviyesinden, İngiltere’de FTSE 100 Endeksi % 0,25’lik artışla 7.328 seviyesinden kapandı.

İngiltere Başbakanı Theresa May, parlamentonun Avrupa Birliği’nden ayrılma anlaşmasını onaylaması için “son bir şans” olduğunu belirterek, anlaşmanın kabulü durumunda parlamenterlerin ikinci bir referandum yapılıp yapılmayacağına ilişkin oy verebileceğini söyledi.

Dört saatlik grafikte yeniden hareketli ortalamaların altında kalan parite için günlük pivot noktası 1.1162 olarak takip edilirken yükselişlerde 1.1180 – 1.1190 – 1.1208 direnç seviyeleri olarak takip edilebilir. Düşüşlerde 1.1145 – 1.1134 – 1.1116 destekleri gündeme gelebilir.

 

Gedik Yatırım – EURUSD Yorumu

OECD küresel ekonomide ivmenin yavaşladığı konusunda uyarırken, Euro Bölgesi’nin 2019’da %1.2, 2020 yılında %1,4 büyümesini beklediğini belirtti. Fed üyelerinin konuşmalarının yoğun olduğu haftada üyeler genel itibari ile Fed’in politika değişikliğine gitmesini gerektirecek bir durum görmediklerini vurguladılar. Dün açıklanan mevcut konut satışları ikinci ayda da düşüşünü sürdürdü. Satışlardaki düşüş, faizlerdeki gerilemenin konut satışlarını desteklemediğine işaret etti. Düşen trend çizgisinin altında fiyatlanan EURUSD’de geri çekilmelerde 1,1142 – 1,1134 – 1,1110 seviyeleri destek olarak izlenebilir. Olası toparlanmalarda ise 1,1166 – 1,1182 ve 1,1200 seviyeleri direnç olarak bulunmaktadır. Bugün yayınlanacak olan Fed toplantı tutanakları ve ECB Başkanı Draghi’nin konuşması takip edilecek. 

 

İnfo Yatırım FXEuro Dolar Parite , EUR/USD Paritesi Yorumu

Dolar Endeksi yaklaşık bir ayın en yüksek seviyesine çıktı

Geçen hafta ABD ve Çin arasındaki yaptırımların tekrarlanması ve hisselerden tahvillere yönelim ile tekrar yükselişe geçen endeks, yeni haftaya 98,0 seviyesinde başladı. Hafta başında hafif gerilemenin ardından dün 98,15’e çıkarak 26 Nisan sonrası kayıplarını sildi.  Önemli ekonomilerdeki yavaşlamaya karşın ABD’nin pozitif ayrışması ve risk iştahındaki azalma doların son haftada güçlenmesini sağlarken DXY de aybaşındaki kayıplarını sildi. Haftanın 2. İşlem gününde dolar, önemli paralardan euro karşısında 1,1140’a yükselirken gelişen ülke paraları karşısında da yükselişini koruyor. DXY’de 98,50 seviyesi en yakın direnç olarak izleniyor ve yarınki FOMC toplantı tutanaklarının endeksin fiyatlamasında etkili olması bekleniyor. 

Teknik olarak orta vadeli düşüş trendini sürdüren EUR/USD paritesinde 1,20 desteğinin altına sarkma yaşanmasının ardından paritede sırasıyla 1,1500, 1,1300 ve 1,1217 dip seviyeleri oluşmasının ardından uluslararası piyasalarda doların sorgulanmaya başlamasıyla 1,1200 destek seviyesiyle 1,1500 direnç seviyesi arasında yön arayışının devam ettiği görülüyor.  EUR/USD paritesinde 60 dakikalık grafikte parite 200 dk HO’nın geçtiği 1,1232 seviyesinden aşağı yönde uzaklaşa eğiliminde, 50dk hareketli ortalama 1,1210 seviyesinde bulunuyor. RSI İndikatörünün 20 ref seviyesine yaklaşma eğilimi EUR/USD paritesinde aşağı yönlü eğilim arttırmakta.

 

Şeker YatırımEuro Dolar Parite , EUR/USD Paritesi Yorumu

EURUSD: EURUSD paritesi Brexit’e ilişkin haberlerle 1.1155 bölgesinden 1.1183 seviyelerine sıçrasa da parite gün sonuna doğru yeniden 1.1155 bölgesine doğru çekildi Teknik açıdan bakıldığında paritenin 1.1150 aşağısına sarkması halinde 1.1110 desteğine kadar geri çekilmeler olabilir. Yukarı yönlü fiyatlamalarda ise 1.1185 direncinin aşılması durumunda 1.1220 direnci ön planda olabilir.

 

Alan YatırımEuro Dolar Parite , EUR/USD Paritesi Yorumu

EURUSD… Dolar’ın Değer Kazanması Euro’yu Baskılamaya Devam Ediyor… ABD tarafında açıklanan mevcut ev satışları ve konut satışlarındaki düşüşle birlikte paritede Euro lehine işlemler bir miktar artış görülürken, İngiltere Başbakanı Theresa May’in üç kez reddedilen anlaşmalı Brexit için yeni bir referandum yapılabileceğini açıklaması paritede sert yükseliş gözlemlendi. Ancak, global bazda değer kazanmaya devam eden Dolar pariteyi aşağı yönlü baskılamaya devam etmekte. Avrupa parlamentosu seçimlerinin Euro üzerindeki etkisi ile birlikte paritede olası yükselişlerin sınırlı kalabileceğini söyleyebiliriz. Bugün Euro tarafında ECB Başkanı Draghi ’nin ve ABD tarafında FED toplantı tutanakları parite üzerinde volatilite yaratabilir. Bununla birlikte 23-26 Mayıs tarihlerinde yapılacak olan Avrupa Parlamento seçimleri takip edilecektir.

 

Ekin Akbaş, Araştırma Yönetmeni, Tacirler YatırımEuro Dolar Parite , EUR/USD Paritesi Yorumu

Kısa vadeli düşüş kanalı bünyesindeki seyrine devam etmekte olan EURUSD paritesi, dolar endeksinde görülen yükseliş hareketi ile birlikte düşüş eğilimini sürdürüyor. Dolar endeksindeki güçlenmenin yanı sıra, Brexit sürecine ilişkin artan belirsizlikler, İtalya’da Başbakan Salvini’nin AB’nin bütçe ve borç limitlerini açıkça ihlal etme tehdidinin ardından yeniden alevlenen bütçe tartışmaları ve Euro Bölgesinde ekonomisinde görülen zayıflık gibi faktörler de euro üzerinde baskı yaratan faktörlerin başında geliyor. Bu gelişmelerin etkisi ile birlikte düşüş eğilimini koruyan parite, bu sabah saatlerinde 1,1150 seviyesinden işlem görüyor.

Dolar endeksinde, piyasalardaki faiz indirim fiyatlamalarına karşın Fed’in bu yıl içerisinde faiz indirimine gitmemesi ihtimali çerçevesinde orta vadede oluşabilecek yükseliş potansiyeli ve Euro Bölgesine yönelik siyasi ve ekonomik riskler ile birlikte EURUSD paritesindeki satıcılı seyrin devam edebileceği görüşündeyiz. EURUSD paritesinde geri çeklime hareketinin sürebileceğini ve paritenin önümüzdeki dönemde 1,11 seviyesi altını hedef alabileceğini düşünüyoruz. Bugün Avrupa Merkez Bankası Başkanı Draghi’nin yapacağı konuşma ve akşam saatlerinde açıklanacak olan FOMC Toplantı Tutanakları yakından takip edilecek.

 

Seda Yalçınkaya Özer, Araştırma Uzmanı – Euro Dolar Paritesi , EUR/USD Yorumu

Euro/Dolar’da ana trend zayıf 

Euro/Dolar paritesi haftanın ortasında 1.1150 seviyesinde hareket etmekte. Euro için ana hikayede önemli bir değişim yok. Ancak İtalya bütçesi ile İngiltere’de Brexit’e yönelik gelişmeler önümüzdeki günlerde Euro üzerindeki fiyatlamayı sınırlı da olsa yönetebilir. Bugün Avrupa Merkez Bankası Başkanı Draghi’ni konuşma yapması bekleniyor. Akşam saatlerinde ise Fed toplantısının tutanakları açıklanacak. Açıklamalar paritede hareketlilik yaratsa dahi ana trendi ihlal edecek büyüklükte bir dalgalanma yaşanmasını beklememekteyiz.

Teknik Analiz: Parite için teknik stratejimizi aynen koruyoruz. EURUSD’de alçalan trend eğilimi sürüyor. Dolaysıyla paritede yukarı yönde oluşan tepkilerin trend direncini kırmakta başarılı olamaması halinde yükselişler satış baskısıyla karşılanması beklenebilir. Paritede 1.1175 gibi önemli bir seviye aşağı yönde kırıldı. İkinci kritik destek noktası 1.1120 – 1.1110 aralığı. Paritede bu destek alanından 1.1240 seviyesine doğru teknik tepkilerin gelmesi makul karşılanabilir. Buna karşın 1.1120 – 1.1110 destek aralığının aşağı yönde kırılması halinde 1.10 seviyesine doğru güç kaybı yaşanması muhtemel olacaktır.

Destekler: 1.1120 / 1.1060 / 1.1000
Dirençler: 1.1175 / 1.1240 / 1.1340 

 

Muammer Demir, Araştırma Uzmanı, Ahlatcı Yatırım – Euro Dolar Paritesi, EUR/USD Yorumu

Dün, global piyasalarda Euro’da devam eden zayıf görünüm sonrasında paritenin 1,1141 seviyeleri civarına kadar gerilediği görüldü. Gün içerisinde, zayıf veri akışı ile birlikte küresel piyasalarda dolarda yaşanan değer kazanımı ve yaklaşan Avrupa Parlamentosu seçimlerinin Euro üzerinde baskıyı bir miktar artırması sonrasında paritenin günü düşüş ile tamamladığı izleniyor. Bugün, ECB Başkanı Draghi’nin açıklamaları ve Fed’in 30 Nisan-01 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirdiği toplantısına dair tutanakları takip edilecek.

Teknik olarak incelediğimizde, paritenin psikolojik seviyesi olan 1,1150 seviyesi fiyatlamaların seyri açısından belirleyici olmaya devam edebilir. Bu seviyenin yukarı yönlü geçilmesi durumunda 1,1200, 1,1240 ve 1,1270 direnç seviyeleri izlenebilir. Olası, bu seviyenin aşağı yönlü geçilmesi durumunda ise 1,1120, 1,1090 ve 1,1050 destek seviyeleri takip edilebilir.

 

Yusuf Kavak, Araştırma Uzmanı, Işık FX – Euro Dolar Parite , EUR/USD Paritesi Yorumu

Britanya Başbakanı Theresa May’in yeni Brexit Planı’nın açıklanacak olması ile parite tarafında alıcılı işlemler görüldü.  ABD’de açıklanan İkinci El Konut Satışları verisinin de beklenti altında kalması ile 1.1190 direncine doğru tırmanan parite, Theresa May’in açıklamaları sonrası Jeremy Corbyn’in muhalefet şerhini devam ettireceği yönündeki söylemleri ile yeniden geri çekildi ve 1.1160 bölgesinde dengelendi. Bugün, parite fiyatlamaları açısından dikkatlerimiz öncelikli olarak yine; Brexit ve Ticaret Savaşları gibi risklerin üzerinde olacak. Ayrıca, yarın başlayacak olan Avrupa Parlamentosu seçimlerine yönelik öngörüler, Avrupa Merkez Bankası(ECB)’nın faiz dışı meseleleri tartışacağı toplantısı ve FED’in 30 Nisan ve 1 Mayıs tarihlerinde yaptığı Federal Açık Piyasa Komitesi(FOMC) toplantılarına dair açıklanacak olan tutanaklar da oynaklıklara neden olabilir.

Teknik seviyeler;
Dirençler: 1.1190, 1.1240, 1.1265, 1.1285, 1.1300
Destekler: 1.1160, 1.1140, 1.1125, 1.1100, 1.1080

Avrupa Parlamentosu Seçimleri ve Euro’nun Geleceği, Alan Yatırım

 

Euro Dolar Stratejisi Nasıl Olmalı? Seda Yalçınkaya Özer

Euro Dolar Paritesi Ne Olur? 2019 – Dr. Dağhan Gökçe

İstanbul Şehir Üniversitesi Altın ve Kıymetli Metaller Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Dr. K. Dağhan Gökçe, Euro Dolar (EURUSD) paritesi hakkında yorumlarını Kanal Finans izleyicileri için paylaştı. Euro Dolar ne kadar düşebilir? Buradan yükselişe geçerse Euro Dolar ne kadar çıkabilir? 2019’da Euro Dolar ne olur?

 

Aradığınız Dolar Kuru Yorumları ise buraya, Euro Döviz kuruna ait yorumlar ise buraya bakabilirsiniz.