Ana sayfa Raporlar Forex Raporları Güncel USD/JP...

Güncel USD/JPY Parite, Dolar Japon Yeni Yorumları ve Analizleri

Günün en yeni Japon Yeni USD/JPY paritesi yorumları ile teknik analizlerini aşağıda sıralı halde görebilirsiniz. Kurum ve uzmanlardan gelen en son yorum en üstte yer almaktadır.

20.11.2018 tarihli Dolar-Yen USD/JPY paritesi yorumları ve teknik analizleri

İş Yatırım – Dolar Yen, USD/JPY Paritesi Yorumu

Japonya Merkez Bankası Başkanı Kuroda, parlamentodaki konuşmasında negatif faiz politikasının gerekli bir adım olduğunu tekrarladı ve enflasyonun 2020 yılında 2% hedefine ulaşmasının düşük olasılık olduğunu söyledi. USDJPY paritesi dün gerilediği seviyelerde işlem görmeye devam ediyor, 112,40 seviyesinin desteğini görüyoruz. Günün ilk desteği de 112,35’e denk gelmekte. 50 günlük hareketli ortalamanın kırılmasıyla hedefte 112,07’de bulunan 100 günlük hareketli ortalama görünmekte.

 

Muammer Demir, Araştırma Uzmanı Dolar Yen, USD/JPY Paritesi Yorumu

Japonya’da Ekim ayında Dış Ticaret Açığı 449,3 milyar Yen ile beklentilerin altında açıklanırken Japonya Merkez Bankası Başkanı Kuroda, Enflasyon yüzde 2 hedefine ulaşana kadar gevşek para politikasını devam ettireceklerine kararlı olduklarını açıkladı.  Dünyanın iki büyük ekonomisi ABD ve Çin’in ticaret gerginliği tekrar gündeme gelmişken hükümetlerin karşılık ılımlı politikaları Yen üzerinde güvenli varlık görünümü oluşturması ve paritede dün, Kasım ayının en düşük 112,43 seviyesinin test edilmesi satış baskısının kısa süreli devam edebileceği sinyallerini verdi.

Bugün, ABD İnşaat izinleri ve ticaret gerginliğine yönelik haber akışları takip edilecek.

Teknik olarak günlük grafikte incelediğimizde, paritenin 50 periyotluk üssel hareketli ortalaması olan 112,84 seviyesi altında kalıcılık sağlaması durumunda aşağı yönlü hareketler görülebilir. Geri çekilmelerin devamında 112,30 111,90 ve 111,50 destek seviyeleri izlenebilir. Olası, yukarı yönlü hareketlerde ise 112,90, 113,40 ve 113,70 direnç seviyeleri takip edilebilir.

 

Aylin Cevizci, Araştırma Uzmanı – Dolar Yen, USD/JPY Paritesi Yorumu

Zayıf Dolar, USDJPY paritesinde aşağı yönlü harekete imkan tanıyor 

Son günlerde Fed üyelerinden gelen güvercin açıklamalar 2019 yılına yönelik beklentilerin kırılmasını sağlıyor. Bu durumdan negatif etkilenen ABD doları gelişen ülke para birimleri karşısındaki kazançlarını geri vermekte. Bu nedenle USDJPY paritesi aşağı yönlü bir uzama yaparken, Asya saatleri diliminde 112.40 seviyesine kadar gevşediği gözleniyor. Bugünkü veri takviminde ABD kanadındaki ikincil düzey veriler takip edilecek. Bunun yanı sıra olası haber akışlarına karşı dikkatli olmakta fayda var.

Teknik Analiz: USDJPY paritesi yükselen kanal içerisindeki seyrinde hem 22 hem de 50 günlük HO altında geçmiş durumda. Kanalın alt bandına doğru yakınsayan paritenin ilk destek noktası 112.35 yani kanalın kırılma noktası olarak karşımıza çıkıyor. Bu seviyenin altına geçerse satışların derinleşmesi mümkün olabilir. Teknik göstergeler bu seyri şimdilik desteklese de kanalın alt noktasından olası yaşanacak bir tepki alımına karşı dikkatli olup yukarıda 113.30 direncini kritik bir seviye olarak hedeflenebilir.

Direnç: 113.30 / 113.90 / 114.50
Destek: 112.35 / 111.50 / 111.00

19.11.2018 tarihli Dolar-Yen USD/JPY paritesi yorumları ve teknik analizleri

Noor Capital – Dolar Yen, USD/JPY Paritesi Yorumu

Güvenli liman talebinde artışla birlikte Yen geçen hafta 113,00 desteği altına sarktı. ABD-Japon 10 yıllık tahvil faizleri arasındaki fark da kısa vadede ABD tahvil getirilerinde düşüş sebebiyle geriliyor. USDJPY opsiyon call-put prim farkındaki negatif seyir olduğunu da düşünürsek kısa vadede paritede bir miktar daha düşüş görülebilir ancak alt kademelerden gelebilecek destekle yeniden yükselişin başlayacağını öngörüyoruz.

Teknik açıdan 112,00-112,30 destekleri bu anlamda çok önemli ve uzun pozisyon alma fırsatı sağlayabilir. 50 günlük hareketli ortalamanın geçtiği 112,70 ise ara destek. Kısa vadede trend göstergelerinden pozitif sinyal alabilmmek için 113,30 üzerinde kapanışa ihtiyaç bulunmaktadır.
Destek: 112,70/112,30/112,00/111,60
Direnç: 113,00/113,30/13,70/114,00

 

Enver Erkan, Araştırma Uzmanı – Dolar Yen USDJPY Yorumu 31.07.2018

BOJ tahvil işlemlerinde esnekliğe izin verecek, ETF alımlarını da ayarlıyor…

Japonya Merkez Bankası (BOJ) politika faiz oranlarını değiştirmezken; ETF alımlarında Topix endeksine bağlı varlıklara ağırlığı kaydırmak ve tahvil işlemlerinde daha fazla esneklik sağlamak gibi bazı ince ayarlar yaptı. Merkez Bankası, negatif faiz oranına tabi banka rezervlerinin miktarını da azaltacak. BOJ yaptığı açıklamada, politik faizleri için ileriye dönük yönlendirme de ekleyerek “uzun bir zaman dilimi için” kısa ve uzun vadeli faiz oranlarının son derece düşük seviyelerini korumayı planladığını belirtti. BOJ, uzun vadeli faiz oranlarıyla ilgili olarak 10 yıllık JGB getiri oranını yaklaşık %0 seviyesinde tutmaya devam edeceğini yineledi, ancak şunu da ekledi: “bunu yaparken getiri ekonomik faaliyete ve fiyatlara bağlı olarak bir miktar yukarı ve aşağı hareket edebilir”.

BOJ enflasyon tahminlerini de azaltarak, %2’lik hedef için daha uzun bir yol hazırlandığını belirtti ve kriz sonrası politikalardan uzaklaşan diğer küresel merkez bankaları ile arasındaki ayrışımı daha da genişletti. Fed geçtiğimiz ay, 18 ay içinde 6. kez faiz oranlarını artırarak daha yüksek hızda bir artırım patikası öngörürken, Avrupa Merkez Bankası (ECB) ise bu yıl varlık alımlarına son veriyor. Merkez Bankası 2018 mali yılına ilişkin TÜFE tahminini %1,3’ten %1,1’e; 2019 yılı için %1,8’den %1,5’a düşürürken 2020 mali yılı TÜFE tahmini de %1,8’den %1,6’ya düşürüldü. Yeni tahminler, BOJ’un dünyadaki en agresif parasal teşviklerden 5 yıl sonra bile enflasyon yaratma mücadelesi vereceğini gösteriyor. Biraz iyileşmiş olmasına rağmen teze gıdaları hariç tutan çekirdek enflasyon, Haziran ayında sadece %0,8’e ulaştı.

10 yıllık Japon devlet tahvili (JGB) faizi ve BOJ’un getiri kontrolü politikasının yansımaları… (Bank of Japan, Bloomberg, GCM Araştırma)

Piyasa tepkisi sabah saatlerinde JPY negatif olarak gerçekleşse de, açıklamalar BOJ’un normalleşme politikası olarak yorumlanabilecek adımlar atma riskleri olduğunu da göstermektedir. Geçtiğimiz hafta olası politika değişikliklerine ilişkin raporlar, 10 yıllık JGB getirisini BOJ’un kabul edilen aralığının üst sınırı olarak görülen seviyeye yakınlaştırdı. Bu, Merkez Bankası’nı sınırsız, sabit oranlı devlet tahvili alımlarına gitmeye teşvik etti. BOJ’un yakın vadede enflasyon dinamiklerindeki zayıflık nedeniyle normalleşmesi zor görünmekte, bu bakımdan muhtemelen verim eğrisi kontrol programını sürdürecek. Ancak getirilerde artık daha az müdahaleci bir BOJ göreceğiz, bu da demek oluyor ki 10 yılık JGB’lerde zaman zaman %0,10 seviyesi üzerini görebiliriz.  Kuroda, 10 yıllıkların %0,2’ye doğru yükselmesine izin vereceklerini söyledi. JGB getirilerindeki hareket yüksek ihtimalle ekonomi tabanlı gerçekleşeceği için JGB getirilerinde yükselme QE’den çıkış sinyali olarak piyasalar tarafından alınabilir. İlerleyen zamanlarda JPY hareketi için Japon tahvil faizlerine daha çok bakacağız anlamına geliyor bu…