Ana sayfa Raporlar Forex Raporları Güncel Euro D...

Güncel Euro Döviz Kuru EUR/TRY Yorumları ve Analizleri

Euro TL, EUR/TRY Ne Olur?

Sorularının cevabı için günlük gelen en yeni euro döviz kuru yorumları ve EUR/TL teknik analizlerini aşağıda sıralı halde görebilirsiniz. Kurum ve uzmanlardan gelen en son yorum en üstte yer almaktadır. Bu sayfada yalnızca eurotl yorumları bulunmaktadır. DolarTL yorumlarının yer aldığı sayfamıza ana sayfadan ya da aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

100.000 TL Paranız Olsa Nasıl Yatırım Yapardınız? Sanal Para ile Deneyin!

Bu sayfa sürekli güncellenmektedir. Eğer cep telefonunuzla Google’dan arama yaparak buraya geldiyseniz Google önbellekten gelen sayfa güncel sayfa olmayabilir. Güncel sayfayı görüntülemek için tıklayın

17.01.2020 tarihli Euro Döviz Kuru Yorumları, Güncel EUR/TRY Analizleri

Gedik Yatırım – EuroTL EURTRY Yorumu

Euro/TL kuru dün 6,5194 ve 6,5764 seviyeleri arasında dalgalanarak günü 6,5212 seviyesinden tamamladı. ECB’nin dün yayınladığı tutanaklarda faiz oranlarının henüz değişme noktasında olmadığına değinilerek, ticaret geriliminin azalmasının güveni iyileştirdiği vurgulandı. Yurtiçinde dün TCMB’nin faiz kararı takip edildi. TCMB 2020’nin ilk toplantısında politika faizini 75 baz puan düşürerek %12’den %11,25’e indirdi. Para politikası metninde enflasyondaki düşüşün hedeflenen patika ile uyumlu şekilde gerçekleşmesi için temkinli duruşun sürdürülmesi gerektiği belirtildi. Geri çekilmenin gözlendiği çapraz kurda bugün toparlanmanın sağlanması halinde 6,5545 – 6,6040 ve 6,7000 seviyeleri direnç,6,5085 – 6,4565 ve 6,3690 seviyeleri destek olarak takip edilebilir.

 

Alan Yatırım – Euro Döviz Kuru, EUR/TRY Yorumu

EURTRY…TCMB’nin Faiz Kararı Sonrasında TL Varlıklar Sınırlı Bir Şekilde Yükseldi…TL varlıklar risk algısının pozitife dönmesinden destek buluyor. Euro TL kuru dün Merkez Bankasının faiz kararı sonrasında 6.52 seviyelerine kadar geriledi. Haftanın son işlem gününün ilk saatlerinde 6.52 seviyelerinde işlem görüyor. Euro, Türk Lirası karşısında günü 0.39% değer kaybı ile tamamladı. Teknik olarak Euro, Türk Lirası karşısında orta vadeli düşüş trendi sürmekle birlikte kısa vadeli 6.5456’deki önemli desteğini aşağı yönlü kırdı. Bununla beraber EURTRY paritesinde kısa vadeli direnç seviyeleri 6.5400 ve 6.5700’de, destek seviyeleri ise 6.5100 ve 6.4800’de bulunmaktadır.

 

Eda Karadağ, Araştırma Uzmanı – Euro Döviz Kuru EURTRY Paritesi Yorumu

TCMB para politikası kurulu toplantısında piyasaların beklentisi doğrultusunda 75 baz puan faiz indirdi. Bu doğrultuda, politika faizini %12.00’dan %11.25’e çekti. Karar metninde, enflasyondaki düşüşün hedeflenen patika ile uyumlu şekilde gerçekleşmesi için temkinli duruşun sürdürülmesi gerektiği belirtildi.

TCMB tarafından Haftalık Para ve Banka İstatistikleri yayımlandı. 10 Ocak bitimli haftada, Merkez Bankası brüt Döviz rezervleri, 314 milyon dolar artışla 78 milyar 267 milyon dolara çıktı. Toplam rezervleri, geçen hafta 792 milyon dolar artarak 106 milyar 214 milyon dolara yükseldi.

Teknik Analiz: EURTRY kurunda 6.55 seviyesi direnç noktası olarak izleniyor. Buna karşın, kurda 6.50 seviyesini ise destek noktası olarak takip edebiliriz. 

Destekler: 6.50 / 6.48 / 6.45
Dirençler: 6.55 / 6.6088 / 6.6245 

 

Ahlatcı Yatırım – Euro Döviz Kuru, EUR/TRY Yorumu

Haftanın dördüncü işlem gününde Euro Bölgesi’nde nispeten zayıf ekonomik veri akışı devam ederken, Almanya’da açıklanan TÜFE verisinin Aralık ayında yüzde 0,5’lik olarak Kasım ayındaki seviyesinde kalırken, yıllık bazda da beklentilere paralel olarak yüzde 1,5 olarak bir önceki yıllık seviyesini koruduğu gözlendi. Yurt içerisinde ise TCMB, 2020’nin ilk toplantısında enflasyondaki düşüş sürecinin devamlılığının, ülke risk priminin gerilemesi, uzun vadeli faizlerin aşağı gelmesi ve ekonomideki toparlanmanın güç kazanması açısından mevcut para politikası duruşunun hedeflenen dezenflasyon patikasıyla uyumunu koruduğu ifadelerine yer vererek, politika faizini 75 baz puan düşürerek % 12’den % 11.25’e indirdi. Günün geri kalanında TCMB Para Politikası Kurulu toplantısında beklentiler doğrultusunda 75 baz puan faiz indirmesinin Türk varlıkları üzerindeki etkileri takip edilirken, gün sonunda çaprazın kayıplarını sürdürdüğü gözlendi.

Teknik olarak incelediğimizde, çaprazın 6,52 seviyesinde belirleyici olmaya devam ettiği gözlendi. 6,54 direnç seviyesinin altında kaldığı sürece aşağı doğru eğilimin devam etmesi durumunda sırası ile 6,50, 6,48 ve 6,46 seviyeleri takip edilmesi gereken önemli destek seviyeleridir. Gelebilecek olası alımlar ile kurdaki eğilimin yukarı yönlü olmasında ise 6,54, 6,56 ve 6,58 direnç seviyeleri takip edilebilir.

 

Lirada Uzun Pozisyon İçin Fırsat Penceresi

3 Temmuz 2019 – Deutsche Bank’ın Türk varlıklarına ilişkin yapmış olduğu değerlendirmesinde, dövizin tahvillere kıyasla önemli ölçüde zayıf performansından dolayı dövizde daha fazla değer gördüklerini belirtti. Yerel para cinsinden hazine tahvillerinin kısa vadede adil değerin üzerine tırmanmasını bekleyen kurum, 5 yıllıkların bileşik faizinin 110 baz puan düşüşle %16.25’e ve 10 yıllıkların faizinin 85 bp düşüşle %15.50’ye gerilemesini beklediğini söyledi. Banka 10 yıllıklar için yıl sonu faiz tahminini %16.50’den %16.0’ya indirdiğini duyurdu. Banka en fazla değeri Ekim 2023, Temmuz 2025 ve Mart 2028 vadeli tahvillerde gördüğünü de ekledi. TL’de Mart’tan bu yana temkinli olmakla birlikte artık giderek güçlenen bazı destekleyici faktörlerin lirada uzun pozisyon için fırsat penceresi oluşturduğunu düşündüklerini söyledi. Banka, ödemeler dengesi mevsimselliğini, zayıf pozisyonlanma ve tüketicileri dolar mevduat artışındaki yavaşlamayı TL için destekleyici unsurlar arasında saymakta. 

JP Morgan Securities Yönetim Kurulu Başkanı Bischoff açıklamasında, Türkiye’nin önünde 4 senelik seçimsiz bir dönem olacağını belirtti. Bu dönemde uluslararası yatırımlar ve yabancı sermaye ülkeye rağbet göstereceğini de ekledi. 

 

Dövizle veya Dövize Endeksli Yapılan Sözleşmelerde Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

Yalan Haber Yapanlar ve Yayanlar Konusunda Dikkat!

SPK: YALAN HABER YAPANLAR İÇİN HER TÜRLÜ YASAL İŞLEM YAPILACAK

Sermaye Piyasası Kanunu’nun ilgili hükümleri çerçevesinde, halka açık bankalar, finansal kuruluşlar ve şirketler hakkında yalan yanlış haber/açıklamaları yapanlar ve yayanlar hakkında her türlü yasal işlemin kararlılıkla yerine getirileceği hususu kamuoyuna önemle duyurulur.

Finansal Kurumlar Birliği’nden Yalan Haberler Hakkında Açıklama

 

 

Güncel Dolar Kuru USD/TRY Yorumları ve Analizleri

Euro Dolar Yorumları, Güncel EUR/USD Paritesi Analizleri