Ana Sayfa Raporlar Hisse Yorumları Halkbank HALK...

Halkbank HALKB Hisse Analiz ve Yorumları

OYAK YATIRIM – Halkbank HALKB Hisse Yorum – 06.02.2019

HALKB / VAKBN: Yeşil GYO KAP’a yaptığı açıklamada; Vakıfbank ile devam eden yeniden yapılandırma görüşmelerinin tamamlandığını ve mevcut borç için yeni 5 yıllık vade ve 18 ay geri ödemesiz dönem belirlendiğini belirtti. Aynı duyuruda Halkbank ile yeniden yapılandırma görüşmelerinin sürdüğü açıklandı. Bankalar şirketin borç miktarına ilişkin bir yorum yapmadılar. İki banka için de “Nötr” olarak değerlendiriyoruz.

 

VAKIF YATIRIM – Halkbank HALKB Hisse Analiz – 22.01.2019

Halk Bankası (HF: 9,40 TL, KVÖ: EPG, UVÖ: AL)

Kredi büyümesi yavaşlayacak – KOBİ segmentinde lider olan Halk Bankası’nın 2018 yılında TL kredi büyümesi sektör ortalamasının (%2,8) oldukça üzerinde %18,0 düzeyinde gerçekleşmesini bekliyoruz. 2019 yılında da bankanın TL kredilerde büyüme hızının sektöre paralel %10,2 düzeyine bekliyoruz.

TÜFEX gelirleri azalacak – 1Ç’de (kasım, aralık, ocak) negatif enflasyon gerçekleşme olasılığını yüksek bulduğumuz için bankanın TÜFEX gelirlerinin olumsuz etkilenebileceğini düşünüyoruz. TÜFEX gelirlerini gerçekleşen enflasyona göre muhasebeleştiren Halk Bankası’nın gelirlerde dalgalanmayı azaltmak için beklenti ile muhasebeleştirme yöntemine geçebileceğini düşünüyoruz.

TKO sektör ortalamasının altında – Halk Bankası’nın 3Ç’de %2,65 düzeyinde olan Takipteki Krediler Oranı’nın 2018 sonunda %3,1 düzeyine ulaşmasını bekliyoruz (sektör ortalaması: %3,8). 2019 yılında ise bu oranın sektördeki genel görünüme paralel %4,0 düzeyine çıkmasını öngörüyoruz.

2019’da özkaynak karlılığını koruyacak – Bankanın 2018 yılsonunda %9,0 oranında öngördüğümüz özkaynak karlılığının 2019’da aynı düzeyde kalacağını tahmin ediyoruz. Bankanın 2019 yılında operasyonel giderlerinde enflasyonun (VKY Tahmin: %15,0) bir miktar üzerinde artış (%19,2) olacağını öngörüyoruz.

Hakan Atilla Davanın Reddi İçin Temyiz Mahkemesine Dilekçe Gönderdi – 04.01.2018

ABD’deki İran yaptırımları davasında suçlu bulunan eski Halk Bankası Genel Müdür Yardımcısı Hakan Atilla, hakkındaki davanın temyiz mahkemesince tamamen reddini istedi. Savcılığın Atilla’nın cezasının artırılmasını istediği temyiz başvurusunu geri çekmesi ve 32 ay hapis cezasının onanması talebinin ardından Atilla, savcılığın bu talebine cevap olarak avukatları aracılığıyla temyiz mahkemesine dilekçe gönderdi.

Dış İşleri Bakanı Çavuşoğlu: Hakan Atilla Türkiye’ye gelebilir – 25.12.2018

 

Deniz Yatırım Halkbank HALKB Hisse Yorum – 19.12.2018

Halkbank da diğer kamu bankaları gibi konutta düşük faizli kredi kampanyası başlattı. (Haberin detaylarını buradan okuyabilirsiniz.)

Bankadan yapılan açıklamada kampanyanın hedefleri arasında, firmaların konut stoğunun eritilmesi ve söz konusu firmaların Halkbank’taki kredilerinin geri ödenmesinde kullanılması yoluyla Halkbank tarafından kullandırılan kredilerin akışkanlığına olumlu katkı sağlamak bulunuyor.

Halkbank Borçlanma Araçları İhracı

Halkbank ile ilgili bir diğer haber ise borçlanma araçları ile ilgili; bankadan KAP’a yapılan açıklamaya göre Genel Müdürlük Makamının, maksimum 12 yıl vade ile sınırlı kalmak koşulu ile farklı vadelerde, sabit veya değişken faizli olabilecek şekilde, özkaynak hesaplamasına dahil edilecek borçlanma araçları da dahil olmak üzere teminatsız borçlanma araçları ihraç edilmesi hususunda ve ihraçlarla ilgili tüm hususlarda yetkilendirildiği bildirildi.

2016’dan bu yana ilk kez yabancı para cinsinden bono ihraç edecek olan bankanın 2 milyar dolar’a kadar, Tier 1, özkaynak benzeri niteliğinde bono ihraç etmeyi planladığı açıklandı. İhracın başarılı geçmesi durumunda bankanın bilançosunda ve sermaye yapısında iyileşme görüleceği için haberin hisseye olumlu etki etmesini bekliyoruz.