Ana sayfa Raporlar Altın Yorumları, Brent ve WTI Ham Petrol Analizleri Güncel Brent ...

Güncel Brent Petrol ve WTI Ham Petrol Yorumları ve Analizleri

PAYLAŞ

Brent Petrol Ne Olur? Sorusunun cevabı için günün en yeni Brent petrol, WTI ham petrol ve doğalgaz fiyatları yorumları, teknik analizleri ve petrol stok verileri değerlendirmelerini aşağıda tarihe göre sıralı olarak görebilirsiniz. Kurum ve uzmanlardan gelen en son yorum en üstte yer almaktadır.

20.04.2018 tarihli Brent Petrol ve WTI Ham Petrol Yorumları, Güncel Petrol Analizleri

Seda Yalçınkaya, Araştırma Uzmanı – WTI Ham Petrol ve Brent Petrol Yorumu

Petrol piyasasında iyimserlik sürüyor 

Petrol fiyatları en son 2014 yılında gördüğü seviyelerde moral bulmaya devam ediyor. Bu hafta açıklanan ham petrol stok ve ABD petrol üretim rakamları petrol fiyatlarında önemli bir gerileme yaratmazken, bugün Baker Hughes tarafından petrol sondaj kule sayıları açıklanacak. OPEC ve OPEC dışı ülkelerin bugün resmi olmayan bir toplantı ile görüşmeleri bekleniyor. Bu nedenle olası bir haber akışına karşı dikkatli olmakta fayda var.

Teknik Analiz: Amerikan tipi ham petrolde (WTI) eğim yükselen trend içerisinde olmaya devam ediyor. En son 2014 yılında gördüğü seviyelerde bulunan petrol fiyatı için yakın direnç olarak 69.50$ seviyesini takip etmekte fayda var. Bu seviye yukarı yönde kırılmakta zorlanması halinde sırasıyla 73.00 / 71.20 destek seviyeleri test edilebilir.

WTI Dirençler: 69.50 / 70.00
Destekler: 66.65 / 64.22 / 62.90

Brent Dirençler: 77.40 / 78.80
Destekler: 73.00 / 71.20 / 68.20

 

Yusuf Kavak, Araştırma Uzmanı – Brent Petrol Yorumu

Petrol stoklarında yaşanan azalışlar ve OPEC kararlarının uzatılabileceğine yönelik gelişmeler Petrol fiyatlarını etkilemeye devam etmekte. Öte yandan, ABD petrol üretiminde her hafta yaşanan artışlar da dikkat çekici noktalar arasında yer almakta. Haber akışında ise dün Umman Petrol Bakanı Muhammed Al Rumhy’nin açıklamaları takip edildi. Rumhy, petrol piyasasında stok fazlasının olduğunu belirtirken arz kısıntısı anlaşması hakkında henüz hedeflerine ulaşamadıklarını vurguladı. Suudi Enerji Bakanı El Falih ise önümüzdeki OPEC toplantısında fiyatlar yerine temel prensiplerin konuşulacağını beyan etti. Bugünkü ekonomik takvime baktığımızda Baker Hugnes Sondaj Kuyusu Sayısı takip edilecek. Ayrıca gün içerisinde gelecek haber akışları da önemli olabilir.

Teknik olarak emtia da yükselen kanalın devam ettiğini görmekteyiz. Bu kapsamda kanal içi alım hareketlerinde  74.50, 75.10 ve 75.80 dirençleri önemli olabilir. Aşağı tarafta ise 71.05 desteği önemli olup bu destek öncesinde 73.00, 72.10 ve 71.60 ara destekleri izlenebilir. (Işık FX)

 

Özgecan Özdemir, Araştırma Uzmanı – WTI Ham Petrol Yorumu

Yukarı yönün devamı görülebilir

Dün, ham petrolün fiyatlamalarda 69,61 seviyeleri civarını test ettiğini fakat bu bölgede kalıcılık sağlayamadığı ve günü 68,13 düzeyinde tamamladığı görüldü. Gün içerisinde, resmi olmayan haber akışlarına göre, OPEC ve OPEC dışı petrol üreticilerinin üretim arzı kısıntısı anlaşması ile global petrol stoklarını 5 yıllık ortalamasına düşürme hedefine yaklaşıldığı açıklandı. Bugün, ABD’de açıklanacak olan Baker Hughes sondaj kuyu sayısı verisi yakından takip edilecek.

Teknik olarak bakıldığında, ham petrolün ara destek seviyesi olan 68,00 seviyesi üzerinde kalıcılık sağlaması durumunda yukarı yönlü fiyatlamaların devamı görülebilir. Yükselişlerin devamında 68,60, 68,90 ve 69,20 direnç seviyeleri takip edilebilir. Olası, geri çekilmelerin yaşanması durumunda 67,70, 67,40 ve 67,20 destek seviyeleri izlenebilir. (Ahlatcı Yatırım)    

 

Uğur Bozkurt, Analist – Ham Petrol Yorumu

ABD petrol stoklarının 5 yıl ortalamasına gerilemesi ve ana petrol ihracatçısı Suudi Arabistan’ın fiyatları daha da artırmaya yönelik hedefi dahilinde petrol fiyatları Kasım 2014’ten beri en yüksek seviyeye yükseldi. Brent, günü 0.41% değer kazancı ile tamamladı. Teknik olarak bakıldığında Petrol orta vadeli yükseliş eğilimi ve kısa vadeli yükseliş eğilimi devam etmekte. Petrol’de kısa vadeli direnç seviyeleri 73.79 ve 75.36’de, destek seviyeleri ise 72.21 ve 70.63’de bulunmaktadır. (Alan Yatırım)

 

Serkan Uludağ, Analist – Ham Petrol Yorumu

Ham petrol geçtiğimiz gün, öğleden sonra küçük bir düzeltme yaşadı. Son 3 gün içinde 400 pip yukarı harket eden parite 140 geri çekildiğinde düzletme oarak aslanıyor. Gün içinde 67,10 ilk kısa vadeli destek. Buranın üzerinde tutunmayı başarırsak, 68,50 69,10 ve 69,50 ye doğru yukarı ataklar ile karşılaşmamız mümkün. Ancak 67,10aşağı yönlü geçilirse, düzeltme hareketlerinin 66,58 ve 65,68 e doğru devamı gözlenebilir. (Meksa Yatırım) 

 

Ümit Bilirgen, Enerji ve Doğal Kaynaklar Sektör Lideri – Petrol Yorumu

2018’de Petrol Fiyatları Nasıl Seyredecek?

KPMG Mart ayı petrol ve gaz analizini yayınladı. Analizde, dünya ekonomilerinde yaşanan büyümenin petrol talebini olumlu yönde etkilediğine; ancak enflasyonist baskı etkisiyle düşüşe geçen sermaye piyasası faaliyetlerinin petrol fiyatları üzerinde baskı oluşturduğuna dikkat çekildi. KPMG Türkiye Enerji ve Doğal Kaynaklar Sektör Lideri Ümit Bilirgen, bu etkiler ışığında petrol fiyatlarının 2018’de ortalama 60 ile 65 dolar seviyesinde seyredeceğini belirtti.

KPMG her ay küresel petrol fiyatı oluşumunda etkili olan finansal piyasalar, makroekonomik koşullar, jeopolitik ve teknolojik gelişmeler gibi dinamikleri göz önünde bulundurarak petrol ve gaz pazar analizi yapıyor. Mart 2018 analizini değerlendiren KPMG Türkiye Enerji ve Doğal Kaynaklar Sektör Lideri Ümit Bilirgen, “Küresel ekonomilerin büyüme ivmesi petrol talebini artırıcı etki yaparken; büyümeden kaynaklı olarak artan enflasyon beklentisi ve tahvil faizlerinde görülen artış gibi makroekonomik etkiler ise petrol fiyat artışını baskılıyor” dedi.

Talep artışı sürecek. Bilirgen “Negatif yönlü seyreden piyasalarla birlikte petrol fiyatları da son dönemlerdeki zirve seviyelerinden geri çekilmeye başladı. Bununla birlikte, dünya genelinde yaşanan güçlü büyüme aynı zamanda petrol tüketiminin de artması anlamına da geliyor. Goldman Sachs’ın tahminlerine göre özellikle Çin’de devreye girecek olan brent petrol vadeli işlem sözleşmelerinin de etkisiyle petrol talebinin 2018’de de günlük 1,9 milyon varil üzerinde gerçekleşmesi bekleniyor” şeklinde konuştu.

“Fiyatların gerilemesinde kaya petrolünün büyük etkisi var”

Petrol fiyatlarını etkileyen en önemli faktörlerden biri olan kaya petrolüne de değinen Bilirgen, şöyle devam etti; “Kaya petrolü de mevcut finansal ve makroekonomik koşullardan etkileniyor ve ilave finansman kaynaklarına ihtiyaç duyuyor. Yıl boyunca petrol fiyatı ortalama 60 dolar seviyesinde kalması halinde, kaya petrolü üreticilerinin sadece mevcut üretimin korunması için gerekli finansman açığı 20 milyar dolar civarında. Buna rağmen, kaya petrolü ve gazı sektördeki dengeleri bozmaya devam ediyor. Kaya petrolünün dikkat çekici etkisiyle, küresel ham petrol fiyatları son üç yılda 120 dolar seviyelerinden buralara kadar geriledi.”

Jeopolitik faktörler de yakından takip ediliyor

Jeopolitik gelişmelerin de petrol ve doğalgaz piyasaları tarafından yakından takip edildiğini belirten Bilirgen, “Örnek olarak, Trump’ın atadığı son üst düzey yetkililer, İran’a karşı sert bir tutum takınılacağı beklentilerini artırdı. Bu gibi kısa dönem gelişmelerinin piyasalarda kalıcı etki yapıp yapmayacağını zaman gösterecek” dedi.

Elektrikli araçlar fiyat artışını engelliyor

Bilirgen “Uzun vadeli bir perspektiften baktığımızda, ulaştırma sektörünün gelecekteki elektrifikasyonuyla ilgili oldukça iddialı olan sektör beklentileri uzun vadeli petrol talebi tahminlerini oldukça zorlaştırıyor ve petrol fiyatlarının uzun dönemde 70 doların üzerinde seyretmesi olasılığını oldukça düşürüyor” dedi.

 

 

Kudret Ayyıldır, Başanalist – Ham Petrol, Brent Petrol Yorumu 02.04.2018

Ham petrol fiyatı geride bıraktığımız hafta 64,50 seviyesi altına sarkma denemesinde 64,00 seviyesini test etmiş, sonraki denemelerinde ise bu desteğe ulaşamamıştı. Gün içerisinde fiyatlamalar 34 periyotluk Envelope’un desteklediği 64,50 – 65,00 bölgesi ve üzerinde kaldığı müddetçe yükseliş beklentisi ön planda olabilir. Gerçekleşebilecek yükselişlerde 65,70 ve 66,50 seviyeleri hedeflenebilir. Olası geri çekilmeler 64,50 – 65,00 bölgesi ve üzerinde sınırlandığı müddetçe yeni yükseliş potansiyeli oluşabilir. Dolayısıyla düşüş isteğinin devamı için 64,50 seviyesi altındaki seyri ve tercihen bölgedeki 4 saatlik kapanışı görmek gerekebilir. Bu durumda 64,00 seviyesi gündeme gelebilir.

Özetle; önümüzdeki süreçte fiyatlamalar 64,50 – 65,00 bölgesi ve üzerinde kaldığı müddetçe yükseliş beklentisi ön planda olabilir.

Günün Önemli Seviyesi: 64,50 – 65,00 bölgesi

BRENT PETROL ANALİZİ: Brent petrol fiyatı geride bıraktığımız düşüş denemelerinde başarılı olsa da kalıcılık sağlayamayarak tekrar yükselişe geçti. Gün içerisinde fiyatlamalar 34 periyotluk Envelope’un desteklediği 68,75 – 69,35 bölgesi ve üzerinde kaldığı müddetçe yükseliş beklentisi ön planda olabilir. Gerçekleşebilecek yükselişlerde 70,00 ve 70,60 seviyeleri hedeflenebilir. Olası geri çekilmeler 68,75 – 69,35 bölgesi ve üzerinde sınırlandığı müddetçe yeni yükseliş potansiyeli oluşabilir. Dolayısıyla düşüş isteğinin devamı için 68,75 seviyesi altındaki seyri ve tercihen bölgedeki 4 saatlik kapanışı görmek gerekebilir. Bu durumda 68,25 seviyesi gündeme gelebilir.

Özetle; önümüzdeki süreçte fiyatlamalar 68,75 – 69,35 bölgesi ve üzerinde kaldığı müddetçe yükseliş beklentisi ön planda olabilir.

Günün Önemli Seviyesi: 68,75 – 69,35 bölgesi

 

Petrol Günün Bilgisi: Uluslararası Enerji Ajansına göre ABD shale petrol üretimi ile dünyanın en büyük petrol üreticisi olan Rusya’yı 2019 yılında geçecek.

 

 

Petrol Fiyatları İçin Bu İki Gelişmeye Dikkat 02.02.2018

AB merkezli uluslararası finans kuruluşu Goldman Sahcs, Brent petrolün önümüzdeki 3 ay içinde 75 dolarlara ulaşacağını ve 6 ay içinde de 82.50 dolara yükseleceği tahmininde bulundu. Bununla birlikte ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, Dünya’nın en büyük petrol rezervlerinin sahibi olan Venezuela’da bir askeri darbe olabileceğini ileri sürdü. Goldman Sahcs, aşırı seviyelerdeki stoklarda meydana gelen düşüş, talepte görülen artış ve Venezüela’da düşen üretimden dolayı, bu tahmini yaptığını söylerken, görüşünü politik bir gelişmeye dayandırmadı.

2017 ortasından itibaren yükselişini sürdüren petrol fiyatları 70 dolara dayanmış durumda… Aşağıda uzmanların son gelişmelerle birlikte petrol fiyatlarına dair yorumlarını bulabilirsiniz.

 

Ak Yatırım – Petrol Fiyatları 2018 Beklentileri

Petrol fiyatları pozitif ivmeyi devam ettirebilir, Çin hız kesebilir…

Uluslararası Enerji Ajansı 2018 yılında global petrol talebinin 1,3 milyon varil/gün, petrol arzının 1,6 milyon varil/gün artacağını öngörüyor. Tahmine göre 300 bin varil/gün arz fazlası oluşabilir. OPEC ülkeleri ve Rusya Kasım ayında yaptıkları toplantıda geçtiğimiz yıldan bu yana geçerli olan arz kısıntısı anlaşmasını 2018 sonuna kadar uzattılar.

ABD’de kaya petrolü üreticileri 2018 yılında yükselen fiyatlardan yararlanarak yeniden önemli bir oyuncu haline gelebilirler. Çin otoritelerinin yenilenebilir enerjiye ağırlık vermeleri ve Çin kredi hacminin daralması emtia talebinin yavaşlamasına neden olabilir.

2018 1Ç2018 2Ç2018 3Ç2018 4Ç
Petrol (yılsonu)67677070

Gerek Brent petrol vadeli fiyat eğrisinde aşağı yönlü görünüm (backwardation-arz sıkıntısı sinyali) gerekse ABD ve Avrupa’da talep yönlü baskı sinyalleri, 2018 yılı için tahmin edilen 300 bin varil arz fazlasının fiyatlarda aşağı yönde yapabileceği etkiyi sınırlayabilir. Buna ilaveten global çıktı açığı, petrol stokları ve dolar endeksinden oluşan (R-Sq %89) Brent petrol modelimiz fiyatlarda henüz aşırı alım bölgesine ulaşılmadığına işaret ediyor. 2018 yılında Brent petrol için 65-70 dolar aralığında fiyatlamalar öngörüyoruz.

 

OPEC Petrol Sepeti Nasıl Hesaplanıyor?

OPEC Petrol Sepeti, Saharan Blend (Cezayir), Girassol (Angola), Oriente (Ekvador), Rabi Light (Gabon), Minas (Endonezya, Iran Heavy (İran), Basra Light (Irak), Kuwait Export (Kuveyt), Es Sider (Libya), Bonny Light (Nijerya), Qatar Marine (Katar), Arab Light (Suudi Arabistan), Murban (BAE) ve Merey (Venezuela) petrol fiyatlarından hesaplanıyor.

 

 

Bunlar da ilginizi çekebilir: Dolar Kuru Yorumları Altın YorumlarıEUR/USD YorumlarıGBP/USD YorumlarıUSD/JPY Yorumları

PAYLAŞ