Ana sayfa Raporlar Forex Raporları Güncel Euro D...

Güncel Euro Döviz Kuru EUR/TRY Yorumları ve Analizleri

Euro TL, EUR/TRY Ne Olur?

Sorularının cevabı için günlük gelen en yeni euro döviz kuru yorumları ve EUR/TL teknik analizlerini aşağıda sıralı halde görebilirsiniz. Kurum ve uzmanlardan gelen en son yorum en üstte yer almaktadır. Bu sayfada yalnızca eurotl yorumları bulunmaktadır.

100.000 TL Paranız Olsa Nasıl Yatırım Yapardınız? Sanal Para ile Deneyin!

29.05.2020 tarihli Euro Döviz Kuru Yorumları, Güncel EUR/TRY Analizleri

Alan Yatırım – Euro Döviz Kuru, EUR/TRY Yorumu

EURTRY…Euro Global Bazda Değer Kazanıyor… Euro’nun global baz değer kazanması ve TL varlıkların hafta başındaki kazançlarını korumakta zorlanmasıyla 7.57 seviyelerini test etti. Euro, Türk Lirası karşısında günü 1.21% değer kazancı ile tamamladı. Teknik olarak Euro, Türk Lirası karşısında orta vadeli düşüş trendi ve kısa vadeli yükseliş trendi devam etmektedir. Bununla beraber EURTRY paritesinde kısa vadeli direnç seviyeleri 7.6000 ve 7.6500’de, destek seviyeleri ise 7.5400 ve 7.4800’de bulunmaktadır.

 

Gedik Yatırım – EuroTL EURTRY Yorumu

Euro/TL kuru dün 7,4078ve 7,5576 seviyeleri arasında dalgalanarak günü 7,5420 seviyesinden tamamladı. Euro Bölgesi’nde ekonomi güveni kısıtlamaların gevşetilmesinin ardından ekonomilerin yeniden açılmasıyla rekor düşük seviyeden yükselerek 67,5 seviyesine çıktı. AB Komisyonu’nun koronavirüsün negatif etkilerini azaltmak için kurtarma paketi oluşturulması yönündeki teklifi euroda toparlanmayı desteklemektedir. Yurtiçinde ekonomik güven endeksi, mayıs ayında bir önceki aya göre %20 artış kaydederek 61,7’ye yükseldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün 1 Haziran itibarıyla Türkiye’de bazı kısıtlamaların kaldırılacağını duyurarak işleyecek takvimi anlattı. Bugün yurtiçinde dış ticaret ve büyüme rakamları ve finansal istikrar raporu ön planda olurken, Euro Bölgesi’nde TÜFE verisi izlenecek.

 

Ahlatcı Yatırım – Euro Döviz Kuru, EUR/TRY Yorumu

Haftanın üçüncü işlem gününde zayıf veri akışı devam ederken online soru cevap etkinliğinde konuşan Avrupa Merkez Bankası Başkanı Lagarde’in açıklamaları ve Avrupa Birliği Komisyonun krizle mücadele için 750 milyar dolarlık bir teşvik paketi hazırladığı takip edilmişti. Haftanın dördüncü işlem gününde TÜİK verilerine göre açıklanan yurt içi ekonomik güven endeksi Mayıs ayında %20,4 oranında artarak 61,7’ye yükseldi. Euro Bölgesi’nde ise açıklanan Mayıs ayında değişmeyerek -18,8 seviyesinde sabit kaldı. Gün içerisinde, Avrupa Birliği, 9,4 milyar Euro bütçeli bir sağlık programı kurulacağını açıkladı. Gün sonunda takip edilen veriler ve açıklanan sağlık programı paketi ile birlikte çaprazın yukarı yönlü hareketini sürdürdüğü izlendi.

Teknik olarak incelediğimizde, çaprazın 7,55 seviyesinde belirleyici olmaya devam ettiği gözlendi. 7,52 destek seviyesinin üzerinde kaldığı sürece yukarı yönlü eğilimin devam etmesi durumunda sırası ile 7,58, 7,61 ve 7,64 seviyeleri takip edilmesi gereken önemli direnç seviyeleridir. Gelebilecek olası satışlar ile kurdaki eğilimin aşağı yönlü olmasında ise 7,52, 7,49 ve 7,46 destek seviyeleri takip edilebilir.

 

Osmanlı Yatırım – EuroTL EURTRY Yorumu

Euro/TL tarafında alıcılı bir seyir olduğu görülüyor. Aşağı trendin devam ettiğini izliyoruz. Önceki işlem gününde 7.5636 seviyesinden kapanan Euro/TL için günlük kazanç %0.22 olarak gerçekleşti. 20 günlük hareketli ortalamasının üzerinde olan kur için RSI göstergesi 55.80 seviyesinde iken momentumu 100.24 seviyesinde. Gün içi aşağı yönlü hareketlerde 7.5579 seviyesi takip edilebilir. Bu seviyenin altına inilmesi durumunda 7.5508, 7.5380 ve 7.5310 destekleri önemli hale gelebilir. Olası yükselişlerde ise 7.5707, 7.5777 ve 7.5905 direnç seviyeleri olarak izlenecektir.

 

Eda Karadağ, Araştırma Uzmanı – Euro Döviz Kuru EURTRY Paritesi Yorumu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı sonrası yapmış olduğu açıklamalarında, kontrollü normal hayatın başladığını ve 1 Haziran itibarıyla Türkiye’de bazı kısıtlamaların kaldırılacağını duyurdu. Olumsuz bir durum görülmesi durumunda bazı illeri için bu kısıtlamayı yeniden getirebileceklerini belirtti. Erdoğan, 1 Haziran’dan itibaren belirlenecek kurallar çerçevesinde restoran ve kafelerin açılacağını, şehirler arası seyahat kısıtlamasının kaldırılacağını açıkladı. 65 yaş üstü ve 18 yaş altı hariç sokağa çıkma yasağının da sona erdiğini belirtti. 

İçişleri Bakanlığı yapmış olduğu açıklamasında, 14 büyükşehir ve Zonguldak’ta 29 Mayıs saat 24.00 ile 31 Mayıs saat 24.00 arasında vatandaşların sokağa çıkmaları kısıtlanacaktır uyarısında bulundu. Türkiye ekonomik güven endeksi mayıs ayında 61.70 olarak açıklandı. 

Avrupa Birliği Komisyonu, krizle mücadele için 750 milyar euroluk bir teşvik paketi hazırladığını duyurmuştu. Bu paket kapsamında, liderlerin 19 Haziran tarihinde bir araya gelerek planın detaylarını görüşmesi beklendiği belirtildi. Fransa Başbakanı Edouard Philippe, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron başkanlığında, ilgili bakanlar ve bilim adamları ile yapılan güvenlik zirvesinin ardından düzenlediği basın toplantısında, ülkeyi 2 Haziran’dan itibaren tümüyle açacaklarını ifade etti. 

IMF Başkanı Georgieva açıklamasında, COVID-19 salgınıyla mücadele kapsamında, 60’a yakın ülkeye 22 milyar dolarlık destek sağlandığını ve yeni talepler almaya devam ettiklerini belirtti.

Teknik Analiz: EURTRY kurunda 7.63 direnç olurken, 7.52 destek olarak takip edilebilir.
EURTRY Teknik Seviyeler 

Destekler: 7.52 / 7.40 / 7.38 
Dirençler: 7.63 / 7.84 / 7.92

 

Yalan Haber Yapanlar ve Yayanlar Konusunda Dikkat!

SPK: YALAN HABER YAPANLAR İÇİN HER TÜRLÜ YASAL İŞLEM YAPILACAK

Sermaye Piyasası Kanunu’nun ilgili hükümleri çerçevesinde, halka açık bankalar, finansal kuruluşlar ve şirketler hakkında yalan yanlış haber/açıklamaları yapanlar ve yayanlar hakkında her türlü yasal işlemin kararlılıkla yerine getirileceği hususu kamuoyuna önemle duyurulur.

Finansal Kurumlar Birliği’nden Yalan Haberler Hakkında Açıklama

Güncel Dolar Kuru USD/TRY Yorumları ve Analizleri

Euro Dolar Yorumları, Güncel EUR/USD Paritesi Analizleri