Ana sayfa Raporlar Altın Yorumları, Brent ve WTI Ham Petrol Analizleri Güncel Brent ...

Güncel Brent Petrol ve WTI Ham Petrol Yorumları ve Analizleri

Petrol fiyatlarında son durum ve ilgili gelişmeler… Brent petrol, WTI ham petrol ve bunlara bağlı olarak spot doğalgaz fiyatları ne olur? Bu konudaki uzman görüşleri, yorumları, teknik analizleri ve petrol stok verilerine dair değerlendirmeleri aşağıda tarihe göre sıralı olarak görebilirsiniz.

21.01.2022 tarihli Brent Petrol ve WTI Ham Petrol Yorumları ve Analizleri

Seda Yalçınkaya, Araştırma Müdürü – WTI Ham Petrol ve Brent Petrol Analizi

Petrol rallinin ardından yorulma içerisinde

2022’de talebin arzı geride bırakacağı beklentileri ile yedi haftadır yükseliş trendinde olan petrol 2021 zirvesini geçtikten sonra yorulma yaşıyor. Dün petrol tarafında ham petrol stokları takip edilirken stoklar özel sektör verilerine paralel 0,515 milyon varil ile artışa işaret etti. Geçen ay stoklarda son yedi yılın en düşük seviyesinin görülmesinin ardından uzun bir süreden sonra ilk kez stoklarda artış yaşanması petrolde satış baskısı yaratıyor. Son iki gündür satış baskısı ile karşılaşan emtia bu sabah saatlerinde de hafif satıcılı seyrediyor. Petrolde bugün takip edilecek önemli bir veri bulunmazken sabah saatlerinde WTI 84 dolar, Brent petrol 87 dolar seviyesinde fiyatlanıyor.

WTI Teknik Analiz : WTI Ham petrol dün 87 dolar seviyesini görmesinin ardından satış baskısı ile karşılaşarak 85.60 destek seviyesinin altına geriledi. Bu sabah saatlerinde satıcılı seyrin devam ettiği emtiada 8 günlük üssel ortalamasına tutunmaya çalışıyor. Emtiada kısmi geri çekilme yaşansa da güçlü yükseliş trendi bozulmuş değil. Emtiada yükseliş durumunda 85.60 seviyesi direnç, olası düşüş durumunda ise 83.30 seviyesi destek olarak izlenebilir.

Dirençler  :  85.60 / 87.60 / 89.10
Destekler  :  83.30 / 82.80 / 79.30

Brent Teknik Analiz : Brent petrol geçen haftadan bu yana hızlı yükseliş yaşamasının ardından iki gündür geri çekilme içerisinde. 89 dolar seviyesinden 86 dolar seviyesine geri çekilme yaşayan emtiada bu sabah saatlerinde 86 dolar seviyesine geri çekilme yaşadıktan sonra hafif toparlanma içerisinde. 8 günlük üssel ortalamasına geri çekilip bu bölgeden tepki alan emtiada yükselişin devam etmesi halinde 89 dolar seviyesi direnç olarak takip edilebilir. Olası geri çekilmelerde ise 86 dolar ve 83 dolar seviyeleri destek olarak izlenebilir.

Dirençler  : 89.00 /92.10 /93.50
Destekler  : 86.00 /83.00 /81.60

 

Ahlatcı Yatırım – Brent Petrol Yorumu

ABD’den gelen ham petrol stoklarının yükseldiği verisinin ardından Brent zirve seviyelerinden geri çekildi ve 86,16 seviyelerinden fiyatlanıyor. Buna rağmen, talep güçlü olmaya devam ediyor… Fiyatlardaki duraklama, ABD’nin stratejik rezervlerin serbest bırakılmasını hızlandırmayı planladığı raporlarından da kaynaklandı.Yaşanacak gelişmeler çerçevesinde petrolde 86,50 ve 87 dolar direnç, 86,00 ve 85,50 seviyesi ise destek olarak takip edilebilir.

 

Vakıf Yatırım – Brent Petrol Yorumu

Brent Petrol’de geçen hafta işaret ettiğimiz 86.00$ direnç bölgesi de bu haftaki hareketin ardından aşıldı. Bu bölge üzerinde kapanışlar, teknik olarak hareketin orta vadede 90.00 ve 95.00 seviyelerini hedefleyebileceğini gösteriyor. Long pozisyonlar, stop seviyesi 85.00’e çekilerek korunabilir. 85.00 altında ise bir düzeltme süreci görebiliriz.

 

1 Varil Petrol 838 TL

25.10.2021 – Uluslararası piyasalarda petrol yükselişini 10. haftaya taşırken, Türkiye’de TL’nin değer kaybının çarpan etkisiyle bir varil petrol 838 TL oldu. 2-3 günde bir akaryakıt fiyatlarına zam gelmesi maliyetleri gün be gün yükseltirken Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS) Genel Başkanı Fesih Aktaş, gidişata dair bilgi verdi.

Aktaş, son dönemdeki akaryakıt ürünlerindeki fiyat artışlarının, toplam ÖTV miktarını aştığını belirtti. EPGİS Başkanı, bu nedenden ötürü akaryakıt ürün fiyatlarındaki artışların, satış fiyatlarına zam olarak yansıtılmaya başlandığini ve ham petrol fiyatında beklenen yıl sonu kapanış fiyatlamasının etkisinin maalesef işlenmiş ürün fiyatlarına da etki edeceğini ve maalesef bunların vatandaşa zam olarak yansıyacağını belirtti.

Brent Petrol'ün TL bazlı fiyat grafiği
Brent Petrol’ün TL bazlı fiyat grafiği

Petrol Fiyatı Artıyor, Enerji Maliyetleri Yükseliyor

Petrol fiyatları bir süredir küresel çapta yaşanan enerji sıkıntısı ve talebin arzı aşacağına dair beklentilerle yükselişini sürdürmekte. Petrol ve enerjide dışa bağımlı olan Türkiye için artan petrol fiyatı yükselen kurla birlikte bir kaç yönden önem teşkil ediyor.

  • Petrol fiyatındaki artış doğalgaz fiyatlarını da yükseltiyor. Doğalgaz çok önemli bir enerji kalemi, dışa bağımlıyız. Doğalgaz hem hanehalkı hem de sanayi üretimi için önemli. Fiyatlarda artış hem doğrudan hem de dolaylı olarak tüketicilere yansıyor.
  • Petrol fiyatı ve kurdaki artış akaryakıt fiyatlarını yükseltiyor. Ulaşım maliyetlerinin yükselmesi doğrudan ve dolaylı olarak tüketicileri etkiliyor.
  • Petrol, kok petrol ithal ediliyor. Kok petrol, sanayide başta çimento olmak üzere yüksek ısıda çalışan fırınlarında kullanılıyor. Çimento maliyetleri dolayısı ile inşaat maliyetleri artıyor.
  • Sonuç olarak, petrol fiyatının TL bazında artması enflasyonu yükseltiyor. Merkez Bankası PPK kararında enlasyona dair değerlendirmesinde şunlar söylenmektedir: “Enflasyonda son dönemde gözlenen yükselişte; gıda ve başta enerji olmak üzere ithalat fiyatlarındaki artışlar ile tedarik süreçlerindeki aksaklıklar gibi arz yönlü unsurlar, yönetilen/yönlendirilen fiyatlardaki artışlar ve açılmaya bağlı talep gelişmeleri etkili olmaktadır. Bu etkilerin arızi unsurlardan kaynaklı olduğu değerlendirilmektedir.”

Pandemi Döneminde Petrol Fiyatları Ne Olmuştu?

Petrol Fiyatlarındaki Düşüş Hızlandı, Ekin Akbaş

22.04.2020 – ABD’de petrol depolama merkezlerinde depoların dolma noktasına gelmesi sonrasında Mayıs vadeli ham petrolün fiyatı Pazartesi günü -40$ seviyesi altına gerilemiş ve petrol fiyatı böylelikle tarihinde ilk defa 0’ın altına inmişti. Mayıs teslimatlı petrol kontratının vadesi dün itibarıyla doldu. Dünkü yazımızda, vadesine oldukça az bir zaman kalan Mayıs kontratında bu tür sert hareketliliklerin görülmesinin, vade sonuna yaklaşılması ve fiziki teslimat soncunda elde edilecek petrolün depolanacak yerinin bulunmaması çerçevesinde değerlendirilebileceğini ve dolayısı ile Haziran vadeli kontratın piyasada petrol fiyatlarına yönelik algıyı daha sağlıklı yansıttığını ifade etmiştik. Dün Haziran vadeli ham petrol kontratında da sert düşüşlerin etkili olmaya devam etmesi piyasadaki risk algısını bozmayı sürdürdü. Haziran vadeli ham petrol kontratı dün 20$ seviyesinin altına inerek 6,50$’a kadar geri çekildi.

Koronavirüs nedeniyle petrol talebinde görülen sert düşüş, akabinde Rusya ve Suudi Arabistan arasında yaşanan anlaşmazlığın getirdiği arz artışı ve depolama tesislerinin kapasitelerinin sınırına yaklaşması petrol fiyatlarındaki bu nihai tablonun temel nedenlerini oluşturuyor.

ABD’nin ham petrol için kilit önemdeki depolama ve teslimat merkezi olan Cushing, Oklohoma’daki ham petrol stokları Şubat’ın sonundan bu yana %50’ya yakın artışla 55 milyon varile yükseldi. Enerji Enformasyon İdaresi’ne göre tesis 30 Eylül’den bu yana 76 milyon kapasiteyle çalışıyor. Bir süredir arz fazlasını gemiler üzerinde biriktiren sektör, petrolü raylı tankerlere doldurmak gibi çözümler üzerine yoğunlaşıyor. Diğer yandan dünyanın en büyük bağımsız petrol depolama şirketi olan Royal Vopak NV de neredeyse hiç boş yerleri kalmadığını duyurdu.

Vadeli kontratlardaki gerileme ham petrolün spot fiyatı üzerinde çok daha etkili olsa da, Brent petrolün de bu düşüşten etkilendiği görülüyor. Ham petrol fiyatları varil başına 3$’ın altına inerken, Brent petrol ise varil başına 25$ seviyelerinden 16$ altına indi. Ham petrol ve Brent petrol arasındaki makas yüksek kalmaya devam ediyor.

Petrol fiyatlarında görülen satış baskısı küresel risk iştahını olumsuz etkileyerek gelişmekte olan ülke para birimleri üzerinde baskı oluştururken, risk algısındaki zayıflama dolar endeksindeki yükseliş eğiliminin hızlanmasına neden oldu. Dolar endeksi dün 100,47 seviyesine yükselerek yaklaşık son iki haftanın en yüksek seviyesini test etti ederken, dün gelişmekte olan ülke kurlarının tamamına yakını dolar karşısında değer kaybetti. Bu çerçevede dün 6,95 direnci üzerinde tutunarak bu direnci yukarı yönlü kıran USDTRY paritesi ise gün içerisinde 6,9969 seviyesine kadar yükselerek günü yükselişle tamamladı.

Dün, bazı OPEC bakanlarının petrol piyasasındaki gelişmeleri görüşmek için telekonferans düzenlediği ve 1 Mayıs’ta başlayacak olan günlük 10 milyon varillik üretim kesintisinin daha erkene çekilmesi konusu ele aldığı ifade edildi. Hatırlanacağı üzere OPEC toplantısında alınan karara göre OPEC günlük 10 milyon varillik üretim kısıntısına 1 Mayıs’ta başlayacak ve uygulama şekilde iki ay boyunca devam edecek. Temmuz ayından yıl sonuna kadar ise günlük üretim kesintisi 8 milyon varile inecek. Ocak 2021’den Nisan 2022’ye kadar ise günlük kesinti 6milyon varil olacak. Dolayısı ile üretimde gerçekleştirilecek kesintisi Nisan 2022’ye kadar kademeli bir şekilde azalarak devam edecek.

Petrol Piyasasında ‘Fiyat Savaşları’ Başladı

Pazartesi – 09.03.2020 – Geçtiğimiz hafta Viyana’da gerçekleşen OPEC+ toplantısında ekstra kesinti kararına karşı çıkan ve geri çeviren Rusya; 1 Nisan’dan itibaren de serbest üretimin başlayabileceğini deklare etmişti. Buna karşılık hafta sonu Suudi Arabistan; Aramco’nun petrol fiyatlarında indirime gitti. Ek olarak Suudi Arabistan’ın gelecek aydan itibaren ise 10 milyon varil fazladan petrol arzını piyasaya sürebileceği belirtildi. Yaşanan agresif fiyat indirimi ve gelişmeler hafta sonu piyasa kapalıyken gerçekleşti ve piyasa açılışında petrol fiyatlarında tarihi fiyatlamalar gerçekleşti. Yaklaşık 10 dolarlık aşağı yönlü gapli sert fiyat hareketi ile yeni haftaya başlayan petrol fiyatlarında %30’a yakın değer kayıpları yaşanıyor. Tüm gelişmeler yakından izleniyor. 

 

OPEC’de Hangi Ülkeler Var? OPEC Petrol Sepeti Nasıl Hesaplanıyor?

ABD ve Rusya OPEC üyesi ülkeler değil. OPEC’e üye olan ve OPEC Petrol Sepetinin hesabına katılan petroller şu şekilde: Saharan Blend (Cezayir), Girassol (Angola), Oriente (Ekvador), Rabi Light (Gabon), Minas (Endonezya), Iran Heavy (İran), Basra Light (Irak), Kuwait Export (Kuveyt), Es Sider (Libya), Bonny Light (Nijerya), Qatar Marine (Katar), Arab Light (Suudi Arabistan), Murban (BirleşikArapEmirlikleri) ve Merey (Venezuela) petrol fiyatlarından hesaplanıyor.

 

Bunlar da ilginizi çekebilir: Dolar Kuru Yorumları Altın YorumlarıEUR/USD YorumlarıGBP/USD YorumlarıUSD/JPY Yorumları