Ana sayfa Raporlar Altın Yorumları, Brent ve WTI Ham Petrol Analizleri Güncel Brent ...

Güncel Brent Petrol ve WTI Ham Petrol Yorumları ve Analizleri

Brent Petrol Ne Olur? Sorusunun cevabı için günün en yeni Brent petrol, WTI ham petrol ve doğalgaz fiyatları yorumları, teknik analizleri ve petrol stok verileri değerlendirmelerini aşağıda tarihe göre sıralı olarak görebilirsiniz. Kurum ve uzmanlardan gelen en son yorum en üstte yer almaktadır.

14.12.2018 tarihli Brent Petrol ve WTI Ham Petrol Yorumları, Güncel Petrol Analizleri

Noor Capital – WTI Ham Petrol Yorumu

Ham petrol hafta başından beri yatay seyrediyor. Teknik açıdan 55 Dolar kırılmadığı sürece trend hala aşağı yönlü gelişiyor. Bir süre daha 50,00-55,00 Dolar işlem bandında yatay konsolidasyon görülebilir. 53,90 kuvvetli ara direnç olarak izlenmelidir. Satışların devam edebilmesi için ise son bir yılın dip seviyesi 49,41 seviyesi aşağı yönlü geçilmelidir.

Destek: 52,00/50,00/49,10/48,00
Direnç: 53,90//55,00/56,40/57,30

 

İnfo Yatırım – Ham Petrol Yorumu

Petrolde “denge” için daha fazla üretim kısıntısı gerekebilir

Küresel petrol arzı Kasım’da bir önceki aya göre 360 bin varil azalışla günlük yaklaşık 101 milyon 100 bin varile geriledi. Uluslararası Enerji Ajansının aylık petrol piyasası raporuna göre, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütünün (OPEC) ham petrol üretimi günlük 100 bin varil artarak 33 milyon 30 bin varile ulaştı. Ham petrol dışındaki diğer konvansiyonel olmayan OPEC üretimi ise günlük 6 milyon 980 bin varil oldu. Böylece OPEC’in toplam petrol üretimi günlük 40 milyon 10 bin varile çıktı. OPEC koalisyonunun üretim kısıntılarının arz bolluğunu gidermeye yetmeyeceği endişelerini daha da artırmasının ardından petrol varil başına 52 dolar seviyelerinde seyretti.

Teknik olarak Amerikan tipi petrolde orta vadeli yükseliş trendi 67 dolar desteğinin kırılmasıyla orta vadeli düşüş  trendine dönüşmüş görünüyor. Kısa vadede 50 günlük HO direnci 60,75$ seviyesini aşağı kırmasının ardından 50$ seviyesinin üzerinde tutunma çabalarının ön plana çıktığını görüyoruz, RSİ indikatörünün 20 referans seviyesini yukarı kırması bu seviyelerde indikatörleri aşırı alım bölgelerine yaklaştırabilir. Kısa vadede 53,60$ seviyesi direnç olarak izlenirken 50,00$ seviyesi ise destek olarak izlenecektir.

 

Alan Yatırım – Brent Petrol Yorumu 

BRENT… Petrolde satışlı seyir görüldü… Küresel petrol talebine ilişkin risklerin kısmen zayıf seyrettiği ortamda emtialarda görülen genel değer kaybı Brent petrol fiyatlarına da bulaştı.

 

Muammer Demir, Araştırma Uzmanı, Ahlatcı Yatırım – WTI Ham Petrol Yorumu

Dün, ham petrolün fiyatlamalarda 50,30-53,20 aralığında hareket ettiğini ve günü 52,78 düzeyinde tamamladığını gördük. Gün içerisinde, zayıf veri akışı ile birlikte ABD’de ham petrol stoklarının beklentilerinden daha az düşüş göstermesi ilerleyen dönem açısından arz fazlası endişesi gündeme taşınması petrol fiyatlamaları üzerinde sınırlı baskı oluşturduğu görülse de ticaret savaşlarına yönelik tansiyonun düşmesi petrol fiyatlamalarında kısa vadede yükselişleri desteklediği izleniyor. Bugün, ABD’de açıklanacak olan Baker Hughes sondaj kuyu sayısı takip edilecek.

Teknik olarak baktığımızda, ham petrolün 200 haftalık hareketli ortalaması olan 52,17 seviyesi üzerinde kalıcılık sağlaması durumunda yukarı yönlü hareketlerin devamı görülebilir. Yükselişlerin devamında 53,50, 54,00 ve 54,40 direnç seviyeleri takip edilebilir. Olası, geri çekilmelerde ise 51,85, 51,30 ve 50,90 destek seviyeleri izlenebilir.

 

Seda Yalçınkaya, Araştırma Uzmanı – WTI Ham Petrol ve Brent Petrol Yorumu

Bu sabah petrol piyasasına Çin etkisi 

Petrol piyasasında global ekonomik büyümenin yavaşlayabileceği endişeleri ana hikaye olmaya devam ediyor. Dünyanın en büyük ikinci ekonomisi ve en büyük ham petrol ithalatçısı olan Çin, bu sabah Kasım ayında ülkenin en yavaş perakende satış ve sanayi üretimi artışını açıkladı. Bu durum ülkenin ABD ile olan ticaret anlaşmazlığı risklerine dikkat çekti. Petrol fiyatları bu gelişmelerle birlikte yükseliş hızını sürdüremiyor. Şimdilik petrol fiyatlarında güçlü seyirlerin oluğundan bahsetmek zor. Bugün ABD’de sondaj kule sayılarının açıklanması bekleniyor ancak petrol fiyatlarında önemli bir etki yaratmasını beklememekteyiz.

Teknik Analiz: Amerikan tipi ham petrol 53.75$ direnç seviyesinin altında kalmaya devam ediyor. Teknik göstergeler yukarı yönlü tepki hareketlerine uyum sağlıyor. Buna karşın petrol fiyatları 53.75$ direnç seviyesi üzerine yerleşmekte zorlanması halinde yükseliş temposu sınırlı kalabilir. Geri çekilmelerde 50$ seviyesini izlemeye devam ediyoruz.

WTI
Dirençler: 53.75 / 54.80 / 55.40
Destekler: 50.00 / 48.50

Brent
Dirençler: 63.70 / 64.80
Destekler: 60.00 / 57.20 / 56.50

 

Serkan İşlek, Araştırma Uzmanı, Işık FX – Brent Petrol Yorumu

Bu hafta açıklanan API ve EIA’nın stok ve üretim datalarındaki azalışa karşın yine son iki günde açıklanan OPEC ve Enerji Bilgi İdaresi aylık raporunda Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin üretimde rekor düzeye ulaştığının bildirilmesi; geçtiğimiz haftaki OPEC+ toplantısında alınan arz kısıntısı kararlarına gölge düşürürken, emtiada dün öğlen saatlerine kadar yeniden baskıya neden oldu. Ancak ABD ile Çin arasındaki ticaret müzakerelerinde günde geçtikçe azalan gerginlikler global ekonomik görünümdeki resesyon beklentilerini ötelerken, öğleden sonra fiyatlardaki toparlanma girişimine yardımcı oldu. Bugün Asya seansında Çin’den gelen açıklamada; ülkenin ham petrol üretiminin Kasım ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 2.9’luk artış olduğu belirtilirken, gelen açıklamanın yanı sıra ülkeden gelen Sanayi Üretimi datasında da görülen zayıflık sonrası fiyatlar yeniden baskı yedi. Emtia açısından; OPEC ve OPEC dışı ülkelerden gelebilecek ekstra açıklamalar ve küresel risklerin durumu bugün de önemli olacak. Ekonomik takvimde ise Baker Hughes Sondaj Kuyu Sayısı takip edilecek.

Teknik olarak emtiada; 2016 yılında başlayan yükselen kanalın alt bandına yakın fiyatlamalar devam etmekte. Şuan için 61 Dolar civarındaki emtiada, aşağı yönlü hareketlerde izlenebilecek destek noktalarımız 60.60, 60.25 ve 60.00 seviyelerinde bulunmakta. Görülebilecek yukarı yönlü ataklarda ise, sırasıyla: 61.25, 61.70 ve 62.10 direnç noktaları takip edilebilir. 1,5 ayda yaşanan sert düşüş sonrası Kasım’ın son haftasından itibaren yaklaşık 6 Dolarlık yatay aralıkta gidip gelen emtiada; yeniden kırılma görmek için ise yukarı tarafta 63.60, aşağı tarafta 57.70 bölgelerinden birisinin kırılması gerekmekte.

 

OPEC Petrol Sepeti Ne Kadar?

OPEC Petrol Sepeti dün 0,53 dolar düşüşle 58,67 dolar/varil oldu.OPEC Haber Ajansı OPECNA’dan yapılan açıklamaya göre, OPEC tarafından referans fiyat olarak belirlenen sepet fiyatı önceki gün 59,20 Dolar/varil seviyesindeydi.

Putin, “Petrol için ideal bir fiyat bulunmalı, 70 dolar/varil bizim için uygun” dedi. 15.11.2018

OPEC Petrol Sepeti Nasıl Hesaplanıyor?

OPEC Petrol Sepeti, Saharan Blend (Cezayir), Girassol (Angola), Oriente (Ekvador), Rabi Light (Gabon), Minas (Endonezya, Iran Heavy (İran), Basra Light (Irak), Kuwait Export (Kuveyt), Es Sider (Libya), Bonny Light (Nijerya), Qatar Marine (Katar), Arab Light (Suudi Arabistan), Murban (BAE) ve Merey (Venezuela) petrol fiyatlarından hesaplanıyor.

 

10.12.2018 tarihli Brent Petrol ve WTI Ham Petrol Yorumları, Güncel Petrol Analizleri

Ekin Akbaş, Araştırma Yönetmeni, Tacirler Yatırım – Petrol Fiyatları Yorumu

Geçtiğimiz hafta Perşembe günü başlayan ve Cuma günü sona eren OPEC toplantısı sonucunda petrol üretiminin günlük 800 bin varil azaltılmasına karar verildi. OPEC dışındaki ülkelerin de günlük 400 bin varil kesinti kararı alarak üretim kesintisine destek vermesi ile birlikte üretim günlük olarak 1,2 milyon varil azalacak. Söz konusu uygulama 1 Ocak’ta yürürlüğe girecek ve 2019 yılının ilk altı ayı boyunca uygulanacak. ABD Başkanı Donald Trump’ın karşı çıkışları ve eleştirilerine rağmen petrol arzını kısma konusunda anlaşmaya varılmasının ardından petrol fiyatları sert bir şekilde yükseldi. Brent petrol varil başına 57$ seviyelerinden 63$ seviyesi üzerine yükselirken, ham petrol ise 50$ seviyesinden 54$ seviyesi üzerine yükseldi (Hatırlanacağı üzere OPEC ve OPEC dışı petrol üreticileri, 2016’da petrol üretiminin günlük 1,8 milyon varil azaltılması kararı almıştı. Bu uygulamanın geçtiğimiz yılın Mayıs ayı itibariyle son bulması ve petrol üretiminin artması ile birlikte fiyatlarda sert bir düşüş yaşandığı görüldü.)

  • Petrol fiyatlarındaki yükseliş eğiliminin TL varlıklar üzerinde negatif bir etki yapacağı ve kurdaki geri çekilme eğilimine gölge düşürebileceği beklentisindeyiz. Geçtiğimiz hafta sergilediği sert yükseliş hareketi ile birlikte Ağustos ayından bu yana sürdürdüğü düşüş trendini yukarı yönlü kıran USDTRY paritesinin, petrol fiyatlarındaki yükselişin yarattığı negatif etki ile birlikte yükseliş eğilimini devam ettirmesini beklemekteyiz.
  • Bu noktada kurun, dolar endeksindeki zayıflama nedeniyle bir süre 5,30 seviyesi altında satıcılı bir seyir izlemesini, ardından yeniden 5,50 seviyesine doğru yükselişe geçmesini bekliyoruz.

Enver Erkan – Petrol Fiyatları Yorumu 03.12.2018

Bunlara Dikkat: G-20 sonrası ve OPEC öncesi petrol dinamikleri…

OPEC ve OPEC üyesi olmayan ülkeler olası üretim kesintileri konusunda anlaşmaya varmak amacıyla Perşembe günü Viyana, Avusturya’da toplanacaklar.

  • 6 Aralık’ta etkili petrol karteli OPEC ve müttefikleri arasındaki önemli toplantıdan sadece birkaç gün önce Katar, OPEC’ten 1 Ocak 2019 itibariyle çekileceğini açıkladı
  • Suudi Veliaht Prensi MBS ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin G-20 için bulundukları Buenos Aires’te görüşme gerçekleştirdiler. Suudi Arabistan ve Rusya, Rusya’nın 2019 sonuna kadar arz kısıntısına katılması yönünde anlaşmaya vardılar.
  • ABD Başkanı Trump ve Çin Başkanı Xi Jinping arasında ABD ve Çin ticaretine ilişkin olarak 90 günlük bir ateşkes anlaşmasına vardı. Talep kanalı açısından olumlu…
  • 6 Aralık’taki Viyana toplantısı öncesinde, OPEC+ grubu içinde üretim kesintisi yönünde konsensüs oluşması eğilimi görülmekte…

Söz konusu gelişme ve beklentiler petrol fiyatlarının haftaya yükselişle başlamasında etkili oldu. Haftaya yukarı boşluklu olarak giriş yapan WTI 53 USD, Brent petrol 62 USD seviyesinden işlem görmekte…

03.10.2018 – Not: Venezuela’nın ana Petrol limanında 1 ay önce yaşanan kaza sonrası, gerekli onarımın halen bitmemesi ülkenin yaptığı sevkiyatları etkilemekte. Adı geçen Jose Limanı toplam emtia ihracatının yüzde 70’ni yüklenirken, Ham Petrol çıktısı bir önceki aya göre Eylül ayında %14’lük düşüş gösterdi.

Venezuela’dan Petrol Destekli Para 20.08.2018

Venezuela Cumhurbaşkanı Nicolas Maduro, geçtiğimiz günlerde petrol destekli ulusal kripto para birimi Petro´nun ülke içerisinde ulusal para birimi olarak kullanılacağını duyurdu.

 

Bunlar da ilginizi çekebilir: Dolar Kuru Yorumları Altın YorumlarıEUR/USD YorumlarıGBP/USD YorumlarıUSD/JPY Yorumları