Ana sayfa Raporlar Forex Raporları Güncel USD/JP...

Güncel USD/JPY Parite, Dolar Japon Yeni Yorumları ve Analizleri

Günün en yeni Japon Yeni USD/JPY paritesi yorumları ile teknik analizlerini aşağıda sıralı halde görebilirsiniz. Kurum ve uzmanlardan gelen en son yorum en üstte yer almaktadır.

21.09.2018 tarihli Dolar-Yen USD/JPY paritesi yorumları ve teknik analizleri

İş Yatırım – Dolar Yen, USD/JPY Paritesi Yorumu

Risk iştahının artması bölgesinin güvenli limanı olan Japon Yeni’ne satış getirirken USDJPY paritesi 112,80 seviyesinin üzerine çıkarak son iki ayın tepe noktalarında işlem görmekte. Bu haftanın ilk direnci 113,00 psikolojik seviyesi ile birleşiyor ve korunmakta. Diğer taraftan 60 günlük +2SD 112,70 altına doğru ortalamaya dönüş hareketi olması gerektiğini söylüyor. Japonya tarafında bugün ekonomik veri akışı yoğun olurken ulusal CPI Ağustos ayı verisi 1,1% beklentisinin üzerinde 1,3% açıklandı. İmalat PMI öncül verisi ise 52,9 olarak bir önceki dönemin üzerine çıktı.

 

Aylin Cevizci, Araştırma Uzmanı – Dolar Yen, USD/JPY Paritesi Yorumu

USDJPY paritesi 112.30 direnci üzerine yerleşmeye çalışıyor 

USDJPY paritesi 112.30 seviyesini aşarak seyrini son iki ayın en yüksek seviyesine taşıdı. Asya saatleri diliminde Japonya’da takip edilen ağustos ayı TÜFE rakamları beklentilere hemen hemen yakın bir görünüm izledi. Yıllık bazda enflasyon piyasa tahminini 0.2 puan aşarak %1.3 seviyesinde açıklandı. Çekirdek enflasyon ise %0.9 ile beklentiye paralel bir görünüm izledi. Gelen verilerin paritenin üzerinde çok sert etkisi görülmedi. Bunun yanı sıra ABD’nin Çin ve Rusya’ya olan yaptırımları bu sabah tedirginlik yaratan başka bir gelişme olarak değerlendirildi. Bunun yanı sıra gelecek hafta yapılacak Fed toplantısında şahin beklentilerin yoğunlukta olması ABD tahvil faizlerini yukarı yönde iterken, bu durum Japon yeninin dolar karşısındaki kayıplarını tetikledi. Bugünkü veri takviminde ABD kanadındaki PMI verileri takip edilecek. Bunun dışında olası gelişmelere karşı dikkatli olmakta fayda var.

Teknik Analiz: USDJPY paritesinin 112.30 destek seviyesi üzerinde ısrarcı bir şekilde kalması ilerleyen periyotlarda 113.30 direncine doğru atakların gelmesini tetikleyebilir. Aksi halde aşağıda 112.30 destek noktası kritik önemini koruyor.

Direnç: 113.30 / 114.50 / 115.60

Destek: 112.30 / 111.00 / 110.50

 

Muammer Demir, Araştırma Uzmanı Dolar Yen, USD/JPY Paritesi Yorumu

USDJPY paritesinde dün takip ettiğimiz 112.20 seviyesinin aşağı yönde geçilmek istendiği fakat bunun başarılamayarak yönün tekrar yukarı çevrilebildiği ve Kısa vadeli yükselen kanal içerisinde hareketin devam ettiği gözlendi. Bugün bu kanalın direnci olan 113.00 seviyesini yükselişlerin daha ileri boyuta taşınabilmesi adına takip edeceğiz. 113.00 direnci altında sürecek olası satış baskısının devamında 112.30 ilk desteği altına bir geçiş oluşursa kısa vadede 112.00 ve 111.80 seviyeleri test edilebilir. 113.00 olarak belirlediğimiz kritik direnç öncesi 112.80 ara direnç olarak takip edilmeli. 113.00 seviyesi üzerinde oluşacak olası yukarı yönlü istekli hareketlerde ise 113.50 seviyesine doğru yükselişin devamını bekleyeceğiz. (Ahlatcı Yatırım) 

20.09.2018 tarihli Dolar-Yen USD/JPY paritesi yorumları ve teknik analizleri

Noor Capital – Dolar Yen, USD/JPY Paritesi Yorumu

Parite hafta başında kırdığı 112,00 seviyesi üzerinde tutunmaya dün de devam etti. Kısa vadeli teknik göstergeler yukarı yönde eğilimin devam edebileceğini gösteriyor. ABD-Japon 10 yıllık faizleri arasında artan farkın desteği ile 113,00 seviyesine kadar yükseliş görülebilir. 113,00 civarında ise tepki satışları gelebilecektir. Mevcut ve yeni alınacak uzun pozisyonlarda 111,60 desteği stop seviyesi olarak kullanılabilir.

Destek: 111,60/111,30/111,00/110,50/110,00
Direnç: 112,45//112,70/113,00/113,50/114,00

 

19.09.2018 tarihli Dolar-Yen USD/JPY paritesi yorumları ve teknik analizleri

Garanti Yatırım – Dolar Yen, USD/JPY Paritesi Yorumu

Japonya Merkez Bankası, politika faizi ile tahvil alım programında beklentilere paralel şekilde değişiklik yapmadı. Fed ve Avrupa Merkez Bankası’nın aksine tahvil alım programını azaltma sürecine hala girmemiş olan BoJ’un 2020 yılına kadar mevcut politikasını sürdürmesi bekleniyor. USDJPY paritesi 112.00 seviyesinin üstüne taşındı.

 

Enver Erkan, Araştırma Uzmanı – Dolar Yen USDJPY Yorumu 31.07.2018

BOJ tahvil işlemlerinde esnekliğe izin verecek, ETF alımlarını da ayarlıyor…

Japonya Merkez Bankası (BOJ) politika faiz oranlarını değiştirmezken; ETF alımlarında Topix endeksine bağlı varlıklara ağırlığı kaydırmak ve tahvil işlemlerinde daha fazla esneklik sağlamak gibi bazı ince ayarlar yaptı. Merkez Bankası, negatif faiz oranına tabi banka rezervlerinin miktarını da azaltacak. BOJ yaptığı açıklamada, politik faizleri için ileriye dönük yönlendirme de ekleyerek “uzun bir zaman dilimi için” kısa ve uzun vadeli faiz oranlarının son derece düşük seviyelerini korumayı planladığını belirtti. BOJ, uzun vadeli faiz oranlarıyla ilgili olarak 10 yıllık JGB getiri oranını yaklaşık %0 seviyesinde tutmaya devam edeceğini yineledi, ancak şunu da ekledi: “bunu yaparken getiri ekonomik faaliyete ve fiyatlara bağlı olarak bir miktar yukarı ve aşağı hareket edebilir”.

BOJ enflasyon tahminlerini de azaltarak, %2’lik hedef için daha uzun bir yol hazırlandığını belirtti ve kriz sonrası politikalardan uzaklaşan diğer küresel merkez bankaları ile arasındaki ayrışımı daha da genişletti. Fed geçtiğimiz ay, 18 ay içinde 6. kez faiz oranlarını artırarak daha yüksek hızda bir artırım patikası öngörürken, Avrupa Merkez Bankası (ECB) ise bu yıl varlık alımlarına son veriyor. Merkez Bankası 2018 mali yılına ilişkin TÜFE tahminini %1,3’ten %1,1’e; 2019 yılı için %1,8’den %1,5’a düşürürken 2020 mali yılı TÜFE tahmini de %1,8’den %1,6’ya düşürüldü. Yeni tahminler, BOJ’un dünyadaki en agresif parasal teşviklerden 5 yıl sonra bile enflasyon yaratma mücadelesi vereceğini gösteriyor. Biraz iyileşmiş olmasına rağmen teze gıdaları hariç tutan çekirdek enflasyon, Haziran ayında sadece %0,8’e ulaştı.

10 yıllık Japon devlet tahvili (JGB) faizi ve BOJ’un getiri kontrolü politikasının yansımaları… (Bank of Japan, Bloomberg, GCM Araştırma)

Piyasa tepkisi sabah saatlerinde JPY negatif olarak gerçekleşse de, açıklamalar BOJ’un normalleşme politikası olarak yorumlanabilecek adımlar atma riskleri olduğunu da göstermektedir. Geçtiğimiz hafta olası politika değişikliklerine ilişkin raporlar, 10 yıllık JGB getirisini BOJ’un kabul edilen aralığının üst sınırı olarak görülen seviyeye yakınlaştırdı. Bu, Merkez Bankası’nı sınırsız, sabit oranlı devlet tahvili alımlarına gitmeye teşvik etti. BOJ’un yakın vadede enflasyon dinamiklerindeki zayıflık nedeniyle normalleşmesi zor görünmekte, bu bakımdan muhtemelen verim eğrisi kontrol programını sürdürecek. Ancak getirilerde artık daha az müdahaleci bir BOJ göreceğiz, bu da demek oluyor ki 10 yılık JGB’lerde zaman zaman %0,10 seviyesi üzerini görebiliriz.  Kuroda, 10 yıllıkların %0,2’ye doğru yükselmesine izin vereceklerini söyledi. JGB getirilerindeki hareket yüksek ihtimalle ekonomi tabanlı gerçekleşeceği için JGB getirilerinde yükselme QE’den çıkış sinyali olarak piyasalar tarafından alınabilir. İlerleyen zamanlarda JPY hareketi için Japon tahvil faizlerine daha çok bakacağız anlamına geliyor bu…

 

Enver Erkan, Araştırma Uzmanı – Dolar Yen USDJPY Yorumu 23.07.2018

BOJ para politikasını nasıl sürdürülebilir kılacağını tartışıyor…

Japonya Merkez Bankası’nın (BOJ) 31 Temmuz para politikası duyurusu yaklaşırken, spekülasyonlarla göre yetkililer teşvik programlarını sürdürülebilir tutmanın yollarını arıyor. Mevcut para politikasını son dönemde piyasalarda zarara neden olduğu ve ticari bankaların karlılığını azalttığı düşünülüyor. Son zamanlarda spekülasyonlar Banka’nın 31 Temmuz’da uzun vadeli faiz oranlarında daha doğal bir artışa izin vermekten, politika yapıcıların yan etkileri göz önünde bulundurduğuna dair bir güvence ile herhangi bir değişiklik yapmaması ihtimalleri arasında değişkenlik gösteriyor.

Bu aşamada 31 Temmuz’da getiri eğrisi kontrolü veya varlık alım ayarlamaları arasında önemli bir değişiklik olması ihtimali azdır. Kuroda politikaların değiştirilmesi için yapılan çağrıların yükselmesi ve sürekli olarak zayıf olan enflasyon nedeniyle ikilem yaşayabilir. Gevşek para politikasından geri adım atmak, JPY’yi güçlendireceği gibi Japon ihracatçılarına da zarar verecektir. Spekülasyona göre; para politikasına ilişkin fikirler, uzun vadeli faiz oranlarında daha doğal bir artış sağlamak için, getiri eğrisi kontrolü sağlama, BOJ’un JGB’leri ve ETF’leri alma şeklinde operasyonel değişiklikler içeriyor.

G20 için Buenos Aires’te bulunan Kuroda, spekülasyon hakkında yorum yapmaktan kaçındı. BOJ toplantısının yakınlığı göz önüne alındığında, konuyla ilgili açıklama yapmanın uygun olmayacağını belirterek, herhangi bir politika kararı fiyat ve ekonomi hakkında yeterli tartışmayı gerektireceğini de sözlerine ekledi. Banka beklenen para politikası hamlesi veya üzerinde bir aksiyon alırsa JPY güçlenebilir ve hisse senetleri düşebilir. Ancak genel kanı halen en azından gelecek yıla kadar politikada bir değişiklik olmayacağı yönündedir. Japonya’da Cuma günü açıklanan en son TÜFE verileri, çekirdek enflasyonun %0,8’e yükseldiğini gösterdi. Bu, Kuroda’nın hedeflediği %2’lik hedefin yarısından daha aşağısında kalıyor.