Ana sayfa Raporlar Forex Raporları Güncel GBP/US...

Güncel GBP/USD Paritesi, Sterlin Dolar Yorumları ve Analizleri

Sterlin Ne Kadar?

Sterlin Dolar GBP/USD paritesi yorumları ile teknik analizlerini aşağıda sıralı halde görebilirsiniz. Kurum ve uzmanlardan gelen en son yorum en üstte yer almaktadır. Buradaki analizler içinde İngiltere’de açıklanan son ekonomik veriler, politik gelişmeler ile olası etkileri, Brexit ve Britanya ile ilgili güncel siyasi haberler de özet olarak bulunmaktadır.

100.000 TL Paranız Olsa Nasıl Yatırım Yapardınız? Sanal Para ile Deneyin!

15.11.2019 tarihli Sterlin Yorum, GBP/USD paritesi yorumları ve teknik analizleri

Gedik Yatırım – Pound Dolar GBP/USD Sterlin Yorumu

GBPUSD paritesinde 2 günlük yatay seyrin ardından dün Powell’ın konuşmasının ardından yukarı yönlü hareketlerin etkili olduğunu izledik. Dün İngiltere’de açıklanan perakende satışlar rakamları beklentilerin altında kalırken ABD’de haftalık işsizlik başvuruları haziran sonundan bu yana en yükseğine ÜFE’de %0,4 ile Nisan ayından bu yana ki zirvesine ulaştı. Bugün ABD tarafında açıklanacak ekim ayı sanayi üretimi ve perakende satışlar verisi parite hareketlerinde etkili olabilir. Sabah itibariyle yatay bir seyir izleyen paritede bugün 1,2867’nin altında 1,2822 ve 22 günlük üssel ortalama 1,2810 destek seviyeleri olarak takip edilecektir. Yukarıda ise dünün zirvesi 1,2888 seviyesinin üzerinde 1,2898 ve 1,2918 direnç noktaları olarak izlenebilir.

 

Ahlatcı Yatırım – Pound Dolar GBP/USD Sterlin Yorumu

Haftanın dördüncü işlem günüde Brexit ve erken seçim yönündeki belirsizliklerin Sterlin/Dolar paritesi üzerindeki baskıları izlenmeye devam ederken, Birleşik Krallık’ta açıklanan Perakende Satışlar verisinin tüketici harcamalarında görülen yavaşlama ile yüzde 0,2 olan beklentinin altında kalarak -0,1 seviyesinde açıklanmasının sınırlı etkileri izlendi. ABD ile Çin arasındaki ticaret anlaşmanın imzalanmaması durumunda tarifelerin önemli ölçüde artırılacağı yönündeki açıklamalar ile artan belirsizliğin Dolar üzerindeki baskıları izlenmeye devam edilirken, gün içerisinde, ABD’de açıklanan Üretici Fiyat Endeksi’nin Ekim ayında mal ve hizmet maliyetlerindeki artışın desteğiyle yüzde 0,4 artarak son 6 ayın en büyük artışını gösterdiği görüldü. Gün sonunda, artan ticaret belirsiziği ile Dolar’ın Sterlin karşısındaki kayıplarını haftanın son işlem gününe hızlandırdığı izlendi.

Teknik olarak incelediğimizde, GBP/USD paritesinin 1,2878 seviyesinde belirleyici olmaya devam ettiği gözlendi. 1,2840 destek seviyesinin üzerinde kaldığı sürece gelebilecek satışlar ile paritedeki yukarı yönlü eğilimin devam etmesi durumunda 1,2910, 1,2940 ve 1,2970 takip edilmesi gereken önemli direnç seviyeleridir. Gelebilecek olası satışlar ile paritedeki eğilimin aşağı yönlü hareketinde ise 1,2840, 1,2815 ve 1,2780 destek seviyeleri takip edilmelidir.

 

Yusuf Kavak, Araştırma Uzmanı, Işık FX – Pound Dolar GBPUSD Yorumu

Britanya’da açıklanan ekonomik verilerdeki daralma her ne kadar tedirginlik yaratsa da özellikle siyasi tarafta yaşanan gelişmeler Pound varlıklarındaki hareketin sınırlı kalmasına neden oluyor. Hafta başından bu yana 1.2785-1.2900 bandına sıkışan paritede olabilecek kırılmalar fiyatlamaların seyri açısından önemli olacaktır. Oluşabilecek yukarı yönlü kırılmalarda 1.2940, 1.2990 ve 1.3030 dirençleri gündeme gelebileceği gibi olası satış yönlü işlemlerin ağırlık kazanması halinde ise; .2820, 1.2740 ve 1.2710 destek seviyeleri takip edilebilir.

 

İngiltere’de Erken Seçim Kararı ve Etkileri, Ekin Akbaş

13.11.2019 – Hatırlayacağımız üzere İngiltere parlamentosu 12 Aralık’ta erken genel seçime gitme kararı almıştı. İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın, Brexit müzakerelerini yürütme sürecinde güven oyu alma isteğini pek çok defa parlamentoya bildirmiş ve parlamentoyu erken seçime gitme konusunda ikna etmeye çalışmıştı. Parlamentonun Johson’ın erken seçim istemini her seferinde reddetmesinin ardından, ana muhalefetteki İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn’in hükümetin erken seçim teklifine desteğini açıklamasıyla ülkenin aralık ayında sandığa gitmesi kesinleşmişti.

İngiltere’de Brexit Partisinin aşırı sağcı lideri Nigel Farage, bu hafta yaptığı açıklamada, 12 Aralık’ta yapılacak seçimde iktidardaki Muhafazakâr Partinin elindeki yerlerde aday çıkarmayacaklarını, İşçi Partisinin kazandığı sandalyelere yoğunlaşacaklarını söyledi. Farage, yaptığı açıklamada, Brexit karşıtı partilerin seçimleri kazanmasını istemediğini, bu nedenle Muhafazakâr Parti lehine bazı yerlerde aday çıkarmayacaklarını ifade etti. Muhafazakarların 2017 seçimlerinde kazandığı 317 sandalyeye karşı yarışmayacaklarını duyuran Farage, Başbakan Boris Johnson’ın Brexit vaadinin halkın 2016 referandumunda ortaya koyduğu iradeye uygun olduğunu ifade etti.

İngiltere Başbakanı Johnson, 12 Aralık’ta yapılacak erken seçimde, kendi Brexit planını onaylatmak için Parlamento’da Muhafazakâr çoğunluğu sağlamaya uğraşıyor. Eğer Johnson seçimleri kazanırsa, İngiltere yenilenen Brexit son tarihi olan 31 Ocak’ta Avrupa Birliği’nden ayrılabilecek. Kaybetmesi durumunda ise, Brexit daha da ertelenebilir ve böylelikle ekonomi üzerindeki belirsizlik sürebilir. Ülkeyi siyasi çıkmaza sürükleyen Brexit krizi, seçimin de ana teması, partilerin Brexit konusundaki tutumları ve vaatleri de seçimde belirleyici olacak.

 • Ancak seçmenin 3 yılı aşkın Brexit sürecinde değişen tutumuyla demografik olarak yaşadığı değişimin de önemli rol oynayabileceği ifade ediliyor. Ülkede, AB referandumundan bu yana çoğunluğunun Brexit yanlısı olduğu değerlendirilen 2 milyon yaşlı seçmen hayatını kaybetti.
 • Buna karşılık, potansiyel olarak AB üyeliği yanlısı olduğu tahmin edilen 2,5 milyon genç seçmenin erken seçimde oy kullanması bekleniyor.
 • Brexit belirsizliğinim İngiltere ekonomisi üzerinde yarattığı baskı da önemli bir etken olarak ön plana çıkabilir

GBPUSD paritesindeki kısa vadeli görünüme bakacak olursak: Anlaşmasız Brexit ihtimalinin ortadan kalkması ile birlikte Ekim ayının başlarında sterlin ve euroda sert yükselişlerin etkili olduğunu ve GBPUSD paritesinin 1,30 seviyesinin hemen üzerini (1,3013) test ettiğini görmüştük. Ancak, gerek İngiltere’de siyasi belirsizliğin devam etmesi gerekse de dolar endeksinin 98 seviyesi üzerine yerleşmesi ile birlikte GBPUSD paritesinin 1,30 seviyesi üzerindeki hareketli kalıcı olmadı. Parite mevcut durumda 1,2835 seviyesinden işlem görüyor. Kısa – orta vadeli teknik gösterge ve formasyonlar paritenin 1,30 güçlü direnç seviyesini aşmakta zorlanabileceğinin ve kısa vadede 1,26 – 1,30 seviyeleri arasında bir bant hareketi gerçekleştirebileceğinin sinyalini veriyor.

 

İş Yatırım – Pound Dolar GBP/USD Sterlin Yorumu

04.11.2019 – Anlaşmasız ayrılığı önlemek amacıyla geçirilen yasa kapsamında Johnson AB’den erteleme istemek zorunda kalmış ve Brexit 31 Ocak 2020 tarihine ertelenmişti. Parlamento ile Brexit konusunda çekişme yaşayan Johnson 12 Aralık tarihinde erken seçime gideceğini açıklarken bu haber piyasa tarafından pozitif algılandı. GBPUSD paritesi 1,2930 seviyelerinde işlem görmeye devam ediyor; 1,3022’de bulunan 60 günlük +2 SD seviyesinden ortalamaya dönüş için aşağı hareket hızlanabilir. CFTC net yatırımcı pozisyonuna göre GBP futureları Haziran başından bu zamana en yüksek seviyesine yükselmiş durumda. İngiltere takviminde Perşembe günü İngiltere Merkez Bankası faiz kararı toplantısı öne çıkmakta; bankanın 0,75% olan gösterge faiz oranında değişiklik yapması beklenmiyor.

 

Deniz Yatırım – İngilitere Ekonomik Veri Yorumu

24.10.2019 – Resesyona Doğru… Britanya ekonomisi, hizmetler sektöründeki beklenmedik daralma ile bir resesyona doğru ilerlediğinin işaretlerini verdi; IHS Markit/CIPS tarafından hazırlanan hizmetler PMI, Eylül ayında ekonomistlerin öngördüğünden çok daha keskin bir düşüş ile son 6 ayın en düşük seviyesi olan 49,5 puana indi. Hizmet ve imalat sektörülerini birlikte değerlendiren bileşik PMI da Eylül’de Haziran 2016’dan bu yana görülen en düşük seviye olan 48,8 puana geriledi. Bileşik PMI, Ağustos ayında 49,7 puan seviyesindeydi.

 

İnfo Yatırım – Sterlin Yorumları GBPUSD Notu

21.10.2019 – Brexit Ertelendi

İngiltere Parlamentosu 37 yıl sonra ilk kez bir cumartesi günü toplandı ve yeni Brexit anlaşmasını tartıştı. Görüşmeler ardından Avam Kamarası önce bir değişiklik önergesi oyladı. Oylamanın Brexit için gerekli tüm yasal düzenlemeler geçene kadar ertelenmesini içeren değişiklik (dolaylı olarak Başbakan Johsnon’un AB’den 3 aylık erteleme istemesini içeren) 306’ya karşı 322 oyla kabul edildi. Böylece yeni Brexit anlaşması’nın oylaması ertelendi. Anlaşmanın daha sonraki oylamada kabul edilmemesi, Johnson’ın yasaya uymaması veya AB’nin talebe onay vermemesi hallerinde İngiltere 31 Ekim’de anlaşmasız bie şekilde AB’den ayrılmış olacak. Ardından Başbakan Johnson Brüksel’den Brexit’in 31 Ocak 2020 tarihine erteleme talebinde bulundu. Gönderdiği mektuba imza atmayan Johnson yeni bir ertelemenin ‘kötü bir fikir’ olduğunu belirtti. Mektup sonrası AB Konseyi Başkanı Tusk; erteleme talebinin kendilerine ulaştığını, nasıl bir karşılık verileceğini AB liderleri ile görüşeren istişare edeceklerini belirtti.

İngiltere’nin Boris Johnson’un AB ile vardığı Brexit anlaşmasını başka değişiklik olmazsa Pazartesi günü oylanacağı belirtildi. Bu sebeple Brexit hareketliliği piyasalarda bu haftada süreceğe benziyor.

 

Boris Johnson, Brexit’in 31 Ocak 2020’ye ertelenmesini talep etti

İngiltere Başbakanı Boris Johnson ve Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, geçtiğimiz hafta Perşembe günü, Londra ve Brüksel’in yeni bir Brexit anlaşması üzerinde mutabakata vardıklarını açıklamıştı. Eski İngiltere Başbakanı Theresa May’in önce 3 defa reddedilen anlasınmada tepkilere yol açan Kuzey İrlanda’ya ilişkin tedbir maddesi kaldırılarak, yeni bir düzenlemeye yer verilmişi. Varılan mutabakat sonrası gözler, Cumartesi günü gerçekleştirilmesi planlanan İngiltere Parlamento oylamasına çevrilmişti, zira söz konusu anlaşmanın İngiltere Parlamentosundan ve ardından AB Parlamentosu ve AB Konseyinden geçmesi gerekiyordu.

Ancak, İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın AB ile Perşembe günü vardığı yeni Brexit anlaşmasının oylaması ertelendi ve bununla birlikte Johnson, AB’den 3 aylık erteleme istemek durumunda kaldı. İktidardaki Muhafazakâr Partiden ihraç edilen Oliver Letwin’in verdiği ve anlaşmanın daha detaylı incelenmesi için bugün oylanmamasını öngören değişiklik teklifi, 306’ya karşı 322 oyla kabul edildi. Oylamanın, Brexit için gerekli tüm yasal düzenlemeler geçene kadar ertelenmesini içeren değişiklik, dolaylı olarak Johnson’ın AB’den 3 aylık bir erteleme istemesini de gerektiriyor. Johnson, oylama sonrasında yaptığı açıklamada 31 Ekim’de AB’den ayrılmak için gelecek hafta parlamentoya bir yasa tasarısını sunacaklarını söyleyerek, “AB ile bir ertelemeyi müzakere etmeyeceğim ve yasalar da beni buna zorlayamaz.” açıklamasında bulunsa da, daha sonra yasaların zorunlu kılması sebebiyle AB’den 3 aylık erteleme talebinde bulundu. Johnson, Brexit anlaşmasının parlamentoda kabul edilmemesi durumunda hükümeti 19 Ekim 23:00’a kadar AB’den yeni bir erteleme istemeye mecbur bırakan yasa gereği AB’ye mektup yazdı. Johnson, Brexirt’in 31 Ocak 2020’ye ertelenmesini istedi. Hatırlanacağı üzer eski Başbakan Theresa May’in AB ile vardığı Brexit anlaşmasının parlamentoda 3 defa reddedilmesinin ardından 29 Mart olan Brexit tarihi 31 Ekim’e ertelenmişti.

İngiltere ile AB’nin vardığı yeni Brexit anlaşmasının oylamasının ertelenmesinin ardından bugün piyasa başlangıcında önemli bir hareketlilik oluşmadığı görülüyor. Sterlin ve euro hafif gerilerken, dolar endeksi de 97,50 seviyesi altında hareket etmeye devam ediyor.

 

Sterlin Yükselişe Geçti, Daha Çıkacak mı?

Tunç Şatıroğlu: Sterlin GBPUSD paritesi yükselişe geçti. BREXIT ile ilgili olumlu haber akışı pound’a değer kazandırdı. Bu durum kalıcı olacak mı? Sterlin daha çıkar mı? Nereye kadar çıkabilir? Bu sorulara teknik analizle cevap vermeye çalıştım. 14.10.2019

 

İnfo Yatırım – Sterlin Yorumları GBPUSD Notu

07.10.2019 – İngiltere’de Muhalefet Anlaştı… Brexit tarihi yaklaştıkça İngiltere’de yaşanan gelişmeler hız kazanmaya başladı. Son olarak Pazar günü İngiltere’de muhalif kanattan gelen haber akışları takip edildi. İngiltere Başbakanı Boris Johnson’un bugün meclise 15 Ekim tarihinde erken seçime gidilmesi yönünde öneri vermesi bekleniyor. Bu teklife karşılık Muhalefetteki İşçi Partisi, Liberal Demokratlar, İskoçya Ulusal Partisi ve Galler Partisi Plaid Cymru Liderleri bugün yapılması beklenen erken seçim oylamasında ya karşı oy kullanacaklarını ya da çekimser kalacaklarını açıkladılar. 

 

Ekin Akbaş, Araştırma Yönetmeni, Tacirler Yatırım – GBPUSD Sterlin Analizi

05.09.2019 – İngiltere Parlamentosu anlaşmasız Brexit ve erken seçime ‘hayır’ dedi…

İngiliz Parlamentosunun alt kanadı Avam Kamarasında dün akşam yapılan oylamada, hükümetin Avrupa Birliği (AB) ile bir Brexit anlaşmasına varamaması durumunda, Brexit tarihini ertelemesini zorunlu kılan yasa tasarısı onaylandı. Bunun yanı sıra, parlamentoda daha sonra yapılan oylama ile de Başbakan Boris Johnson’ın erken seçim talebi reddedildi. Dün onaylanan tasarıya göre İngiliz hükümeti 19 Ekim’e kadar AB ile Brexit anlaşması sağlayamazsa veya anlaşmasız ayrılık için parlamentonun onayını alamazsa, AB’den Brexit için 3 aylık erteleme talep etmek zorunda olacak. Tasarı, AB’nin farklı tarih teklif etmesi durumunda da bunu kabul veya ret yetkisinin İngiliz hükümetinde değil parlamentoda olmasını öngörüyor. Bu tasarı ile birlikte, piyasaların en fazla endişe duyduğu olasılıkların başında gelen “anlaşmasız Brexit” riski daha da azalmış oldu ve bununla birlikte piyasa fiyatlamasının da oldukça pozitif olduğunu gördük. Tasarının parlamentonun üst kanadı olan Lordlar Kamarası’nın da onayından geçmesi gerekiyor. Lordlar Kamarasının da tasarıyı yarın hızla gündemine alıp onaylamasının ardından, tasarının Cuma günü yasalaşması bekleniyor.

 • Oylama sonrası İngiltere Başbakanı Boris Johnson bu tasarının kendisini AB liderlerine teslim olmaya zorladığını ve Brexit müzakerelerini fiili olarak bitirdiğini belirtti.
 • Boris Johnson ülkenin Brüksel’e müzakereler için kendisinin mi yoksa muhalefet liderinin mi gitmesine karar vermesi gerektiğini ifade ederek 15 Ekim’de seçim yapılması gerektiğini söyledi. Johnson kendisi başbakan olduğu sürece hangi şartlar altında olursa olsun ülkenin 31 Ekim’de Avrupa Birliği’nden ayrılacağını vurguladı.

Bu gelişmelerin etkisi ile birlikte sterlin dün dolar karşısında, Salı günü yaşadığı kayıpları telafi ederek yükselişe geçti. GBPUSD paritesi, Salı günü 1,20 seviyesi altını test etmesinin ardından dün gün içerisinde sert yükselişler kaydederek 1,22 seviyesi üzerinde çıktı. Sterlinin dolar karşısında gösterdiği bu yükseliş hareketinde ‘anlaşmasız Brexit’ riskinin azalması etkili oldu. Hatırlayacağımız üzere İngiltere’de, Başbakan Boris Johnson’ın ‘anlaşmasız Brexit’ sürecini hayata geçirmesini engellemek isteyen milletvekilleri Salı günü Avam Kamarası’nda kritik oylamayı kazanmış ve bu oylama milletvekillerine parlamentoya ‘anlaşmasız Brexit’i önlemeye dönük bir yasa tasarısı sunma imkânı vermişti.

İngiltere’de son dönemde yaşanan gelişmeleri kısaca hatırlayacak olursak: Başbakan Boris Johnson, milletvekillerinin Brexit sürecine müdahil olmasını engellemek için geçen hafta 9 Eylül-14 Ekim’de parlamentoyu tatil etme kararı almıştı. Bunun üzerine çalışmalarını hızlandıran muhalefet partileri, iktidar partisindeki 21 muhalif milletvekilinin de desteğiyle Salı ünü parlamento gündemini belirleme yetkisini hükümetten kendi ellerine almış ve bu da onlara parlamentoya anlaşmasız Brexit’i önlemeye dönük bir yasa tasarısı sunma imkânı vermişti. Daha sonra muhalefet partileri anlaşmasız Brexit’i önlemeye dönük tasarıyı dün parlamentoya sunmuştu. Tasarı, Avam Kamarasındaki bütün aşamaları tamamlayıp kabul edilerek parlamentonun üst kanadı Lordlar Kamarasına sevk edildi. Lordlar Kamarasının da tasarıyı yarın hızla gündemine alıp onaylamasının ardından, tasarının Cuma günü yasalaşması bekleniyor.

 

28.08.2019 – Sterlin’de Çok Önemli Gelişme: Kaynağı açıkça söylenmeyen bir bilgiye göre Birtanya’da Kraliçe Meclis’i kapayacak. Hard Brexit yani Zorlayıcı Brexit Çıkış Koşulları piyasalarda riskleri yükseltiyor.

Britanya kanunlarına göre seçim sonrasında Meclis’i Kraliçe açıyor ve meclis açık olduğu müddetçe oylama ve kanunlar yapılabiliyor. Eğer Kraliçe Meclis’i kapar ise “anlaşma yapılamazsa Brexit olmaz” dayatması yapan ve yapılan anlaşmaları engelleyen milletvekilleri bertaraf edilecek.

Halkın Brexit seçimini göz ardı eden ve “anlaşma yapılamazsa Brexit olmaz” diyerek bir yandan da anlaşma yapılmasını engelleyen diğer yandan da yapılan anlaşmaları kabul etmeyen Meclis, ancak bir sonraki seçimde açılacak.

  

Brexit Sürecine Dair Reddedilen Senaryolar, Ekin Akbaş

29.03.2019 – Brexit sürecinin geleceğine ilişkin oylanan senaryoların hepsi reddedildi

İngiliz Parlamentosunda Brexit sürecinin geleceğine ilişkin oylanan 8 senaryodan hiçbiri çoğunluk desteği alamayarak reddildi. Bununla birlikte parlamentonun Brexit seçeneklerini pazartesi günü de tartışmaya devam etmesi bekleniyor. Dün oylanan seçenekler:

 1. Avrupa Birliği’nden 12 Nisan’da anlaşmasız ayrılma,
 2. İngiltere’nin Gümrük Birliği, Tek Pazar ve Avrupa Serbest Ticaret Alanı üyeliğinin sürmesi,
 3. İngiltere’nin Avrupa Ekonomik Alanı üyeliğinin sürmesi,
 4. İngiltere’nin Gümrük Birliği üyeliğinin sürmesi
,
 5. İngiltere’nin Gümrük Birliği üyeliğinin sürmesi, Tek Pazar kurallarına gelecekteki düzenlemeleri kapsayacak şekilde uyması
,
 6. 50. maddenin yürürlüğünün tek yanlı durdurulması ve Brexit’in iptal edilmesi,
 7. Brexit anlaşmasının bir referandumla halkın onayına sunulması
,
 8. Brexit anlaşması sağlanamaması durumunda, AB ile sürecek müzakereler boyunca taraflar arasındaki ilişkilerin mevcut haliyle sürmesi.)

Başbakan Theresa May bu akşam partisinin yönetiminde etkili ve milletvekillerinden oluşan “1922 Komitesi” ile bir araya gelmiş ve kendi Brexit anlaşmasına destek istemişti. May, anlaşmanın parlamentodan geçmesi halinde istifa ederek AB ile müzakerelerin bundan sonraki bölümü için başbakanlık görevini bir başkasına bırakmayı vaat etmişti. May’in açıklamasının ardından anlaşmaya daha önce ret oyu veren ve aralarında sert Brexitçi eski Dışişleri Bakanı Boris Johnson’ın da olduğu bazı milletvekilleri yeni bir oylama yapılması durumunda bu kez destek vereceklerini ilan etti. İngiliz hükümetinin daha önce iki kez reddedilen Brexit anlaşmasını yarın yeniden parlamentoya sunması bekleniyor.