Ana sayfa Raporlar Altın Yorumları, Brent ve WTI Ham Petrol Analizleri Güncel Brent ...

Güncel Brent Petrol ve WTI Ham Petrol Yorumları ve Analizleri

Brent Petrol Ne Olur? Sorusunun cevabı için günün en yeni Brent petrol, WTI ham petrol ve doğalgaz fiyatları yorumları, teknik analizleri ve petrol stok verileri değerlendirmelerini aşağıda tarihe göre sıralı olarak görebilirsiniz. Kurum ve uzmanlardan gelen en son yorum en üstte yer almaktadır.

100.000 TL Paranız Olsa Nasıl Yatırım Yapardınız? Sanal Para ile Deneyin!

13.12.2019 tarihli Brent Petrol ve WTI Ham Petrol Yorumları ve Analizleri

Gedik Yatırım – Brent Petrol Yorumu 

Brent petrol, ABD-Çin arasında kaynaklara dayandırılan haberlerle birlikte yükselişe geçti ve majör direnci olan 64,60$ seviyesini test ediyor. Trump, Çin’den ithal 160 milyar dolarlık ürüne yüzde 15 vergi uygulanmasını öngören tarifeleri erteleyen birinci aşama ticaret anlaşmasını onaylandığı belirtilirken, piyasalarda ticaret savaşlarının biteceğine dair umut arttı. Enverus/DrillingInfo verilerine göre ABD’de petrol ve gaz kulelerinin sayısı bu hafta 15 adet artarak 855’e çıktı. Ancak bugün Baker Huggs verileri bekleniyor. Teknik olarak yükseliş kanalında devam ediyoruz. 64,60$ seviyesi ana direnç olurken, uzun vadeli alçalan trendin üzerine çıkan fiyat 63,70$ seviyesinin aşağısına gelmediği sürece yükselişini sürdürebilir.

 

Alan Yatırım – Brent Petrol Yorumu

BRENT…Petrol Fiyatları Yön Arayışında… OPEC’in petrol üretim kesintileri ve ticaret anlaşmasına ilişkin belirsizliklerle beraber brent petrol fiyatları dengeleniyor. Uluslararası Enerji Ajansı’nın verileri petrol arzının Kasım ayında artış gösterdiğini ortaya koydu. OPEC’in stok artışını önlemeyeceğine dair gelen haber akışı petrol fiyatlarında aşağı yönlü baskı oluşturuyor. Brent Petrol günü 0.71% değer kazancı ile tamamladı. Teknik olarak Brent Petrol orta vadeli yükseliş trendi sürmekle birlikte kısa vadeli 64.35’deki önemli direncini yukarı yönlü kırdı. Bununla beraber Brent tipi petrolde kısa vadeli direnç seviyeleri 65.60 ve 66.70’de, destek seviyeleri ise 64.50 ve 63.40’de bulunmaktadır.

 

Seda Yalçınkaya, Araştırma Uzmanı – WTI Ham Petrol ve Brent Petrol Analizi

ABD – Çin ticaret gelişmeleri petrol fiyatlarında hissediliyor

Petrol fiyatları ABD – Çin birinci faz ticaret anlaşması iyimserliği ile yükseliş temposunu hızlandırdı. ABD Başkanı Donald Trump, Çin’den 160 milyar dolara yakın ithalat için 15 Aralık’ta yürürlüğe girecek tarifeleri durduran faz bir ticaret anlaşmasına onay verdi. Bu gelişmeyle birlikte petrol fiyatlarındaki yukarı yönlü eğilim korunuyor. Bu sabah Amerikan tipi ham petrol 59.37$ seviyesinde ve Brent petrol 64.62$ seviyesinde işlem görüyor. Bugün ABD’de petrol sondaj kule sayılarının açıklanması bekleniyor. Ancak petrol fiyatlarında önemli bir hareket yaratmasını beklememekteyiz.

Teknik Analiz: Amerikan tipi ham petrol şimdilik 59.50$ direnç seviyesini aşmış değil. Yükseliş eğiliminin sürmesi açısından 59.50$ seviyesinin yukarı yönde kırılması şart. Bu durumda petrolde devam eden yükselen trend eğiliminin üst bandına denk gelen 60.58$ direnç seviyesinden bahsetmek mümkün olacak. Buna karşın WTI’ın yükselmekte başarısız kalması halinde 58.70$ seviyesi destek olarak izlenebilir.

Destekler: 58.70 / 57.30 / 55.50 
Dirençler: 59.50 / 60.00 / 60.60

BRENT Teknik Seviyeler
Destekler: 62.55 / 60.70 / 59.30 
Dirençler: 64.30 / 65.00 / 65.50

 

Serkan İşlek, Araştırma Uzmanı, Işık FX – Brent Petrol Yorumu

Küresel risklerde görülen yumuşama ile birlikte kendini tekrardan 64.00 üzerine atan siyah altın şuanda 64.80 direncine yakın bir yerde fiyatlanıyor. Bu noktanın kırılması ile birlikte gün içerisinde 65.00, 65.30, 65.65 ve 66.00 dirençleri izlenebilir. 64. 80 altında ise 64.00 noktası satış yönlü işlemlerin devamı için kritik olacaktır. Kırılması halinde ise 63.85, 63.50, 63.00 ve 62.70 destekleri izlenebilir.

 

Ahlatcı Yatırım – Ham Petrol Yorumu 

Geçtiğimiz hafta, OPEC’in 2020 yılında üretim kısıntısını derinleştirmek için üreticilerle yaptığı anlaşmaya bağlı olarak 59,50 Dolar seviyesini test ettiği görülmüştü. Haftanın dördüncü işlem gününde ise Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) petrol kesintisinin 2020’de arz fazlasının önüne geçmeyeceğini ve OPEC’in kesinti kararına rağmen petrol stoklarının ilk çeyrekte günlük 700 bin varil artabileceğini bildirmesi üzerine gerilediği gözlenirken, Uluslararası Enerji Ajansı’nın aylık raporunda küresel enerji talebi üzerindeki endişelerin giderilmesine yardımcı olarak Ham Petrol fiyatlarının toparlanmasına izin verdiği görüldü. Gün sonunda yaşanan gelişmeler ile birlikte Ham Petrol’ün kazançlarına devam ettiği izlendi.

Teknik olarak incelediğimizde, Ham Petrolün 59,20 Dolar seviyesinde belirleyici olmaya devam ettiği gözlendi. 58,80 destek seviyesinin üzerinde kaldığı sürece gelebilecek alımlar ile Ham Petrol’deki yukarı yönlü eğilimin devam etmesi durumunda 59,50, 60,00 ve 60,50 takip edilmesi gereken önemli direnç seviyeleridir. Gelebilecek olası satışlar ile eğilimin aşağı yönlü hareketinde ise 58,80, 58,30 ve 57,80 destek seviyeleri takip edilmelidir.

 

İnfo Yatırım FX – WTI Ham Petrol ve Doğalgaz Yorumu

Petrol: Uluslararası Enerji Ajansı’nın açıklamalarına göre Kasım ayında küresel petrol arzı bir önceki aya nazaran 20 bin varil arttı ve 101 milyon 360 bin varile yükseldi. Ek olarak petrol OPEC’in ham petrol üretimi kasım ayında bir önceki aya göre günlük 300 bin varil azaldı ve 29 milyon 660 bin varil oldu. Rapora göre dikkat çeken ayrıntılardan biri ise küresel petrol talebinin 2020 yılında bu yıla kıyasla günlük ortalama 1 milyon 300 bin varil artışla 101 milyon 500 bin varil olacağı öngörüldü. Yeni haftada bir miktar aşağı yönlü açılış ile başlayan petrol fiyatları Amerika ile Çin arasındaki olumlu diyalog ile birlikte toparlanma eğilimleri gösterdi. ABD ile Çin’in anlaşmaya çok yakın olduğu haberi fiyatlar üzerindeki baskıları bir miktar azalttı. Tüm bunlar ışığında brent petrolü teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 64.90 – 65.54 – 66.54 seviyeleri direnç noktaları olarak; 64.24 – 63.65 – 62.86 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

NATGAS – Doğalgaz: Yeni hafta ile birlikte aşağı yönlü gapli açılış ile başlayan natgas fiyatlarında hafta içerisinde toparlanma hareketlenmeleri yaşanmaya çalışıldı ve fakat fiyatlar yüksek toparlanma konusunda başarılı olmadı. Dün ise Amerika kanadından gelen doğal gaz stokları ekonomik verisi takip edildi. Gelen veriye göre Amerika’da doğal gaz stokları geçtiğimiz hafta -73B olarak gerçekleşti. Piyasalardaki beklentiler ise verinin -76B dolaylarında gerçekleşmesi yönündeydi. Veri ile birlikte fiyatlarda volatilite arttı. Diğer yandan Amerika ile Çin arasındaki ticaret müzakereleri konusu yakından izlenmeye devam ediliyor. Natgas grafiğini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 2.361 – 2.422 – 2.497 seviyeleri direnç noktaları olarak; 2.286 – 2.217 – 2.164 aşağı yönlü gevşemelerde ise sırasıyla seviyeleri destek noktaları olarak takip edilebilir.

 

Ekin Akbaş, Araştırma Yönetmeni, Tacirler Yatırım – Brent Petrol Fiyat Yorumu

10.12.2019 – Cuma günü gerçekleşen OPEC ve OPEC dışı ülkeler toplantısı sonucuna günlük petrol üretiminde 500 bin varillik daha indirime gidilmesi yönünde karar alındı. Bunun yanı sıra Suudi Arabistan, üretim kesintilerinde de daha da ileri gidebileceğini açıkladı. OPEC+’ın ek 500 bin varil/gün seviyesindeki ek üretim indiriminin 2/3 OPEC, 1/3’ü de OPEC dışı üreticiler şeklinde bölüşüleceği belirtildi. Cuma günkü kararın toplam üretim üzerinde efektif olarak günlük 2,1 milyon varillik bir düşüş yaratacağı ifade ediliyor

  • Hatırlayacağımız üzere OPEC üyeleri, Aralık 2018’de yapılan anlaşmada toplam ham petrol üretimini günlük ortalama 800 bin varil düşürme kararı alırken, bunun 500 bin varillik kısmı Suudi Arabistan tarafından karşılanmıştı.
  • OPEC dışı ülkeler ise anlaşma kapsamında, toplam ham petrol üretimi günlük ortalama 400 bin varil azaltmaya karar verirken, bu miktarın 228 bin varillik kısmını Rusya üstlenmişti.
  • Söz konusu anlaşma haziranda, gelecek yılın mart ayı sonuna kadar uzatılmıştı.

OPEC kararı sonrasında petrol fiyatlarında sert yükselişlerin oluşuğu görüldü. Brent petrol varil başına 65$ seviyesi üstüne çıkarak 65,48$ seviyesine yükseldi (yaklaşık son 3 ayın en yüksek seviyesi). Ham petrol ise varil başına 59,83$ seviyesini test etti. Petrol fiyatlarındaki teknik görünüme bakacak olursak:

  • Kısa – orta vadeli teknik göstergeler Brent petrol fiyatlarının varil başına 60$ seviyesi altına gerilemekte zorlanabileceğini ve bu seviye üzerinde kalmaya devam edebileceğinin sinyalini veriyor. Ham petrolde ise 55$ seviyesi güçlü bir destek olarak ön plana çıkıyor.
  • Bu noktada Brent petrolde önümüzdeki dönemde 60$ – 67,50$, ham petrolde ise 55$ – 62$ seviyeleri arasında bir hareket görmeyi beklemekteyiz.

 

Petrol Fiyatlarındaki Hızlı Yükselişin Ekonomiye Etkisi Mercek Altında…

Suudi Arabistan’a drone saldırısı sonrası petrol fiyatlarında hızlı yükseliş, İş Yatırım

Suudi Arabistan’a drone saldırısı sonrası petrol fiyatları 70 dolara kadar yükseldikten sonra 67 dolar civarında seyrediyor (Cuma kapanışa göre %11 yükselişi ifade ediyor). Zarar gören ve üretimin durduğu tesisler ülkenin toplam üretiminin yarısını gerçekleştirirken Dünya üretimindeki payı %5. Suudi Arabistan’ın elinde talebi karşılayacak stoklar olmasına karşın, zarar gören tesislerde üretimin ne zaman başlayacağına dair belirsizlik ve artan jeopolitik riskler petrol fiyatlarında oynaklık yaratmaya devam edebilir.

Petrol fiyatlarındaki 10 dolarlık artış enerji faturamızı yaklaşık 4 milyar dolar arttırıyor. Hesaplamalarımız nihai tüketimin kısılması nedeniyle bu artışın yaklaşık yarısının cari açığa yansıyacağını gösteriyor. Ekonomide devam eden dengelenme ve cari dengedeki son durum dikkate alındığında petrol fiyatlarında ilave bir artışın olmadığı bir senaryoda mevcut durumun cari açık üzerindeki etkisinin sınırlı olmasını bekliyoruz. Ek olarak petrol fiyatlarındaki 10 dolarlık artış enflasyonda yaklaşık 0,3 puan artışa neden oluyor. Ancak eşel mobil Sistemi nedeniyle nihai akaryakıt fiyatlarında önemli bir değişiklik beklemiyoruz. Dolayısıyla petrol fiyatlarındaki artışın enflasyon üzerindeki etkisi çok daha sınırlı olacaktır.

Petroldeki artış havacılık sektörü hisselerini (THYAO.IS; PGSUS.IS) ve naphta kullanan Petkim’i (PETKM.IS) olumsuz etkileyebilir. Tüpraş (TUPRS.IS)’ta ise stok karları nedeniyle olumlu bir tepki görebiliriz. Türkiye’nin çevre ülkelerden ithal ettiği gazın fiyatının çok önemli bir kısmı petrol fiyatlarına endeksli, dolayısı ile kalıcı olarak yüksek kalan petrol fiyatları, Türkiye’de doğalgaz fiyatlarını ve doğalgazı ana enerji girdisi olarak kullanan Şişecam Grubu şirketlerini, Soda Sanayii, Anadolu Cam ve Trakya Cam’ı orta uzun vadede olumsuz etkileyebilir.

 

OPEC’de Hangi Ülkeler Var? OPEC Petrol Sepeti Nasıl Hesaplanıyor?

ABD ve Rusya OPEC üyesi ülkeler değil. OPEC’e üye olan ve OPEC Petrol Sepetinin hesabına katılan petroller şu şekilde: Saharan Blend (Cezayir), Girassol (Angola), Oriente (Ekvador), Rabi Light (Gabon), Minas (Endonezya), Iran Heavy (İran), Basra Light (Irak), Kuwait Export (Kuveyt), Es Sider (Libya), Bonny Light (Nijerya), Qatar Marine (Katar), Arab Light (Suudi Arabistan), Murban (BirleşikArapEmirlikleri) ve Merey (Venezuela) petrol fiyatlarından hesaplanıyor.

 

 

Bunlar da ilginizi çekebilir: Dolar Kuru Yorumları Altın YorumlarıEUR/USD YorumlarıGBP/USD YorumlarıUSD/JPY Yorumları