Ana sayfa Raporlar Forex Raporları Güncel Euro D...

Güncel Euro Döviz Kuru EUR/TRY Yorumları ve Analizleri

PAYLAŞ

  Euro Döviz Kuru Paritesi Yorumları, Euro Ne Olur? Döviz Ne Olur?

  Sorusunun cevabı için günlük gelen en yeni euro döviz kuru yorumları ve EUR/TL teknik analizlerini aşağıda sıralı halde görebilirsiniz. Kurum ve uzmanlardan gelen en son yorum en üstte yer almaktadır. Serbest piyasada güncel döviz fiyatlarını aşağıda bulabilirsiniz.

  15.12.2017 tarihli Euro Döviz Kuru Yorumları, Güncel EUR/TRY Analizleri

  Eda Karadağ, Araştırma Uzmanı – EURTRY Teknik Seviyeler

  EUR/TL kurunda, kritik seviyelerdeyiz

  TCMB’nin ardından TL varlıklar yaralarını sarmaya çalışıyor. Bugün, piyasalarda sakin bir takvim vardı dolayısıyla veri bazlı hareketler izlenmedi. Sabah saatlerinde, Türkiye’den işsizlik oranı açıklandı. Eylül ayına yönelik açıklanan rakam beklentilerin altında %10.6 olarak gerçekleşti. Ancak, verinin TL varlıklar üzerinde bir etki yaratmadığını söylemek mümkün. Günün geri kalanında, ABD verilerini takip ediyor olacağız. Küresel piyasalarda, Dolar temkinli ve sakin seyrediyor. Dolayısıyla, gelişmekte olan ülke para birimleri Dolar karşısında pozitif. Bu durum TL açısından da bir avantaj çünkü kurda yukarı yönde çok güçlü tepkiler izlenmiyor.

  EUR/TL kuru, kritik seviyelerde seyretmeye devam ediyor. Kur için 4.56 bölgesinin üzerindeki seyir yükselmesi açısından önemli. Geri çekilmelerde, 4.50 seviyesinin altındaki kapanışlar satış baskısı açısından önemli olabilir. Ancak, bu koşullar kurda geri çekilmeyi sınırlı bırakıyor. Dolayısıyla, bir süre daha kurda oynaklık sürebilir.

  Destekler: 4.50 / 4.4825 / 4.46
  Dirençler: 4.56 / 4.53 / 4.51

   

  Deniz Yatırım – Euro Döviz Kuru, EURTRY Yorumu, Euro Ne Olur?

  Dünkü TCMB kararı sonrasında Türk Lirası’nın zayıf seyrine Avrupa Merkez Bankası kararı sonrasında Euro’nun güçlü seyri eklenince EURTRY’de sert yükseliş dikkat çekti. Dünkü yükseliş ile Eylül / Ekim dip seviyelerinden geçen yükseliş trendinin üzerine atan EURTRY için 15 Kasım’da gördüğü en yüksek seviye olan 4.6125 seviyesi en yakın direnç noktası olarak önemini koruyor. Bu seviyenin üzerine ataklar 4.6500 psikolojik seviyesine doğru atakları beraberinde getirebilir. Satış baskısının görülmesi durumunda 50 günlük ortalaması olan 4.5218 seviyesi en yakın destek noktasını oluştururken bu hafta görülen en düşük seviye olan 4.4962 seviyesi bir sonraki destek noktası olarak karşımıza çıkıyor.

  DESTEK : 4.5218 – 4.4962 – 4.4777 DİRENÇ : 4.5410 – 4.5736 – 4.6005

   

  Garanti Yatırım – Döviz Kuru Yorumu

  Dün yapılan TCMB Para Politikası Kurulu toplantısında geç likidite penceresi faiz oranında 50 bps’lik artış yapılırken diğer faiz oranları sabit bırakıldı. Piyasadaki genel beklenti GLP oranının 100 bps arttırılacağı yönündeydi. Dünkü toplantıda gerek faiz artırımının ortalama beklentinin altında kalması, gerekse bazı piyasa katılımcılarının daha sade bir para politikası yönünde bir adım atılabileceğine ilişkin beklentisinin gerçekleşmemesi toplantıdan çıkan kararın özellikle TL açısından hayal kırıklığı yaratmasına neden oldu.

  PPK kararının ardından, daha belirgin bir faiz artırımı beklentisi ile TL’de uzun pozisyon alan yabancı yatırımcıların bu pozisyonlarını hafiflettiğini görebiliriz. Ancak bu işlemlerin TL üzerindeki olumsuz etkisinin sınırlı kalmasını ve kurdaki olası yükselişlerin yurt içinde satış ilgisi getirmesini bekliyoruz.

  Dünkü kararı TL açısından olumsuz etki yaratacak bir gelişme olarak değil, para birimindeki değer artışını sınırlayacak bir etken olarak görüyoruz. TCMB kararının ardından TL küresel risk algısındaki dalgalanmalara karşı hassas konumda kalmaya devam edecek. Bu çerçevede, risk algısının görece pozitif olması kısa vadede hissedilecek baskıyı sınırlayacaktır.

   

  Özgecan Özdemir, Araştırma Uzmanı – Euro Döviz Kuru, EUR/TRY Yorumu

  Tekrardan alış yönlü pozisyonlarda artış yaşanabilir

  Dün TCMB’nin 2017 yılı son PPK toplantısında piyasa beklentisinin altında Geç Likidite Penceresinde 50 baz puan faiz artışı meydana geldi. Gösterge faizi ise sabit kaldı. Bu veri ışığında Türk Lirası’nın gelişmekte olan ülke para birimleri içerisinde Dolar’a karşı en çok değer kaybeden para birimi olduğunu gördük. Böylece paritede yükselişler 4,60 seviyesini test etti. Diğer taraftan Euro Bölgesi’nde açıklanan PMI rakamlarının ise oldukça pozitif görünüm sergilediğini görüyoruz. Bugün parite fiyatlamaları açısından Türkiye İşsizlik Oranı verisi takip edilecek.

  EURTRY paritesinde meydana gelen yükselişlerin 4,5790 seviyesi üzerinde kalıcılık sağlaması durumunda tekrardan alış yönlü pozisyonlarda artış yaşanabilir. Kısa vadeli geri çekilmenin devamı açısından ise 4,5530 desteğini takip ediyoruz. (Ahlatçı Yatırım)

   

   

  Güncel Dolar Kuru USD/TRY Yorumları ve Analizleri

  Euro Dolar Yorumları, Güncel EUR/USD Paritesi Analizleri

PAYLAŞ