Ana sayfa Raporlar Forex Raporları Güncel GBP/US...

Güncel GBP/USD Paritesi, Sterlin Dolar Yorumları ve Analizleri

Sterlin Ne Kadar?

Sterlin Dolar GBP/USD paritesi yorumları ile teknik analizlerini aşağıda sıralı halde görebilirsiniz. Kurum ve uzmanlardan gelen en son yorum en üstte yer almaktadır. Buradaki analizler içinde İngiltere’de açıklanan son ekonomik veriler, politik gelişmeler ile olası etkileri, Brexit ve Britanya ile ilgili güncel siyasi haberler de özet olarak bulunmaktadır.

18.01.2019 tarihli Sterlin Yorum, GBP/USD paritesi yorumları ve teknik analizleri

Deniz Yatırım – Sterlin Dolar GBPUSD Yorumu

İngiltere’nin, Avrupa Birliği’den (AB) ayrılma (Brexit) tarihini, erteleme önerilse bile kabul etmeyeceği bildirildi. İngiliz basınında başbakanlık kaynaklarına dayandırılan habere göre, İngiliz hükümeti, AB tarafı Brexit tarihini ertelemeyi önerse bile bu teklifi kabul etmeyecek.

GBPUSD paritesinin 1.30 direncine yaklaşması İşçi Partisi lideri Corbyn’in ikinci referanduma şans tanıdıklarını bir kez daha dile getirmesi ile gerçekleşirken, Başbakan May’in parlamentodaki gruplarla görüşmelerini tamamlamasının ardından revize edilen planı 21 Ocak’ta açıklaması ve 28 Ocak’ta parlamentoya bir kez daha getirmesi bekleniyor. Bu süre zarfında 1.27-1.30 aralığında dalgalı seyrin devam edeceğini düşünüyoruz.

 

Meksa Yatırım – Sterlin Dolar GBPUSD Yorumu

GBPUSD için kırılma seviyemiz 1,2930. Yukarı hareketin devamı için bu desteğin üzerinde kalınmalı. Aşağı hareketin başlaması için ise bu desteğin kırılması gerekiyor.1,2930 altında yeniden aşağı hareket ile 1,2874 1,2834 1,2770 hedef olarak kullanılabilir.1,2930 üzerinde ise 1,3003 1,3043 1,3107 hedef olarak karşımıza gelebilir.

 

İş Yatırım – Pound Dolar GBP/USD Yorumu

Salı günü Parlamanto’dan başbakan May’in güven oyu alması sonrasında piyasalarda yeni bir anlaşma için oluşan iyimser hava devam ediyor. Bugün İngiltere tarafından gelen AB 29 Mart olan ayrılma son tarihinde öteleme teklif etse bile kabul edilmeyeceği haberi dikkat çekiyor. Anlaşmasız Brexit’e hazırlık için gerekli bütçeyi Parlamento’nun onayı olmadan kullanamayacak olan hükumetin önündeki tek olası seçenek Parlamento’dan geçirebileceği yeni bir anlaşma olarak görülüyor. Piyasalardaki iyimser havayla 1.30 seviyelerini test eden GBPUSD bugün hafif kayıpla işlem görse de 1.30 ve 1.3047 seviyeleri takip edilecek önemli direnç noktaları olacaktır. 1.3089 seviyesinde ise 200 günlük hareketli ortalama var ve oldukça güçlü bir direnç noktası konumunda. Aşağıda ise 1.29 psikolojik sınırı ve 1.2890 seviyesindeki 50 günlük hareketli ortalama önemli destek noktaları konumunda.

 

Muammer Demir, Araştırma Uzmanı, Ahlatcı Yatırım – Sterlin Dolar GBP/USD Yorumu

İngiltere başbakanı Theresa May’in parlamentoda güven tazelemesi erken seçim ihtimallerini ortadan kaldırdı ancak Brexit sürecindeki karmaşayı değiştirmedi. Anlaşmasız bir Brexit’in olmayacağı ya da ikinci Brexit referandumu yapılabileceğine yönelik beklentiler Sterlin varlıkları üzerindeki baskıyı hafifletirken GBPUSD paritesinde ise 100 günlük hareketli ortalama ve aynı zamanda kritik bir seviye olan 1,2879 üzerinde fiyatlamalar görülüyor.

Yeni işlem gününde ise paritenin 100 günlük hareketli ortalaması olan 1,2879 seviyesi üzerinde kalıcılık sağlama çabasını takip edeceğiz. Bu seviye üzerinde yaşanan atakların devamında yükselişler 1,3030, 1,3070, 1,3120 direnç seviyelerine doğru sürebilir ve Sterlin lehine hareketler görülebilir. Olası bu seviye üzerine geçişlerin zayıf kalması durumda ise yaşanacak geri çekilmelerde 1,2820, 1,2780, 1,2730 destek seviyeleri takip edilebilir.

 

Yusuf Kavak, Araştırma Uzmanı, Işık FX – Pound Dolar GBPUSD Yorumu

Birleşik Krallık tarafında Brexit konusu gündemin en üst sırasında kalmaya devam ederken; Başbakan Theresa May’in, İngiltere parlamentosunda kazandığı güvensizlik oylamasının Sterlin varlıklarını bir miktar rahatlattığını görüyoruz. Ancak ülkede hala daha bir belirsizlik durumunun hâkim olduğunu belirtmekte fayda görmekteyiz. Şuanda ise tüm gözler May’in, ana muhalefet partisi dışındaki partiler ile birlikte hazırlamayı düşündüğü ‘’B Planı’’na odaklanmış durumda. İlk günün sonunda henüz bir ilerleme katedilmezken; 50.maddenin ötelenmesi ve 2.referandum gibi May’in kabul etmekte zorlandığı konuların görüşmeleri kısmen tıkadığı belirtilmekte. ABD tarafında ise gerek ticaret savaşları gerekse kapalı olan federal hükümetin durumu gündemi meşgul etmeye devam ediyor. Dün akşam ülkeden; Çin tarifelerinin kaldırılabileceği yönünde gelen spekülatif haberler heyecana neden olurken, fiyatlamalar üzerinde de kısmen etkili oldu. Bugün yine; ticaret müzakereleri ve Brexit konusundaki gelişmeler ışığında fiyatlamalar takibimizde olacak. Ekonomik takvimde ise, İngiltere’den; Perakende Satışlar, ABD’den; Sanayi ve İmalat Üretimi ile Michigan Beklenti Anketleri izlenecek.

Teknik seviyeler; 

Dirençler: 1.2990, 1.3020, 1.3050, 1.3080, 1.3100

Destekler: 1.2960, 1.2915, 1.2860, 1.2830, 1.2810

17.01.2019 tarihli Sterlin Yorum, GBP/USD paritesi yorumları ve teknik analizleri

Noor Capital – Pound Dolar GBP/USD Yorumu

İngiltere’de hükümetin desteğini kaybetmesi ve anlaşmasız Brexit olasılığının artmasına rağmen Sterlin’de oynaklık artmadı. Parite dün de 1,228 seviyesine yakın sakin seyir izledi. Ancak yükselişler kırılgan kalabilir ve satışlar tekrar kuvvetlenebilir. 
Teknik açıdan 100 günlük üssel ortalama 1,2873 civarında son iki işlem gününde doji formasyonu oluşumu söz konusu. 1,2873 kırılmazsa 50 günlük ortalama 1,2776 desteğine gerileme bekleriz. 1,2873 kırılması durumunda ise 200 günlük üssel ortalama 1,3050 seviyesi kuvvetli direnç olacaktır. 1,2776-1,3050 aralığında yatay çift yönlü seyir görülebilir. 
Destek: 1,2800/1,2768/1,2700/1,2670
Direnç: 1,2873/1,2930/1,3000/1,3039

 

Ekin Akbaş, Araştırma Yönetmeni, Tacirler Yatırım – Sterlin Yorumu 16.01.2019

İngiltere Parlamentosunda Brexit oylaması bugün gerçekleşecek

Aralık ayında yapılması planlanan ancak Theresa May’in anlaşma taslağının Parlamento’da büyük farkla reddedileceği endişesiyle ertelediği Brexit oylaması, bugün İngiltere Parlamentosunda gerçekleştirilecek. Bugün yapılacak oylamada anlaşmanın parlamentonun alt kanadı olan 650 sandalyeli Avam Kamarası’nda onaylanması için 318 oya ihtiyaç var. Oylamada, May’in partisinin 315 milletvekilinden yaklaşık 90’ının anlaşmaya ret oyu vermesi bekleniyor. Hükümet ortağı Kuzey İrlanda’daki Demokratik Birlik Partisi (DUP) de anlaşmaya karşı olduğunu belirtiyor. Muhalefetteki İşçi Partisi ise, İngiltere’nin çıkarına olmadığı gerekçesiyle anlaşmaya karşı oy kullanacaklarını açıklamıştı. Ayıraca hatırlanacağı üzere, geçen hafta yapılan oylamada, bugün gerçekleştirilecek Brexit anlaşması oylamasında olumsuz sonuç çıkması halinde alternatif bir planın açıklanması için Başbakan May’e sunulan süre 21 günden 3 güne indirilmesine karar verilmişti. Dolayısı ile bugünkü oylamada Brexit taslağının Parlamentodan ret oyu alması durumunda İngiltere Başbakanı May’i oldukça zorlu bir süreç bekliyor olacak.

Avrupa Parlamentosu üyeleri, dün yayınladıkları açık mektupta İngiliz halkına Brexit’ten vazgeçme çağrısında bulundu. Avrupa Parlamentosu’ndan 129 üye, İngiliz halkına hitaben açık bir mektup yayımlayarak İngiltere’deki seçmenleri Brexit kararını gözden geçirmeye davet ederek İngiltere’nin AB Konseyi Başkanı’na gönderdiği 50’inci madde mektubunu iptal etmeye karar verirse AP üyeleri olarak bu kararı destekleyeceklerini ifade ettiler. İngiltere Başbakanı Theresa May ise dün 50. Maddenin uzayacağını düşünmediğini ve Brexit için son tarih olan 29 Mart’ta AB’yi terk edeceklerini belirtti. Dolayısı ile May, Brexit konusundaki ısrarcı ve emin tavrını koruyor.

Bugün gerçekleşecek olan Brexit oylaması küresel piyasalardaki risk iştahı açısından önem arz ediyor. İngiltere’de Brexit konusundaki anlaşmazlıkların boyutunun büyümesi ve ülkede bir erken seçimin gündeme gelmesi durumunda risk iştahının olumsuz etkilenmesi ve gelişen ülke para birimleri üzerinde bir baskı oluşması beklenebilir. Bununla birlikte bu haftaki Brexit oylamaları ve İngiltere’den gelecek olan açıklamalar yakından takip edilecek.

  • Bugünkü oylama sonucunda Brexit taslağının parlamento onayını alması durumunda, euroda görülebilecek olası bir düşüş ve piyasalarda artacak güvenli liman talebi ile birlikte dolar endesin de sert bir yükseliş hareketi oluşabilir. Böyle bir durumda endeksin 96 seviyesi üzerini, hedef alması beklenebilir.
  • Oylama sonucunda Brexit taslağının Parlamentodan geçmesi durumunda ise euroda görülmesi beklenen yükseliş hareketi eşliğinde dolar endeksinin değer kaybetmesi ve 95 – 95,30 bandına doğru geri çekilmesi beklenebilir.

 

Brexit Sürecinde Sterlin Daha Düşer mi? Seda Yalçınkaya Özer

İntegral Menkul araştırma uzmanı Seda Yalçınkaya Özer ile yaptığımız çekimde kendisinden sterlin yorumunu dinledik. Brexit sürecinde düşüşte olan GBP USD paritesi daha düşer mi? Theresa May’in anlaşması kabul edilmezse Pound nereye kadar düşebilir?

 

Anlaşma Olmadan Brexit ? 05.12.2018

İngiltere Parlamentosu’nun alt kanadını oluşturan Avam Kamarası’nın Başkanı Andrea Leadsom, Başbakan Theresa May’in sunduğu Brexit anlaşmasınınreddedilmesi halinde Brintanya’nın Mart ayında bir anlaşma olmadan AB’den ayrılacağını söyledi.

Leadsom, “Hükümet rotayı tamamen değiştirecek bir şey yapmadığı veya parlamento Brexit anlaşmasına onay vermediği takdirde, 29 Mart’ta Avrupa Birliği’nden bir anlaşma olmadan ayrılacağız” diye konuştu. Parlamenterlerin anlaşma olmadan AB’den ayrılmayı durdurma güçleri olup olmadığının sorulduğu Leadsom, “Yapabilecekleri bir şey görmüyorum”yanıtını verdi.

 

Eda Karadağ, Araştırma Uzmanı Sterlin Dolar, GBP/USD Paritesi Yorumu 04.12.2018

Sterlin 11 Aralık öncesinde güçsüz

GBPUSD paritesi yukarı yönde hareketinde zorlanmaya devam ediyor. Küresel piyasalarda, İngiltere’de Brexit ile ilgili söylemlerin sürüyor olması aynı zamanda 11 Aralık tarihinde İngiltere Parlamentosunda yapılacak oylamaya yönelik zamanın yavaş yavaş yaklaşması, Sterlin üzerinde baskı kurmaya devam ediyor. Bugün içinde ajanda sakin olmasına karşın olası haber akışlarına karşı dikkatli olmakta yarar var. Sterlinde, genel görünüm zayıf olduğu için GBPUSD paritesinde yukarı yönde çok güçlü tepkiler bir süre daha beklemeyebiliriz.

Teknik Analiz: GBP/USD paritesi ortalamalarının altında zayıf seyrini koruyor. Parite için 1.2660 destek olurken, 1.2760 ve 1.2785 seviyeleri ise direnç noktaları olarak izlenebilir.

Direnç: 1.2760 / 1.2785 (14 Günlük HO) / 1.29 (50 Günlük HO)
Destek: 1.2720 / 1.2660

 

Enver Erkan, Araştırma Uzmanı, GCM Forex – Sterlin Yorumu 26.11.2018

BREXIT’te Son Durum: “Friends Will Be Friends”

Avrupalı liderler Pazar günü Brexit boşanma şartlarını Brüksel’de yapılan özel zirvede onayladı ve İngiltere ile AB arasındaki aşama tamamlanmış oldu. Top şimdi İngiltere Parlamentosu’nda ve Başbakan Theresa May’i Parlamento’yu ikna etmek gibi zorlu bir görev bekliyor.

Donald Tusk: Yarın için mottomuz, 27 yıl önce vefat eden Freddie Mercury'nin söylediği gibi: " Arkadaşlar, arkadaş kalacak, sonsuza kadar..."
Donald Tusk: Yarın için mottomuz, 27 yıl önce vefat eden Freddie Mercury’nin söylediği gibi: ” Arkadaşlar, arkadaş kalacak, sonsuza kadar…”

Avrupa Birliği anlaşmayı beklendiği gibi imzaladı, ancak bundan daha iyi bir anlaşma olamayacağı konusunda da İngilizler’i uyardılar. 585 sayfalık anlaşma vatandaşlık haklarından, İngiltere’nin gümrük birliğinde kalmasına, İrlanda sınırının kontrolüne vs. gibi birçok konuyu içermektedir. Anlaşmaya göre, İngiltere 2020’ye kadar bir geçiş süreci geçiriyor ve 29 Mart 2019’da birliği terk ettikten sonra geçiş döneminde gümrük birliği içinde kalmaya devam ediyor. Bu her ne kadar İngiltere’nin, Birlik üyesi ülkeler gibi ticarete devam edebileceğini göstermekle beraber, Birlik dışında esnek hareket etme alanına sahip olmuyor ve dış ticaret anlamında Birlik kurallarına tabi olmaya devam ediyor. Anlaşma İngiltere’nin geçen yıl Birlik ile mutabakata vardığı boşanma tazminatı ve vatandaşlık haklarını da içine alıyor. Ocak 2021’de geçiş süreci sona eriyor ve taraflar yeni ticaret şartları üzerinde masaya oturuyorlar.

Şimdiki süreçte, mevcut anlaşma metninin Avrupa Konseyi ve İngiltere Parlamentosu’nda oylanması beklenecek. Eğer metin her iki tarafta da, özellikle İngiltere Parlamentosu’nda geçerse sıkıntı yok, İngiltere sorunsuz ve düzenli bir şekilde AB’den çıkacak. Bunun için Theresa May’in hem kendi partisi içindeki muhalifleri, hem Kabinesini, hem de Parlamento’yu ikna etmesi gerekecek. Bakanların istifası, bu Brexit planına halen muhalefetin güçlü olduğunu gösteriyor.

Kaynaklara göre, Avam Kamarası’ndaki oylama 10-11 Aralık tarihlerinde gerçekleşecek. Eğer karar Parlamento’dan geçerse çıkış süreci resmen başlayacak ve İngiltere anlaşmalı bir şekilde 29 Mart 2019’da Avrupa Birliği’ni terk edecek. Eğer anlaşmaz Parlamento’dan geçmezse hem siyasi anlamda hem de Brexit’in ilerlemesi anlamında belirsizlik doğacak ve yaşadığımız süreç başa saracak. Birçok senaryo söz konusu olabilir, Brexit planının biraz revize edilerek Parlamento’ya tekrar gitmesi, İngiltere’nin yeni bir liderle süreci yönetmesi, erken seçim, ikinci Brexit referandumu, kaotik Brexit gibi… Tamamı olumsuz… Bu yüzden mevcut planının mümkün olan en erken aşamada Parlamento’dan geçmesi GBP ve piyasa pozitif; aksi senaryo ve belirsizlikler ise GBP ve piyasa negatif olarak yorumlanabilir.

 

Enver Erkan, Araştırma Uzmanı, GCM Forex- Sterlin GBPUSD Yorumu 15.11.2018

Brexit’te Kabine engeli aşıldı, Parlamento’da ise işler karışık…  Avrupa Birliği ve İngiltere hükümeti arasında varılan Brexit anlaşması, zor da olsa Kabine’nin de onayından “oy çokluğu” ile geçti ve Parlamento süreci başladı. Kabine sürecinin geçilmesi pozitif olarak adlandırılabilecek bir gelişme olsa da Parlamento’daki durum, anlaşmanın geçmesinin o kadar da kolay olmayacağını gösteriyor.

Taslak anlaşmada, İngiltere 2020’ye kadar bir geçiş süreci geçiriyor ve 29 Mart 2019’da birliği terk ettikten sonra gümrük birliği içinde kalmaya devam ediyor. Bu her ne kadar İngiltere’nin, Birlik üyesi ülkeler gibi ticarete devam edebileceğini göstermekle beraber, Birlik dışında esnek hareket etme alanına sahip olmuyor ve dış ticaret anlamında Birlik kurallarına tabi olmaya devam ediyor. İşte hükümet içindeki hard Brexitçiler’in muhalefet sebebi bu…. Bu yüzden bu anlaşma bir teslimiyet anlaşması olarak görülüyor ve İngiltere’nin “kendi kurallarını koyamayacaksa” o zaman neden Birlik’ten çıkmakta olduğunu sorgulatıyor. İrlanda sınırı konusu muallakta kalmaya devam ediyor, çünkü anlaşma o konuda da sonraya bırakılmış ve o konuda İngiltere kazanım elde etmeden Birlik’ten çıkmayı kabullenmek bir başka muhalefet sebebi…

Hükümetten ilk istifa Kuzey İrlanda Bakanı Sheilesh Vara’dan geldi. May hükümetine destek veren Kuzey İrlandalı parti DUP, anlaşmaya karşı oy vereceklerini açıkladı. İşçi Partisi de May’e karşı oy kullanacak. Bu durumda da ortaya şöyle bir resim çıkıyor:

Görselden de göreceğiniz üzere, May’in cepte olan oyları Brexit anlaşmasını kurtarmaya yetmiyor. Kabine içinde “henüz sadece 1 tanesi istifa ettiği için” Bakanları ve Toryler’in tamamını dahil etsek bile DUP ve İşçi Partisi destek vermedikleri için Brexit planı Parlamento’dan geçemiyor. Brexit planının Parlamento’dan geçmesi İngiltere’nin düzenli şekilde AB’yi terk etmesini sağlayacaktı, ancak Parlamento “hayır” derse önümüze “kaotik Brexit (anlaşmasız)”, “erken seçim” ve “2. referandum” gibi seçenekler çıkaacaktır. Böyle bir süreçte May de koltuğunu kaybedebilir.

GBP zaten Parlamento aşamasından sonra “Kabine onayı”ndan sonra ralli yapamamıştı, şimdi ise yaşanan gelişmelerden olumsuz etkilenmiş gözüküyor.

 

İngiltere Ekonomisi İçin Korkutan Rapor

01.11.2018

İngiltere’de 200’den fazla alışveriş merkezinin krizde olduğu, bunların kayyuma geçmesi tehlikesi bulunduğu bildirildi. İlgili rapora göre risk altındaki alışveriş merkezlerinin çoğunun sahipleri ABD merkezli girişim sermaye şirketleri ile yatırım ortaklıkları ve de bunların (alışveriş merkezleri ve perakende parklarının) toplam değerleri 2,5 milyar sterlin… Uzmanlar çoğu küçük kentlerde bulunan bu alışveriş merkezlerinin kapanmalarının felaket olacağı uyarısında da bulundu.

 

Ece Pulaş, Ekonomist – Sterlin Ne Olur? GBPUSD, GBPTRY Yorumu

Ekonomist Ece Pulaş Sterlin ne olur sorusunu yanıtlıyor. GPB USD ne olur Sterlin Türk Lirası paritesi GBP TRY ne olur?

 

ABD İngiltere Görüşmesi 13.07.2018

Medya’da Trump, Brexit ve İngiltere: Sun’un başlığında Trump: May Brexit’i Çatlattı, ABD ile Anlaşma yok, Jonhson İyi Başbakan Olur!

The Sun gazetesinin kapağında Donald Trump İngiltere Başbakanı May’i hedefe alıp paspas yaptı: “May Brexit i berbat etti, ABD ile imtiyazlı ticaret anlaşması olmaz, Boris Johnson mükemmel bir Başbakan olur.”

Editörün Notu: İngiltere kulislerinde Jonhson’ın istifaya zorlandığı hatta istifa etmeden istifa etti diye haber yapılarak görevden uzaklaşmak zorunda bırakıldığına dair haberler var. Trump başında beri Johnson’ın yaklaşımını beğendiğini belirtiyr, Brexit’i destekliyordu. Johnson ise İngiltere’nin AB’den çıkışının yumuşak değil, Trump usülü sert olması gerektiğini savunuyordu. Trump’ın tavrı ve imtiyazlı ticaret anlaşmasının olmayacağını söylemesi bununla da bağlantılı yorumlanabilir.