Ana sayfa Raporlar Altın Yorumları, Brent ve WTI Ham Petrol Analizleri Güncel Brent ...

Güncel Brent Petrol ve WTI Ham Petrol Yorumları ve Analizleri

Brent Petrol Ne Olur? Sorusunun cevabı için günün en yeni Brent petrol, WTI ham petrol ve doğalgaz fiyatları yorumları, teknik analizleri ve petrol stok verileri değerlendirmelerini aşağıda tarihe göre sıralı olarak görebilirsiniz. Kurum ve uzmanlardan gelen en son yorum en üstte yer almaktadır.

19.10.2018 tarihli Brent Petrol ve WTI Ham Petrol Yorumları, Güncel Petrol Analizleri

İnfo Yatırım – WTI Ham Petrol Yorumu

Ham Petrol Vadeli İşlemleri yükselişte…
Ham Petrol Vadeli İşlemleri, New York Ticaret Borsası’nda, Kasım ayı için %0,26 yükselerek Varili 68,83$’dan işlem gördü. Varili seansın en yükseği olan USD seviyesinden işlem gördü. Ham Petrol 68,50$ seviyesinde destek bulurken, 72,70$ seviyesinde dirençle karşılaştı.

Teknik olarak Amerikan tipi petrolde yükseliş trendi devam etmekle birlikte 50 günlük HO direnci 69,11$ seviyesini yukarı kırmasının ardından 75$ seviyelerinde zirve yapmasıyla tekrar satış ağırlıklı sseyir dikkat çekmekte, RSİ indikatörünün 70 referans seviyesini aşağı kırması bu seviyelerde indikatörleri aşırı satım bölgelerine yaklaştırabilir. Kısa vadede 76,50$ seviyesi direnç olarak izlenirken 62,00$ seviyesi ise destek olarak izlenecektir.

 

Seda Yalçınkaya, Araştırma Uzmanı – WTI Ham Petrol ve Brent Petrol Yorumu

Petrol fiyatları son iki haftalık kazançlarını geri veriyor

Küresel piyasalarda ABD ve Çin arasındaki ticaret savaşlarının yaratmış olduğu endişe havası devam ederken, diğer yandan Suudi Arabistanlı gazetecinin kaybolmasının ardından iki ülke arasındaki artan tansiyon petrol fiyatları üzerinde baskı yaratıyor. Petrol fiyatları geçtiğimiz haftadan bu yana izlediği aşağı yönlü fiyat hareketini korurken, son iki haftalık kazançlarını da geri verdiği gözleniyor. Veri bazında incelendiğinde ise stoklar tarafında artışlar devam ediyor. Bugün ise Baker Hughes tarafından sondaj kule sayısının açıklanması bekleniyor. İkincil düzey olarak takip edilen bu verinin fiyatlamalar üzerindeki etkisini görebilmek adına haftalık değişimdeki ölçüyü irdelemek gerekebilir.

Teknik Analiz: Amerikan tipi ham petrol (WTI), haftalık periyotta düşüş kanalı içerisinde aşağı yönlü fiyat hareketine devam ediyor. 69.6$ seviyesini direnç haline getiren ham petrol için aşağıda en yakın destek ise 66.3$ olarak izleniyor.

WTI  Dirençler: 69.6 / 70.0 / 71.40 / 72.80
Destekler: 66.30 / 65.0

Brent  Dirençler: 80.55 / 81.30 / 82.90
Destekler: 79.50 – 79.20 / 77.50 / 75.40

 

Muammer Demir, Araştırma Uzmanı – WTI Ham Petrol Yorumu

ABD’de EIA tarafından açıklanan ham petrol stoklarında yaşanan artışın etkileri dün, ham petrol fiyatlamaları üzerinde etkili olmaya devam ederken fiyatlamalarda 68,51 seviyelerine varana dek geri çekilmelerin yaşandığı gözlemlendi. Diğer tarafta, ABD ile Suudi Arabistan arasında tansiyonun hafiflemesi ham petrol fiyatlamaları üzerinde düşüşlere neden olduğu görülüyor. Bugün, ABD’de açıklanacak olan Baker Hughes sondaj kuyu sayısı verisi takip edilecek.

Teknik olarak, ham petrolün 100 günlük üssel hareketli ortalaması olan 69,68 seviyesi altında kalıcılık sağlaması durumunda geri çekilmelerin devamı görülebilir. Düşüşlerin devamında 68,20, 67,94 ve 67,20 destek seviyeleri takip edilebilir. Olası, yükseliş denemelerinde ise 69,70, 70,00 ve 70,40 direnç seviyeleri izlenebilir. (Ahlatcı Yatırım)

 

Alan Yatırım – Brent Petrol Yorumu

BRENT… Brent petrol 80 $ civarında baskı altında… Küresel büyümeyle ilgili yavaşlama beklentilerinin talep yönlü zayıflamalara yol açabileceği endişeleriyle satışlı seyreden Brent petrol 80 $ seviyesinin üzerinde tutunmaya çalışıyor.

 

Serkan İşlek, Araştırma Uzmanı – Brent Petrol Yorumu

OPEC’in yayınladığı raporda, yükselen Ham Petrol Stokları ve ABD’de görülen üretim artışları sebebi ile önümüzdeki haftalarda emtia fiyatlarında gevşemenin olabileceği belirtildi. Ayrıca hisse senetleri piyasasındaki geri çekilmeler de, küresel Petrol talebinin azalacağı beklentilerini doğurmakta. Öte yandan İran’ın Petrol ihracatını sınırlamaya yönelik Kasım ayında gelecek olan yaptırım kararı öncesi, ABD’nin kimi Tahran müşterilerine feragatte bulunacağı ihtimali bir süredir konuşulmaktaydı. Özellikle Türkiye’nin İran ithalatlarına yönelik ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun yorumları sonrası bu ihtimal artmış gözükürken, Tüpraş’ta İran’dan Petrol almaya devam edilmesi için, feragatname almakla ilgili görüşmelerde bulunmakta. Pazarda bir süre daha İran Petrolü’nün yer alma ihtimali ise, önümüzdeki dönemde fiyatlamaları aşağı yönlü baskılayabilir. Bu gün ise Baker Hughes Sondaj Kuyu Sayılarını takip edeceğiz. Ayrıca başta yine İran nükleer anlaşması olmak üzere, önemli Petrol üretici ülkelerden gelebilecek açıklamalar fiyatlamalara etki edebilir.

Teknik olarak baktığımızda ise 80 Dolar bölgesi emtia için öneme sahipken, aşağısında kalıcılık sağlanması durumunda 79.30, 78.95 ve 78.50 destek seviyeleri izlenebilir. Görülebilecek tepki alımlarında ise, 79.85, 80.20 ve 80.50 dirençleri bulunmaktadır. (Işık FX)

 

17.10.2018 tarihli Brent Petrol ve WTI Ham Petrol Yorumları, Güncel Petrol Analizleri

Ekin Akbaş, Araştırma Yönetmeni, Tacirler Yatırım – Petrol Yorumu

Tacirler Yatırım’ı ziyaretimizde araştırma yönetmeni Ekin Akbaş’a sorduk: Brent Petrol 100 Dolar olur mu? Ve kendisinden petrol yorumunu dinledik…17.10.2018

 

Ekin Akbaş, Araştırma Yönetmeni – Brent Petrol Yorumu

ABD – Suudi Arabistan arasındaki “yaptırım” gerginliği ve piyasalara etkisi

OPEC üreticisi Suudi Arabistan’ın rejim karşıtı eleştirileri ile tanınan gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın ortadan kaybolması ile ilgili ABD’den yaptırımlarla karşılaşması halinde misillemede bulunacağını açıklaması sonrası piyasalardaki riskten kaçış hareketinin devam ettiğini görmekteyiz. ABD – Suudi Arabistan arasındaki yaptırım gerilimi ile birlikte küresel hisse senetleri piyasalarındaki düşüş hareketi devam ederken, altın fiyatlarının ise artan güvenli liman talebi ise Temmuz ayından bu yana en yüksek seviyesine çıktığını görüyoruz.

Hatırlayacağımız üzere ABD Başkanı Donald Trump, Suudi Arabistan’ın Kaşıkçı’nın kaybolması ile ilişkisinin saptanması durumunda sert bir ceza ile karışılacağını belirtmiş bu konu hakkında yaptırımların uluslararası ölçeğe de taşınabileceğini belirtmişti. Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı ise yaptırımlarla karşılaşmaları durumunda, ellerindeki ham petrol kaynaklarını işaret ederek daha sert tedbirlerle misilleme yapacaklarını duyurdu.

Suudi Arabistan’ın bir diğer propaganda unsuru ise İran: Suudi Arabistan’a uygulanabilecek olası bir yaptırım durumunun bölgeyi zora sokacağını belirtilirken, aynı zamanda da siyasal belirsizlik durumunun da İran hegemonyasına yarar sağlayacağını ifade ediliyor.

Suudi Arabistan’ın ham petrol kaynaklarını ABD’nin yaptırım tehditlerine karşı misilleme olarak kullanıyor olması, petrol fiyatlarındaki yükseliş hareketinin devam edebileceğini işaret ediyor. ABD’nin İran’a uyguladığı ambargonun küresel arzı önemli ölçüde etkileyeceğine yönelik endişeler hali hazırda petrol fiyatlarını büyük ölçüde destekliyor. Bunun yanı sıra ABD’nin fiyatların düşürülmesi yönündeki baskısını sürdürmesine rağmen OPEC ve ortaklarının üretimi artırmaya gerek duyulmadığına ilişkin son kararının ardından petrol fiyatlarındaki yüksek seviyeler korunmuştu. Ayrıca Venezüella’da, ülkenin içinde bulunduğu ekonomik kriz nedeniyle petrol üretimi büyük oranda düşerken, üretilen petrol de lojistik problemler nedeniyle ilgili ülkelere ulaştırılamıyor.

Geçtiğimiz hafta varil başına 80 $’ın altını test eden Brent petrolün dün itibariyle 81,40$ seviyesi üzerini test ettiğini görüyoruz. Geçtiğimiz hafta 70,51$ seviyesine kadar gerileyen ham petrol ise dün 72,70$ seviyesi üzerini test etti. Bu noktada piyasalardaki yaptırım krizinin büyümesi durumunda, Brent petroldeki mevcut yükselişin kısa vadede 85$ seviyesine kadar ulaşması, ham petrolün ise 75$ seviyesi üzerini hedef alması beklenebilir.

Bu noktada ABD – Suudi Arabistan arasındaki gerginlik ve beraberinde yükselen petrol fiyatları küresel risk iştahını olumsuz etkileyebilir.

 

03.10.2018 – Not: Venezuela’nın ana Petrol limanında 1 ay önce yaşanan kaza sonrası, gerekli onarımın halen bitmemesi ülkenin yaptığı sevkiyatları etkilemekte. Adı geçen Jose Limanı toplam emtia ihracatının yüzde 70’ni yüklenirken, Ham Petrol çıktısı bir önceki aya göre Eylül ayında %14’lük düşüş gösterdi.

Venezuela’dan Petrol Destekli Para 20.08.2018

Venezuela Cumhurbaşkanı Nicolas Maduro, geçtiğimiz günlerde petrol destekli ulusal kripto para birimi Petro´nun ülke içerisinde ulusal para birimi olarak kullanılacağını duyurdu.

 

Enver Erkan, Araştırma Uzmanı – Petrol Fiyatları Neye Göre Belirlenir? Petrol Fiyatlarını Neler Etkiler? 13.07.2018

Trump’ın Kararı Ortadoğu’yu Yeniden Isıtıyor: Günde 500 Bin Varil Petrol Piyasadan Çekilecek

08.06.2018

ABD Başkanı Donald Trump’ın İran’a yönelik yaptırımları yeniden başlatacağını açıklamasıyla gözler yeniden bölgede. KPMG’nin petrol ve gaz piyasalarını analiz ettiği rapora göre, yaptırımlar tekrar uygulanmaya başladığında bölgede istikrarsızlığa yol açacak, petrol fiyatları dalgalanacak. Türkiye, Çin ve Hindistan’ın ise yaptırım kararına direnmesi bekleniyor.

KPMG Türkiye’nin petrol ve gaz piyasalarının nabzını tutan aylık ‘Petrol ve Gaz’ raporu, ABD ve İran hattındaki petrol restleşmesinin sonuçlarını değerlendirdi.

ABD Başkanı Donald Trump, 8 Mayıs’ta ABD’nin İran’a yönelik ‘Ortak Kapsamlı Eylem Planı’ndan çekildiği kararını duyurdu. Trump, petrol yaptırımlarını yeniden ilan etmenin yanı sıra, ABD yönetiminin İran’a karşı daha saldırgan bir tutum aldığını gösterecek şekilde tüm nükleer anlaşma öncesi yaptırımları da yeniden başlattığını duyurdu. KPMG Enerji Sektör Lideri Ümit Bilirgen, Avrupa ve İran’ın tutumları ışığında, Trump’ın sonraki dönemlerde nükleer alanda yeni bir pazarlığa girişme ihtimalinin oldukça düşük olduğunu söyledi. Bilirgen’in gelişmelerle ilgili tespitleri şöyle:

Bazı ülkeler yaptırıma direnecek

“Sonuç olarak 5 Kasım’dan başlayarak, ithalatçı ülkeler İran ham petrolü alımlarında ciddi azaltmalara gitmek zorunda kalacaklar. Yaptırımlar tam anlamıyla uygulansa da tüm ülkeler ABD’nin petrol yaptırımlarına uymayabilir. AB, Japonya ve Güney Kore yaptırımlara uymakla kalmayıp muhtemelen İran’dan yaptıkları ithalatı talep edilenden de kısa sürede durduracaklar. Çin, Hindistan ve büyük olasılıkla Türkiye ise bu karara direnebilir. Önümüzdeki altı ay içinde kabaca günlük 300 bin ile 500 bin varil petrol muhtemelen piyasadan çekilecek. Dahası, karar bölgesel istikrarsızlığı artırarak petrol fiyatlarında daha fazla dalgalanmaya da yol açabilir. Bölgesel bir savaş her ne kadar çok olası görünmese de İran muhtemelen ABD, İsrail ve Suudi Arabistan’a karşı bölgesel sıcak noktalarda (Irak, Lübnan, Suriye ve Yemen) tansiyonu artıracak.”

Kârlılık sektöre geri döndü

KPMG Türkiye’nin raporunda, hızla yükselen petrol fiyatları nedeniyle petrol ve gaz şirketlerinin yılın ikinci çeyreğine kârlılıkla başladığı vurgulandı. Maliyet azaltmaya ve operasyonel etkinliğe odaklanan Shell ve BP gibi şirketlerin güçlü çeyrek sonuçları elde ettiğini belirten Bilirgen, şunları söyledi:

“Ham petrolün şu anda dört yılın en yüksek seviyesine çıkmasıyla birlikte, ikinci çeyrek sonuçları petrol ve gaz arama ve üretim sektöründe daha da güçlü nakit akışlarını ortaya çıkaracak gibi görünüyor. Buna bağlı olarak genel olarak, sektör liderleri yatırım harcamalarında sınırlı bir artış duyurdular. Dünya çapındaki petrol stoklarının, beş yıllık ortalama seviyesine ulaşmasıyla birlikte üretim kısıntısı anlaşmasının başlıca kriterlerinden biri karşılandı. Üretimi azaltmaya yönelik Viyana sözleşmesine taraf ülkeler, üretimdeki düşüşü dengelemek ve bu sayede gelecekteki olası petrol kıtlığının önüne geçmek amacıyla, yeni arama ve üretim projelerine yatırım yapmanın yeniden değerlendirilmesi zamanının geldiğini belirtiyor.”

Yatırımlarda artış bekleniyor

Ümit Bilirgen, kısıtlı yatırım ortamında petrol piyasasının fark edilir derecede esnekliği kaybettiğini ve ABD’nin İran’a yönelik tutum değişikliği gibi jeopolitik olaylara karşı daha da hassas hale geldiğine dikkat çekti. Bilirgen, “Artan fiyatlar ve kritik rezervlerin yeniden oluşturulması amacıyla yatırım kararlarında kesin olarak bir artış görüleceğini düşünüyoruz. Ancak yatırım seviyelerinin güçlü küresel talep artışını ve potansiyel arz kesintilerini karşılamaya yetecek kadar güçlü olup olmayacağı gelecekte belli olacak” dedi.

 

Ümit Bilirgen, Enerji ve Doğal Kaynaklar Sektör Lideri – Petrol Yorumu 17.04.2018

2018’de Petrol Fiyatları Nasıl Seyredecek?

KPMG Mart ayı petrol ve gaz analizini yayınladı. Analizde, dünya ekonomilerinde yaşanan büyümenin petrol talebini olumlu yönde etkilediğine; ancak enflasyonist baskı etkisiyle düşüşe geçen sermaye piyasası faaliyetlerinin petrol fiyatları üzerinde baskı oluşturduğuna dikkat çekildi. KPMG Türkiye Enerji ve Doğal Kaynaklar Sektör Lideri Ümit Bilirgen, bu etkiler ışığında petrol fiyatlarının 2018’de ortalama 60 ile 65 dolar seviyesinde seyredeceğini belirtti.

KPMG her ay küresel petrol fiyatı oluşumunda etkili olan finansal piyasalar, makroekonomik koşullar, jeopolitik ve teknolojik gelişmeler gibi dinamikleri göz önünde bulundurarak petrol ve gaz pazar analizi yapıyor. Mart 2018 analizini değerlendiren KPMG Türkiye Enerji ve Doğal Kaynaklar Sektör Lideri Ümit Bilirgen, “Küresel ekonomilerin büyüme ivmesi petrol talebini artırıcı etki yaparken; büyümeden kaynaklı olarak artan enflasyon beklentisi ve tahvil faizlerinde görülen artış gibi makroekonomik etkiler ise petrol fiyat artışını baskılıyor” dedi.

Talep artışı sürecek. Bilirgen “Negatif yönlü seyreden piyasalarla birlikte petrol fiyatları da son dönemlerdeki zirve seviyelerinden geri çekilmeye başladı. Bununla birlikte, dünya genelinde yaşanan güçlü büyüme aynı zamanda petrol tüketiminin de artması anlamına da geliyor. Goldman Sachs’ın tahminlerine göre özellikle Çin’de devreye girecek olan brent petrol vadeli işlem sözleşmelerinin de etkisiyle petrol talebinin 2018’de de günlük 1,9 milyon varil üzerinde gerçekleşmesi bekleniyor” şeklinde konuştu.

“Fiyatların gerilemesinde kaya petrolünün büyük etkisi var”

Petrol fiyatlarını etkileyen en önemli faktörlerden biri olan kaya petrolüne de değinen Bilirgen, şöyle devam etti; “Kaya petrolü de mevcut finansal ve makroekonomik koşullardan etkileniyor ve ilave finansman kaynaklarına ihtiyaç duyuyor. Yıl boyunca petrol fiyatı ortalama 60 dolar seviyesinde kalması halinde, kaya petrolü üreticilerinin sadece mevcut üretimin korunması için gerekli finansman açığı 20 milyar dolar civarında. Buna rağmen, kaya petrolü ve gazı sektördeki dengeleri bozmaya devam ediyor. Kaya petrolünün dikkat çekici etkisiyle, küresel ham petrol fiyatları son üç yılda 120 dolar seviyelerinden buralara kadar geriledi.”

Jeopolitik faktörler de yakından takip ediliyor

Jeopolitik gelişmelerin de petrol ve doğalgaz piyasaları tarafından yakından takip edildiğini belirten Bilirgen, “Örnek olarak, Trump’ın atadığı son üst düzey yetkililer, İran’a karşı sert bir tutum takınılacağı beklentilerini artırdı. Bu gibi kısa dönem gelişmelerinin piyasalarda kalıcı etki yapıp yapmayacağını zaman gösterecek” dedi.

Elektrikli araçlar fiyat artışını engelliyor

Bilirgen “Uzun vadeli bir perspektiften baktığımızda, ulaştırma sektörünün gelecekteki elektrifikasyonuyla ilgili oldukça iddialı olan sektör beklentileri uzun vadeli petrol talebi tahminlerini oldukça zorlaştırıyor ve petrol fiyatlarının uzun dönemde 70 doların üzerinde seyretmesi olasılığını oldukça düşürüyor” dedi.

 

OPEC Petrol Sepeti Nasıl Hesaplanıyor?

OPEC Petrol Sepeti, Saharan Blend (Cezayir), Girassol (Angola), Oriente (Ekvador), Rabi Light (Gabon), Minas (Endonezya, Iran Heavy (İran), Basra Light (Irak), Kuwait Export (Kuveyt), Es Sider (Libya), Bonny Light (Nijerya), Qatar Marine (Katar), Arab Light (Suudi Arabistan), Murban (BAE) ve Merey (Venezuela) petrol fiyatlarından hesaplanıyor.

 

Bunlar da ilginizi çekebilir: Dolar Kuru Yorumları Altın YorumlarıEUR/USD YorumlarıGBP/USD YorumlarıUSD/JPY Yorumları