Ana sayfa Raporlar Forex Raporları Güncel GBP/US...

Güncel GBP/USD Paritesi, Sterlin Dolar Yorumları ve Analizleri

Sterlin Ne Kadar?

Sterlin Dolar GBP/USD paritesi yorumları ile teknik analizlerini aşağıda sıralı halde görebilirsiniz. Kurum ve uzmanlardan gelen en son yorum en üstte yer almaktadır. Buradaki analizler içinde İngiltere’de açıklanan son ekonomik veriler, politik gelişmeler ile olası etkileri, Brexit ve Britanya ile ilgili güncel siyasi haberler de özet olarak bulunmaktadır.

19.03.2019 tarihli Sterlin Yorum, GBP/USD paritesi yorumları ve teknik analizleri

İş Yatırım – Pound Dolar GBP/USD Yorumu

Başbakan May geçen hafta Parlamento’da reddedilen anlaşma sonrasında AB’den kısa süreli erteleme istemek için elimizde somut bir adım olmalı açıklaması yapmış ve bugün Parlamento’da yeni bir oylama yaparak anlaşmayı geçirmek istemişti. Avam Kamarası ise yaptığı açıklamada daha önce 2 kez reddedilen anlaşmanın ciddi anlamda bir değişiklik olmadan tekrar Parlamento’da oylamaya sunulmasına izin verilmeyeceğini açıkladı. Bu durumda May’in elinde AB’de 9-12 ay arası bir erteleme istemekten başka çare kalmayacak. Her ne kadar İngiltere anlaşmasız Brexit’i kendi açısından kabul etmese de AB ertelemeyi kabul etmezse 29 Mart tarihinde anlaşmasız ayrılık gerçekleşecek. Haberler sonrasında 1.3180 seviyesinde bulunan 1 yıllık Fibonacci desteğini test eden ancak daha sonra kayıplarını toparlayan parite bugün hafif primle 1.3270 seviyelerinden işlem görüyor. 1.33 ve 1.3360 seviyeleri olası bir yukarı yönlü harekette takip edilecek direnç noktaları olacaktır. Olası bir geri çekilmede ise 1.32 psikolojik sınırı ve 1.3180 seviyesi takip edilecek destek noktaları olacaktır.

 

Gedik Yatırım – Pound Dolar GBP/USD Yorumu

Perşembe günü AB üyeleri tarafından gerçekleşecek Brexit’in ertelenmesi oylaması öncesi İngiltere tarafında gündem hareketli kalmaya devam ediyor. May’in bu tarihten önce gerçekleştirmeyi planladığı yeni bir Brexit anlaşması oylaması ihtimali Avam Kamarası başkanının engellemesiyle ortadan kalkarken, Avam kamarası başkanı anlaşmada açık bir değişikliğin gerekli olduğunu belirtti. Bugün ABD tarafında açıklanacak fabrika ve dayanıklı mal siparişleri verileri paritede belirleyici olabilir. Paritede bugün yukarıda 1,3300-1,3330 ve son 9 ayın zirvesi 1,3380 direnç seviyeleri olarak izlenebilir. Paritede aşağıda ise 9 ve 22 günlük üssel ortalamalarının bulunduğu 1,3225 ve 1,3160 seviyeleri ve aralarında saatlik grafiklerde yatay trendin bulunduğu 1,3200 bölgesi destek seviyeleri takip edilecektir.

 

Muammer Demir, Araştırma Uzmanı, Ahlatcı Yatırım – Sterlin Dolar GBP/USD Yorumu

Haftanın ilk işlem gününde, İngiltere’de fiyatlamaları etkileyecek herhangi bir veri akışı bulunmazken Brexit sürecine yönelik belirsizliğin devam etmesi Sterlin fiyatlamalarında oynaklığın artmasına neden olduğu görülüyor. Gün içerisinde, küresel piyasalarda dolarda yaşanan zayıf görünüme karşı G-10 ülke para birimleri arasında Sterlin’in dolara karşı negatif ayrıştığı görüldü. Paritenin, gün içerisinde 1,3299 seviyeleri civarını test ettiği fakat gün sonunda bu bölgede kalıcılık sağlayamadığını ve günü 1,3252 seviyeleri civarında tamamladığı görüldü.

Bugün, İngiltere’de açıklanacak olan İşsizlik Oranı verisi ve ABD’de açıklanacak olan Fabrika Siparişleri rakamı takip edilecek. Ayrıca, İngiltere Parlamentosu’nda Brexit anlaşmasına yönelik oylama yapılması bekleniyor.

Teknik olarak incelediğimizde,  paritenin psikolojik seviyesi olan 1,3200 seviyesi fiyatlamaların yönü açısından belirleyici olabilir. Bu seviyenin yukarı yönlü geçilmesi durumunda 1,3310, 1,3340 ve 1,3390 direnç seviyeleri takip edilebilir. Olası, bu seviyenin altına sarkmalarda ise 1,3170 1,3130 ve 1,3100 destek seviyeleri izlenebilir.

 

Yusuf Kavak, Araştırma Uzmanı, Işık FX – Pound Dolar GBPUSD Yorumu

Brexit’e yönelik haber akışları parite tarafında yön belirleyici olmaya devam ediyor. Salı günü(bugün) Birleşik Krallık Avam Kamarası’nda yapılması beklenen 3. ‘’Anlaşmalı Brexit’’ oylaması öncesinde gelen açıklamalar dikkat çekti. Özellikle Britanya Maliye Bakanı Philip Hammond’ın,’’ Brexit anlaşması için parlamentoda yapılması olası üçüncü bir oylamayı kazanmak için henüz yeterli çoğunluk bulunmuyor’’ şeklindeki açıklamaları ile Avam Kamarası Başkan John Bercow’un: Daha önce reddedilen Brexit taslağının aynı şekilde oylamaya sunulmayacağına ilişkin sözleri belirsizlikleri artırarak Sterlin varlıklarını baskıladı. Hatırlayacağımız gibi geçtiğimiz hafta gerçekleştirilen şartlı oylama takviminin son etabında kabul edilen önergeye göre hükümet; 20 Mart tarihine kadar tekrardan bir Brexit anlaşması parlamento üyelerine sunacak ve kabul edilmesi halinde ise en az 3 ay olmak üzere Brexit’in ertelenmesi için AB tarafına talepte bulunacaktı. Üst düzey yetkililerden gelen bu açıklamalar ise ‘’Anlaşmasız Brexit’’ ihtimalini tekrardan su yüzüne çıkartırken, Başbakan Theresa May’in; Brexit’i 9 ile 12 ay öteleyebileceği yönünde çıkan haberler ile Sterlin yeni güne pozitif başladı. ABD tarafında ise ticaret savaşlarına yönelik gelişmeler yine ön planda olurken, yarın akşam saatlerinde yayınlanacak olan FED/FOMC kararlarına yönelik beklentiler de piyasanın gündeminde yer almaya başladı.  Bugün yine Brexit ve ticaret savaşlarına yönelik gelişmeler gündemimizin en üst sıralarında olmaya devam edecek. Ekonomik takvimde ise; İngiltere’den İşsizlik rakamları, ABD’den Fabrika Siparişleri izlenecek.

Teknik seviyeler;
Dirençler: 1.3280, 1.3300, 1.3335, 1.3370, 1.3410
Destekler: 1.3250, 1.3225, 1.3190, 1.3165, 1.3135

 

Enver Erkan, Ekonomist, GCM Yatırım – BOE, Brexit belirsizliğinin aşılmasını beklemek durumunda… 07.02.2019

İngiltere Merkez Bankası (BOE), Şubat ayı MPC toplantısının kararlarını bugün TSİ 15.00’te açıklayacaktır. Enflasyon Raporu’nun da açıklanacağı ve Başkan Carney’nin basın toplantısını içerecek olan “Süper Perşembe”de Banka’nın faiz oranlarında ve para politikası söylemlerinde değişime gitmesi beklenmemektedir.

Brexit müzakerelerinin çok az ilerleme göstermesiyle beraber, aşılamayan belirsizlikler çerçevesinde BOE’nin de beklenti dışına çıkması mümkün görünmüyor. Eğer 29 Mart’a kadar bir anlaşma gerçekleşir ve İngiltere AB’den anlaşmalı bir şekilde ayrılabilirse, BOE’nin 29 Mart’ı takip eden ilk toplantıda faiz artırması ise mümkün görünüyor. Ancak Brexit belirsizliği aşılmadan, ekonominin nasıl reaksiyon vereceği belli olmadan BOE de eli kolu bağlı oturmaktan başka bir şey yapamamaktadır. Bu yüzden Şubat MPC’de faizleri sabit tutma kararının 9’a karşı 0 oyla alınmasını bekleriz. Brexit’in anlaşmasız gerçekleşmesi ise BOE’nin elinin kolunun iyice bağlanmasına neden olur, çünkü ekonomi sert şekilde daralırsa faiz artıracak alanları olmayabilir ve hali hazırda ekonomide ısınma olurken dengeler çok hızlı bir şekilde bozulabilir.

Buna karşılık, geçen hafta Brexit değerlendirmemizde de söylediğimiz gibi, ücret artışları hızlanıyor ve istihdam piyasası ısınıyor. BOE şahinlerinin dayanağı olan bu konu, Brexit belirsizliği aşıldığı takdirde ilk toplantıda faiz artırımı olacağı beklentilerini desteklemektedir. BOE, aynı zamanda yeni ekonomik tahminlerini de yayınlayacak. Küresel soğuma, Brexit belirsizliği ve en kötüsü anlaşmasız Brexit olasılığının canlı olması gibi ihtimaller nedeniyle GSYH beklentilerinde aşağı revizyon olabilir. TÜFE enflasyonuna ilişkin beklentiler, yakın vade için petrol fiyatları kaynaklı düşürülse de orta ve uzun vadede biraz daha yüksek olabilir.

BOE, 29 Mart’ta anlaşmalı Brexit gerçekleşirse Mayıs ayında faiz artırımı yapmayı seçebilir. Brexit’in anlaşmasız olması bütün dengeleri çok hızlı bozarak ekonomiyi daralma trendine sokacağı için, bu senaryoda da ya bekleyen ya da daha güvercinleşen mesela faiz indiren bir BOE görebiliriz. BOE, tahmin ve açıklamalarında Brexit’in riskini hesaba katacak ve temkinli olacaktır. 

 

Ekin Akbaş, Araştırma Yönetmeni, Tacirler Yatırım – Sterlin Yorumu 30.01.2019

İngiltere Parlamentosu, anlaşmasız Brexit’in önüne geçilmesine yönelik teklifi kabul etti

İngiltere Parlamentosu dün akşam yaptığı oylamalarla Başbakan Theresa May’den Avrupa Birliği’nden anlaşma olmadan ayrılmamasını ve Kuzey İrlanda’da “Tedbir Maddesi” (İrlanda sınır garantisi) yerine başka formüller bulmasını talep eden teklifleri kabul etti. Dün yapılan oylamada Brexit’i ötelemeyi içeren plan ise reddedildi.

Kabul edilen ilk teklif, Muhafazakâr Parti Milletvekili Dame Caroline Spelman ve İşçi Partisi Milletvekili Jack Dromey’nin teklifi oldu. 310’a karşı 318 oyla kabul edilen teklif Başbakan Theresa May’in AB ile herhangi bir anlaşmaya varmadan 29 Mart’ta Avrupa Birliği’nden ayrılmamasını talep ediyor. Teklifin amacı, anlaşmasız bir Brexit’in önüne geçmek. Kabul edilen önerge, İngiltere Parlamentosunun Şubat ayı sonuna kadar herhangi bir Brexit anlaşmasına onay vermemesi durumunda hükümetin AB’den Brexit tarihini ertelemeyi talep etmesini öngörüyor (İngiltere’nin normal sürece göre AB’den 29 Mart’ta ayrılması gerekiyor). Bu maddenin yasal olarak bağlayıcılığı bulunmasa da Başbakan May üzerinde siyasi bir baskı oluşturması bekleniyor.

Kabul edilen ikinci teklif, Muhafazakâr Milletvekili Sir Graham Brady’nin Brexit anlaşmasında İrlanda sınır garantisini içeren Tedbir Maddesi yerine alternatif düzenlemeler için AB ile müzakere yapılmasını talep eden teklif oldu. Teklif 301’e karşı 317 oyla kabul edildi. Fakat Avrupa Birliği, Theresa May ile vardıkları anlaşmayı yeniden müzakere etmeye soğuk bakıyor. AB Konseyi Sözcüsü, İngiltere Parlamentosundaki Brexit oylaması sonrasında, oylamada kabule dilen ikinci teklife ilişkin “Tedbir maddesi ayrılık anlaşmasının bir parçasıdır, anlaşma müzakereye açık değildir” açıklamasında bulundu.

 

Deniz Yatırım – Sterlin Dolar GBPUSD Yorumu

Genel olarak hafta başlangıcında konuştuğumuz fiyatlama ortamından çok fazla uzaklaştığımız kanaatinde değiliz. İngiltere’de Brexit sürecine dair belirsizlik devam ederken, yakın vade içerisinde parlamentonun nasıl bir tepki vereceği ve sürecin evrilmesini sağlayacağına dair soru işaretleri nispeten azalmış durumda. Başbakan May’in AB ile yeniden müzakere etmek üzere görüşecek olması ve anlaşmasız Brexit konusunun masadan kalkmasına dair gösterilen siyasi irade GBPUSD paritesinde geri çekilmelerin sınırlı kalmasına imkan tanıyabilir. 1.3050/55 bölgesinde takip edilen teknik desteğin korunması durumunda dolar endeksinin seyrine paralel 1.31-1.31 aralığında dalgalanma eğilimi devam edebilir.

 

29.01.2019 tarihli Sterlin Yorum, GBP/USD paritesi yorumları ve teknik analizleri

İngiltere Parlamentosu’nda Brexit B Planı Oylaması, Enver Erkan

İngiltere Parlamentosu’nda reddedilen Brexit planının ardından Başbakan Theresa May’in Plan A’ya çok benzeyen Plan B’si bugün oylanacak. Parlamento’da önemli bir çoğunluk Brexit’i geciktirmek istiyor. Çünkü plan geçerse May’in AB’yle anlaşma yapma için yaklaşık 1 aylık bir süresi olacak, dolayısıyla birlikten 29 Mart sonrasına öteleme istenebilir. Bu senaryo şu anda anlaşmasız Brexit’ten çok daha olumlu göründüğü ve İrlanda sınırı gibi önemli bir sorun da aradaki zaman zarfı içerisinde çözülmeye çalışılacaksa iyi olur. Bunun yanında, önemli bir gelişme Parlamento’da daha önce May’in azınlık hükümetine destek veren ve güvenoyu almasını sağlamış olan DUP’un desteği… DUP’un May’in Brexit planına destek vereceği belirtiliyor, bu da Plan B’nin geçmesinin olasılığını artırıyor. Şayet oylamada DUP da May’e destek verirse, Brexit için önemli bir engel ortadan kalkmış olacak.

Plan başarısız olursa inisiyatifin Parlamento’ya geçmesi durumu söz konusu olacaktır. Parlamento’nun opsiyonları; Brexit’i geciktirme, ikinci referandum veya erken seçim şeklinde oluşabilir. Süreci izlemek lazım… Brexit’i geciktirmek İngiltere’nin Mayıs’ta Avrupa Parlamentosu seçimlerine katılması anlamına gelebileceğinden dolayı May’in ilk etapta sıcak bakmadığı opsiyon… Ancak şu anda senaryolardan olumsuz olanı anlaşmasız Brexit olurken, bir şekilde AB ile mutabakat barındıran her türlü opsiyon olumlu olarak algılanacaktır.

Eğer İngiltere olur da 29 Mart’ta AB’den çıkmayı başarırsa İngiltere Merkez Bankası’nın (BOE) da önü açılır. Çünkü son ücretler verilerinde de gördüğümüz üzere istihdam piyasası ısınıyor ve BOE faizleri bir kademe artırarak teşviklerin bir kısmını geri çekmek isteyebilir. Ancak Brexit belirsizliği aşılmazsa beklemek zorunda kalacaktır. Haliyle, 29 Mart’ta Birlik’ten çıkış olursa Mayıs toplantısında BOE faiz artırabilir, süreç uzarsa ve no-deal Brexit ihtimaller dahilinde olmayı sürdürürse faiz artıramayacak, beklemede kalmak durumunda kalacaktır. (GCM Forex)

 

Brexit Sürecinde Sterlin Daha Düşer mi? Seda Yalçınkaya Özer

İntegral Menkul araştırma uzmanı Seda Yalçınkaya Özer ile yaptığımız çekimde kendisinden sterlin yorumunu dinledik. Brexit sürecinde düşüşte olan GBP USD paritesi daha düşer mi? Theresa May’in anlaşması kabul edilmezse Pound nereye kadar düşebilir?

 

İngiltere Ekonomisi İçin Korkutan Rapor

01.11.2018

İngiltere’de 200’den fazla alışveriş merkezinin krizde olduğu, bunların kayyuma geçmesi tehlikesi bulunduğu bildirildi. İlgili rapora göre risk altındaki alışveriş merkezlerinin çoğunun sahipleri ABD merkezli girişim sermaye şirketleri ile yatırım ortaklıkları ve de bunların (alışveriş merkezleri ve perakende parklarının) toplam değerleri 2,5 milyar sterlin… Uzmanlar çoğu küçük kentlerde bulunan bu alışveriş merkezlerinin kapanmalarının felaket olacağı uyarısında da bulundu.

 

ABD İngiltere Görüşmesi 13.07.2018

Medya’da Trump, Brexit ve İngiltere: Sun’un başlığında Trump: May Brexit’i Çatlattı, ABD ile Anlaşma yok, Jonhson İyi Başbakan Olur!

The Sun gazetesinin kapağında Donald Trump İngiltere Başbakanı May’i hedefe alıp paspas yaptı: “May Brexit i berbat etti, ABD ile imtiyazlı ticaret anlaşması olmaz, Boris Johnson mükemmel bir Başbakan olur.”

Editörün Notu: İngiltere kulislerinde Jonhson’ın istifaya zorlandığı hatta istifa etmeden istifa etti diye haber yapılarak görevden uzaklaşmak zorunda bırakıldığına dair haberler var. Trump başında beri Johnson’ın yaklaşımını beğendiğini belirtiyr, Brexit’i destekliyordu. Johnson ise İngiltere’nin AB’den çıkışının yumuşak değil, Trump usülü sert olması gerektiğini savunuyordu. Trump’ın tavrı ve imtiyazlı ticaret anlaşmasının olmayacağını söylemesi bununla da bağlantılı yorumlanabilir.