Ana sayfa Raporlar Altın Yorumları, Brent ve WTI Ham Petrol Analizleri Güncel Brent ...

Güncel Brent Petrol ve WTI Ham Petrol Yorumları ve Analizleri

Brent Petrol Ne Olur? Sorusunun cevabı için günün en yeni Brent petrol, WTI ham petrol ve doğalgaz fiyatları yorumları, teknik analizleri ve petrol stok verileri değerlendirmelerini aşağıda tarihe göre sıralı olarak görebilirsiniz. Kurum ve uzmanlardan gelen en son yorum en üstte yer almaktadır.

100.000 TL Paranız Olsa Nasıl Yatırım Yapardınız? Sanal Para ile Deneyin!

 

16.08.2019 tarihli Brent Petrol ve WTI Ham Petrol Yorumları, Güncel Petrol Analizleri

Gedik Yatırım – Brent Petrol Yorumu 

Petrol fiyatlarında zayıf seyir devam ederken brent petrol bu sabah 58,95 seviyesinden işlem görüyor. Dün açıklanan ABD sanayi üretim verilerindeki daralma talebin de azalacağını gösteriyor ki aynı zamanda API ticari ham petrol stokları 2,8 milyon varil düşüş beklentilerinin aksine geçen hafta 3,7 milyon varil arttı. Resmi stoklar da 2,7 milyon varil azalma beklentilerine rağmen 1,58 milyon varil artış gösterdi. Teknik olarak alçalan trend devam ediyor. 59,0$ üzerinde kalınırsa 62,0$ seviyelerine doğru tepki şansı var fakat mevcut haber akışı desteklemiyor. Bu nedenle direnç dönüşleri satım yönünde değerlendirilebilir. 59,50/ 60,55/ 61,60 dirençler, 59,0/ 58,40/ 57,50 desteklerdir. Bugün açıklanacak ABD konut verileri petrol fiyatlarının seyrinde etkili olabilir.

 

Alan Yatırım – Brent Petrol Yorumu  

BRENT… Resesyon Endişeleri ve Ham Petrol Stoklarındaki Artış İle Geriliyor … Resesyon endişeleri ve ABD ham petrol stoklarının artması ile gerileyen Brent petrol fiyatları sabah saatleri itibariyle hafif yükselerek varil fiyatı 59$’dan işlem görmektedir. Ticaret savaşlarının tırmanması petrol talebini olumsuz etkileyeceği beklentisinin halihazırda fiyatlamalarda etkili olmaya devam ederken, ABD’nin haftalık petrol stoklarındaki artışın arz fazlası sebebiyle petrol fiyatlarını aşağı yönlü baskıladığını söyleyebiliriz. Brent Petrol günü 2.01% değer kaybı ile tamamladı. Teknik olarak Brent Petrol orta vadeli düşüş trendi sürmekle birlikte kısa vadeli 58.90’deki önemli desteğini aşağı yönlü kırdı. Bununla beraber Brent tipi petrolde kısa vadeli direnç seviyeleri 59.00 ve 60.20’de, destek seviyeleri ise 57.90 ve 56.80’de bulunmaktadır.

 

İnfo Yatırım FX – WTI Ham Petrol Yorumu

Petrol fiyatlarında Çarşamba günü Amerika’dan gelen ham petrol stokları takip edildi. Bir önceki haftaya kıyasla 1.6 milyon varil artan stoklar ile petrol fiyatları negatif etkilendi. Beklenilenin üzerinde artış gösteren ham petrol stokları petrol fiyatları üzerinde baskı oluşturdu. Bununla birlikte küresel piyasalarda petrol taleplerine yönelik endişeler devam ediyor ve bu endişelerde petrol fiyatları üzerinde baskı oluşturuyor. Bununla birlikte piyasalardaki ticaret savaşları emtiaları yakından etkilediği gibi bu petrol fiyatlarına da yansıyor. Gözler bu konuda olurken, diğer yandan da Amerika’dan gelecek olan petrol verilerine çevrilmiş durumda. Bilindiği gibi Suudi Arabistan düşük fiyatlardan memnun değil ve diğer üreticiler ile görüşmeler yapmaya çabalıyor. Bu sebeple bu konu da yakından izlenecek. Tüm bunlar ışığında brent petrolü teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 59.71 – 61.53 – 65.44 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 55.45 – 52.73 – 50.12 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir. 

 

Seda Yalçınkaya, Araştırma Uzmanı – WTI Ham Petrol ve Brent Petrol Analizi

Petrol fiyatları yatay ve yönsüz 

Global büyüme endişelerinin sürmesini sağlayan emarelerin devam etmesi petrol fiyatlarını zayıf kılıyor. Petrol fiyatlarını etkileyen mevcut hikayede yeni bir değişiklik bulunmuyor. Dolayısıyla petrol fiyatlarında yaşanan yukarı yönlü hamleler sınırlı kalıyor. Bugün Baker Hughes tarafından petrol sondaj kule sayıları açıklanacak ancak verinin petrol üzerinde etkili olmasını beklememekteyiz.

Teknik Analiz: WTI 22 ve 50 günlük ortalamasında altında hareket etmekte. Teknik olarak zayıf bir görünüm mevcut. WTI’da direnç alanlarına doğru oluşan yükselişler satış baskısıyla karşılanıyor. Dolayısıyla yakın direnç olarak 56.20$ seviyesi izlenebilir. Buna karşın petrol bu seviyenin üzerine yerleşememesi halinde 50.60$ destek seviyesine doğru gerileme izlenebilir.

Destekler: 50.60 / 50.00 / 49.20
Dirençler: 54.60 / 56.10 / 57.30 

BRENT Teknik Seviyeler
Destekler: 56.30 / 54.20 / 53.00
Dirençler: 59.70 / 60.00 / 62.20 

 

Muammer Demir, Araştırma Uzmanı, Ahlatcı Yatırım – WTI Ham Petrol Yorumu

Dün ham petrolün fiyatlamaların oynaklığın yüksek seyretmeye devam ettiği izleniyor. Gün içerisinde, global piyasalarda ekonomik büyümede ivme kaybı yaşanacağına dair artan endişelere yönelik tansiyonun hafiflemesi ham petrolde toparlanmaları sınırlı desteklediği görülüyor. Diğer taraftan, ABD’de petrol üretiminde yüksek seyrin devam etmesi ham petrol fiyatlamaları üzerinde baskı oluşturmaya devam ettiği görülüyor. Bugün, ABD’de Baker Hughes tarafından açıklanacak olan sondaj kuyu sayısı verisi takip edilecek.

Teknik olarak bakıldığında, ham petrolün psikolojik seviyesi olan 55,00 seviyesi fiyatlamaların seyri açısından belirleyici olmaya devam edebilir. Bu seviyenin yukarı yönlü geçilmesi durumunda 55,90, 56,20 ve 57,00 direnç seviyeleri takip edilebilir. Olası, bu seviye altına geçişlerde ise 53,70, 53,20 ve 53,00 destek seviyeleri izlenebilir.

 

Serkan İşlek, Araştırma Uzmanı, Işık FX – Brent Petrol Yorumu

Küresel tarafta yaşanan gerginlik petrol fiyatları üzerinde etkisini sürdürmeye devam ediyor.  ABD-Çin arasında son günlerde artan tansiyon sonrasında ABD’nin, Çin’e 1 Eylül’den itibaren uygulamayı planladığı ek vergi kararını Aralık ayına ertelemesi bir miktar tedirginliği azaltsa da süreçle ilgili belirsizlikler hala piyasada etkisini göstermekte. Diğer taraftan ABD Ham Petrol Stoklarındaki 1.58 milyon varillik artış ise petrol fiyatlarında baskı yaratan diğer bir unsur oldu. Ancak Cebelitarık’ta yetkililer tarafından rehin tutulan İran menşeili petrol tankeri Grace 1’in serbest bırakılmasını engellemek amacıyla ABD’nin son dakikada başvuru yapması bölgesel tansiyonun artmasını yeniden tetikledi. Bugün ise yine küresel risk unsurlarından Ticaret Savaşları, İran Nükleer Anlaşması, Brexit gibi konulara dair gelebilecek haber akışları emtia üzerinde etkili olabilir.

Teknik olarak satışların sınırlandığı bu günlerde yukarı yönlü ataklar için ilk etapta 58.95, 59.25, 59.50 ve 60.00 ara direnç seviyeleri takip edilebilir. Şayet yukarı yönlü atakların güç kazanması için 60.00 direnç seviyesinin üzerinde kalıcılık sağlaması gerektiğini düşünmekteyiz. Aşağı yönlü işlemlerde ise 58.50,58.00, 57.60, 57.10 ve 56.75 destek seviyeleri tekrardan gündeme gelebilir. 

 

Gelişmeler Işığında; Petrol Fiyatları Nereye Gidiyor? Işık FX

07.08.2019

Son zamanlarda fiyatlama davranışlarının karmaşık hâl aldığı varlıkların başında gelen ham petrolde(Brent, Wti), bir yandan; arz kaynaklı hareketler ortaya çıkarken, diğer yandan da; talep bazlı fiyatlamalar göze çarpmakta. Arz tarafında, OPEC’in 14 üyesine; Azerbaycan, Bahreyn, Brunei, Kazakistan, Malezya, Meksika, Umman, Rusya ve Sudan(Sudan ve Güney Sudan olarak iki farklı ülke konumunda)’dan oluşan ülkelerin de katılımıyla oluşturulan OPEC+(Arz Kısıntısı Konsorsiyumu)’nın almış olduğu 1,2 Milyon varillik üretimi azaltma kararı; en son 1 ve 2 Temmuz’da yapılan toplantılar sonucunda 9 aylığına(31 Mart 2020 tarihine kadar) daha uzatıldı. Arz kısıntısının uzatılmasındaki amacın özellikle; ABD ve Çin arasında geçtiğimiz yıldan itibaren patlak veren ticaret savaşları ve Brexit meselesi başta olmak üzere küresel risklerin “global büyüme” ve buna paralel olarak petrol talebi üzerindeki olumsuz etkilerinin bertaraf edilmesi olduğunu biliyoruz. Keza, ABD üretiminde beklenen yükselişler de OPEC+’ın bu yöndeki reaksiyonunu devam ettirmesinin sebeplerinden bir tanesi. Ancak, mevcut durumda; yine geçtiğimiz yılın Mayıs ayına ABD’nin tek taraflı olarak 2015 İran Nükleer Anlaşması’ndan çıkması ve sonrasında da kademeli olarak bu ülkeden petrol alan diğer ekonomilere yaptırım kararı alması ile İran’ın üretiminin de 1 Milyon 200 Bin varil civarında azalma göstererek son 5 yılın en düşük seviyelerine inmesi(Keza, Libya ve Venezuela arzındaki azalmalarla OPEC üretimi de 5 yılın en düşük seviyelerine geriledi) ise OPEC+ ‘ın bu kısma kararı ile birlikte fiyatları yukarı yönlü desteklemekte. Yine, İran Nükleer Anlaşması’nda yaşanan sorunların yanı sıra; Hürmüz Boğazı çevresinde yaşanan jeopolitik risk artışları da bölgesel arz üzerindeki baskıları artırmakta.

Öyle ki; Hürmüz Boğazı’nda tankerlere yapılan saldırılar ile başlayan risk artışları, 4 Temmuz’da Cebelitarık’ta; İran’dan Suriye’ye petrol taşıdığı gerekçesi ile Panana Bandıralı “Grace 1” isimli tankere el konulması ile devam ederken, 15 gün sonra yine Hürmüz Boğazı’nda Birleşik Krallık bandıralı “Stena Impero” isimli tenkere İran Devrim Muıhafızları tarafından el konulması ile pik yaptı. Diğer taraftan, resmi kayıtlara göre Dünya’nın en büyük petrol rezervlerinin sahibi olan Venezuela’da; ABD yaptırımlarının birkaç yıldır giderek artış göstermesi ile ülke üretiminin oldukça düşüş göstermesi ve yine Libya’da General Hafter tarafından kurulan Libya Ulusal Ordusu(LNA)’nun; ülkenin en büyük petrol tesisi Al-Sharara başta olmak üzere irili ufaklı birçok tesisi zaman zaman ele geçirerek üretimi durdurmasının etkilerini emtiada ara ara alıcılı işlemler ile hissetmekteyiz. Buraya kadar arz kaynaklı olarak fiyatları daha çok yukarı yönlü destekleyen konuları irdeledik. Peki ya talep tarafında neler olmakta?

Talep tarafındaki unsurlar da en az arz tarafındaki olaylar kadar karmaşık ve fazlalık göstermekte. Ana gündem maddelerini daha çok, yukarıda da bahsettiğimiz gibi; Ticaret Savaşları, Brexit ve İran gibi küresel risk unsurlarının global büyüme üzerindeki etkileri oluşturmakta. Yine; ABD, Çin ve Euro Bölgesi(zaman zaman Gelişen Ülkelerde oluşan domino etkisi de) gibi global büyüme üzerinde söz sahibi olan bölgelerin ekonomik verileri de, FED, ECB, BOE ve BOJ gibi majör merkez bankalarının faiz ve politika adımlarının küresel büyümeye etkileri ile birlikte talep bazlı fiyatlamalara temel teşkil eden unsurlar arasında yer almakta. Bu taraftaki gelişmeleri irdelediğimizde; ABD ve Çin heyetlerinin Temmuz sonunda Shanghai’de yapmış olduğu yüz yüze görüşmelerde bir anlaşma sağlanamamasının yanı sıra; ABD Başkanı Donald Trump’ın geçtiğimiz Perşembe günü: Çin’den ithal edilen 300 Milyar USD tutarındaki ürünlere daha 1 Eylül’den itibaren ek gümrük vergisi getirilebileceğine dair açıklamaları tedirginliğe neden oldu. Keza, Çin tarafının da ABD tarım ürünlerinin alımından vazgeçebileceğine dair gelen haber akışları da küresel büyümeye dair endişeleri artırarak petrol fiyatlarını baskıladı.

Brexit konusunda Britanya’nın yeni Başbakanı Boris Johnson eksenindeki gelişmeler takip edilirken, AB ve Britanya arasındaki uzlaşma umudunun her geçen gün daraldığına işaret eden açıklamalar da küresel büyümeye dair bir tehdit unsuruydu. Son zamanlarda Euro Bölgesi ve Çin’in ekonomik verilerinde görülen bozulmalar da küresel ekonomiye dair risklerin canlı olduğuna işaret ederken, ABD ‘de de zaman zaman gelen kötü verilere karşın ABD Merkez Bankası(FED)’nın 31 Temmuz akşamı açıkladığı faiz kararı sonrası konuşan Başkan J.Powell’ın: Faiz indirimin bir faiz indirim döngüsünün başlangıcına işaret etmediğine yönelik söylemleri “şahin” karşılanmış ve petrol fiyatları üzerinde de baskıya neden olmuştu. Son günlerde ise, yine ABD’den gelen ekonomik verilerin yanı sıra ticaret savaşları başta olmak üzere ABD’nin ve Dünya ekonomisinin büyümesine dair öngörülerin zayıflamaya başlaması FED’in faiz indirimlerinin devam edebileceğine dair projseksiyonları ön plana çıkartmakta.

Yukarıda saymış olduğumuz konuların yanı sıra arz-talep dengesi açısından; her hafta API ve EIA tarafından açıklanan stok dataları ile yine EIA tarafından duyurulan ABD üretim rakamları da fiyatlamaları etkilemekte. Keza, Uluslararası Enerji Ajansı(IEA), Enerji Bilgi İdaresi(EIA) ve OPEC gibi düzenli olarak aylık raporlarla; üretim rakamları ile arz ve talep büyümesine yönelik projeksiyonların açıklanması da volatil işlemlere neden olmakta. Örneğin, son olarak Enerji Bilgi İdaresi’nden gelen projeksiyonlarda; Cari yılın(2019) günlük talep büyümesi 70 Bin varil düşürülerek 1 Milyon varil’e revize edildi. Son zamanlarda açıklanan stok datalarında ise; API verileri 8 hafta üst üste düşüşle 43 Milyon varil’in üzerinde azalış gösterirken, EIA dataları da düşüşünü üst üste 7 haftaya çıkartarak 49 Milyon varil’e yakın azalmaya işaret etti. ABD petrol üretimi ise mevcut durumda; 12 Milyon 200 Bin varil/gün düzeyinde gerçekleşmeye devam ederken, yine EIA tarafından açıklanan son tahminler ise; ABD üretiminin 2019 yılında 1 Milyon 300 Bin varil, 2020 yılında da 1 Milyon varile yakın düzeyde artış göstereceğine işaret etmekteydi.

Son gelişmeler ışığında durumu değerlendiğimizde; Ticaret Savaşları, Brexit, İran/K.Kore Nükleer Anlaşmaları gibi küresel ve Euro Bölgesi’nin diğer siyasi riskleri ile Gelişen Ülkelerdeki karmaşık ekonomik durum gibi lokal sorunların halâ devam ediyor olması; global ekonomik büyümenin ve buna paralel olarak da petrol talebinin daralacağı beklentisi ile fiyatların baskı yeme olasılığını yükseltiyor. Öte taraftan; İran ekseninde Hürmüz Boğazı çevresindeki risk artışları başta olmak üzere bölgesel anlamda arzı sıkıntıya sokabilecek ve bu bağlamda fiyatları yukarıya götürebilecek bazı jeopolitik gelişmelerin de canlı olduğunu görmekteyiz. Uluslararası kurumların tahminlerine baktığımızda ise; talep tarafında global daralma beklentilerinin yoğunlaşmasına karşın, ABD kaynaklı başta olmak üzere küresel çapta üretim artışlarının olabileceği de ön plana çıkmakta.

Son yapılan OPEC+ (Arz Kısıntısı Konsorsiyumu) toplantısı öncesinde üye ülkelerin zaman zaman farklı fikirlerinin ortaya atılması da dikkate alındığında, üyelerin çok uzun vadeli bir konsensüs üzerinde sadık kalmalarının zor olduğu görülmekte. Keza, ABD Başkanı Donald Trump’ın; en büyük müttefiki olan Suudi Arabistan’a yönelik üretimin artırmasına dair ara ara gelen talepleri ile Rusya, Irak ve Nijerya gibi bazı ülkelerin bazen OPEC+ Anlaşması’nın üzerinde üretimde bulunmalarını da anlaşmanın devamının önündeki engeller arasında sayabiliriz.

Sonuç olarak, senenin kalanı ve 2020’nin ilk yarısı için; küresel durgunluk endişelerinin artmış olması ile talep daralmasına yönelik beklentilerin yükselmesine karşın, -üretim ve stok tarafındaki son azalışlara rağmen- talebin üzerinde arz fazlalığı verilme ihtimalinin de korunuyor olması fiyatların düşüş trendinde devamını daha olası kılmakta. Bu da ham petrol fiyatlarının geçtiğimiz yılın son çeyreğinde olduğu gibi 50 Dolar seviyesinin altına gelme ihtimalini güçlendirmiş durumda. FED ve ECB gibi majör merkez bankalarının genişlemeye yönelik politikaları ve Saudi Aramco’nun daha önce birkaç kez ertelediği halka arzını 2020 yılında nihayete erdirmeye kararlı olması ise fiyatların daha aşağılara(30 Dolar seviyelerine) gitmesinin önüne geçebilecek olası unsurlar olarak karşımıza çıkıyor.

 

Brent Petrol Ne Olacak, Ne Kadar Direnecek?

31.07.2019 – Brent Petrol yorumumda direnci zorlayan petrol fiyatını inceledim. Brent Petrol yükselecek mi yoksa önümüzdeki günlerde düşüş trendine girecek mi? Petrol fiyatındaki hareketler hangi etkenlere bağlı? Bu etkenlerden biri olan ABD 10 yıllık tahvil getirileri ile birlikte yaptığım brent petrol teknik analizinde bu sorulara cevap vermeye çalıştım.

 

Ekin Akbaş, Araştırma Yönetmeni, Tacirler Yatırım – Petrol Fiyatları Yorumu

16.07.2019 – OPEC, son yayınladığı raporda, 2020 yılında petrolde arz fazlası oluşmasını beklediğini ve ihtiyaç duyulandan günlük 560,000 varil daha fazla petrol üreteceği tahmininde bulundu. ABD’den gelen arz, OPEC’in tahminine göre, küresel petrol talebinden iki kat fazla artacak.

Petrol fiyatları, Orta Doğu’da artan gerginlikler, Meksika Körfezinde etkili olan fırtına ve ABD’de stoklarda görülen sert düşüş ile birlikte dün yükseliş kaydetti. Bununla birlikte Brent petrol varil başına 67,90$ seviyesi üzerine yükselerek Mayıs sonundan bu yana en yüksek seviyesini test etti. Ancak, Fed Başkanı Powell’ın bu hafta Kongre’nin alt ve üst kanatlarında yaptığı sunumlar sonrasında piyasada Temmuz ayında faiz indirilebileceğine ilişkin artan beklentiler, TL’nin petroldeki yükselişe rağmen görece güçlü bir seyir izlemesinde etkili oldu.

 

Ekin Akbaş, Araştırma Yönetmeni, Tacirler Yatırım – Petrol Fiyatları Yorumu

Petrolün Yükselişi TL Varlıklar Üzerinde Baskı Oluşturabilir

02.07.2019 – Venezuela Petrol Bakanı ve OPEC Konferansı Başkanı Manuel Quevedo, geçen yıl aralık ayında alınan OPEC ve OPEC dışı bazı ülkelerin günlük petrol üretimini azaltma kararının 9 ay daha uzatıldığını açıkladı. Viyana’da düzenlenen 176. OPEC Olağan Toplantısı’nın ardından ortak basın toplantısında açıklama yapan Quevedo, uzun ancak verimli bir görüşmenin gerçekleştiğini belirterek, “(Petrol üretimini azaltma kararını) 9 ay uzatma kararı aldığımızı memnuniyetle açıklamak isterim” ifadesini kullandı. Buna göre günlük 1,2 milyon varillik üretim kesintisi öngörülüyor. Hatırlayacağımız üzere Rusya Devlet Başkanı Putin, G-20 zirvesi kapsamında yapılan görüşmelerde Suudi Arabistan’la OPEC ve OPEC dışı bazı ülkeler arasındaki petrol üretim kısıntısı anlaşmasını ele aldıklarını da belirtmiş, “Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman ile yaptığımız görüşmede OPEC anlaşmasının mevcut haliyle uzatılması konusunda anlaştık. Rusya ve Suudi Arabistan anlaşmanın 6 hatta 9 ay uzatılmasını teklif edecek.” açıklamasında bulunmuştu.

• Açıklama sonrasında Brent petrolün varil başına 65$ seviyesi üzerindeki seyrini koruduğunu, ham petrolün ise 58$ seviyesi üzerinde dalgalandığını gördük. Putin’den gelen açıklamalar sonrasında petrol fiyatları dün gün içerisinde, OPEC’in üretim kesintisini uzatabileceğine ilişkin beklentileri fiyatlamıştı.

Petrol fiyatlarında yıl içerisinde yaşanan hareketliliği kısaca hatırlayacak olursak: Bu yılın başında, ABD – Çin arasındaki ticaret geriliminin büyük ölçüde azalması ve tarafların bir anlaşmaya varacağına ilişkin beklentiler petrol fiyatlarında sert yükseliş hareketlerini beraberinde getirmişti. Venezuela, Libya be Nijerya gibi bazı OPEC üyesi ülkelerde petrol üretiminde görülen aksaklıklar petrol fiyatlarındaki yükselişleri desteklerken; OPEC’in üretim kesintileri, ABD – İran arasındaki gerilim ve İran’ın Hürmüz boğazını kapayacağı endişeleri de petrol fiyatlarında sert yükselişleri beslemiş ve Brent petrolün varil başına 75$ seviyesi üzerini test etmesine neden olmuştu. Ancak, kurum beklentimiz dahilinde, varil başına 75$ seviyesini aşmakta başarısız olan Brent petrol, bu seviyeden sert bir geri çekilme gerçekleştirerek Haziran ayının başlarında 60$ seviyesi altına kadar geril çekildi. Haziran ortasından bu yana ılımlı bir yükseliş çabası içerisinde olan Brent petrol, gelen son haberler ile birlikte yeniden 65$ üzerine yerleşmiş görünüyor.

• Bu noktada Brent petrolün 62$ – 68$ bandında bir stabilizasyon sürecine girmesini, ham petrolün ise önümüzdeki dönemde 56$ – 62$ seviyeleri arasında seyretmesini beklemekteyiz. Kısa vadede, petrol fiyatlarındaki mevcut yükseliş eğilimi TL varlıkları üzerinde baskı oluşturabilir.

 

OPEC’de Hangi Ülkeler Var? OPEC Petrol Sepeti Nasıl Hesaplanıyor?

ABD ve Rusya OPEC üyesi ülkeler değil. OPEC’e üye olan ve OPEC Petrol Sepetinin hesabına katılan petroller şu şekilde: Saharan Blend (Cezayir), Girassol (Angola), Oriente (Ekvador), Rabi Light (Gabon), Minas (Endonezya), Iran Heavy (İran), Basra Light (Irak), Kuwait Export (Kuveyt), Es Sider (Libya), Bonny Light (Nijerya), Qatar Marine (Katar), Arab Light (Suudi Arabistan), Murban (BirleşikArapEmirlikleri) ve Merey (Venezuela) petrol fiyatlarından hesaplanıyor.

 

 

Bunlar da ilginizi çekebilir: Dolar Kuru Yorumları Altın YorumlarıEUR/USD YorumlarıGBP/USD YorumlarıUSD/JPY Yorumları