Ana sayfa Raporlar Forex Raporları Güncel GBP/US...

Güncel GBP/USD Paritesi, Sterlin Dolar Yorumları ve Analizleri

Sterlin Ne Kadar?

Sterlin Dolar GBP/USD paritesi yorumları ile teknik analizlerini aşağıda sıralı halde görebilirsiniz. Kurum ve uzmanlardan gelen en son yorum en üstte yer almaktadır. Buradaki analizler içinde İngiltere’de açıklanan son ekonomik veriler, politik gelişmeler ile olası etkileri, Brexit ve Britanya ile ilgili güncel siyasi haberler de özet olarak bulunmaktadır.

100.000 TL Paranız Olsa Nasıl Yatırım Yapardınız? Sanal Para ile Deneyin!

13.09.2019 tarihli Sterlin Yorum, GBP/USD paritesi yorumları ve teknik analizleri

Gedik Yatırım – Pound Dolar GBP/USD Sterlin Yorumu

Haftanın son gününe girilirken GBPUSD paritesi yatay seyrini devam ettiriyor. Parlamentonun kapandığı İngiltere’de dün önemli bir veri akışı bulunmazken ABD tarafında açıklanan haftalık işsizlik başvuruları  ve ağustos ayı enflasyon  rakamları  izlendi. Her iki verinin de beklentilere paralel gerçekleşmesi ve dolar endeksindeki kısmen zayıf seyir paritenin günü hafif primle tamamlamasını sağladı. Bugün İngiltere’de önemli bir veri akışı bulunmuyor. ABD tarafında ise perakende satışlar ve tüketici güven endeksi verileri takip edilecek. Paritede bugün aşağıda 1,2310 seviyesinin altında 9 ve 22 günlük üssel ortalamaların  bulunduğu  1,2302 ve 1,2258 destek seviyeleri olarak izlenebilir. Olası yükselişlerde ise 1,2371 üzerinde  haftanın  en yükseği 1,2384 ve 1,2428 noktaları  takip edilebilir.

 

Ahlatcı Yatırım – Pound Dolar GBP/USD Sterlin Yorumu

Dün, İngiltere’de fiyatlamaları etkileyecek herhangi bir veri akışı bulunmazken, Sterlin’de yaşanan dalgalı seyir sonrasında paritenin fiyatlamalarda 1,2282-1,2366 bölgesi aralığında hareket ettiği görüldü. Gün içerisinde, ECB’nin gerçekleştirdiği Eylül ayı toplantısı ardından yayımlanan karar metni ve ECB Başkanı Draghi’nin açıklamaları sonrasında global piyasalarda artan volatilite parite fiyatlamaları üzerinde kısmi etkili olmaya devam ettiği izleniyor. ABD’de açıklanan Tüketici Fiyat Endeksi verisi Ağustos ayında bir önceki aya göre beklentilere paralel yüzde 0,1 düzeyinde ve bir önceki yılın aynı ayına göre beklentilerin hafif altında yüzde 1,7 düzeyinde artış gösterdi. Global piyasalarda dolarda yaşanan dalgalı seyrin parite fiyatlamaları üzerinde etkili olmaya devam ettiği izleniyor.

Teknik olarak incelediğimizde,  paritenin psikolojik seviyesi olan 1,2300 seviyesi fiyatlamaların seyri açısından belirleyici olmaya devam edebilir Bu seviyenin yukarı yönlü geçilmesi durumunda 1,2390, 1,2420 ve 1,2440 direnç seviyeleri takip edilebilir. Olası, bu seviyenin altına sarkmalarda ise 1,2270, 1,2250 ve 1,2200 destek seviyeleri izlenebilir.

 

Yusuf Kavak, Araştırma Uzmanı, Işık FX – Pound Dolar GBPUSD Yorumu

Dün parite açısından Dolar Endeksi kaynaklı fiyatamalar ön plandaydı. Özellikle ECB kararlarındaki güvercin ton ve olumlu ABD enflasyon rakamları ile birlikte güçlenen Dolar Endeksi sonrası geri çekilen parite, ECB Başkanı Mario Draghi’nin açıklamaları ve ticaret savaşlarına yönelik gelen olumlu haber akışları sonrası toparlandı. Ayrıca İngiltere tarafında yaşanan gelişmeler neticesinde azalan ‘’Anlaşmasız Brexit’’ ihtimali de paritedeki aşağı yönlü hareketleri sınırlayan unsurlar arasında yer aldı. Bugünkü ekonomik takvimde ise dikkatlerimiz ABD’den gelecek Perakende Satışları rakamlarında olacak. Ayrıca küresel risk olarak takip ettiğimiz konulara yönelik gelebilecek ekstra haber akışlarının yanı sıra majör merkez bankası yetkililerinin açıklamaları da fiyatlamalarda rol oynayabilir.

Teknik seviyeler;

Dirençler; 1.2355, 1.2380, 1.2400, 1.2435, 1.2470

Destekler; 1.2320, 1.2285, 1.2260, 1.2230, 1.2200

 

12.09.2019 tarihli Sterlin Yorum, GBP/USD paritesi yorumları ve teknik analizleri

Gedik Yatırım – Pound Dolar GBP/USD Sterlin Yorumu

Haber ve veri akışının zayıf kaldığı çarşamba gününde GBPUSD paritesi hafif aşağı yönlü hareket etti. 2.ci erken seçim oylamasının reddedilmesinin ardından parlamentonun tatile girmesi aybaşından bu yana yukarı yönlü hareketler gördüğümüz paritede yatay bir seyir izlememize neden  oldu.  Dün  İskoçya  mahkemesi İngiltere parlamentosunun askıya  alınmasını hukuk  dışı   bulduğunu açıklarken İngiltere’de muhalefetteki İşçi  Partisi  Brexit referandumunun  erken seçimden  daha önemli olduğunu  belirtti. Bugün ABD tarafında açıklanacak enflasyon verisi yakından takip edilecektir.  Paritede  bugün aşağıda  1,2310  seviyesinin  altında  9 günlük üssel ortalama 1,2288 ve 1,2249 destek seviyeleridir. Olası yükselişlerde ise haftanın en yükseği 1,2371 üzerinde 1,2384 ve 1,2428 noktaları takip edilebilir.

 

Yusuf Kavak, Araştırma Uzmanı, Işık FX – Pound Dolar GBPUSD Yorumu

Küresel tarafta yaşanan gelişmelerin yanı sıra dün ABD’den gelen ÜFE rakamlarındaki olumlu tablo sonrası yükselen ABD 10 yıllık tahvil faizleri, parite tarafında satış yönlü işlemlere neden oldu. Küresel risklere baktığımızda ABD ile Çin’in yeniden ticaret görüşmelerine başlaması ile oluşan pozitiflik gelen açıklamalar ile korunmaya devam etti. Ayrıca İran Nükleer Anlaşmasına yönelik yaşanan gelişmelerde küresel risk iştahı açısından pozitifti. Veri akışında ise ABD ÜFE, aylık ve yıllık bazda beklentilerin üzerinde bir sonuç aldı. İngiltere tarafında ise Brexit konusu gündemde kalmaya devam ederken kısa vadede azalan anlaşmasız bir Brexit ihtimali paritedeki satış yönlü işlemleri kısıtladı. Bugünün ekonomik takviminde ise yine yoğun bir gün bizleri beklemekte. Özellikle ABD tarafından yayınlanacak olan manşet enflasyon rakamları parite üzerinde volatil hareketlere neden olabilir. Ayrıca küresel risk olarak takip edeceğimiz konulara yönelik gelebilecek ekstra açıklamaların yanı sıra Avrupa Merkez Bankası’nın yapacağı Para Politikası toplantısıda parite üzerinde etkili olabilir.

Teknik seviyeler;

Dirençler; 1.2340, 1.2375, 1.2400, 1.2435, 1.2470

Destekler; 1.2315, 1.2285, 1.2260, 1.2230, 1.2200

 

Ahlatcı Yatırım – Pound Dolar GBP/USD Sterlin Yorumu

Dün, İngiltere’de fiyatlamaları etkileyecek herhangi bir veri akışı bulunmazken, Sterlin’de yaşanan dalgalı seyir sonrasında paritenin fiyatlamalarda 1,2370 seviyeleri civarını test ettiği fakat gün sonunda bu bölgede kalıcılık sağlayamadığı görüldü. Gün içerisinde, doların G-10 ülke para birimlerinin  birçoğuna karşı değer kazanması parite fiyatlamalarında geri çekilmelere neden olduğu izleniyor.

Teknik olarak incelediğimizde,  paritenin psikolojik seviyesi olan 1,2300 seviyesi fiyatlamaların seyri açısından belirleyici olmaya devam edebilir Bu seviyenin yukarı yönlü geçilmesi durumunda 1,2380, 1,2410 ve 1,2450 direnç seviyeleri takip edilebilir. Olası, bu seviyenin altına sarkmalarda ise 1,2270, 1,2250 ve 1,2200 destek seviyeleri izlenebilir.

 

11.09.2019 tarihli Sterlin Yorum, GBP/USD paritesi yorumları ve teknik analizleri

Gedik Yatırım – Pound Dolar GBP/USD Sterlin Yorumu

Önceki akşam yapılan erken seçim oylamasının ardından parlamentonun tatile girdiği İngiltere’de dün gündemin önceki günlere nazaran zayıf kalması GBPUSD paritesinde yatay bir seyir izlememizi sağladı. Dün İngiltere’de istihdam verileri beklentilere paralel gerçekleşirken öğleden sonra New York’ta konuşan BoE başkanı Carney ekonomi yönetiminin Brexit’e yönelik endişelerini yineledi. Bugün İngiltere tarafında önemli bir veri akışı bulunmazken ABD tarafında açıklanacak ağustos ayı ÜFE rakamları yakından izlenecek. Paritede bugün aşağıda 1,2310 seviyesinin altında 9 günlük üssel ortalama 1,2285 ve 1,2245 destek seviyeleri olarak izlenebilir. Olası yükselişlerde ise haftanın en yükseği 1,2384 üzerinde 1,2428 ve 1,2460 noktaları takip edilebilir.

 

Muammer Demir, Araştırma Uzmanı, Ahlatcı Yatırım – Sterlin Dolar GBP/USD Yorumu

İngiltere’de açıklanan istihdam verilerinin beklentileri karşılaması sonrasında Sterlin fiyatlamalarında değer kazanımlarının yaşandığı görüldü. Gün içerisinde, global piyasalarda dolarda devam eden toparlanma eğilimi paritede yükseliş isteğini bir miktar baskıladığı görülürken, paritenin fiyatlamalarda gün içerisinde 1,2306-1,2379 bölgesi aralığında hareket ettiği ve günü 1,2357 seviyeleri civarında tamamladığı görüldü.

Teknik olarak incelediğimizde,  paritenin psikolojik seviyesi olan 1,2300 seviyesi fiyatlamaların seyri açısından belirleyici olmaya devam edebilir Bu seviyenin yukarı yönlü geçilmesi durumunda 1,2400, 1,2440 ve 1,2500 direnç seviyeleri takip edilebilir. Olası, bu seviyenin altına sarkmalarda ise 1,2270, 1,2250 ve 1,2200 destek seviyeleri izlenebilir.

 

İnfo Yatırım – Sterlin Yorumları GBPUSD Notu

İngiltere Parlamentosu Erken Seçim Talebini Reddetti

Piyasalar uzun süredir Brexit konusunu takip ediyor ve İngiltere’nin AB’den ayrılma tarihi olan 31 Ekim’e az bir süre kalmasına rağmen ‘nasıl’ ayrılacağı halen kesinlik kazanmış değil. Bilindiği gibi hafta başında Avam Kamarası’nda 31 Ekim’de anlaşmasız Brexit’i ortadan kaldıran tasarı yasalaşmıştı. Bu tasarı ile hükümet 19 Ekim’e kadar AB ile Brexit anlaşması sağlayamazsa veya anlaşmasız ayrılık için parlamentodan onay alınmazsa AB’den 3 aylık erteleme talep etmesini öngören yasanın gereğinin yerine getirilmesi zorunlu hale geldi. Dün ise hükümetin talebi olan 15 Ekim’de erken seçime gidilme isteği parlamento tarafından ikinci kez reddedildi. Brexit tartışmaları artarken İngiltere Parlamentosu 14 Ekim’e kadar tatile girdi. Ek olarak dün İngiltere’den gelen Mayıs-Temmuz ayında işsizlik oranı verisi 11K düştü ve 1.29 milyona gerileme yaşandı. 

 

Yusuf Kavak, Araştırma Uzmanı, Işık FX – Pound Dolar GBPUSD Yorumu

Ticaret savaşları ve İran Nükleer Anlaşması gibi küresel risklerde yaşanan pozitiflik ile toparlanan ABD 10 yıllık tahvil faizleri sonrası geri çekilen parite, Brexit’e yönelik gelişmelerin yanı sıra dün İngiltere’den gelen olumlu İşsizlik verileri sonrası toparlandı. Rakamlara baktığımızda Temmuz ayı Ortalama Gelir Endeksi yüzde 4.0 ile beklentilerin üzerinde gerçekleşti. Ayrıca İşsizlik Hak Başvurusu Sayısındaki Değişim ve İşsizlik Oranı verilerinde de piyasadaki tahmin edilen rakamların üzerinde bir sonuç alındı. Brexit konusunda ise anlaşmasız bir ayrılık ihtimali yaşanılan gelişmeler neticesinde iyice azaldı. Bugünkü ekonomik takvimde ise İngiltere’den önemli bir veri akışı beklenmiyor. ABD tarafından ÜFE rakamlarının takip edileceği günde ayrıca küresel risk olarak takip ettiğimiz konulara yönelik gelebilecek ekstra haber akışları parite tarafında volatil hareketlere neden olabilir.

Teknik seviyeler;

Dirençler; 1.2365, 1.2395, 1.2410, 1.2440, 1.2475

Destekler; 1.2315, 1.2280, 1.2250, 1.2210, 1.2180

 

İş Yatırım – Pound Dolar GBP/USD Sterlin Yorumu

İngiltere’de Parlamento 14 Ekim tarihine kadar tatile girdi ve muhalefet partisi bu süre zarfında anlaşmasız Brexit’in önleme yasasını kabul ettirmeyi başardı. Bu durumda Johnson eğer bir anlaşma yapamazsa ya Parlamento’dan anlaşmasız Brexit onayı almalı ya da 3 ay daha süre uzatımını AB’den talep etmeli. Johnson ise bir kez daha erken seçim talep etse de Parlamento’nun 2/3 oranında onayını alamadı.

09.09.2019 – Brexit sürecinde Cadılar Bayramı’na denk gelen 31 Ekim süre sonunda anlaşmasız AB’den çıkış ihtimalinin Boris Johnson’un parlamentoda aldığı yenilgilere paralel azalması Sterlin nezdinde tepki alımlarını tetiklemiş durumda. Geçtiğimiz hafta 2017 yılından beri görünen en düşük seviyesinden 1,2293’teki 50 günlük ortalamasına kadar toparlanan GBP/USD’da, momentumdaki toparlanmanın etkisinde 1,2295’in üzerindeki kapanışlarda 1,2502’deki 1 yıllık %38,2 FIBO seviyesine kadar önemli direnç bulunmamakta. Alt tarafta ise 1,2170-1,2182 aralığındaki Bollinger orta bandının ve trend çizgisinin olası destek seviyeleri olarak öne çıktığı paritede, bu hafta oylanacak erken seçimin tarihine göre parlamentodaki yeni taktik savaşlarının yine Sterlin’deki genel seyrin üzerinde etkili olmaya devam etmesini beklemekteyiz. Veri olarak Temmuz ayına ait olması nedeniyle sınırlı etkinin beklendiği Salı günkü istihdam dışında sakin bir gündemin olduğu Sterlin’de, 50 günlük ortalamaya kadar olan yükseliş günlerini kapsamayan CFTC verisinde nette kısa olan spekülatif pozisyon büyüklüğü -85k.

 

Sterlin Dibi Gördü mü?

Tunç Şatıroğlu: Sterlin yorumumda GBPUSD paritesini inceledim. Sterlin kuru dibi gördü mü? Buradan daha aşağı gider mi? Sterlin çıkacak mı? Bu sorulara teknik analizle cevap vermeye çalıştım.

 

Ekin Akbaş, Araştırma Yönetmeni, Tacirler Yatırım – GBPUSD Sterlin Analizi

05.09.2019 – İngiltere Parlamentosu anlaşmasız Brexit ve erken seçime ‘hayır’ dedi…

İngiliz Parlamentosunun alt kanadı Avam Kamarasında dün akşam yapılan oylamada, hükümetin Avrupa Birliği (AB) ile bir Brexit anlaşmasına varamaması durumunda, Brexit tarihini ertelemesini zorunlu kılan yasa tasarısı onaylandı. Bunun yanı sıra, parlamentoda daha sonra yapılan oylama ile de Başbakan Boris Johnson’ın erken seçim talebi reddedildi. Dün onaylanan tasarıya göre İngiliz hükümeti 19 Ekim’e kadar AB ile Brexit anlaşması sağlayamazsa veya anlaşmasız ayrılık için parlamentonun onayını alamazsa, AB’den Brexit için 3 aylık erteleme talep etmek zorunda olacak. Tasarı, AB’nin farklı tarih teklif etmesi durumunda da bunu kabul veya ret yetkisinin İngiliz hükümetinde değil parlamentoda olmasını öngörüyor. Bu tasarı ile birlikte, piyasaların en fazla endişe duyduğu olasılıkların başında gelen “anlaşmasız Brexit” riski daha da azalmış oldu ve bununla birlikte piyasa fiyatlamasının da oldukça pozitif olduğunu gördük. Tasarının parlamentonun üst kanadı olan Lordlar Kamarası’nın da onayından geçmesi gerekiyor. Lordlar Kamarasının da tasarıyı yarın hızla gündemine alıp onaylamasının ardından, tasarının Cuma günü yasalaşması bekleniyor.

  • Oylama sonrası İngiltere Başbakanı Boris Johnson bu tasarının kendisini AB liderlerine teslim olmaya zorladığını ve Brexit müzakerelerini fiili olarak bitirdiğini belirtti.
  • Boris Johnson ülkenin Brüksel’e müzakereler için kendisinin mi yoksa muhalefet liderinin mi gitmesine karar vermesi gerektiğini ifade ederek 15 Ekim’de seçim yapılması gerektiğini söyledi. Johnson kendisi başbakan olduğu sürece hangi şartlar altında olursa olsun ülkenin 31 Ekim’de Avrupa Birliği’nden ayrılacağını vurguladı.

Bu gelişmelerin etkisi ile birlikte sterlin dün dolar karşısında, Salı günü yaşadığı kayıpları telafi ederek yükselişe geçti. GBPUSD paritesi, Salı günü 1,20 seviyesi altını test etmesinin ardından dün gün içerisinde sert yükselişler kaydederek 1,22 seviyesi üzerinde çıktı. Sterlinin dolar karşısında gösterdiği bu yükseliş hareketinde ‘anlaşmasız Brexit’ riskinin azalması etkili oldu. Hatırlayacağımız üzere İngiltere’de, Başbakan Boris Johnson’ın ‘anlaşmasız Brexit’ sürecini hayata geçirmesini engellemek isteyen milletvekilleri Salı günü Avam Kamarası’nda kritik oylamayı kazanmış ve bu oylama milletvekillerine parlamentoya ‘anlaşmasız Brexit’i önlemeye dönük bir yasa tasarısı sunma imkânı vermişti.

İngiltere’de son dönemde yaşanan gelişmeleri kısaca hatırlayacak olursak: Başbakan Boris Johnson, milletvekillerinin Brexit sürecine müdahil olmasını engellemek için geçen hafta 9 Eylül-14 Ekim’de parlamentoyu tatil etme kararı almıştı. Bunun üzerine çalışmalarını hızlandıran muhalefet partileri, iktidar partisindeki 21 muhalif milletvekilinin de desteğiyle Salı ünü parlamento gündemini belirleme yetkisini hükümetten kendi ellerine almış ve bu da onlara parlamentoya anlaşmasız Brexit’i önlemeye dönük bir yasa tasarısı sunma imkânı vermişti. Daha sonra muhalefet partileri anlaşmasız Brexit’i önlemeye dönük tasarıyı dün parlamentoya sunmuştu. Tasarı, Avam Kamarasındaki bütün aşamaları tamamlayıp kabul edilerek parlamentonun üst kanadı Lordlar Kamarasına sevk edildi. Lordlar Kamarasının da tasarıyı yarın hızla gündemine alıp onaylamasının ardından, tasarının Cuma günü yasalaşması bekleniyor.

 

28.08.2019 – Sterlin’de Çok Önemli Gelişme: Kaynağı açıkça söylenmeyen bir bilgiye göre Birtanya’da Kraliçe Meclis’i kapayacak. Hard Brexit yani Zorlayıcı Brexit Çıkış Koşulları piyasalarda riskleri yükseltiyor.

Britanya kanunlarına göre seçim sonrasında Meclis’i Kraliçe açıyor ve meclis açık olduğu müddetçe oylama ve kanunlar yapılabiliyor. Eğer Kraliçe Meclis’i kapar ise “anlaşma yapılamazsa Brexit olmaz” dayatması yapan ve yapılan anlaşmaları engelleyen milletvekilleri bertaraf edilecek.

Halkın Brexit seçimini göz ardı eden ve “anlaşma yapılamazsa Brexit olmaz” diyerek bir yandan da anlaşma yapılmasını engelleyen diğer yandan da yapılan anlaşmaları kabul etmeyen Meclis, ancak bir sonraki seçimde açılacak.

 

İnfo Yatırım – Sterlin Yorumları GBPUSD, EURGBP Yorumları

28.08.2019

EURGBP: Dün gün içerisinde EURGBP paritesinde yaşanan hareketlenmeler dikkat çekiciydi. Avrupa Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Guindos’un uzun süre düşük faiz oranları olacak tarzındaki açıklaması Euro üzerinde bir miktar baskı oluşturdu. Bununla birlikte İngiltere kanadında anlaşmasız Brexit konusunda daha ılımlı mesajlar gelmeye devam ediyor. Geçtiğimiz hafta İngiltere Başbakanı Boris Johnson’un G-7 zirvesinde anlaşmaya soğuk bakmadığı tarzındaki açıklamaları anlaşmasız Brexit ihtimallerinin bir miktar göz ardı edilmesine neden oldu. Bununla birlikte dün İngiltere İşçi Partisi Lideri Corbyn 116 milletvekiline mektup gönderdi ve bu mektupta anlaşmasız Brexit’in önlenmesi konusunda birlikte çalışılma çağrısı yaptı. Bu gelişmeler Sterlin üzerindeki baskıyı bir miktar azalttı. Tüm bu gelişmeler ile birlikte EURGBP paritesinde dün bir miktar gevşeme hareketleri gerçekleşti. Pariteyi teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 0.90720 – 0.90985 – 0.91489 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 0.90162 – 0.89660 – 0.88796 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir. 

GBPUSD: Piyasalar son zamanlarda ön plana çıkan İngiltere Başbakanı Boris Johnson’u takip ediyor. Son olarak Fransa’nın Biarritz kentinde yapılan G-7 zirvesi ardından konuşma gerçekleştiren Johnson Brexit konusunda açıklamalarda bulundu. Johnson; Avrupa Birliği yetkililerinin Brexit’i bir yük olarak görmeye başladığını, halkın istediğinin AB’den ayrılmak olduğunu, bu işin bitmesi gerektiğini belirtti. Ek olarak Johnson milletvekillerinin AB’den anlaşmasız ayrılığı önleyecek bir adım atmasının önüne geçmek için parlamentoyu askıya alıp almayacağı ile ilgili sorulan bir soruya ise yanıt vermedi. Brexit konusu GBPUSD paritesinde volatilitenin artmasına neden oluyor. Gün içerisinde Amerika’dan gelecek olan tüketici güveni ekonomik verisi dolarda küresel bazda hareketliliğe sebep olabilir. GBPUSD paritesinde 1.22554 – 1.22992 – 1.23803 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.21828 – 1.21018 – 1.20276 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

 

Ekin Akbaş, Araştırma Yönetmeni, Tacirler Yatırım – Sterlin Yorumu

31.07.2019 – GBPUSD, “Anlaşmasız Brexit” endişeleri ile yaklaşık son 2 yılın en düşük seviyesine indi…

İngiltere Başbakanı Boris Johnson dün üst düzey kabine toplantısı gerçekleştirdi. Johnson, ülkenin AB’den 31 Ekim’de ayrılmasını sağlamak için her gün toplantı gerçekleştirecek. İngiltere Başbakanlık ofisinden Pazar günü yapılan açıklamaya göre Michael Gove, 31 Ekim ayrılık tarihine kadar hükümetin hazırlıklarını sürdüreceği her gün gerçekleştirilecek üst düzey kabine toplantılarına başkanlık edecek.

Ekim sonuna kadar Brexit’i hayata geçirmeyi planlayan Johnson, AB ile yeni bir çıkış anlaşması yapmayı planlıyor. Ancak AB’nin, art arda anlaşmanın tekrar müzakerelere açılamayacağını ifade etmesi, anlaşmasız Brexit ihtimalini artırıyor. Yeni hükümetin Brexit konusunda nasıl bir yol izleyeceğine dair Sunday Times’a açıklama yapan muhafazakâr parti üyesi Michael Gove, hükümetin AB’den daha iyi bir anlaşma sağlamak için yoğun çabalar üstleneceğini, Johnson’un her gün kabine toplantısı gerçekleştireceğini söyledi. “Anlaşmasız ayrılığı planlama şimdiki hükümet için birinci öncelik” diyen Gove, insanları ve şirketleri anlaşma yapmadan çıkar hale getirmek için tüm zamanların en büyük kamu bilgilendirme kampanyalarından birini başlatacaklarını duyurdu. Başbakanlık ofisinden yapılan açıklamada AB’nin müzakereleri tekrar başlatmaması durumunda anlaşmasız Brexit’in en olası sonuç olacağı belirtilmesi, piyasadaki endişeleri tırmandırarak sterlinin sert bir şekilde değer kaybetmesine neden oldu.

Sterlin, Başbakan Boris Johnson’ın anlaşmasız Brexit hazırlıklarını hızlandırdığına ilişkin sinyallerin etkisiyle dolar karşısında yaklaşık son iki yılın en düşük seviyesine geriledi. Böylelikle GBPUSD paritesi Ocak ayından bu yana en sert günlük düşüşünü kaydetti ve Mart 2017’den bu yana en düşük seviyesi olan 1,2119 seviyesine geriledi.

Teknik gösterge ve formasyonlar, GBPUSD paritesindeki mevcut geri çekilmenin 1,20 seviyesine doğru sürebileceğini işarete diyor. Ancak, 1,20 seviyesinin önemli bir destek konumunda olduğu ve mevcut düşüş hareketinin bu seviyes civarında bir miktar güç kaybedebileceğini belirtmekte fayda var.

  

Brexit Sürecine Dair Reddedilen Senaryolar, Ekin Akbaş

29.03.2019 – Brexit sürecinin geleceğine ilişkin oylanan senaryoların hepsi reddedildi

İngiliz Parlamentosunda Brexit sürecinin geleceğine ilişkin oylanan 8 senaryodan hiçbiri çoğunluk desteği alamayarak reddildi. Bununla birlikte parlamentonun Brexit seçeneklerini pazartesi günü de tartışmaya devam etmesi bekleniyor. Dün oylanan seçenekler:

  1. Avrupa Birliği’nden 12 Nisan’da anlaşmasız ayrılma,
  2. İngiltere’nin Gümrük Birliği, Tek Pazar ve Avrupa Serbest Ticaret Alanı üyeliğinin sürmesi,
  3. İngiltere’nin Avrupa Ekonomik Alanı üyeliğinin sürmesi,
  4. İngiltere’nin Gümrük Birliği üyeliğinin sürmesi
,
  5. İngiltere’nin Gümrük Birliği üyeliğinin sürmesi, Tek Pazar kurallarına gelecekteki düzenlemeleri kapsayacak şekilde uyması
,
  6. 50. maddenin yürürlüğünün tek yanlı durdurulması ve Brexit’in iptal edilmesi,
  7. Brexit anlaşmasının bir referandumla halkın onayına sunulması
,
  8. Brexit anlaşması sağlanamaması durumunda, AB ile sürecek müzakereler boyunca taraflar arasındaki ilişkilerin mevcut haliyle sürmesi.)

Başbakan Theresa May bu akşam partisinin yönetiminde etkili ve milletvekillerinden oluşan “1922 Komitesi” ile bir araya gelmiş ve kendi Brexit anlaşmasına destek istemişti. May, anlaşmanın parlamentodan geçmesi halinde istifa ederek AB ile müzakerelerin bundan sonraki bölümü için başbakanlık görevini bir başkasına bırakmayı vaat etmişti. May’in açıklamasının ardından anlaşmaya daha önce ret oyu veren ve aralarında sert Brexitçi eski Dışişleri Bakanı Boris Johnson’ın da olduğu bazı milletvekilleri yeni bir oylama yapılması durumunda bu kez destek vereceklerini ilan etti. İngiliz hükümetinin daha önce iki kez reddedilen Brexit anlaşmasını yarın yeniden parlamentoya sunması bekleniyor.