Ana sayfa Raporlar Forex Raporları Güncel Euro D...

Güncel Euro Döviz Kuru EUR/TRY Yorumları ve Analizleri

Euro TL, EUR/TRY Ne Olur?

Sorularının cevabı için günlük gelen en yeni euro döviz kuru yorumları ve EUR/TL teknik analizlerini aşağıda sıralı halde görebilirsiniz. Kurum ve uzmanlardan gelen en son yorum en üstte yer almaktadır. Bu sayfada yalnızca eurotl yorumları bulunmaktadır. DolarTL yorumlarının yer aldığı sayfamıza ana sayfadan ya da aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

100.000 TL Paranız Olsa Nasıl Yatırım Yapardınız? Sanal Para ile Deneyin!

Bu sayfa sürekli güncellenmektedir. Eğer cep telefonunuzla Google’dan arama yaparak buraya geldiyseniz Google önbellekten gelen sayfa güncel sayfa olmayabilir. Güncel sayfayı görüntülemek için tıklayın

15.11.2019 tarihli Euro Döviz Kuru Yorumları, Güncel EUR/TRY Analizleri

Alan Yatırım – EuroTL EURTRY Yorumu

EURTRY… TL Varlıklar Yön Arayışını Sürdürdü… Euro’nun global bazda değer kaybetmesi ve Türk Lirasının yatay hareketi Euro TL kurundaki yükseliş ivmesini sınırlı kılıyor. Hafta başından bu yana değerlenme eğiliminde olan kur 6.30’un üzerindeki konumunu sürdürüyor. Euro, Türk Lirası karşısında günü 0.37% değer kazancı ile tamamladı. Teknik olarak Euro, Türk Lirası karşısında orta vadeli düşüş trendi ve kısa vadeli düşüş trendi devam etmektedir. Bununla beraber EURTRY paritesinde kısa vadeli direnç seviyeleri 6.3500 ve 6.3900’de, destek seviyeleri ise 6.3200 ve 6.2900’de bulunmaktadır.

 

Gedik Yatırım – EuroTL EURTRY Yorumu

Euro/TL kuru dün 6,3025 ve 6,3684 seviyeleri arasında dalgalanarak günü 6,3355 seviyesinden tamamladı. Euro Bölgesi 3.çeyrekte beklentilere paralel %0,2 seviyesinde büyürken, Almanya %0,1 daralma yönündeki beklentilerin aksine %0,1’lik artışla resesyona girmekten kurtuldu. Yurtiçinde dün sanayi ürerim aylık bazda % 3,2 yıllık bazda % 3,4 arttı, sanayi üretimi böylece yıllık bazda Ağustos 2018’den beri ilk kez yükseliş kaydetti. Pozitif gelen verilerin ardından çapraz kurda toparlanma gözlenirken, bugün Euro bölgesi TÜFE rakamları, yurtiçinde işsizlik, bütçe dengesi ve TCMB beklenti anketi takip edilecek. Yükselişin devamında 6,4020 – 6,4605 ve 6,5500 seviyeleri direnç, geri çekilmelerde 6,3050 – 6,2090 ve 6,1078 destek olarak izlenebilir.

 

Eda Karadağ, Araştırma Uzmanı – Euro Döviz Kuru EURTRY Paritesi Yorumu

Türkiye sanayi üretimi eylül ayında aylık %3.2 ve yıllık %3.4 artış kaydetti. Kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s “Küresel Makro Görünüm 2020-2021” adlı raporunu yayınladı. Küresel ekonominin gelecek 2 yıl zayıf seyretmeye devam edeceğini ancak resesyon beklemediklerini açıkladı. Türkiye ekonomisindeki toparlanmanın beklentilerinden daha güçlü olduğunu belirtti. Ancak ABD’nin yaptırım tehdidinin büyüme karşısında risk oluşturduğu ifade edildi. Türkiye’nin büyüme ivmesi büyüme dostu mali politika nedeniyle beklediklerinden daha hızlı iyileştiğini, 2019 yılı büyüme beklentilerini % 0.2’ye, 2020 ve 2021 beklentilerini % 3’e yukarı yönde revize ettiklerini duyurdular. Ancak dış finansman ihtiyacı ve dolarizasyonun negatif olduğunu, enflasyondaki gerilemenin ise Merkez Bankası’na faiz indirimi için alan açmaya devam ettiğini belirttiklerini söylediler. Agresif faiz indiriminin toparlanmaya risk oluşturduğu ve Yeni Ekonomi Programı’nda 2020 – 2022 arasında % 5’lik agresif büyüme hedefi belirlendiğini, bu hedefin kendi beklentilerinin çok üzerinde olduğunu da ekledi. Büyümenin bu hedefe çıkması ekonomide aşırı ısınmaya, cari açığın artmasına, enflasyonda yukarı yönlü baskıya neden olabilir şeklinde de değerlendirildi. 

TCMB tarafından Haftalık Para ve Banka İstatistikleri yayımlandı. 8 Kasım bitimli haftada Merkez Bankası brüt Döviz rezervleri, 2 milyar 844 milyon dolar azalışla 75 milyar 430 milyon dolar olarak gerçekleşti. Toplam rezervleri, geçen hafta 3 milyar 241 milyon dolar azalarak 102 milyar 36 milyon dolara düştü.

Euro Bölgesi GSYIH 3Ç döneminde çeyreklik bazda %0.2, yıllık bazda ise %1.2 büyüme kaydetti. İngiltere perakende satışlar ekim ayında aylık -%0.1 ve yıllık %3.1 olurken, çekirdek perakende satışlar ise aylık -%0.3 ve yıllık %2.7 olarak gerçekleşti. Almanya GSYIH 3Ç döneminde çeyreklik bazda %0.1 ve yıllık bazda %1.0 büyüdü. Almanya Maliye Bakanı Scholz açıklamasında, Almanya ekonomisinin yavaş büyüdüğünü ancak krizde olmadığını ve teşviğe ihtiyaç duymadığını söyledi. 

Teknik Analiz: EURTRY kuru bu hafta 6.31-6.39 aralığında seyrediyor. Kur kendisini bu aralığa sıkıştırmış durumda. Dolayısıyla bu aralıkta kaldığı sürece yeni bir hareketten bahsetmek zor olabilir.  

Destekler: 6.34/ 6.30 / 6.2560
Dirençler: 6.42 / 6.44 / 6.48 

 

Ahlatcı Yatırım – Euro Döviz Kuru, EUR/TRY Yorumu

Haftanın dördüncü işlem gününde Eurostat tarafından açıklanan verilere göre Euro Bölgesi üçüncü çeyrekte bir önceki aylık döneme kıyasla yüzde 0.2, yılın aynı dönemine göre ise yüzde 1,2 büyüme gösterirken, Almanya’nın dönemde bir önceki çeyreğe göre yüzde 0,1’lik büyüme göstererek beklentilerin aksine resesyona girmemesinin sınırlı etkileri izlendi. Yurtiçinde ise Çarşamba günü Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ABD Başkanı Trump’ın gerçekleştirdiği görüşme sonrasındaki açıklamalarının Türk varlıkları üzerindeki sınırlı etkileri izlenmeye devam edilirken, açıklanan Türkiye Sanayi Üretimi verisinin Eylül ayında aylık yüzde 3,2, yıllık bazda yüzde 3,4 artış göstererek Ağustos 2018’den beri ilk kez yükseldiği izlendi. Gün sonunda, Euro’nun Türk Lirası karşısındaki kazançlarını haftanın son işlem güne hızlandırdığı izlendi.

Teknik olarak incelediğimizde, kurun 6,33 seviyesinde belirleyici olmaya devam ettiği gözlendi. 6,38 destek seviyesinin üzerinde kaldığı sürece yukarı doğru eğilimin devam etmesi durumunda sırası ile 6,35, 6,38 ve 6,41 seviyeleri takip edilmesi gereken önemli direnç seviyeleridir. Gelebilecek olası satışlar ile kurdaki eğilimin aşağı yönlü olmasında ise 6,31, 6,28 ve 6,26 destek seviyeleri takip edilebilir.

 

Lirada Uzun Pozisyon İçin Fırsat Penceresi

3 Temmuz 2019 – Deutsche Bank’ın Türk varlıklarına ilişkin yapmış olduğu değerlendirmesinde, dövizin tahvillere kıyasla önemli ölçüde zayıf performansından dolayı dövizde daha fazla değer gördüklerini belirtti. Yerel para cinsinden hazine tahvillerinin kısa vadede adil değerin üzerine tırmanmasını bekleyen kurum, 5 yıllıkların bileşik faizinin 110 baz puan düşüşle %16.25’e ve 10 yıllıkların faizinin 85 bp düşüşle %15.50’ye gerilemesini beklediğini söyledi. Banka 10 yıllıklar için yıl sonu faiz tahminini %16.50’den %16.0’ya indirdiğini duyurdu. Banka en fazla değeri Ekim 2023, Temmuz 2025 ve Mart 2028 vadeli tahvillerde gördüğünü de ekledi. TL’de Mart’tan bu yana temkinli olmakla birlikte artık giderek güçlenen bazı destekleyici faktörlerin lirada uzun pozisyon için fırsat penceresi oluşturduğunu düşündüklerini söyledi. Banka, ödemeler dengesi mevsimselliğini, zayıf pozisyonlanma ve tüketicileri dolar mevduat artışındaki yavaşlamayı TL için destekleyici unsurlar arasında saymakta. 

JP Morgan Securities Yönetim Kurulu Başkanı Bischoff açıklamasında, Türkiye’nin önünde 4 senelik seçimsiz bir dönem olacağını belirtti. Bu dönemde uluslararası yatırımlar ve yabancı sermaye ülkeye rağbet göstereceğini de ekledi. 

 

Dövizle veya Dövize Endeksli Yapılan Sözleşmelerde Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

Yalan Haber Yapanlar ve Yayanlar Konusunda Dikkat!

SPK: YALAN HABER YAPANLAR İÇİN HER TÜRLÜ YASAL İŞLEM YAPILACAK

Sermaye Piyasası Kanunu’nun ilgili hükümleri çerçevesinde, halka açık bankalar, finansal kuruluşlar ve şirketler hakkında yalan yanlış haber/açıklamaları yapanlar ve yayanlar hakkında her türlü yasal işlemin kararlılıkla yerine getirileceği hususu kamuoyuna önemle duyurulur.

Finansal Kurumlar Birliği’nden Yalan Haberler Hakkında Açıklama

 

 

Güncel Dolar Kuru USD/TRY Yorumları ve Analizleri

Euro Dolar Yorumları, Güncel EUR/USD Paritesi Analizleri