Ana sayfa sorular Konşimento Ne...

Konşimento Nedir? Konşimento Çeşitleri Nelerdir?

Konşimento, eski İtalyanca’daki “cognosciménto” kelimesinden gelmektedir. Kelime olarak “Bilgi” anlamına gelir. Ancak özel olarak bir yükün bir taşıyıcıya yüklendiğini belirten ve alıcının adı ve adres bilgisinin de bulunduğu bir yükleme senedidir. İngilizce bill of lading “yükleme senedi” ya da “taşıma senedi” olarak geçer.

Konşimento ya da taşıma senedi, üzerinde yükleyici, alıcı, ihbar merciiden başlayarak her türlü bilginin yer aldığı kıymetli evraktır. Gemiye ya da kargo uçağına yüklenilen bir malın teslim alındığını gösteren, gönderenin ve alıcının adlarının yazılı olduğu hukuki belgedir.

Konşimento belgesi alıcıya ulaşır ve bu belgeyle alıcı yükün yasal sahibi olduğunu ispat eder ve yükünü teslim alabilir.

Örneğin hava yoluyla yurtdışından adınıza bir kargo geldiğinde taşıyıcı firmadan konşimentonuzu alıp hava alanı gümrüğüne kargonuzu teslim almak için başvuruda bulunursunuz.

Konşimento türleri yükün taşınma şekline göre çeşitlenmektedir. Örneğin Hava yolu taşımacılığında Air Waybill ( Hava Yolu Taşıma Senedi), kara yolu taşımacılığında Road Waybill/CMR Consigment Note ( Kara Yolu Taşıma Senedi), demir yolu taşımacılığında ise Rail Waybill (Demiryolu Hamule Senedi) kullanılmaktadır.