Ana sayfa Raporlar Forex Raporları Güncel GBP/US...

Güncel GBP/USD Paritesi, Sterlin Dolar Yorumları ve Analizleri

PAYLAŞ

Sterlin Ne Kadar?

Sterlin Dolar GBP/USD paritesi yorumları ile teknik analizlerini aşağıda sıralı halde görebilirsiniz. Kurum ve uzmanlardan gelen en son yorum en üstte yer almaktadır. Buradaki analizler içinde İngiltere’de açıklanan son ekonomik veriler, politik gelişmeler ile olası etkileri, Brexit ve Britanya ile ilgili güncel siyasi haberler de özet olarak bulunmaktadır.

18.05.2018 tarihli Sterlin Yorum, GBP/USD paritesi yorumları ve teknik analizleri

İş Yatırım – Sterlin Dolar, GBP/USD Paritesi Yorumu

İngiltere ekonomik veri takvimi bugün sakin, önemli bir açıklama bulunmuyor. GBPUSD paritesinde dar bir bantta işlemler geçiyor, 14 günlük RSI 30,00 aşırı satım sınırında kalmaya devam ederken yukarı hareket için paritenin 1,3560’da bulunan 200 günlük hareketli ortalamasının üzerine çıktığını görmemiz gerekecek. Burası aynı zamanda günün ilk direnci yakınlarına da denk gelmekte; aşılması zorlayıcı olabilir.

 

Eda Karadağ, Araştırma Uzmanı Sterlin Dolar, GBP/USD Paritesi Yorumu

Sterlin/Dolar 200 günlük ortalamasının altında tepkisiz

İngiltere gümrük birliğinden çıkamaya hazırlanıyor. İngiltere Başbakanı Theresa May, İngiltere’nin Brexit’ten sonra AB gümrük birliğini terk edeceğini söyledi. May, İngiltere’nin hedeflerinin, dünyanın geri kalanıyla kendi ticaret politikasına sahip olması, AB’yle sorunsuz ticaret yapması ve AB üyesi İrlanda ile bir sert sınır kuralları olmaması gerektiğini belirtti. Şimdilik kur bu siyasi açılıma tepkisiz kaldı. GBP/USD paritesinde doların hakimiyeti devam ediyor. Buna karşın paritenin aşağı yönlü uzamalarının sınırlı kaldığını izliyoruz. Şimdilik kurda yatay ancak zayıf bir seyrin oluştuğunu belirtelim. Bugün İngiltere’den önemli bir veri yok. ABD’de ise Fed Eyalet Başkanlarının açıklamalarını takip etmek enflasyon vurgusunu anlamak için önemli olabilir.

Teknik Analiz: 200 günlük ortalamasına denk gelen 1.3620 seviyesi ana direnç alanı olmaya devam ediyor. Buna karşın paritenin yatay kanal çizgisinden geçen bir diğer direnç alanı ise 1.3590 seviyesinde bulunuyor. Bu direnç alanı üzerine yükselmekte zorlanan paritede aşağı yönlü seyirlerin sınırlı kaldığını izliyoruz. Paritede 1.3450  – 1.3590 seviyeleri arasındaki yatay süreç bozulmadığı sürece önemli bir kırılım yaşanmasını beklemiyoruz.

Dirençler: 1.3590 / 1.3620 / 1.3750
Destekler: 1.3450 / 1.3370 / 1.3300

 

Burak Yunuscular, Araştırma Uzmanı – Sterlin Dolar Yorumu

İngiltere’de gündem yeniden Brexit’e kayarken; dün, İrlanda Başbakanı Leo Varadkar’ın: İngiltere’nin gümrükler konusunda tartıştığı iki konuyu da doğru bulmadıklarına yönelik söylemleri dikkat çekti. Öte yandan İngiliz haber ajanslarında ülkenin Brexit sonrası gümrük birliği içerisinde kalacağına dair haberler Başbakan Theresa May tarafından yalandı. May ayrıca, kendilerine ait bir ticaret politikasına sahip olmak istediklerini ve ilerleyen dönemlerde AB ile gümrük anlaşmalarıyla ilgili görüşebileceklerini vurguladı. ABD tarafında ise tahvil getirilerindeki yükselişler devam ederken, dün FED yetkililerinden gelen açıklamalar takip edildi. Minneapolis FED Başkanı Neel Kashkari: İşsizlik Oranı’nın yüzde 3.9’a ulaşmasının; ücretlerdeki artışı sınırladığını söylerken, Dallas FED Başkanı Robert Kaplan ise: ABD ekonomisinde durgunluğa dair herhangi bir işaret görmediğini savundu. Dün ülkeden gelen veriler ise çoğunlukla olumlu yöndeydi. Bugünkü ekonomik takvimde iki ülkeden de önemli bir veri akışı bulunmazken, FED/FOMC yetkililerinden gelecek açıklamalar ve teknik fiyatlamalar önemli olabilir.

Bu kapsamda baktığımızda;  teknik olarak büyük resimde 2017 Nisan ayında başlayan yükselen trend ihlal edilirken fiyatların son günlerde 1.3460-1.3615 aralığında sıkıştığını görmekteyiz. Tam olarak yön tayini yapabilmemiz için bu iki noktanın herhangi birinin kırılması gerekecek. Özellikle yükselen trendin kırılım teyit bölgesi olan 1.3460 noktasının altında kalıcılık halinde yeni bir trend ortaya çıkabilir. Bu durumda alt tarafta izleyeceğimiz destekler; 1.3410, 1.3370 ve 1.3335 seviyelerinde bulunmakta. Diğer tarafta yükselin trendin devamında 1.3615 direncinin kırılmasıyla birlikte ise 1.3660, 1.3690 ve 1.3730 direnç seviyeleri takip edilebilir. (Işık FX)

 

Özgecan Özdemir, Araştırma Uzmanı – Sterlin Dolar Yorumu

Dün İngiltere Başbakanı May, İngiltere’nin Gümrük Birliği’nden ayrılacağı açıkladı. Bu açıklama sonrasında paritede aşağı yönlü hareketler hız kazandı. Fiyatların 1,3515 seviyesi altındaki seyrini sürdürmesi halinde paritede geri çekilmeler ağırlık kazanabilir. Ayrıca Dolar tarafında güçlü duruş devam ederken, Philadelphia Fed İmalat Endeksi’nin bir önceki aya oranla kayda değer artış yakaladığını görüyoruz. Bugün piyasalarda takip edilecek önemli bir veri akışı bulunmuyor.

GBPUSD paritesinde toparlanma isteği açısından tekrardan 1,3515 seviyesi üzeri fiyatlama görmemiz gerekiyor. Aksi senaryoda 1,3440 geri çekilmeler açısından öncelikli olarak izlenecek. (Ahlatcı Yatırım)

 

Serkan Uludağ, Analist – Sterlin Dolar Yorumu

GBPUSD için 1,3450 seviyesinde ana bir destek olduğunu haftalardır paylaşıyoruz. Bu hafta içinde de bu destek seviyesini test edip, alıcılar ile karşılaşıyoruz. Dün de bu senaryo değişmedi ve 1,3450 üzerinde kalmayı başardık.

Bugün aşağı hareketin devamı için 1,3450 nin krıılması bekenebilir. Burası kırılmadığı sürece düzeltme hareketi mümkün. Bu 1,3450 üzerinde 1,3554 1,3576 ve 1,3613 hedef seviyesi olarak kullanılabilir. Ancak 1,3450 altında, 1,3423 1,3388 ve 1,3335 a doğru geri çekilme hareketlerinin devamı mümkün gözüküyor. (Meksa Yatırım)

 

İngilitere AB Gümrük Birliği’nden Ayrılma Planından Vazgeçmiyor

17.05.2018

İngiltere Başbakanı Theresa May, AB gümrük birliğinden ayrılma planlarından vazgeçtiği iddialarını yalanladı. İngiliz basınında yer alan 2021 sonrasında AB gümrük birliği içinde kalınacağı haberlerine yanıt veren May, “İngiltere, Avrupa Birliği’ni olduğu gibi gümrük birliğini de terk ediyor. Elbetteki,  Avrupa Birliği ile gelecekteki gümrük anlaşmalarını müzakere ediyor olacak. Bu konuda 3 hedef belirledik” diye konuştu. May hedeflerinin, İngiltere’nin dünyanın geri kalanı ile kendi ticaret politikasına sahip olması, AB ile engelsiz ticaret ve İrlanda ile arada fiziki bir sınır olmaması olduğunu vurguladı.

 

 

Garanti Yatırım – Sterlin Dolar, GBP/USD Paritesi Yorumu 11.05.2018

İngiltere’de dün sonuçlanan BoE toplantısında faiz oranları 7’ye karşı 2 oyla sabit bırakıldı. Karar metninde Sterlin’de geçmiş dönemde yaşanan değer kaybının enflasyon üzerindeki yukarı yönlü etkisinin giderek azalacağı vurgusu yer alırken, BoE’den gelen iletişimin nispeten güvercince olduğunu söylemek mümkün. Piyasalar halihazırda Ağustos’a kadar faiz artırımına gidilmesine %50 olasılık tanıyor. USD’deki küresel hareket duraklarken, GBP/USD’nin kısa vadede 1.35’te destek bulabileceği düşüncesindeyiz.

 

Kudret Ayyıldır, Araştırma Müdür Yardımcısı Sterlin Dolar, GBP/USD Paritesi Yorumu 07.05.2018

GBPUSD 1,30 Seviyesi Altına Sarkabilir

Nisan ayı gerek makro-ekonomik dengeler gerekse fiyatlama dinamikleri açısından çok etkin geçti. 2017 yılı başından beri etkisini hissettirdiği negatif trendini sona erdirmesi ile birlikte güçlenen ve yukarı yönlü çıkışlarını hızlandıran Dolar endeksinin GBPUSD paritesinde trend içi tepki satışı düşüncesinde önemli bir rol oynadığını izledik. Ancak pariteye ilişkin en dikkat çekici husus, İngiltere’den gelen olumsuz makro-ekonomik veri akışı ile birlikte İngiltere Merkez Bankasının (BoE) şahin tutumunu güvercin olarak değiştirmesi sebebiyle güçlenen Dolar’a karşı önemli ölçüde zayıflayan Sterlin olarak dikkat çekmektedir.

İngiltere Merkez Bankasının (BoE) Mayıs ayına ilişkin gerçekleştireceği toplantısında enflasyonun %2 hedefine çekebilmesi adına faiz artırım beklentisi gündemimizde yer almaktaydı. Ancak Mart ayı enflasyonun %2,7 beklenti altında %2,5 olarak sonuçlanması, ayrıca son dönemde sonucuna ulaştığımız zayıf PMI verileri ve ilk çeyrek büyümesinin beklenmedik şekilde düşük gelmesi ile Brexit sonrası döneme ilişkin henüz AB ile anlaşmaya varılamaması, ekonomi için aşağı yönlü risk de teşkil etmekle birlikte BoE’nin faiz artırımına yönelik beklentilerinin revize edilmesine imkan tanıdı.

Bu sebeple de özellikle BoE’nin 10 Mayıs toplantısında faiz artırımına gitmesi beklenmiyor. Son gelişmeler ışığında bankanın ilerleyen toplantılarda faiz artırıma yönelik beklentilerinin zayıflamasına karşın Süper Perşembe’de gelebilecek olası açıklamalar bu açıdan önemlidir.

Enflasyonda meydana gelebilecek yukarı yönlü gerçekleşmeler BOE’den ilerleyen dönemde faiz artırım beklentilerini destekleyebilecekken, tam tersi ise mevcut faiz seviyelerinin ve varlık alım miktarının korunması demek olacaktır. Bu tutum, GBPUSD paritesindeki fiyatlama davranışının daha etkin bir rol oynamasına imkan tanıyabilir.

Son süreçte gerek Sterlin’in değer kaybı gerekse Dolar Endeksinin güçlü bir tutum izlediği bir süreçte GBPUSD paritesi 2017 yılından itibaren etkisini sürdürdüğü yükseliş trendi görünümüne son verdi. Yukarıdaki grafik, Dolar endeksi ve GBPUSD paritesi fiyatlama davranışlarını görmemize katkı sağlayan korelasyon tablosudur ve mevcut varlıkların ilgili ayrışmalarını çok net bir şekilde izleyebilmekteyiz. Aşağıda yer verdiğimiz grafiklerde ise 2017 tarihinden itibaren etkisini net bir şekilde izlediğimiz yükseliş trendinin son fiyatlamalar eşliğinde sona erdiğini görmemizi sağlayan grafiklerdir.

GBPUSD paritesine yönelik trend görünümlerinin hem kısa hem de orta – uzun vadeli olarak değiştiği bir ortamda Süper Perşembe temalı Sterlin fiyatlama davranışı paritenin yeni negatif seyrine destek olup olmaması açısından önemlidir. Özellikle de negatif yönlü seyri destekleyecek olası sonuçlar, 2018 yılına yönelik beklentileri izah ederken 1,30 altındaki fiyatlamaların telaffuz edilmesine imkan tanıyabilir. Aksi takdirde sonlandırdığı yükseliş trendine geri dönmek için önemli bir efor sarf etmekle birlikte kısa vadeli olarak bu konuda kararını netleştirmek isteyebilir.

GBPUSD paritesi 2017 tarihinden itibaren etkisini hissettirdiği yükseliş trendi görünümünü sona erdirdiyse, 1,3585 – 1,3705 bölgesi altındaki seyrini sürdürmelidir. Bu düşünce yapısı ile birlikte 1,3455 ve 1,3315 desteklerine doğru geri çekilmeler izlenebileceği gibi yeni negatif görünümüne adapte olması durumunda Mayıs ayı bülteninde de izah ettiğimiz gibi 1,3050 ve haftalık grafikte sonlanan kanalın güncel üst noktası 1,2830 seviyesine doğru olası negatiflik desteklenebilir.

GBPUSD paritesi mevcut trend değişimine rağmen son fiyatlama davranışının bir istisna olduğunu ve tekrar eski pozitif trend beklentisini gündeme ettirmek istiyorsa, 1,3585 – 1,3705 bölgesi üzerindeki kalıcı hareketlere (tercihen günlük kapanış) ihtiyaç olduğu unutulmamalıdır. Ancak bu şartla 1,3845 ve 1,4000 bariyerlerine doğru çıkışlar izlenebilir. Bu tür bir çıkışta 1,4000 üzerindeki kalıcı hareketler, ilgili dönüşün teyidi olarak ayrıca dikkate alınabilir.

Son süreçte gerek makro dinamikler gerekse fiyatlama davranışları, trend değişimi gerçekleştiren GBPUSD paritesinin yeni görünümüne devam edebileceğine yönelik düşünceyi güçlendirmekle birlikte ileriye dönük 1,30 altındaki GBPUSD görünümü oluşturabilme potansiyelini öne çıkartmaktadır. (GCM Forex)

 

PAYLAŞ