Ana sayfa Raporlar Altın Yorumları, Brent ve WTI Ham Petrol Analizleri Güncel Brent ...

Güncel Brent Petrol ve WTI Ham Petrol Yorumları ve Analizleri

Brent Petrol Ne Olur? Sorusunun cevabı için günün en yeni Brent petrol, WTI ham petrol ve doğalgaz fiyatları yorumları, teknik analizleri ve petrol stok verileri değerlendirmelerini aşağıda tarihe göre sıralı olarak görebilirsiniz. Kurum ve uzmanlardan gelen en son yorum en üstte yer almaktadır.

21.06.2018 tarihli Brent Petrol ve WTI Ham Petrol Yorumları, Güncel Petrol Analizleri

Deniz Yatırım – WTI Ham Petrol Yorumu

ABD Enerji Enformasyon İdaresi (EIA), ülkedeki ticari ham petrol stoklarının geçen hafta 5,9 milyon varil (yüzde 1,4) azalışla 426,5 milyon varile gerilediğini açıkladı. ABD’nin benzin stoklarının ise piyasa beklentisinin üzerinde artış göstermesinin ardından küresel piyasada ham petrol fiyatlarında düşüş görüldü. Bu gelişme sonrasında Londra Brent türü ham petrol varil fiyatı 74,89 dolara kadar geriledi. ABD’nin Batı Teksas (WTI) tipi ham petrolün varil fiyatı ise 65,39 dolara kadar düştü.

 

Seda Yalçınkaya, Araştırma Uzmanı – WTI Ham Petrol ve Brent Petrol Yorumu

Petrol stokları azaldı, ABD petrol üretimi değişmedi 

Petrol piyasası 22 – 23 Haziranda gerçekleşecek OPEC toplantısına odaklandığı için stok ve üretim verilerine fazla tepki vermedi. Dün 15 Haziran haftasını yansıtan ABD ham petrol stokları beklenenden fazla azalma gösterdi ve 5.1 milyon varil erime yönünde geldi. Diğer yandan ABD petrol üretimi 15 Haziran haftasında değişmedi. ABD’nin toplam petrol üretimi 10 milyon 900 bin varilde sınırlı kaldı. Petrol fiyatları OPEC kararı öncesinde fazla reaksiyon göstermemekte. Amerikan tipi ham petrol 66$  direnç seviyesi yakınlarında ve Brent petrol 74$ seviyesinde hareketini sürdürüyor.

Teknik Analiz: Amerikan tipi ham petrolde 64.20$ destek seviyesinden gelen tepkiler devam ediyor. Buna karşın petrol fiyatında 66$ seviyesi aşılmakta zorlanıyor. Teknik göstergelerde anlık tepki hareketlerine açık bir durum olduğunu belirtmekte fayda var. Ana destek seviyesi olan 64.20$ aşağı yönde kırılmadığı sürece 66$ – 66.60$ direnç alanı yukarı yönde denenebilir.

WTI Dirençler: 66.00 / 66.60 /  67.70
Destekler: 64.20 / 62.00

Brent Dirençler: 77.40 / 78.50 / 78.80
Destekler: 73.00 / 72.40

 

Serkan İşlek, Araştırma Uzmanı – Brent Petrol Yorumu

Enerji Bilgi İdaresi  tarafından dün akşamüzeri açıklanan Haftalık Ham Petrol Stokları 2 Milyon 100 Bin varil düşüş beklentisine karşın, 5 Milyon 914 Bin varil azalış gerçekleştirdi. Son 22 haftanın en düşük rakamına işaret eden veride, hatırlanacağı gibi bir önceki haftada da 4 milyon 143 bin varil azalış görülmüştü. Kurum tarafından dün açıklanan ABD üretim rakamlarında ise geçtiğimiz hafta açıklanan 10 Milyon 900 Bin varillik üretim rakamının aynen korunduğunu gözlemledik.

Emtiada, ekonomik verilerden daha çok hafta başından bu yana Viyana’da devam eden forumlardan gelen açıklamalar, Yarın ve Cumartesi günü yapılacak olan toplantılara dair beklentiler fiyatlanmakta. Dün, OPEC’in en önemli üreticisi olan Suudi Arabistan’ın Enerji Bakanı Halid el-Falih, daha yüksek bir üretim artırımına yönelik düzenlemeye karar verileceğini doğruladı. Bakan Al-Falih: “Görüştüğüm her bakan, petrol arzını değiştirmemiz ve pazara cevap vermemizin zamanı geldiğini kabul ediyor” diyerek satış yönlü işlemlere neden olmuştu. Bugün, diğer ülke temsilcilerinden gelecek açıklamalar ile fiyatlamalar şekillenebilir.

Teknik olarak emtiaya baktığımızda ise; şuan için 74.30 seviyesinin altında fiyatlama görülmekte. Satış ağırlıklı işlemlerin bugün de devam etmesi halinde 74.10, 73.85 ve 73.50 destek noktaları sırasıyla takip edilebilir. Bugün görülebilecek yukarı yönlü ataklarda ise izleyebileceğimiz direnç seviyeleri 74.75, 75.00 ve 75.35’de bulunmakta. (Işık FX)

 

Muammer Demir, Araştırma Uzmanı – WTI Ham Petrol Yorumu

Dün, ham petrolün fiyatlamalarda 66,59 seviyeleri civarını test ettiği fakat gün sonunda bu seviyelerde kalıcılık sağlayamadığını gördük. ABD’de Enerji Bilgi İdaresi (EIA) tarafından açıklanan haftalık ham petrol stokları verisinde 5,914 milyon varil azalışın yaşandığı görülüyor. EIA tarafından açıklanan ülkede petrol üretimi geçen hafta bir önceki haftaya göre günlük ortalama değişim göstermedi ve 10,900 milyon varil olarak gerçekleşti.

Teknik olarak baktığımızda, ham petrolün 100 günlük hareketli ortalaması olan 65,45 seviyesi üzerinde kalıcılık sağlaması durumunda yukarı yönlü hareketlerin devamı görülebilir. Yükselişlerin devamında 66,20, 66,50 ve 66,70 direnç seviyeleri takip edilebilir. Olası, geri çekilmelerde ise 65,20, 65,00 ve 64,70 destek seviyeleri izlenebilir. (Ahlatcı Yatırım)  

 

Serkan Uludağ, Analist – Ham Petrol Yorumu

Ham Petrol trend aşağı ancak ana dirençlere doğrı düzeltmeler gözleniyor. Dün 66,30 a doğru yaşanan hareket te bunu destekledi. Bugün de 66,30 hala oldukça önemli.

66,30 üzerine doğru bir hareket yaşanırsa, 66,96 ve 68,00 hedefli yukarı tepki izleyebiliriz.66,30 seviyesinin altında kaldığımız sürece ise, 64,46 63,87 ve 63,45 e doğru geri çekilmeler mümkün. (Meksa Yatırım)

Trump’ın Kararı Ortadoğu’yu Yeniden Isıtıyor: Günde 500 Bin Varil Petrol Piyasadan Çekilecek

08.06.2018

ABD Başkanı Donald Trump’ın İran’a yönelik yaptırımları yeniden başlatacağını açıklamasıyla gözler yeniden bölgede. KPMG’nin petrol ve gaz piyasalarını analiz ettiği rapora göre, yaptırımlar tekrar uygulanmaya başladığında bölgede istikrarsızlığa yol açacak, petrol fiyatları dalgalanacak. Türkiye, Çin ve Hindistan’ın ise yaptırım kararına direnmesi bekleniyor.

KPMG Türkiye’nin petrol ve gaz piyasalarının nabzını tutan aylık ‘Petrol ve Gaz’ raporu, ABD ve İran hattındaki petrol restleşmesinin sonuçlarını değerlendirdi.

ABD Başkanı Donald Trump, 8 Mayıs’ta ABD’nin İran’a yönelik ‘Ortak Kapsamlı Eylem Planı’ndan çekildiği kararını duyurdu. Trump, petrol yaptırımlarını yeniden ilan etmenin yanı sıra, ABD yönetiminin İran’a karşı daha saldırgan bir tutum aldığını gösterecek şekilde tüm nükleer anlaşma öncesi yaptırımları da yeniden başlattığını duyurdu. KPMG Enerji Sektör Lideri Ümit Bilirgen, Avrupa ve İran’ın tutumları ışığında, Trump’ın sonraki dönemlerde nükleer alanda yeni bir pazarlığa girişme ihtimalinin oldukça düşük olduğunu söyledi. Bilirgen’in gelişmelerle ilgili tespitleri şöyle:

Bazı ülkeler yaptırıma direnecek

“Sonuç olarak 5 Kasım’dan başlayarak, ithalatçı ülkeler İran ham petrolü alımlarında ciddi azaltmalara gitmek zorunda kalacaklar. Yaptırımlar tam anlamıyla uygulansa da tüm ülkeler ABD’nin petrol yaptırımlarına uymayabilir. AB, Japonya ve Güney Kore yaptırımlara uymakla kalmayıp muhtemelen İran’dan yaptıkları ithalatı talep edilenden de kısa sürede durduracaklar. Çin, Hindistan ve büyük olasılıkla Türkiye ise bu karara direnebilir. Önümüzdeki altı ay içinde kabaca günlük 300 bin ile 500 bin varil petrol muhtemelen piyasadan çekilecek. Dahası, karar bölgesel istikrarsızlığı artırarak petrol fiyatlarında daha fazla dalgalanmaya da yol açabilir. Bölgesel bir savaş her ne kadar çok olası görünmese de İran muhtemelen ABD, İsrail ve Suudi Arabistan’a karşı bölgesel sıcak noktalarda (Irak, Lübnan, Suriye ve Yemen) tansiyonu artıracak.”

Kârlılık sektöre geri döndü

KPMG Türkiye’nin raporunda, hızla yükselen petrol fiyatları nedeniyle petrol ve gaz şirketlerinin yılın ikinci çeyreğine kârlılıkla başladığı vurgulandı. Maliyet azaltmaya ve operasyonel etkinliğe odaklanan Shell ve BP gibi şirketlerin güçlü çeyrek sonuçları elde ettiğini belirten Bilirgen, şunları söyledi:

“Ham petrolün şu anda dört yılın en yüksek seviyesine çıkmasıyla birlikte, ikinci çeyrek sonuçları petrol ve gaz arama ve üretim sektöründe daha da güçlü nakit akışlarını ortaya çıkaracak gibi görünüyor. Buna bağlı olarak genel olarak, sektör liderleri yatırım harcamalarında sınırlı bir artış duyurdular. Dünya çapındaki petrol stoklarının, beş yıllık ortalama seviyesine ulaşmasıyla birlikte üretim kısıntısı anlaşmasının başlıca kriterlerinden biri karşılandı. Üretimi azaltmaya yönelik Viyana sözleşmesine taraf ülkeler, üretimdeki düşüşü dengelemek ve bu sayede gelecekteki olası petrol kıtlığının önüne geçmek amacıyla, yeni arama ve üretim projelerine yatırım yapmanın yeniden değerlendirilmesi zamanının geldiğini belirtiyor.”

Yatırımlarda artış bekleniyor

Ümit Bilirgen, kısıtlı yatırım ortamında petrol piyasasının fark edilir derecede esnekliği kaybettiğini ve ABD’nin İran’a yönelik tutum değişikliği gibi jeopolitik olaylara karşı daha da hassas hale geldiğine dikkat çekti. Bilirgen, “Artan fiyatlar ve kritik rezervlerin yeniden oluşturulması amacıyla yatırım kararlarında kesin olarak bir artış görüleceğini düşünüyoruz. Ancak yatırım seviyelerinin güçlü küresel talep artışını ve potansiyel arz kesintilerini karşılamaya yetecek kadar güçlü olup olmayacağı gelecekte belli olacak” dedi.

 

 

Enver Erkan, Araştırma Uzmanı – Petrol Fiyatları Yorumu 08.05.2018

Trump’ın İran Kararı ve Petrol Senaryoları…

Trump, çok beklenen 12 Mayıs kararını erkene çekti ve İran nükleer anlaşması ile ilgili kararını bugün saat 21.00’de vereceğini Twitter’dan duyurdu. Son günlerde piyasayı bir hayli meşgul eden ve önemli bir risk unsuru olan, aynı zamanda hem ekonomik hem de stratejik sonuçları olacak olan bu karar, öncesinde oldukça ortada gibi görünüyor. Her iki senaryodan da biraz bahsetmek gerekirse;

Öncesi; Trump’ın Çin ve Kuzey Kore konularındaki agresifliği ve sonrasında gerilimi masaya yansıtarak istediğini alma stratejisine benziyor. Trump sonuçta bir işadamı ve bu özelliğiyle de istediğini elde etme konusunda müzakere becerisi yüksektir. Sıcak çatışma her türlü kaçınacağı bir seçenek olacaktır. Trump’a göre anlaşma çok tek taraflı ve ülkesi açısından avantajlı değil. Batılı müttefikler anlaşmadan çıkmak istemiyorlar, çünkü işleyen bir anlaşmanın bozulması taraftarı değiller. ABD’nin kurduğu dünya düzeninin kurumlarından birisi olan ve tek uluslararası denetim yetkisine sahip olan Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı da İran’ın anlaşmaya uyduğunu belirtiyor. Batı anlaşmadan çıkmak istemese de, yeniden müzakereye karşı değil. Trump da, dönemsel olarak anlaşmayı uzatabilir ve yeni bir anlaşmanın gerekli olduğunu savunarak bir sonraki dönem sonuna kadar sorunu da gündemde tutmayı deneyebilir. Her şekilde, anlaşmanın Trump faktöründen dolayı mevcut haliyle devamı zor görünüyor, devam etse de yeniden müzakere konuşulmaya devam edilecek.

Bu senaryo petrol için negatif olanı elbette. Petrol İran gerginliğini bir süredir satın alıyor. Bu yüzden ABD’de artan envanter datalarına petrol fiyatları anlamlı bir aşağı yönlü tepki veremedi. Petroldeki spekülatif etki ortadan kalkar ve olay tamamen arz dengelerine dönerse ABD’nin anlaşmadan çıkmadığı bir senaryoda fiyatlar hızla aşağı çekilebilir.

İran ile 2015 yılında imzalanan anlaşma İran üzerinden atom bombası üretme girişimlerini durdurması karşılığında ekonomik ve siyasi ambargoları kaldırıyordu. İran ne Suriye’ye benzer, ne de Irak’a… Tarihinde Pers İmparatorluğu olan bir ülke olarak İran Orta Doğu’nun en önemli güçlerinin başında geliyor. Ekonomik ve siyasi olarak da güçlenerek bölgede ağırlığa sahip olması ise ne ABD, ne de bölgedeki müttefikleri Suudi Arabistan ve İsrail tarafından istenmiyor. Bölgede ısınma emareleri artıyor. Suudi Arabistan ve İsrail bölgede daha etkin rol oynamaya başladılar; Suudi Arabistan Yemen üzerinde baskıyı artırırken İsrail de Suriye operasyonlarını artırdı. Lübnan’da Hizbullah’ın seçim zaferi ise muhtemelen bu ülkeyi de bir kapışma sahası haline getirecek. Başkan Trump’ın katılmayacağı 14 Mayıs 2018 tarihinde gerçekleşecek ABD Kudüs Büyükelçiliği’nin açılışı ise tansiyonu daha da gerecek. Bu durum; Orta Doğu risk algısı ve ABD-Türkiye ilişkileri açısından da olumsuz… Bu yüzden hem risk, hem de petrol fiyatı üzerinden Borsa, Türk varlıkları ve TRY de olumsuz yönde etkilenebilirler.

Bu ortamda, her ne kadar ilerleyen vadede açıklamalar daha önemli olsa da, özellikle de yaptırımlara Avrupa’nın katılıp katılmayacağı konusu, Trump’ın anlaşmadan çekilme kararı petrol fiyatlarının belirsizlik ile yukarı hareketlenmesine neden olabilir. İsrail, ABD’yi bu konuda ikna edebilmek için İran’ın nükleer silah yapmaya devam ettiğini iddia ediyor. Netanyahu’nun geçen hafta dile getirdiği bu iddiaya Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’nın cevabı sert olmuştur ve “belgeniz varsa getirin, bizimle paylaşın” demişlerdi. Her şekilde; ekonomi çağımızın en önemli silahı ve İran’ı köşeye sıkıştırmanın yolu da yine ekonomiden geçiyor. İran’ın günde 2 milyon varilden fazla petrol ihracatı bulunuyor. ABD 2012’de İran’a yaptırım uyguladığında ülkenin petrol ihracatı yarı yarıya azalmıştı. Haliyle; İran ile yaptırım dönemine yeniden girilmesi piyasadan önemli miktarda petrol arzının çekilmesi anlamına gelebilir.

Görselde yaptırımlar öncesi dönem ve sonrasında İran ile Suudi Arabistan’ın petrol üretimlerindeki değişimi görüyorsunuz. Momentum kazanan İran, özellikle de 2015 sonrasında nükleer anlaşmanın imzalanması döneminde.

İran’ın petrol üretimi (beyaz) 2012 – 2015 yaptırım dönemi sonrasında, P5+1 anlaşmasının imzalanması ertesinde momentum kazanırken, İran’ın petrol üretimindeki artış döneminde Suudi Arabistan petrol üretimindeki (mavi) artışın yavaşladığı görülmektedir. (Kaynak: Bloomberg, GCM Araştırma)

 

Ümit Bilirgen, Enerji ve Doğal Kaynaklar Sektör Lideri – Petrol Yorumu 17.04.2018

2018’de Petrol Fiyatları Nasıl Seyredecek?

KPMG Mart ayı petrol ve gaz analizini yayınladı. Analizde, dünya ekonomilerinde yaşanan büyümenin petrol talebini olumlu yönde etkilediğine; ancak enflasyonist baskı etkisiyle düşüşe geçen sermaye piyasası faaliyetlerinin petrol fiyatları üzerinde baskı oluşturduğuna dikkat çekildi. KPMG Türkiye Enerji ve Doğal Kaynaklar Sektör Lideri Ümit Bilirgen, bu etkiler ışığında petrol fiyatlarının 2018’de ortalama 60 ile 65 dolar seviyesinde seyredeceğini belirtti.

KPMG her ay küresel petrol fiyatı oluşumunda etkili olan finansal piyasalar, makroekonomik koşullar, jeopolitik ve teknolojik gelişmeler gibi dinamikleri göz önünde bulundurarak petrol ve gaz pazar analizi yapıyor. Mart 2018 analizini değerlendiren KPMG Türkiye Enerji ve Doğal Kaynaklar Sektör Lideri Ümit Bilirgen, “Küresel ekonomilerin büyüme ivmesi petrol talebini artırıcı etki yaparken; büyümeden kaynaklı olarak artan enflasyon beklentisi ve tahvil faizlerinde görülen artış gibi makroekonomik etkiler ise petrol fiyat artışını baskılıyor” dedi.

Talep artışı sürecek. Bilirgen “Negatif yönlü seyreden piyasalarla birlikte petrol fiyatları da son dönemlerdeki zirve seviyelerinden geri çekilmeye başladı. Bununla birlikte, dünya genelinde yaşanan güçlü büyüme aynı zamanda petrol tüketiminin de artması anlamına da geliyor. Goldman Sachs’ın tahminlerine göre özellikle Çin’de devreye girecek olan brent petrol vadeli işlem sözleşmelerinin de etkisiyle petrol talebinin 2018’de de günlük 1,9 milyon varil üzerinde gerçekleşmesi bekleniyor” şeklinde konuştu.

“Fiyatların gerilemesinde kaya petrolünün büyük etkisi var”

Petrol fiyatlarını etkileyen en önemli faktörlerden biri olan kaya petrolüne de değinen Bilirgen, şöyle devam etti; “Kaya petrolü de mevcut finansal ve makroekonomik koşullardan etkileniyor ve ilave finansman kaynaklarına ihtiyaç duyuyor. Yıl boyunca petrol fiyatı ortalama 60 dolar seviyesinde kalması halinde, kaya petrolü üreticilerinin sadece mevcut üretimin korunması için gerekli finansman açığı 20 milyar dolar civarında. Buna rağmen, kaya petrolü ve gazı sektördeki dengeleri bozmaya devam ediyor. Kaya petrolünün dikkat çekici etkisiyle, küresel ham petrol fiyatları son üç yılda 120 dolar seviyelerinden buralara kadar geriledi.”

Jeopolitik faktörler de yakından takip ediliyor

Jeopolitik gelişmelerin de petrol ve doğalgaz piyasaları tarafından yakından takip edildiğini belirten Bilirgen, “Örnek olarak, Trump’ın atadığı son üst düzey yetkililer, İran’a karşı sert bir tutum takınılacağı beklentilerini artırdı. Bu gibi kısa dönem gelişmelerinin piyasalarda kalıcı etki yapıp yapmayacağını zaman gösterecek” dedi.

Elektrikli araçlar fiyat artışını engelliyor

Bilirgen “Uzun vadeli bir perspektiften baktığımızda, ulaştırma sektörünün gelecekteki elektrifikasyonuyla ilgili oldukça iddialı olan sektör beklentileri uzun vadeli petrol talebi tahminlerini oldukça zorlaştırıyor ve petrol fiyatlarının uzun dönemde 70 doların üzerinde seyretmesi olasılığını oldukça düşürüyor” dedi.

 

Petrol Günün Bilgisi: Uluslararası Enerji Ajansına göre ABD shale petrol üretimi ile dünyanın en büyük petrol üreticisi olan Rusya’yı 2019 yılında geçecek.

 

Petrol Fiyatları İçin Bu İki Gelişmeye Dikkat 02.02.2018

AB merkezli uluslararası finans kuruluşu Goldman Sahcs, Brent petrolün önümüzdeki 3 ay içinde 75 dolarlara ulaşacağını ve 6 ay içinde de 82.50 dolara yükseleceği tahmininde bulundu. Bununla birlikte ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, Dünya’nın en büyük petrol rezervlerinin sahibi olan Venezuela’da bir askeri darbe olabileceğini ileri sürdü. Goldman Sahcs, aşırı seviyelerdeki stoklarda meydana gelen düşüş, talepte görülen artış ve Venezüela’da düşen üretimden dolayı, bu tahmini yaptığını söylerken, görüşünü politik bir gelişmeye dayandırmadı.

2017 ortasından itibaren yükselişini sürdüren petrol fiyatları 70 dolara dayanmış durumda… Aşağıda uzmanların son gelişmelerle birlikte petrol fiyatlarına dair yorumlarını bulabilirsiniz.

 

Ak Yatırım – Petrol Fiyatları 2018 Beklentileri

Petrol fiyatları pozitif ivmeyi devam ettirebilir, Çin hız kesebilir…

Uluslararası Enerji Ajansı 2018 yılında global petrol talebinin 1,3 milyon varil/gün, petrol arzının 1,6 milyon varil/gün artacağını öngörüyor. Tahmine göre 300 bin varil/gün arz fazlası oluşabilir. OPEC ülkeleri ve Rusya Kasım ayında yaptıkları toplantıda geçtiğimiz yıldan bu yana geçerli olan arz kısıntısı anlaşmasını 2018 sonuna kadar uzattılar.

ABD’de kaya petrolü üreticileri 2018 yılında yükselen fiyatlardan yararlanarak yeniden önemli bir oyuncu haline gelebilirler. Çin otoritelerinin yenilenebilir enerjiye ağırlık vermeleri ve Çin kredi hacminin daralması emtia talebinin yavaşlamasına neden olabilir.

2018 1Ç2018 2Ç2018 3Ç2018 4Ç
Petrol (yılsonu)67677070

Gerek Brent petrol vadeli fiyat eğrisinde aşağı yönlü görünüm (backwardation-arz sıkıntısı sinyali) gerekse ABD ve Avrupa’da talep yönlü baskı sinyalleri, 2018 yılı için tahmin edilen 300 bin varil arz fazlasının fiyatlarda aşağı yönde yapabileceği etkiyi sınırlayabilir. Buna ilaveten global çıktı açığı, petrol stokları ve dolar endeksinden oluşan (R-Sq %89) Brent petrol modelimiz fiyatlarda henüz aşırı alım bölgesine ulaşılmadığına işaret ediyor. 2018 yılında Brent petrol için 65-70 dolar aralığında fiyatlamalar öngörüyoruz.

 

OPEC Petrol Sepeti Nasıl Hesaplanıyor?

OPEC Petrol Sepeti, Saharan Blend (Cezayir), Girassol (Angola), Oriente (Ekvador), Rabi Light (Gabon), Minas (Endonezya, Iran Heavy (İran), Basra Light (Irak), Kuwait Export (Kuveyt), Es Sider (Libya), Bonny Light (Nijerya), Qatar Marine (Katar), Arab Light (Suudi Arabistan), Murban (BAE) ve Merey (Venezuela) petrol fiyatlarından hesaplanıyor.

 

 

Bunlar da ilginizi çekebilir: Dolar Kuru Yorumları Altın YorumlarıEUR/USD YorumlarıGBP/USD YorumlarıUSD/JPY Yorumları