Ana sayfa Raporlar Hisse Yorumları Tav Havaliman...

Tav Havalimanları Holding TAVHL Hisse Analiz ve Yorumları

PAYLAŞ

  tavhl-yorumlari

  Tav Havalimanları Holding TAVHL hisse senedi ile ilgili tüm güncel hisse analiz, haber, rapor ve yorumları aşağıda sıralı halde bulabilirsiniz. Kurum ve uzmanların TAVHL ile ilgili çıkmış tüm hisse analiz ve yorumlarını, haber,veri ve raporları bu sayfadan takip edebilirsiniz.

  GARANTİ YATIRIM – Tav Holding TAVHL Hisse Yorum – 14.12.2017

  Tav Havalimanları (TAVHL, EÜ, Fiyat:20.84TL, Piyasa Değeri TL7,571mn) Medyada çıkan bir habere göre TAV Nijerya’da 4 havalimanının işletme imtiyazını almak için bağlayıcı olmayan teklif verdi. Şirket daha önce Nijerya ve Doğu Afrika ile ilgilendiğini açıklamıştı. Nötr

  AK YATIRIM – Tav Holding TAVHL Hisse Yorum – 14.12.2017

  Medyadaki haberlere göre Nijerya Havacılık Bakanlığı özelleştirme sürecindeki Lagos, Abuja, Kano ve Port Harcourt havalimanlarının ihale sürecine Birleşik Krallık, Almanya ve Nijerya’dan ilgi gösteren şirketler olduğunu ifade etti. TAV Havalimanları da söz konusu havalimanları için yürütülen ihale sürecini takip ettiğini belirtmişti.

  Diğer yandan, TAV Havalimanları CEO’su Sani Şener, Sabiha Gökçen Havalimanı (SGH) operasyonundan hisse satın almaya yönelik ilgilerinin devam ettiğini ve satış sürecinin 1Ç18’de tamamlanmasını beklediklerini söyledi. Daha önce medyaya yansıyan haberlerde, SGH’yi işletmekte olan Malaysia Airports Holding’in en fazla %40’lık bir hisse satmayı planladığı ve süreçle ilgilenen şirketlerin tekliflerinin değerlendirilmekte olduğu ifade edilmişti.

   

  GARANTİ YATIRIM – Tav Holding TAVHL Hisse Yorum – 13.12.2017

  Tav Havalimanları (TAVHL, EÜ, Fiyat:20.88TL, Piyasa Değeri TL7,585mn): TAV Havalimanları CEO’su Sani Şener, Sabiha Gökçen Havalimanına ilgilerinin sürdüğünü, satışın yılın ilk çeyreğinde planlandığını söyledi. Ayrıca Kırgızistan da dahil olmak üzere yurtdışında yeni yatırımlar için çalıştıklarını söyledi. Benzer açıklamalar daha öncede basında yer almıştı. Nötr

   

  ZİRAAT YATIRIM – Tav Holding TAVHL Hisse Analiz – 06.12.2017

  Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü, 2017 yılı Kasım ayına ait havayolu yolcu ve uçak istatistiklerini açıkladı. Buna göre yılın 11. ayında Türkiye geneli havalimanlarından hizmet alan yolcu sayısı bir önceki yılın aynı göre %15,3 artarak 14,3mn kişi olarak gerçekleşmiştir. Böylece yılın ilk 11 ayında toplam yolcu sayısı 179,1 milyona yaklaşırken, bir önceki yılın aynı dönemine göre artış %10,5 olmuştur.

  Havaalanı bazında bakıldığında Kasım ayındaki artışa İstanbul Atatürk ve Ankara Esenboğa Havalimanları’ndaki büyümenin en fazla katkı yatptığı görülmektedir. Yılın ilk 11 ayındaki yolcu değişimine ise en fazla pozitif etki eden havalimanları Antalya, İstanbul Atatürk ve Ankara Esenboğa olurken, en negatif etke eden havalimanları Samsun Çarşamba ve Kapadokya olarak sıralanmaktadır. Kasım ayında Atatürk Havalimanı Türkiye geneli yolcu trafiğinin %36’sını karşılamıştır.

  Son çeyreğin ikinci ayı olan Kaım ayında da yolcu sayısında artışın devam etmesi, havayolu şirketlerinin son çeyrek finansallarının iyi gelebileceğine işaret etmektedir.

  TAV Havalimanları Kasım Ayı Yolcu İstatistikleri…

  TAV Havalimanları’nın Kasım ayında hizmet verilen yolcu sayısı bir önceki yılın aynı ayına göre %20 oranında artarak 9 milyona ulaşmış ve Ekim ayındaki %12’lik artışın ardından olumlu görüntü sergilemeye devam etmiştir. Kasım ayında, hizmet verilen yolcu sayısında yurtdışı havalimanlarının tamamımda bir önceki yılın aynı ayına göre artış kaydedilirken, yurtiçi havalimanlarından ise sadece Gazipaşa Havalimanında gerileme kaydedilmiştir. Yurtiçi havalimanlarından İstanbul Atatürk ve Ankara Esenboğa Havalimanları yolcu sayılarındaki %16,5 ve %32,2’lik artışlarla toplam hizmet verilen yolcu sayısına en olumlu katkıyı sağlarken, yurtdışı havalimanlarından ise Medine Havalimanı %48’lik artışla toplam yolcu sayısındaki artışa en olumlu katkıyı sağlamıştır.

  Kasım ayı verileriyle birlikte Ocak- Kasım dönemi yolcu sayısı %9,1 oranında artmış ve toplam hizmet verilen yolcu sayısı da 105,8 milyona ulaşmıştır. Toplam yolcu sayısı içinde yurtdışı yolcu sayısının payı 2016 yılının ilk onbir ayındaki %14,5’ten 2017 yılının aynı döneminde %16’ya yükselmiştir.

  TAV Holding’in faaliyet gösterdiği havalimanlarındaki ticari uçuş sayısı ise Kasım ayında 64.478 ile bir önceki yılın aynı ayına göre %10,8’lik bir artış kaydetmiştir. Ocak- Kasım dönemi toplam ticari uçuş sayısı ise %3,7 oranında artarak 769.012 adete yükselmiştir.    Sonuç olarak, TAV’ın yolcu sayısı Ekim ayının ardından Kasım ayında da yüksek bir artış kaydederek iyi bir görüntü sergilemiştir. Bu durum aynı zamanda TAV’ın son çeyrek finansallarının da olumlu geleceğine işaret etmektedir.

  AK YATIRIM – Havacılık Sektörü Yorumu – 06.12.2017

  DHMİ’nin yayınladığı verilere göre Kasım 2017’de havaalanlarını kullanan toplam yolcu sayısı beklentilerimize yakın yıllık bazda %15 artış gösterdi (iç hat %13 artış, dış hat %19 artış). Yolcu sayısı Ekim 2017’de yıllık %12 artmış ve toplam büyüme oranı Ocak-Ekim 2017 döneminde yıllık %10,2’ye ulaşmıştı. Kasım gerçekleşmeleriyle birlikte yılın ilk onbir ayı için kümülatif yolcu büyüme hızı %10,5 seviyesine gelmiş oldu. İstanbul Atatürk havalimanında iç ve dış hat yolcu sayısı Ocak-Ekim dönemindeki sırasıyla %0,5 ve %5 artıştan sonra Kasım ayında sırasıyla %9 ve %20 artış gösterdi. Sabiha Gökçen havalimanında ise iç ve dış hat yolcu sayısı Ocak-Ekim dönemindeki sırasıyla %2,9 ve %7,6 artıştan sonra Kasım ayında sırasıyla %8 ve %16 artış gösterdi.

  Yorum: Kasım ayı yolcu verilerini son dönemde ivme kazamış olan yolcu büyüme trendinin devam ettiğine yönelik bir sinyal olarak değerlendiriyor ve havayolu şirketleri açısından olumlu karşılıyoruz.

   

  TACİRLER YATIRIM – Tav Holding TAVHL Hisse Teknik Analiz – 22.11.2017

  Tav Havalimanları, dün gün içinde en düşük 17.77 seviyesini test etti ve günü 18.40 seviyesinden kapattı. Senette 18.76 seviyesini hedef olarak belirlerken, stop-loss seviyesini ise 18.26 olarak görüyoruz. Hissede Günlük Beklenen Yön: Yukarı TAVHL haftalık bazda: geçtiğimiz hafta içinde en düşük 17.40 seviyesini test etti ve haftayı 17.82 seviyesinden kapattı. Senette 19.00 seviyesini hedef olarak belirlerken, stop-loss seviyesini ise 17.44 olarak görüyoruz. Hissede Haftalık Beklenen Yön: Yukarı

  Günlük Direnç seviyeleri 18.76 / 18.90 Destek seviyeleri  18.26 / 18.00
  Haftalık Direnç seviyeleri 19.00 / 19.64   Destek seviyeleri 17.44 / 17.00

  AK YATIRIM – Tav Holding TAVHL Hisse Haber Yorum – 20.11.2017

  Haftasonu yer alan bir habere göre Sabiha Gökçen Havaalanı (SGH) CEO’su, mevcut işletmeci Malaysia Airports Holding’in (MAH) SGH’den çıkma niyetinin olmadığını ancak havaalanının gelişmesine katkıda bulunacak bir stratejik ortak bulmayı planladığını ifade etti. Bu bağlamda MAH’ın mevcut operasyonda en fazla %40 hisse satmayı düşündüğünü ifade eden CEO şu anda ilgili tekliflerin değerlendirilmekte olduğunu ve sürecin sonucunun 1Ç18’de görülebileceğini de ekledi. Haberde ayrıca, SGH’nin inşaatı süren ikinci pistinin 2019 yılı yaz sezonu öncesinde devreye sokulmasının planlandığı yer aldı. TAV Havalimanları daha önce SGH’de hisse satın almaya yönelik ilgisini açıklamıştı.

  GARANTİ YATIRIM – Tav Holding TAVHL Hisse Haber Yorum – 20.11.2017

  Havacılık Sektörü: Sabiha Gökçen Havalimanı (SAW) Genel Müdürü Ersel Göral, yeni yapılacak iç hatlar terminali ve ikinci pist ile birlikte kapasitenin yıllık 41mn çıkarılacağını, eski terminalin yıkılarak tamamen iç hatlara ayrılacağını söyledi. Ersel Göral, Sabiha Gokcen Havalimanı’nın bu sene 31mn önümüzdeki sene ise 33.5mn yolcuya hizmet vermesini bekliyor. Kendisi ayrıca SAW’dan uzun uçuşların başlayabileceğini ve sahip oldukları hinterland nedeniyle kargoda büyüme potansiyelinin olduğunu belirtti.

  Ersel Göral, Sabiha Gökçen’de azınlık hisse satışına ilişkin düşüncenin maksimum %40 olduğunu ve stratejik bir ortak arandığını açıkladı. Şu an değerleme çalışmalarının olduğunu ve belki bir road show düzenlenebileceğini ya da gizli görüşmelerin olabileceğini buna ilişkin net cevabın 2018 ilk çeyreğinde belli olacağını sözlerine ekledi. Hatırlanacağı üzere TAV Havalimanları 2014’de Sabiha Gökçen Havalimanı’nın %40’nı almak için hisse alım sözleşmesi imzalamış ama Malaysia Airports Holdings Berhad ilk alım hakkını kullanmış ve işlem gerçekleşmemişti. Bu nedenle TAV Havalimanları söz konusu satış için potansiyel aday olarak görülebilir.

  OYAK YATIRIM – Tav Holding TAVHL Hisse Haber Yorum – 20.11.2017

  TAVHL: ISG Havalimanı CEO’su Ersel Göral’ın açıklamalarına göre hem havalimanının hem de grubun gelişimine katkı sağlayacak stratejik ortak bulma planları sürmektedir ve satış düşüncesi maksimum yüzde 40’tır. Değerlendirme çalışmasının sürmekte olduğu belirtilmiş ve sonunda belki Road Show düzenleneceği eklenmiştir. Alıcılarla özel görüşmelerle satış gerçekleşecek ya da gerçekleşmeyecek diye belirtilmiştir. Muhtemelen sürecin sonuçlanması 1Ç18’i bulacaktır.

   

   

  İŞ YATIRIM – Tav Holding TAVHL Hisse Analiz – 07.11.2017

  Toplam yolcu sayısı Ekim’de %12 arttı. TAV Havalimanları işletmesini yürüttüğü havalimanlarına ilişkin Ekim ayı yolcu trafik verilerini yayınladı. Buna göre Ekim ayında toplam dış hat yolcu sayısı yıllık bazda %12 artışla 5.70 milyona ve iç hat yolcu sayısı %12 artış ile 4.3 milyon adede yükselerek, toplam yolcu sayısını yıllık bazda %12 artışla 10.14 milyona taşıdı. Ocak – Ekim döneminde ise dış hat yolcu sayısı yıllık bazda %10 artışla 55.42 milyona artarken, iç hat yolcu sayısı %7 artış ile 41.42 milyon adede yükselerek toplam yolcu sayısını yıllık bazda %10 artışla 96.84 milyona taşıdı. Ekim ayında Istanbul Atatürk Havalimanı’nda toplam yolcu trafiği dış hat yolcu trafiğindeki %12’lik artış ve iç hat yolcu trafiğindeki %5 artış sayesinde yıllık bazda %10 büyüme gösterdi.

  Istanbul AHL’de Ekim’de dış hat transfer yolcu sayısı ve direkt giden (Q&D) yolcu sayısı sırasıyla %6 ve %19 artış gösterdi. Ekim ayında Ankara-Esenboğa %24 yolcu büyümesi elde etti. TAV’ın yurtdışı operasyonlarında ise Ekim’de %41 yolcu trafiği artışı kaydeden Gürcistan sene başından bu yana güçlü büyümesini devam ettiriyor. Diğer taraftan Tunus Ekim ayındaki %35’lik yolcu büyümesi ile 2017 yılının Haziran ayında başlayan büyüme trendini devam ettirdi.

  TAVHL 2017 yılında işletmesini yürüttüğü havalimanlarında toplamda %6-%8 yolcu büyümeyesi hedefliyor. 2017’de Atatürk Havalimanı dış hat yolcu büyümesi %4-%6 olarak hedeflenirken, Q&D yolcu sayısının %6-%8 artması bekleniyor. Sonuçları TAVHL için olumlu buluyor, ve hisse için 24.68TL hedef fiyatımız ile AL tavsiyemizi koruyoruz.

  AK YATIRIM – Tav Holding TAVHL Hisse Analiz – 07.11.2017

  TAV Havalimanları yurt dışında işlettiği havalimanları dahil olmak üzere toplam yolcu sayısının Ekim 2017’de %12.0 artış gösterdiğini açıkladı. Böylece şirketin Ocak-Ekim 2017 dönemi için toplam yolcu sayısındaki artış yıllık %8,2’ye ulaşmış oldu. Tav Havalimanları en son Eylül ayı ve Ocak-Eylül dönemleri için sırasıyla %15,2 ve %7,8 yolcu büyümesi açıklamıştı. Şirket yönetiminin 2017 yılı için mevcut öngörüsü toplam yolcu sayısında %6-%8 büyüme yönündedir.

  DENİZ YATIRIM – Tav Holding TAVHL Hisse Analiz – 07.11.2017

  TAV’ın işlettiği havalimanlarında yolcu trafiği %12 artış gösterdi TAV’ın açıkladığı verilere göre, Şirket’in yönettiği havalimanlarındaki yolcu trafiği hem yurt içi hem yurt dışı yolcu hacmindeki %12’lik büyüme sayesinde 10.1 mln’a ulaşarak yıllık bazda %12 artış göstermiş oldu. Bu büyümede ana rolü Ankara, Gürcistan, Tunus ve Makedonya’daki havalimanlarında görülen %24, %41, %35 ve %21’lik artışlar oynamış oldu. Bir diğer önemli nokta da, Istanbul Ataturk Havalimanı’ndaki %12’lik dış hat yolcu büyümesinin %18 artış gösteren direkt dış hat yolcu sayısından kaynaklanması olduğunu düşünüyoruz. Karlılığa transit yolcuya göre daha fazla katkısı olan direkt dış hat yolcu sayısındaki bu artışı Şirket için olumlu olarak görüyoruz

   

  ZİRAAT YATIRIM – Haftalık Tav Holding TAVHL Hisse Teknik Analiz – 30.10.2017

  TOBO’ya Dikkat

  Kısa vadeli yükseliş hareketinde olan hisse son düşüşün yarısını geri alırken, 50 günlük ortalamasından kar satışları ile karşılaştı. Şu aşamada, geçtiğimiz haftanın başındaki sert düşüşün ardından 20 günlük ortalamasından tepki ile karşılaşması ve göstergelerdeki anlamlı bir toparlanmanın yanı sıra düşüşün kısa kalması yükselişin devam ederek son düşüşün %61,8 fibonacci düzeltmesinin geri alınabileceğinin işareti olabilir. Ayrıca hissenin dönüş formasyonlarından ters omuz baş omuz çalışması yaptığı da söylenebilir.

  Kapanış:18,73   Satış Seviyeleri: 19,60 19,80    Zarar Kes: 18,42

  ANADOLU YATIRIM – Haftalık Tav Holding TAVHL Hisse Teknik Analiz – 30.10.2017

  Alçalan kanalın üzerinde kalmalı….

  Hissede aşağıdaki grafikte de görüleceği üzere 6,37’ye denk gelen bu seviyenin üzerine yerleşmenin devamında hissede 6,45 ardından 6,49 seviyesi bir kez daha test edilebilir. Bu açıdan 6,37 üzerinde görüşümüz olumlu olup, yeni pozisyonlar için stop-loss öneri seviyemizi 6,35 olarak belirlemeye devam ediyoruz.

  Kapanış:6,42
  Destekler:6,37-6,35-6,30
  Dirençler:6,45-6,47-6,49

  TACİRLER YATIRIM – Tav Holding TAVHL Hisse Teknik Analiz – 30.10.2017

  Tav Havalimanları, günlük olarak ele alındığında dün gün içinde en düşük 18.35 seviyesini test etti ve günü 18.73 seviyesinden kapattı. Senette 19.30 seviyesini hedef olarak belirlerken, stop-loss seviyesini ise 18.40 olarak görüyoruz. Haftalık bazda ise TAVHL geçtiğimiz hafta içinde en düşük 17.67 seviyesini test etti ve haftayı 18.73 seviyesinden kapattı. Senette 19.60 seviyesini hedef olarak belirlerken, stop-loss seviyesini ise 18.24 olarak görüyoruz. Hissede Günlük ve Haftalık Beklenen Yön: Yukarı

  TAVHL Euro Bazlı Grafik
  TAVHL Euro Bazlı Grafik

  Hissede Günlük Direnç seviyeleri  19.30 / 19.60    Destek seviyeleri  18.62 / 18.40
  Hissede Haftalık Direnç seviyeleri  19.60 / 20.00   Destek seviyeleri  18.24 / 18.00

  İŞ YATIRIM – Tav Holding TAVHL Hisse Analiz – 30.10.2017

  TAV Holding Toplantı Notları 301017

  TAHL’ından kontrat bitimi öncesi telafi ödemesi için ilk adımlar atılıyor DHMİ’nin AHL’ından kontrat bitimi öncesi için telafi ödemesini belirlemek adına danışmanlık için ihale sürecini başlatmasını belirsizliğin aralanması adına olumlu buluyoruz.

  3. Havaalanına taşınma 4Ç18’de planlanmaktadır. TAV yönetimi 3. Havaalanına AHL’nin kontrat bitimi olan 2020 öncesi taşınmasından dolayı 2019 ve 2020 yıllarındaki kaybına denk gelen telafi ödemesi için, 2018 yılı gerçekleşecek FAVÖK rakamının baz alacağını beklemekle birlikte, bunun üstünde bir ödemeyle ilgili olarak 2019 ve 2020 yıllarına ilişkin yolcu büyüme beklentilerinin pazarlık konusu olabileceğini belirtti.

  DHMİ’nin 3. Havaalanından 2019 sonu elde edeceği kira bedeli göz önüne alındığında, 2019 yılına denk gelen telafi ödemesinin yıl sonunda nakit olarak yapılması beklenebilir. AHL’nin 2020 yılında kontratının bitmesinin ardından, TAV Havaalanlarının FAVÖK rakamının 2017T 488 milyon €’dan 2021’de 305 milyon €’ya düşeceğini öngörüyoruz.

  DENİZ YATIRIM – Tav Holding TAVHL Hisse Haber Analiz – 30.10.2017

  TAV yönetimi Cuma günü geleceğe yönelik organik ve inorganik büyüme öngörülerini paylaştı. Cuma günü bir analist toplantısı düzenleyen TAV yönetimi, Sabiha Gökçen Havalimanı’ndaki ilgilisi, üçüncü havalimanı sonrası ve devam eden organik ve inorganik büyüme planları ile ilgili öngörülerini paylaştı. Sabiha Gökçen: Hatırlanacağı gibi Sabiha Gokcen Havalimanı’nın işletme hakkının %100’ünü elinde bulunduran Malaysia Airports’un %30-49 arasındaki azınlık payı için Kasım’ın üçüncü haftasına kadar talepleri toplayacağı açıklanmıştı.

  TAV yönetimi uzun süredir bu havalimanında bir pay almakla ilgilendiğini ve bu yönde hem terminal işletmeciliğindeki deneyimi hem de yerli bir oyuncu olması sayesinde en güçlü adaylardan biri olduklarını söyledi. TAV CEO’su Sani Şener, Istanbul’da kalabilmek adına Sabiha Gokçen’in onemini belirtirken, bunun için gereğinden fazla bir fiyat teklifinde bulunmayacaklarının altını çizdi.

  Hatırlatmak gerekir ki, TAV Eylül 2014’te Limak Holding’in %40 payını almak için 285 mln EUR teklifte bulunmuş, ancak Malaysia Airports ön alım hakkını kullanarak payını %100’e çıkarmıştı. Önümüzdeki haftalarda Sabiha Gökçen ile ilgili oluşabilecek haber akışının hisse üzerinde etkili olabileceğini düşünüyoruz. Üçüncü havalimanı: Sani Şener Istanbul’a yapılmakta olan yeni havalimanı projesinin cok hızlı ilerlediğini ancak planlandığı gibi Ekim 2018’de faaliyete geçip geçemeyeceğini bilemedeklerini söyledi. Yine de geçtiğimiz hafta DHMİ’nin 21 Aralık 2017’de yapılacak olan ihale ile yeni havalimanının TAV’ın Istanbul Ataturk Havalimanı’nı işletme kontratının 2021 Ocak’tan önce bitmesi ile oluşabilecek olası zararlarını karşılamak için bir danışman şirket seçecek olmasını, TAV’ın zararını karşılama konusundaki olumlu tutumunu koruması açısından önemli bir gelişme olduğunu söyledi.

  Diğer fırsatlar: TAV Havalimanları Holding Nijerya’dan Pakistan’a geniş bir coğrafyada terminal işletmeciliği fırsatlarını değerlendirdiklerini, bunun yanında da yüksek karlılık sunan servis şirketleri ile (duty-free, IT ve lounge işletmeciliği gibi) büyümeye devam edeceklerini belirtti. Yakın zamanda işletme hakkını kazandığı Suudi Arabistan’daki Yanbu, Qassim ve Hail havalimanları için finansmanın 2018 başında tamamlanmasını beklediklerini, Küba’daki Jose Marti havalimanı için de nihai anlaşmanın Ekim sonunda imzalandıktan sonra 5-6 içinde inşaata başlamayı hedeflediklerini söyledi. Diğer taraftan hali hazırda işlettikleri Tunus havalimanlarında gelecek sene Avrupa’dan talebin artmasını öngördüklerini, Bodrum’da ise Rus turistlerin ilgisinin artmasıyla önümüzdeki yıldan itibaren hızlı bir toparlama beklediklerini belirttiler.

  Temettü politikası: Sani Şener, Şirket’in organik ve inorganik büyüme olanaklarını finanse etmeye devam etmek için dağıtılabilir karın %50’sini ödeme politikalarından vazgeçmeyi düşünmediklerini söyledi. TAV Havalimanları Holding için 20.40 TL/hisse hedef fiyatımız ve AL tavsiyemiz bulunmaktadır.

   

  İŞ YATIRIM – Tav Holding TAVHL Hisse Haber Analiz – 27.10.2017

  DHMI TAV Havalimanları’nın Ataturk Havalimanı’ndaki kaybını belirleyecek danışmanı seçmek için ihale düzenliyor

  Habere göre DHMI, TAV Havalimanları’nın Atatürk Havalimanı’ndaki kontratının erken sonlandırılmasından kaynaklı kayıplarının belirlenmesinde finansal danışman seçmek için ihale sürecini başlattı. Şirket yıllık FAVÖK tutarı kadar kaybının karşılanmasını ve bu tutarın 3. Havalimanı kirasından nakit olarak karşılanmasını bekliyor. Tav Havalimanları’nın kayıplarının kompanse edileceğine işaret etmesinden dolayı haberin olumlu olduğunu düşünüyoruz.

  DENİZ YATIRIM – Tav Holding TAVHL Hisse Haber Analiz – 27.10.2017

  DHMİ, TAV’ın Istanbul Atatürk Havalimanı’nın kapatılmasından kaynaklanacak zararının tespiti ile ilgili çalışmalara başladı.

  Medyahaberine göre, DHMİ yeni Istanbul havalimanının planlandığı gibi 29 Ekim 2018’de açılmasından dolayı TAV’ın Istanbul Atatürk Havalimanı’nın kira sözleşmesinden erken bitmesinden kaynaklanacak kar kaybını analiz etmesi için 21 Aralık’ta bir düzenleyeceği bir ihale ile danışman şirket seçecek. Hatırlanacağı gibi TAV’ın Istanbul Ataturk Havalimanı için kontratı 3 Ocak 2021’e kadar geçerli olmakla birlikte, DHMİ yeni havalimanının bu süreden önce devreye alınması durumunda Atatürk Havalimanı’nın süresinden önce kapatılacağını ve TAV’ın bu erken kontrat sonlandırılmasından kaynaklanacak muhtemel zararlarını karşılayacağını belirtmişti. Bu yönde atılmış adımın TAV’ın tazmin edilip edilmeyeceğin ile ilgili belirsizliği ortadan kaldırması bakımından olumlu bir gelişmedir. Bu nedenle haberin TAV Havalimanları Holding hissesi için olumlu etki yapması beklenebilir.

   

  İŞ YATIRIM – Tav Holding TAVHL Hisse Analiz 3Ç17 – 25.10.2017

  3Ç17 sonuçları tahminlerle uyumlu TAV Havalimanları 3Ç17’de beklentilerle uyumlu (Is Yatırım: €103mn; Piyasa:€104mn) yıllık bazda %32 artışla 103 milyon € net kar rakamı açıkladı. Güçlü 3Ç17 net kar büyümesini dikkat çekici yolcu büyümesi neticesinde gerçekleşen kuvvetli satışları gelirleri ve faaliyet kar marjlarındaki iyileşmeye bağlayabiliriz. Konsolide satış gelirleri 3Ç17’de beklentilerin çok az altında (Is Yatırım: €356mn; Piyasa:€355mn) yıllık bazda %10 artışla 343 milyon TL olarak gerçekleşti. 3Ç17 FAVÖK ve FAVKÖK rakamlarının her ikisi de beklentilerle uyumlu sırasıyla (Is Yatırım: €187mn; Piyasa:€190mn) yıllık bazda %22 artışla 189 milyon € ve (Is Yatırım: €228mn; Piyasa:€231mn) yıllık bazda %20 artışla 232 milyon € olarak gerçekleşti.

  2017 beklentilerinde yukarı yönlü revizyon TAV yönetimi beklentilerden iyi gerçekleşen yolcu büyümeleri ve kur tahminleri nedeniyle 2017 yıl sonu beklentilerini yukarı yönlü revize etti. Şirket daha önceden %4-%5 olarak duyurduğu toplam yolcu sayısı büyüme beklentisini %6 – %8’e revize etti. İstanbul AHL’deki önceki %1-%3 toplam yolcu büyümesi ve sabit giden direkt dış hat yolcu sayısı beklentisini ise sırasıyla %4-%6 ve %6-%8 artışa değiştirdi. Diğer taraftan şirketin öncesinde açıklanan € bazında sabit kalmasını beklediği ciro ve FAVKÖK hedeflerini ise sırasıyla %1-%3 ve %6-%8 artış olarak değiştirdi. 2017 sonuna ilişkin net karda ciddi büyüme beklentisi ile 50 milyon € yatırım harcaması hedefinde değişlik yapmadı.

  AL tavsiyemizi koruyoruz Beklentilere uyumlu gerçekleşen TAV’ın başarılı 3Ç17 mali tablo açıklamasına ve 2017 beklentilerinin yukarı yönlü revizyonuna kısmı olumlu piyasa etkisi bekliyoruz. Hisse için %39 getiriye işaret eden 24.68 TL hedef fiyatımız ile AL tavsiyemizi koruyoruz. Hisse 2017T 4.7x Firma Değ./FAVÖK ve 8.1x F/K çarpanlarıyla gelişmekte olan ülke benzer şirket çarpanları ortalaması olan 10.7x ve 17.8x çarpanlarına kıyasla iskontolu işlem görüyor.

  DENİZ YATIRIM – Tav Holding TAVHL Hisse Analiz 3Ç17 – 25.10.2017

  TAV’ın 3Ç17 sonuçları beklentiler dahilinde gerçekleşti. Şirket’in net karı 3Ç17’de yıllık bazda %32 artış göstererek 103 mln EUR’a yükselirken, bizim 103 mln EUR, piyasanın ise 104 mln EUR olan beklentileri dahilinde gerçekleşti. Net karın artışında operasyonel performansın, özellikle TAV Ankara, TAV Gürcistan ve TAV Izmir’in karlılıklarındaki iyileşme etkili oldu. Üçüncü çeyrekte, TAV Istanbul’un operasyonel performansı bizim beklentimizin bir miktar gerisinde kalırken, diğer havalimanlarındaki ve duty-free işinin karlılığın daha iyi olması sayesinde 189 mln EUR olarak gerçekleşen FAVÖK (yıllık büyüme %22), bizim 193 mln EUR ve piyasanın 190 mln EUR beklentileriyle uyumlu geldi.

  Şirket, sonuçların ardından 2017 hedeflerini yukarı revize etti. İyileştirme sonrası toplam yolcu büyümesi beklentisi %1-3 aralığından %4-6 aralığına yükseltildi. Buna paralel olarak, yatay ciro öngörüsü %1-3 arasına, FAVKÖK büyümesi ise yataydan %6-8 aralığına yükseltildi.

  TAV Havalimanları Holding’in beklentiler dahilinde gerçekleşen 3Ç17 sonuçları ve 2017 büyüme hedeflerinin iyileştirilmesinin uzun zamandır beklenmesi nedeniyle hisse üzerinde önemli bir kısa vadeli etki beklemiyoruz. Uzun vadede ise şirketin inorganik büyüme planları, özellikle de Kasım ayının sonunda başlaması beklenen Malaysia Airports’un Sabiha Gökçen Havalimanı işletme hakkındaki azınlık payının satışı için yapılacak görüşmeler etkili olacaktır. Nisan ayında başlayan hızlı yolcu büyümesi toparlaması ve 9a17 gerçekleşmesini dikkate alarak 2017 ve 2018 FAVÖK tahminlerimizi %7 ve %8 yukarı revize ediyoruz.

  Ayrıca, TAV dün Bilintur’un elinde bulundurduğu %33.3’lük BTA hissesini 9.9 mln EUR’a satın alarak Şirket’teki payını %100’e yükselttiğini duyurdu. Bu işlem BTA’nın %100’ü için 29 mln EUR değerlemeye işaret ederken, bizim BTA için 55 mln EUR değerlememizin altında olduğu için TAV değerlemesine yaptığı olumlu katkıyı da hedef fiyatımıza yansıtıyoruz. Sonuç olarak TAV için hedef fiyatımızı 18.72 TL/hisse’den 20.40 TL/hisse’ye yükseltirken, AL tavsiyemizi koruyoruz.

  TACİRLER YATIRIM – Tav Holding TAVHL Hisse Analiz 3Ç17 – 25.10.2017

  TAV Havalimanları (TUT, hedef fiyat 23,1 TL), TAV Havalimanları 3Ç17’de 101,8 milyon avro net kar açıkladı. Açıklanan rakam piyasa ve bizim beklentimiz paralelinde gerçekleşti (piyasa beklentisinin %1 altında bizim beklentimizin ise %2 üzerinde). Yolcu sayılarında yaz döneminde gözlenen hızlı iyileşme (yolcu sayısı geçen yılın aynı dönemime göre %16 arttı), TAV’in finansal sonuçlarına da olumlu yönde yansıdı. Yılın ikinci çeyreğinde şirketin geliri geçen yılın aynı dönemine göre %10 artarak 343 milyon Avro olurken, VAFÖK ise %22 oranında artarak 189 milyon Avro’ya ulaştı ve VAFÖK marjı %55 olarak gerçekleşti. VAFÖK marjında geçen yılın aynı dönemine göre 5,5 puanlık artışın nedeni zayıf TL (ki maliyetlerin %61’i TL cinsidir) ve yolcu sayısındaki artışın olumlu etkisidir.

  Net kar rakamı ise geçen yılın aynı dönemine göre %30 oranında artarak 102 milyon dolara ulaşmıştır. Geçen yılın aynı dönemine göre tek seferlik giderlerin bu sene aynı dönemde olmaması, net kardaki yüksek artışın en önemli nedenidir. Güçlü 3Ç sonuçları ertesinde TAV yönetimi 2017 hedeflerini de yukarı çekti. Buna göre yolcu büyümesi %4-5’den %6-8’e; ciro büyümesi yataydan %1-3’e ve FAVKÖK ise yataydan %6-8 büyümeye çekildi. 3Ç sonuçları beklenti paralelinde gerçekleşse de 2017 beklentilerinin yukarı revize edilmesi ve hissede son günlerde yaşanan zayıflık nedeniyle bu sonuçlara piyasa tepkisinin olumlu yönde olmasını bekliyoruz.

  TAV Havalimanları, sermayesine %66,7 oranında sahip olduğu BTA Havalimanları Yiyecek ve İçecek Hizmetleri şirketinde, Bilintur Bilkent Turizm İnşaat Yatırım’ın %33,3 oranında sahip olduğu hisseleri, 9,5 milyon Avro karşılığında satın alacak olup, hisse devri yasal prosedurlerin ardından tamamlanacaktır. Hisse devri sonrasında TAV Havalimanları’nın BTA Havalimanları Yiyecek ve İçecek Hizmetleri’ndeki ortaklık oranı %66,7’dan %100’e yükselecek.

  BTA’nın alım fiyatı bizim BTA için yapmış olduğumuz mevcut değerleme paralelinde gerçekleşmiştir (Şirketin %33 hissesi bizim değerlememize göre 9,3 milyon Avro’dur, ki alış fiyatı da 9,5 milyon Avro). Alımın TAV hissesi üzerine ise bir etkisinin olmasını beklemiyoruz, çünkü BTA’nin %67 hissesi TAV’in değerlemesi içerisinde %1 civarındadır.

  AK YATIRIM – Tav Holding TAVHL Hisse Analiz 3Ç17 – 25.10.2017

  TAV Havalimanları 3Ç17’de 103 milyon Euro net kar elde etti. Bu gerçekleşme piyasa ortalama beklentisi olan 104 milyon Euro’ya paraleldir. Bizim beklentimiz ise 107 milyon Euro net kar yönündeydi; sapma beklentilerimizin altında gerçekleşen cirodan kaynaklanmıştır. Şirketin 3Ç17 satış gelirleri beklentilerin %2-3 gerisinde 343 milyon Euro’da kalırken (yıllık %10 artış) FAVKÖK rakamı (operasyonel kar ölçütü) %20 artışla beklentilere paralel 232 milyon Euro oldu (piyasa ortalaması: 231 milyon Euro, Ak Yatırım: 234 milyon Euro). 3Ç17 FAVKÖK marjı ise yıllık 5,6 puan artışla %67,7’ye ulaştı (piyasa ortalaması: %65,2, Ak Yatırım: %67,0). 6A17 itibariyle bu parametrede yıllık bazda 1,9 puanlık bir artış sözkonusuydu. Şirket yönetimi 3Ç sonuçları sonrasında beklenildiği üzere 2017 öngörülerinde belirgin bir yukarı düzeltme yaptı: buna göre TAV yolcu sayısında %6-8 büyüme (önceki: %4-5 büyüme), ciroda %1-3 büyüme (önceki: yatay) ve FAVKÖK’de %6-8 büyüme (önceki: yatay) öngörmektedir. Şirketin önceki beklentilerinin muhafazakar olması ve mevcut piyasa beklentilerinin de zaten yeni öngörüye yakın olması nedeniyle, yönetimin aldığı bu aksiyonun hisse üzerinde bir etki yaratmasını beklemiyoruz. 3Ç17 finansal performansını TAV açısından nötr olarak değerlendiriyoruz.

  TAV hisselerinin getirisi son 2 ayda endeksin %14 gerisinde kaldı. Bu kayıpta, şirket hissedarlarının Eylül ayında %3,6’lık hisseyi yabancı yatırımcılara iskontolu satmış olması etkili olmuştur. Şirketin operasyonel performansındaki toparlanma cesaret vericidir. Kısa vadede ise jeopolitik haber akışı hisse performansı açısından belirleyici olabilir. Şirket yönetimi 27 Ekim Cuma günü bir analist toplantısı düzenleyecek. TAV Havalimanları için 21,50 TL 12 aylık hedef fiyat ile “Endekse Paralel” getiri beklentimiz bulunmaktadır.

  TAV Havalimanları, yiyecek-içecek hizmeti sunan iştiraki BTA’da Bilintur’un sahip olduğu %33,33’lük hisseyi 9,5 milyon Euro’ya satın alarak şirketteki sahiplik oranını %100’e çıkaracağını duyurdu. Buna göre bu işlemde BTA’nın %100’lük hissesi için 29 milyon Euro’luk bir değer tespit edilmiştir. Biz TAV’ın değerleme modelinde BTA için 54 milyon Euro’luk bir değer öngörüyorduk. Uygun bir maliyetle gerçekleştirildiğini düşündüğümüz bu satın alımı TAV Havalimanları açısından olumlu karşılıyoruz, ancak TAV’ın değerlemesinde BTA’nın %2 gibi küçük bir paya sahip olması nedeniyle haberin etkisini nötr olarak olarak değerlendiriyoruz. TAV Havalimanları BTA’yı halihazırda tam konsolidasyon yoluyla finansallarına dahil etmekte olduğundan bu satın alım işlemi konsolide mali tablolardaki operasyonel rakamlarda bir değişikliğe yol açmayacaktır.

  Tav Havalimanları TAVHL 3Ç17 Sonuçları ve Geleceğe Dönük Beklenti Revizyonu – 24.10.2017

  KAP: Geleceğe Dönük Beklenti Revizyonu

  17 Şubat 2017 tarihinde yaptığımız Özel Durum Açıklamasında, 2017 yılına ilişkin normal piyasa koşulları altında operasyonel ve mali beklentilerimizi kamuoyu ile paylaşmıştık.
  Sözkonusu tarihten bu yana beklentilerimizden daha iyi gerçekleşen yolcu büyümesi ve revize ettiğimiz kur tahminleri nedeniyle, 2017 yılına ilişkin beklentilerimiz yukarı yönlü revize edilmiştir.

  Şirketimizin halihazırdaki yolcu ve kur varsayımlarına göre 2017 yılına ilişkin revize edilmiş beklentileri aşağıda yer almaktadır:

  2017 Yılına İlişkin Beklentiler   Önceki / Yeni

  – İstanbul Atatürk Havalimanı dış hatlar yolcu büyümesi %1-3 / %4-6
  – İstanbul Atatürk Havalimanı şehir çıkışlı dış hatlar (Origin and Destination) yolcu büyümesi Yatay / %6-8
  – TAV Havalimanları Holding toplam yolcu büyümesi %4-5 / %6-8
  – Ciro (Avro)                   Yatay / %1-3
  – FAVKÖK (kira öncesi FAVÖK) (Avro)    Yatay/ %6-8
  – Net Kar önemli oranda artış / önemli oranda artış
  – Yatırım Harcamaları (Avro)   yaklaşık 50 milyon / yaklaşık 50 milyon

  TAVHL Özet Finansal ve Operasyonel Bilgiler
  (milyon avro) 2016 9A 2017 9A % değişim
  Konsolide ciro*813,7854,0%5
  FAVKÖK*460,6513,9%12
  FAVKÖK marjı (%)56,6%%60,23.6 puan
  FAVÖK*349,2391,2%12
  FAVÖK marjı (%)%42,9%45,82.9 puan
  Net Kâr 109,8163,4%49
  Yolcu sayısı (mn)80,486,7%8
  – Dış hat 45,549,7%9
  – İç hat34,937,0%6

  Not: Bu bültendeki bilgiler TFRS Yorum 12 için düzeltilmiş ciro ve FAVÖK baz alınarak hesaplanmıştır.

  KAP: TAV BTA Hisse Alımı Hakkında Açıklaması
  TAV Havalimanları Holding, sermayesine %66,667 oranında sahip olduğu BTA Havalimanları Yiyecek ve İçecek Hizmetleri A.Ş. şirketinde, Bilintur Bilkent Turizm İnşaat Yatırım A.Ş.’nin %33,333 oranında sahip olduğu hisseleri, 9,5 milyon avro karşılığında satın alacak olup, hisse devri yasal prosedurlerin ardından tamamlanacaktır. Söz konusu hisselerin alış bedeli pazarlık yöntemi ile belirlenmiştir.
  Hisse devri sonrasında TAV Havalimanları Holding’in BTA Havalimanları Yiyecek ve İçecek Hizmetleri’ndeki ortaklık oranı %66,667’dan %100,00’e yükselecek olup, Bilintur Bilkent Turizm İnşaat Yatırım’ın BTA Havalimanları Yiyecek ve İçecek Hizmetleri’nde payı kalmayacaktır.

   

   

  DENİZ YATIRIM – Tav Holding TAVHL Hisse Haber Yorum – 20.10.2017

  Sani Şener TAV’ın Sabiha Gökçen azınlık payı dışında Afrika’da yeni havaalanlarıyla da ilgilendiklerini belirtti. TAV Havalimanları Holding CEO’su Sani Şener dün yaptığı bir röportajda Malezya Airports’un şu an %100’üne sahip olduğu Sabiha Gökçen Havalimanı’nın işletme hakkının azınlık payı satışı (%40’a kadar) ile ilgilendiklerini yinelerken Kasım’ın üçüncü haftasında başlayacak müzakere sürecini beklediklerini belirtti. Şener ayrıca Ruanda, Gana ve Nijerya’daki hava alanı projeleri ile de ilgilendiklerini belirtti. Sabiha Gokcen için TAV’ı en güçlü aday olarak görürken, Afrika’daki havalimanları için ihale süreçlerinin kısa vadeli gelişmeler olmasını beklemiyoruz.

  OYAK YATIRIM – Tav Holding TAVHL Hisse Haber Yorum – 20.10.2017

  TAV Havalimanları CEO’su Sani Şener, Sabiha Gökçen Havalimanı ihalesinin Kasım’ın üçüncü haftasında yapılmasını beklediklerini açıkladı. Dünyanın çeşitli yerlerindeki ihaleleri radarlarında tuttuklarını ve Nijerya, Ruanda ve Gana’nın da bunlar arasında olduğunu belirtmiştir. Bir diğer habere göre TAV Karadağ’da da iki havalimanıyla ilgilenmektedir. Havalimanlarının 2016 sayısı 1.8mn’dur ve TAV 2016 rakamı olan 104mn’a göre oldukça limitlidir. Sabiha Gökçen Havalimanı ihalesine ilişkin yeni tarihin şirket üzerinde pozitif katalist etkisi yapması muhtemeldir.

  TACİRLER YATIRIM – Tav Holding TAVHL Hisse Haber Yorum – 20.10.2017

  TAV Grubu CEO’su Sani Şener, Nijerya, Ruanda ve Gana Havalimanları ile ilgilendiklerini söyledi.- Medyada yayınlanan habere göre; TAV Grubu CEO’su Sani Şener, Nijerya, Ruanda ve Gana havalimanları ile ilgilendiklerini söyledi. Sani Şener ayrıca Suudi Arabistan’da mevcut 4 havalimanını birleştirip yeni bir holding kuracaklarını ve Sabiha Gökçen Havalimanı ihalesinin de Kasım ayının 3. haftasında yapılacağını belirtti. Diğer yandan Dünya gazetesinde çıkan bir haberde de TAV’ın Karadağ’daki havalimanlarıyla da ilgilendiğini açıklandı. Yorum: Açıklamalarda çok yeni bir bilgi yok ama Sabiha Gökçen ihalesiyle ilgili spesifik bir tarihin verilmesi olumlu karşılanabilir.

  İŞ YATIRIM – Tav Holding TAVHL Hisse Haber Yorum – 19.10.2017

  Kapanış (TL) : 17.86 – Hedef Fiyat (TL) : 24.68 – Piyasa Deg.(TL) : 6488 – 3A Ort. İşl.Hac.(mn$) : 8.24 TAVHL TI Equity- Öneri :AL Get.Pot.%: 38.2

  TAV Podgorica ve Tivat havalimanları ile ilgileniyor
  Mergermarket’de çıkan habere göre TAV Karadağ’ın Podgorica ve Tivat havalimanları ile ilgileniyor. İki havalimanının 2016 yılındaki toplam yolcu sayısı 1,865 milyon idi. TAV havalimanlarının 2016 yılındaki toplam yolcu sayısının 104 milyon olduğu düşünüldüğünde, iki havalimanının olası katkısının az olacağını düşünüyoruz.

   

   

  İŞ YATIRIM – Tav Holding TAVHL Hisse Veri Analiz – 09.10.2017

  Kapanış (TL) : 17.29 – Hedef Fiyat (TL) : 24.68 – Piyasa Deg.(TL) : 6281 – 3A Ort. İşl.Hac.(mn$) : 7.21 TAVHL TI Equity- Öneri :AL Get.Pot.%: 42.76

  TAV’ın havalimanları yolcu sayısı Eylül ayında toplam %15 artış gösterdi
  TAV Havalimanları işletmesini yürüttüğü havalimanlarına ilişkin Eylül ayı yolcu trafik verilerini yayınladı. Buna göre Eylül ayında toplam dış hat yolcu sayısı yıllık bazda %18 artışla 6.90 milyona ve iç hat yolcu sayısı %12 artış ile 4.63 milyon adede yükselerek, toplam yolcu sayısını yıllık bazda %15 artışla 11.53 milyona taşıdı. Ocak – Eylül döneminde ise dış hat yolcu sayısı yıllık bazda %9 artışla 49.72 milyona artarken, iç hat yolcu sayısı %6 artış ile 36.98 milyon adede yükselerek toplam yolcu sayısını yıllık bazda %8 artışla 86.70 milyona taşıdı.

  Eylül ayında Istanbul Atatürk Havalimanı’nda toplam yolcu trafiği dış hat yolcu trafiğindeki %8’lik artış ve iç hat yolcu trafiğindeki %3 artış sayesinde yıllık bazda %7 büyüme gösterdi. Istanbul AHL’de Eylül’de dış hat transfer yolcu sayısı ve direkt giden (Q&D) yolcu sayısı sırasıyla %2 ve %14 artış gösterdi. Eylül ayında Ankara-Esenboğa %30 yolcu büyümesi elde etti.

  TAV’ın yurtdışı operasyonlarında ise Eylül’de %40 yolcu trafiği artışı kaydeden Gürcistan sene başından bu yana güçlü büyümesini devam ettiriyor. Diğer taraftan Tunus Eylül ayındaki %20’lik yolcu büyümesi ile 2017 yılının Haziran ayında başlayan büyüme trendini devam ettirdi. TAVHL 2017 yılında işletmesini yürüttüğü havalimanlarında toplamda %4-%5 yolcu büyümeyesi hedefliyor. 2017’de Atatürk Havalimanı dış hat yolcu büyümesi %1-%3 olarak hedeflenirken, Q&D yolcu sayısının 2016 yılına benzer olması bekleniyor. Sonuçları TAVHL için olumlu buluyor, ve hisse için 24.68TL hedef fiyatımız ile AL tavsiyemizi koruyoruz.

  Deniz Yatırım – Tav Holding TAVHL Hisse Veri Analiz – 09.10.2017

  Eylül ayında hava yolu yolcu trafiği %16’lık artış gösterdi Devlet Hava Meydanları’nın hafta sonu yayınladığı verilere göre, Eylül ayında Türkiye’de havaalanlarını kullanan yolcu sayısı 19.8 mln’a ulaşarak %16’lık artış gösterdi. Toplam yolcu sayısı bizim 19.0 mln beklentimizin üzerinde gerçekleşirken, bunun ana sebebi Antalya ve Ankara havalimanlarında öngörülerimizin üstünde kalan yolcu sayısı büyümesi oldu.

  Eylül ayında, TAV Havalimanları Holding’ın amiral gemisi ve Türk Hava Yolları’nın ana üssü olan İstanbul Atatürk Havalimanı’nın iç hatta %3 dış hatta ise %8 artış ile toplam yolcu sayısında %7 artış yaşadı. Bizim beklentimiz ile uyumlu. Pegasus Havayolları’nın baz merkezi olan Sabiha Gökçen Havaalanı’nda ise beklentilerimiz dahilinde yurt içi yolcu sayısında %7’lik, yurt dışı yolcu sayısında ise %11’lik yükselme yaşadı. Ankara, Antalya ve Dalaman havalimanlarında yurt dışı yolcu sayısındakisırasıyla %30, %50 ve %22’lik artışlar görüldü.

  Güçlü Eylül büyümesi, havacılık sektörü şirketleri için umut verici 3Ç sonuçlarına işaret ederken, dün ABD ve Türkiye’nin vize vermeyi karşılıklı askıya alması havacılık hisseleri üzerinde baskı oluşturmasını bekliyoruz.

  Garanti Yatırım – Tav Holding TAVHL Hisse Veri Analiz – 09.10.2017

  Havacılık Haberi: ABD’nin Türkiye’den vize başvurularını askıya alma kararının takiben Türkiye de ABD vatandaşlarının vize başvurularını askıya aldı. THY’nin ABD uçuşlarının çoğunluğu transit yolcu ve bu uçuşların toplam içindeki payı düşük olsa da haberi tüm havacılık hisseleri için olumsuz olarak değerlendiriyoruz.

  Havacılık Sektörü: DHMI Eylül ayı trafik verilerini açıkladı. Türkiye genelinde 2017 yılı Eylül ayında yolcu trafiği yıllık %16 artışla 19.9mn olarak gerçekleşti. İç hat yolcu sayısı geçen senenin %9 üzerinde 10.1mn seviyesinde kalırken, dış hat yolcu sayısı yıllık %25 artışla 9.7mn oldu. Böylece, yılın ilk dokuz ayında toplam yolcu geçen seneye göre %10 artmış oldu. Eylül ayındaki güçlü toparlanmada düşük bazın etkili olduğunu düşünüyoruz. Olumlu.

  Tacirler Yatırım – Tav Holding TAVHL Hisse Veri Analiz – 09.10.2017

  ABD ile Vize Kararının Havacılık Sektörü üzerine etkisi: Yaşanan gelişmelerin havacılık sektörü hisseleri üzerine olumsuz bir etkisi beklenebilir. ABD uyruklu turistlerin Türkiye’ye gelen toplam turist sayısı içerisindeki ağırlığı 2017 yılı ilk 7 ayında yüzde 1,2 olarak gerçekleşti. Diğer yandan ABD’ye giden ve ABD’den gelen yolcuların toplam yolcu içerisindeki ağırlığı ise THY ve TAV için yüzde 5 civarındadır. Ancak bu rakamın içerisinden transit yolcuları çıkardığımızda askıya alma kararından etkilenebilecek yolcuların oranı ise %2 civarına düşmektedir.

  Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü Ağustos ayına ait havalimanları verilerini açıkladı. Eylül ayında Türkiye’deki toplam yolcu sayısı, yıllık bazda %16 artış kaydederken, yurtiçi ve yurtdışı yolcu sayısı, sırasıyla, yıllık bazda %9 ve %25 büyüdü. Ocak-Eylül döneminde, toplam yolcu sayısı %9,9 arttı. TAV tarafından Türkiye’de işletilen havalimanlarından geçen toplam yolcu sayısı yıllık bazda %11,5 artış kaydederken, yurtiçi ve yurtdışı yolcu sayısı, sırasıyla, yıllık bazda %12 ve %11 büyüdü. Ocak- Eylül döneminde ise, toplam yolcu sayısı %6 arttı.

   

  ANADOLU YATIRIM – Tav Holding TAVHL Hisse Teknik Analiz – 05.10.2017

  17,40 üzerinde 18,45’i hedeflemeye devam ediyoruz…

  Bu haftaki öneri listemizde yer verdiğimiz hissede, seanslık grafikte de görüleceği üzere MACD’deki pozitif uyumsuzluk dikkatimizi çekmekte. 20’li seviyelerden başlayan hızlı düşüşte 17,25’e kadar gerileyen hissede, 17,40 üzerinde kalınmaya devam edilmesi durumunda tepki alımları ile 18,05 ardından 18,45’e doğru tepkinin devam edebileceğini öngörüyoruz. Hissede stop-loss seviyemiz ise 17,40 olmaya devam ediyor.

  Kapanış:17,90
  Destekler:17,80-17,68-17,40
  Dirençler:17,90-18,05-18,20

  ZİRAAT YATIRIM – Tav Holding TAVHL Hisse Teknik Analiz – 02.10.2017

  Her ne kadar hisse düşüş hareketinde olsa da güçlü desteklerin test edildiği söylenebilir ki geçen haftanın son işlem gününde güçlü destek bölgesine gelmeden tepki yükselişi – hacimli – ile karşılaştı. Göstergeler tarafında da RSI da aşırı satım bölgesinde iken, MACD yatay desteklerinde. Ayrıca, geçen aydan başlayan düşüş hareketi beş dalgalık düşüş ile sayılabilir ki bu da tepki alımlarının gündeme gelebileceğinin işareti olabilir.

  Kapanış: 17,65  Satış Seviyeleri: 18,45 18,54  Zarar Kes: 17,32

  TACİRLER YATIRIM – Tav Holding TAVHL Hisse Haber Yorum – 28.09.2017

  Gazetede çıkan bir habere göre Sabiha Gökçen Havalimanı’nın Malezyalı sahibi hisselerinin yüzde 30 ila 49’unu satmayı planlıyor ve satış için talep toplamanın Kasım ayında yapılması bekleniyor. Haberde ayrıca TAV CEO’su Sani Şener’in Sabiha Gökçen hisseleri için teklif vermeye hazırlandıkları da bildirildi. Yorum: Malezyalıların Sabiha Gökçen’de hisse satma düşüncesi ve TAV’in da bununla ilgilenmesi zaten bilinmekteydi. Ancak talep toplama için Kasım ayının telaffuz edilmesi yeni bir haber ve Tav hisselerini olumlu etkileyebilir.

  DENİZ YATIRIM – Tav Holding TAVHL Hisse Haber Yorum – 28.09.2017

  TAV İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan pay almak için çalışmalarını sürdürüyor Tiflis Havalimanı’nda yeni terminal binasının açılışı sırasında açıklama yapan CEO Sani Şener, Malesia Airports’un Istanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’ndaki sahip olduğu payından satmayı planladığı %30 ile %49 arasındaki hissesine teklif vermek için çalışmaların devam ettiğini belirtti. Şener, sadece satın almak adına hesaplarının üzerinde bir teklif vermeyeceklerini de ifade etti. Haber, Şirket’in daha önce yaptığı açıklamalar ile paralel. Ancak, haber hisse üzerinde bir miktar olumlu etki yapabilir.

  OYAK YATIRIM – Tav Holding TAVHL Hisse Haber Yorum – 28.09.2017

  Sabah Gazetesi’nin haberine göre TAV Havalimanları CEO’su Sani Şener Atatürk Havalimanı kapandığında konsolide FAVÖK’teki %50 payı sebebiyle kayıplarının büyük olacağını belirtti. Yeni pazarlarla açığı kapatmayı amaçlayan şirket, Sabiha Gökçen Havalimanı ihalesindeki tahmini %30-49 arası satışla ilgilendiklerini de söyledi. Sani Şener, 2019’un sonunda koltuğunu TAV YK üyesi Franck Mereyde’ye bırakacağını da belirtti.

   

  TAVHL’den Yeni Ortaklık Yapısı Hakkında Açıklama – 19.09.2017

  TAV Havalimanları Holding A.Ş. (“TAV”) ortaklarından Tepe İnşaat Sanayi A.Ş.‘nin TAV’da sahip olduğu yüzde 3,0 payın ve Sera Yapı Endüstrisi ve Ticaret A.Ş’nin TAV’da sahip olduğu yüzde 0,76 payının, yurtdışında yerleşik kurumsal yatırımcılara satış işleminin 12 Eylül 2017 tarihi itibarıyla tamamlandığı kamuoyuna duyurulmuştur.

  Merkezi Kayıt İstanbul nezdinde gerekli yasal prosedurun tamamlanmasının ardından sözkonusu hisse devri sonrasında TAV Havalimanları Holding A.Ş.’nin yeni ortaklık yapısı aşağıdaki gibi oluşmuştur:

  TAV Havalimanları Holding A.Ş. Ortaklık Yapısı:

  Aéroports de Paris Grubu* : %46,12
  Tepe İnşaat Sanayi A.Ş. : %5,06
  Sera Yapı Endüstrisi ve Ticaret A.Ş: %1,29
  Halka Açık Olmayan Diğer: %3,20
  Halka Açık Diğer: %44,33

  * Aéroports de Paris Grubu’nun hisselerinin tamamına sahip olduğu iştiraki Tank ÖWA alpha GmbH

   

  TACİRLER YATIRIM – Tav Holding TAVHL Hisse Analiz – 18.09.2017

  Orta vadeli düşüş trendinde olan Tav Havalimanlari hisseleri, geçtiğimiz hafta içinde en düşük 18.93 seviyesini test etti ve haftayı 19.04 seviyesinden kapattı. Senette 20.00 seviyesini hedef olarak belirlerken, stop-loss seviyesini ise 18.58 olarak görüyoruz. Hissede beklenen yön: Yukarı

  DurumTrend
  RSINötrZayıflıyor
  StochasticAşırı satımGüçleniyor
  MACDZayıflıyor
  Williams’ RAşırı satımGüçleniyor
  Parabolic SARSatış yönlüTrend dönüşü yok
  Direnç seviyeleri19.81 / 20.00 / 21.00
  Destek seviyeleri18.70 / 18.58 / 18.00

  DENİZ YATIRIM – Tav Holding TAVHL Hisse Analiz – 12.09.2017

  Tepe Inşaat ve Sera Yapı TAV Havalimanları Holding (TAVHL) hissesi sattı. Habere göre, dün Tepe Inşaat ve Sera Yapı hızlandırılmış talep toplama yöntemiyle kurumsal yatırımcılara sırasıyla 10.9 ve 2.8 mln hisse sattı. Bu işlem sonrası Tepe ve Sera’nın TAV’daki payları %8.06 ve %2.05’ten %5.06 ve %1.29’a inecek. Sera Yapı’nın sahiplerinden Sani Şener CEO pozisyonunu koruyacak. Satış yapan iki ortak, önümüzdeki 270 gün boyunca başka hisse satmamayı taahhüt etti. KAP’a az önce yapılan açıklamaya göre hisse satış fiyatı 19.85 TL/hisse. Dünkü kapanışa göre %5 iskontoya işaret etmektedir. Bugün hisse üzerinde baskı bekliyoruz.

   

  İŞ YATIRIM – Tav Holding TAVHL Hisse Analiz – 08.09.2017

  Kapanış (TL) : 20.98 – Hedef Fiyat (TL) : 24.68 – Piyasa Deg.(TL) : 7622 – 3A Ort. İşl.Hac.(mn$) : 6.44 TAVHL TI Equity- Öneri :AL Get.Pot.%: 17.65

  TAV’ın havalimanları Ağustos ayında toplam %14 artış gösterdi
  TAV Havalimanları işletmesini yürüttüğü havalimanlarına ilişkin Ağustos ayı yolcu trafik verilerini yayınladı. Buna göre Ağustos ayında toplam dış hat yolcu sayısı yıllık bazda %17 artışla 7.67 milyona ve iç hat yolcu sayısı %10 artış ile 4.91 milyon adede yükselerek, toplam yolcu sayısını yıllık bazda %14 artışla 12.59 milyona taşıdı. Ocak – Ağustos döneminde ise dış hat yolcu sayısı yıllık bazda %8 artışla 42.82 milyona artarken, iç hat yolcu sayısı %5 artış ile 32.35 milyon adede yükselerek toplam yolcu sayısını yıllık bazda %7 artışla 75.17 milyona taşıdı. Ağustos ayında Istanbul Atatürk Havalimanı’nda toplam yolcu trafiği dış hat yolcu trafiğindeki %12’lik artış ve iç hat yolcu trafiğindeki %5 artış sayesinde yıllık bazda %10 büyüme gösterdi. Ağustos ayında Ankara-Esenboğa %25 yolcu büyümesi ile TAV’ın Türkiye’de faaliyet gösterdiği havalimanları içinde en fazla büyüme kaydeden havalimanı olarak öne çıkıyor.

  TAV’ın yurtdışı operasyonlarında ise Ağustos’da %44 yolcu trafiği artışı kaydeden Gürcistan sene başından bu yana güçlü büyümesini devam ettiriyor. Diğer taraftan Tunus Ağustos ayındaki %18’lik yolcu büyümesi ile 2017 yılının Ahaziran ve Temmuz ayından sonra da büyümesini devam ettirdi. TAVHL 2017 yılında işletmesini yürüttüğü havalimanlarında toplamda %4-%5 yolcu büyümeyesi hedefliyor. 2017’de Atatürk Havalimanı dış hat yolcu büyümesi %1-%3 olarak hedeflenirken, Q&D yolcu sayısının 2016 yılına benzer olması bekleniyor. Sonuçları TAVHL için olumlu buluyor, ve hisse için 24.68TL hedef fiyatımız ile AL tavsiyemizi koruyoruz.

  OYAK YATIRIM – Tav Holding TAVHL Hisse Analiz – 08.09.2017

  TAV Havalimanları ve DHMI’nin dün açıkladığı Ağustos ayı trafik verilerine göre İstanbul Atatürk Havalimanı dış hatlar terminali ay genelinde yıllık %12’lik artışla 4.7mn yolcuyu ağırladı. Temmuz ayına göre yıllık büyümelerde özellikle iç hatlarda bazın da etkisiyle göreceli yavaşlamalar söz konusudur. Veriler, genel hatlarıyla TAV ve THY için daha olumludur. Sabiha Gökçen Havalimanı iç hat yolcu rakamının geçen seneye paralel oluşu Pegasusun iç hat büyümesi için hafif olumsuzdur.

  AK YATIRIM – Tav Holding TAVHL Hisse Analiz – 08.09.2017

  TAV Havalimanları yurt dışında işlettiği havalimanları dahil olmak üzere toplam yolcu sayısının Ağustos 2017’de %14 artış gösterdiğini açıkladı. Böylece şirketin Ocak-Ağustos 2017 dönemi için toplam yolcu sayısındaki artış yıllık %7’ye ulaşmış oldu. Şirket yönetiminin 2017 yılı için mevcut öngörüsü toplam yolcu sayısında %4-%5 büyüme yönündedir.

  DENİZ YATIRIM – Tav Holding TAVHL Hisse Analiz – 08.09.2017

  Ağustos ayında havalimanlarını kullanan yolcu sayısı dış hatlar sayesinde %18 artış gösterdi Devlet Hava Meydanları’nın hafta sonu yayınladığı verilere göre, Ağustos ayında Türkiye’de havaalanlarını kullanan yolcu sayısı 21.9 mln’a ulaşarak %18’lik artış gösterdi. Toplam yolcu sayısındaki artış bizim %16’lık beklentimizin üzerinde gerçekleşirken, dış hat yolcu sayısındaki büyüme %32 olarak gerçekleşirken, iç hatlarda bu rakam sadece %6.5 olarak kaldı. Ağustos ayında, TAV Havalimanları Holding’ın amiral gemisi ve Türk Hava Yolları’nın ana üssü olan İstanbul Atatürk Havalimanı’nın iç hatta %5 dış hatta ise %12 artış ile toplam yolcu sayısında %10 artış yaşadı.

  Bizim beklentimiz ise %9 idi. Pegasus Havayolları’nın baz merkezi olan Sabiha Gökçen Havaalanı’nda ise iç hat yolcu sayısı %10 büyüme beklentimizin çok uzağında kaldı ve geçen seneyle neredeyse aynı seyretti. Dış hat yolcu sayısı ise %10 beklentimiz ile uyumlu şekilde %11 büyüdü.

  Sonuç olarak bu noktada toplam büyüme beklentimizle uyumlu şekilde %3.8 şeklinde seyretti. Ankara, Antalya ve Dalaman havalimanlarında yurt dışı yolcu sayısındaki sırasıyla %33, %65 ve %25’lik artışlar görüldü. Özellikle dış hatlar destekli güçlü Ağustos ayı büyümesinin Türk Hava Yolları, Pegasus Hava Taşımacılık ve TAV Havalimanları Holding hisseleri için destekleyici etki yapmasını bekliyoruz

   

  TACİRLER YATIRIM – Tav Holding TAVHL Hisse Analiz – 08.08.2017

  Mevcut değerleme yükseliş potansiyelini sınırlıyor      TUT

  Yolcu sayılarındaki artış, Suudi Arabistan’da kazanılan yeni işletme hakları, Medine’de hisse alımı ve olası yeni işletme hakları hisse üzerindeki olumlu trendin devam etmesini sağlayacaktır. Ayrıca şirket Euro’daki değer artışından olumlu yönde etkilenmektedir. Ancak bütün bu olumlu gelişmelerin hisse fiyatına, ki son bir yılda yüzde 101 artış kaydetmiştir, yansıdığını düşünmekteyiz. Bu nedenle şirket için tavsiyemiz TUT’dur.

  Yolcu trafiğinde iyileşme: Havacılık sektörünün tamamında gözlendiği gibi TAV’ın yolcu sayılarında da son aylarda belirgin bir iyileşme gözlenmektedir. 1Ç17’de % 2’lik daralmanın ertesinde 2Ç17’de TAV’ın yolcu sayısında %8’lik, Temmuz ayında ise %17’lik artış gözükmektedir. Yılbaşından beri gözlenen gelişmeler (ilk yedi ayda %5 artış) ve bundan sonraki aylarda baz etkisinin olumlu olacağını düşündüğümüzde 2017 yılında toplam yolcu sayısının yönetimin %4-5 artış beklentisinin üst bandında gerçekleşeceğini kolaylıkla söyleyebiliriz.

  Euro’nun değerlenmesinden olumlu yönde etkilenmektedir. TAV Havalimanları’nın faaliyet karlılığı Euro’nun diğer para birimlerine göre değer kazanmasından olumlu yönde etkilenmektedir (gelirlerinin %53’ü Euro cinsi, maliyetlerinin ise sadece %9’u Euro cinsidir). Tarihsel olarak TAV hisse senedi ile Euro’nun TL’ye karşı değeri arasında yakın bir ilişki vardır. Yolcu trafiği konusundaki endişelerin kalkmasıyla bu ilişki eskiden olduğu gibi önem kazanabilir.

  Potansiyel işletme hakkı kazanımları: Suudi Arabistan’da bulunan üç havalimanının işletme hakkının kazanılması ertesinde TAV Havalimanları yeni hak kazanımları için çaba harcamaktadır. Medine havalimanında ortaklık oranının %50’ye çıkarılması, Pakistan’da ve Küba’da bulunan havalimanlarının işletme ve geliştirme hakkının kazanılması ve Sabiha Gökçen Havalimanına ortak olmak TAV’in hedefleri arasındadır ve bunların kazanılması hisse üzerinde olumlu bir etki edecektir.

  Değerleme: TAV Havalimanları konusunda olumlu görüşlerimize rağmen geçtiğimiz bir yılda hisse senedinin %110 oranında artış göstermesi nedeniyle bu olumlu gelişmelerin hisse fiyatına yansımış olduğunu düşünüyoruz. Hisse için hedef değer olarak 23.,1 lira öngörmekteyiz. Hedef değere göre sınırlı yükseliş potansiyeli nedeniyle hisse ile ilgili tavsiyemiz TUT’dur.

  ANADOLU YATIRIM – Tav Holding TAVHL Hisse Teknik Analiz – 08.08.2017

  21,70 hedefimiz gerçekleşti…

  21,24TL’den 21,70 hedef fiyat ile bu haftaki öneri listemize dahil ettiğimiz hissede dün, 21,82 seviyesi görülerek haftalık hedefimiz gerçekleşti, hissede kapanış 21,76 oldu. 21,70/21,76 direnci üzerine yerleşme durumunda 22,00-22,10 bandı yeni hedef olarak takip edilebilecekken bu band tarihi zirve seviyesi olup önemli direnç seviyesidir. Dün yaşanan hızlı yükseliş sonrasında pozisyonunu korumak isteyenler için stop-loss öneri seviyemizi 20,70’den 21,00’e yükseltiyoruz.

  Kapanış:21,76
  Destekler:21,20-21,00-20,70
  Dirençler:21,80-22,00-22,10

  OYAK YATIRIM – Tav Holding TAVHL Hisse Veri Yorum – 07.08.2017

  DHMİ Temmuz ayı verilerine göre TAV’ın lokomotifi Atatürk Havalimanı dış hatlar terminali yıllık bazda %11’lik artışla 4.1mn yolcuya hizmet verdi. Büyüme Haziran’daki %7’lik artışın da üzerindedir ve zayıf bazın da etkisiyle sektör otoritelerinin güçlü Temmuz verileri hakkında açıklamalarını desteklemektedir. Malaysian Airports tarafından işletilen Sabiha Gökçen havalimanı dış hat yolcu artışı ise %17’yle oldukça kuvvetlidir. İstanbul havalimanlarındaki iç hat yolcu büyümesi de %12’ler seviyesinde ve güçlü sezonsallığın etkisini içermektedir. Veriler, genel hatlarıyla havacılık hisselerinin hisse performansını olumlu yönde destekleyebilir.

  DENİZ YATIRIM – Tav Holding TAVHL Hisse Veri Yorum – 07.08.2017

  Temmuz ayında havalimanlarını kullanan yolcu sayısı %23 artış gösterdi. Devlet Hava Meydanları’nın hafta sonu yayınladığı verilere göre, Temmuz ayında Türkiye’de havaalanlarını kullanan yolcu sayısı 20.9 mln’a ulaşarak %23’lük artış gösterdi. Toplam yolcu sayısı bizim 19.7 mln beklentimizin üzerinde gerçekleşirken, bunun ana sebebi Istanbul Ataturk, Antalya ve Ankara havalimanlarında öngörülerimizin üstünde kalan yolcu sayısı büyümesi oldu.

  Temmuz ayında, TAV Havalimanları Holding’ın amiral gemisi ve Türk Hava Yolları’nın ana üssü olan İstanbul Atatürk Havalimanı’nın iç hatta %13 dış hatta ise %11 artış ile toplam yolcu sayısında %12 artış yaşadı. Bizim beklentimiz ise %7 idi.

  TACİRLER YATIRIM – Tav Holding TAVHL Hisse Veri Yorum – 07.08.2017

  Temmuz ayında Türkiye’deki toplam yolcu sayısı, yıllık bazda %22,9 artış kaydederken,
  yurtiçi ve yurtdışı yolcu sayısı, sırasıyla, yıllık bazda %16 ve %31 büyüdü. OcakTemmuz
  döneminde, toplam yolcu sayısı %7,4 arttı. TAV tarafından Türkiye’de işletilen havalimanlarından geçen toplam yolcu sayısı yıllık bazda %15,8 artış kaydederken, yurtiçi ve yurtdışı yolcu sayısı, sırasıyla, yıllık bazda %20 ve %12 büyüdü. Ocak- Temmuz döneminde ise, toplam yolcu sayısı %3 arttı.

   

  OYAK YATIRIM – Tav Holding TAVHL Hisse Haber Yorum – 02.08.2017

  TAV CEO’sundan Önemli Açıklamalar

  Dün bir televizyona röportaj veren TAV Havalimanları CEO’su Sani Şener, Sabiha Gökçen Havalimanı azınlık hisse satışına ilişkin ihaleye katılacaklarını ve ihalenin eylülde olabileceğini belirtti. Atatürk Havalimanı’nı kompanse etmek için 2-3 büyük alım planladıklarını da açıkladı. İkinci çeyrekte yolcu artışının toparlanmaya başladığını ve temmuzda çift haneli rakamları görmeye başlayacağımızı da paylaşmıştır.

   

  İŞ YATIRIM – Tav Holding TAVHL Hisse Analiz 2Ç17 – 24.07.2017

  Kapanış (TL) : 21.34 – Hedef Fiyat (TL) : 24.68 – Piyasa Deg.(TL) : 7752 – 3A Ort. İşl.Hac.(mn$) : 9.61 ↑ TAVHL TI Equity- Öneri :AL Get.Pot.%: 15.66 Analist: [email protected] Beklentilerin üzerinde 2Ç17 net kar rakamı

  TAV Havalimanları 2Ç17’de beklentilerin üzerinde, bir önceki yılın aynı döneminde açıkladığı net kar rakamının iki katından daha fazla büyüme ile 48.3 milyon Avro net kar rakamı açıkladı. Operasyonel performanstaki iyileşme, finansman giderlerindeki düşüş, 2Ç16’de kaydedilen bir defaya mahsus TAV Tunus ile ilgili 20.5 milyon Avro ertelenmiş vergi giderinin 2Ç17’de olmaması, şirketin 2Ç17 güçlü net kar rakamı açıklamasının başlıca nedenleri olarak sıralanabilir. Şirket beklentilerle uyumlu 2Ç17’de Avro karşısında zayıf TL’ye rağmen %7 yolcu büyümesi sayesinde yıllık bazda %5 artış ile 284.4 milyon Avro satış geliri elde etti. Havacılık ve Yer Hizmetleri alt kalemleri 2Ç17’de sırasıyla %11 ve %9 ciro büyümeyesi kaydetti. Duty free komisyonları ise AHL’de giden direkt yolcu sayısındaki %4 büyüme, transfer yolcu sayısındaki %13 büyüme sayesinde 2Ç17’de %3 büyüme elde etti. Bunlara ek olarak, yolcu başına duty free harcamasının da 2Ç16’deki 13.1 Avro’dan 2Ç17’de 13.5 Avro’ya yükselmesi bir diğer olumlu etken olarak göze çarpmaktadır. İkram gelirleri ise zayıf TL nedeniyle 2Ç17’de Avro bazında %9 düşüş gösterdi. Şirketin FAVKÖK rakamı beklentilerle uyumlu TL’nin Avro karşısındaki değer kaybı nedeniyle TL bazlı giderlerdeki düşüş nedeniyle 2Ç17’de yıllık bazda %10 artışla 165.4 milyon Avro’ya yükselirken, FAVKÖK marjı ise 2Ç16’deki %55.2’den 2Ç17’de %58.2’ye iyileşt

  AK YATIRIM – Tav Holding TAVHL Hisse Analiz 2Ç17 – 24.07.2017

  TAV Havalimanları 2Ç17’de 48 milyon Euro net kar elde etti. Bu gerçekleşme piyasa ortalama beklentisi olan 41 milyon Euro ve bizim beklentimiz olan 39 milyon Euro net karın üzerindedir. Sapma temelde beklentilerimizin üzerinde gerçekleşen operasyonel karlılıktan kaynaklandı. Şirketin 2Ç17 satış gelirleri yıllık bazda %5 artışla beklentilere paralel 284 milyon Euro’ya ulaşırken FAVKÖK rakamı (operasyonel kar ölçütü) %10 artışla 165 milyon Euro oldu ve beklentileri %3 aştı (piyasa ortalama beklentisi: 161 milyon Euro, Ak Yatırım tahmini: 160 milyon Euro). 2Ç17 FAVKÖK marjı ise yıllık 2,6 puan artışla %58,1’e ulaştı (piyasa ortalama tahmini: %56,7, Ak Yatırım beklentisi: %56,1).

  Bir önceki çeyrek bu parametrede yıllık bazda sadece 0.6 puanlık bir artış sözkonusuydu. Şirket yönetimi 1Ç sonuçları sonrasında 2017 beklentilerinde bir değişikliğe gitmedi, ancak bu aşamada 2017 için öngörülen yatay satış geliri ve FAVKÖK rakamının 6 aydaki gerçekleşmelerle karşılaştırıldığında (sırasıyla %2 ve %5 büyüme) biraz kötümser olduğu düşünülebilir 2Ç17 finansal performansını TAV hisseleri açısından olumlu olarak değerlendiriyoruz. TAV hisseleri son 1 ayda endeksin %5 üzerinde getiri sağlamış ve önceki 6 ayda kaydedilen %11’lik göreceli getiriyi ilerletmiştir. Bu performansta piyasada havacılık sektörünün geneline yönelik sözkonusu olan iyimser hava etkili olmuştur. Özellik yolcu talebindeki toparlanmanın 3Ç’de devam etmesi halinde TAV hisselerine de ilginin sürmesi beklenebilir. Şirket için tahminlerimizi gözden geçireceğiz. 2Ç17 sonuçları öncesinde TAV Havalimanları için 18,20 TL 12 aylık hedef fiyat ile “Endekse Paralel” getiri beklentimiz bulunmaktaydı.

  OYAK YATIRIM – Tav Holding TAVHL Hisse Analiz 2Ç17 – 24.07.2017

  TAV Havalimanları’nın 2Ç17 finansallarında ciro, VAFÖK ve net kar sırasıyla EUR284mn (yıllık +%5), EUR125mn (+%11), EUR48mn (+%186) olarak gerçekleşmiştir. Ciro beklentilere paralel olsa da operasyonel karlılık ve kar beklentileri sırasıyla %4 ve %18 oranında aşmıştır. Hafif pozitif.

  ZİRAAT YATIRIM – Tav Holding TAVHL Hisse Analiz 2Ç17 – 24.07.2017

  Hedef Hisse Fiyatı : 24,20TL   Öneri: EKLE

  TAV Havalimanları’nın 2017 yılı 2. çeyrek ana ortaklık net dönem karı 189,9mn TL ile bizim beklentimiz olan 179mn TL’nin hafif; piyasa beklentisi olan 154,2mn TL’nin ise oldukça üzerinde gerçekleşerek iyi bir görüntü sergilemiştir. TAV, 2Ç2016’da 55,3mn TL ana ortaklık net dönem karı kaydetmişti. Tahminimizdeki sapmada brüt karlılığın beklentimizin hafif altında kalmasına karşın, vergi giderlerinin oldukça düşük seviyede gerçekleşmesi etkili olmuştur.

  TAV’ın hizmet verilen yolcu sayısında ikinci çeyrekte kaydedilen %6,3’lük büyümeye ilaveten, kurlarda bir önceki yıla göre kaydedilen yüksek artışlara bağlı olarak satış gelirleri, bir önceki yılın aynı dönemine göre %31,3 oranında artmış ve 1.079mn TL’ye yükselmiştir. Brüt kar da aynı dönemde %26,4 oranında artarak 445mn TL’ye ulaşmıştır. Faaliyet giderlerindeki %4,2’lik düşük artış ve diğer faaliyet gelirlerinin 88,5mn TL’den 101,8mn TL’ye yükselmesine bağlı olarak faaliyet karı %29,2 oranında artmış ve 408,9mn TL’ye yükselmiştir.

  Net finansman giderleri de 167,6mn TL’den 2Ç2017’de 150,7mn TL’ye gerilemiş ve karı desteklemiştir. Buna ilaveten vergi gideri 2Ç2016’daki 123,5mn TL’den 2Ç2017’de 64,8mn TL’ye gerilemiş ve dönem karının yüksek çıkmasına önemli katkı sağlamıştır. İkinci çeyrekteki kar rakamıyla birlikte TAV’ın ilk yarı ana ortaklık net dönem karı 235,9mn TL’ye ulaşmış ve bir önceki yılın aynı dönemine göre %129,6 oranında artış kaydetmiştir.

  TAV, ilk yarı sonuçları ardından yılsonu beklentilerde herhangi bir değişikliğe gitmemiştir. TAV, 2017 yılında İstanbul Atatürk Havalimanı’ndaki yolcu sayısı artışını %1-3 arasında öngörürken, hizmet verdiği havalimanlarındaki toplam yolcu sayısı artışını ise %4-5 arasında beklemektedir. İlk yarı finansalları ardından, TAV’ın hedef hisse fiyatını, tahminlerimizdeki değişiklikler ile piyasa çarpanlarındaki güncellemelere bağlı olarak, 21,10TL’den 24,20TL’ye yükseltiyoruz. TAV Havalimanları Holding için daha önceki “EKLE” önerimizi ise koruyoruz.

  TACİRLER YATIRIM – Tav Holding TAVHL Hisse Analiz 2Ç17 – 24.07.2017

  TAV Havalimanları – 2Ç17’de 49,8 milyon Euro net kar açıkladı. Açıklanan rakam, piyasa ve bizim beklentimizin sırasıyla 21% ve 20% üzerinde gerçekleşti. Yolcu sayılarında Nisan Ayından itibaren gözlenen iyileşme, TAV’in finansal sonuçlarına da olumlu yönde yansıdı. Yılın ikinci çeyreğinde şirketin geliri geçen yılın aynı dönemine göre %5 artarak 284 milyon Euro olurken, VAFÖK ise %11 oranında artarak 125 milyon Euro’ya ulaştı ve VAFÖK marjı %44 olarak gerçekleşti. VAFÖK marjında geçen yılın aynı dönemine göre 2,3 puanlık artışın nedeni zayıf TL (ki maliyetlerin %61’i TL cinsidir) ve yolcu sayısındaki artışın olumlu etkisidir.

  Net kar rakamı ise geçen yılın aynı dönemine göre %195 oranında artarak 50 milyon dolara ulaşmıştır. Geçen yılın aynı dönemine göre daha az finansal giderlerin olması ve tek seferlik giderlerin bu sene aynı dönemde olmaması, net kardaki yüksek zıplamanın en önemli nedenidir. Piyasa beklentisine göre biraz daha iyi gelen bu sonuçlara piyasa tepkisinin olumlu olmasını bekliyoruz

  DENİZ YATIRIM – Tav Holding TAVHL Hisse Analiz 2Ç17 – 24.07.2017

  TAV’ın net karı 2Ç17’de 51 mln EUR’a yükselerek 41 mln EUR olan beklentinin üzerinde gerçekleşti Geçtiğimiz yılın ikinci çeyreğinde yazılan 11 mln EUR’luk tek seferlik finansman gideri ve TAV Tunus’un 14 mln EUR’luk ertelenmiş gideri nedeniyle düşük bazı nedeniyle ve iyileşen operasyonel performans sayesinde, TAV’ın net karı yıllık bazda %204 artarak 51 mln EUR’a ulaştı. Bu rakam bizim ve piyasanın beklentisi olan 41 mln EUR’un üzerinde gerçekleşti. Net karın beklentileri aşmasının sebebi HAVAŞ ve Gürcistan’daki havalimanlarının bir miktar daha güçlü operasyonel performans sergilemesi ve daha düşük finansman gideri oldu. Yolcu büyümesine ve HAVAŞ’ın iyileşen marjlarına bağlı olarak TAV’ın FAVÖK’ü biz önceki yılın ikinci çeyreğine göre %11 artış göstererek 125 mln EUR’a ulaştı (bizim ve piyasanın beklentisi 120 mln EUR). Sonuçların hisse üzerinde olumlu etki yapmasını bekliyoruz. Ancak, son 3 aylık dönemde havacılık sektöründeki olumluya dönen hava sayesinde BIST-100 endeksine göre %25 üzerinde getiri sağlayan TAV hissesinin uzun vadeli performansı inorganik büyüme yolunda atacağı adımlara ve havacılık sektöründeki toparlamanın hızına bağlı olacağını düşünüyoruz.

  İNTEGRAL YATIRIM – Tav Holding TAVHL Hisse Analiz 2Ç17 – 24.07.2017

  TAVHL – Olumlu: Tav Havalimanları (TAVHL) 2.çeyrek dönemde beklentilerin bir miktar üzerinde 189.8 milyon TL net kar açıkladı. Beklentiler 165-170 milyon TL seviyesindeydi. Net kar geçen yıl aynı dönemine göre %244 artarken, satış gelirleri aynı dönemde %31 artışla 1.078 milyon TL ve FAVÖK ise %40 büyüme ile 412.8 milyon TL seviyesinde oluştu. Bu yılın ilk çeyreğine göre kar, ciro ve kar marjlarında etkili artışlar görülüyor.

  TAVHL ‘nin brüt kar marjı 1Ç17’de %30.6’dan 2Ç17 döneminde %41.2 seviyesine yükseldi. FAVÖK Marjı ise aynı dönemde %26.4’den %38.3 seviyesine yükselmiş. Şirket gelirlerinin euro bazlı olduğu dikkate alınırsa 2Ç17 de karlılıklardaki artışta Euro’daki güçlenme etkili oldu. 2.çeyrekte EURUSD paritesi 1.05 seviyesinden 1.10 seviyesine yükselmişti.

  TAVHL HEDEF: Bu sonuçlara göre f/k (fiyat / kazanç) ve fd/favök (firma değeri / favök) yaklaşımlarına göre ortalama 25 TL hedef fiyat hesaplıyoruz. Hisse’nin son kapanışı olan 21.34TL ye göre %17 yükseliş potansiyeli bulunuyor.

  Özet Gelir Tablosu (bin TL)2Ç172Ç16 % Değ.
  Net Satışlar1.078.958821.98431
  Brüt satış karı444.968352.15226
  Faaliyet Giderleri146.873140.9424
  Finansal Gelir/Gider-150.682-167.637a.d.
  Esas Faaliyet Karı399.864299.70733
  FAVÖK412.809293.89640
  Ana Ortaklık Net Kar189.85755.257244

  Şirket’in 2.çeyrek net rakamındaki %244’lük artışta gelirlerdeki ve kar marjlarındaki yükselişin etkili olmasının yanında, vergi karşılığının geçen yıla göre daha az olmasının etkisi var. Geçen yıl Tunus ile ilgili olarak bir defaya mahsus ayrılan vergi karşılığı bu yıl ayrılmadı.

  6 aylık döneme bakıldığında ise satış gelirleri %26 artışla 1.900 milyon TL seviyesine ulaşmış. FAVÖK rakamı ise %32 artışla 629 milyon TL düzeyinde bulunuyor. 6 aylık net kar %130 artışla 235.8 milyon TL seviyesinde oluştu.

  Brüt Kar Marjı geçen yıl aynı döneme göre %39.3’den %36.64 seviyesine düşmüş. FAVÖK Marjı ise %31.6’dan %33 seviyesine yükselmiş. Net Kar Marjı %6.8’den %12.4’e ulaşmış. Kardaki artışta vergi etkisini unutmamakta fayda var.

  TAVHL için 2017 yılında 4.100 milyon TL satış geliri, 1.476 milyon TL FAVÖK ve 635 milyon TL net kar beklenebilir. 2017 yılını %34-36 FAVÖK Marjı ile kapatacak görünüyor. Şirket için değerlemelerde son yılların ortalamalarına bakıldığında, f/k çarpanı 13x ve fd/favök çarpanı 9x olarak alınabilir.

  GENEL TESPİTLER

  • Şirket’in 6 aylık bilançosunda 4.693 milyon TL finansal borcu bulunuyor. Buna karşılık 1.372 milyon TL nakit varlıkları var. Yani 3.321 milyon TL net borçlu.
  • Finansal borçları değişken faizli kredilerden oluştuğu için TAVHL ‘nin faiz riski bulunuyor.
  • Döviz kurlarındaki değişimlere karşı şirket’in hedge pozisyonları bulunuyor.
  • Gelirlerinin euro bazlı olmasından dolayı Euro’daki yükseliş gelirlerin TL’ye çevrilmesinde pozitif etki yaratıyor. Giderlerin TL bazlı olmasından dolayı Euro’daki yükseliş kar marjlarını olumlu etkiliyor.
  • 2017 yılının ilk yarısında toplam yolcu sayısı %2 büyüdü ve 50.7 milyon kişi oldu. En büyük pay 28.6 milyon kişi ile Atatürk Hava Limanı. Ticari uçak trafiği ise aynı dönemde %1 düşüşle 382.7 bin adet oldu.
  • Türkiye’deki yolcu sayısının %51’ini TAVHL gerçekleştirdi. Türkiye’deki ticari uçus sayısının %53’ünü TAVHL gerçekleştirdi.
  • Şirket’in toplam gelirleri içerisindeki paylar şöyle sıralanıyor; Havacılık %33, FreeShop Mağazacılık %21, Yer Hizmetleri %13, Yiyecek İçecek Perakende %9.4, diğer %23.6.
  • Şirket 2017 yılına yönelik beklentilerinde, toplam yolcu büyümesi %4-5 olarak beklenirken, ciro ve kira öncesi FAVÖK rakamında yatay seyir bekliyor. Net kar rakamında ise önemli bir artış bekliyor. (Bence bu zaten gerçekleşiyor, euro bazında kar %90 arttı)
  • Son olarak önemli bir not olarak 3. Havalimanı işletmesini alamayan Şirket için, 3. Havalimanı’nın devreye girmesinin ardından gelirlerle ilgili bir belirsizlik görünüyor. Şirket’in toplam yolcu sayısındaki en büyük pay Atatürk Hava Limanında bulunuyor. 3. Havalimanı’nın 2018 yılı içerisinde tamamlanması planlanıyor.

  Hisse son dönemde beklentilerini hızlı bir şekilde almış gibi duruyor. Ancak bir miktar daha potansiyeli var görünüyor. Yine de dikkatli olmakta fayda var. Euro’daki güçlenmenin devam etmesi ve satışlardaki artışın hızlanması durumunda bu fiyat revize edilebilir.

   

  TAVHL Ortalama Piyasa Beklentileri – 21.07.2017

  Satışlar: 283 (Ortalama Piyasa) FAVOK: 120 (Ortalama Piyasa) Net Kar: 41 (Ortalama Piyasa)

   

  İŞ YATIRIM – Tav Holding TAVHL Hisse Analiz – 14.07.2017

  Değerleme olarak hala çekici

  2Y17’da düşük baz yılı etkisi nedeniyle TAV’ın toplam yolcu sayısında %8 büyüme bekliyoruz Haziran ayında TAV Havalimanlarının toplam yolcu sayısı yıllık bazda %9 artış ile 9.6 milyona yükselerek, 1Y17 kümüle toplam yolcu sayısını yıllık bazda %2 artışla 50.7 milyona taşıdı. TAV için 2017’deki %5 artış ile 109.9 milyon toplam yolcu sayısı tahminimiz 2Y17’da düşük baz yılı etkisi nedeniyle 2Y16’ya kıyasla %8 yolcu büyümesine işaret ediyor. Şirket 2017’de İstanbul AHL’de %1-%3 dış hat yolcu büyümesi beklerken, giden direkt yolcu sayında değişiklik beklemiyor.

  3. Havalimanı ve Tav Holding TAVHL

  Üçüncü havalimanına herhangi bir telafi ödemesi yapılmadan beklenenden erken geçişi en önemli risk olduğunu düşünüyoruz TAVHL değerlememizde İstanbul Atatürk Havalimanı (AHL) %40 pay ile en yüksek ağırlığa sahip olduğundan 3. Havalimanının tamamlanması ile AHL’nin beklenenden önce kapanmasını en büyük risk olarak görüyoruz. 3. Havalimanı inşaatında altyapıdaki birçok eksikliği göz önünde bulundurduğumuzda AHL’den 3. Havalimanına geçişisin 2020’den önce olmasını beklemiyoruz. Bununla birlikte yolcu trafiğinde 2016’da daki ciddi daralma sonrası toparlanmanın yavaş seyri nedeniyle daha yüksek kapasiteli yeni havalimanına geçişin hızlı olmasına gerek olmadığını düşünmemizi sağlıyor. Bu nedenle değerlememizde 3. Havalimanına geçişin AHL’nin imtiyaz bitimi olan 2020’de olmasını ve ya 2019’da geçişin olması durumunda ise devletin TAV’a telafi ödemesi yapacağı baz senaryo olarak kullanıyoruz.

  AL tavsiyemizi yineliyoruz TAVHL için hedef fiyatımızı güncellenen makro tahminler, açıklanan 1Y17 yolcu trafik verileri ve yeni alınan Yanbu, Hail ve Qassim havalimanlarının değerini modelimize katmamızla hisse başına 23.50TL’den 24.68TL’ye yükseltiyoruz. Hedef fiyatımız %20 getiriye işaret ettiğinden, hisse için AL tavsiyemizi koruyoruz. Hisse 2017T 6.1x Firma Değeri/FAVÖK ve 10.4x F/K çarpanı ile gelişmekte olan ülke benzer şirket çarpanlarına kıyasla %46 iskontolu işlem görüyor.

  Hedef fiyatımızın yukarı yönlü riskleri 3. havalimanı inşaatına ilişkin gecikmelerin TAV’ın AHL’ye olan imtiyaz süresini uzatması, yeni imtiyaz hakları/satın almalar (örneğin Sabiha Gokcen Havalimanının azınlık hisselerinin satın alınması), yolcu trafiğinin beklentilerden daha fazla büyümesi TAVHL hedef fiyatımızın yukarı yönlü risklerini oluşturmaktadır.

  OYAK YATIRIM – TAVHL Hisse Haber Yorum – 10.07.2017

  TAV Havalimanları Holding ortaklarından Akfen Holding A.Ş.‘nin TAV’da sahip olduğu yüzde 8,119 payının tamamının Aéroports de Paris Grubu’nun hisselerinin tamamına sahip olduğu iştiraki Tank ÖWA Alpha GmbH’ye hisse devrinin 7 Temmuz 2017 tarihi itibarıyla tamamlandığını açıklamıştır.

  Bunun yanısıra haftasonu medyada yeralan Başbakan Binali Yıldırım’ın Üçüncü Havalimanı’nın ilk fazının 29 Ekim 2018’de tamamlanacağına ilişkin açıklamaları da daha önceki açıklamalarda 1Ç18’in geçiyor olması açısından TAV için hafif pozitif katalist etkisi yaratabilir.

  İŞ YATIRIM – TAVHL Hisse Haber Yorum – 10.07.2017

  Kapanış (TL) : 19.04 – Hedef Fiyat (TL) : 23.5 – Piyasa Deg.(TL) : 6917 – 3A Ort. İşl.Hac.(mn$) : 9.71 TAVHL TI Equity- Öneri :AL Get.Pot.%: 23.44 Analist: [email protected]

  Tav’daki %8,12’lik hisse transferi açıklandığı gibi tamamlandı
  Akfen Holding TAV Havalimanlar’ında sahip olduğu %8,12’lik hissenin Tank ÖWA Alpha GmbH’ye 160mn dolar bedel üzerinden devrinin daha önce açıklandığı üzere 7 Temmuz 2017 itibari ile tamamlandığını açıkladı.

  İŞ YATIRIM – TAVHL Hisse Haber Analiz – 07.07.2017

  Kapanış (TL) : 19.56 – Hedef Fiyat (TL) : 23.5 – Piyasa Deg.(TL) : 7106 – 3A Ort. İşl.Hac.(mn$) : 9.75 TAVHL TI Equity- Öneri :AL Get.Pot.%: 20.16 Analist: [email protected]

  Haziran’da toplam yolcu büyümesi %9 yükseldi. TAV Havalimanları işletmesini yürüttüğü havalimanlarına ilişkin Haziran ayı yolcu trafik verilerini yayınladı. Buna göre Haziran ayında toplam dış hat yolcu sayısı yıllık bazda %10 artışla 5.48 milyona ve iç hat yolcu sayısı %8 artış ile 4.14 milyon adede yükselerek, toplam yolcu sayısını yıllık bazda %9 artışla 9.58 milyon’a taşıdı. Ocak – Haziran döneminde ise dış hat yolcu sayısı yıllık bazda %3 artışla 28.3 milyona artarken, iç hat yolcu sayısı %1 artış ile 22.41 milyon adede yükselerek toplam yolcu sayısını yıllık bazda %2 artışla 50.72 milyona taşıdı. Haziran’da Istanbul Atatürk Havalimanı’nda toplam yolcu trafiği dış hat yolcu trafiğindeki güçlü %7’lik artış sayesinde yıllık bazda %5 büyüdü. Atatürk Havalimanında Haziran’da dış hat transfer yolcu sayısı ve O&D yolcu sayısı sırasıyla %12 ve %3 büyüme gösterdi. Ankara-Esenboğa ve Bodrum-Milas havalimanları Haziran’da sırasıyla %20 ve %15 yolcu büyümeleri ile dikkat çeken diğer havalimanları olarak öne çıkıyor.

  TAV’ın yurtdışı operasyonlarında ise Haziran’da %50 yolcu trafiği artışı kaydeden Gürcistan sene başından bu yana güçlü büyümesini devam ettiriyor. Diğer taraftan Tunus 2017’de de ilk defa Haziran ayında yolcu büyümesi (+3%) elde etti. Şirket 2017 yılında işletmesini yürüttüğü havalimanlarında toplamda %4-%5 yolcu büyümeyesi hedefliyor. 2017’de Atatürk Havalimanı dış hat yolcu büyümesi %1-%3 olarak hedeflenirken, Q&D yolcu sayısının 2016 yılına benzer olması bekleniyor (1Y17’de -%3). Sonuçları TAVHL için olumlu buluyoruz.

  AK YATIRIM – TAVHL Hisse Haber Analiz – 07.07.2017

  DHMİ’nin yayınladığı verilere göre Haziran 2017’de havaalanlarını kullanan toplam yolcu sayısı yıllık %17 artış gösterdi (iç hat %7 artış, dış hat %30 artış). Yolcu sayısı Mayıs 2017’de yıllık %5 artmış ve Ocak-Mayıs 2017 döneminde yıllık %1,3’lük bir büyümeye ulaşmıştı. Haziran gerçekleşmeleriyle birlikte MartHaziran (2Ç17) ve Ocak-Haziran (1Y17) dönemleri içim kümülatif yolcu büyüme hızı sırasıyla %10 ve %4 olarak gerçekleşmiş oldu. İstanbul Atatürk havalimanında yolcu sayısı Mayıs ayındaki %2 gerilemeden sonra Haziran ayında %5 artış gösterdi (iç hat %1 artış, dış hat %7 artış). Böylece Ocak-Mayıs dönemindeki %3,2 daralma OcakHaziran dönemi için %1,8 daralma yönünde bir toparlanma gösterdi. Yolcu sayısında Haziran ayındaki yüksek artışta geçen yılın aynı ayındaki düşük bazın da etkili olduğunu hatırlatmak isteriz (Haziran 2016’da toplam yolcu %16 daralma göstermişti – düşük baz etkisi 3Ç17’nin tümünde yıllık karşılaştırmalarda etkili olmaya devam edecek). Ancak yine de sektörün performansını olumlu olarak değerlendiriyoruz.

  Yolcu Büyümesinde Mevcut Trend Güçlü

  Daha önce Nisan ayında görülen yüksek performanstan sonra Mayıs ayı rakamları beklentilerin altında kalmış ve ileriye dönük yolcu büyüme beklentileri açısından soru işaretlerine yol açmıştı. Haziran ayı rakamları bu anlamda yatırımcı algısı açısından da olumlu olarak görülebilir. Haziran ayı rakamları açıklanmadan önce projeksiyonlarımız 2017’de toplam yolcu sayısının orta tek haneli büyüme göstereceği yönündeydi. Ancak mevcut trend bunun üzerinde bir büyümenin sinyallerini vermektedir.

  OYAK YATIRIM – TAVHL Hisse Haber Analiz – 07.07.2017

  DHMI Haziran ayı verilerine göre TAV’ın lokomotifi Atatürk Havalimanı dış hatlar terminali yıllık bazda %7’lik artışla 3.5mn yolcuya hizmet verdi. Büyüme Mayıs’taki %2’lik büyümeye göre toparlanmaya işaret etse de zayıf baz ve bayram etkisiyle beklentimiz daha kuvvetli beklenmekteydi. Malaysian Airports tarafından işletilen Sabiha Gökçan havalimanı dış hat yolcu artışı ise %12’yle kuvvetlidir. İç hatlar büyümesi Mayıs’taki geçen seneye paralel rakamın ardından Haziranda % 5 büyüme göstermiştir. Veriler Pegasus için pozitif katalist etkisi yapabilir. TAV ve THY açısındansa hafif negatif etki görülebilir.

   

  TACİRLER YATIRIM – TAVHL Hisse Haber Yorum – 12.06.2017

  ADP, Akfen’in TAV Havalimanları Holding A.Ş.’de sahip olduğu %8,119 payının tamamını 160 milyon dolara (hisse başı 19,2 TL) almak üzere hisse alım anlaşması imzaladığını duyurdu. Bu işlemle ADP’nin TAV Havalimanları’ndaki payı %38’den %46’ya çıkıyor. Tepe İnşaat ve Sera Yapı’nın sırasıyla %8 ve %2 olan oranları ise aynı şekilde korunacak. Bu işlemle aynı zamanda ayrıca ADP, TAV Yatırım Holding’deki (TAV İnşaat) %49’luk payını ise Sera Yapı ve Tepe İnşaata 9milyon Euro’ya satacağını da duyurdu. Yapılan işlem ADP’nin TAV Havalimanlarına güvenini göstermesi açısından önemli. Ayrıca ödenecek hisse fiyatının dünkü kapanışın %8 üzerinde olması da TAV hisselerini olumlu yönde etkileyecektir. İşlem sonrasında yönetimde bir değişiklik olmayacak.

  OYAK YATIRIM – TAVHL Hisse Haber Yorum – 12.06.2017

  TAV Havalimanlarının ana ortağı Aeroports de Paris (ADP) TAVHL’deki hisselerini, Akfen Holding’in %8.12’lik payını alarak 46.12%’e yükseltecektir. ADP %8.12 oranındaki TAVHL hisseleri için 160mn ABD$ bedel ödeyerek toplam şirket değerini 1.97 milyar ABD$’ı olarak belirlemiştir. Hisse satınlama bedeline göre TAVHL’yi hisse başına 19.2TL’den satın almış olan ADP dünkü kapanışa göre %8.3 oranında bir prim ödemiş olacaktır. Haberin TAVHL hisseleri üzerinde olumlu bir etkisi olmasını bekleriz. Ayrıca ADP Tav İnşaat’ta sahip olduğu %49 oranındaki hisselerini 9mn Euro bedel ile Sera Yapı ve Tepe İnşaata satacaktır.

  AK YATIRIM – TAVHL Hisse Haber Yorum – 12.06.2017

  Akfen Holding Cuma günü yaptığı açıklamada TAV Havalimanları’nda sahip olduğu %8,12’lik hisseyi 160mn Dolar karşılığında (hisse başı 5,4246 Dolar) Aeroports de Paris’ye (AdP) satmak üzere anlaşma sağladığını bildirdi. Bu değer hissenin bir
  önceki kapanış fiyatına göre %8’lik bir prime işaret etmekteydi. Bu işlemle birlikte AdP’nin TAV Havalimanları’ndaki payı %46’ya yükselecek. Diğer ortaklar ise şu şekildedir: Tepe İnşaat %8,1, Sera Yapı %2,0 pay, diğer ortaklar: %3,2 pay, Halka açık: %40,6. Hisse devri sonrası AdP, TAV Havalimanlarının 11 kişilik yönetim urulunda 5 üyeyi atayacak (mevcut durumda 3 üye). 1’er üye Tepe İnşaat ve Sera Yapı’yı temsilen atanırken, 4 üye de bağımsız olarak atanmaya devam edecek. Haberi AdP’nin TAV Havalimanları’ndaki ortaklığına stratejik olarak yüksek önem verdiğinin bir göstergesi olarak yorumlayabiliriz. Bu bağlamda AdP’nin hisse payını artırmasını olumlu olarak değerlendiriyoruz.

   

  İŞ YATIRIM – TAVHL Hisse Haber Yorum – 09.06.2017

  Kapanış (TL) : 17.25 – Hedef Fiyat (TL) : 23.71 – Piyasa Deg.(TL) : 6267 – 3A Ort. İşl.Hac.(mn$) : 9.62 TAVHL TI Equity- Öneri :AL Get.Pot.%: 37.46 Analist: [email protected]

  Tav Suudi Arabistan’da 3 havaalanı için anlaşma imzaladı
  TAV Havalimanları Yanbu, Qassim ve Hail Havalimanları’nın işletme hakkını içeren sözleşmenin 8 Haziran 2017 tarihinde konsorsiyum ve GACA arasında imzalandığını duyurdu. Hatırlanacağı üzere Tav 16 ve 24 Nisan tarihinde, Yanbu, Qassim ve Hail Havalimanları’nın işletmesi konusunda bahsi geçen ortaklar ile yerel otorite GACA tarafından resmi olarak seçildiğini kamuoyu ile paylaşmıştı.

  Tav Havalimanlar’ından yapılan açıklamaya göre bahsi geçen havalimanları için işletim süresi boyunca yolcu başına hizmet bedeli hem giden hem de gelen dış hat yolcular için 87 SAR (yaklaşık 23 ABD Doları) olarak belirlendi. 2016 yılında yaklaşık 3,6 milyon yolcuya hizmet veren havalimanları, öngörülen toplam 400 milyon ABD Doları yatırımlarla birlikte, yılda yaklaşık 11,5 milyon yolcuya hizmet verebilecektir. Havalimanının devralınmasının ardından yeni terminal binası inşaatına başlanılacak olup, inşaat süresi 2-2,5 yıl olarak planlanmaktadır.

  Bahsi geçen 3 havalimanından elde edilmesi beklenen katkı ile mevcut rakamlarımızı güncelleyeceğiz. Kısa vadeli hisse etkisinin ise, projenin imzalanmasının piyasa tarafından bekleniyor olması nedeni ile limitli olmasını bekliyoruz.

  https://kanalfinans.com/haberler/sirket-haberleri/akfen-holding-tavdaki-yuzde-8-1lik-payini-fransiz-aeroports-de-parise-devrediyor

  DENİZ YATIRIM – TAVHL Hisse Haber Yorum – 09.06.2017

  TAV, Suudi Arabistan’da 3 havaalanı işletmesi için sözleşme imzaladı. TAV Havalimanları Holding ve yerel ortağı Al Rajhi Holding, Suudi Arabistan’daki Qassim, Hail ve Yanbu havalimanlarının 30 yıllık işletmesi için yerel otorite GACA ile sözleşme imzaladı. Hatırlanacağı gibi, TAV-Al Rajhi ortaklığının GACA tarafından seçildiği daha önce açıklanmıştı. Bu nedenle haberi süpriz bir gelişme olarak görmüyoruz. Yine de 2016 yılında 3.6 mln yolcuya hizmet veren 3 havalimanında hem giden hem gelen yolcudan alacağı 87 SAR (yaklaşık 23 $/yolcu) rakamı diğer havalimanlarındaki şartlara göre olumlu olarak değerlendiriyoruz. Ancak TAV’ın bu 3 havalimanı operasyonunu özsermaye metoduyla konsolide edeceğini düşündüğümüzde, finansallara etkisi limitli olacaktır. Bu yüzden haberin hisse üzerindeki etkisi hafif olumlu olacaktır.

  ZİRAAT YATIRIM – TAVHL Hisse Haber Yorum – 09.06.2017

  TAV Havalimanları Holding (TAVHL, Öneri “EKLE”, Sınırlı Pozitif): Şirket 16 Mart 2017 tarihinde yaptığı Özel Durum açıklamasında; Suudi Arabistan’da bulunan Yanbu Havalimanı’nın; 24 Nisan 2017 tarihinde yaptığı Özel Durum açıklamasında da Qassim ve Hail Havalimanları’nın TAV Havalimanları Holding ve eşit paya sahip (%50) ortağı Al Rajhi Holding Group ile 30 yıl süreyle işletilmesi konusunda yerel otorite GACA tarafından resmi olarak seçildiğini duyurmuştu. Yanbu, Qassim ve Hail Havalimanları’nın işletme hakkını içeren sözleşme 8 Haziran 2017 tarihinde konsorsiyum ve GACA arasında imzalanmıştır.

  Bahsi geçen havalimanları için işletim süresi boyunca yolcu başına hizmet bedeli hem giden hem de gelen dış hat yolcular için 87 SAR (yaklaşık 23 ABD Doları) olarak belirlenmiştir. 2016 yılında yaklaşık 3,6 milyon yolcuya hizmet veren havalimanları, öngörülen toplam 400 milyon ABD Doları yatırımlarla birlikte, yılda yaklaşık 11,5 milyon yolcuya hizmet verebilecektir. Havalimanının devralınmasının ardından yeni terminal binasi inşaatına başlanılacak olup, inşaat süresi 2-2,5 yıl olarak planlanmaktadır.

  OYAK YATIRIM – TAVHL Hisse Haber Yorum – 09.06.2017

  TAV Havalimanları Holding ve eşit paya sahip (%50) ortağı Al Rajhi Holding Group Suudi Arabistan’da bulunan Yanbu, Qassim ve Hail Havalimanları’nın 30 yıl süreyle işletilmesi konusunda yerel otorite GACA ile sözleşme imzalamıştır. Bahsi geçen havalimanları için işletim süresi boyunca yolcu başına hizmet bedeli hem giden hem de gelen dış hat yolcular için 87 SAR (yaklaşık 23 ABD$) olarak belirlenmiştir. 2016 yılında yaklaşık 3,6mn yolcuya hizmet veren havalimanları, öngörülen toplam 400mn ABD$ yatırımla birlikte, yılda yaklaşık 11,5mn yolcuya hizmet verebilecektir. Havalimanının devralınmasının ardından yeni terminal binasi inşaatına başlanılacak olup, inşaat süresi 2-2,5 yıl olarak planlanmaktadır.

  Tav Havalimanları’nın işlettiği havalimanlarındaki toplam yolcu sayısı Mayıs ayında toplam %2 oranında artarak 9.6mn’a ulaştı. Yurtdışındaki havalimanlarındaki yolcu trafiği %15 oranında artarken bu dönemde Türkiye’deki havalimanlarındaki yolcu trafiği geçen yıla göre aynı kaldı. 2017 yılının ilk 5 ayındaki toplam yolcu trafiği ise %1 oranında artarak 41.1mn’a ulaşmıştır.

  AK YATIRIM – TAVHL Hisse Haber Yorum – 09.06.2017

  TAV Havalimanları ile Al Rajhi Holding’in %50-%50 ortaklıkla kurduğu konsorsiyumun, Suudi Arabistan’daki Yanbu, Qassim ve Hail Havalimanlarının geliştirilmesi ve işletilmesine yönelik anlaşmaları Suudi Arabistanlı yetkililer ile imzaladığı açıklandı. Bu 3 havalimanı 2016’da toplam 3,6 milyon yolcuya hizmet vermişti. Sözkonusu havalimanlarının yıllık yolcu kapasiteleri, 400 milyon Dolar tutarında olması planlanan ve 2-2,5 yıl süreceği öngörülen yeni terminal yatırımları sonrası 11,5 milyona yükselecek. TAV Havalimanları’nın ise 2016’da toplam yolcu sayısı 104 milyon idi. Havalimanlarının yolcu hizmet bedeli hem gelen hem giden yolcudan 87 SAR olarak tahsil edilecek (yaklaşık 23 Dolar)

   

  İŞ YATIRIM – TAVHL Hisse Haber Yorum – 05.06.2017

  Kapanış (TL) : 17,67 – Hedef Fiyat (TL) : 23,71 – Piyasa Deg.(TL) : 6419 – 3A Ort. İşl.Hac.(mn$) : 9,49 TAVHL TI Equity- Öneri :AL Get.Pot.%: 34,19 Analist: [email protected]

  TAV Havalimanları Pakistan havaalanlarını işletim hakkı için ihaleye teklif verdi
  TAV Havalimanları Pakistan’da bulunan havalimanlarının işletme ve geliştirme hakkı için, yerel otorite Pakistan Sivil Havacılık Otoritesi (Pakistan Civil Aviation Authority – PCAA) tarafından işletim süresi 15 yıl + 15 yıl (opsiyonel) olarak düzenlenen ihaleye katılarak teklifini sunduğunu açıkladı. Şirket idarenin yapacağı teknik ve finansal değerlendirme süreci sonrasında kazanan tarafın açıklanması beklemektedir. Potansiyel olumlu

  DENİZ YATIRIM – TAVHL Hisse Haber Yorum – 05.06.2017

  TAV Havalimanları Holding’den Pakistan atağı. TAV Havalimanları Holding, Pakistan’da bulunan havalimanlarının işletme ve geliştirme hakkı için, yerel otorite Pakistan Sivil Havacılık Otoritesi (Pakistan Civil Aviation Authority – PCAA) tarafından işletim süresi 15 yıl + 15 yıl (opsiyonel) olarak düzenlenen ihaleye katılarak teklifini sunduğunu açıkladı. İdarenin yapacağı teknik ve finansal değerlendirme süreci sonrasında kazanan tarafın açıklanması bekleniyor. Haberin hisse üzerinde kısa süreli olumlu etki yapmasını bekliyoruz.

  AK YATIRIM – TAVHL Hisse Haber Yorum – 05.06.2017

  TAV Havalimanları Pakistan’da bulunan havalimanlarının işletme ve geliştirme hakkı için, Pakistan Sivil Havacılık Otoritesi (PSHO) tarafından işletim süresi 15 yıl (+ 15 yıl opsiyonel) olarak düzenlenen ihaleye teklif verdiğini açıkladı. Şirket tarafından konu hakkında henüz başka bir detay paylaşılmadı. PSHO’nun yayınlamış olduğu istatistiklere göre Temmuz 2015-Haziran 2016 döneminde Pakistan’ın toplam hava yolcusu sayısı 19,6mn seviyesinde gerçekleşmiştir ve ülkedeki önde gelen havalimanları İslamabad (4,8 milyon yolcu), Karaçi (6,2mn yolcu) ve Lahor (4,7 milyon yolcu) olarak göze çarpmaktadır.

  OYAK YATIRIM – TAVHL Hisse Haber Yorum – 05.06.2017

  Tav Havalimanları Pakistan’da bulunan havaalanlarının işletme ve geliştirme hakları için yerel otorite Pakistan Sivil Havacılık Otoritesi tarafından düzenlenen ihaleye katılarak teklifini sunmuştur. Yerel otoritenin yapacağı teknik ve finansal değerlendirme süreci sonrasında kazanan tarafın açıklanması beklenmektedir. Hafif olumlu.

   

  AK YATIRIM – TAVHL Hisse Haber Yorum – 17.05.2017

  TAV Havalimanları CEO’su Sani Şener, medya temsilcileri ile bir röportaj yaptı. Sani Şener röportajda Malaysia Airports Holding’in (MAH) Sabiha Gökçen Havalimanı’nda (SGH) hisse satışa çıkarması durumunda TAV Havalimanları’nın ilgilenebileceğini belirtti. Geçtiğimiz günlerde MAH’ın SGH’de azınlık hissesi satmaya yönelik planları olduğuna dair haberler çıkmıştı. TAV Havalimanları Eylül 2014’de SGH’nın Limak Holding tarafından satışa çıkarılan %40 hissesine 285 milyon Euro teklif etmiş, ancak MAH öncelikli alım hakkını kullanarak hisseleri kendisi satın almış ve hissesini %100’e yükseltmişti.

  Diğer yandan Sani Şener, %33,3 paya sahip oldukları Tibah Airports Development Company Limited (TADC) şirketinde, Saudi Oger Ltd’nin sahip olduğu %33,3’lük kısmın yarısını satın alarak toplam hisse paylarını %50’ye yükseltmeye yönelik görüşmeleri tamamladıklarını ifade etti. Satılan hissenin diğer yarısını da konsorsiyumun diğer ortağı Al-Rajhi Holding satın alarak toplam hisse payını %0’ye çıkartacak. TADC, Medine Uluslararası Havalimanı’nın 2037 yılına kadar işletim hakkına sahiptir (toplam 25 yıl) – TAV’ın Medine operasyonunu halihazırdaki gibi özsermaye yöntemine göre konsolide etmeye devam mi edeceği yoksa tam konsolidasyon yöntemine mi geçeceği belli değildir. Sani Şener son olarak Nijerya’da 4 havalimanının özelleştirme sürecinde teklif verdiklerini ve süreçle ilgili Haziran ayından sonra bir karar beklediklerini de ifade etti.

  OYAK YATIRIM – TAVHL Hisse Haber Yorum – 17.05.2017

  TAV Havalimanları CEO’su Sani Şener TAV’ın Sabiha Gökçen Havalimanı’na kesinlikle ilgi duyduğunu belirtti. Suudi Arabistan’da Medine Havalimanı’nı işleten şirkette bulunan Saudi Oger’in hisselerini satın almak için yapılan anlaşmayı da yeni tamamladıklarını açıklayan Şener, TAV’ın Suudi Arabistan’da Yanbu, Qassim ve Hail şehirlerindeki havalimanları için de 250 milyon dolarlık kredi sağlamak için bankalarla görüşmeler yaptığını da belirtti. Bu havalimanlarını işleten konsorsiyumda TAV’ın %50 payı bulunmaktadır.

  ZİRAAT YATIRIM – TAVHL Hisse Haber Yorum – 17.05.2017

  Tav Havalimanları (TAVHL, Öneri “EKLE”, Sınırlı Pozitif): TAV CEO’su Sani Şener Dubai’de basın mensuplarına yaptığı açıklamada TAV’ın Sabiha Gökçen Havalimanı’na kesinlikle ilgi duyduğunu belirtti. TAV hali hazırda Türkiye’nin en büyük havalimanı olan İstanbul Atatürk Havalimanı’nın 2020 yılına kadar olan işletme hakkını elinde tutuyor. Sani Şener basın mensuplarına yaptığı açıklamada Suudi Arabistan’da Medine Havalimanı’nı işleten şirkette bulunan Saudi Oger’in hisselerini satın almak için yapılan anlaşmayı da yeni tamamladıklarını duyurdu.

  ŞEKER YATIRIM – TAVHL Hisse Analiz 1Ç17 – 27.04.2017

  Yıla beklenildiği gibi zorlu bir başlangıç…

  TAV Havalimanları Holding, 1Ç17’de, önceki yılın aynı dönemine göre %20.1 oranında azalışla €11.7mn net kar elde etmiştir. Grup’un 1Ç17 net karı, vergi giderlerinin beklentilerin üzerinde gerçekleşmiş olması nedeniyle, piyasa ortalama beklentisi olan €13mn’un (Şeker Yatırım T.: €15mn) altında gerçekleşmiştir. TAV Havalimanları Holding’in (TAV) operasyonel performansı büyük ölçüde piyasa beklentilerine paralel gerçekleşmiştir. Grup’un garantili yolcu gelirleri ile düzeltilmiş satış gelirleri yıllık bazda %2.0 azalışla, piyasa ortalama beklentisi olan €227mn seviyesinde gerçekleşmiştir (Şeker Yatırım T.: €239mn). TAV’ın 1Ç17’de yıllık bazda %1.6 azalışla €110mn olarak gerçekleşmiş olan FAVÖKK’ü piyasa ortalama beklentisi olan €115mn’a paralel olarak gerçekleşmiştir (Şeker Yatırım T.: €124mn). Grup’un €77.0mn olarak gerçekleşmiş olan düzeltilmiş FAVÖK’ü de, USD para birimi cinsinden ödemesi gerçekleştirilen TAV Istanbul’un kira giderlerinin EUR bazında artış göstermiş olması nedeniyle yıllık 1.3 y.p. marj gerilemesi ile, piyasa ortalama beklentisi olan €78mn paralelinde gerçekleşmiştir. TAV’ın 1Ç17 sonuçları, beklentilerin altında bir net kar rakamı içeriyor olmasına rağmen, 1Ç’nin mevsimsel olarak yılın geri kalanı sağlıklı bir gösterge dönem olmaması nedeniyle, belirgin bir olumsuz tepki beklememekteyiz.
  1Ç17 operasyonel karlılığı beklentiler paralelinde gerçekleşmiştir – TAV’ın düzeltilmiş 1Ç17 satış gelirleri, Grup’un bu dönemde hizmet vermiş olduğu yolcu sayısındaki %2.0 oranındaki daralmaya paralel olarak, büyük ölçüde Istanbul Atatürk Uluslararası Havalimanı (IAHL)’nda hava şartları nedeniyle yaşanan uçuş iptalleri ve direkt yolcu trafiğindeki gerileme, 1Ç16’nın artık yıl etkisi içermesi ve TL’nin değerinin görece olarak zayıflaması nedenleriyle, %2.0 oranında azalarak €227mn olarak gerçekleşmiştir. Grup’un düzeltilmiş FAVÖKK’ü, TL bazındaki giderlerin faaliyet giderlerini desteklemesiyle yıllık %1.0 oranında azalış göstererek €116mn tutarında gerçekleşmiştir. TAV’ın düzeltilmiş FAVÖK’ü ise, TAV Istanbul’un kira giderlerinin EUR cinsinden artış göstermiş olması ve Medine’de daha düşük kira ödenen 2 yıllık mehil süresinin sona ermiş olması ana nedenleriyle FAVÖKK’e görece olarak daha yüksek bir oranda, %5.6 azalış göstererek €77.0mn olarak gerçekleşmiştir. TAV’ın düzeltilmiş FAVÖK marjı 1Ç17’de yıllık 1.3 y.p. azalarak %34.0 olarak gerçekleşmiştir. Grup’un net karındaki gerileme ise, TAV Istanbul düzenlemesi ile ilgili olarak amortisman giderlerindeki artış, TL’nin EUR karşısındaki değer kaybı nedeniyle yükselen ertelenmiş vergi giderleri nedeniyle, yıllık %20.1 olarak gerçekleşmiştir.
  TAV Havalimanları Holding için pay başına TL18.25 hedefi fiyatımız ile “AL” tavsiyemizi sürdürmekteyiz. 1Ç17 sonuçlarının açıklanmasından sonra TAV, 2017 beklentilerinde herhangi bir değişiklik paylaşmamıştır. Biz de, olumsuz koşulların gerçekleştiği 1Ç17’den sonra yılın geri kalanı için görece olarak olumlu beklentilerimiz nedeniyle varsayımlarımızda herhangi bir değişiklik gerçekleştirmemekteyiz. TAVHL payları, tahminlerimize göre hâlihazırda yurt dışı eşleniklerinin 2017T FD/FAVÖK çarpanlarına göre %54 oranında iskontolu işlem görmektedirler. Hedef fiyatımız, Grup payları için yaklaşık olarak %20 oranında yükseliş potansiyeline işaret etmektedir. TAV Havalimanları Holding ve eşit paya sahip ortağı Al Rajhi Grubu, yakın zamanda Suudi Arabistan Krallığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından, 2016 yılında 1.1mn yolcuya hizmet vermiş olan Yanbul Havalimanı’na ilaveten, 30 yıl süre ile Qassim ve Hail Havalimanları’nın işletimini üstlenmesi konusunda seçilmiştir (2016 yılında hizmet veilen toplam yolcu sayısı: 2.5mn). Küba’da ise iki havalimanı işletmesini üstlenmek üzere Hükümet yetkilileriyle görüşmeler sürdürülmektedir. Bu ve olası benzer gelişmelerin Grup payları performansı üzerinde katalist etkisi yaratabileceğini düşünmekteyiz.

  İŞ YATIRIM – TAVHL Hisse Analiz 1Ç17 – 26.04.2017

  Kapanış (TL) : 15.24 – Hedef Fiyat (TL) : 23.71 – Piyasa Deg.(TL) : 5536 – 3A Ort. İşl.Hac.(mn$) : 8 TAVHL TI Equity- Öneri :AL Get.Pot.%: 55.59 Analist: [email protected]

  Net kar beklentilerin altında kalırken FAVKÖK beklentilerle uyumlu
  TAV Havalimanları 1Ç17’de beklentilerin altında yıllık bazda %17 düşüşle 12 milyon € net kar rakamı açıkladı. Gerileyen faiz giderinin finansman giderlerini azalmasına rağmen TAV Istanbul havaalanından kaynaklanan yüksek amortisman gideri, Medine havalimanının konsolide net kara zayıf katkısı ve vergi artışı 1Ç17 net karın yıllık bazda gerilemesinin ana nedenleri olarak öne çıkmaktadır. Şirketin net satış gelirleri beklentilere paralel çoğunlukla TL’nin €’ya karşı değer kaybı nedeniyle yıllık bazda %2 düşüşle 227 milyon €’ya geriledi. 1Ç17’de toplam yolcu sayısında yıllık bazda %2 düşüş olduğunu da hatırlatmaz isteriz. Havacılık ve yer hizmetleri bölüm gelirleri 1Ç17’de sırasıyla yıllık bazda %2 ve %3 artış gerçekleştirdi. Duty-free satış komisyonlarında ise aynı dönemde yolcu başına düşen harcamaların ve de Istanbul havalimanındaki zayıf transfer yolcu sayısı nedeniyle %11 düşüş gerçekleşti. Catering ve perakende ciroları ise 1Ç17’de %20 düşüş kaydetti. FAVKÖK beklentilerle uyumlu 1Ç17’de yıllık bazda değişiklik göstermeyerek 116 milyon € olarak gerçekleşti. Şirket 2017 yılı için %4-%5 yolcu büyümesi, sabit ciro ve FAVKÖK rakamları ile net kar rakamında artış hedeflerini değiştrimedi.
  Yorum: TAV’ın 1Ç17 net kar rakamı beklentilerin biraz altında kalsa da operasyonel kalemler beklentilere uyumlu geldiğinden piyasa tepkisinin sonuçlara nötr olacağını düşünüyoruz.

  HALK YATIRIM – TAVHL Hisse Analiz 1Ç17 – 26.04.2017

  Tav Havalimanları (TAVHL, Negatif): Şirket, yılın ilk çeyreğinde ortalama piyasa beklentisinin %8,5 altında yıllık %20 artışla 822 milyon TL satış geliri açıkladı. FAVÖK, satış gelirlerindeki artışa paralel %19,4 artarken, piyasa beklentisinin %29 altında kalarak 217 milyon TL seviyesinde gerçekleşti. Net kâr ise yıllık bazda %3,1 gerilerken, ortalama piyasa beklentisi 55,5 milyon TL seviyesindeydi

  DENİZ YATIRIM – TAVHL Hisse Analiz 1Ç17 – 26.04.2017

  TAV Havalimanları Holding’in 1Ç17 net karı yıllık bazda %20 düşerek 12 mln EUR olarak gerçekleşti. Bu bizim beklentimiz olan 12 mln EUR ve piyasa beklentisi olan 13 mln EUR ile uyumludur. Operasyonel tarafta ise 77 mln EUR FAVÖK bizim beklentimiz olan 74 mln EUR ve piyasa beklentisi olan 78 mln EUR seviyesinde gerçekleşmiştir. Faaliyet karının 1Ç16’da 57 mln EUR’dan 47 mln EUR’a düşmesinin ana sebebi Istanbul Atatürk Havalimanı’nın direkt dış hat yolcu sayısındaki %8 düşüş ve artan amortisman gideri olurken, net karın faaliyet karına göre daha sınırlı düşmesinin sebebi geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre daha düşük finansman gideridir. Şirket 2017 yılı beklentilerini daha önce açıkladığı şekilde korumuştur (toplam yolcu trafiğinde %4-5 artış, sabit ciro ve FAVKÖK ve net karda ciddi yükseliş). Şirketin hedefleri bizim beklentilerimiz ile uyumludur. 1Ç17 sonuçlarında bir sürpriz olmaması nedeniyle, hisse üzerinde bir etki yapmasını beklemiyoruz.

  ZİRAAT YATIRIM – TAVHL Hisse Analiz 1Ç17 – 26.04.2017

  TAV Havalimanları Holding (TAVHL, Öneri “EKLE” Sınırlı Negatif): TAV Halimanları’nın 2017 yılı ilk çeyrek ana ortaklık net dönem karı bir önceki yılın aynı dönemine göre %3,1’lik düşüşle 46mn TL’ye gerilemiş ve hem bizim beklentimiz olan 68mn TL’nin hem de piyasa beklentisi olan 53,8mn TL’nin altında gerçekleşmiştir. Tahminimizdeki sapmada brüt karlılığın beklentimizin altında kalması etkili olmuştur. TAV’ın satış gelirleri ilk çeyrekte bir önceki yılın aynı dönemine göre, hizmet verilen yolcu sayısındaki %2’lik düşüşe karşın, kurlardaki artışın da olumlu katkısıyla bir önceki yılın aynı dönemine göre %20 oranında artarak 821,8mn TL’ye yükselmiştir. Diğer taraftan satış maliyetlerindeki satış gelirlerinden daha yüksek artışa bağlı olarak brüt kar ise sadece %4,8 oranında artarak 251,5mn TL olmuştur. Faaliyet giderlerindeki %10’luk artışa karşın, diğer faaliyet gelirlerinin 83,7mn TL’den 115,8mn TL’ye yükselmesine bağlı olarak faaliyet karı %15,8 oranında artmış ve 216,3mn TL’ye yükselmiştir. Buna ilaveten finansman giderleri 59mn TL’den 1Ç2017’de 33mn TL’ye gerilemiş ve karı desteklemiştir. Ancak iştiraklerden 1Ç2016’da 11mn TL gelir kaydedilmesine karşın 1Ç2017’de 6,5mn TL gider kaydedilmesine ve vergi giderinin de 33,2mn TL’den 53,8mn TL’ye çıkmasına bağlı olarak net dönem karı gerilemiştir. TAV’ın vergi öncesi net dönem karı ise 1Ç2017’de bir önceki yılın aynı dönemine göre %27 oranında artış kaydetmiştir.

  OYAK YATIRIM – TAVHL Hisse Analiz 1Ç17 – 26.04.2017

  TAV Havalimanları’nın 1Ç17 finansallarına göre şirketin düzeltilmiş gelirleri €227mn (yıllık -%2), FAVÖK’ü €77mn (-%6), FAVKÖK €116mn (-%1) ve net karı ise €12mn (-%20) olarak açıklanmıştır. Gelirler ve FAVÖK, şirketin yaptığı analist beklenti anketi sonucuna paralel olmakla beraber net kar beklenti olan €13mn’nun hafif altındadır. Efektif vergi oranındaki artış ve iştiraklerden karda Medine kaynaklı baskı bunda etkili olmuştur. Yazılım gelirleri ve güçlü Gürcistan, ciroyu desteklemiştir. Giderler de zayıf TL’nin de etkisiyle genel hatlarıyla geçen seneki artışlara nazaran kümülatif anlamda beklendiği gibi daha olumludur. Hisse için halihazırda TL17.70 olan hedef fiyatımızı ve Endekse Paralel Getiri tavsiyemizi koruyoruz. Nötr

  AK YATIRIM – TAVHL Hisse Analiz 1Ç17 – 26.04.2017

  TAV Havalimanları 1Ç17’de 12 milyon Euro net kar elde etti (yıllık bazda %20 düşüş). Bu gerçekleşme piyasa ortalama beklentisi olan 13 milyon Euro ve bizim beklentimiz olan 11 milyon Euro net kara paraleldir. Şirketin operasyonel rakamlarında herhangi bir sürpriz görülmedi: satış gelirleri yıllık bazda %2 gerileyerek 227 milyon Euro seviyesinde kalırken (piyasa ortalama tahmini: 227 milyon Euro, Ak Yatırım tahmini: 223 milyon Euro) FAVKÖK rakamı (operasyonel kar ölçütü) %1 düşüşle 116 milyon Euro oldu (piyasa ortalama beklentisi: 115 milyon Euro, Ak Yatırım tahmini: 115 milyon Euro). 1Ç17 FAVKÖK marjı ise yıllık 0.6 puan artışla %51,4’e ulaştı (piyasa ortalama tahmini: %50,8, Ak Yatırım beklentisi: %51,3). Şirket yönetimi 1Ç sonuçları sonrasında 2017 beklentilerinde bir değişikliğe gitmedi. 1Ç finansal performansını TAV hisseleri açısından nötr olarak değerlendiriyoruz. Hisse performansının önümüzdeki dönemde yine haber akışına bağlı (özellikle faaliyet portföyüne yeni operasyonların eklenmesi veya yeni ihalelere katılım) bir seyir izlemesi beklenebilir. TAV Havalimanları için 15.35 TL 12 aylık hedef fiyat ile “Endekse Paralel” getiri beklentimiz bulunmaktadır.

  ANADOLU YATIRIM – TAVHL Hisse Analiz 1Ç17 – 26.04.2017

  Tav Havalimanları (TAVHL, Negatif) 1Ç17’de 54 milyon TL olan piyasa beklentilerinin altında 46 milyon TL net kar elde etti. Yıllık bazda %3, çeyreklik bazda %29’luk azalışa işaret eden net kar rakamında brüt kararlılıktaki bozulmanın etkili olduğu görülüyor. 1Ç17’de 891 milyon TL piyasa beklentilerinin altında 821 milyon TL ciro elde eden şirketin FAVÖK rakamı da 217 milyon TL ile beklentileri karşılamadı. (Beklenti: 303 milyon TL)

   

  ZİRAAT YATIRIM – TAVHL Hisse Haber Yorum – 25.04.2017

  Tav Havalimanları (TAVHL, Öneri “EKLE”, Sınırlı Pozitif): TAV Havalimanları Suudi Arabistan’da Medine ve Yanbu’nun ardından ortağı Al Rajhi Grubu’yla birlikte Suudi Arabistan’ın Buraydah ve Hail şehirlerinde bulunan 2 havalimanının geliştirilmesi ve işletmesi için Suudi Arabistan Sivil Havacılık İdaresi (GACA) tarafından seçildi. TAV, Prens Nayef bin Abdulaziz (Qassım) ve Hail havalimanlarını 30 sene süreyle işletecek. TAV’ın tüm dünyada işlettiği havalimanı sayısı 17’ye yükselirken sürecin tamamlanmasıyla şirket Suudi Arabistan’da toplam 4 havalimanının işletmesini yürütecek. TAV Havalimanları İcra Kurulu Başkanı Sani Şener ” Suudi Arabistan Sivil Havacılık İdaresi tarafından son iki ayda toplam 3 havalimanının geliştirilmesi ve işletmesi için seçildik. Böylece Suudi Arabistan’daki yolcu sayımızı yıllık 10,5 milyona; tüm yurtdışı havalimanlarımızdaki yolcu sayımızı 25 milyona çıkaracağız. Dünyanın en rekabetçi coğrafyalarından olan Körfez Bölgesi’nde 6 başkent havalimanında imzamız bulunuyor. Aynı zamanda dünyanın farklı bölgelerinde de fırsatları değerlendiriyoruz” dedi. Geçen yıl yaklaşık 2,5 milyon yolcuya hizmet veren Qassım ve Hail havalimanları, yeni yatırımlarla ile birlikte yılda yaklaşık 6,5 milyon yolcu kapasitesine ulaşacak. Arabistan Yarımadası’nın coğrafi olarak ortasında bulunan Qassım, Suudi Arabistan’ın 13 yönetim bölgesinden birisi. Ülkenin tarımsal üretiminin büyük bölümünü gerçekleştiren ve önemli bir turizm destinasyonu olan bölgenin giriş kapısı Qassım Havalimanı’ndan THY’nin de aralarında bulunduğu 12 havayolunun düzenli seferleri bulunuyor. TAV Suudi Arabistan’da 2012’den bu yana Medine Havalimanı’nın işletmesini yürütüyor. Mart ayında Yanbu Havalimanı’nı portföyüne eklemişti. Ayrıca hizmet şirketleriyle Cidde, Riyad ve Dammam havalimanlarında da faaliyet gösteriyor.

  DENİZ YATIRIM – TAVHL Hisse Haber Yorum – 18.04.2017

  TAV Havalimanları Suudi Arabistan’daki iki havalimanı için görüşme halinde. TAV Havalimanları ve Suudi Arabistan’daki Al Rajhi Holding Grup, Suudi Arabistan’da bulunan Prens Nayef bin Abdulaziz (Qassim) ve Ha’il Uluslararası Havalimanlarının 30 yıl boyunca işletmesi için Suudi Arabistan Sivil Havacılık İdaresi ile görüşüyor. Anlaşmanın iki tarafı da 2016’da 2.5 mln yolcuya hizmet veren iki havalimanında eşit paya sahip olacak. Kıyaslayacak olursak, TAV Havalimanları tarafından 2016’da işletilen havaalanlarında 104 mln yolcuya hizmet verilmişti. Bu nedenle, görüşmeler olumlu sonuçlansa dahi anlaşmanın şirketin operasyonel performansında önemli bir etkisi olmayabilir. Anlaşmanın detaylarındaki ücretlendirme yapısı ve gelir kaynakları bu anlamda belirleyici olacaktır. Haberin hisse üzerinde hafif olumlu bir etkisi olmasını bekliyoruz

  ZİRAAT YATIRIM – TAVHL Hisse Haber Yorum – 18.04.2017

  Tav Havalimanları (TAVHL, Öneri “EKLE”, Sınırlı Pozitif): Şirket ve Al Rajhi Holding Group’un oluşturduğu konsorsiyum, Suudi Arabistan’ın Buraidah ve Hail şehirlerinde bulunan Prince Nayef bin Abdulaziz Havalimanı (Qassim Havalimanı) ve Hail Havalimanı’nın işletme ve geliştirme hakkını içeren imtiyaz sözleşmesi için, yerel otorite olan Suudi Arabistan Krallığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nden (General Authority of Civil Aviation -GACA) gelen davet üzerine birebir görüşmelere başlamıştır. Sözkonusu imtiyaz sözleşmesi 30 yıllık süreyi kapsamakta olup, TAV Havalimanları Al Rajhi Holding Group ile eşit paya (%50) sahip olacaktır. Uluslararası olan her iki havalimanı 2016 yılında toplam 2,5 milyon yolcuya hizmet vermiştir.

  AK YATIRIM – TAVHL Hisse Haber Yorum – 18.04.2017

  TAV Havalimanları ile Al Rajhi Holding’in %50-%50 ortaklıkla kurduğu konsorsiyumun Suudi Arabistan’daki Buraidah ve Hail şehirlerindeki Qassim ve Hail Havalimanlarının 30 yıl süreyle geliştirilmesi ve işletilmesine yönelik imtiyaz görüşmeleri için Suudi Arabistan otoritesinden gelen davet üzerine görüşmelere başladığı açıklandı. Söz konusu havalimanları 2016’da toplam 2,5 milyon yolcuya hizmet vermişti. TAV Havalimanları’nın ise 2016’da toplam yolcu sayısı 104 milyon idi. TAV Havalimanları ile Al Rajhi konsorsiyumu yakın bir zaman önce Suudi Arabistan’daki Yanbu Havalimanı’nın 30 yıl süreyle geliştirilmesi ve işletilmesine yönelik imtiyaz görüşmelerinde otorite ile anlaşmaya vardıklarını açıklamışlardı. Yanbu Havalimanı’nın 2016’da toplam yolcu sayısı 1,1 milyon olmuştu. Haberi TAV Havalimanları açısından nötr olarak değerlendiriyoruz.

  OYAK YATIRIM – TAVHL Hisse Haber Yorum – 18.04.2017

  TAV, dün akşam yaptığı KAP açıklamasında yerel otorite olan Suudi Arabistan Krallığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün (General Authority of Civil Aviation -GACA) daveti üzerine TAV- Al Rajhi Holding konsorsiyumunun, Suudi Arabistan’ın Buraidah ve Hail şehirlerinde bulunan Prince Nayef bin Abdulaziz Havalimanı (Qassim Havalimanı) ve Hail Havalimanı’nın işletme ve geliştirme hakkını içeren imtiyaz sözleşmesi için birebir görüşmelere başladığını bildirmiştir.İmtiyaz sözleşmesi 30 yıllık süreyi kapsamakta olup, TAV Havalimanları ve Al Rajhi Holding eşit paya (%50) sahip olacaktır. Uluslararası olan her iki havalimanı 2016 yılında toplam 2,5 milyon yolcuya hizmet vermiştir. Yolcu sayısı 2016 toplam TAV yolcu sayısının yaklaşık yüzde ikisine denk gelmektedir. Nötr.

   

  AK YATIRIM – TAVHL Hisse Haber Yorum – 16.03.2017

  TAV Havalimanları, daha önce yaptığı açıklamada Al Rajhi Holding ile %50-%50 ortaklıkla kurduğu konsorsiyumun Suudi Arabistan’daki Yanbu Uluslararası Havalimanı’nın 30 yıl süreyle geliştirilmesi ve işletilmesine yönelik imtiyaz görüşmelerine başladıklarını bildirmişti. Bugün yapılan açıklamada ise imtiyaz sözleşmesinin imzalanmasına yönelik anlaşmanın sağlandığı belirtildi. Yanbu Havalimanı’nın 2016’da toplam yolcu sayısı 1,1 milyon olmuştu. TAV Havalimanları’nın ise 2016’da toplam yolcu sayısı 104 milyon idi. Yeni terminal yatırımı ile birlikte Yanbu Havalimanı’nın toplam yıllık kapasitesinin 3 milyon yolcuya ulaşması planlanıyor. Haberi TAV açısından nötr olarak yorumluyoruz.

  OYAK YATIRIM – TAVHL Hisse Haber Yorum – 16.03.2017

  Yanbu Havalimanı’nın TAV Havalimanları Holding ve eşit paya sahip (%50) ortağı Al Rajhi Holding Group ile 30 yıl süreyle işletilmesi konusunda, GACA tarafından resmi açıklama yapılmıştır. 2016 yılında 1.1mn yolcuya hizmet veren havalimanının rakamının TAV 2016 toplamının takribi %1’ine tekabül etmesi sebebiyle hisse üzerinde katalist etkisi öngörmüyoruz.

  İŞ YATIRIM – TAVHL Hisse Haber Yorum – 16.03.2017

  Kapanış (TL) : 15.2 – Hedef Fiyat (TL) : 23.71 – Piyasa Deg.(TL) : 5522 – 3A Ort. İşl.Hac.(mn$) : 8.27 TAVHL TI Equity- Öneri :AL Get.Pot.%: 56 Analist: [email protected]

  TAVHL ile Rajhi Group Yanbu anlaşması için açıklama
  Suudi Arabistan Krallığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü; TAV Havalimanları ile Rajhi Holding Group’un Suudi Arabistan’ın Yanbu şehrinde bulunan Yanbu Uluslararası Havalimanı’nın işletme ve geliştirilmesi ile ilgili resmi açıklama yaptı. Söz konusu sözleşmesi 30 yıllık süreyi kapsamakta olup, TAV Havalimanları ve Al Rajhi Holding Group konsorsiyumda eşit paya (%50) sahip olacaktır. Yanbu Uluslararası Havalimanı 2016 yılında yaklaşık 1,1 milyon yolcuya hizmet vermişti ve yeni terminal yatırımı ile 3 milyon yolcuya hizmet verebilecek.

  TAV’ın 15. Havalimanı Yanbu Oldu

   

   

   

   

PAYLAŞ