Ana sayfa Raporlar Forex Raporları Güncel Euro D...

Güncel Euro Döviz Kuru EUR/TRY Yorumları ve Analizleri

()
()
Euro Ne Kadar? Euro Ne Olur?

Sorularının cevabı için günlük gelen en yeni euro döviz kuru yorumları ve EUR/TL teknik analizlerini aşağıda sıralı halde görebilirsiniz. Kurum ve uzmanlardan gelen en son yorum en üstte yer almaktadır. Bu sayfada yalnızca eurotl yorumları bulunmaktadır. DolarTL yorumlarının yer aldığı sayfamıza ana sayfadan ya da aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Bu sayfa sürekli güncellenmektedir. Eğer cep telefonunuzla Google’dan arama yaparak buraya geldiyseniz Google önbellekten gelen sayfa güncel sayfa olmayabilir.Güncel sayfayı görüntülemek için tıklayın

18.01.2019 tarihli Euro Döviz Kuru Yorumları, Güncel EUR/TRY Analizleri

Alan Yatırım – Döviz Kuru ve Euro Yorumu

EURTRY… Euro’nun Değer Kaybı ile Aşağı Yönlü Devam Ediyor… Brexit belirsizliğinin devam etmesi ile beraber Euro’da yaşanan değer kaybı, Türk Lirasının primli seyrini devam ettirmektedir. Sabah saatlerinde 6.09 seviyelerinde seyretmektedir.

 

Eda Karadağ, Araştırma Uzmanı – Euro Döviz Kuru EURTRY Paritesi Yorumu

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak “Adım Adım Ekonomi Antalya” toplantısında konuştu. Albayrak açıklamalarında, enflasyonun yılı 2019 hedefinin altında tamamlayacağını bildirdi. Bütçenin beklentinin üzerinde performans gösterdiğini, mali disiplinin sürdürüleceğini de ifade etti. Türkiye ekonomisinin 16 yılda yaklaşık 4 kat büyüdüğünü, mali disiplinin kararlılıklar uygulamaya devam edeceklerini vurguladı. Değişim ve dönüşüm sürecinin yeni başladığını, özellikle enflasyon mücadele konusunda 2018 yılında ekonomide tarihi bir dönüşümü başlattıklarını söyledi. ÖTV ve KDV indirimlerine devam ettiklerini, piyasayı yakın şekilde takip ederek gerekli adımları atmaya devam ettiklerini de ifade etti. YEP’te önümüzdeki bir kaç yıl potansiyel büyümenin biraz altında büyüme beklentisi ortaya koyduklarını ve önceliklerinin ekonomideki kırılganlıkları bertaraf etmek olduğunu da konuşmasında yer verdi. 

TCMB Haftalık Para ve Banka İstatistiklerine göre, 11 Ocak haftasında Merkez Bankası brüt döviz rezervleri 481 milyon dolar azalışla 72 milyar 450 milyon dolar olarak gerçekleşti. Toplam rezervleri, geçen hafta 358 milyon dolar azalarak 92 milyar 811 milyon dolara indi.

Euro Bölgesi enflasyonu aralık ayında aylık %0 ve yıllık %1.60 olarak açıklandı. Aynı dönemde, çekirdek enflasyon yıllık olarak beklentiler paralelinde %1.00 olarak gerçekleşti. 

Hükümet yetkilileri, Başbakan Theresa May’in pazartesi günü parlamentoya sunacağı Brexit B planının 29 Ocak’ta oylanacağını duyurdu. Fransa Başbakanı Edouard Philippe açıklamasında, İngiltere parlamentosunun hükümetin Avrupa Birliği ile vardığı birlikten çıkış anlaşmasını reddetmesinin ardından, anlaşmasız Brexit ihtimaline karşı eylem planı hazırladıklarını açıkladı.

Teknik Analiz: EURTRY kuru için 6.07 seviyesi destek noktası olarak karşımıza çıkıyor. Kur için 6.18 seviyesini en yakın direnç olarak izlemeye devam ediyoruz.

Destekler: 6.07 / 6.00 / 5.98
Dirençler: 6.18 / 6.25 / 6.30

 

Muammer Demir, Araştırma Uzmanı, Ahlatcı Yatırım – Euro Döviz Kuru, EUR/TRY Yorumu

Dün, Yurtiçinde sakin veri akışı takip edilirken TL’de görece yaşanan değer kayıpları sonrasında çaprazın 6,1489 seviyelerine kadar yükseldiği görüldü. Gün içerisinde, Yurtiçinde sakin veri trafiği takip edilirken, Euro Bölgesi’nde açıklanan TÜFE verisi Aralık ayında bir önceki yılın aynı ayına göre beklentilere paralel yüzde 1,6 oranında artış gösterdi. TÜFE verisi artış hızında yaşanan yavaşlama ve Brexit sürecine yönelik belirsizlik Euro fiyatlamalarını baskılamaya devam ederken çaprazın günü 6,1007 civarında tamamladığını gördük.  Bugün, Euro Bölgesi’nde açıklanacak olan Cari Denge rakamı takip edilecek.

Teknik olarak bakıldığında, çaprazın 50 günlük hareketli ortalaması olan 6,0875 seviyesi çaprazın yönü açısından belirleyici olmaya devam edebilir. Bu seviye üzerine doğru hareketlerde 6,1550, 6,1800 ve 6,2000 direnç seviyeleri takip edilebilir. Olası, bu seviyenin altına geçilmesi durumunda ise 6,0700, 6,0500 ve 6,0200 destek seviyeleri izlenebilir.

17.01.2019 tarihli Euro Döviz Kuru Yorumları, Güncel EUR/TRY Analizleri

Noor Capital – Euro Döviz Kuru, EuroTL Yorumu

Dün TCMB nin sıkı parasal duruşa yaptığı vurgu sonrasında Euro kuru 18 günlük üssel ortalama 6,1766 seviyesini aşağı yönlü kırdı ve 6,0740 seviyyesine kadar düştü. 200 günlük üssel ortalama 6,00 seviyesini çok kuvvetli destek olarak takip ediyouz. Test edilmesi halinde alım fırsatı sağlayabilir. 18 günlük üssel ortalama 6,1760 tekrar yukarı yönlü geçilirse 62236 seviyesinin gün içinde kuru tutmasını bekleriz. 
Destek: 6,0740/6,0050/5,9579/5,8680
Direnç: 6,1822/6,2236/6,3110/6,3500

 

Dolar mı, Euro mu Yoksa TL mi? Yunus Kaya 06.12.2018

Alnus Yatırım’ı ziyaretimizde Araştırma Müdürü Yunus Kaya’ya sorduk: Bu ortamda eğer döviz tercih edilecekse Dolar mı yoksa Euro mu tercih edilmeli? 2019 yılı için Döviz mi yoksa TL mi daha avantajlı? Dolarda köpüğün alındığını söyleyen Yunus Kaya bundan sonra dolar ne olur, hangi şartlarda dolar yükselir sorularına cevap verdi. Dolar daha düşecek mi yoksa artık buralar dolar için dip oldu denebilir mi?

 

Dövizle veya Dövize Endeksli Yapılan Sözleşmelerde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Döviz Kurları ve Piyasaları İlgilendiren Önemli Gelişmeler 29.08.2018

Moody’s, Türkiye’de faaliyet gösteren 20 finans kuruluşunun notunu indirdi. Kredi derecelendirme kuruluşu 14 bankanın temel kredi notlarını bir basamak ve dört bankanın (Denizbank, Odea Bank, Türkiye İş Bankası ve TSKB) temel kredi notlarını iki basamak ve iki finans kurumunun notunun da birer basamak düşürdüğünü açıkladı.

Türk Lirası’nın yoğun saldırıya maruz kaldığı günlerde genel müdürlerinin piyasayı destekleyici açıklamalar yaptığı Türkiye İş Bankası ve Denizbank’ın notlarının 2 basamak birden indirilmesi ise ayrıca dikkat çekti.

Merkez Bankası Likidite Limit Adımı
Merkez Bankası (TCMB) bugün yaptığı bir duyuru ile 29 Ağustos itibariyle TCMB bünyesinde faaliyette bulunan Bankalararası Para Piyasası’nda gecelik vadedeki işlemler için bankaların borç alabilme limitlerini 13 Ağustos öncesi limitlerinin iki katına çıkardı. Söz konusu adımın TL likiditesindeki olası sıkışıklığı önleme adına atıldığını düşünüyoruz.

AVM’ler ile gayrimenkullerde dövizle kiralama ve satışın önüne geçilecek
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, AVM’ler ile gayrimenkullerde dövizle kiralama ve satışın önüne geçmek için çalışma başlattıklarını açıkladı. Haberi, portföyünde özellikle AVM ve ofis bulunan gayrimenkul şirketleri için olumsuz olarak değerlendiriyoruz. Fakat hâlihazırda birçok şirketin güncel kuru kullanmayarak kur sabitlemeye gittiğini ya da TL cinsi kira ödemelerini kabul ettiğini hatırlatmak isteriz.

 

Ekonomide ve TL Varlıklarında Önemli Gelişmeler – 20.08.2018

Döviz kurlarındaki hareketler ve ekonomik saldırılar ile ilgili olarak alınan önlemler ve atılan adımlar çerçevesinde öne çıkan gelişmeler:

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ile Katar Merkez Bankası arasında Doha’da düzenlenen törenle ikili Para Takası (Swap) Anlaşması imzalandı.

Kredi Derecelendirme Kuruluşu Moody’s Türkiye’nin kredi notunu “Ba2″den “Ba3″e düşürdü ve not görünümünü “durağan”dan “negatif”e çevirdi. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard&Poor’s (S&P), Türkiye’nin yabancı para cinsinden kredi notunu BB-‘den B+’ya düşürdü. Görünüm “durağan” olarak teyit edildi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, ilk olarak 2016’da uygulamaya konulan Nefes Kredisi ile piyasaya 5 milyar, 2018’in başında 7,5 milyar lira düşük faizli kredi imkanı sunulduğu bildirildi. BDDK, kurdaki spekülatif hareketlenmeleri önlemek için bir önlem daha aldı. BDDK’nın önlemine göre, bankaların Türk Lirası alım işlemlerine yüzde 25 sınırlama getirildi.

TCMB beklenti anketinde yıl sonu dolar beklentisi 4,8328’ten 5,9663’e yükseldi. 2018 yıl sonu TÜFE beklentisi de %13,88’den %16,45’e çıktı. Gelecek 12 ay TÜFE beklentisi %11.07’den %12.96’ye, 24 ay TÜFE beklentisi %9.54’ten %10.67’ye çıktı.

Merkez Bankası (TCMB) ‘döviz karşılığı altın’ ve ‘lokasyon swap’ işlemlerine başlanacağını bankalara yazılı olarak ilettiği belirtildi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, “Destek ve Önlem Paketi” çalışmalarını tamamladı. Paket, parasal genişlemeye yol açmadan ve sıkı maliye politikalarına uyumlu şekilde hazırlandı. Pakette olan bazı başlıklar, yatırım teşvik başvuru ücretinin kaldırılması, Ar-ge desteklerine “kur farkı” ayarının yapılması, teknoloji geliştirme bölgelerine 100 milyon TL ve kalkınma ajansları aracılığıyla 1500 projeye 500 milyon TL’lik destek sağlandığı duyuruldu. Türkiye tüketici güven endeksi ağustos ayında bir önceki aya göre düşüş kaydederek 68.3 olarak açıklandı.

Çin Dışişleri Bakanlığı açıklamasında, Türkiye’nin geçici ekonomik zorlukların üstesinden gelebileceğine değindi.

 

Yalan Haber Yapanlar ve Yayanlar Konusunda Dikkat!

SPK: YALAN HABER YAPANLAR İÇİN HER TÜRLÜ YASAL İŞLEM YAPILACAK

Sermaye Piyasası Kanunu’nun ilgili hükümleri çerçevesinde, halka açık bankalar, finansal kuruluşlar ve şirketler hakkında yalan yanlış haber/açıklamaları yapanlar ve yayanlar hakkında her türlü yasal işlemin kararlılıkla yerine getirileceği hususu kamuoyuna önemle duyurulur.

Finansal Kurumlar Birliği’nden Yalan Haberler Hakkında Açıklama

 

 

Güncel Dolar Kuru USD/TRY Yorumları ve Analizleri

Euro Dolar Yorumları, Güncel EUR/USD Paritesi Analizleri