Ana Sayfa Analiz Videoları Forex Videoları Güncel Kripto...

Güncel Kripto Para Analiz ve Yorumları

Güncel Kripto Para Analiz ve Yorumları

ÜZERİNİZDEN PARA KAZANIYOR OLABİLİRLER! 

FARKINDA OLMADAN KRİPTO PARA MADENCİLİĞİ YAPIYORUZ! 

YILIN EN POPÜLER SİBER SUÇU: CRYPTOJACKING 

Gizli kripto para madenciliği anlamına gelen cryptojacking, bireysel kullanıcılar ve şirketler için yeni bir siber tehdit olarak karşımıza çıkıyor. Daha fazla kripto paraya sahip olmak isteyen kötü niyetli madenciler, hedefledikleri bilgisayarlara bir kripto para yazılımı yerleştirerek hem işlemci güçlerini hem elektrik enerjilerini gizlice kullanıyorlar. Dünyada 500 milyondan fazla kullanıcıyı koruyan Bitdefender Antivirüs, cryptojacking ile ilgili son vakaların altını çizerken alınabilecek önlemler konusunda da uyarılarda bulunuyor. 

Her ne kadar Bitcoin değerindeki düşüşle birlikte kripto para piyasası durağanlaşsa da kripto para çeşitlerinin sayısı artmaya devam ediyor. Nitekim 2018 Nisan ortası itibariyle, 1.550’den fazla kripto para birimi toplam 320 Milyar dolar değere sahip. Başka bir açıdan bakıldığında bu, Danimarka gibi bir ülkenin gayrisafi milli hasılasından daha fazla.

Kripto paralarla birlikte kripto para madenciliği de sıkça duyduğumuz bir kavram haline geldi ve kötü niyetli yazılımlardan daha popüler olmaya başlayan bir siber suçun da doğmasına neden oldu. Cryptojacking adı verilen ve gizli kripto para madenciliği anlamına gelen yöntemlerle daha fazla kripto paraya sahip olmak isteyen kötü niyetli madenciler, hedefledikleri bilgisayarlara bir kripto para yazılımı yerleştirerek hem işlemci güçlerini hem elektrik enerjilerini gizlice kullanıyorlar. Dünyada 500 milyondan fazla kullanıcıyı koruyan Bitdefender Antivirüs, cryptojackinge karşı alınabilecek önlemler konusunda şirketlere ve bireysel kullanıcılara önemli uyarılarda bulunuyor.

Kötü niyetli madencilerin cryptojacking için kullandıkları yöntemler diğer siber suçlarla benzerlik gösteriyor. Büyük şirketlerin gelişmiş bilgisayarlarına kripto para madenciliği uygulaması yerleştirmek, web sitelerindeki JavaScript yardımıyla ziyaretçilere kripto para madenciliği yaptırmak ve ortak kullanıma açık Wi-Fi ağlarına bağlanan cihazlara sızarak madencilik için kullanmak bunlardan bazıları. Bununla birlikte coinhive ve diğer benzer servislerin ortaya çıkmasıyla, web siteleri ziyaretçilerinin işlemci güçlerini madencilik yapmak için kullanabiliyorlar ve site sahipleri bu yöntemin, reklam göstererek gelir elde etmekten daha az rahatsız ettiğini düşünüyor. Cryptojacking, saldırganlar için diğer suçlara kıyasla daha karlı ancak buna rağmen daha düşük riskler barındıran bir siber suç ve bu da siber suçluların çok sevdiği bir durum. 

Dikkat Çeken Bir Çok Vaka Mevcut 

Sadece bir yıl önce, cryptojacking diye bir kavram yoktu. Bugün ise kötü niyetli madenciler güvenlik açıklarını kullanarak cihazlara sızmanın daha karmaşık yollarını buldular. Son zamanlarda gündeme gelen bazı ilginç cryptojacking vakaları ise şöyle:

– ABD ve Birleşik Krallık devlet kuruluşlarına ait olanlar da dahil olmak üzere binlerce internet sitesi, birkaç saat süreyle web tarayıcılarının gizlice kripto para madenciliği yapmasına neden olan kodların saldırısına uğradı.

– Telegram gibi popüler mesajlaşma uygulamalarından bazıları kripto para madencilerini, kurbanların cihazlarına yönlendirdi.

– Bazı Youtube reklamları, Coinhive isimli JavaScript yazılımı yayarak web tarayıcıları aracılığıyla arka planda bir kripto para birimi olan Monero madenciliği yaptılar.

– Hackerlar kendi madencilik kodlarını, Buenos Aires’teki bir Starbucks’ın ortak kullanımdaki Wi-Fi ağı ile, bu ağa bağlanan diğer kullanıcıların bilgisayarlarına yükledi.

– Web siteleri kendilerine gelir sağlamak için ziyaretçilerinin işlemci gücünü kripto para madenciliği için kullanabiliyor. Reddit gibi online haber platformlarının adı bununla anıldı.

Cryptojacking Nasıl Önlenir 

Global güvenlik yazılımları şirketi Bitdefender Antivirüs, şirketleri ve bireysel kullanıcıları Cryptojacking saldırılarının kurbanı olmamaları için 5 başlıkta uyararak önerilerde bulunuyor.

  1. Hem güncellemeleri hem de yamaları düzenli olarak sisteminize yükleyin. Tarihi geçen ve eksiklikleri giderilmeyen yazılımları kullanan şirketler, ciddi bir risk altındalar.
  2. İşlemcinize dair verileri, iş saatleri dışındaki zamanlar dahil olmak üzere incelemeyi unutmayın. Bazı cryptojackerlar uzun süre fark edilmemek için işlemcinin gücünün sadece bir kısmını kullanıyor ya da işlerini şirket mesaisi dışında yapıyor. Dikkatli bir takiple işlemci kullanımındaki anormal artışları görüp erken teşhis koyabilirsiniz.
  3. Veri merkezine ve uç noktalara dikkat edin. Uç noktalar, kötü amaçlı yazılımların yayılması için tercih edilen giriş noktalarıdır, onlara özellikle dikkat etmeniz gerekir.
  4. Dosya merkezli olmayan cyrptojacking saldırılarına karşı da tetikte olun. Powershell, CMD ve wscript gibi dosya kaynaklı olmayan, scripte bağlı saldırıların da cyrptojackerların kullandıkları yöntemler arasında olduğunu unutmayın.
  5. Etkili önlem için işin uzmanından yardım alın. Bitdefender Antivirüs’ün, HyperDetect sistemiyle dosyasız cryptojacking saldırılarından korunabilirsiniz. Katmanlı, ileri nesil güvenlik sistemi Bitdefender GravityZone Elite de sezgisel algılama teknolojisiyle, yayılmak isteyen herhangi bir kötü amaçlı yazılımın kaynağını anında bularak sisteminizi güvenliğini sağlayabilirsiniz.

 

Kripto Para Analiz: Bitcoin ile Gelen Büyük Değişim

Fed eski araştırma direktörü Erkin Şahinöz ve TİM Danışmanlık kurucu ortağı Dr. Vedat Güven bitcoin ve blockchain (blok zincir) hakkında aydınlatıcı bilgiler veriyorlar. Bitcoin nedir, üzerine kurulmuş olduğu blockchain yapısı nedir sorularını yanıtlıyorlar. Bitcoin’den başka kaç tane crypto para birimi var, bir adet bitcoin kaç parçaya ayrılır, bitcoin madenciliği nedir ve nasıl yapılır gibi birçok sorunun cevabını bu videoda bulabilirsiniz. Ayrıca blockchain mantığının nasıl işlediğini gösteren bir simülasyon da videoda yer almaktadır.

 

Diğer Güncel Kripto Para Analiz Haberleri ve Makaleleri 

150 Bin Dolarlık Ethereum Çaldılar

Kripto para birimi web sitesi MyEtherWallet.com, geçtiğimiz ay içinde bazı ziyaretçilerin sahte bir siteye yönlendirildiğini ve bu şekilde kripto para birimi cüzdanlarının boşaltıldığını duyurdu. Buna göre yaklaşık 150 bin dolar değerindeki Ethereum tabanlı kripto paranın çalındığı bildirildi. Global antivirüs yazılım kuruluşu ESET, bu gelişmeyi mercek altına aldı. devamı…

Telegram ICO Söylentileri Kripto Para Hırsızlarına Fırsat Oldu

Kaspersky Lab araştırmacıları, Telegram mesaj servisinin başlangıç para teklifi (ICO-Initial Coin Offering) için yatırım siteleri gibi görünen, ikna edici tasarımlara sahip çok sayıda websitesi keşfetti. Bu websitelerinin çoğunun aynı gruba ait olduğu ortaya çıktı. Yaşanan bir olayda, Telegram’ın söylenti halindeki ‘Grams’ adlı parasına yatırım yaptığını sanan kurbanlardan on binlerce dolar değerinde kripto para çalındı. Telegram bir ICO için henüz resmi bir duyuru yapmazken, kullanıcıları dolandırıcılık amacıyla kurulan sitelere karşı uyardı. devamı…

Kripto Para Piyasa Hacmi Sene Sonunda 1 Trilyon Doları Aşacak

Geçtiğimiz aylarda 800 milyar dolarlık hacme ulaşan kripto para hacmi manipülasyonların etkisiyle bugün 440 milyar dolar seviyelerinde. Pazara şüpheli yaklaşan büyük yatırımcıların piyasaya kademeli girişiyle bu pazarın 2018 sonunda 1 trilyon doları aşması öngörülüyor. devamı…

Siber soyguncuların yakalanmasında ödül avcılığı dönemi

Dünyanın en büyük kripto para borsalarında biri olan Binance, Mart ayında başarısız bir siber soyguna uğradı. Ancak saldırı başarısız olsa da Binance, bu kripto para soygununa girişenlerin peşine düştü ve faillerin izini sürmek üzere yardımı olabilecek herkesi 250 bin dolar değerinde kripto para ile ödüllendireceğini duyurdu. Global antivirüs yazılım kuruluşu ESET, bu gelişmeyi mercek altına aldı. devamı…

Suçlular Madenci Yazılımlarını Yasal Uygulamaların İçine Gizliyor

Kaspersky Lab araştırmacıları her geçen gün daha fazla siber suçlunun kripto para madenciliği yapan zararlı yazılımlara odaklandığını ortaya çıkardı. Bu yazılımlar kullanıcıların mobil cihazlarından faydalanıyor. Daha da açgözlü hale gelen suçlular artık yalnızca zararlı yazılımlar değil, popüler futbol ve VPN uygulamalarına gizlenmiş madencilik araçları da kullanıyor. Böylece gizlice yüz binlerce kullanıcı üzerinden gelir elde ediyorlar. devamı…

Dijital para üretiyorsunuz, haberiniz yok!

Başkalarının bilgisayarlarını kullanarak gerçekleşen kriptopara madenciliği, dünyanın en yaygın görülen siber tehdidine dönüştü

Dijital para çılgınlığı, siber suçlular için büyük bir fırsat haline geldi. Ev ve şirket bilgisayarlarına zararlı yazılım bulaştırıp, bu bilgisayarların kaynaklarını kullanıyor ve bu sayede kriptopara üretiyorlar. Global antivirüs yazılım kuruluşu ESET’in son tehdit raporuna göre, yüzde 17’lik oranla kriptopara madenciliği, dünyanın en yaygın görülen siber tehdidine dönüşmüş durumda.  devamı…

 

TURCOIN Markasının Sahibi Demiröz’den Önemli Açıklamalar

TURCOIN markasının sahibi Muhsin Emre Demiröz, TURCOIN markası hakkındaki olumsuz iddialar ve TURCOIN markasının izinsiz olarak kullanılması nedeniyle basın açıklamasında bulundu. Demiröz açıklamasında şöyle dedi: devamı…

 

Arşivden Bitcoin Haberleri ve Makaleleri

Mal Paylaşımında Bitcoin Oyunu!

Yolcular Bitcoin, Etherium ve Ripple ile uçacak

Blockchain ile yüzde 55 tasarruf edilebilecek

Sanal para ve blockchain teknolojisi iş dünyasını yeniden şekillendirecek

Yükselen Sanal Para Birimi ‘Bitcoin’de Bilinirlik Yüksek, Güvenilirlik Düşük

Altına dayalı rezerv sistemi kripto ekonomiye taşınıyor!

Test yetersizliği” nedeniyle Türkiye’deki yatırımcıların kaybı 10 milyon TL’yi aştı

Copyrobo’ya Rus Parlamentosu’ndan Davet 

KPMG: Türkiye dijital çağın parasını nasıl vergilendirecek?

“BİTCOİN, VERGİ KANUNA AYKIRILIK OLUŞTURAN NİTELİKTEDİR”

Jon Matonis: “Bitcoin ile Dolar ve Euro’nun Önemi Azalacak”

Chris Skinner İstanbul’da

Copyrobo, TechCrunch tarafından gelecek vadeden 3 Blockchain girişiminden biri seçildi

Dr. Halil Arslan: Bitcoin Topluluğunda Baba-Oğul Kavgası

Bitcoin Topluluğunda Hard Fork Belirsizliği, Dr. Halil Arslan

Bitcoin Nedir? Bitcoin Nerelerde Nasıl Kullanılmaktadır? Bitcoin kullanımı yaygın mıdır? Bitcoin’in Ekonomiye Etkisi konuları ile ilgili yazılar ve Bitcoin ile ilgili güncel haberler ve kripto para analiz yorumları