Ana sayfa Raporlar Forex Raporları Güncel Euro D...

Güncel Euro Döviz Kuru EUR/TRY Yorumları ve Analizleri

Euro TL, EUR/TRY Ne Olur?

Sorularının cevabı için günlük gelen en yeni euro döviz kuru yorumları ve EUR/TL teknik analizlerini aşağıda sıralı halde görebilirsiniz. Kurum ve uzmanlardan gelen en son yorum en üstte yer almaktadır. Bu sayfada yalnızca eurotl yorumları bulunmaktadır. DolarTL yorumlarının yer aldığı sayfamıza ana sayfadan ya da aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Bu sayfa sürekli güncellenmektedir. Eğer cep telefonunuzla Google’dan arama yaparak buraya geldiyseniz Google önbellekten gelen sayfa güncel sayfa olmayabilir.Güncel sayfayı görüntülemek için tıklayın

22.05.2019 tarihli Euro Döviz Kuru Yorumları, Güncel EUR/TRY Analizleri

Gedik Yatırım – EuroTL EURTRY Yorumu

OECD küresel ekonomide ivmenin yavaşladığı konusunda uyarırken, Euro Bölgesi’nin 2019’da %1.2, 2020 yılında %1,4 büyümesini beklediğini belirtti. Kurum Türkiye’nin 2019 yılı büyümesini ise 1,8 azalış yönünde olan beklentisini düşürerek %2,6 seviyesine indirdi. TCMB swap piyasasında TL faizini % 25,50’den % 24’e indirdi. TCMB 9 Mayıs’ta ara verdiği haftalık repo ihalelerine % 24 faizle yeniden başladı. Böylece banka, TL’yi desteklemek için gittiği sınırlı sıkılaştırmayı geri almış oldu. 6,7450 seviyesinden gelen alımlarla sınırlı toparlanmanın kaydedildiği EURTRY’de yükselişlerde 6,7960 – 6,8260 ve 6,8930 seviyeleri direnç olarak bulunmaktadır. Geri çekilmelerde 6,7080 – 6,6050 ve 6,5405 seviyeleri destek olarak izlenebilir.

 

Alan Yatırım – EuroTL EURTRY Yorumu

EURTRY… TL Üzerindeki Baskı İle Yukarı Yönlü… TCMB’nin ek sıkılaştırma hamlelerini sonlandırmasının ardından sert yükselen parite, güne yatay eğilimle 6.76 seviyesinden işlem görmeye başladı.

 

Muammer Demir, Araştırma Uzmanı, Ahlatcı Yatırım – Euro Döviz Kuru, EUR/TRY Yorumu

Haftanın ikinci işlem gününde, Yurtiçinde açıklanan Tüketici Güven Endeksi verisi Mayıs ayında bir önceki aya göre yüzde 13,0 azalış kaydetti. TCMB’nin TL swap faizini yüzde 24,00 düzeyine indirmesi ve haftalık repo ihalelerine yeniden başlaması ile birlikte TL fiyatlamalarında oynaklığın kısa süreli arttığı görülürken, çaprazın 6,7956 seviyeleri civarını test ettiğini gördük. Gün içerisinde, global piyasalarda Avrupa Parlamentosu seçimleri öncesinde Euro’da devam eden zayıf görünüm ve TL’de yaşanan toparlanma eğilimi sonrasında çaprazın gün içi kazançlarının bir kısmını geri verdiği izleniyor. Bugün, ECB Başkanı Draghi’nin açıklamaları takip edilecek.

Teknik olarak bakıldığında, çaprazın psikolojik seviyesi olan 6,7500 seviyesi fiyatlamaların seyri açısından belirleyici olmaya devam edebilir. Bu seviye üzerine doğru geçişlerde 6,8290, 6,8500 ve 6,8800 direnç seviyeleri takip edilebilir. Olası, çapraz fiyatlamalarında zayıf görünümün devam etmesi durumunda ise 6,7000, 6,6800 ve 6,6500 destek seviyeleri izlenebilir.

 

Eda Karadağ, Araştırma Uzmanı – Euro Döviz Kuru EURTRY Paritesi Yorumu

TCMB TL swap faizini %25.50’den %24’e indirdiğini açıkladı. TCMB %24 faizli haftalık repo ihalelerine yeniden başladığını duyurdu.

BDDK, döviz alımlarına ilişkin düzenleme ile ilgili açıklama yayımladı. Düzenlemenin sadece gerçek kişilerin döviz alımlarını kapsadığı belirtildi. Piyasa yapısallarında meydana getirilen gereksiz ve haksız bozulmayı önlemeyi amaçladıkları duyurunun içerisinde yer verildi. 

Türkiye ABD menşeli 22 üründe gümrük vergisini yarıya indirdiğini duyurdu. Karar, ABD’nin geçen hafta Türk çeliği ve alüminyum ürünlerine uyguladığı yüzde 50 ve yüzde 20 ek vergiyi yarıya indirmesinin ardından geldi. İlgili Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

OECD yayınladığı ekonomik görünüm raporuna göre, Türkiye’nin 2019 yılı GSYİH beklentisini -%1.8’den -%2.6’ya düşürdü. Kurum, 2020 yılı beklentisini %3.2’den %1.6’ya indirdi. Türkiye tüketici güven endeksi mayıs ayında 55.3 ile bir önceki aya göre %13 azaldı. 

İngiltere Başbakanı T. May, parlamentoya ikinci referandum önerisini sundu. Parlamentonun Avrupa Birliği’nden (AB) ayrılma (Brexit) anlaşmasını onaylaması için son bir şans olduğunu, anlaşmanın kabulü durumunda parlamenterlerin ikinci bir referandum yapılıp yapılmayacağına ilişkin oy verebileceğini söyledi. 

İngiltere işçi partisi Corbyn açıklamasında, May’in yeni Brexit planını desteklemeyeceklerini söyledi. Euro Bölgesi tüketici güveni mayıs ayında -6.5 olarak açıklandı. Bir önceki ayın rakamı -7.3’ten -7.9’a revize edildi. OECD, Euro Bölgesi’nin 2019 yılında %1.2, 2020 yılında %1.4 büyümesini bekliyor. OECD, İngiltere için 2019 ve 2020 için %1.2 ile %1.0 büyüme beklediğini belirtti. 

Teknik Analiz: EURTRY kuru ortalamalarının arasında seyrediyor. 14 günlük ortalama 6.79 seviyesinden geçerken, 22 günlük ortalama ise 6.73 seviyesine denk geliyor. Bu iki noktanın altında veya üzerinde bir alan görülmediği sürece kurda yeni bir hareketten bahsetmek zor olabilir.  

Dirençler: 6.79 / 6.81 / 6.90 
Destekler: 6.73 / 6.66 / 6.6150 

 

Dövizle veya Dövize Endeksli Yapılan Sözleşmelerde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Döviz Kurları ve Piyasaları İlgilendiren Önemli Gelişmeler 29.08.2018

Moody’s, Türkiye’de faaliyet gösteren 20 finans kuruluşunun notunu indirdi. Kredi derecelendirme kuruluşu 14 bankanın temel kredi notlarını bir basamak ve dört bankanın (Denizbank, Odea Bank, Türkiye İş Bankası ve TSKB) temel kredi notlarını iki basamak ve iki finans kurumunun notunun da birer basamak düşürdüğünü açıkladı.

Türk Lirası’nın yoğun saldırıya maruz kaldığı günlerde genel müdürlerinin piyasayı destekleyici açıklamalar yaptığı Türkiye İş Bankası ve Denizbank’ın notlarının 2 basamak birden indirilmesi ise ayrıca dikkat çekti.

Merkez Bankası Likidite Limit Adımı
Merkez Bankası (TCMB) bugün yaptığı bir duyuru ile 29 Ağustos itibariyle TCMB bünyesinde faaliyette bulunan Bankalararası Para Piyasası’nda gecelik vadedeki işlemler için bankaların borç alabilme limitlerini 13 Ağustos öncesi limitlerinin iki katına çıkardı. Söz konusu adımın TL likiditesindeki olası sıkışıklığı önleme adına atıldığını düşünüyoruz.

AVM’ler ile gayrimenkullerde dövizle kiralama ve satışın önüne geçilecek
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, AVM’ler ile gayrimenkullerde dövizle kiralama ve satışın önüne geçmek için çalışma başlattıklarını açıkladı. Haberi, portföyünde özellikle AVM ve ofis bulunan gayrimenkul şirketleri için olumsuz olarak değerlendiriyoruz. Fakat hâlihazırda birçok şirketin güncel kuru kullanmayarak kur sabitlemeye gittiğini ya da TL cinsi kira ödemelerini kabul ettiğini hatırlatmak isteriz.

 

Ekonomide ve TL Varlıklarında Önemli Gelişmeler – 20.08.2018

Döviz kurlarındaki hareketler ve ekonomik saldırılar ile ilgili olarak alınan önlemler ve atılan adımlar çerçevesinde öne çıkan gelişmeler:

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ile Katar Merkez Bankası arasında Doha’da düzenlenen törenle ikili Para Takası (Swap) Anlaşması imzalandı.

Kredi Derecelendirme Kuruluşu Moody’s Türkiye’nin kredi notunu “Ba2″den “Ba3″e düşürdü ve not görünümünü “durağan”dan “negatif”e çevirdi. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard&Poor’s (S&P), Türkiye’nin yabancı para cinsinden kredi notunu BB-‘den B+’ya düşürdü. Görünüm “durağan” olarak teyit edildi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, ilk olarak 2016’da uygulamaya konulan Nefes Kredisi ile piyasaya 5 milyar, 2018’in başında 7,5 milyar lira düşük faizli kredi imkanı sunulduğu bildirildi. BDDK, kurdaki spekülatif hareketlenmeleri önlemek için bir önlem daha aldı. BDDK’nın önlemine göre, bankaların Türk Lirası alım işlemlerine yüzde 25 sınırlama getirildi.

TCMB beklenti anketinde yıl sonu dolar beklentisi 4,8328’ten 5,9663’e yükseldi. 2018 yıl sonu TÜFE beklentisi de %13,88’den %16,45’e çıktı. Gelecek 12 ay TÜFE beklentisi %11.07’den %12.96’ye, 24 ay TÜFE beklentisi %9.54’ten %10.67’ye çıktı.

Merkez Bankası (TCMB) ‘döviz karşılığı altın’ ve ‘lokasyon swap’ işlemlerine başlanacağını bankalara yazılı olarak ilettiği belirtildi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, “Destek ve Önlem Paketi” çalışmalarını tamamladı. Paket, parasal genişlemeye yol açmadan ve sıkı maliye politikalarına uyumlu şekilde hazırlandı. Pakette olan bazı başlıklar, yatırım teşvik başvuru ücretinin kaldırılması, Ar-ge desteklerine “kur farkı” ayarının yapılması, teknoloji geliştirme bölgelerine 100 milyon TL ve kalkınma ajansları aracılığıyla 1500 projeye 500 milyon TL’lik destek sağlandığı duyuruldu. Türkiye tüketici güven endeksi ağustos ayında bir önceki aya göre düşüş kaydederek 68.3 olarak açıklandı.

Çin Dışişleri Bakanlığı açıklamasında, Türkiye’nin geçici ekonomik zorlukların üstesinden gelebileceğine değindi.

 

Yalan Haber Yapanlar ve Yayanlar Konusunda Dikkat!

SPK: YALAN HABER YAPANLAR İÇİN HER TÜRLÜ YASAL İŞLEM YAPILACAK

Sermaye Piyasası Kanunu’nun ilgili hükümleri çerçevesinde, halka açık bankalar, finansal kuruluşlar ve şirketler hakkında yalan yanlış haber/açıklamaları yapanlar ve yayanlar hakkında her türlü yasal işlemin kararlılıkla yerine getirileceği hususu kamuoyuna önemle duyurulur.

Finansal Kurumlar Birliği’nden Yalan Haberler Hakkında Açıklama

 

 

Güncel Dolar Kuru USD/TRY Yorumları ve Analizleri

Euro Dolar Yorumları, Güncel EUR/USD Paritesi Analizleri