Ana Sayfa Raporlar Hisse Yorumları Turcas TRCAS ...

Turcas TRCAS Hisse Analiz ve Yorumları

Turcas Petrol TRCAS hisse senedi ile ilgili tüm güncel analiz, haber, rapor ve yorumları aşağıda bulabilirsiniz. Kurum ve uzmanların TRCAS ile ilgili çıkmış tüm hisse analiz ve yorumlarını, hisseye ait haber,veri ve raporları bu sayfadan takip edebilirsiniz.

Tacirler Yatırım – Turcas Hisse Analiz 3Ç20 – 10.11.2020

Turcas Petrol, 3Ç20 sonuçlarını 46.3 milyon TL zarar ile açıkladı. Şirket geçen yılın aynı döneminde, 45.3 milyon TL net kar açıklamıştı. Şirketin net borcu çeyreksel bazda yüzde %13 artarak 803 milyon TL olarak gerçekleşti. Net borç/FAVÖK rasyosu 44.7 olarak gerçekleşmiş olup, net borç/özsermaye rasyosu 2.7 olarak kaydedilmiştir.

 

Turcas, Rekabet Kurumu tarafından Shell & Turcas Petrol’e Tebliğ Eden Para Cezası Hakkında Açıklamada Bulundu – 21.09.2020

Şirketimiz tarafından 26 Eylül 2018 ve 13 Mart 2020 tarihlerinde yayınlanan Özel Durum Açıklamaları’nda belirtildiği üzere, Rekabet Kurumu tarafından yapılan ön incelemeler kapsamında, bazı dağıtım şirketleri ile birlikte %30 oranında payına sahip olduğumuz iştirakimiz Shell & Turcas Petrol A.Ş. (STAŞ) hakkında 4054 sayılı Kanun’un 4. maddesinin ihlaline ilişkin soruşturma başlatılmış ve STAŞ’a bir önceki yıl cirosunun %1’ine tekabül eden 348.154.458, 54 TL tutarında idari para cezası verilmişti.

Rekabet Kurumu’nun gerekçeli kararının STAŞ’a tebliğ edildiği bilgisi Şirketimize ulaşmıştır. Shell & Turcas, faaliyetlerini her zaman kanunlara, düzenlemelere ve anlaşmalarına uygun olarak sürdürmekte olup, Şirketin aleyhine gerekçeli kararda belirtilen açıklamaları kabul etmemektedir. Bu kapsamda, 60 gün içinde %25 oranındaki erken ödeme indiriminden yararlanmak amacıyla bahsi geçen cezanın %75’inin (261.115.843,91 TL) ödenmesi ve/veya yasal süresi içerisinde hukuki yollara başvurulması STAŞ tarafından değerlendirilmektedir.

Tacirler Yatırım – Turcas TRCAS Hisse Analiz 2Ç20 – 20.08.2020

Turcas Petrol – 2Ç20 sonuçlarını 46.8 milyon TL zarar ile açıkladı. Şirket geçen yılın aynı döneminde, 4.9 milyon TL net kar açıklamıştı. Şirketin net borcu çeyreksel bazda yüzde %9 artarak 710 milyon TL olarak gerçekleşti. Net borç/FAVÖK rasyosu 76.5 olarak gerçekleşmiş olup, net borç/özsermaye rasyosu 1.9 olarak kaydedilmiştir.

 

Tacirler Yatırım – Turcas TRCAS Hisse Analiz 1Ç20 – 10.06.2020

1Ç20 sonuçlarını 90.6 milyon TL zarar ile açıkladı. Şirket geçen yılın aynı döneminde de 21.1 milyon TL zarar açıklamıştı. Net satışlar 13 milyon TL olarak açıklandı ve geçen senenin aynı dönemine göre yüzde %8 azaldı. Şirket, 1Ç20’de 06 milyon TL FAVÖK açıkladı ve bu rakam geçen senenin aynı dönemine göre yüzde %14 azalış gösterdi. FAVÖK marjı ise, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre 318 baz puan azalarak %41.3 oldu. Şirket 1Ç20’de 72.6 milyon TL iştiraklerden gider kaydetti. Bu giderin detaylarına baktığımızda, 6.9 milyon TL’lik kısmının RWE & Turcas’tan ve 65.7 milyon TL’lik kısmının Shell & Turcas Petrol’den kaydedildiğini görüyoruz. Şirketin net borcu çeyreksel bazda yüzde %7 artarak 653 milyon TL olarak gerçekleşti. Net borç/FAVÖK rasyosu 59.7 olarak gerçekleşmiş olup, net borç/özsermaye rasyosu 1.6 olarak kaydedilmiştir.

 

Turcas Petrol TRCAS Koronavirüs (COVID-19) salgını sebebiyle alınan önlemler hakkında açıklama yaptı – 24.03.2020

Koronavirüs (COVID-19) salgını sebebiyle, 20 Mart 2020 tarihinden itibaren Genel Müdürlüğümüzde, iş akışlarımızdaki aksaklıkları minimize edecek şekilde, uzaktan çalışma düzenine geçilmistir.

Petrol ve enerji sektörlerine odaklı bir yatırım şirketi olan Turcas Petrol A.Ş. (“Turcas”) 3 ana iş kolunda, iştirakleri ve bağlı ortaklığı vasıtasıyla, faaliyet göstermektedir:

1) Paylarına %30 oranında sahip olduğumuz akaryakıt dağıtımı ve madeni yağlar sektöründeki iştirakimiz Shell & Turcas Petrol A.Ş. (“Shell & Turcas”) bu süreçte müşterilerinin, iş ortaklarının ve çalışanlarının sağlığı ve güvenliği ile ürünlerinin kesintisiz ikmalini sağlamayı öncelik olarak belirlemiştir. Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı başta olmak üzere ilgili tüm Bakanlıkların yayınladığı bilgilendirmeleri, düzenlemeleri ve uyarıları eksiksiz takip etmekte, en üst düzeyde hayata geçirmektedir.

Bu kapsamda; Genel Müdürlük ve üretim tesislerindeki operasyonlarında çalışanlara farkındalık eğitimleri verilmiştir. Ortak kullanım alanlarının sürekli dezenfektasyonu, seyahat ve toplantı çalışmalarının yeniden düzenlenmesi gibi tedbirler titizlikle hayata geçirilmiştir. Farklı iş kollarında müşterilere sunulan akaryakıt, LPG, doğalgaz, madeniyağ ve petrokimya ürünlerinin temininde farklı senaryolarda herhangi bir aksaklık olmaması için iş devamlılık planları hazırlanmış ve mümkün olanlar test edilmiştir. Akaryakıt istasyonlarını içeren saha operasyonları dahilinde ise işortakları, istasyon çalışanları ve istasyonlara gelen misafirlerin sağlığına ilişkin de bir dizi önlemler alınmış olup, istasyon yönetimlerine bildirilmiştir. Bu kapsamda istasyonlarımızda dezenfektasyon çalışmaları gerçekleştirilirken, koronavirüse ilişkin bilgilendirici afişler konumlandırılmıştır. İstasyon yönetimlerine, gerekli hijyen ürünleri anlamında da yönlendirmeler yapılmıştır.

Shell&Turcas süreci ve yeni düzenlemeleri yakından takip etmekte ve gelişmelere göre ek önlem paketlerini de hızlıca hayata geçirmek üzere hazırdır.

2) Paylarına %30 oranında sahip olduğumuz konvansiyonel elektrik üretimi sektöründeki iştirakimiz RWE & Turcas Güney Elektrik Üretim A.Ş. (“RWE & Turcas”) merkez ofisinde uzaktan çalışma düzenine geçmiştir. Sağlık Bakanlığımızın belirlediği gerekli sağlık, hijyen, çalışan güvenliği, emniyet, çevresel ve benzeri tedbirleri almak suretiyle Denizli’de bulunan 800 MW Kurulu gücündeki Doğalgaz Kombine Çevrim Elektrik Santralinde elektrik üretim faaliyetlerine an itibariyle devam etmektedir.

3) Paylarının tamamına sahip olduğumuz yenilenebilir elektrik üretimi sektöründeki iştirakimiz Turcas Kuyucak Jeotermal Elektrik Üretim A.Ş. (“Turas Kuyucak”) merkez ofisinde uzaktan çalışma düzenine geçmiştir. Sağlık Bakanlığımızın belirlediği gerekli sağlık, hijyen, çalışan güvenliği, emniyet, çevresel ve benzeri tedbirleri almak suretiyle Aydın’da bulunan 18 MW Kurulu gücündeki Jeotermal Enerji Santralinde elektrik üretim faaliyetlerine an itibariyle devam etmektedir.

Konuyla ilgili gelişmeler olması durumunda kamuoyuyla paylaşılacaktır.

 

Oyak Yatırım – Turcas TRCAS Hisse Haber Yorum – 16.03.2020

Turcas’ın %30 iştiraki Shell-Turcas Petrol’e rekabeti ihlal ettiği gerekçesiyle Rekabet Kurumu tarafından 348mn TL ceza kesildi. Turcas %30 payı için 104mn TL ödeyeceği için gelişmeyi 493mn TL’lik piyasa değeri ve 2019 sonu itibarı ile 612mn TL net borcu olan şirket açısından negatif olarak değerlendiriyoruz.

Tacirler Yatırım – Turcas TRCAS Hisse Haber – 16.03.2020

Turcas Petrol – Şirket tarafından 26 Eylül 2018 tarihinde yayınlanan Özel Durum Açıklaması’nda belirtildiği üzere, Rekabet Kurumu tarafından yapılan ön incelemeler kapsamında, bazı dağıtım şirketleri ile birlikte %30 oranında payına sahip olduğu iştiraki Shell & Turcas Petrol A.Ş. (STAŞ) hakkında 4054 sayılı Kanun’un 4. maddesinin ihlaline ilişkin soruşturma başlatılmıştı. Bahsi geçen soruşturma kapsamında, Rekabet Kurumu tarafından STAŞ’a 348 milyon TL tutarında idari para cezası verildiği bilgisi Turcas Petrol’e ulaşmıştır.

 

Tacirler Yatırım – Turcas TRCAS Hisse Analiz 4Ç19 – 11.03.2020

Turcas Petrol, 4Ç19 sonuçlarını 57.8 milyon TL zarar ile açıkladı. Şirket geçen yılın aynı döneminde, 50.9 milyon TL net kar açıklamıştı. Net satışlar 12 milyon TL olarak açıklandı ve geçen senenin aynı dönemine göre yüzde %14 azaldı. Şirket, 4Ç19’de 4 milyon TL FAVÖK açıkladı ve bu rakam geçen senenin aynı dönemine göre yüzde %29 azalış gösterdi. FAVÖK marjı ise, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre 704 baz puan azalarak %32.5 oldu. Şirketin net borcu çeyreksel bazda yüzde %8 artarak 612 milyon TL olarak gerçekleşti. Net borç/FAVÖK rasyosu 51.5 olarak gerçekleşmiş olup, net borç/özsermaye rasyosu 1.2 olarak kaydedilmiştir.

Ziraat Yatırım – Turcas TRCAS Hisse Analiz 4Ç19 – 11.03.2020

Turcas Petrol (TRCAS, Sınırlı Negatif): Şirket 2019 yılının son çeyreğinde 57,8mn TL ana ortaklık net dönem zararı kaydetmiştir. Şirket bir önceki yılın aynı döneminde 50,9mn TL ana ortaklık net dönem karı kaydetmişti. Satış gelirleri son çeyrekte bir önceki yılın aynı dönemine göre %14,1 oranında azalan Şirket’in brüt karı ise %9 oranında azalarak 6,6mn TL olarak gerçekleşmiştir. 5,6mn TL’lik genel yönetim giderleri ve diğer faaliyetlerden 2mn TL’lik giderin ardından 1,1mn TL faaliyet zararı oluşmuştur. Şirket yatırım faaliyetlerinden 3,8mn TL gelir kaydederken iştiraklerden ise 24,2mn TL gider kaydedilmiştir. Finansman tarafında ise 4Ç2018’deki 106,8mn TL’lik gelire karşın 4Ç2019’da 40mn TL gider kaydedilmiş ve bu durum şirketin bir önceki yılın son çeyreğindeki kardan 2019 yılı son çeyreğinde net dönem zararına geçmesinde ana etken olmuştur. Böylece şirket 4Ç2019’da 57,8mn TL net dönem zararı kaydetmiştir. Son çeyrek zararıyla birlikte, Turcas 2019 yılını 28,7mn TL ana ortaklık net dönem zararıyla kapamıştır. Şirket bir önceki yıl 127,5mn TL ana ortaklık net dönem zararı kaydetmişti.

 

Tacirler Yatırım – Turcas TRCAS Hisse Yorum – 20.12.2019

Dün Turcas Petrol tarafından düzenlenen ve üst düzey yöneticilerin katıldığı analist toplantısına katıldık. Toplantının dört ana başlıkta özetleyebiliriz.

1) Hava koşullarının önceki yıllara göre daha az yağışlı geçmesi ve Şubat ayına kadar önemli bir yağış beklenmemesine bağlı olarak, hidroelektrik santrallerinde üretimin geçen yıllara göre daha az olmasına neden olacak. Ayrıca, yaklaşık 7,000 MW kapasiteye sahip kömür santrallerinin sülfür filtrelerinin takılmasının kademeli olarak gerçekleşmesi ve de bu santraller içinde yaklaşık 2,500 MW kapasiteye sahip kömür santrallerinde 2020 yılı içerisinde hiç üretim yapılmayacak olması sonucu, doğalgaz santrallerinde üretimin daha fazla olması beklenmektedir. Bu durum Turcas’ın Denizli’de bulunan ve RWE ile ortak olduğu santralin performansını olumlu yönde etkilemesi beklenmektedir.

2) Turcas yönetimi, yeni YEKDEM detaylarının 2020 yılının ilk yarısında belli olmasını bekliyorlar. Yeni YEKDEM düzenlemesinde HES, RES, GES ve JES için ayrı fiyatlandırma mekanizması olmasını ve de eskiden olduğu gibi tek fiyat mekanizması olmayacağını düşünmektedir.

3) Borç azaltma (deleveraging) süreci devam ediyor. Denizli’de RWE ile ortak oldukları doğalgaz santralinde 2019 yılı sonunda 77 milyon Euro borç bulunurken, 2020’de 10,7 milyon EUR borç geri ödemesi yapacaklar. Aydın’da bulunan jeotermal santralinde ise 36 milyon EUR borç bulunmakta olup, 2029’a kadar her sene 3,6 milyon EUR borç geri ödemesi yapacaklar. Önümüzdeki 2-3 yıl içerisinde yeni büyük projelere başlamayacaklarını ifade ettiler.

4) 2020 yılında Jeotermal santrallerde mevcut kapasitenin maksimize edilmesi hedeflenmektedir. 8. Jeotermal kuyusu 2Ç20’de devreye girecektir. Aydın’da bulunan Kuyucak JES’te 2020 yılındaki FAVÖK miktarının 7-8 milyon ABD doları olması bekleniyor. Bu değer 2019 yılında yaklaşık 5,5 milyon ABD doları seviyesinde gerçekleşebilir. Kuyucak JES, Turcas Petrol finansallarına direkt konsolide edilmektedir.

 

Tacirler Yatırım – Turcas TRCAS Hisse Analiz 2Ç19 – 20.08.2019

Turcas Petrol – 2Ç19 sonuçlarını 4.9 milyon TL net kar ile açıkladı. Açıklanan net kar rakamı, yıllık bazda yüzde %19 artarken, şirket 1Ç19’de 21.1 milyon TL zarar açıklamıştı. Net satışlar 11 milyon TL olarak açıklandı ve geçen senenin aynı dönemine göre yüzde %21 geriledi. Şirket, 2Ç19’de 02 milyon TL FAVÖK açıkladı ve bu rakam geçen senenin aynı dönemine göre yüzde %72 gerileme gösterdi. FAVÖK marjı ise, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre 3362 baz puan azalarak %18.5 oldu. Şirketin net borcu çeyreksel bazda yüzde %3 azalarak 669 milyon TL olarak gerçekleşti. Net borç/FAVÖK rasyosu 39.1 olarak gerçekleşmiş olup, net borç/özsermaye rasyosu 1.3 olarak kaydedilmiştir.

Ziraat Yatırım – Turcas TRCAS Hisse Analiz 2Ç19 – 20.08.2019

Turcas Petrol (TRCAS, Nötr): Şirket 2019 yılının ikinci çeyreğinde 4,9mn TL ana ortaklık net dönem karı kaydetmiştir. Şirket bir önceki yılın aynı döneminde 4,2mn TL ana ortaklık net dönem karı kaydetmişti. Satış gelirleri ikinci çeyrekte bir önceki yılın aynı dönemine göre %20,6 oranında azalan Şirket’in brüt karı ise maliyetlerdeki artışın etkisiyle %44,4 oranında azalarak 5,98mn TL olarak gerçekleşmiştir. 6,6mn TL’lik genel yönetim giderleri ardından 1,5mn TL faaliyet zararı oluşurken, şirketin yatırım faaliyetlerinden gelirleri 20,8mn TL’den 7,6mn TL’ye inerken, iştiraklerden gelirleri de 34,5mn TL’den 18,5mn TL’ye gerilemiştir. Bunlara bağlı olarak finansman öncesi faaliyet karı %56,8 oranında azalarak 24,6mn TL’ye gerilerken, finansman giderleri 56,2mn TL’den 20,2mn TL’ye gerileyerek karlılığı desteklemiştir. İkinci çeyrek rakamıyla birlikte, ilk çeyrekteki zarar rakamının etkisiyle Turcas yılın ilk altı ayında 16,2mn TL ana ortaklık net dönem zararı kaydetmiştir. Şirket bir önceki yılın aynı döneminde 18,4mn TL ana ortaklık net dönem zararı kaydetmişti.

 

Vakıf Yatırım – Turcas TRCAS Hisse Haber – 21.02.2019

(=) Turcas Petrol (TRCAS): Almanya ve Çin Halk Cumhuriyeti’nde faaliyet gösteren ultrakapasitör enerji depolama teknolojisi firmalarından SPSCAP Europe GmbH ile Münhasır Distribütörlük Anlaşması imzaladı. Anlaşma kapsamında Turcas, SPSCAP tarafından geliştirilen ve üretilen ultra kapasitör teknolojilerinin Türkiye pazarında satışına ilişkin tek yetkili firma olarak faaliyet gösterecek.

 

Tacirler Yatırım – Turcas TRCAS Hisse Analiz 3Ç18 – 12.11.2018

Turcas Petrol – 3Ç18 sonuçlarını 159.9 milyon TL zarar ile açıkladı. Şirket geçen yılın aynı döneminde, 44.4 milyon TL net kar açıklamıştı.

 

Tacirler Yatırım – Turcas TRCAS Hisse Analiz 2Ç18 – 16.08.2018

Turcas – 2Ç18 sonuçlarını 4 milyon TL net kar ile açıkladı. Şirket geçen yılın aynı döneminde, 18 milyon TL net zarar açıklamıştı. Turcas Kuyucak jeotermal santralinin katkısı ile Turcas’ın FAVÖK’ü 7 milyon TL olarak açıklandı ve 2Ç17’de bu değer 4 milyon TL zarar idi. Şirketin net borcu çeyreksel bazda yüzde %43 büyüyerek 406 milyon TL olarak gerçekleşti.

Ziraat Yatırım – Turcas TRCAS Hisse Analiz 2Ç18 – 16.08.2018

Turcas Petrol (TRCAS, Sınırlı Pozitif): Şirket 2018 yılının ikinci çeyreğinde 4,2mn TL ana ortaklık net dönem karı açıklamış ve bir önceki yılın aynı döneminde kaydedilen 18,1mn TL’lik ana ortaklık net dönem zararına göre iyi bir görüntü sergilemiştir. Kara geçilmesinde yatırım faaliyetlerinden elde edilen gelirlerin 273bin TL’den 20,8mn TL’ye çıkması ile özkaynak yöntemiyle değerlenen yatırımlardan gelirlerin 2mn TL’den 34,6mn TL’ye çıkması ana etken olurken, finansman giderinin 10,3mn TL’den 56,2mn TL’ye yükselmesi ise karın daha yüksek gelmesini engellemiştir. İkinci çeyrek kar rakamına karşın ilk çeyrekteki zarar rakamının etkisiyle Şirket Ocak-Haziran dönemi 18,4mn TL ana ortaklık zararı açıklamıştır.

 

Deniz Yatırım – Turcas TRCAS Hisse Analiz 1Ç18 – 11.05.2018

Turcas’ın 1Ç18 net zararı tahminimizin altında gerçekleşti. Sezonsal olarak zayıf olan 1Ç18 net zarar 23 mln TL olarak gerçekleşti (1Ç17’de 2 mln TL net zarar). Net zarar rakamındaki artış kur farkına bağlı olarak net finansal giderlerdeki yükseliş oldu. Net zarar rakamı bizim beklentimizden düşük geldi. Ancak, geçtiğimiz yıla göre büyüyen zarar rakamı ilk etapta hisse üzerinde olumsuz bir etki yapabilir.

Tacirler Yatırım – Turcas TRCAS Hisse Analiz 1Ç18 – 11.05.2018

Turcas Petrol – 1Ç18 sonuçlarını 22.5 milyon TL zarar ile açıkladı. Şirket geçen yılın aynı döneminde de, 2.1 milyon TL zarar açıklamıştı

Ziraat Yatırım – Turcas TRCAS Hisse Analiz 1Ç18 – 11.05.2018

Turcas (TRCAS, Sınırlı Negatif): Şirket 2018 yılının ilk çeyreğinde 22,5mn TL ana ortaklık net dönem zararı kaydetmiş ve bir önceki yılın aynı döneminde kaydedilen 2,1mn TL’lik ana ortaklık net dönem zararına göre olumsuz bir görüntü sergilemiştir. Zarar kaydedilmesinde özkaynak yöntemiyle değerlenen yatırımlardan elde edilen gelirlerin 22,7mn TL’den 11,3mn TL’ye gerilemesi ve net finansman giderinin 1Ç2017’deki 18,2mn TL’den 1Ç2018’de 35,5mn TL’ye yükselmesi etkili olmuştur.

 

Vakıf Yatırım – Turcas TRCAS Hisse Haber – 03.05.2018

(+) Turcas Petrol (TRCAS): Daha önce Denizli il sınırları petrol arama için ruhsat başvurusu yapan şirket, Petrol İşleri Genel Müdürlüğü tarafından başvurunun kabul edildiğini açıkladı. İlgili süreçlerin ve yükümlülüklerin tamamlanması sonucu alınacak ruhsata göre arama faaliyetlerine başlayacağını açıklayan şirket, ilk aşamadaki yatırım tutarının, 5 yıllık süre zarfında ağırlıklı olarak sondaj çalışmalarında harcanmak üzere, asgari 2,7 mn $ seviyesinde öngörüldüğünü bildirdi.

 

Turcas Sermaye Azaltımı Açıklamasında Bulundu – 15.03.2018

Şirket Uhdesinde Bulunan Kendi Paylarımızın İtfası Suretiyle Sermaye Azaltımı Hakkında Açıklama: Şirketimizin 14.03.2018 tarih ve 2018/05 sayılı Yönetim Kurulu Kararı uyarınca;

i) Şirketimiz, şirket ödenmiş sermayesinin %5,36’sına tekabül eden 14.471.335,91 TL nominal bedelli 14.471.335,91 adet kendi hissesinin sahibi konumundadır. Söz konusu geri alınmış payların gelecekte ne şekilde değerlendirileceğine dair gerek hâlihazırdaki yatırımcılarımız gerekse de Şirketimiz’e yatırım yapmayı değerlendirebilecek potansiyel yatırımcılar nezdinde ortaya çıkabilecek belirsizliğin Şirketimiz paylarının fiyatı üzerindeki etkisini ortadan kaldırmak amacıyla; Mevzuata uygun şekilde geri alınan 14.471.335,91 TL nominal bedelli payların 14.400.000,00 TL’lik kısmının Sermaye Piyasası Kurulu’nun (“SPK”) II-22.1 sayılı Geri Alınan Paylar Tebliği’nin 19’uncu maddesinin dokuzuncu fıkrası uyarınca fon çıkışı gerektirmeyen sermaye azaltımı usullerine göre itfa edilerek; 270.000.000,00 TL olan güncel Şirket ödenmiş sermayesinin 255.600.000,00 TL’ye indirilmesine (“Sermaye Azaltım İşlemi”),

ii) Söz konusu Sermaye Azaltım İşlemi’nin SPK’nın 24.07.2014 tarih ve 23/759 sayılı karar İ-SPK.22.1 sayılı İlke Kararı uyarınca II-22.1 sayılı Geri Alınan Paylar Tebliği’nin 19. maddesinin 6, 9, 10 ve 11. fıkralarında öngörülen usule göre yapılmasına,

iii) Sermaye Azaltım İşlemi’ne ilişkin onay alınmak üzere SPK’nın VII-128.1 sayılı Pay Tebliği’nin “Fon çıkışı gerektirmeyen sermaye azaltımı” başlıklı 19. maddesinin 11. fıkrasının (c) bendi uyarınca Yönetim Kurulu tarafından hazırlanan Sermaye Azaltım Raporu ile birlikte SPK’ya başvurulmasına karar verilmiştir.

  1. iv) İlgili onayların alınması akabinde Sermaye Azaltım İşlemi, gerçekleştirilecek ilk Genel Kurul’un onayına sunulacaktır.

Yukarıda, üçüncü maddede belirtilen başvuru 14.03.2018 tarihinde SPK’ya yapılmıştır.

Sermaye Azaltım İşlemine konu paylar, işlem tamamlandıktan sonra tüm ortaklarımıza Şirketimiz’de sahip oldukları pay oranında itfa edilmiş olacaktır. Şirketimiz, söz konusu hisselerin itfası ile istikrarlı temettü dağıtım politikasına katkı sağlamayı hedeflemektedir.

Konuyla ilgili gelişmeler kamuoyu ile zamanında paylaşılacaktır.

Sermaye Azaltımı
Pay Grup Bilgileri
Mevcut Sermaye (TL)
Azaltılacak Sermaye Tutarı (TL)
Azaltılacak Sermaye Oranı (%)
A Grubu, TRCAS, TRATRCAS92E6
269.999.850
14.400.000
5,33333
B Grubu, İşlem Görmüyor, TRETRCS00019
112,5
 
 
C Grubu, İşlem Görmüyor, TRETRCS00027
37,5
 
 
 
Mevcut Sermaye (TL)
Azaltılacak Sermaye Tutarı (TL)
Azaltılacak Sermaye Oranı (%)
TOPLAM
270.000.000
14.400.000,000
5,33333

DENİZ YATIRIM – Turcas TRCAS Hisse Analiz 4Ç17- 13.03.2018

Turcas’ın 41 mln TL 4Ç17 net karı beklentilerimiz dahilinde gerçekleşti. Turcas’ın net karı geçtiğimiz yılın aynı dönemindeki 12 mln TL net zarara göre Shell Company ile ortak girişim sözleşmesinden doğan yönetim giderleri ödemesi ve yine Shell Company ile geçtiğimiz yıl yapılan imtiyazlı sözleşmede kaynaklanan gelirlerler sayesinde, euro’nun TL karşısında değer kaybından kaynaklanan kur farkı zararlarına rağmen, 41 mln TL’ye yükseldi. Bu rakam bizim 38 mln TL net kar beklentimiz ile uyumlu gerçekleşti (piyasa beklentisi yok). Net kar yıllık bazda ise 66 mln TL’ye ulaşmış oldu (2016 net karı 18 mln TL).

Sonuçlar bizim öngörülerimiz dahilinde gerçekleşmiş olmakla beraber, Şirket’in 14 Şubat’ta açıkladığı VUK bazlı dönem karı olan 142 mln TL’nin altında kaldığından hisse üzerinde bir miktar satış baskısı oluşabileceğini düşünüyoruz. Şirket için uzun vadeli olumlu görüşümüzü ise koruyoruz. Turcas’ın 2017 net karından 0.12 TL/hisse temettü ödemesini bekliyoruz. 2018 yılında ise, jeotermal yatırımının da getirdiği ilave kazanç ile temettünün 0.2 TL/hisse’ye yükselmesini öngörüyoruz.

ZİRAAT YATIRIM – Turcas TRCAS Hisse Analiz 4Ç17- 13.03.2018

Turcas Petrol (TRCAS, Pozitif): Şirket 4Ç2017’de 41,3mn TL ana ortaklık net dönem karı açıklamış ve bir önceki yılın aynı döneminde kaydedilen 12,1mn TL’lik ana ortaklık net dönem zararına göre iyi bir görüntü sergilemiştir. Son çeyrek yüksek kar rakamı ile birlikte şirketin 2017 yılı ana ortaklık net dönem karı 65,5mn TL’ye yükselmiştir.  Şirket 2016 yılında 18mn TL ana ortaklık net dönem karı kaydetmişti.

 

OYAK YATIRIM – Turcas TRCAS Hisse Haber Analiz – 15.02.2018

Turcas vergi bilançosunda 2017 için 142mn TL vergi öncesi kar açıkladı. Geçen sene aynı rakam 33mn TL’ydi. 9A17 UFRS net kar 24mn TL, 9A16 UFRS ise 30mn TL’ydi. Her ne kadar vergi bilançoları UFRS sonuçları açısından çok önemli bir gösterge olmasa da yine de şirketin 4. çeyrek UFRS sonuçlarının da çok güçlü geleceğini düşünüyoruz. Güçlü 4. Çeyrek performansının bu sene geçen senelerin aksine tamamen 4. Çeyreğe giren şirketin iştiraki Shell-Turcas’tan gelen temettü ve yönetim gelirlerinden kaynaklandığını düşünüyoruz. Şirket UFRS sonuçlarını 12 Mart’ta açıklayacak.

 

Rüzgar Enerjisi Santrali İhaleleri Sonucu Hakkında Açıklama Yaptı – 29.12.2017

Şirketimiz tarafından 26.12.2017 tarihinde yapılan Özel Durum Açıklaması’nda da belirtildiği üzere, Turcas Petrol A.Ş. olarak, Çanakkale 40MW, İzmir 21MW ve Balıkesir 35MW kurulu gücünde olması planlanan rüzgar enerjisi santrali projelerini gerçekleştirmek amacıyla TEİAŞ tarafından düzenlenen ihalelere katılım sağlanmıştır. İhaleler, Turcas Petrol A.Ş lehine sonuçlanmamıştır.

Turcas Petrol İhaleye Katılım Hakkında Tekrar Açıklama Yaptı – 27.12.2017

28 Nisan 2015 tarihli Özel Durum Açıklamamız’da da belirtildiği üzere, 27 Nisan 2015 tarihinde Balıkesir, Çanakkale, İzmir ve Tekirdağ illerinde olmak üzere 4 ayrı Rüzgar Enerjisi Yatırım projesine ilişkin Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’na (EPDK) ön lisans başvurularında bulunmuştuk.

Türkiye Elektrik İletim A.Ş. tarafından yayınlanan duyuru uyarınca, “Rüzgar veya Güneş Enerjisine Dayalı Üretim Tesisi Kurmak Üzere Yapılan Önlisans Başvurularına İlişkin Yarışma Yönetmeliği” kapsamında, Çanakkale, İzmir ve Balıkesir illerini kapsayan bölgeye ilişkin yarışma 28 ve 29 Aralık 2017 tarihlerinde saat 10.30’da gerçekleştirilecektir. Bu kapsamda, Turcas Petrol A.Ş. olarak, Çanakkale 40MW, İzmir 21MW ve Balıkesir 35MW kurulu gücünde olması planlanan rüzgar enerjisi santrali projesini gerçekleştirmek amacıyla bahsi geçen yarışmalara katılım sağlanacaktır.

 

Jeotermal Elektrik Üretim Santrali’nin Geçici Kabulü Hakkında Açıklama – 08.12.2017

30 Ekim 2017 tarihli Özel Durum Açıklamamız’da da belirtildiği üzere, Şirketimizin %92 oranındaki bağlı ortaklığı TKJ’nin Aydın İli, Kuyucak İlçesi’nde yer alan 18 MW kurulu güce sahip olacak Jeotermal Elektrik Üretim Santrali’nin Enerji Bakanlığı nezdindeki Geçici Kabul süreci 27.10.2017 tarihinde 10 MW için tamamlanmıştı.

Bahsi geçen Geçici Kabul süreci, 07.12.2017 tarihinde geriye kalan 8 MW için de tamamlanmış olup, tesisin 01.01.2018 tarihi itibarı ile ticari işletmeye girerek YEKDEM (Yenilenebilir Enerji Kaynakları Destekleme Mekanizması)’e katılması sağlanmıştır.

TKJ, 01.01.2018 tarihinden başlayarak 10 yıllık süre içerisinde, yerli ekipman kullanımı ek teşvikiyle birlikte üreteceği elektrik enerjisini YEKDEM kapsamında ilk 5 yıl boyunca 11,8 Dolar sent/kWh fiyat üzerinden, takip eden ikinci 5 yıllık dönemde ise 10,5 Dolar sent/kWh fiyat üzerinden satmaya hak kazanmıştır.

Öte yandan, Şirketimiz, TKJ yatırımında elde ettiği deneyim ile 2018 yılının başında Manisa’da bulunan 4.537 hektarlık jeotermal sahada sığ sondaj çalışmalarına başlamayı planlamaktadır.

Turcas Petrol A.Ş.- Turcas Enerji Holding A.Ş. Birleşme İşlemine İlişkin SPK Başvuru Sonucu – 21.11.2017

Bundan sonraki süreç adımı, birleşme işleminin İstanbul Ticaret Sicil Müdürlüğü tarafından tescil edilmesine ilişkin başvurunun yapılmasıdır. Birleşme işleminin tesciline ilişkin gelişmeler kamuoyu ile zamanında paylaşılacaktır.

Devralınan Şirket
Borsa’da İşlem Gören/Borsa’da İşlem Görmeyen
Pay Değişim Oranı
Ortaklarına Verilecek Pay Grubu
Ortaklarına Verilecek Payların Nevi
Turcas Enerji Holding A.Ş.
Borsa’da İşlem Görmeyen
     
 
Pay Grup Bilgileri
Mevcut Sermaye
Birleşme Nedeniyle Artırılacak Sermaye Tutarı (TL)
Azaltılacak Sermaye Tutarı (TL)
Ulaşılacak Sermaye
Birleşme Nedeniyle Verilecek Menkul Kıymet ISIN Bilgileri
A Grubu, TRCAS, TRATRCAS92E6
269.999.850
0
0
269.999.850
 
B Grubu, İşlem Görmüyor, TRETRCS00019
112,5
0
0
112,5
 
C Grubu, İşlem Görmüyor, TRETRCS00027
37,5
0
0
37,5
 
 
Mevcut Sermaye
Birleşme Nedeniyle Artırılacak Sermaye Tutarı (TL)
Azaltılacak Sermaye Tutarı (TL)
Ulaşılacak Sermaye
TOPLAM
270.000.000 TL
0 TL
0 TL
270.000.000 TL

DENİZ YATIRIM – Turcas TRCAS Hisse Analiz 3Ç17 – 10.11.2017

Turcas’in net karı ciddi artış gösterdi. Turcas’ın net karı 3Ç17’de 44 mln TL olarak gerçekleşti. Bir önceki çeyrekteki 18 mln TL’lik net zarara ve 3Ç16’daki 3 mln TL’lik kara göre 3Ç17 net karının artışında Shell&Turcas ve RWE&Turcas’ın artan karlılıklarına bağlı olarak 60 mln TL’lik özkaynak yöntemiyle değerlenen kar payı (3Ç16’da 15 mln TL) ve Shell ile Turcas arasında yapılan Ortak Girişim Sözleşmesi’nden kaynaklanan 24 mln TL’lik gelirin etkisi bulunmaktadır. 4Ç17’de Şirket Shell ile aralarındaki anlaşmadan kaynaklanan yıllık yönetim gelirini almayı planlamakta ve bunun sene sonu net karına olumlu yansımasını beklemektedir. Sonuçların hisse üzerinde olumlu etki yapmasını öngörüyoruz.

OYAK YATIRIM – Turcas TRCAS Hisse Analiz 3Ç17 – 10.11.2017

Turcas Yılın üçüncü çeyreğinde 44.4 milyon TL net kar açıklarken bu rakam önceki yıl aynı dönemdeki 2.8 milyon TL’lik net karının oldukça üzerinde gerçekleşmiş oldu. Petrol fiyatlarındaki artış şirketin iştiraki Shell & Turcas’ın karlılığını desteklerken bu şirketin net kara katkısı 55.1 milyon TL seviyesine ulaştı. RWE & Turcas ise artan elektrik fiyatlarından olumlu etkilenerek net kara 4.7 milyon TL katkı verdi.

TACİRLER YATIRIM – Turcas TRCAS Hisse Analiz 3Ç17 – 10.11.2017

Turcas- 3Ç17’de 44 milyon TL net kar açıkladı. Şirket geçen senenin aynı döneminde 3 milyon TL net kar ve 2Ç17’de ise 18 milyon TL net zarar açıklamıştı. Shell&Turcas ve RWE&Turcas’ın karlılığında gözlenen yüksek artış Turcas’in karını olumlu yönde etkilemiştir.

ZİRAAT YATIRIM – Turcas TRCAS Hisse Analiz 3Ç17 – 10.11.2017

Turcas Petrol (TRCAS, Pozitif): Turcas Petrol 2017 yılının üçüncü çeyreğinde 44,4mn TL ana ortaklık net dönem karı kaydetmiş ve bir önceki yılın aynı dönemindeki 2,8mn TL’lik ana ortaklık karına göre olumlu bir görüntü sergilemiştir. Yüksek kar kaydedilmesinde iştiraklerden STAŞ’ın (Shell & Turcas) 3.çeyrekte çok iyi performans kaydetmesine bağlı olarak özkaynak yöntemiyle değerlenen yatırımlardan gelirlerin 14,7mn TL’den 59,8mn TL’ye yükselmesi etkili olmuştur. Diğer taraftan net finansman giderlerinin 3Ç2016’daki 8,5mn TL’den 3Ç2017’de 17,2mn TL’ye yükselmesi karın daha yüksek gelmesini engellemiştir. Üçüncü çeyrek rakamlarıyla birlikte Şirket’in ilk dokuz ay ana ortaklık net dönem zararı 24,2mn TL olarak gerçekleşmiştir. Bir önceki yılın aynı döneminde şirket 30,1mn TL ana ortaklık net dönem karı kaydetmişti.

 

OYAK YATIRIM – Turcas TRCAS Hisse Haber Analiz – 31.10.2017

18MW’lık Kuyucak Jeotermal elektrik santralinin 10 MW’lık kısmının geçici kabulünün yapıldığını açıkladı. Kalan 8MW’lık kısmın ise yılsonuna kadar tamamlanması bekleniyor. Böylelikle şirket ilk 5 yıl için kWh başına 11.8 USDc ve ikinci beş yıl içinse kWh başına 10.5 USDc’den elektrik satmaya başlayacak. Hatırlanacağı gibi Turcas Kuyucak’ın %92’sine sahip bulunuyor. Bu yatırımın tamamlanmasının ardından ise şirket Manisa’da bulunan 4.537 hektarlık jeotermal sahada sığ sondaj çalışmalarına başlamayı planlandığını açıkladı. Kuyucak’ın tamamlanması ardından şirketin bu santralden yıllık ortalama 9.5 milyon dolar seviyesinde bir FAVÖK yazmaya başlayacak olmasını Turcas açısından olumlu olarak değerlendiriyoruz.

Turcas’tan Jeotermal Elektrik Üretim Santralinin Geçici Kabul İşlemleri Hakkında Açıklama – 30.10.2017

Şirketimizin %92 oranındaki bağlı ortaklığı TKJ’nin Aydın İli, Kuyucak İlçesi’nde yer alan 18 MW kurulu güce sahip olacak Jeotermal Elektrik Üretim Santrali’nin Enerji Bakanlığı nezdindeki Geçici Kabul süreci 27.10.2017 tarihinde 10 MW için tamamlanmış ve 2018 yılı itibarı ile YEKDEM (Yenilenebilir Enerji Kaynakları Destekleme Mekanizması)’na katılım için gerekli başvuru gerçekleştirilmiştir. Tesisin 2017 yılı sonuna kadar tüm üretim kuyuları devreye alınarak kurulu gücü büyüklüğü olan 18 MW ile YEKDEM’e katılması öngörülmektedir.

Böylelikle TKJ, 2017 yılı sonunda öngörülen ticari işletmeye geçiş tarihinden itibaren 10 yıllık süre içerisinde, yerli ekipman kullanımı ek teşvikiyle birlikte üreteceği elektrik enerjisini YEKDEM kapsamında ilk 5 yıl boyunca 11,8 Dolar sent/kWh fiyat üzerinden, takip eden ikinci 5 yıllık dönemde ise 10,5 Dolar sent/kWh fiyat üzerinden satmaya hak kazanacaktır.

Öte yandan, Şirketimiz TKJ yatırımında elde ettiği deneyim ile 2018 yılının başında Manisa’da bulunan 4.537 hektarlık jeotermal sahada sığ sondaj çalışmalarına başlaması planlanmaktadır.
Konu ile ilgili gelişmeler oldukça, kamuoyuna gerekli bilgilendirme yapılacaktır.

OYAK YATIRIM – Turcas TRCAS Hisse Haber Analiz – 20.09.2017

Turcas Petrol dün bir analist toplantısı gerçekleştirirken 2017 yılı beklentilerini de revize etti. Buna göre şirket beklentileri arasına Shell & Turcas’tan alacağı 8 milyon dolarlık imtiyazlı temettü eklenirken işletme bedeli geliri olarak 7.6 milyon dolar ve normal temettü geliri beklentisi olarak 60 mn TL korundu. Böylelikle şirketin 2017 yılında Shell & Turcas’dan alacağı toplam rakam 114 mn TL seviyesine ulaşmış olacak. RWE ve Turcas ile ilgili ise FAVÖK rakamının yılsonunda 28 milyon TL seviyesine ulaşması beklenirken (önceki 25 milyon TL) net borçluluğunun ise 219 milyon TL seviyesine (önceki 270mn TL) gelmesi bekleniyor. Kuyucak jeotermal elektrik yatırımı ile ilgili olarak ise son çeyrekte üretimin başlaması ve sonrasında yıllık 10 milyon dolar FAVÖK yaratması bekleniyor.

ZİRAAT YATIRIM – Turcas TRCAS Hisse Haber Analiz – 20.09.2017

Turcas Petrol (TRCAS, Nötr): Dün analist toplantısı gerçekleştiren Şirket, 2017 yılsonu beklentilerinde bazı değişiklikler yapmıştır. Buna göre gelir tablosu göstergelerinde RWE & Turcas’ta ortak borcuna tahakkuk edecek faiz geliri 13mn TL’den 10mn TL’ye indirilirken, Nakit akım göstergelerinde daha önce olmayan Shell & Turcas’tan elde edilecek imtiyazlı temettü ise 8mn dolar olarak güncellenmiştir. Ayrıca RWE & Turcas’ta ortak borcundan elde edilecek nakit faiz ve anapara ise 12mn TL’den 20mn TL’ye yükseltilmiştir. Yatırımlarla ilgili beklentilerde değişiklik yapılmazken, iştiraklerle ilgili beklentilerde RWE & Turcas’ta elde edilecek FAVÖK 25mn TL’den 28mn TL’ye yükseltilmiştir. Analist toplantısında ayrıca Shell & Turcas’tan yönetim ücretinin son çeyrekte geleceği belirtilirken, 18MW’lık Kuyucuk jeotermal elektrik santralinin de son çeyrekte faaliyete geçeceği belirtilmiştir.

 

TACİRLER YATIRIM – Turcas TRCAS Hisse Haber Analiz – 19.09.2017

Turcas Petrol – %100 oranındaki doğrudan bağlı ortaklığı Turcas Enerji Holding A.Ş.’nin Turcas Yenilenebilir Enerji Üretim A.Ş.’nin tüm aktif ve pasifleri ile birlikte bir kül halinde Turcas Enerji Holding A.Ş.’ye devrolunması suretiyle kolaylaştırılmış usülde birleşme işleminin gerçekleştirilmesine karar verildiğini duyurdu. Diğer yandan Turcas Petrol A.Ş.’nin %100 oranındaki doğrudan bağlı ortaklığı Turcas Enerji Holding A.Ş.’nin de tüm aktif ve pasifleri ile birlikte bir kül halinde Turcas Petrol AŞ’ye devrolunması suretiyle kolaylaştırılmış usülde birleşme işleminin gerçekleştirilmesine de karar verilmiştir

Her iki birleşme işleminin amacı, iştirak portföyünün daha etkin yönetimi, kaynak verimliliğinin artırılması sayesinde operasyonel giderlerin optimizasyonu ve etkin kur riski yönetimidir. Her iki şirket de zaten Turcas Petrol finansallarına konsolide edildiği için ve %100 sahip olunduğu için yapılacak işlemin Turcas Petrol değerlemesine etkisinin ihmal edilebilir boyutta olmasını bekliyoruz.

 

Turcas’tan Birleşme İşlemleri Hakkında Açıklama – 18.09.2017

Şirketimizin %100 oranındaki doğrudan bağlı ortaklığı Turcas Enerji Holding A.Ş.’nin 18 Eylül 2017 tarihli Yönetim Kurulu Kararı uyarınca, Turcas Enerji Holding A.Ş.’nin %100 oranındaki doğrudan bağlı ortaklığı Turcas Yenilenebilir Enerji Üretim A.Ş.’nin tüm aktif ve pasifleri ile birlikte bir kül halinde Turcas Enerji Holding A.Ş.’ye devrolunması suretiyle kolaylaştırılmış usülde birleşme işleminin gerçekleştirilmesine, bu amaçla Türk Ticaret Kanunu, Kurumlar Vergisi Kanunu ve ilgili diğer mevzuat uyarınca gerekli işlemlerin yapılmasına karar verilmiştir.

Öte yandan, Turcas Petrol A.Ş.’nin 18 Eylül 2017 tarihli Yönetim Kurulu Kararı uyarınca, %100 oranındaki doğrudan bağlı ortaklığımız Turcas Enerji Holding A.Ş.’nin tüm aktif ve pasifleri ile birlikte bir kül halinde Şirketimize devrolunması suretiyle kolaylaştırılmış usülde birleşme işleminin gerçekleştirilmesine, bu amaçla Türk Ticaret Kanunu, Kurumlar Vergisi Kanunu, Sermaye Piyasası Kanunu ve ilgili diğer mevzuat uyarınca gerekli işlemlerin yapılmasına karar verilmiştir. Bahsi geçen Turcas Petrol A.Ş. Turcas Enerji Holding A.Ş. birleşme işlemine, yukarıdaki paragrafta bahsi geçen Turcas Enerji Holding A.Ş. Turcas Yenilenebilir Enerji Üretim A.Ş. birleşme işleminin tamamlanması akabinde başlanacaktır.

Her iki birleşme işleminin amacı, iştirak portföyümüzün daha etkin yönetimi, kaynak verimliliğinin artırılması sayesinde operasyonel giderlerin optimizasyonu ve etkin kur riski yönetimidir.

Konu ile ilgili gelişmeler oldukça kamuoyu ile paylaşılacaktır.

DENİZ YATIRIM – Turcas TRCAS Hisse Haber Analiz  – 28.08.2017

Turcas ile Shell arasında Shell&Turcas’taki (STAŞ) ortaklıkları için yeni bir sözleşme imzalandı – olumlu. Turcas, Shell ile sırasıyla %30 ve %70 paylarının bulunduğu Shell&Turcas ile ilgili çeşitli stratejik alternatifler hakkında bir süredir yürütülen müzakerelerin sonuçlandığını açıkladı. Yeni anlaşmaya göre iki yıllık bir bekleme süresinden sonra, dilediği zaman Turcas’ın STAŞ’ta sahip olduğu %30 oranındaki hisselerini satın almak amacıyla sadece Shell tarafından başlatılabilecek STAŞ’ın adil piyasa değerini hesaplatma hakkı verildi. Böyle bir sürecin başlatılması durumunda, Turcas da Shell’in %70 payını satın almak için karşı teklif verebilecek ve açık artırma süreci başlamış olacak. Eğer taraflar arasında bir anlaşma sağlanamaz ise, süreç iki yıl daha gündeme gelmemek üzere sonlandırılacaktır. Shell’e verilen bu hak karşılığında, Turcas, STAŞ tarafından her yıl ödenecek toplam 8 mln $ (yaklaşık 27.6 mln TL) imtiyazlı temettü alma hakkı elde edecektir. Bu hak 2016 mali yılından itibaren geçerli olacak ve ilk ödeme 2017 yılı içinde yapılacaktır.

Indirgenmiş Temettü modeli ile, Turcas’ın aldığı hakların toplam değerinin yaklaşık 230 mln TL olduğunu hesaplıyoruz (Turcas’ın Cuma günü kapanış piyasa değeri 548 mln TL idi). Bu nedenle, haberin hisse üzerinde olumlu etki yapmasını bekliyoruz.

 

OYAK YATIRIM – Turcas TRCAS Hisse Haber Analiz  – 28.08.2017

Turcas Shell ile Mayıs 2015’den bu yana kendilerinin %30 iştiraki olan Shell & Turcas ile ilgili stratejik alternatifler hakkında bir müzakere süreci yürüttüğünü açıkladı. Bu görüşmeler neticesinde bazı anlaşmalara değişiklikler yapılmasına karar verildiği açıklandı. Buna göre (1) Shell’e, iki yıllık bir bekleme süresinden sonra, dilediği zaman Turcas’ın STAŞ’ta sahip olduğu %30 oranındaki hisselerini satın almak amacıyla STAŞ’ın adil piyasa değerini hesaplatma hakkı verilmiştir.

Bu süreç sadece Shell tarafından başlatılabilir. Eğer Shell hesaplanan adil piyasa değeri üzerinden Turcas’ın STAŞ’taki hisselerini satın almayı teklif ederse, Turcas’ın da hisselerini satmak yerine adil piyasa değerini yükselterek, Shell’in STAŞ’taki %70 hisselerini satın almayı teklif etme ve böylece bir açık arttırma sürecini başlatma hakkı bulunmaktadır. (2) Shell’e sağlanan yukarıdaki hak karşılığında, Shell de Turcas’a, STAŞ tarafından ihraç edilecek ve 2016 mali yılından itibaren dönem karlarından yararlanacak ve ilk ödeme 2017 yılında yapılacak şekilde her biri yılda USD 64.000 tutarında imtiyazlı temettü alma hakkı veren 125 adet intifa senedi verilmesini kabul etmiştir.

 

ZİRAAT YATIRIM – Turcas TRCAS Hisse Haber Analiz  – 28.08.2017

Turcas Petrol (TRCAS, Sınırlı Pozitif): Turcas Petrol A.Ş. (Turcas) ile The Shell Company of Turkey (Shell) arasında bir ortak girişim olan ve Turcas’ın %30 oranında hissedarı olduğu iştiraki Shell Turcas Petrol A.Ş. (STAŞ) ile ilgili çeşitli stratejik alternatifler hakkında bir süredir ortağı Shell ile yürütülen müzakereler sonuçlanmıştır.

Söz konusu müzakereler neticesinde Turcas ile Shell arasında STAŞ’a ilişkin çeşitli anlaşmaların değiştirilmesi kararlaştırılmış ve ilgili değişiklikler 25.08.2017 tarihinde imzalanmıştır.  Yapılan değişiklikler arasında aşağıdaki hususlar da bulunmaktadır: 1)Shell’e, iki yıllık bir bekleme süresinden sonra, dilediği zaman Turcas’ın STAŞ’ta sahip olduğu %30 oranındaki hisselerini satın almak amacıyla STAŞ’ın adil piyasa değerini hesaplatma hakkı verilmiştir. Bu süreç sadece Shell tarafından başlatılabilir ve Shell’in böyle bir süreci başlatma zorunluluğu yoktur.  Eğer Shell hesaplanan adil piyasa değeri üzerinden Turcas’ın STAŞ’taki hisselerini satın almayı teklif ederse, Turcas’ın da hisselerini satmak yerine adil piyasa değerini yükselterek, Shell’in STAŞ’taki %70 hisselerini satın almayı teklif etme ve böylece bir açık arttırma sürecini başlatma hakkı vardır.  Bu süreç boyunca her bir taraf ya diğer tarafın son teklifini kabul ederek hisselerini satar ya da yapılmış olan son teklifteki fiyatı yükselterek karşı tarafın hisselerini satın almak için yeni bir teklif sunar. Yukarıda belirtilen süreç, taraflardan birinin yapılmış olan bir teklifi kabul etmesinden önce herhangi bir anda Shell tarafından sonlandırılabilir. Bu durumda, o ana kadar yapılmış olan teklifler geçersiz sayılacak ve tarafların STAŞ’taki mevcut hissedarlıkları aynen devam edecektir.  Böyle bir durumda Shell’in yukarıda belirtilen süreci tekrar başlatabilmesi için yeni bir iki yıllık bekleme süresinin geçmesi gerekmektedir. 2) Shell’e sağlanan yukarıdaki  hak karşılığında, Shell de Turcas’a, STAŞ tarafından ihraç edilecek ve 2016 mali yılından itibaren dönem karlarından yararlanacak ve ilk ödeme 2017 yılında yapılacak şekilde her biri yılda USD 64.000 tutarında imtiyazlı temettü alma hakkı veren 125 adet intifa senedi verilmesini kabul etmiştir.

Şirket, ilgili müzakereler neticesinde üzerinde anlaşılan tadillerin, tarafların ortak girişim nezdindeki işbirliğini güçlendirdiği ve değişen global ve makroekonomik koşullar gerektirdiğinde ortak girişimi sonlandırabilmek için adil ve esnek bir mekanizma sağladığı görüşündedir.  Şirket, ilgili değişikliklerin tarafların ortak girişimden elde ettiği getirinin dağılımı veya miktarı konusunda önemli bir değişikliğe yol açmayacağını öngörmektedir.

 

TACİRLER YATIRIM – Turcas TRCAS Hisse Analiz 2Ç17 – 22.08.2017

Turcas – 2Ç17’de 18 milyon TL zarar açıkladı. Şirket geçtiğimiz yılın aynı döneminde 12 milyon TL net kar açıkladı. Şirket yönetimi yüksek zararın nedeninin 2017 yılının 3. çeyreğinde STAŞ’tan elde edilmesi beklenen işletme bedeli gelirlerinin henüz elde edilmemesi ve kur farkı zararları olduğunu açıkladı. Yönetim ayrıca 2017 yılının üçüncü çeyreğinde STAŞ’tan işletme bedeli gelirlerinin tahsil edilmesiyle ve akaryakıt dağıtım & elektrik üretim alanlarındaki iştiraklerin performansındaki iyileşmeyle birlikte tekrar karlılığa dönmeyi hedeflediklerini duyurdu.

DENİZ YATIRIM – Turcas TRCAS Hisse Analiz 2Ç17 – 22.08.2017

Turcas (TRCAS) 2Ç17’de 18 mln TL net zarar açıkladı. (2Ç16’da 12 mln TL net kar) Shell&Turcas’ta alınan yönetim katkı paylarının bu yıl 3Ç17’ye kayması (2Ç16’de 24 mln TL) ve RWE&Turcas’ın net zararındaki düşüşe rağmen Shell&Turcas tarafında zayıflayan kar katkısı nedeniyle 2Ç16’da 12 mln TL net kar elde eden Turcas 2Ç17’de 18 mln TL net zarar açıkladı (tahmin yok). Sonuçların hisse üzerinde negatif baskı yaratması beklenebilir. Ancak, Shell&Turcas’tan gelen yönetim katkı payının 3Ç17’de alınacağı düşünüldüğünde hisse üzerindeki bu baskının kısa süreli ve limitli olması beklenebilir.

 

TACİRLER YATIRIM – Turcas TRCAS Hisse Haber – 01.08.2017

Turcas: Şirket tarafından KAP’a yapılan açıklamada iştirak portföyündeki yabancı para cinsinden uzun vadeli kredileri ve yabancı para gelirlerini aynı bilanço altında toplayarak riskten daha etkin korunma adına %100 bağlı ortaklığı olan Turcas Elektrik Üretim AŞ’nin devralma suretiyle birleştirilmesi işleminde toplam hisse bedelinin 7.311.352 TL olarak belirlendiği açıklandı.

 

Turcas Petrol Denizli’deki Petrol Arama Ruhsatı Başvurusu Hakkında Açıklama Yaptı – 05.07.2017

Şirketimiz tarafından yayınlanan 29 Mart 2017 tarihli Özel Durum Açıklaması’nda da belirtildiği üzere, Turcas Grubu’nun jeotermal kaynak arama ve üretim alanında geliştirdiği bilgi birikimi ve tecrübesini kara sahalarında petrol arama faaliyetleriyle geliştirme hedefine paralel olarak, Denizli il sınırları içindeki M-22A paftası için T.C.Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Petrol İşleri Genel Müdürlüğü (“PİGM”)’ne Petrol Arama Ruhsatı başvurusu gerçekleştirmişti.

PİGM tarafından Turcas Petrol A.Ş.’ye gönderilen davet uyarınca, yasal mevzuat ile uyumlu şekilde talep edilmiş olan “İş ve Yatırım Programı”, 4 Temmuz 2017 tarihinde Turcas Petrol A.Ş. tarafından PİGM’e sunulmuş ve PİGM tarafından incelemeye alınmıştır. Turcas Petrol A.Ş.’nin PİGM’e sunduğu “İş ve Yatırım Programı” uyarınca, ilk aşamadaki yatırım tutarının, 5 yıllık süre zarfında ağırlıklı olarak sondaj çalışmalarında harcanmak üzere, asgari 2.682.850 ABD Doları seviyesinde olması öngörülmektedir. (KAP)

 

Borsa İstanbul’a Yapılan Sektör Kodu Değişimi Başvurusu Hakkında Açıklama – 17.05.2017

Borsa İstanbul nezdinde halen Kimya, İlaç, Petrol, Lastik ve Plastik Ürünler sektöründe sınıflanan Şirketimiz Turcas Petrol A.Ş.’nin, 2008 yılında Ana Sözleşmesi’nde yapılan düzenlemeler ve Faaliyet Raporları’nda detaylıca verilen grup yapısı, iştirak portföyü ve iş kapsamlarından da takip edilebileceği üzere; enerji ve petrol sektörleri odaklı olmakla birlikte bir Yatırım Şirketi / Holding Kuruluşu olarak faaliyetlerini sürdürmesi nedeniyle Holdingler ve Yatırım Şirketleri sektöründe sınıflanması amacıyla, 17 Mayıs 2017 tarihinde Borsa İstanbul, İstanbul Endeks ve Veri Müdürlüğü’ne başvuru yapılmıştır.

Başvurunun onaylanması halinde, Turcas Petrol A.Ş. Holdingler ve Yatırım Şirketleri sektöründe sınıflanacak ve faaliyet konusu itibariyle hissedar, yatırımcı, aracı kurumlar vb. tüm paydaşlar nezdinde daha anlamlı bir kıyas grubuna dahil olacaktır.

 

OYAK YATIRIM – Turcas TRCAS Hisse Analiz 1Ç17 – 11.05.2017

Turcas PEtrol yılın ilk çeyreğinde 2.1 milyon TL zarar açıklarken geçtiğimiz ılın ilk çeyreğinde 15 milyon TL’lik kar bulunmaktaydı. İlk çeyrekte özellikle Denizli elektrik santrali kaynaklı Euro bazlı krediler nedeniyle oluşan 18 milyon TL seviyesindeki finansal giderler bu zararda etkili oldu. Şirketin Shell & Turcas iştirakinin VAFÖK rakamı 257 milyon TL seviyesine ulaşırken geçtiğimiz yıl 188 milyon TL seviyesindeydi. Şirketin karı ise 12 milyon TL seviyesinden 73 milyon TL seviyesine ulaştı. Denizli elektrik santrali yatırımını içeren RWE & Turcas ise doğalgaz fiyatlarındaki dördüncü çeyrekteki indirim ve spot fiyatlardaki artış sonucunda VAFÖK rakamı -4 milyon TL seviyesinden 14 milyon TL seviyesine ulaşmış oldu. Şirketin karı ise -8 milyon TL’den 2 milyon TL seviyesine ulaştı.

DENİZ YATIRIM – Turcas TRCAS Hisse Analiz 1Ç17 – 11.05.2017

İştiraklerden elde edilen geliri 1Ç16’da 1 mln TL iken özellikle Shell&Turcas’ın karlılığındaki artış sayesinde 1Ç17’de 22 mln TL’ye çıkan TRCAS bu çeyrek artan yönetim giderleri ve finansman giderleri ve Shell’den alınan yönetim katkı payının bu yıl 2Ç’ye kayması nedeniyle geçen yıl 15 mln TL olan net kar 2 mln TL net zarar elde etti. Bu nedenle hisse üzerinde bir miktar satış baskısı görülebilir. Turcas için konsensus tahmini bulunmamaktadır. (araştırma kapsamında bulunmamaktadır ve sadece bilgilendirme amaçlı olup tavsiye niteliği taşımamaktadır)

 

Turcas’tan 2016 Yılına İlişkin Kar Payı Dağıtımı Açıklaması – 03.04.2017

Şirket Yönetim Kurulu’nun 03.04.2017 tarih ve 2017/04 sayılı kararı gereği; Sermaye Piyasası Kurulu düzenlemelerine uygun olarak hazırlanmış ve bağımsız denetimden geçmiş 31.12.2016 tarihli konsolide mali tablolara göre; net dağıtılabilir dönem karından ve geçmiş yıl karlarından karşılanmak üzere ortaklara toplam 18.000.000 TL’nın (1 TL. nominal değerdeki hisse için brüt 0,066666 TL, net 0,056666 TL) en geç 31.12.2017 tarihine kadar nakden kâr payı olarak dağıtımına ilişkin teklifin 2016 yılı Olağan Genel Kurulu’nun onayına sunulmasına karar verilmiştir.

Kar Payı Oranları Tablosu
Pay Grubu
TOPLAM DAĞITILAN KAR PAYI – NAKİT (TL) – NET
TOPLAM DAĞITILAN KAR PAYI – BEDELSİZ (TL)
TOPLAM DAĞITILAN KAR PAYI / NET DAĞITILABİLİR DÖNEM KARI (%)
1 TL NOMİNAL DEĞERLİ PAYA İSABET EDEN KAR PAYI – TUTARI(TL) – NET
1 TL NOMİNAL DEĞERLİ PAYA İSABET EDEN KAR PAYI – ORANI(%) – NET
A Grubu
15.299.991,5
   
0,056667
5,667
B Grubu
6,46
   
0,057396
5,74
C Grubu
2,5
   
0,066667
6,667
TOPLAM
15.300.000,46
 
93,66
0,056667
5,667

 

Turcas Petrol A.Ş.’nin Denizli il sınırı içindeki Petrol Arama Ruhsatı Başvurusu Hakkında Açıklama – 29.03.2017

Bilindiği üzere Turcas Petrol A.Ş.’nin %92 oranındaki bağlı ortaklığı Turcas Kuyucak Jeotermal Elektrik Üretim A.Ş, Aydın ili Kuyucak ilçesinde gerçekleştirmiş olduğu 8 başarılı arama-üretim sondajı sonrası başlatmış olduğu 18 MW kurulu gücündeki bir jeotermal enerji santrali yatırımını 2017 yılının son çeyreğinde devreye almayı planlamaktadır. Şirketimiz ayrıca, 23 Şubat 2017 tarihinde yapılan Özel Durum Açıklaması’nda da belirtildiği üzere, bağlı ortaklığımız Turcas Yenilenebilir Enerji Üretim A.Ş.’nin işletme ruhsatını haiz olduğu Denizli ili Hacıeyüplü sahasında jeotermal kaynak arama kuyusu sondajını sürdürmektedir.

Diğer taraftan Şirketimiz, jeotermal alanında geliştirdiği arama-üretim bilgi birikimi ve tecrübesini kara sahalarında petrol arama faaliyetleriyle de genişletmeyi hedeflemektedir. Buradan hareketle Turcas Petrol A.Ş., Denizli il sınırları içinde daha önceden yapılmış olan jeoloji ve hidrojeoloji etütlerinin verilerinden yararlanarak, jeofizik etütler gerçekleştirmiş olduğu M-22A paftası için T.C.Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Petrol İşleri Genel Müdürlüğü’ne Petrol Arama Ruhsatı başvurusu gerçekleştirmiştir.

Yapmış olduğumuz başvuru, ilgili makamlarca ön değerlendirme sürecini tamamlayarak 29.03.2017 tarihi itibariyle Resmi Gazete’de yayımlanmış olup 90 günlük askı süresi başlatılmıştır. Bu sürenin sonunda Petrol İşleri Genel Müdürlüğü’ne ilgili mevzuat uyarınca bir İş ve Yatırım Programı sunulacaktır. Söz konusu Programın uygun bulunması akabinde ve Arama Ruhsatı’nın tesis edilmesi halinde, Şirketimiz Yönetim Kurulu’nun alacağı karar doğrultusunda ilgili yatırıma başlanması planlanmaktadır.

ZİRAAT YATIRIM – TRCAS Hisse Haber Yorum- 29.03.2017

Turcas Petrol (TRCAS, Sınırlı Pozitif): Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Petrol İşleri Genel Müdürlüğü’nden resmi gazetede yapılan açıklamaya göre Turcas Petrol A.Ş.’nin M22-a numaralı paftada bir adet petrol arama ruhsatı almak için 17.03.2017 tarihli dilekçesiyle müracaat etmiştir.

 

ZİRAAT YATIRIM – TRCAS Hisse Haber Yorum- 28.03.2017

Turcas (TRCAS, Nötr): Turcas Petrol Alman RWE AG’nin iştiraki Innogy SE ile yenilenebilir enerji alanında işbirliği için niyet protokolü imzaladığını duyurdu. Turcas’tan KAP’a yapılan açıklamada, söz konusu protokolün coğrafi sınırlama olmaksızın güneş ve rüzgar enerjisine dayalı yenilenebilir enerji üretim projeleri ve enerji depolama yatırımları alanlarında işbirliğine yönelik olduğu ve herhangi bir süre sınırlaması bulunmadığı belirtildi.

Açıklamaya göre, protokolün Turcas’ın elektrik üretim portföyünün yenilenebilir enerji kaynakları ile çeşitlendirilmesi, enerji depolaması gibi yenilikçi yatırım alanlarının değerlendirilmesi ve coğrafi çeşitlendirme sağlanması açısından Turcas’ın orta ve uzun vadeli stratejilerinin hayata geçirilmesine katkı sağlaması bekleniyor. Innogy SE, Turcas Petrol’ün 800 MW kurulu gücündeki Denizli Doğalgaz Çevrim Santrali yatırımındaki ortağı RWE AG’nin yenilenebilir enerji, enerji dağıtımı ve perakende satışı alanlarında faaliyet gösteren iştiraki konumunda bulunuyor.

 

Turcas Elektrik Üretim’in Turcas Petrol tarafından tüm aktif ve pasifiyle devralınarak birleşmesine ilişkin öngörülen plan hakkında açıklama – 20.01.2017

19 Aralık 2016 tarihli Özel Durum Açıklamasında belirtildiği üzere, iştirak portföyümüzün daha etkin yönetimi kapsamında, %99,99 oranındaki bağlı ortaklığımız Turcas Enerji Holding A.Ş.nin (Turcas Elektrik Üretim A.Ş.nin %98,67 doğrudan hissedarı) ve gerçek kişi hissedarların Turcas Elektrik Üretim A.Ş. (TEÜAŞ)deki toplam 195.360.019 lot payının Şirketimiz tarafından satın alınması için gerekli işlemlerin yapılmasına ve işlem tamamlanmadan önce düzenleyici kurumlar ile TEÜAŞ’ın finansör kuruluşlarının onaylarının alınmasına karar verilmiş idi.

Bu defa, Şirketimizin 20 Ocak 2017 tarihli Yönetim Kurulu Kararı uyarınca, yine iştirak portföyümüzün daha etkin yönetimi ve kaynak verimliliğinin artırılması amacıyla, söz konusu satın alımın tamamlanmasının ardından, ilgili düzenleyici kurumlar ile TEÜAŞ ın finansör kuruluşlarının onaylarına tabi olmak şartıyla Şirketimiz ile TEÜAŞın tüm aktif ve pasifiyle devralma suretiyle birleşmesine, bu amaçla Türk Ticaret Kanunu, Sermaye Piyasası Kanunu ve ilgili mevzuat uyarınca gerekli işlemlerin yapılmasına karar verilmiştir.

Bu birleşme ile, grup içi yabancı para cinsindeki uzun vadeli yatırım kredilerimizin, Şirketimizin yabancı para cinsindeki gelirleriyle aynı bilançoda topla‎narak daha etkin ve aktif bir hedge (riskten korunma) mekanizması yaratılması planlanmıştır.

Konu ile ilgili gelişmeler oldukça kamuoyu ile paylaşılacaktır.

Turcas ATAŞ Depolama Tesislerindeki Hissesini Shell Grup Şirketinden Satın Alarak Artırdı – 04.01.2017

Bilindiği üzere Turcas Petrol A.Ş (“Turcas”), Mersin’de bulunan ve toplam 570.000 m3 kapasitesiyle faaliyetlerini sürdüren ATAŞ Anadolu Tasfiyehanesi A.Ş.’nin (“ATAŞ”) %5 oranında hissedarıdır.
 
ATAŞ’ın kendine özel yapısından dolayı ATAŞ’ın işlettiği depolama tesisleri, ATAŞ’a değil, hissedarlıkları oranında ATAŞ’ın hissedarlarına aittir. Dolayısıyla Turcas, ATAŞ’ın işlettiği tüm depolama tesislerinin de yine %5 oranında direkt sahibidir. Geri kalan şirket hisseleri ve depolama tesislerinin sahibi de sırasıyla; %68 oranında BP Grubu şirketleri ile %27 oranında Shell Grubu şirketleridir.
 
Akaryakıt dağıtımı ve madeni yağlar sektöründe faaliyet gösteren %30 oranındaki iştirakimiz Shell & Turcas Petrol A.Ş. (“STAŞ”) ile Shell Grubu arasında yapılan müzakereler sonucunda; Shell Grubu şirketlerinden The Shell Petroleum Company Ltd.’in (“SPC”) ATAŞ sermayesinde sahip olduğu %27 oranındaki hisseler ile yine Shell Grubu şirketlerinden Raffinaderij Shell Mersin N.V.’nin (“RSM”) ATAŞ depolama tesislerinde sahip olduğu %27 oranındaki payların anlaşmasal yükümlülüklerle birlikte, Shell & Turcas Petrol A.Ş. tarafından 30 Aralık 2016 tarihi itibariyle toplam 30 milyon TL bedel karşılığı satın alınması gerçekleşmiştir.
 
Yine bu işlem sonucunda Turcas’ın ATAŞ hisse ve depolama tesislerindeki %5 oranındaki direkt sahipliğine ilaveten, STAŞ’taki %30 hisseleri vasıtasıyla, %8,1 (%27x%30) dolaylı hissedarlık eklenmiş olacaktır.

Turcas’tan Elektrik Şirketi Satın Alınması Hakkında Açıklama – 29.12.2016

Bağlı ortaklığımız Turcas Elektrik Toptan Satış A.Ş. sermayesindeki çoğunluk hisselerin grupiçi devir ile %100 Turcas Petrol A.Ş. bünyesine katılması hakkında açıklama – KAP

19 Aralık 2016 tarihli Özel Durum Açıklamasında belirtildiği üzere, bağlı ortaklıklarımızın daha etkin yönetimi kapsamında, doğrudan (%33,32) ve dolaylı (%66,67) paylarla birlikte Turcas Petrol A.Ş. (Şirket)nin %99,99 oranında bağlı ortaklığı konumundaki Turcas Elektrik Toptan Satış A.Ş. (TETSAŞ) sermayesinin %66,68 oranına tekabül eden Turcas Enerji Holding A.Ş. (TETSAŞın %66,67 doğrudan ortağı) ve gerçek hissedarlara ait beheri 1 TL nominal değerdeki toplam 2.867.240 adet nama yazılı hissenin, 1.633.556,74 TL özkaynak değeri mukabilinde ilgili düzenleyici kurum onayları alındıktan sonra Şirketimiz tarafından devralınmasına karar verilmişti. Söz konusu işlem, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun onayının alınmasını takiben 29.12.2016 tarihi itibariyle tamamlanmıştır. Böylelikle, Şirketimiz TETSAŞın %100 doğrudan tek hissedarı olmuştur. İşleme ilişkin detaylar, yukarıdaki şablonda belirtilmektedir.

Elektrik Toptan Satış Faaliyetleri. Turcas Elektrik Toptan Satış A.Ş., 6 Mayıs 2015 tarihli Yönetim Kurulu Kararı uyarınca, kaynakların daha verimli yatırımlara kanalize edilmesi hedefine paralel olarak elektrik satış faaliyetlerini durdurmuştur.

 

ZİRAAT YATIRIM – Turcas TRCAS Hisse Haber Analiz – 04.11.2016

Turcas Petrol (TRCAS, Nötr): Elektrik Üretim A.Ş.ye ait hidroelektrik santrallerin özelleştirilmesi amacıyla ihale edilen Grup 2 portföy içinde bulunan toplam 178 MW kurulu güce sahip Kahramanmaraş ilinde bulunan Menzelet (124 MW) ve Kılavuzlu (54 MW) hidroelektrik santrallerine ilişkin ihale görüşmelerine, Turcas Petrol’ün %50 ve Yapısan Elektrik Üretim’in %50 pay ile oluşturduğu Turcas Yapısan Ortak Girişim Grubu tarafından katılım sağlanmıştır. İhale, Turcas Yapısan Ortak Girişim Grubu lehine sonuçlanmamıştır.

 

ZİRAAT YATIRIM – Turcas TRCAS Hisse Haber Analiz – 30.09.2016

Turcas Petrol (TRCAS, Nötr): Elektrik Üretim’e ait hidroelektrik santrallerin özelleştirilmesi amacıyla ihale edilen Grup 3 portföy içinde bulunan toplam 117 MW kurulu güce sahip Tokat’ta bulunan sırasıyla Almus ve Köklüce hidroelektrik santrallerine ilişkin ihale görüşmelerine, Turcas Petrol tarafından katılım sağlanmıştır. İhale, Şirket lehine sonuçlanmamıştır.

ZİRAAT YATIRIM – Turcas TRCAS Hisse Haber Analiz – 26.09.2016

Turcas Petrol Özelleştirme Görüşmelerine Katılacak

Turcas Petrol (TRCAS, Nötr): Elektrik Üretim A.Ş.ye ait hidroelektrik santrallerin özelleştirilmesi amacıyla ihale edilecek Grup 3 portföy içinde bulunan toplam 117 MW kurulu güce sahip Tokat ili Almus ve Niksar ilçelerinde bulunan sırasıyla Almus ve Köklüce hidroelektrik santrallerine ilişkin ihale ön yeterlilik başvurusu 02.09.2016 tarihinde Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’na iletilmişti. Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından yapılan davet uyarınca, Turcas Petrol A.Ş. 29.09.2016 tarihinde saat 14.30’daki 1. Tur Pazarlık ve saat 17.00’deki Nihai Pazarlık görüşmelerine katılacaktır.

 

DENİZ YATIRIM – Turcas TRCAS Hisse Analiz 2Ç16 – 22.08.2016

Turcas Petrol’ün net karı 2Ç16’da geçen yıla göre %74 düşerek 5 mn TL olarak gerçekleşti. Şirket’in Shell&Turcas ortaklığından net kara katkı geçtiğimiz yıla göre artış göstererek 20 mn TL’den 26 mn TL’ye çıkarken, RWE&Turcas’ın düşen karlılığı nedeniyle daha yüksek negatif etki yapması ve artan finansal giderler nedeniyle geçtiğimiz yıla göre net kar 20 mn TL’den 5 mn TL’ye geriledi. Sonuçların hisse üzerinde hafif olumsuz etki yapmasını bekliyoruz. (KAP)

OYAK YATIRIM – Turcas TRCAS Hisse Analiz 2Ç16 – 22.08.2016

TRCAS: Yılın ikinci çeyreğinde 5.3 milyon TL net kar açıklarken 2015 yılının aynı çeyreğinde 19.8 milyon TL net kar bulunmaktaydı. Kardaki gerilemede yönetim gelirinin çeyreksel olarak kayması etkili oldu. Geçtiğimiz yıl ikinci çeyrekte yazılan 32 milyon TL’lik yönetim geliri bu sene ilk çeyrekte 24 milyon TL olarak kaydedilmişti. Şirketin Shell & TRCAS iştirakinin net kara katkısı ikinci çeyrekte 26 milyon TL katkıda bulunurken RWE & TRCAS’ın ise 22 milyon TL zarar ile olumsuz etkisi oldu.

ZİRAAT YATIRIM – Turcas TRCAS Hisse Analiz 2Ç16 – 22.08.2016

Turcas Petrol (TRCAS, Negatif): Turcas’ın 2.çeyrek ana ortaklık net dönem karı bir önceki yılın aynı dönemine göre %73,2 oranında azalarak 5,3mn TL olarak gerçekleşmiştir. Düşük kar rakamında diğer faaliyetlerden elde edilen gelirlerin 32,1mn TL’den 202bin TL’ye gerilemesi etkili olmuştur. Diğer taraftan yatırım faaliyetlerinden gelirler 186bin TL’den 4,3mn TL’ye yükselerek düşüşün daha da yüksek olmasını engellemiştir. İkinci çeyrekteki düşük kar rakamına karşın Turcas’ın Ocak- Haziran dönemi karı 20,7mn TL’ye ulaşmış ve bir önceki yılın aynı döneminde kaydedilen 855bin TL’lik kar rakamına göre iyi bir görüntü sergilemiştir.

 

Turcas Petrol 2016 Beklentileri ve Temettü Bildirimi KAP Açıklaması 04.04.2016

Turcas Petrol, 2016 yılında hissedarlara minimum %3 oranında temettü getirisi (dağıtılan temettü/piyasa değeri) sağlanmasını hedeflediğini bildirdi.

Turcas Petrol’den 2016 yılı beklentileri ile ilgili KAP’a yapılan açıklamaya göre, Shell & Turcas Petrol A.Ş.’de istasyon kontratlarının yenilenme döneminin geride kalması sonrasında ve petrol fiyatlarındaki stabilizasyon sayesinde 2016 yılında yeniden karlılığın yakalanması hedefleniyor.

Açıklamada diğer beklentiler şu şekilde sıralandı:

  • Denizli Doğalgaz Kombine Çevrim Santrali’nde verimlilik artırımına yönelik 19 milyon TL’lik ilave yatırımın RTG’nin kendi özkaynaklarından karşılanarak yapılması,
  • Elektrik üretiminde çeşitlendirme stratejisi kapsamında bir ithal kömür / linyit ve/veya rezervuarlı hidro projesine ortak olunması, geliştirme ve yatırım faaliyetlerine başlanması veya EUAS Portföy özelleştirmeleri de dahil üretim varlığı satın almak amacıyla tek başına veya ortaklıklar dahilinde ihalelere girilmesi,
  • TBK Aydın Kuyucak Jeotermal Santrali Projesi Elektrik Üretim Lisansı’nın alınması ve Proje’nin 2017 yılında faaliyete geçmesini teminen Proje uygulamasının devam ettirilmesi,
  • EPDK’daki RES Projeleri’ne ilişkin ihale takviminin belirlenmesi durumunda söz konusu ihalelere katılım sağlanması,Denizli Karakova üretim sondaj izinlerinin alınması,
  • Yurtdışından gaz tedarik edilmesine yönelik projelerin geliştirilmeye devam edilmesi
  • Turcas Petrol A.S. bünyesinde bulunan %5,36’lık şirket paylarına ilişkin herhangi bir aksiyon öngörülmemektedir