Ana sayfa Raporlar Forex Raporları Güncel Euro D...

Güncel Euro Döviz Kuru EUR/TRY Yorumları ve Analizleri

Euro TL, EUR/TRY Ne Olur?

Sorularının cevabı için günlük gelen en yeni euro döviz kuru yorumları ve EUR/TL teknik analizlerini aşağıda sıralı halde görebilirsiniz. Kurum ve uzmanlardan gelen en son yorum en üstte yer almaktadır. Bu sayfada yalnızca eurotl yorumları bulunmaktadır. DolarTL yorumlarının yer aldığı sayfamıza ana sayfadan ya da aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Bu sayfa sürekli güncellenmektedir. Eğer cep telefonunuzla Google’dan arama yaparak buraya geldiyseniz Google önbellekten gelen sayfa güncel sayfa olmayabilir.Güncel sayfayı görüntülemek için tıklayın

19.03.2019 tarihli Euro Döviz Kuru Yorumları, Güncel EUR/TRY Analizleri

Gedik Yatırım – EuroTL EURTRY Yorumu

Euro Bölgesi’nde dün açıklanan dış ticaret dengesi ocak ayında yaklaşık 1,5 milyar euroluk ticaret fazlasına ulaştı. Yurtiçinde dün açıklanan konut satış rakamlarında satışlarda düşüşün devam ettiği açıklandı. Satışlar şubat ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %18,2 oranında azalarak 78 bin 450 oldu. Kurda 100 günlük üssel ortalamanın oluşturduğu destekle alıcılı seyrin devam ettiği görülüyor. Sabah saatlerinde 6,2080 direnci seviyesinde fiyatlanan EURTRY’de bu seviyenin yukarı yönlü kırılması halinde kısa vadede en yakın 6,2465 – 6,2760 6,3400 seviyeleri direnç olarak izlenebilir. Olası geri çekilmelerde ise 6,1530 – 6,0958 ve 6,0650 destek seviyeleri olarak öne çıkmaktadır. Bugün Euro Bölgesi ve Almanya ZEW ekonomik güven endeksleri açıklanacak.

 

Muammer Demir, Araştırma Uzmanı, Ahlatcı Yatırım – Euro Döviz Kuru, EUR/TRY Yorumu

Yurtiçinde, TÜİK tarafından açıklanan Konut Satış İstatistikleri Şubat 2019 verilerine göre,  Türkiye genelinde konut satışları 2019 yılı Şubat ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 18,2 oranında  azaldı. Euro Bölgesi’nde açıklanan Dış Ticaret Dengesi verilerine göre, 2019 yılı Ocak ayında Euro Bölgesi dış ticaret dengesi beklentilerin aksine 1,5 milyar Euro fazla verdi. Açıklanan verilerin çapraz fiyatlamalarına etkisi sınırlı kalırken TL’de yaşanan değer kayıpları sonrasında çaprazın gün içerisinde fiyatlamalarda 6,2106 seviyeleri civarını test ettiğini gördük. Bugün, Almanya ve Euro Bölgesi ZEW Ekonomik Güven Endeksi verileri takip edilecek.

Teknik olarak bakıldığında, çaprazın ara destek seviyesi olan 6,1800 seviyesi fiyatlamaların yönü açısından belirleyici olmaya devam edebilir. Bu seviye üzerine doğru geçişlerde 6,2240, 6,2400 ve 6,2570 direnç seviyeleri takip edilebilir. Olası, çapraz fiyatlamalarında zayıf görünümün devam etmesi durumunda ise 6,1550, 6,1270 ve 6,1050 destek seviyeleri izlenebilir.

 

Eda Karadağ, Araştırma Uzmanı – Euro Döviz Kuru EURTRY Paritesi Yorumu

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger konuşmasında, vize serbestisi konusunda teknik görüşmelerin sürdüğünü, bazı teknik konularda ilerleme sağlamaları için hala yapılması gereken şeylerin olduğunu belirtti. Bu teknik konular tamamlandıktan sonra vize serbestisinin ele alınabileceğini de ifade etti.

İngiltere başbakanlık sözcüsü açıklamalarında, eğer bu hafta bir oylama kazanılmaması durumunda alternatif olarak başbakanın daha uzun bir uzatma arayışında olacağını ve Britanya’nın Avrupa seçimlerindeki yerini alacağını söyledi. Bu hafta Brexit konusundaki oylamayı geçirmeleri durumunda, başbakanın kısa bir teknik genişlemeyi araştıracaklarını belirtti. Sınır konusunda ise AB ile daha fazla müzakere olmayacağını ifade etti. 

Teknik Analiz: EURTRY kuru için en yakın direnç 6.2325, en yakın destek ise 6.19 bölgesinden geçiyor. Kur, 6.00 seviyesinin altına gerileyemediği sürece düşüşünde zayıf kalabilir.  

Dirençler: 6.2325 / 6.25
Destekler: 6.19 / 6.15 / 6.10 

18.03.2019 tarihli Euro Döviz Kuru Yorumları, Güncel EUR/TRY Analizleri

Alan Yatırım – Döviz Kuru ve Euro Yorumu

EURTRY…6.18 Seviyesinden İşlem Görüyor… Brexit oylaması sonrası 6.20 seviyelerinin test edilmesinin ardından bir miktar gerileme yaşayan parite an itibariyle 6.18 seviyesinden işlem görmektedir. Yeni haftada Euro’nun Dolar karşısındaki görünümü EURTY paritesinin yönünü tayin etmesi açısından takibimizde olacaktır.

 

İkon Menkul – EuroTL Yorumu 07.03.2019

ECB Sonrası Paritede Düşüş Görülüyor…

Bugün açıklanan ECB kararında faizler beklendiği gibi sabit bırakıldı. Buna rağmen bankanın yeni kredi programın açıklamasını takiben EURTRY paritesinde güçlü düşüş gözlendi. TL tarafında açıklanan önemli bir veri bulunmazken, ECB Başkanı Draghi’nin açıklamaları takip edilecek.

Teknik açıdan bakıldığında EURTRY paritesinin 50.0 fibonacci seviyesinden baskılandığı görülüyor. Bu seviyenin baskılanmasının sürmesi durumunda ilk aşamada 38.2 fibonacci seviyesine denk gelen 6.0900 desteği takip edilebilir. 100 birimlik ortalamanın üzerinde seyir pariteyi destekliyor. Macd göstergesi yükselişini sürdürüyor.

Destekler: 6.1100 – 6.0900 – 6.0670  Dirençler: 6.1440 – 6.1800 – 6.2000

 

06.03.2019 tarihli Euro Döviz Kuru Yorumları, Güncel EUR/TRY Analizleri

Zeynel Balcı, Stratejist – EuroTL Yorumu, Euro/TL Teknik Görünüm…

EuroTL’de orta dönemde düşüş trendi kırıldı. Hali hazırda yatay seyir devam ediyor. Paritenin 5,84 ve 5,91 seviyelerinin test etmiş olması bir “Çift dip” çıkış formasyonu oluştuğunu gösteriyor. 5,84 üzerinde kalındıkça formasyonun işlerlik olaslığı korunacaktır.

 

Dövizle veya Dövize Endeksli Yapılan Sözleşmelerde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Döviz Kurları ve Piyasaları İlgilendiren Önemli Gelişmeler 29.08.2018

Moody’s, Türkiye’de faaliyet gösteren 20 finans kuruluşunun notunu indirdi. Kredi derecelendirme kuruluşu 14 bankanın temel kredi notlarını bir basamak ve dört bankanın (Denizbank, Odea Bank, Türkiye İş Bankası ve TSKB) temel kredi notlarını iki basamak ve iki finans kurumunun notunun da birer basamak düşürdüğünü açıkladı.

Türk Lirası’nın yoğun saldırıya maruz kaldığı günlerde genel müdürlerinin piyasayı destekleyici açıklamalar yaptığı Türkiye İş Bankası ve Denizbank’ın notlarının 2 basamak birden indirilmesi ise ayrıca dikkat çekti.

Merkez Bankası Likidite Limit Adımı
Merkez Bankası (TCMB) bugün yaptığı bir duyuru ile 29 Ağustos itibariyle TCMB bünyesinde faaliyette bulunan Bankalararası Para Piyasası’nda gecelik vadedeki işlemler için bankaların borç alabilme limitlerini 13 Ağustos öncesi limitlerinin iki katına çıkardı. Söz konusu adımın TL likiditesindeki olası sıkışıklığı önleme adına atıldığını düşünüyoruz.

AVM’ler ile gayrimenkullerde dövizle kiralama ve satışın önüne geçilecek
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, AVM’ler ile gayrimenkullerde dövizle kiralama ve satışın önüne geçmek için çalışma başlattıklarını açıkladı. Haberi, portföyünde özellikle AVM ve ofis bulunan gayrimenkul şirketleri için olumsuz olarak değerlendiriyoruz. Fakat hâlihazırda birçok şirketin güncel kuru kullanmayarak kur sabitlemeye gittiğini ya da TL cinsi kira ödemelerini kabul ettiğini hatırlatmak isteriz.

 

Ekonomide ve TL Varlıklarında Önemli Gelişmeler – 20.08.2018

Döviz kurlarındaki hareketler ve ekonomik saldırılar ile ilgili olarak alınan önlemler ve atılan adımlar çerçevesinde öne çıkan gelişmeler:

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ile Katar Merkez Bankası arasında Doha’da düzenlenen törenle ikili Para Takası (Swap) Anlaşması imzalandı.

Kredi Derecelendirme Kuruluşu Moody’s Türkiye’nin kredi notunu “Ba2″den “Ba3″e düşürdü ve not görünümünü “durağan”dan “negatif”e çevirdi. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard&Poor’s (S&P), Türkiye’nin yabancı para cinsinden kredi notunu BB-‘den B+’ya düşürdü. Görünüm “durağan” olarak teyit edildi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, ilk olarak 2016’da uygulamaya konulan Nefes Kredisi ile piyasaya 5 milyar, 2018’in başında 7,5 milyar lira düşük faizli kredi imkanı sunulduğu bildirildi. BDDK, kurdaki spekülatif hareketlenmeleri önlemek için bir önlem daha aldı. BDDK’nın önlemine göre, bankaların Türk Lirası alım işlemlerine yüzde 25 sınırlama getirildi.

TCMB beklenti anketinde yıl sonu dolar beklentisi 4,8328’ten 5,9663’e yükseldi. 2018 yıl sonu TÜFE beklentisi de %13,88’den %16,45’e çıktı. Gelecek 12 ay TÜFE beklentisi %11.07’den %12.96’ye, 24 ay TÜFE beklentisi %9.54’ten %10.67’ye çıktı.

Merkez Bankası (TCMB) ‘döviz karşılığı altın’ ve ‘lokasyon swap’ işlemlerine başlanacağını bankalara yazılı olarak ilettiği belirtildi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, “Destek ve Önlem Paketi” çalışmalarını tamamladı. Paket, parasal genişlemeye yol açmadan ve sıkı maliye politikalarına uyumlu şekilde hazırlandı. Pakette olan bazı başlıklar, yatırım teşvik başvuru ücretinin kaldırılması, Ar-ge desteklerine “kur farkı” ayarının yapılması, teknoloji geliştirme bölgelerine 100 milyon TL ve kalkınma ajansları aracılığıyla 1500 projeye 500 milyon TL’lik destek sağlandığı duyuruldu. Türkiye tüketici güven endeksi ağustos ayında bir önceki aya göre düşüş kaydederek 68.3 olarak açıklandı.

Çin Dışişleri Bakanlığı açıklamasında, Türkiye’nin geçici ekonomik zorlukların üstesinden gelebileceğine değindi.

 

Yalan Haber Yapanlar ve Yayanlar Konusunda Dikkat!

SPK: YALAN HABER YAPANLAR İÇİN HER TÜRLÜ YASAL İŞLEM YAPILACAK

Sermaye Piyasası Kanunu’nun ilgili hükümleri çerçevesinde, halka açık bankalar, finansal kuruluşlar ve şirketler hakkında yalan yanlış haber/açıklamaları yapanlar ve yayanlar hakkında her türlü yasal işlemin kararlılıkla yerine getirileceği hususu kamuoyuna önemle duyurulur.

Finansal Kurumlar Birliği’nden Yalan Haberler Hakkında Açıklama

 

 

Güncel Dolar Kuru USD/TRY Yorumları ve Analizleri

Euro Dolar Yorumları, Güncel EUR/USD Paritesi Analizleri