Ana sayfa Raporlar Forex Raporları Güncel USD/JP...

Güncel USD/JPY Parite, Dolar Japon Yeni Yorumları ve Analizleri

Günün en yeni Japon Yeni USD/JPY paritesi yorumları ile teknik analizlerini aşağıda sıralı halde görebilirsiniz. Kurum ve uzmanlardan gelen en son yorum en üstte yer almaktadır.

18.01.2019 tarihli Dolar-Yen USD/JPY paritesi yorumları ve teknik analizleri

İş Yatırım – Dolar Yen, USD/JPY Paritesi Yorumu

Dün gümrük vergilerinin indirilebileceği haberi sonrasında anlık olarak yönünü yukarı çevirerek 109.40 seviyelerini test eden USDJPY paritesi bugün de hafif primle ve aynı seviyelerden işlem görüyor. 14 günlük RSI indikatörü 45 seviyelerinde ve aşırı satım bölgesinden giderek uzaklaşıyor, 109.54 ve 109.80 seviyeleri gün içerisinde takip edilecek direnç noktaları olarak öne çıkıyor. Sırasıyla 111.20 ve 111.55 seviyelerinde bulunan 200 ve 50 günlük hareketli ortalamalar parite için en önemli direnç noktaları olarak öne çıkıyor.

 

Muammer Demir, Araştırma Uzmanı Dolar Yen, USD/JPY Paritesi Yorumu

Dün Japon Yen’i fiyatlamalarını etkileyecek önemli bir veri akışı yaşanmadı. Ancak Çinli teknoloji devi Huawei’nin ABD’deki iş ortaklarında ticaret sırlarını çalma iddiası ile yeni soruşturma başlatılması iki ülke arasındaki ilişkileri bozabileceğine yönelik endişeleri beraberinde getirirken, Çin Başbakan Yardımcısı Liu Hı’nin, ticari sorunlara yönelik müzakereleri yürütmek için ABD’ye gideceği yönündeki haber akışları takip edildi. Dün güne 109,08 seviyelerinde başlayan USDJPY paritesi günü açılış fiyatı hafif üzerinde 109,23 seviyeleri civarında tamamladı.

Kısa süreli yön arayışı devam eden USDJPY paritesine 4 saatlik grafikte baktığımızda 100 periyotluk üssel hareketli ortalama olan 109,31 seviyesi takip edilmeli. Bu seviye üzerinde yaşanabilecek yukarı yönlü ataklarda 109,70, 110,10 110,40 direnç seviyeleri izlenebilir. Paritede bu seviye üzerine bir geçiş sağlanamaz ve tekrar fiyatlama yönünü aşağı çevirecek olursa yaşanacak geri çekilmelerde 108,20, 107,90 ve 107,30 destek seviyeleri takip edilebilir.

17.01.2019 tarihli Dolar-Yen USD/JPY paritesi yorumları ve teknik analizleri

Noor Capital – Dolar Yen, USD/JPY Paritesi Yorumu

Güvenli limanlara talebin hala canlı olması ve FED faiz artırım beklentilerinin güçlü biçimde azalmasının Doları olumsuz etkilemesi ile aşağı yönlü beklentimizi koruyoruz. Anlaşmasız Brexit olasılığının kuvvetlenmesi ve ABD de hükümetin kapalı olmaya devam etmesi Yen’deki değer kaybını kısıtlayacaktır. 
18 günlük üssel ortalama 109,36 seviyesinden geçiyor ve bu kademe kırılmadığı sürece yükselişler tepkisel değerlendirilmelidir. Bu bağlamda 109,36 sttop noktası olmak üzere kısa pozisyonlar korunabilir. 107,80 önemli ara destek kırılırsa düşüşün derinleşmesini bekleriz. 
Destek: 107,80/107,27/107,00/106,40
Direnç: 109,00/109,50/109,80/110,30

 

10.01.2019 tarihli Dolar-Yen USD/JPY paritesi yorumları ve teknik analizleri

İkon Menkul – Dolar Yen, USD/JPY Paritesi Yorumu

USDJPY – Güvenli Liman Talebi ve Dolarda Değer Kaybı Pariteyi Baskılıyor…
USDJPY paritesi bugün negatif yönelimini sürdürüyor. Bu durum paritede iki yönlü baskıyla düşüşü güçlendiriyor. ABD tarafında açıklanan işsizlik hakları verisi beklentilerden olumlu geldi. Akşam saatlerinde FED Başkanı Powell’ın açıklamaları takip edilecek. USDJPY paritesinin bugünkü düşüşünü sürdürmesi durumunda ilk aşamada 107.75 desteği takip edilebilir. Dolar-pozitif fiyatlamanın güç kazanması durumundaysa 38.2 fibonacci seviyesine denk gelen 108.50 direnci ön plana çıkıyor.

Destekler: 107.75 – 107.50 – 107.00

Dirençler: 108.25 – 108.50 – 109.10

 

Deniz Yatırım – USDJPY Notu 26.12.2018

Duruşumuzda Değişiklik Yok; Japonya Merkez Bankası Başkanı Haruhiko Kuroda, fiyat istikrarı hedefini başarmak için BOJ’un ne gerekiyorsa yapma duruşunda bir değişiklik olmadığını bildirdi. Japon iş dünyasının lobi kuruluşu Keidanren’de konuşan Kuroda, “BOJ’un fiyat istikrarı hedefini başarmak için elinden geleni yapmak duruşunda değişiklik yok.

 

Aylin Cevizci, Araştırma Uzmanı – Dolar Yen, USD/JPY Paritesi Yorumu 04.12.2018

USDJPY yükselişine ara mı verdi?

Küresel piyasalarda, ABD ve Çin arasında ticaret savaşına yönelik endişelerin zayıflamaya başlaması dün borsalarda alımları güçlendirdi. Ancak, dün ABD Başkanı D. Trump twitter hesabından, Çin’in vergileri düşüreceğine yönelik açıklama karşısında ise Çin tarafından henüz bir açıklamada bulunulmadı. Bu durum piyasaların kafasını karıştırınca borsalardaki risk iştahının güçlenmekte zorlandığı dikkat çekerken, güvenli limanlara yönelik talebinde canlanmasını tetiklemiş durumda. Dolayısıyla, Japon Yeninin Dolar karşısında değerleniyor olması USDJPY ‘nin yükselişini zorlaştırmış durumda. Her iki ülke arasındaki açıklamalar yakından izlenmeli. Olası açıklamalar piyasalarda sert hareketlere neden olabilir. Bugün için ajanda sakin dolayısıyla veri bazlı hareketler beklenmiyor.

Teknik Analiz: USDJPY paritesi için 113.20 direnci takip ediliyor. Bu direncin altında kalmaya devam ederse yükselişinde zorlanabilir. Paritede olası geri çekilmelerde, 113.10 ve 112.65 seviyeleri destek noktaları olarak takip edilebilir.

Direnç: 113.20 (14 Günlük HO) / 113.70 / 114.00
Destek: 113.10 (50 Günlük HO) / 112.65

 

Enver Erkan, Araştırma Uzmanı – Dolar Yen USDJPY Yorumu 31.07.2018

BOJ tahvil işlemlerinde esnekliğe izin verecek, ETF alımlarını da ayarlıyor…

Japonya Merkez Bankası (BOJ) politika faiz oranlarını değiştirmezken; ETF alımlarında Topix endeksine bağlı varlıklara ağırlığı kaydırmak ve tahvil işlemlerinde daha fazla esneklik sağlamak gibi bazı ince ayarlar yaptı. Merkez Bankası, negatif faiz oranına tabi banka rezervlerinin miktarını da azaltacak. BOJ yaptığı açıklamada, politik faizleri için ileriye dönük yönlendirme de ekleyerek “uzun bir zaman dilimi için” kısa ve uzun vadeli faiz oranlarının son derece düşük seviyelerini korumayı planladığını belirtti. BOJ, uzun vadeli faiz oranlarıyla ilgili olarak 10 yıllık JGB getiri oranını yaklaşık %0 seviyesinde tutmaya devam edeceğini yineledi, ancak şunu da ekledi: “bunu yaparken getiri ekonomik faaliyete ve fiyatlara bağlı olarak bir miktar yukarı ve aşağı hareket edebilir”.

BOJ enflasyon tahminlerini de azaltarak, %2’lik hedef için daha uzun bir yol hazırlandığını belirtti ve kriz sonrası politikalardan uzaklaşan diğer küresel merkez bankaları ile arasındaki ayrışımı daha da genişletti. Fed geçtiğimiz ay, 18 ay içinde 6. kez faiz oranlarını artırarak daha yüksek hızda bir artırım patikası öngörürken, Avrupa Merkez Bankası (ECB) ise bu yıl varlık alımlarına son veriyor. Merkez Bankası 2018 mali yılına ilişkin TÜFE tahminini %1,3’ten %1,1’e; 2019 yılı için %1,8’den %1,5’a düşürürken 2020 mali yılı TÜFE tahmini de %1,8’den %1,6’ya düşürüldü. Yeni tahminler, BOJ’un dünyadaki en agresif parasal teşviklerden 5 yıl sonra bile enflasyon yaratma mücadelesi vereceğini gösteriyor. Biraz iyileşmiş olmasına rağmen teze gıdaları hariç tutan çekirdek enflasyon, Haziran ayında sadece %0,8’e ulaştı.

10 yıllık Japon devlet tahvili (JGB) faizi ve BOJ’un getiri kontrolü politikasının yansımaları… (Bank of Japan, Bloomberg, GCM Araştırma)

Piyasa tepkisi sabah saatlerinde JPY negatif olarak gerçekleşse de, açıklamalar BOJ’un normalleşme politikası olarak yorumlanabilecek adımlar atma riskleri olduğunu da göstermektedir. Geçtiğimiz hafta olası politika değişikliklerine ilişkin raporlar, 10 yıllık JGB getirisini BOJ’un kabul edilen aralığının üst sınırı olarak görülen seviyeye yakınlaştırdı. Bu, Merkez Bankası’nı sınırsız, sabit oranlı devlet tahvili alımlarına gitmeye teşvik etti. BOJ’un yakın vadede enflasyon dinamiklerindeki zayıflık nedeniyle normalleşmesi zor görünmekte, bu bakımdan muhtemelen verim eğrisi kontrol programını sürdürecek. Ancak getirilerde artık daha az müdahaleci bir BOJ göreceğiz, bu da demek oluyor ki 10 yılık JGB’lerde zaman zaman %0,10 seviyesi üzerini görebiliriz.  Kuroda, 10 yıllıkların %0,2’ye doğru yükselmesine izin vereceklerini söyledi. JGB getirilerindeki hareket yüksek ihtimalle ekonomi tabanlı gerçekleşeceği için JGB getirilerinde yükselme QE’den çıkış sinyali olarak piyasalar tarafından alınabilir. İlerleyen zamanlarda JPY hareketi için Japon tahvil faizlerine daha çok bakacağız anlamına geliyor bu…