Ana sayfa Raporlar Forex Raporları Güncel USD/JP...

Güncel USD/JPY Parite, Dolar Japon Yeni Yorumları ve Analizleri

Günün en yeni Japon Yeni USD/JPY paritesi yorumları ile teknik analizlerini aşağıda sıralı halde görebilirsiniz. Kurum ve uzmanlardan gelen en son yorum en üstte yer almaktadır.

100.000 TL Paranız Olsa Nasıl Yatırım Yapardınız? Sanal Para ile Deneyin!

22.10.2019 tarihli Dolar-Yen USD/JPY paritesi yorumları ve teknik analizleri

Gedik Yatırım – Dolar Yen USDJPY Yorumu

Dün ABD tarafında önemli bir veri akışı bulunmazken, bugün mevcut konut satışları takip edilecek. Japonya’da ise bugün piyasalar kapalı olacağından USDJPY’de düşük likidite gözlemlenebilir. ABD cephesinde son dönemde ekonomik gösterge niteliğindeki verilerin zayıf gelmesi dolarda değer kaybının yaşanmasında etkili olmaktadır. ABD Başkanı Trump, ticaret anlaşmasına dair çalışmaların iyi gittiğini belirterek Çin’in taahhüt ettiği alımları gerçekleştirmeye başladığını belirtmesi müzakerelere ilişkin iyimser havanın oluşmasını destekledi. USDJPY’de bugün yükselişlerde 109,00 – 109,32 ve 109,60 seviyeleri direnç olarak izlenebilir. Geri çekilmelerde ise 108,28 – 108,00 ve 107,75 destek olarak takip edilebilir.

 

Ahlatcı Yatırım – Dolar Yen USDJPY Yorumu

Haftanın ilk işlem gününde ABD’de zayıf veri akışı devam ederken, Çin Başbakan Yardımcısı Liu He birinci aşama anlaşma için ABD ile önemli ölçüde ilerleme kaydedildiğini söylemesinin ardından ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross’un Çin ile ticaret anlaşmasının Kasım’da olması gerekmediğini vurgularken, “Kasım’da olmak zorunda değil, doğru bir anlaşma olması daha önemli” açıklamalarının Dolar üzerindeki etkileri izlendi. Gün içerisinde, Japonya’da Eylül ayı İhracat verisinin beklentilerin altında yüzde -5,2 olarak açıklanmasının Japon Yeni üzerindeki baskıları gözlenirken, gün sonunda paritenin kazancını haftanın ikinci işlem hızlandırdığı izleniyor.

Teknik olarak incelediğimizde, USD/JPY paritesinin 108,37 seviyesinde belirleyici olmaya devam ettiği gözlendi. 108,30 destek seviyesinin üzerinde kaldığı sürece yukarı yönlü eğilimin devam etmesi durumunda sırası ile 108,85, 109,15 ve 109,40 seviyeleri takip edilmesi gereken önemli direnç seviyeleridir. Gelebilecek olası satışlar ile paritedeki eğilimin aşağı yönlü olması durumunda ise 108,30, 108,05 ve 107,75 destek seviyeleri takip edilebilir.

 

İş Yatırım – Dolar Yen, USD/JPY Paritesi Yorumu

14.10.2019 – Risk iştahında geçtiğimiz haftaki gelişmelere paralel yaşanan toparlanma güvenli limanlardan Yen’de kar realizasyonlaırnı tetiklerken, USD/JPY son iki buçuk ayın en yüksek seviyesine ulaştı. 31 Ekim’deki BOJ öncesi artan müdahale beklentilerine yönelik Kuroda’nın Salı günü TSİ 03:30’daki açıklamalarının öne çıkabileceği hafta, Amerika-Çin ticaret görüşmeleri ve veri takviminden Cuma günkü enflasyon verisi parite açısından önemli diğer gündem maddeleri olacak.

Teknik açıdan geçtiğimiz haftayı hemen 1 yıllık %38,2 FIBO’ya denk gelen 108,31 seviyesinde kapatan paritede momentumdaki toparlanmaya paralel üst tarafta 108,65 trend çizgisi ve sonrasında 109,07’de 200 günlük ortalama direnç seviyeleri olarak takip edilebilir. Alt tarafta 107,58-68 aralığında Bollinger orta bandı ve ve 100 günlük ortalamanın takip edileceği paritede özelinde CFTC’de ise Yen’deki nette uzun olan spekülatif pozisyon büyüklüğü son iki buçuk ayın en düşük seviyesine gerilemiş durumda.