Ana sayfa Raporlar Altın Yorumları, Brent ve WTI Ham Petrol Analizleri Güncel Brent ...

Güncel Brent Petrol ve WTI Ham Petrol Yorumları ve Analizleri

Brent Petrol Ne Olur? Sorusunun cevabı için günün en yeni Brent petrol, WTI ham petrol ve doğalgaz fiyatları yorumları, teknik analizleri ve petrol stok verileri değerlendirmelerini aşağıda tarihe göre sıralı olarak görebilirsiniz. Kurum ve uzmanlardan gelen en son yorum en üstte yer almaktadır.

100.000 TL Paranız Olsa Nasıl Yatırım Yapardınız? Sanal Para ile Deneyin!

20.01.2020 tarihli Brent Petrol ve WTI Ham Petrol Yorumları ve Analizleri

Gedik Yatırım – Brent Petrol Yorumu 

Brent petrol yeni haftaya boşluk bırakarak yükselişle başladı. Hafter yanlıları düzenlediği havan saldırılarının Libya’nın güneyindeki Şerare’deki petrol tankerlerine isabet etmesi sonrası petrol pompalama işlemi durdu. Şerare’de günlük 300 bin varili aşkın petrol üretiliyor. Bu rakam da ülkedeki toplam petrol üretiminin üçte birine tekabül ediyor. Jeopolitik risklerin fiyatlamada ön planda olmasıyla diğer veriler şimdilik geri planda kaldı. ABD’deki aktif petrol kulelerinin sayısı bir önceki haftaya göre 14 adet artarak 673 oldu. ABD’ de ise sanayi üretimi beklenenden fazla geriledi. Teknik olarak 64,60$ seviyesinden geçen yükseliş trendi devam ediyor. En önemli desteğimiz burası. Yukarıda ise 66,30/ 67,60 direnç noktalarıdır.

 

Alan Yatırım – Brent Petrol Yorumu

BRENT…Irak’taki Protestolar Yoğunlaşıyor… Irak’taki protestolar ve Libya’daki çatışma ortamı petrol üretiminin sekteye uğrayacağı endişelerini besliyor. Brent petrolün varil fiyatında belirginleşen jeopolitik riskler beraber sınırlı bir yükseliş gözlemlenmekte. Brent Petrol günü 0.64% değer kazancı ile tamamladı. Teknik olarak Brent Petrol orta vadeli düşüş trendi sürmekle birlikte kısa vadeli 64.96’deki önemli direncini yukarı yönlü kırdı. Bununla beraber Brent tipi petrolde kısa vadeli direnç seviyeleri 65.70 ve 66.50’de, destek seviyeleri ise 64.80 ve 64.00’de bulunmaktadır.

 

Ahlatcı Yatırım – Ham Petrol Yorumu 

Haftanın son işlem gününde Petrol fiyatları, ABD ve Çin’in ticaret anlaşmasının ilk fazını imzalanması ardından devam ederken, ABD Enerji Enformasyon İdaresi verilerine göre, ülkede ham petrol üretimi geçen hafta bir önceki haftaya göre günlük ortalama 97 bin varil arttı. Gün içerisinde ABD’nin dış ticaret konusundaki daha uzlaşmacı yaklaşımının büyümeyi destekleyeceği iyimserliği ile yükselişine devam ettiği gözlenirken, gün sonunda Petrol’ün kazançlarını ikinci gününde de sürdürdüğü izlendi.

Teknik olarak incelediğimizde, Ham Petrolün 58,70 Dolar seviyesinde belirleyici olmaya devam ettiği gözlendi. 57,90 destek seviyesinin üzerinde kaldığı sürece gelebilecek alımlar ile Ham Petrol’deki yukarı yönlü eğilimin devam etmesi durumunda 59,40, 60,20 ve 60,90 takip edilmesi gereken önemli direnç seviyeleridir. Gelebilecek olası satışlar ile eğilimin aşağı yönlü hareketinde ise 57,90, 57,20 ve 56,50 destek seviyeleri takip edilmelidir.

 

Seda Yalçınkaya, Araştırma Uzmanı – WTI Ham Petrol ve Brent Petrol Analizi

Orta Doğu’daki gelişmeler petrolü etkiliyor

Petrol fiyatlarında sınırlı yukarı yönlü seyirler izleniyor. Orta Doğu’da yaşanan gerginlikler petrol fiyatlarının yukarı yönlü seyrini destekliyor. Irak ve Libya’daki gelişmeler petrol üretimi konusunda sıkıntı yaratıyor. Şimdilik petrol fiyatlarında net bir yön yok. Ancak gerilediği kritik destek noktalarından yukarı yönlü tepkiler geliyor. Orta Doğu’daki gelişmelerin takip edilmesinde fayda olacaktır. Bugün ABD piyasaları kapalı olacak. Petrol fiyatlarını etkileyecek önemli bir veri bulunmuyor.

Teknik Analiz: Amerikan tipi ham petrol (WTI) 50 günlük ortalama olan 59$ seviyesi üzerinde kalmaya devam etmesi halinde 60.50$ seviyesine doğru seyirler izlenebilir. Buna karşın WTI’ın 59$ seviyesinin altında gevşemesi halinde 58.30$ destek seviyesi izlenebilir.

Destekler: 58.30 / 57.95 / 57.30 
Dirençler: 59.50 / 60. 50 / 61.30

BRENT Teknik Seviyeler
Destekler: 65.00 /  62.90 / 62.00
Dirençler: 66.15 / 67.65 / 69.00

 

Serkan İşlek, Araştırma Uzmanı, Işık FX – Brent Petrol Yorumu

Geçtiğimiz haftanın son işlem gününde petrol fiyatlarında görülen artış bu hafta başlangıcında da devamlılığını sürdürmekte. Şu anda 65 dolar seviyesinin üzerinde işlem gören emtiada buranın üzerinde kalıcılık sağlanması halinde yukarı yönlü atakları hız kazanabileceği gibi 66.00, 66.40 ve 66.85 seviyeleri takip edilebilir. Ancak değerli madende görülebilecek geri çekilmelerde özellikle 65 dolar seviyesinin altında kalıcılık sağlanmasıyla beraber satış yönlü işlemler derinlik kazanabileceği gibi 64.75, 64.50 ve 64.00 seviyelerinin yeniden karşımıza çıkmasına neden olabilir.

 

İnfo Yatırım FX – WTI Ham Petrol ve Doğalgaz Yorumu

Petrol: ABD Enerji Enformasyon İdaresi Cuma günü veriler paylaştı. Buna göre Amerika’da ham petrol üretimi geçtiğimiz hafta bir önceki haftaya kıyasla ortalama 97 bin varil arttı. 4-10 Ocak haftasında dünyanın en büyük ham petrol üreticisi ABD’de günlük üretimde yaklaşık 13 milyon varil ile günlük üretimde yeni bir rekor kırılmış oldu. Bununla birlikte ülkede ticari ham petrol stokları geçen hafta 2.5 milyon varil azaldı ve 428.5 milyon varil seviyesine geriledi. Piyasalardaki beklentiler ise stokların 0.5 milyon varil azalacağı yönündeydi. Diğer yandan Libya’da Hafter kendi kontrolü altındaki bölgelerde petrol ihracatını durdurdu. Karar ile günlük 800 bin varillik petrol arzının durması gerçekleşti. Yaşanan bu gelişme ise petrol arzının azalabileceği beklentileri ile petrol fiyatlarında yukarı yönlü hareketler yaşanmasına neden oldu ve yukarı yönlü gapli açılış gerçekleşti. Brent petrolü teknik olarak incelediğimizde yukarı yönlü hareketlerde sırasıyla 65.79 – 66.83 – 68.30 seviyeleri direnç noktaları olarak; 64.50 – 63.54 – 61.61 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir. Crude grafiğinde ise yukarı yönlü hareketlenmelerde 60.08 – 61.31 – 62.35 seviyeleri direnç noktaları olarak; 58.65 – 57.59 – 56.50 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir. 

NATGAS – Doğalgaz: Kademeli aşağı yönlü hareketlenmeler ile dikkatleri üzerine çeken natgas fiyatları, hareketin devamı ile birlikte 2016 yılından beri ilk kez 2.00 seviyesinin altına geriledi. Özellikle doğal gaz arzında ABD ve Avrupa’da fazlalık olduğu düşünceleri fiyatlar üzerinde büyük baskı oluşturuyor. Bununla birlikte geçtiğimiz haftalarda İsrail’de Leviathan sahasından doğal gaz çıkarmaya başlamıştı. Yaklaşık olarak 3.6 milyar dolar değerindeki doğal gaz rezervine sahip bölgede yapılan çalışma ile birlikte İsrail’de doğal gaz üretimini iki katına çıkarmıştı. Küresel piyasalarda arz fazlasının olduğu düşüncesi fiyatları aşağı çekerken, beklenilenden daha sıcak geçen kış ayı da fiyatlar üzerinde mevsimsel baskı oluşturdu. Tüm bunlarla birlikte fiyatlarda son 4 yılın en düşük seviyeleri yakınlarında fiyatlamalar gerçekleşiyor. Natgas grafiğini teknik olarak incelediğimizde yukarı yönlü toparlanmalarda sırasıyla 1.996 – 2.102 – 2.164 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 1.882 – 1.806 – 1.690 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir. 

 

Ekin Akbaş, Araştırma Yönetmeni, Tacirler Yatırım – Brent Petrol Fiyat Yorumu

10.12.2019 – Cuma günü gerçekleşen OPEC ve OPEC dışı ülkeler toplantısı sonucuna günlük petrol üretiminde 500 bin varillik daha indirime gidilmesi yönünde karar alındı. Bunun yanı sıra Suudi Arabistan, üretim kesintilerinde de daha da ileri gidebileceğini açıkladı. OPEC+’ın ek 500 bin varil/gün seviyesindeki ek üretim indiriminin 2/3 OPEC, 1/3’ü de OPEC dışı üreticiler şeklinde bölüşüleceği belirtildi. Cuma günkü kararın toplam üretim üzerinde efektif olarak günlük 2,1 milyon varillik bir düşüş yaratacağı ifade ediliyor

  • Hatırlayacağımız üzere OPEC üyeleri, Aralık 2018’de yapılan anlaşmada toplam ham petrol üretimini günlük ortalama 800 bin varil düşürme kararı alırken, bunun 500 bin varillik kısmı Suudi Arabistan tarafından karşılanmıştı.
  • OPEC dışı ülkeler ise anlaşma kapsamında, toplam ham petrol üretimi günlük ortalama 400 bin varil azaltmaya karar verirken, bu miktarın 228 bin varillik kısmını Rusya üstlenmişti.
  • Söz konusu anlaşma haziranda, gelecek yılın mart ayı sonuna kadar uzatılmıştı.

OPEC kararı sonrasında petrol fiyatlarında sert yükselişlerin oluşuğu görüldü. Brent petrol varil başına 65$ seviyesi üstüne çıkarak 65,48$ seviyesine yükseldi (yaklaşık son 3 ayın en yüksek seviyesi). Ham petrol ise varil başına 59,83$ seviyesini test etti. Petrol fiyatlarındaki teknik görünüme bakacak olursak:

  • Kısa – orta vadeli teknik göstergeler Brent petrol fiyatlarının varil başına 60$ seviyesi altına gerilemekte zorlanabileceğini ve bu seviye üzerinde kalmaya devam edebileceğinin sinyalini veriyor. Ham petrolde ise 55$ seviyesi güçlü bir destek olarak ön plana çıkıyor.
  • Bu noktada Brent petrolde önümüzdeki dönemde 60$ – 67,50$, ham petrolde ise 55$ – 62$ seviyeleri arasında bir hareket görmeyi beklemekteyiz.

 

Petrol Fiyatlarındaki Hızlı Yükselişin Ekonomiye Etkisi Mercek Altında…

Suudi Arabistan’a drone saldırısı sonrası petrol fiyatlarında hızlı yükseliş, İş Yatırım

Suudi Arabistan’a drone saldırısı sonrası petrol fiyatları 70 dolara kadar yükseldikten sonra 67 dolar civarında seyrediyor (Cuma kapanışa göre %11 yükselişi ifade ediyor). Zarar gören ve üretimin durduğu tesisler ülkenin toplam üretiminin yarısını gerçekleştirirken Dünya üretimindeki payı %5. Suudi Arabistan’ın elinde talebi karşılayacak stoklar olmasına karşın, zarar gören tesislerde üretimin ne zaman başlayacağına dair belirsizlik ve artan jeopolitik riskler petrol fiyatlarında oynaklık yaratmaya devam edebilir.

Petrol fiyatlarındaki 10 dolarlık artış enerji faturamızı yaklaşık 4 milyar dolar arttırıyor. Hesaplamalarımız nihai tüketimin kısılması nedeniyle bu artışın yaklaşık yarısının cari açığa yansıyacağını gösteriyor. Ekonomide devam eden dengelenme ve cari dengedeki son durum dikkate alındığında petrol fiyatlarında ilave bir artışın olmadığı bir senaryoda mevcut durumun cari açık üzerindeki etkisinin sınırlı olmasını bekliyoruz. Ek olarak petrol fiyatlarındaki 10 dolarlık artış enflasyonda yaklaşık 0,3 puan artışa neden oluyor. Ancak eşel mobil Sistemi nedeniyle nihai akaryakıt fiyatlarında önemli bir değişiklik beklemiyoruz. Dolayısıyla petrol fiyatlarındaki artışın enflasyon üzerindeki etkisi çok daha sınırlı olacaktır.

Petroldeki artış havacılık sektörü hisselerini (THYAO.IS; PGSUS.IS) ve naphta kullanan Petkim’i (PETKM.IS) olumsuz etkileyebilir. Tüpraş (TUPRS.IS)’ta ise stok karları nedeniyle olumlu bir tepki görebiliriz. Türkiye’nin çevre ülkelerden ithal ettiği gazın fiyatının çok önemli bir kısmı petrol fiyatlarına endeksli, dolayısı ile kalıcı olarak yüksek kalan petrol fiyatları, Türkiye’de doğalgaz fiyatlarını ve doğalgazı ana enerji girdisi olarak kullanan Şişecam Grubu şirketlerini, Soda Sanayii, Anadolu Cam ve Trakya Cam’ı orta uzun vadede olumsuz etkileyebilir.

 

OPEC’de Hangi Ülkeler Var? OPEC Petrol Sepeti Nasıl Hesaplanıyor?

ABD ve Rusya OPEC üyesi ülkeler değil. OPEC’e üye olan ve OPEC Petrol Sepetinin hesabına katılan petroller şu şekilde: Saharan Blend (Cezayir), Girassol (Angola), Oriente (Ekvador), Rabi Light (Gabon), Minas (Endonezya), Iran Heavy (İran), Basra Light (Irak), Kuwait Export (Kuveyt), Es Sider (Libya), Bonny Light (Nijerya), Qatar Marine (Katar), Arab Light (Suudi Arabistan), Murban (BirleşikArapEmirlikleri) ve Merey (Venezuela) petrol fiyatlarından hesaplanıyor.

 

 

Bunlar da ilginizi çekebilir: Dolar Kuru Yorumları Altın YorumlarıEUR/USD YorumlarıGBP/USD YorumlarıUSD/JPY Yorumları