Ana sayfa Raporlar Altın Yorumları, Brent ve WTI Ham Petrol Analizleri Güncel Brent ...

Güncel Brent Petrol ve WTI Ham Petrol Yorumları ve Analizleri

Brent Petrol Ne Olur? Sorusunun cevabı için günün en yeni Brent petrol, WTI ham petrol ve doğalgaz fiyatları yorumları, teknik analizleri ve petrol stok verileri değerlendirmelerini aşağıda tarihe göre sıralı olarak görebilirsiniz. Kurum ve uzmanlardan gelen en son yorum en üstte yer almaktadır.

22.02.2019 tarihli Brent Petrol ve WTI Ham Petrol Yorumları, Güncel Petrol Analizleri

İnfo Yatırım FX – WTI Ham Petrol Yorumu

Petrol ABD stoklarındaki sınırlı artış sonrası yükselişini sürdürdü

Petrol fiyatları, ABD’de özel sektörün açıkladığı verilere göre ham petrol stoklarındaki sınırlı artış ve ABD ile Çin’in ticaret anlaşmasına yakın olduğuna ilişkin haberlerin ardından, kazançlarını üç ayın zirvesinden sürdürdü. Ham petrol fiyatları bu yıl, OPEC koalisyonunun, taahhüt ettiğinden daha fazla üretim kısıntısına giden dünyanın en büyük petrol ihracatçısı Suudi Arabistan’ın öncülüğünde, üretim kısıntıları ile yıla güçlü bir başlangıç yapmaları ile birlikte yaklaşık yüzde 25’lik bir ralli yaptı. Suudi Arabistan Enerji Bakanı Khalid Al-Falih, piyasanın Nisan ayına kadar dengeye kavuşmasını beklediğini söyledi. Ancak ticaret savaşı küresel büyüme görünümünü gölgelemeye devam ediyor.

Teknik olarak Amerikan tipi petrolde orta vadeli yükseliş trendi 67 dolar desteğinin kırılmasıyla orta vadeli düşüş trendine dönüşmüş görünüyor. Kısa vadede 50 günlük HO direnci 50,92$ seviyesini yukarı kırmasının ardından 60-64$’ın hedef haline gelme ihtimalinin tekrar ön plana çıktığını görüyoruz, RSİ indikatörünün 20 referans seviyesini yukarı kırmış görünüyor, bu seviyelerde indikatörleri aşırı alım bölgelerine yaklaştırabilir. Kısa vadede 59,00$ seviyesi direnç olarak izlenirken 54,50$ seviyesi ise destek olarak izlenecektir.

 

Gedik Yatırım – Brent Petrol Yorumu 

Son üç ayın en yüksek seviyesinde bulunan brent petrol bu sabah 67,00$ seviyesinden işlem görüyor. Dün açıklanan resmi ham petrol stokları 3,08 milyon varil beklentilerin üzerinde 3,67 milyon varil artış kaydetti. Özel sektörün fonladığı API verilerinde dün 1,26 milyon varil artış görüldü. Stoklarda artışa rağmen petrol fiyatları yükselişine devam ediyor. Ticaret anlaşmazlıklarının çözüme kavuşacağı beklentisi de petrolü fiyatlayan en önemli etken. Son olarak Çin, ABD’den 30 milyar dolarlık ek tarım ürünü almayı teklif etti. Bugün Trump ile Çin devlet başkan yardımcısı bir araya gelecek. 50$ bölgesinde var olan geniş TOBO çalışması devam ediyor ve 72$ seviyelerine doğru mesafe veriyor. 67,65/ 68,20/ 69,70 dirençler olurken, 67,00/ 66,40/ 65,80 ise destekler

 

Alan Yatırım – Brent Petrol Yorumu 

BRENT… Ralli Sonrası Yatay Seyri Devam Ediyor… OPEC üyesi Venezuela’nın yaşadığı siyasi krizin devam etmesi ile birlikte, ABD-Çin ticaret görüşmesinin pozitif havasından kısa vadeli destek bulan petrol PMI verileri ile talep tarafında olumsuz etkilenebilir. Petrol primli seyrinden sonra 67US$ seviyelerinde yatay seyrediyor. İlgili haber akışlarına rağmen genel görünüm global ekonominin yavaşlayacağı beklentisi ile aşağı yönlü olabilir.

 

Muammer Demir, Araştırma Uzmanı, Ahlatcı Yatırım – WTI Ham Petrol Yorumu

Dün, ham petrolün fiyatlamalarda 56,38-57,36 bant aralığında hareket ettiği görüldü. Gün içerisinde, ABD’de Enerji Bilgi İdaresi (EIA) tarafından açıklanan haftalık ham petrol stokları verisinde 3,672 milyon varil artış görüldü. EIA tarafından açıklanan verilere göre, ülkede geçen hafta petrol üretimi bir önceki aya göre günlük ortalama 100 bin varil artış ile 12,0 milyon varile yükseldiği izleniyor. Açıklanan veri sonrasında petrol fiyatlamaları üzerinde baskının arttığı görülüyor.

Bugün, ABD’de açıklanacak olan Baker Hughes sondaj kuyu sayısı verisi takip edilecek.

Teknik olarak bakıldığında, ham petrolün ara destek seviyesi olan 56,20 seviyesi fiyatlamaların yönü açısından belirleyici olmaya devam edebilir. Bu seviye üzerine geçişlerde 57,20, 57,90 ve 58,40 direnç seviyeleri takip edilebilir. OIası, bu seviye altına geçişlerde ise 56,00, 55,60 ve 55,20 destek seviyeleri izlenebilir.

 

Serkan İşlek, Araştırma Uzmanı, Işık FX – Brent Petrol Yorumu

Brent petrol’de düne sığ ve karmaşık başlangıç yaptık. API stokları ile seans başlangıcında kısmen baskılanan emtia; ABD ve Çin arasındaki müzakerelere dair iyimser haber akışları ile yeniden toparlandı. Gün içerisinde ise; Euro Bölgesi ve ABD’den takip edilen bazı önemli verilerde görülen kötüleşme küresel büyümeye dair endişeleri yeniden canlandırırken, emtia üzerinde de yeniden bir miktar baskıya neden oldu. Akşamüzeri ise; Enerji Bilgi İdaresi(EIA) tarafından açıklanan stok ve üretim datalarını takip ettik. Stoklardaki artış üst üste 5. Haftasına taşınırken, 5 haftadır 11 Milyon 900 Bin varil düzeyindeki ABD üretimi ise 12 Milyon varile yükseldi. Yeni güne yine sığ işlemler ile başladık.

Günün devamında yine; ticaret savaşları ve Brexit gibi küresel risk unsurlarının durumu kritik olacak. Majör Merkez Bankalarının yetkililerinden gelecek açıklamalar da; önemli bölgelerde açıklanacak olan datalar ile birlikte fiyatlamalar üzerinde etkili olabilir. Keza, İran ve Venezuela konuları ve arz kısıntısına dair gelişmeler başta olmak üzere; OPEC ve OPEC+ yetkililerinden gelebilecek açıklamalar ve Baker Hughes Sondaj Kuyusu sayıları da oynaklığa neden olabilir.
   Teknik Seviyeler;
Dirençler: 67.20, 67.45, 67.85, 68.25, 68.40
Destekler: 66.85, 66.45, 66.30, 66.15, 65.85

 

Seda Yalçınkaya, Araştırma Uzmanı – WTI Ham Petrol ve Brent Petrol Yorumu

Petrol için bugün ABD-Çin görüşmeleri takip edilebilir 

Petrol fiyatları dengelenmeye devam ediyor. WTI, teknik olarak ortalamalarının üzerindeki seyrini korumasına karşın yukarı yönde hareketinde çok güçlü kalamadığı dikkat çekiyor. Dün açıklanan DOE resmi stoklarda, 15 Şubat bitimli haftada ulusal stoklar beklentilerin üzerinde 3 milyon 672 bin varil artış kaydederken, Cushing/Oklahoma stokları ise 3 milyon 413 bin varil artış göstermiş durumda. Açıklanan stoklar verileri kaynaklı petrol fiyatları üzerinde ciddi hareketlerin olmadığı gözlemleniyor. Petrol içinde ABD ve Çin ile süren ticaret görüşmelerinin yakından izlenmesinde fayda var. Bugünde, ABD Başkanı D. Trump’ın Çin Başbakanı ile ABD’de görüşmesi bekleniyor. Oradan gelecek olası açıklamalar fiyatlamalar üzerinde hareketlilik yaratabilir. 

Teknik Analiz: Amerikan tipi ham petrol teknik olarak 22 ve 14 günlük ortalamalarının üzerindeki seyrini koruyor. WTI için 57.35$ seviyesi en yakın direnç noktası olarak izlenebilir. Dün, bu direncin üzerine yükselmekte başarısız kaldığı için yükselişinde zayıf kaldığı dikkat çekiyor. Dolayısıyla, WTI 57.35$ seviyesinin üzerine yükselemediği sürece kazançlarını genişletmekte zorlanabilir. Buna karşın, olası geri çekilmelerde, 55.85$ en yakın destek olurken, 54.53$ ve 54.22$ seviyeleri ise ortalamalarının geçtiği bölgeler olarak takip edilebilir. WTI, ortalamalarının altına doğru harekete başlarsa bu durum ivme kaybını biraz daha tetikleyebilir. 

Destekler: 55.85 / 54.50 / 50.40 
Dirençler: 57.35 / 58.20 / 59.10 

BRENT Teknik Seviyeler

Destekler: 63.60 / 63.10 / 61.00 
Dirençler: 67.40 / 68.20

20.02.2019 tarihli Brent Petrol ve WTI Ham Petrol Yorumları, Güncel Petrol Analizleri

Noor Capital – Ham Petrol Yorumu

WTI ham petrol hafta başı itibariyle yükseliş eğilimine devam ediyor. Yükselişin kuvvetlenebilmesi için 100 günlük üssel haraketli ortalaması olan 56,20 kırılmalması gerektiğini belirtmiştik. Bu kademe Asya seansında test edildi, günün devamında hacimli işlemlerle kırılırsa 200 günlük ortalama 59,27 hedeflenebilir. Aşağıda 55,00 Dolar desteği kırılmadığı sürece yukarı yönlü hareketin devam edebileceğini düşünüyoruz.

Destek: 55.00/54.60/53.60/51.97   Direnç: 56.23/56.86/58.49/59.30

 

Petrol Daha Yükselir mi? Tunç Şatıroğlu

 

OPEC Petrol Sepeti Ne Kadar? 13.02.2019

OPEC Petrol Sepeti dün 0,48 dolar artışla 61,88 dolar/varil oldu. OPEC Haber Ajansı OPECNA’dan yapılan açıklamaya göre, OPEC tarafından referans fiyat olarak belirlenen sepet fiyatı önceki gün 61,40 Dolar/varil seviyesindeydi.

OPEC Petrol Sepeti Nasıl Hesaplanıyor?

OPEC Petrol Sepeti, Saharan Blend (Cezayir), Girassol (Angola), Oriente (Ekvador), Rabi Light (Gabon), Minas (Endonezya), Iran Heavy (İran), Basra Light (Irak), Kuwait Export (Kuveyt), Es Sider (Libya), Bonny Light (Nijerya), Qatar Marine (Katar), Arab Light (Suudi Arabistan), Murban (BAE) ve Merey (Venezuela) petrol fiyatlarından hesaplanıyor.

 

Orta Vadede Petrol Ne Olur?

Ekin Akbaş, Araştırma Yönetmeni, Tacirler Yatırım – Petrol Fiyatları Yorumu Kısa ve Orta Vade Analiz 04.01.2019

Petrol fiyatları, hem arz hem de talep yönlü gelişmelerin neticesinde Ekim ayından bu yana %40’ın üzerinde düşüş kaydederken, 2014-15 yıllarında yaşanan petrol fiyat şoku dönemini hatırlattı. 2018 Haziran ayı itibariyle OPEC’in günlük üretimi 1 milyon varil artırma kararı alması ile birlikte fiyatlar üzerinde başlayan satış baskısı, küresel bazda oluşan arz fazlası ve büyümeye yönelik artan endişelerin talep tarafını etkilemesi ile birlikte önemli ölçüde hızlandı.

Hatırlanacağı üzere OPEC, en son 7 Aralık’ta gerçekleştirdiği toplantısı sonucunda petrol üretiminin günlük 800 bin varil azaltılmasına karar verdi. OPEC dışındaki ülkelerin de günlük 400 bin varil kesinti kararı alarak üretim kesintisine destek vermesi ile birlikte üretimin günlük olarak 1,2 milyon varil azaltılması kararlaştırıldı. Ancak beklentilerin günlük 1,6 milyon varile kadar üretim kesintisi olması sonrasında karar, fiyat düşüşü önünde önemli bir engel teşkil edemedi. Söz konusu uygulama 1 Ocak’ta resmi olarak yürürlüğe girerken, 2019 yılının ilk altı ayı boyunca uygulanacak.

OPEC’in bu kararının ardından, petrol arzının yüksek seyretmeye devam etmesi ile birlikte petrol fiyatlarındaki zayıf seyrin Aralık ayı boyunca devam ettiği görüldü. Geçtiğimiz hafta varil başına 50,25$ seviyesine kadar gerilemesinin ardından Brent petrol fiyatları bugün itibarıyla varil başına 54$ seviyesinden işlem görürken (Eylül 2017’den bu yana en düşük seviye), ham petrol fiyatları ise geçtiğimiz hafta 42,38$’e inmesi sonrasında varil başına 45$ seviyesinin hemen üzerinde (Temmuz 2017’den bu yana en düşük seviye) hareket ediyor.

Bu gelişmeler çerçevesinde son dönemde Enerji Ajanslarının da petrol tahminlerini aşağı yönlü revize ettikleri dikkat çekmişti. US Energy Information Administration’dan (EIA) takip edilen petrol fiyatları tahmininde önemli bir revizyon gerçekleşmişti.

“Kısa Vadeli Enerji Piyasası Görünümü” Aralık raporunda Brent petrol fiyatlarının 2019 yılı ortalaması 61 dolar/varil olarak tahmin ediliyor. Kasım ayında tahminin 72 dolar olduğu görülmüştü.

Dolayısıyla 11 dolar’lık önemli bir aşağı yönlü revizyon dikkat çekici bir unsur olarak karşımıza çıkıyor. (söz konusu revizyonlar Türkiye ekonomisi açısından cari işlemler açığı ve enflasyon tarafında olumlu bir zemine neden olacaktır)

Aşağıdaki grafikte, yılbaşından beri EIA’nın 2019 yılı için petrol fiyat tahminlerindeki patikayı görebilirsiniz. Yılın son çeyreğinde aşağı yönlü revizyonların ciddi boyuta ulaştığı görülüyor.

(Uluslararası Enerji Ajansı) EIA’nın 2019 yılı için petrol fiyat tahminleri
(Uluslararası Enerji Ajansı) EIA’nın 2019 yılı için petrol fiyat tahminleri

Kısa ve orta vadeli görünümde petrol beklentileri:

Arz yönlü gelişmelere bakıldığında fiyatlar üzerindeki aşağı yönlü baskının bir miktar azalabileceği dikkat çekiyor:

İlk beklentilerine göre daha düşük bir arz kesintisi miktarında anlaşılmış olunmasına rağmen, kararın yürürlüğe girmesiyle fiyatlarda yukarı yönlü bir miktar baskı yaşanabileceği düşünülüyor.

  • Bunun yanı sıra, Kasım ayında ABD, Rusya ve Suudi Arabistan’ın üretimlerini rekor seviyelere ulaştırmalarının ardından üretim miktarlarında bir düşüş yaşanabileceği ve özellikle Suudi Arabistan’ın Aralık ayı itibariyle üretim kesinlerine başlayarak bütçe üzerindeki bozulmayı dengelemeye çalışacağı ifade ediliyor.
  • ABD’nin İran’ın ham petrol ihracatına yönelik yönelik 5 Kasım’da yürürlüğe giren yaptırımlar dahilinde 8 ülkeye 6 ay süreyle tanıdığı muafiyet Mayıs ayında sona erecek. Bu noktada ABD Başkanı Trump’ın İran’a yönelik yaptırımlar konusunda tonunu yumuşatması beklenmiyor. Bu durum da yıl içerisinde petrol arzında görülmesi beklenen düşüş hareketini destekleyici nitelikte olabilir.
  • Tüm bunların yanı sıra: Günlük 1,9 milyon varillik bir üretim kapasitesi olan Nijerya’da (OPEC’in günlük üretiminin %5,2’si) bu yıl gerçekleşecek olan genel seçimlerin ülkedeki siyasi karışıklığı tırmandırabileceği ve bunun da ülkenin petrol üretimini aksatabileceği belirtiliyor. En son olarak günlük 1,4 milyon varillik üretim kapasitesi olan Venezüella’nın (OPEC’in günlük üretiminin %3,7’si) da petrol üretimi uzun süredir düşüş halinde ve bu cepheden kaynaklanan arz eksikliğinin 2019 yılında da etkisini sürdürebileceği ifade ediliyor.

Ancak talep tarafındaki gelişmeler fiyat üzerinde aşağı yönlü baskısını sürdürüyor:

  • Özellikle son birkaç ay içerisinde global büyümeye ilişkin endişelerin oldukça artış kaydettiği görüldü. Burada korumacı ticaret politikalarının önemli bir etkisi olurken, büyüme dinamiklerinin verimlilik temasını içermemesinin de önemli etkileri olduğu düşünülüyor.
  • Büyüme döngüsüne bakıldığına, global toparlanma sürecinin uzun dönemli bir durgunluktan sonra oldukça kısa sürdüğü ve durgunluk endişelerinin beklentilerden daha erken gündeme geldiği görülüyor.
  • Özellikle Çin kaynaklı endişelerin özellikle yılın başından beklentilerden oldukça düşük PMI açıklaması ile beraber daha çok ön plana çıkması petrol fiyatları üzerinde önemli bir baskı nedeni olarak ortaya çıkıyor.
  • Gelecek dönem içerisinde küresel anlamda ve özellikle ABD & Çin ekseninde ticaret savaşlarına ilişkin haber akışlarının yanı sıra, ekonomik verilerin önem kazandığını göreceğiz.

Bütün bu dinamikler çerçevesinde; teknik göstergeler ve formasyonları da göz önünde bulundurduğumuzda, Brent petrolde varil başına 60$- 65$ bandına doğru yukarı yönlü bir hareket olabileceğini, ham petrolde ise 50$- 55$ bandının hedef alınabileceğini düşünüyoruz.

 

Bunlar da ilginizi çekebilir: Dolar Kuru Yorumları Altın YorumlarıEUR/USD YorumlarıGBP/USD YorumlarıUSD/JPY Yorumları