Ana Sayfa Raporlar Hisse Yorumları Halkbank HALK...

Halkbank HALKB Hisse Analiz ve Yorumları

Haber Son Dakika: ABD, Türk bakanları yaptırım listesinden çıkardı. Dolar kuru 5,45 seviyelerinde, borsa %1,80 yükselişte, Halkbank HALKB %3,80 yukarıda işlem görmekte…

 

Halkbank Genel Müdürü Sayın Osman Arslan’ın NTV canlı yayınında yaptığı açıklamanın notları aşağıdadır:

Bankamızın dijital kanallarında gerek bilgilendirme amaçlı, gerekse döviz alım satım işlemlerinde kullanılmak üzere yayınlanan kurların sisteme aktarılmasında kullanılan dış veri kaynağı Bloomberg’de meydana gelen sistemsel bir hatanın zincirleme etkisi nedeniyle, 31.08.2018 akşamı piyasa kapanışı sonrasında, bankamız döviz kurları kısa bir süre için olması gerekenden daha düşük seviyelerden yayınlanmaya başlamıştır.

Yapılan ilk incelemede, sorunun Bloomberg sisteminden otomatik olarak alınan kura esas verilerin hatalı olmasından kaynaklandığı anlaşılmıştır. Hatalı kurlar saat 22.01 ile 22.39 aralığında kısa süreli olarak işlem görmüş, bazı müşterilerimiz dijital kanallardan yaptıkları döviz alım satımlarını bu hatalı kurlar üzerinden gerçekleştirmiştir. Sorunun tespit edilmesi üzerine, döviz alım satım işlemleri geçici olarak kapatılmış, kısa sürede alınan tedbirlerle sistemde doğru kurların uygulanması sağlanmıştır.

Söz konusu saat aralığında, piyasa koşullarının tamamen dışında, teknik bir hatadan kaynaklanan düşük seviyeli döviz kurları kullanılarak müşteriler tarafından yapılan döviz alım satım işlemleri kısa süre içerisinde tek tek belirlenmiştir. Buna göre,

  • 1.256 müşterimizin 3,3 milyon USD,
  • 124 müşterimiz 539 bin EURO,
  • 383 müşterimiz ise diğer döviz cinslerinde 689 bin USD’ye eş tutarda,

döviz alım satım işlemi gerçekleştirdiği anlaşılmıştır. Bu işlemlerin USD cinsinden toplam büyüklüğü 4,6 milyon USD civarındadır. Toplam işlem adedi ise 2.569 olmuştur. Bu işlemlerle ilgili olarak, derhal ilgili müşteri hesaplarına bloke konulmuş olup, bu süre içerisinde EFT ve Swift sistemlerinin kapalı olması nedeniyle banka dışına herhangi bir döviz ya da TL kaynak çıkışı olmamıştır. Yapılan detaylı incelemeler sonrasında, hatalı kurlardan yapılan işlemler iptal edilmiştir. Gerçekleştirilen düzeltme çalışmaları sonucunda Bankamızın ya da müşterilerimizin herhangi bir kar ya da zararı oluşmamıştır. Sorun tespit çalışmaları sırasında BDDK ve BTK Uzmanları da Bankamıza davet edilerek inceleme yapmaları sağlanmıştır. Ayrıca Bankamız, hatanın tekrar etmemesi için gerekli tedbirleri almıştır. Bankamız algısının olumsuz şekilde etkilenmesine neden olan, hatalı veri sağlayıcı kuruluş (Bloomberg) hakkında her türlü yasal haklarını kullanacaktır.

Ayrıca, bazı yazılı ve görsel medya kuruluşları ile sosyal medya hesaplarında, Bankamızın güven ve itibarını sarsıcı, kamuoyunu ve yatırımcıları yanıltıcı nitelikte haber ve yorumların yapıldığı görülmektedir. Gerçekle bağdaşmayan bu tür haber ve yorumlara itibar edilmemesi gerekmektedir. Güçlü bir kontrol ve bilgi sistemleri altyapısına sahip bankamız, müşterilerimize güvenli ve kaliteli hizmet verme hedefiyle çalışmalarına devam edecektir.

 

Vakıf Yatırım – Halkbank HALKB Hisse Haber Yorum – 31.08.2018

(+) Halkbank (HALKB): Yönetim Kurulu, hissedarların yatırımlarının değerinin korunması ve banka hisse değerinde fiyat istikrarının desteklenmesi amacıyla 70 mn TL nominal ve azami 450 mn TL satış tutarına kadar bankanın Borsa İstanbul’da işlem gören halka açık paylarının geri alınmasına karar verildiğini bildirdi. Yorum: Yılbaşından bugüne kadar BİST’e göre %29 negatif bir getiri performansı sergileyen banka hisselerinde, geri alım kararının fiyat istikrarının desteklenmesi adına pozitif olduğu görüşündeyiz.

 

Vakıf Yatırım – Halkbank HALKB Hisse Analiz 2Ç18 – 10.08.2018

Halk Bankası (HALKB) 2Ç18 Finansal Sonuçları: Beklentilere paralel sonuçlar (=) Halk Bankası 2018 yılı ikinci çeyrek için hem bizim hem de Research Turkey konsensüs tahminlerine paralel 1,11 mn TL net kar açıkladı. Bu rakam bir önceki çeyreğe göre %41, bir önceki yılın aynı dönemine göre ise %10 artışa işaret etmektedir. Bankanın 2Ç’de 374 mn TL’lik iştiraklerden gelir kaydetmesi ve efektif vergi oranının gerilemesi sonucunda net kar çeyreksel bazda güçlü artış gösterdi. Halk Bankası’nın 2Ç’de toplam kredi hacmi bir önceki çeyreğe göre sektör ortalamasının üzerinde %10 büyüme göstermiştir. Banka 2Ç’de TL kredileri tarafında %9,4’lük büyüme elde etmiş olup, bu da 2017 3Ç’den bu yana en hızlı çeyreksel bazda artışa işaret etmektedir.

Yorum: Açıklanan sonuçlar hem bizim ve hem de piyasa beklentilerine paralel gerçekleşti. Bu nedenle 2Ç18 sonuçlarının hisse üzerine etkisini nötr olarak değerlendiriyoruz. Halk Bankası hisseleri son 1 ayda BIST 100’e göre %9,3 daha kötü, banka endeksine göre %2,9 daha iyi performans göstermiştir. Halk Bankası için 9,70 TL hedef fiyat ile kısa vadede “Endekse Paralel Getiri”, Uzun Vadede ise “AL” önerimizi koruyoruz.

Şeker Yatırım – Halkbank HALKB Hisse Analiz 2Ç18 – 10.08.2018

Halkbank (HALKB) 2Ç18 solo finansal sonuçlarında 1,113 milyon TL net kar açıkladı. (Çeyreksel bazda %40.8 artış). Açıklanan net kar rakamı bizim 1,116 milyon TL olan tahminimize paralel ve 1,082 milyon TL olan piyasa beklentisinin %3 üzerinde gerçekleşmiş oldu. Bankanın 6 aylık karı ise geçen yıla göre %14.6 azalarak %14.4 oranında ortalama öz kaynak getirisine işaret etmektedir. (Bütçe: %15) Beklentilerden güçlü gelen ücret ve komisyon gelirleri, 374 milyon TL temettü geliri, aktif kalitesinde hafif iyileşme, güçlü kredi ve mevduat büyümesi, vadesiz mevduat tabanındaki genişleme, çeyreğin öne çıkan unsurları olmuştur. Öte yandan, kredi-mevduat makasındaki göreceli zayıf genişleme, operasyonel giderlerdeki yıllık bazdaki yüksek artış ve takipteki kredilerden yapılan tahsilatlardaki zayıflama çeyreğin negative unsurları olarak öne çıkmaktadır. Güçlü çekirdek gelirler performansı, güçlü kredi büyümesi ve takipteki krediler rasyosundaki 10 baz puan iyileşme nedeniyle hafif pozitif bir etki bekliyoruz. Hisse için hedef fiyatımız TL8.27 olup %19 artış potansiyeli bulunmaktadır. TUT olan tavsiyemizi koruyoruz. Hisse 2018T 2.2x F/K (benzerlerine göre %41 iskontolu ve 0.29x F/DD çarpanlarıyla işlem görmektedir.

Oyak Yatırım – Halkbank HALKB Hisse Analiz 2Ç18 – 10.08.2018

Halkbank’ın 2. çeyrek karı bizim 1,092 milyon TL tahminimize ve piyasanın 1,082 milyon TL beklentisine paralel 1,113 milyon TL oldu. Özkaynak karlılığı %16,3 olarak gerçekleşti. Genel olarak faaliyet kalemlerinin beklentilerimize yakın olduğunu görüyoruz. TL kredi-mevduat makası sektördeki genişleme trendinin aksine 15 baz puan daralmış. Bunda temel sebep kredi getirilerindeki artışın (31 baz puan) sektörün gerisinde kalması. Net faiz marjındaki artış da yalnızca 4 baz puan oldu. Aktif kalitesinin gücünü koruduğunu görüyoruz. Takipteki alacak oluşma hızı 42 baz puanla araştırma kapsamımızdaki en düşük seviyede gerçekleşti. Takipteki alacak oranı 15 baz puan düşüşle %2,7 oldu. Hisse için Endeks Paralel Getiri önerimizi koruyoruz.

 

Oyak Yatırım – Halkbank HALKB Hisse Haber Analiz – 09.08.2018

HALKB/ VAKBN Hazine ve Maliye Bakanlığı tek hesap uygulaması ile ilgili yönetmeliği yayınladı. Düzenleme ile özel bütçeli idareler, düzenleyici ve denetleyici kurumlar, sosyal güvenlik kurumları, İşsizlik Sigortası Fonu ve TMSF haricindeki fonların mali kaynakları Hazine kontrolünde tek bir hesaba dahil edilecek. Bu mali kaynaklar TCMB ve kamu bankalarında nemalandırılacak. Bu konudaki usul ve esaslar daha sonra tespit edilecek. Yönetmelik kamu bankalarından mevduat çıkışı endişesi yaratabileceği için kamu bankaları için sınırlı olumsuz değerlendirilebilir. Fakat zaten konu daha önceden piyasada bilindiği için hisselere önemli bir etki beklemiyoruz.

 

Vakıf Yatırım – Halkbank HALKB Hisse Yorum – 18.07.2018

(-) Halkbank (HALKB): Halk Bankası dün yaptığı açıklamada, 15 Ağustos tarihinde yaklaşık hisse başına brüt 0,15 TL olmak üzere toplam 186,3 mn TL nakit temettü dağıtma teklifini Genel Kurul onayına sunma kararı aldı. Banka 2018 Nisan ayında hisse başına 0,30 TL olmak üzere toplam 372,5 mn TL nakit temettüyü dağıtma teklifini sunacağını açıklamıştı. Banka’nın Genel Kurul toplantısı 13 Ağustos’ta gerçekleştirilecek. Yorum: 17 Temmuz tarihli hisse kapanış fiyatına göre %2,3 oranında temettü verimi hesaplıyoruz. Ayrıca açıklanan nakit temettü tutarı bir önceki yıla göre %27 düşüş göstermiş olup, beklentimizin altında gerçekleşmiştir. Nakit temettü dağıtımının 2018 üçüncü çeyrekten itibaren bankanın SYR’sini yaklaşık 9 bp olumsuz etkileyeceğini düşünüyoruz.

Halkbank Kar Payı Dağıtımına İlişkin Yönetim Kurulu Kararını Açıkladı – 17.07.2018

Genel Müdür olan Yönetim Kurulu Üyesine ve Banka personeline dağıtılacak kar payı, 2017 yılı karı içerisine, karşılık ayrılmak suretiyle dahil edildiğinden kar payı dağıtımına konu edilmemiş, yalnızca tabloda bilgi olarak gösterilmiştir.

TMS 19 Çalışanlara Sağlanan Faydalar Standardı uyarınca Genel Müdür olan Yönetim Kurulu Üyesine ve Banka personeline dağıtılacak kar payı, Genel Kurul kararıyla, ilgili dönemde gider yazılmak suretiyle ayrılan karşılıktan ödenecek olup Genel Kanuni Yedek Akçe hesaplamasına dahil edilmiştir.

Temettü Ödeme Tablosu

Nakit Kar Payı Ödeme Tutar ve Oranları
Pay Grup Bilgileri
Ödeme
1 TL Nominal Değerli Paya Ödenecek Nakit Kar Payı – Brüt(TL)
1 TL Nominal Değerli Paya Ödenecek Nakit Kar Payı – Brüt(%)
1 TL Nominal Değerli Paya Ödenecek Nakit Kar Payı – Net(TL)
1 TL Nominal Değerli Paya Ödenecek Nakit Kar Payı – Net(%)
HALKB, TRETHAL00019
Peşin
0,1490184
14,90184
0,1266657
12,66657
Kar Payı Ödeme Tarihleri
Ödeme
Teklif Edilen
Nakit Kar Payı Hak Kullanım Tarihi (1)
Kesinleşen
Nakit Kar Payı Hak Kullanım Tarihi (2)
Ödeme Tarihi (3)
Kayıt Tarihi (4)
Peşin
15.08.2018
17.08.2018
16.08.2018

 

Mardan Palace satılabilir 10.07.2018

Hurriyet’de yer alan bir habere göre Titanic ve Maya grubu Antalya’da bulunan Mardan Palace Hotel’ini satın almak için teklif verecekler. Hatırlanacağı üzere borçlarını ödeyemediği için ihaleye çıkan Mardan Palace’ı Halkbank 2015 yılında TL 360mn ödeyerek satın almıştı.

Oyak Yatırım – Halkbank HALKB Hisse Haber Yorum – 10.07.2018

Basında çıkan bir habere göre Mardan Palace Oteli’nin işletmesi veya kiralanması için iki şirket görüşme halinde. Otel borçları sebebi ile icralık olmuştu ve tapusu Halkbank’a devredilmişti. Şu an faaliyette bulunmayan otelin tekrar aktif olması Halkbank’a nakit akışı sağlayacaktır. Haberin sınırlı olumlu etkisi olmasını bekliyoruz.

 

Ahlatcı Yatırım – Halkbank HALKB Hisse Analiz – 28.05.2018

HALKB 2018 yılı ilk çeyrek döneminde 790 milyon TL net kar elde ederken, geçen yılın aynı dönemine göre karın %-35 oranında azaldığı görülmektedir. Bununla birlikte son dönemde bankacılık sektörü başta olmak üzere BİST100 endeksi satış baskısı içerisinde hareket ederken, hisse fiyatı da 2016 Temmuz ayından beri en düşük seviyelere gerilemiştir. Ayrıca önümüzdeki süreçte şirket özelinde uluslararası arenada bir dava süreci başlayabileceğine dair beklenti devam etmektedir. Karlılık ve piyasa değeri karşılaştırıldığında ise hisse fiyatının oldukça ucuz olduğu söylenebilir.

 

Halkbank Basında Yer Alan Haberler Hakkında Açıklama Yaptı – 25.05.2018

Gerek sosyal medya hesapları üzerinden gerekse görsel ve yazılı medya aracılığı ile gerçeğe aykırı bir şekilde ABD’li yetkili kurumlar tarafından Bankamıza önemli miktarda para cezası verildiği yönünde kamuoyunu ve yatırımcıları yanıltıcı, hisse değerini etkileyici, Bankamızın güven ve itibarını sarsıcı nitelikte haksız haber ve yorum yapanlar hakkında Bankacılık Kanununun “İtibarın Korunması” başlıklı madde hükümlerine ve ayrıca Sermaye Piyasası Kanununun “Piyasa Dolandırıcılığı” başlıklı madde hükümlerine aykırılık teşkil eden eylemleri için Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunulmuştur.

Belirtilen nitelikte haber ve yorum yapanlar hakkında yasal işlem başlatılmak üzere suç duyurusu yapılmaya devam edilecektir.

Kamuyu Aydınlatma Platformu’na iletilen önceki özel durum açıklamalarında da belirtildiği üzere;

16 Mayıs 2018 tarihinde ABD’de karara bağlanan davada Bankamız taraf olmadığı gibi Mahkeme tarafından Bankamız hakkında alınmış herhangi idari veya mali bir karar bulunmamaktadır.

ABD’nin uluslararası yaptırım kararlarını takip eden yetkili kurumlar tarafından da Bankamıza iletilen herhangi bir ceza bildirimi söz konusu değildir.

Kamuoyunun ve yatırımcıların bilgisine sunulur.

Halkbank Sosyal Medyada Yer Alan Haber ve Yorumlar Hakkında Açıklama Yaptı – 24.05.2018

Bazı sosyal medya hesapları üzerinden gerçeğe aykırı bir şekilde ABD’li yetkili kurumlar tarafından Bankamıza önemli miktarda para cezası verildiği yönünde kamuoyunu ve yatırımcıları yanıltıcı, Bankamızın güven ve itibarını sarsıcı nitelikte haber ve yorumların yapıldığı anlaşılmaktadır.

16 Mayıs 2018 tarihinde ABD’de karara bağlanan davada Bankamız taraf olmadığı gibi Mahkeme tarafından Bankamız hakkında alınmış herhangi idari veya mali bir karar bulunmamaktadır. ABD’nin uluslararası yaptırım kararlarını takip eden yetkili kurumlar tarafından da Bankamıza iletilen herhangi bir ceza bildirimi söz konusu değildir.

Ülkemizin önemli kurumlarından biri olan Bankamızın güven ve itibarını sarsacak nitelikte sosyal medya hesapları üzerinden haksız haber ve yorumların yapılması Bankacılık Kanununun “İtibarın Korunması” başlıklı madde hükümlerine aykırılık teşkil etmektedir.

Deniz Yatırım – Halkbank HALKB Hisse Haber Yorum – 17.05.2018

Halkbank eski GMY’si Hakan Atilla’ya 32 Ay Hapis Cezası. Rıza Sarraf davasında sanık olarak yargılanan eski Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla 32 ay hapis cezası verildi. New York Güney Bölgesi Federal Mahkemesi’nde görülen karar duruşmasında hakim Richard Berman, Atilla’nın 32 ay hapis cezası almasına, şimdiye kadar cezaevinde kaldığı 14 aylık sürenin aldığı cezadan düşürülmesi ve 500 dolar para cezası almasına hükmetti.

Atilla, iyileştirici nedenlerden erken tahliye edilecek. Avukatları, Atilla’nın iyi şartlardan dolayı erken tahliyesi de göz önüne alındığında toplamda 13 ile 16 ay daha hapis yatacağını açıkladı. Hakan Atilla’ya verilen cezanın düşük olması (10 yıllar konuşuluyordu piyasada) ve ABD yargısının kendisine olumlu yaklaşımı Halkbank olası cezasının da düşük olacağı anlamına gelmez. Metinden anladığımız suçun işlendiğine dair bir kanaat var. Her ne kadar Hakan Atilla’nın ceza süresi ile ilgili olmasa da piyasa reaksiyonu Halkbank için kısa vadede olumlu olsa da, bu kısa vadeli olumlu fiyatlamaya temkinli bir şekilde iştirak edilmesi gerekir diye düşünüyoruz.