Ana sayfa Raporlar Altın Yorumları, Brent ve WTI Ham Petrol Analizleri Güncel Brent ...

Güncel Brent Petrol ve WTI Ham Petrol Yorumları ve Analizleri

Brent Petrol Ne Olur? Sorusunun cevabı için günün en yeni Brent petrol, WTI ham petrol ve doğalgaz fiyatları yorumları, teknik analizleri ve petrol stok verileri değerlendirmelerini aşağıda tarihe göre sıralı olarak görebilirsiniz. Kurum ve uzmanlardan gelen en son yorum en üstte yer almaktadır.

15.08.2018 tarihli Brent Petrol ve WTI Ham Petrol Yorumları, Güncel Petrol Analizleri

Seda Yalçınkaya, Araştırma Uzmanı – WTI Ham Petrol ve Brent Petrol Yorumu

Petrolde seyir sakin

Amerikan tipi ham petrol 66.60$ destek seviyesi sınırında hareket etmekte. Genel olarak momentum zayıflığı petrol fiyatlarında geçerli olmaya devam ediyor. Amerika Petrol Enstitüsü tarafından açıklanan özel petrol stoklarına göre 10 Ağustos haftasında stoklar 3.6 milyon varil arttı. Bugün DOE tarafından açıklanacak resmi, ham petrol stoklarının açıklanması bekleniyor. Bununla birlikte stoklarla eş zamanlı olarak ABD petrol üretim rakamları takip edilecek. Verilerin petrol fiyatlarına anlık etki etmesi beklenebilir.

Teknik olarak: Amerikan tipi ham petrol yakın vadeli yükselen kanal çizgisini ihlal ederek yatay bir görünüm ortaya koydu. Buna karşın petrol fiyatında ana yükselen eğilim devam etmekte ve kanal çizgisi 63.60$ seviyesinden geçmekte. Petrol fiyatı 63.60$ ana trend direncine doğru geri çekilmesini normal karşılarız ancak bu seviyenin altında zayıf bir görünüm oluşmasını bekleriz. WTI’da oluşan yukarı yönlü tepkiler satış baskısıyla karşılanmaya devam ediyor.

WTI
Dirençler: 67.30 / 70.10 / 71.40
Destekler: 66.60 / 63.30

Brent
Dirençler: 73.00 / 75.30
Destekler: 72.30 /  71.15 / 70.00

 

Muammer Demir, Araştırma Uzmanı – WTI Ham Petrol Yorumu

Dün, ham petrolün fiyatlamalarda 66,34-68,22 aralığında hareket ettiğini ve günü 66,43 seviyeleri civarında tamamladığını gördük. Gün içerisinde, ABD’de API tarafından açıklanan haftalık ham petrol stokları verisinde 3,660 milyon varil artışın yaşandığı gözüküyor. Bugün, ABD’de Enerji Bilgi İdaresi (EIA) tarafından açıklanacak olan haftalık ham petrol stokları verisi yakından takip edilecek.

Teknik olarak bakıldığında, ham petrolün ara destek seviyesi olan 66,20 üzerinde kalıcılık sağlaması durumunda yukarı yönlü hareketlerin devamı görülebilir. Yükselişlerin devamında 66,90, 67,20 ve 67,50 direnç seviyeleri takip edilebilir. Olası, geri çekilmelerde ise 66,00, 65,60 ve 65,00 destek seviyeleri izlenebilir.  (Ahlatcı Yatırım) 

 

Serkan İşlek, Araştırma Uzmanı – Brent Petrol Yorumu

İran’ın Çin’den sonraki en büyük müşterisi olan Hindistan, ABD’den yaptırımlarından korunmak ve yaptığı feragatnameyi güvence altına alabilmek için Tahran Petrolü’ndeki payını yarı yarıya azaltmayı düşünmekte. Yeni Delhi yönetiminin önümüzdeki ay Washington’la ile ikinci bir görüşmenin yapılacağı öğrenilirken, ülke alternatif Petrol sevkiyatlarını masaya yatırmakta. Diğer yandan Türkiye ile başlayan karamsar tablo diğer gelişmekte olan ülke para birimlerine de sıçrarken, Dolar endeksini ise güçlü tutmakta. Petrol gibi ticareti Dolar üzerinden yapılan emtialar ülke para birimlerine göre pahalı hale gelirken, olası küresel talep düşüşü ile ilgili endişeler ise dün itibari fiyatlamalara negatif yansıdı. Akşam saatlerinde açıklanan Amerikan petrol Enstitüsü (AP) Haftalık Ham Petrol Stokları verisi de, geçtiğimiz haftadaki 6 Milyon varil azalışa karşın; bu hafta 3 Milyon 660 Bin varil artış göstererek oluşan fiyatlamaları destekledi.

Bugün ise ekonomik veri olarak; Enerji Bilgi Yönetimi (EIA) Haftalık Ham Petrol Stoklarını ve yine EIA tarafından paylaşılacak olan haftalık ABD üretim rakamlarını takip edeceğiz. Ayrıca İran nükleer anlaşması ve ticaret savaşları konusu başta olmak üzere önemli Petrol üretici ülkelerden gelebilecek açıklamalar ve gelişen ülkelerin durumu da önemli olacak.

Teknik olarak baktığımızda ise; şuan için 72.40 seviyesi altında sığ hareketler görülen emtiada, bugün de aşağı yönlü hareketler görmemiz halinde 72.00, 71.75 ve 71.50 destek seviyeleri takip edilebilir. Öte yandan alıcılı işlemlerle 72.40 üzerine çıkılması halinde izlenebilecek direnç seviyelerimiz ise; 72.75, 73.00 ve 73.20’de bulunmakta. (Işık FX)

 

Enver Erkan, Araştırma Uzmanı – Petrol Fiyatları Neye Göre Belirlenir? Petrol Fiyatlarını Neler Etkiler? 13.07.2018

 

Enver Erkan, Araştırma Uzmanı – Petrol Fiyatları Yorumu 27.06.2018

Suudi Arabistan’ın Temmuz ayında ham petrol üretimini rekor seviyeye çıkarması bekleniyor…

Kaynaklara göre Suudi Arabistan, petrol fiyatlarının düşürülmesi için en büyük ihracat dalgalanmalarından birine başlayarak Temmuz ayında rekor miktarda ham petrol üretmeyi planlıyor. Devletin petrol şirketi Saudi Aramco’nun önümüzdeki ay üretimini yaklaşık 10,8 milyon varile çıkarması bekleniyor. Bu üretim miktarı Kasım 2016’da üretim kesintilerinden önceki üretilen miktar olan 10,72 milyon varili geçecek. Suudi Arabistan’ın etkisiyle geçtiğimiz hafta OPEC “piyasayı dengede tutmak için her şeyi yapmak” ve “müşterilerini öncelik sırasına koymak” konusunda karar kılarak üretim miktarlarında artış kararı vermişti.

Dünyanın en büyük petrol üreticisi Suudi Arabistan Mayıs ayında 10,03 milyon varil üretim yaptı.  Temmuz ayında petrol üretim seviyesi, ihracat ve yurtiçi tüketim talebine bağlı olarak 10,6 milyon ila 11 milyon varil arasında olabilir. Ülkede lokal ham petrol kullanımı, yaz aylarında iklimlendirme için elektrik üretimi amacıyla artmaktadır. OPEC üretim artışı ve bakanların birbiriyle çelişen tahminler sunmasıyla ilgili açıklamada bulunmasa da Suudi Enerji Bakanı Khalid Al-Falih, kartelden ve müttefiklerinden (Rusya, Umman ve Kazakistan dahil) oluşan toplam üretim artışının 600K varil seviyesinden daha yüksek, 1 milyon varile yakın olacağını söyledi. Temmuz ayında ne kadar üretim yapılacağı konusunda resmi bir açıklama yok, ancak krallığın ekstra kapasitesi piyasayı korkutabilecek derecede fazla…

Suudi Arabistan’ın Temmuz ayında rekor miktarda ham petrol üretimi yapacağı söyleniyor. (Kaynak: Bloomberg, Joint Organisations Data Initiative, OPEC, GCM Araştırma)

Trump’ın OPEC ve artan petrol fiyatları konusunda Twitter’dan yaptığı eleştiriler sürüyor. Trump, “Petrol fiyatları yapay olarak çok yüksek ve bu kabul edilemez” eleştirisini Mayıs ayında yapmıştı ve geçen haftaki toplantıdan sonra karteli eleştirmeyi sürdürdü. Suudi Arabistan, uzun zamandır Beyaz Saray’dan Kasım ayında gerçekleşecek ABD ara seçimleri öncesinde daha fazla petrol üretmesi için baskı altında tutuluyor. Bloomberg’in Haziran ayı verileri ise, ülkenin ihracatında önemli bir sıçramaya işaret ediyor. Ayın ilk 20 günü petrol sevkiyatları, Mayıs ayı ortalamasının üzerinde günde ortalama 500K varil olarak gerçekleşti. Sürdürülürse, bu 10 yıldan fazla bir süre içinde en yüksek aylık üretim artışını gösterecektir ve Aramco’nun bu ay piyasada beklenenden daha yüksek seviyeye ulaştığını ortaya koyacaktır.

Trump’ın Kararı Ortadoğu’yu Yeniden Isıtıyor: Günde 500 Bin Varil Petrol Piyasadan Çekilecek

08.06.2018

ABD Başkanı Donald Trump’ın İran’a yönelik yaptırımları yeniden başlatacağını açıklamasıyla gözler yeniden bölgede. KPMG’nin petrol ve gaz piyasalarını analiz ettiği rapora göre, yaptırımlar tekrar uygulanmaya başladığında bölgede istikrarsızlığa yol açacak, petrol fiyatları dalgalanacak. Türkiye, Çin ve Hindistan’ın ise yaptırım kararına direnmesi bekleniyor.

KPMG Türkiye’nin petrol ve gaz piyasalarının nabzını tutan aylık ‘Petrol ve Gaz’ raporu, ABD ve İran hattındaki petrol restleşmesinin sonuçlarını değerlendirdi.

ABD Başkanı Donald Trump, 8 Mayıs’ta ABD’nin İran’a yönelik ‘Ortak Kapsamlı Eylem Planı’ndan çekildiği kararını duyurdu. Trump, petrol yaptırımlarını yeniden ilan etmenin yanı sıra, ABD yönetiminin İran’a karşı daha saldırgan bir tutum aldığını gösterecek şekilde tüm nükleer anlaşma öncesi yaptırımları da yeniden başlattığını duyurdu. KPMG Enerji Sektör Lideri Ümit Bilirgen, Avrupa ve İran’ın tutumları ışığında, Trump’ın sonraki dönemlerde nükleer alanda yeni bir pazarlığa girişme ihtimalinin oldukça düşük olduğunu söyledi. Bilirgen’in gelişmelerle ilgili tespitleri şöyle:

Bazı ülkeler yaptırıma direnecek

“Sonuç olarak 5 Kasım’dan başlayarak, ithalatçı ülkeler İran ham petrolü alımlarında ciddi azaltmalara gitmek zorunda kalacaklar. Yaptırımlar tam anlamıyla uygulansa da tüm ülkeler ABD’nin petrol yaptırımlarına uymayabilir. AB, Japonya ve Güney Kore yaptırımlara uymakla kalmayıp muhtemelen İran’dan yaptıkları ithalatı talep edilenden de kısa sürede durduracaklar. Çin, Hindistan ve büyük olasılıkla Türkiye ise bu karara direnebilir. Önümüzdeki altı ay içinde kabaca günlük 300 bin ile 500 bin varil petrol muhtemelen piyasadan çekilecek. Dahası, karar bölgesel istikrarsızlığı artırarak petrol fiyatlarında daha fazla dalgalanmaya da yol açabilir. Bölgesel bir savaş her ne kadar çok olası görünmese de İran muhtemelen ABD, İsrail ve Suudi Arabistan’a karşı bölgesel sıcak noktalarda (Irak, Lübnan, Suriye ve Yemen) tansiyonu artıracak.”

Kârlılık sektöre geri döndü

KPMG Türkiye’nin raporunda, hızla yükselen petrol fiyatları nedeniyle petrol ve gaz şirketlerinin yılın ikinci çeyreğine kârlılıkla başladığı vurgulandı. Maliyet azaltmaya ve operasyonel etkinliğe odaklanan Shell ve BP gibi şirketlerin güçlü çeyrek sonuçları elde ettiğini belirten Bilirgen, şunları söyledi:

“Ham petrolün şu anda dört yılın en yüksek seviyesine çıkmasıyla birlikte, ikinci çeyrek sonuçları petrol ve gaz arama ve üretim sektöründe daha da güçlü nakit akışlarını ortaya çıkaracak gibi görünüyor. Buna bağlı olarak genel olarak, sektör liderleri yatırım harcamalarında sınırlı bir artış duyurdular. Dünya çapındaki petrol stoklarının, beş yıllık ortalama seviyesine ulaşmasıyla birlikte üretim kısıntısı anlaşmasının başlıca kriterlerinden biri karşılandı. Üretimi azaltmaya yönelik Viyana sözleşmesine taraf ülkeler, üretimdeki düşüşü dengelemek ve bu sayede gelecekteki olası petrol kıtlığının önüne geçmek amacıyla, yeni arama ve üretim projelerine yatırım yapmanın yeniden değerlendirilmesi zamanının geldiğini belirtiyor.”

Yatırımlarda artış bekleniyor

Ümit Bilirgen, kısıtlı yatırım ortamında petrol piyasasının fark edilir derecede esnekliği kaybettiğini ve ABD’nin İran’a yönelik tutum değişikliği gibi jeopolitik olaylara karşı daha da hassas hale geldiğine dikkat çekti. Bilirgen, “Artan fiyatlar ve kritik rezervlerin yeniden oluşturulması amacıyla yatırım kararlarında kesin olarak bir artış görüleceğini düşünüyoruz. Ancak yatırım seviyelerinin güçlü küresel talep artışını ve potansiyel arz kesintilerini karşılamaya yetecek kadar güçlü olup olmayacağı gelecekte belli olacak” dedi.

 

Ümit Bilirgen, Enerji ve Doğal Kaynaklar Sektör Lideri – Petrol Yorumu 17.04.2018

2018’de Petrol Fiyatları Nasıl Seyredecek?

KPMG Mart ayı petrol ve gaz analizini yayınladı. Analizde, dünya ekonomilerinde yaşanan büyümenin petrol talebini olumlu yönde etkilediğine; ancak enflasyonist baskı etkisiyle düşüşe geçen sermaye piyasası faaliyetlerinin petrol fiyatları üzerinde baskı oluşturduğuna dikkat çekildi. KPMG Türkiye Enerji ve Doğal Kaynaklar Sektör Lideri Ümit Bilirgen, bu etkiler ışığında petrol fiyatlarının 2018’de ortalama 60 ile 65 dolar seviyesinde seyredeceğini belirtti.

KPMG her ay küresel petrol fiyatı oluşumunda etkili olan finansal piyasalar, makroekonomik koşullar, jeopolitik ve teknolojik gelişmeler gibi dinamikleri göz önünde bulundurarak petrol ve gaz pazar analizi yapıyor. Mart 2018 analizini değerlendiren KPMG Türkiye Enerji ve Doğal Kaynaklar Sektör Lideri Ümit Bilirgen, “Küresel ekonomilerin büyüme ivmesi petrol talebini artırıcı etki yaparken; büyümeden kaynaklı olarak artan enflasyon beklentisi ve tahvil faizlerinde görülen artış gibi makroekonomik etkiler ise petrol fiyat artışını baskılıyor” dedi.

Talep artışı sürecek. Bilirgen “Negatif yönlü seyreden piyasalarla birlikte petrol fiyatları da son dönemlerdeki zirve seviyelerinden geri çekilmeye başladı. Bununla birlikte, dünya genelinde yaşanan güçlü büyüme aynı zamanda petrol tüketiminin de artması anlamına da geliyor. Goldman Sachs’ın tahminlerine göre özellikle Çin’de devreye girecek olan brent petrol vadeli işlem sözleşmelerinin de etkisiyle petrol talebinin 2018’de de günlük 1,9 milyon varil üzerinde gerçekleşmesi bekleniyor” şeklinde konuştu.

“Fiyatların gerilemesinde kaya petrolünün büyük etkisi var”

Petrol fiyatlarını etkileyen en önemli faktörlerden biri olan kaya petrolüne de değinen Bilirgen, şöyle devam etti; “Kaya petrolü de mevcut finansal ve makroekonomik koşullardan etkileniyor ve ilave finansman kaynaklarına ihtiyaç duyuyor. Yıl boyunca petrol fiyatı ortalama 60 dolar seviyesinde kalması halinde, kaya petrolü üreticilerinin sadece mevcut üretimin korunması için gerekli finansman açığı 20 milyar dolar civarında. Buna rağmen, kaya petrolü ve gazı sektördeki dengeleri bozmaya devam ediyor. Kaya petrolünün dikkat çekici etkisiyle, küresel ham petrol fiyatları son üç yılda 120 dolar seviyelerinden buralara kadar geriledi.”

Jeopolitik faktörler de yakından takip ediliyor

Jeopolitik gelişmelerin de petrol ve doğalgaz piyasaları tarafından yakından takip edildiğini belirten Bilirgen, “Örnek olarak, Trump’ın atadığı son üst düzey yetkililer, İran’a karşı sert bir tutum takınılacağı beklentilerini artırdı. Bu gibi kısa dönem gelişmelerinin piyasalarda kalıcı etki yapıp yapmayacağını zaman gösterecek” dedi.

Elektrikli araçlar fiyat artışını engelliyor

Bilirgen “Uzun vadeli bir perspektiften baktığımızda, ulaştırma sektörünün gelecekteki elektrifikasyonuyla ilgili oldukça iddialı olan sektör beklentileri uzun vadeli petrol talebi tahminlerini oldukça zorlaştırıyor ve petrol fiyatlarının uzun dönemde 70 doların üzerinde seyretmesi olasılığını oldukça düşürüyor” dedi.

 

Petrol Günün Bilgisi: Uluslararası Enerji Ajansına göre ABD shale petrol üretimi ile dünyanın en büyük petrol üreticisi olan Rusya’yı 2019 yılında geçecek.

 

Ak Yatırım – Petrol Fiyatları 2018 Beklentileri

Petrol fiyatları pozitif ivmeyi devam ettirebilir, Çin hız kesebilir…

Uluslararası Enerji Ajansı 2018 yılında global petrol talebinin 1,3 milyon varil/gün, petrol arzının 1,6 milyon varil/gün artacağını öngörüyor. Tahmine göre 300 bin varil/gün arz fazlası oluşabilir. OPEC ülkeleri ve Rusya Kasım ayında yaptıkları toplantıda geçtiğimiz yıldan bu yana geçerli olan arz kısıntısı anlaşmasını 2018 sonuna kadar uzattılar.

ABD’de kaya petrolü üreticileri 2018 yılında yükselen fiyatlardan yararlanarak yeniden önemli bir oyuncu haline gelebilirler. Çin otoritelerinin yenilenebilir enerjiye ağırlık vermeleri ve Çin kredi hacminin daralması emtia talebinin yavaşlamasına neden olabilir.

2018 1Ç2018 2Ç2018 3Ç2018 4Ç
Petrol (yılsonu)67677070

Gerek Brent petrol vadeli fiyat eğrisinde aşağı yönlü görünüm (backwardation-arz sıkıntısı sinyali) gerekse ABD ve Avrupa’da talep yönlü baskı sinyalleri, 2018 yılı için tahmin edilen 300 bin varil arz fazlasının fiyatlarda aşağı yönde yapabileceği etkiyi sınırlayabilir. Buna ilaveten global çıktı açığı, petrol stokları ve dolar endeksinden oluşan (R-Sq %89) Brent petrol modelimiz fiyatlarda henüz aşırı alım bölgesine ulaşılmadığına işaret ediyor. 2018 yılında Brent petrol için 65-70 dolar aralığında fiyatlamalar öngörüyoruz.

 

OPEC Petrol Sepeti Nasıl Hesaplanıyor?

OPEC Petrol Sepeti, Saharan Blend (Cezayir), Girassol (Angola), Oriente (Ekvador), Rabi Light (Gabon), Minas (Endonezya, Iran Heavy (İran), Basra Light (Irak), Kuwait Export (Kuveyt), Es Sider (Libya), Bonny Light (Nijerya), Qatar Marine (Katar), Arab Light (Suudi Arabistan), Murban (BAE) ve Merey (Venezuela) petrol fiyatlarından hesaplanıyor.

 

 

Bunlar da ilginizi çekebilir: Dolar Kuru Yorumları Altın YorumlarıEUR/USD YorumlarıGBP/USD YorumlarıUSD/JPY Yorumları