Ana sayfa Raporlar Hisse Yorumları Garanti Banka...

Garanti Bankası GARAN Hisse Analiz ve Yorumları

Garanti Bankası GARAN ile ilgili tüm güncel hisse analiz, haber ve yorumları aşağıda sıralı halde bulabilirsiniz. Bu sayfadan hisse ile ilgili çıkmış tüm haber, uzmanlardan şirket raporu ve temel-teknik analizleri takip edebilirsiniz.

100.000 TL Paranız Olsa Nasıl Yatırım Yapardınız? Sanal Para ile Deneyin!

İŞ YATIRIM – Garanti Bankası GARAN Hisse Analiz 3Ç19 – 31.10.2019

Garanti Bankası’nın karı beklentilerden %4 daha iyi geldi. Garanti bankası 3Ç19’de TL 1,304mn solo net kar açıkladı. Açıklanan kar rakamı bizim ve piyasa beklentisinin yaklaşık %3 üzerinde gerçekleşti. Üçüncü çeyrekte beklendiği gibi yükselen karşılıklar özellikle çeyreklik bazda karı baskılarken, ana faaliyet gelirleri ve marjlardaki olumlu görünüm bankanın gelecek çeyreklerde çok daha kuvvetli kar rakamları açıklayacağını bize gösteriyor. TÜFEX kağıtlarından elde edilen gelirler kullanılan enflasyon varsayımının %10.7’ye çekilmesiyle TL 300mn daha az gerçekleşmesine rağmen banka net faiz gelirlerini yatay tutmayı başardı. Özellikle TL kredi spredlerinde TL fonlama maliyetlerinin aşağıya gelmesiyle çeyreklik bazda 146baz puanlık artış ana faaliyet gelirlerini son derece olumlu etkiledi. Banka üçüncü çeyrekte takibe net olarak TL 2.65 milyarlık krediyo atarken, risk maliyeti de kümülatif bazda 35 baz puan arttı. Bu da karşılık giderlerinin çeyrek bazında %46 artış kaydetmesine neden oldu. BDDK’nın direktifiyle takibe atılacak tüm krediler Garanti tarafından üçüncü çeyrekte takip gruplarına kaydırıldı. Bu da önümüzdeki çeyreklerde risk maliyetinde normalleşme olacağının önemli bir işareti olarak karşımıza çıkıyor. Ücret ve komisyon gelirleri karlılığı desteklerken, faaliyet giderleri ise bir defalık giderler düşüldüğünde enflasyon civarında arış eğilimini koruyor.

Bankanın çekirdek spred ve marjları güçlendi. Kredi portföyünün ve mevduatların yaklaşık %1 daraldığı çeyrekte, bankanın spred ve marj yönetimini gayet başarılı yaptığını görüyoruz. TÜFEX’lerden TL300mn daha az gelir yazılıp kredi büyümesi olmamasına rağmen banka üçüncü çeyrekte TÜFEX harici ana marjlarını 32 baz puan genişletti. Burada 146baz puan artan TL kredi/mevduat spredlerinin rolü çok büyük. Garanti net fazi marj genişlemesinin son çeyrekte daha belrigin olacağını belirtirken, önümüzdeki yılda ise marjların beklenen faiz indirimleriyle beraber 50 baz puan artabileceği görüşünde.

Yeni takibe atılan kredilerde BDDK etkisiyle artış var. Üçüncü çeyrekte takibe atılan net kredi miktarı TL2.65 milyar olurken bu rakamın bir önceki çeyrekte TL 867mn düzeyinde olduğunu belirtelim. Bankanın daha önce paylaştığı üzere ve BDDK direktifiyle de hzılanmış süreçte üçüncü çeyrekten başlayarak ticari kredilerin takibe atılmasında bir hızlanma görülüyor. BDDK listesinin hemen hemen tümü bu çeyrekte takibe atıldı. Bunun sonucunda net risk maliyetinin kümülatif bazda 35 puan artarak 270 baz puana çıktığını görüyoruz. Üçüncü çeyrek kadar olmasa da takibe atılan krediler son çeyrekte de etkisni gösterecek ve risk maliyeti bu seviyelerde kalacak. Bununla beraber tüm yıl için 300 baz puanın altında kalma hedefi çok rahat tutturulacak.

Komisyon gelirlerindeki artış çok çarpıcı. Çeyrekte yatay kalan faaliyet giderlerinin yıllık artışı %20 oldu, bu rakam da yönetimin bütün yıl için beklediği rakama uygun olarak gelişiyor. Ücret ve komisyon gelirleri ise yıllık bazda %28 artış göstererek bankanın gelir yapısının en önemli unsurlarından biri olarak karlılığa katkı yapmaya devam etti. Ancak faizlerin düşüşü ve yeni çıkan yönetmelikle, POS gelirlerinin önümüzdeki yıl düşmesi beklenebilir. Biz yine de bankanın tek haneli de olsa ücret ve komisyon gelirlerini 2020’de artırabileceğini öngörüyoruz.

Bankanın sermaye oranları sektöre göre güçlü durmaya devam ediyor. Çekirdek sermaye yeterlilik oranı %17.4 toplam SYR ise %19.9 gibi oldukça yüksek bir seviyede. Bu oranlar kuvvetli karlılık ve kaldıraçtaki düşüş nedenleriyle artış göstermiş durumda. Bankanın çekirdek sermaye rasyosu sektörün en iyi rasyolarından biri olamaya devam ediyor.

Garanti Bankası için AL demeye devam ediyoruz. Garanti Bankası’nın üçüncü çeyrek sonuçlarını piyasanın olumlu tepki vermesini bekliyoruz. Özellikle aktif kalitesi ve marjlardaki olumlu görünüm kar tahminimizi yukarı yönlü revize ihtimalini güçlendiriyor. Bunun ötesinde her ne kadar henüz resmileşmese de 2020 için öngörülen 50 baz puan marj artış hedefine piyasa çok olumlu tepki verebilir.

VAKIF YATIRIM – Garanti Bankası GARAN Hisse Analiz 3Ç19 – 31.10.2019

Aktif kalitesinde bozulma beklentimize paralel devam etti Garanti Bankası, 3Ç19’da bizim ve piyasa beklentisine paralel (Y/Y -%22,1, Ç/Ç -%31,8) 1,3 mlr TL net kar açıkladı. Bankanın 3Ç’de tüketici kredileri öncülüğünde TL kredi büyümesi toparlanma gösterirken, YP kredi hacmi ise dolar bazında gerilemeye devam etti. Zayıf YP kredi talebi nedeniyle bankanın fonlamada 3Ç’de de dış borçlanması azalırken, TL tarafta görülen mevduat büyümesinin desteği ile kredi-mevduat oranı iyileşmeyi sürdürdü. Bankanın 3Ç’de komisyon gelirlerindeki artış ve net ticari zararının azalması çekirdek gelirleri desteklerken, banka yönetimi 4Ç’de mevduat maliyetlerindeki düşüşün daha belirgin olmasını beklemektedir. Bankanın 3Ç’de beklentimize paralel aktif kalitesinde bozulma devam ederken, takipteki krediler karşılık oranı %58,2’den %62,2’ye ulaştı. Beklentilere paralel gerçekleşen 3Ç19 sonuçlarının banka hisselerine etkisini nötr olarak yansıyacağını değerlendiriyoruz. Garanti Bankası için 11,45 TL olan hedef fiyatımızı ve “Endeksin Üzerinde Getiri” olan kısa vadeli ve “AL” olan uzun vadeli önerimizi koruyoruz.

Tüketici kredilerinde toparlanma görüldü – Tüketici segmentinde pazar lideri konumunda olan bankanın son dört çeyrek boyunca sürekli daralan tüketici kredileri 3Ç’de ihtiyaç segmenti öncülüğünde toparlanma (ç/ç: +%2,0) gösterdi. Ancak bankanın 3Ç’de itfalar nedeniyle YP kredi hacminin %5,5 azalması sonucunda toplam kredi hacmi çeyreksel %1,4 daraldı. Banka yönetimi 3Ç’de YP kredilerde dolar bazında yılbaşından bu yana %5,6 olan daralmanın, yılsonunda %10,0 ulaşacağını öngörüsünü koruduğunu açıkladı. 4Ç’de gerileyen faiz oranları ile beraber TL kredilerde büyümenin belirginleşmesini bekliyoruz.

Zayıf YP kredi talebi nedeniyle dış borçlanma azalmaya devam etti – Fonlama tarafında, Garanti Bankası’nın YP kredi portföyündeki daralmaya paralel olarak dış borçlanması 2Ç’de 11,7 mlr $ iken, 3Ç’de 9,8 mlr $’a geriledi. Bu rakamın 3,4 mlr $’ı kısa vadeli (3Ç20’ye kadar) olup, bankanın 10,6 mlr $ düzeyinde YP likiditesi bulunmaktadır. Diğer yandan, 3Ç’de %3,3 oranında TL mevduat büyümesi elde eden bankanın hem TL hem de YP kredi-mevduat oranı iyileşmeye devam etti.

3Ç’de komisyon gelirlerindeki artış ve net ticari zararının azalması çekirdek gelirleri destekledi – Banka’nın 3Ç’de yatay seyreden net faiz gelirlerine karşın ödemeler sistemi segmenti öncülüğünde net ücret & komisyon gelirlerinin çeyreksel %12,0 artış göstermesi çekirdek gelirleri olumlu etkiledi. Ayrıca 3Ç’de TL’deki değer artışı kaynaklı kur farkı gideri kaydeden bankanın hazine işlemlerinden gelir kaydetmesi net ticari zararına çeyreksel %13,0 düşüş getirdi. Diğer yandan, net faiz gelirlerine detaylı bakıldığında, bankanın 3Ç’de TÜFE’ye endeksli menkul kıymet portföyünün değerlemesinde kullanılan enflasyon beklentisinin aşağı yönlü güncellenmesi net faiz marjını yaklaşık 40 bp olumsuz etkilerken, 1,8 mlr $’lık borç itfasının gerçekleşmesi net faiz marjını destekleyen faktörlerdendir. 3Ç’de beklentimizin üzerinde karşılık iptaline bağlı olarak bankanın diğer faaliyet gelirleri tahminimizin %65,0 üzerinde gerçekleşse de, karşılık giderlerinin de öngörümüzün %13,0 üzerinde oluşması, net karın beklentimiz dahilinde gerçekleşmesini beraberine getirdi. 3Ç’de bankanın kredi-mevduat makası %5,6 ile sınırlı değişim gösterirken, banka yönetimi 4Ç’de mevduat maliyetlerindeki düşüşün daha belirgin olmasını beklemektedir.

Aktif kalitesinde bozulma beklentimize paralel devam etti– BDDK’nın takibe alınmasını tavsiye ettiği kredilerle birlikte Garanti Bankası’nın takipteki krediler bakiyesi 3Ç’de 2,5 mlr TL artış gösterirken, aynı dönemde bankanın özel karşılık giderlerinin çeyreksel %180,8 yükseliş ile 2,5 mlr TL’ye çıkması karlılığı baskılayan en önemli faktörlerdendir. 3Ç’de bankanın Takipteki Krediler Oranı (TKO) beklentimize yakın çeyreksel 113 bp artış ile %6,7’ye çıkarken, banka yönetimi yılsonu için %7,0’nin altında TKO hedeflemeyi sürdürmektedir. Ayrıca bankanın takipteki krediler karşılık oranını 3Ç’de %62,0’ye çıkararak ihtiyatlı davranmasını olumlu karşılıyoruz.

Değerleme ve öneri – 4Ç’de kredi-mevduat makasında artan iyileşmenin yanı sıra risk maliyetinde bir miktar gerileme beklentimiz sonucunda banka için 2019 yılsonu net kar öngörümüzü 6,9 mlr TL, özkaynak karlılığı beklentimizi de %13,9 olarak koruyoruz. Garanti Bankası için 11,45 TL olan hedef fiyatımızı ve “Endeksin Üzerinde Getiri” olan kısa vadeli ve “AL” olan uzun vadeli önerimiz bulunmaktadır. Mevduat bankaları arasında yüksek özkaynak karlılık oranı ve güçlü sermaye yeterliliğine sahip olan Garanti Bankası’nı model portföyümüzde tutmaya devam ediyoruz.

AK YATIRIM – Garanti Bankası GARAN Hisse Analiz 3Ç19 – 31.10.2019

Garanti Bankası 3Ç19’da net kârını 1,3 milyar TL olarak bizim beklentimiz ve analist öngörüleri paralelinde açıkladı. Bankanın ilk dokuz aylık net kârı %11,5 azalarak 4,94 milyar TL’de kalırken özkaynak kârlılık oranı %13,5 oldu (2018’de %17,5). Bankanın net kârında önceki çeyreğe göre gözlediğimiz %32’lik düşüş daha önce belirttiğimiz gibi provizyon giderlerinin artışı ve TÜFE’ye endeksli menkul kıymet faiz gelirinin düşük enflasyon beklentisine paralel olarak gerilemesinden kaynaklanıyor. Bu arada Garanti Bankası 4 çeyreklik daralmanın ardından Tüketici kredilerinin 4Ç19’da büyümeye başladığını ve yılbaşına göre %1 düzeyinde artış gösteren TL kredi canlanmasının son çeyrekte de devam edeceğini vurguladı. Garanti Bankası’nın muhafazakar provizyon ayırma politikası nedeniyle önümüzdeki dönemde kârlılığını artırma konusunda avantajlı olabileceğini düşünüyoruz. Banka için net kâr beklentilerimiz 2019 için 7 milyar TL ve 2020 için 9 milyar TL düzeyindedir. 2019 net kâr beklentimizde aşağı yönlü bir düzeltme ihtimali var. Banka için 12 aylık fiyat hedefi 11,80 TL ve ‘Endeksin Üzerinde Getiri’ görüşü bulunuyor.

ŞEKER YATIRIM – Garanti BBVA GARAN Hisse Analiz 3Ç19 – 31.10.2019

GARANTİ BBVA 3Ç19: Beklentilerin hafif üzerinde sonuçlar…

Garanti BBVA 3Ç19 solo finansal sonuçlarında beklentilerin hafif üzerinde 1,304 milyon TL net kar açıkladı. (Çeyreksel bazda %31,8 azalma). Açıklanan net kar rakamı bizim 1,238 milyon TL olan tahminimizin ve 1,272 milyon TL olan piyasa beklentisinin %5 ve %2 üzerinde gerçekleşmiş oldu. Bankanın 9 aylık karı 4,936 milyon TL olup geçen yıla göre %11,5 azalarak olarak %13,1 oranında ortalama öz kaynak karlılığına işaret etmektedir. Beklentilerden yüksek gelen çekirdek bankacılık gelirleri, beklentilerden kötü gelen diğer karşılıklar sebebiyle bankanın net kar rakamı beklentilerimizin hafif üzerinde gerçekleşmiştir.

Kredi mevduat makasındaki toparlanma, TL bireysel krediler ve kredi kartları büyümesinde toparlanma, vadesiz mevduat tabanındaki kuvvetli büyüme, TGA rasyosunda beklentilerimiz dahilinde artış (+110 baz puan) ve güçlü sermaye yeterliliği çeyreğin ana unsurları olarak öne çıkmaktadır. 3Ç19 finansal sonuçlarının açıklanmasının ardından hisse üzerinde önemli bir etki beklemiyoruz. Banka 2019 bütçesinde herhangi bir revizyona gitmemiştir. 2020 yılında net faiz marjının 2019 yılına göre 50 baz puan iyileşmesi beklenmektedir.

Hisse için 23% sermaye maliyeti ve 5% uzun vadeli büyüme oranlarını kullanarak hesapladığımız ve 12,26 TL olan hedef fiyatımızın %33 artış potansiyeli bulunmaktadır. Hisse için “AL” tavsiyemizi koruyoruz. Hisse 2019T 5,8x F/K (Benzerlerine göre %9 primli) ve 0,72x F/DD çarpanlarıyla ve 2019T için %13,8 ortalama öz kaynak getirisiyle işlem görmektedir.

Swap maliyetleri ve Tüfe endeksli tahvil gelirlerine göre düzeltilmiş çekirdek net faiz marjı çeyreksel bazda 37 baz puan artarak %4,3 seviyesinde gerçekleşmiştir. Tüfe endeksli tahvil gelirlerindeki azalma (-%32) marjları negatif etkilerken kredi mevduat makası azalan fonlama maliyetleri sebebiyle çeyreksel bazda 48 baz puan iyileşmiştir. Tüketici kredileri ve kredi kartlarındaki güçlü büyüme marjlar için olumludur. Banka 4Ç19 için marjlarda gözle görülür bir toparlanma beklemektedir.

Net ücret ve komisyon gelirlerinde toparlanma. Ücret ve komisyon gelirlerindeki çeyreksel ve 12 aylık artış oranı %12,0 ve %25,9 olup banka bütçesi olan %10-13 seviyelerinin bir hayli üzerindedir.

TGA rasyosu enerji sektörü kredilerinin TGA olarak yeniden sınıflandırılmasının da etkisiyle çeyreksel bazda 110 baz puan artarak %6,7 seviyesinde gerçekleşmiştir. (Yabancı mevduat bankaları: %6,9) Bu oran bütçe beklentisi olan <%7’nin altında seyretmektedir. Bankanın ikinci aşama kredilerinin toplam krediler içindeki ağırlığı yeniden sınıflandırmalar nedeniyle 120 baz puan azalarak %15 seviyesine gerilemiştir. Toplam kredi riski maliyeti (net) 266 baz puan seviyesinde gerçekleşmiştir (Bütçe: <300 baz puan). Üçüncü aşama beklenen zarar karşılıkları ise 380 baz puan artarak %62,0 seviyesine yükselmiştir.

Güçlü sermaye tabanı. Bankanın ana ve çekirdek sermaye yeterlilik rasyoları çeyreksel bazda sırasıyla 190 ve 180 baz puan artarak %19,9 ve %17,4 seviyelerine ulaşmıştır.

TACİRLER YATIRIM – Garanti BBVA GARAN Hisse Analiz 3Ç19 – 31.10.2019

3Ç19 mali tablolarını 1,304 milyon TL net kar ile açıkladı. Açıklanan net kar rakamı, çeyreksel bazda, %32 azaldı ve bizim beklentimiz olan 1,300 milyon TL ve piyasa beklentisi olan 1,272 milyon TL’ye paralel gerçekleşti. 3Ç19’da bankanın kredi hacmi, çeyreksel bazda, yaklaşık %3 azaldı. TL krediler %1 büyürken, YP krediler, ABD doları bazında, %7 daraldı. TL işletme kredilerinde %1’lik daralma mevcutken, tüketici ve kredi kartı alacaklarında, sırasıyla çeyreksel bazda, %2 ve %3 büyüme gerçekleşti. Swap maliyetine göre düzeltilmiş ana bankacılık gelirleri çeyreksel bazda %2 arttı. Garanti Bankası’nın swap maliyetlerinde artış olmasına (3Ç19: 810 milyon TL, 2Ç19: 723 milyon TL) ve TÜFE endeksli menkul kıymetlerden elde edilen gelirlerdeki azalmaya (3Ç19: 637 milyon TL, 2Ç19: 937 milyon TL) rağmen swap maliyetlerine göre düzeltilmiş net faiz marjı, kredi-mevduat makasındaki ciddi artışlara bağlı olarak yatay kaldı. Komisyon gelirleri, yıllık bazda, %28 artış kaydederken, 1Ç19 ve 2Ç19’daki yıllık büyümelerin üzerinde gerçekleşti. Takipteki krediler oranı %5,6’dan yükselerek %6,7 olarak gerçekleşti. Net kredi maliyetleri 320 baz puan olarak gerçekleşirken, bu rakam 2Ç19’da 195 baz puan idi. Kur etkisinden arındırılmış net kredi maliyetleri ise, 3Ç19’da 347 baz puan olurken, 2Ç19’da 171 baz puan olarak kaydedilmişti. Özsermaye karlılığı 3Ç19’da %10,2 ve 9A19’da %13,4 olarak gerçekleşti. Çekirdek sermaye ve sermaye yeterliliği rasyoları, sırasıyla %17,4 ve %19,9 olarak kaydedildi.

 

Deniz Yatırım – Garanti BBVA GARAN Hisse Yorum – 17.09.2019

Fransa İstinaf Mahkemesi ilk mahkemenin belirlediği cezayı onadı

Paris’teki Finansal Kurumlardan sorumlu yetkili ilk derece mahkeme Garanti Bankası aleyhine adli para cezasına ve kamu zararının karşılanmasına hükmetmişti. Verilen bu karara karşı Garanti Bankası temyiz başvurusu yapmıştı Temyiz başvurusunu inceleyen Paris İstinaf Mahkemesi ilk derece mahkemenin kararının onanmasına hükmetmiştir. Garanti Bankası Fransa Yüksek Mahkemesinde temyiz etme hakkını kullanmayı planladığını açıkladı.

Fransa ilk mahkemesi 2 yıl önce Eylül ayında Garanti Bankası aleyhine 8 milyonluk euroluk bir adli para cezasına hükmetmiş ek olarak yapılan açıklamada da “Fransız Hazinesi’nin vergi kaçakçılığından dolayı vergi ziyaına neden olan tüm davalılardan vergi kaybının tahsili talebinde bulunduğu belirtilerek, buna bağlı olarak Garanti Bankası’nın da 25 milyon euroya kadar bir tazminat ödemesinin de söz konusu olabileceği” kaydedilmişti. Toplam 33 milyon €’yu (yaklaşık 210 milyon TL) bulan ceza ve tazminat tutarının Garanti Bankası’nın finansallarına önemli bir etkisi olmayacağını düşünmekle birlikte, hisse fiyatı için çok hafif bir negatif etkisi olabileceğini düşünüyoruz.

Noor Capital – Garanti BBVA GARAN Hisse Analiz – 16.09.2019

Geçen hafta 9.25-9.80 aralığında seyreden hisse senedi haftayı pozitif tamamladı.
TCMB faiz indirimlerinin devam edicek olması önemli bir katalizör olmaya devam ederken, yabancı takas oranlarında yükseliş in gösterdiği üzere bankacılık hisselerine yabancı yatırımcının ilgisinin artması yukarı yönde trendin kararlı biçimde devam edebileceğini göstermektedir.

2.Çeyrek finansal tabloları itibariyle mali durumu ve değerleme çarpanları açısından baktığımızda hisse senedinde uzun vadeli olarak trend değiştirecek bir hareket beklemiyoruz ve yükseliş trendinin korunmasını bekliyoruz.

2.çeyrek finansallarında yükseliş için gerekli temel katalizörler mevcut. 7.639 milyon lira satış geliri, 2.405 milyon lira faaliyet geliri ve 1.879 milyon lira net kar elde ettiği görülmektedir. Geçen yılın aynı dönemine göre azalma olsa da bu yılın birinci çeyreği itibari ile artışın devam ettiği görülmektedir. Ayrıca 260 milyon lira tutarındaki takipteki alacağın 18,5 milyon lira bedel ile satılması 3.çeyrek net karına ve takipteki alacak rasyosuna olumlu etkide bulunacaktır.

Beta katsayısı 1,47 olduğu ve agresif portföyler için uygun bir hisse senedi olduğu için endeks üzeri performans potansiyeli devam ediyor. Cari F/K çarpanı 5,84, son beş yıllık ortalaması 7,52 endeks ortalaması 7,7. Diğer yandan PD/DD çarpanı 0,74 ve son beş yıllık ortalaması 1,03 . Dolayısıyla değerleme çarpanları açısından pahalı olduğuna ilişkin bir görünüm yok.

Hisse senedinin ilk olarak 10.15 seviyesine yükseliş hareketi göstermesini bekliyoruz. Devamında ise 11.05 hedeflenecektir. Bu hafta 9.93 ve 10.15 dirençleri takip edilmelidir. Beklentimiz aksine geri çekilmelerde 9.25-9.16 bölgesi yeni pozisyon almak ya da pozisyon artırmak için değerlendirilebilir.

 

İŞ YATIRIM – GARAN Haber Yorum – 20.08.2019

Garanti Bankası Genel Müdürü Ali Fuat Erbil emeklilik talebiyle istifasını sundu. Bankanın yeni genel müdürü bankada daha önce üst düzey çeşitli görevlerde bulunmuş Recep Baştuğ olarak belirlendi. Recep Baştuğ son olarak bankada ticari kredilerden sorumlu GMY pozisyonunda iken 2018 yılında istifa etmiş ve Ciner Grubuna yönetim kurulu üyesi olarak atanmıştı. 1989 yılında bankaya katılan Baştuğ, o tarihten 2018 yılına kadar çeşitli kademelerde yöneticilik yapmıştı. Yeni Genel Müdür gerekli izinlerin alınmasından sonra 1 Eylül tarihi itibarıyla görevine başlayacak. Nötr

 

OYAK YATIRIM – GARAN Haber Yorum – 01.08.2019

Garanti Bankası kredi kartı, bireysel destek kredisi, kredili mevduat ve masraf hesabı türündeki toplam260mn TL tutarındaki tahsili gecikmiş alacağını 18.5mn TL’ye sattığını duyurdu. Satış tutarı Banka’nın 2Ç19 itibariyle donuk kredi bakiyesinin %1.9’unu oluşturmaktadır.

AK YATIRIM – GARAN Haber Yorum – 01.08.2019

Garanti Bankası 260 milyon TL tutarında takipteki alacağını 18,5 milyon TL bedel ile sattığını açıkladı. Satışın bankanın takipteki alacak rasyosu ve 3Ç19 net kârına hafif olumlu katkısı olacaktır.

VAKIF YATIRIM – GARAN Haber Yorum – 01.08.2019

(=) Garanti Bankası (GARAN): Banka’nın takipteki krediler portföyünde yer alan ve 17 Haziran 2019 tarihleri itibari ile toplam anapara bakiyesi 260 mn TL olan tahsili gecikmiş alacaklarının, toplam 18,5 mn TL’ye satıldığı açıklandı. Yorum: Banka’nın gerçekleştirdiği bu satış işleminde tahsilat oranını %7,1 olarak hesaplıyoruz. (Önceki: %5,3) Öte yandan Banka’nın Takipteki Krediler Oranı’nında bu satış işlemi ile birlikte yaklaşık 10 bp düşüş olabileceğini hesaplıyoruz. Bu satış işlemi sonucunda 3Ç19’da Banka’nın gelir tablosuna 18,5 mn TL’lik gelir yansıyacak.

İŞ YATIRIM – Garanti BBVA GARAN Hisse Analiz 2Ç19 – 31.07.2019

Garanti Bankasının karı beklentilerden %13 daha iyi geldi. Garanti bankası 2Ç19’de TL 1,911mn solo net kar açıkladı. Açıklanan kar rakamı bizim ve piyasa beklentisinin yaklaşık %13 üzerinde gerçekleşti. İkinci çeyrekteki fonlama baskısı ve kredilerin büyümemesine rağmen bankanın net faiz gelirlerini beklentilerin üzerinde artırması ve görece daha düşük karşılık gideri yazması tahminler ile gerçekleşmelerin farkının en önemli nedenleri olarak gözüküyor. Banka ikinci çeyrekte öz kaynak karlılığını 100 baz puan artırmayı başararak %15.5 düzeyine yükseltti . Bankanın marjları ikinci çeyrekte fonlama baskısına rağmen sabit düzeyde kalırken, takip oranının 40 baz puan artarak %5.6 düzeyine yükseldiğini görüyoruz. Bununla beraber özelikle kura bağlı daha önce yazılmış bazı karşılıkların çözülmesi ve net takibe atılan kredilerde yavaşlama, risk maliyetinin çeyrek bazında 80 baz puan düşerek karlılığa olumlu katkı yapmasını sağladı. Bankanın kuvvetli ilk yarı sonuçlarından sonra ve faiz indirimlerinin olası olumlu etkiler nedeniyle banka için TL 6.7 milyar düzeyinde olan 2019 net kar beklentimizi muhtemelen yukarı revize edeceğiz.

Garanti Bankası için AL demeye devam ediyoruz. Garanti Bankası’nın ikinci çeyrek sonuçlarını piyasanın olumlu tepki vermesini bekliyoruz. Özellikle aktfi kalitesi ve marjlardaki olumlu görünüm kar tahminimizi yukarı yönlü revize ihtimalini güçlendiriyor.

VAKIF YATIRIM – Garanti BBVA GARAN Hisse Analiz 2Ç19 – 31.07.2019

Garanti Bankası (GARAN) 2Ç19 Finansal Sonuçları: Beklentilerin üzerinde net kar (+) Garanti Bankası, 2Ç19’da bizim tahminimizin %16,1, piyasa beklentisinin %13,5 üzerinde (Y/Y +%11,0, Ç/Ç +%0,2) 1,91 mlr TL net kar açıkladı. Bankanın diğer faiz gelirlerinin tahminlerimizi aşması, net kar öngörümüzde yukarı yönlü sapmaya neden oldu.  TL mevduat maliyetlerindeki artışa karşılık, banka bu dönemde kredi getirilerinin yatay seyretmesi ve YP mevduat maliyetlerinin gerilemesine bağlı olarak net faiz marjını bir önceki çeyreğe göre korumayı başardı. 2Ç19’da net ticari zarardaki artış çekirdek gelirleri olumsuz etkilese de, karşılık giderlerinde bir önceki çeyreğe göre %45,7 gerileme gerçekleşmesi, net karı desteklemiştir. İkinci çeyrekte ticari krediler öncülüğünde bankanın TL kredi hacmi %4,8 daralırken, mevduat hacmi hem TL (-%1,5)  hem de YP (-%4,3) tarafta azalma göstermiştir. Beklentilerin üzerinde gerçekleşen 2Ç19 sonuçlarına banka hisselerinin pozitif tepki vermesini bekliyoruz. Garanti Bankası için 11,45 TL olan hedef fiyatımızı ve “Endeksin Üzerinde Getiri” olan kısa vadeli ve “AL” olan uzun vadeli önerimizi koruyoruz.

TL kredi hacmi %4,8 daraldı – 2Ç19’da Bankanın TL kredi hacmi çeyreksel bazda %4,8 ile sektör ortalamasının üzerinde düşüş göstermiştir. Bu dönemde yeni KGF kredi kullandırımı olmaması ve vadesi dolan kısa vadeli kurumsal kredilerin yenilenmemesi, bankanın TL ticari kredi hacminin daralmasına yol açmıştır. 2Ç19’da bankanın YP kredi hacmi dolar bazında %1,5 azalma göstererek toplam kredi hacmi çeyreksel bazda %2,9 gerilemiştir. Diğer yandan, bankanın 2Ç19’da hem TL (-%1,5) hem de YP (-%4,3) mevduat hacmi bir önceki çeyreğe göre daralma kaydetmiştir. Yıla başlarken TL kredilerde %5,0 büyüme öngören banka yönetimi, yılın ikinci yarısı için tüketici ve TL ticari kredilerde büyüme açısından daha pozitif bir seyir beklemektedir.

Kredi-mevduat makası ve NFM yatay seyretti – 2019 yılının ikinci çeyreğinde TL mevduat maliyetlerinde gözlenen yukarı yönlü baskıya karşın, bankanın ortalama mevduat maliyetlerinin çeyreksel bazda sınırlı değişim göstermesi sonucunda, kredimevduat makası bir önceki çeyreğe göre yatay seyretti. Ayrıca, 2Ç19’da bankanın TÜFEX gelirleri bir önceki çeyreğe göre %5,0 oranında geriledi. Böylece 2Ç19’da bankanın swap maliyetlerine göre düzeltilmiş olarak hesapladığımız Net Faiz Marjı (NFM) çeyreksel bazda sınırlı değişim gösterdi.

Net ticari zarar 2Ç’de çekirdek gelirleri olumsuz etkiledi – Banka’nın 1Ç19’da 169 mn TL olan net ticari zararının, artan swap giderleri ve hazine işlemlerinde gerçekleşen zarar nedeniyle 2Ç19’da 931 mn TL’ye ulaşması çekirdek gelirleri olumsuz etkilemiştir. Diğer yandan, bankanın 2Ç19’da net ücret & komisyon gelirleri bir önceki çeyreğe göre %0,6 oranında artarak beklentimize paralel 1,44 mlr TL oldu. Bankanın 2Ç19’da 934 mn TL olarak gerçekleşen diğer faaliyet gelirleri, 334 mn TL’lik beklentimizin üzerinde gerçekleşerek, net kar tahminimizde yukarı yönlü sapmanın temel sebebi olmuştur. Banka bu dönemde, 734 mn TL’lik karşılık gideri iptalinin yanı sıra 208 mn TL diğer faaliyet geliri kaydetmiştir.

2Y19’da risk maliyetinde artış öngörülüyor – Garanti Bankası’nın 2Ç19’da toplam karşılık giderleri bir önceki çeyreğe göre %46 düşüş ile 1,87 mlr TL’ye gerilemiştir. Özellikle bu dönemde genel karşılık giderlerinde düşüş ön plana çıkarken, yeni intikallerin azalarak devam ettiği görülmektedir. Ayrıca bankanın 2Ç’de net risk maliyeti %2,8’den %2,4’e gerilerken, 1Ç19’da %5,2 olan Takipteki Krediler Oranı (TKO) ise 2Ç19’da %5,6 düzeyine çıkmıştır. Banka yönetimi kur etkisi hariç olarak %1,7 düzeyinde olan net risk maliyetinin daha önceden bütçelenen bazı intikaller nedeniyle yılın ikinci yarısında bir miktar artmasını öngörürken, yılsonu için %7,0’nin altında (Beklentimiz: %6,4) TKO hedeflemeyi sürdürmektedir.

SYR %18,0’e ulaştı – Garanti Bankası’nın yılın ilk çeyreğinde %17,0 düzeyindeki konsolide olmayan Sermaye Yeterlilik Rasyosu (SYR), 2Ç19’da %18,0’e yükselmiştir. Net karın (+54 bp) yanı sıra kredi büyümesinin zayıf gerçekleşmesine (+42 bp) bağlı olarak bankanın SYR’si iyileşme göstermiştir.

2019 net kar tahminimizi koruyoruz – Bankanın 1Ç19’da %14,1 düzeyinde olan özkaynak karlılık oranının 2Ç19’da %13,5 düzeyine gerilediğini görsek de Banka için 2019 yılsonu net kar öngörümüzü ise 6,9 mlr TL, özkaynak karlılığını ise %13,9 olarak koruyoruz. Garanti Bankası için 11,45 TL olan hedef fiyatımızı ve “Endeksin Üzerinde Getiri” olan kısa vadeli ve “AL” olan uzun vadeli önerimizi koruyoruz. Son 1 aylık dönemde Garanti Bankası hisseleri, BIST 100 ve bankacılık endeksine göre sırasıyla %0,9 ve %1,7 negatif ayrışmıştır.

OYAK YATIRIM – Garanti BBVA GARAN Hisse Analiz 2Ç19 – 31.07.2019

Garanti 2Ç19’da beklentimiz olan 1,651mn TL ve piyasa beklentisi olan 1,684mn TL’nin üzerinde 1,911mn TL net kar açıkladı (çeyreksel bazda %11 artış). Özkaynak karlılığı 2Ç19’da %16.5 olarak gerçekleşti (1Ç19: %16.3). Beklentilerin üzerinde gerçekleşen net faiz marjı ve karşılık giderlerinde çeyreksel bazda önemli ölçüde düşüş net dönem karını destekleyen faktörler olmuştur. Banka’nın net faiz gelirleri, kredi mevduat makasındaki iyileşmenin etkisiyle çeyreksel bazda %3.3 artış göstermiştir. TÜFE’ye endeksli tahvil getirilerindeki düşüşe ragmen (net karda 53mn TL’lik negative etkisi olmuştur) kredi mevduat faiz makasındaki 92 baz puanlık iyileşme marja olumlu etki yaratmıştır. Diğer taraftan swap maliyetlerindeki artış sebebiyle düzl. net faiz marjındaki iyileşme çeyreksel bazda yatay %3.9 seviyesinde kalmıştır. TL krediler çeyreksel bazda %5.3 ve YP krediler ise aynı dönemde %1.8 düşüş göstermiştir. Diğer taraftan yönetim yılın ikinci yarısında kredi büyümesinde ivmelenme beklemekte ve %5 TL kredi büyüme beklentisini korumaktadır. Takipteki krediler oranı %5.6 olurken (1Ç19: %5.2), Banka’nın net risk maliyeti provizyonlardaki zamanlamanın etkisiyle 188 baz puana doğru iyileşme göstermiştir (1Ç19: 286 baz puan, 2019 bekl.: 300 baz puan).. Konsolide sermaye yeterlilik ve Tier-1 oranları 2Ç19 sırasıyla %16.4 (1Ç19: 15.5) ve %14.1 (1Ç19: %13.3) olarak gerçekleşmiştir.

ŞEKER YATIRIM – Garanti BBVA GARAN Hisse Analiz 2Ç19 – 31.07.2019

Garanti BBVA (GARAN) 7 milyar TL’ye kadar Katkı Sermaye hesaplamasına dahil edilecek, yurt içinde, TL cinsinden farklı tutar, vade ve faizlerde, tertipler halinde nitelikli yatırımcıya satış yöntemiyle sermaye benzeri (katkı sermaye) borçlanma aracı ihraç edilmesi hususlarında Genel Müdürlüğe yetki vermiştir. Bu ihracın bankanın 2Ç19 itibarıyla %18,1 olan sermaye yeterlilik rasyosunu 240 baz puan pozitif etkilemesini bekliyoruz (Pozitif).

Garanti BBVA (GARAN) 2Ç19 solo finansal sonuçlarında beklentilerin bir hayli üzerinde 1,911 milyon TL net kar açıkladı. (Çeyreksel bazda %11,0 artış). Açıklanan net kar rakamı bizim 1,626 milyon TL olan tahminimizin ve 1,684 milyon TL olan piyasa beklentisinin %18 ve %14 üzerinde gerçekleşmiş oldu. Bankanın 6 aylık karı 3,633 milyon TL olup geçen yıla göre %6,9 azalarak olarak %15,4 oranında ortalama öz kaynak karlılığına işaret etmektedir. Beklentilerden yüksek gelen çekirdek bankacılık gelirleri, beklentilerden kötü gelen ticari zarar ve beklentileri aşan özkaynak yöntemi uygulanan ortaklıklardan kar sebebiyle bankanın net kar rakamı beklentilerimizin üzerinde gerçekleşmiştir. Hisse için 25,5% sermaye maliyeti ve 5% uzun vadeli büyüme oranlarını kullanarak hesapladığımız ve 9,09 TL olan hedef fiyatımızı net kar tahminlerimizde yaptığımız yukarı yönlü revizyonlar sonrası 11,24 TL’ye yükseltiyoruz. Yeni hedef fiyatımızın %15 artış potansiyeli bulunmaktadır. Hisse için “AL” tavsiyemizi koruyoruz. Hisse 2019T 6,4x F/K (Benzerlerine göre %14 primli) ve 0,80x F/DD) çarpanlarıyla ve 2019T için %13,1 ortalama öz kaynak getirisiyle işlem görmektedir (Pozitif).

 

OYAK YATIRIM – Garanti Bankası GARAN Haber – 27.05.2019

Garanti Bankası’nın yaptığı açıklamaya göre T.C. Ticaret Bakanlığı tarafında verilen 110.1mn TL’lik idari para cezasının iptaline ilişkin yürütülen yasal süreç Banka lehine sonuçlanmış ve Banka tarafında iskontolu olarak ödenen 82.6mn TL’lik tutarın iadesi için gerekli başvurular yapılmıştır.

İŞ YATIRIM – Garanti Bankası GARAN Hisse Analiz – 17.05.2019

Kapanış (TL) : 7.61 – Hedef Fiyat (TL) : 11 – Piyasa Deg.(TL) : 31962 – 3A Ort. İşl.Hac.(mn$) : 167.05 GARAN TI Equity- Öneri :AL Get.Pot.%: 44.55

Garanti Bankası US$326mn ve €408.75mn’dan oluşan sendikasyon kredisi temin etti. Bir yıl vadeli kredinin maliyeti dolar tarafında Libor+%2.5, Euro kısmında ise Euribor+%2.4 olarak belirlendi. Mayıs’ta vadesi gelen senidaksyona göre çevrim oranına baktığımız zaman vadesi gelen kredinin yaklaşık %65’inin çevrildiği görülüyor. Banka daha önce döviz likiditesinin yüksek olduğunu ve 2019 için sendikasyon çevrim oranının %60-80 aralığında olabileceğini belirtmişti. Neutral.

 

İŞ YATIRIM – Garanti Bankası GARAN Hisse Analiz 1Ç19 – 30.04.2019

Garanti Bankasının karı beklentilerden %10 daha iyi geldi. Garanti bankası 1Ç19’de TL 1,722mn solo net kar açıkladı. Açıklanan kar rakamı bizim ve piyasa beklentisinin yaklaşık %10 üzerinde gerçekleşti. TÜFE’ye endeksli menkul kıymet gelirlerindeki çeyrek bazındaki sert düşüşe rağmen, bankanın çekirdek kredi-mevduat spredindeki olumlu gelişim, geçen yılın son çeyreğine göre düşüş gösteren takibe atılan kredi ve karşılık giderleri, kuvvetli seyreden ücret ve komisyon ile diğer gelir kalemleri bankanın çeyrekte %15 öz kaynak karlılığına ulaşmasını sağladı. Dönem için sektörün üzerinde sağlanan kredi büyümesi ve mevduat maliyetlerinin göreceli düşüşüyle TÜFEX gelirleri hariç marjlarda 20 bazlık bir iyileşme görülüyor. Ayrıca bankanın bu karlılığa ulaşırken TL100mn’luk serbest karşılık ayırdığını da belirtelim. Birinci çeyrek gerçekleşmelerinden sonra özellikle aktif kalite varsayımlarımızın üzerinden geçerek, Garanti Bankası için bu yıl kar beklentimizi TL 6 milyardan TL 6.9 milyara yükseltiyoruz.

Garanti Bankası için AL demeye devam ediyoruz. Garanti Bankası’nın ilk çeyrek sonuçlarını piyasanın olumlu tepki vermesini bekliyoruz. Aktif kalite gelişimine göre güncellediğimiz 2019 yeni kar tahminimiz TL 6.9 milyar seviyesinde. Bu rakam daha önce TL 6 milyar seviyesindeydi. Özellikle TÜFE’ye endeksli gelirlerde ve karşılık giderlerinde bankanın hedeflenenden daha iyi bir performans gösterme olasılığı çok yüksek gözüküyor.

ŞEKER YATIRIM – Garanti Bankası GARAN Hisse Analiz 1Ç19 – 30.04.2019

Garanti Bankası (GARAN) 1Ç19 solo finansal sonuçlarında 1,722 milyon TL net kar açıkladı (Çeyreksel bazda %62,2 artış). Açıklanan net kar rakamı bizim 1,593 milyon TL olan tahminimizin ve 1,568 milyon TL olan piyasa beklentisinin %8 ve %10 üzerinde gerçekleşmiş oldu. Bankanın 3 aylık karı geçen yıla göre %13,7 azalarak %15,3 oranında ortalama öz kaynak getirisine işaret etmektedir. Beklentilerden düşük gerçekleşen ticari zarar, beklentiler üzerinde gelen diğer gelirler sebebiyle bankanın net kar rakamı beklentilerimizin üzerinde gerçekleşmiştir. 100 milyon TL tutarında serbest karşılık, kredi mevduat makasındaki toparlanma, güçlü ücret ve komisyon gelirleri, takipteki krediler rasyosundaki sınırlı artış, TL kredilerdeki ve YP mevduatlardaki güçlü büyüme ve vadesiz mevduat tabanındaki kuvvetli artış çeyreğin ana unsurları olarak öne çıkmaktadır. 1Ç19 finansal sonuçlarının açıklanmasının ardından hisse üzerinde pozitif bir etki bekliyoruz. Hisse için 22,5% sermaye maliyeti ve 5% uzun vadeli büyüme oranlarını kullanarak hesapladığımız ve 9,671 TL olan hedef fiyatımızın %22 artış potansiyeli bulunmaktadır. Hisse için “AL” tavsiyemizi koruyoruz. Hisse 2019T 5,2x F/K (Benzerlerine göre %19 iskontolu) ve 0,63x F/DD) çarpanlarıyla ve 2019T için %12,9 ortalama öz kaynak getirisiyle işlem görmektedir.

Garanti Bankası (GARAN) Yönetim Kurulu tasfiye hesaplarında izlenen 364,9 milyon TL tutarındaki tahsili gecikmiş alacağını, toplam 19,4 milyon TL bedelle satılmasına karar vermiştir. Satış tutarı bankanın 1Ç19 itibarıyla tahsili gecikmiş alacaklar portföyünün %2,9’una tekabül etmekte olup, takipteki krediler rasyosuna 14 baz puan pozitif etki olması beklenmektedir (Nötr).

VAKIF YATIRIM – Garanti Bankası GARAN Hisse Analiz 1Ç19 – 30.04.2019

Garanti Bankası (GARAN) 1Ç19 Finansal Sonuçları: Beklentinin üzerinde net kar (+) Garanti Bankası 1Ç19 için bizim tahminimizin %16, Research Turkey konsensüs beklentilerinin %10 üzerinde (Y/Y -%13,7, Ç/Ç +%62,2) 1,72 mlr TL net kar açıkladı. 1Ç19’da bankanın net faiz gelirlerinin tahminlerimizi aşması ve öngördüğümüzden daha düşük net ticari zarar gerçekleşmesi, net kar beklentimizde yukarı yönlü sapmaya neden olmuştur. 1Ç19’da güçlü seyreden net ücret & komisyon gelirlerinin yanı sıra önceki çeyreğe göre azalan net karşılık giderleri, bankanın net karına çeyreksel bazda güçlü artış olarak yansımıştır. Bankanın 2018 sonunda %15,1 düzeyinde olan özkaynak karlılık oranının 1Ç19’da %14,1 düzeyine gerilediğini hesaplıyoruz. İlk çeyrekte ticari kredilerdeki büyümenin etkisiyle TL kredi hacmi %6,7 artan bankanın, mevduat hacmi ise YP tarafta görülen güçlü artışın katkısı ile %8,3’e ulaşmıştır. Açıklanan 1Ç19 sonuçlarının piyasa beklentilerinin üzerinde gerçekleşmesi nedeniyle hisse üzerine etkisini pozitif olarak değerlendiriyoruz. Garanti Bankası için 10,00 TL olan hedef fiyatımızı ve “Endeksin Üzerinde Getiri” olan kısa vadeli önerimizi koruyoruz. Yükselme potansiyelini göz önünde bulundurarak Garanti Bankası için uzun vadeli “TUT” önerimizi “AL” olarak revize ediyoruz.

TACİRLER YATIRIM – Garanti Bankası GARAN Hisse Analiz 1Ç19 – 30.04.2019

Garanti Bankası – 1Ç19 mali tablolarını 1,722 milyon TL net kar ile açıkladı. Açıklanan net kar rakamı, çeyreksel bazda, %62 yükseldi ve bizim beklentimiz olan 1,572 milyon TL ve piyasa beklentisi olan 1,568 milyon TL’den %9 daha yüksek gerçekleşti. Garanti Bankası’nın ana bankacılık gelirleri beklentimiz dahilinde gerçekleşmiş olmasına rağmen beklentimizden daha düşük gerçekleşen ticari zararlar net kardaki pozitif sapmaya sebep oldu. 1Ç19’da bankanın kredi hacmi, çeyreksel bazda, %7 arttı. TL krediler %6 büyürken, YP krediler, ABD doları bazında, %1 büyüdü. TL kredi büyümesinin altında yatan ana sebep KGF kredilerindeki artıştır. Swap maliyetine göre düzeltilmiş ana bankacılık gelirleri çeyreksel bazda %19 geriledi. Garanti Bankası’nın swap maliyetlerinde ciddi düşüş olmasına rağmen (1Ç19: 629 milyon TL, 4Ç18: 1, 105 milyon TL), TÜFE endeksli menkul kıymetlerden elde edilen gelirlerdeki azalış (1Ç19: 990 milyon TL, 4Ç18: 3,436 milyon TL) swap maliyetlerine göre düzeltilmiş net faiz marjının 140 baz puan gerilemesine neden oldu. Kredi-mevduat makasında ise ciddi artışlar kaydedildi. TL kredi-mevduat makası 180 baz puan iyileşirken, YP kredi-mevduat makası ise 50 baz puan iyileşti. Takipteki krediler oranı 30 baz puan yükselerek %5,2 olarak gerçekleşti. Net kredi maliyetleri 278 baz puan olarak gerçekleşirken, bu rakam 2018 yılında 283 baz puan idi. Son olarak, Garanti Bankası 1Ç19’da 100 milyon TL tutarında serbest karşılık ayırdı ve böylelikle bankanın serbest karşılık stoğu 2,35 milyar TL’ye ulaştı. Özsermaye karlılığı %14,5 olurken, bu rakam 4Ç18’de %10 idi. Çekirdek sermaye ve sermaye yeterliliği rasyoları, sırasıyla %15,8 ve %17 olarak kaydedildi. Ayrılan serbest karşılıkları da dahil ettiğimizde, sermaye yeterliliği rasyosu %17,8 olarak gerçekleşmektedir.

Ayrıca, banka takipteki krediler portföyünde yer alan ve 24-26 Mart 2019 tarihleri itibari ile toplam anapara bakiyesi 364.970.915,17-TL. olan; kredi kartı, bireysel destek kredisi, kredili mevduat, ticari kredi alacağı, çek hesabı, sigorta alacağı ve masraf hesabı türündeki tahsili gecikmiş alacakları, toplam 19.440.000,00 TL’ye Sümer Varlık Yönetim AŞ.’ye sattığını açıkladı.

AK YATIRIM – Garanti Bankası GARAN Hisse Analiz 1Ç19 – 30.04.2019

Garanti Bankası’nın 1Ç19 net kârı bir önceki çeyreğe göre %62 artarken bir önceki yıla göre %14 gerileme göstererek 1,72 milyar TL olarak gerçekleşti. Buna göre sonuç bizim 1.65 milyar TL olan net kâr beklentimizin paralelinde piyasanın 1,57 milyar TL net kâr beklentisinin hafif üzerinde geldi. Banka ayrıca 100 milyon TL serbest karşılık ayırdı. Serbest karşılık dâhil özkaynak kârlılığı %15,4 oldu (2018 yılında %17,5). Garanti Bankası özellikle net faiz marjı tarafında beklentimizden ve sene başı öngörülerinden daha iyi sonuç açıkladı. Beklediğimizden kuvvetli gelen kredi – mevduat getiri makası ve azalan swap maliyeti ile net faiz geliri (swap dahil) beklentimizi 300 milyon TL kadar aştı. Banka TL kredi-mevduat getiri makasının Aralık – Mart arası %5,1’den %6,9’a çıktığını vurguladı. Net provizyon giderleri ise yakın izlemedeki kredilerin (II. kategori) karşılık oranının artması sonucu beklentimizin bir miktar üzerinde geldi. Ancak net kredi risk maliyeti %2,45 düzeyinde kalarak bankanın %3’ün altında kalacağı yönündeki beklentisini göre daha iyi bir performans gösterdi.

Ayrıca büyümeye devam eden komisyon gelirleri, türev ve kur farkı kazançları ve iştirak gelir katkısı dönemin kârını destekleyen diğer faktörler oldu. TÜFE’ye endeksli menkul kıymet gelirlerinin önceki çeyreğe göre gerilemesine rağmen kârın bu denli kuvvetli gelmesi özellikle marj ve aktif kalitesi eğilimi konusunda beklenenden daha iyi bir ivme yakalandığına işaret ediyor. Bununla birlikte yönetim TL mevduat maliyetinin Mart sonuna göre 100 baz puan kadar arttığına dikkat çekerek 2Ç19’da bir miktar baskı olabileceğine dikkat çekti. Garanti Bankası için net kâr beklentilerimizi 2019 için yıllık %5 artışla 7,0 milyar TL ve 2020 için yıllık %35 artışla 9,5 milyar TL olarak koruyoruz.

Buna göre bankanın özkaynak kârlılık oranının %14 – %16 aralığında olacağını hesaplıyoruz. Garanti Bankası hissesi Eylül – Ocak rallisinde en iyi getiri sağlayan banka olmasına rağmen, yılbaşına göre %0 getiri ile BIST-100’ün %5 gerisinde kaldı. Garanti Bankası için 10,60 TL olan 12 aylık fiyat hedefimiz %34 getiri potansiyeli sunuyor. Hissede ‘Endeksin Üzerinde Getiri’ görüşümüzü koruyoruz.

OYAK YATIRIM – Garanti Bankası GARAN Hisse Analiz 1Ç19 – 30.04.2019

Garanti Bankası 1Ç19’da 1,568mn TL olan piyasa beklentisinin üzerinde 1,722mn TL net kar açıkladı. Net kar çeyreksel bazda %62 artış gösterirken, yıllık bazda %14 düştü. Banka’nın özkaynak karlılığı 1Ç19’da %14.5 olarak gerçekleşti. Net faiz gelirindeki %29’lık çeyreksel daralmaya ragmen güçlü komisyon ve ticaret işlemleri gelirlerinin yanı sıra önceki çeyreklere göre daha düşük oranda ayrılan serbest karşılıklar karlılığı destekleyen faktörler oldu. Raporlanan verilere göre, TL mevduat maliyetlerindeki gerilemenin olumlu etkisiyle kredi mevduat makası 134baz puanlık artarak %3.9 oldu. Diğer taraftan TÜFE’ye endeksli bonolorın düşük katkısıyla (1Ç19: 990mn TL, çeyreksel bazda %71 gerileme), bankanın swap maliyetleri dahil net faiz marjı %5.1’e geriledi (4Ç18: %6.3). Raporlanan verilere göre, takipteki krediler oranı %5.4 olurken (4Ç18: %5.2), Banka’nın toplam risk maliyeti çeyreksel bazda 30 puan düşüşle 245 baz puan oldu. Garanti Bankası’nın konsolide sermaye yeterlilik ve Tier-1 oranları 1Ç19 sırasıyla %15.5 ve %13.83olarak gerçekleşti (4Ç18: %16.5, %14.2).

 

İŞ YATIRIM – Garanti Bankası GARAN Hisse Yorum – 05.04.2019

Kapanış (TL) : 8.78 – Hedef Fiyat (TL) : 11 – Piyasa Deg.(TL) : 36876 – 3A Ort. İşl.Hac.(mn$) : 180.37 GARAN TI Equity- Öneri :AL Get.Pot.%: 25.28

1Ç19 eğilimleri hedeflerin üzerinde bir performansa işaret ediyor, Olumlu.
Garanti Bankası 1Ç19 eğilimlerini analistlerle yaptığı bir toplantıda paylaştı. Buna göre banka birinci çeyrekte tüm yol TL kredi büyüme hedefi olan %5 büyümeye ulaşmış durumda. Bunda sene başında yenilenen KGF kredi limitlerinin etkisi büyük. Garanti ilk çeyrekte TL 7 milyarlık KGF kredisi Verdi. Büyümenin etkisiyle %3 civarında seyreden TL kredi spredleri 2018’in ikinci yarı ortalamalarına göre daha iyi seyrediyor. Büyümenin olumlu katkısıyla marjlarda beklentilerden daha iyi bir performansla banka yıla başlamış durumda.

Aktif kalitesi açısından da gelişmelere beklentilerden daha iyi seyrediyor. Bankanın tüm yıl hedefi olan %7 takip oranın altında kalma hedefi muhtemelen rahatlıkla başarılacak. İlk çeyrekte takip oranın sadece 20 baz puan artması bunun önemli bir göstergesi. Bankanın hedeflerden daha iyi gittiği diğer bir alan ise net ücret ve komisyon geliri tarafı. İlk çeyrek gerçekleşmeleri bankanın düşük yüzde onlu büyüme hedefinin üzerinde bir gerçekleşme olacağını gösteriyor. Ayrıca beklentilerden daha iyi giden birinci çeyrek öz kaynak karlılığının da daha iyi olabileceğine işaret etmekte. Düşük yüzde onlu hedefleri olan bankanın %13-14 bandında bir öz kaynak karlılığı yakalaması daha olası gözüküyor.

Garanti Bankası Temettü Açıklaması – 04.03.2019

Bankamız Yönetim Kurulu’nun 04.03.2019 tarihli kararına istinaden Bankacılık Kanunu, Sermaye Piyasası Kanunu ve ilgili düzenlemeler ile Banka Esas Sözleşme’sinin “Karın Taksimi” başlıklı 45inci maddesi ve Kâr Dağıtım Politikası çerçevesinde Banka’nın büyüme hedefleri, uzun vadeli stratejisi, ulusal ve uluslararası ekonomik gelişmeler gözetilerek 6.638.235.755,02 TL tutarındaki dağıtılabilir net dönem karının Olağanüstü Yedek Akçeler Hesabına aktarılmasına ilişkin hazırlanan 2018 yılı kâr dağıtım önerisi ve kâr dağıtım tablosu, ekte yer aldığı şekliyle Genel Kurul’un onayına sunulacaktır. Bilgilerinize arz ederiz.

Nakit Kar Payı Ödeme Tutar ve Oranları
Pay Grup Bilgileri
Ödeme
1 TL Nominal Değerli Paya Ödenecek Nakit Kar Payı – Brüt(TL)
1 TL Nominal Değerli Paya Ödenecek Nakit Kar Payı – Brüt(%)
1 TL Nominal Değerli Paya Ödenecek Nakit Kar Payı – Net(TL)
1 TL Nominal Değerli Paya Ödenecek Nakit Kar Payı – Net(%)
GARAN, TRAGARAN91N1
 
0
0
0
0
Pay Olarak Kar Payı Ödeme Tutar ve Oranları
Pay Grup Bilgileri
Pay Biçiminde Dağıtılacak Kar Payı Tutarı(TL)
Pay Biçiminde Dağıtılacak Kar Payı Oranı(%)
GARAN, TRAGARAN91N1
0
0

İŞ YATIRIM – Garanti Bankası GARAN Hisse Yorum – 28.02.2019

Kapanış (TL) : 8.69 – Hedef Fiyat (TL) : 11 – Piyasa Deg.(TL) : 36498 – 3A Ort. İşl.Hac.(mn$) : 150.11 GARAN TI Equity- Öneri :AL Get.Pot.%: 26.58

Garanti Bankası Genel Müdürü Fuat Erbil sektördeki trendler hakkında görüşlerini paylaştı. Garanti Bankası Genel Müdürü Fuat Erbil, bu yılın bankaların kredi portföyleri açısından kompozisyon değişiminin başlayacağı yıl olacağını belirtti.

Fuat Erbil, büyük proje finansmanı amacıyla kullandırılan döviz cinsi krediler ile birlikte konut kredilerinin 2019’da daralmaya devam edeceğini belirtti. Öte yandan TL ticari ve tüketici kredilerinde çift haneli büyüme rakamları beklediğini açıkladı.

Erbil, bankalar artık sendikasyonlarını %100 çevirmezse, bunun endişelenecek bir durum olmadığını, vade yapısının ve fiyatların önemli olduğunu belirtti.

Son olarak, BDDK tarafından açıklanan %6.5 seviyesinde tahsili gecikmiş alacak (NPL) rasyosu beklentisini oldukça ihtiyatlı bulduğunu açıkladı. Son cümlenin pozitif olarak algılanması gerektiğini düşünüyoruz.

AK YATIRIM – Garanti Bankası GARAN Hisse Yorum – 28.02.2019

  • Garanti Bankası Genel Müdürü Fuat Erbil, Dünya Gazetesine yaptığı açıklamalarda özel sektörün yabancı borcunun 100 milyar dolarlık kısmının bankalardan sağlanan proje finansman kredilerinden kaynaklandığını hatırlattı.
  • Erbil, ekonomide altyapıya dönük projelerin büyük ölçüde tamamlanması nedeniyle proje finansman kredilerinde geri ödemelerle birlikte bir daralma beklediklerini söyledi.
  • Erbil benzer bir daralmanın konut kredilerinde de gözleneceğini, buna karşılık TL ticari krediler, ihtiyaç kredileri ve kredi kartlarında büyüme beklediklerini söyledi. Banka bu kredi aktivitesi ile ekonomide %2’ye yakın bir büyümenin olası olduğunu ekledi.
  • Erbil, kredi/mevduat oranlarında düşüşün ivme kaybederek devam edeceğini, buna karşılık bankaların döviz aktiflerdeki düşüş nedeniyle vadesi gelen yurtdışı borçlanmaların bir kısmını yeniden borçlanmayacağını söyledi. Erbil, yabancı para borçlanmaların aktifler içerisindeki payının %20’lerden %10’lara doğru gelebileceğini vurguladı.
  • Erbil ayrıca KOBİ ve tüketici kredilerinde bir miktar bozulmaların görüneceğini, Ocak sonu itibarıyla %4,1 olan takipteki alacak oranının bozulmaya rağmen tahminlerine göre %6,5 seviyesini aşmayacağını belirtti.