Ana sayfa Raporlar Forex Raporları Güncel Euro D...

Güncel Euro Döviz Kuru EUR/TRY Yorumları ve Analizleri

()
()
Euro Ne Kadar? Euro Ne Olur?

Sorularının cevabı için günlük gelen en yeni euro döviz kuru yorumları ve EUR/TL teknik analizlerini aşağıda sıralı halde görebilirsiniz. Kurum ve uzmanlardan gelen en son yorum en üstte yer almaktadır. Bu sayfada yalnızca eurotl yorumları bulunmaktadır. DolarTL yorumlarının yer aldığı sayfamıza ana sayfadan ya da aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Bu sayfa sürekli güncellenmektedir. Eğer cep telefonunuzla Google’dan arama yaparak buraya geldiyseniz Google önbellekten gelen sayfa güncel sayfa olmayabilir.Güncel sayfayı görüntülemek için tıklayın

20.11.2018 tarihli Euro Döviz Kuru Yorumları, Güncel EUR/TRY Analizleri

Noor Capital – Euro Döviz Kuru, EuroTL Yorumu

TL’ye yönelik izlediğimiz risk, faiz ve oynaklık göstergeleri Türk Lirasında değerlenmenin devam edebileceğine işaret ediyor.
Dün 6,0850 desteği altında negatif kapanış yapıldı. Negatif momentum azalıyor ancak kısa vadeli ortalamalar altındaki fiyatlamaların ısrarlı biçimde devam etmesi ile aşağı yönlü kuvvetli trendin devam edeceğini düşünüyoruz. 200 günlük üssel ortalamanın geçtiği 5,95 seviyesi ana destek olarak izlenmelidir.
Destek: 6,0850/5,9490/5,8612/5,78266
Direnç: 6,1560/6,2566/6,3140/6,4186

 

Muammer Demir, Araştırma Uzmanı, Ahlatcı Yatırım – Euro Döviz Kuru, EUR/TRY Yorumu

Haftanın ilk işlem gününde, yurtiçinde fiyatlamaları etkileyecek herhangi bir veri akışı bulunmazken Euro Bölgesi’nde açıklanan Cari İşlemler Dengesi Eylül ayında beklentilerin altında 16,9 milyar Euro fazla verdi. Açıklanan verinin Euro fiyatlamalarına sınırlı etkisi olduğu görüldü. Çaprazın gün içerisinde, 6,0613-6,1278 aralığında hareket ettiği ve günü 6,0816 seviyeleri civarında tamamladığını gördük.

Bugün, Almanya’da açıklanacak olan ÜFE verisi ve BUBA Başkanı Weidmann’ın açıklamaları takip edilecek.

Teknik olarak bakıldığında, çaprazın ara destek seviyesi olan 6,0500 seviyesi üzerinde kalıcılık sağlaması durumunda yukarı yönlü hareketlerin devamı görülebilir. Yükseliş denemelerinde 6,1550, 6,1700 ve 6,2100 direnç seviyeleri takip edilebilir. Olası, geri çekilmelerde ise 6,0500, 6,0000 ve 5,9500 destek seviyeleri izlenebilir.

 

Alan Yatırım – Döviz Kuru ve Euro Yorumu

EURTRY… Yatay seyir devam ediyor… TL’de görülen yatay fiyatlama ve paritedeki toparlanma eşliğinde EURTRY günü hafif yükselişle tamamlarken genel olarak yatay-aşağı yönlü hareketin devam ettiği gözleniyor.

 

Eda Karadağ, Araştırma Uzmanı – Euro Döviz Kuru EURTRY Paritesi Yorumu

TürkAkım doğalgaz boru hattı projesinde Türkiye’ye gaz sağlayacak ilk hattın deniz kısmı tamamlandı.

İngiltere Başbakanı T. May yapmış olduğu açıklamasında, herhangi bir Brexit sonrası geçiş aşamasının, İngiltere’nin 2022 yılında yapacağı ulusal seçime kadar sona ermesini istediğini söyledi.

AB Brexit müzakerecisi Barnier konuşmasında, taslak Brexit anlaşmasının adil ve dengeli olduğunu ifade etti. Avrupa Parlamentosundan gelen açıklamaya göre, tasarı Brexit anlaşmasının tekrar görüşülmeyeceğini ve topun şimdi Londra tarafında olduğunu belirtti.

Fitch açıklamalarında, Doların yönünün gelişmekte olan ülkeler için kritik olduğunu ve gelişmekte olan ülke kredi notları ile ters orantılı olduğunu ifade etti. Dolarda daha fazla değerlenme ve daha sıkı küresel finansal koşulların, gelişmekte olan ülkelere sermaye akışlarını engelleyebileceğini de belirtti.

EUR/TRY Destekler: 6.04 / 6.05 / 5.98
Dirençler: 6.11 / 6.13 / 6.2650

 

Dövizle veya Dövize Endeksli Yapılan Sözleşmelerde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Döviz Kurları ve Piyasaları İlgilendiren Önemli Gelişmeler 29.08.2018

Moody’s, Türkiye’de faaliyet gösteren 20 finans kuruluşunun notunu indirdi. Kredi derecelendirme kuruluşu 14 bankanın temel kredi notlarını bir basamak ve dört bankanın (Denizbank, Odea Bank, Türkiye İş Bankası ve TSKB) temel kredi notlarını iki basamak ve iki finans kurumunun notunun da birer basamak düşürdüğünü açıkladı.

Türk Lirası’nın yoğun saldırıya maruz kaldığı günlerde genel müdürlerinin piyasayı destekleyici açıklamalar yaptığı Türkiye İş Bankası ve Denizbank’ın notlarının 2 basamak birden indirilmesi ise ayrıca dikkat çekti.

Merkez Bankası Likidite Limit Adımı
Merkez Bankası (TCMB) bugün yaptığı bir duyuru ile 29 Ağustos itibariyle TCMB bünyesinde faaliyette bulunan Bankalararası Para Piyasası’nda gecelik vadedeki işlemler için bankaların borç alabilme limitlerini 13 Ağustos öncesi limitlerinin iki katına çıkardı. Söz konusu adımın TL likiditesindeki olası sıkışıklığı önleme adına atıldığını düşünüyoruz.

AVM’ler ile gayrimenkullerde dövizle kiralama ve satışın önüne geçilecek
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, AVM’ler ile gayrimenkullerde dövizle kiralama ve satışın önüne geçmek için çalışma başlattıklarını açıkladı. Haberi, portföyünde özellikle AVM ve ofis bulunan gayrimenkul şirketleri için olumsuz olarak değerlendiriyoruz. Fakat hâlihazırda birçok şirketin güncel kuru kullanmayarak kur sabitlemeye gittiğini ya da TL cinsi kira ödemelerini kabul ettiğini hatırlatmak isteriz.

 

Ekonomide ve TL Varlıklarında Önemli Gelişmeler – 20.08.2018

Döviz kurlarındaki hareketler ve ekonomik saldırılar ile ilgili olarak alınan önlemler ve atılan adımlar çerçevesinde öne çıkan gelişmeler:

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ile Katar Merkez Bankası arasında Doha’da düzenlenen törenle ikili Para Takası (Swap) Anlaşması imzalandı.

Kredi Derecelendirme Kuruluşu Moody’s Türkiye’nin kredi notunu “Ba2″den “Ba3″e düşürdü ve not görünümünü “durağan”dan “negatif”e çevirdi. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard&Poor’s (S&P), Türkiye’nin yabancı para cinsinden kredi notunu BB-‘den B+’ya düşürdü. Görünüm “durağan” olarak teyit edildi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, ilk olarak 2016’da uygulamaya konulan Nefes Kredisi ile piyasaya 5 milyar, 2018’in başında 7,5 milyar lira düşük faizli kredi imkanı sunulduğu bildirildi. BDDK, kurdaki spekülatif hareketlenmeleri önlemek için bir önlem daha aldı. BDDK’nın önlemine göre, bankaların Türk Lirası alım işlemlerine yüzde 25 sınırlama getirildi.

TCMB beklenti anketinde yıl sonu dolar beklentisi 4,8328’ten 5,9663’e yükseldi. 2018 yıl sonu TÜFE beklentisi de %13,88’den %16,45’e çıktı. Gelecek 12 ay TÜFE beklentisi %11.07’den %12.96’ye, 24 ay TÜFE beklentisi %9.54’ten %10.67’ye çıktı.

Merkez Bankası (TCMB) ‘döviz karşılığı altın’ ve ‘lokasyon swap’ işlemlerine başlanacağını bankalara yazılı olarak ilettiği belirtildi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, “Destek ve Önlem Paketi” çalışmalarını tamamladı. Paket, parasal genişlemeye yol açmadan ve sıkı maliye politikalarına uyumlu şekilde hazırlandı. Pakette olan bazı başlıklar, yatırım teşvik başvuru ücretinin kaldırılması, Ar-ge desteklerine “kur farkı” ayarının yapılması, teknoloji geliştirme bölgelerine 100 milyon TL ve kalkınma ajansları aracılığıyla 1500 projeye 500 milyon TL’lik destek sağlandığı duyuruldu. Türkiye tüketici güven endeksi ağustos ayında bir önceki aya göre düşüş kaydederek 68.3 olarak açıklandı.

Çin Dışişleri Bakanlığı açıklamasında, Türkiye’nin geçici ekonomik zorlukların üstesinden gelebileceğine değindi.

 

Yalan Haber Yapanlar ve Yayanlar Konusunda Dikkat!

SPK: YALAN HABER YAPANLAR İÇİN HER TÜRLÜ YASAL İŞLEM YAPILACAK

Sermaye Piyasası Kanunu’nun ilgili hükümleri çerçevesinde, halka açık bankalar, finansal kuruluşlar ve şirketler hakkında yalan yanlış haber/açıklamaları yapanlar ve yayanlar hakkında her türlü yasal işlemin kararlılıkla yerine getirileceği hususu kamuoyuna önemle duyurulur.

Finansal Kurumlar Birliği’nden Yalan Haberler Hakkında Açıklama

 

 

Güncel Dolar Kuru USD/TRY Yorumları ve Analizleri

Euro Dolar Yorumları, Güncel EUR/USD Paritesi Analizleri