Ana sayfa Raporlar Hisse Yorumları Tüpraş TUPRS ...

Tüpraş TUPRS Hisse Analiz ve Yorumları

tupras-hisse-yorumlariTüpraş TUPRS hisse senedi ile ilgili tüm güncel analiz, haber, rapor ve yorumları aşağıda bulabilirsiniz. Kurum ve uzmanların TUPRS ile ilgili çıkmış tüm hisse analiz ve yorumlarını, hisseye ait haber,veri ve raporları bu sayfadan takip edebilirsiniz.

İŞ YATIRIM – Tüpraş TUPRS Hisse Analiz – 19.07.2018

12 Aylık Hedef Fiyat:141.90TL 29.58USD      Yükselme Potansiyeli* 42%

Makro tahminlerimizdeki değişiklikler hedef fiyatını yukarı çekti. Tüpraş 2Ç18 finansallarını 9 Ağustos tarihinde açıklamayı planlıyor. Biz şirketin 2Ç18’de geçen senenin aynı döneminde açıkladığı 1.48 milyar TL FAVÖK ve 1.45 milyar TL net kar rakamına karşılık 1.67 milyar TL FAVÖK ve 821 milyon TL net kar açıklamasını bekliyoruz. 2Ç18’de motorin ve jet yakıtı ürün karlılıkları yıllık bazda sırasıyla %29 ve %39 artmasına rağmen benzin ve fuel oil ürün karlılıkları aynı dönemde düşüş gösterdi. Buna ek olarak, 2Ç18’deki petrol fiyatının artmasından dolayı şirketin stok karı kaydetmesini bekliyoruz. Hatırlatmak gerekirse planlanan bakımlar devam ediyor, bu yüzden 2Ç18’de 2Ç17’deki %116.5 olan KKO’nının gerilemesini bekliyoruz.

Hedef fiyatımız %11 arttı. Makro tahminlerimizdeki değişiklikleri Tüpraş modelimize de yansıttık. 2018 yıl sonu dolar/TL kur tahminimizi 4.20’den 4.80’e revize ettik. Ağırlıklı olarak kur tahminlerimizde yukarı yönlü revizyonun etkisi ile 12 aylık hedef fiyatımız 127.7 TL’den 141.9 TL’ye yükseldi, bu da %42’lik yukarı potansiyele işaret ediyor. Tüpraş, sırasıyla 5,1x ve 6,9x 2018T FD/FAVÖK ve 2018T F/K çarpanlarıyla işlem görmekte. Yurtdışı benzerleri ise sırasıyla 4,8x ve 8,5x çarpanlarıyla işlem görüyor.

İran ham petrolüyle ilgili ambargo haberleri belirsizlik yaratıyor. Wall Street Journal’da çıkan habere göre ABD 4 Kasım itibariyle İran’dan petrol ithalatını kesmeyen ülkeleri yaptırım uygulamak ile tehdit ediyor. Tüpraş, ABD’nin daha önce tanıdığı muafiyet kapsamında İran’dan ham petrol satın alan şirketler arasında yer alıyor. Şirket alımlarına Kasım ayına kadar devam edecek. Daha sonrası için ise muafiyet için başvuruda bulunacak.

Eğer muafiyet sağlanamazsa, şirket İran’dan yaptığı alımlarını petrol fiyatlarına bağlı olarak Irak, Suudi Arabistan ve Kuveyt gibi alternatif kaynaklardan temin edebilir. EPDK verilerine göre, yılın ilk dört ayında şirketin İran’dan ham petrol alımları toplam alımlarının yaklaşık %54’ünü oluşturdu. Yılın ilk altı ayında İran Ağır ile Brent arasındaki makas 4.4 dolar/ varil iken Kerkük ile Brent arasındaki makas 3.4 dolar/varil seviyesinde. 2017 yılında ise İran Ağır ile Brent arasındaki fark 3.5 dolar/varil iken KerkükBrent arasındaki fark 3.7 dolar/varil idi. Hatırlatmak gerekirse Akdeniz Komplex rafineleri Ural ham petrolünü kullanıyor ve Ural ile Brent arasındaki fiyat makası ise yılın ilk yarısında 1.7 dolar/varil seviyesinde gerçekleşti.

Değerlememiz üzerinde ana riskler. Ana riskler: (i) ham petrol fiyatındaki dalgalanmalar: Şirket ham petrol fiyatlarındaki artışı ya da azalışı ürün fiyatlarına yansıtabiliyor, fakat ham petrol fiyatı üzerindeki dalgalanmalar stok kar zararı sebebiyle marjlarda dalgalanma yaratıyor, (ii) talebin zayıflaması dolayısıyla Akdeniz marjlarında gerileme ve (iii) düzenleyici kurumun rafineri fiyatlarına olası müdahalesi.

Son dönmede uygulanan sübvansiyon sistemine göre benzin, motorin ve LPG’ye yapılan zam kadar ÖTV indirimi yapılıyor. Böylece uluslararası petrol fiyatları veya döviz kurlarına bağlı olarak akaryakıt fiyatlarında yaşanan dalgalanmalar son tüketici fiyatına yansımıyor. EPDK ilan edilen akaryakıt bayi satış fiyatlarına esas alınan yurt içi rafineri çıkış fiyatlarında, uluslararası petrol fiyatları veya döviz kurlarına bağlı olarak meydana gelen artış durumunda, söz konusu malların tabi olduğu ÖTV tutarlarında, gerçekleşen artış tutarı kadar azalış yapılıyor. Meydana gelen azalış durumunda ise söz konusu malların tabi olduğu ÖTV tutarları, 17 Mayıs 2018 tarihinde uygulanan tutarı geçmeyecek şekilde artırılabiliyor.

İş Yatırım Tüpraş için Alım Fırsatı Haberi Geçti – 27.06.2018

Tüpraş’ın keskin düşüşünün bir alım fırsatı sunduğunu kaydeden kurum aşağıda İngilizcesini bulacağınız raporu paylaştı. Raporda Tüpraş’ın İran’dan ham petrol alan şirketler arasında yer aldığı notu düşülerek söz konusu keskin hareketin ABD’nin İran yaptırımlarından kaynaklandığı belirtildi. Bununla birlikte Tüpraş’ın 25 farklı kaynak 14 farklı ülkeden petrol almakta olduğu not edildi. Şirket İran’dan petrol alımına Kasım ayına kadar devam edecek… Aşağıda söz konusu rapor notlarını bulabilirsiniz:

Sharp sell-off at Tupras shares is a buying opportunity…According to the Wall Street Journal, the US threatened to slap sanctions on countries that do not cut oil imports from Iran to ¨zero¨ by November 4th. Tupras has been among companies that buy crude oil from Iran, as part of exemptions granted earlier by US authorities. Although Iranian oil has currently a much smaller share in total procurement compared to its c.40% share back in 2011. The company purchased 25 different types of crude oil from 14 countries in 2017, and Middle East has a 79% share in total.

The company will continue its oil purchase plans until November and for later on, the company will apply once more to obtain an exemption. In case, the company does not get any exemption, it will substitute Iranian crude with crude purchased from Iraq, Saudi Arabia and Kuwait, depending on oil prices.

In case, Iranian crude is replaced with other sources, we do not expect to see a significant impact on company’s refining margins. In addition, crack margins are performing very well. Diesel and jet fuel crack margin stand at US$13.8/bbl and US$13.3/bbl, respectively in June (mtd) in 2018 compared to US$10.4/bbl and US$10.1/bbl in June’17, supporting its margins positively in 2Q18. We continue to keep TUPRAS under our Most Preferred List with our target price of TL128/share with a BUY recommendation.

OYAK YATIRIM – Tüpraş TUPRS Hisse Haber Yorum – 27.06.2018

Tüpraş Neden Düşüyor?

ABD Irak, Çin, Türkiye ve Hindistan’dan İran’dan yaptıkları petrol ithalatını 4 Kasım itibarı ile sıfıra indirmelerini istedi. Habere göre yaptırımlardan herhangi bir muafiyet alınması beklenmiyor. Mayıs ayında ABD başkanı Donald Trump İran nükleer anlaşmasından çekildiklerini açıklamıştı. EPDK verilerine göre Tüpraş toplam ithalatının %45’ini İran’dan yapıyor. Bu nedenle de yaptırımların uygulanması halinde bunun muhtemelen daha yüksek maliyet ve daha kısa ödeme vadeleri neticesinde Tüpraş için olumsuz olabileceğini düşünüyoruz. Ayrıca, yaptırımların ham petrol fiyatlarını yükseltmesinin de yine Tüpraş üzerinde olumsuz etki yaratabileceğine inanıyoruz.

Yapı Kredi Yatırım Tüpraş’ı Model Portföyünden Çıkardı – 27.06.2018

Yapı Kredi Yatırım, BIST 100’ün yüzde 14,0 üzerinde performans gösteren Tüpraş’ı taktik olarak model portföyünden çıkardığını bildirdi. Yapı Kredi Yatırım’ın en beğendiği hisseler listesine buradan ulaşabilirsiniz.

TACİRLER YATIRIM – Tüpraş TUPRS Hisse Haber Yorum – 27.06.2018

ABD’nin, müttefiklerinden, İran’dan yaptıkları petrol ithalatını kasım ayına kadar durdurmasını istediği bildirildi. EPDK 2017 yılı verilerine göre, Türkiye 2017 yılında İran’dan 11,5 milyon ton ham petrol ithal etmiş olup, bu miktar toplam ham petrol ithalatının %45’ini oluşturmaktadır.

 

OYAK YATIRIM – Tüpraş TUPRS Hisse Haber – 18.06.2018

KOZAL/GUBRF/TUPRS: Resmi gazeteye göre Mayıs ayında Koza Altın, Gübretaş ve Tüpraş sırasıyla 20,6mn TL, 84mn TL ve 178mn TL tutarındaki modernizasyon yatırımları için faiz ve vergi indirimi içeren hükümet teşvikleri aldılar. Haberin etkisini nötr olarak değerlendiriyoruz.

 

AHLATCI YATIRIM – Tüpraş TUPRS Haftalık Hisse Analiz – 31.05.2018

Geçtiğimiz bir yıllık süreçte satışlardaki güçlü büyüme ve bunun karlılığa yansıması hisse için pozitif olarak nitelendirilirken, şirket 2018 yılında majör bir bakım onarım programı uygulamaya koymuştur. Bu nedenle Şirket’in satış hacmi yıllık bazda %14 (çeyreklik %15) azalış göstermiştir. Buna rağmen, artan ürün fiyatlarının etkisiyle satış gelirleri 2018 yılının ilk üç ayında, yıllık bazda %8,5 oranında artmaya devam etmiş, 13,421 milyon TL satış geliri elde etmiştir. Şirket, mevcut dönem içerisinde büyük ölçüde görece olarak daha düşük gerçekleşmiş olan operasyonel karlılığı, artan kur farkı giderleri ve görece olarak daha yüksek gerçekleşmiş olan efektif vergi oranı nedeniyle, yıllık bazda %55 azalışla, 386 milyon TL net kar elde etmiştir.

Beklentilerin altında açıklanmış olan net kar rakamına piyasa tepkisi olumsuz olurken, ABD’nin İran ile yapılan nükleer anlaşmadan yakın zamanda vazgeçmiş olmasıyla küresel piyasalarda ham petrol tedariki ile ilgili artan endişe ortamı, hisse fiyatını üzerinde baskıya neden olmuştur. Diğer yandan son dönemde Borsa İstanbul genelinde son günlerde olumsuz havanın dağılması hisseyi pozitif yönde etkileyen bir başka gelişme olmuştur.

Teknik olarak bakıldığında Şubat ayından sonra beklentilerin yükselmesi ile pozitif bir seyir izleyen hisse, son dönemde borsada esen satış dalgası ve azalan karlılıkla birlikte bu eğilimin dışına çıkmış ve sert bir gerileme gerçekleştirmiştir. Günlük grafikte baktığımızda, 93,00 seviyesi civarında bu sene içerisinde ikinci kez gelen destekle Mayıs ayında yukarı yönlü toparlanan hisse fiyatı 106,00 seviyesi üzerinde işlem görmektedir.

Teknik indikatörlerin pozitife dönmesi dikkat çekerken, 106.00 seviyesi üzerinde kalınması durumunda 110,00 ve daha sonra 114,00 seviyelerine yükselişin devam etme olasılığı güçlü gözükmektedir. 106,00 seviyesi aşağısında ise 21 günlük basit hareketli ortalamanın desteklediği 101,75 seviyesi ilk destek noktamız olarak belirlenmiştir.

 

İŞ YATIRIM – Tüpraş TUPRS Hisse Teknik Analiz – 10.05.2018

Kapanış (TL) : 96.05 – Hedef Fiyat (TL) : 134.78 – Piyasa Deg.(TL) : 24053 – 3A Ort. İşl.Hac.(mn$) : 44.98 TUPRS TI Equity- Öneri :AL Get.Pot.%: 40.32  Negatif

Tüpraş 1Ç18 finansallarında hem bizim net kar beklentimiz olan 592 milyon TL’nin ve hem de piyasa beklentisi olan 562 milyon TL’nin altında 378 milyon TL olarak gerçekleşti. Geçen senenin aynı dönemindeki net kar ise 869 milyon TL idi. Tahminimizin sapmasının nedeni olarak beklentilerden yüksek gerçekleşen finansal giderleri söyleyebiliriz.

Tüpraş 1Ç18 finansallarında geçen senenin aynı döneminde açıkladığı 8.65 dolar/varil net rafineri marjına karşılık 4.80 dolar/varil net rafineri marjı açıkladı. Akdeniz Kompleks rafineri marjı ise 4.01 dolar/varil idi. Şirket 1Ç17’de 0.5 dolar/varil stok karı kaydederken 1Ç18’de 0.6 dolar/varil stok karı açıkladı. Şirketin KKO ve üretimi İzmir, Kırıkkale ve Batman rafinerilerindeki bakımlar nedeniyle daraldı. Şirketin 1Ç18’de KKO %78 seviyesinde gerçekleşti. Toplam satış hacmi yıllık bazda %14 oranında azalsa da satışlar 1Ç18’de yıllık bazda %9 artarak 13.4 milyar TL’ye ulaştı. Şirketin FAVÖK’ü 1Ç18’de 957 milyon TL (İş Yatırım beklentisi: 904 milyon TL, Piyasa beklentisi:969 milyon TL) olarak gerçekleşti. Geçen senenin aynı döneminde ise 1.5 milyar TL idi.

Şirket 2018 yılı için daha önce paylaşmış olduğu net rafineri marj beklentisini ( 7.5-8 dolar/varil) korurken ham petrol fiyat tahminini 65-70 dolar seviyesine yükseltti. Piyasanın sonuçlara hafif olumsuz tepki vermesini bekliyoruz

VAKIF YATIRIM – Tüpraş TUPRS Hisse Teknik Analiz – 10.05.2018

(-) Tüpraş (TUPRS): Şirket, 1Ç18’de piyasa ortalama beklentisinin %32,7 altında, yıllık bazda %56,4 düşüşle 378,4 mn TL net kâr açıkladı. Operasyonel kârlılık beklentilerle uyumlu gerçekleşse de, operasyonel olmayan giderler ve efektif vergi oranındaki artış net kârı baskıladı. Şirketin 1Ç18’de FAVÖK’ü piyasa ortalama beklentisinin %1,3 ile hafif altında, yıllık bazda ise %36,7 düşüşle 957 mn TL; FAVÖK marjı da piyasa ortalama beklentisinin 0,1 puan ile hafif üzerinde, yıllık bazda ise 5,1 puan düşüşle %7,1 seviyesinde gerçekleşti. Operasyonel olmayan tarafta ise, ticari alacak ve borçlarından kaynaklı 1Ç17’de kaydedilen 80,5 mn TL’lik net kur farkı zararı 1Ç18’de 182 mn TL’ye yükselerek net kârı baskıladı. Yorum: Operasyonel kârlılık beklentilerle uyumlu gerçekleşse de, net kârın beklentilerin altında kalması hisse performansına ‘olumsuz’ yansıyabilir. Hisse son 3 ayda BIST100 endeksine göre %9,2 pozitif ayrıştı.

DENİZ YATIRIM – Tüpraş TUPRS Hisse Teknik Analiz – 10.05.2018

Tüpraş’ın 1Ç18 net karı yüksek gelen kur farkı giderleri nedeniyle beklentilerin altında kaldı Yüksek baz etkisi ve Izmir rafinerisindeki duruşun etkisiyle kapasite kullanım oranı 1Ç17’de %106 iken 1Ç18’de %78’e düşen Tüpraş’ın operasyonel performansındaki yıllık bazdaki düşüş piyasa beklentilerine paralel gerçekleşti. 957 mln TL olan 1Ç18 FAVÖK’ü (yıllık %37 eksi), konsensus tahmini olan 969 mln TL ile uyumlu geldi. Ancak bizim tahminimize göre stok karının beklentimizin altında gerçekleşmesi nedeniyle 1,043 mln TL olan projeksiyonumuzun gerisinde kaldı. 378 mln TL olan net kar ise geçen yıla göre zayıflayan operasyonel performansa bağlı olarak %56 gerilerken, bizim 613 mln TKL tahminimizin, piyasanın ise 562 mln TL beklentisinin gerisinde kaldı. Beklenti altında kalan net kar, kur farkı giderlerinin yüksek gelmesinden kaynaklanmaktadır. Sonuçların hisse üzerinde bir miktar baskı yaratmasını bekliyoruz.

ŞEKER YATIRIM – Tüpraş TUPRS Hisse Teknik Analiz – 10.05.2018

Tüpraş (TUPRS) 1Ç18’de, kur farkı giderlerinin olumsuz etkisiyle piyasa ortalama beklentisi olan 562mn TL ve tahminimiz olan 521mn TL’nin altında, yıllık %54 ve çeyreklik %23 azalışla, 378mn TL tutarında net kar açıklamıştır. Tüpraş, bu yıl rafinerilerinde majör bakim onarım çalışmaları gerçekleştirmektedir. Bu nedenle Şirket’in satış hacmi, yıllık %14, bir önceki çeyreğe göre ise %15 azalış göstermiştir. Ancak buna rağmen, ürün fiyatlarının yüksek seyri ile, satış gelirleri yıllık %8.5 artarak (çeyreklik %8.1 azalışla) piyasa ortalama beklentisi olan 13,750mn TL’ye paralel olarak (Seker Yatirim T.: 14,627mn TL), 13,522mn TL tutarında gerçekleşmiştir. 1Ç18’de piyasa Crack marjlarında farklılıklar gözlenmiş, orta destilat ürünlerin marjları artarken, benzin ve fuel oil crackleri zayıflama göstermiştir.

1Ç18’de US$4.8/bbl olarak gerçeklesen Tüpraş’ın net rafineri marjı ise kuvvetli bir baz donem olan 1Ç17’nin yıllık yaklaşık %45 altında gerçekleşmiştir; bu donemde kapasite kullanımı da bakim onarım çalışmaları nedeniyle %78’e gerilemiştir. Tüpraş, 1Ç18’de yıllık %36.7 ve çeyreklik %19.6 gerilemeyle piyasa ortalama beklentisi olan 969mn TL ve tahminimiz olan 998mn TL’ye paralel olarak hesaplamalarımıza göre 957mn TL FAVÖK elde etmiştir. FAVÖK marjı yıllık 5.1 y.p. gerileyerek %7.1 olarak gerçekleşmiştir.

Esas itibariyle, görece olarak zayıflayan operasyonel performans ve kur farkı giderlerinin etkisiyle, Tüpraş’ın net karı 1Ç18’de yıllık %56.4 gerileyerek 378mn TL olarak gerçekleşmiştir. Açıklanan sonuçlar, özellikle ABD’nin, Tüpraş’ın önemli miktarda tedarikte bulunduğu bir ülke olan Iran ile nükleer anlaşmasından çekilmesiyle arz ile ilgili olarak artan endişe ortamında, konunun belirginleşmesiyle her ne kadar Şirket yetkililerince bertaraf edilebileceği açıklanmış olsa da, Şirket payları performansını olumsuz etkileyebileceğini düşünmekteyiz.

Garanti Yatırım – Tüpraş TUPRS Hisse Haber Yorum  – 15.03.2018

Tüpraş (TUPRS, EÜ, Fiyat:115.80TL, Piyasa Değeri TL28,999mn) İzmir rafinerisinde yapmayı planladığı mevcut LPG platformunun ilave dolfenler ile güçlendirilmesi-genişletilmesi ve eski iskeleye dolfen ilavesi projesi ile ilgili olarak hazırlanan son şekli verilen ÇED raporu, yeterli bulunmuş olup, nihai kabul edilmiştir. Komisyonun sonuçlandırdığı çevresel etki değerlendirme raporu halkın görüş ve önerilerini almak üzere 10 gün görüşe açılır. Bakanlıkça projeyle ilgili karar alma sürecinde bu görüşler de dikkate alınır. ÇED sürecini ve yatırım projesini nötr olarak değerlendiriyoruz.

Tüpraş’ın %40 iştiraki OPET Avrupa’da yeni satın almalarla büyümek istediğini belirtti. Medyada çıkan habere göre Opet Genel Müdürü Cüneyt Ağca, Avrupa’da kendi ölçeklerine uygun akaryakıt dağıtım şirketlerini takibe aldıklarını bildirdi. OPET 2017 yılında tüm satışlarda %17.8 pazar payı ile sektördeki ikinci büyük şirketi konumunda. OPET’in Sunpet ile 1500 istasyonu bulunuyor. Gelişmeleri takip edeceğiz.

İŞ YATIRIM – Tüpraş TUPRS Hisse Analiz – 22.02.2018

Kapanış (TL) : 113.4 – Hedef Fiyat (TL) : 151.83 – Piyasa Deg.(TL) : 28398 – 3A Ort. İşl.Hac.(mn$) : 41.2 TUPRS TI Equity- Öneri :AL Get.Pot.%: 33.89

Tupras Genel Kurul’da 3.4 milyar TL brüt temettü teklifinde bulunacak
Tupras Genel Kurul’unda 3.4 milyar TL (hisse başına brüt 13.6 TL) brüt temettü ödemesi teklifinde bulunacak. Temettünün başlangıç tarihi 2 Nisan olarak teklif edilecek. Açıklanan tutar için temettü verimi dün akşamki hisse kapanış fiyatı üzerinden %12 temettü verimine denk geliyor. Bizim beklentimiz hisse başına brüt 13.44 TL idi.

İŞ YATIRIM – Tüpraş TUPRS Hisse Analiz 4Ç17 – 15.02.2018

Kapanış (TL) : 114 – Hedef Fiyat (TL) : 151.83 – Piyasa Deg.(TL) : 28548 – 3A Ort. İşl.Hac.(mn$) : 40.36 TUPRS TI Equity- Öneri :AL Get.Pot.%: 33.19

Vergi gideri nedeni ile beklentileirn altında
Tüpraş yılın son çeyreğinde geçen senenin aynı döneminde açıkladığı 803 milyon TL net kara karşılık 493 milyon TL net kar açıkladı. Açıklanan rakam hem piyasa beklentisi olan 662 milyon TL hem de bizim net kar beklentimiz olan 642 milyon TL’nin altında gerçekleşti. Tahminimizin sapmasının asıl nedeni olarak beklentilerden yüksek gelen vergi giderini söyleyebiliriz.

Şirket 4Ç17’de geçen senenin aynı döneminde açıkladığı 10.06 dolar/varil net rafineri marjına karşılık 6.67 dolar/varil net rafineri marjı açıkladı. Eğer 1.8 dolar/varil tutarındaki stok etkisini çıkarırsak Tüpraş’ın net rafineri marjı 4.87 dolar/varil olarak gerçekleştiğini görmekteyiz. Hatırlatmak gerekirse 4Ç16’daki stok etkisi 1.2 dolar/varil seviyesindeydi. 4Ç17’de Akdeniz Komplex rafineri marjı ise 4.10 dolar/varil seviyesinde gerçekleşti. Şirket 2017 yılının tamamı için 8.1 dolar/varil net rafineri marjı açıkladı. Bu da şirketin daha önce paylaşmış olduğu öngörülerinde üzerinde.

Tüpraş 2018 yılında ortalam ham petrol fiyatının 55-60 dolar/varil seviyesinde ve net rafineri marjının ise 7.5-8 dolar/varil seviyesinde olmasını bekliyorlar. Bizim beklentimiz ise 7.3 dolar/varil seviyesinde. Ocak ayının ikinci yarısında ve Şubat ayında ürün karlılıkları çok iyi gitmediğinden dolayı tahminimizi koruyoruz.

DENİZ YATIRIM – Tüpraş TUPRS Hisse Analiz 4Ç17 – 15.02.2018

Tüpraş’ın 4Ç17 net karı piyasa beklentilerinin gerisinde kaldı 4Ç17’de 493 mln TL net kar açıklayan Tüpraş (4Ç16’da 803 mln TL), operasyonel performansı tahminleri karşılamasına rağmen 687 mln olan piyasa tahmininin beklentilerin üzerine gelen vergi gideri nedeniyle gerisinde kaldı. Operasyonel performans, Izmir rafinerisindeki bakım duruşu nedeniyle üretimin, özellikle orta-distilat ürünlerde, düşmesi ve benzin marjlarının geçtiğimiz yıla göre gerilemesi nedeniyle zayıfladı. FAVÖK yıllık bazda %17 gerileyerek 1.19 mlr TL olarak gerçekleşirken, bu piyasa beklentisi olan 1.15 mlr TL’ye uyumlu gelmiş oldu. Bizim beklentimiz olan 720 mln TL’nin ise tahminimizin üzerinde stok karı (170 mln $) nedeniyle üzerinde gerçekleşti. Şirket, sonuçlardan sonra düzenlediği telekonferansta, 2018 yılında net rafineri marjında ve bakım duruşlarına bağlı olarak üretimde hafif gerileme beklediğini açıkladı. Tüpraş’ın 2018 öngörüsü olan 7.5-8.0 $/bbl aralığında olan net rafineri marjı ve 28.3 mln ton üretim hacmi bizim beklentilerimiz ile uyumlu. Bu nedenle Tüpraş için 2018 beklentilerimizde bir değişiklik yapmayı şu aşamada öngörmüyoruz.

Tüpraş’ın beklentilerin gerisinde kalan 4Ç17 net karı ve 2018 için 2017’ye göre operasyonel performansta az da olsa geri çekilme bekliyor olması hisse üzerinde kısa süreli bir baskı yaratabilir. Ancak bizim tahminimize göre 2017 net karından 12.00 TL/hisse olan temettünün (%11 verimlilik) bu baskının sınırlı kalmasını sağlayacağını düşünüyoruz.

OYAK YATIRIM – Tüpraş TUPRS Hisse Analiz 4Ç17 – 15.02.2018

Tüpraş 4. çeyrekte 493mn TL net kar açıkladı, piyasa beklentisi 687mn TL bizim beklentimiz 713mn TL’ydi. FAVÖK ise 1,190mn TL ile piyasa beklentisi olan 1,148mn TL ve bizim tahminimiz 1,252mn TL’ye paralel gerçekleşti. Net kardaki sapma beklenenden fazla kur farkı zararları ve %34’lük yüksek vergi oranından kaynaklandı. FAVÖK artan ham petrol maliyetleri ve İzmir tesisindeki bakım duruşu nedeniyle düşen kapasite kullanım oranı neticesinde geçen seneye göre %17, geçen çeyreğe göre ise %18 geriledi. Şirketin 2018 için paylaştığı hedefler 7,5-8,0 dolar arası net rafineri marjı, %105’lik kapasite kullanım oranı ve yatay satışlar 2017’ye yakındır. Hisseler için hedef fiyatımız olan 127 TL %12 yükselme potansiyeline işaret etmekte ve bunun da neredeyse tamamı temettü veriminden gelmektedir. Yakın zamanda tek katalizör temettü olmakla birlikte hisselerde kalıcı bir iyileşme için rafineri marjlarında toparlanma olması gerektiği düşüncesindeyiz.

 

İŞ YATIRIM – Tüpraş TUPRS Hisse Yorum – 14.12.2017

Kapanış (TL) : 118.4 – Hedef Fiyat (TL) : 152.49 – Piyasa Deg.(TL) : 29650 – 3A Ort. İşl.Hac.(mn$) : 41.39 TUPRS TI Equity- Öneri :AL Get.Pot.%: 28.79

Tüpaş’ın rekabet kurulu cezası iptal başvurusu kabul edilmedi, ceza ödendiği için finansalları etkilemiyor. Tüpraş’ın 2014 yılının Ocak ayında Rekabet Kurulu’nun kararının iptali istemiyle açtığı davanın reddedildiği bilgisi şirkete ulaştı. Şirket alınan bu karar aleyhine 30 günlük yasal süresi içinde temyiz başvurusunda bulunacak. Konuya ilgili para cezasına ilişkin ödeme 2014 yılında yapılmış olduguğundan bu kararın finansal tablolara bir etkisi olmayacaktır.

DENİZ YATIRIM – Tüpraş TUPRS Hisse Teknik Analiz – 14.12.2017

Mahkeme Tüpraş’ın Rekabet Kurulu’nun 2014’te vermiş olduğu cezaya ilişkin davasını reddetti Hatırlanacağı gibi Rekabet Kurulu 2014 yılında Tüpraş’ın Ekim 2008 – Ocak 2009 döneminde monopol gücünü kötüye kullandığını iddia ederek 412 mln TL para cezası kesmişti. Tüpraş kararın ardından %25 erken ödeme hakkını kullanarak 309 mln TL ödemeyi yaptıktan sonra Rekabet Kurulu’nun kararına dava açmıştı. Şirket mahkemenin bu davayı reddettiğini bildirdiğini açıkladı. Tüpraş alınan bu karar aleyhine 30 günlük yasal süresi içinde temyiz başvurusunda bulunulacaktır. Haberin hisse üzerinde bir etki yapmasını beklemiyoruz.

 

Tüpraş Rekabet Davası ile İlgili Açıklama Yaptı – 13.12.2017

KAP’tan Rekabet Davasına İlişkin Gelişmeler: Rekabet Kurulu’nun 17 Ocak 2014 tarih 14-03/60-24 sayılı kararının iptali istemiyle açtığımız davanın reddedildiği bugün tarafımıza bildirilmiş olup, alınan bu karar aleyhine 30 günlük yasal süresi içinde temyiz başvurusunda bulunulacaktır.

Karara konu idari para cezasına ilişkin ödeme 23 Mayıs 2014 tarihinde yapılmış olduğundan, alınan bu kararın finansal tablolarımıza herhangi bir etkisi bulunmamaktadır. Süreç ile ilgili önemli gelişmeler ayrıca kamuya açıklanacaktır.