Ana sayfa Raporlar Forex Raporları Güncel GBP/US...

Güncel GBP/USD Paritesi, Sterlin Dolar Yorumları ve Analizleri

Sterlin Ne Kadar?

Sterlin Dolar GBP/USD paritesi yorumları ile teknik analizlerini aşağıda sıralı halde görebilirsiniz. Kurum ve uzmanlardan gelen en son yorum en üstte yer almaktadır. Buradaki analizler içinde İngiltere’de açıklanan son ekonomik veriler, politik gelişmeler ile olası etkileri, Brexit ve Britanya ile ilgili güncel siyasi haberler de özet olarak bulunmaktadır.

21.09.2018 tarihli Sterlin Yorum, GBP/USD paritesi yorumları ve teknik analizleri

İş Yatırım – Pound Dolar GBP/USD Yorumu

GBPUSD paritesi dün 1,3300 psikolojik seviyesinden gelen satışlarla gerileme gerçekleştirmişti, bugün bu seviye aşılabilirse günün ilk direnci olan 1,3330 hızlıca gündeme gelebilir. Diğer taraftan 14 günlük RSI 70,00 aşırı alım sınırına çok yaklaşmış durumda. Aşağıda en önemli destek olarak 1,3158’de bulunan 100 günlük hareketli ortalama dikkat çekiyor.

 

Eda Karadağ, Araştırma Uzmanı Sterlin Dolar, GBP/USD Paritesi Yorumu

Brexit zirvesi haberi, Sterlini olumlu etkiledi

AB liderleri, 17-18 Kasım tarihlerinde Brexit zirvesi düzenleyeceğine yönelik diplomatik kaynaklardan açıklama geldi. Brexit ile ilgili son dönemde açıklamaların geliyor olması fiyatlarda hareketliliğe neden oluyordu. Gelen açıklamaların etkisi ile Sterlin değer kazanırken, Brexit konusundaki pürüzlerin kaldırılması paritenin üzerindeki baskının kalkmasına yardımcı oldu. O tarihe kadar bu konu hakkındaki gelişmeler yakından takip edilecek. Bunun dışında bugünkü veri takviminde İngiltere kanadında önemli bir takvim yer almıyor fakat ABD cephesinde yer alan PMI verileri yakından takip edilmesinde fayda var.

Teknik olarak: GBPUSD paritesi iki hareketli ortalamalarının üzerinde seyrediyor. Parite, bu hafta ortalamalarının üzerinde seyrini korumaya devam ettiği için yukarı yönde isteğini şimdilik koruyor. Daha da güçlenmesi için hem ortalamalarının üzerinde kalmaya devam etmesi hem de 1.33 seviyesinin üzerinde daha kalıcı bir alan oluşturması gerekiyor. Ancak bunu başaramazsa kazançlarını geri vermek isteyebilir. Bunu da teknik olarak kar satışı olarak yorumlayabiliriz. Olası geri çekilmelerde, parite için 1.32 / 1.3140 bölgeleri destek noktaları olarak izlenebilir.

Direnç: 1.33 / 1.3350 / 1.3480  Destek: 1.32 / 1.3140 / 1.2900

 

Muammer Demir, Araştırma Uzmanı, Ahlatcı Yatırım – Pound Dolar GBP/USD Yorumu

Brexit meselesi ile ilgili AB ile anlaşma müzakereleri kapsamında yaşanan gelişmelerde henüz olumlu bir ilerleme ya da gelişme olmamasına rağmen dün Dolar endeksinin ticaret savaşları kapsamında son gümrük vergisi uygulamalarının beklenenden daha ılımlı gerçekleşmesi nedeniyle geri çekilmesi Sterlin’de yaşanan yükselişin nedeni oldu denilebilir. 100 günlük hareketli ortalama direncini ve Mayıs ortasından itibaren başlayan geri çekilmenin oluşturduğu orta vadeli düşüş trend direncini aşmayı başaran GBPUSD paritesinde bugün bu trendin desteği olan 1.3110 olası geri çekilmelerde takip edilecek.

Bu seviye üstünde kalabildiği sürece devam etmesi muhtemel olacak yükseliş hareketinde bugün 1.33 ilk direnç olarak izlenecek. Burası aşılabilirse 1.3330 ve 1.34 diğer dirençleri izlenmeli. Olası geri çekilmelerde ise 1.3110 öncesinde 1.3220 ve 1.3150 ara destekleri takip edilecek. (Ahlatcı Yatırım)

 

Yusuf Kavak, Araştırma Uzmanı – Pound Dolar GBPUSD Yorumu

Brexit konusu parite gündeminde kalmaya devam ederken, dün Avusturya’nın Salzburg kentinde Avrupalı liderlerin gerçekleştirdiği AB Liderler Zirvesi’nde yapılan açıklamalar dikkat çekti. Yetkililerin, özellikle İrlanda sınırı konusunda tam bir konsensüs oluşturamadığı görülse de karşılıklı olarak anlaşma yapılabileceği konusunda gelen pozitif ifadeler, Sterlin lehine hareketlere neden oldu. Dün Ayrıca, İngiltere’den beklentilerin bir hayli üzerinde gelen; Perakende Satışlar rakamları da paritedeki alış yönlü hareketleri destekledi. ABD tarafında ise; dün takip ettiğimiz Philadelphia FED Endeksleri ve İşsizlik Başvuruları verileri beklentilerden olumlu gelirken, Mevcut Ev Satışları tahminleri karşılayamadı.

Diğer taraftan ABD’nin Çin ile yaşadığı ticari gerginlikler takip edilirken dün akşam saatlerinde ABD’nin, Çin’e yönelik olarak, Rusya’dan savaş uçağı ve S-400 alması sebebiyle yaptırım kararı aldıklarını açıklaması iki ülke arasındaki gerginliği artırabilecek düzeydeydi. Bugün de ABD ve Çin arasındaki gerginliklere dair gelebilecek ifadelerin yanı sıra, Brexit konusu ana gündem maddesi olarak takip edilecek. Ekonomik takvimde ise; ABD’den öncü PMI rakamları izlenecek.

Teknik olarak ise; 1.3300 direnci bugün dikkatle takip edilecek. Buranın da geçilebilmesi halinde sırasıyla 1.3335, 1.3370 ve 1.3410 direnç seviyeleri izlemeye alınabilir. Şuan için 1.3270 seviyelerinde seyreden paritede, USD lehine işlemlerde ise; 1.3250, 1.3225 ve 1.3190 destek seviyeleri takip edilebilir. (Işık FX)

20.09.2018 tarihli Sterlin Yorum, GBP/USD paritesi yorumları ve teknik analizleri

Noor Capital – Sterlin Dolar, GBP/USD Paritesi Yorumu

Sterlin dün beklentimiz dahilinde 100 ve 200 günlük ortalamaların geçtiği 1,3170-1,3290 direnç bölgesinde satışlarla karşılaşarak düşüşle geçti. 1,3050 kırılmadığı sürece destek bulma çabası ile birlikte tekrar 3,32 üzerine yükseliş görülebilir. Ancak 1,3170-1,3290 direnç bölgesinin güncelliğini korumasını bekleriz. 1,3050 kırıldığı takdirde ise 1,2963 desteği hedeflenmelidir.

Destek: 1,3060/1,3010/1,2963/1,2900/1,2840
Direnç: 1,3170/1,3210/1,3270/1,3340/1,3400

 

Garanti Yatırım – Sterlin Dolar, GBP/USD Paritesi Yorumu 12.09.2018

Avrupa Birliği Brexit müzakerecisi Barnier, İngiltere ile bir anlaşmanın gerçek ve mümkün olduğunu ve sekiz hafta içinde gerçekleşebileceğini belirtti. Açıklama sonrası GBPUSD paritesi 1.3000 üstüne hızla taşındı, görünüm hafif pozitif, 1.32-33 bandı masaya gelebilir, ancak güçlü dolar piyasayı konsolidasyonda bırakabilir.

 

A1 Capital – Pound Dolar GBPUSD Yorumu 11.09.2018

Haftanın ilk işlem gününe iyimser haberler ile başlayan İngiltere kanadında gün içerisinde de pozitif rüzgarlar devam etti diyebiliriz. Bilindiği gibi dün AB Komisyonu’nun Brexit Başmüzakerecisi Michel Barnier, Brexit anlaşması için Kasım ayını işaret etmişti. Sterlin üzerindeki en büyük kamburlardan biri olan ‘Brexit Belirsizliği’nin bir miktar azalması Sterline destek vermişti. Gün içerisinde ise İngiltere kanadında Mark Carney konusu takip edildi. İngiltere Merkez Bankası Başkanı Mark Carney’in görev süresi son günlerde takip edilirken, 2019’da dolacak olan görev süresinin 2020 yılına uzatıldığı açıklandı. Sebep olarak ise Brexit süreci boyunca İngiltere ekonomisine destek verebileceği gösterildi. Ek olarak İngiltere Merkez Bankası Perşembe günü toplanacak ve bu toplantı sonucunda faiz oranı kararı açıklanacak. Piyasalar bu toplantı sonrasında Merkez Bankası’nın faiz oranlarında herhangi bir değişikliğe gideceğini beklemiyor.

Tüm bunlar ışığında GBP/USD’yi teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.30853 – 1.31459 – 1.33007 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü hareketlenmelerde ise 1.29305 – 1.28363 – 1.26815 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Enver Erkan, Araştırma Uzmanı – Sterlin, GBPUSD Yorumu 06.09.2018

Almanya ve İngiltere’nin bazı Brexit taleplerinden vazgeçtiği söyleniyor, anlaşmaya giden yol açılabilir…

Kaynaklara göre, İngiliz ve Alman hükümetleri önemli Brexit taleplerinden vazgeçtiler ve potansiyel olarak İngiltere’nin Avrupa Birliği ile anlaşmaya varma yolunu kolaylaştırdılar. Brexit’in daha az detaylı bir anlaşma ile gerçekleşmesinin kolaylaşması beklentisi ile beraber GBP yükseldi.

Habere göre; Almanya İngiltere ile gelecekteki ekonomik ve ticari ilişkileri hakkında daha az ayrıntılı bir anlaşmayı kabul etmeye hazır… İngiltere de Brexit tarihine kadar bazı kararları erteleyebilir bir görüntü veriyor. Tarafların ekonomik ve ticari ilişkilere ilişkin taleplerinin birbirine uzaklığı anlaşmayı zorlaştırıyordu. Yani şartlar konusunda daha muğlak bir dil kullanılacak ve bazı kararlar ve şartlar Brexit sonrasına bırakılacak.

İngiltere ve AB kanadının taleplerinde yumuşama olabileceği ve daha kolay bir Brexit süreci geçebileceğine dair beklentilerle beraber piyasalar pozitif reaksiyon verdi. Bu kapsamda GBP ve EUR’da da yükseliş görülmektedir.

 

ABD İngiltere Görüşmesi 13.07.2018

Medya’da Trump, Brexit ve İngiltere: Sun’un başlığında Trump: May Brexit’i Çatlattı, ABD ile Anlaşma yok, Jonhson İyi Başbakan Olur!

The Sun gazetesinin kapağında Donald Trump İngiltere Başbakanı May’i hedefe alıp paspas yaptı: “May Brexit i berbat etti, ABD ile imtiyazlı ticaret anlaşması olmaz, Boris Johnson mükemmel bir Başbakan olur.”

Editörün Notu: İngiltere kulislerinde Jonhson’ın istifaya zorlandığı hatta istifa etmeden istifa etti diye haber yapılarak görevden uzaklaşmak zorunda bırakıldığına dair haberler var. Trump başında beri Johnson’ın yaklaşımını beğendiğini belirtiyr, Brexit’i destekliyordu. Johnson ise İngiltere’nin AB’den çıkışının yumuşak değil, Trump usülü sert olması gerektiğini savunuyordu. Trump’ın tavrı ve imtiyazlı ticaret anlaşmasının olmayacağını söylemesi bununla da bağlantılı yorumlanabilir.