Ana sayfa Raporlar Forex Raporları Güncel Euro D...

Güncel Euro Döviz Kuru EUR/TRY Yorumları ve Analizleri

Euro TL, EUR/TRY Ne Olur?

Sorularının cevabı için günlük gelen en yeni euro döviz kuru yorumları ve EUR/TL teknik analizlerini aşağıda sıralı halde görebilirsiniz. Kurum ve uzmanlardan gelen en son yorum en üstte yer almaktadır. Bu sayfada yalnızca eurotl yorumları bulunmaktadır. DolarTL yorumlarının yer aldığı sayfamıza ana sayfadan ya da aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

100.000 TL Paranız Olsa Nasıl Yatırım Yapardınız? Sanal Para ile Deneyin!

Bu sayfa sürekli güncellenmektedir. Eğer cep telefonunuzla Google’dan arama yaparak buraya geldiyseniz Google önbellekten gelen sayfa güncel sayfa olmayabilir.Güncel sayfayı görüntülemek için tıklayın

23.07.2019 tarihli Euro Döviz Kuru Yorumları, Güncel EUR/TRY Analizleri

Gedik Yatırım – EuroTL EURTRY Yorumu

Euro Bölgesi’nde önemli veri akışı bulunmazken, yurtiçinde geçen hafta Donald Trump’ın Türkiye’ye şu anda yaptırım uygulanmayacağını ifade etmesi, ABD –Türkiye ilişkilerine dair endişeleri hafifletip TL varlıklarda değer kazancına neden olurken, Trump Türkiye’ye karşı olası yaptırımları görüşmek üzere tüm Cumhuriyetçi senatörleri Beyaz Saray’a davet etti. Gerçekleşecek olan görüşmeye ilişkin haber akışları yakından takip edilecek. 9 günlük üssel ortalama seviyesinde fiyatlanan kurda yükselişlerin devamında 6,4260 – 6,5050 ve 6,5650 seviyeleri direnç olarak izlenebilir. Geri çekilmelerde 6,3065 – 6,2606 ve 6,2040 seviyeleri destek olarak takip edilebilir. Euro Bölgesi ve yurtiçinde tüketici güveninin açıklanması bekleniyor. 

 

Alan Yatırım – EuroTL EURTRY Yorumu

EURTRY… TL Varlıklarda Yeni Haber Akışları Takip Edilecek… TCMB ve ECB’ nin faiz toplantıları kurdaki yön arayışında etkili olacak veri akışları olarak karşımıza çıkmaya devam ediyor. Ticaret savaşları, jeopolitik riskler ve Trump’ın Kongre üyeleri ile gerçekleştireceği toplantı TL varlıkların fiyatlamasında etkili olacak.

Euro TL kuru sabah saatlerinde 6.38 seviyelerinde işlem görüyor. Türk Lirası, Euro karşısında günü 0.25% değer kazancı ile tamamladı. Teknik olarak Türk Lirası, Euro karşısında orta vadeli düşüş trendi ve kısa vadeli düşüş trendi devam etmektedir. Bununla beraber EURTRY paritesinde kısa vadeli direnç seviyeleri 6.3900 ve 6.4400’de, destek seviyeleri ise 6.3300 ve 6.2700’de bulunmaktadır.

 

Eda Karadağ, Araştırma Uzmanı – Euro Döviz Kuru EURTRY Paritesi Yorumu

Eski Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Hakan Atilla’nın 19 Temmuz Cuma günü tahliye edildiği duyuruldu. 

Dış işleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu yapmış olduğu açıklamalarında, ABD Başkanı D. Trump’ın Türkiye’ye yaptırım yapmak istemediğini belirtti. ABD’li mevkidaşı Pompeo’ya ise Trump’ı desteklediğini belirttiğini ifade etti. S-400’lerin en erken 2020 yılında aktif hale getirileceğini belirtti. Ortaklarının F-35 programından çıkarılmasına karşı olduklarını ekledi. ABD’deki F-35 personelinin şu anda ülkeye geri dönüşlerinin olmadığını belirtti. ABD Başkanı D. Trump’ın verdiği sözü tutmak için uğraştığını ifade etti. ABD temsilcisinin Ankara’da olduğunu ve “yeni önerileri” var açıklamasında bulundu. ABD ile Türkiye arasındaki bu işi sürüncemede bırakmamak gerektiğini, bu ziyarette bir anlaşmaya varıp en kısa zamanda güvenli bölgeyi oluşturmak istediklerini de açıklamalarında yer verdi. 

Teknik Analiz: EURTRY kurunda 6.41 direnç olurken, bu direncin altında kaldığı sürece yukarı yönlü eğilimi açısından zorlanabilir. Olası geri çekilmelerin devamında ise 6.32 ve 6.30 seviyeleri destek noktaları olarak takip edilebilir. 

Dirençler: 6.41 / 6.4350 / 6.45
Destekler: 6.32 / 6.30 / 6.25

 

Muammer Demir, Araştırma Uzmanı, Ahlatcı Yatırım – Euro Döviz Kuru, EUR/TRY Yorumu

Dün, TL’de yaşanan değer kayıpları sonrasında çaprazın fiyatlamalarda 6,3880 seviyeleri civarını test ettiği görüldü. Gün içerisinde, zayıf veri akışı ile birlikte Yurtiçinde 5 yıllık ülke CDS risk priminde yaşanan değer kazanımı TL fiyatlamaları üzerinde baskıyı bir miktar artırırken çaprazda yükseliş potansiyelini desteklediği görülüyor. İtalya’da yaşanan siyasi anlaşmazlıklara dair devam eden belirsizlikler kısa vadede Euro fiyatlamaları üzerinde oynaklığın yüksek seyretmesine neden olduğu izleniyor. Bugün, Yurtiçinde açıklanacak olan Tüketici Güveni verisi takip edilecek

Teknik olarak bakıldığında, çaprazın psikolojik seviyesi olan 6,3400 seviyesi fiyatlamaların seyri açısından belirleyici olmaya devam edebilir. Bu seviye üzerine doğru geçişlerde 6,4000, 6,4360 ve 6,4500 direnç seviyeleri takip edilebilir. Olası, çapraz fiyatlamalarında zayıf görünümün devam etmesi durumunda ise 6,3000, 6,2740 ve 6,2500 destek seviyeleri izlenebilir.

 

Barış Ürkün, Ahlatcı Yatırım – Euro Döviz Kuru, EUR/TRY Yorumu

04.07.2019 – Bugün 6.3470 seviyesinden başlayan çapraz, Euro bölgesinde açıklanan perakende satışları verisinin beklentileri karşılayamaması sonucu 6.3230 seviyesine doğru kısmı geri çekilmeler yaşandı. Öte yandan güvercin tona sahip olmasıyla bilinen Christine Lagarde’ın ECB yeni başkanı olarak seçilmesi sonrası süreçte Euro’nun, Türk Lirası karşısında güç kaybettiği görüldü. Teknik açıdan incelediğimizde, kur tarafında daralan üçgen formasyonun aşağı yönlü geçildiği ve bunun sonucunda geri çekilmelerin hız kazandığı göze çarpıyor. diğer taraftan önemli destek bandı olan 6.38-6.37 seviyesinin dün itibari ile aşağı yönlü geçilmesi satışları daha da derinleştirebilir. Bu minvalde olası 6.37 direnç seviyesi altında kapanışların görülmesi halinde 6.30-6.23 bölgesi hedef haline gelebilir.

Destekler: 6.3000 / 6.2300 / 6.1900
Dirençler: 6.5400 / 6.6400 / 6.7000

 

Lirada Uzun Pozisyon İçin Fırsat Penceresi

Deutsche Bank’ın Türk varlıklarına ilişkin yapmış olduğu değerlendirmesinde, dövizin tahvillere kıyasla önemli ölçüde zayıf performansından dolayı dövizde daha fazla değer gördüklerini belirtti. Yerel para cinsinden hazine tahvillerinin kısa vadede adil değerin üzerine tırmanmasını bekleyen kurum, 5 yıllıkların bileşik faizinin 110 baz puan düşüşle %16.25’e ve 10 yıllıkların faizinin 85 bp düşüşle %15.50’ye gerilemesini beklediğini söyledi. Banka 10 yıllıklar için yıl sonu faiz tahminini %16.50’den %16.0’ya indirdiğini duyurdu. Banka en fazla değeri Ekim 2023, Temmuz 2025 ve Mart 2028 vadeli tahvillerde gördüğünü de ekledi. TL’de Mart’tan bu yana temkinli olmakla birlikte artık giderek güçlenen bazı destekleyici faktörlerin lirada uzun pozisyon için fırsat penceresi oluşturduğunu düşündüklerini söyledi. Banka, ödemeler dengesi mevsimselliğini, zayıf pozisyonlanma ve tüketicileri dolar mevduat artışındaki yavaşlamayı TL için destekleyici unsurlar arasında saymakta. 

JP Morgan Securities Yönetim Kurulu Başkanı Bischoff açıklamasında, Türkiye’nin önünde 4 senelik seçimsiz bir dönem olacağını belirtti. Bu dönemde uluslararası yatırımlar ve yabancı sermaye ülkeye rağbet göstereceğini de ekledi. 

 

Dövizle veya Dövize Endeksli Yapılan Sözleşmelerde Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

Yalan Haber Yapanlar ve Yayanlar Konusunda Dikkat!

SPK: YALAN HABER YAPANLAR İÇİN HER TÜRLÜ YASAL İŞLEM YAPILACAK

Sermaye Piyasası Kanunu’nun ilgili hükümleri çerçevesinde, halka açık bankalar, finansal kuruluşlar ve şirketler hakkında yalan yanlış haber/açıklamaları yapanlar ve yayanlar hakkında her türlü yasal işlemin kararlılıkla yerine getirileceği hususu kamuoyuna önemle duyurulur.

Finansal Kurumlar Birliği’nden Yalan Haberler Hakkında Açıklama

 

 

Güncel Dolar Kuru USD/TRY Yorumları ve Analizleri

Euro Dolar Yorumları, Güncel EUR/USD Paritesi Analizleri