Ana sayfa Raporlar Borsa Hisse Analiz Raporları Enerji Piyasa...

Enerji Piyasasında Yeni Düzenleme Resmi Gazetede Yayınladı, İşte Etkilenecek Hisseler

PAYLAŞ

  Enerji Piyasasını Düzenleme Kurulu, son kaynak tedarik tarifesi ve enerji piyasasındaki teşviklerle ilgili düzenlemeleri resmi gazetede yayınladı. Daha önce basında ve kurum analizlerinde yapılacak yeni duruma ilişkin tahmin ve yorumları yayınlamıştık. Şimdi kesinleşen ve yürürlüğe giren yeni düzenlemenin sektöre ve hisselere olan etkilerini yine uzmanların kaleminden okuyabilirsiniz…

  Oyak Yatırım – Enerji Sektörü Haber Analizi – 22.01.2018

  Enerji piyasası kapasite mekanizması resmi gazetede yayınlandı. Daha önce de açıklandığı gibi mekanizmanın amacı elektrik santrallerini teşvik ederek elektrik arz problemlerinin önüne geçmek. Devletin %50’den fazla payı olan, yap-işlet-devret anlaşmaları olan ve uluslararası anlaşmalara dayalı nükleer enerji santralleri mekanizmaya dahil edilmeyecek.

  Teşvikten yararlanmak için başvurular 31 Ocak’a kadar yapılacak ve TEIAS kararını 15 Şubat’ta açıklayacak. Daha önce gazetelerde çıkan haberlere göre söz konusu teşvik tutarı yerli kömür santralleri için 21-22 kuruş ve doğalgaz santralleri için de 20 kuruş olabilir. Teşvikten en çok Odaş’ın faydalanmasını beklemekle birlikte, Enka Enerji, Alarko Holding, Aksa Enerji, Akenerji ve Enerji’nin de yararlanabileceğini düşünüyoruz. Öte yandan, portföyleri daha çok yenilenebilir enerji ağırlıklı olan Ayen Enerji ve Zorlu Enerji için herhangi bir etki beklemiyoruz.

  Deniz Yatırım – Enerji Sektörü Haber Analizi – 22.01.2018

  EPDK, elektrik perakende şirketlerinin lehinde bir düzenleme olan son kaynak tedarik tarifesine yönelik tebliği Resmi Gazete’de yayınladı.

  Tebliğ ile yıllık 50 milyon KWh üstü elektrik tüketimi yapan serbest tüketiciler için artık elektrik perakende tarifesi fiyatları geçerli olmayacak. Yeni düzenleme ile birlikte, elektrik enerjisini ikili anlaşmalarla temin etmeyen büyük tüketiciler bundan sonra ancak son kaynak tarifesinden faydalanarak elektik tedarik edebilecek. Son kaynak tedarik tarifesi de serbest elektrik piyasasında oluşan bütün maliyetler üzerine %12.8 makul kar marjı uygulanarak elde edilecek fiyat üzerinden oluşacak. Mevcut perakende tarifesinde kar marjı %2.38 olarak uygulanıyordu.

  Bu düzenleme ile hedeflenen gelişmenin elektrik tedarik piyasasını liberalleştirerek sanayi ve yüksek elektrik kullanımında bulunan ticari şirketlerin ucuz elektriğin temini için perakende şirketleri ile pazarlık yapmaya zorlamak ve perakende şirketlerine de üretim maliyetini önemli ölçüde etkileyen yakıt fiyatları, mevsimsel yağış miktarları ve döviz kurları gibi faktörleri elektrik fiyatlarına yansıtabilme olanağı sağlamak olduğunu söyleyebiliriz.

  Haberin elektrik perakende faaliyet gösteren iştirakleri olan Alarko Holding, Zorlu Enerji, Aksa Enerji ve Sabancı Holding gibi hisselerde bugün olumlu bir etkisi olabilir.

   

  Garanti Yatırım – Enerji Sektörü Haber Analizi – 15.01.2018

  Medyada çıkan bir habere göre beklenen ‘kapasite mekanizması’nın ilişkin düzenleme Başbakanlığa gönderildi. Habere göre santrallara yıllık ödemenin 2mlr TL’yi aşması bekleniyor. Desteklenecek santrallerde kurulu güç ve verimliliğe ile değerlendiren başta linyit olmak üzere yerli ve yenilenebilir kaynaklarla çalışan santrallara öncelik verilecek. Doğalgaz ve ithal kömürle çalışan santrallar da ihtiyaçlar doğrultusunda kapasite mekanizmasına dahil edilecek. Habere göre yerli kömür için kilovatsaat başına 21-22 kuruş, doğalgaz için 20 kuruş düzeyinde birim kapasite bedeli üzerinde duruluyor. Henüz detaylar kesinleşmemesine rağmen haberden yerli kömür ve doğalgaz santral sahibi şirketlerin (AKSEN, EÜ; ODAS,EÜ) olumlu etkilenmesini bekliyoruz.  

  Oyak Yatırım – Enerji Sektörü Haber Analizi – 15.01.2018

  Basında çıkan habere göre TEIAS tarafından kömür ve doğalgaz santrallerine sağlanacak fiyat teşviki santrallerin verimliliği ve gücüne göre verilecek. İlk gelen bilgilere göre yerli kömür için kilovatsaat başına 21-22 kuruş, doğalgaz için 20 kuruş düzeyinde birim kapasite bedeli üzerinde duruluyor. Teşvik arz fazlası nedeniyle sıkıntı yaşayan doğalgaz ve kömür bazlı elektrik santrallerini desteklemek için getiriliyor. Seçim kriteri tam olarak açıklanmadığı için hangi santrallerin bundan faydalanacağını şu aşamada bilemiyoruz.

  Ancak portföylerindeki doğalgaz ve kömür ağırlıkları baz alındığında teşvikten en çok Odas ve Enka İnşaat’ın faydalanmasını bekliyoruz. Ayrıca, Alarko Holding, Aksa Enerji, Akenerji ve Enerjisa da olumlu etkilenebilir. Öte yandan daha çok yenilenebilir enerji üretimi yapan Zorlu Enerji ve Ayen Enerji için ciddi bir etkisi olmasını beklemiyoruz.

   

   

  Botaş, Sanayi Sektörü Tarifelerine Zam Yaptı, Kurumlar Değerlendirdi

  Garanti Yatırım – Enerji Sektörü Haber Analizi – 02.01.2018

  Enerji Sektörü: 1 Ocak 2018’den itibaren geçerli olmak üzere doğalgaz tarifelerinde doğalgaz santralleri için %4.8, ve tüketimi 300.001sm3’den yüksek olan sanayi kullanımı için %13.6 oranında zam yapıldı. Doğalgaz tarifesi konut ve düşük endüstriyel kullanım için değiştirilmedi. Hatırlanacağı üzere BOTAŞ, 1 Aralık 2017’den itibaren doğalgaz santralleri için doğalgaz tarifesinde %8.4 oranında bir artış yapmıştı.

  Doğalgaz fiyatlarındaki artış, yoğun doğal gaz tüketimi olan cam sektörü için olumsuzdur. Soda Sanayii’nin (SODA, EP) ve Trakya Cam’ın (TRKCM, EÜ) enerji maliyetleri, Soda Sanayii için toplam maliyetlerin % 40-45’ini ve Trakya Cam için %25-30’unu oluşturduğu için, şirketlerin marjları doğalgaz fiyatlarındaki hareketlere duyarlıdır. Ayrıca elektrik tarifeleri hem endüstriyel hem de ticari son kullanıcılar için ortalama %8.7 oranında artırıldı. Elektrik zammı maliyetlerindeki yüksek bağımlılık nedeniyle çimento sektörü için olumsuzdur. Doğal gaz santralleri için doğalgaz tarifelerinin yükselmesi, spot elektrik fiyatlarının yükselmesine yol açacaktır. Hem daha yüksek spot fiyatlar hem de elektrik tarifesi nedeniyle yüksek doğalgaz santrali kapasitesine şirketler için nötr etki bekliyoruz (AKSEN, EÜ)

  Deniz Yatırım – Enerji Sektörü Haber Analizi – 02.01.2018

  BOTAŞ sanayii kullanıcıları için doğal gaz tarifesine %13.6 zam yaptı. Aralık ayı başında elektrik üretiminde kullanılan doğal gaz tarifelerine %8 zam yaptıktan sonra, 1 Ocak 2018’den itibaren geçerli olmak üzere %4.7’lik ilave bir zam daha yaptı. Ayrıca yıllık tüketimi 300bin sm3’ün üzerinde olan kullanıcılar için doğal gaz fiyatlarını %13.6 oranında yükseltti.

  TL’nin değer kaybı ve petrol fiyatının son dönemki yükselişini göz önünde bulundurduğumuzda tarifelerdeki artış beklenen bir gelişme olurken, üretimde yüksek doğal gaz tüketimi olan cam üreticileri için (sırasıyla Soda Sanayi, Trakya Cam, Sise Cam ve Anadolu Cam), seramik üreticileri (Ege Seramik) karlılığı ve hisse performansları için olumsuz etkisinin olabileceğini düşünüyoruz. Etkisi diğerlerine göre sınırlı da olsa Petkim ve Tüpraş’ın da maliyetlerinde bir miktar baskı olabilir.

  Oyak Yatırım – Enerji Sektörü Haber Analizi – 02.01.2018

  ENERJİ: Botaş, Sanayi bölgeleri ve 0.3bcm üzeri doğalgaz kullanan sanayi şirketleri için doğalgaz fiyatlarına %13.6 oranında zam yapma kararı aldı. Bunun yanında elektrik santralleri için uygulanan doğalgaz fiyatına ise Aralık ayındaki %8.4’lük artışın üzerine Ocak ayında da %4.8 artış yapılarak Kasım ayından bu yana toplam artış oranı %13.6’ya gelmiş oldu. Hatırlanacağı gibi Botaş en son 2016 Ekim ayında doğalgaz fiyatlarına %10 oranında bir indirim uygulamıştı. Bunun yanında elektrik fiyat artışının ise 2018 ilk çeyrekte sanayi şirketleri için %8.8 olarak uygulanacağı belirtilmişti. Bu fiyat ayarlamaları özellikle yoğun enerji maliyeti olan çimento (CIMSA, AKCNS, ADANA, BOLUC), cam (TRKCM, ANACM, SODA) ve seramik (USAK, EGSER) üreticilerinin marjları üzerine baskı yaratacaktır. Elektrik üreticileri içinse Aralık ayındaki doğalgaz artışı sonrasında elektrik fiyatlarına da bir artış yapılması öngörülmekteydi.

  Şeker Yatırım – Enerji Sektörü Haber Analizi – 02.01.2018

  BOTAŞ, özel sektör doğalgaz santrallarına sattığı gaza zam yaptı – 1 Aralık’ta özel sektör doğalgaz santrallarına sattığı gazı %8.4 artıran BOTAŞ, bu santrallara ikinci bir zam daha yaptı ve Elektrik üretim amaçlı gaz fiyatı, 1 Ocak 2018’den geçerli olarak %4.8 oranında arttı. Böylece artış oranı %13.2 seviyesine ulaştı. Öte yandan Sanayi gazının fiyatı da %13.6 yükseldi. Hatırlanacağı üzere, EPDK, elektrik fiyatlarına 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren %8.8 artırmıştı. Doğalgaza son yapılan zam ile birlikte doğalgaz fiyatlarındaki artışın elektrik fiyatlarındaki artışın üzerinde olması nedeniyle doğalgazla elektrik üretimi yapan elektrik üretim şirketlerinin bu durumdan negatif etkilenmesini bekliyoruz. Ayrıca elektrik ve doğalgazın maliyetlerinin büyük kısmını oluşturan çimento, cam ve seramik sektöründe faaliyet gösteren şirketlerinde son yapılan zamlardan negatif etkilenmesi beklenmelidir.

  Enerji Sektörü Gelişmeleri ve İlgili Hisselere Etkileri

  Enerji sektöründeki gelişmelere dair haber ve gelişmeler ile sektörde faaliyet gösteren şirketlere etkilerine ait yorum ve analizleri bu sayfada bulabilirsiniz.

  Ak Yatırım – Sektörel Haberler: Elektrik – 29.12.2017

  EPDK, elektrik tarifelerinde 1 Ocak’tan itibaren geçerli olmak üzere %8.8 artışa gitmeye karar verdi. Bu, elektrik fiyatlarında 2016 Ocak’dan bu yana yapılan ilk zam oldu. Botaş’ın doğalgaz santrallerine sağladığı doğalgaz fiyatında %8.4 artışa gitme kararı almasından sonra, elektrik fiyatlarında da benzer bir artışa gidilmesi bekleniyordu. Haber, Alarko Holding ve Zorlu Enerji’nin elektrik perakende şirketleri için hafif olumlu olarak değerlendirilebilir

  Garanti Yatırım – Sektörel Haberler: Elektrik – 29.12.2017

  Enerji Sektörü: Basında çıkan haberlere göre, elektrik tarifelerine 1Ç18’de % 8.8 oranında zam yapılacak. Henüz resmi bir açıklama yapılmamış olmasına rağmen, olası bir elektrik zammı, elektriğe olan bağımlılığının yüksek olması nedeniyle çimento sektörünü olumsuz etkileyecektir. Hatırlanacağı üzere, BOTAŞ 1 Aralık 2017’den itibaren doğal gaz elektrik santralleri için doğal gaz tarifesinde %8.4 oranında bir artış yapmıştı. Resmi elektrik tarife detayları açıklanmadığı için, elektrik üreticilerinin etkisi üzerinde kesin bir yorumda bulunamıyoruz.

  Hisse Haber – Zorlu Enerji ZOREN – 29.12.2017

  Zorlu Enerji rüzgâr enerjisine dayalı elektrik üretim santrali kurulması amacıyla 50 MW’lık kapasite tahsisi yapılan İzmir Bakırçay Bölgesi için 28.12.2017 tarihinde düzenlenen önlisans ihalesine iştirak etmezken; sırasıyla, 50 MW, 100 MW ve 73,5 MW’lık kapasite tahsisi yapılan İzmir Narlıdere, Çanakkale Ayvacık ve Balıkesir Çataldağ Bölgeleri için 28.12.2017 tarihinde düzenlenen önlisans ihalelerine teklif verdi. Haberin detayını burada bulabilirsiniz.

   

  İş Yatırım – Sektörel Haberler: Elektrik – 28.12.2017

  Çıkan haberlere göre, 1 Ocak itibariyle elektrik fiyatlarına %8.8 oranında zam yapılacak. Detaylar açıklanacak. Enerji şirketleri için olumlu olduğunu düşünüyoruz.

  Hisse Haber – Zorlu Enerji ZOREN – 27.12.2017

  Zorlu Enerji, Karaman Bölgesi için 27.12.2017 tarihinde düzenlenen önlisans ihalesine yaptığı son değerlendirmeler sonucu iştirak etmemeye karar vermiştir. Haberin detayını burada bulabilirsiniz.

   

  Enerji Sektöründe Yarışma Rüzgarı

  Türkiye Elektrik İletim A.Ş. TEİAŞ tarafından 20.11.2017 tarihinde yapılan duyuruyu takiben 25-29 Aralık 2017 tarihlerinde 9 bölge için Rüzgar Enerjisi Santrali RES yarışmaları yapılacaktır.

  Aksa Enerji AKSEN Hisse Analiz ve Yorumları

  Zorlu Enerji ZOREN Hisse Analiz ve Yorumları

  Ak Enerji AKENR Hisse Analiz ve Yorumları

  Turcas TRCAS Hisse Analiz ve Yorumları

  Alarko Holding ALARK Hisse Analiz ve Yorumları

  Ulusoy Elektrik ULUSE Hisse Analiz ve Yorumları

PAYLAŞ