Ana sayfa Raporlar Forex Raporları Güncel GBP/US...

Güncel GBP/USD Paritesi, Sterlin Dolar Yorumları ve Analizleri

Sterlin Ne Kadar?

Sterlin Dolar GBP/USD paritesi yorumları ile teknik analizlerini aşağıda sıralı halde görebilirsiniz. Kurum ve uzmanlardan gelen en son yorum en üstte yer almaktadır. Buradaki analizler içinde İngiltere’de açıklanan son ekonomik veriler, politik gelişmeler ile olası etkileri, Brexit ve Britanya ile ilgili güncel siyasi haberler de özet olarak bulunmaktadır.

13.07.2018 tarihli Sterlin Yorum, GBP/USD paritesi yorumları ve teknik analizleri

Garanti Yatırım – Sterlin Dolar, GBP/USD Paritesi Yorumu

Trump, İngiltere Başbakanı May ile görüşmesinde, May’in yumuşak Brexit planının ABD ile olan ticaret anlaşmalarına zarar verebileceğini söylemesi, Pound’u baskı altında bıraktı. Küresel piyasalardaki hafif pozitif rüzgara rağmen GBPUSD paritesi 1.3200 altında fiyatlanıyor. Siyasi krizle beraber değerlendirildiğinde, baskının devam etmesi kaçınılmaz görünüyor.

 

İş Yatırım – Sterlin Dolar, GBP/USD Paritesi Yorumu

Theresa May’in Brexit planının Trump’dan da destek gelmemesi ve ileride ABD ticaret ilişkilerini olumsuz etkileyeceği yorumları ile GBP, USD karşısında G10 para birimlerinin en fazla değer kaybedeni konumunda bulunuyor. GBPUSD paritesi 1,3176’da bulunan günün ilk desteğini kırmasının ardından 1,3146’da bulunan ikinci desteği hedefliyor görünmekte. 1 yıllık Fibonacci oranı kritik 23,6% etrafında hareket ederken buranın işaret ettiği 1,3152’nin kırılması gerilemeyi hızlandırabilir.

 

Eda Karadağ, Araştırma Uzmanı Sterlin Dolar, GBP/USD Paritesi Yorumu

GBPUSD ivme kaybetmeye devam ediyor

ABD Dolarındaki pozitif seyir, GBPUSD’nin aşağı yönde hareketini tetiklemeye devam ediyor. Geçtiğimiz hafta, 1.33-1.34 aralığına yükselen GBPUSD paritesi, bu seyrini korumakta zorlanarak, kazançlarını geri veriyor. Aslında, son dönemde Sterlinin Dolar karşısında kalıcı bir güçlenme oluşturamadığını belirtiyorduk. Dolayısıyla, paritenin aşağı yönde hareketine şaşırmamak gerek. Bugün için ABD ve İngiltere’de açıklanacak majör bir takvim bulunmuyor. Parite üzerinde veri bazlı hareketler beklenmeyebilir.

Teknik Analiz: GBP/USD paritesinde 100 birimlik HO denk gelen 1.32105 seviyesini direnç noktası olarak izliyoruz. Parite bu direnç noktasının üzerine yükselmekte başarılı olamadığı müddetçe yükselişinde zayıf kalabilir. Buna karşın, paritede olası geri çekilmelerin devamı durumunda  1.31600 / 1.30500 seviyeleri izlenebilir.   Direnç: 1.32105 (100 Birimlik HO) /  1.33800 / 1.34200
Destek: 1.31600 / 1.30500

 

Yusuf Kavak, Araştırma Uzmanı – Pound Dolar GBPUSD Yorumu

Daha önce iki bakanın istifasına neden olan ve “Beyaz Belge” olarak da adlandırılan Brexit raporu dün açıklanırken, içeriğinde; bankaların, Brexit sonrasında AB pazarına erişim konusunda daha da fazla zorlanacağına ilişkin ibarelere yer verilmesi dikkat çekti. Rapor sonrası açıklamalarda bulunan yeni Brexit Bakanı Dominic Raab: AB ile anlaşmaya varılacağından emin olduğunu ve şimdi AB’nin incelikle cevap vermesini bekleyeceklerini söylerken, Başbakan Theresa May ise: Brexit müzakereleri konusunda daha fazla hızlanacaklarını belirtti. Son günlerde baskı altında kalan Sterlin varlıkları gelen açıklamalar sonrası her ne kadar toparlanma görünümü içerisine girse de, Başbakan May hükümetine yönelik gerek içeriden gerekse AB tarafından gelen eleştirileri göz önüne aldığımızda ilerleyen dönemde yeni siyasi krizler gündeme gelebilir. ABD tarafında ise ticaret savaşlarına ilişkin gelişmeler yakından takip edilirken dün açıklanan verilerde karmaşık bir seyrin hâkim olduğu görüldü. Öte yandan dün açıklamalarda bulunan FED Başkanı Jerome Powell ise: Ekonominin iyi gittiğini ancak ithal edilen mallara uygulanan vergi tarifelerinin büyümede sorun yaratabileceğini söyledi.

Enflasyon konusunda da hedef seviyeye çok yakın olduklarını ancak henüz zafer ilan etmenin doğru olmayacağını savunan Powell, ekonominin kötüye gitmesi halinde faiz artırım hızının yavaşlayabileceği ya da oranların düşürülebileceğini belirtti.  Bugün yine ticaret savaşları ve Brexit konusu ana gündem maddesi olarak takibimizde olacak. Ekonomik takvime baktığımızda ise İngiltere’den önemli bir veri akışı bulunmazken İngiltere Merkez bankası (BOE) Mali Politika Komitesi (MPC) üyesi Jon Cunliffe’nin açıklamaları önemli olabilir. ABD tarafında ise FED yetkililerinden gelecek açıklamaların yanı sıra İthalat – İhracat Fiyat Endeksleri ve Michigan Üniversitesi Beklenti Anketleri izlenecek.

Teknik olarak bakacak olursak; şuan için 1.3150 destek seviyesine doğru çekilen paritede, buranın da altına inilmesi halinde 1.3135, 1.3100 ve 1.3040 destek bölgeleri de takibe alınabilir. 1.3150 üzeri kalıcılıkta görülebilecek yukarı yönlü ataklarda ise izlenebilecek direnç seviyelerimiz 1.3190, 1.3225, 1.3250 ve 1.3280 ‘de bulunmakta. (Işık FX)

 

Muammer Demir, Araştırma Uzmanı, Ahlatcı Yatırım – Pound Dolar GBP/USD Yorumu

Paritede dün sınırlı bir hareket alanında 1.3240 üzerine kadar yükseliş denemesi gerçekleşse de Dolar endeksindeki yükseliş eğiliminin baskın olması paritedeki yukarı yönlü eğilimi baskılayarak aşağı yönlü eğilimin ağır basmasında etkili oldu. Yeni günde 1.3150 desteği üzerinde kalabilirse yukarı yönlü bir deneme isteği oluşabilir. Böyle bir durumda 1.3250 ara direnci ile birlikte 1.33 aşılırsa Fibo 23.6 geri çekilme seviyesi olan 1.3360’a doğru bir ivmelenme beklenebilir. 1.3150 altına doğru oluşacak bir harekette ise bu durumda 1.3090 – 1.3050 destek seviyeleri takip edilmeli. (Ahlatcı Yatırım)

 

ABD İngiltere Görüşmesi Bugün

Medya’da Trump, Brexit ve İngiltere: Sun’un başlığında Trump: May Brexit’i Çatlattı, ABD ile Anlaşma yok, Jonhson İyi Başbakan Olur!

The Sun gazetesinin kapağında Donald Trump İngiltere Başbakanı May’i hedefe alıp paspas yaptı: “May Brexit i berbat etti, ABD ile imtiyazlı ticaret anlaşması olmaz, Boris Johnson mükemmel bir Başbakan olur.”

Editörün Notu: İngiltere kulislerinde Jonhson’ın istifaya zorlandığı hatta istifa etmeden istifa etti diye haber yapılarak görevden uzaklaşmak zorunda bırakıldığına dair haberler var. Trump başında beri Johnson’ın yaklaşımını beğendiğini belirtiyr, Brexit’i destekliyordu. Johnson ise İngiltere’nin AB’den çıkışının yumuşak değil, Trump usülü sert olması gerektiğini savunuyordu. Trump’ın tavrı ve imtiyazlı ticaret anlaşmasının olmayacağını söylemesi bununla da bağlantılı yorumlanabilir.

 

İngilitere AB Gümrük Birliği’nden Ayrılma Planından Vazgeçmiyor

17.05.2018

İngiltere Başbakanı Theresa May, AB gümrük birliğinden ayrılma planlarından vazgeçtiği iddialarını yalanladı. İngiliz basınında yer alan 2021 sonrasında AB gümrük birliği içinde kalınacağı haberlerine yanıt veren May, “İngiltere, Avrupa Birliği’ni olduğu gibi gümrük birliğini de terk ediyor. Elbetteki,  Avrupa Birliği ile gelecekteki gümrük anlaşmalarını müzakere ediyor olacak. Bu konuda 3 hedef belirledik” diye konuştu. May hedeflerinin, İngiltere’nin dünyanın geri kalanı ile kendi ticaret politikasına sahip olması, AB ile engelsiz ticaret ve İrlanda ile arada fiziki bir sınır olmaması olduğunu vurguladı.