Ana Sayfa Yazarlar Halil Arslan Bitcoin Toplu...

Bitcoin Topluluğunda Hard Fork Belirsizliği, Dr. Halil Arslan

Bitcoin dünyasında hard forkun ertelendiği açıklandı. Haber sonrası bitcoini fiyatı 7.900 puanı aşarak tüm zamanların en yüksek seviyesini yenilemiş oldu. Sonrasında ise fiyat 7.300’lerde dengelenirken anlık olarak yaklaşık 1.000 puanlın sapma dikkat çekti.

Hard forkun ertelenmesi şimdilik bir belirsizliği azaltmışa benziyor. Ancak hard fork aynı zamanda kapasite artışına yönelik bir güncellemeydi. Bu anlamda yakın dönemde tekrar gündeme gelmesi beklenebilir. Bununla birlikte bitcoin topluluğunda bir konsensüsün oluşması beklenecek gibi gözükmekte.

2016 yılında dünyadaki para transferlerinin tamamının bitcoin üzerinden gerçekleşmesi varsayımında küresel ölçekte yaklaşık 100 milyar dolarlık tasarrufun edileceği varsayımı bitcoinin uzun vadede hikayesinin temelini oluşturuyor. Kısa vadede dalgalanmalar gözükse de bitcoinin hikayesinin gücünü koruduğunu söylemek gerekiyor.

Dünyanın en büyük vadeli işlemler borsasının (CME) bitcoini trade etme talebi resmi otoritece onaylanırsa 2018 yılında bitcoin için yeni bir dünya açılabilir. Bu paranın içinde bulunduğu ve sürekli gelişen fazı nedeniyle hala spekülatif yanları olduğunu söyleyebilirsiniz. (2015 yılından bu yana getirilerin volatilitesi sürekli düşüyor) Ancak hala dolandırıcılık demek; hala altında yatan teknolojiyi reddetmek; özellikle gençler ve yoksul ülkelerin neden bu parayı tercih ettiğini önemsememek bir çok kişiyi içten yanmalı motor ve ilk araba üretildiğinde tehlikeli olduğu için bayrakçı çocuğu icat eden kişilerin konumuna düşürür.

Bitcoin Haberleri Güncel Yorumları