Ana sayfa Raporlar Altın Yorumları, Brent ve WTI Ham Petrol Analizleri Güncel Brent ...

Güncel Brent Petrol ve WTI Ham Petrol Yorumları ve Analizleri

Petrol fiyatlarında son durum ve ilgili gelişmeler… Brent petrol, WTI ham petrol ve bunlara bağlı olarak spot doğalgaz fiyatları ne olur? Bu konudaki uzman görüşleri, yorumları, teknik analizleri ve petrol stok verilerine dair değerlendirmeleri aşağıda tarihe göre sıralı olarak görebilirsiniz.

12.04.2021 tarihli Brent Petrol ve WTI Ham Petrol Yorumları ve Analizleri

Vakıf Yatırım – Brent Petrol Yorumu

OPEC+ Mayıs ayından itibaren petrol üretim kesintilerini kademeli olarak hafifletme kararı aldı. 2020’de petrol fiyatlarının düşmesinden bugüne kadar yüksek indirimler uygulayan OPEC+, üretim kesintilerini Mayıs’ta günde 350.000 varil, Haziran’da 350.000 varil ve Temmuz’da günde 400.000 varil daha azaltmayı kabul etti. Kararın, küresel talepte artış görüldüğüne dair bir gösterge olduğunu düşünüyoruz.

OPEC+ toplantısının ardından Brent’te 60-65$ civarında dengelenme bekliyoruz. Fiyatların henüz güçlü talep etkisi ile yukarı gitmediğini, fiyat hareketinde beklentilerin daha çok etkili olduğunu düşünüyoruz. Bu nedenle 70$ ve üzerine doğru gerçekleşecek olası yükselişlerin satış fırsatı olarak kullanılması gerektiğini düşünüyoruz. Kısa vadeli işlem yapan yatırımcılarımız bu aşamada 61.50 ve 60.00 seviyelerini destek, 63.50 ve 65.30 seviyelerini direnç olarak takip edebilir. 60.00 desteğine doğru geri çekilmeler, kısa vadeli alım fırsatı yaratabilir.

 

Ahlatcı Yatırım – Brent Petrol Yorumu

Artan Covid-19 vakaları Brent Petrol üzerinde oluşturduğu stres fiyatlanmaya devam ediyor. IMF, yayınladığı raporda küresel büyüme tahminini yukarı yönlü revize ederken finansal koşulların iyileşmesi ve ekonomik aktivitenin artması doğabilecek enerji ihtiyacı nedeniyle Brent Petrol’e olumlu yansıyor. Çarşamba günü açıklanacak olan ABD Ham petrol stokları, Brent Petrol ‘de fiyatlamalarda oynaklık oluşturabilir. Teknik açıdan bakılacak olursa, yukarı yönlü hareketin sürmesi durumunda 63,00 ve 64,20 $ direnç seviyelerinin takip edilmesi gerekiyor. Yaşanan gelişmelerle beraber aşağı yönlü bir seyrin oluşması halinde ise 61,80 ve 60,00 $ destek seviyeleri önem arz ediyor.

 

Gedik Yatırım – Brent Petrol Yorumu

Petrol fiyatları, yatay ve sıkışık seyrediyor. Geçtiğimiz hafta, Viyana’da İran nükleer görüşmeleri yapıldı. Görüşmelerin yapıcı ve olumlu geçtiğine dair açıklamalar gelirken, bu haftada görüşmelerin devam edeceği söyleniyor. ABD ise bu konu hakkında İran ile görüşmelerde yaptırımlar konusunda tıkanma olabileceğini ifade etmekte. Dolayısıyla bu görüşmeler şimdilik petrol fiyatları üzerinde bir hareketlenme oluşturmasa bile seyri ilerleyen günler için önemli olabilir. Dün Fed Başkanı Powell konuşmasında, ABD ekonomisine dair olumlu sinyallerin geldiğini ifade ederken, salgının yeniden yayılmasının ekonomi açısından risk olduğunu belirtti. Bu nedenle, bu sabah küresel anlamda risk iştahı zayıf. Brent petrol için 63,91$ – 65,17$ ve 66,60$ dirençler, 62,06$ – 60,66$ ve 59,31$ destek noktaları.

 

Osmanlı Yatırım – WTI ve Brent Petrol Yorumu

Genel olarak aşağı bir trendin söz konusu olduğu görülüyor. Brent petrolde bir önceki işlem gününde en yüksek 63.29 ve en düşük 62.72 seviyeleri görüldü. Son işlem gününde satıcılı bir seyir izleyen brent petrol için günlük kayıp %0.1 olarak gerçekleşti. 20 günlük hareketli ortalamasının altında olan emtia için RSI göstergesi 47.11 seviyesinde iken momentumu 97.96 seviyesinde. Gün içi yukarı yönlü hareketlerde 62.92 seviyesi takip edilebilir. Bu seviyenin geçilmesi durumunda 63.12, 63.48 ve 63.68 dirençleri önemli hale gelebilir. Olası geri çekilmelerde ise 62.55, 62.35 ve 61.98 destek seviyeleri olarak izlenecektir.

WTI tarafında da brent petrole paralel aşağı bir trend hakim. WTI petrol bir önceki işlem gününde en yüksek 59.82 ve en düşük 59.33 seviyeleri görüldü. Gün içi yukarı yönlü hareketlerde 59.51 seviyesi takip edilebilir. Bu seviyenin geçilmesi durumunda 59.69, 60.00 ve 60.18 dirençleri önemli hale gelebilir. Olası geri çekilmelerde ise 59.21, 59.03 ve 58.73 destek seviyeleri olarak izlenecektir.

 

Seda Yalçınkaya, Araştırma Uzmanı – WTI Ham Petrol ve Brent Petrol Analizi

Petrol yön arayışını sürdürüyor

Petrol hafta başlangıcında yön arıyor. Covid-19 aşı uygulamalarının hızla devam etmesi ve yılın ikinci yarısından itibaren yakıt talebinin artacağına yönelik beklentiler petrol fiyatlarını destekliyor. Avrupa’da aşı uygulamaları hızlanırken, Almanya’da halkın %15’i aşılandı. İngiltere’de aşılananların nüfusa oranı %45’in üzerine çıkarken, ABD’de ise 180 milyon dozdan fazla aşı yapıldı. Aşı uygulamalarındaki iyimserliğe rağmen petrol piyasasında salgın kaynaklı endişeler henüz sakinlemiş değil. Hindistan başta olmak üzere bazı ülkelerde vaka sayılarının hala artıyor olması petrol fiyatları üzerinde baskı oluşturuyor. Dünya Sağlık Örgütü’nden yapılan açıklamaya göre aşıların küresel dağıtımında dengesizlik oluşması da petrole olumsuz yansımaktadır. Salgının seyri, aşılama süreci ve küresel petrol talebindeki toparlanma yön arayışında belirleyici olacaktır. Bugün petrol üzerinde harekete neden olabilecek önemli bir veri bulunmamaktadır. Forex piyasasında bu sabah WTI’da son geçen işlem 59.10$’ı gösteriyor. Brent petrolde ise işlemler 62.72$ seviyesinden geçmektedir.

Teknik Analiz: 59.54$ üzerine yerleşemeyen ABD tipi ham petrol(WTI) haftanın ilk gününde zayıf seyrini sürdürüyor. Günün devamında aşağı yönlü seyrin devam etmesi halinde 58.80$ ve 58.30$ seviyeleri destek olarak izlenebilir. Olası yukarı yönlü seyirlerde ise 59.54$ direnç olarak takip edilecek. 59.54$ direnç seviyesinin üzerinde 60.00$ direnç konumunda bulunmaktadır.

Destekler:  58.80 / 58.30 / 57.30
Dirençler:   59.54 / 60.00 / 60.64

BRENT Teknik Seviyeler
Teknik Analiz: Brent petrolde 62.95$ ve 63.35$ seviyeleri direnç olarak takip edilebilir. Bu seviyelerin yukarı yönde aşılması halinde 63.50$ direnç konumunda bulunmaktadır. Aşağıda ise 62.55$ ve 62.30$ seviyeleri destek olarak izlenebilir.

Destekler:   62.55 / 62.30 / 62.00
Dirençler:   62.95 / 63.35 / 63.50

 

30.03.2021 tarihli Brent Petrol ve WTI Ham Petrol Yorumları ve Analizleri

İnfo Yatırım FX – WTI Ham Petrol ve Doğalgaz Yorumu

30.03.2021 – Petrol piyasasında son günlerde yatırımcılar Kuveyş Kanalı’nda karaya oturan devasa konteyner gemisi haber akışlarını takip etti. Gelen haber akışlarına göre dev gemi kurtarma ekipleri tarafından yüzdürürdü. Diğer yandan geminin hasar aldığı ve diğer gemilerin geçişi için kanalın ne zaman tam olarak açılacağı belirgin değil. Kuveyş kanalının kapanması ve geçişlerin yaşanamaması ile birlikte petrol tankerleri de mecbur olarak bekledi ve bu durum petrol fiyatlarını yukarı yönlü bir miktar destekledi. Diğer yandan piyasalar son günlerde özellikle ABD ve Avrupa’da artan koronavirüs vakalarını takip ediyor. Ülkelerin yeniden tedbirlerini artırma planları tartışılırken, bu konu petrol fiyatlarındaki yukarı yönlü hareketlenmeleri sınırlandırabilir. Piyasalar yarın ABD kanadından gelecek olan ham petrol stokları verisini takip edecek. Veri ile birlikte fiyatlar üzerindeki volatilite artacaktır. Haftanın ikinci işlem gününde Brent petrolü teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 65.49 – 66.71 – 68.08 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Aşağı yönlü gevşemelerde ise 64.42 – 63.18 – 62.16 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

 

Petrol Fiyatlarındaki Düşüş Hızlandı, Ekin Akbaş

22.04.2020 – ABD’de petrol depolama merkezlerinde depoların dolma noktasına gelmesi sonrasında Mayıs vadeli ham petrolün fiyatı Pazartesi günü -40$ seviyesi altına gerilemiş ve petrol fiyatı böylelikle tarihinde ilk defa 0’ın altına inmişti. Mayıs teslimatlı petrol kontratının vadesi dün itibarıyla doldu. Dünkü yazımızda, vadesine oldukça az bir zaman kalan Mayıs kontratında bu tür sert hareketliliklerin görülmesinin, vade sonuna yaklaşılması ve fiziki teslimat soncunda elde edilecek petrolün depolanacak yerinin bulunmaması çerçevesinde değerlendirilebileceğini ve dolayısı ile Haziran vadeli kontratın piyasada petrol fiyatlarına yönelik algıyı daha sağlıklı yansıttığını ifade etmiştik. Dün Haziran vadeli ham petrol kontratında da sert düşüşlerin etkili olmaya devam etmesi piyasadaki risk algısını bozmayı sürdürdü. Haziran vadeli ham petrol kontratı dün 20$ seviyesinin altına inerek 6,50$’a kadar geri çekildi.

Koronavirüs nedeniyle petrol talebinde görülen sert düşüş, akabinde Rusya ve Suudi Arabistan arasında yaşanan anlaşmazlığın getirdiği arz artışı ve depolama tesislerinin kapasitelerinin sınırına yaklaşması petrol fiyatlarındaki bu nihai tablonun temel nedenlerini oluşturuyor.

ABD’nin ham petrol için kilit önemdeki depolama ve teslimat merkezi olan Cushing, Oklohoma’daki ham petrol stokları Şubat’ın sonundan bu yana %50’ya yakın artışla 55 milyon varile yükseldi. Enerji Enformasyon İdaresi’ne göre tesis 30 Eylül’den bu yana 76 milyon kapasiteyle çalışıyor. Bir süredir arz fazlasını gemiler üzerinde biriktiren sektör, petrolü raylı tankerlere doldurmak gibi çözümler üzerine yoğunlaşıyor. Diğer yandan dünyanın en büyük bağımsız petrol depolama şirketi olan Royal Vopak NV de neredeyse hiç boş yerleri kalmadığını duyurdu.

Vadeli kontratlardaki gerileme ham petrolün spot fiyatı üzerinde çok daha etkili olsa da, Brent petrolün de bu düşüşten etkilendiği görülüyor. Ham petrol fiyatları varil başına 3$’ın altına inerken, Brent petrol ise varil başına 25$ seviyelerinden 16$ altına indi. Ham petrol ve Brent petrol arasındaki makas yüksek kalmaya devam ediyor.

Petrol fiyatlarında görülen satış baskısı küresel risk iştahını olumsuz etkileyerek gelişmekte olan ülke para birimleri üzerinde baskı oluştururken, risk algısındaki zayıflama dolar endeksindeki yükseliş eğiliminin hızlanmasına neden oldu. Dolar endeksi dün 100,47 seviyesine yükselerek yaklaşık son iki haftanın en yüksek seviyesini test etti ederken, dün gelişmekte olan ülke kurlarının tamamına yakını dolar karşısında değer kaybetti. Bu çerçevede dün 6,95 direnci üzerinde tutunarak bu direnci yukarı yönlü kıran USDTRY paritesi ise gün içerisinde 6,9969 seviyesine kadar yükselerek günü yükselişle tamamladı.

Dün, bazı OPEC bakanlarının petrol piyasasındaki gelişmeleri görüşmek için telekonferans düzenlediği ve 1 Mayıs’ta başlayacak olan günlük 10 milyon varillik üretim kesintisinin daha erkene çekilmesi konusu ele aldığı ifade edildi. Hatırlanacağı üzere OPEC toplantısında alınan karara göre OPEC günlük 10 milyon varillik üretim kısıntısına 1 Mayıs’ta başlayacak ve uygulama şekilde iki ay boyunca devam edecek. Temmuz ayından yıl sonuna kadar ise günlük üretim kesintisi 8 milyon varile inecek. Ocak 2021’den Nisan 2022’ye kadar ise günlük kesinti 6milyon varil olacak. Dolayısı ile üretimde gerçekleştirilecek kesintisi Nisan 2022’ye kadar kademeli bir şekilde azalarak devam edecek.

 

Haziran vadeli ham petrol kontratı yaklaşık %20 değer kaybetti, Ekin Akbaş

ABD’de petrol depolama merkezlerinde depoların dolma noktasına gelmesi ile birlikte petrol fiyatlarında oluşan sert düşüş eğilimi dün boyunca etkisi sürdürdü. Mayıs vadeli ham petrolün fiyatı dün -40$ seviyesine kadar geriledi ve petrol fiyatı böylelikle tarihinde ilk defa 0’ın altına indi. Haziran vadeli ham petrolün fiyatı ise yaklaşık %20 değer kaybederek 20$’a kadar sert bir gerileme kaydetti.

Mayıs vadeli ham petrolün vadesi bugün doluyor. Yani bu kontrattaki son işlem bugün gerçekleşecek. Dolayısı ile vadesine oldukça az bir zaman kalan Mayıs kontratında bu tür sert hareketliliklerin görülmesi, vade sonuna yaklaşılması ve fiziki teslimat sonucunda elde edilecek petrolün depolanacak yerinin bulunmaması çerçevesinde değerlendirilebilir. Dolayısı ile burada Haziran vadeli kontratın piyasada petrol fiyatlarına yönelik algıyı daha sağlıklı yansıttığın ifade edebiliriz.

ABD’de petrol depolarının dolması ve üreticilerin petrolü depolayacak yer bulamaması sonucunda hiç kimse vadesi çok yaklaşmış petrol kontratını almak ya da bulundurmak istemiyor. Mayıs vadeli kontratın alıcılarının büyük çoğunluğunu rafineriler ve hava yolu şirketleri gibi teslimatı fiziki olarak almak isteyen kuruluşlar oluşturuyor. Ancak depolama tanklarının dolu olmasından dolayı bu alıcılar bugünkü vade sonunu beklemeden hızlıca ellerindeki kontratları satma eğilimine girdiler.

Vadeli petrol kontratlarında yaşanan sert kayıplar, spot fiyatlar üzerinde de etkili oldu. Spot işlemlerde ham petrolün varil fiyatı 18$ üzerinden 13,06$’a kadar gerilerken, Brent petrol de 27,85$’dan 25$ altına indi. Ham petrolde görülen sert hareketliliğin Brent üzerindeki yansımasının daha sınırlı olduğunu görüyoruz. Bu iki farklı petrol türünün çıkarılma sahası, lojistiği ve nakliyesi, maliyetleri ve kullanım alanları gibi temel özellikleri birbirinden farklı. Ancak yine emtia piyasasındaki algının oluşturduğu bulaşıcılık etkisi, Brent üzerindeki baskının sınırlı da olsa devam etmesine yol açabilir.

Ham petrol fiyatları varil başına 17$’ın altına indi

20 Nisan 2020 – Ham petrol fiyatları, koronavirüs nedeniyle küresel talepte görülen düşüş sonucu depolama kapasitelerinin hızla dolması ile birlikte 21 yılın en düşük seviyesine geriledi. OPEC’in üretim kesintisi kararının piyasaları tatmin etmemesi sonucu petrol fiyatlarındaki düşüş eğiliminin geçtiğimiz hafta içerisinde de sürdüğü görülmüştü. Yeni haftanın başlangıcında düşüş eğilimini hızlandıran ham petrol fiyatları, ABD’nin en büyük petrol depolama merkezi Cushing, Oklahoma’da depoların dolma noktasına gelmekte olduğuna ilişkin endişelerin etkisi ile bugün Asya seansında varil başına 16,46$ seviyesine kadar gerileyerek Haziran 1999’dan bu yana en düşük seviyesine geriledi. Brent petrol fiyatları ise varil başına 27,50$ civarında seyrediyor ve genel düşüş eğilimini korusa da ham petrole kıyasla daha sakin bir görünüm ortaya koyuyor. Ham petrolde etkisini daha da hissettiren satış baskısı, Brent petrol ile aradaki makasın da açılmasına neden olmuş durumda. Ancak belirttiğimiz gibi, ABD’de depolama kapasitelerinin dolmasına yönelik endişeler ham petrol üzerindeki düşüşü daha fazla ön plana çıkarmış olsa da, iki tip petrolde de genel olarak sert satıcılı seyrin sürdüğünü görmekteyiz.

 

Petrol Piyasasında ‘Fiyat Savaşları’ Başladı

Pazartesi – 09.03.2020 – Geçtiğimiz hafta Viyana’da gerçekleşen OPEC+ toplantısında ekstra kesinti kararına karşı çıkan ve geri çeviren Rusya; 1 Nisan’dan itibaren de serbest üretimin başlayabileceğini deklare etmişti. Buna karşılık hafta sonu Suudi Arabistan; Aramco’nun petrol fiyatlarında indirime gitti. Ek olarak Suudi Arabistan’ın gelecek aydan itibaren ise 10 milyon varil fazladan petrol arzını piyasaya sürebileceği belirtildi. Yaşanan agresif fiyat indirimi ve gelişmeler hafta sonu piyasa kapalıyken gerçekleşti ve piyasa açılışında petrol fiyatlarında tarihi fiyatlamalar gerçekleşti. Yaklaşık 10 dolarlık aşağı yönlü gapli sert fiyat hareketi ile yeni haftaya başlayan petrol fiyatlarında %30’a yakın değer kayıpları yaşanıyor. Tüm gelişmeler yakından izleniyor. 

 

OPEC’de Hangi Ülkeler Var? OPEC Petrol Sepeti Nasıl Hesaplanıyor?

ABD ve Rusya OPEC üyesi ülkeler değil. OPEC’e üye olan ve OPEC Petrol Sepetinin hesabına katılan petroller şu şekilde: Saharan Blend (Cezayir), Girassol (Angola), Oriente (Ekvador), Rabi Light (Gabon), Minas (Endonezya), Iran Heavy (İran), Basra Light (Irak), Kuwait Export (Kuveyt), Es Sider (Libya), Bonny Light (Nijerya), Qatar Marine (Katar), Arab Light (Suudi Arabistan), Murban (BirleşikArapEmirlikleri) ve Merey (Venezuela) petrol fiyatlarından hesaplanıyor.

 

Bunlar da ilginizi çekebilir: Dolar Kuru Yorumları Altın YorumlarıEUR/USD YorumlarıGBP/USD YorumlarıUSD/JPY Yorumları