Ana sayfa Raporlar Forex Raporları Güncel GBP/US...

Güncel GBP/USD Paritesi, Sterlin Dolar Yorumları ve Analizleri

Sterlin Ne Kadar?

Sterlin Dolar GBP/USD paritesi yorumları ile teknik analizlerini aşağıda sıralı halde görebilirsiniz. Kurum ve uzmanlardan gelen en son yorum en üstte yer almaktadır. Buradaki analizler içinde İngiltere’de açıklanan son ekonomik veriler, politik gelişmeler ile olası etkileri, Brexit ve Britanya ile ilgili güncel siyasi haberler de özet olarak bulunmaktadır.

100.000 TL Paranız Olsa Nasıl Yatırım Yapardınız? Sanal Para ile Deneyin!

19.07.2019 tarihli Sterlin Yorum, GBP/USD paritesi yorumları ve teknik analizleri

Gedik Yatırım – Pound Dolar GBP/USD Sterlin Yorumu

Dün İngiltere ve ABD tarafındaki haber akışlarının pariteyi desteklediğini izledik. İngiltere’de açıklanan perakende satışlar verisi beklentilerden oldukça üzerinde gerçekleşmesi ve parlamentonun anlaşmasız Brexit’i zorlaştıracak bir değişikliği kabul etmesinin yanı sıra FED yetkililerinin 50 baz puanlık indirim beklentilerini kuvvetlendirdiklerine yönelik haberler dün pariteyi olumlu etkileyen faktörlerdi. Bugün ABD tarafında Michigan tüketici güven endeksi verisi takip edilecek. Paritede bugün yukarıda 22 günlük üssel ortalamalarının bulunduğu 1,2560 seviyesinin üzerinde sırasıyla 1,2580 ve 1,2608 seviyeleri direnç bölgeleri olarak izlenebilir. Aşağıda ise 9 günlük üssel ortalamalarının bulunduğu 1,2511’in altında sırasıyla 1,2480 ve 1,2440 destek seviyeleri olarak takip edilebilir.

 

Muammer Demir, Araştırma Uzmanı, Ahlatcı Yatırım – Sterlin Dolar GBP/USD Yorumu

Dün, İngiltere’de açıklanan Perakende Satışlar verisinin beklentilerin üzerinde artış göstermesi sonrasında Sterlin’de yaşanan değer kazanımları ile birlikte paritenin fiyatlamalarda 1,2557 seviyeleri civarını test ettiği görüldü. ABD’de açıklanan Philadelphia Fed İmalat Endeksi verisi Temmuz ayında piyasa beklentisi üzerinde gerçekleşirken, açıklanan veri sonrasında dolarda kısa süreli değer kazanımları yaşandığı görüldü. Gün içerisinde, İngiltere Parlamentosu’nun anlaşmasız Brexit’i zorlaştıran önergeyi onayladığı açıklandı. Diğer taraftan, ABD’nin İran’a ait İHA’yı düşürdüğünü açıklaması sonrasında dolarda volatilitenin arttığı görülüyor.

Bugün, ABD’de açıklanacak olan öncü Michigan Tüketici Güveni verisi ve FOMC Üyesi Bullard’ın açıklamaları dolar bazlı fiyatlamalar açısından yakından takip edilecek.

Teknik olarak incelediğimizde,  paritenin psikolojik seviyesi olan 1,2500 seviyesi fiyatlamaların seyri açısından belirleyici olmaya devam edebilir Bu seviyenin yukarı yönlü geçilmesi durumunda 1,2590, 1,2620 ve 1,2650 direnç seviyeleri takip edilebilir. Olası, bu seviyenin altına sarkmalarda ise 1,2470, 1,2450 ve 1,2400 destek seviyeleri izlenebilir.

 

Yusuf Kavak, Araştırma Uzmanı, Işık FX – Pound Dolar GBPUSD Yorumu

İngiltere tarafında Brexit konusu gündemde yer almaya devam ediyor. Özellikle dün, AB Brexit Baş Müzakerecisi Michael Barnier’ın: Brexit anlaşmasının yeniden görüşmelere açık olmadığına ilişkin açıklamalarına karşın, İngiltere parlamentosunun anlaşmasız Brexit’i zorlaştıracak bir değişikliği kabul etmesi; piyasadaki tedirginliği bir miktar da olsa törpüleyerek Sterlin varlıklarını güçlendirdi. Öte yandan İngiltere’den takip ettiğimiz Perakende Satışları rakamlarındaki olumlu tablo da Sterlin lehine hareketleri destekledi. ABD tarafında ise; olumlu gelen verilere rağmen, akşam saatlerinde FED yetkililerinden gelen güvercin tonda söylemler; FED’in, Temmuz ayında daha fazla faiz indirebileceğine yönelik beklentileri artırdı ve paritedeki alış yönlü işlemleri hızlandırdı. Parite açısından, bugün de yine dikkatlerimiz; Ticaret Savaşları, İran Nükleer Anlaşması ve Brexit’e yönelik haber akışlarının yanı sıra, majör merkez bankası yetkililerinden gelebilecek açıklamalarda olacak. Ekonomik takvimde ise; İngiltere’den önemli bir veri akışı beklenmezken, ABD’den Michigan Üniversitesi Anketleri takip edilecek. 

Teknik seviyeler;
Dirençler: 1.2555, 1.2590, 1.2625, 1.2660, 1.2680
Destekler: 1.2525, 1.2500, 1.2480, 1.2455, 1.2410

 

İş Yatırım – Pound Dolar GBP/USD Sterlin Yorumu

11.07.2019 – Powell’ın yarıyıl değerlendirme toplantısında yaptığı açıklamalarda global ekonomik büyüme, ticaret savaşlarının belirsizliği ve halen enflasyon tarafında istenilen momentumun görülmediğini yinelemesi 31 Temmuz’daki FOMC toplantısındaki faiz indirim beklentilerini güçlendirirken (vadelilerde 25bps indirim %77,5 – 50bps indirim ise %22,5 fiyatlanmakta), Dolar endeksi 97,12’deki 100 günlük ortalamasının altında kapandı. Bugün ise Senato Bankacılık komitesinde konuşacak olan Powell’a ek olarak oy veren üyelerden Williams ve Quarles’in açıklamaları takip edilecek. Ekonomik veri takviminde ise TSİ 15:30’daki Amerika CPI verisi öne çıkmakta.

Brexit yol haritasına yönelik belirsizliğin hakim olduğu Sterlin nezdinde Carney’in Finansal Stabilite Raporu’na ait TSİ 13:00’deki basın toplantısında BOE para politikasına yönelik verebileceği sinyallerde volatiliteyi arttırabilecek gelişmeler arasında yer almakta…

08.07.2019 – 22 Temmuz’da sonuçları açıklanacak olan Muhafazakar Parti liderliğinde kağıt üzerinde önde olan Boris Johnson’a rağmen erken genel seçim belirsizliğine bağlı Brexit çıkmazının ekonomi üzerindeki baskısı devam etmekte. Geçtiğimiz hafta beklentilerin altında kalan Haziran ayına ait PMI rakamlarına ek olarak BOE Başkanı Carney’in ticaret savaşlarına ve Brexit yol haritasına bağlı olarak para politikasında değişikliğe gidebilecekleri sinyalini verirken opsiyon fiyatlamalarında BOE nezdinde faiz indirim beklentileri momentum kazanmakta.

Teknik açıdan ise 2019 yılının en düşük seviyelerine yaklaşan paritede MACD zayıflamakta. RSI aşırı satım seviyelerine yaklaşırken, alt tarafta psikolojik 1,25 seviyesi ve 1,2497’deki Bollinger alt bandı paritede öne çıkan zayıf destek noktaları. Üst tarafta hareketli ortalamalardan 1,2746’daki 50 günlüğün gündeme gelebilmesi için 1,2663’deki 1 yıllık %23,6 FIBO seviyesinin üzerinde kapanışlar gerekmekte. CFTC verilerinde ise Sterlin’de nette kısa olan spekülatif pozisyonlar -59k kontratla 2019’un en yüksek seviyesine yaklaşmış durumda.

 

İnfo Yatırım – Sterlin Dolar GBP/USD Yorumu

Sterlin’de Dikkat Çeken Gevşeme Hareketleri

10.07.2019 – Piyasalarda ekonomik gerileme sebebiyle politika yapıcıların borçlanma maliyetlerini düşürmek zorunda kalacakları beklentileri sterlin kanadına büyük baskı oluşturdu. İngiltere ekonomisi son 7 yılın en kötü çeyrek dönem performansını göstermeye hazırlanıyor gibi gözüküyor. Bununla birlikte perakende satışların piyasaları tatmin etmemesi piyasalardaki güveni azalttı. Ek olarak İngiltere Merkez Bankası’nın gelecek yıl faiz indirimine gidebileceği beklentileri oldukça yükseliyor ve bu fiyatlanıyor. Sterlin’e baskı oluşturan bir diğer unsur ise Başbakan Theresa May’in istifası ile oluşan seçim yarışı. Anketlere göre Boris Johnson şuan için yarışı önde götürüyor. Bilindiği gibi Johnson anlaşmasız Brexit’e yakın bir isim. Hal böyle olunca Sterlin baskıyı üzerinde hissediyor.

Tüm bu baskılar art arda gelince sterlin, dolar karşısında yaklaşık olarak son 2 yılın en düşük seviyeleri yakınlarında fiyatlamalar yaşıyor. Gün içerisinde İngiltere’den gelen veriler takip edilecek. Yoğun veri akışı sterlin üzerinde volatilitenin artmasına sebep olabilir. Tüm bunlar ışığında GBPUSD paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.2477 – 1.2540 – 1.2594 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.2439 – 1.2306 – 1.2062 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

 

EUR USD ve GBP USD Trade Stratejisi

Sizlerden gelen istek üzerine EUR USD ve GBP USD için teknik analizle inceleme yaptım. EUR USD nereden alınır, ne kadar düşebilir? GBP USD daha da düşecek mi, nereye kadar düşebilir? 05.07.2019

  

Ekin Akbaş, Araştırma Yönetmeni, Tacirler Yatırım – Sterlin Yorumu

Brexit Sürecine Dair Reddedilen Senaryolar

Brexit sürecinin geleceğine ilişkin oylanan senaryoların hepsi reddedildi

İngiliz Parlamentosunda Brexit sürecinin geleceğine ilişkin oylanan 8 senaryodan hiçbiri çoğunluk desteği alamayarak reddildi. Bununla birlikte parlamentonun Brexit seçeneklerini pazartesi günü de tartışmaya devam etmesi bekleniyor. Dün oylanan seçenekler:

  1. Avrupa Birliği’nden 12 Nisan’da anlaşmasız ayrılma,
  2. İngiltere’nin Gümrük Birliği, Tek Pazar ve Avrupa Serbest Ticaret Alanı üyeliğinin sürmesi,
  3. İngiltere’nin Avrupa Ekonomik Alanı üyeliğinin sürmesi,
  4. İngiltere’nin Gümrük Birliği üyeliğinin sürmesi
,
  5. İngiltere’nin Gümrük Birliği üyeliğinin sürmesi, Tek Pazar kurallarına gelecekteki düzenlemeleri kapsayacak şekilde uyması
,
  6. 50. maddenin yürürlüğünün tek yanlı durdurulması ve Brexit’in iptal edilmesi,
  7. Brexit anlaşmasının bir referandumla halkın onayına sunulması
,
  8. Brexit anlaşması sağlanamaması durumunda, AB ile sürecek müzakereler boyunca taraflar arasındaki ilişkilerin mevcut haliyle sürmesi.)

Başbakan Theresa May bu akşam partisinin yönetiminde etkili ve milletvekillerinden oluşan “1922 Komitesi” ile bir araya gelmiş ve kendi Brexit anlaşmasına destek istemişti. May, anlaşmanın parlamentodan geçmesi halinde istifa ederek AB ile müzakerelerin bundan sonraki bölümü için başbakanlık görevini bir başkasına bırakmayı vaat etmişti. May’in açıklamasının ardından anlaşmaya daha önce ret oyu veren ve aralarında sert Brexitçi eski Dışişleri Bakanı Boris Johnson’ın da olduğu bazı milletvekilleri yeni bir oylama yapılması durumunda bu kez destek vereceklerini ilan etti. İngiliz hükümetinin daha önce iki kez reddedilen Brexit anlaşmasını yarın yeniden parlamentoya sunması bekleniyor.

 
BREXIT Belirsizlik Ortamında Sterlin Ne Olur?

Anlaşmasız BREXIT ortamında sterlin ne olur? İngiliz sterlini GBPUSD ne kadar düşebilir? Teknik analizle bu sterlin yorumumda bunlara cevap vermeye çalıştım

 

Enver Erkan, Ekonomist, GCM Yatırım – BOE, Brexit belirsizliğinin aşılmasını beklemek durumunda… 07.02.2019

İngiltere Merkez Bankası (BOE), Şubat ayı MPC toplantısının kararlarını bugün TSİ 15.00’te açıklayacaktır. Enflasyon Raporu’nun da açıklanacağı ve Başkan Carney’nin basın toplantısını içerecek olan “Süper Perşembe”de Banka’nın faiz oranlarında ve para politikası söylemlerinde değişime gitmesi beklenmemektedir.

Brexit müzakerelerinin çok az ilerleme göstermesiyle beraber, aşılamayan belirsizlikler çerçevesinde BOE’nin de beklenti dışına çıkması mümkün görünmüyor. Eğer 29 Mart’a kadar bir anlaşma gerçekleşir ve İngiltere AB’den anlaşmalı bir şekilde ayrılabilirse, BOE’nin 29 Mart’ı takip eden ilk toplantıda faiz artırması ise mümkün görünüyor. Ancak Brexit belirsizliği aşılmadan, ekonominin nasıl reaksiyon vereceği belli olmadan BOE de eli kolu bağlı oturmaktan başka bir şey yapamamaktadır. Bu yüzden Şubat MPC’de faizleri sabit tutma kararının 9’a karşı 0 oyla alınmasını bekleriz. Brexit’in anlaşmasız gerçekleşmesi ise BOE’nin elinin kolunun iyice bağlanmasına neden olur, çünkü ekonomi sert şekilde daralırsa faiz artıracak alanları olmayabilir ve hali hazırda ekonomide ısınma olurken dengeler çok hızlı bir şekilde bozulabilir.

Buna karşılık, geçen hafta Brexit değerlendirmemizde de söylediğimiz gibi, ücret artışları hızlanıyor ve istihdam piyasası ısınıyor. BOE şahinlerinin dayanağı olan bu konu, Brexit belirsizliği aşıldığı takdirde ilk toplantıda faiz artırımı olacağı beklentilerini desteklemektedir. BOE, aynı zamanda yeni ekonomik tahminlerini de yayınlayacak. Küresel soğuma, Brexit belirsizliği ve en kötüsü anlaşmasız Brexit olasılığının canlı olması gibi ihtimaller nedeniyle GSYH beklentilerinde aşağı revizyon olabilir. TÜFE enflasyonuna ilişkin beklentiler, yakın vade için petrol fiyatları kaynaklı düşürülse de orta ve uzun vadede biraz daha yüksek olabilir.

BOE, 29 Mart’ta anlaşmalı Brexit gerçekleşirse Mayıs ayında faiz artırımı yapmayı seçebilir. Brexit’in anlaşmasız olması bütün dengeleri çok hızlı bozarak ekonomiyi daralma trendine sokacağı için, bu senaryoda da ya bekleyen ya da daha güvercinleşen mesela faiz indiren bir BOE görebiliriz. BOE, tahmin ve açıklamalarında Brexit’in riskini hesaba katacak ve temkinli olacaktır.