Ana Sayfa Raporlar Altın Yorumları, Brent ve WTI Ham Petrol Analizleri Petrol Fiyatl...

Petrol Fiyatları Analiz ve Yorumları

Petrol fiyatlarında son durum ve ilgili gelişmeler… Brent petrol, WTI ham petrol ve bunlara bağlı olarak spot doğalgaz fiyatları ne olur? Bu konudaki uzman görüşleri, yorumları, teknik analizleri ve petrol stok verilerine dair değerlendirmeleri aşağıda tarihe göre sıralı olarak görebilirsiniz.

24.06.2022 tarihli Brent Petrol ve WTI Ham Petrol Yorumları ve Analizleri

İnfo Yatırım – Petrol Yorumu

Haftaya genel olarak bakıldığında FED Başkanı Jerome Powell’ın ABD Kongresi’nde yaptığı konuşma küresel bazda volatilitenin artmasına sebep oldu. Powell’ın konuşması ile birlikte küresel bazda resesyon endişeleri ir miktar daha arttı. Artan endişeler ise küresel petrol taleplerinde dengesizlikler yaşanabileceği ihtimallerini artırdı. Bu da petrolde zaman zaman baskılar yaşanmasına sebep oldu. Haftaya 108 seviyelerinden başlayan Crude ürünü, hafta içerisinde resesyon baskıları ile birlikte aşağı yönlü hareketlenmeler gerçekleştirdi ve haftanın son işlem gününde 104 seviyelerinde fiyatlamalar gerçekleştiriyor. CRUDE ürününü teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde 107.30 – 111.13 – 115.01 seviyeleri direnç noktaları olarak; 102.91 – 100.22  98.08 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

 

Seda Yalçınkaya, Araştırma Müdürü – WTI Ham Petrol ve Brent Petrol Analizi

Petrolde haftalık kayıp %4’e yakın

ABD’de resesyon söylemleri ve Başkan Biden’ın federal benzin vergisinde muafiyet çağrıları haftaya damga vururken petrolde haftalık değer kaybının yüzde 4’e yaklaştığı gözlemlendi. Fed Başkanı Powell’ın ABD Kongresinde gerçekleştirdiği sunumda resesyon olasılığının masada olduğunu belirtmesi ve enflasyon konusunda kararlı adımlar atılacağı mesajları vermesiyle petrolde baskılamanın devam ettiği görüldü. Hafta açılışını 108.88 seviyesinden yapan WTI ve 113.97 seviyesinden yapan Brent petrol tüm bu gelişmelerle gerileyerek an itibarıyla Forex piyasalarında sırasıyla 105 ve 107 dolar seviyelerinden işlem görüyor.

WTI Teknik Analiz: Amerikan tipi ham petrol 105.90 direncine yakın seyrini koruyor. WTI’da kayıpların hızlanması halinde 102.50 ve 101.60 destek seviyeleri öne çıkabilir. Buna karşın yükselişlerin görülmesi durumunda 105.90, 107.30 ve 108.10 seviyesinde direnç görülebilir.

Destekler: 102.50 / 101.60 / 98.15
Dirençler: 105.90 / 107.30 / 108.10

Brent Teknik Analiz:  108.05 destek seviyesinde tutunamayarak aşağı yönde kırılan Brent petrolde satışların sürmesi halinde 105.55 ve 103.00 seviyesi güçlü destek görevi görebilir. Buna karşın yükselişlerin olması durumunda 108.05, 109.00 ve 111.50 seviyesi direnç oluşturabilir.

Destekler: 105.55 / 103.00 / 101.50
Dirençler: 108.05 / 109.00 / 111.50

 

Ahlatcı Yatırım – Brent Petrol Yorumu

Petrol fiyatları, resesyon endişelerine bağlı olarak talebin azalacağına yönelik beklentiler ile birlikte düşüşünü sürdürüyor. 50 GAO altına sarkan Brentte 100 günlük ortalama olan 106 dolar seviyesinin altında satış baskısı artabilir. An itibariyle 107 dolar seviyesinden işlem gören Brent petrol kısa vadeli ortalamalarının altına sarkmış durumda. Yaşanacak  gelişmeler çerçevesinde brent petrolde 108  ve 110 dolar direnç; 107  ve 105 dolar ise destek olarak takip edilebilir.

 

Osmanlı Yatırım – Brent Petrol Yorumu

Genel olarak aşağı bir trendin söz konusu olduğu görülüyor. Brent petrolde bir önceki işlem gününde en yüksek 107.55 ve en düşük 106.72 seviyeleri görüldü. Son işlem gününde alıcı bir seyir izleyen brent petrol için günlük kazanç %1.01 olarak gerçekleşti. 20 günlük hareketli ortalamasının altında olan emtia için RSI göstergesi 37.66 seviyesinde iken momentumu 87.58 seviyesinde. Gün içi aşağı yönlü hareketlerde 107.27 seviyesi takip edilebilir. Bu seviyenin altına inilmesi durumunda 106.98, 106.43 ve 106.14 destekleri önemli hale gelebilir. Olası yükselişlerde ise 107.81, 108.10 ve 108.65 direnç seviyeleri olarak izlenecektir.

WTI tarafında da brent petrole paralel aşağı bir trend hakim. WTI petrol bir önceki işlem gününde en yüksek 104.45 ve en düşük 103.20 seviyeleri görüldü. Gün içi aşağı yönlü hareketlerde 103.93 seviyesi takip edilebilir. Bu seviyenin altına inilmesi durumunda 103.41, 102.68 ve 102.16 destekleri önemli hale gelebilir. Olası yükselişlerde ise 104.67, 105.19 ve 105.92 direnç seviyeleri olarak izlenecektir.

 

Petrol Fiyatları Hız Kesmeden Yükseliyor

ALB Yatırım Araştırma Müdürü Emre Çayırlı yazdı…

Petrol fiyatları Perşembe günü rallisini sürdürdü. Brent ham petrol vadeli işlemleri Ağustos 2013′ten bu yana en yüksek seviye olan 116.83$’a yükseldi. ABD West Texas Intermediate ham petrolü, varil başına 113.31$ ile 11 yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Brent petrol Rusya-Ukrayna çatışmasının ardından 116 doları aştı. Avrupa Birliği, Birleşik Krallık, Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada, Rusya’ya yaptırım üstüne yaptırım uyguluyor. Rusya merkez bankasının yurtdışında sahip olabileceği tüm yabancı varlıkları da hedef alan yaptırımlar, Rusya’dan gelen fiziksel ham petrol akışlarını etkilemeye başladı.

Rusya’nın Avrupa’ya sevk ettiği petrol ve doğalgaz arzında kesinti olacağı korkusuyla birlikte AB ve ABD’nin petrol akışına yaptırım uygulayacağı beklentisiyle petrol fiyatları hareket etmeye devam ediyor. Bunun birlikte Rusya’nın, Avrupa’nın doğal gaz ihtiyacının yaklaşık yüzde 40’ını ve termal kömürünün yüzde 60’ını sağlıyor olması da denklemi zorlaştıyor.

-Brent Petrol Fiyatı 120 Dolar Direncine Yönlendi.- 

Petrol Arzı Azalıyor

OPEC+, Mart ayında günlük 400.000 varil üretim artışını sürdürmeye karar verdiler. Diğer yandan Amerika Birleşik Devletleri ve Japonya’yı içeren Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) üyeleri, varil başına 100 doları aşan fiyatlardaki keskin artışı bastırmak için rezervlerinden 60 milyon varil ham petrol çıkarmayı kabul etti. Kanada bu hafta Rus petrol ithalatını sembolik bir hamleyle yasakladı.

Tüm bunlar, petrol fiyatlarına önemli bir yukarı yönlü ivme kazandırdı ve tansiyonun yükselmesi halinde petrol fiyatlar daha da yükselebilir. 

Petrol Fiyatında Yükseliş Sürer Mi?

Enerjiye yaptırım uygulanmasa bile Rus ham petrolünü boykot etmeye başlamasıyla petrol varil başına 116 doların üzerine çıktı. Avrupa doğalgazı, %60’a varan artışla yeni bir rekor kırdı ve Avrupa’da endüstriyel elektrik kesintileri olasılığını bir kez daha yükseltti. İlerleyen süreçte anlaşmazlığın devam etmesi ana ham madde elektrik ve petrol olan endüstriler üzerinde baskı oluşturabilir.

Bu kapsamda Avrupa’da yaşananlar son derece önemli olacak. Polonya, Litvanya ve Çek Cumhuriyeti’ndeki rafinerileri için beş ek tanker satın almak için Aramco ile anlaştı. Deniz aşırı petrol sevkiyatı devam etmesi karşın süreçte uzaması durumunda petrol arz ve talep dengesinde bozulma devam edebilir.

Çin’in üst düzey hükümet yetkilileri, Ukrayna-Rusya savaşından kaynaklanan aksamalara ilişkin endişelerin yol açtığı enerji ve emtia arz güvenliğine öncelik verilmesi yönünde emirler yayınladı. Bu kapsamda önümüzdeki süreçte yaşanacak gelişmelerde petrol fiyatındaki hareketlilik yön tayin edecektir.

 

1 Varil Petrol 838 TL

25.10.2021 – Uluslararası piyasalarda petrol yükselişini 10. haftaya taşırken, Türkiye’de TL’nin değer kaybının çarpan etkisiyle bir varil petrol 838 TL oldu. 2-3 günde bir akaryakıt fiyatlarına zam gelmesi maliyetleri gün be gün yükseltirken Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS) Genel Başkanı Fesih Aktaş, gidişata dair bilgi verdi.

Aktaş, son dönemdeki akaryakıt ürünlerindeki fiyat artışlarının, toplam ÖTV miktarını aştığını belirtti. EPGİS Başkanı, bu nedenden ötürü akaryakıt ürün fiyatlarındaki artışların, satış fiyatlarına zam olarak yansıtılmaya başlandığini ve ham petrol fiyatında beklenen yıl sonu kapanış fiyatlamasının etkisinin maalesef işlenmiş ürün fiyatlarına da etki edeceğini ve maalesef bunların vatandaşa zam olarak yansıyacağını belirtti.

Brent Petrol'ün TL bazlı fiyat grafiği
Brent Petrol’ün TL bazlı fiyat grafiği

Petrol Fiyatı Artıyor, Enerji Maliyetleri Yükseliyor

Petrol fiyatları bir süredir küresel çapta yaşanan enerji sıkıntısı ve talebin arzı aşacağına dair beklentilerle yükselişini sürdürmekte. Petrol ve enerjide dışa bağımlı olan Türkiye için artan petrol fiyatı yükselen kurla birlikte bir kaç yönden önem teşkil ediyor.

  • Petrol fiyatındaki artış doğalgaz fiyatlarını da yükseltiyor. Doğalgaz çok önemli bir enerji kalemi, dışa bağımlıyız. Doğalgaz hem hanehalkı hem de sanayi üretimi için önemli. Fiyatlarda artış hem doğrudan hem de dolaylı olarak tüketicilere yansıyor.
  • Petrol fiyatı ve kurdaki artış akaryakıt fiyatlarını yükseltiyor. Ulaşım maliyetlerinin yükselmesi doğrudan ve dolaylı olarak tüketicileri etkiliyor.
  • Petrol, kok petrol ithal ediliyor. Kok petrol, sanayide başta çimento olmak üzere yüksek ısıda çalışan fırınlarında kullanılıyor. Çimento maliyetleri dolayısı ile inşaat maliyetleri artıyor.
  • Sonuç olarak, petrol fiyatının TL bazında artması enflasyonu yükseltiyor. Merkez Bankası PPK kararında enlasyona dair değerlendirmesinde şunlar söylenmektedir: “Enflasyonda son dönemde gözlenen yükselişte; gıda ve başta enerji olmak üzere ithalat fiyatlarındaki artışlar ile tedarik süreçlerindeki aksaklıklar gibi arz yönlü unsurlar, yönetilen/yönlendirilen fiyatlardaki artışlar ve açılmaya bağlı talep gelişmeleri etkili olmaktadır. Bu etkilerin arızi unsurlardan kaynaklı olduğu değerlendirilmektedir.”

Pandemi Döneminde Petrol Fiyatları Ne Olmuştu?

Petrol Fiyatlarındaki Düşüş Hızlandı, Ekin Akbaş

22.04.2020 – ABD’de petrol depolama merkezlerinde depoların dolma noktasına gelmesi sonrasında Mayıs vadeli ham petrolün fiyatı Pazartesi günü -40$ seviyesi altına gerilemiş ve petrol fiyatı böylelikle tarihinde ilk defa 0’ın altına inmişti. Mayıs teslimatlı petrol kontratının vadesi dün itibarıyla doldu. Dünkü yazımızda, vadesine oldukça az bir zaman kalan Mayıs kontratında bu tür sert hareketliliklerin görülmesinin, vade sonuna yaklaşılması ve fiziki teslimat soncunda elde edilecek petrolün depolanacak yerinin bulunmaması çerçevesinde değerlendirilebileceğini ve dolayısı ile Haziran vadeli kontratın piyasada petrol fiyatlarına yönelik algıyı daha sağlıklı yansıttığını ifade etmiştik. Dün Haziran vadeli ham petrol kontratında da sert düşüşlerin etkili olmaya devam etmesi piyasadaki risk algısını bozmayı sürdürdü. Haziran vadeli ham petrol kontratı dün 20$ seviyesinin altına inerek 6,50$’a kadar geri çekildi.

Koronavirüs nedeniyle petrol talebinde görülen sert düşüş, akabinde Rusya ve Suudi Arabistan arasında yaşanan anlaşmazlığın getirdiği arz artışı ve depolama tesislerinin kapasitelerinin sınırına yaklaşması petrol fiyatlarındaki bu nihai tablonun temel nedenlerini oluşturuyor.

ABD’nin ham petrol için kilit önemdeki depolama ve teslimat merkezi olan Cushing, Oklohoma’daki ham petrol stokları Şubat’ın sonundan bu yana %50’ya yakın artışla 55 milyon varile yükseldi. Enerji Enformasyon İdaresi’ne göre tesis 30 Eylül’den bu yana 76 milyon kapasiteyle çalışıyor. Bir süredir arz fazlasını gemiler üzerinde biriktiren sektör, petrolü raylı tankerlere doldurmak gibi çözümler üzerine yoğunlaşıyor. Diğer yandan dünyanın en büyük bağımsız petrol depolama şirketi olan Royal Vopak NV de neredeyse hiç boş yerleri kalmadığını duyurdu.

Vadeli kontratlardaki gerileme ham petrolün spot fiyatı üzerinde çok daha etkili olsa da, Brent petrolün de bu düşüşten etkilendiği görülüyor. Ham petrol fiyatları varil başına 3$’ın altına inerken, Brent petrol ise varil başına 25$ seviyelerinden 16$ altına indi. Ham petrol ve Brent petrol arasındaki makas yüksek kalmaya devam ediyor.

Petrol fiyatlarında görülen satış baskısı küresel risk iştahını olumsuz etkileyerek gelişmekte olan ülke para birimleri üzerinde baskı oluştururken, risk algısındaki zayıflama dolar endeksindeki yükseliş eğiliminin hızlanmasına neden oldu. Dolar endeksi dün 100,47 seviyesine yükselerek yaklaşık son iki haftanın en yüksek seviyesini test etti ederken, dün gelişmekte olan ülke kurlarının tamamına yakını dolar karşısında değer kaybetti. Bu çerçevede dün 6,95 direnci üzerinde tutunarak bu direnci yukarı yönlü kıran USDTRY paritesi ise gün içerisinde 6,9969 seviyesine kadar yükselerek günü yükselişle tamamladı.

Dün, bazı OPEC bakanlarının petrol piyasasındaki gelişmeleri görüşmek için telekonferans düzenlediği ve 1 Mayıs’ta başlayacak olan günlük 10 milyon varillik üretim kesintisinin daha erkene çekilmesi konusu ele aldığı ifade edildi. Hatırlanacağı üzere OPEC toplantısında alınan karara göre OPEC günlük 10 milyon varillik üretim kısıntısına 1 Mayıs’ta başlayacak ve uygulama şekilde iki ay boyunca devam edecek. Temmuz ayından yıl sonuna kadar ise günlük üretim kesintisi 8 milyon varile inecek. Ocak 2021’den Nisan 2022’ye kadar ise günlük kesinti 6milyon varil olacak. Dolayısı ile üretimde gerçekleştirilecek kesintisi Nisan 2022’ye kadar kademeli bir şekilde azalarak devam edecek.

Petrol Piyasasında ‘Fiyat Savaşları’ Başladı

Pazartesi – 09.03.2020 – Geçtiğimiz hafta Viyana’da gerçekleşen OPEC+ toplantısında ekstra kesinti kararına karşı çıkan ve geri çeviren Rusya; 1 Nisan’dan itibaren de serbest üretimin başlayabileceğini deklare etmişti. Buna karşılık hafta sonu Suudi Arabistan; Aramco’nun petrol fiyatlarında indirime gitti. Ek olarak Suudi Arabistan’ın gelecek aydan itibaren ise 10 milyon varil fazladan petrol arzını piyasaya sürebileceği belirtildi. Yaşanan agresif fiyat indirimi ve gelişmeler hafta sonu piyasa kapalıyken gerçekleşti ve piyasa açılışında petrol fiyatlarında tarihi fiyatlamalar gerçekleşti. Yaklaşık 10 dolarlık aşağı yönlü gapli sert fiyat hareketi ile yeni haftaya başlayan petrol fiyatlarında %30’a yakın değer kayıpları yaşanıyor. Tüm gelişmeler yakından izleniyor. 

 

OPEC’de Hangi Ülkeler Var? OPEC Petrol Sepeti Nasıl Hesaplanıyor?

ABD ve Rusya OPEC üyesi ülkeler değil. OPEC’e üye olan ve OPEC Petrol Sepetinin hesabına katılan petroller şu şekilde: Saharan Blend (Cezayir), Girassol (Angola), Oriente (Ekvador), Rabi Light (Gabon), Minas (Endonezya), Iran Heavy (İran), Basra Light (Irak), Kuwait Export (Kuveyt), Es Sider (Libya), Bonny Light (Nijerya), Qatar Marine (Katar), Arab Light (Suudi Arabistan), Murban (BirleşikArapEmirlikleri) ve Merey (Venezuela) petrol fiyatlarından hesaplanıyor.

 

Bunlar da ilginizi çekebilir: Dolar Kuru Yorumları Altın YorumlarıEUR/USD YorumlarıGBP/USD YorumlarıUSD/JPY Yorumları