Ana sayfa Raporlar Borsa Hisse Analiz Raporları MSCI Türkiye ...

MSCI Türkiye Endeksinde Değişiklikler

11.11.2020 -MSCI, Kasım ayında endeks değişiklikleri çerçevesinde Türkiye endekslerinde de değişikliğe gitmiştir. MSCI Global Standart Endeksler listesinde MSCI Türkiye Endeksi’nden Anadolu Efes (AEFES) çıkartılmış, MSCI Türkiye Küçük Ölçekli Şirketler Endeksi listesine eklenmiştir. Bunun yanı sıra Anadolu Sigorta (ANSGR), Bera Holding (BERA), Fenerbahçe (FENER), Gübre Fabrikaları (GUBRF), İş Yatırım Menkul Değerler (ISMEN), İzmir Demir Çelik (IZMDC), Nuh Çimento (NUHCM), Oyak Çimento (OYAKC), Tofaş (TOASO), Türk Traktör (TTRAK) ve Halkbank (HALKB) MSCI Türkiye Küçük Ölçekli Şirketler Endeksi’ne dahil edilmişlerdir. Yapılan değişiklikler 30 Kasım 2020 tarihi itibariyle geçerli olacaktır.

 

MSCI Türkiye Endeksinde Değişiklikler Açıklandı

13.08.2020 – MSCI Endeksi 3. çeyrek itibari ile geçerli olacak değişiklikleri açıkladı. MSCI Ağustos 2020 çeyreksel gözden geçirmesi sonucunda endeks değişikliklerini açıkladı. Buna göre, Global Standard Endeks’ten TAV Havalimanları Holding çıkarıldı. Şirket, MSCI Small Cap Endeksi’ne dahil edilecek. Tüm değişiklikler 31 Ağustos kapanışından itibaren efektif olacaktır. Endekslerde herhangi bir değişiklik beklenmiyordu. Dolayısı ile TAV’ın ana endeksten çıkarılması hisse üzerinde olumsuz etki yaratabilir.

 

MSCI Endeksi 2Ç20 Değişikleri

29.05.2020 – Daha önce açıklanan ve bu akşamki kapanışla efektif olacak MSCI değişikliklerine göre MSCI Türkiye Endeksi’nden Arçelik hissesi çıkarılıp ve Yapı Kredi Bankası hissesi eklenecek. MSCI Global Small Cap Endeksi’nin Türkiye bölümünden ise Kordsa hissesi çıkacak ve Gübre Fabrikaları eklenecek.

MSCI Türkiye ve MSCI Global Small Cap Endekslerinde Değişiklikler

13.05.2020 – MSCI Türkiye ve MSCI Global Small Cap endekslerinde değişiklikler belli oldu. Arçelik (ARCLK.IS), MSCI Türkiye endeksinden çıkarken Yapı Kredi Bankası (YKBNK.IS) eklendi. Öte yandan Kordsa (KORDS.IS) Global Small Cap endeksinden çıkarken, Gübre Fabrikaları (GUBRF.IS) eklendi. Değişiklikler 29 Mayıs tarihi itibarı ile geçerli olacak.

 

MSCI Türkiye Endeksinde Değişiklikler

08.Kasım.2019 – MSCI Global standart Endeksi’nden 26 Kasım itibarı ile Şişe Cam, MSCI Global Small Cap Endeksi’nin Türkiye bölümünden de Eczacıbaşı İlaç, Verusa Holding ve Zorlu Enerji hisseleri çıkarıldı.

MSCI Endeks değişiklikleri: MSCI’ın yarı yıl endeks değişikliklerine göre Şişe Cam MSCI Global Standart Endeks’ten çıkarılırken, Eczacı İlaç, Verusa Holding ve Zorlu Enerji MSCI Küçük Ölçek Endeksi’nden çıkarıldı. Türkiye’den endekslere herhangi bir ekleme yapılmadı. Endeks değişiklikleri 26 Kasım piyasa kapanışından sonra geçerli olacak.

 

14.05.2019 – Dün açıklanan yarı-yıl gözden geçirmesine göre MSCI Global Standart Endeksi’nden PETKM ve HALKB çıkarılırken endekse dahil edilen hisse olmadı. Söz konusu iki hisse MSCI Küçük Hisseler Endeksi’ne eklenirken, bu endeksten çıkarılan hisseler AKSEN, AGHOL, ANHYT, ANSGR, KRDMA ve TTRAK oldu. Değişiklikler 28 Mayıs gün kapanışından itibaren geçerli olacak.

MSCI Türkiye endeksinde değişiklikler özetle şu şekilde oldu:

MSCI Türkiye Standard endeksten çıkışlar:
Halkbank (HALKB.IS)
Petkim (PETKM.IS)
MSCI Küçük Hisse Endeksinden çıkışlar :
Aksa Enerji (AKSEN.IS)
Anadolu Grubu Holding AGHOL.IS
Anadolu Hayat (ANHYT.IS)
Anadolu Sigorta (ANSGR.IS)
Kardemir A (KRDMA.IS)
Türk Traktör (TTRAK.IS)
MSCI Küçük hisse endeksine girişler:
Halkbank (HALKB.IS)
Petkim (PETKM.IS)

6 Türk Şirketi MSCI’dan Çıkarıldı

14.11.2018 – MSCI, MSCI Global Standard, MSCI Global Small Cap and MSCI Micro Cap’i de içeren hisse senedi endeksleri için yarı yıl değişikliklerini açıklandı.

MSCI endeksinden 6 Türk şirketi Coca Cola, Emlak Konut, Tofas, Vakıfbank, Ülker, Yapı Kredi çıkartıldı. Hisselerin BİST100 ‘deki ağırlıkları %6.8 olmakta…

Coca-Cola İçecek, Emlak Konut GYO, Tofaş, Vakıfbank, Ülker ve Yapı Kredi Bankası Global Standard Endeksleri içerisinde yer alan MSCI Türkiye Endeksi’nden çıkarken, yeni hisse eklenmedi. MSCI Küçük Piyasa Değeri hisse endeksine ise Coca-Cola İçecek, Emlak Konut GYO, Enerjisa, Şok Marketler ve Ülker eklenirken, Akçansa, Alarko Holding, Albaraka Türk, Çimsa, İpek Enerji ve Logo Yazılım listeden çıkarıldı.

MSCI endeks değişiklikleri 30 Kasım kapanışıyla devreye girecek.

MSCI 3 Aralık tarihinden itibaren geçerli olacak endeks değişiklikleri şu şekilde… Yapılan değişikliğe göre Coca-Cola İçecek (CCOLA) Emlak Konut Gayrimenkul (EKGYO), Tofas (TOASO), Vakiflar bankasi (VAKBN), Ülker Biskuvi (ULKER) ve Yapi Kredi Bankasi (YKBNK) MSCI Global Standart Endeksi’nden çıkartılırken, endekse eklenen bir hisse olmadı.

MSCI Global Small Cap Endeksi’ne CCOLA, EKGYO, ENJSA, SOKM, ULKER alınırken, AKCNS, ALARK, ALBRK, AVISA, BRSAN, CIMSA, IPEKE ve LOGO endeksten çıkarıldı.

MSCI Endeksinde Revizyon

15.05.2018

Dünyanın önde gelen endeks yapıcılarından MSCI, endekslerinde değişiklikleri açıkladı. Buna göre; MSCI Global Small Cap endeksine; MLP Sağlık Hizmetleri alındı, Adana Çimento, Beşiktaş Futbol, Fenerbahçe Futbol, Goodyear Lastikleri, Gübre Fabrıkalari ve İş Gayrimenkul Yatırım ise çıkarıldı. MSCI Global standart Endeksi’nden ise Türk Telekom çıkarıldı. MSCI Endeksi değişikliği 01.Haziran.2018’den itibaren geçerli olacak.

Endeks Değişikliği ile İlgili Yorumlar – 15.05.2018

İŞ YATIRIM: MSCI Küçük hisseler portföyüne alınan Medikal Park MPARK hisselerinin endeksi yenmesini, endeksten çıkartılan Adana Çimento ADANA, Beşıktaş Futbol BJKAS, Fenerbahçe Futbol FENER, Goodyear Lastıkleri GOODY, Gübre Fabrıkalari GUBRF ve İş Gayrimenkul Yatırım’ın ISGYO ve Standart endeksten çıkartılan Türk Telekom’un TTKOM değer kaybetmesini bekliyoruz.

OYAK YATIRIM: MSCI 1 Haziran’dan itibaren geçerli olacak endeks değişikliklerini açıkladı. Yapılan değişikliğe göre Türk Telekom MSCI Global Standart Endeksi’nden çıkartıldı. MSCI Global Small Cap Endeksi’ne MPARK alınırken, ADANA, BJKAS, FENER, GOODY, GUBRF ve ISGYO çıkartıldı. TTKOM’un MSCI Endeksi’nden çıkartılmasının hisseler üzerinde olumsuz bir etki yaratmasını beklemekteyiz.

TACİRLER YATIRIM: MSCI Endeks Değişiklikleri – 31 Mayıs 2018 itibariyle, MSCI Global Small Cap endeksine Medical Park (MPARK) dahil edilecek olunup, Adana A (ADANA), Besiktas (BJKAS), Fenerbahce (FENER), Goodyear (GOODY), Gubre Fabrikalari (GUBRF) ve IS GYO (ISGYO) endeksten çıkarılacaktır.

ŞEKER YATIRIM: MSCI, Mayıs ayında endeks değişiklikleri çerçevesinde Türkiye endekslerinde de değişikliğe gitmiştir. MSCI Global Standart Endeksler listesinde MSCI Türkiye Endeksi’nden Türk Telekom (TTKOM) çıkartılırken MSCI Türkiye Küçük Ölçekli Şirketler Endeksi listesine de MLP Sağlık Hizmetleri (MPARK) hissesi eklenmiştir. Yine MSCI Türkiye Küçük Ölçekli Şirketler Endeksi listesinde Adana Çimento (ADNAC), Gübre Fabrikaları (GUBRF), Goodyear (GOODY), İŞ GYO (ISGYO), Beşiktaş (BJKAS) ve Fenerbahçe (FENER) çıkarılmıştır. Yapılan değişiklikler 31 Mayıs itibariyle geçerli olacaktır.