Ana sayfa Raporlar Altın Yorumları, Brent ve WTI Ham Petrol Analizleri Güncel Brent ...

Güncel Brent Petrol ve WTI Ham Petrol Yorumları ve Analizleri

Petrol fiyatlarında son durum ve ilgili gelişmeler… Brent petrol, WTI ham petrol ve bunlara bağlı olarak spot doğalgaz fiyatları ne olur? Bu konudaki uzman görüşleri, yorumları, teknik analizleri ve petrol stok verilerine dair değerlendirmeleri aşağıda tarihe göre sıralı olarak görebilirsiniz.

11.06.2021 tarihli Brent Petrol ve WTI Ham Petrol Yorumları ve Analizleri

Seda Yalçınkaya, Araştırma Uzmanı – WTI Ham Petrol ve Brent Petrol Analizi

Petrol üst üste 3. haftayı kazançla kapatmaya hazırlanıyor

Petrol haftanın son işlem gününe hafif satıcılı başladı. Dün açıklanan OPEC aylık raporunun özellikle ABD ve Avrupa’da olumlu süren aşılama süreciyle birlikte yılın ikinci yarısında talep beklentilerinin yükseltilmesi, görünümü olumlu etkileyen bir etken oldu. Öte yandan, İran ile yapılan nükleer anlaşmaya dönüş görüşmelerinin 5. turu Viyana’da başladı. Anlaşmaya yönelik potansiyel gelişmeler, İran’a uygulanmakta olan yaptırımların kaldırılmasını veya hafifletilmesini tetikleyebilir ve bu minvalde petrol üzerinde aşağı yönlü etki yaratabilir. Veri kanadında ise bugün petrol özelinde izlenecek bir veri bulunmuyor.

WTI Teknik Analiz: WTI’da yükseliş trendi devam ediyor. 70,65 zirvesinin geçilmesi durumunda 70,86 direnci takip edilecek. Aşağı yönlü hareketlerde ise 69,15 desteği izlenebilir. WTI’da düşüşlerin alım fırsatı olarak değerlendirilebileceği bir strateji öngörüyoruz.

Dirençler: 70,65 / 70,86 / 71,20
Destekler: 69,60 / 69,15 / 68,50

Brent Teknik Analiz: Brent’te de teknik olarak güçlü seyir devam ediyor. Yukarıda 72,90 direnci takip edilecek. Olası geri çekilmelerde ise 71,50 seviyesi, destek olarak ön planda. Brent petrolde de tıpkı WTI’daki gibi düşüşlerin alım fırsatı olarak değerlendirilme stratejisini makul buluyoruz.

Dirençler: 72,30 / 72,90 / 73,40
Destekler: 71,98 / 71,50 / 70,70

 

Ahlatcı Yatırım – Brent Petrol Yorumu

OPEC 2021 yılı küresel petrol talebi beklentisini değiştirmeyerek 5.95 Milyon varil olarak korudu. Mayıs ayından ise S.Arabistan ve İran’da petrol üretiminde artış görüldü. ABD Haftalık Ham Petrol Stokları 2,1 Milyon varil azalış gösterdi. İran yaptırımlarının kalkmasıyla birlikte İran bir ay içinde üretimini eski seviyeye getirebileceği ve üç ay içinde ise tam kapasitede çalışabileceği söylendi. Teknik açıdan bakılacak olursa, yukarı yönlü hareketine devam etmesi beklenilen Brent Petrol’de 73,10 ve 73,65 $ direnç seviyelerinin takip edilmesi gerekiyor. Yaşanan gelişmelerle beraber aşağı yönlü bir seyrin oluşması halinde ise 71,60 ve 70,70$ destek seviyeleri önem arz ediyor.

 

Gedik Yatırım – Brent Petrol Yorumu

Brent petrol bu hafta 70$ üzerinde seyrini korumayı başarırken, 72$ üzeri hareketlerde sınırlı kaldığını gözlemledik. Petrol fiyatlarına dair iyimserlik korunuyor. Goldman Sachs, petrol fiyatlarındaki yükselişin devam edeceğini ve Brent petrolün yaz aylarında 80$ olabileceğini öngördü. Küresel petrol talebinin de Ağustos ayında günlük 99 mn gelmesini beklediği belirtildi. OPEC Haziran ayı raporunda, ikinci yarıda ABD ve Avrupa’daki toparlanmanın ve sınırların açılmasının, ilk yarıdaki kayıpların telafisini sağlayarak, petrol talebinin iyileşmesine dair beklentilerinde artmasını desteklediğini belirtti. Bugün için ABD’de veri takvimi sakin, ABD Başkanı Biden’ın yurt dışı turundaki temasları takip edilebilir. Brent petrol için 71,84$ – 71,17$ – 70,34$ destekler, 72,72$ – 73,37$ – 74,20$ dirençler.

 

Osmanlı Yatırım – WTI ve Brent Petrol Yorumu

Genel olarak yukarı bir trendin söz konusu olduğu görülüyor. Brent petrolde bir önceki işlem gününde en yüksek 72.16 ve en düşük 71.69 seviyeleri görüldü. Son işlem gününde satıcılı bir seyir izleyen brent petrol için günlük kayıp %0.46 olarak gerçekleşti. 20 günlük hareketli ortalamasının üzerinde olan emtia için RSI göstergesi 63.36 seviyesinde iken momentumu 104.39 seviyesinde. Gün içi yukarı yönlü hareketlerde 71.85 seviyesi takip edilebilir. Bu seviyenin geçilmesi durumunda 72.01, 72.32 ve 72.48 dirençleri önemli hale gelebilir. Olası geri çekilmelerde ise 71.54, 71.38 ve 71.07 destek seviyeleri olarak izlenecektir.

WTI tarafında da brent petrole paralel yukarı bir trend hakim. WTI petrol bir önceki işlem gününde en yüksek 70.10 ve en düşük 68.80 seviyeleri görüldü. Gün içi yukarı yönlü hareketlerde 69.31 seviyesi takip edilebilir. Bu seviyenin geçilmesi durumunda 69.82, 70.61 ve 71.12 dirençleri önemli hale gelebilir. Olası geri çekilmelerde ise 68.53, 68.02 ve 67.24 destek seviyeleri olarak izlenecektir.

Vakıf Yatırım – Brent Petrol Yorumu

Geçen hafta OPEC+ toplantısından çıkan mesajlar petrol fiyatlarını desteklerken, temel faktörler de petrolde yükselişin sürebileceğine işaret ediyor. Ham petrol stokları azalmaya devam ederken, stokların Haziran ayı sonunda pandemi öncesi seviyelere ulaşması bekleniyor. Birçok ülkede aşılamanın başarılı seyretmesi talebin artmaya devam edeceğini gösteriyor.

Enerji Enformasyon İdaresi’nin açıkladığı son resmi verilerde ham petrol stoklarındaki düşüşün sürdüğü görülüyor. Dün, ABD’nin bazı İran’lı yetkililer ile ilgili yaptırımları kaldıracağına dair haber akışı petrol piyasasında satışa neden olurken, bu fiyatlamanın geçici olacağını düşünüyoruz. Petrol fiyatlarında yukarı yönlü momentumun devam edeceğini düşünüyoruz. Brent’te kısa vadede, takip ettiğimiz kanalın direnç bölgesi olan 72.60-73.00 ilk direnç bölgesi, 70.50 ve 69.70 ise önemli destek seviyeleri olarak izlenebilir.

 

Alan Yatırım – Brent Petrol Yorumu

BRENT… Olumlu Haber Akışı ve Sınırların Açılması Haberleriyle Yükselişte… Petrolde yılın ikinci yarısı için talep beklentilerinin artması petrol fiyatlarının alıcılı görünümünü sürdürmesine destek sağlıyor. Brent Petrol günü 0.31% değer kazancı ile tamamladı. Teknik olarak Brent Petrol orta vadeli yükseliş trendi ve kısa vadeli yükseliş trendi içinde bulunmaktadır. Bununla beraber Brent tipi petrolde kısa vadeli direnç seviyeleri 72.60 ve 73.70’de, destek seviyeleri ise 71.60 ve 70.50’de bulunmaktadır.

 

Petrol Fiyatlarındaki Düşüş Hızlandı, Ekin Akbaş

22.04.2020 – ABD’de petrol depolama merkezlerinde depoların dolma noktasına gelmesi sonrasında Mayıs vadeli ham petrolün fiyatı Pazartesi günü -40$ seviyesi altına gerilemiş ve petrol fiyatı böylelikle tarihinde ilk defa 0’ın altına inmişti. Mayıs teslimatlı petrol kontratının vadesi dün itibarıyla doldu. Dünkü yazımızda, vadesine oldukça az bir zaman kalan Mayıs kontratında bu tür sert hareketliliklerin görülmesinin, vade sonuna yaklaşılması ve fiziki teslimat soncunda elde edilecek petrolün depolanacak yerinin bulunmaması çerçevesinde değerlendirilebileceğini ve dolayısı ile Haziran vadeli kontratın piyasada petrol fiyatlarına yönelik algıyı daha sağlıklı yansıttığını ifade etmiştik. Dün Haziran vadeli ham petrol kontratında da sert düşüşlerin etkili olmaya devam etmesi piyasadaki risk algısını bozmayı sürdürdü. Haziran vadeli ham petrol kontratı dün 20$ seviyesinin altına inerek 6,50$’a kadar geri çekildi.

Koronavirüs nedeniyle petrol talebinde görülen sert düşüş, akabinde Rusya ve Suudi Arabistan arasında yaşanan anlaşmazlığın getirdiği arz artışı ve depolama tesislerinin kapasitelerinin sınırına yaklaşması petrol fiyatlarındaki bu nihai tablonun temel nedenlerini oluşturuyor.

ABD’nin ham petrol için kilit önemdeki depolama ve teslimat merkezi olan Cushing, Oklohoma’daki ham petrol stokları Şubat’ın sonundan bu yana %50’ya yakın artışla 55 milyon varile yükseldi. Enerji Enformasyon İdaresi’ne göre tesis 30 Eylül’den bu yana 76 milyon kapasiteyle çalışıyor. Bir süredir arz fazlasını gemiler üzerinde biriktiren sektör, petrolü raylı tankerlere doldurmak gibi çözümler üzerine yoğunlaşıyor. Diğer yandan dünyanın en büyük bağımsız petrol depolama şirketi olan Royal Vopak NV de neredeyse hiç boş yerleri kalmadığını duyurdu.

Vadeli kontratlardaki gerileme ham petrolün spot fiyatı üzerinde çok daha etkili olsa da, Brent petrolün de bu düşüşten etkilendiği görülüyor. Ham petrol fiyatları varil başına 3$’ın altına inerken, Brent petrol ise varil başına 25$ seviyelerinden 16$ altına indi. Ham petrol ve Brent petrol arasındaki makas yüksek kalmaya devam ediyor.

Petrol fiyatlarında görülen satış baskısı küresel risk iştahını olumsuz etkileyerek gelişmekte olan ülke para birimleri üzerinde baskı oluştururken, risk algısındaki zayıflama dolar endeksindeki yükseliş eğiliminin hızlanmasına neden oldu. Dolar endeksi dün 100,47 seviyesine yükselerek yaklaşık son iki haftanın en yüksek seviyesini test etti ederken, dün gelişmekte olan ülke kurlarının tamamına yakını dolar karşısında değer kaybetti. Bu çerçevede dün 6,95 direnci üzerinde tutunarak bu direnci yukarı yönlü kıran USDTRY paritesi ise gün içerisinde 6,9969 seviyesine kadar yükselerek günü yükselişle tamamladı.

Dün, bazı OPEC bakanlarının petrol piyasasındaki gelişmeleri görüşmek için telekonferans düzenlediği ve 1 Mayıs’ta başlayacak olan günlük 10 milyon varillik üretim kesintisinin daha erkene çekilmesi konusu ele aldığı ifade edildi. Hatırlanacağı üzere OPEC toplantısında alınan karara göre OPEC günlük 10 milyon varillik üretim kısıntısına 1 Mayıs’ta başlayacak ve uygulama şekilde iki ay boyunca devam edecek. Temmuz ayından yıl sonuna kadar ise günlük üretim kesintisi 8 milyon varile inecek. Ocak 2021’den Nisan 2022’ye kadar ise günlük kesinti 6milyon varil olacak. Dolayısı ile üretimde gerçekleştirilecek kesintisi Nisan 2022’ye kadar kademeli bir şekilde azalarak devam edecek.

 

Haziran vadeli ham petrol kontratı yaklaşık %20 değer kaybetti, Ekin Akbaş

ABD’de petrol depolama merkezlerinde depoların dolma noktasına gelmesi ile birlikte petrol fiyatlarında oluşan sert düşüş eğilimi dün boyunca etkisi sürdürdü. Mayıs vadeli ham petrolün fiyatı dün -40$ seviyesine kadar geriledi ve petrol fiyatı böylelikle tarihinde ilk defa 0’ın altına indi. Haziran vadeli ham petrolün fiyatı ise yaklaşık %20 değer kaybederek 20$’a kadar sert bir gerileme kaydetti.

Mayıs vadeli ham petrolün vadesi bugün doluyor. Yani bu kontrattaki son işlem bugün gerçekleşecek. Dolayısı ile vadesine oldukça az bir zaman kalan Mayıs kontratında bu tür sert hareketliliklerin görülmesi, vade sonuna yaklaşılması ve fiziki teslimat sonucunda elde edilecek petrolün depolanacak yerinin bulunmaması çerçevesinde değerlendirilebilir. Dolayısı ile burada Haziran vadeli kontratın piyasada petrol fiyatlarına yönelik algıyı daha sağlıklı yansıttığın ifade edebiliriz.

ABD’de petrol depolarının dolması ve üreticilerin petrolü depolayacak yer bulamaması sonucunda hiç kimse vadesi çok yaklaşmış petrol kontratını almak ya da bulundurmak istemiyor. Mayıs vadeli kontratın alıcılarının büyük çoğunluğunu rafineriler ve hava yolu şirketleri gibi teslimatı fiziki olarak almak isteyen kuruluşlar oluşturuyor. Ancak depolama tanklarının dolu olmasından dolayı bu alıcılar bugünkü vade sonunu beklemeden hızlıca ellerindeki kontratları satma eğilimine girdiler.

Vadeli petrol kontratlarında yaşanan sert kayıplar, spot fiyatlar üzerinde de etkili oldu. Spot işlemlerde ham petrolün varil fiyatı 18$ üzerinden 13,06$’a kadar gerilerken, Brent petrol de 27,85$’dan 25$ altına indi. Ham petrolde görülen sert hareketliliğin Brent üzerindeki yansımasının daha sınırlı olduğunu görüyoruz. Bu iki farklı petrol türünün çıkarılma sahası, lojistiği ve nakliyesi, maliyetleri ve kullanım alanları gibi temel özellikleri birbirinden farklı. Ancak yine emtia piyasasındaki algının oluşturduğu bulaşıcılık etkisi, Brent üzerindeki baskının sınırlı da olsa devam etmesine yol açabilir.

Ham petrol fiyatları varil başına 17$’ın altına indi

20 Nisan 2020 – Ham petrol fiyatları, koronavirüs nedeniyle küresel talepte görülen düşüş sonucu depolama kapasitelerinin hızla dolması ile birlikte 21 yılın en düşük seviyesine geriledi. OPEC’in üretim kesintisi kararının piyasaları tatmin etmemesi sonucu petrol fiyatlarındaki düşüş eğiliminin geçtiğimiz hafta içerisinde de sürdüğü görülmüştü. Yeni haftanın başlangıcında düşüş eğilimini hızlandıran ham petrol fiyatları, ABD’nin en büyük petrol depolama merkezi Cushing, Oklahoma’da depoların dolma noktasına gelmekte olduğuna ilişkin endişelerin etkisi ile bugün Asya seansında varil başına 16,46$ seviyesine kadar gerileyerek Haziran 1999’dan bu yana en düşük seviyesine geriledi. Brent petrol fiyatları ise varil başına 27,50$ civarında seyrediyor ve genel düşüş eğilimini korusa da ham petrole kıyasla daha sakin bir görünüm ortaya koyuyor. Ham petrolde etkisini daha da hissettiren satış baskısı, Brent petrol ile aradaki makasın da açılmasına neden olmuş durumda. Ancak belirttiğimiz gibi, ABD’de depolama kapasitelerinin dolmasına yönelik endişeler ham petrol üzerindeki düşüşü daha fazla ön plana çıkarmış olsa da, iki tip petrolde de genel olarak sert satıcılı seyrin sürdüğünü görmekteyiz.

 

Petrol Piyasasında ‘Fiyat Savaşları’ Başladı

Pazartesi – 09.03.2020 – Geçtiğimiz hafta Viyana’da gerçekleşen OPEC+ toplantısında ekstra kesinti kararına karşı çıkan ve geri çeviren Rusya; 1 Nisan’dan itibaren de serbest üretimin başlayabileceğini deklare etmişti. Buna karşılık hafta sonu Suudi Arabistan; Aramco’nun petrol fiyatlarında indirime gitti. Ek olarak Suudi Arabistan’ın gelecek aydan itibaren ise 10 milyon varil fazladan petrol arzını piyasaya sürebileceği belirtildi. Yaşanan agresif fiyat indirimi ve gelişmeler hafta sonu piyasa kapalıyken gerçekleşti ve piyasa açılışında petrol fiyatlarında tarihi fiyatlamalar gerçekleşti. Yaklaşık 10 dolarlık aşağı yönlü gapli sert fiyat hareketi ile yeni haftaya başlayan petrol fiyatlarında %30’a yakın değer kayıpları yaşanıyor. Tüm gelişmeler yakından izleniyor. 

 

OPEC’de Hangi Ülkeler Var? OPEC Petrol Sepeti Nasıl Hesaplanıyor?

ABD ve Rusya OPEC üyesi ülkeler değil. OPEC’e üye olan ve OPEC Petrol Sepetinin hesabına katılan petroller şu şekilde: Saharan Blend (Cezayir), Girassol (Angola), Oriente (Ekvador), Rabi Light (Gabon), Minas (Endonezya), Iran Heavy (İran), Basra Light (Irak), Kuwait Export (Kuveyt), Es Sider (Libya), Bonny Light (Nijerya), Qatar Marine (Katar), Arab Light (Suudi Arabistan), Murban (BirleşikArapEmirlikleri) ve Merey (Venezuela) petrol fiyatlarından hesaplanıyor.

 

Bunlar da ilginizi çekebilir: Dolar Kuru Yorumları Altın YorumlarıEUR/USD YorumlarıGBP/USD YorumlarıUSD/JPY Yorumları