Ana sayfa Raporlar Forex Raporları Güncel GBP/US...

Güncel GBP/USD Paritesi, Sterlin Dolar Yorumları ve Analizleri

PAYLAŞ

Günün en yeni Sterlin-Dolar GBP/USD paritesi yorumları ile teknik analizlerini aşağıda sıralı halde görebilirsiniz. Kurum ve uzmanlardan gelen en son yorum en üstte yer almaktadır. Buradaki analizler içinde İngiltere’de açıklanan son ekonomik veriler, politik gelişmeler ile olası etkileri, Brexit ve Britanya ile ilgili güncel siyasi haberler de özet olarak bulunmaktadır.

20.10.2017 tarihli Sterlin Yorum, GBP/USD paritesi yorumları ve teknik analizleri

Eda Karadağ, Araştırma Uzmanı Sterlin Dolar, GBP/USD Paritesi Yorumu

GBP/USD: AB Liderlerinin Brexit’i Görüşmesi Bekleniyor

Sterlin Dolar karşısında güçlü durmakta zorlanıyor. Parite önemli destek seviyesi olan 1.3150 seviyesinin altına geçmiş durumda. Küresel piyasalarda Fed Başkanının kim olacağı sorusu ABD Dolarına yönelik algıları hareketlendiriyor. Geçtiğimiz günlerde John Taylor’ı fiyatlayan piyasalar J. Powel’a yönünü kaydırmış durumda. Dolar endeksi düne kıyasla daha yukarda görünüyor. 93.50 sınırının hemen altında bulunan endeksle birlikte ABD 10 yıllık tahvil faizleri de %2.35 seviyesine yükselmiş durumda. GBP/USD baskılanmaya devam ederken Brexit görüşmeleri Sterlin tarafını zayıflatmayı sürdürüyor. Avrupa Birliği ile İngiltere arasında devam eden Brexit müzakereleri, Londra hükümetinin ayrılmak için ödemek zorunda olduğu miktar konusunda çıkmaza girmiş görünüyor. Şimdilik önemli bir ilerleme kaydedilemedi. Bugün Avrupa Birliği Konseyi Zirvesinde AB Liderleri ile Brexit müzakerelerin ikinci aşamaya geçip geçmediği konusu tartışılması bekleniyor. Bununla birlikte AB ve İngiltere arasındaki ileriye yönelik ticaret anlaşması için görüşmeler yapılması bekleniyor. Bu cepheden gelecek açıklamalar önemli olabilir.

Teknik Analiz: GBP/USD 1.3150 seviyesinden geçen 50 günlük hareketli ortalamasının altında irtifa kaybetmeye devam ediyor. Paritenin en güçlü destek bölgesi 1.13005 Parite bu seviyeyi aşağı yönde zorlaması halinde satışların hız kazanması beklenebilir. Buna karşın paritede satışların destek bölgeleri üzerinde karşılanması GBP/USD’de yukarı yönlü tepkileri güçlendirecektir.

Dirençler: 1.3150 / 1.3220 / 1.3285
Destekler: 1.3105 / 1.1305 / 1.2970

 

Yusuf Kavak, Araştırma Uzmanı – Sterlin Dolar Yorumu

Dün Belçika’nın başkenti Brüksel’de başlayan Avrupa Birliği Liderler Zirvesi’nin bir diğer gündem maddesi ise hiç kuşkusuz bir süredir Dünya gündemini de meşgul eden İngiltere’nin AB’den ayrılma süreciydi. Almanya seçimleri sonrası sessizliğe bürünen Angela Merkel yaptığı açıklamada: Brexit meselesinde cesaret verici bir ilerleme olmasına karşın ikinci aşamaya geçmek için yeterli düzeyde yol katedilmediğini vurgularken, İngiltere Başbakanı Therasa May ise daha önce İtalya’nın Floransa kentinde yaptığı konuşmaya atıfta bulunarak, ortaya koydukları cesur vizyonda ilerlemek için önümüzdeki haftalarda daha iyi çalışacaklarını söyledi. Öte yandan dün ABD’den gelen işsizlik maaşı verileri, son zamanlarda açıklanan bir çok datada olduğu gibi ekstrem düzeyde iyileşme gösterirken, buna karşın İngiltere verileri de son zamanlarda bir çok datada olduğu gibi kötü geldi. Eylül ayı perakende satışlar verisi yüzde 0.1’lik daralma beklentisine karşın yüzde 0.8’lik daralmaya işaret ederken, yıllıklandırılmış veride ise yüzde 2.1’lik artış beklentisine karşın, yüzde 1.2’lik artış görüldü. Volatilitesi yüksek otomotiv sektörünün dahil edilmediği çekirdek perakende satışlar verilerinden; aylık data yüzde 0.1’lik artış beklentisine karşın yüzde 0.7’lik azalış gösterirken, senelik gerçekleşmede de yüzde 2.4’lük artış beklentisinin altında yüzde 1.6’lık artış vardı. Bugün İngiltere tarafında önemli bir veri açıklanmayacakken, gözler yine Brüksel’deki AB liderler zirvesinde olacak. Buna karşın ABD tarafından ise Eylül ayı mevcut konut satışları verisi ve Cleveland FED Başkanı Mester’in açıklaması takip edilecek.

Teknik olarak paritede 1.3100 altına sarkmalarda 1.3050-1.3020 destek bölgesi önem arz edecek. Öyleki bu bölge Mart ayında başlayan yükselen kanalı destekliyor. Paritenin 1.3100 üzerinde tutunması halinde oluşabilecek tepki hareketlerinde ise 1.3135, 1.3160 ve 1.3190 dirençleri takip edilebilir. . (Işık FX)

 

Serkan Uludağ, Analist – Sterlin Dolar Yorumu

En Kritik Dirence Geldi…

GBPUSD için dün, 1,3260 günün en kritik direnç olduğunu, buranın altında 1,3184 1,3156 1,3139 ve 1,3110 a doğru hareketin devamı mümkün olabileceğini paylaşmıştık. Paritenin de sabah 1,3129 a kadar gerilediğini gözledik. Sonrasında gelen alıcılar olsa da, yeni bir tepe yapamadan gerileme süreci devam etti.

Analizin her ne kadar destek hedeflerine ulaşıp bizlere fırsat sağlasa da, paritenin yaşadığı oynaklık korkutucu. Gün içinde 100 pip aşağı, 80 pip yukarı ve 60 pip aşağı tepkiler ile karşılaştık. Bant geniş değil ancak oynaklık yüksek. Elbette BOE den gelen açıklamaların da burada etkisi büyük.

Bugüne baktığımızda yukarı 1,3260 önemini koruyor. Aşağıda ise 1,3120 en yakın önemli destek konumunda. Bu sabah saatlerinde 1,3120 altına doğru yaptığı denemler sonucunda buranın altında tutunmayı başarırsa , 1,3073 ve 1,3027 e doğru ilk aşamada geri çekilmeler mümkün olabilir. Yukarıda 1,3260 üzeri hareketler izlersek, 1,3315 ve sonrasında 1,3390 test edilebilir. 1,3120/1,3260 aralığı içinde ise dün olduğu gibi tepkiler izleyebiliriz. (Meksa Yatırım)

 

Özgecan Özdemir, Araştırma Uzmanı – Sterlin Dolar Yorumu

Düşüşler derinleşebilir

İngiltere Perakende Satışlar verisi Eylül ayında daralma göstermesiyle Sterlin varlıklarında geri çekilme hareketi meydana geldi. Ayrıca gün içerisinde satıcılı seyir içerisinde olan Dolar varlıkları nedeniyle paritede düşüşler sınırlı kalırken, ABD Senatosunun bütçe tasarısını kabul etmesiyle satış baskısı derinleşti. Diğer taraftan AB’de yaşanan Katalonya gerilimi nedeniyle Brexit sürecinin bir miktar arka planda kaldığı görülüyor. Bugün ABD’de Mevcut Ev Satışları verisi takip edilecek.

GBPUSD paritesinde 1,3050 destek seviyesinin aşağı yönlü geçilmesi halinde düşüşler derinleşebilir. Böylece uzun vadeli yükselen kanal formasyonunun alt bandını geçen paritede düşüşler derinleşebilir. Olası toparlanmalarda ise 1,31 direnci ilk etapta göz önünde bulundurulacak.(Ahlatcı Yatırım)

18.10.2017 tarihli Sterlin Yorum, GBP/USD paritesi yorumları ve teknik analizleri

İş Yatırım Sterlin Dolar, GBP/USD Paritesi Yorumu

TSİ 11:30’da açıklanan İngiltere istihdam verilerinde saatlik ücretlerin beklentilerin üzerinde artması pariteyi kısa süreli de olsa 1.32 seviyesinin üzerine atsa da çok kalıcılık sağlanamadı ve parite %0.25 kayıpla 1.3160 seviyelerinden işlem görüyor. 1.3153 seviyesinde bulunan 50 günlük hareketli ortalama en önemli destek noktası, sonrasında ise 1.3135 ve 1.31 seviyeleri gün içerisinde takip edilecektir.

 

 

17.10.2017 tarihli Sterlin Yorum, GBP/USD paritesi yorumları ve teknik analizleri

Garanti Yatırım Sterlin Dolar, GBP/USD Paritesi Yorumu

Sterlin Önemli Eşiği Aşabilir

Bugün İngiltere’de gündem yoğun. TÜFE verileri, Başkan Carney dahil BoE üyelerinin parlamentoda vereceği ifadeler ve Brexit konulu haber akışı takip edilecek başlıca konular. TÜFE verilerinin Ağustos’ta %2.7 seviyesine kadar yükselen yıllık çekirdek enflasyonun yüksek seyrini koruduğunu göstermesi BoE’nin Kasım’da faiz artırımına gitmesine verilen olasılığı güçlendirerek GBP’nin destek bulmasına yol açabilir. Veri/haber akışına bağlı olarak GBP’nin bu haftanın güçlü performans gösteren G10 para birimi olarak öne çıktığını ve GBP/USD’nin 1.33 eşiğini aştığını görebiliriz. 

 

PAYLAŞ