Ana sayfa Gong Töreni N...

  Gong Töreni Ne Demektir? Nereden Çıkmıştır?

  Soru ListesiCategory: Finansal bilgilerGong Töreni Ne Demektir? Nereden Çıkmıştır?
  1 Answers
  ayca_satiroglu answered 9 ay ago

  Gong Töreni ya da Gong Seramonisi tüm dünyada borsa piyasalarının açılış ve kapanışlarında borsa bünyesinde bulunan gong’un (tutma yerli zil) çalınması işidir.

  Bir şirket borsaya açılıyor ve ilk defa borsada işlem görecekse sembolik bir ilan olarak o şirket için bir gong töreni yapılabilir. Yani şirket sahipleri ve halka arza aracılık eden kurumlardaki ilgili kişiler gongu ellerine alır ve kendileri çalarlar, fotoğraflar çekilir, konuşmalar yapılır hatta bazen bir takım küçük gösteriler düzenlenir, gong "onlar" için çalmış olur. Bu olay medyada haber olarak yer bulurken o gün şirketin ilk defa borsada işleme açılması da kutlanmış olur.

  Bu yukarıda anlattığım durum yakın zamana kadar böyleydi yani borsaya açılan şirketler için gerçekleşirdi, artık durum değişti ve gelişti…

  Peki, Kimler Gong Töreni Düzenleyebilir? Ne Zaman Düzenleyebilir?

  Ücretini ödedikten sonra her şirket gong töreni düzenleyebilir. Sermaye piyasası araçları Borsa İstanbul’da işlem görsün ya da görmesin tüm şirketler Borsa İstanbul’da gong töreni düzenleyebilir. Keza gong törenleri bir prestij vesilesi olmakta, reklam değeri sunmaktadır.

  Şirketler, kuruluş yıldönümünlerinde, Borsa İstanbul’da işlem görmeye başladıkları tarihin yıldönümünde, birleşme ve devralmalarda, yeni ürün lansmanı gibi özel günlerde Borsa İstanbul pay piyasasının açılış-kapanışında gong töreni düzenleyebilir.

  Şirketlerin yanı sıra, yatırım kuruluşları ile diğer kurumlar (meslek örgütleri, sektörel ve bölgesel dernekler, odalar vb.) da gong töreni düzenleyerek, özel kutlamalarını Borsam İstanbul bünyesinde gerçekleştirebilirler.