Ana sayfa Raporlar Hisse Yorumları Kardemir KRDM...

Kardemir KRDMD, KRDMA, KRDMB Hisse Analiz ve Yorumları

Kardemir Karabük Demir Çelik KRDMD hisse senedi ile ilgili tüm güncel hisse analiz, haber, rapor ve yorumları aşağıda sıralı halde bulabilirsiniz. Aracı kurum ve uzmanların KRDMD, KRDMA ve KRDMB ile ilgili çıkmış tüm hisse analiz ve yorumlarını, haber,veri ve raporları bu sayfadan takip edebilirsiniz.

100.000 TL Paranız Olsa Nasıl Yatırım Yapardınız? Sanal Para ile Deneyin!

Kardemir Yeni Bir Yüksek Fırın Kurulmasına Karar Verdi – 16.09.2019

Kardemir yeni bir yüksek fırın kurulmasına karar verildiğini KAP’a bildirdi. Şirket tarafından yapılan açıklama şu şekilde oldu: “Şirketimizin 3.5 milyon ton çelik üretim kapasitesine ulaşabilmesi, yanı sıra performans ve verimlilik artışı kapsamında, 1.000.000 ton/yıl kapasiteli yeni bir Yüksek Fırının kurulmasına Yönetim Kurulu’muzca karar verilmiştir.”

HABER: Kardemir Nervürlü Kangal Üretimine Başladı

HABER: Kardemir Bünyesindeki KARDÖKMAK, Savunma Sanayi için Türkiye’nin En Büyük İngot Kalıbını Üretti

Vakıf Yatırım – Kardemir KRDMD Hisse Analiz 2Ç19 – 07.08.2019

Güçlü net kar, beklentilere paralel operasyonel sonuçlar (+) Kardemir, 2Ç19’da beklentimizin %100, piyasa beklentisinin %43 üzerinde yıllık bazda %50 düşüşle 103 mn TL net kâr açıkladı. Operasyonel karlılık beklentilerimize paralel seyrederken, tahminimizin altında kalan net finansman giderleri, net kardaki pozitif yönlü sapmaya neden oldu. Yılbaşından bu yana BIST100’e göre %6 negatif ayrışan hissede, beklentilerin üzerindeki net kar nedeniyle, 2Ç sonuçlarının pozitif fiyatlanacağını düşünüyoruz. Operasyonel karlılığın beklentilerimizle uyumlu olması nedeniyle değerleme ve önerimizde bir değişikliğe gitmiyoruz.

Artan satış hacmi, ürün fiyatlarındaki artışla desteklendi – Kardemir’in nihai ürün satış hacmi, 2Ç19’da yıllık bazda %6 artışla 565 bin ton seviyesine ulaşırken, şirketin satış gelirleri ürün fiyatlarındaki yukarı yönlü ayarlamalar sayesinde (talebe bağlı bir fiyat ayarlamasından çok kur ayarlamaları olarak değerlendiriyoruz) beklentiler doğrultusunda yıllık %30 artarak 1,64 mlr TL’ye yükselmiştir. İlk altı aylık dönemde Kardemir’in toplam satış hacmi yıllık %5,5 artarak 1,19 mn ton seviyesine ulaşırken, konsolide ciro yıllık %28,5 artışla 3,28 mlr TL’ye yükseldi.

FAVÖK, beklentilere paralel yıllık %47 geriledi – Şirketin her ne kadar ürün fiyatlarında yukarı yönlü ayarlamalar yapılsa da maliyetlerdeki artışın tam olarak ürün fiyatlarına yansıtılamadığını görüyoruz. Buna göre şirketin satış maliyeti yıllık %73, operasyonel giderler ise yıllık %32 ile ciro büyümesinin üzerinde bir artış sergilemiş ve bu durum FAVÖK rakamının beklentiler doğrultusunda yıllık %47 gerileme ile 244 mn TL’ye düşmesine neden olmuştur. Artan satış hacmi ve ortalama kurun yanında gerileyen FAVÖK rakamının etkisiyle şirketin ton başına FAVÖK rakamı %63 gerileyerek 73 $/ton düzeyinde oluşmuştur. Kardemir’in FAVÖK marjı ise yıllık yaklaşık 22 puan azalarak 2Ç19’da %14,9 seviyesine gerilerken, ilk altı ayda FAVÖK marjı yıllık 19 puan gerileme sonrasında %13,7 seviyesinde gerçekleşti.

Güçlü gelen net karda operasyonel olmayan giderler etkili oldu – Operasyonel tarafta hem beklentimize hem de piyasa beklentisine paralel sonuçlar görsek de şirketin net karı, 2Ç19’da beklentimizin %100, piyasa beklentisinin %43 üzerinde yıllık bazda %50 gerilemeyle 103 mn TL seviyesinde gerçekleşti. 2Ç18’de 202 mn TL net finansal gider kaydeden Kardemir’in, 2Ç19’da kredilerden kaynaklanan kur farkı gelirleri etkisiyle beklentimizin altında 81 mn TL net finansal gider kaydetmesi, net kardaki sapmada önemli rol oynadı. Toplamda ise şirketin net karı 1Y19’da yıllık %61 azalarak 170 mn TL’ye geriledi.

Şirket hisselerinde 2Ç19 sonuçları ardından olumlu fiyatlamalar görebiliriz – Yılbaşından bu yana endeksten %6 negatif ayrışan KRDMD hisselerinin 2Ç19 finansallarında net kar tarafında beklentilerin üzerinde gelen sonuçlara pozitif tepki vermesini bekliyoruz. Operasyonel tarafta beklentilerimizle uyumlu gerçekleşen sonuçların ardından Kardemir (KRDMD hisseleri) için kısa vadeli “Endekse Paralel Getiri”, uzun vadeli “AL” önerimizi sürdürürken, hisse başı fiyat hedefimizi de 2,88 TL olarak koruyoruz.

İş Yatırım – Kardemir KRDMD Hisse Analiz 2Ç19 – 07.08.2019

Kapanış (TL) : 2.12 – Hedef Fiyat (TL) : 3.52 – Piyasa Deg.(TL) : 1654 – 3A Ort. İşl.Hac.(mn$) : 37.81 KRDMD TI Equity- Öneri :AL Get.Pot.%: 65.96

Kur farkı giderlerindeki düşüş net karı destekledi
Kardemir 2Ç19 finansallarında hem bizim beklentimiz olan 38 milyon TL hem de piyasa beklentisi olan 72 milyon TL’nin üzerinde 103 milyon TL net kar açıkladı. Geçen senenin aynı döneminde ise 204 milyon TL net kar açıklamıştı. Net kardaki yıllık bazdaki düşüş demir cevheri fiyatlarındaki artış nedeniyle gerileyen faaliyet kar marjlarına bağlanabilir. Satışlar yılın ikinci çeyreğinde beklentilerle uyumlu yıllık bazda %30 artarak 1.64 milyar TL’ye ulaştı. Şirketin 2Ç19’de 244 milyon TL olarak açıkladığı FAVÖK bizim beklentimiz olan 209 milyon TL’nin üzerinde ve piyasa beklentisi olan 235 milyon TL ile uyumlu gerçekleşti. FAVÖK marjı 2Ç18’deki %36.5’in altında ancak 1Ç19’deki %12.4’ün üzerinde 2Ç19’de %14.9 olarak gerçekleşti. Kur farkı giderlerindeki düşüş nedeniyle finanasman giderleri 2Ç18’deki 202 milyon TL’den 2Ç19’de 81 milyon TL’ye geriledi.

Tahminlerimizin üzerinden geçeceğiz. Piyasanın beklentinin üzerinde gerçekleşen 2Ç19 net kar rakamına olumlu tepki vermesini bekliyoruz. Hisse son bir haftada endeksin %1 altında, bir ayda ise %4 altında performans gösterdi.

 

Şeker Yatırım – Kardemir KRDMD Hisse Haber – 19.07.2019

Kardemir (KRDMD) Genel Müdürü Sn. Dr. Hüseyin Soykan, SteelOrbis’e ait Prime dergisinde yer alan röportajında, Şirket’in deneme üretimleri devam eden demir yolu tekerleği ürününün 2019 yılının sonunda ülkemizdeki kullanıcılara ve sonrasında ihracat pazarlarına sunmayı hedeflediklerini, ve 2019 yılının kalan kısmında, sektörde ilk yarıda ciddi anlamda daralan iç piyasanın toparlanmasını öngördüklerini paylaşmıştır.

Oyak Yatırım – Kardemir KRDMD Hisse Haber – 26.06.2019

Kardemir bugün hisse başına 0.1316TL temettü dağıtıyor. D,B ve A tipi hisseler için temettü verimliliği sırasıyla %5.7, %6.0 ve %6.0’dır. Şirket toplam 300mn TL tutarında temettü dağıtım kararı almış ve temettülerin 2 taksitte ödeneceğini açıklamıştı. 2018 yıl sonu karına ilişkin 2. Temettü ödeme tarihi 27 Kasım 2019.

Oyak Yatırım – Kardemir KRDMD Hisse Analiz – 12.06.2019

Kardemir dün yayınladığı fiyat listesinde ürün fiyatlarında aşağı yönlü revizyon yaptı. Buna göre 12- 33mm nervürlü çelik fiyatı 20 Mayıs’taki önceki listeye göre 145 TL düşüşle (- %5) 2,745 TL/ton olurken profil ve kangal fiyatlarında sırasıyla %4 ve %7 düşüş olmuştur. Aşağı yönlü fiyat revizyonunda hurda fiyatlarında 300 dolar altına çekilme olması ve TL’de değer kazancı etkili olduğunu düşünüyoruz. Dolar bazında fiyat düşüşlerini ortalama ton başına 7 dolar (1.5%) olarak hesaplamaktayız.

Kardemir KRDMD Hisse Analizi, Filiz Özcan 30.05.2019

Şeker Yatırım – Kardemir KRDMD Hisse Haber – 27.05.2019

Kardemir (KRDMD) Kardemir YK üyesi Sn. Çağrı Güleç, 23 Mayıs 2019 tarihlerinde 2,01 TL – 2,01 TL fiyat aralığından 8.835 TL nominal tutarlı Kardemir (B) payı satın alımları gerçekleştirmiştir. Bu işlemle birlikte Sn. Güleç’in Kardemir’deki payları % 0,000617’ye yükselmiştir.

Kardemir (KRDMD) Basında yer alan habere göre, Kardemir CEO’su Sn. Soykan, yerli otomobil üretimini desteklemek üzere savunma sanayii gibi otomotiv sanayi için de Şirket’te bir çalışma grubu oluşturmuş olduklarını; Kardemir’in mevcut altyapısı ve ürün çeşitliliği ile otomotiv sanayisine hangi ürünleri tedarik edebileceğini ve otomotiv sanayiinin mevcut ve gelecekteki projelerinde kullanılacak çelik ürünlerini üretebilmek için nelerin yapılabileceği üzerinde çalışıldığını paylaşmıştır. Paylaşım, Kardemir payları etrafında olumlu algı yaratabilecektir.

Şeker Yatırım – Kardemir KRDMD Hisse Haber – 23.05.2019

Kardemir (KRDMD) ABD menşeili bazı ürünlerin ek mali yükümlülük uygulanmasına dair kararda değişiklikler yapılmıştır. Buna göre, taşkömürü, linyit ve turbadan elde edilen kok ve semikok ürünlerin ek mali yükümlülüğü de %5’e indirilmiştir. Kararın yayınlanmasından sonra Kardemir YK Başkanı Sn. Güleç, Kardemir’in ABD’den kömür ithal ettiğini, ve geçtiğimiz yıl gümrük vergilerinin yükseltilmesi nedeniyle ABD’den yapılan koklaşabilir kömür ithalatında maliyetlerin %13,7 oranında artmış olduğunu belirtmiştir. Bunun Şirket’e yıllık 30mn ABD dolarlık ek bir yük getirmekte olduğunu ifade eden Sn. Güleç, gümrük vergisinin %5’e düşürülmesinin koklaşabilir kömür maliyetlerinde Şirket’i rahatlatacağını belirtmiştir. Gelişme, Kardemir payları performansı üzerinde görece olarak olumlu etkili olabilecektir. Tahminlerimizi temkinlilikle, diğer hammadde fiyatlarının yakın dönemdeki yükselişlerini dikkate alarak, halihazırda korumaktayız.

Kardemir Haber: Ticaret Bakanlığından Şirketimizi Rahatlatan Karar – 23.05.2019

ABD’nin Türkiye’den çelik ithalatına uygulanan gümrük tarifesini yüzde 50’den 25’e düşürmesinin ardından, Ticaret Bakanlığı da, mütekabiliyet esası gereği ABD menşeli 22 ithal ürüne uyguladığı ek mali yükümlülükleri yarı yarıya düşürdü. Alınan karar ile birlikte şirketimizin üretiminde kullandığı en önemli hammaddelerinden biri olan ithal koklaşabilir kömürde %13,7 olarak uygulanan gümrük vergisi % 5’e düşürüldü.

Alınan karardan duydukları memnuniyeti ifade eden şirketimiz Yönetim Kurulu Başkanı Kamil Güleç konuya ilişkin yaptığı değerlendirmede şunları söyledi;

“ Bilindiği gibi ABD yönetimi, 23 Mart 2018’den itibaren bazı çelik ürünlerinin ithalatında yüzde 25 gümrük tarifesi uygulamaya başlamıştı. Dünyada ticaret savaşları olarak nitelendirilen bu kararın ardından, hükümetimiz tarafından gerekli girişimlerde bulunulmuş, Türkiye’nin bu uygulamadan muaf tutulması gerektiği, haklı gerekçelerimiz ile birlikte ABD Yönetimine iletilmiş ancak olumlu bir sonuç alınamamıştı. Bunun üzerine Türkiye’de, 11 Haziran 2018’de çıkarılan kararla ABD menşeli bazı ürünlerin ithalatında bu ülkenin önlemine eşdeğer ek mali yükümlülük uygulamasını yürürlüğe koymuştu. Ancak ABD’nin 13 Ağustos 2018’de bu kez Türkiye menşeli çelik ürünleri için uyguladığı gümrük vergisini yüzde 50’ye yükseltmesinin ardından Türkiye de bazı ABD menşeli ürünlerin ithalatında uyguladığı ek mali yükümlülük oranlarını iki katına çıkartmıştı. Son olarak ABD Yönetimi 17 Mayıs tarihinde Türkiye’den ithal edilen çelik ürünlerinde uyguladığı ilave vergileri yüzde 50’den tekrar yüzde 25’e düşürdüğünü açıkladı.

Ticaret Bakanlığımızda mütekabiliyet esası gereği ABD menşeli 22 ithal ürüne uyguladığı ek mali yükümlülükleri yarı yarıya düşürdü. Bu kararı memnuniyetle karşılıyoruz. Kardemir olarak ABD’den koklaşabilir kömür ithal ediyoruz. Geçtiğimiz yıl gümrük vergilerinin yükseltilmesi nedeniyle, ABD’den yaptığımız koklaşabilir kömür ithalatımızda maliyetlerimiz %13,7 gibi önemli oranda artmış oldu. Bize yıllık 30 Milyon dolarlık ek bir yük getiriyordu. Kardemir Yönetimi olarak bunun kaldırılması için uzun zamandır Ticaret Bakanlığı nezdinde girişimlerde bulunuyorduk. Bugün resmi gazetede yayımlanan Cumhurbaşkanımızın kararı ile ithal koklaşabilir kömür ithalatındaki gümrük vergisinin % 5’e düşürülmesi, ABD’den yaptığımız koklaşabilir kömür maliyetlerimizde bizi rahatlatacaktır. Piyasaların sıkışık olduğu bir dönemde alınan bu karar nedeniyle hükümetimize teşekkür ediyoruz” dedi.

ABD menşeli 22 ürün kaleminin ithalatında uygulanan ek mali yükümlülüğü yarı yarıya indiren karar, 21 Mayıs’tan itibaren geçerli olacak.

Şeker Yatırım – Kardemir KRDMD Hisse Haber – 16.05.2019

Kardemir (KRDMD) Çağ Çelik Demir ve Çelik Endüstri, 15 Mayıs 2019 tarihinde 2,03 TL fiyat ile 100.000 TL nominal tutarlı Kardemir (A) payı satın alımı gerçekleştirmiştir. Bu işlemle birlikte Cag Celik Demir ve Çelik Endüstri’nin Kardemir’deki payları % 3,981’e yükselmiştir. Kardemir YK üyesi Sn Çağrı Güleç, 14 Mayıs 2019 tarihinde 2,04 TL fiyat ile 20.000 TL nominal tutarlı Kardemir (B) payı satın alımı gerçekleştirmiştir. Bu işlemle birlikte Sn Güleç’in Kardemir’deki payları % 0,000557’ye yükselmiştir.

 

İş Yatırım – Kardemir KRDMD Hisse Analiz 1Ç19 – 10.05.2019

Kapanış (TL) : 2.11 – Hedef Fiyat (TL) : 4.43 – Piyasa Deg.(TL) : 1646 – 3A Ort. İşl.Hac.(mn$) : 76.59 KRDMD TI Equity- Öneri :AL Get.Pot.%: 109.86

Zayıf operasyonel sonuçlar
Ertelenmiş vergi geliri net karı olumlu etkiledi. Kardemir 1Ç19’da geçen senenin aynı döneminde açıkladığı 161 milyon TL net kara karşılık 46 milyon TL net kar açıkladı. Açıklanan rakam hem bizim net zarar beklentimiz olan 22 milyon TL’nin hem de piyasanın net zarar beklentisi olan 28 milyon TL’nin oldukça altında gerçekleşti. 99 milyon TL tutarındaki ertelenmiş vergi geliri net kara olumlu yansıdı.
Satışlar hem doların değer kazanmasından hem de satış hacminin artması sayesinde yıllık bazda %27 artarak 1.12 milyar TL’ye ulaştı. 1Ç19’da FAVÖK ise zayıf çelik fiyat makası nedeniyle yıllık bazda %46 gerileyerek 139 milyon TL olarak gerçekleşti. Bu rakam hem bizim beklentimiz olan 191 milyon TL hem de piyasa beklentisi olan 187 milyon TL’nin oldukça altında gerçekleşti. Yılın tamamında FAVÖK marjının %16 olması bekleniyor. Şirketin Mart sonu itibariyle 1 milyar TL net borç pozisyonu bulunuyor. Operasyonel gerilemeden dolayı piyasanın sonuçlara olumsuz tepki vereceğini düşünüyoruz.

Şeker Yatırım – Kardemir KRDMD Hisse Analiz 1Ç19 – 10.05.2019

KRDMD: Beklentilerin üzerinde operasyonel performans ve net karlılık… Kardemir, 1Ç19’da büyük ölçüde 99mn TL tutarında ertelenmiş vergi geliri kaydetmiş olması nedeniyle, piyasa ortalama beklentisi olan 28mn TL net zararın ve -35mn TL olan tahminimizin oldukça üzerinde, yıllık %71 ve bir önceki çeyreğe göre %79 azalışla, 67.6mn TL tutarında net kar açıklamıştır. Kardemir’in satış gelirleri yıllık %27 oranında artışla, 4Ç18’e benzer seviyede, ve 1,593mn TL olan tahminimize yakın olarak 1,636mn TL olarak gerçekleşmiştir. Şirket’in satış gelirleri, bu dönemde tahminimizce beklentilerin üzerinde bir satış hacmi performansı göstermiş olması nedeniyle, 1,525mn TL olan piyasa ortalama tahmininin üzerinde gerçekleşmiştir.

Kardemir’in 1Ç19 FAVÖK’ü yıllık %45.7 ve bir önceki çeyreğe göre %49.0 oranında azalmış, ancak piyasa ortalama beklentisi olan 187mn TL’nin ve tahminimiz 186mn TL’nin üzerinde, 203mn TL olarak gerçekleşmiştir. Şirket’in FAVÖK marjı, yılık bazda 16.6 y.p., bir önceki çeyreğe göre 12.0 y.p. daralarak %12.4 olarak gerçekleşmiştir. Kardemir’in, bu dönemde ağrılıkla bilançosundaki ABD doları ve Euro cinsinden açık pozisyonuna bağlı kur farkı giderlerimden oluşan 115mn TL tutarında net finansman gideri oluşmuştur. Ancak, Şirket’in 99mn TL tutarında ertelenmiş vergi geliri kaydetmiş olmasıyla net karı 67.6mn TL’ye ulaşmıştır. Kardemir’in net borcu 1Ç19 sonunda 1.5 mlyr TL’ye gerilemiştir (2018 sonu 1.7mlyr TL). Açıklanan sonuçlar, Şirket payları performansı üzerinde olumlu etkili olabilecektir.

Kardemir D payları için 3.00 TL 12 aylık hedef fiyatımızı ve “AL” tavsiyemizi sürdürmekteyiz. Tahminlerimizi hafif güncelleyerek, Şirket’in D Grubu payları için 12 aylık 3.00 TL olan hedef fiyatımızı teyit etmekteyiz. KRDMD payları, esas itibariyle 3Ç18’den sonra iç talebin belirgin daralma göstermiş olması ve dünya çelik fiyatlarının gerilemesi nedenleriyle son 8 ayda %51 gerileyerek BIST100’ün %49 altında performans göstermişlerdir. Ancak Şirket’in 1Ç19 sonuçları, 1Ç19’da Türkiye uzun çelik tüketiminin %50 oranında daralmış olmasına rağmen, Kardemir’in aynı dönemde satış hacmini yıllık bazda %4.9 oranında arttırabilmiş olduğunu göstermiştir.

Dünya çelik ve hammadde fiyatlarındaki trendlere bağlı olarak her ne kadar Şirket’in yakın dönem faaliyet karlılığının oldukça kuvvetli bir yıl olan 2018’in altında seyredeceğini beklememize rağmen, kısa-orta dönemde sıvı çelik üretim kapasitesini 3.5mn ton’a çıkarabilecek yatırım planları, hammaddesinin büyük bir kısmını yurt içi kaynaklardan görece olarak daha uygun fiyatlar ile temin edebiliyor olması, satış miksi içerisinde katma değerli ürünlerinin payının artması ve orta dönemde Kilyos Limanı’nın açılabilecek olmasından olumlu etkilenebileceği nedenleriyle, D Grubu payları üzerindeki “AL” tavsiyemizi sürdürmekteyiz. KRDMD payları, tahminlerimize göre hâlihazırda 2019T 3.5x FD/FAVÖK çarpanıyla, yurt dışı benzerlerinin medyanı olan 5.9x’a göre iskontolu işlem görmektedirler.

Vakıf Yatırım – Kardemir KRDMD Hisse Analiz 1Ç19 – 10.05.2019

Kardemir (KRDMD) 1Ç19 Finansal Sonuçları: Net kar beklentinin üzerinde (=) Kardemir yılın ilk çeyreğini operasyonel tarafta beklentilerden daha bir performans ile tamamladı. Kaydedilen 99 mn TL’lik ertelenmiş vergi gelirine bağlı olarak, hem bizim 5 mn TL net zarar hem de Research Turkey ortalama net zarar beklentisi olan 28 mn TL’nin üzerinde, 67,6 mn TL net kar açıkladı. Yılbaşından bugüne kadar ise şirket hisseleri endekse paralel bir getiri performansı sergiledi. Ürün fiyatları üzerindeki baskının devam ediyor olmasını ve iç piyasadaki talep koşullarını göz önüne aldığımızda açıklanan verilerin hisse performansına sınırlı pozitif etki yapacağını, kısa vadede şirket hisselerinin performansının endekse paralel bir seyir izleyeceği görüşündeyiz. Kardemir için hisse başı fiyat hedefimiz 3,25 TL, kısa vadeli önerimiz Endekse Paralel Getiri, uzun vadeli önerimizi ise AL olarak devam etmektedir.

Ak Yatırım – Kardemir KRDMD Hisse Analiz 1Ç19 – 10.05.2019

Kardemir 1Ç19 da 68 milyon TL net kar açıkladı; ortalama piyasa beklentisi olan 28 milyon TL net zarar ve Ak Yatırım beklentisi olan 30 milyon TL net zarardan daha iyi. Ancak bu sapma şirketin kaydettiği 99 milyon TL net kar rakamından kaynaklandı. Şirket 31 milyon TL vergi öncesi zarar açıkladı bu da bizim beklentimiz olan 30 milyon TL rakamına paralel. 1Ç19 ciro yıllık %27 büyüme ile 1 milyar 636 milyon TL olarak gerçekleşti ve beklentilere paralel. Satış hacminde %5 büyüme yaşanmasına rağmen satış fiyatlarında dolar bazında ciddi düşüşler gördü: kütük fiyatı %19 daraldı. 1Ç19 FAVÖK marjı %12,4 ile 1Ç18 deki %29,1’in çok altında gerçekleşti. Beklenenden iyi gelen net karla piyasa olumlu tepki verebilir. Ancak sektördeki genel olumsuz trend ile bu ivmenin sınırlı kalacağını düşünüyoruz. İleriye dönük biraz toparlanma bekliyoruz ancak görüşümüz biraz daha olumsuza döndü. 2019 tüm yıl FAVÖK marjı beklentimizi %22’den %15’e çektik. Böylece 12 aylık hedef fiyatımız hisse başına 3,25 TL’den 2,90 TL’ye indi. Önerimizi Nötr olarak koruyoruz.

Oyak Yatırım – Kardemir KRDMD Hisse Analiz 1Ç19 – 10.05.2019

Kardemir 1Ç19’da piyasa beklentilerinin üzerinde 67.6mn TL net kar açıkladı (Piyasa Bekl: 28mn TL zarar; OYAK Bekl: 12mn TL zarar). Beklentilerin üzerinde gelen net kar büyük ölçüde yatırım teşvik tutarına ilişkin düzeltme sebebiyle kaydedilen 99mn TL tutarında ertelenmiş vergi gelirinden kaynaklanmaktadır (4Ç18: 286mn TL ertelenmiş vergi gideri, 1Ç18: 26mn TL ertelenmiş vergi gideri). Açıklanan net kar rakamı geçen yılın aynı dönemine göre %71 aşağıdadır ve bir önceki çeyrek rakamının %79 altındadır. Şirketin satış gelirleri 1Ç19’da güçlü satış hacmi ve TL’deki değer kaybının olumlu etkisiyle yıllık bazda %27 artarak 1,636mn TL olmuştur (Piyasa Bekl: 1,525n TL; OYAK Bekl: 1,390mn TL).

Diğer taraftan ürün fiyatı ve hammadde makasındaki düşüş sebebiyle FAVÖK rakamı 1Ç19’da geçen yılın aynı dönemine göre %46 düşüşle 203mn TL olarak gerçekleşirken (Piyasa Bekl: 188mn TL; OYAK Bekl: 181mn TL) çeyreksel bazda ise %49 gerileme göstermiştir. 1Ç19’da ton başına FAVÖK performansı 57 dolar olarak gerçekleşirken bir önceki çeyreğe göre 71 dolar düşmüştür. FAVÖK marjı ise geçen yılın aynı dönemine göre 16.6 puan daralma göstererek %12.4 olmuştur. Şirketin Net Borcu 1,513mn TL olarak gerçekleşirken, Net Borç/FAVÖK çarpanı ise 0.9x olmuştur (4ç18: 1.0x). Beklentilerin üzerinde gerçekleşen net kar bugün hisse performansı üzerinde olumlu etki yaratabilir. Kardemir D tipi hisse için 2.70 TL olan hedef fiyatımızı ve Endekse Paralel Getiri tavsiyemizi sürdürüyoruz.

Tacirler Yatırım – Kardemir KRDMD Hisse Analiz 1Ç19 – 10.05.2019

Kardemir – 1Ç19 sonuçlarını 67.6 milyon TL net kar ile açıkladı. 1Ç19 sonuçlarına yönelik olarak 27.5 milyon TL olan piyasa zarar beklentisi bulunmaktadır. Açıklanan net kar rakamı, yıllık bazda yüzde %71 azalırken, çeyreksel bazda ise, yüzde %79 azaldı. Net satışlar 1,636 milyon TL olarak açıklandı ve geçen senenin aynı dönemine göre yüzde %27 arttı. Açıklanan net satış rakamı piyasa beklentisi olan 1,525 milyon TL’nin %7 üzerinde gerçekleşti. Şirket, 1Ç19’de 203 milyon TL FAVÖK açıkladı ve bu rakam geçen senenin aynı dönemine göre yüzde %46 gerileme gösterdi. Açıklanan FAVÖK rakamı piyasa beklentisi olan 187 milyon TL’nin %8 üzerinde gerçekleşti. FAVÖK marjı ise, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre 1663 baz puan azalarak %12.4 oldu.

Detaylarına baktığımızda, şirketin brüt marjı, yıllık bazda, 1723 baz puan azaldı ve %10.5 olarak gerçekleşti. Faaliyet giderleri/satışlar rasyosu ise, yıllık bazda, 33 baz puan azaldı ve %1.3 olarak gerçekleşti. Pazarlama giderleri, yıllık bazda, %49 azaldı. Genel yönetim giderleri ise, yıllık bazda, %45 arttı. Şirketin net borcu çeyreksel bazda yüzde %11 azalarak 1,513 milyon TL olarak gerçekleşti.Net borç/FAVÖK rasyosu 0.9 olarak gerçekleşmiş olup, net borç/özsermaye rasyosu 0.4 olarak kaydedilmiştir. Net işletme sermayesi ise 715 milyon TL (1Ç18: -573 milyon TL ve 4Ç18: 1,020 milyon TL) olarak gerçekleşirken, net işletme sermayesinin satışlara oranı %12.1 (1Ç18: -%13.0 ve 4Ç18: 18.3%) olarak kaydedildi. En son kapanış fiyatına göre, şirket 3.7 F/K çarpanından ve 2.4 FD/FAVÖK çarpanından işlem görmektedir.

 

Şeker Yatırım – Kardemir KRDMD Hisse Haber Yorum – 17.04.2019

Temettü: Kardemir (KRDMD) 2018 yılı net dağıtılabilir karından dağıtmayı planladığı kar paylarını, 2019 yılında 26 Haziran 2019 ve 27 Kasım 2019 tarihlerinde pay başına her biri brüt nakit 0.1315789 TL olmak üzere iki eşit taksitte dağıtmayı planladığını bildirmiştir. KRDMD payları için toplam %11.1 oranında kar payı verimi hesaplamakta ve dağıtılacak kar paylarının Şirket payları performansını destekleyebileceğini düşünmekteyiz.

Kardemir (KRDMD) MKK kayıtlarına göre, Sn. Birol Mutlu’nun Kardemir sermayesindeki payı 16 Nisan 2019’da %5.21’den %4.99’a gerilemiştir.

Oyak Yatırım – Kardemir KRDMD Hisse Haber Yorum – 09.04.2019

Kardemir yeni fiyat listesini açıkladı. 12-32mm nervüllü çelik fiyatları 28 Mart tarihindeki bir önceki fiyata göre 70 TL (%3) artış göstererek 2,826 TL oldu. Profil, kangal ve düz yuvarlak fiyatlarında da bir önceki listeye göre TL bazında %3’lüK artış söz konusu. Hesaplamalarimiza göre, USD bazında ise fiyatlar da değişiklik olmamıştır. Nötr.

Oyak Yatırım – Kardemir KRDMD Hisse Haber Yorum – 01.04.2019

Kardemir (KRDMD) yeni açıklamış olduğu fiyat listesinde, düz yuvarlak ürün fiyatlarını bir önceki fiyat listesine göre yaklaşık olarak %4 oranında arttırmıştır. Profil ve kangal fiyatları da TL bazında sırasıyla %4.5 ve %4 oranları civarında arttırılmıştır. Kardemir’in fiyat ayarlamaları, çelik fiyatlarının genel seyrini ve TL’nin ABD doları karşısındaki değerinin seyrini yansıtmaktadır. Fiyat artışları, Şirket payları kısa dönem performansı üzerinde hafif olumlu etkili olabilecektir.

Kardemir, bazı ürün fiyatlarını yeniden belirledi – 29.03.2019

Şeker Yatırım – Kardemir KRDMD Hisse Haber Yorum – 29.03.2019

Kardemir (KRDMD), üretim kapasitesini 3.5mn ton’a ulaştıracak yatırımlardan biri olan 4. Sürekli Döküm Makinesi İnşaatı çalışmalarına başlamıştır. Temel inşaatı başlayan döküm makinesinin, yılsonunda devreye alınması planlanmaktadır. Kardemir’in üretim kapasitesini 3.5mn ton’a ulaştıracak yatırımlarının gelişimi ile ilgili haberler, Şirket paylarını adil değerlerine ulaşmasını sağlayacak yönde olumlu etkileyebilecektir.