Ana sayfa fd/favök nedi...

  fd/favök nedir, nasıl hesaplanır? Ne gösterir?

  Soru ListesiCategory: Finansal bilgilerfd/favök nedir, nasıl hesaplanır? Ne gösterir?
  1 Answers
  Kanal Finans Staff answered 11 ay ago

  EV/EBITDA veya FD/FAVÖK nedir, nasıl hesaplanır?

  Amortismanın nasıl ayrılacağı, vergi miktarı ve vergi teşvikleri gibi konular da kanun koyucu tarafından belirlenmekte ve şirket yönetiminin kontrolü dışında olmaktadır.

  Özellikle yabancı yatırımcılar FAVÖK miktarına dikkat etmekte ve EV/EBITDA yani firma değeri bölü favök oranına odaklanmaktadır. Firma değeri halka açık bir firmanın tamamına sahip olmak için ödenmesi gereken farazi miktardır. Firma değeri şirketin piyasa değeri ve net borcunun toplanmasıyla bulunmaktadır. Şirketin borcu olmaması durumunda net borç hesabı toplam borç – nakit olduğu için firma değeri piyasa değeri – nakit olarak hesaplanır.

  Firma Değeri / FAVÖK oranı benzer şirketlerle karşılaştırmada kullanılır. Hatta bu sayede başka ülkelerdeki benzer iş kollarında faaliyet gösteren şirketleri de Türk şirketleriyle karşılaştırmak mümkün olmaktadır. Benzer şirketler arasında daha düşük orana sahip olan bir şirket fiyat olarak daha cazip olmaktadır. Yurtdışı benzerlerine göre iskontolu olan hisseler yabancı yatırımcılar için daha cazip olmaktadır. Siz de Yurtdışı Benzerlerinin Çarpanlarına Göre En Ucuz Hisseleri bulmak için ilgili sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.