Ana sayfa Raporlar Forex Raporları Güncel GBP/US...

Güncel GBP/USD Paritesi, Sterlin Dolar Yorumları ve Analizleri

Sterlin Ne Kadar?

Sterlin Dolar GBP/USD paritesi yorumları ile teknik analizlerini aşağıda sıralı halde görebilirsiniz. Kurum ve uzmanlardan gelen en son yorum en üstte yer almaktadır. Buradaki analizler içinde İngiltere’de açıklanan son ekonomik veriler, politik gelişmeler ile olası etkileri, Brexit ve Britanya ile ilgili güncel siyasi haberler de özet olarak bulunmaktadır.

100.000 TL Paranız Olsa Nasıl Yatırım Yapardınız? Sanal Para ile Deneyin!

23.09.2020 tarihli Sterlin Yorum, GBP/USD paritesi yorumları ve teknik analizleri

Osmanlı Yatırım – Pound Dolar GBP/USD Sterlin Yorumu

Doların değer kazanmasına bağlı olarak paritenin düşüş yaşadığı gözleniyor. Dolar endeksinde gözlenen yukarı yönlü hareket pariteyi aşağı yönde baskılıyor. Önceki işlem gününde 1.2721 seviyesinden kapanan parite için günlük kayıp %-0.11 olarak gerçekleşti 20 günlük hareketli ortalamasının altında olan kur için RSI göstergesi 34.14 seviyesinde iken momentumu 96.60 seviyesinde. Gün içi yukarı yönlü hareketlerde 1.2728 seviyesi takip edilebilir. Bu seviyenin geçilmesi durumunda 1.2741,1.2760 ve 1.2773 dirençleri önemli hale gelebilir. Olası geri çekilmelerde ise 1.2709,1.2696 ve 1.2677 destek seviyeleri olarak izlenecektir.

 

Ahlatcı Yatırım – Pound Dolar GBP/USD Sterlin Yorumu

Haftanın ilk işlem gününde Birleşik Krallık ve ABD’de zayıf ekonomik veri akışı devam ederken, riskli olarak algılanan varlıklar çevresinde gözlenen satışlar ve Fed Başkanı Powell’in bugün gerçekleştireceği konuşma öncesi Dolar’a olan talebin artması parite üzerindeki satış baskılarını artırmıştı. Dün, İngiltere’de zayıf ekonomik veri akışı sürerken, İngiltere Merkez Bankası Başkanı Andrew Bailey’ın negatif faiz oranları ve Banka’nın Fed gibi enflasyonu hedefine döndürme konusunda esnek olacağı üzerine açıklamalarının Sterlin üzerindeki etkileri takip edildi. ABD tarafında ise ikinci el konut satışları Ağustos ayında yüzde 2.4 artarak 6 milyona yükselirken, dikkatlerin Fed Başkanı Jerome Powell’dan gelecek açıklamalara odaklanması sonucu paritenin 1,2750 seviyesi altında hareketini sürdürdüğü izlendi.

Teknik olarak incelediğimizde, GBP/USD paritesinin 1,2720 seviyesinde belirleyici olmaya devam ettiği gözlendi. 1,2680 destek seviyesinin üzerinde kaldığı sürece gelebilecek alımlar ile paritedeki yukarı yönlü eğilimin devam etmesi durumunda 1,2760, 1,2810 ve 1,2860 takip edilmesi gereken önemli direnç seviyeleridir. Gelebilecek olası satışlar ile paritedeki eğilimin aşağı yönlü hareketinde ise 1,2680, 1,2630 ve 1,2580 destek seviyeleri takip edilmelidir.

 

Gedik Yatırım – Pound Dolar GBP/USD Sterlin Yorumu

GBPUSD paritesinde zayıf seyir haftanın 2.gününde de devam etti ve parite gün içindeki kayıplarla son 2 ayın en düşük seviyelerine geriledi. Dün İngiltere’de başbakan Johnson artan vaka sayılarının ardından ülkede bir dizi ek önlemler açıklarken önlemlere uyulmaması durumunda yeni kapanmaların yaşanabileceği konusunda uyardı. Dün ABD’de açıklanan mevcut konut satışları tahminlerle uyumlu şekilde gerçekleşti. Bugün paritenin her iki tarafında da ekim ayı öncü PMI rakamları takip edilecek olup ayrıca başkan Powell ve Fed üyesi Charles’ın açıklamaları izlenecektir. Paritede bugün 1,2750 seviyesinin üzerinde 1,2820 ve 1,2872 seviyeleri önem kazanacaktır. Olası geri çekilmelerde ise 1,2710 seviyesinin altında 1,2680 ve 1,2645 seviyeleri destek noktaları olarak takip edilebilir.

 

Yusuf Kavak, Araştırma Uzmanı, Işık FX – Pound Dolar GBPUSD Yorumu

Küresel çapta ABD Doları’nda görülen güçlenmenin dün de devam etmesi ile geri çekilmeye devam eden paritede, 1.2770-1.2740 kritik destek bariyerinin de altına sarkma oluşmuş durumda. Bu bağlamda, USD lehine işlemlerin devam etmesi durumunda; 1.2680, 1.2660, 1.2625 ve 1.2590 destek noktalarını takipte olacağız. Öte yandan, paritede yeniden görülebilecek alıcılı işlemlerde ise; 1.2740-1.2770 bariyeri ilk etapta izlemeye alabiliriz. 

Güncel GBP/USD Paritesi, Sterlin Dolar Yorumları ve Analizleri

 

İnfo Yatırım – Pound Dolar GBP/USD Sterlin Yorumu

04.09.2020 – Büyük Britanya’da geçtiğimiz işlem günü Başbakan Boris Johnson ve Kabinesinden gelen açıklamalar kritikti. Öncelikle Boris Johnson, ülkenin ekonomik durumunun, hükümet için zorlu olduğunu kanıtlandığını belirterek, ‘’Daha da zorlaşacağı konusunda sizi uyarmak istiyorum. Ancak bununla başa çıkacağız’’ şeklinde konuştu. Johnson ayrıca, pandeminin yarattığı zorluklara rağmen bölgesel eşitsizlikle mücadele ajandasını uygulamaya devam edeceklerini ifade etti. Britanya Ticaret Bakanı Greg Hands, Britanya-ABD ticaret müzakerelerinin bir sonraki turunun 8 Eylül’de başlayacağını bildirdi. Öte yandan Britanya Merkez Bankası (BoE) Başkanı Andrew Bailey, merkez bankalarının herhangi biri dijital para ihracını dikkatle değerlendirilmesi gereken bir konu olduğunu, ancak kripto varlıkların ödemeler dünyası için uygun olmadığının altını çizerek, ‘’Sistemsel açıdan önemli ödeme şirketleri için standartlar belirlenmeli’’ açıklamasında bulundu. Makroekonomik takvimde bakıldığında, IHS Markit verilerine göre, Britanya’da Ağustos ayında, hizmet PMI 60.1 puan olan piyasa beklentilerinin altında 58.8 puan seviyesinde gerçekleşirken, söz konusu dönemde bileşik PMI 60.3 puan olan beklentileri karşılayamayarak 59.1 puan seviyesinde kaydedildi.