Ana sayfa Raporlar Altın Yorumları, Brent ve WTI Ham Petrol Analizleri Güncel Brent ...

Güncel Brent Petrol ve WTI Ham Petrol Yorumları ve Analizleri

Brent Petrol Ne Olur? Sorusunun cevabı için günün en yeni Brent petrol, WTI ham petrol ve doğalgaz fiyatları yorumları, teknik analizleri ve petrol stok verileri değerlendirmelerini aşağıda tarihe göre sıralı olarak görebilirsiniz. Kurum ve uzmanlardan gelen en son yorum en üstte yer almaktadır.

19.04.2019 tarihli Brent Petrol ve WTI Ham Petrol Yorumları, Güncel Petrol Analizleri

Gedik Yatırım – Brent Petrol Yorumu 

Brent petrol dün gerçekleştirdiği son işlemini 72$’ın hemen gerisinde kapattı. ABD ve birçok piyasa Paskalya öncesi cuma nedeniyle en son dün işlem gördü. Bugün tatil olması sebebiyle ABD’de Baker Huggs sondaj kule sayısı dün açıklandı. Rapora göre, ABD’deki aktif petrol kulelerinin sayısı bir önceki haftaya göre 8 adet azalarak 825 adet oldu. Bu verinin iyimserliği ile dün petrolde hafif alıcılı seyirle hakimdi. Petrolün bu haftaki hareketlerini genel olarak de Çin’den gelen büyüme, resmi stoklardaki 1,4 milyon varillik azalış ve ABD sanayi üretim rakamları destekledi. Teknik olarak aşağıda destekler, 71,20/ 70,50/ 70,00, dirençler ise 72,0/ 72,80/ 73,80 pazartesi gününden itibaren takip edilmeye devam edecek.

 

İnfo Yatırım FX – WTI Ham Petrol Yorumu

Petrol Fiyatları, Düşen Stoklar ve Arz Kesintileri Desteğiyle Yükseliyor

ABD stoklarındaki düşüş, majör üreticilerin arz kesintileri ve ABD’nin Venezuela ve İran üzerindeki yaptırımlarının desteğiyle, petrol fiyatları Perşembe günü hafif yüksek işlem gördü. Enerji Bilgilendirme Dairesi (EIA) Çarşamba günkü raporunda ham petrol stoklarında dört hafta içinde ilk kez düşüş olduğunu belirttikten sonra, fiyatlar destek gördü. Bir önceki 3 hafta içinde 17 milyon varil civarında bir artışın ardından, ham petrol stokları geçen hafta 1,4 milyon varil düşüş yaşadı. Ham Petrol Vadeli İşlemleri yazı yazılırken, New York Ticaret Borsası’nda, Mayıs ayı için %0,38 yükselerek Varili 64,00$’dan işlem gördü. Ham Petrol 62,99$ seviyesinde destek bulurken, 64,65$ seviyesinde dirençle karşılaştı. Dolar Endeksi Vadeli İşlemleri, diğer altı majör para birimi karşısındaki performansına göz attığımızda; %0,49 arttı ve 97,132 seviyesinden işlem gördü.

Teknik olarak Amerikan tipi petrolde orta vadeli yükseliş trendi 67 dolar desteğinin kırılmasıyla orta vadeli düşüş trendine dönüşmüş görünüyor. Kısa vadede 50 günlük HO direnci 51,60$ seviyesini yukarı kırmasının ardından 62-67$’ın hedef haline gelme ihtimalinin tekrar ön plana çıktığını görüyoruz, RSİ indikatörünün 20 referans seviyesini yukarı kırmış görünüyor, bu seviyelerde indikatörleri aşırı alım bölgelerine yaklaştırabilir. Kısa vadede 69,00$ seviyesi direnç olarak izlenirken 59,00$ seviyesi ise destek olarak izlenecektir.

 

Alan Yatırım – Brent Petrol Yorumu   

BRENT… ABD Sondaj Kuyu Sayıları Azaldı… Hafta başında ABD ham petrol stoklarındaki düşüş ile brent petrol 72 direncini test etmişti. Dün açıklanan ABD Baker Hughes sondaj kuyusu sayılarında düşüş yaşanırken toplam sondaj kuyusu 1.012’ye geriledi (önceki:1.022). Sondaj kuyusu sayılarındaki gerileme ile birlikte paritede 72 seviyesinin üzerinde tutunma çabasının ağırlık kazandığını söyleyebiliriz.

 

Seda Yalçınkaya, Araştırma Uzmanı – WTI Ham Petrol ve Brent Petrol Yorumu

Petrol fiyatları yükselişine mola verdi 

Amerikan tipi ham petrol 64.80$ seviyesine doğru yükselmesi sonrası şimdilerde yükselişine ara vermiş görünüyor. Brent petrol ise dört haftalık yükseliş eğiliminden sonra sakin bir seyir izliyor. ABD – Çin arasındaki ticaret görüşmelerinin potansiyel bir anlaşmayla sonuçlanacağına yönelik beklentiler ile Çin’den piyasa beklentisinin üzerinde gelen büyüme rakamı petrol piyasasına moral vermiş görünüyor. Buna karşın AB’nin ABD’ye ticaret üzerinden misilleme listesi hazırlaması petrol fiyatlarındaki olumlu havayı törpülemiş görünüyor. Bugün Paskalya tatili nedeniyle ABD ve birçok piyasalar kapalı olacak. Global anlamda sakin bir gün geçmesi beklenebilir.

Teknik Analiz: WTI yükseliş hızını yavaşlatmasına karşın halen daha direnç seviyelerine yakın yerlerde bulunmakta. Şimdilik 64.80$ direnç seviyesini aşmakta zorlanıyor. WTI 64.80$ seviyesi üzerinde yerleşmesi halinde 68$ seviyesine doğru yükseliş eğilimi artabilir. Buna karşın petrolün 64.80$ seviyesi üzerine yerleşmekte zorlanması halinde 61.55$ yakın destek seviyesi olarak izlenebilir.

Destekler: 62.50 / 61.55 / 58.20  
Dirençler: 64.80 / 65.30 / 69.55 

BRENT Teknik Seviyeler
Destekler: 70.00 / 68.20 / 65.70 
Dirençler: 73.00 / 74.50 / 75.20

 

Muammer Demir, Araştırma Uzmanı, Ahlatcı Yatırım – WTI Ham Petrol Yorumu

Dün, ham petrolün fiyatlamalarda 64,16 seviyeleri civarını test ettiğini gördük. OPEC ve OPEC dışı petrol üreticilerinin arz kısıntılarına geleceğine dair açıklamaları ve ABD’de devam eden yüksek petrol üretimi ham petrol fiyatlamaları üzerinde kısmi baskı oluşturmaya devam ettiği görülüyor. Gün içerisinde, ABD’de Baker Hughes tarafından açıklanan sondaj kuyu sayısı verisi 8 adet azalış ile 825 adete geriledi. Açıklanan veri sonrasında ham petrol fiyatlamalarında yukarı yönlü hareketlerin yaşandığı izlendi. Bugün, Paskalya ve Kutsal Cuma tatili nedeniyle ham petrol işleme kapalı olacaktır.

18.04.2019 tarihli Brent Petrol ve WTI Ham Petrol Yorumları, Güncel Petrol Analizleri

Serkan İşlek, Araştırma Uzmanı, Işık FX – Brent Petrol Yorumu

Dün seans öncesi açıklanan API stoklarında yaşanan azalışın yanı sıra; Asya seansında küresel ekonomik görünüm açısından kritik olan Çin ‘den gelen ekonomik verilerin genel anlamda beklentileri karşılaması ile küresel büyümeye dair endişeler törpülenirken, emtia talebinde de artış olabileceği beklentileri ile 2018 Ekim ayından bu yana ilk kez 72 Dolar seviyesinin üzerine çıkıldı. Akşamüzeri ise Enerji Bilgi İdaresi(EIA)’nin stok ve üretim dataları takip edildi. Stoklarda 1 Milyon 396 Bin, ABD üretiminde de 100 Bin varillik azalış görülmesine karşın; Rusya Enerji Bakanı Novak’ın: Arz kısıntısı anlaşmasının uzatılmasına yönelik görüş bildirmenin erken olacağı yönündeki söylemleri ile fiyatlar baskı altına girdi. Yeni güne; OPEC ülkelerinden Libya’da devam eden iç karışıklığın sıcak çatışmalar ile daha da derinleştiğine dair gelen haberlerin de etkisiyle kısmen alıcılı başladık. Gün boyunca, küresel tarafta yine; Brexit ve Ticaret Savaşları gibi küresel risk unsurlarının yanı sıra, lokal jeopolitik risklerin durumu da takibimizde olacak. Keza, bölgelerde açıklanacak olan önemli datalar ile küresel ekonomik görünüm ve buna paralel olarak emtia talebine yönelik öngörülerde oluşabilecek değişiklikler de Brent Petrol fiyatlarında kendisini gösterebilir. OPEC ve OPEC+ üyesi ülkeler ve uluslararası kurumlardan arz/talep dengesine dair gelebilecek açıklamaların da kritik olacağı günde; Cuma günkü “Paskalya Tatili” nedeniyle erkene alınan Baker Hughes Sondaj Kuyusu Sayıları da dikkatle izlenmeli. 

Teknik Seviyeler;
Dirençler: 71.75, 72.00, 72.40, 72.75, 73.00
Destekler: 71.50, 71.30, 71.10, 70.95, 70.50

 

OPEC Petrol Sepeti Ne Kadar?

OPEC Petrol Sepeti dün 70,35 dolar/varil oldu. OPEC sekreteryasının yaptığı hesaplamaya göre petrol sepetinde yer alan 14 ham petrolün ortalama fiyatı önceki gün 70,33 dolar/varil seviyesindeydi.

OPEC Petrol Sepeti Nasıl Hesaplanıyor?

OPEC Petrol Sepeti, Saharan Blend (Cezayir), Girassol (Angola), Oriente (Ekvador), Rabi Light (Gabon), Minas (Endonezya), Iran Heavy (İran), Basra Light (Irak), Kuwait Export (Kuveyt), Es Sider (Libya), Bonny Light (Nijerya), Qatar Marine (Katar), Arab Light (Suudi Arabistan), Murban (BAE) ve Merey (Venezuela) petrol fiyatlarından hesaplanıyor.

 

19.03.2019 tarihli Brent Petrol ve WTI Ham Petrol Yorumları, Güncel Petrol Analizleri

 

Orta Vadede Petrol Ne Olur?

Ekin Akbaş, Araştırma Yönetmeni, Tacirler Yatırım – Petrol Fiyatları Yorumu Kısa ve Orta Vade Analiz 04.01.2019

Petrol fiyatları, hem arz hem de talep yönlü gelişmelerin neticesinde Ekim ayından bu yana %40’ın üzerinde düşüş kaydederken, 2014-15 yıllarında yaşanan petrol fiyat şoku dönemini hatırlattı. 2018 Haziran ayı itibariyle OPEC’in günlük üretimi 1 milyon varil artırma kararı alması ile birlikte fiyatlar üzerinde başlayan satış baskısı, küresel bazda oluşan arz fazlası ve büyümeye yönelik artan endişelerin talep tarafını etkilemesi ile birlikte önemli ölçüde hızlandı.

Hatırlanacağı üzere OPEC, en son 7 Aralık’ta gerçekleştirdiği toplantısı sonucunda petrol üretiminin günlük 800 bin varil azaltılmasına karar verdi. OPEC dışındaki ülkelerin de günlük 400 bin varil kesinti kararı alarak üretim kesintisine destek vermesi ile birlikte üretimin günlük olarak 1,2 milyon varil azaltılması kararlaştırıldı. Ancak beklentilerin günlük 1,6 milyon varile kadar üretim kesintisi olması sonrasında karar, fiyat düşüşü önünde önemli bir engel teşkil edemedi. Söz konusu uygulama 1 Ocak’ta resmi olarak yürürlüğe girerken, 2019 yılının ilk altı ayı boyunca uygulanacak.

OPEC’in bu kararının ardından, petrol arzının yüksek seyretmeye devam etmesi ile birlikte petrol fiyatlarındaki zayıf seyrin Aralık ayı boyunca devam ettiği görüldü. Geçtiğimiz hafta varil başına 50,25$ seviyesine kadar gerilemesinin ardından Brent petrol fiyatları bugün itibarıyla varil başına 54$ seviyesinden işlem görürken (Eylül 2017’den bu yana en düşük seviye), ham petrol fiyatları ise geçtiğimiz hafta 42,38$’e inmesi sonrasında varil başına 45$ seviyesinin hemen üzerinde (Temmuz 2017’den bu yana en düşük seviye) hareket ediyor.

Bu gelişmeler çerçevesinde son dönemde Enerji Ajanslarının da petrol tahminlerini aşağı yönlü revize ettikleri dikkat çekmişti. US Energy Information Administration’dan (EIA) takip edilen petrol fiyatları tahmininde önemli bir revizyon gerçekleşmişti.

“Kısa Vadeli Enerji Piyasası Görünümü” Aralık raporunda Brent petrol fiyatlarının 2019 yılı ortalaması 61 dolar/varil olarak tahmin ediliyor. Kasım ayında tahminin 72 dolar olduğu görülmüştü.

Dolayısıyla 11 dolar’lık önemli bir aşağı yönlü revizyon dikkat çekici bir unsur olarak karşımıza çıkıyor. (söz konusu revizyonlar Türkiye ekonomisi açısından cari işlemler açığı ve enflasyon tarafında olumlu bir zemine neden olacaktır)

Aşağıdaki grafikte, yılbaşından beri EIA’nın 2019 yılı için petrol fiyat tahminlerindeki patikayı görebilirsiniz. Yılın son çeyreğinde aşağı yönlü revizyonların ciddi boyuta ulaştığı görülüyor.

(Uluslararası Enerji Ajansı) EIA’nın 2019 yılı için petrol fiyat tahminleri
(Uluslararası Enerji Ajansı) EIA’nın 2019 yılı için petrol fiyat tahminleri

Kısa ve orta vadeli görünümde petrol beklentileri:

Arz yönlü gelişmelere bakıldığında fiyatlar üzerindeki aşağı yönlü baskının bir miktar azalabileceği dikkat çekiyor:

İlk beklentilerine göre daha düşük bir arz kesintisi miktarında anlaşılmış olunmasına rağmen, kararın yürürlüğe girmesiyle fiyatlarda yukarı yönlü bir miktar baskı yaşanabileceği düşünülüyor.

  • Bunun yanı sıra, Kasım ayında ABD, Rusya ve Suudi Arabistan’ın üretimlerini rekor seviyelere ulaştırmalarının ardından üretim miktarlarında bir düşüş yaşanabileceği ve özellikle Suudi Arabistan’ın Aralık ayı itibariyle üretim kesinlerine başlayarak bütçe üzerindeki bozulmayı dengelemeye çalışacağı ifade ediliyor.
  • ABD’nin İran’ın ham petrol ihracatına yönelik yönelik 5 Kasım’da yürürlüğe giren yaptırımlar dahilinde 8 ülkeye 6 ay süreyle tanıdığı muafiyet Mayıs ayında sona erecek. Bu noktada ABD Başkanı Trump’ın İran’a yönelik yaptırımlar konusunda tonunu yumuşatması beklenmiyor. Bu durum da yıl içerisinde petrol arzında görülmesi beklenen düşüş hareketini destekleyici nitelikte olabilir.
  • Tüm bunların yanı sıra: Günlük 1,9 milyon varillik bir üretim kapasitesi olan Nijerya’da (OPEC’in günlük üretiminin %5,2’si) bu yıl gerçekleşecek olan genel seçimlerin ülkedeki siyasi karışıklığı tırmandırabileceği ve bunun da ülkenin petrol üretimini aksatabileceği belirtiliyor. En son olarak günlük 1,4 milyon varillik üretim kapasitesi olan Venezüella’nın (OPEC’in günlük üretiminin %3,7’si) da petrol üretimi uzun süredir düşüş halinde ve bu cepheden kaynaklanan arz eksikliğinin 2019 yılında da etkisini sürdürebileceği ifade ediliyor.

Ancak talep tarafındaki gelişmeler fiyat üzerinde aşağı yönlü baskısını sürdürüyor:

  • Özellikle son birkaç ay içerisinde global büyümeye ilişkin endişelerin oldukça artış kaydettiği görüldü. Burada korumacı ticaret politikalarının önemli bir etkisi olurken, büyüme dinamiklerinin verimlilik temasını içermemesinin de önemli etkileri olduğu düşünülüyor.
  • Büyüme döngüsüne bakıldığına, global toparlanma sürecinin uzun dönemli bir durgunluktan sonra oldukça kısa sürdüğü ve durgunluk endişelerinin beklentilerden daha erken gündeme geldiği görülüyor.
  • Özellikle Çin kaynaklı endişelerin özellikle yılın başından beklentilerden oldukça düşük PMI açıklaması ile beraber daha çok ön plana çıkması petrol fiyatları üzerinde önemli bir baskı nedeni olarak ortaya çıkıyor.
  • Gelecek dönem içerisinde küresel anlamda ve özellikle ABD & Çin ekseninde ticaret savaşlarına ilişkin haber akışlarının yanı sıra, ekonomik verilerin önem kazandığını göreceğiz.

Bütün bu dinamikler çerçevesinde; teknik göstergeler ve formasyonları da göz önünde bulundurduğumuzda, Brent petrolde varil başına 60$- 65$ bandına doğru yukarı yönlü bir hareket olabileceğini, ham petrolde ise 50$- 55$ bandının hedef alınabileceğini düşünüyoruz.

 

Bunlar da ilginizi çekebilir: Dolar Kuru Yorumları Altın YorumlarıEUR/USD YorumlarıGBP/USD YorumlarıUSD/JPY Yorumları