Ana sayfa Raporlar Hisse Yorumları Vakıfbank VAK...

Vakıfbank VAKBN Hisse Analiz ve Yorumları

PAYLAŞ

  vakifbank-vakbn-hisse-yorumlariVakıfbank VAKBN hisse senedi ile ilgili tüm güncel analiz, haber, rapor ve yorumları aşağıda bulabilirsiniz. Kurum ve uzmanların VAKBN ile ilgili çıkmış tüm hisse analiz ve yorumlarını, hisseye ait haber,veri ve raporları bu sayfadan takip edebilirsiniz.

  TACİRLER  YATIRIM – Vakıfbank VAKBN Hisse Teknik Analiz – 13.12.2017

  Vakıfbank , dün gün içinde en düşük 6.08 seviyesini test etti ve günü 6.23 seviyesinden kapattı. Senette 6.35 seviyesini hedef olarak belirlerken, stop-loss seviyesini ise 6.12 olarak görüyoruz. Hissede Beklenen Yön: Yukarı

  Direnç seviyeleri   6.35 / 6.38   Destek seviyeleri 6.12 / 6.08

  11.12.2017 Haftalık Bakış: Vakıflar Bankası hisseleri, geçtiğimiz hafta içinde en düşük 5.48 seviyesini test etti ve haftayı 6.05 seviyesinden kapattı. Senette 6.35 seviyesini hedef olarak belirlerken, stop-loss seviyesini ise 5.90 olarak görüyoruz. Hissede Haftalık Olarak Beklenen Yön: Yukarı

  Direnç seviyeleri 6.35 / 6.40   Destek seviyeleri 5.90 / 5.85

  Vakıfbank Basında Yer Alan Haberlerle İlgili Açıklama Yaptı – 01.12.2017

  Ulusal ve uluslararası bankacılık çevrelerinde yıllardır net bir şekilde bilindiği üzere Bankamızın ABD’de görülen söz konusu davada bahsi geçen süreçlerin hiçbir yerinde, hiçbir zaman ve hiçbir şekilde ilgisi ve dahli olmamıştır.

  VakıfBank, her zaman gerek yasalara ve ilgili mevzuata, gerekse uluslararası düzenlemelere ve kurallara uygun hareket etmiştir. Bankamız, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da aynı özen ve titizlikle davranmaya devam edecektir.

   

  GARANTİ YATIRIM – Vakıfbank VAKBN Hisse Yorum – 29.11.2017

  Vakıfbank’ta Hisse Devri

  Vakıfbank (VAKBN, EÜ, Fiyat:5.47TL, Piyasa Değeri TL13,675mn): Vakıfbank Genel Müdürü Özcan, bankanın %58.5 hissesinin sahibi olan Vakıflar Genel Müdürlüğü ile Hazine’ni hisse devri konusunda görüşmelerin sürdüğünü ve çalışmaların ileri bir aşamaya geldiğini belirtti. Her iki kurumun da kamu kurumu olmasından dolayı transferin bankaya önemli bir etkisinin olmadığı belirtildi.

  Banka’nın 2018 yılında 926 olan şube sayısının 950’ye 16,123 olna çalışan sayısının da 16,500’e çıkarılmasının planlandığı belirtilirken, kredilerde ve toplam varlıklarda 2018 büyüme beklentisinin %15 seviyesinde olduğu açıklandı. Hisse devri ve 2018 büyüme planlarını nötr olarak değerlendiriyoruz.

  Zeynel Balcı, Stratejist – Vakıfbank VAKBN Hisse Teknik Analiz – 29.11.2017

  İŞ YATIRIM – Vakıfbank VAKBN Hisse Analiz – 24.11.2017

  En çok önerilenler listesinde

  Yatırım Teması: Vakıfbank’ın özel bankalara göre kamu bankalarına özgü daha düşük kredi mevduat rasyosu ve özellikle son değişiklikle ucuz kamu mevduatına ulaşabilme ayrıcalığı bu dönemde öne çıkan önemli fonlama avantajları olarak ön plana çıkıyor. Bankanın son dönemdeki kobi ve ticari kredilerindeki hamlelerinin de hem karlılık hem de çeşitlendirme açısından olumlu olduğunu düşünüyoruz.

  Banka ikinci çeyrekte artan fonlama maliyetlerine rağmen KGF kredi plasmanlarına hız vererek bir anlamda kredi fiyatlamalarında yukarıda fiyatlama yapma olanağı buldu ve kredi spredlerine mevduat maliyet artış etkini sınırlayabildi. Vakıfbank’ın şu ana kadar KGF’yi en yoğun kullanan bankalardan biri olduğunu belirtelim.

  Vakıfbank’ın takipteki krediler için yürüttüğü yüksek karşılık politikasının ileride önemli bir koruma tamponu sağlayacağına ve aynı zamanda potansiyel bir kar kaynağı olduğunu düşünüyoruz.

  Vakıfbank için 2017 yılında 20% net kar artışı öngörürken, bankanın öz kaynak karlılığının da 2016 yılına göre 58baz puan artış göstermesini bekliyoruz.

  Değerleme: 2017 tahminlerine göre Vakifbank hisseleri 3,8x F/K ve 0,6x F/DD çarpanları ile işlem görüyor. Bu değerler Gelişmekte olan Ülkeler emsallerine göre sırasıyla %58 ve %46 iskontoya işaret ediyor.

  Riskler: Banka ekonomik yavaşlama kanalından aktif kalitesi ve karlılık oynaklığı risklerine maruz.

  VAKBNAL
  Fiyat ₺5.723A Hac.mn ₺21.9
  Hedef Fiyat ₺7.69Yıliçi Rel.-2%
  Getiri Pot.34%Yabancı89%

  İŞ YATIRIM – Vakıfbank VAKBN Hisse Analiz 3Ç17 – 07.11.2017

  Gerçekleşen ve Tahminler                                  Hedef Fiyat (TL) : 7.69

  Düşük TÜFEX gelirleri ve artan karşılık oranı karlılığı üçüncü çeyrekte aşağı çekti.. Vakıfbank yılın üçüncü çeyreğinde TL 701mn solo net kar elde etti. Bu rakam ortalama beklentinin %4, bizim tahminimizin de %5 altında. Çeyreklik bazda %22 gerileyen bankanın net karı ise yıllık karşılaştırmada ise geçen senenin aynı dönemine göre %44 artmış durumda. Bankanın artan karşılık rasyosunun etkisi olmasaydı net kar rakamı TL910mn olarak gerçekleşecekti. İkinci çeyrekte %17 düzeyinde gerçekleşen öz kaynak karlılığı ise bu çeyrekte %12.8’e geriledi. Beklendiği üzere bankanın üçüncü çeyrekte kredi ve mevduat hacminin güçlü bir biçimde büyümesi sonucu maliyetlerin arttığı bir ortamda marjları çeyreklik olarak 85 baz puan düştü. TÜFEX gelirlerinin düşmesi de marjların daralma sonucunu getirdi. Enflasyona endeksli kağıtlar bir önceki çeyreğe göre TL300mn daha az gelir yazarken bu portföyün geliri son çeyrekte TL 350mn artıp marjları olumlu etkileyecek. Bu nedenle ikinci çeyrekte yönetimin tüm yıl için sene başında bir miktar daralma öngördüğü marjların 10-15 baz puan artışa çevrilme revizyonu üçüncü çeyrekte marj daralmasına rağmen korunuyor.

  Dördüncü Çeyrekte Öne Çıkanlar

  Mevduat maliyetlerinin artması sonucu kredi spredleri baskılandı. Banka çeyrekte kredi stoğunu %4 arttırırken, bunda başta ihtiyaç kredileri olmak üzere yapılan TL plasmanlarının etkisi büyük. Yine aynı dönemde mevduatların çeyreksel bazda %2 artışı bu büyümeyi desteklerken mevduat faizlerinin de eş anlı artmış olması spredleri baskıladı. Bunun yanında TÜFE ye endeksli menkul kıymet getirilerinin birinci çeyreğe göre düşmesi marjlarda 805baz puan gerilemeye neden olan bir diğer faktör. Bankanın marj görünümünde enflasyona endeksli kağıtların düşüş etkisinden arındırırsak marjların 85 baz puan yerine sadece 20 baz puan gerilediğini görüyoruz. Yönetim de ikinci çeyrekte açıkladığı marj beklentisini yatay/ hafif düşüşten 15 baz puan yıllık artış revizyonunu korumuş oldu.

  Ücret ve komisyon gelirleri çeyreklik bazda %14 artarken bu kalemin yıllık artışı %44’ e ulaştı. Maliyet tarafında ise ikinci çeyreğe göre artış hızını yavaşlatırken yıllık bazda ise%16 yükseliş yaşandı. Bankanın emekli aylıklarına promosyon olarak dönem içinde TL 61mn ödediğini ve önümüzdeki iki buçuk yıllık dönemde bunun TL350mn seviyesine ulaşacağını belirtelim.

  Aktif kalite tarafında iyileşmeler devam etti. bankanın takip rasyosu %4.04’den %3.97’ye gerilerken özellikle yeni girişlerde ve tahsilat performansındaki güçlü görünüm devam etti. Bankanın rsik maliyeti çeyrek bazında ikinci çeyrek seviyesi olan 43 baz puandan 60 baz puana gerilerken ayrılmış karşılık/ takipteki krediler rasyosu ise 3 puan artışla %86 gibi yüksek bir düzeyde seyrediyor.

  Değerleme üzerindeki etki ve Görünüm

  Bankanın marjlarda artış beklentisini koruması ve son çeyrekte hem TÜFEX gelirlerindeki yükseliş hem de spredlerde beklenen toparlanma ile kuvvetli bir ana faaliyet gelir profili sonuçlarda beklentilerin altında kalınmasına rağmen önemli. Bunun yanında özellikle ücret ve komisyon gelirlerindeki geçmişteki görece zayıf görünümün tersine çevrilmesinde bankanın gelir yapısını çeşitlendirmesi açısından oldukça önem arz ediyor. Aktif kalitesindeki iyileşme ve sermaye yeterlilik rasyosunun %16 civarında korunması ilerideki büyümeyi destekleyecek. Banka için sene sonu tahminimiz olan TL 3.8 milyar net kar ve %18’e yakın öz kaynak karlılığı tahminimizi korurken son derece cazip çarpanlar ile Vakıfbank için AL tavsiyemizi sürdürüyoruz.

  DENİZ YATIRIM – Vakıfbank VAKBN Hisse Analiz 3Ç17 – 07.11.2017

  Vakıfbank’ın karı beklentilerin hafif altında ancak finansal sağlamlığın artışı olumlu Vakıfbank konsolide olmayan 3Ç17 finansallarında 701 mln TL net kar açıkladı. Bir önceki döneme göre %22, geçen yılın aynı dönemine göre %14 kadar daralan kar rakamının ardından bankanın 3Ç17 özsermaye karlılığı %12.8 seviyesinde gerçekleşti. Vakıfbank takipteki kredi portföyü için ayırdığı karşılık oranının 360 baz puan kadar yukarı çekmemiş olsaydı açıklanan kar rakamı 800 mln TL düzeyinde olabilirdi, ki bu da gerek 736 mln TL’lik piyasa beklentisi gerekse de bizim 747 mln TL’lik beklentimizin üzerinde olurdu.

  Bu dönemin öne çıkan olumlu hususları:

  • Takipteki kredi karşılık oranının 360 baz puan kadar artarak %86.6’ya yükselmesi ve bunun soncunda da toplam karşılık oranının da 310 baz puan kadar artarak %119 seviyesine ulaşmış olması bankanın defansif özelliklerine olumlu katkı sağlamıştır.
  • Faiz dışı gelir/gider dengesindeki iyileşme devam etmiştir. Komisyon gelirleri dokuz aylık dönemde yıllık bazda %36 oranında artarken faaliyet giderleri aynı dönemde sadece %12 oranında artış göstermiştir.
  • Aktif kalitesindeki iyileşme trendi korunmuştur. Net takibe dönüşüm hızı 3Ç17’de 70 baz puan ile oldukça düşük bir seviyede gerçekleşmiş ve bankanın takipteki kredi oranı 7 baz puan azalarak %3.97’ye gerilemiştir. Her ne kadar rakam sektör ortalamasının üzerinde olsa da Vakıfbank’ın sorunlu kredi satmadığını hatırlatmak isteriz.
  • Vakıfbank’ın TL kredileri bu dönemde özellikle bireysel tarafta olmak üzere %4.7 kadar bir artış göstermiştir. Bu da bankanın sadece KGF’ye değil diğer alanları da kullanarak faaliyet alanını çeşitlendirmesi anlamında önemli olduğunu düşünüyoruz.

  Bu dönemde negatif olarak sıralayabileceğimiz hususlar:

  • Yakın izlemedeki kredilerin önceki döneme göre %18 oranında artması. Banka yönetimi bunun mevsimsel olduğunu ve 3Ç17 sonunda 7.7 milyar TL’ye yaklaşan yakın izleme portföyünün Ekim sonu itibari ile 7 milyar TL’nin altına gerilediğini belirtti. Her ne kadar artış oranı Ekim itibari ile tek haneli bir seviyeye düşmüş olsa da önümüzdeki dönemlerde kısmi bir takipteki kredi portföyü artışı olabileceğine işaret etmektedir.
  • Net faiz marjı önceki döneme göre 74 baz puan daralmıştır. Bu daralmanın 56 baz puanlık kısmı TÜFE’ye endeksli bonoların düşük faiz gelirinden kaynaklanırken 14 baz puanlı kısmı ise TL kredi/mevduat faiz makasından kaynaklanmaktadır. 4Ç17’de bu resmin tam tersinin gerçekleşebileceğini düşünüyoruz.

  Mevduatın krediye dönüşümü TL tarafta 430 baz puan artarak %115.6 seviyesine yükselmiştir. Bu oran halen sektördeki en düşük oranlardan biri olmakla birlikte bankanın önümüzdeki döenmlerde hızlı kredi büyümesini kısmen yavaşlatabileceği anlamına gelebilir. Vakıfbank’ın dokuz aylık dönemdeki 2.8 milyar TL’lik kar rakamı geçen yılın aynı dönemine göre %47 oranında bir artışa denk gelmektedir. Bankanın iyi bir son çeyek geçirmesini ve 2017 tüm yıl karının 3.6 milyar TL’nin üzerine çıkmasını bekliyoruz. Açıklanan 3Ç17 finansalları bankanın finansal yapısında genel anlamda bir güçlenmeye işaret etmektedir. Kar rakamı beklentilerin hafif altında kalsa da genel olarak sonuçların hisse üzerinde kısmen pozitif bir etkisi olabileceğini düşünüyoruz.

  AK YATIRIM – Vakıfbank VAKBN Hisse Analiz 3Ç17 – 07.11.2017

  Hedef Fiyat: 7,70 TL  Getiri Pot: %23

  Vakıfbank 3Ç17 net kârında önceki çeyreğe göre %22 azalmayla 701 milyon TL olarak açıkladı. Buna göre sonuç piyasadaki 736 milyon TL’nin çok hafif altında ve bizim 720 milyon TL net kâr beklentimize yakın gerçekleşti. Buna göre bankanın ilk dokuz aylık net kârı da yıllık %47 artarak 2,8 milyar TL’yi bulmuş oldu. Böylece Vakıfbank öz sermaye kârlılık oranını %18’e çıkarırken (2016’da %15), benzer bankalar ortalaması olan %16’nın da üzerinde bir sonuç elde etmiş oldu.

  Vakıfbank’ın net kârındaki dönemsel gerileme TÜFE’ye endeksli menkul kıymet getirisinin enflasyona bağlı olarak 300 milyon TL azalmasından kaynaklandı. Ancak banka son çeyrekte yine enflasyona bağlı olarak bu kalemde 350 milyon TL kadar artış olacağı öngörüsünü paylaştı. Bankanın ilk dokuz ay itibarıyla net faiz marjını %3,8 ile 2016’nın üzerinde tutmasını olumlu olarak görüyoruz.

  Ayrıca son çeyrek TÜFE’ye endeksli menkul kıymet getirisi ile 2017’nin tümü için hedeflenen 10-15 baz puan net faiz marjı artışı hedefinin kolayca gerçekleştirileceğini tahmin ediyoruz. Diğer taraftan komisyon gelirlerinde sağlanan %36 artış ve artan takipteki alacak tahsilatlarının katkısı Vakıfbank’ın ilk dokuz aydaki sonuçlarına çok olumlu yansımış görünüyor.

  3Ç17 sonuçları ardından Vakıfbank’ın net kâr tahminlerini 2017 için 3,55 milyar TL ve 2018 için 4,0 milyar TL olarak sabit bıraktık. Banka için 12 aylık fiyat hedefi 7,70 TL düzeyinde ve %23 yukarı potansiyele işaret ediyor. Vakıfbank hissesi için ‘Nötr’ görüşümüz bulunuyor.

  GARANTİ YATIRIM – Vakıfbank VAKBN Hisse Analiz 3Ç17 – 07.11.2017

  Hedef Fiyat: 8.20TL

  Operasyonel performans beklentilerle uyumlu Vakıfbank 3Ç17’de 701mn TL net kar açıkladı. Açıklanan kar bizim beklentimiz olan 757mn TL ve konsensüs beklenti olan 736mn TL’nin hafif altındadır. Vakıfbank’ın karı çeyreklik bazda %22 daralırken, yıllık bazda ise %14 daraldı. Özkaynak karlılığı ise 9M17’de %18 oldu (2016: %15.0). 3Ç17’de beklentilerden daha düşük gelen ticari işlemler karı ve karşılık iptalleri beklentimizden bir miktar düşük net kara neden oldu.

  3Ç17’da öne çıkan noktalar:

  Bilanço: Krediler çeyreklik bazda %4.1 büyürken mevduat ise aynı dönemde %3.1 büyüdü, kredi mevduat oranı 1.0 puan arttı ve %120 oldu. Marj: Vakıfbank’ın net faiz marjı çeyreklik bazda düşük TÜFEX etkisi ve 76 baz puan daralan TL kredi makası ile 86 baz puan daraldı ve %3.5 oldu. Banka 4Ç17’de 450mn TL TÜFEX geliri yazacağını ve bunun çeyreklik net faiz marjına 60 baz puan pozitif katkısı olacağını açıkladı. 9M17’de faaliyet giderleri %12 artarken, komisyon gelirleri de aynı dönemde %36 arttı. Emeklilik ödemeleri faaliyet giderlerini artırıcı etki yaparken, güçlü ödeme sistemleri gelirleri ve tüketici kredisi büyümesi komisyon gelirlerini destekliyor. Aktif kalitesi. Bankanın NPL oranı NPL girişlerinin çeyreklik olarak %19 azalması ile 7 baz puan azaldı ve %4.0 oldu. Çeyreklik bazda yakın izlemedeki krediler ise %18 arttı, banka yönetimi bunun geçici olduğunu belirtti. Kredi risk maliyeti aynı dönemde 20baz puan daraldı ve 129baz puan oldu.

  Piyasa etkisinin nötr olmasını bekliyoruz. Banka yönetimi 4Ç’de daha iyi kredi makası ve marj beklentisini paylaştı. 2017 ve 2018 kar beklentimizi %6 ve %8 yukarı taşıdık. Vakıfbank için “Endeks Üzeri” tavsiyemizi korurken hedef fiyatımız TL8.20’i muhafaza ediyoruz.

  OYAK YATIRIM – Vakıfbank VAKBN Hisse Analiz 3Ç17 – 07.11.2017

  Hedef Fiyat: 6,92

  Vakıfbank’ın 3. çeyrek karı bizim 728 milyon TL tahminimizin, piyasanın 736 milyon TL beklentisinin biraz altında 701 milyon TL oldu. Özkaynak karlılığı %12,8 olarak gerçekleşti. Karşılık giderleri artan karşılık oranını sebebi ile beklentimizi aşarken, net faiz marjı daralan kredi-mevduat spreadi ve düşen TÜFE’ye endeksli kağıtların getirisi ile 73 baz puan geriledi. Ücret-komisyon gelirleri %44 artarak güçlü büyümesini devam ettirdi.

  Geçen çeyrekte 101 baz puan olan takipteki alacak oluşum hızı 69 baz puana gerilemesine karşın, takipteki alacaklar için ayrılan karşılık oranı 3 puan artarak %87’e çıkması sebebi ile net özel risk maliyeti 40 baz puan yükseldi. Faaliyet giderleri ise personel giderlerindeki hızlı büyümenin etkisi ile yıllık %16 artış gösterdi. Krediler sektör ortalamasına yakın %4,1 büyüdü. Sermaye yeterlilik oranı, 3. çeyrekte ihraç edilen TL sermaye benzeri tahvilin katkısı ile 45 baz puan arttı. Hisse için Endekse Paralel Getiri tavsiyemizi ve 6,92 TL hedef fiyatımızı koruyoruz.

  TACİRLER YATIRIM – Vakıfbank VAKBN Hisse Analiz 3Ç17 – 07.11.2017

  3Ç17 mali tablolarını 701 milyon TL net kar ile açıkladı. Açıklanan net kar rakamı beklentimiz olan 720 milyon TL ile uyumlu olup, piyasa beklentisi olan 736 milyon TL’nin hafif altındadır. Açıklanan net kar rakamı, çeyreksel ve yıllık bazda, sırasıyla, %22 ve %14 daralmayı işaret etmektedir. 3Ç17 sonuçlarında net faiz marjındaki ciddi daralma ve takibe dönüşen krediler için ayrılan karşılık miktarının artması sonuçlarla ilgili olarak en önemli noktalardır. Net faiz marjındaki gerilemenin altında yatan en önemli sebep TÜFE endeksli menkul kıymetlerden elde edilen gelirdeki ciddi azalma olup (3Ç17: 112 milyon TL – 2Ç17: 412 milyon TL), yönetim 4Ç17’de söz konusu gelirlerde ciddi artış öngörmektedir.

  Bunun yanı sıra, 3Ç17’de kredi-mevduat makasında, yükselen mevduat maliyetleri nedeniyle daralma söz konusudur. Vakıfbank’ın kredileri, çeyreksel bazda, %4 artış kaydetmiş olup, TL krediler %5 artmış, YP bazlı krediler ise – ABD doları bazında, %0,5 büyümüştür. Aktif kalitesi güçlü kalmış olup, takibe dönüşen kredilerin toplam kredilere oranı %4 olarak gerçekleşmiş olup, 1H17’ye göre 7 baz puan iyileşmiştir. Spesifik risk maliyetleri 5 baz puan artmış olup ve 124 baz puan olarak gerçekleşti, brüt risk maliyetleri ise 20 baz puan azalarak 129 baz puan olarak gerçekleşti. Özsermaye karlılığı 3Ç17’de %12,8 olarak gerçekleşirken 2Ç17’de %17 olarak kaydedilmişti. Bankanın sermaye yeterliliği rasyosu %16,2 olarak gerçekleşti.

   

  İŞ YATIRIM – Vakıfbank VAKBN Hisse Analiz – 10.08.2017

  Hedef Fiyat: 7.18  AL

  Güçlü karlılık devam ediyor. Vakıfbank ikinci çeyrekte TL 897mn solo net kar elde etti Bu rakam ortala beklentinin %6, bizim tahminimizin de %12 üzerinde. Çeyreklik bazda %27 gerileyen bankanın net karı ise yıllık karşılaştırmada ise geçen senenin aynı dönemine göre %52 artmış durumda. Birinci çeyrekte %25 civarına tırmanan öz kaynak karlılığı ise ikinci çeyrekte %17’ ye geriledi. Beklendiği üzere bankanın ikinci çeyrekte kredi ve mevduat hacminin çok kuvvetli bir biçimde büyümesi sonucu maliyetlerin arrtığı bir ortamda marjalrı çeyreklik olarak 80 baz puan düştü. TÜFEX gelirlerinin düşmesi ve swap fonlamasınında dönemde artması marjların daralma sonucunu getirdi. Bunun yanında takipe atılan krediler ve karşılıkların birinci çeyreğe göre gerilemesi ve genel olarak faiz dışı gelirlerdeki kuvvetli görünümün devamı karlılığı olumlu etkileyen faktörler.

  Çeyrekte Öne Çıkanlar. Mevduat maliyetlerinin artması sonucu kredi spredleri baskılandı. Banka çeyrekte kredi stoğunu %9 arttırırken, bunda çeyrekte verilen TL 17 milyarlık KGF kredilerinin rolu büyük oldu. Yine aynı dönemde mevduatların çeyreksel bazda %14 artışı bu büyümeyi desteklerken mevduat faizlerinin de eş anlı artmış olması spredleri baskıladı. Bunun yanında TÜFE ye endeksli menkul kıymet getirilerinin birinci çeyreğe göre düşmesi marjlarda 80 baz puan gerilemeye neden olan bir diğer faktör. Marj daralması muhtemelen üçüncü çeyrekte de devam edecek ama son çeyrekte beklenen hızlı toparlanma ile senelik marj görünümü olumluya geçecek. Yönetim de marj beklentisini yatay/ hafif düşüşten 15 baz puan yıllık artışa revize etti.

  Ücret ve komisyon gelirleri çeyreklik bazda %7 artarken bu kalemin yıllık artışı %32′ ye ulaştı. Maliyet tarafında ise birinci çeyreğe göre daha hızlı bir artış görülürken yıllık bazda %10 yükseliş yaşandı. Bankanın emekli aylıklarına promosyon olarak dönem içinde TL 36mn ödediğini ve önümüzdeki iki buçuk yıllık dönemde bunun TL350mn seviyesine ulaşacağını belirtelim.

  Aktif kalite tarafında iyileşmeler devam etti. Bankanın takip rasyosu % 4.2’den %4.04’e gerilerken özellikle tahsilat performansındaki güçlü görünüm devam etti. Bankanın rsik maliyeti çeyrek bazında ilk çeyrek seviyesi olan 93 baz puandan 43 baz puana gerilerken ayrılmış karşılık/ takipteki krediler rasyosu ise %83 gibi yüksek bir düzeyde seyrediyor.

  Değerleme Üzerindeki Etki ve Görünüm: Birinci çeyrek sonuçlarında belirttiğimiz gibi bütçeye göre çok daha iyi seyreden sonuçlarla yönetim marj tarafında beklentilerini iyileştirdi. Bu iyileştirmenin diğer gelir kalemleri içinde geçerli olması gerektiğini düşünüyoruz. Bloomberg tahmin ortalamaları Vakıbank için sene sonu tahmini için TL 3.1 milyar seviyesini gösterirken, bizim tahminimiz TL 3.8 milyar seviyesinde bulunuyor. Banka için AL tavsiyemizi koruyoruz. İkinci çeyrek sonuçlarından sonra hedef piyasa değerimizi yukarı revize edebiliriz.

  DENİZ YATIRIM – Vakıfbank VAKBN Hisse Analiz – 10.08.2017

  Vakıfbank’ın marjlarındaki daralma aktif kalitesi ile kompanse edildi. Vakıfbank 2Ç17 konsolide olmayan bilançosunda 840 mln TL’lik beklentimizin üzerinde 897 mln TL net kar açıkladı (piyasa beklentisi: 843 mln TL). Kar rakamının beklentimizin üzerinde olmasını kısmen takipteki kredi tahsilatın beklentimizin üzerinde olmasına ve bankanın takipteki kredi karşılık oranının 1 puan kadar aşağı çekmesine bağlayabiliriz. Eğer banka takipteki kredi karşılık oranının değiştirmeden %84.3 seviyesinde korumuş olsaydı net kar yaklaşık olarak 70 mln kadar daha düşük olabilirdi. Vakıfbank’ın 2Ç17 net kar rakamı geçen yılın aynı dönemine göre %53 artarken bir önceki döneme göre ise %27 oranında daralmıştır. Özsermaye karlılığı ise %17 olarak gerçekleşmiştir. Bu dönemin pozitif unsurları olarak %14.1’lik çeyreksel bazda kredi büyümesini, mevduatın krediye dönüşüm oranının yüksek kredi büyümesine rağmen yatay kalmış olmasını, komisyon gelirlerindeki %36’lık yıllık artışı, yakın izlemedeki kredilerin azalmış olmasını ve sermaye yeterlilik oranlarındaki artışı sıralamak mümkün.

  Olumsuz olarak söylenebilecek tek konu ise marjların bir önceki döneme göre 93 baz puan kadar daralmış olmasıdır. Gerek kredi/mevduat faiz makasındaki daralma gerekse de TÜFE’ye endeksli bonoların azalan faiz geliri marj daralmasına neden olmuştur. Banka yönetimi net faiz marjı, komisyon gelirlerindeki artış ve kredi büyümesinisene başındaki yönlendirmesinin üzerine çıkardı.

  Bankanın yukarı revize edilen beklentilerini makul bulmakla birlikte 2Ç17 kar dönem öncesinde biz tahminlerimizi bu yönde revize etmiş hedef fiyatımızı 7.49 TL seviyesine yükseltmiştik. Bu nedenle sınırlı bir yükselme potansiyeli taşıyan Vakıfbank için TUT olan önerimizi koruyoruz. Beklentilerin üzerinde gelen kar rakamı kısa vadeli kısmi bir iyimserliğe neden olabilir ancak bunun çok uzun soluklu olmayacağını düşünüyoruz.

   

   ZİRAAT YATIRIM – Vakıfbank VAKBN Hisse Analiz 2Ç17- 10.08.2017

  Vakıfbank’ın 2017 yılının ikinci çeyreğindeki net dönem karı bir önceki çeyreğe göre %26,8 oranında gerileyerek 896,7mn TL olmuş; ancak hem bizim beklentimiz olan 816mn TL’nin, hem de piyasa beklentisi olan 835mn TL’nin üzerinde gerçekleşmiştir. Tahminimizdeki sapmada diğer faaliyet gelirlerinin beklentimizden yüksek, karşılık giderlerinin ise beklentimizin altında gelmesi etkili olmuştur.

  İkinci çeyrek kar rakamı ile birlikte Banka’nın yılın ilk yarısındaki net dönem karı bir önceki yılın aynı dönemine göre %92,2 oranında artarak 2,1 milyar TL’ye yükselmiştir.

  Çeyreksel bazda karın gerilemesinde TÜFE endeksli tahvillerin getirilerindeki azalma ve mevduat maliyetlerindeki artış ana etkenler olmuştur. Banka’nın net faiz gelirleri, bir önceki çeyreğe göre TÜFE endeksli menkul kıymetlerden elde edilen faiz gelirlerinin 127mn TL düşmesi ve mevduatlardaki hızlı artış ile birlikte maliyetlerdeki yükselişe bağlı olarak mevduata verilen faizlerin %27,8 oranında artmasının önemli etkisiyle, çeyreksel bazda %10,7 oranında gerileyerek karı baskılamıştır. Diğer faaliyet gelirlerindeki düşüş ve operasyonel giderlerdeki yükseliş karı baskılayan diğer unsurlar olmuşlardır. Diğer yandan, hızlı kredi büyümesine de bağlı olarak net ücret ve komisyon gelirleri %7,2 oranında artarak karı desteklerken, toplam karşılıklar %15,7 oranında gerileyerek kara olumlu katkı sağlamıştır. Kredilerdeki hızlı büyümeye bağlı olarak genel karşılık giderleri çeyreksel bazda 26mn TL’den 122mn TL’ye yükselirken, özel karşılıklar ise 674mn TL’den 479mn TL’ye gerilemiştir.

  Vakıfbank’ın TL cinsi kredilerindeki artış çeyreksel bazda %14,1 olurken, toplam krediler %9,1 gibi yüksek bir oranda büyümüştür. Kredilerdeki artışta KGF’nin desteğiyle ticari krediler öncülük etmiştir. Banka’nın KGF kaynaklı kredi kullandırımı ilk çeyrek sonundaki yaklaşık 1 milyar TL’den ikinci çeyrek sonunda 17 milyar TL’ye yükselmiştir. Banka KGF kaynaklı kredilerin 19 milyara ulaştığını belirtmiştir. Mevduat tarafında, ikinci çeyrekte TL cinsi mevduatlar %14,1 oranında artmış ve çeyreksel bazda %8,7 artan toplam mevduatlardaki büyümenin ana kaynağı olmuştur. Banka’nın kredi mevduat oranı da 40baz puan artarak 119,1’e yükselmiştir.

  Banka’nın net faiz marjı, özellikle TL mevduat maliyetlerindeki 143baz puanlık artış ve TÜFE endeksli tahvillerin negatif etkisiyle 72baz puan gerilemiş ve 2Ç2017’de %3,90’a gerilemiştir. Banka’nın ikinci çeyrek özsermaye ve aktif karlılığı da sırasıyla %17,0 ve %1,6 olarak gerçekleşmiştir.

  Banka’nın takipteki krediler rasyosu, kredilerdeki hızlı büyümenin de olumlu katkısıyla 17 baz puana gerileyerek %4,04 olurken, takipteki krediler karşılık oranı 130 baz puan düşerek %83,0 olmuştur. Diğer yandan, takibe düşen yeni krediler %1,9’luk azalmayla 766mn TL’ye gerilemiştir. Tahsilatlar ise %18,4 oranında artmış ve 344mn TL’ye yükselmiştir. Bunlara ilaveten yakın izlemedeki krediler oranı ise bir önceki çeyrekteki %4,5’ten %3,9’a gerilemiş ve iyi bir görüntü sergilemiştir.

  Banka, ilk yarı gerçekleşmeleri ardından, 2017 yılında kredi büyümesinin %20’nin üzerinde gerçekleşeceği, mevduat büyümesinin yaklaşık %20 civarında olacağını öngörürken, net faiz marjında bir önceki yıla göre 50baz puan iyileşme olabileceği öngörmektedir. Ayrıca Banka ücret ve komisyon gelirlerinde de %25’e yakın bir büyüme beklemektedir.

  Vakıfbank’ın sermaye yeterlilik rasyosu, kar rakamı ve kurların olumlu katkısıyla 29 baz puan artarak %15,74’e yükselmiştir. Banka USD/TL’deki 0,1TL’lik değişiminin sermaye yeterlilik oranına yaklaşık 12 baz puan etki yaptığını belirtmiştir.

  TACİRLER YATIRIM – Vakıfbank VAKBN Hisse Analiz 2Ç17 – 10.08.2017

  Vakıfbank – İkinci çeyrekte 897 milyon TL net kar açıkladı. Açıklanan rakam, bizim tahminimiz olan 811 milyon TL’den ve piyasa beklentisi olan 843 milyon TL’den yüksek olmakla beraber, çeyreksel bazda %27 düşüşü, yıllık bazda %53 artışı ifade etti. Gelirler beklentimize paralel gerçekleşirken, tahminimizden düşük gelen karşılıklar net kardaki sapmaya yol açtı.

   

  Vakıfbank’tan Yurt Dışında Açılan Dava Hakkında Açıklama – 04.07.2017

  İlgi: 13.07.2016 tarihli özel durum açıklamamızda Bankamızın BTA Bank JSC ve BTA Securities JSC’den olan alacaklarının tahsili amacıyla yürütülen icra işlemleri çerçevesinde kısmi tahsilat yapıldığı duyurulmuştur.

  BTA Bank JSC ve BTA Securities JSC tarafından söz konusu yasal takip işlemleri ile ilgili olarak Bankamız aleyhine İngiltere Mahkemeleri nezdinde dava açılmıştır. Söz konusu davada Bankamızı temsil etmek üzere bir yurt dışı avukatlık bürosuna yetki verilmiş olup konuyla ilgili gelişmeler kamuoyuna duyurulacaktır. (KAP)

  Vakıfbank’dan Kar Payı Dağıtım İşlemlerine İlşkin Bildirim – 12.05.2017

  Nakit Kar Payı Ödeme Tutar ve Oranları
  Pay Grup Bilgileri
  Ödeme
  1 TL Nominal Değerli Paya Ödenecek Nakit Kar Payı – Brüt(TL)
  1 TL Nominal Değerli Paya Ödenecek Nakit Kar Payı – Brüt(%)
  1 TL Nominal Değerli Paya Ödenecek Nakit Kar Payı – Net(TL)
  1 TL Nominal Değerli Paya Ödenecek Nakit Kar Payı – Net(%)
  A Grubu, İşlem Görmüyor, TREVKFB00027
  Peşin
  0,048
  4,8
  0,0408
  4,08
  B Grubu, İşlem Görmüyor, TREVKFB00035
  Peşin
  0,048
  4,8
  0,0408
  4,08
  C Grubu, İşlem Görmüyor, TREVKFB00043
  Peşin
  0,048
  4,8
  0,0408
  4,08
  D Grubu, VAKBN, TREVKFB00019
  Peşin
  0,048
  4,8
  0,0408
  4,08
  Kar Payı Ödeme Tarihleri
  Ödeme
  Teklif Edilen
  Nakit Kar Payı Hak Kullanım Tarihi (1)
  Kesinleşen
  Nakit Kar Payı Hak Kullanım Tarihi (2)
  Ödeme Tarihi (3)
  Kayıt Tarihi (4)
  Peşin
  13.06.2017
  13.06.2017
  15.06.2017
  14.06.2017
  (1) Kar payının şirket tarafından ödeneceği ve payın kar payı hakkı bulunmadan işlem görmeye başlayacağı tarih (teklif edilen).
  (2) Kar payının şirket tarafından ödeneceği ve payın kar payı hakkı bulunmadan işlem görmeye başlayacağı tarih (kesinleşen).
  (3) Payları Borsa‘da işlem gören pay sahiplerinin hesaplarına giriş yapılacağı tarih.
  (4) Borsada işlem gören tipteki payların hak sahiplerinin belirlendiği tarih.

   

  İŞ YATIRIM – Vakıfbank VAKBN Hisse Analiz 1Ç17 – 11.05.2017

  Hedef Fiyat: 7.18 TL   AL

  Vakıfbank 1Ç17 karını beklentilerin çok üzerinde açıkladı. Banka yılın ilk çeyreğinde TL1,225mn solo net kar açıklayarak karını çeyrek bazında %57, yıllık olarak da %137 oranında arttırdı. Ortalama beklenti TL1,027mn, İş Yatırım beklentisi TL846mn olduğu göz önüne alınırsa bankanın yaklaşık %20 oranında beklentileri aştığı görülüyor. Beklentilerimizle gerçekleşmeler arasındaki en büyük farklar bankanın çeyrekte tahminlerin oldukça üzerinde ana faaliyet gelirleri ve marj elde etmesi bunun yanında kuvvetli bir komisyon geliri, trading ve tahsilat performansı göstermesi olarak sıralanabilir. İlk çeyrek sonuçları bankanın sene başında verdiği tüm yıl için öngördüğü %14 öz kaynak karlılığının çok üzerinde bir performans gösterileceğini sergilemekte.

  Marjlar beklentilerin çok üzerinde. TÜFE’ ye endeksl i menkul kıymetlerinin beklenen kuvvetli getirilerinin yanında bankanın kamu mevduatı maliyetinin çok düşük seyretmesi kredi spredlerinin çok olumlu etkilenmesine neden oldu. Hatırlanacağı üzere kamu mevduatı getirileri kısa bir süre önce gösterge tahvil getirileri yerine MB haftalık repo getilerine endekslendi. Bu durum mevduatının %18’i kamu mevduatı olan Vakıfbank’ı çok olumlu etkilemiş durumda. Net faiz marjındaki çeyrek bazında 30 bazpuan artışı bizim tüm yıl ,için 5 baz puan marj daralma tahminimizi 10 baz puan genişleme olarak revize etmemize neden oldu.

  Komisyon gelirleri güçleniyor, maliyetler kontrol altında. Bankanın yıllık ücret ve komisyon artışı %28’i bulmuş durumda. Vakıfbank’ın zayıf karnı olarak gösterilebilecek komisyon gelir yapısındaki bu gelişimi çok olumlu buluyoruz. Faaliyet giderleri ise yıllık bazda %9 düzeyinde artarak beklentiler dâhilinde kaldı. Çeyrekte yazılan temettü ve trading gelirleri de güçlü performansa katkı yapan diğer faktörler.

  Bankanın takibe attığı kredilerin toplam krediler oranı çeyrek bazında düşüş gösterdi. Ayrılan karşılıkların toplam kredi lere oranı da yine aynı dönemde düşüş göstermiş durumda.  Vakıfbank karşılık rasyosunu da %83’den %84’e arttırarak aktif kalitesini bir anlamda sektöre göre daha güçlendirdi. Burada standart krediler içinde yeniden yapılandırma oranının artması aktif kalitesi için görebildiğimiz en olumsuz durum ama banka yönetimi takibe intikallerde buradan bir artış beklemiyor. Tahsilatın güçlü seyri ise hem karlılık hem aktif kalite görünümü için çok olumlu.

  Başta ana faaliyet gelir kalemleri olan net faiz ve komisyon gelirleri olmak üzere tahminlerimizi 2017 yılı için yukarı yönlü revize ederek bu sene beklediğimiz kar rakamını %13 arttırdık. Önümüzdeki yıllar içinde kar tahminlerimizi yaklaşık %10 düzeyinde arttırdık. Vakıfbank’ın kuvvetli 1Ç17 karındaki olumlu görünümün önemli bölümünün sürdürülebilir olduğunu düşünüyoruz. Banka için tavsiyemizi TUT’tan AL’a çekerken yeni hedef fiyatımızı TL 7.18 olarak belirledik.

  OYAK YATIRIM – Vakıfbank VAKBN Hisse Analiz 1Ç17 – 11.05.2017

  Vakıfbank yılın ilk çeyreğinde 1,225 milyon TL net kar açıklarken bu rakam piyasa beklentisi olan 1,027 milyon TL’yi aşmış oldu. Gelirlerdeki artış ilk çeyrek rakamlarını desteklemiş oldu. TÜFE bazlı varlıklardan gelirler ilk çeyrekte 539 milyon TL seviyesine ulaşırken bir önceki çeyrek 179 milyon TL seviyesindeydi. Banka’nın kredileri ise kredi garanti fonundan kredilerin 1.3 milyar TL’lik katkısı ile bir önceki çeyreğe göre %4.5 artış gösterdi. Vakıfbank’ın net faiz marjı ise bir önceki çeyreğe göre 69 baz puan artış göstererek 5.20 seviyesine ulaştı. Böylelikle özsermaye getirisi bu çeyrek %24.5 seviyesinde gerçekleşti. Banka’nın sermaye yeterlilik rasyosu ile sermaye benzeri kredi ihracı ile %15.45 seviyesine ulaştı.

  AK YATIRIM – Vakıfbank VAKBN Hisse Analiz 1Ç17 – 11.05.2017

  Vakıfbank 1Ç17 konsolide olmayan finansal sonuçlarında 1,225 milyon ₺ net kar açıkladı. Bankanın net kar rakamı geçen yılın aynı dönemine göre %57 oranında artarken bir önceki çeyreğe göre artış oranı ise %137 olarak gerçekleşti. Bankanın özsermaye karlılığı da bu dönemde %24.5 seviyesinde gerçekleşmiş oldu. Açıklanan rakamlar 1,027 milyon ₺’lik piyasa beklentisinin ve bizim 1,025 milyon ₺’lik beklentimizin üzerinde gerçekleşti. Takipteki kredi tahsilatlarının beklentimizin üzerinde gerçekleşmesi net kar rakamını tahminlerimizin üzerine taşımıştır. Bu dönemin öne çıkan hususları arasında komisyon gelirlerindeki yıllık %28’lik artış, TÜFE’ye endeksli bonolarla desteklenmiş marjlardaki bir önceki döneme göre 60 baz puan kadar artış, sermaye yeterlilik oranlarındaki iyileşme ve sektöre kıyasla daha iyi olan TL taraftaki mevduatın krediye dönüşüm oranı sıralanabilir.

  Faaliyet giderlerindeki yıllık %9’luk artış ve net takibe dönüşüm hızının 131 baz puan ile 2016 yılı ortalamasına paralel olması ise diğer hususlar olarak söylenebilir. Banka ilk çeyrekteki güçlü sonuçların ardından, detaylarını henüz paylaşmamakla birlikte, özsermaye karlılığı için öngördüğü %14’lük tahminini %20’nin altında daha yüksek bir seviyeye revize etti. Biz de tahminlerin yukarı yönlü risk taşıdığını ve açıklanan sonuçların hisse fiyatı üzerine kısmi bir olumlu etkisi olabileceğini düşünüyoruz. Vakıfbank hisseleri için TUT olan önerimizi koruyoruz. Bankanın 1Ç17 rakamlarındaki güçlü seyrin yılın ikinci yarısında bu güçte seyretmeyeceğini düşünüyoruz. Özsermaye karlılığındaki yukarı yönlü riski de içerecek şekilde değerleme odaklı olarak baktığımızda, sektöre görece karlılık artışı olmadığını düşünüyoruz. Bu nedenle de bankanın sektöre kıyasla daha düşük olan F/DD iskontosunun kalıcı olmayabileceğini tahmin ediyor ve hisse için TUT olan önerimizi sürdürüyoruz.

  TACİRLER YATIRIM – Vakıfbank VAKBN Hisse Analiz 1Ç17 – 11.05.2017

  1Ç17 sonuçlarını 1.225 milyon TL net kar ile açıkladı. Açıklanan net kar rakamı beklentimiz olan 1.016 milyon TL ve piyasa beklentisi olan 1.027 milyon TL’nin üzerinde gerçekleşti. Beklentilerden daha yüksek gelen net faiz geliri ve de diğer gelirler kalemi net karın beklentiler üzerinde gerçekleşmesinde önemli rol oynadı. Vakıfbank’ın net faiz marjı 1Ç17’de çeyreksel bazda 64 baz puan arttı. Bu artışın altında yatan iki önemli sebep mevcuttur. Bunlardan birincisi TL çekirdek spreadlerdeki 30 baz puan artış ve diğer ise enflasyona endeksli menkul değerlerden elde edilen yüksek gelirdir (1Ç17: 593 milyon TL, 4Q16: 179 milyon TL). Diğer gelirler kalemi altında kaydedilen karşılık iptalleri ise 331 milyon TL olarak gerçekleşmiş olup, 4Ç16’da bu değer 105 milyon TL olarak kaydedildi. Özsermaye karlılığı %24,5 olarak gerçekleşmiş olup, bir önceki çeyrekte %16,5 olarak kaydedilmişti.

   

  ŞEKER YATIRIM – Vakıfbank VAKBN Hisse Analiz – 04.04.2017

  Net Karın Yüzde 30 Artacağını Öngörüyoruz, Hisse için AL Önerimizi Koruyoruz

  Vakıfbank için yüzde 16,5 sermaye maliyetine göre hesapladığımız hedef fiyatımız 5,84 TL olup hisse için AL önerimizi koruyoruz. Vakıfbank, 2017 tahmini 0,6 F/DD ve yüzde 13 sermaye getirisi ile rakiplerine göre yüzde 17; 5,0 F/K oranıyla ise rakiplerine göre yine yüzde 11 iskontoludur. Bankanın net karında 3 yıllık bileşik yüzde 20 büyüme bekliyoruz. Uzun vadeli sermaye getirisinin yüzde 13 seviyesinde korunacağını beklediğimiz Vakıfbank’ın mevcut durumda değerlemesinin rakiplerine göre cazip olduğunu düşünmekteyiz. 2016 yılında Vakıfbank’ın net karını yıldan yıla yüzde 30 artacağını 2017 yılında ise yüzde 10 büyüme göstereceğini beklemekteyiz. Bu açıdan, Vakıfbank takip ettiğimiz bankalar içerisinde karlılık ivmesinin yüksek olan bankalardan biridir. Aktif-pasif vade farkı rakiplerinin altında olan Vakıfbank yükselen faiz ortamında rakiplerine göre daha avantajlı gözükmektedir. Kredi portföyünün yüzde 26’sını oluşturan KOBI kredileri sayesinde yükselen faiz ortamında marjlarını koruyabilmektedir. 2016 yılında bankanın net faiz marjının yüzde 4,2 seviyesinde oluşacağını 2017 yılında ise 11 baz puan yükseleceğini düşünmekteyiz. Vakıfbank yüzde 4,3 takipteki krediler oranı ile rakipleri içinde aktif kalitesi açısından iyi bir yere sahiptir. Biz, bu oranda 2017 yılında 60 baz puanlık artış bekliyoruz. Bankanın yakın izlemedeki Grup 2 kredileri toplam kredilerinin yüzde 3,5’ine denk gelmekte olup rakip ortalaması olan yüzde 3,8’un oldukça gerisindedir.

  İŞ YATIRIM – Vakıfbank VAKBN Hisse Analiz 4Ç16 – 21.02.2017

  İş Yatırım – Şirket Raporu: Vakıfbank 4Ç16 Kar Analizi

  Net kar beklentilerin üzerinde. Vakıfbank yılın son çeyreğinde 782 milyon TL solo net kar etti. Bu değer önceki çeyreğe göre %4 gerilerken ortalama piyasa beklentisi olan 659 milyon TL’nin %19 üzerinde gerçekleşti (İŞY: 765 milyon TL). Geçen çeyrekte Şekerbank hisselerinin satılması ile banka 150 milyon TL bir kereye mahsus gelir kaydetmişti. Bu çeyrekte güçlü gelen net ticari kardan sonra ihtiyatlılık nedeniyle banka 200 milyon TL ilave özel karşılık ayırdığını açıkladı. Böylece aslında son çeyrekte banka 1 milyar TL’ye yakın net kar elde etti. 2016 yılının tamamında net kar yıllık %40 büyüme ile 2,7 milyar TL olurken özkaynak karlılığı %15 olarak gerçekleşti.

  2017 bütçe beklentileri. Vakıfbank yönetimi 2017 yılında kredilerde %14 büyüme, net faiz marjında 15 baz puan daralma, net ücret ve komisyon gelirlerinde %20 büyüme, TGA oranında 30 baz puan bozulma, 150 baz puan brüt kredi riski (50 baz puanı genel karşılıklardan geliyor; bankanın 1,2 milyar TL düzeyinde geri çevrilebilir genel karşılık rezervi bulunuyor.) ve diğer giderlerde %10 artış hedefliyor. Bankanın net kar büyümesi ve özkaynak karlılığı hedefleri sırasıyla %10 ve %14 düzeyinde. Piyasa beklentisi ise özkaynak karlılığının %12 olacağı yönünde. Banka yılsonunca CET1 ve SYR’nin %11 ve %14 üzerinde kalacağını öngörüyor. Fitch’in not indirimi etkisi olmayacak zira banka hesaplamalarında Türkiye’ye yatırım yapılabilir ülke notu veren JCR ve IIRA’yı kullanacağını açıkladı. İlk çeyrekteki sermaye benzeri kredi değişimi (Basel III uyumlu) ve güçlü içsel sermaye üretim kapasitesinin sermaye rasyolarını koruması bekleniyor.

  Piyasanın olumlu tepki vermesini bekliyoruz. Banka yönetimi ilk çeyrekteki net faiz marjı ve aktif kalitesi görünümünün beklentilerden olumlu seyrettiğini söyledi. TGA oranının yılsonundan daha düşük bir yerde olduğu bilgisi paylaşıldı. Vakıfbank geçen hafta BDDK solo sonuçları ile uyumlu bir şekilde Vergi Dairesi’ne sunduğu mali tablolarını açıkladığı için güçlü son çeyrek sürpriz değil. Banka hisselerinin yılbaşından bu yana güçlü seyri düşünüldüğünde 2017’ye ilişkin iyimser beklentilerin daha önce fiyatlanmaya başladığını söyleyebiliriz. Sonuçların ardından güncellediğimiz modelimize göre 12 aylık hedef fiyatı 4,80 TL’den 5,58 TL’ye yükseltirken TUT önerimizi koruyoruz.

  AK YATIRIM – Vakıfbank VAKBN Hisse Analiz 4Ç16 – 21.02.2017

  Vakıfbank 4Ç16 net kârını önceki çeyreğin %4 altında 782 milyon TL olarak açıkladı. Banka böylece 659 milyon TL olan analist ortalama kâr beklentilerini önemli ölçüde aşarken, bizim 750 milyon TL net kâr beklentimize yakın bir sonuç elde etti. Banka kârının piyasa beklentisinin bu denli üzerinde gelmesinin Hazine işlemlerinden sağlanan gelirin önemli ölçüde kuvvetli gelmesinden kaynaklanıyor. Vakıfbank böylece 2016 yılında net kârını %40 artışla 2,703 milyon TL’ye ulaştırmış ve özkaynak kârlılık oranını da %12,5’ten %15,0’e çıkarmış oldu (2016 için benzer banka ortalaması %13,6). Bankanın önceki çeyreğe göre 75 milyon TL az gelen TÜFE menkul kıymet getirisi ve alacak tahsili nedeniyle önceki çeyreğe dâhil olan 150 milyon TL’lik bir defalık geliri çeyreksel bazda net kârı aşağı yönlü baskıladı. Ancak, döviz kredi getiri makasının açılması, kuvvetli Hazine kârı ve faaliyet giderlerinin kontrol altında tutulması bankanın net kârındaki çeyreksel azalmanın sadece %4 düzeyinde kalmasına imkân sağladı. Takipteki alacakların 666 milyon TL düzeyinde çıkması, takibe dönüşen kredi miktarının 1,0 milyar TL’yi bulması ve Grup-III krediler için ayrılan karşılık oranının arttırılmasından kaynaklandı. Ancak banka takibe dönüşüm hızının 2017 başı itibarıyla yavaşladığını ve takipteki alacak rasyosunun 2016 sonundaki %4,2’nin altına geldiğini vurguladı. Kredilerde 4Ç16’da gözlenen %7,1 artış öncelikle kur etkisinden kaynaklandı ve yıllık kredi büyümesini %19,2’ye taşıdı. Bankanın SYR ve çekirdek sermaye rasyoları da gerilemeye rağmen sırasıyla %14,2 ve %11,4’te kaldı. Vakıfbank kredi derecelendirme kuruluşunun değişimi ve içsel sermaye üretimi ile bu oranların 2017 sonunda da %14 ve %10 seviyesinin üzerinde kalacağını öngörüyor. Son çeyrek sonuçlarının ardından marj ve provizyon maliyeti tarafındaki olumlu eğilim nedeniyle bankanın 2017 net kâr beklentisini %4 artışla 2,92 milyar TL’ye ve 2018 net kâr beklentisini de %6,5 artışla 3,25 milyar TL’ye yükselttik. 2017 net kâr artış beklentimiz %8 düzeyinde ve bankanın %10 hedefinin hafif altında bulunuyor. Değişiklikler ile birlikte 12 aylık fiyat hedefini de %10 artışla 5,50 TL’ye çıkardık. Hissede sadece %6 yukarı potansiyel olduğu için ‘Nötr’ görüşümüzü koruyoruz.

  OYAK YATIRIM – Vakıfbank VAKBN Hisse Analiz 4Ç16 – 21.02.2017

  Vakıfbank, daha önce açıkladığı vergi finansalları sonrasında finansalların detaylarını açıkladı. Buna göre 2016 son çeyrek karı 782 milyon TL ile piyasa beklentisi olan 659 milyon TL’yi aştı. Böylelikle özsermaye karlılığı son çeyrekte %16.5 seviyesine ulaşırken 2016 yılının genelinde ise %15 oldu. Banka’nın net faiz geliri bir önceki çeyreğe göre %1.5 artış göstererek dördüncü çeyrek finansallarını destekledi. Ancak en büyük olumlu etki döviz ve türev işlemlerinin bir önceki çeyreğe göre neredeyse iki katına çıkmasından geldi. Bunun sonucunda bankacılık geliri %3.8 artış gösterdi. Banka’nın net faiz marjı ise TÜFE etkisi ile bir önceki çeyreğe göre hafif gerileyerek %4.51 oldu. Faaliyet giderlerinin ise bir önceki çeyreğe göre aynı seviyelerde gerçekleşmesi faaliyet gelirlerinin çeyreksel olarak %6.5 artış göstermesini sağladı. Diğer taraftan karşılıklarda ise bir önceki çeyreğe göre %30’luk artış olması net karın üçüncü çeyreğin %4 altında 782 milyon TL seviyelerinde gerçekleşmesine neden oldu.

  Vakıfbank’ın sermaye yeterlilik oranı 2016 sonunda %14.16 seviyesinde gerçekleşti. Bunun yanında geçtiğimiz günlerde tamamlanan ve 228 milyon dolar tutarındaki sermaye benzeri tahvillerin Basel III standardına uygun getiren değişim sermaye yeterlilik oranı üzerinde 50 baz puanlık olumlu katkı yapacaktır. Diğer taraftan Banka Fitch not indirimi sonrasında kredi derecelendirme şirketi olarak alternatif şirketlere geçerek sermaye yeterlilik üzerinde olası baskıyı ortadan kaldırmayı planlamaktadır.

  Vakıfbank’ın net dönem karı 2016 yılının son çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre %4,3 oranında azalarak 782,1mn TL’ye gerilemiş olsa da hem beklentimiz olan 617mn TL’nin hem de piyasa beklentisi olan 659mn TL’nin üzerinde gerçekleşmiş ve iyi bir görüntü sergilemiştir. Tahminimizdeki sapmada ise ticari karın beklentimizin üzerinde gelmesi etkili olmuştur.

  ZİRAAT YATIRIM – Vakıfbank VAKBN Hisse Analiz 4Ç16 – 21.02.2017

  Son çeyrekteki yüksek kar rakamı ile birlikte Banka’nın 2016 net dönem karı bir önceki yılın aynı döneminde göre %40 oranında artış kaydetmiş ve 2.703mn TL’ye ulaşmıştır.

  Vakıfbank’ın son çeyrekteki net faiz gelirleri, 75mn TL gerileyen TÜFE endeksli tahvillerin etkisiyle %1,5 oranında artış ile sınırlı kalmıştır. Ücret ve komisyon gelirleri ise %12,6 oranında artarak 278mn olmuş ve karı desteklemiştir. Karı destekleyen bir diğer faktör ise ticari karın 119,6mn TL artarak 265mn TL’ye yükselmesi olmuştur. Diğer taraftan 200mn TL ek özel karşılık ayrılması özel karşılık giderlerinin bir önceki çeyrekteki 454mn TL’den 666mn TL’ye çıkmasına neden olmuş ve karın daha yüksek gelmesini engellemiştir. Genel karşılık giderleri ise düşüş göstermiştir. Operasyonel giderlerde son çeyrekte bir önceki çeyreğe göre ufak çaplı bir düşüş yaşanmıştır. Ücret ve komisyon geri ödemeleri de düşmeye devam ederek son çeyrekte 10,1mn TL olmuştur.

  Vakıfbank’ın TL cinsi kredilerindeki artış %2,4 olurken, bu artışta ihtiyaç ve diğer krediler etkili olmuştur. Dolar cinsi krediler ise %1 artış kaydetmiştir. Mevduatlar tarafında ise bir önceki çeyrekte TL cinsi mevduatların katkısı, son çeyrekte negatife dönmüştür. Banka’nın TL cinsi mevduatları %1,4 oranında gerilemiştir. Kurların da etkisiyle toplamda kredilerde ve mevduatlarda sırasıyla %7,1 ve %3,2 oranında büyüme gözlemlenirken, kredi mevduat oranı 430baz puan artarak 119,3’e yükselmiş ve bankacılık sektörüne paralel gerçekleşmiştir.

  Banka’nın net faiz marjı, kredi mevduat makasındaki yatay görüntüye rağmen TÜFE endeksli tahvillerin negatif etkisiyle 12baz puan düşmüş ve 4Ç2016’da %4,00’ye gerilemiştir. Banka’nın son çeyrek özsermaye ve aktif karlılığı da sırasıyla %16,5 ve %1,5 olarak gerçekleşmiştir.

  Banka’nın takipteki krediler rasyosu, 13 baz puana artarak %4,19 olmuştur. Sorunlu krediler çeyreksel bazda %10,7 oranında artarken, takibe düşen yeni kredilerde %55,3 oranında bir artış olmuş ve 1.204mn TL’ye yükselmiştir. Tahsilatlar ise %18,5 oranında artarak 356mn TL’ye yükselmiştir. Öte yandan, yakın izlemedeki krediler ve diğer alacaklar %12,8 oranında düşerek 5.419mn TL’ye gerilemiş ve toplam krediler içerisindeki payı %3,7 olmuştur.

  Vakıfbank’ın sermaye yeterlilik rasyosu, yüksek kar rakamına karşın, kur ve faizlerdeki artışın olumsuz etkisiyle çeyreksel bazda 26 baz puan gerileyerek %14,16 seviyesine gerilemiştir. Banka, derecelendirme kuruluşu değişikliği yapacaklarını ve bu nedenle de Fitch’in notu yatırım yapılabilir seviyenin altına düşürmesinin sermaye yeterlilik rasyosuna etkisi olmayacağını belirtmiştir. Ayrıca Banka 228mn dolarlık sermaye benzeri kredinin Basel III’e uyumlu hale getirilmesinin ilk çeyrekte sermaye yeterlilik rasyosuna 50 baz puan olumlu katkı yapacağını belirtmiştir. Vakıfbank, yaklaşık 1,2 milyar TL tutarındaki genel karşılığı, tampon olarak tutmaktadır.

  ŞEKER YATIRIM – Vakıfbank VAKBN Hisse Analiz 4Ç16 – 21.02.2017

  Beklentilerin üzerinde: sermaye piyasası işlem karı destekledi…

  Vakıfbank, yılın üçüncü çeyreğinde beklentilerin üzerinde 782 milyon TL konsolide olmayan net kar açıklamıştır. Açıklanan rakam çeyreksel yüzde 4 düşüşe, yıllık kümüle yüzde 40 artışa işaret etmektedir. Güçlü gelen sermaye piyasası işlem karı karlılığı olumlu desteklemiştir. Vakıfbank’ın çekirdek gelirleri, mevsimsellik etkisinde azalan menkul kıymet getirilerine rağmen mevduat maliyetlerindeki düşüşle genişleyen kredi getirisi/mevduat maliyeti makası ve güçlü komisyon gelirleri sayesinde yüzde 3 artmıştır. Net faiz marjı bu çeyrek 18 baz puan daralmıştır. Komisyon geri ödemelerinin azalması ve personel giderlerdeki düşüş faaliyet giderlerinin yatay kalmasını sağlamıştır. Ters swap işlemleri ve avantajlı kambiyo hareketleri sermaye piyasası işlem karlılığını artırmıştır. Karşılık giderleri, bankanın bu çeyrek ek 200mn TL özel karşılık ayırmasının etkisinde artarken özel karşılık oranı yüzde 83’e yükselmiştir (sektör: yüzde 77). Sorunlu kredi tahsilatları halen güçlüdür; ancak takibe yeni düşen kredilerdeki artıştan dolayı bu çeyrek tahsilatlar yeni sorunlu kredi girişlerinin yüzde 39’unu karşılamıştır (3Q16: yüzde 51).

  Son çeyrek sonuçları neticesinde 2017 yıl sonu karlılık büyüme beklentimizi yıllık yüzde 10, 2018 için ise yüzde 22 olarak koruyoruz. Buna bağlı olarak, hisse için yüzde 16,5 sermaye maliyeti, yüzde 5 uzun vadeli büyüme oranıyla Gordon Büyüme Modelini kullanarak hesapladığımız 12 aylık hedef fiyatımızı 5,84TL; tavsiyemizi ise “AL” olarak koruyoruz. 2017 tahmini 0,6 fiyat/defter değeri ve 4,8 fiyat/kazanç oranı ile işlem gören Vakıfbank rakip bankalara göre sırasıyla yüzde 22 ve yüzde 16 iskontoludur. Şirketin 2017 tahmini sermaye getirisi yüzde 13 olup 3 yıllık bileşik kar büyüme beklentimiz ise yüzde 20’dir.

   

  OYAK YATIRIM – Vakıfbank VAKBN Hisse Analiz – 15.02.2017

  Vergi finansallarına göre 2016 son çeyrek karı 782 milyon TL ile piyasa beklentisi olan 659 milyon TL’yi aştı. Banka’nın net faiz geliri bir önceki çeyreğe göre %1.5 artış göstererek dördüncü çeyrek finansallarını destekledi. Ancak en büyük olumlu etki döviz ve türev işlemlerinin bir önceki çeyreğe göre neredeyse iki katına çıkmasından geldi. Bunun sonucunda bankacılık geliri %3.8 artış gösterdi. Faaliyet giderlerinin ise bir önceki çeyreğe göre aynı seviyelerde gerçekleşmesi faaliyet gelirlerinin çeyreksel olarak %6.5 artış göstermesini sağladı. Diğer taraftan karşılıklarda ise bir önceki çeyreğe göre %30’luk artış olması net karın üçüncü çeyreğin %4 altında 782 milyon TL seviyelerinde gerçekleşmesine neden oldu.

  İŞ YATIRIM – Vakıfbank VAKBN Hisse Analiz – 15.02.2017

  Kapanış (TL) : 5.32 – Hedef Fiyat (TL) : 4.9 – Piyasa Deg.(TL) : 13300 – 3A Ort. İşl.Hac.(mn$) : 37.36 VAKBN TI Equity- Öneri :TUT Get.Pot.%: -7.86 Analist: [email protected] [email protected]

  Vergi Dairesine iletilen net kar güçlü son çeyreğe işaret ediyor.
  Vakıfbank, Vergi Dairesi’ne gönderdiği 2016 yılı mali tablolarında 2.703 milyon TL solo net kar açıkladı. Son çeyreğe isabet eden net kar 782 milyon TL düzeyinde. Ortalama piyasa beklentisi 659 milyon TL ve bizim tahminimiz 765 milyon TL düzeyinde. Böylece son çeyrekte bankanın net karı ortalama piyasa beklentisinin %19 üzerinde gerçekleşti. Vakıfbank hisselerinin son dönemdeki güçlü performansı dikkate alındığında sonuçlardaki sürprizin fiyatlandığını düşünüyoruz.

  ŞEKER YATIRIM – Vakıfbank VAKBN Hisse Analiz – 03.02.2017

  Rakipleri Arasında En İyi, Mevcut Değerlemesinin Cazip Olduğunu Düşünmekteyiz, AL

  Vakıfbank için yüzde 16,5 sermaye maliyetine göre hesapladığımız hedef fiyatımız 5,84 TL olup hisse için AL önerimizi koruyoruz. Vakıfbank, 2017 tahmini 0,5 F/DD ve yüzde 13 sermaye getirisi ile rakiplerine göre yüzde 21; 4,3 F/K oranıyla ise rakiplerine göre yine yüzde 16 iskontoludur. Bankanın net karında 3 yıllık bileşik yüzde 20 büyüme bekliyoruz. Uzun vadeli sermaye getirisinin yüzde 13 seviyesinde korunacağını beklediğimiz Vakıfbank’ın mevcut durumda değerlemesinin rakiplerine göre cazip olduğunu düşünmekteyiz.

  2016 yılında Vakıfbank’ın net karını yıldan yıla yüzde 30 artacağını 2017 yılında ise yüzde 10 büyüme göstereceğini beklemekteyiz. Bu açıdan, Vakıfbank takip ettiğimiz bankalar içerisinde karlılık ivmesinin yüksek olan bankalardan biridir. Aktif-pasif vade farkı rakiplerinin altında olan Vakıfbank yükselen faiz ortamında rakiplerine göre daha avantajlı gözükmektedir. Kredi portföyünün yüzde 26’sını oluşturan KOBI kredileri sayesinde yükselen faiz ortamında marjlarını koruyabilmektedir.

  2016 yılında bankanın net faiz marjının yüzde 4,2 seviyesinde oluşacağını 2017 yılında ise 11 baz puan yükseleceğini düşünmekteyiz. Vakıfbank yüzde 4,3 takipteki krediler oranı ile rakipleri içinde aktif kalitesi açısından iyi bir yere sahiptir. Biz, bu oranda 2017 yılında 60 baz puanlık artış bekliyoruz. Bankanın yakın izlemedeki Grup 2 kredileri toplam kredilerinin yüzde 3,5’ine denk gelmekte olup rakip ortalaması olan yüzde 3,8’un oldukça gerisindedir.

  GARANTİ YATIRIM – Vakıfbank VAKBN Hisse Analiz – 26.01.2017

  Hisse, kurumun öneri portföyünde yer almaktadır.

  Mevcut/Hedef Fiyat:TL4.79 / 5.10  Artış Potansiyeli:6%

  Vakıfbank 2017 tahminlerimize göre 0.6x F/DD ve 4.7x F/K ile işlem görüyor. Bankanın F/K iskontosu tarihsel ortalamasına göre %39 ile benzerlerine göre %24 seviyesindedir. Vakıfbank’ın ortalama tarihsel iskontosunun %21 olduğunu düşünürsek son dönemdeki olumlu performansa rağmen değerleme anlamında yukarı potansiyelin olduğunu düşünüyoruz.

  Vakıfbank güçlü mevduat tabanı ve kurumsal perakende bankacılıkta güçlü varlığı ile ön plana çıkıyor. Bu yapı, bankaya stabil bir büyüme imkanı sağlamakla birlikte, tüketici kesimindeki güçlü varlığı karlılık ve marj tarafını desteklemektedir. Sermaye optimizasyonu, maliyet verimliliği ve aktif kalitesinde yaşanacak gelişmeler önümüzdeki dönemde karlılık anlamında bankayı destekleyecektir.

  Fonlama yönetimindeki başarısından dolayı Vakıfbank 2016’da kredi mevduat makasını en iyi geliştirebilen banka oldu. 2016 yılında kredi mevduat makası önceki yıla göre 48baz puan artarak %4.4 oldu ve önümüzdeki yıl bu seviyenin korunabileceğini düşünüyoruz.

   

  AK YATIRIM – Vakıfbank VAKBN Hisse Analiz – 16.01.2017

  Bankanın Sermaye Yapısı Güçleniyor

  Vakıfbank (VAKBN TI) 2012 yılında aldığı 2022 vadeli 900 milyon dolarlık borcun bir bölümünün Basel-III ile uyumlu hale getirilmesi için yabancı bankalara yetki verdiğini açıkladı. Buna göre bankanın planlanan azami 650 milyon dolarlık kısım için dönüşüm sağlaması durumunda bunun Sermaye Yeterlilik Rasyosuna 130 baz puan kadar olumlu etkisi olabileceğini hesaplıyoruz. Vakıfbank’ın Eylül 2016 sonunda konsolide SYR’si %14,15 düzeyindeydi. Ancak BDDK verileri kamu bankaları SYR’lerinde Ekim, Kasım aylarında ortalama 95 baz puan azalmaya işaret ediyor. Vakıfbank’ın Basel-III’e dönüşüm planı ayrıca Fitch’in Ocak ayı sonundaki ülke not değerlemesinin olası SYR azaltıcı etkisine karşı da bankanın sermaye yapısını daha da kuvvetlendirmek amacı taşıyor.

  ZİRAAT YATIRIM – Vakıfbank VAKBN Hisse Analiz – 16.01.2017

  Vakıfbank (VAKBN, Öneri “EKLE”, Nötr): Banka azami 250mn TL nominal değerli bonoların nitelikli yatırımcılara satılmak üzere ihracı kapsamında gerekli başvuruların yapılması için Genel Müdürlüğe yetki verildiğini duyurmuştur.

  Diğer yandan, Vakıfbank ihraç edelen tavillerin Basel uyglamaları kapsamındaki etkisi ile ilgili KAP’a şu bildirimi yapmıştır: “Bankamız, 2012 yılında, 900 milyon ABD Doları tutarında, 2022 vadeli sermaye benzeri kredi hükümlerini haiz tahvil ihracı satışını yurtdışında gerçekleştirmiştir. BDDK’nın Bankaların Özkaynaklarına İlişkin Yönetmeliği kapsamında yapılan düzenlemeler ve değişikliklerle, bankaların sermaye yeterliliği hesaplamalarında katkı sermaye olarak yer alan hususlar Basel III düzenlemeleri ile uyumlu hale gelmiştir. Bu bağlamda 2012 yılında ihraç edilen Basel II uyumlu sermaye benzeri kredi hükümlerini haiz tahvillerin Bankamız katkı sermayesi üzerindeki etkisi azalmıştır. Bu kapsamda, Bankamızca yurtdışında ihraç edilmiş söz konusu tahvillerin Basel III uyumlu şartlara sahip yeni tahviller ile değiştirilmesi için tahvil sahiplerinden izin alınmasına yönelik süreç başlatılmış ve konuya ilişkin olarak BNP Paribas, Citigroup Global Markets Limited, Merrill Lynch International ve Standard Chartered Bank yetkilendirilmiştir. Söz konusu tahvillerin taslak şartlarının Bankaların Özkaynaklarına İlişkin Yönetmeliğin “Katkı Sermaye” başlıklı 8. maddesinin 2 numaralı fıkrasında yer alan nitelikleri sağladığı hususunda BDDK izni de alınmıştır.”

   

PAYLAŞ