Ana sayfa Raporlar Hisse Yorumları Alarko Holdin...

Alarko Holding ALARK Hisse Analiz ve Yorumları

PAYLAŞ

  Alarko Holding ALARK hisse senedi ile ilgili tüm güncel hisse analiz, haber,rapor ve hisse yorumlarını aşağıda sıralı halde bulabilirsiniz. Bu sayfadan kurum ve uzmanların ALARK ile ilgili çıkmış tüm hisse analiz ve yorumlarını, haber,veri ve raporları takip edebilirsiniz.

  Alarko Holding Bazı Basın Yayın Organlarında Yer Alan Haberler Hakkında Açıklama Yaptı – 15.12.2017

  Şirketimizin Yönetim Kurulu Üyesi Sn. Leyla Alaton’ a atfen, “Fetö şikayeti” başlığıyla 14.12.2017 ve 15.12.2017 tarihlerinde bazı basın yayın organlarında yer verilen haberlerde belirtilen hususların Şirketimizle ilgili olduğu intibaını yaratan ifadeler yer almıştır. Söz konusu haberlerde yer alan şikayetin Alarko Holding A.Ş. ve Alarko Topluluğu bünyesinde yer alan şirket ve kuruluşlarla hiçbir ilgisi ve ilişkisi bulunmamaktadır.Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

   

  Ahmet Mergen – Alarko ALARK Hisse Teknik Analiz – 12.12.2017

  Uzun vadede “2.60-5.60” çanağının katlanmasıyla “8.60” civarına erişmesi beklenirken fiyat “7.86’da yaşanan iki deneme sonrası tıkanmış gözüküyor.. Kısa vadede 20 haftalık ortalamada tutunuyor ama eğer satışlar baskın çıkarsa destek olarak “6.00” civarındaki hareketli ortalamaya bakılabilir.. Direnç “7.80” e yaklaşıldıkça artmakta.. Bir süreliğine “6.00-7.80” deki yatay alan içinde vakit geçirebilir..

  TACİRLER YATIRIM – Alarko ALARK Hisse Teknik Analiz – 08.12.2017

  Alarko Holding , dün gün içinde en düşük 6.61 seviyesini test etti ve günü 6.70 seviyesinden kapattı. Senette 6.90 seviyesini hedef olarak belirlerken, stop-loss seviyesini ise 6.63 olarak görüyoruz. Hissede Beklenen Yön: Yukarı

  Direnç seviyeleri 6.90 / 7.00  Destek seviyeleri 6.63 / 6.50

  Garanti Yatırım – Günlük Olarak Beğendiğimiz Hisseler : ALARK Teknik Seviyeler 

  AK YATIRIM – Alarko ALARK Hisse Haber Yorum – 15.11.2017

  Medyada yer alan haberine göre, İstanbul Belediye Başkanı Mevlüt Uysal Sefaköy-Başakşehir Havaray projesinin iptal edildiğini, projenin metro ve hafif raylı sistem olarak revize edildikten sonra yeniden ihaleye çıkılacağını açıkladı. Hatırlanacağı üzere, Alarko Holding’in 1.3 milyar TL ile en iyi teklifi verdiği Havaray ihalesi, kamu ihale kurumunun ihale sürecine itirazları haklı bulmasının ardından Temmuz ayında iptal edilmişti. Haberi bu aşamada Alarko için nötr olarak değerlendiriyoruz.

   

  İŞ YATIRIM – Alarko ALARK Hisse Analiz 3Ç17 – 09.11.2017

  Kapanış (TL) : 7.4 – Hedef Fiyat (TL) : 7.2 – Piyasa Deg.(TL) : 1654 – 3A Ort. İşl.Hac.(mn$) : 3.35 ALARK TI Equity- Öneri :AL Get.Pot.%: -2.7

  ALARK 3Ç17 Finansal Sonuçları: Alarko Holding 3Ç17’de 86mn TL net kar açıkladı. Yıllık bazda %63 artış gösteren net kar bizim 30mn TL olan beklentimizin bir hayli üzerinde gerçekleşti. Hem gayrimenkul ve turizm segmentlerinin beklentimizden yüksek olan operasyonel karları hem de öz sermaye yöntemi ile konsolide olan elektrik dağıtım iştiraki Meram’ın güçlü kar katkısı beklentimizden pozitif yönlü sapmanın temel nedeni olarak öne çıkıyor. Taahhüt ve enerji üretim segmentinin operasyonel sonuçları beklentimize paralel gerçekleşti.

  Şirket’in gelirleri yıllık bazda %3 artış göstererek 205mn TL’ye, FAVÖK’ü ise geçen seneki zayıf 1mn TL’den 35mn TL’ye yükseldi. Hem gelirler hem operasyonel kar bizim sırasıyla 156mn TL ve 29mn TL olan beklentimin üzerinde gerçekleşmiş oldu. Öz sermaye yöntemi ile konsolide olan iştiraklerin net kar katkısı ise bizim beklentimiz 18mn TL’ye karşın 68mn TL gerçekleşti. Güçlü sonuçlar sonrası ALARK hissesi hedef değerimizde yukarı yönlü revizyona gideceğiz. Al tavsiyemizi yineliyoruz.

  DENİZ YATIRIM – Alarko ALARK Hisse Analiz 3Ç17 – 09.11.2017

  Alarko’nun net kar performansındaki pozitif ivme devam ediyor Alarko 3Ç17’de 86 milyon TL net kar açıkladı. Geçen sene bu rakam 53 milyon TL’idi. Gayri menkul tarafında elde edilen süreklilik arz etmeyen konut satış geliri ve elektrik dağıtım ve turizm sektörlerindeki yüksek sezonsallık etkisi sayesinde güçlü gelen net kar, taahhüt tarafında zayıf seyreden karlılık performansına rağmen bugün hissede olumlu etki yaratabilir. Ancak doların güçlü seyri nedeniyle CENAL projesinden yazılacak kur farkı zararı ve 4.çeyreğin diğer faaliyet alanları için görece zayıf bir çeyrek olması nedeniyle önümüzdeki çeyrek bu ölçüde bir net kar performansı oluşmayabilir.

  TACİRLER YATIRIM – Alarko ALARK Hisse Analiz 3Ç17 – 09.11.2017

  Alarko Holding – 3Ç17 sonuçlarını 86.0 milyon TL net kar ile açıkladı. Açıklanan net kar rakamı, yıllık bazda yüzde %63 artarken, çeyreksel bazda ise yüzde %36 arttı. Enerji ve gayrimenkul segmentlerindeki kar artışı net kar artışındaki en önemli faktörler oldu. Net satışlar 205 milyon TL olarak açıklandı ve geçen senenin aynı dönemine göre yüzde %3 arttı. Şirket, 3Ç17’de 35 milyon TL FAVÖK açıkladı ve bu rakam geçen senenin aynı döneminde sadece 1 milyon TL idi. FAVÖK marjı ise, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre %16,5 iyileşerek %17,1 oldu. Şirketin net nakit pozisyonu çeyreksel bazda yüzde %1 artarak 362 milyon TL olarak gerçekleşmiştir.

  OYAK YATIRIM – Alarko ALARK Hisse Analiz 3Ç17 – 09.11.2017

  ALARK: Alarko Holding’in net karı 3Ç17’de %63 oranında artarak 86mn TL’ye yükselmiştir. Şirketin konsolide FAVÖK’ü ise 3Ç17’de 35mn TL olarak gerçekleşerek bizim beklentimiz olan 27mnTL’nin üzerinde gelmiştir. Şirket geçen yılın aynı döneminde sadece 1mn TL FAVÖK elde edebilmişti. Faaliyet karlılığında iyileşmeye katkı yapan segmentler elektrik dağıtım, turizm ve gayrimenkul geliştirme olurken, taahhüt segmentinin Kabataş-Mecidiyeköy metro projelesindeki yavaş ilerlemeden dolayı olumsuz etkisi olmuştur. Güçlü 3Ç17 sonuçlarının hisse fiyatı üzerine olumlu etki yapmasını bekliyoruz.

  AK YATIRIM – Alarko ALARK Hisse Analiz 3Ç17 – 09.11.2017

  Alarko Holding 3Ç17 net kârı bizim 42 milyon TL olan beklentimizin üzerinde 86 milyon TL olarak gerçekleşti. Sonucun beklentimizin üzerinde gelmesi enerji segmentindeki güçlü sonuçların tahminimizi aşmasından kaynaklanıyor. Hissede 3Ç17 sonuçlarına ilişkinin olumlu beklentinin son dönemde hisse hareketine yansıdığı görüşündeyiz.

   

  Alarko Özel Durum Açıklaması Güncellemesi Yaptı – 08.11.2017

  Bağlı Ortaklıklarımızdan Alsim Alarko Sanayi Tesisleri ve Ticaret A.Ş.’nin liderliğindeki konsorsiyumun, Kazakistan Cumhuriyeti Yatırım ve Kalkınma Bakanlığının düzenlediği Alma-ata Çevreyolu Yapım ve İşletilmesine ilişkin PPP ihalesine 26.11.2015 tarihinde sunduğu teklifin, ilgili ihale komisyonu tarafından değerlendirilerek en iyi teklif sahibi olduğunun tarafımıza bildirildiği ve takiben Konsorsiyum ile Kazakistan Yatırım ve Kalkınma Bakanlığı arasında yürütülen görüşmeler sonucunda, Kazakistan hükümetinin yapacağı yasal düzenlemeleri müteakip en kısa sürede imtiyaz sözleşmesinin imzalanmasına ilişkin Mutabakat Zaptı’nın 9 Eylül 2017 cumartesi günü her iki ülkenin Cumhurbaşkanları nezaretinde imzalandığı kamuya duyurulmuştu.

  Konsorsiyum, Kazakistan Yatırım ve Kalkınma Bakanlığı’nın yapmayı planladığı yasal düzenlemelerin tamamlanmasını beklemektedir.

  DENİZ YATIRIM – Alarko ALARK Hisse Analiz – 07.11.2017

  Alarko Holding’in %50 iştiraki Karabiga Santrali elektrik üretmeye başladı Alarko Holding’in %50’sine sahip olduğu Cenal Elektrik’e ait 1,320 MW’lık Karabiga Santrali’nin 660MW’lık ilk ünitesi dün itibariyle elektrik üretimine başladı. İkinci 660MW’lik ünitenin 2018 başlarında devreye alınmasını bekliyoruz. Cenal Elektrik, Alarko Holding bilançosunda özkaynak yöntemiyle konsolide olacağından tesisin sadece net kar katkısı Alarko Holding finansallarında görülebilecek.

  Ancak bu çeyrek yüksek kur ve amortisman giderlerinden dolayı santralin elektrik üretimine başlamasına rağmen holdinge pozitif net kar katkısında bulunabileceğini düşünmüyoruz. Yine de oldukça yüksek kapasiteye sahip tesisin devreye alınması hisse için bugün pozitif bir açılış yaratabilir. Sert yükselişler ise zayıf elektrik fiyatları, güçlü dolar ve yüksek kömür maliyetleri nedeniyle projeyi uzun vadede potansiyeline kıyasla yeterince karlı bulmadığımız için satış fırsatı olarak da değerlendirilebilir

  İŞ YATIRIM – Alarko ALARK Hisse Analiz – 07.11.2017

  Kapanış (TL) : 7.48 – Hedef Fiyat (TL) : 7.2 – Piyasa Deg.(TL) : 1672 – 3A Ort. İşl.Hac.(mn$) : 3.51 ALARK TI Equity- Öneri :AL Get.Pot.%: -3.74

  Karabiga ithal kömür santralinin ilk ünitesi beklendiği gibi devreye giriyor

  Alarko Holding’in %50 paya sahip olduğu 1320MW kurulu güce sahip Karabiga ithal kömür santralinin ilk ünitesinin (660 MW) tamamlandığı ve santralin bugünden itibaren elektrik üretimine ve satışına başlayacağı duyuruldu. Santralin ikinci ünitesinin de (660 MW) 2017’nin başında devreye girerek santralin 2018 yılında tam kapasite ile çalışması beklenmektedir. Karabiga santralinin %84 kapasite kullanım oranı varsayımı ile 9.4milyar KW saat elektrik üretmesini ve %25 FAVÖK marjı ile 400mn dolar gelir elde etmesini bekliyoruz.

  Alarko Holding %50 paya sahip olduğu için santrali öz sermaye yöntemi ile konsolide edecektir. Halihazırda değerlememize dahil ettiğimiz yatırım Alarko Holding için var olan net aktif değer hesabımızın %20’sini oluşturmaktadır. Santralin gecikme olmadan planlandığı gibi devreye girecek olmasından dolayı haberin hisse fiyatı üzerinde hafif olumlu bir etkisinin olabileceğini düşünüyoruz.

   

  Alarko Holding’den Karabiga Tesislerinde Elektrik Enerjisi Üretimi ve Satışına Başlanması Hakkında Açıklama – 06.11.2017

  İştiraklerimizden Cenal Elektrik Üretim A.Ş.’nin Karabiga’da tesis ettiği 1.320 MWe kurulu gücündeki Kömüre Dayalı Elektrik Enerjisi Santralinin 660 MWe kurulu gücündeki 1 No.lu Ünitesinin yapım çalışmaları tamamlanmış olup, 07.11.2017 tarihinde işletmeye alınarak elektrik enerjisi üretimi ve satışına başlanacaktır.

  AK YATIRIM – Alarko ALARK Hisse Analiz – 10.10.2017

  Alarko Holding CEO’su Ayhan Yavrucu, medyaya verdiği röpörtajda, taahhüt sektöründe Eylül ayında mutabakat zaptı imzaladıkları Alma-ata Çevreyolu Yapım ve İşletilmesine ilişkin proje gibi kamu-özel sektör işbirliğinin olduğu projelere önem vermeye devam edeceklerini açıkladı. Bu bağlamda, Ayhan Yavrucu, geleneksel pazarlarının dışında Afrika’nın da önemli bir potansiyel sunduğunu belirtti.

   

  Alarko’da Sermaye Artırımına İştirak – 13.09.2017

  Alarko Holding (ALARK, Nötr): Bağlı Ortaklığı Altek Alarko Elektrik Santralları Tesis, İşletme ve Ticaret A.Ş.’nin 71,5mn TL olan esas sermayesinin 2,5mn TL nakden artırılarak 74mn TL’ye yükseltilmesi nedeniyle artırılan kısma 2,5mn TL ile iştirak etmeye oybirliğiyle karar verilmiştir.

   

  Alarko Holding Açıklama Güncelledi – 11.09.2017

  Bağlı ortaklıklarımızdan Alsim Alarko San. Tes. ve Tic. A.Ş.’nin katıldığı ihale ile ilgili daha önce yapılan özel durum açıklaması hakkında güncelleme

  04.03.2016 tarihli açıklamamızda; Bağlı Ortaklıklarımızdan Alsim Alarko Sanayi Tesisleri ve Ticaret A.Ş.’nin liderliğindeki konsorsiyumun, Kazakistan Cumhuriyeti Yatırım ve Kalkınma Bakanlığının düzenlediği Alma-ata Çevreyolu Yapım ve İşletilmesine ilişkin PPP ihalesine 26.11.2015 tarihinde sunduğu teklifin, ilgili ihale komisyonu tarafından değerlendirilerek en iyi teklif sahibi olduğunun tarafımıza bildirildiği, Alsim Alarko Sanayi Tesisleri ve Ticaret A.Ş. liderliğindeki konsorsiyumun sözleşme müzakerelerine başlamasının beklendiği kamuya duyurulmuştu.

  Konsorsiyum ile Kazakistan Yatırım ve Kalkınma Bakanlığı arasında yürütülen görüşmeler sonucunda, Kazakistan hükümetinin yapacağı yasal düzenlemeleri müteakip en kısa sürede imtiyaz sözleşmesinin imzalanmasına ilişkin Mutabakat Zaptı 9 Eylül 2017 cumartesi günü her iki ülkenin Cumhurbaşkanları nezaretinde imzalanmıştır.

  İŞ YATIRIM – Alarko ALARK Hisse Analiz – 11.09.2017

  Kapanış (TL) : 6.66 – Hedef Fiyat (TL) : 7.2 – Piyasa Deg.(TL) : 1488 – 3A Ort. İşl.Hac.(mn$) : 3.45 ALARK TI Equity- Öneri :AL Get.Pot.%: 8.11

  Alsim, Alma-Ata otoban projesinin yapımı ve işletme hakkı için anlaşma imzaladı.
  Gazete haberine göre, Alsim, Alma-Ata otoban projesinin yapımı ve işletme hakkı için anlaşma imzaladı. Hatırlatmak gerekirse, Alsim bu projenin 2016 yılının Mart ayındaki ihalesi için teklif sunmuştu. Grubun 15 yıllık bir süre için sabit bir gelirle işletme hakkı için oluşturulacak ortaklıkta 1/4 paya sahip olacak ve aynı zamanda projenin yapımını üstlenecek olan ortak girişimde ise %30 paya sahip olacak. Projenin büyüklüğünün 737 milyon dolar olması ve 50 ayda tamamlanması bekleniyor. Proje henüz değerlememiz içinde dahil değildir. Proje tutarı (221 milyon dolar: 737 milyon dolar’ın %30’u), Alarko Holding’in inşaat bakiye siparişinin (640 milyon dolar) 1/3’ünü oluşturuyor. ALARK için olumlu.

  OYAK YATIRIM – Alarko ALARK Hisse Analiz – 11.09.2017

  Alarko Holding, Makyol ve SK konsorsiyumu Kazakistan’da 66km’lik ve 737mn $’lık otoyol inşaatı ihalesini kazandı. Otoyol inşaatının 50 ayda tamamlanması planlanıyor. Konsorsiyum otoyolu 190 ay boyunca işletecek. Alarko’nun inşaat projesindeki payı yaklaşık olarak 240mn $ (1/3) olması ve otoyolu işletecek konsorsiyumda da %26 pay alması bekleniyor. 5 Temmuz itibarıyla 614mn $ tutarında devam eden inşaat projeleri olan Alarko’nun bu haberden olumlu etkilenmesini bekliyoruz.

  AK YATIRIM – Alarko ALARK Hisse Analiz – 11.09.2017

  Alarko Holding CEO’su Ayhan Yavrucu Büyük Almatı Çevreyolu Yapımı ve İşletmesi projesi için Alarko’nun yanında Makyol ve Güney Kore’den SK’nın da bulunduğu konsorsiyum olarak anlaşmaya vardıklarını açıkladı. PPP (Kamu Özel İşbirliği) türünde olan projenin toplam bedeli 737 milyon dolar olup, yaklaşık 4 senede tamamlanması ve 16 sene boyunca konsorsiyum tarafından işletilmesi planlanıyor. Projenin finansmanının ise EBRD, IFC ve ADB’den sağlanması bekleniyor. Hatırlanacağı üzere, bu proje için 2016 Mart ayında Alarko’nun da içinde olduğu konsorsiyumun en iyi teklifi verdiği açıklanmıştı. Ancak, o tarihten bu yana proje ile ilgili kamuya açıklanan somut bir gelişme olmamıştı. İlk değerlendirme olarak haber akışının olumlu olduğunu düşünüyoruz.

   

  ANADOLU YATIRIM – Alarko ALARK Hisse Haber Yorum – 22.08.2017

  6,60 direncimiz aşıldı…

  Dün Teknik Bakış raporumuzda paylaştığımız ALARK hissesi beklentilerin üzerinde gelen 2Ç17 finansallarının etkisiyle günü %4,95 primle 6,79’dan tamamladı. Tarihi zirvelerini test eden hissede pozisyonunu devam ettiren yatırımcılarımız için kanal hareketinin devamı halinde 6,82 direnci takip edilebilir. 6,82 seviyesi üzerinde kalınması 7 seviyesine doğru hareketin başlangıcı olabilir. Aşağıda ise 6,70 desteğini izliyoruz.

  Kapanış:6,79
  Destekler:6,70-6,60-6,50
  Dirençler:6,82-6,90-7,00

  İŞ YATIRIM – Alarko ALARK Hisse Analiz 2Ç17 – 21.08.2017

  Kapanış (TL) : 6.47 – Hedef Fiyat (TL) : 7.2 – Piyasa Deg.(TL) : 1446 – 3A Ort. İşl.Hac.(mn$) : 3.21 ALARK TI Equity- Öneri :AL Get.Pot.%: 11.29 Analist: [email protected]

  Alarko Holding 2Ç17 Finansal Sonuçları
  Güçlü operasyonel sonuçlar ve Meram Elektrik Dağıtım’ın güçlü kar katkısı: Alarko Holding 2Ç17’de 63mn TL net kar açıkladı. Bizim beklentimiz 16mn TL’nin oldukça üzerinde gerçekleşti. Geçtiğimiz yılın aynı döneminde 8mn TL net zarar açıklamıştı. Şirket’in operasyonel karı beklentimizin bir miktar üzerinde gerçekleşirken net karın beklentimizin çok üzerinde gerçekleşmesinin temel nedeni özsermaye yöntemi ile konsolide olan iştiraklerinin (büyük ölçüde Meram Elektik Dağıtım), güçlü net kar katkısından kaynaklandı. Özsermaye yöntemi ile konsolide olan iştirakleri bu çeyrek 64mn TL katkıda bulundu. Geçtiğimiz yıl aynı dönemde gerçekleşen 10mn TL ve bizim tahminimiz 29mn TL’nin oldukça üzerinde gerçekleşti. Şirket’in gelirleri yıllık bazda %60 artış göstererek 194mn TL’ye yükseldi. Hem enerji üretim hem taahhüt segmentinin güçlü katkısı ile gelirler bizim beklentimiz 104mn TL’nin oldukça üzerinde gerçekleşti. FAVÖK geçen seneki negatif 5mn TL seviyesinden 22mn TL’ye yükseldi ve bizim beklentimiz 19mn TL’nin üzerinde gerçekleşti. Enerji üretim segmentinin güçlü operayonel katkısı bir miktar taahhüt grubunun zayıf operasyonel katkısı nedeni le gölgelenmiş olsa da FAVÖK’ün beklentimizin üzerinde gerçekleşmesinin temel nedeni olarak öne çıkıyor.

  Yorum: Özetle piyasanın sonuçlara olumlu tepki vermesini bekliyoruz. Ancak son iki haftada hisse endeksin %15 üzerinde getiri sağladığı için kar satışlarının da gelebileceğini düşünüyoruz. Güçlü sonuçların ardından Şirket ile operasyonel sonuçların detaylarını konuştuktan sonra değerlememizde muhtemel yukarı yönlü bir revizyona gidebiliriz. Şuan için 7.2TL hisse olan hedef değerimizi koruyor ve AL tavsiyemizi yineliyoruz.

  DENİZ YATIRIM – Alarko ALARK Hisse Analiz 2Ç17 – 21.08.2017

  Elektrik üretim segmentindeki başarılı performans Alarko Holding (ALARK) 2Ç17 sonuçlarını yukarı taşıdı Alarko Holding 2. Çeyrekta 63 mln TL net kar açıkladı. Konsensus tahmin bulunmuyor. Elektrik üretim segmentinin operasyonel performansındaki iyileşme sayesinde şirketin net kar rakamı geçen yılın aynı dönemindeki 8 mln TL’lik zarara göre oldukça belirgin bir iyileşme gösterdi. Alarko Holding’in gelirleri yıllık %60’lık artışla 194 mln TL’ye ulaşırken müteahhitlik iş hacmindeki artış ve Karakuz’daki dolar bazlı daha iyi fiyatlama bu artışı desteklemiştir. Şirket, Karakuz’un iyileşen karlılığı sayesinde, müteahhitlik segmentindeki zarar eden projelere rağmen, 22 mln TL FAVÖK açıklarken geçen yılki nagatif FAVÖK’e göre belrigin bir iyileşme göstermiştir. Alcen’de ise kur farkı gelirleri ve iyileşen tarifeler sayesinde geçen yılki 5 mln TL kar, bu yıl 60 mln TL’ye ulaşmıştır. Hisse geçen hafta BİST-100’ün %11 üzerinde performans yakalamış olduğu için iyi sonuçların etkisinin sınırlı olabileceğini düşünüyoruz. Bunun yanısıra müteahhitlik segmentinin çok da cazip görünmeyen performansının önümüzdeki dönemde hissenin piyasaya göre performansını sınırlayabileceğini düşünüyoruz.

  TACİRLER YATIRIM – Alarko ALARK Hisse Analiz 2Ç17 – 21.08.2017

  Alarko Holding – 2Ç17 sonuçlarını 63 milyon TL net kar ile açıkladı. Şirket geçen yılın aynı döneminde, 8 milyon TL zarar açıklamıştı. Net satışlar 194 milyon TL olarak açıklandı ve geçen senenin aynı dönemine göre yüzde %60 arttı. Şirket, 2Ç17’de 22 milyon TL FAVÖK açıkladı ve bu rakam geçen senenin aynı dönemine göre yüzde %560 azalış gösterdi. Şirket, 2Ç17’de 22 milyon TL FAVÖK açıklarken, bu rakam geçen yılın aynı döneminde 5 milyon TL zarar idi. FAVÖK marjı ise, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre 1.556 baz puan artarak %11,5 oldu. Şirketin net nakit pozisyonu çeyreksel bazda yüzde %7 düşerek 357 milyon TL olarak gerçekleşmiştir. Net işletme sermayesi ise 133 milyon TL (2Ç16: 133 milyon TL) olarak gerçekleşirken, net işletme sermayesinin satışlara oranı %18,5 (2Ç16: %27,4) olarak kaydedildi.

  ZİRAAT YATIRIM – Alarko ALARK Hisse Analiz 2Ç17 – 21.08.2017

  Alarko Holding (ALARK, Pozitif): Alarko Holding’in 2Ç2017 ana ortaklık net dönem karı 63,1mn TL olarak gerçekleşmiş ve bir önceki yılın aynı dönemindeki 8mn TL’lik ana ortaklık net dönem zararına göre iyi bir görüntü sergilemiştir. Satış gelirleri 2Ç2017’de %59,9 oranında artan Holding’in brüt karı ise 7,8mn TL’den 39,3mn TL’ye yükselmiştir. Diğer taraftan diğer faaliyetlerden 2Ç2016’da kaydedilen 14,2mn TL’lik gelire karşın bu çeyrekte 13,5mn TL gider kaydedilmiş ve Holding 2Ç2017’de 2,5mn TL faaliyet zararı kaydetmiştir. Buna karşın, iştiraklerden gelirler 9,9mn TL’den 64,2mn TL’ye çıkmış ve Holding’in bu çeyrekte kar açıklamasında önemli etken olmuştur. İkinci çeyrek kar rakamıyla birlikte Holding’in ilk yarı ana ortaklık karı 80.2mn TL’ye ulaşmış ancak bir önceki yılın aynı dönemine göre %31 oranında düşüş kaydetmiştir.

  OYAK YATIRIM – Alarko ALARK Hisse Analiz 2Ç17 – 21.08.2017

  ALARK: Alarko Holding, 2Ç17’de 29mn TL beklentimizin üzerinde 63mn TL net kar açıkladı. Elektrik dağıtım tarafında elde edilen 60mn TL kar bu çeyrekte Alarko’nun net karına oldukça olumlu bir katkı yapmıştır. Şirketin satış gelirleri %60 oranında artarak 194mn TL’ye ulaşmış ve şirket 22mn TL FAVÖK elde etmiştir. Geçen yılın aynı döneminde ise Alarko Holding esas faaliyetlerinden zarar elde etmişti. Kuvvetli iyileşmeyi işaret eden 2Ç17 finansal performansı sonrasında bugun Alarko Holding hisselerinde olumlu bir seyir bekliyoruz.

  AK YATIRIM – Alarko ALARK Hisse Analiz 2Ç17 – 21.08.2017

  Alarko Holding, 2Ç17’de 63 milyon TL net kar açıkladı. Bizim beklentimiz 51 milyon TL net kardı. Piyasa beklentisi bulunmuyor. Net karın bizim beklentilerimizin üzerinde gelmesinde ana etken enerji tarafında FAVÖK’ün bizim beklentimiz olan 20 milyon TL’nin üzerinde 30 milyon TL olarak gelmesiydi. Toplam enerji bölümünün net kara katkısı ise hem dağıtım tarafının hem de Karabiga projesiyle ile ilgili kur kaynaklı kar sayesinde 75 milyon TL olarak gerçekleşti. Öte yandan, taahhüt ve arazi geliştirme işinden 17,5 milyon TL net zarar kaydedildi. Şirket hisseleri son 3 ayda BIST-100 Getiri Endeksi’ne paralel performans gösterdi. 2Ç17 sonuçlarının kısa vadede hisse performansına etkisinin olumlu olmasını bekliyoruz.

   

   

  TACİRLER YATIRIM – Alarko ALARK Hisse Haber Yorum – 14.08.2017

  Orta vadeli yükseliş trendinde olan Alarko Holding hisseleri, geçtiğimiz hafta içinde en yüksek 6.27 seviyesini test etti ve haftayı 6.25 seviyesinden kapattı. Senette 5.93 seviyesini hedef olarak belirlerken, stop-loss seviyesini ise 6.47 olarak görüyoruz. Hissede Beklenen Yön: Aşağı

  DurumTrend
  RSIAşırı alımYatay
  StochasticAşırı alımGüçleniyor
  MACDYukarı
  Williams’ RAşırı alımGüçleniyor
  Parabolic SARAlım yönlüTrend dönüşü yok
  Destek seviyeleri6.47 / 6.70 / 7.12
  Direnç seviyeleri5.82 / 5.40 / 5.17

  İŞ YATIRIM – Alarko ALARK Hisse Haber Yorum – 27.07.2017

  Kapanış (TL) : 5.69 – Hedef Fiyat (TL) : 7.2 – Piyasa Deg.(TL) : 1272 – 3A Ort. İşl.Hac.(mn$) : 3.03 ALARK TI Equity- Öneri :AL Get.Pot.%: 26.54 Analist: [email protected]

  Havaray projesi iptal edildi
  Alarko Holding, 100% iştiraki Alsim Alarko’nun 1.29 milyar TL ile en iyi teklifi verdiği Havaray ihalesinin iptal edildiğini duyurdu. Hatırlatmak gerekirse 5 Temmuz tarihinde Alarko Holding’in şartları sağlamadığı gerekçesi ile ihale dışı kaldığı duyurulmuştu. 5 Temmuz’dan beri ALARK hissesi endeksin %7 altında getiri sağladı. Haber daha önce çıktığı için haberin hisse üzerinde bugün olumsuz bir fiyat hareketi yaratmasını beklemiyoruz. Ayrıca Alarko Hoding’in yeniden düzenlenmesi beklenen ihaleye yeniden girebileceğini düşünüyoruz.

  Daha önce konuya ilişkin yazdığımız not:
  Alarko Holding’in Havaray projesi için vermiş olduğu teklif devre dışı kaldı: Sefaköy-Halkalı-Başakşehir Havaray projesi için Alarko Holding’in, Doğuş İnşaat’ın, Cengiz İnşaat’ın ve KMB Çelikler’in vermiş olduğu teklifler ihale şartnamesine uygun olmadığı gerekçesi ile değerleme dışı bırakıldı. 1.29milyar TL’lik teklifi ile Alarko Holding en iyi teklifi, Doğuş İnşaat ise en iyi 2. teklifi vermişti. İhalede geriye Gülermak+Nurul ve Yapı Merkezi kaldı. İdare ihaleye bu iki firmanın teklifi ile devam edebileceği gibi ihaleyi yeniden düzenleme kararı alabilir. İhalenin yeniden düzenlenmesi durumunda biz Alarko Holding’in ihaleye yeniden gireceğini düşünüyoruz. Proje’nin Alarko Holding’in değerlemesine etkisini hisse başı yaklaşık 0.2TL olarak hesaplamıştık. Bu da dünkü kapanışa göre hisse fiyatının yaklaşık %3’üne denk geliyor. Haber Alarko Holding hisselerinde bugün satışa neden olacaktır. Biz Alarko Holding için 7.2TL/hisse olan hedef değerimizi koruyor ve AL tavsiyemizi yineliyoruz.

  DENİZ YATIRIM – Alarko ALARK Hisse Haber Yorum – 27.07.2017

  Alarko’nun en iyi teklif verdiği Sefaköy-Başakşehir Havaray Projesi iptal edildi Şirket tarafından KAP’a yapılan açıklamaya göre, daha önceden Alarko Holding tarafından en iyi teklif verildiği açıklanan 350 milyon $ büyüklüğündeki Sefaköy-Halkalı-Başakşehir projesi ihalede revizyon ihtiyacı gerekçesiyle iptal edildi. Bu iptal şirketin 50-60 milyon TL FAVÖK potansiyelinden mahrum olmasına neden olabilir ki bu rakam mevcut piyasa değerinin %5’ine tekabül ediyor. Ama basında önceden yer alan haberin yaratacağı olumsuz etki kısmen fiyatlara yansıdığı için sınırlı kalabilir.

  TACİRLER YATIRIM – Alarko ALARK Hisse Analiz- 21.07.2017

  Ayrıntılı Şirket Raporu – Temel ve Teknik Analiz

  Alarko Holding’i ziyaret ettik ve devam eden işleri, gelecek planlarıyla ilgili şirket yönetiminden görüşlerini aldık. Kısa vade (3-6 ay) içerisinde holdingin özellikle Enerji Grubu’nda elektrik dağıtım şirketi katkısıyla cironun ve karlılığın destek görmeye devam etmesini bekliyoruz. Orta vade de (6-12 ay) ise ithal kömür ile faaliyet gösterecek Karabiga elektrik santralinin devreye alınması ve Karakuz HES’in göreceli yüksek karlılığının holding finansallarını olumlu yönde etkilemesini bekliyoruz. Yine orta vadede yurtiçi ve yurtdışında olası yeni taahhüt projelerinin alınması bir potansiyel olarak karşımıza çıkıyor. Uzun vadede (12 ay ve daha uzun) ise holding ve gayrımenkul ortaklığı şirketinde bulunan arazilerin gizli bir değer taşıdığını ve satışlarının gündeme gelebileceğini düşünüyoruz. Bu araziler defter değerlerinin oldukça üzerinde satış fiyatları görerek karlılığa yüksek bir katkıda bulunma potansiyeline sahiptirler. Yine uzun vadede beklentimiz, olası varlık ve şirket satışlarının gündeme gelmesi (örneğin verimsiz doğal gaz santrallerinin ve/veya Alarko Carrier’ın olası satışı), taahhüt işlerinin uzun vadeli potansiyeli ve Kıbrıs’ta turizm yatırımlarının olası pozitif geri dönüşleri, olumlu gelişmeler olarak karşımıza çıkması yönündedir. Öte yandan, taahhüt ihalelerinde yurtiçi projelerde artan rekabet ortamı ve düşen kar marjları, enerji grubunda yatırım döneminden kaynaklanan borçluluk oranları ve kur riskinde olası artışlar, turizm sektöründe yavaşlama kısa ve orta vadeli olumsuz gelişmeler olarak karşımıza çıkıyor.

  Toplantının Ana Başlıkları

  ▪ Enerji Grubu içerisinde kısa ve orta vade içerisinde karşımıza çıkabilecek en önemli hikaye ithal kömür ile çalışan ve ALCEN altında kurulan CENAL (50/50 Cengiz İnşaat ile eşit ortaklık şeklinde) şirketine bağlı Karabiga Enerji Santrali’nin peyderpey devreye alınması olacaktır. Burada ilk sinyali yıl sonuna doğru bekliyoruz. Ayrıca Karakuz HES ve 50 MW’lık güneş santralinin karlılığa olumlu katkı yapmaya devam etmesini bekliyoruz.

  ▪ Elektrik üretim kanalında hem kar üretimi hem de marjların oynak bir seyirde devam etmesine karşın dağıtım şirketi MEDAS (MESAS (toptan) ve MEPAS (perakende)) tarafında son dönemde gerek ciro gerekse karlılık bazında gözle görülür bir iyileşme olmuş ve Grubun toplam cirosuna katkısı büyümüş daha dengeli seyretmesine olanak sağlamıştır. Biz dağıtım tarafının gelecekte yeni tarife döneminin de olumlu etkisiyle toplam gelirleri ve karlılığı dengeli bir şekilde desteklemeye devam etmesini bekliyoruz.

  ▪ Taahhüt tarafında, bizim gözlememiz özellikle Orta Doğu, Rusya ve diğer yakın coğrafyamızda taahhüt projelerinin sayısının azalmasıyla içe dönen taahhüt şirketleri rekabeti olumsuz yönde etkilemekte ve yurtiçi projelerin FAVÖK marjını %6’lar seviyesine doğru çekmektedir. Şirket yönetimi önümüzdeki dönemde yurtdışı projelerden daha fazla pay almayı amaçlamaktadıklarını beyan etmektedir.

  Şirket hakkında bilgiler

  ▪ 1954 yılında kurulan Alarko Holding, 5 farklı faaliyet alanında 24 şirketi ve 7000 çalışanıyla, 2016 yılı sonu itibariyle yaklaşık 3 milyar TL kombine ciro yaratmıştır. %26’sı halka açık olan holdingin %34,4’ü Alaton ailesinde ve %32,9’u ise Garih ailesinde bulunmaktadır. Şirketin mevcut fiyatlarla piyasa değeri yaklaşık olarak 364 milyon dolar (1,3 milyar TL) seviyesindedir.

  ▪ Alarko Holding 1Ç17’de eşit ortaklıklarda Alarko Holding payı dahil edilmiş olarak 115,7 milyon dolar net ciro, 29,7 milyon dolar FAVÖK üretti. Yüksek konsolide satış geliri ve karın oluşmasında Cengiz İnşaat’la ortak kurulan enerji şirketi ALCEN (elektrik dağıtım ve güneş enerjisi santrali kanalıyla) yüksek seviyelerde katkı sağlamaktadır. Eşit paydaki ortaklıklar hariç tutulduğunda net gelir 38,1 milyon dolar ve FAVÖK ise 3,6 milyon dolar seviyesinde kalmaktadır. 1Ç17 net karı 4,7 milyon dolar olarak açıklandı.

  Enerji Grubu

  ▪ Enerji Grubu 2 ana şirketten oluşmaktadır: Holding’in %100 sahip olduğu ALTEK ve Cengiz İnşaat eşit ortaklığı ile kurulan ALCEN.

  ▪ Enerji Grubu yıllık ortalama 400 milyon dolar cirosu ile toplam kombine gelirlerin %70’ini oluşturmaktadır. Grubun ana lokomotifi olarak, katkısı son dönemde giderek artan MERAM bölgesi dağıtım şirketi MEDAS ve güneş enerjisi santrali ön plana çıkmaktadır. FAVÖK marjı 1Ç17’de %30 seviyelerine kadar yükselse de yıllık olarak ortalama %15-20 arasında değişmektedir.

  ▪ Enerji Grubu içerisinde kısa ve orta-vade içerisinde karşımıza çıkabilecek en önemli hikaye ithal kömür ile çalışan ve ALCEN altında kurulan CENAL (50/50 Cengiz İnşaat ile eşit ortaklık şeklinde) şirketine bağlı Karabiga Enerji Santrali’nin peyderpey devreye alınması olacaktır. Tam kapasite çalıştığında 1.320 MW olacak santralin bu yıl sonunda ilk fazı olan 660 MW’lık kısmı, 2018 ilk çeyreğinde ise ikinci fazda geriye kalan kapasitenin devreye alınması planlanmaktadır. Santral tamamen devreye alındığında toplam 8,5 milyon MW/saat toplam üretim ile yıllık olarak yaklaşık 350 milyon dolar ciro ortalaka tahmin ediyoruz . Kömür maliyeti 100-110 TL/MWh ve satış fiyatı ise 150-160 TL/MWh öngörümüz ile Alarko Holding’in payı olarak 40-50 milyon dolar seviyesinde FAVÖK tahmin ediyoruz. İthal kömürün ilk etapta Kolombiya’dan elde edileceği ifade edilmiştir. Şu anda santralin %85 civarında bir tamamlanma oranı olduğu yönetim tarafından ifade edilmiştir. Santral için kullanılan kredinin anapara ve faiz ödemeleri 2018 yılı itibariyle başlıyor olacak. Burada en büyük riskler; fazların belirtilen zamanlarda devreye alınamayarak elektrik üretiminin gecikmesi, faiz ve anapara ödeme yükünün özellikle ilk yıllarda karlılığı baskı altında bırakması ve TL gelirlere karşı dolar borcu olmasından dolayı bir döviz açık pozisyon riski olarak öngörülebilir. Ancak tamamlanma oranı düşünüldüğünde gecikme riskinin göreceli olarak düşük olduğunu düşünüyoruz. Daha önce ithal kömürde ton başında getirilen 15 dolar ek vergi düzenlemesinde geri adım atılması ve son düzenlemeyle kömür fiyatı 70 dolar altına düşmeden ek bir vergi koyulmama kararı, bir önceki adıma göre göreceli olarak olumlu bir gelişmedir. Yönetimle yaptığımız görüşmede orta vadede kömür maliyetlerinin 70 dolar altına inmesinin beklenmediği ve yapılan projeksiyonların da buna göre yapıldığı belirtilmiştir. Şirket ilk yıl için kömür alımında bir kontrat imzalamış bulunmaktadır. Santralin beklenen iç verim oranı %20’ler seviyesinde bulunmaktadır.

  ▪ Elektrik üretim kanalında hem kar üretimi hem de marjların oynak bir seyirde devam etmesine karşın dağıtım (MERAM bölgesi: MEDAS (dağıtım), MESAS (toptan), MEPAS (parekende)) tarafında son dönemde gerek ciro gerekse karlılık bazında gözle görülür bir iyileşme olmuş ve Grubun toplam cirosuna katkısı büyümüştür. Biz dağıtım tarafının gelecek dönemde de toplam gelirleri ve karlılığı desteklemeye devam etmesini bekliyoruz. Elektrik dağıtım şirketi MERAM’da Karabiga’da olduğu gibi CENAL altında Cengiz İnşaat ile eşit ortaklık olarak işletilmektedir. Göreceli düşük kayıp kaçak oranı ile ve borçsuz olarak yönetilmesi sebebiyle dağıtım şirketi bizce orta vadede karlılığı en çok destekleyecek ve holdingin genel oynaklığının düşmesinde iyi bir çeşitlendirme aracı olarak kullanılacağından daha fazla ön plana çıkacaktır. Özellikle, 2016-2020 kapsayan yeni tarife döneminin etkisiyle daha önceki dönemlere göre daha karlı bir segment olmasını bekliyoruz.

  ▪ ALCEN altında bir diğer elektrik üretim santrali ise mevcut dönemde 50 MW kurulu güce sahip olan (nihai olarak 55 MW’a kadar sınırı var) ve lisanssız olarak işletilen güneş enerji santralidir. Santral YEKDEM’e en yüksek tarife fiyatından elektrik sattığından genel karlılığa olumlu bir katkı sağlamaktadır. Ancak ALCEN bünyesinde bir dağıtım şirketi bulunmasından dolayı mevzuat değişikliği nedeniyle 55 MW üzerinde bir kapasite mümkün gözükmemektedir.

  ▪ Alarako Holding’in %100 iştiraki olan ALTEK şirketi altında toplam kapasiteleri 253 MW olan 2 adet hidroelektrik ve 2 adet doğalgaz çevrim santrali bulunmaktadır. Şirket yönetimiyle yapmış olduğumuz görüşmelerde daha önce de gündeme geldiği şekilde doğalgaz çevrim santrallerini uzun vadede düşük verimlerinden dolayı elden çıkarmayı düşündüklerini ancak piyasa koşullarından dolayı kısa vadede satışıyla ilgili olumlu bir beklentileri olmadığını ve üretimin devam ettiğini öğrendik. Yeni devreye alınan Karakuz hidro santralinin pozitif etkisini 2017 finansallarında görmeyi beklemekteyiz. Karakuz santrali devlet garantili YEKDEM sistemine satış yapmakta olduğundan, şu anda mevcut spot piyasa elektrik fiyatlarının daha üzerinde satış yapabilmektedir. Bu bağlamda Karakuz HES’in karlılığının göreceli olumlu yönde etkilemesini bekliyoruz.

  Taahhüt Grubu

  ▪ Holding bünyesinde taahhüt işleri ALSIM iştiraki üzerinden yürütülmektedir.

  ▪ Gayrımenkul Yatırım Ortaklığı ALGYO’da dahil edildiğinde Taahhüt Grubu yaklaşık olarak yıllık ortalama 80- 100 milyon dolar civarında toplam ciroya sahip olmakta ve taahhüt işinin doğası gereği oynak bir FAVÖK marjına sahip olduğu görülmektedir. 1Ç17’de yaklaşık olarak %25’ler seviyesinde olan marj 2016 yılında %44, 2015 yılında ise %5’ler civarındaydı.

  ▪ ALSIM uzun vadede %9-12 arası bir FAVÖK marjı hedeflemekte ve projelerin ortalama bitiş süreleri 2-4 yıl olarak ön görülmektedir. Ancak bizim gözlemimiz özellikle Orta Doğu, Rusya ve diğer yakın coğrafyamızda taahhüt projelerinin sayısının azalmasıyla içe dönen taahhüt şirketleri rekabeti olumsuz yönde etkilemekte ve yurtiçi projelerin FAVÖK marjını %6’lar seviyesine doğru çekmektedir. Yurtdışı projelerde ise %8-9 civarında bir marj yakalamak mümkün görünmektedir. Bu bağlamda mevcut veriler ışığında orta ve uzun vadeli faaliyet kar marjlarının da %8’ler civarında oluşmasını beklemekteyiz.

  ▪ Taahhüt Grubu devam eden ilşeri yaklaşık olarak 630 milyon dolar seviyesinde bulunmakta ve %95 civarı Türkiye’de ağrılıklı olarak metro işlerinden (Kabataş-Mecidiyeköy hattı) oluşmaktadır. Şirket yönetimi önümüzdeki dönemde yurtdışı projelerden daha fazla pay almayı amaçlamaktadırlar. Şirketin devam eden işlerde toplam kapasitesinin 1,3-1,5 milyar dolar seviyesinde olduğunu ve aynı anda 8-9 şantiyede iş devam ettirebildiğini öngörüyoruz.

  ▪ Son dönemde bir haber akışı olarak karşımıza çıkan, ve Alarko Holding’in Havaray ihalesinden devre dışı bırakılması konusunda ihale yeniden yapılması da olasılıklar dahilinde. Önümüzdeki 2-3 ay içerisinde Havaray konusunda gerek kalan şirketlerle projeye devam edilmesi gerekse belediye tarafından yeniden ihale açılıp açılmaması noktasında bir haber akışı olmasını bekliyoruz. Havaray’da da olduğu gibi diğer altyapı ve ulaşım projelerinde son dönemde, özellikle rekabetin artmasından dolayı göreceli olarak yüksek oranda benzer itiraz ve iptallerin yaşanabileceğini düşünüyoruz.

  Potansiyel yeni işler: Yurtiçi potansiyel yaklaşık 400 milyon dolar, yurtdışı potansiyel yaklaşık 800 milyon dolar

  o Kütahya – Sülfirik Asit tesisi. Eti Maden tarafından ihale açılıyor. Ön yeterlilik alındı. 18 Eylül 2017’de teknik ihale olacak.

  o Istanbul – 3 adet ISKI arıtma tesisi. ▪ Baltalimanı biyolojik atık su (Cengiz İnşaat ile ortak) – 20 Haziran teklif verildi – yönetim burada sürecin biraz uzadığı yönünde bir beyan bildirmiştir. ▪ Tuzla – biyolojik su arıtma (tek başına giriyor) – 7 ağustos. ▪ Yenikapı – biyolojki su arıtma (FERNAS ortak) – ihale tarihi anons edilecek

  Anadolu Hızlı tren (Ankara-Yozgat). Ortak Girişim Grubuyla (%33 pay) – ihale 22 Mayıs’ta oldu. İtirazlar oluyor ancak yönetime göre bu ihalede şansları devam ediyor.

  o Azerbaycan – Socar Hayder Aliyev rafineri projesi. alt yüklenici olarak elektromekanik / inşaat kısmı – 10 Mayıs’ta teklif verildi. Süreç devam ediyor.

  o Kazakistan – Yap, İşlet, Devret oto yol projesi. konsorsiyum içerisinde %28’lik pay ile giriyor – Projenin 3-4 yıl yapım (taşeron olarak yapımda yer alacak) sonraki 15 yıl işletmesi yine payı oranında devralınacak. İhale Kasım 2015’te yapıldı. Müzakereler devam ediyor ancak uzaması muhtemel görünüyor.

  o Romanya – otoyol ve demiryolu projeleri. İhaleler ve sonuçlanması uzuyor, bu da şansı düşüren bir faktör. Türk taahhüt şirketlerinin en önemli avantajı yüksek tecrübelerine rağmen düşük maliyet sunmaları olarak görülebilir.

  o Oman – Su taşıma boru hattı projesi. Yerli bir şirketle ortak girişim Grubu olarak teklif verilecek. İhale 11 Eylül 2017 tarihinde olacak. Bunun dışında altyüklenici olarak teklif verilen bir petrokimya tesisi projesi bulunmakta ancak burada süreç uzamış gibi görünüyor. Yönetime göre bu projede de şans devam ediyor.

  o Somutlaşmamış Projeler: Afrika taahhüt projelerine bakılacak. Çin ve ABD bölgede aktif olmaya çalışıyor. Gana, Fil Dişi Cumhuriyetinde yol projeleri, demiryolu, enerji santrali taahhüt pojeleri takip edilecek. Burada en erken sinyali 2019 civarında görebileceğimizi tahmin ediyoruz

  Gayrimenkul Faaliyetleri

  Taahhüt Grubu bünyesinde bulunan Alarko GYO (ALGYO), yıllık 5-5,5 milyon dolar ciro üretmektedir. ALGYO’nun toplam varlık değeri 1Ç17 itibariyle yaklaşık olarak 215 milyon dolar seviyesinde bulunmaktadır. Gelecek dönemde bir gizli varlık olarak gerek Alarko Holding bünyesinde gerekse ALGYO altında bulunan ve satışa yada yeni projelere uygun gözüken araziler:

  o Alarko Holding altında:

  ▪ Riva – 3,5 milyon metrekarelik arazide satış veya gelir paylaşımı ile proje düşünülebilir.. Eski arazi sahibi ortakla paylar konusunda bir problem yaşanıyor ancak Alarko Holding %40 olan kar payından çözüm için esneme yapmayı kabul etme noktasında bulunduğunu ifade ediyor. Riva arazi konusunda kısa vadede bir çözüm beklemiyoruz.

  ▪ Orhanlı – Tuzla –100 dönüm ve Kocataş – Sarıyer Maden – orman içinde 370 dönüm (toplam defter değeri 82 milyon TL)

  ▪ Sarıyer – Kireçburnu arsası 37 dönüm arazi ancak satışı düşünülüyor

  ▪ Antalya’da bulunan arazi – defter değeri 4.9 milyon TL oluprayiç değer 8.2 milyon TL’dir.

  o ALGYO altında:

  ▪ Maslak arsası rayiç değeri 70 milyon TL. Satış düşünülmüyor ve ALGYO’nun proje geliştirmesi bekleniyor. Burada gerek arazinin imar izninin arttırılması gerekse ortak aranması konusundaki süreçler devam etmekedir. Ancak kısavadede bir potansiyel beklemiyoruz.

  ▪ Eyüp Topçular arsası rayiç değeri 43 milyon TL (maliyet 3 milyon TL). Satış düşünülüyor. Temaslar devam ediyor.

  Endüstri, Ticaret ve Turizm Faaliyetleri

  ▪ Endüstri Grubu altında Alarko Carrier (ALCAR) ana şirket konumunda bulunmtakdır. Grup yılda ortalama 60 milyon dolar ciro ve yaklaşık %10-12 arasında bir FAVÖK marjı üretmektedir. Daha önce basında yer alan çıkan ancak yönetim tarafından herhangi bir karar bulunmadığı yönünde açıklama yapılan Alarko Carrier’ın olası satışının uzun vadede gerçekleşebileceğini düşünüyoruz .

  ▪ Turizm Grubu, ATTAS iştiraki tarafından yürütülmekte ve Türkiye’de Hillside markası altında otel ve şehir klubü işletmeciliği yapılmaktadır. Turizm Grubu toplam cironun %2’sini oluşturmakta ve FAVÖK marjı %10’lar seviyesinde bulunmaktadır.

  ▪ ATTAS’ın kısa ve orta vadeli hedefleri içerisinde bulunan Kıbrıs Hillside en önemli proje olarak karşımıza çıkıyor. İlk etapta otel olarak 110 milyon dolar civarında bir yatırım hedefleyen şirket Hillside markası altında 400 oda ve 1300 yatak kapasiteli (casino olmayan) otel projesine başlama kararı alındı. Kıbrıs’ın daha uzun bir turizm sezonuna sahip olması ve Hillside Fethiye’ye göre daha ucuz bir fiyatlandırma planlanmasından dolayı doluluk oranının yüksek seyretmesi beklenebilir. Ancak turizm gelirlerinin düşmesi ve son dönemde yaşanan sektörel durgunluktan dolayı zamanlama konusunda net bir karar verilmediği yönetim tarafından dile getirilmektedir. Bizce Kıbrıs yatırım konusu 2019’dan önce net pozitif sinyal üretme potansiyeli taşımıyor.

  Alarko ALARK Hisse TEKNİK ANALİZ

  2016 yılı Ağustos ayından itibaren çizilmiş yükseliş kanalının alt bandına geçtiğimiz hafta yaklaşan Alarko Holding hisseleri, tekrar toparlanma sinyali veriyor. Yakın vadede 6,00 seviyesi direnç olarak görünmekle birlikte, bu seviyenin aşılması daha güçlü alımları olası kılacaktır. Orta vadede bu hafta 6,80’de bulunan kanal üst akım çizgisi hedef olacaktır. Hissedeki destek seviyesi 5,50’de yer alan kanal alt akım çizgisidir.

   

  Alarko’dan Sefaköy-Halkalı-Başakşehir Havaray İnşaatı İhalesi Hakkında Yeni Açıklama – 11.07.2017

  Bağlı Ortaklıklarımızdan Alsim Alarko Sanayi Tesisleri ve Ticaret A.Ş. İle İlgili Daha Önce Yapılan Özel Durum Açıklaması Hakkında Güncelleme:

  Bağlı Ortaklıklarımızdan Alsim Alarko Sanayi Tesisleri ve Ticaret A.Ş.’nin, İstanbul Büyükşehir Belediyesi  / Avrupa Yakası Raylı Sistem Müdürlüğü’nün açmış olduğu “Sefaköy-Halkalı-Başakşehir Havaray Hattı İnşaat, Elektro-Mekanik, İnce İşler ve Araç Alımı” ihalesinde ekonomik açıdan en avantajlı teklif veren şirket olduğu, İhale Komisyon Kararına karşı 10 günlük itiraz süresi verilmiş bulunduğu daha önce kamuya duyurulmuştu.

  Bu konuda, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından henüz tarafımıza yasal bir tebligat yapılmamıştır. Tebligat yapıldığında ayrıca kamuya gerekli açıklama yapılacaktır.

  İŞ YATIRIM – Alarko ALARK Hisse Haber Analiz – 05.07.2017

  Alarko Holding’in Havaray projesi için vermiş olduğu teklif devre dışı kaldı
  Sefaköy-Halkalı-Başakşehir Havaray projesi için Alarko Holding’in, Doğuş İnşaat’ın, Cengiz İnşaat’ın ve KMB Çelikler’in vermiş olduğu teklifler ihale şartnamesine uygun olmadığı gerekçesi ile değerleme dışı bırakıldı. 1.29milyar TL’lik teklifi ile Alarko Holding en iyi teklifi, Doğuş İnşaat ise en iyi 2. teklifi vermişti. İhalede geriye Gülermak+Nurul ve Yapı Merkezi kaldı. İdare ihaleye bu iki firmanın teklifi ile devam edebileceği gibi ihaleyi yeniden düzenleme kararı alabilir. İhalenin yeniden düzenlenmesi durumunda biz Alarko Holding’in ihaleye yeniden gireceğini düşünüyoruz. Proje’nin Alarko Holding’in değerlemesine etkisini hisse başı yaklaşık 0.2TL olarak hesaplamıştık. Bu da dünkü kapanışa göre hisse fiyatının yaklaşık %3’üne denk geliyor. Haber Alarko Holding hisselerinde bugün satışa neden olacaktır. Biz Alarko Holding için 7.2TL/hisse olan hedef değerimizi koruyor ve AL tavsiyemizi yineliyoruz.

  İŞ YATIRIM – Alarko ALARK Hisse Analiz 1Ç17 – 10.05.2017

  Kapanış (TL) : 5.79 – Hedef Fiyat (TL) : 7.2 – Piyasa Deg.(TL) : 1294 – 3A Ort. İşl.Hac.(mn$) : 6.94 ALARK TI Equity- Öneri :AL Get.Pot.%: 24.35 Analist: [email protected]

  Alarko Holding 1Ç17’de 17mn TL net kar açıkladı. Net kar bizim beklentimiz 8mn TL’nin üzerinde gerçekleşti (karşılaştırma yapmak için piyasa tahmini bulunmuyor). Net kar enerji üretim segmentinin güçlü operasyonel karının etkisi ile beklentimizin üzerinde gerçekleşti. Geçtiğimiz yılın aynı döneminde 124mn TL net kar açıklanmıştı ancak geçtiğimiz yılki karın içinde 131mn TL’lik gayrimenkul satış karı bulunmaktadır. Şirket’in gelirleri enerji ve taahhüt segmentinin güçlü katksı ile yıllık bazda %66 artış göstererek 141mn TL’ye yükselirken bizim 120mn TL olan beklentimizin üzerinde gerçekleşti. FAVÖK ise enerji üretim segmentinin katkısı ile yıllık geçen yılki eksi 2mn TL seviyesinden 13mn TL’ye yükseldi. Şirket’in bakiye sipariş miktarı 630mn dolara ulaştı (350mn dolarlık Havaray projesi hariç henüz nihai imzalar atılmadığı için). Yeni eklenen projelerin finansallara yansıması önümüzdeki çeyrekler (özellikle yılın 2. yarısında) Şirket’in büyümesini ve karlılığını olumlu etkileyecektir. 7.2TL olan hedef değerimize göre 24% getiri potansiyeli sunan hisse için AL tavsiyemizi devam ettiriyoruz.

  DENİZ YATIRIM – Alarko ALARK Hisse Analiz 1Ç17 – 10.05.2017

  Alarko Holding 1Ç17 için 17 milyon TL net kar açıkladı. Geçen sene bu rakam 130 milyon TL’lik tek sefere mahsus arsa satışından elde edilen gelir sayesinde 124 milyon TL idi. Uzun zamandır pozitif FAVÖK yaratamayan şirket taahhüt ve enerji segmentindeki toparlanan karlılık sayesinde bu çeyrekte 13 milyon TL FAVÖK yarattı. Önümüzdeki dönem görece güçlenen lira ve yeni iş hacimleriyle büyüyen taahhüt segmenti sayesinde karlılıkta görülen olumlu trendin devam etmesini bekliyoruz. Sonuçların hisse üzerindeki etkisi sınırlı olumlu olabilir.

  OYAK YATIRIM – Alarko ALARK Hisse Analiz 1Ç17 – 10.05.2017

  Alarko yılın ilk çeyreğinde 17.1 milyon TL net kar açıklarken 2016 ilk çeyrekte gayrimenkul satış karını da içeren 124 milyon TL’lik kar bulunmaktaydı. Hatırlanacağı gibi 2016 yılında şirket bir gayrimenkul satışından finansallarında 128 milyon TL’lik kar yazmıştı. Şirketin konsolide VAFÖK rakamı ise 2017 ilk çeyrekte 13 milyon TL seviyesine ulaşırken 2016 ilk çeyrekte VAFÖK -2 milyon TL seviyesindeydi. Şirketin hem taahhüt hem de elektrik üretim segmentlerinde faaliyet karlılığı bir önceki yıla göre iyileşme göstermiş oldu. Alarko’nun elektrik dağıtım ve Karabiga elektrik santrali yatırımlarını içeren Alcen ise bu yıl 8.8 milyon TL’lik katkı verirken 2016 ilk çeyrekteki katkı 15 milyon TL seviyesindeydi.

  AK YATIRIM – Alarko ALARK Hisse Analiz 1Ç17 – 10.05.2017

  Alarko Holding, 1Ç17’de 17 milyon TL net kar açıkladı. Piyasa beklentisi bulunmuyor. Turizm gelirleri mevsimsel olarak düşük seyrederken, İstanbul’daki metro projesinin katkısıyla beraber taahhüt tarafı 11,3 milyon TL net kar katkısı gerçekleştirdi. Öte yandan, enerji tarafında özkaynak yöntemiyle değerlenen yatırım karlarının 7.7 milyon TL ile geçen sene 1Ç16’daki gerçekleşme olan 16.0 milyon TL’nin altında kaldığını görüyoruz. Şirket hisseleri son 3 ayda BIST-100 Getiri Endeksi’nin %21 üzerinde performans gösterdi. 1Ç17 sonuçlarının kısa vadede hisse performansına etkisinin hafif olumsuz olmasını bekliyoruz.

  ZİRAAT YATIRIM – Alarko ALARK Hisse Analiz 1Ç17 – 10.05.2017

  Alarko Holding (ALARK, Nötr): Şirketin 2017 yılı ilk çeyrek karı 17,1mn TL olarak gerçekleşmiş ve bir önceki yılın aynı dönemindeki 124,1mn TL’nin oldukça altında kalmıştır. Kardaki bu sert düşüşte 1Ç2016’da bağlı ortaklıkta yapılan arsa satışına istinaden kaydedilen 127,3mn TL’lik satış geliri ana etken olmuştur. Holding’in satış gelirleri ilk çeyrekte bir önceki yılın aynı dönemine göre %65,9 oranında artarken, nrtü kar ise 7,7mn TL’den 23,3mn TL’ye yükselmiştir. Operasyonel giderlerdeki düşük artış ve diğer faaliyetlerden 1Ç2016’daki 4,5mn TL’lik gidere karşın, 1Ç2017’de 23,5mn TL’lik gelir kaydedilmesinin etkisiyle Holding 1Ç2017’de 25,8mn TL faaliyet karı elde etmiştir. Diğer taraftan yatırım faaliyetlerinden gelirler 1Ç2016’da arsa satışına bağlı kaydedilen 131mn TL’den 6mn TL’ye gerilemiş ve buna bağlı olarak da ana ortaklık karı 17,1mn TL olarak gerçekleşmiştir.

   

  İŞ YATIRIM – Alarko ALARK Hisse Analiz – 25.04.2017

  Hedef Fiyat Değişikliği     Yükselme Potansiyeli* 33%

  Alarko Holding için hedef değerimizi 5.8TL/hisseden 7.2TL hisseye revize ediyoruz. Hedef değerimizde yukarı yönlü revizyon Karabiga ithal kömür santral projesi, güneş enerjisi santral projeleri, Sefaköy Başakşehir Havaray projesi ve Kaynarca Tuzla Metro projelerini değerlememize dahil etmemizden kaynaklandı. Revize hedef değerimize % 33 getiri potansiyeli sunan ALARK hissesini beğenmeye devam ediyoruz ve AL tavsiyemizi yineliyoruz. Hisseyi beğenmemizin en önemli nedenleri:

  1) 2016-2020 tarife dönemi ile birlikte elektrik dağıtım işinde büyümenin hızlanması ve karlılığın artması;

  2) elektrik üretim kısmında yenilenebilir enerji portföyünün üretimini YEKDEM mekanizması ile 10 yıllık bir dönem için piyasa fiyatlarının çok üzerinde dolar bazlı satıyor olması (HES için US$73/MW, güneş enerjisi için US$133/MW);

  3) Karabiga ithal kömür santralinin 2017 sonunda devreye girmesi hedefleniyor. Bu raporla birlikte değerlememize eklediğimiz santral projesinin hisse başına 0.8TL katkı yaratmasını bekliyor olmamız; ve

  4) yeni kazanılan Sefaköy-Başakşehir Havaray ve Kaynarca-Tuzla Metro projelerinin taahhüt bölümünün gelirlerinde ve karlılığında önemli bir artış yaratacağını düşünüyor olmamız.

  Karabiga ithal kömür santrali projesi hisse başına 0.8TL değer yaratıyor. 1.2milyar dolar yatırımla gerçekleştirilen ve Alarko Holding’in %50 paya sahip olduğu 1320MW kapasiteli Karabiga ithal kömür santrali projesi inşaatı %65 oranında tamamlandı. Projenin ilk tribününün Kasım 2017, ikinci tribününün Ocak 2017 tarihinde devreye girmesi hedeflenmektedir. Net bugünkü değerini 150mn dolar hesapladığımız santral hisse hedefimize 0.8TL katkıda bulunuyor. Karabiga ithal kömür santrali öz sermaye yöntemi ile konsolide olacak. Yeni tarife dönemi elektrik dağıtım bölümünün karlılığını oldukça pozitif etkiliyor. Yeni tarife dönemi ile birlikte elektrik dağıtım işinin karlılığı 2016 yılından itibaren hız kazandı. Şirket’in 2017 yılında 380mn TL FAVÖK yaratmasını ve 2020 yılına kadar yıllık bazda %25 büyümesini bekliyoruz. Alarko Holding’in %50 paya sahip olduğu Meram öz sermaye yöntemi ile konsolide olduğu için Meram’ın faaliyet karı Alarko Holding’in konsolide finansallarında görünmüyor.

  Yenilenebilir enerji portföyü dolar bazlı primli YEKDEM fiyatlarından yararlanıyor. Dolar bazlı YEKDEM fiyatları yenilenebilir enerji portföyünün karlılığını olumlu etkiliyor. Şirket’in sahip olduğu Kakakuz HES ürettiği bütün elektriği 10 yıllık bir dönemde 73dolar/MW fiyattan satacak. Biz santralin 15.5mn dolar FAVÖK yaratmasını bekliyoruz. Şirket’in Kırklareli doğalgaz santralleri mevcut fiyat seviyelerinde karlı çalışamıyor. O yüzden şirket bu santrallerin satışını yada Afrika’ya taşınması opsiyonlarını değerlendiriyor. Şirket ayrıca yaklaşık 70mn dolarlık yatırımla 55MW’lık lisansız güneş enerjisi santralleri yatırımı yürütüyor. 35MW’lık kapasite devreye girmiş durumda. Biz güneş enerjisi santrallerinin tamamlandığında yıllık bazda 10mn dolar FAVÖK yaratacağını düşünüyoruz (%50 paya sahip olduğu için öz sermaye yöntemi ile konsolide oluyor).

  Yeni kazanılan projeler taahhüt seğmeninin görünümünü oldukça iyileştirdi. Sefaköy-Başakşehir Havaray (nihai imza henüz atılmadı) ve Kaynarca-Tuzla Metro projeleri ile taahhüt bölümünün proje büyüklüğü 1milyar dolar seviyesine yükseliyor. Biz taahhüt işinin 2017’de 12mn dolar, 2018 yılında 23mn dolar FAVÖK yaratmasını bekliyoruz (kendi payı ile düzeltilmiş).

  Alarko’dan Temettü Dağıtımı Açıklaması – 17.04.2017

  Şirketimizin 17.04.2017 tarihli Olağan Genel Kurul toplantısında;

  1) Şirketimizin 2016 yılına ait konsolide finansal tablolarda yer alan 151.469.315 TL dönem kârından; Sermaye Piyasası Mevzuatı, Şirket Esas Sözleşmesi ve diğer mevzuat hükümleri uyarınca 35.948.579 TL kontrol gücü olmayan paylar ve 1.850.696 TL birinci tertip genel kanuni yedek akçe ayrıldıktan sonra kalan 113.670.040 TL net dönem kârına 17.500 TL tutarındaki bağışların ilavesi ile oluşan 113.687.540 TL’nin %30,80’ine tekabül eden 35.023.597 TL (Brüt) tutarındaki kısmının ortaklara kâr payı olarak nakden dağıtılmasına,

  Kalan tutarın olağanüstü yedek akçelere eklenmesine,

  2) Önceki yıllarda olağanüstü yedek akçelere eklenmiş olan; 2005 yılı kârından 5.170.550 TL, 2006 yılı kârından 8.728.512 TL, 2007 yılı kârından 12.308.022 TL, 2010 yılı kârından 2.262.213 TL, 2011 yılı kârından 5.016.909 TL, 2013 yılı kârından 763.059 TL ve 2014 yılı kârından 1.908 TL olmak üzere toplam 34.251.173 TL’nin (Brüt) ortaklara kâr payı olarak nakden dağıtılmasına,

  3) Vergi tevkifatına tabi olan kâr payı kısmı üzerinden gerekli vergi tevkifatının yapılmasına,

  4) Kâr payı dağıtımına 20 Nisan 2017 tarihinde başlanmasına, oybirliği ile karar verilmiştir.

  Nakit Kar Payı Ödeme Tutar ve Oranları
  Pay Grup Bilgileri
  Ödeme
  1 TL Nominal Değerli Paya Ödenecek Nakit Kar Payı – Brüt(TL)
  1 TL Nominal Değerli Paya Ödenecek Nakit Kar Payı – Brüt(%)
  1 TL Nominal Değerli Paya Ödenecek Nakit Kar Payı – Net(TL)
  1 TL Nominal Değerli Paya Ödenecek Nakit Kar Payı – Net(%)
  ALARK, TRAALARK91Q0
  Peşin
  0,31
  31
  0,2636984
  26,36984
  Kar Payı Ödeme Tarihleri
  Ödeme
  Teklif Edilen
  Nakit Kar Payı Hak Kullanım Tarihi (1)
  Kesinleşen
  Nakit Kar Payı Hak Kullanım Tarihi (2)
  Ödeme Tarihi (3)
  Kayıt Tarihi (4)
  Peşin
  20.04.2017
  20.04.2017
  24.04.2017
  21.04.2017

  OYAK YATIRIM – Alarko ALARK Hisse Yorum – 17.04.2017

  Kaynarca-Tuzla metrosu inşaatını bir konsorsiyum ile birlikte 1.6 milyon TL’ye üstlendiğini açıkladı. ALARK’ın bu konsorsiyumdaki payının %50 olduğu belirtildi. Şirketin toplam iş miktarı Ocak sonunda 434 milyon dolar seviyelerinde bulunmaktaydı. Kaynarca-Tuzla metrosundan gelen 0.8 milyar TL ve daha önce açıklanan Sefaköy-Halkalı hava ray projesinden gelecek 1.3 milyar TL ile şirketin toplam iş miktarının 950 milyon dolar seviyelerine çıkması beklenebilir. ALARK için olumlu.

  AK YATIRIM – Alarko ALARK Hisse Yorum – 17.04.2017

  Alarko Holding, Alsim Alarko-Cengiz İnşaat konsorsiyumunun Kaynarca-Pendik-Tuzla metro inşaatı projesini İstanbul Büyükşehir Belediye’sine karşı 1,6 milyar TL sözleşme bedeli ile taahhüt ettiğini açıkladı. Hatırlanacağı üzere, konsorsiyum 5 Mart’ta gerçekleştirilen ihalede en yüksek teklifi vermişti. Onaylanması durumunda, bu projenin Alarko’nun taahhüt iş hacmini yaklaşık 220 milyon dolar artırmasını bekliyoruz. Haberi hafif olumlu olarak değerlendiriyoruz.

  ZİRAAT YATIRIM – Alarko ALARK Hisse Yorum – 17.04.2017

  Alarko Holding (ALARK, Pozitif): Bağlı Ortaklıklarından Alsim Alarko Sanayi Tesisleri ve Ticaret A.Ş.’nin %50 hisseye sahip olduğu ortak girişim, 14.04.2017 tarihinde imzalanan sözleşme ile ”Kaynarca – Pendik – Tuzla Metrosu İnşaat ve Elektromekanik Sistemler Temin, Montaj ve İşletmeye Alma İşleri” projesini İstanbul Büyükşehir Belediyesi Anadolu Yakası Raylı Sistem Müdürlüğü’ne karşı taahhüt etmiştir. Taahhüt edilen söz konusu işe ilişkin toplam sözleşme bedeli (KDV hariç) 1,6 milyar TL’dir.

  Alarko Holding’den İhale Kazanılması ile İlgili Açıklama – 14.04.2017

  Bağlı Ortaklıklarımızdan Alsim Alarko Sanayi Tesisleri ve Ticaret A.Ş.’nin %50 hisseye sahip olduğu ortak girişim, 14.04.2017 tarihinde imzalanan sözleşme ile ‘’Kaynarca – Pendik – Tuzla Metrosu İnşaat ve Elektromekanik Sistemler Temin, Montaj ve İşletmeye Alma İşleri” projesini İstanbul Büyükşehir Belediyesi Anadolu Yakası Raylı Sistem Müdürlüğü’ne karşı taahhüt etmiştir.

  Taahhüt edilen söz konusu işe ilişkin toplam sözleşme bedeli (KDV hariç) 1.613.815.000 TL’dir.

   

  İŞ YATIRIM – Alarko ALARK Hisse Analiz – 29.03.2017

  Kapanış (TL) : 5.22 – Hedef Fiyat (TL) : 5.8 – Piyasa Deg.(TL) : 1166 – 3A Ort. İşl.Hac.(mn$) : 6.08 ALARK TI Equity- Öneri :AL Get.Pot.%: 11.11 Analist: [email protected]

  Alarko Holding Havaray ihalesinde 1.29milyar TL’lik bedel ile en iyi teklifi verdi
  Alarko Holding’in 100% iştiraki Alsim Alarko İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Sefaköy-Halkalı-Başakşehir Havaray Hattı İnşaat, Elektro-Mekanik ve araç alımı ihalesini 1.29 milyar TL’lik (yaklaşık 353mn dolar) teklifi ile en iyi teklifi veren şirket olduğunu duyurdu. Nihai sözleşmenin önümüzdeki 10 günlük itiraz süresinin ardından imzalanması beklenmektedir. Alsim’in bakiye siparişleri tutarı bu kontrat ile birlikte 434mn dolardan 787mn dolara çıkacak. Biz kontratın Alarko Holding değerlemesine katkısını yaklaşık 0.2TL/hisse olarak hesaplıyoruz. Şu anki piyasa fiyatına göre yaklaşık %4 yükselme potansiyeline işaret etmektedir. Nihai anlaşmanın imzalanması ve detaylar hakkında bilgi edinmemizin ardından hedef değerimizi buna uygun olarak artıracağız. Alarko Holding için şuan var olan hedef değerimiz 5.8TL/hisse Karabiga TPP (1 TL/hisse) ve Havaray (0.2TL/hisse) projelerini içermemektedir. Alarko Holding hisselerini beğenmeye ve AL tavsiyemizi sürdürmeye devam ediyoruz.

  DENİZ YATIRIM – Alarko ALARK Hisse Teknik Analizi – 29.03.2017

  Alarko Holding’in, Sefaköy-Halkalı havaray projesi için en yüksek teklifi veren şirket olduğu resmi olarak açıklandı. Alarko Holding, 1,292 mln TL (350 mln $) büyüklüğündeki projede tek başına operatör olacak. Daha önce belirtiğimiz gibi KaynarcaTuzla metro hattı projesiyle (resmi açıklama bekleniyor) birlikte şirketin devam eden proje miktarı 434 mln $’dan 1 mlr $’a yükselmiş olacak. Haberin hisse üzerinde hafif olumlu etkisi olmasını bekliyoruz.

  ZİRAAT YATIRIM – Alarko ALARK Hisse Teknik Analizi – 29.03.2017

  Alarko Holding (ALARK, Pozitif): Alarko’nun bağlı ortaklıklarından Alsim Alarko Sanayi Tesisleri ve Ticaret A.Ş., İstanbul Büyükşehir Belediyesi / Avrupa Yakası Raylı Sistem Müdürlüğü’nün açmış olduğu “Sefaköy-Halkalı-Başakşehir Havaray Hattı İnşaat, Elektro-Mekanik, İnce İşler ve Araç Alımı” ihalesinde ekonomik açıdan en avantajlı teklif veren şirket olmuştur. İhale Komisyon kararı şirkete 28.03.2017 tarihinde bildirilmiştir. İhale Komisyon Kararına karşı 10 günlük itiraz süresi verilmiş bulunmaktadır. İtiraz süresini müteakiben şirketin İşveren İdare tarafından sözleşme imzalanmak üzere davet edilmesi beklenmektedir. Söz konusu işe ilişkin teklif bedeli (KDV hariç) 1.292mn Türk Lirasıdır. Grubun taahhüt tarafına yeni bir proje eklemesi olumludur. Grubun taahhüt tarafında bekleyen iş portföyü 23 Ocak 2017 itibariyle 434mn dolardı.

   

  Alarko Holding’den Haber ve Söylentilere İlişkin Açıklama – 27.03.2017

  Basında Yer Alan, Müşterek Yönetime Tabi Ortaklıklarımızdan Alarko Carrier San. ve Tic. A.Ş.’deki Hisselerimizi Ortağımıza Satmak Üzere Görüşmeler Yaptığımıza İlişkin Haber Hakkında Açıklama

  Basında, müşterek yönetime tabi ortaklıklarımızdan Alarko Carrier Sanayi ve Ticaret A.Ş.’ deki hisselerimizi ortağımıza satmak üzere görüşmeler yaptığımıza ilişkin bir haberin yer alması üzerine bu açıklamamızın yapılmasına gerek duyulmuştur.

  Ortağımız Carrier HVACR Investments B.V. ile, şirketimizin gelecek planlamasına ilişkin görüşmeler yapılmıştır. Hisse satışına ilişkin alınmış bir karar olmayıp, bu yönde bir karar oluşması halinde kamuoyuna gerekli açıklama yapılacaktır.

   

   

PAYLAŞ