Ana Sayfa sorular CNG Nedir? LN...

CNG Nedir? LNG Nedir? LPG Nedir? Farkları, Karşılaştırılması

CNG Yakıt Nedir?

CNG, sıkıştırılmış doğalgazdır. İngilizcede Compressed Natural Gas olarak kullanılan CNG’e ülkemizde Otogaz da denmektedir. Otogaz, çeşitli araçlarda kullanılan benzine alternatif bir yakıt sistemidir. Doğalgazın, benzin ve dizele göre karbon emisyonu daha düşük olduğundan daha çevreci bir yakıt tipidir.

CNG yakıt, kokusuz, zehirleyici olmayan (toksik özellik taşımayan) içeriğinin %93,5’ü metandır. Bununla birlikte azot, karbon dioksit, propan ve eser miktarda etan içerir. CNG yakıtı diğer yakıtlara göre yandığı zaman daha az yüzdede sera etkisi yaratan atık gaz üretir. Dolayısı ile düşük emisyonlu, yeşil dostu kategorisinde değerlendirilir.

Doğada gaz formunda bulunan metan, 3000 ile 3600 PSI arası değerlerde basınca dayanıklı bir tanka sıkıştırılır. Bu işlemin ardından, araçlarda kullanılabilecek saflıkta yüksek yanıcılık oranına sahip CNG oluşur. Bu sayede ilgili gaz kullanıma hazır hale gelir. CNG, gaz formunda olduğundan dolayı hacmi oldukça yüksektir. Depolama alanı yetersizliğinden ötürü, küçük araçlarda kullanımı yaygın değildir. Ülkemizde CNG kullanımı yoğun bir şekilde toplu taşıma araçlarında (şehir içi otobüslerde) yapılmaktadır.

LPG Yakıt Nedir?

LPG, sıvılaştırılmış petrol gazıdır. İngilizcede Liquidified Petroleum Gas olarak geçer ve ham petrolün yan üründür. LPG, renksiz, kokusuz ve yanıcılığı yüksek bir yakıttır. LPG propan ile karıştırılmış bütan gazı da içerir. Yüksek oktanlı olduğundan otomobillerde özellikle de ülkemizde benzine alternetif olarak kullanımı yaygındır.

LNG Yakıt Nedir?

LNG, sıvılaştırılmış doğalgazdır. Doğalgazın çok düşük sıcaklıklarda sıvılaştırılarak gaz hacminin 600’de birine kadar düşürülmesi ile yapılmakdır. Türkiye’de kullandığımız doğalgaz işte bu LNG’dir.

Benzine göre çok daha düşük emisyonludur. LNG’nin %95’i metan gazıdır. (CNG’de bu oran %93 metandır) Metanın yanından düşük oranlarda azot, propan ve etan içerir. Düşük emisyonlu, çevre dostu bir yakıttır.