Ana sayfa Raporlar Altın Yorumları, Brent ve WTI Ham Petrol Analizleri Güncel Brent ...

Güncel Brent Petrol ve WTI Ham Petrol Yorumları ve Analizleri

Brent Petrol Ne Olur? Sorusunun cevabı için günün en yeni Brent petrol, WTI ham petrol ve doğalgaz fiyatları yorumları, teknik analizleri ve petrol stok verileri değerlendirmelerini aşağıda tarihe göre sıralı olarak görebilirsiniz. Kurum ve uzmanlardan gelen en son yorum en üstte yer almaktadır.

100.000 TL Paranız Olsa Nasıl Yatırım Yapardınız? Sanal Para ile Deneyin!

02.04.2020 tarihli Brent Petrol ve WTI Ham Petrol Yorumları ve Analizleri

Alan Yatırım – Brent Petrol Yorumu

BRENT…Çin Devlet Rezervi İçin Petrol Satın Alacak… Rusya ile Suudi Arabistan arasında petrol üretim miktarı konusunda anlaşmaya varılamamış olması fiyatları üzerinde aşağı yönlü baskı kuruyor. Rus yetkililer arz fazlası ortamında Rusya’nın ek bir petrol üretimi planlamadığı açıklamasına rağmen Suudi Arabistan petrol fiyatları üzerinden Rusya’yı köşeye sıkıştırma konusunda kararlı gözüküyor. Trump’ın bütün arabuluculuk çabaları Suudi Arabistan kanadında karşılık bulmuyor. Yeni işlem gününde Çin’in devlet rezervleri için petrol satın almaya başlayacağı haberi brent petrolün varil fiyatını 26 $’a taşıdı. Brent Petrol günü 0.92% değer kazancı ile tamamladı. Teknik olarak Brent Petrol orta vadeli düşüş trendi ve kısa vadeli düşüş trendi içinde bulunmaktadır. Bununla beraber Brent tipi petrolde kısa vadeli direnç seviyeleri 25.10 ve 27.20’de, destek seviyeleri ise 23.00 ve 21.10’de bulunmaktadır.

 

Gedik Yatırım – Brent Petrol Yorumu 

ABD Başkanı Trump’ın Rusya ve Suudi Arabistan arasında devam eden petrol savaşına arabuluculuk yapma girişimleri şu an için başarısızlıkla sonuçlandı. Suudi Arabistan’ın geri adım atmama konusunda direttiğine ilişkin haber akışları takip ediliyor. Salgına bağlı olarak talep endişelerinin artış gösterdiği petrol piyasasında, pazar ve fiyat savaşlarının da devam etmesi son dönemde satış baskısının sürmesine ve tepki alımlarının sınırlı kalmasına neden oluyor. Bu sabah tepki alımlarının izlendiği brent petrolde yukarı yönlü hareketlerin devam etmesi halinde 25,36$ – 26,75$ ve 27,48$ seviyeleri direnç olarak izlenebilir. Gün içi volatilitenin artış kaydettiği brent petrolde tekrar satışların yaşanması durumunda ise 23,16$ – 22,35$ ve 21,20$ seviyeleri destek konumunda bulunmaktadır.

 

Seda Yalçınkaya, Araştırma Uzmanı – WTI Ham Petrol ve Brent Petrol Analizi

Petrolde sınırlı tepki var

ABD Başkanı Trump, Suudi Arabistan ve Rusya arasında ara bulucu konumunu sürdürüyor. Trump, Suudi Arabistan ve Rusya’nın önümüzdeki birkaç gün içinde dünya çapında petrol endüstrisini “tahrip eden” fiyat savaşını sona erdirmek için bir anlaşmaya varmasını beklediğini söyledi. Petrol savaşlarının biteceğine yönelik bir beklenti oluşmuş durumda. Ancak şimdilik petrol fiyatlarında önemli bir değişim bulunmuyor. Bu sabah Amerikan tipi ham petrol 21.79$ seviyesinde ve Brent petrol 26.80$ seviyesinde işlem görüyor.

Teknik Analiz: Petrol için teknik görüşümüzü korumaya devam ediyoruz. Şimdilik ABD tipi ham petrolde (WTI) 19.90$ – 20.00$ seviyelerindeki destek arayışı devam ediyor. Bu seviyelerde tutunma çabası var. Ancak yukarı yönlü tepkilerin güçlü olduğundan bahsetmek oldukça güç. Petrol fiyatlarını bir süre izlemekte fayda olabileceği düşüncesindeyiz. Bununla birlikte ana görüşümüz yükselişlerin satış baskısıyla karşılandığı yönünde. Teknik olarak 20$ üzerindeki seyirler 23.50$ seviyesine doğru yukarı yönlü tepkilere kapı açabilir. Ancak bu durum kısa vadede petrol fiyatlarında bir güçlenme oluştuğu anlamına gelmiyor. Teknik olarak zayıf görünüm sürüyor.

Destekler: 20.00 / 19.90 / 19.00 
Dirençler: 24.60 / 25.50 / 26.00 

BRENT Teknik Seviyeler
Destekler: 25.50 / 23.00 / 22.30 
Dirençler: 28.00 / 29.00 / 31.20

 

Ahlatcı Yatırım – Ham Petrol Yorumu 

Haftanın ikinci işlem gününde Çin ekonomisinden gelen toparlanma işaretleri ile birlikte kayıplarının bir kısmını geri alırken, OPEC, petrol üretimi Mart ayında 90.000 varil artarak günde 27.93 milyon varile yükseltmişti. Haftanın üçüncü işlem gününde ise Rusya ve ABD enerji bakanları petrol piyasalarındaki durumu görüşerek “mevcut zorluklara” karşı yapıcı önlemler alınması ve karşılıklı istişarelerin devam etmesi konusunu da ele aldıkları bildirdiler. Gün içerisinde Rus hükümet yetkilisi, Rusya’nın aşırı arz ortamında petrol üretimini artırmayı planlamadığını kaydetti. Gün sonunda takip edilen gelişmeler ile birlikte Petrol’ün yukarı yönlü sınırlı hareketini sürdürdüğü izlendi.

Teknik olarak incelediğimizde, Ham Petrolün 20,10 Dolar seviyesinde belirleyici olmaya devam ettiği gözlendi. 20,70 direnç seviyesinin altında kaldığı sürece gelebilecek satışlar ile Ham Petrol’deki aşağı yönlü eğilimin devam etmesi durumunda 19,50, 19,00 ve 18,40 takip edilmesi gereken önemli destek seviyeleridir. Gelebilecek olası alımlar ile eğilimin yukarı yönlü hareketinde ise 20,70, 21,40 ve 22,00 direnç seviyeleri takip edilebilir.

 

Osmanlı Yatırım – WTI ve Brent Petrol Yorumu 

Genel olarak aşağı bir trendin söz konusu olduğu görülüyor. Brent petrolde bir önceki işlem gününde en yüksek 23.56 ve en düşük 23.01 seviyeleri görüldü. Son işlem gününde satıcılı bir seyir izleyen brent petrol için günlük kayıp %1.05 olarak gerçekleşti. 20 günlük hareketli ortalamasının altında olan emtia için RSI göstergesi 21.26 seviyesinde iken momentumu 78.80 seviyesinde. Gün içi yukarı yönlü hareketlerde 23.23 seviyesi takip edilebilir. Bu seviyenin geçilmesi durumunda 23.45, 23.78 ve 24.00 dirençleri önemli hale gelebilir. Olası geri çekilmelerde ise 22.91, 22.69 ve 22.36 destek seviyeleri olarak izlenecektir. WTI tarafında da brent petrole paralel aşağı bir trend hakim. WTI petrol bir önceki işlem gününde en yüksek 19.23 ve en düşük 18.46 seviyeleri görüldü. Gün içi aşağı yönlü hareketlerde 18.91 seviyesi takip edilebilir. Bu seviyenin altına inilmesi durumunda 18.59, 18.14 ve 17.82 destekleri önemli hale gelebilir. Olası yükselişlerde ise 19.36, 19.68 ve 20.12 direnç seviyeleri olarak izlenecektir.

 

Serkan İşlek, Araştırma Uzmanı, Işık FX – Brent Petrol Yorumu

Küresel salgın emtialar üzerindeki baskısına devam ederken siyah altınında tekrardan 25 Dolar altına sarktığını görmekteyiz. Bu seviye altında kalıcılıklarda 24.00 noktasını takip edeceğiz. Buranında altına geçilmesi durumunda 23 seviyelerine doğru geri çekilmeler görebiliriz. 25 Dolar üzerine çıkması durumunda ise 25.50, 26.00, 26.60 ve 27.00 dirençlerini takip edebiliriz.

 

İnfo Yatırım FX – WTI Ham Petrol ve Doğalgaz Yorumu

Petrol: ABD ve Rusya kanadı petrol piyasasındaki son durumu değerlendirmek adına telefon aracılığı ile bir görüşme gerçekleştirdi. Rusya Enerji Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada; tarafların petrol piyasasında düşen talep ve arz fazlasının, küresel enerji sektörünün gelişimine katkıda bulunmadığı ve küresel ekonomik toparlanmanın başlamasından sonra piyasaya istikrarlı bir şekilde tedarik sağlanması konusunda risk oluşturduğunun kaydedildiği belirtildi. Diğer yandan Suudiler, ABD Başkanı Trump’ın iki ülke arasında arabuluculuk etme çabalarına direniyor. Suudi Arabistan Nisan ayına petrol arzını rekor seviyede artırıp günlük 12 milyon varilin üzerine çekerek başlangıç yaptı. Böylelikle Suudiler, ABD de dahil dünyanın önde gelen tüm üreticilerinin kısıntı konusunda anlaşması halinde kararından vazgeçeceği konusunda ısrarcı olduğunu göstermiş oldu. Petrol piyasasındaki gelişmeler ve gelebilecek olan haber akışları volatiliteyi oldukça artırabilir. Tüm bunlar ışığında brent petrolü teknik olarak incelediğimizde yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 27.95 – 31.06 – 33.01 seviyeleri direnç noktaları olarak; 24.60 – 21.74 – 20.01 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

NATGAS: Petrol piyasasında devam eden ve Suudi Arabistan’ın Nisan ayına rekor üretim ile girmesiyle birlikte derinleşen ‘fiyat savaşları’ enerji sektörü üzerinde baskılar oluşturmaya devam ediyor. Her ne kadar ABD; Rusya ile Suudi Arabistan arasında arabuluculuk yapmaya çalışsa da şimdilik işler istenildiği gibi gitmiyor. Buda doğal gaz fiyatları üzerinde baskıların sürmesine neden oluyor. Diğer yandan koronavirüs nedeniyle azalan talepler fiyatlar üzerinde oluşan bir diğer baskılardan biri olarak karşımıza çıkıyor. Piyasalar gün içerisinde ABD’den gelecek olan doğal gaz stokları verisini takip edecek. Veri TSİ 17:30’da açıklanacak ve veri ile birlikte fiyatlar üzerinde volatilite bir miktar artacaktır. Tüm bunlar ışığında natgas grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 1.650 – 1.742 – 1.851 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Gevşemelerde ise 1.582 ve 1.529 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

 

Petrol Piyasasında ‘Fiyat Savaşları’ Başladı

Pazartesi – 09.03.2020 – Geçtiğimiz hafta Viyana’da gerçekleşen OPEC+ toplantısında ekstra kesinti kararına karşı çıkan ve geri çeviren Rusya; 1 Nisan’dan itibaren de serbest üretimin başlayabileceğini deklare etmişti. Buna karşılık hafta sonu Suudi Arabistan; Aramco’nun petrol fiyatlarında indirime gitti. Ek olarak Suudi Arabistan’ın gelecek aydan itibaren ise 10 milyon varil fazladan petrol arzını piyasaya sürebileceği belirtildi. Yaşanan agresif fiyat indirimi ve gelişmeler hafta sonu piyasa kapalıyken gerçekleşti ve piyasa açılışında petrol fiyatlarında tarihi fiyatlamalar gerçekleşti. Yaklaşık 10 dolarlık aşağı yönlü gapli sert fiyat hareketi ile yeni haftaya başlayan petrol fiyatlarında %30’a yakın değer kayıpları yaşanıyor. Tüm gelişmeler yakından izleniyor. 

Brent Petroldeki Düşüş 31$’a Ulaştı, Ekin Akbaş

Piyasalarda koronavirüsten kaynaklı endişeler devam ederken, Suudi Arabistan ve Rusya’nın petrol arz kesintisi üzerine anlaşamaması sonrasında piyasaların yeni haftaya sert satışlarla başladığını görmekteyiz. Geçtiğimiz hafta Perşembe günü Viyana’da başlayan ve Cuma günü sona eren OPEC ve OPEC dışı ülkelerin (OPEC+) toplantısından herhangi bir karar çıkmadı. Piyasalardaki genel beklenti, Cuma günü sona eren OPEC toplantısında, koronavirüsün yarattığı büyüme endişeleri nedeniyle Ocak ayının başından bu yana sert satış baskılarına maruz kalan petrol fiyatlarını dengelemek amacıyla OPEC’in petrol üretiminde günlük 1 milyon varillik bir kesintiye gitmesi yönündeydi. Burada, Rusya’nın üretim kesintisine ilişkin iş birliği yapıp yapmayacağı merak konusuydu. Rusya’nın Suudi Arabistan’ın ek üretim kesintisi teklifini kabul etmemesi ve OPEC toplantısında ek üretim kesintisi kararının çıkmamasının ardından petrol fiyatlarında sert satış baskıları meydana geldi. Bunun üzerine Suudi Arabistan’ın, Rusya ile anlaşamaması sonrasında Kuveyt ile birlikte tarafsız bölgede petrol çıkarmaya başlaması ve petrol arzını artırması satışları daha da derinleştirdi. Bununla birlikte Cuma günü varil başına 45,25$ seviyesine kadar gerileyen petrol fiyatları yeni haftanın ilk işlem gününde 31,40$ seviyesine kadar düşüşünü taşırken, ham petrol fiyatları ise varil başına 30$ seviyesi altına inerek 27,55$’ı test etti.

Kuveyt Petrol Bakanı Halid Ali Muhammed el-Fadıl, Suudi Arabistan ile yaptıkları anlaşma çerçevesinde Hafci sahasındaki petrol çıkarma faaliyetlerine de başlayacaklarını, buradaki kuyularda günlük 250 bin varil üretim hedeflediklerini belirtti. Petrol sahalarında üretimin başlamasına ilişkin tarih de veren Kuveytli Bakan, 60 gün sürenin ardından üretime geçilmesini öngördüklerini aktardı. Suudi Arabistan ile Kuveyt arasındaki tarafsız bölgede bulunan Hafci ve Vefra petrol sahalarının günlük 500 ila 600 bin varil petrol üretim kapasitesi bulunuyor.

Bu gelişmeler çerçevesinde piyasalardaki risk iştahının önemli ölçüde azaldığını ve güvenli liman görünümlü varlıklardaki alımların hızlandığını gördük. Petrol fiyatlarındaki sert hareketliliğin yanı sıra, hafta sonu koronavirüs vakalarının önümüzdeki dönemde hızlanabileceği ve salgının daha da büyüyebileceğine ilişkin çıkan raporlar da piyasalarda etkili oluyor. Bununla birlikte ABD 10 yıllık tahvil faizi %0,5’in altını test ederek rekor düşük seviyeye gerilerken, ABD tahvil faizlerinin tamamını tarihte ilk kez %1’in altına indi. Bu sabah saatleri itibarıyla ABD vadelilerde %5’e varan kayıplar gözlemlenirken, Asya piyasalarında da satış baskılarının hâkim oluğu görülüyor. Gelişmekte olan ülke para birimlerinde ise satıcılı bir görünüm söz konusu.

 

Brent Petrol Sert Düştü, Düşüş Devam Edecek mi?

Brent Petrol gelen güçlü satışlardan sonra sert bir şekilde düştü. Bundan sonra petrol ne olur? Daha düşer mi? Bir yerlerden yukarı döner mi? Ham petrol fiyatlarında ne beklemeliyiz? Bu sorulara petrol yorumumda cevap vermeye çalıştım.

 

Umut Tuncer, Kıdemli Analist, GCM Yatırım – Petrol Analizi

OPEC+ Piyasayı Dengeleme Güce Sahip mi?

04.03.2020 – Petrol piyasalarında uzun süredir devam eden bol arz gündemi güncelliğini koruyor. Fakat fiyatların geldiği seviyeler nedeniyle OPEC ve OPEC+’ya ilişkin beklentilerin artması, piyasa hassasiyetiyle birleşerek bulanık bir ortam oluşmasına yol açıyor. Tüm bu süreçte petrol fiyatlarının tahmin edilenden çok daha önce beklenti aralığının alt sınırına ulaşması, hatta kırması, üretim maliyetinin söz konusu olduğu bir varlık açısından belirsizliği daha da artırıyor. İncelememizde bu belirsizliğin altında kolay kolay değişmeyecek faktörleri aktarmaya çalışacağız.

Petrol fiyatlarında istikrar yakalamaya çalışan bir örgüt olarak OPEC, genellikle raporlarında iyimser tahminlere ağırlık vermesi nedeniyle eleştirilir. Hatta yılın başlarında verdiği iyimser tahminler, yılsonuna doğru rakamlar tahminden nihai sonuca ulaştığı için bolca revize edilir. Yazının kalanında bahsedeceğimiz tüm veriler, OPEC raporlarına dayalı olacağı için bu bilgilendirme gereklidir.

Talep sorunu… OPEC Şubat ayı raporunda 2019 yılı petrol talebi büyümesinin bir önceki yıla göre 0,92% olduğunu belirtiyor. Faz1 öncesi en karamsar zamanların da dahil olduğu dönemde 0,92%’lik bir talep artışı söz konusu. OPEC’in 2020 yılı talep artış beklentisi ise 2019 yılına göre 0,99% düzeyinde. Bu bölümde iki kısma vurgu yapıyoruz. Birincisi ticaret savaşının en sıcak döneminde bile Fed, sürpriz bir toplantı ile faiz indirim kararı almamıştı. 3 Mart tarihinde Fed, 2008 kriz döneminden bu yana ilk kez program dışı şekilde, hem de 50 baz puanlık faiz indirimine gitti. Bu karara arz kısmında tekrar değineceğiz.

İkinci sorun ise virüs etkisi. Çin’de aktivite göstergeleri gerek üretim, gerek hizmet tarafında oldukça düşük büyüme rakamlarını işaret ediyor. Çoğu zaman piyasa hassasiyetine yorabileceğimiz bu gelişme bu kez oldukça somut şekilde karşımıza çıkıyor. Birçok üretim ve teknoloji şirketi ya hizmetlerini askıya aldı, ya da virüs nedeniyle çalışma koşullarını değiştirerek verimlilikten feragat etti. Her halükarda büyüme hızını negatif etkileyebilecek bir gelişme yaşandı. Sonuç olarak OPEC raporunda yer alan talep büyüme hızını gerçekçi bulmak zor.

Arz sorunu…  Petrol piyasasını istikrara sokmak istiyor ve bunun yıllara yayılmasını istemiyorsanız, talep gibi esnekliği düşük bir koşula değil, arz gibi kolayca değiştirilebilen bir koşula müdahale etmeniz gerekir. Fakat sorun şu ki, dünyanın en büyük petrol üreticisi olan ABD’nin, OPEC+ tarafındaki üretim kesintisi rakamlarını kolayca telafi etme gibi bir lüksü bulunuyor. Bu da OPEC’in yıllardır uyguladığı kota kararlarından en çok karı ABD’nin yaptığını gösteriyor.

ABD ham petrol üretimi 2020 yılına rekorla başladı. Yatay kazı yöntemiyle birlikte artan verimlilik, azalan kuyu sayısına rağmen rekor düzeyde üretimi destekleyen ana faktör. Çok dikkat edilmesi gereken diğer husus da, kaya petrolü üretiminin yavaşlayabileceğine ilişkin rapor&analizlerin düşük petrol fiyatı dayanak gösterilerek hazırlanması. Dolayısıyla OPEC veya virüse ilişkin iyimser haberlerle petrol fiyatında oluşabilecek yükselişler, agresif ABD üreticilerini tekrar harekete geçirerek petrolde yeni normal denebilecek fiyat seviyelerini daha aşağı çekebilir.

Fed’in faiz indirimi ve indirimlerin devamının beklenmesi de ABD üreticisinin borçlanma maliyetlerini düşürerek, petrol fiyatında olası yükselişler de dahil olmak üzere her türlü senaryoda daha sağlam finansallarla dünya pazarına katılım sağlamasını kolaylaştırabilir.

Arz kısmında ek olarak dikkat çekebileceğimiz iki ülke Norveç ve Brezilya. Potansiyeli gittikçe artan bu iki ülkenin üretim rakamları da önümüzdeki süreçte hassas dengeleri değiştirebileceği için takip edilebilir.

Olası OPEC+ kararı… OPEC üretimi Ocak döneminde 28,9 milyon varil/gün oldu. Riski yükselen taraf ise aynı dönemde küresel üretim günlük 98 milyon varilden 100 milyon varilin üzerine çıktı. Yani OPEC tarafında oluşan üretim açığı, aynı dönemde hızla Örgüt dışındaki ülkeler tarafından telafi edildi.

OPEC+’nın 5 – 6 Mart tarihindeki toplantısında 600 bin ile 1 milyon varil/gün arasında ek üretim kısıntısı kararı alması ana senaryo olarak görülüyor. Son günlerde gerçekleşen toparlanma da buna yoruluyor. Fakat yukarıda verilen rakamlarda da görüleceği üzere, OPEC+’nın bu tür kararlarında oluşabilecek üretim açığı, diğer ülkeler tarafından kolayca karşılanabiliyor. Bu nedenle OPEC+’nın olası aksiyon kararının uzun ömürlü etkiye sahip olacağını düşünmüyoruz.

Olası yükseliş senaryosu… Petrolde tüm arz – talep dinamikleri negatif seyri işaret etse de, söz konusu varlığın üretim maliyetleri nedeniyle teori olarak da olsa bir tabanı bulunuyor. Teknik anlamda bakarsak Batı Teksas Petrolü için 42 Dolar altındaki seyir sürdürülebilir görünmüyor. Fakat 56 Dolar bölgesi üzerinde de, daha önce 65 Dolar olarak belirlediğimiz üretim faktörlerinin devreye girme ve bol arzı körükleme potansiyeli oluşabilir.

Brent petrol tarafında ise 50 Dolar altında uzun süreli deneyim toparlanma süreci dışında sadece 2014 ortasında başlayan serbest düşüşte görülmüştü. Bu nedenle bu bölgeden olası yükselişler 63 Dolar bölgesine kadar iyimser senaryolu tablolarda doğal karşılanabilir. Fakat bu petrol türünde de 70 Dolarda devreye girebilecek üretim faktörlerinin, bu kez 63 Dolarda devreye girebileceğini düşünüyoruz.

 

OPEC Şubat ayı Aylık Petrol Piyasası Raporu yayınlandı

13 Şubat 2020 – OPEC, Şubat ayı Aylık Petrol Piyasası Raporunda 2020 yılı için küresel petrol talebine ilişkin yıllık büyüme beklentisini günlük 1,22 milyon varilden 0,99 milyon varile indirdi. İlk çeyreğe ilişkin talep beklentisini ise günlük 99,95 milyon varilden 99,51 milyon varile düşürerek 440,000 bin varillik azatlıma gitti. Raporda, petrol talep tahmininde yapılan aşağı yönlü re vizyonun temel nedeni olarak Çin’deki koronavirüs salgını gösterildi. Raporda, Çin’deki gelişmelerin petrol piyasası üzerindeki etkilerinin yakından izlenmesi gerektiğine vurgu yapıldı.

Hatırlayacağımız üzere Suudi Arabistan’ın petrol fiyatlarındaki düşüş nedeniyle OPEC+ (OPEC ve OPEC dışı ülkeler) koalisyonuna yeni üretim kısıntılarını değerlendirmek üzere acil toplantı yapılması yönünde baskı yapmasına rağmen, Rusya’nın gösterdiği direnç nedeniyle erken toplantı yapılma ihtimali büyük ölçüde azalmıştı. Bununla birlikte petrol fiyatları Pazartesi günü bu yılın en düşük seviyelerini test etmişti. Pazartesi günü varil başına 52,99$ seviyesini test eden Brent, bu sabah saatlerinde 55,76$ seviyesinden işlem görüyor.

OPEC’de Hangi Ülkeler Var? OPEC Petrol Sepeti Nasıl Hesaplanıyor?

ABD ve Rusya OPEC üyesi ülkeler değil. OPEC’e üye olan ve OPEC Petrol Sepetinin hesabına katılan petroller şu şekilde: Saharan Blend (Cezayir), Girassol (Angola), Oriente (Ekvador), Rabi Light (Gabon), Minas (Endonezya), Iran Heavy (İran), Basra Light (Irak), Kuwait Export (Kuveyt), Es Sider (Libya), Bonny Light (Nijerya), Qatar Marine (Katar), Arab Light (Suudi Arabistan), Murban (BirleşikArapEmirlikleri) ve Merey (Venezuela) petrol fiyatlarından hesaplanıyor.

 

 

Bunlar da ilginizi çekebilir: Dolar Kuru Yorumları Altın YorumlarıEUR/USD YorumlarıGBP/USD YorumlarıUSD/JPY Yorumları