Ana sayfa Raporlar Forex Raporları Güncel Euro D...

Güncel Euro Döviz Kuru EUR/TRY Yorumları ve Analizleri

Euro TL, EUR/TRY Ne Olur?

Sorularının cevabı için günlük gelen en yeni euro döviz kuru yorumları ve EUR/TL teknik analizlerini aşağıda sıralı halde görebilirsiniz. Kurum ve uzmanlardan gelen en son yorum en üstte yer almaktadır. Bu sayfada yalnızca eurotl yorumları bulunmaktadır. DolarTL yorumlarının yer aldığı sayfamıza ana sayfadan ya da aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

100.000 TL Paranız Olsa Nasıl Yatırım Yapardınız? Sanal Para ile Deneyin!

Bu sayfa sürekli güncellenmektedir. Eğer cep telefonunuzla Google’dan arama yaparak buraya geldiyseniz Google önbellekten gelen sayfa güncel sayfa olmayabilir. Güncel sayfayı görüntülemek için tıklayın

20.09.2019 tarihli Euro Döviz Kuru Yorumları, Güncel EUR/TRY Analizleri

Gedik Yatırım – EuroTL EURTRY Yorumu

Euro/TL kuru dün 6,2618 ve 6,3301 seviyeleri arasında dalgalanarak günü 6,3176 seviyesinden tamamladı. OECD küresel büyüme tahminini düşürerek, bu yıl %2,9 ve gelecek yıl %3 büyüme bekleniyor. Almanya için de büyüme tahminini düşürerek, 2019 için %0,5 ve gelecek yıl %0,6 büyüme bekleniyor. Yurtiçinde TCMB’nin geçen haftaki toplantısına ilişkin özette enflasyon görünümünün iyileşmeyi sürdürdüğü gıda fiyatlarının kısa vadeli enflasyon görünümü için risk unsuru olduğunun altı çizildi. Bugün ağustos ayı tüketici güveninin açıklanması bekleniyor. Fiyatlamanın kısa-orta vadeli ortalamalarının seviyesinde bulunan kurda geri çekilmelerde 6,2500– 6,2066 ve 6,1430 destek seviyeleri olarak takip edilebilir. Yükselişlerde ise 6,3600 – 6,4280 ve 6,5068 direnç olarak izlenebilir.

 

Alan Yatırım – EuroTL EURTRY Yorumu

EURTRY… Türk Lirası Cinsinden Varlıklar Değer Kaybetti… Küresel risk iştahındaki azalmaya bağlı olarak Türk Lirası cinsinden varlıklar değer kaybediyor. Türkiye’nin CDS risk priminin 380 seviyesine tutunması Türk Lirası cinsinden varlıklar üzerinde baskı yaratıyor. Euro TL kuru sabah saatlerinde 6.32 seviyesinin üzerinde işlem görüyor. Euro, Türk Lirası karşısında günü 1.02% değer kazancı ile tamamladı. Teknik olarak Euro, Türk Lirası karşısında orta vadeli düşüş trendi sürmekle birlikte kısa vadeli 6.2883’deki önemli direncini yukarı yönlü kırdı. Bununla beraber EURTRY paritesinde kısa vadeli direnç seviyeleri 6.3300 ve 6.3700’de, destek seviyeleri ise 6.2900 ve 6.2500’de bulunmaktadır.

 

Muammer Demir, Araştırma Uzmanı, Ahlatcı Yatırım – Euro Döviz Kuru, EUR/TRY Yorumu

Dün, Yurtiçinde sakin veri akışı takip edilirken, TL’de yaşanan değer kayıpları sonrasında çaprazın fiyatlamalarında 6,3292 seviyeleri civarına kadar yükseldiği görüldü. Gün içerisinde, Yurtiçinde 5 yıllık ülke CDS risk priminde yaşanan sınırlı toparlanma eğilimi TL fiyatlamalarını baskılamaya devam ettiği izlenirken, küresel piyasalarda Euro’da yaşanan değer kazanımı çaprazda yükseliş isteğini desteklediği görülüyor.

Teknik olarak bakıldığında, çaprazın psikolojik seviyesi olan 6,3000 seviyesi fiyatlamaların seyri açısından belirleyici olmaya devam edebilir. Bu seviye üzerine doğru geçişlerde 6,3500, 6,3800 ve 6,4000 direnç seviyeleri takip edilebilir. Olası, çapraz fiyatlamalarında zayıf görünümün devam etmesi durumunda ise 6,2740, 6,2500 ve 6,2300 destek seviyeleri izlenebilir.

 

Eda Karadağ, Araştırma Uzmanı – Euro Döviz Kuru EURTRY Paritesi Yorumu

TCMB 12 Eylül toplantısının özetini yayınladı. Özette, enflasyon görünümünün iyileşmeyi sürdürdüğü, gıda fiyatlarının kısa vadeli enflasyon görünümü için risk unsuru olduğunun altı çizildi. Ülke risk primindeki iyileşmenin fiyat istikrarı için önemli olduğu, mevcut politikasının dezenflasyon patikasıyla uyumlu olduğu belirtildi. Enflasyondaki düşüş için temkinli duruşun sürdürülmesi gerektiği söylendi. OECD Türkiye için büyüme beklentisini -%2.6’dan %0.3’e yukarı yönde revize etti. 

Fitch Ratings’in Avrupa, Orta Doğu ve Afrika Ülke Notları Grubu Direktörü Ed Parker, “Türkiye geçen yazki finansal krizden toparlanarak ve dengelenerek son derece etkileyici bir şekilde direnç ve esneklik gösterdi” dedi.

Beklenen Fed toplantısı gerçekleşti. Fed beklentiler doğrultusunda faizi 25 baz puan indirerek fonlama faizini %1.75-2.00 aralığına çekti. Projeksiyonlarda bu yıl için enflasyon beklentisi korunurken, işsizlik ve büyüme rakamları yukarı yönde revize edildi. Fed Başkanı Powell açıklamalarında, risklere karşı sigorta sağlamak için faiz indirdiklerini, enflasyonun hedefin altında olduğunu ve hedefe ulaşması için her şeyi yapabileceklerini vurguladı. Aslında, dün akşamki Fed’in karar metni temmuz ayındaki toplantısına paraleldi. Başkan Powell açıklamalarında da çok sürpriz ifadeler yoktu.

Avrupa Merkez Bankası (AMB) ekonomik büyüme ve enflasyonu desteklemek amacıyla canlandırdığı yeni TLTRO programı ile bölge bankalarına 3.4 miyar euro (3.8 milyar dolar) sağladığını bildirdi. 

İngiltere Merkez Bankası politika faizini piyasaların beklentisi doğrultusunda %0.75 seviyesinde sabit tuttu. Varlık alımını da 435 Milyar Sterlinde korudu. Banka, enflasyonun, İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden (AB) ayrılmasına (Brexit) ilişkin belirsizlik sürerse beklenenden daha zayıf olabileceğini kaydetti.

İngiltere’de çekirdek perakende satışlar ağustos ayında aylık -%0.3 ve yıllık %2.2 olarak açıklandı. Aynı dönemde, perakende satışlar ise aylık -%0.2 ve yıllık %2.7 olarak gerçekleşti. 

OECD küresel büyüme tahminini %3.2’den %2.9’a düşürdü. Euro Bölgesi’ne ilişkin büyüme tahmini 2019 yılı için %1.2’den %1.1’e, 2020 yılı tahmini %1.4’ten %1’e revize edildi.

Teknik Analiz: EURTRY kurunda en yakın direnç noktası 6.35 olarak izlenebilir. Geri çekilmelerde 6.25 ve 6.22 bölgeleri izlenebilir. 

Dirençler:  6.35 / 6.38 / 6.40 
Destekler: 6.25 /  6.22 / 6.2050 

 

Lirada Uzun Pozisyon İçin Fırsat Penceresi

3 Temmuz 2019 – Deutsche Bank’ın Türk varlıklarına ilişkin yapmış olduğu değerlendirmesinde, dövizin tahvillere kıyasla önemli ölçüde zayıf performansından dolayı dövizde daha fazla değer gördüklerini belirtti. Yerel para cinsinden hazine tahvillerinin kısa vadede adil değerin üzerine tırmanmasını bekleyen kurum, 5 yıllıkların bileşik faizinin 110 baz puan düşüşle %16.25’e ve 10 yıllıkların faizinin 85 bp düşüşle %15.50’ye gerilemesini beklediğini söyledi. Banka 10 yıllıklar için yıl sonu faiz tahminini %16.50’den %16.0’ya indirdiğini duyurdu. Banka en fazla değeri Ekim 2023, Temmuz 2025 ve Mart 2028 vadeli tahvillerde gördüğünü de ekledi. TL’de Mart’tan bu yana temkinli olmakla birlikte artık giderek güçlenen bazı destekleyici faktörlerin lirada uzun pozisyon için fırsat penceresi oluşturduğunu düşündüklerini söyledi. Banka, ödemeler dengesi mevsimselliğini, zayıf pozisyonlanma ve tüketicileri dolar mevduat artışındaki yavaşlamayı TL için destekleyici unsurlar arasında saymakta. 

JP Morgan Securities Yönetim Kurulu Başkanı Bischoff açıklamasında, Türkiye’nin önünde 4 senelik seçimsiz bir dönem olacağını belirtti. Bu dönemde uluslararası yatırımlar ve yabancı sermaye ülkeye rağbet göstereceğini de ekledi. 

 

Dövizle veya Dövize Endeksli Yapılan Sözleşmelerde Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

Yalan Haber Yapanlar ve Yayanlar Konusunda Dikkat!

SPK: YALAN HABER YAPANLAR İÇİN HER TÜRLÜ YASAL İŞLEM YAPILACAK

Sermaye Piyasası Kanunu’nun ilgili hükümleri çerçevesinde, halka açık bankalar, finansal kuruluşlar ve şirketler hakkında yalan yanlış haber/açıklamaları yapanlar ve yayanlar hakkında her türlü yasal işlemin kararlılıkla yerine getirileceği hususu kamuoyuna önemle duyurulur.

Finansal Kurumlar Birliği’nden Yalan Haberler Hakkında Açıklama

 

 

Güncel Dolar Kuru USD/TRY Yorumları ve Analizleri

Euro Dolar Yorumları, Güncel EUR/USD Paritesi Analizleri