Ana sayfa Raporlar Ekonomi Raporları ve Gelişmeleri Yabancıların ...

Yabancıların Hisse, DİBS Alımları ve Yabancı Para Mevduatlar

PAYLAŞ

Yabancıların hisse alımları, dibs işlemleri ve yabancı para cinsi mevduatların haftalık hareketlerini haftalık olarak burada bulabilirsiniz. Yabancı işlemlerine ait uzman görüşleri de aşağıda yer almaktadır.

Yurtdışında Yerleşik Kişilerin Hisse Senedi Portföyü Değişimleri Milyon $

Yurtdışında Yerleşik Kişilerin DİBS Senedi Portföyü Değişimleri Milyon $

Yurtiçi Yerleşiklerin Döviz Mevduat Stoku Milyon $

 

BMD Araştırma, Yabancı Hisse DİBS Alımları

Yabancılar 6-13 Nisan Haftasında Alım Yaptı… 

6-13 Nisan haftasında yurtdışı yerleşik yatırımcılar reel olarak (fiyat ve kur etkisinden arındırılmış) 10,9 milyon dolar hisse senedi ve 195,8 milyon dolar repo dahil Devlet İç Borçlanma Senedi (DİBS) alımı gerçekleştirmiştir. BİST100 endeksi 6-13 Nisan haftasında 4,47% değer kaybederken, 2 yıllık gösterge tahvil faizi 3 baz puan düşmüştür.

Yılbaşından beri yurtdışı yerleşikler toplam 466,9 milyon dolar hisse senedi satışı yaparken 845,3 milyon dolarlık DİBS alımı yapmışlardır. Yurtdışı yerleşikler böylelikle 2018 yılında toplamda 378,4 milyon dolarlık menkul kıymet alımı gerçekleştirmiştir.

Son 1 yıllık süre zarfında yurtdışı yerleşikler 1.504,0  milyon dolarlık hisse senedi; 7.167,0 milyon dolarlık DİBS alımı gerçekleştirmişlerdir. Toplamda ise menkul kıymet piyasasına 8.671,0 milyon dolar yabancı girişi olmuştur.

Hisse Senedi piyasasında yabancıların payı 13 Nisan itibariyle %64,4 olurken önceki haftada bu oran %64,0 seviyesindeydi. 2017 yılı kapanışında %65,6 olan yabancı payı 1 sene öncesinde ise %65,2 seviyesinde yer almaktaydı.

 

Tacirler Yatırım, Haftalık Yabancıların Hisse, DİBS Alımları

6 – 13 Nisan haftasında standart portföy kanallarında yabancı alımı görüldü

Önemli notlar

  • 6 – 13 Nisan haftasında yabancı yatırımcılar hisse senedi piyasasında 11 milyon dolarlık sınırlı bir alım gerçekleştirdiler.  Böylelikle yılbaşından bu yana hisse senedi piyasasında görülen toplam yabancı çıkışı 595 milyona gerilemiş oldu.
  • Bono piyasasında 6 – 13 Nisan haftasında 236 milyon dolarlık görece daha güçlü bir yabancı talebi görülürken, yılbaşından bu yana görülen net yabancı girişi 1,06 milyar dolara yükseldi.
  • 6 – 13 Nisan haftasında, TL varlıklar, küresel risk iştahında görülen düşüş ve olumsuz yurt içi veri akışı nedeniyle negatif ayrıştı.

6 – 13 Nisan haftasında yabancı yatırımcılar hisse senedi piyasasında 11 milyon dolarlık sınırlı bir alım gerçekleştirdiler.  Böylelikle yılbaşından bu yana hisse senedi piyasasında görülen toplam yabancı çıkışı 595 milyona gerilemiş oldu.  Bu noktada, geçtiğimiz yılın aynı döneminde hisse senedi piyasalarında toplamda 1,2 milyar dolarlık bir yabancı girişi yaşandığını hatırlatmak fayda var.

Söz konusu hafta içerisinde yabancı yatırımcılar bono piyasasında da (repo işlemleri hariç) net alıcı konumundaydılar. Bono piyasasında 6 – 13 Nisan haftasında 236 milyon dolarlık görece daha güçlü bir yabancı talebi görülürken, yılbaşından bu yana görülen net yabancı girişi 1,06 milyar dolara yükseldi. Yabancı yatırımcıların tahvil stoku içerisindeki payı ise %19,9 seviyesinde sabit kaldı. Eurobond piyasasında ise Nisan ayının ikinci haftasında 272 milyon dolarlık bir yabancı alımı görüldü.

6 – 13 Nisan haftasında, TL varlıklar, küresel risk iştahında görülen düşüş ve olumsuz yurt içi veri akışı nedeniyle negatif ayrıştı. Yeni haftanın başında, ABD’nin Rusya’ya uygulamayı planladığı yeni yaptırım paketi ile birlikte gelişmekte olan ülke para birimleri değer kaybederken, Türk lirasının da dolar ve euro karşısında rekor düşük seviyelere gerilediği görüldü. Haftanın geri kalanında değer kaybetmeye devam eden TL, ABD Başkanı Donald Trump’ın hafta ortasında sosyal medya üzerinden Suriye’ye füze göndereceğini duyurmasının ardından düşüşünü hızlandırdı ve USDTRY paritesi 4,19 seviyesi üzerini test etti.

Bu çerçevede söz konusu hafta içerisinde BİST-100 endeksi %4,4 düşüş kaydederken, Türk lirası dolar karşısında %1,25 değer kaybetti. MSCI Türkiye Endeksi %5,1’lik önemli bir gerileme kaydederken, MSCI Gelişmekte Olan Ülke Piyasaları Endeksi %0,7 yükselerek Türk hisse senetlerindeki negatif ayrışmanın altını çizdi. Bono piyasasında ise 2 yıllık tahvil faizi %14,39’dan %14,36’ya gerilerken, 10 yıllık tahvil faizi ise %13,07’den %13,12’ye yükseldi.

 

Not:

Ülkemizde Döviz Kuru denince akla Dolar ve Euro’nun Türk Lirasına göre değerleri anlaşılmaktadır. Türkiye’nin sanayi üretimi, ithalat-ihracat rakamları, büyümesi (GSYH) tüketici güven endeksi gibi veriler ekonominin nabzını tutan önemli makro ekonomik göstergeler olmakla birlikte döviz kurlarındaki değişim de hem psikolojik açıdan hem de çeşitli girdileri etkilemesi bakımından önemli bir göstergedir.

Buna karşılık döviz kurlarındaki değişim ve Türk Lirasının performansı da hem içerideki bu verilere hem de küresel dünyadaki gelişmeler çerçevesinde daha başka göstergelerden etkilenmektedir. Bu sayfada güncel tutulan bu göstergelerin Dolar ve Euro kurlarındaki hareketlerin yatırımcılar tarafından daha net anlaşılmasına olanak sağlayacağını düşünüyoruz.

 

Veriler: Verimetrik, TCMB, İş Yatırım

Güncel Dolar Kuru USD/TRY Yorum ve Analizleri

PAYLAŞ