Ana sayfa Raporlar Forex Raporları Euro Dolar Pa...

Euro Dolar Parite Analizleri, Güncel EUR/USD Yorumları

PAYLAŞ

Euro Dolar Parite , EURUSD Ne Olur? Euro Ne Olur?

Günün en yeni Euro Dolar parite, EUR/USD paritesi yorumları ile teknik analizlerini aşağıda sıralı halde görebilirsiniz. Kurum ve uzmanlardan gelen en son yorum en üstte yer almaktadır. Aradığınız Dolar Kuru Yorumları ise buraya, Euro Döviz kuruna ait yorumlar ise buraya bakabilirsiniz.

17.08.2017 tarihli Euro Dolar Yorum ve EUR/USD Paritesi Analizleri

Enver Erkan, Araştırma Müdür Yardımcısı, KapitalFX – Euro Bölgesi Veri Analizi

EU’da enflasyon beklendiği gibi, çekirdekte bir kademe iyileşme…

Euro Bölgesi’nde TÜFE Temmuz ayında beklentilere paralel bir şekilde %0,5 gerilerken, yıllık enflasyon artışı da yine aynı şekilde beklentilere paralel %1,3 olarak gerçekleşmiş oldu. Enerji, gıda, alkol ve tütünün dışarıda bırakıldığı çekirdek enflasyon ise bir önceki yılın aynı dönemine göre %1,2 olarak gerçekleşti. Temmuz ayında mevsimsel etkilerle aylık bazda düşen fiyatların, kriz döneminden sonraki Temmuz ayı enflasyon ortalamasıyla uyumlu olması (ortalama -%0,6, -0,55’ten yuvarlama; 2017: -%0,5) manşet enflasyonun da Haziran ayındaki seviyesini korumasını sağlıyor. Çekirdek enflasyonun Haziran ayındaki %1,1 seviyesinden ivme kazancı yaşaması ise olumlu bir ayrıntı olarak değerlendirilebilir.

Alt kalemler itibariyle baktığımızda; mal yıllık %1,1, gıda, alkol ve tütün grubu yıllık %1,4, hizmetler %1,6, enerji %2,2, sanayi malları %0,9, enerji dışı sanayi malları %0,5 pozitif yönde katkı yapıyorlar. Hizmetlerde konut %1,3, ulaşım %2,2, iletişim -%1,8 oranındalar. Enerji, gıda ve hizmet kalemlerinin manşet enflasyonun üzerinde artış gösterdiği gözlemleniyor. Ana kalemlerden sadece mevsim gıdalarında ve iletişimde düşüş gözleniyor.

Madem ki Mario Draghi önümüzdeki hafta Jackson Hole konuşmasında “tapering” mesajı vermeyecek, o zaman piyasanın yine verilerden çıkarım yapması gerekliliği ortaya çıkıyor. Geçen aydan çok da ileride bir seviyede değiliz, en azından çekirdeğin biraz daha düzelmiş olması dezenflasyonist riskleri bir kademe düşürüyor. Ki, FOMC tutanaklarını yorumladığımızda da belirttik; şu anda enflasyon yaratamama Avrupa’da da, ABD’de de, Asya’da da bir sorun. Enerji fiyatlarındaki yükselişe şimdilik bel bağlayamıyoruz, çünkü malum petrol piyasası dengelenebilmiş değil ve hala çok fazla arz fazlası olması fiyatların aşağıda kalmasına neden oluyor. ECB’nin tapering açıklaması için Jackson Hole, Eylül ve Ekim birer seçenek olarak duruyorlar ve Jackson Hole’un şimdilik üzerine çizik atıldı, yine de belli olmaz.

Etkiye bakacak olursak; EUR yukarı doğru anlamlı bir tepki vermediği gibi baskı altında kalıyor. FOMC tutanaklarıyla gelinen 1,1780’de tutunma gerçekleşemedi, bu yüzden piyasa EUR short kalmaya devam ediyor. Özellikle daha önce gerilenen 1,17 ve altı bölgesi önemli bir destek ve burası geçilirse momentum biraz daha aşağı dönecektir. EUR’nun yukarı gitme isteğini sürdürmesi için 1,1660 desteğinin üzerinde kalmaya devam etmesi gerekli.

 

Ziraat Yatırım – Euro Dolar Parite, EUR/USD Yorumu

Dün güvercin Fed tutanakları sonrasında Dolar’da zayıflık gözlemledik. Dolar’daki zayıflıkla birlikte paritede takip ettiğimiz 1,1770 -1,1800 direnç bölgesine kadar yükseliş kaydedildi. Diğer yandan, basında çıkan haberlere göre Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Draghi’nin Jackson Hole toplantılarında yeni bir politika mesajı vermeyeceği iddia edildi. Avro’daki yükseliş sonrası Draghi’nin toplantıda güvercin tondaki söylemlerini artırma riski bulunmaktaydı. Şu aşamada bu riskin azaldığını, dolayısıyla bunun Avro’yu destekleyebileceğini söyleyebiliriz. Bugün ise toplantı tutanaklarında ECB’nin parasal genişleme programındaki görüşleri yakından izlenecektir. Tutanakların önemli bir mesaj vermemesi durumunda paritede yukarı yönlü hareketlilik sürebilir ki 1,1790 direncinin üzerinde 1,1845 seviyesi hedef olabilir. Aksi durumunda 1,1690 seviyesi tekrar hedef olabilir. Veri tarafında ise öğlen Avrupa Bölgesi’nde enflasyon, öğleden sonra ABD’de üretime yönelik veriler kısmi oynaklık yaratabilir.

 

Vahap Taştan, Araştırma Uzmanı, Alnus Yatırım – Euro Dolar Parite, EUR/USD Yorumu

EURUSD paritesi yayımlanan Fed tutanaklarından sonra yeniden 1,1775 direncini aşmaya çalışıyor. Yayımlanan tutanaklar üyelerin ABD’deki enflasyon konusunda kararsız kaldığını gösteriyor. Bu da direkt olarak faiz artırımının ertelenebileceğine yönelik algı yarattı ve Dolar’ın zayıflamasına neden olmakta. Genel yorum bu çerçevede Dolar negatif. Buna karşın paritenin 1,1775 direncine doğru hareketleri zayıf. Bu da Euro’daki görünümden kaynaklanıyor.

 

Deniz Yatırım – Euro Dolar Parite, EUR/USD Yorumu

FED tutanakları sonrasında yılın kalanında olası faiz artışına ilişkin beklentilerde zayıflama dikkat çekerken, buna bağlı Dolar’daki değer kaybının etkisi ile paritede yukarı yönlü hareketler görüldü. Yükselişlerin devamı durumunda kısa vadeli düşüş trendinin geçtiği 1.1815 ile Cuma günü görülen en yüksek seviye olan 1.1846 seviyeleri en yakın direnç noktaları olarak karşımıza çıkarken bu bölgenin üzerinde kapanışlar sırasıyla bu ayın zirvesi olan 1.1910 ile 2012 yılında görülen en düşük seviye olan 1.2043 dirençlerini gündeme getirebilir. Dünkü yükseliş ile 20 günlük ortalaması olan 1.1760 seviyesinin üzerine atan parite için bu seviyenin altına geri çekilmeler dün görülen en düşük seviye olan 1.1681 seviyesini bir sonraki destek noktası olarak gündeme getirebilir.

DESTEK : 1.1760 – 1.1681 – 1.1612 DİRENÇ : 1.1815 – 1.1846 – 1.1910

 

Şeker Yatırım – Euro Dolar Parite, EUR/USD Yorumu

Gün içerisinde 1.1680’i gören parite tekrar toparlandı ve tutanakların da etkisiyle 1.7766’dan kapandı. Doların zayıf seyretmesi halinde alımlar 1.18’e kadar sürebilir. Yükselişin gerçekleş- mesi için bu direncin aşılması gerekir bu durumda hedef olarak 1.1909 izlenebilir. Aksi halde 1.1767’deki ortalamasının kırılması durumunda 1.1722’ye kadar satışlar artabilir.

 

Ekin Akbaş, Araştırma Yönetmeni, Tacirler Yatırım –  Euro Dolar Parite , EUR/USD Paritesi Yorumu

İstikrarlı Bir Geri Çekilme, Bu Seviyeye Dek Düşüş Bekliyoruz

FOMC’nin Temmuz ayı toplantı tutanaklarına göre yetkililikler düşük seyretmekte olan enflasyon nedeniyle bir sonraki faiz artırımının zamanlaması konusunda fikir birliğine varamadılar. Temmuz ayı toplantısında birçok yetkili, düşük kalan enflasyona ilişkin endişeleri kabul ederken, enflasyon risklerinin aşağı yönlü olabileceğin de altını çizdiler. Fed üyeleri, bilanço azaltımının yakın zamanda başlayacağının altını çizmiş olsa da, faiz artırımı ve enflasyon konusundaki endişeli ifadeler piyasa tarafından oldukça olumsuz fiyatlandı ve dolar endeksi sert bir şekilde değer kaybetti. Dolar endeksindeki gerileme ile birlikte 1,16’lı seviyelerden yönünü yukarı çeviren ve 1,1770 seviyesi üzerine çıkan EURUSD paritesi, bu sabah saatleri itibariyle güçlü seyrini korumakta. Paritedeki kısa vadeli gidişat açısından bugün içerisinde ABD ve Avrupa’dan gelecek olan verilerin yanı sıra Avrupa Merkez Bankası tarafından açıklanacak olan Temmuz ayı toplantı tutanakları da yakından takip edilecek. EURUSD paritesindeki orta vadeli görünüme bakıldığında 1,1850 seviyesinin uzun vadeli (1997 yılından bu yana) oldukça önemli ve güçlü bir direnç seviyesi olarak çalıştığı görülüyor.

Bu nedenle, EURUSD paritesindeki mevcut rallinin 1,1850 seviyesi civarında sekteye uğrayabileceğini ve paritenin 1,1850 seviyesinin aşamaması durumunda istikrarlı bir geri çekilme gerçekleştirebileceğini düşünüyoruz. Paritedeki güncel teknik seviyelere bakacak olursak: Bu sabah saatleri itibariyle 1,1780 seviyesinden işlem görmekte olan EURUSD paritesinde, 1,1758 seviyesi destek, 1,1818 seviyesi ise direnç konumunda. Paritede 1,1818 direncinin yukarı yönlü kırılması durumunda bir sonraki direnç seviyemiz 1,1861, 1,1758 desteğinin aşağı yönlü kırılması durumunda ise bir sonraki destek seviyemiz 1,1711.

Eda Önder Öztürk, Araştırma Uzmanı, Alan Yatırım – Euro Dolar Parite , EUR/USD Paritesi Yorumu

Dün ABD Doları’nın global bazda değer kaybetme eğilimi sonrasında Euro da gelişmiş ülke para birimlerine eşlik etti. Euro günü ABD Doları karşısında %0,27 değer kazancı ile tamamladı.

Teknik olarak bakıldığında, EURUSD paritesinde yükselişlerin görülebilmesi için 1,1720 seviyesi üzerinde kalıcılık sağlanması önem arz etmekte olup, yükselişlerde 1,1800 ve 1,1840 direnç seviyeleri hedeflenebilir. Paritede görülebilecek gevşemelerde 1,1670 ve 1,1600 seviyeleri izlenebilecek destek seviyeleridir.

 

Işık FX – Euro Dolar Parite Yorum

Paritede gün boyunca hareketli bir süreç takip etmiştik. İlk olarak ECB Başkanı Draghi’nin Jackson Hole toplantısında yeni bir politika mesajı vermeyeceği öne sürülerek, piyasalarda bir anlamda kafa karışıklığı yarattı. Çünkü odak biraz daha ay sonunda gerçekleşecek toplantıda Draghi’nin para politikasına ilişkin mesaj bırakması yönündeydi. Draghi’nin sonbahar aylarına kadar para politikası hakkında konuşmayı düşünmediği ise öne sürülen bilgiler arasında. Öte yandan akşam saatlerinde ise gözler Fed tutanaklarında idi. Fed yetkilileri gelecekteki faiz artırımlarının ne zaman yapılacağına dair fikir birliğine varılamazken, bilanço küçültme sürecine ise görece yakın zamanda başlanabileceği karar metninde yer aldı. Piyasaların tam anlamıyla beklentisini karşılayamayan Fed’in bu tutumu dolarda güç kaybını da beraberinde getirdiğini gördük. Teknik olarak, 1.1800 direncinin üzerinde çıkılması ve kalıcılığın sağlanması halinde 1.1830-1.1860 aralığı gündeme gelebilir. Olası geri çekilmelerde ise 1.1720-1.1680 destekleri takibimize yeniden girebilir.

 

Seda Yalçınkaya, İntegral Yatırım – Euro Dolar Parite , EUR/USD Paritesi Yorumu

EURUSD paritesine Fed desteği 

Fed tutanaklarında üyelerin faiz artırımı konusunda bölünmüş bir görünüm sergilemesi ve Trump’ın danışmanlar konseyini fesh etmesinin ardından ABD doları dün global piyasalarda değer kaybetmeye başladı. Dolar endeksi DXY 94 seviyelerinden 93.30 seviyelerine gerilerken, EURUSD paritesi de forexpiyasalarında 1.1720 seviyelerinden 1.1776 seviyelerine kadar yükselmiş durumda. Eylül ayında faiz artırma beklentileri ise %14 seviyesine gerilemiş görünüyor. Paritedeki 1.17-1.20 aralığında dalgalanma bir süre daha devam edecek görünüyor. Bugün Euro bölgesinde temmuz ayı TÜFe verileri izlenecek. Yıllık TÜFE önceki ay %1.3 seviyesinde gerçekleşmişti. Beklentiler %1.2 seviyesine gerileyeceği yönünde bulunuyor. ABD kanadında ise haftalık işsizlik başvuruları, temmuz ayı sanayi üretimi ve öncü gösterge endeksi verilerini alıyor olacağız. Akşam saatlerinde ise Fed üyesi Kaplan konuşacak.

Teknik analiz: Teknik olarak 1.1720 desteği üzerinde yatay seyirler devam ediyor. EURUSD paritesinde genel olarak 1.1720-1.19 arasında yatay sürecin devam edeceğini düşünüyoruz. Göstergeler halen yukarı yönü destekliyor.

Destekler: 1.1720 / 1.1680 / 1.1610
Dirençler: 1.1840 / 1.19 / 1.20

 

Ahlatcı Yatırım – Euro Dolar Parite, EUR/USD Yorumu

Dün Euro Bölgesi ekonomisi ikinci çeyrekte beklentilere paralel yüzde 0,6 büyüdüğünü gördük. Diğer taraftan ECB’ye ait bir yetkili, Draghi’nin Jackson Hole toplantısında politika değişikliğine dair açıklamada bulunmayacağını belirtti. FOMC tutanakları sonrasında artan enflasyon endişeleri ile değer kaybeden Dolar’ın paritede yükseliş isteğini arttırdığı görülmekte. Bugünün başlıca veri akışına bakacak olursak, Euro Bölgesinde enflasyon ABD’de ise birçok verinin yanı sıra sanayi üretimi verisi önemle takip edilecek.

EURUSD paritesinde yukarı yönlü hareketlerin devamında 1,1780 seviyesi üzerinde kalıcılık sağlanırsa yükselişler 1,1850 direnç seviyesine dek sürebilir. Aşağıda ise ana destek noktası olarak 1,17 desteği takip edilmeye devam ediliyor.

 

Serkan Uludağ, Meksa Yatırım – Euro Dolar Parite , EUR/USD Paritesi Yorumu

EURUSD için günün kritik seviyesinin 1,1776 olduğunu paylaşmıştık. Akşam saatlerinde Amerika dan gelen haberler sonrasında bu direnç bölgesine kadar hareketine devam etti. Gün içinde buranın üzerinde tutunmayı başaramazsak, 1,1741 1,1704 1,1680 ve 1,1643 desteklerine doğru geri çekilmeler ile karşılaşma ihtimalimiz artabilir. Ancak belirttiğimiz 1,1776 bölgesinin üzerinde kalıcılık sağlayabilirse, 1,1805 1,1838 ve 1,19 a doğru yukarı hareketin önü açılabilir.

 

 

PAYLAŞ