Ana Sayfa sorular Piyasalarda Ö...

Piyasalarda Ölü Kedi Zıplaması, Düzeltme ve Kâr Alma Nedir?

Düzeltme Nedir?

Fiyatlar devamlı yükselmez. Bazen de fiyatlar tepe noktasından yüzde 10 ila 20 arası düşer buna da düzeltme (correction) denir. Yüzde 20’den fazla düşüş olması durumdan ayı piyasasına girildi denir.

Düzeltmeler genelde yükselen fiyatlardaki düşüş için kullanılır. Ancak bundan başka ana trend yönündeki hareketin tersine kısa süreli hareketler için de düzeltme veya teknik analizdeki kullanımıyla tepki de denir. Yükselen fiyatların kısa süreliğine düşmesine de tepki, düşen fiyatların kısa süreliğine yükselmesine de tepki denir.

Kar Alma Ne Demektir? Nasıl Olur?

Kar alma, düzeltme ve ölü kedi zıplaması terimleri fiyat hareketleri kaynaklı birbiri ile ilişkili ancak karıştırılan kavramlardır.

Piyasalarda sık kullanılan kavramlardan biri kâr alma (profit taking) kârda olan portföy yöneticilerinin bu kârı realize edip portföye nakit olarak atmak için satışa geçmesi demektir. Kurumsal yatırımların satış yapmasıyla ilgilidir. Bunun sonucu fiyatlarda düşüş olur buna kâr alma denir.

Ölü Kedi Sıçraması Ne Demektir?

Bazen çok sert düşüşlerin ardından sert fakat kısa bir tepki olur. Buna ölü kedi zıplaması veya ölü kedi sıçraması (dead cat bounce) denir. Yani bu kadar yüksekten düşen bir kedi artık hayatta olmasa bile biraz zıplar. Burada anlatılmak istenen bu yükselişe aldanıp alıma geçilmesi durumunda zarar edilebileceği çünkü düşüşün kısa bir süre sonra kaldığı yerden devam edeceği demektir. Ölü kedi sıçraması düşen piyasada satmak için değerlendirilebilecek bir fırsat olarak da görülebilir.