Ana sayfa Raporlar Altın Yorumları, Brent ve WTI Ham Petrol Analizleri Güncel Brent ...

Güncel Brent Petrol ve WTI Ham Petrol Yorumları ve Analizleri

PAYLAŞ

  Brent Petrol Ne Olur? Sorusunun cevabı için günün en yeni Brent petrol, WTI ham petrol ve doğalgaz fiyatları yorumları, teknik analizleri ve petrol stok verileri değerlendirmelerini aşağıda tarihe göre sıralı olarak görebilirsiniz. Kurum ve uzmanlardan gelen en son yorum en üstte yer almaktadır.

  08.12.2017 tarihli Brent Petrol ve WTI Ham Petrol Yorumları, Güncel Petrol Analizleri

  Vahap Taştan, Araştırma Uzmanı – WTI Ham Petrol Yorumu

  ABD petrolü 55,95 desteğinden kuvvet alırken, dünkü yükselişi teknik bir tepki olarak görmek mümkün. ABD’de petrol üretiminin zirvelerde olması ve işlenmiş petrol stoklarındaki yükseliş, petrolde geri çekilmeyi tetikleyen ana etken. ABD’de petrol üretimi 9,7 milyon varil düzeyinde. 56,85 bu çerçevede ana direnç olarak izlenebilir.(Alnus Yatırım)

   

  Serkan Uludağ, Analist – Ham Petrol Yorumu

  Ham petrol 55,85 ana desteğimizden gelen tepkiler ile 56,80 e kadar tırmanış gerçekleşti. Gün içinde 56,05/55,85 aralığının üzeri yukarı hareket için uygun bir destek bölgesi. Bu bölgenin üzerinde 57,03 57,40 ve 58,05 hedef olarak kullanılabilir. Ancak 55,85 aşağı yönlü kırılırsa 55,45 ve 54,93 e doğru geri çekilmeler yaşayabiliriz. (Meksa Yatırım)

   

  Seda Yalçınkaya, Araştırma Uzmanı – WTI Ham Petrol ve Brent Petrol Yorumu

  Petrol fiyatları yukarı yönlü hareketinde zayıf kalıyor

  Petrol fiyatları önemli direnç seviyelerini aşmakta güçlü olamıyor. Bu hafta DOE tarafından açıklanan resmi petrol stoklarına göre 1 aralık haftasında ham petrol stokları 5 milyon 610 bin varil azaldı. Verinin üretim kanadına baktığımızda ise 25 bin varillik artışın yaşandığı görülüyor. OPEC toplantısı sonrasında beklentilerin karşılanmasına karşın petrol fiyatlarında değer kayıplarındaki temel unsur böyle bir ortamda ABD üreticilerin arz isteğinin devam ediyor olması. Küresel arz endişelerinin önüne geçmek için yapılan bu önlem ABD’li üreticiler tarafından bozulmasına görünümün farklı bir hal almasına neden oluyor. Bugün forex piyasalarında önem düzeyi düşük olmasına karşın ABD’de aktif sondaj kule sayısını gösteren veriyi TSİ ile 21:00’da izlemekte fayda var.

  Teknik Analiz: Amerikan tipi ham petrol haftalık periyotta yükselen kanalının üst bandına doğru oluşan hareketin zayıf kaldığı ve aşağı yönlü gitme isteğinde olduğu görülüyor. Aşağı yönlü eğilimin korunması durumunda 55.50$ / 54.45$ seviyeleri destek noktası olarak hedeflenebilir. Aksi halde en yakın direnç noktası ise 57.30$ olarak izliyoruz.

  WTI Direnç: 57.30 / 58.95 / 59.20 Destek: 55.50 / 54.45 / 53.70

  Brent Direnç: 63.40 / 63.70 / 64.00   Destek: 61.10 / 60.00 / 59.45

   

  Yusuf Kavak, Araştırma Uzmanı – Brent Petrol Yorumu

  Hafta ortasında gelen stok verilerindeki azalmaya rağmen ABD üretiminin, 6 Aralık haftası itibariyle tarihi yüksek seviyeye(9 Milyon 707 Bin varil/gün) yükselmiş olması fiyatlar üzerinde baskı unsuru olarak karşımıza çıkmakta. Öte yandan Ortadoğu’da devam eden kriz ortamı üretim projeksiyonları açısından dikkatle takip edilirken, Kuveyt Petrol Bakanlığı’ndan dün akşam yapılan açıklamada 2018’in 3.çeyreğinden itibaren Petrol piyasasının dengeleneceği öngörüldü. Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu Moody’s ‘ten de: uzun süren arz fazlasının gelecek 1-2 yılda petrol fiyatlarını sınırlayabileceği vurgulandı. ABD’nin önde gelen petrol sahası işletmecilerinden Baker Hudges’dan ise uluslararası petrol kule sayısının Kasım ayında 9 adet azalarak 942’e, sondaj kulelerinin de 20 adet düşerek 2057’ye gerilediği aktarıldı. OPEC öncülüğünde geçtiğimiz ayın son gününde alınan arz kısıntısı uzatma kararına rağmen, emtiada görülen düşüşler; ABD, Irak ve İran gibi önemli üreticilerin daha fazla arz istemelerinden kaynaklanmakta.

  Teknik olarak emtiada Haziran ayından başlayan yükselen kanalın alt bantını temsil eden 61.25 seviyesinden gelen tepki alımlarıyla 62.10 seviyesinin üzerine geçildiğini görmekteyiz. Yukarı yönlü işlemlerin devamı halinde takip edilebilecek ilk dirençlerimiz 62.65, 63.00 ve 63.25 seviyelerinde bulunmakta. 62.10 altına tekrardan satış baskısı görülmesi halinde ise 61.65 ve 61.25 seviyeleri izlenebilir.(Işık FX)

   

  Özgecan Özdemir, Araştırma Uzmanı – WTI Ham Petrol Yorumu

  Geri çekilmelerin devamı görülebilir

  ABD’de EIA tarafından açıklanan haftalık petrol üretiminde yaşanan artış ile birlikte arz endişelerinin tekrar gündeme gelmesi sonrasında fiyatlamalarda dün, 55,77 seviyeleri civarına kadar gerileyen ham petrolün gelen tepki alımları ile birlikte günü 56,60 seviyesi civarında tamamladığını gördük. Bugün, ABD’de açıklanacak olan sondaj kuyu sayısı verisi yakından takip edilecek.

  Teknik olarak incelediğimizde, ham petrolün ara destek seviyesi olan 56,40 seviyesi üzerinde kalıcılık sağlaması durumunda yukarı yönlü hareketlerin devamı görülebilir. Yükselişlerin devamında 56,90, 57,10 ve 57,40 direnç seviyeleri takip edilebilir. Olası, geri çekilmelerde ise 56,20, 55,90 ve 55,60 destek seviyeleri izlenebilir.(Ahlatcı Yatırım)

   

  Uğur Bozkurt, Uzman Yardımcısı – Günlük Brent Petrol Yorumu

  Brent, ABD’de haftalık ham petrol stoklarındaki azalış trendinin devam etmesi ve Kasım ayında dünya çapındaki sondaj kule sayısının azalmasına bağlı olarak yükseldi. Brent, günü 1.60% değer kazancı ile tamamladı. Teknik olarak bakıldığında Petrol orta vadeli düşüş eğilimi ve kısa vadeli düşüş eğilimi devam etmekte. Petrol’de kısa vadeli direnç seviyeleri 62.76 ve 64.15’de, destek seviyeleri ise 61.37 ve 59.98’de bulunmaktadır. (Alan Yatırım) 

   

  Vahap Taştan, Araştırma Uzmanı – WTI Ham Petrol Yorumu 05.12.2017

   

  OPEC Petrol Sepeti Nasıl Hesaplanıyor?

  OPEC Petrol Sepeti, Saharan Blend (Cezayir), Girassol (Angola), Oriente (Ekvador), Rabi Light (Gabon), Minas (Endonezya, Iran Heavy (İran), Basra Light (Irak), Kuwait Export (Kuveyt), Es Sider (Libya), Bonny Light (Nijerya), Qatar Marine (Katar), Arab Light (Suudi Arabistan), Murban (BAE) ve Merey (Venezuela) petrol fiyatlarından hesaplanıyor.

   

   

   

  Bunlar da ilginizi çekebilir:Dolar Kuru Yorumları Altın YorumlarıEUR/USD YorumlarıGBP/USD YorumlarıUSD/JPY YorumlarıGümüş Yorumları

PAYLAŞ