Ana sayfa Raporlar Hisse Yorumları Aksa Enerji A...

Aksa Enerji AKSEN Hisse Analiz ve Yorumları

PAYLAŞ

aksen-hisse-yorumlariAracı kurum ve uzmanların Aksa Enerji AKSEN hisse senedi ile ilgili tüm güncel hisse analiz,haber,rapor ve hisse yorumlarını aşağıda sıralı halde bulabilirsiniz. Bu sayfadan hisse ile ilgili çıkmış tüm haber, rapor ve teknik analizleri takip edebilirsiniz.

AKSEN’den Gana Santrali’nde Kurulu Güç Artışı ve Fatura Tahsilatı Hakkında Açıklama – 02.08.2017

Şirketimizin Gana Cumhuriyeti’nde kurmakta olduğu HFO yakıtlı enerji santralinin kurulu gücü 192,5 MW’tan 35 MW’ı yedek kapasite olmak üzere toplam 280 MW’a yükselmiş olup devreye alınan ekipmanın geçici kabulü 1 Ağustos 2017 tarihinde Bakanlık heyeti tarafından tamamlanmıştır. İlk fazı tamamlanmış bulunan santralin garantili satış sözleşmesine istinaden 6,5 yıl kontrat süresi bu tarih itibarıyla başlamış bulunmaktadır.

Ayrıca, Gana Santralimizin Mayıs ayı üretimine istinaden kesmiş olduğu enerji satış faturası tahsil edilmiştir. Santrale ait faturaların düzenli olarak ödeniyor olması ve sonraki faturaların da düzenli olarak tahsil edilmesi beklendiği için önümüzdeki dönemlerde tahsilatların yapıldığına dair özel durum açıklaması yapılmayacaktır.

OYAK  YATIRIM – AKSEN Haber Yorum  – 28.07.2017

AKSEN: Madagaskar Cumhuriyeti’nde kurmakta olduğu HFO yakıtlı enerji santralinin kurulu gücünün 25 Temmuz itibariyle 25 MW’tan 36 MW’a yükseldiğini ve geçici kabulünün tamamlandığını açıkladı. İlk fazın kalan 30MW’lık kısmının ise Ağustos ayı içerisinde peyderpey tamamlanması ardından bu ülkedeki toplam kapasite 66MW seviyesine çıkacaktır. Şirket Madagaskar’daki yatırımın 2017 yılında 17.6 milyon dolarlık FAVÖK yaratmasını beklerken 2018 yılında ise FAVÖK’ün 45 milyon dolara çıkmasını beklemektedir. Bu ülkedeki 54MW’lık ikinci fazın ise bölgedeki iletim hatlarının tamamlanmasının ardından devreye girmesi beklenmektedir. Şirketin USD cinsinden garanti alım anlaşması olan bu santralleri sayesinde döviz riskini azaltırken karlılığını da büyük ölçüde artırmaktadır.

TACİRLER  YATIRIM – AKSEN Haber Yorum – 28.07.2017

Aksa Enerji – Madagaskar Cumhuriyeti’nde kurmakta olduğu HFO yakıtlı enerji santralinin kurulu gücü 25 MW’tan 36 MW’a yükseldi. Toplam 66 MW kurulu güçteki ilk fazın kalan 30 MW gücündeki bölümü Ağustos ayı içinde peyderpey devreye alınmaya devam edilecek. Şirket yönetimi 2017 yılında 17,6 milyon Amerikan Doları FAVÖK yaratması beklediği ilk fazın, 2018 yılında tüm yıl boyunca çalışmasıyla 45 milyon Amerikan Doları FAVÖK yaratacağını öngörüyor. 54 MW kurulu güçteki ikinci fazın ise bölgedeki iletim hatlarının tamamlanmasını takiben devreye girmesi planlanıyor.

AKSEN’den Madagaskar Santrali’nin Kurulu Gücünde Artış Açıklaması – 27.07.2017

Şirketimizin Madagaskar Cumhuriyeti’nde kurmakta olduğu HFO yakıtlı enerji santralinin kurulu gücü 25 MW’tan 36 MW’a yükselmiş olup devreye alınan ekipmanın geçici kabulü 25 Temmuz 2017 tarihinde Bakanlık heyeti tarafından tamamlanmıştır. Toplam 66 MW kurulu güçteki ilk fazın kalan 30 MW gücündeki bölümü Ağustos ayı içinde peyderpey devreye alınmaya devam edilecektir.

2017 yılında 17.6 milyon Amerikan Doları FAVÖK (Faiz Amortisman Vergi Öncesi Kar) yaratması beklenen toplam 66 MW kurulu güçteki ilk fazın, 2018 yılında tüm yıl boyunca çalışmasıyla 45 milyon Amerikan Doları FAVÖK yaratacağı öngörülmektedir.

54 MW kurulu güçteki ikinci fazın ise bölgedeki iletim hatlarının tamamlanmasını takiben devreye girmesi planlanmaktadır.

ABD Doları cinsinden, 20 yıl süreli garantili alım anlaşması çerçevesinde enerji üretecek olan Madagaskar santralimiz, döviz borçluluğumuzu doğal bir mekanizma ile hedge etmemizi, karlılığımızı artırmamızı ve satış hacmimizi yükseltmemizi sağlayacaktır.

 

AK YATIRIM – AKSEN Hisse Haber Yorum – 11.07.2017

Aksa Enerji Madagaskar’daki HFO yakıtlı enerji santralinin 25MW kurulu gücündeki kısmının devreye alındığını, 66MW kurulu güçteki ilk fazın kalan 41MW gücündeki bölümünün peyderpey devreye alınacağını açıkladı. Şirket, Madagaskar operasyonlarının 2017 senesinde 17,6 milyon dolar, 2018 senesinde ise 45 milyon dolar FAVÖK yaratacağını öngörmeye devam ediyor. Haberi hafif olumlu olarak değerlendiriyoruz.

DENİZ YATIRIM – AKSEN Hisse Haber Yorum – 11.07.2017

Aksa Enerji yaptığı açıklamada Madagaskar’da kurmakta olduğu HFO yakıtlı enerji santralinin 25 MW kurulu gücündeki ilk motorlarının planlanan süreden erken devreye alındığını ve toplam 66 MW kurulu güçteki ilk fazın kalan 41 MW gücündeki bölümünün peyderpey devreye alınmaya devam edileceğini bildirdi. 54 MW kurulu güçteki ikinci fazın ise bölgedeki iletim hatlarının tamamlanmasını takiben devreye gireceği ifade edildi. Şirket, 2017 yılında 17.6 milyon Amerikan Doları FAVÖK (Faiz Amortisman Vergi Öncesi Kar) yaratması beklenen toplam 66 MW kurulu güçteki ilk fazın, 2018 yılında tüm yıl boyunca çalışmasıyla 45 milyon Amerikan Doları FAVÖK yaratacağını söyledi.

ABD Doları cinsinden, 20 yıl süreli garantili alım anlaşması çerçevesinde enerji üretecek olan Madagaskar santrali, ilk çeyrek sonunda 2,7 mlr TL bilanço açık pozisyonu bulunan Aksa Enerji için bir hedge mekanizması sağlayacaktır..

AKSEN’den Madagaskar Santrali Hakkında Önemli Açıklama – 10.07.2017

Şirketimizin Madagaskar Cumhuriyeti’nde kurmakta olduğu HFO yakıtlı enerji santralinin 25 MW kurulu gücündeki ilk motorları planlanan süreden erken devreye alınmış, santralimizin geçici kabulü bugün Bakanlık heyeti tarafından tamamlanmıştır. Toplam 66 MW kurulu güçteki ilk fazın kalan 41 MW gücündeki bölümü peyderpey devreye alınmaya devam edilecektir.

54 MW kurulu güçteki ikinci fazın ise bölgedeki iletim hatlarının tamamlanmasını takiben devreye girmesi planlanmaktadır.

2017 yılında 17.6 milyon Amerikan Doları FAVÖK (Faiz Amortisman Vergi Öncesi Kar) yaratması beklenen toplam 66 MW kurulu güçteki ilk fazın, 2018 yılında tüm yıl boyunca çalışmasıyla 45 milyon Amerikan Doları FAVÖK yaratacağı öngörülmektedir.

ABD Doları cinsinden, 20 yıl süreli garantili alım anlaşması çerçevesinde enerji üretecek olan Madagaskar santralimiz, döviz borçluluğumuzu doğal bir mekanizma ile hedge etmemizi, karlılığımızı artırmamızı ve satış hacmimizi yükseltmemizi sağlayacaktır.

ZİRAAT YATIRIM – Haftalık AKSEN Hisse Teknik Analiz – 10.07.2017

Hissede Yukarı Yönlü İtkisel Hareket Sonlanmamış Gözüküyor

Tercih ettiğimiz Elliott sayımına göre yukarı yönlü itkisel hareket sonlanmamış gözüküyor. Geçen hafta (1) – (3) / (2) – (4) kanalının alt bandından yüksek işlem hacmi ile karşılaşan hisse, bu hafta kanal üst bandına doğru yükseliş denemeleri yapabilir.

Kapanış: 3,93      Satış seviyeleri: 4,11 4,13     Zarar Kes:3,85

İŞ YATIRIM – AKSEN Hisse Haber Yorum – 07.07.2017

Kapanış (TL) : 3.83 – Hedef Fiyat (TL) : 3.87 – Piyasa Deg.(TL) : 2348 – 3A Ort. İşl.Hac.(mn$) : 2.96 AKSEN TI Equity- Öneri :AL Get.Pot.%: 1.06 Analist: [email protected]

Aksa Enerji hisse satışı için 3 fonla görüşüyor
Medyada çıkan röportaja göre, Aksa Enerji Afrika’dan genişleme hamlesiyle nakit sağlamasının ardından gözünü Asya pazarına çevirdi. Röportajda Aksa Enerji’nin CEO’su şirketin %49’a kadar hisse satışı için biri ABD’den ikisi Körfez’den olmak üzere 3 uluslararası fon ile görüşmede olduklarını belirtti. Ayrıca, 2012’de yapılan anlaşmaya göre şirketin çoğunluk hissedarı Kazancı ailesinin Goldman’da bulunan %16.6 hisseyi 2018 yılının Nisan ayında geri alarak şirketteki paylarını %78’e çıkarmak istediklerini söyledi.

DENİZ YATIRIM – AKSEN Hisse Haber Yorum – 07.07.2017

Aksa Enerji’nin %49’ kadar hisse satışı için 3 fonla görüştüğü belirtildi. Haber sonrası hisse %4 yukarıda seyrediyor. Satış ile ilgili herhangi bir değer veya zaman belirtilmemiş. Haberde aynı zamanda şirketin Asya ve Afrika’da büyüme fırsatlarını kovaladığı vurgulanmakta.

AK YATIRIM – AKSEN Hisse Haber Yorum – 07.07.2017

Aksa Enerji Genel Müdürü Cüneyt Uygun Endonezya’da 500MW kurulu kapasiteli bir doğalgaz santrali kurmayı değerlendirdiklerini açıkladı. Buna ek olarak, şirket paylarının %49’una kadar hisse satışı işin finansal yatırımcılarla görüşmeler yapıldığını belirtti. Ayrıca olası bir satış Aksa Enerji hisselerinde değil şirketin Afrika operasyonlarını barındıran alt şirket hisselerinde de olabilir. Böyle bir satışın şirketin Afrika’daki operasyonlarının gerçek değerini ortaya çıkarması açısından olumlu olabileceğini değerlendiriyoruz.

 

AK YATIRIM – AKSEN Hisse Haber Yorum – 03.07.2017

Aksa Enerji Hatay, Manisa ve Karadağ rüzgar santrallerinin Güriş Holding’e satışının beklenen sürede tamamlanmaması sebebiyle, aynı rüzgar santrallerinin Fernas Şirketler Grubu’na 105 milyon dolara satılmasına karar verildiğini açıkladı. Şirket satışa konu olan tüm santrallerin satılması durumunda elde edilecek toplam gelirin daha önce açıklandığı üzere 259 milyon dolar olacağını belirtti. Haberi, satış süreçlerinin uzaması ve dolayısıyla
şirket borçluluk seviyelerinin düşmesinin bir süre daha ertelenmesi sebebiyle hafif olumsuz olarak değerlendiriyoruz.

TACİRLER YATIRIM – AKSEN Hisse Haber Yorum – 03.07.2017

Hatay Sebenoba RES, Manisa Karakurt RES ve Kapıdağ RES’in Güriş Şirketler Grubu iştiraklerine satışı beklenen süre içinde tamamlanmamış olduğundan, söz konusu RES’ler için Fernas Şirketler Grubu’nun vermiş olduğu teklif Yönetim Kurulu tarafından olumlu olarak değerlendirildi. Söz konusu santrallerin toplam 100,5 milyon USD bedel ile satışı konusunda Fernas Şirketler Grubu ile anlaşmaya varıldı ve 40 milyon USD tutarında ön ödeme şirket hesabımıza bugün yatırıldı.

AKSEN’den Gana Santralinin İkinci Faturasının Ödenmesi Hakkında Açıklama – 29.06.2017

Gana Santralimizin Nisan ayı üretimine istinaden kesmiş olduğu enerji satış faturası gecikmesiz ve eksiksiz olarak Şirketimiz hesabına ödenmiştir.

ZİRAAT YATIRIM – AKSEN Hisse Haber Analiz – 16.06.2017

Aksa Enerji (AKSEN, Nötr): Şirketin iştiraklerinden Alenka Enerji Üretim ve Yatırım Limited Şirketi’ne ait 28 MWm / 27 MWe kurulu güce sahip Kıyıköy Rüzgar Enerjisi Santrali’nin Borusan EnBW Enerji Yatırımları ve Üretim A.Ş. ve Borusan Danışmanlık ve Ortak Hizmetler A.Ş.’ne 60,1mn USD bedelle satışı konusunda anlaşmaya varılmıştır. Kıyıköy RES’in hisse devir tarihinde mevcut kurulu gücü için 38,5mn USD ödenmesi ve 72 MW’a kadar yapılacak olan kapasite artırımı için bakiye bedelin orman izinlerinin
alınması ve yatırım kararının verilmesi ile yapılması hususunda anlaşılmış olup, belirlenen söz konusu Şirket Değerinden borçlar düşüldükten sonra kalan meblağın devir bedeli olarak ödenmesi uygun bulunmuştur. EPDK, Ekonomi Bakanlığı ve Rekabet Kurumu tarafından santralin satışının onaylanmasının ardından devir işlemleri tamamlanacaktır. Haberin ardından Aksa Enerji günü %0,5 oranında artıda kapadı.

AKSEN’den Kıyıköy Rüzgar Santrali’nin Satışı Hakkında Açıklama – 15.06.2017

Şirketimizin iştiraklerinden Alenka Enerji Üretim ve Yatırım Limited Şirketi’ne ait Kıyıköy Rüzgar Enerjisi Santrali’nin satışına ilişkin Şirketimize yapılan teklifler değerlendirilmiştir. Yapılan değerlendirmeler sonucunda 28 MWm /27 MWe kurulu güce sahip Kıyıköy Rüzgar Enerjisi Santrali’nin Borusan EnBW Enerji Yatırımları ve Üretim A.Ş. ve Borusan Danışmanlık ve Ortak Hizmetler A.Ş.’ne 60.100.000,00 Amerikan Dolarına (“Şirket Değeri”) satışı konusunda anlaşmaya varılmıştır. Kıyıköy RES’in hisse devir tarihinde mevcut kurulu gücü için 38.500.000 Amerikan Doları ödenmesi ve  72 MW’a kadar yapılacak olan kapasite artırımı için bakiye bedelin orman izinlerinin alınması ve yatırım kararının verilmesi ile yapılması hususunda anlaşılmış olup, belirlenen söz konusu Şirket Değerinden borçlar düşüldükten sonra kalan meblağın devir bedeli olarak ödenmesi uygun bulunmuştur.

EPDK, Ekonomi Bakanlığı ve Rekabet Kurumu tarafından santralin satışının onaylanmasının ardından devir işlemleri tamamlanacaktır.

Sermaye Piyasası Kurulu’nun Önemli Nitelikteki İşlemlere İlişkin Ortak Esaslar ve Ayrılma Hakkı Tebliğ (II-23.1) (“Tebliğ”)’in 6. Maddesinin 1. Fıkrasına göre;

  1. a) İşleme konu mal varlığının kamuya açıklanan son finansal tablodaki kayıtlı değerinin kamuya açıklanan son finansal tablolara göre varlık (aktif) toplamına oranı veya,
  1. b) İşlem tutarının yönetim kurulu karar tarihinden önceki altı aylık günlük düzeltilmiş ağırlıklı ortalama fiyatların aritmetik ortalaması baz alınarak hesaplanan ortaklık değerine oranı veya,
  1. c) Devredilecek veya kiraya verilecek veya üzerinde ayni hak tesis edilecek mal varlığı unsurunun son yıllık finansal tablolara göre elde edilen gelire katkısının, son yıllık finansal tablolardaki gelirlere oranının %50’nin üzerinde olması durumunda işlem sermaye piyasası mevzuatına göre önemli nitelikte işlem sayılmaktadır.

Satışa ilişkin alınan Yönetim Kurulu Kararı’nda, 1. maddede bahsi geçen işlemin etkileri değerlendirilmiş olup, satış işleminin tamamlanması halinde Tebliğ’in 6. Maddesinin 1. fıkrasının a. bendindeki oranın %1.97, b. bendindeki oranın %12,26,  c. bendindeki oranın %0.59 olduğu tespit edilmiştir.  İşlemin maksimum değerinin göz önüne alınması halinde dahi, Tebliğ’in 6. maddesinin 1. fıkrasında sayılan kriterin altında olduğu görüldüğünden, işlemin sermaye piyasası mevzuatına göre önemli nitelik arz etmediği değerlendirilmiş olup, bu nedenle işlemin genel kurul onayına sunulmasına gerek olmadığına oy birliği ile karar verilmiştir.

 

Gana Santralimizin İlk Faturasının Ödenmesi Hakkında Açıklama – 02.06.2017

Gana Santralimizin Mart ayı üretimine istinaden kesmiş olduğu enerji satış faturası gecikmesiz olarak Şirketimiz hesabına ödenmiştir.

 

İŞ YATIRIM – AKSEN Hisse Analiz 1Ç17 – 10.05.2017

Kapanış (TL) : 3.13 – Hedef Fiyat (TL) : 3.86 – Piyasa Deg.(TL) : 1919 – 3A Ort. İşl.Hac.(mn$) : 1.8 AKSEN TI Equity- Öneri :AL Get.Pot.%: 23.46 Analist: [email protected]

Bir sefere mahsus gelire rağmen net zarar açıkladı
Aksa Enerji 1Ç17 finansallarında geçen senenin aynı döneminde açıkladığı 10 milyon TL net kara karşılık 83 milyon TL net zarar açıkladı. Açıklanan rakam piyasanın net zarar beklentisi olan 157 milyon TL’nin oldukça altında.

Yılın ilk çeyreğinde şirketin üretimi artmasından dolayı satış hacmi yıllık bazda %12 artarak 4676 milyon kWs’e ulaştı. Diğer taraftan, şirketin satışları sadece yıllık bazda %2 arttı. Bu dönemde şirketin FAVÖK’ü ise yıllık bazda %49 oranında daralarak 55 milyon TL olarak gerçekleşti. Hatırlatmak gerekirse, şirket rüzgâr santrallerinin satışından bir sefere mahsus 23 milyon TL gelir kaydetti. Aksa Enerji 1Ç17’de 140 milyon TL tutarında net finansal gider kaydetti. Geçen senenin aynı döneminde ise 61 milyon TL idi. Şirketin Mart sonu itibariyle 1.54 milyar TL açık pozisyonu bulunuyor.
Şirket bugün sonuçlarla ilgili telekonferans düzenleyecek. Bütün gözler Gana yatırımının üzerinde ve 2Ç17’de oradan gelecek katkıyı görmeyi bekliyoruz.

DENİZ YATIRIM – AKSEN Hisse Analiz 1Ç17 – 10.05.2017

Aksa Enerji’nin 1Ç17 net zararı beklentilerden düşük geldi. Aksa Enerji’nin 1Ç17 83 mln TL net zararı 18 mln TL’lik ertelenmiş vergi geliri ve 23 mln TL varlık satış karı sayesinde bizim 124 mln TL net zarar ve piyasanın 157 mln TL net zarar beklentilerinden aşağıda geldi. 1Ç16’da 10 mln TL net kar elde eden Aksa Enerji’nin zarar açıklmasının ardında doğalgaz kesintisine bağlı olarak zayıflayan operasyonel performans ve artan finansman giderleri etkili oldu. Net zararın korkulan boyutta olmaması hisse üzerinde olumlu bir etki yapabilir. Aksa Enerji için AL tavsiyemizi ve 3.80 TL/hisse hedef fiyatımızı koruyoruz.

AK YATIRIM – AKSEN Hisse Analiz 1Ç17 – 10.05.2017

Aksa Enerji, 1Ç17’de 83 milyon TL net zarar açıkladı. Ortalama piyasa beklentisi 157 milyon TL net zarar, bizim beklentimiz 243 milyon TL net zarardı. Öte yandan, şirketin 1Ç17 FAVÖK’ü (55 milyon TL) bizim beklentimize (51 milyon TL) yakın, piyasa beklentisi olan 61 milyon TL’nin altında gerçekleşti. Şirket hisseleri son 3 ayda BIST-100 Getiri Endeksi’nin %4 altında performans gösterdi. 1Ç17 sonuçlarının kısa vadede hisse performansına etkisinin nötr olmasını bekliyoruz.

ŞEKER YATIRIM – AKSEN Hisse Analiz 1Ç17 – 10.05.2017

Aksa Enerji (AKSEN) 1Ç17’de 83mn TL zarar açıkladı. Şirket 1Ç16’da 10mn TL kar açıklamıştı. Şirket’in açıklamış olduğu net zarar rakamı 157mn TL seviyesinde bulunan piyasanın zarar beklentisinden daha iyi gelirken, 62mn TL zarar beklentimizden ise kötü gerçekleşti. Aksa Enerji 1Ç17’da doların TL karşısında değer kaza0nması sonrasında 140mn TL net finansman gideri (1Ç16’da 61mn TL finansman giderine karşılık) kaydetmesi net zarar açıklamasında ana neden oldu. Şirket 1Ç17’de Ayres Ayvancik Rüzgar Santrali satışından 22.3mn TL bağlı ortaklık satış karı kaydetmesi buna ek olarak 18mn TL ertelenmiş vergi geliri yazması net kar rakamını pozitif yönde etkileyen gelişmeler oldu. Operasyonel tarafta sonuçlara genelde piyasa beklentisine paralel gerçekleşti. Net satış gelirleri 1Ç17’da yıllık bazda %2 artışla 738mn TL (Piyasa: 713mn TL, Şeker: 625mnTL) seviyesinde gelirken, FAVÖK rakamı ise artan satış maliyetleri nedeniyle yıllık bazda %49 düşüşle 55mn TL seviyesinde (Piyasa: 62mn TL, Şeker: 75mn TL) gerçekleşti. FAVÖK marjı da 1Ç17’de 1Ç16’ya göre 7.4pp düşüşle %7.5 seviyesine geriledi. Aksa Enerji’nin operasyonel tarafta sonuçları beklentilere paralel gelmesine karşın net zarar rakamının piyasa beklentisinden daha iyi gelmesi nedeniyle piyasa tepkisinin hafif pozitif olacağını düşünüyoruz.

ZİRAAT YATIRIM – AKSEN Hisse Analiz 1Ç17 – 10.05.2017

Aksa Enerji (AKSEN, Nötr): Şirket 1Ç2017’de 83,1mn TL ana ortaklık net dönem zararı açıklamış ancak bu zarar piyasa beklentisi olan 157mn TL’nin altında gerçekleşmiştir. Şirket 1Ç2016’da 10mn TL ana ortaklık karı açıklamıştı. Şirketin satış gelirleri ilk çeyrekte bir önceki yılın aynı dönemine göre %1,7 oranında artarken, brüt kar ise %65,9 oranında azalarak 25,1mn TL olarak gerçekleşmiştir. Faaliyet karı da 70,6mn TL’den 18,3mn TL’ye gerilemiştir. Diğer taraftan yatırım faaliyetlerinden gelirler 0,3mn TL’den 22,8mn TL’ye yükselmiş ve olumlu katkı sağlamıştır. Finansman giderlerinin 61,5mn TL’den 139,7mn TL’ye çıkması kaydedilen zararda ana etken olmuştur.

TACİRLER YATIRIM – AKSEN Hisse Analiz 1Ç17 – 10.05.2017

1Ç17 sonuçlarını 83 milyon TL zarar ile açıkladı. Açıklanan zarar rakamı, – 157 milyon TL olan piyasa beklentisinden daha iyidir. Şirket geçen yılın aynı döneminde, 10.1 milyon TL net kar açıklamıştı. Net satışlar 738 milyon TL olarak açıklandı ve geçen senenin aynı dönemine göre yüzde %2 arttı. Açıklanan net satış rakamı piyasa beklentisi olan 713 milyon TL ile uyumlu gerçekleşti. Şirket, 1Ç17’de 55 milyon TL FAVÖK açıkladı ve bu rakam geçen senenin aynı dönemine göre yüzde %49 azalış gösterdi. Açıklanan FAVÖK rakamı piyasa beklentisi olan 62 milyon TL’nin altında gerçekleşti. FAVÖK marjı ise, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre 741 baz puan azalarak %7,5 oldu. Şirketin net borcu çeyreksel bazda yüzde %9 büyüyerek 2,985 milyon TL olarak gerçekleşti.

 

 

İŞ YATIRIM – AKSEN Hisse Haber Analiz – 11.04.2017

Kapanış (TL) : 2.95 – Hedef Fiyat (TL) : 3.86 – Piyasa Deg.(TL) : 1809 – 3A Ort. İşl.Hac.(mn$) : 1.78 AKSEN TI Equity- Öneri :AL Get.Pot.%: 30.99 Analist: [email protected]

Aksa Enerji’nin Gana yatırımı ile ilgili gelişmeler
Aksa Enerji Gana’daki 192.5MW kurulu gücündeki bölümünün geçici kabulünün Bakanlık heyeti tarafından tamamlandığını açıkladı. Bugüne kadar yapılan test üretimleri anlaşma şartlarına göre belirlenen tarife üzerinde fatura edilecek. Şirket 2017 yılında santralin kurulu gücünü 250MW olarak belirlenen ilk faz kurulu gücünün üzerine çıkararak 300 MW’ın üzerine taşımak ve kalan az sayıda motora ilişkin devreye alma kararını Gana Santrali’ne alternative mevcut ve potansiyel projelerin değerlendirilmesinden sonra finalize etmeyi planlıyor.

OYAK YATIRIM – AKSEN Hisse Haber Analiz – 11.04.2017

AKSEN Gana elektrik santralinin 192.5MW’lık bölümü için geçici kabulün bugün alındığını ve santralin kesintisiz üretime geçtiğini duyurdu. 2017 yılında santralin ilk faz için planlanan 250MW’ın üzerinde 300MW seviyelerinde bir üretim kapasitesine ulaşmasının planlandığı açıklandı. Bunun yanında ikinci faz için son yatırım kararı verilmeden alternatif projelerin değerlendirileceği sonra karar verileceği belirtildi. Santralin kabulünün yapılması ve ilk fazın 300MW seviyelerine çıkabilecek olmasını olumlu olarak değerlendiriyoruz.

AKSEN’den Gana Santrali Hakkında Yeni Açıklama – 10.04.2017

Şirketimizin Gana Cumhuriyeti’nde kurmakta olduğu HFO yakıtlı enerji santralinin 11 motordan oluşan 192,5 MW kurulu gücündeki bölümünün geçici kabulü bugün Bakanlık heyeti tarafından tamamlanmıştır. Bugüne kadar yapılan test üretimleri anlaşma şartlarına göre belirlenen tarifemiz üzerinden fatura edilecek olup, santralimiz bugün itibarı ile kesintisiz 192,5 MW üretim yapmaktadır.
Şirketimizin planı, 2017 yılında santralin kurulu gücünü 250 MW olarak belirlenen ilk faz kurulu gücünün üzerine çıkararak 300 MW’ın üzerine taşımak ve kalan az sayıda motora ilişkin devreye alma kararını Gana Santrali’ne alternatif mevcut ve potansiyel projelerin değerlendirilmesinden sonra finalize etmektir.

OYAK YATIRIM – AKSEN Hisse Haber Analiz – 10.04.2017

Aksen Satıştan Kar Etti

18MW’lık Belen Rüzgar santralinin 27 milyon dolar +KDV’ye Güriş Grubu’na satışının tamamlandığını duyurdu. Bu satışla ilgili banka borçlarının kapatılması sonrasında 66 milyon TL’lik satış karı oluşmuş oldu. Hatırlanacağı gibi 18MW Belen rüzgar santrali toplamda 259 milyon dolara satılmasının kararlaştırıldığı 232MW’lık rüzgar santrali portföyü içerisinde bulunmaktaydı. Bu portföyün büyük kısmının satışının ikinci çeyrek içerisinde tamamlanması planlanıyor.

Belen Atik Rüzgar Santrali’nin Satışının Tamamlanması – 07.04.2017

30.11.2016 tarihinde yapılan KAP duyurusuna istinaden toplam 232 MW kurulu güce sahip, 6 Rüzgar Santrali’nin toplam 259.000.000.00 Amerikan Doları bedel ile Güriş Şirketler Grubu’na satışı konusunda anlaşmaya varılmış ve 3 Şubat 2017 tarihli Olağanüstü Genel Kurul’da onaylanmıştı. EPDK, Ekonomi Bakanlığı ve Rekabet Kurumu tarafından Belen Atik Rüzgar Santrali’nin satışı onaylanmış olup, Güriş İnşaat ve Mühendislik A.Ş.’ye satışı 7 Nisan 2017 tarihinde tamamlanmıştır. Satış bedeli olan 27,000,000.00 Amerikan Doları + KDV nakden ve defaten bugün tahsil edilmiş olup, Belen Atik Rüzgar Santrali’ne ait kredilerin kapatılmasından sonra kalan 66.408.822,11 TL satış kârı Aksa Enerji’nin kısa vadeli yükümlülüklerinin azaltılmasında kullanılacaktır.

İŞ YATIRIM – AKSEN Hisse Haber Analiz – 07.04.2017

Kapanış (TL) : 2.97 – Hedef Fiyat (TL) : 3.86 – Piyasa Deg.(TL) : 1821 – 3A Ort. İşl.Hac.(mn$) : 1.77 AKSEN TI Equity- Öneri :AL Get.Pot.%: 30.11 Analist: [email protected]

Aksa Enerji’nin Gana’da yaptığı anlaşmada değişiklik oldu

Aksa Enerji Gana Cumhuriyeti Hükümeti ile yapmış olduğu HFO yakıtlı enerji santrali kurulumu, elektrik üretimi ve üretilen elektriğin garantili satışı konusundaki anlaşmasında yapılan tadilata istinaden, anlaşmanın süresi uzatılarak 5 yıldan 6,5 yıla çıkartılmıştır. Sözleşmenin süresi tarafların mutabakatı ile 6,5 yıl bitmeden uzatılabilecektir. Tarife yapısı ve satış garantileri hiçbir şekilde değişmemiş olup, anlaşmada yapılan tadilat sonucu kurulu gücü ilk fazı 250 MW, ikinci fazı +120MW olarak iki faza ayrılmıştır.

İkinci fazın tamamını veya bir kısmını kurmak tamamen Aksa Enerji’nin inisiyatifine bırakılarak opsiyonel hale getirilmiştir. Her iki fazın devreye alınması arasında 1 senelik bir bekleme süresi olacaktır. Bu süre zarfında Aksa Enerji gerek Gana gerekse diğer mevcut ve potansiyel ülkelerdeki iş fırsatlarını karşılaştırdıktan sonra ikinci faz için gerekli motorların hangi proje için değerlendirileceğine karar verip kamuoyu ile paylaşacaktır. 140MW kapasiteli ilk faz aralıksız üretime başlamıştır. Önümüzdeki haftada ise 192.5MW’a çıkması hedefleniyor.

Bütün bunların sonucunda eğer Gana yatırımı 250MW kurulu gücünde kalırsa, 2017 yılında buradan beklediğimiz 95 milyon dolar FAVÖK rakamını 64 milyon dolar’a ve 2018 yılında beklediğimiz 125 milyon dolar’dan 85 milyon dolara indirebiliriz.

DENİZ YATIRIM – AKSEN Hisse Haber Analiz – 07.04.2017

Aksa Enerji’nin Gana’da inşaatı devam eden ve tamamlandığında 370 MW yerine ilk fazı 250 MW kurulu güce sahip olacak santralin 5 yıllık kontrat süresinin 6.5 yıla uzatıldığı KAP’a bildirildi. Kalan 120 MW’lık kısım için ise ikinci faz olarak birinci faz tamamlandıktan bir yıl sonra devreye alma opsiyonu tanınmıştır. Kontrat şartlarında herhangi başka bir değişiklik ise yapılmadığı açıklandı. Haberin Aksa Enerji üzerinde olumlu etki yapmasını bekliyoruz. Aksa Enerji için AL tavsiyemiz ve 3.80 TL/hisse hedef fiyatımız bulunmaktadır.

OYAK YATIRIM – AKSEN Hisse Haber Analiz – 07.04.2017

Gana elektrik santrali yatırımı ile ilgili anlaşmada revizyona gidildiğini açıkladı. Bu revizyonla anlaşmanın süresi 5 yıldan 6.5 yıla çıkarılırken yatırım 250MW ve 120MW olarak ikiye bölündü. AKSEN ilk fazın ardından ikinci fazı yapıp yapmama konusunda kendisi karar verecek. İkinci faz için gerekli ekipmanın başka bir ülkede kullanılmasına karar verilirse bu yatırım ilk fazla tamamlanmış olacak. Bunun yanında şirket Gana’daki üretim kapasitesinin 140MW’a ulaştığını ve önümüzdeki hafta içerisinde 192.5MW seviyesine çıkmasının beklendiğini belirtti. Bu yatırımın Üretim kapasitesinin daha düşük olacak olması olumsuz ancak 2017 için şirket bu revizyona ragmen 115 milyon dolarlık EBITDA katkısı beklentisinin çok sapmayacağı durumda olumsuz etkinin daha sınırlı kalması beklenebilir…

AK YATIRIM – AKSEN Hisse Haber Analiz – 07.04.2017

Aksa Enerji Gana ile yapmış olduğu garantili elektrik satış sözleşmesini 5 seneden 6,5 seneye uzattığını açıkladı. Kurulu güç ise, tek fazda 370MW olmak yerine, ilk fazı 250MW, ikinci fazı ise 120MW olarak iki faza ayrıldı. Aksa Enerji karar vermesi durumunda, ikinci fazı ilk fazdan en erken 1 sene sonra devreye sokabilecek. Bu süre içerisinde, Şirket hem Gana hem de diğer mevcut ve potansiyel ülkelerdeki iş fırsatlarını değerlendirmeye alacağını açıkladı. Ayrıca Şirket devreye alınan yeni motorlar ile üretimin hâlihazırda 140MW seviyesinde olduğunu ve 10 Nisan ile başlayan haftada santraldeki üretimin 192,5MW seviyesine ulaşacağını açıkladı. Değişikliğin Şirketin Afrika operasyonlarından elde etmesi beklenen nakit akışıyla ilgili belirsizlik algısını artırdığı için, ilk etapta hisse performansı için olumsuz olabileceğini değerlendiriyoruz.

Gana Santralimiz Hakkında Gelişme – 06.04.2017

irketimizin Gana Cumhuriyeti Hükümeti ile yapmış olduğu HFO yakıtlı enerji santrali kurulumu, elektrik üretimi ve üretilen elektriğin garantili satışı konusundaki anlaşmamızda yapılan tadilata istinaden, anlaşmamızın süresi uzatılarak 5 yıldan 6,5 yıla çıkartılmıştır. Sözleşmenin süresi tarafların mutabakatı ile 6,5 yıl bitmeden uzatılabilecektir.

Tarifemiz veya satış garantilerimiz hiçbir şekilde değişmemiş olup, anlaşmada yapılan tadilat sonucu kurulu gücümüz ilk fazı 250 MW, ikinci fazı +120MW olarak iki faza ayrılmıştır. İkinci fazın tamamını veya bir kısmını kurmak tamamen Aksa Enerji’nin inisiyatifine bırakılarak opsiyonel hale getirilmiştir. Her iki fazın devreye alınması arasında 1 senelik bir bekleme süresi olacaktır. Bu süre zarfında şirketimiz gerek Gana gerekse diğer mevcut ve potansiyel ülkelerdeki iş fırsatlarını karşılaştırdıktan sonra ikinci faz için gerekli motorların hangi proje için değerlendirileceğine karar verip kamuoyu ile paylaşacaktır.

Santralimizin kısmi geçici kabulü için, kabul heyetinin santralimize teşrifi beklenmektedir. Mart ayının son haftasında 105 MW kurulu güçteki motorlarımız aralıksız üretim yapmakta iken halihazırda bu üretim, devreye alınan yeni motorlar ile 140 MW seviyesindedir. 10 Nisan ile başlayan haftada ise 192,5 MW’a ulaşılacaktır. Yapılan bu test üretimleri anlaşma şartlarına göre belirlenen tarifemiz üzerinden fatura edilecektir.

İŞ YATIRIM – AKSEN Hisse Haber Analiz – 04.04.2017

Kapanış (TL) : 3.12 – Hedef Fiyat (TL) : 3.86 – Piyasa Deg.(TL) : 1913 – 3A Ort. İşl.Hac.(mn$) : 1.79 AKSEN TI Equity- Öneri :AL Get.Pot.%: 23.85 Analist: [email protected]

Aksa Enerji’nin yurt dışındaki yatırımları hakkındaki gelişmeler
Aksa Enerji Gana santralinin bakanlık kabulü için çalışmaların devam ettiğini ve santralin 192.5MW kurulu güç ile ticari faaliyetlerine başlamasını beklediklerini açıkladı. Geçen haftadan itibaren 102.5MW kurulu güçteki ilk bölüm aralıksız üretime başlandı. Bu bölüme ilişkin bakanlık kabulünün bu hafta sonuna kadar tamamlanması beklenmektedir. Geriye kalan motorların bölüm bölüm Mayıs ayı sonuna kadar devreye alınması planlanmaktadır. Madagaskar santralinin Temmuz ayı sonu, Mali santralinin ise Haziran ayı sonunda devreye girmesi öngörülmektedir. 2017 yılında konsolide FAVÖK beklentimiz 652 milyon TL seviyesindedir, bu da yıllık bazda %51 artışa tekabül ediyor.

AK YATIRIM – AKSEN Hisse Haber Analiz – 04.04.2017

Aksa Enerji, Gana Santrali’nde üretimin 102,5MW kurulu güçle başladığını ve bakanlık kabulünün tamamlanmasıyla beraber santralin 192,5MW kurulu güçle ticari faaliyete geçmesinin beklendiğini açıkladı. Şirketin Gana operasyonların elde etmeyi beklediği 115 milyon dolar FAVÖK katkısı ile ilgili aşağı yönlü risklerin bir miktar arttığını değerlendiriyoruz. Hatırlanacağı üzere, Aksa Enerji 2017 FAVÖK’ünün yaklaşık %57’sinin Gana faaliyetlerinden gelmesini bekliyor.

OYAK YATIRIM – AKSEN Hisse Haber Analiz – 04.04.2017

Gana’da 102.5MW’lık bölümün üretime başladığını duyurdu. Bunun yanında kapasitenin önümüzdeki günlerde 192.5MW seviyesine ulaşmasının beklendiği de belirtildi. Hatırlanacağı gibi şirket Gana’dan 2017 yılında toplamda 115 mn Dolarlık VAFÖK katkısı bekliyor. Olumlu

ZİRAAT YATIRIM – AKSEN Hisse Haber Analiz – 04.04.2017

Aksa Enerji (AKSEN, Sınırlı Pozitif): Şirket Gana santralinin bakanlık kabulü için çalışmaların devam edildiğini, santralin 192.5 MW kurulu güç ile ticari faaliyetlerine başlaması için beklendiği duyurmuştur. Geçen haftadan itibaren 102.5 MW kurulu güçteki ilk bölüm aralıksız üretime başlandığı belirtilirken, bu bölüme ilişkin bakanlık kabulünün bu hafta sonuna kadar tamamlanması beklenmektedir. Geriye kalan motorların bölüm bölüm Mayıs ayı sonuna kadar devreye alınması planlanmaktadır. Madagaskar santralinin Temmuz ayı sonu, Mali santralinin ise Haziran ayı sonunda devreye girmesi öngörülmektedir.

AKSEN’den Faaliyete Girecek Santralleri ile İlgili Açıklamalar – 03.04.2017

Gana santralimizin bakanlık kabulü için çalışmalarımız devam ediyor olup, santralimizin 192.5 MW kurulu güç ile ticari faaliyetlerine başlaması beklenmektedir. Geçen haftadan itibaren 102.5 MW kurulu güçteki ilk bölüm aralıksız üretime başlamıştır. Bu bölüme ilişkin bakanlık kabulünün bu hafta sonuna kadar tamamlanması beklenmektedir. Geriye kalan motorların bölüm bölüm Mayıs ayı sonuna kadar devreye alınması planlanmaktadır.
Madagaskar santralimizin Temmuz ayı sonu, Mali santralimizin ise Haziran ayı sonunda devreye girmesi öngörülmektedir.

Borsa İstanbul’un Duyurusu Hakkında Yanıt – 21.03.2017

Borsa İstanbul’un 20 Mart 2017 tarihinde şirketimizin özsermayesine istinaden yapmış olduğu duyuru, teknik bir hesaplama sonucunda yapılmıs olan prosedürel bir açıklamadır.
Duyuruya konu edilen özsermaye erimesinin ana sebebi, yükselen kurlar nedeniyle döviz bazlı yükümlülüklerimizden kaynaklanan kur farkı ve finansman zararlarıdır.
Bu çerçevede gerekli önlemlerin 2016 yılı itibarı ile alınmış olduğunu, bu önlemlerin pozitif etkilerinin 2017 yılı içerisinde bilançolarımıza yansıyacağını ve dolayısıyla özsermayemizin önemli bir şekilde artarak bahsedilen erimenin 2017 yılı içerisinde terse döneceğini paydaşlarımızla paylaşmak isteriz.
2016 yılında alınmış Yönetim Kurulu kararı ile 81MW kurulu güçteki Kozbükü HES satılmış olup toplam 232MW kurulu güçteki 6 adet RES’in satışı için anlaşılmış ve bunlardan Ayres Ayvacık RES’in satışı bu ay tamamlanarak kamuoyuna duyurulmuştur. Türk Lirası’nın döviz karşısındaki erimesinin finansal giderlerimizi artırması ve dolayısıyla özsermayemizi azaltmasının önüne geçmek amacıyla bu satışlardan elde edilecek tutarlar kısa vadeli yükümlülüklerimizi azaltmakta kullanılacak ve özsermayemizi kuvvetlendirecektir.
Ek olarak, döviz bazında garantili satış gerçekleştirecek Gana Santralimiz önümüzdeki günlerde devreye girecektir. 2016 yılında Madagaskar ve Mali’de de döviz bazlı  garantili enerji satışı gerçekleştirecek olan santrallerimizin anlaşmaları yapılmıştır. Madagaskar santralimizin Temmuz ayı sonunda, Mali santralimizin ise Haziran ayı sonuna kadar devreye girmesi planlanmaktadır. Böylece 3 yurt dışı projemiz de bu yıl devrede olup döviz satışları ile finansal giderlerimiz üzerinde doğal bir hedge mekanizması sağlayacaktır. Alınan bu tedbirlerin 2017 yılı içerisinde özsermayemiz üzerinde olumlu etki göstereceğine inanılmaktadır.

HALK YATIRIM – AKSEN Hisse Haber Analiz – 21.03.2017

Aksa Enerji (AKSEN, Negatif): Şirket, son açıklanan mali tablolarda sermayesinin %57’sini kaybetmiş olması nedeniyle, sermaye kaybını gidermesi konusunda Borsa İstanbul tarafından uyarıldı. Şirket konu ile ilgili, özsermaye erimesi ana sebebinin yükselen kurlar nedeniyle döviz bazlı yükümlülüklerinden kaynaklanan kur farkı ve finansman zararları olduğunu, bu çerçevede gerekli önlemlerin 2016 yılı itibarı ile alındığını ve pozitif etkilerinin 2017 yılı içerisinde mali tablolara yansıyacağını ve bahsedilen özsermaye erimesinin 2017 yılı içerisinde terse döneceğini açıkladı.

DENİZ YATIRIM – AKSEN Hisse Haber Analiz – 21.03.2017

Borsa Aksa Enerji’yi sermaye kaybını gidermesi için uyardı. Aksa Enerji’nin 2016 sene sonu bilançosunda sermayesinin %57’sini kaybetmiş olması nedeniyle, Borsa Istanbul tarafından Şirket’e sermaye kaybını gidermesi konusunda uyarıldığı bildirildi. Şirket ise uyarının teknik bir hesaplama sonucunda yapılmıs olan prosedürel bir açıklama olduğunu ve duyuruya konu edilen özsermaye erimesinin ana sebebi, yükselen kurlar nedeniyle döviz bazlı yükümlülüklerimizden kaynaklanan kur farkı ve finansman zararları olduğunu bildirdi. Aksa Enerji ek olarak gerekli önlemlerin 2016 yılı itibarı ile alınmış olduğunu, bu önlemlerin pozitif etkilerinin 2017 yılı içerisinde bilançolarımıza yansıyacağını ve dolayısıyla özsermayemizin önemli bir şekilde artarak bahsedilen erimenin 2017 yılı içerisinde terse döneceğini paylaştı.
Bu nedenle, 2016 sonu itibariyle 387 mln TL öz sermayesi bulunan Aksa Enerji’de bir bedelli sermaye artışı beklemiyoruz. Haber nedeniyle hisse üzerinde oluşabilecek potansiyel baskının kısa süreli olmasını öngörüyoruz.

AK YATIRIM – AKSEN Hisse Haber Analiz – 21.03.2017

Borsa Istanbul Aksa Enerji’nin 2016 finansalları itibarıyla sermayesinin %50’sinden daha fazlasını kaybetmiş olması sebebiyle, Kotasyon Yönergesinin 35.maddesi uyarınca uyarılmasına karar verdi. Şirket ise bugün yaptığı KAP açıklamasında, BIST açıklamasının prosedürel olduğunu ve Aksa Enerji’nin yapılan santral satışlarının finansallara yansıması ile beraber özsermaye açısından önemli bir iyileşme sağlayacağını belirtti. Ek olarak, Gana Santrali’nde üretimin önümüzdeki günlerde, Madagaskar santralinin Temmuz ayı sonunda ve Mali santralinin de Haziran ayı sonunda devreye girmesinin planlandığı açıklandı. Haberi Aksa Enerji açısından nötr olarak değerlendiriyoruz.

AK YATIRIM – AKSEN Hisse Analiz – 13.03.2017

AKSEN’de 4Ç16 Sonuçları Neden Beklentilerin Altında?

Telekonferans Notları: Aksa Enerji 4Ç16 sonuçlarıyla ve 2017 beklentileriyle ilgili bir telekonferans düzenledi. Şirket, 4Ç16’da FAVÖK’ün beklentilerin altında kalmasında en önemli etkenin doğalgaz kısıtlamalarından kaynaklanan maliyet artışları olduğunu vurguladı. 2017 senesi için ise, Aksa Enerji FAVÖK’ün 725 milyon TL gerçekleşme beklentisini değiştirmezken, Gana’daki enerji yatırımının Mayıs ayı itibarıyla tam olarak devreye girmesini bekliyor. Güriş Holding’e satılan rüzgâr santrallerinin finansallara yansımasının 1Ç17’de gerçekleşecek. Bu satıştan kaynaklı olarak 200 milyon TL satış karı olabileceği tahmin ediliyor.

İŞ YATIRIM – AKSEN Hisse  Analiz 4Ç16 – 10.03.2017

Kapanış (TL) : 2.93 – Hedef Fiyat (TL) : 3.7 – Piyasa Deg.(TL) : 1797 – 3A Ort. İşl.Hac.(mn$) : 1.95 AKSEN TI Equity- Öneri :AL Get.Pot.%: 26.28 Analist: [email protected]

Yüksek finansal giderler net karı olumsuz etkiledi

Aksa Enerji 4Ç16’da geçen senenin aynı döneminde açıkladığı 22 milyon TL net kara karşılık 279 milyon TL net zarar açıkladı. Açıklanan rakam bizim net zarar beklentimiz olan 5 milyon TL ve piyasanın net zarar beklentisi olan 146 milyon TL’nin oldukça altında kaldı. Sapmamızın asıl nedeni olarak beklentimizden yüksek gerçekleşen finansal gideri söyleyebiliriz.

4Ç16’da elektrik satış hacmi yıllık bazda %28 artarak 5254 milyon kWs’e ulaştı. Bununla birlikte şirketin satışları yıllık bazda %38 artarak 966 milyon TL olarak gerçekleşti. Aynı dönemde şirketin FAVÖK’ü ise geçen senenin aynı dönemine kıyasla aynı kalarak 93 milyon TL oldu.

Aksa Enerji 4Ç16’da 295 milyon TL net finansal gider kaydetti. 4Ç15’de ise 8 milyon TL net finansal gelir bulunuyordu. Şirket ayrıca bu dönem Kozbükü HES’in satışı ile ilgili olarak 58 milyon TL bir defaya mahsus sabit kıymet satışı kaydetti.

Şirket bugün sonuçlar ile ilgili telekonferans yapacak. Sonuçlar beklentilerin altında kaldığından dolayı piyasanın sonuçlara olumsuz tepki vermesini bekliyoruz. Hisse için AL tavsiyesini koruyoruz.

ŞEKER YATIRIM – AKSEN Hisse Analiz 4Ç16 – 10.03.2017

Beklentilerin altında sonuçlar…
Aksa Enerji 4Ç16’da 279mn TL zarar açıkladı. Şirket 4Ç15’te 22mn TL kar açıklamıştı. Şirket’in açıklamış olduğu net zarar rakamı 146mn TL seviyesinde bulunan piyasanın zarar beklentisi ve 24mn TL zarar beklentimizden kötü gerçekleşti. Şirket’in 4Ç16’da Kozbükü (81 MW) Hidro Elektrik Santrali satışından 58mn TL sabit kıymet satış zararı kaydetmesi, bekletimizin üzerinde gerçekleşen net finansman gideri ve beklentilerin altında kalan operasyonel karlılık Şirket’in net zararın beklentilerden kötü gerçekleşmesinde en büyük etken oldu. Aksa Enerji 4Ç16’da doların TL karşısında değer kazanması sonrasında 295mn TL net finansman gideri (4Ç15’te 8mn TL finansman gelirine karşılık) kaydetti. Diğer taraftan Şirket’in 4Ç16’da 59mn TL ertelenmiş vergi geliri net zarar rakamının daha da artmasını engelledi. Operasyonel tarafta net satış gelirleri 4Ç16’da yıllık bazda %38 artışla 966mn TL seviyesinde gelirken beklentilerimize paralel, piyasa beklentisinin ise (Seker: 951mn TL; Piyasa: 734mn TL) üzerinde geldi. FAVÖK rakamı ise 93mn TL ile 4Ç15’e göre yatay  kalırken, piyasa ve beklentimizin altında (Seker: 121mn TL, Piyasa: 110mn TL) gerçekleşti. Şirket’in 4Ç16’da beklentilerden kötü zarar açıklaması nedeniyle piyasa tepkisinin bugün negatif olacağını düşünüyoruz.

4Ç16 sonuçları sonrası Aksa Enerji ile ilgili olarak 3.94 TL olan hedef fiyatımızı değiştirmezken, cari piyasa değerine göre %34 kazandırma potansiyeli taşıması nedeniyle AL önerimizi korumaktayız. Şirket’in bu yıl içersinde devreye alacağı afrika yatırımları şirket için en  büyük katalizör durumda. Hatırlanacağı üzere Şirket’in, 2017 yılında yaklaşık 3 milyar TL seviyesinde satış geliri ve 725 mn TL seviyesinde FAVÖK hedefi bulunuyor. Aksa Enerji’nin 2017 yıl sonu itibarı ile toplam FAVÖK’ünün %82’sinin döviz bazlı olmasını ve satış gelirlerinin de %66’sının TL ve %34’ünün ise dolar bazlı gerçekleşmesini planlanladığını da not edelim.

  • Net Satış gelirleri 4Ç16’da yıllık bazda %38 arttı – Şirket’in toplam elektrik satışları OTC ve ikili anlaşmalar sayesinde 4Ç16’da yıllık bazda %28 artışla 5.2 Twh seviyesinde gerçekleşti. Spot elektrik fiyatları 4Ç16’da doğalgaz arzında yaşanan sorunlara bağlı olarak 176 TL/Mwh seviyesine yükselirken (2016: 145 TL/Mwh), Şirket’in ağırlıklı elektrik fiyatları ise 4Ç16’da 177 TL/Mwh (2016: 175 TL/Mwh – 4Ç15: 176 TL/Mwh) seviyesinde gerçekleşmiştir. Aksa Enerji’nin net satış gelirleri artan elektrik satış hacmi sayesinde yıllık bazda %38 artışla 966mn TL seviyesinde gerçekleşmiş, böylece piyasa beklentisi olan 734mn TL üzerinde gelirken, beklentimiz olan 951mn TL net satış geliri rakamına paralel gelmiştir.
  • FAVÖK rakamı 93mn TL ile yatay kaldı – Şirket, 4Ç16’da 93mn TL FAVÖK rakamı sonrasında 2016 yılını 431 mn TL FAVÖK rakamı ile tamamladı. Ancak bu rakam Şirket’in 2016 yılı sonu için öngördüğü 450-460mn TL FAVÖK rakamının altında kaldı. Öte yandan Şirket’in 4Ç16’da artan maliyetleri nedeniyle FAVÖK marjı da 4Ç15’e göre 3.6pp düşüşle %9.6 seviyesine geriledi.
  • Net borç rakamı YS16 itibariyle 2.74 milyar TL seviyesine geriledi – Kozbuku santralinin satışından gelen 55mn dolar nakdin finansal borçlarının kapatılmasının pozitif etkisiyle Şirket’in 9A16’da 2.87 milyar TL seviyesinde bulunan net finansal borcu 2016 yıl sonu itibariyle 2.74 milyar TL seviyesine geriledi. Şirket, hatırlanacağı üzere 2016 yılında 313 MW toplam kapasitedeki santralini toplam 348 mn dolar bedelle satışı konusunda anlaşmaya varmıştı. Şirket bu varlık satışlarından gelecek nakdi finansal borçlarının kapatılmasında kullanmayı planlamaktadır. Şirket’in 2016 itibariyle 2.7 milyar TL net finansal borcunun 2017 yılı sonında 2 milyar dolar seviyesine düşmesi hedeflenirken, Net Finansal Borç/FAVÖK çarpanının 2017 yılı sonunda 2.8x seviyesinde gerçekleşmesi (2016: 6.4x) öngörülmektedir.

ZİRAAT YATIRIM – AKSEN Hisse Analiz 4Ç16  – 10.03.2017

Aksa Enerji (AKSEN, Negatif): Şirket 2016 yılının son çeyreğinde 279,2mn TL’lik ana ortaklık net dönem zararı ile piyasa beklentisi olan 146mn TL’lik zarar rakamının üzerinde bir zarar kaydetmiş ve olumsuz bir görüntü sergilemiştir. Şirket 2015 yılının son çeyreğinde 10,3mn TL ana ortaklık net dönem karı kaydetmişti. Satış gelirleri son çeyrekte bir önceki yıla göre %35,6 oranında artan şirketin brüt karı ise sadece %9,7 oranında artmış ve 52,8mn TL olarak gerçekleşmiştir. Operasyonel giderler ise 10,5mn TL’den 5,2mn TL’ye gerilemiş ve buna bağlı olarak da faaliyet karı %16,9’luk artışla 48,2mn TL’ye yükselmiştir. Diğer taraftan yatırım faaliyetlerinden kaydedilen 84,5mn TL’lik net gider ile kur farkı giderleri kaynaklı 295mn TL’lik finansman gideri şirketin zarar açıklamasında ana etken olmuş ve 66,2mn TL’lik vergi gelirine karşın şirket 4Ç2016’da 279,2mn TL ana ortaklık net dönem zararı kaydetmiştir. Şirketin 4Ç2015’te net finansman gideri sadece 6,8mn TL idi. Son çeyrek yüksek zarar rakamıyla birlikte Aksa Enerji’nin ana ortaklık net dönem zararı 363,2mn TL’ye yükselmiş ve 2015 yılında kaydedilen 226,6mn TL’nin üzerinde gerçekleşmiştir.

OYAK YATIRIM – AKSEN Hisse Analiz 4Ç16 – 10.03.2017

Yılın son çeyreğinde 279 milyon TL zarar açıklarken bu rakam piyasa beklentisi olan 146 milyon TL’den daha olumsuz gelmiş oldu. Son çeyrekte 380 milyon TL’yi bulan net finansal giderler etkili olurken bu rakam içerisinde yaklaşık 72 milyon TL’lik iştirak satış zararı da bulunmaktaydı. Şirketin VAFÖK rakamı ise 93 milyon TL seviyesinde gerçekleşirken piyasa beklentisi olan 110 milyon TL’nin altında kaldı.

AK YATIRIM – AKSEN Hisse Analiz 4Ç16 – 10.03.2017

Aksa Enerji 4Ç16’da bizim beklentimiz olan 243 milyon TL zarara yakın, 279 milyon TL zarar açıkladı. Piyasa beklentisi ise 146 milyon TL zarar yönündeydi. Şirketin son çeyrek sonuçlarında büyük kısmı kur farkı zararından kaynaklanan 295 milyon TL net finansal giderin önemli bir etkisinin olduğunu değerlendiriyoruz. Öte yandan, Aksa Enerji’nin son çeyrek FAVÖK’ü piyasa beklentisi olan 110 milyon TL ve bizim beklentimiz olan 114 milyon TL’nin bir miktar altında 93 milyon TL olarak gerçekleşti. Hisse son 3 ayda BIST-100’un %5 altında performans gösterdi. Şirketin finansal sonuçlarına piyasa tepkisinin Nötr olmasını bekliyoruz. Aksa Enerji bugün 17:00’da 4Ç16 sonuçları ile ilgili telekonferans düzenleyecek.

DENİZ YATIRIM – AKSEN Hisse Teknik Analiz – 10.03.2017

Aksa Enerji’nin 4Ç16’da 279 mln TL net zararı beklentilerin çok üzerinde gerçekleşti. Geçtiğimiz yılın aynı döneminde benzer operasyonel performansa rağmen 22 mln TL olan net karının 4Ç16’da 279 mln TL net zarara dönmesinin nedeni kur farkı giderlerine bağlı artan finansal giderleri oldu. 4Ç16’da 221 mln TL olan net kur farkı gideri, bizim 70 mln TL olan beklentimizin üzerinde gerçekleşince, 279 mln TL olan net zarar bizim 98 mln TL net zarar ve piyasa ortalaması olan 145 mln TL net zarar beklentilerinin üzerinde gerçekleşti. Beklentilerden büyük net zarar nedeniyle hissede bir miktar satış baskısı görülebilir. Ancak uzun vadeli olumlu görüşümüzü koruyoruz.

 

Gana Santrali Hakkında Gelişme Hakkında Açıklama – 03.03.2017

Gana Cumhuriyeti’nde kurulmakta olan HFO yakıtlı enerji santralimizde devreye girecek motorların enerji üretim testleri başlamıştır. Bölüm bölüm devreye girecek santralimizde 190 MW kurulu güçteki ilk faz motorların bakanlık kabulünün Mart ayının üçüncü haftası içinde tamamlanması için Enerji Bakanlığı’na müracaat yapılmıştır.

 

ŞEKER YATIRIM – AKSEN Hisse Haber Analiz – 27.01.2017

Aksa Enerji (AKSEN), Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’nun Mardin’de bulunan 32 MW ve 33MW kurulu güçteki Mardin-1 ve Mardin-2 akaryakıt santrallerinin lisansların şirketin başvurusu üzerine iptal edildiğini, santral ekipmanlarının Afrika kıtasında inşaatı devam eden santrallerde kullanılacağını açıkladı. Şirket Afrika’daki üç projesinin inşaatının 2017 ilk yarısı içinde tamamlanarak, Şubat – Haziran 2017 döneminde bölüm bölüm devreye alınmasının planladığını açıkladı.

OYAK YATIRIM – AKSEN Hisse Haber Analiz – 27.01.2017

AKSEN: 32MW Mardin-1 ve 33MW Mardin-2 akaryakıt santrallerinin lisans iptallerinin onaylandığını açıkladı. Bu santrallerdeki ekipmanın şirketin Afrika’da inşaatı devam eden santrallerde kullanılacağı belirtildi. Afrika’daki üç projenin inşaatının 2017’nin ilk yarısı içerisinde tamamlanarak Şubat-Haziran 2017 döneminde kademeli olarak devreye girmesi beklenmektedir

ZİRAAT YATIRIM – AKSEN Hisse Haber Analiz – 27.01.2017

Aksa Enerji (AKSEN, Nötr): Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’na yapılan başvurunun kabul edilmesiyle Mardin Kızıltepe’de kurulu ve işletmede bulunan 32,01 MW ve 33MW kurulu güçteki Mardin-1 ve Mardin-2 akaryakıt santrallerinin lisansları iptal edilmiş olup, santral ekipmanları Afrika kıtasında inşaatı devam eden santrallerde kullanılacaktır. Afrika’daki üç projenin inşaatı 2017 ilk yarısı içinde tamamlanarak, Şubat – Haziran 2017 döneminde bölüm bölüm devreye girmiş olacağı duyurulmuştur. Diğer taraftan, 30.11.2016 tarihinde gerçekleştirilen duyuruda toplam 232 MW kurulu güce sahip altı rüzgar santralinin satışı konusunda anlaşmaya varıldığını belirtilmişti.

Bu doğrultuda bu santrallerden Belen Atik, Kapıdağ ve Ayvacık rüzgar santrallerinin satışları Rekabet Kurulu tarafından, Sebenoba ve Karakurt rüzgar santrallerinin satışları ise Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) ve Rekabet Kurulu tarafından onaylanmıştır. Rüzgâr santrallerinin satışının Önemli Nitelikteki İşlemler kapsamına girmesi nedeniyle satışların Genel Kurul onayına sunulması gerektiği açıklanırken, 09.01.2017 tarihinde çağrısı yapılmış olan Olağanüstü Genel Kurul 3 Şubat 2017 tarihinde saat 11:00’de gerçekleşeceği duyurulmuştur.

AK YATIRIM – AKSEN Hisse Haber Analiz – 27.01.2017

Aksa Enerji (AKSEN TI) Mardin-1 ve Mardin-2 akaryakıt santrallerinin lisanslarının iptali için EPDK’ya yapılan başvuruların kabul edildiğini ve santral ekipmanlarının Afrika’da inşaatı devam eden santrallerde kullanılacağını açıkladı. Buna ek olarak, şirketin satışını gerçekleştirdiği rüzgar santralleri için Rekabet Kurumu ve EPDK onayları alındı. Bu satışların önemli nitelikteki işlemler kapsamına girmesi nedeniyle gerçekleştirilecek Olağanüstü Genel Kurul 3 Şubat 2017 tarihinde gerçekleştirilecek. Hissedarlar, hisse başına 2,6065 liradan ayrılma hakkını kullanabilecek.

 

AKSEN’de Ayrılma Hakkı İçin Hisse Fiyatı Açıklandı – 09.01.2017

24.11.2016 tarihinde duyurmuş olduğumuz Kozbükü HES’in Nas Enerji A.Ş.’ye 89.440.904,91 Amerikan Doları’na satışı ile 30.11.2016 tarihinde duyurmuş olduğumuz Hatay Sebenoba Rüzgar Santrali, Manisa Karakurt Rüzgar Santrali, Balıkesir Şamlı Rüzgar Santrali, Ayvacık Rüzgar Santrali, Kapıdağ Rüzgar Santrali ve Belen/Atik Rüzgar Santrali’nin Güriş Şirketler Grubu’na toplam 259.000.000.00 Amerikan Doları’na satışına ilişkin imzalanan anlaşmalar, Önemli Nitelikteki İşlemler kapsamına girmekte ve Önemli Nitelikteki İşlemlere İlişkin Ortak Esaslar ve Ayrılma Hakkı Tebliği (II-23.1) uyarınca ayrılma hakkı doğurmaktadır.

Kozbükü HES’in satışı 26.12.2016 tarihinde tamamlanmış olmakla beraber yukarıda adı geçen rüzgar santrallerinin satışının tamamlanabilmesi için satış anlaşmasında belirtilen çeşitli şartların karşılıklı yerine getirilmiş olmasına ilaveten EPDK, Ekonomi Bakanlığı ve Rekabet Kurumu tarafından santrallerin satışlarının onaylanması gerekmektedir.

Kozbükü HES ve rüzgar santrallerinin satışları ile ilgili olarak yukarıdaki tarihlerde yapılan açıklamalar baz alınarak SPK Mevzuatı’na göre iki adet ayrılma hakkı hisse fiyatı hesaplanmıştır. 30 günlük ağırlıklı ortalama fiyatlar ile hesaplanan ayrılma hakkı fiyatlarından 30.11.2016 tarihi baz alınarak hesaplanan fiyat olan 2,6065 TL daha yüksek olduğu için ayrılma hakkı fiyatı olarak belirlenmiştir. Satışların onaylanması ve ayrılma hakkını kullanmak isteyen paydaşlarımızın belirlenmesi için 3 Şubat 2017 tarihinde Olağanüstü Genel Kurul yapılacaktır.

Pay Grup Bilgileri
Ayrılma Hakkı Kullanım Fiyatı
B Grubu, AKSEN, TREAKSN00011
2,6065

AKSEN’de Olağanüstü Genel Kurul Çağrısı Kararı – 09.01.2017

24.11.2016 tarihinde Kamuyu Aydınlatma Platformunda duyurulan Kozbükü HES’in tesis olarak satılması ve 30.11.2016 tarihinde Kamuyu Aydınlatma Platformunda duyurulan toplam 232 MW kurulu güce sahip bazı rüzgar santrallerinin toplam 259.000.000 Amerikan Doları bedel ile satılması, satış şartları ve satışların tamamlanması için gerekli sözleşme şartları hakkında bilgi verilmesi ve tüm işlemlerin ilgili sözleşme hükümleri kapsamında gerçekleşmesi halinde, Sermaye mevzuatı çerçevesinde önemli nitelikteki işlem tanımına girdiği değerlendirildiğinden bu işlemlerin pay sahiplerimizin onayına sunulması.

AK Yatırım – AKSEN Hisse Haber Analiz – 09.01.2017

EPDK ağır mevsim koşulları ve elektrik enerjisi arz-talep dengesini dikkate alarak spot elektrik piyasasında tavan fiyatı 2,000TL/MWh’den 500TL/MWh’a düşürdü. Kararın Aksa Enerji için nötr olacağını değerlendiriyoruz. Tavan fiyatın düşürülmesi şirketin imzaladığı kontratlar için spot piyasadan aldığı elektrikle ilgili tedarik riskini düşürürken, üretim tarafında kazançlarını bir miktar sınırlandırılabilir. Kararın özellikle, fiyatların yükseldiği dönemlerde devreye giren akaryakıtlı enerji santRalleri için olumsuz olabileceği söylenebilir. Ancak, Aksa Enerji Türkiye’deki akaryakıtlı enerji santrallerini kapatarak, Afrika’da benzer yatırımlara giriştiği için, akaryakıt enerji santralleri açısından bir risk taşımamakta

 

İŞ YATIRIM – AKSEN Hisse Haber Analiz – 02.01.2017

Kapanış (TL) : 2.98 – Hedef Fiyat (TL) : 3.7 – Piyasa Deg.(TL) : 1827 – 3A Ort. İşl.Hac.(mn$) : 2.98
AKSEN TI Equity- Öneri :AL Get.Pot.%: 24.16 Analist: [email protected]

Aksa Enerji ayrılma hakkı fiyatını açıkladı
Aksa Enerji, Kozbuku HES ve Hatay Sebenoba, Manisa Karakurt, Balikesir Şamli, Ayvacık, Kapıdağ ve Belen/Atik RES’lerin satışı ile ilgili ayrılma hakkı fiyatını 2.6065 TL/hisse olarak açıkladı. Kozbuku HES’nin satışı 26 Aralık itibariyle tamamlandı, diğerlerinin satış süreci onay aşamasında. Şirket bahsedilen satışların onaylanması ve ayrılma hakkını kullanmak isteyen ortakların belirlenmesi için Olağanüstü Genel Kurul yapacağını duyurdu. Belirlenen fiyat aşağı yönlü koruma sağlıyor.

ZİRAAT YATIRIM – AKSEN Hisse Haber Analiz – 02.01.2017

Aksa Enerji (AKSEN, Nötr): Kozbükü HES’in Nas Enerji A.Ş.’ye 89,4mn USD bedelle satışı ile duyurulmuş olan Hatay Sebenoba Rüzgar Santrali, Manisa Karakurt Rüzgar Santrali, Balıkesir Şamlı Rüzgar Santrali, Ayvacık Rüzgar Santrali, Kapıdağ Rüzgar Santrali ve Belen/Atik Rüzgar Santrali’nin Güriş Şirketler Grubu’na toplam 259mn USD’ye satışına ilişkin imzalanan anlaşmalar ayrılma hakkı doğurmaktadır.  Kozbükü HES’in satışı 26.12.2016 tarihinde tamamlanmış olmakla beraber yukarıda adı geçen rüzgar santrallerinin satışının tamamlanabilmesi için satış anlaşmasında belirtilen çeşitli şartların karşılıklı yerine getirilmiş olmasına ilaveten EPDK, Ekonomi Bakanlığı ve Rekabet Kurumu tarafından santrallerin satışlarının onaylanması gerekmektedir. Kozbükü HES ve rüzgar santrallerinin satışları ile ilgili olarak yukarıdaki tarihlerde yapılan açıklamalar baz alınarak hesaplanan ayrılma hakkı fiyatı 2,6065 TL olarak belirlenmiştir. Satışların onaylanması ve ayrılma hakkını kullanmak isteyen paydaşların belirlenmesi için Olağanüstü Genel Kurul yapılacaktır.

İŞ YATIRIM – AKSEN Hisse Analiz, Aksa Enerji Şirket Raporu – 29.12.2016

Yükselme Potansiyeli* 26%   AL                          Hedef Fiyat: 3,70 TL, 1,07 USD

Afrika Yollarında, Global Oyuncu Olma Yolunda

Aksa Enerji’nin analist toplantısı sonucunda değerlememizin üzerinden geçtik ve 12 aylık hedef fiyatımızı Madagaskar ve Mali yatırımlarını dahil ettikten sonra 3.5 TL/hisse’ den 3.7 TL/hisse’ye çektik. Hisse için %26 yukarı potansiyel ile AL tavsiyemizi koruyoruz. Aksa Enerji’nin dolar bazlı satışlarının artmasıyla birlikte global enerji şirketi olma yolunda ilerlediğini düşünüyoruz.

Yurtiçi faaliyetlerin 2017 görünümü olumsuz. Aralık ayında BOTAŞ doğalgaz santrallerine verdiği gazın %90’lık kısmını kesmesiyle spot elektrik fiyatları çok yükseldi ve marjlar daraldı. Bundan dolayı, şirketin beklentisine paralel olarak 2016 FAVÖK tahminimizi 473 milyon TL’den 446 milyon TL’ye revize ettik. 2017 yılında özellikle doğalgaz santrallerinden üretim yapmak avantajlı gözükmüyor.  Dolayısıyla, şirket yurtdışı yatırımlarına yöneldi. Buna ek olarak, 2016 yılında 355 MW yenilenebilir kapasitesinin 313 MW’lık kısmını borç pozisyonunu azaltmak için sattı.

2017T FAVÖK’e en büyük katkı Gana yatırımından gelecek. Muhafazakar olmak adına Gana yatırımını bir miktar gecikme ile modelimize dahil ettik ve şirketin 2017 yılında 1.61 milyar kWs elektrik satışı beklentisine karşılık 1.36 milyar kWs elektrik satışı öngördük. Yatırımın 2017 yılında 95 milyon dolar FAVÖK yaratmasını bekliyoruz. 2018 yılında yatırım tam yıl çalıştığı zaman ise 2.5 milyar kWs elektrik satışı ve 125 milyon dolar FAVÖK katkısı hesaplıyoruz.

2017 yılında Madagaskar yatırımından da katkı bekliyoruz.  Santralin 60MW’lık ilk fazının Haziran’17 sonunda devreye girmesi bekleniyor. Bu santrali de modelimize gecikmeli yansıttık ve şirketin 0.2 milyar kWs elektrik satışı beklentisine karşılık 0.16 milyar kWs elektrik satışı öngördük. FAVÖK beklentimiz ise 2017 yılında 19 milyon dolar,  2018 yılında ise 33 milyon dolar. Santralin ikinci fazının ise 2020 yılında devreye gireceğini düşünüyoruz. Bununla birlikte, toplam satış hacminin 0.69 milyar kWs ve FAVÖK katkısının da 56 milyon dolar olacağını tahmin ediyoruz.

Mali yatırımı 2017 yılının Haziran ayında devreye girmesi planlanıyor. Bu santralin 2017 yılında 0.16 milyar kWs elektrik satışı yapmasını ve 10 milyon Euro FAVÖK yaratmasını öngörüyoruz. 2018 yılında ise satış hacminin 0.245 milyar kWs’e ve FAVÖK katkısının 16 milyon Euro’ya yükselmesini bekliyoruz.

2017T FAVÖK’ün büyük kısmını dolar bazlı gelirlerden oluşuyor. Bütün bu konuşulan yatırımlar devreye girdiği zaman, 2017 FAVÖK beklentimiz yıllık bazda %37 artışla 610 milyon TL’ye ulaşıyor. Şirketin beklentisi olan 725 milyon TL’nin altında kalıyor. Modelimizde en büyük katkı Gana yatırımından geliyor. FAVÖK kırılımına baktığımız zaman dolar bazlı gelirler %79’unu oluşturuyor, bu da yabancı para riskine karşı doğal koruma sağlıyor.

2017T Net borç/FAVÖK çarpanı 3.3x geriliyor. Şirketin Afrika’da bir veya iki tane daha yatırımı olabilir. Şirket bu yatırımlara Net Borç/FAVÖK çarpanını yükseltmemek için 2018 yılında başlamayı hedefliyor. 2017 yılında Net Borç/FAVÖK çarpanının 3.3x seviyesine düşmesini bekliyoruz. Şirketin beklentisi ise 2.8x seviyesinde.

Tahminlerimizin gerçekleşmesi önündeki en önemli risk faktörü yurtdışı yatırımlarının devreye girmesinde beklentimiz ötesinde bir gecikme / aksama olması.

Özet Mali Tablolar (TL mn)

Gelir Tablosu (TL mn)

2014G*

2015G*

2016T

2017T

2018T

Satış Geliri

1.957

2.320

2.516

2.846

3.959

FAVÖK

344

436

446

610

915

Net Kar

40

(227)

(90)

268

182

Nakit Akım Tablosu (TL mn)

 

 

 

 

 

Net Kar

40

(227)

(90)

268

182

Amortisman Giderleri

121

145

186

288

295

İşletme Sermayesi Değ.

139

(21)

(40)

(152)

(10)

Faaliyetlerden Gelen Nakit Akımı

302

(100)

56

403

467

Sabit Sermaye Yatırımları

742

553

399

(245)

73

Serbest Nakit Akımı

(440)

(654)

(343)

648

394

Bilanço (TL mn)

 

 

 

 

 

Maddi Duran Varlıklar

2.685

3.092

3.302

2.770

2.549

Nakit & Nakit Benzerleri

34

48

50

50

50

Toplam Varlıklar

3.460

4.044

4.418

3.943

3.949

Kısa Vadeli Borçlar

576

885

626

450

508

Toplam Borç

1.957

2.549

2.624

2.079

1.921

Toplam Özsermaye

1.024

776

698

905

966

Rasyolar

 

 

 

 

 

Net Borç/FAVÖK

5,6

5,7

5,771

3,3

2,0

FAVÖK Marjı

17,6

18,8

17,7

21,4

23,1

Net Kar Marjı

2,0

-9,8

-3,6

9,4

4,6

Değerleme Oranları

 

 

 

 

 

Firma Değeri/Satışlar

1,6x

1,6x

1,9x

1,6x

1,2x

Firma Değeri/FAVÖK

9,1x

8,8x

10,5x

7,7x

5,1x

Firma Değeri/Yatırım Sermayesi

1,0x

1,1x

1,3x

1,4x

1,5x

Fiyat/Kazanç

n.a

n.a

n.a

6,7x

9,9x

Serbest Nakit Akım Verimi

-19%

-40%

-19%

36%

22%

Temettü Verimi

0%

0%

0%

0%

0%

*Yıliçi ortalama PD kullanılmıştır.

 

 

 

 

 

 

AK YATIRIM – AKSEN Hisse Analiz – 28.12.2016

Analist Toplantısı Değerlendirmeleri

Şirket yönetimin 2017 beklentilerini paylaştı. AKSEN tarafından dün yapılan açıklamada, şirketin 2017 yılı ciro tahmini 3 milyar TL, FAVÖK tahmini 725 milyon TL olarak belirtildi. Şirkete yönelik piyasa tahminlerine bakıldığında, FAVÖK’in 2016 yılında 477 milyon TL olması beklenirken, 2017 yılında 701 milyon TL seviyesine yükselmesi tahmin ediliyordu. Şirketin paylaşığı rakam, 2017 için piyasa beklentisini bir miktar üzerinde bir artışa işaret ediyor. Şirket Yurtdışında Gana, Madagaskar ve Mali santrallerinin 2017 yılı ilk yarısında kademeli olarak devreye girmesini bekliyor. Faaliyet karında beklenen artış ve yakın zamanda gerçekleşen varlık satışı sonrası, şirket net borç/FAVÖK rasyonun gelecek sene sonunda 3.0x seviyesinin altında olacağını tahmin ediyor. Bu rasyo şu anda 6.7x seviyesinde olduğundan, borçlulukta yaşanacak iyileşme piyasa tarafından olumlu bulunacaktır.

 

 

PAYLAŞ