Ana sayfa Raporlar Forex Raporları Güncel GBP/US...

Güncel GBP/USD Paritesi, Sterlin Dolar Yorumları ve Analizleri

Sterlin Ne Kadar?

Sterlin Dolar GBP/USD paritesi yorumları ile teknik analizlerini aşağıda sıralı halde görebilirsiniz. Kurum ve uzmanlardan gelen en son yorum en üstte yer almaktadır. Buradaki analizler içinde İngiltere’de açıklanan son ekonomik veriler, politik gelişmeler ile olası etkileri, Brexit ve Britanya ile ilgili güncel siyasi haberler de özet olarak bulunmaktadır.

22.05.2019 tarihli Sterlin Yorum, GBP/USD paritesi yorumları ve teknik analizleri

İş Yatırım – Pound Dolar GBP/USD Yorumu

Yaklaşık 3 yıl önce yapılan referandumda AB’den ayrılma kararı çıktıktan sonra başlayan Brexit sürecindeki belirsizlik artarak devam ediyor. Dün başbakan May, Brexit anlaşmasında başta işçi hakları ve İrlanda sınır sorunu hakkında değişiklikler yaptığını ve Parlamento’nun onayına sunacağını açıklarken kısa süreli iyimser hava da hemen dağıldı. Muhalif kanat anlaşmayı onaylamayacağını söylerken istifası istenen May’in istifa etmesi durumunda genel geçim ihtimali ağır basıyor. Genel seçim durumunda da anketlerde sert Brexit yanlısı adayın önde gitmesi ve daha önce de anlaşmasız olarak AB’den ayrılık istediğini belirtmesi GBP üzerindeki satış baskısını artırıyor. Yaklaşık %0.30 kayıpla 1.2665 seviyelerinden işlem gören GBPUSD paritesinde 14 günlük RSI indikatörü 25 seviyesine kadar gerilemiş durumda ve aşırı satım bölgesine yerleşmiş. 1.2655 ve 1.26 psikolojik sınırı gün içerisinde takip edilecek destek noktaları olarak öne çıkıyor. Yukarıda ise 1.27 psikolojik sınırı takip edilecek ilk direnç noktası konumunda.

 

Gedik Yatırım – Pound Dolar GBP/USD Yorumu

GBPUSD paritesinde dün Theresa May’in açıklamaları takip edildi. May 4.kez parlamento oylamasına sunacağı Brexit anlaşmasına ilişkin açıklamalar yaparken anlaşmanın kabulü durumunda parlamenterlerin 2.kez referandum yapılması durumunu da oylayabileceğini belirtti. Açıklamaların ardından tepki yükselişleri gördüğümüz sterlinin sonrasında güçlü dolarında etkisiyle kazançlarını geri vererek üstü üste 9.günü de kayıplarla tamamladığını izledik. Bugün İngiltere’de nisan ayı enflasyon verisi ABD tarafında ise Fed üyelerinin konuşmaları takip edilecek. Paritede bugün ilk destek 1,2685 seviyesinde oluşacak olup altında 1,2665 ve 1,2608 seviyeleri destek bölgeleri olarak izlenebilir. Yukarıda ise 1,2763’ün üzerinde 9-22 günlük üssel ortalamaların bulunduğu 1,2800-1,2900 seviyeleri direnç bölgeleri olacaktır.

 

Muammer Demir, Araştırma Uzmanı, Ahlatcı Yatırım – Sterlin Dolar GBP/USD Yorumu

Haftanın ikinci işlem gününde, Sterlin’de devam eden zayıf görünüm ile birlikte paritenin fiyatlamalarda 1,2684 seviyeleri civarına kadar gerilediği görüldü. Gün içerisinde, İngiltere Başbakanı Theresa May yaptığı değerlendirmede, İngiliz parlamentosunda Haziran ayının ilk haftasında yapılması planlanan Brexit oylamasının kabul edilmesi durumunda parlamentoya ikinci referandum önerisi getirebileceğini ifade ederken Sterlin fiyatlamalarında kısa süreli oynaklığın arttığı görüldü. Bugün, ABD’de açıklanacak olan FOMC Toplantı Tutanakları dolar bazlı fiyatlamalarda oynaklığın artmasına neden olabilir.

Teknik olarak incelediğimizde,  paritenin psikolojik seviyesi olan 1,2700 seviyesi fiyatlamaların seyri açısından belirleyici olmaya devam edebilir Bu seviyenin yukarı yönlü geçilmesi durumunda 1,2800, 1,2850 ve 1,2870 direnç seviyeleri takip edilebilir. Olası, bu seviyenin altına sarkmalarda ise 1,2660, 1,2620 ve 1,2590 destek seviyeleri izlenebilir.

 

Yusuf Kavak, Araştırma Uzmanı, Işık FX – Pound Dolar GBPUSD Yorumu

Dün, küresel tarafta Ticaret Savaşları konusuna dair gelen haber akışları risk düzeyini artırmaya devam ederken, yatırımcıların artan ticaret savaşları gerilimi ile güvenli liman olarak ABD Doları’nda pozisyon almaları ile paritede son 4 ayın en düşük seviyeleri yinelendi. Diğer taraftan parite fiyatlamalarını oldukça yakından ilgilendiren Brexit konusunda da gözler; Britanya Başbakanı Theresa May’in kabinesi ile yapacağı toplantıdaydı. Toplantı sonrası May’in, yeni Brexit Planı’nı açıklayacağının belirtilmesi ile paritede 1.2810 direncine doğru alım ağırlıklı işlemler ortaya çıktı. May’in açıklamalarında ise; İkinci bir Brexit Referandumu’nun yapılabileceği ve Backstop(İrlanda sınırı güvencesi) maddesinin kaldırabileceğine yönelik satır başları ön plana çıkarken, Ana Muhalefetteki İşçi Partisi’nin lideri Jeremy Corbyn’in: May’e muhalefet edeceklerini tekrar dillendirmesi ile paritede yeniden geri çekilmeler görüldü. Bugün, Brexit konusuna dair; Britanya ve AB cephesinden gelecek açıklamalar parite fiyatlamaları açısından yine kritik olacak. Keza, Ticaret Savaşları konusunda ilgili ülkelerden(ABD-Çin, ABD-AB vs..) gelecek açıklamalar da oynaklıklara neden olabilir. Ayrıca; FED, ECB ve BOE yetkililerinden gelecek açıklamalar ile 30 Nisan-1 Mayıs tarihlerinde düzenlenen FED/FOMC toplantılarına ait tutanakların açıklanması sırasında da volatilite artışı olabileceğinden, majör merkez bankaları da dikkatle takip edilmeli. 

Teknik seviyeler;
Dirençler: 1.2720, 1.2740, 1.2770, 1.2810, 1.2830
Destekler: 1.2680, 1.2660, 1.2625, 1.2590, 1.2555

 

Sterlin Yerine Sayıyor, Tunç Şatıroğlu

 

Ekin Akbaş, Araştırma Yönetmeni, Tacirler Yatırım – Sterlin Yorumu 28.03.2019

Brexit sürecinin geleceğine ilişkin oylanan senaryoların hepsi reddedildi

İngiliz Parlamentosunda Brexit sürecinin geleceğine ilişkin oylanan 8 senaryodan hiçbiri çoğunluk desteği alamayarak reddildi. Bununla birlikte parlamentonun Brexit seçeneklerini pazartesi günü de tartışmaya devam etmesi bekleniyor. Dün oylanan seçenekler:

  1. Avrupa Birliği’nden 12 Nisan’da anlaşmasız ayrılma,
  2. İngiltere’nin Gümrük Birliği, Tek Pazar ve Avrupa Serbest Ticaret Alanı üyeliğinin sürmesi,
  3. İngiltere’nin Avrupa Ekonomik Alanı üyeliğinin sürmesi,
  4. İngiltere’nin Gümrük Birliği üyeliğinin sürmesi
,
  5. İngiltere’nin Gümrük Birliği üyeliğinin sürmesi, Tek Pazar kurallarına gelecekteki düzenlemeleri kapsayacak şekilde uyması
,
  6. 50. maddenin yürürlüğünün tek yanlı durdurulması ve Brexit’in iptal edilmesi,
  7. Brexit anlaşmasının bir referandumla halkın onayına sunulması
,
  8. Brexit anlaşması sağlanamaması durumunda, AB ile sürecek müzakereler boyunca taraflar arasındaki ilişkilerin mevcut haliyle sürmesi.)

Başbakan Theresa May bu akşam partisinin yönetiminde etkili ve milletvekillerinden oluşan “1922 Komitesi” ile bir araya gelmiş ve kendi Brexit anlaşmasına destek istemişti. May, anlaşmanın parlamentodan geçmesi halinde istifa ederek AB ile müzakerelerin bundan sonraki bölümü için başbakanlık görevini bir başkasına bırakmayı vaat etmişti. May’in açıklamasının ardından anlaşmaya daha önce ret oyu veren ve aralarında sert Brexitçi eski Dışişleri Bakanı Boris Johnson’ın da olduğu bazı milletvekilleri yeni bir oylama yapılması durumunda bu kez destek vereceklerini ilan etti. İngiliz hükümetinin daha önce iki kez reddedilen Brexit anlaşmasını yarın yeniden parlamentoya sunması bekleniyor.

 
BREXIT Belirsizlik Ortamında Sterlin Ne Olur?

Anlaşmasız BREXIT ortamında sterlin ne olur? İngiliz sterlini GBPUSD ne kadar düşebilir? Teknik analizle bu sterlin yorumumda bunlara cevap vermeye çalıştım

 

Enver Erkan, Ekonomist, GCM Yatırım – BOE, Brexit belirsizliğinin aşılmasını beklemek durumunda… 07.02.2019

İngiltere Merkez Bankası (BOE), Şubat ayı MPC toplantısının kararlarını bugün TSİ 15.00’te açıklayacaktır. Enflasyon Raporu’nun da açıklanacağı ve Başkan Carney’nin basın toplantısını içerecek olan “Süper Perşembe”de Banka’nın faiz oranlarında ve para politikası söylemlerinde değişime gitmesi beklenmemektedir.

Brexit müzakerelerinin çok az ilerleme göstermesiyle beraber, aşılamayan belirsizlikler çerçevesinde BOE’nin de beklenti dışına çıkması mümkün görünmüyor. Eğer 29 Mart’a kadar bir anlaşma gerçekleşir ve İngiltere AB’den anlaşmalı bir şekilde ayrılabilirse, BOE’nin 29 Mart’ı takip eden ilk toplantıda faiz artırması ise mümkün görünüyor. Ancak Brexit belirsizliği aşılmadan, ekonominin nasıl reaksiyon vereceği belli olmadan BOE de eli kolu bağlı oturmaktan başka bir şey yapamamaktadır. Bu yüzden Şubat MPC’de faizleri sabit tutma kararının 9’a karşı 0 oyla alınmasını bekleriz. Brexit’in anlaşmasız gerçekleşmesi ise BOE’nin elinin kolunun iyice bağlanmasına neden olur, çünkü ekonomi sert şekilde daralırsa faiz artıracak alanları olmayabilir ve hali hazırda ekonomide ısınma olurken dengeler çok hızlı bir şekilde bozulabilir.

Buna karşılık, geçen hafta Brexit değerlendirmemizde de söylediğimiz gibi, ücret artışları hızlanıyor ve istihdam piyasası ısınıyor. BOE şahinlerinin dayanağı olan bu konu, Brexit belirsizliği aşıldığı takdirde ilk toplantıda faiz artırımı olacağı beklentilerini desteklemektedir. BOE, aynı zamanda yeni ekonomik tahminlerini de yayınlayacak. Küresel soğuma, Brexit belirsizliği ve en kötüsü anlaşmasız Brexit olasılığının canlı olması gibi ihtimaller nedeniyle GSYH beklentilerinde aşağı revizyon olabilir. TÜFE enflasyonuna ilişkin beklentiler, yakın vade için petrol fiyatları kaynaklı düşürülse de orta ve uzun vadede biraz daha yüksek olabilir.

BOE, 29 Mart’ta anlaşmalı Brexit gerçekleşirse Mayıs ayında faiz artırımı yapmayı seçebilir. Brexit’in anlaşmasız olması bütün dengeleri çok hızlı bozarak ekonomiyi daralma trendine sokacağı için, bu senaryoda da ya bekleyen ya da daha güvercinleşen mesela faiz indiren bir BOE görebiliriz. BOE, tahmin ve açıklamalarında Brexit’in riskini hesaba katacak ve temkinli olacaktır.