Ana sayfa Raporlar Altın Yorumları, Brent ve WTI Ham Petrol Analizleri Güncel Brent ...

Güncel Brent Petrol ve WTI Ham Petrol Yorumları ve Analizleri

Brent Petrol Ne Olur? Sorusunun cevabı için günün en yeni Brent petrol, WTI ham petrol ve doğalgaz fiyatları yorumları, teknik analizleri ve petrol stok verileri değerlendirmelerini aşağıda tarihe göre sıralı olarak görebilirsiniz. Kurum ve uzmanlardan gelen en son yorum en üstte yer almaktadır.

 

18.06.2019 tarihli Brent Petrol ve WTI Ham Petrol Yorumları, Güncel Petrol Analizleri

Gedik Yatırım – Brent Petrol Yorumu 

Brent petrol bu sabah 60,90 $ seviyesinden işlem görüyor. Jeopolitik gelişmelerle yükselişe geçen petrol fiyatları diğer tarafta ABD-Çin arasındaki gerginlikleriyle gitmesi ve geçen hafta artan stoklar sebebiyle diğer taraftan da fiyat baskısı görüyor. ABD yönetimi, İran’a nükleer anlaşmadaki uranyum üretim limitini aşmama uyarısında bulundu. Teknik olarak 59,50$ seviyesinde oluşan çift dip 63,70$ seviyesini kırmasıyla formasyona dönüşebilir. Ancak görünüm güçlü değil bu nedenle desteklere yakın fiyatlanıyor. 63,60/ 64,60/ 66,15 dirençler, 60,60/ 59,50/ 58,60 ise desteklerdir.

 

Alan Yatırım – Brent Petrol Yorumu   

BRENT… Arz-Talep Dengesi… OPEC üyesi ve ortak ülkelerinin petrol üretim kısıntılarını yılın ikinci yarısına uzatabileceği beklentilerinin ağırlık kazanmasıyla Brent petrol’de yukarı yönlü seyretmekte. ABD-Çin ticaret geriliminin küresel büyümeyi olumsuz etkileyerek petrol talebini düşüreceği beklentisi göz önünde bulundurularak arz kısıntılarıyla piyasada arz-talep dengesi oluşturulmaya çalışılmaktadır.

 

İnfo Yatırım FX – WTI Ham Petrol Yorumu

Üretim Kısıntıları Petrol Fiyatlarının Gündeminde

Küresel büyümeye ilişkin endişeler devam ederken bu konu petrol taleplerinde dengelerin bozulmasına ve taleplerin düşmesine neden oluyor. Düşen bu talepler ise fiyatların düşmesine etki ediyor. Fakat geçtiğimiz hafta Hürmüs Boğazı yakınlarında petrol tankerlerine yapılan saldırı fiyatları bir miktar yukarı atmıştı. Bununla birlikte piyasalar dün üretim kısıntıları hakkında Suudi Arabistan’dan gelen açıklamaları takip etti. Suudi Arabistan Enerji Bakanı Al-Falih; Opec ve ortaklarının yılın ikinci yarısında da üretim kısıntılarına devam edeceklerini umduğunu belirtti. Ek olarak Al-Falih; temsilcilerin muhtemelen Temmuz ayının ilk haftasında toplanacağını ve piyasanın tekrar dengelenmesini sağlayacaklarını sözlerine ekledi. Yaşanan bu gelişmeler ile bir miktar toparlanan brent petrolde 61.91 – 62.90 – 63.83 seviyeleri direnç noktaları olarak; aşağı yönlü gevşemelerde ise 59.80 – 57.55 – 55.49 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir. 

 

Muammer Demir, Araştırma Uzmanı, Ahlatcı Yatırım – WTI Ham Petrol Yorumu

Suudi Arabistan Enerji Bakanı Al-Falih yaptığı değerlendirmede, OPEC ve OPEC dışı petrol üreticilerinin Temmuz ayının ilk haftasında yapılması planlanan toplantıda üretim kısıntısı arzı anlaşmasını yılın geri kalanı için uzatma konusunda anlaşmaya varacağını öngördüğünü ifade etti. Gün içerisinde, yapılan açıklamalar ile birlikte petrolde kısa süreli oynaklık artarken fiyatlamalarda 51,64-52,79 bölgesi aralığında gerçekleştirdiği ve günü 51,94 seviyeleri civarında tamamladığı izleniyor. Bugün, ABD’de API tarafından açıklanacak olan haftalık ham petrol stokları verisi takip edilecek.

Teknik olarak bakıldığında, ham petrolün 200 haftalık hareketli ortalaması olan 52,70 seviyesi fiyatlamaların seyri açısından belirleyici olmaya devam edebilir. Bu seviyenin yukarı yönlü geçilmesi durumunda 53,00, 53,70 ve 54,00 direnç seviyeleri takip edilebilir. Olası, bu seviye altına geçişlerde ise 51,35, 50,90 ve 50,50 destek seviyeleri izlenebilir.

 

Seda Yalçınkaya, Araştırma Uzmanı – WTI Ham Petrol ve Brent Petrol Analizi

Petrol piyasasında hikaye aynı 

Petrol fiyatları yatay ve yönsüz seyrini sürdürüyor. Petrol piyasasında ana hikaye aynı. Bir yandan ABD – Çin ticaret ilişkisinde yeni bir gelişme olmaması, Ortadoğu’da tanker saldırısının yarattığı ticaret gerilimi ile ABD’de petrol üretiminin baskısı petrol fiyatları üzerinde hakimiyet kurmaya devam ediyor. Bu sabah Amerikan tipi ham petrol 52$ seviyesinde ve Brent petrol 61$’ın hemen altında hareket ediyor. Bugün APİ tarafından özel petrol stokları izlenecek ancak yarın açıklanması beklenen resmi ham petrol stokları petrol fiyatlarında anlık tepki hareketini beraberinde getirebilir.

Teknik Analiz: WTI’da 50.60$ – 54.60$ arasındaki ana yatay hareket sürüyor. Petrolde 50.60$ seviyesi yakınlara doğru oluşan geri çekilmede bu seviyeden gelen tepki alımları 54.60$ seviyesine doğru yükselişi beraberinde getiriyor. Şimdilik bu aralık kırılmadığı sürece yatay hareket alanının devam etmesi beklenebilir. Bununla birlikte WTI’ın teknik olarak güçlü olmadığını hatırlatmakta fayda var.

Destekler: 52.20 / 51.20 / 50.60
Dirençler: 54.60 / 55.80 / 57.80 

BRENT Teknik Seviyeler
Destekler: 60.00 / 59.50 / 58.20
Dirençler: 62.20 / 65.20 / 66.40 

 

Serkan İşlek, Araştırma Uzmanı, Işık FX – Brent Petrol Yorumu

Geçtiğimiz hafta Hürmüz Boğazında iki petrol tankerine yönelik yapılan saldırılar sonrası ABD ile İran arasında yaşanan gerginlikler dün gerek ABD cephesinden gerekse İran cephesinden gelen tehditkar açıklamalar sonrası devam ederken yaşanan bu durum fiyatlar üzerinde volatil hareketlere neden oldu. Öte yandan Suudi Arabistan Enerji Bakanı Halid El Falih’in, Temmuz ayının ilk haftasında Viyana’da yapılması beklenen OPEC toplantısında bir üretim kısıntısı anlaşmasının uzatılması konusunda bir anlaşma sağlanabileceğine yönelik açıklamaları ile petrol talebinin bu yıl 100 Milyon varil/gün’ü aşacağına yönelik söylemleri dikkat çekiciydi. Ayrıca Uluslararası Derecelendirme Kuruluşu Fitch’in, jeopolitik gerilimler ile ekonomik belirsizliklerin petrol fiyatlarında oynaklık yaratacağına yönelik açıklamaları da önemliydi. Bugünde yine dikkatlerimiz uluslararası kurumlardan ve önemli petrol üretici ülkelerin yetkililerinden gelebilecek açıklamalarda olacak. Ayrıca İran hususunun yanı sıra başta ticaret savaşları olmak üzere küresel büyümeyi etkileyecek risklere yönelik haber akışları da yine takip edilecek.

Teknik olarak geri çekilmelerin devamında 60.30 desteğini önemli görmekteyiz. Buranın geçilmesi satışları hızlandırabilir ve 59.65 ana desteği tekrardan gündeme gelebilir. Toparlanma hareketlerinde ise 61.25, 61.60 ve 62.05 dirençleri izlenecek. Özellikle 62.05’in üzerinde yaşanacak kalıcılıklar alış yönlü işlemleri hızlandırabilir.

 

OPEC Petrol Sepeti Nasıl Hesaplanıyor?

OPEC Petrol Sepeti, Saharan Blend (Cezayir), Girassol (Angola), Oriente (Ekvador), Rabi Light (Gabon), Minas (Endonezya), Iran Heavy (İran), Basra Light (Irak), Kuwait Export (Kuveyt), Es Sider (Libya), Bonny Light (Nijerya), Qatar Marine (Katar), Arab Light (Suudi Arabistan), Murban (BAE) ve Merey (Venezuela) petrol fiyatlarından hesaplanıyor.

 

Orta Vadede Petrol Ne Olur?

Ekin Akbaş, Araştırma Yönetmeni, Tacirler Yatırım – Petrol Fiyatları Yorumu Kısa ve Orta Vade Analiz 04.01.2019

Petrol fiyatları, hem arz hem de talep yönlü gelişmelerin neticesinde Ekim ayından bu yana %40’ın üzerinde düşüş kaydederken, 2014-15 yıllarında yaşanan petrol fiyat şoku dönemini hatırlattı. 2018 Haziran ayı itibariyle OPEC’in günlük üretimi 1 milyon varil artırma kararı alması ile birlikte fiyatlar üzerinde başlayan satış baskısı, küresel bazda oluşan arz fazlası ve büyümeye yönelik artan endişelerin talep tarafını etkilemesi ile birlikte önemli ölçüde hızlandı.

Hatırlanacağı üzere OPEC, en son 7 Aralık’ta gerçekleştirdiği toplantısı sonucunda petrol üretiminin günlük 800 bin varil azaltılmasına karar verdi. OPEC dışındaki ülkelerin de günlük 400 bin varil kesinti kararı alarak üretim kesintisine destek vermesi ile birlikte üretimin günlük olarak 1,2 milyon varil azaltılması kararlaştırıldı. Ancak beklentilerin günlük 1,6 milyon varile kadar üretim kesintisi olması sonrasında karar, fiyat düşüşü önünde önemli bir engel teşkil edemedi. Söz konusu uygulama 1 Ocak’ta resmi olarak yürürlüğe girerken, 2019 yılının ilk altı ayı boyunca uygulanacak.

OPEC’in bu kararının ardından, petrol arzının yüksek seyretmeye devam etmesi ile birlikte petrol fiyatlarındaki zayıf seyrin Aralık ayı boyunca devam ettiği görüldü. Geçtiğimiz hafta varil başına 50,25$ seviyesine kadar gerilemesinin ardından Brent petrol fiyatları bugün itibarıyla varil başına 54$ seviyesinden işlem görürken (Eylül 2017’den bu yana en düşük seviye), ham petrol fiyatları ise geçtiğimiz hafta 42,38$’e inmesi sonrasında varil başına 45$ seviyesinin hemen üzerinde (Temmuz 2017’den bu yana en düşük seviye) hareket ediyor.

Bu gelişmeler çerçevesinde son dönemde Enerji Ajanslarının da petrol tahminlerini aşağı yönlü revize ettikleri dikkat çekmişti. US Energy Information Administration’dan (EIA) takip edilen petrol fiyatları tahmininde önemli bir revizyon gerçekleşmişti.

“Kısa Vadeli Enerji Piyasası Görünümü” Aralık raporunda Brent petrol fiyatlarının 2019 yılı ortalaması 61 dolar/varil olarak tahmin ediliyor. Kasım ayında tahminin 72 dolar olduğu görülmüştü.

Dolayısıyla 11 dolar’lık önemli bir aşağı yönlü revizyon dikkat çekici bir unsur olarak karşımıza çıkıyor. (söz konusu revizyonlar Türkiye ekonomisi açısından cari işlemler açığı ve enflasyon tarafında olumlu bir zemine neden olacaktır)

Aşağıdaki grafikte, yılbaşından beri EIA’nın 2019 yılı için petrol fiyat tahminlerindeki patikayı görebilirsiniz. Yılın son çeyreğinde aşağı yönlü revizyonların ciddi boyuta ulaştığı görülüyor.

Kısa ve orta vadeli görünümde petrol beklentileri:

Arz yönlü gelişmelere bakıldığında fiyatlar üzerindeki aşağı yönlü baskının bir miktar azalabileceği dikkat çekiyor:

İlk beklentilerine göre daha düşük bir arz kesintisi miktarında anlaşılmış olunmasına rağmen, kararın yürürlüğe girmesiyle fiyatlarda yukarı yönlü bir miktar baskı yaşanabileceği düşünülüyor.

  • Bunun yanı sıra, Kasım ayında ABD, Rusya ve Suudi Arabistan’ın üretimlerini rekor seviyelere ulaştırmalarının ardından üretim miktarlarında bir düşüş yaşanabileceği ve özellikle Suudi Arabistan’ın Aralık ayı itibariyle üretim kesinlerine başlayarak bütçe üzerindeki bozulmayı dengelemeye çalışacağı ifade ediliyor.
  • ABD’nin İran’ın ham petrol ihracatına yönelik yönelik 5 Kasım’da yürürlüğe giren yaptırımlar dahilinde 8 ülkeye 6 ay süreyle tanıdığı muafiyet Mayıs ayında sona erecek. Bu noktada ABD Başkanı Trump’ın İran’a yönelik yaptırımlar konusunda tonunu yumuşatması beklenmiyor. Bu durum da yıl içerisinde petrol arzında görülmesi beklenen düşüş hareketini destekleyici nitelikte olabilir.
  • Tüm bunların yanı sıra: Günlük 1,9 milyon varillik bir üretim kapasitesi olan Nijerya’da (OPEC’in günlük üretiminin %5,2’si) bu yıl gerçekleşecek olan genel seçimlerin ülkedeki siyasi karışıklığı tırmandırabileceği ve bunun da ülkenin petrol üretimini aksatabileceği belirtiliyor. En son olarak günlük 1,4 milyon varillik üretim kapasitesi olan Venezüella’nın (OPEC’in günlük üretiminin %3,7’si) da petrol üretimi uzun süredir düşüş halinde ve bu cepheden kaynaklanan arz eksikliğinin 2019 yılında da etkisini sürdürebileceği ifade ediliyor.

Ancak talep tarafındaki gelişmeler fiyat üzerinde aşağı yönlü baskısını sürdürüyor:

  • Özellikle son birkaç ay içerisinde global büyümeye ilişkin endişelerin oldukça artış kaydettiği görüldü. Burada korumacı ticaret politikalarının önemli bir etkisi olurken, büyüme dinamiklerinin verimlilik temasını içermemesinin de önemli etkileri olduğu düşünülüyor.
  • Büyüme döngüsüne bakıldığına, global toparlanma sürecinin uzun dönemli bir durgunluktan sonra oldukça kısa sürdüğü ve durgunluk endişelerinin beklentilerden daha erken gündeme geldiği görülüyor.
  • Özellikle Çin kaynaklı endişelerin özellikle yılın başından beklentilerden oldukça düşük PMI açıklaması ile beraber daha çok ön plana çıkması petrol fiyatları üzerinde önemli bir baskı nedeni olarak ortaya çıkıyor.
  • Gelecek dönem içerisinde küresel anlamda ve özellikle ABD & Çin ekseninde ticaret savaşlarına ilişkin haber akışlarının yanı sıra, ekonomik verilerin önem kazandığını göreceğiz.

Bütün bu dinamikler çerçevesinde; teknik göstergeler ve formasyonları da göz önünde bulundurduğumuzda, Brent petrolde varil başına 60$- 65$ bandına doğru yukarı yönlü bir hareket olabileceğini, ham petrolde ise 50$- 55$ bandının hedef alınabileceğini düşünüyoruz.

 

Bunlar da ilginizi çekebilir: Dolar Kuru Yorumları Altın YorumlarıEUR/USD YorumlarıGBP/USD YorumlarıUSD/JPY Yorumları