Ana sayfa Raporlar Forex Raporları Euro Dolar Pa...

Euro Dolar Parite Analizleri, Güncel EUR/USD Yorumları

PAYLAŞ

Euro Dolar Paritesi , EURUSD Ne Olur?

Günün en yeni Euro Dolar, EUR/USD paritesi yorumları ile teknik analizlerini aşağıda sıralı halde görebilirsiniz. Kurum ve uzmanlardan gelen en son yorum en üstte yer almaktadır.

18.05.2018 tarihli Euro Dolar Yorum ve EUR/USD Paritesi Analizleri

Ziraat Yatırım – Euro Dolar Parite , EUR/USD Paritesi Yorumu

Bir süredir Dolar’daki hareketlerle yön bulmaya çalışan parite, İtalya’ya yönelik risklerin tekrar gündeme gelmesiyle Avro’daki baskıdan etkilendi. Baskı altında kalmaya devam eden parite dün 1,1777 seviyesine kadar gerilerken günü 1,1795 seviyesinden kapattı. Bu sabah ise dünkü kapanışın üzerinde fiyatlamalar gözlemlerken, genel olarak Dolar’ın dirençli durması ve Avro’nun güçlenememesi, pariteyi baskılamaya devam edebilir. Teknik seviyelere baktığımızda, 1,1770 desteğinin altında 1,1740 bir sonraki hedef olabilir. Olası yükselişlerde ise 1,1840 direncinin üzerinde 1,1880 tepki gelebilecek ana direnç olarak izlenebilir.

 

Serkan Uludağ, Analist – Euro Dolar Parite , EUR/USD Paritesi Yorumu

EURUSD 1,1864 seviyesini günlük kırılma seviyesi olarak kullanmaya devam ediyoruz. 1,1864 altında fiyatlanmalar izlersek, piyasadaki satıcılar yoğunlaşarak 1,1764 1,1741 ve 1,1715 desteklerine doğru aşağı hareketin önü açılabilir. Ancak 1,1864 üzerinde kalmayı başarırsak, ile 1,1880 1,1914 e doğru hn devamı mümkün olabilir. (Meksa Yatırım)

 

Deniz Yatırım – Euro Dolar Parite , EUR/USD Paritesi Yorumu

Küresel piyasalarda dolarda yaşanan toplarlanmaların etkisiyle hafta başından itibaren sert geri çekilen parite 1.1800 seviyesinin üzerinde tutunamaya çalışıyor. Göstergeler aşırı alım bölgesinden yükselişlere işaret ederken, yaşanılacak yükselişlerde son bir aydır gözlemlenen düşüş trendinin üst bandı 1.1902 seviyesinde direnç oluşturuyor. Yükselişlerin satış baskılarını artıracağını düşündüğümüz parite için Çarşamba günü görülen en düşük seviye olan 1.1764, 21 Kasım dip seviyesi 1.1713 öncesindeki destek noktasını oluşturuyor.

DESTEK : 1.1764 – 1.1713 – 1.1554 DİRENÇ : 1.1902 – 1.1974 – 1.2021

 

Garanti Yatırım – Euro Dolar Parite , EUR/USD Paritesi Yorumu

İtalya’da koalisyon kurulması konusunda büyük ölçüde uzlaşma sağlayan sistem karşıtı Beş-Yıldız Partisi ile Göçmen Karşıtı Lig’in borç yapılandırması ya da affı isteyeceğine dair haberler bu hafta Euro’yu baskı altında bıraksa da, bu iddialar kısa sürede yalanlandı. Hafta ortasında 1.1760’lara gerileyerek yıl içinde gördüğü en düşük seviyeleri kaydeden EUR/USD paritesi bu sabah 1.18’in üzerinde bulunuyor. Pozisyonlamadaki görünüm, yatırımcıların Euro’daki orta-uzun vadeli pozitif görüşünü koruduğuna ve son hareketin çekirdek pozisyonlarında sadece sınırlı ölçüde çıkış getirdiğine işaret ediyor. Bu akşam 15 Mayıs haftasına ilişkin CFTC verileri yayımlanacak. EUR/USD’de 1.24’lü seviyelerden başlayan düzeltme hareketinin güç kaybetmeye başladığı düşüncesindeyiz. EUR/USD’nin 1.1750’lerde destek bulabileceği beklentisindeyiz.

 

Şeker Yatırım – Euro Dolar Parite , EUR/USD Paritesi Yorumu

Üst üste beşinci haftayı da satıcılı sonlandırmaya hazırlanan EURUSD paritesi 1.18 seviyesinin etrafında kararsız bir seyirde fiyatlanmakta. Bu seviyeden destek alarak yükselmesi halinde paritede 1.1860 ve 1.1920 dirençlerine doğru yükselişler görülebilir. 1.18 aşağısındaki fiyatlamalarda ise paritede 1.1735 desteği önemini korumaktadır.

 

Ekin Akbaş, Araştırma Yönetmeni –  Euro Dolar Parite , EUR/USD Paritesi Yorumu

Dolar endeksindeki yükseliş eğilimi ve zayıf euro ile birlikte EURUSD paritesinin aşağı yönlü hareketine devam ettiğini görmekteyiz. Dün yeniden 1,18 seviyesine altına sarkarak 1,1777 seviyesine kadar gerileyen parite, bu sabah saatleri itibariyle 1,18 seviyesinin hemen üzerinde hareket ediyor. İtalya’da kurulma aşamasında olan yeni koalisyon hükümetinin yarattığı belirsizlik euro üzerinde baskı yaratmaya devam ediyor. İtalya’nın popülist partileri olan Beş Yıldız ve Kuzey Ligi (League) partilerinin liderlerinin, başbakanlık için aday gösterecekleri isim konusunda ilerleme kaydettikleri ve hükümet programında anlaşma sağladıkları belirtildi. Popülist liderlerin Avrupa Birliği anlaşmalarında değişiklik yapma konusundaki ısrarı piyasalarda endişeli bir hava oluşmasına neden oluyor. İtalya’da kurulma aşamasında olan yeni koalisyon hükümetinin yarattığı belirsizlik nedeniyle değer kaybeden euro, dolar endeksindeki yükseliş hareketini besleyen nedenler arasında yer alıyor. Bu belirsizlikler ve güçlü dolar endeksi ile birlikte gerileyen EURUSD paritesinin ise bu sabah saatleri itibariyle 1,18 seviyesi üzerinde hareket ettiğini görüyoruz. Bu noktada paritenin kısa vadede düşüş eğilimini korumasını ve yükseliş hareketlerinin cılız kalmasını beklemekteyiz.

Paritedeki kısa vadeli teknik seviyelere bakacak olursak: Bu sabah saatleri itibariyle 1,1807 seviyesinden işlem görmekte olan EURUSD paritesinde, 1,1758 seviyesi destek, 1,1815 seviyesi ise direnç konumunda. Paritede 1,1815 direncinin yukarı yönlü kırılması durumunda bir sonraki direnç seviyemiz 1,1861, 1,1758 desteğinin aşağı yönlü kırılması durumunda ise bir sonraki destek seviyemiz 1,1711. (Tacirler Yatırım)

 

Seda Yalçınkaya Özer, Araştırma Uzmanı – Euro Dolar Parite , EUR/USD Paritesi Yorumu

Euro/Dolar’da 1.18 inadı sürüyor

Parite, 50 haftalık ortalaması aşağı yönde kırması sonrası 1.18 seviyesi üzerinde kalmakta inat ediyor. Küresel piyasalarda ABD Dolarının baskısı sürüyor. ABD 10 yıllık tahvil faizleri yüzde 3.12 seviyesine ulaştı. Bu da paritenin aşağı yönlü hareketini destekleyen bir unsur. Şimdilik İtalya siyasetinden gelen ılımlı haberler paritenin Euro kısmına destek vermiş olabilir ancak dolara olan ilginin artarak devam etmesi paritenin 1.18 seviyesindeki tutunma çabalarını boşa çıkartabilir. Ana yön aşağı olmaya devam ediyor. Bugün Euro Bölgesinde açıklanacak önemli bir veri yok. ABD’de ise Fed Eyalet Başkanlarının açıklamalarını takip etmek enflasyon vurgusunu anlamak için önemli olabilir.

Teknik Analiz: EUR/USD paritesinde ana yön aşağı olmaya devam ediyor. 1.1920 direnç alanı üzerine yerleşik seyirler olmadığı sürece yukarı yönlü ataklar sınırlı kalacaktır. Şimdilik 1.18 seviyesinde tutunma çabalarını normal karşılamakla birlikte güçsüz buluyoruz. Gevşeme eğiliminde ilk takip edeceğimiz destek noktası 1.1730 olacaktır.

Dirençler: 1.1920 (50 haftalık ort.) / 1.2090 / 1.2200 (22 haftalık ort.)
Destekler: 1.1730 / 1.1610 / 1.1500

 

Serkan İşlek, Araştırma Uzmanı – Euro Dolar Parite , EUR/USD Paritesi Yorumu

Dün, Avrupa Liderler Zirvesi’nde yetkililerin gerek İran nükleer anlaşmasının geleceği gerekse ABD ile olan gümrük tarifelerine ilişkin açıklamaları takip edilirken son günlerde Euro varlıklarında baskılanmaya neden olan İtalya koalisyon görüşmelerinde anlaşma sağlandı. Hatırlayacağımız gibi AB karşıtı olarak bilinen; 5 yıldız Hareketi ve Kuzey Ligi Partisi’nin kurmayı düşündüğü koalisyon görüşmelerinde: İtalya’nın, Avrupa Merkez Bankası’na olan 250 Milyar Euro’luk borcunun silineceği yönünde çıkan haberler dikkat çekmişti. Dün ayrıca ECB Başkan Yardımcısı Vitor Constancio’nun açıklamaları önemli olurken, kurlardaki aşırı oynaklık konusunda her zaman endişeli olduklarını ama Euro konusunda rahat olduklarını belirtti.

ABD tarafında ise tahvil getirilerinde yaşanan yükselişler piyasa tarafında etkisini sürdürürken dün açıklanan Philadelphia FED İmalat Endeksi beklentilerin üzerinde gerçekleşti. Ülkenin haftalık İşsizlik Maaşı Başvuruları ise beklentilerin biraz üzerindeydi.  Bugünkü ekonomik takvimde; ABD tarafında önemli bir veri akışı bulunmazken, Euro Bölgesi’nden Ticaret Dengesi, Almanya’dan ise ÜFE rakamları takip edilecek. Ayrıca yerel FED Başkanları ve FOMC üyelerinden gelecek açıklamalar da önemli olabilir.

Teknik olarak bir aydır devam eden düşen kanalı takip etmekteyiz. Şuan için 1.1790-1.1815 aralığında fiyatlanan paritede, 1.1790 altına geri çekilmelerde 1.1775, 1.1730 ve 1.1710 destek noktaları takip edilebilir. 1.1815 üzerinde kalıcılıkta görülebilecek alım ağırlıklı işlemlerde ise izlenebilecek dirençlerimiz 1.1840, 1.1870 ve 1.1890 seviyelerinde bulunmakta. (Işık FX) 

 

Özgecan Özdemir, Araştırma Uzmanı – Euro Dolar Parite, EUR/USD Yorumu

Dolar endeksinde yükselişin 1,18 seviyesi altını gündeme getirdiği paritede fiyatların 1,18 seviyesi üzerinde durulduğunu görüyoruz. Ayrıca ABD 30 yıl vadeli hazine tahvillerinde meydana gelen yükselişin Dolar’daki kazançları yukarı yönlü tetiklediği görülüyor. ABD’de Philadelphia Fed İmalat Endeksi 34,4 ile bir önceki ay verisinin oldukça üzerinde gelirken, haftalık işsizlik maaşı başvuruları sınırlı da olsa artış gösterdi. Bu gelişme sonrasında Dolar’ın güçlü duruşunu korumaya devam ettiğini görüyoruz. Bugün piyasalar haftanın diğer günlerine oranla nispeten sakin.

EURUSD paritesinde 1,18 seviyesi altı kapanışlar tekrardan geri çekilmelerin yoğunlaşmasına yol açabilir. Haftanın 1,18 seviyesi üzerinde sonlanması ise sınırlı toparlanmayı beraberinde getirebilir. (Ahlatcı Yatırım)

17.05.2018 tarihli Euro Dolar Yorum ve EUR/USD Paritesi Analizleri

İş Yatırım – Euro Dolar Parite , EUR/USD Paritesi Yorumu

17 Mayıs Perşembe günü Avrupa tarafında piyasaları etkileyecek çok önemli bir veri yok, ABD tarafında ise her Perşembe olduğu gibi haftalık işsizlik maaşı başvuruları ve devam eden başvurular takip edilecektir, ayrıca Bloomberg tüketici güven endeksi ve öncü endeks gün içerisinde öne çıkan veriler arasında. EURUSD paritesi gün içerisinde 1.18 seviyesinin altını test etse de bu bölgeden destek almayı başarmış durumda ve yatay hareketle 1.1810 seviyelerinden işlem görüyor. 14 günlük RSI indikatörü 28 seviyelerinde ve aşırı satım bölgesine yerleşmiş durumda. 1.18 seviyesinin kırılması durumunda 1.1760 seviyesine kadar önemli bir destek göze çarpmıyor. Olası bir yukarı yönlü harekette ise 1.1853 ve 1ç1898 seviyeleri takip edilecek direnç noktaları olacaktır.

 

Kudret Ayyıldır, Araştırma Müdür Yardımcısı – Euro Dolar EURUSD Yorumu 02.05.2018

EURUSD, 1,1500 beklentimiz devam ediyor!

ABD’nin yeni Başkanı Trump’ın Obama’dan koltuğu devralması sonrasında Dolar Endeksinin 2017 yılı genelinde, 2018 yılı başlarında kaydettiği negatif performans, EURUSD paritesinde önemli yükselişler oluşturdu. Fed’in şahin tavrına rağmen Trump faktörü ve Avrupa başta olmak üzere İngiltere, Japonya ve Kanada gibi Merkez Bankalarının genişlemeci politika yerine sıkılaştırıcı görünüme yönelebileceği algısı ile birlikte değer kaybını hızlandıran endeks, paritenin 1,2495 – 1,2600 bölgesine yaklaşmasına imkan tanıdı.

1,2554 seviyesini test etmesi ardından pariteye yönelik 1,3000 beklentilerinin yüksek sesle konuşulduğu bir ortamda özellikle 1,2495 – 1,2600 bölgesi altındaki seyrin devam etmesi sebebiyle 2018 yılının geneline ilişkin negatif beklentimizi gündemimizde yer vermiş ve 1,3000 beklentilerinin aksine 1,2090 / 1,2100 bölgesine doğru geri çekilmelerin ilk etapta etkin bir rol oynayacağını izah etmiştik raporlarımızda.

EURUSD paritesi, özellikle Nisan ayının son zamanlarında gerçekleştirdiği negatif fiyatlama davranışı ile birlikte vurguladığımız ilk hedef bölgesine (1,2090 / 1,2100 bölgesi) ulaştı ve Mayıs ayının henüz başında olmamıza rağmen de ilgili negatifliğini 1,1980 seviyesine taşıdı.

Son süreçte yaşanılan geri çekilme, EURUSD paritesine yönelik yeni bir dönemin başlayabilmesi adına ve 1,1500 / 1,3000 kıyaslamasında en başından beri üzerinde durduğumuz 1,1500 seviyesine doğru olası geri çekilmeleri güçlendirmektedir.

Dolar endeksinin uzun bir süredir etkisini sürdürdüğü negatif trend görünümünü sonlandırması ve yeni pozitif görünümüne adapte olması da, 1,1500 beklentimizi yüksek sesle konuşmamıza imkan tanıyabilir. Bu sebeple de Mayıs ayı özellikle de Haziran ayı yoğun makro gündemi ile birlikte EURUSD paritesine yönelik 1,1500 seviyesi gündemimizde yer almayı sürdürebilir.

Teknik olarak EURUSD paritesini değerlendirdiğimizde, 2018 yılı geneline ilişkin üzerinde ısrarla durduğumuz 1,2495 bariyeri ile sonlanan yükseliş trendinin güncel alt noktası 1,2290 seviyeleri altında Mayıs ayına yönelik negatif beklenti ön plandadır.

EURUSD paritesi 1,2290 ve 1,2495 bariyerleri altında kalmayı sürdürürse, negatif fiyatlama davranışını 1,1905 başta olmak üzere 1,1731 ve 1,1509 seviyelerine taşımak / yaklaştırmak isteyebilir. Özellikle de son süreçte dikkatleri üzerine çeken 1,2090 seviyesi altındaki seyrin devam etmesi, 1,1500 hedef beklentimizin gündemde kalmasını sağlayabilir. Aksi takdirde yani 1,2090 seviyesi üzerindeki kalıcı hareketler (tercihen günlük kapanış), 1,2290 ve 1,2495 gibi seviyelere doğru tepki düşüncesini gündeme taşıyabilir. Ancak bu tür bir çıkış oluşsa dahi 2018 yılına yönelik beklentinin 1,2495 – 1,2600 bölgesi altında negatif olduğu unutulmamalıdır.

Mayıs, özellikle de Haziran ayı makro gündem yoğun!

ABD ekonomisine ilişkin önemli makro-ekonomik göstergelerdeki iyileşme, özellikle enflasyon dinamiğindeki pozitif seyir, Fed’in faiz artışına olan inancı güçlendirmekle birlikte şahin görünümüne kaldığı yerden devam edebilme ihtimalini gündemde tutmaktadır. Bu düşünce ile Dolar endeksindeki olası pozitif düşünce desteklenmekle birlikte endeks dinamiğini negatif yönde etkileyen en önemli husus ise Trump politikalarıdır. Eğer yeni süreçte Trump’ın atacağı adımlar / alacağı aksiyonlar Dolar tarafındaki pozitif algıyı değiştirmezse, EURUSD paritesi 1,1500 hedefine ulaşma hususunda istekli bir profil çizebilir.

Avrupa tarafında ise makro-ekonomik gelişmeler içerisinde büyümenin güçlü seyrine devam ettiğini ancak aynı durumun PMI (satın alma müdürleri endeksi) ve Enflasyon verileri ile desteklenmediğini söyleyebiliriz. Bu sebeple de Haziran ayında tamamlanacak olan varlık alım programının devam edebilme beklentisinin gündemde yer alması ve şahin duruştan ziyade güvercin görünümün etkin bir rol oynayacağı düşüncesi, EURUSD paritesinin Euro negatifliği ile birlikte 1,1500 hedefine ulaşabilme düşüncesine destek verebilir.  Ayrıca İtalyan 5 – Yıldız hareketi lideri Di Maio, league lideri Salvini’ye Haziran’da erken seçim talebini destekleme çağrısı yapması da seçimlere yönelik belirsizliği ortadan kaldıran Avrupa için yeni bir politik belirsizlik adı altında Euro bazlı negatif senaryoların desteklenmesine imkan tanıyabilir.

Avrupa ve ABD dinamiklerine yönelik özet makro bilgileri bu şekilde izah ettikten sonra EURUSD paritesine yönelik dikkat edilmesi gerekilen en önemli takvim bilgilerini aşağıda aktarabiliriz.

  • 04 Mayıs 2018 – Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) Açıklaması
  • 04 Mayıs 2018 – ABD istihdam verileri (Tarım Dışı İstihdam, İşsizlik Oranı, Ortalama Saatlik Kazançlar)
  • 01 Haziran 2018 – ABD istihdam verileri (Tarım Dışı İstihdam, İşsizlik Oranı, Ortalama Saatlik Kazançlar)
  • 13 Haziran 2018 – Fed Ekonomik Projeksiyonlar ve Başkan Powell’ın açıklamaları
  • 14 Haziran 2018 – ECB Faiz kararı ve Başkan Draghi’nin açıklamaları
  • 18 – 20 Haziran 2018 – ECB’nin Portekiz’de Sintra Konferansı’na (Avrupa’nın Jackson Hole’u) Draghi, Powell gibi önemli Merkez Bankalarının yöneticileri katılacak.
  • ** Haziran 2018 – İtalya Erken Seçim İhtimali

 

 

 

Aradığınız Dolar Kuru Yorumları ise buraya, Euro Döviz kuruna ait yorumlar ise buraya bakabilirsiniz. 

PAYLAŞ