Ana sayfa Haberler Şirket Haberleri Kastamonu Ent...

Kastamonu Entegre Capital 500 Ağaç ve Orman Ürünleri Sektöründe Daimi Lider

Kastamonu Entegre Capital 500 sıralamasında “Ağaç ve Orman Ürünleri” sektörünün “Daimi Lideri” oldu

Kastamonu Entegre, sektör liderliğini sürdürüyor

Ağaç bazlı panel sektörünün global oyuncusu Kastamonu Entegre, Türkiye’nin en yüksek ciroya sahip 500 şirketinin belirlendiği “Capital 500” sıralamasında 2017 yılı sonuçlarına göre cirosunu 2 milyar 879 milyon TL’ye çıkararak 96. sıraya yerleşti. Şirket, bu başarısı ile “Daimi Liderler” sıralamasında “Ağaç ve Orman ürünleri” sektöründe geçen yıl olduğu gibi bu yıl da liderliğini sürdürerek zirvedeki yerini korudu.

Hayat Holding’in çok uluslu iki büyük şirketinden biri olan Kastamonu Entegre, 2017 yılında gerçekleştirdiği katma değerli ürün satışları artışı ile ağaç bazlı panel endüstrisindeki büyümesini sürdürüyor. Uluslararası alandaki aktif konumuyla global bir oyuncu olma yolunda hızla ilerleyen, iç pazarda ve ihracat faaliyetlerinde yıllardır liderliğini koruyan şirket, 2. 879.243.365 TL net satış gerçekleştirerek aylık ekonomi dergisi Capital tarafından her yıl düzenlenen Türkiye’nin en yüksek ciroya sahip 500 şirketinin belirlendiği “Capital 500” sıralamasında 2017 yılı sonuçlarına göre 96. sırada yerini aldı. Sektörlere göre “Daimi Liderler” sıralamasında ise geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da hem cirosu hem de Türkiye’den gerçekleştirdiği 151 milyon 947 bin dolarlık ihracat rakamı ile zirvedeki yerini korudu.

Bugün yurt içi ve yurt dışı tesislerinden yaklaşık 100 ülkeye ihracat gerçekleştirdiklerini vurgulayan Kastamonu Entegre CEO’su Haluk Yıldız, “Geçtiğimiz yıl, Türkiye tesislerimizden yaptığımız üretimden net satış ciromuz, bir önceki yıla göre % 24 oranında artarak 2 milyar 879 milyon TL‘ye ulaştı. 2017 yılında gerçekleştirdiğimiz verilere göre, ciro baz alınarak, özel sektörde Türkiye’nin en büyük şirketlerini belirlemek amacıyla hazırlanan “Capital 500” araştırmasında sektörlere göre yapılan sıralamada yine lider olduk. Kastamonu Entegre olarak Türkiye’de sektör liderliğinin yanı sıra Avrupa’da 4’üncü sırada, dünyada ise 7’inci sırada yer alıyoruz. Elde ettiğimiz başarı, şirketimizin kendi sektörüne odaklanarak doğru strateji ve hedefler doğrultusunda ilerlemesinin sonuçlarıdır. 2018 yılında da yurtiçi ve yurtdışında yatırımlarımızı arttırarak, ekonomiye katma değer sağlamaya ve sektör liderliğimizi sürdürmeye devam edeceğiz.” dedi.

 

Kastamonu Entegre’nin Japon Oshima Tersanesi’ne İnşa Ettirdiği Gemi Suya İndi

30.07.2018 – Ağaç bazlı panel sektörünün global oyuncusu Kastamonu Entegre, Oshima Tersanesi ile yaptığı anlaşma neticesinde inşa edilen, yaklaşık 46 bin ton ağaç yongası taşıma kapasitesine sahip gemiyi imza töreniyle teslim aldı. MV MAPLE adını taşıyan geminin teslim töreni, Kastamonu Entegre CEO’su Haluk Yıldız ve Oshima Tersanesi üst düzey yetkilileri katılımıyla gerçekleşti. Kastamonu Entegre bu gemi ile ağırlıklı olarak Jacksonville/Florida limanından Türkiye’deki fabrikalarına hammadde taşıyacak.

Kastamonu Entegre, Kendi Gemisi ile Florida’dan Türkiye’ye Hammadde Taşıyacak

Üretimde kullandığı ana hammaddelerden olan odun yongasının bir bölümünü okyanus aşırı ülkelerden tedarik eden Kastamonu Entegre, satın aldığı MV PINE ve MV ACACIA gemilerinin ardından kendi gemisini inşa ettirme kararı aldı. Japon Sumitomo Corporation aracılığıyla Oshima Tersanesi ile anlaşma sağlayan şirket, imzaların atılması ile birlikte dünyanın en önemli tersanelerinden Japon Oshima Tersanesi ile anlaşma sağlayan ilk Türk şirket olarak tarihe geçti. Yapılan anlaşmaya göre inşa edilen, 46.000 ton ağaç yongası taşıma kapasitesine sahip MV MAPLE adlı gemi, 52.800 DWT’lik ve 210 metre boyutlarıyla öne çıkıyor.

Gerçekleştirilen törende gemiyi Kastamonu Entegre CEO’su Haluk Yıldız, Japon Oshima Tersanesi sahibi Nobuyuki Minami’den teslim aldı. Haluk Yıldız, Kastamonu Entegre, Sumitomo Corporation ve Oshima Tersanesi arasındaki işbirliğinin iki ülke arasındaki köklü geçmişin derinleşmesine de büyük katkı sağlayacağını ve bundan da son derece mutlu olduklarını ifade etti. Böylece odun yongası konusunda tedarik güvencesini sağladıklarını belirten Yıldız, MV MAPLE adlı yeni geminin inşası ile ilgili kararı şu sözlerle açıkladı:

“Navlun piyasalarının kötü olması, yeni nesil gemi makinelerinin yakıt tasarrufu, odun yongası ihtiyacının sürekliliği, yeni devreye alınacak regülasyonlar gibi konular göz önüne alındığında, mevcut geminin yerine ikame edilecek yeni gemi inşa ettirmenin en doğru çözüm olacağına karar verdik. Böylece dünyanın en önemli tersanelerinden Japon Oshima Tersanesi ile anlaştık. MV MAPLE gemisi, ağırlıklı olarak Jacksonville/Florida limanından Kastamonu Entegre’nin Türkiye’deki fabrikalarına hammadde taşıyacak.”

Kastamonu Entegre halen üretimde kullandığı ana hammaddelerden olan odun
yongasının bir bölümünü okyanus aşırı ülkelerden (ABD, Kanada, Brezilya, Venezuela) tedarik ediyor. Tedarik kaynaklarının çok uzak ve gemi navlunlarının yüksek olduğu dönemlerde odun yongası taşıma bedelleri hammadde değerinin üzerine çıkabiliyor. Odun yongası taşımalarında kullanılan gemiler, üzerinde tahliye sistemleri (vinç, konveyör) olan ve hacim olarak kendi boyutundaki dökme gemilerden daha büyük hacimsel kapasiteye sahip özel amaçlı Woodchip Carrier olarak tanımlanan gemi sınıfında bulunuyordu. Bu gemiler dünyada çok az sayıda armatörün tekelinde bulunduğundan, bu durum hem hammadde tedariğinde hem de taşıma bedellerinde çeşitli zorluklara neden oluyordu. Kastamonu Entegre’nin hammadde tedariğini güvenceye alması açısından bu adım büyük önem taşıyor.

 

Kastamonu Entegre Üretim Kapasitesini Arttırıyor

22.07.2018

Kastamonu ilinde kurduğu ilk tesisin ardından bugün ağaç bazlı panel sektörünün global bir markası haline gelen Kastamonu Entegre, üretim kapasitesini arttırmaya yönelik yatırımlarına devam ediyor. Bu yıl İtalya’daki Pomposa Tesisi’ni devreye alarak dünya mobilya sektörünün kalbinde üretim yapmaya hazırlanan şirket, Kastamonu Tesisleri’nde yaklaşık 10 milyon Euro yatırımla ikinci bir parke hattını devreye almaya hazırlanıyor.

Kastamonu Tesisleri’ndeki Yeni Parke Hattı 2019’da Devreye Giriyo

Kastamonu Entegre, ilk tesisi olan Yonga Levha Fabrikası ile 1971 yılında Kastamonu’da başladığı yatırımlarına İtalya’yı da ekleyerek global marka ünvanını pekiştiriyor. Yerel bir üretici olarak başladığı global marka yolculuğunda şirket, Bulgaristan, Romanya, Rusya, Bosna-Hersek ve A.B.D’de yaptığı yatırımlarla bugün dünyanın en büyük üreticilerinden biri haline geldi. Bu yıl İtalya’daki Pomposa Yonga Levha Tesisi’nde üretim yapmaya hazırlanan Kastamonu Entegre, aynı zamanda mevcut tesislerine yönelik ek hat yatırımları gerçekleştiriyor. Kastamonu MDF Tesisi’ne yeni parke hattı için 10 milyon Euro yatırım yapan şirket, üretim kapasitesini arttırmaya devam ediyor. Ek üretim hattına yönelik açıklamalarda bulunan Kastamonu Fabrika Direktörü Enes Koç, şu bilgileri veriyor: “Kastamonu Entegre’nin toplam cirosunun %22’si bizim tesislerimizden sağlanıyor. Yeni parke hattını 2019 yılının ilk yarısında devreye alarak, hem üretim kapasitemizi hem de ciroyu arttırmayı hedefliyoruz.”

“Kastamonu Entegre grubunda üretilen toplam miktarın yüzde 35’ini karşılıyor.”

Kastamonu Entegre MDF ve yonga levha tesisleriyle inşaat ve mobilya sektörünün ihtiyacı olan ağaç bazlı panel üretimi yaptıklarını vurgulayan Koç, üretim kapasiteleri ve ihracat potansiyeli ile ilgili şu bilgileri verdi:

“Yonga Levha tesisinde yılda yaklaşık 240 bin metreküp ham ve melamin kaplı yonga levha üretiliyor. Burada üretilen levha miktarı, Kastamonu Entegre grubunda üretilen toplam miktarın yüzde 15’ini oluşturuyor. MDF tesisinde ise yılda yaklaşık 420 bin metreküp ham ve melamin kaplı MDF, laminat parke ve boyalı levha üretiliyor. Burada üretilen MDF, Kastamonu Entegre grubunda üretilen toplam miktarın yüzde 35’ini karşılıyor. Tesislerde üretilen ürünler iç pazara satılmakla birlikte başta Balkan Ülkeleri olmak üzere, İran ve Türki Cumhuriyetlerine de ihraç ediliyor.”

Tesislerdeki üretim süreçleri tüm yasal düzenlemelere uygun yürütülüyor, insan sağlığı iş güvenliği uygulamaları ve çevresel kriterlere hassasiyetle önem veriliyor. Tesislerde TSE standardı ve Avrupa normlarına uygun olarak üretim gerçekleştirilirken, sahip olunan dünyanın ilk eko-etiketli çevrecilik sertifikası Blue Angel (Mavi Melek) ile, üretimde kullanılan girdilerin sağlığa zararlı olmadığı belgeleniyor. Tesis aynı zamanda “Sıfır Atık Projesi” kapsamında her türlü odun atığını yüzde 100 oranında değerlendiren ilk fabrika olarak öne çıkarken, orman atıklarından mobil yongalayıcı ile yonga elde edip üretimde değerlendirerek, atıkları ekonomiye kazandırıyor.

“Kente katkılarımız devam edecek”

Tesislerin, kentin ekonomisine yılda yaklaşık 200 milyon TL’den fazla katkı sağladıklarını belirten Koç, yerel halka doğrudan ve dolaylı yoldan istihdam olanağı yarattıklarını vurguluyor. Koç, çevre, kültür-sanat ve spor alanlarında yaptıkları katkıları ise şu sözlerle özetliyor:

“İnsan ve çevre odaklı çalışmaya önem veriyor, çalışanlarımızı, ailelerini ve yerel halkı kapsayan çeşitli etkinlikler düzenliyoruz. Bir aile olduğumuz fikrinden hareketle özel günler ve bayramları bir arada kutluyor, piknik ve kahvaltı etkinlikleri, kent gezileri organize ediyoruz. Huzurevlerini ziyaret ediyor, Çocuk Esirgeme Kurumu’na yardım götürüyor, sokak hayvanlarını besliyor, çevre okulların da katkılarıyla ormanların temizlenmesine ön ayak oluyoruz. Halk Müziği Korosu, Tiyatro ekibi oluşturuyor, gösterilerimizi çeşitli gecelerde sahneliyoruz. Kastamonu Geleneksel Bisiklet Yarışları düzenliyor, Kastamonuspor 1966’ya forma sponsorluğu desteği veriyoruz. Son olarak 2018 Türk Dünyası Kültür Başkenti Kastamonu’nun lansman gecesine sponsor olduk. Kente katkılarımız artarak devam edecek”.

 

Kastamonu Entegre, İhracatta Hızlı Büyümesini Sürdürüyor

 

18.06.2018 – Kastamonu Entegre, En Fazla İhracat Yapan Şirketler Sıralamasında 131. Sıraya Yükseldi

Kastamonu Entegre, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından hazırlanan 2017 yılı “İlk 1000 İhracatçı Araştırması” sonuçlarına göre Türkiye’nin en çok ihracat gerçekleştiren 131. firma oldu. 2016 yılında yaklaşık 87,5 milyon dolar ihracat rakamı ile 149. sırada bulunan şirket, 2017 yılında 107 milyon dolar ihracat gerçekleştirerek 18 basamak birden yükseldi.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından 16 yıldır yapılan ve 26 sektörün tamamını kapsayan İlk 1000 İhracatçı Firma araştırmasının 2017 yılı sonuçları açıklandı. Açıklanan verilere göre, Hayat Holding’in çok uluslu iki büyük şirketinden biri olan Kastamonu Entegre, 107 milyon dolar ihracat rakamı ile en fazla ihracat yapan 1000 şirket listesinde 131. sırada yer aldı. 2016 yılında 87,5 milyon dolar ihracat rakamı ile 149. sırada bulunan şirket, her sene gerçekleştirdiği yükseliş ivmesini sürdürdü. 2017 yılının ihracat rakamlarını kapsayan araştırmaya göre ilk 1000 firmanın toplam ihracatı 2017’de yüzde 13,4 artarak 92.3 milyar dolara çıkarken, Kastamonu Entegre yüzde 23 artışla, ihracattaki gücünü bir kez daha kanıtlamış oldu.

Şirketin 2017 yılında 1.2 milyar dolar konsolide ciro gerçekleştirerek yüzde 13 büyüme gösterdiğini belirten Kastamonu Entegre CEO’su Haluk Yıldız, “İtalya, Romanya, Bulgaristan, Rusya ve Bosna Hersek’teki üretim tesislerimizin yanı sıra ABD’den Çin’e kadar dünya genelindeki iş ortaklarımızla çok hızlı büyüyen bir yapıya sahibiz. Bugün yurt içindeki ve yurt dışındaki tesislerimizden yaklaşık 100 ülkeye ihracat gerçekleştiriyoruz. İhracat konusunda yıllardır liderliğimizi koruyor, sektörün toplam ihracatının %37’sini tek başına gerçekleştiriyoruz. 2017 yılında ciromuzun yüzde 40’ını Türkiye dışına yaptığımız satışlardan sağladığımızı özellikle belirtmek isterim. dedi.

2018 yılı itibariyle ihracat hedeflerini büyüttüklerini ve şirket cirosunun %50′ sini yurt dışı faaliyetlerinden elde etmeyi hedeflediklerini ifade eden Yıldız, “Geçtiğimiz yıl Türkiye’nin üretici gücü ve sektörünün lideri olarak başarılı çalışmalara imza attık. Gelecek dönemde de ihracatımızı artıracak çalışmalarda bulunarak ekonomiye katma değer sağlamaya devam edeceğiz. Öte yandan ihracat alanında sıralamalardaki yerimizi daha da yukarıya taşımayı hedefliyoruz.” dedi.

 

 

Kastamonu Entegre Türkiye’nin En Büyük 40. Sanayi Şirketi

05.06.2018 – Kastamonu Entegre, Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu Araştırma Raporu’nda Türkiye’nin en büyük 40. sanayi kuruluşu oldu. İstanbul Sanayi Odası tarafından açıklanan rapora göre, net satış cirosunu bir önceki yıla göre yüzde 25 arttırarak yaklaşık 2 Milyar 794 milyon TL’ye çıkaran Kastamonu Entegre, ISO 500’deki hızlı yükselişini sürdürüyor.

Hayat Holding’in çok uluslu iki büyük şirketinden biri olan Kastamonu Entegre, 2017 yılında gerçekleştirdiği katma değerli ürün satışları artışı ile ağaç bazlı panel endüstrisindeki büyümesini sürdürüyor. Uluslararası alandaki aktif konumuyla global bir oyuncu olma yolunda hızla ilerleyen, iç pazarda ve ihracat faaliyetlerinde yıllardır liderliğini koruyan şirket, 2.794.082.188 TL net satış gerçekleştirerek İstanbul Sanayi Odası tarafından açıklanan rapora göre Türkiye’nin en büyük sanayi kuruluşları listesinde 40. sırada yerini aldı.

Bugün yurt içi ve yurt dışı tesislerinden yaklaşık 100 ülkeye ihracat gerçekleştirdiklerini vurgulayan Kastamonu Entegre CEO’su Haluk Yıldız, şirketin 2017 yılında 1.2 milyar dolar konsolide ciro gerçekleştirerek yüzde 13 büyüme ile yılı kapattıklarını belirtti. 2018 yılı itibariyle ihracat hedeflerini de büyüttüklerini ve şirket cirosunun %50′ sini yurt dışı faaliyetlerinden elde etmeyi hedeflediklerini ifade eden Yıldız, “Geçtiğimiz yıl da Türkiye’nin üretici gücü ve sektörünün lideri olarak başarılı çalışmalara imza attık. Yılların getirdiği deneyim, bilgi, cesaret ve öngörümüzle, klişeleri yıkmak, öncü konumumuzla sektörümüze yepyeni bir ruh ve değer yaratmak üzere hep birlikte çalıştık, katma değerli ürün satışlarımızın artışı ile birlikte ISO 500 sıralamasında 40. sırada yer aldık.

Geçtiğimiz yıl, Türkiye tesislerimizden yaptığımız üretimden net satış ciromuz, bir önceki yıla göre % 25 oranında artarak 2.794.082.188 TL’ye ulaştı. Türkiye’deki tesislerimizden yapılan ihracatın ise % 27 artarak 129.940.000 USD olarak gerçekleşmesi ile geçen yıl 113. sırada yer aldığımız ihracat sıralamasında bu yıl 16 basamak birden yükselerek 97. sırada yer aldığımızı özellikle vurgulamak isterim. 2018 yılında da ihracat hacmimizi arttırarak, ekonomiye katma değer sağlamaya devam edeceğiz.” dedi.

İSO 500 sıralamasındaki yükselişin, 2017 yılında gerçekleştirilen stratejik öneme sahip yatırımların ve pazarı geliştirmeye yönelik faaliyetlerin etkisiyle devam ettiğinin altını çizen Yıldız, “Takvime aldığımız ulusal ve uluslararası platformlardaki fuar, konferans, toplantı ve zirve katılımlarıyla hem global marka bilinirliğimizi arttırıyor, hem de sektördeki gelişmeleri düzenli takip ederek, ihtiyaçları belirliyor ve çözüm olanaklarını değerlendiriyoruz. Bu doğrultuda yürüttüğümüz çalışmalarımıza hız kesmeyerek devam edecek, sanayi kuruluşları içindeki yükselen ivmeyi sürdüreceğiz.” dedi.

Kastamonu Entegre Hakkında

1937 yılında temelleri atılan Hayat Holding çatısı altında 1969 yılında kurulan Kastamonu Entegre, ilk tesisi olan Yonga Levha Fabrikası ile 1971 yılında Kastamonu’da üretime başladı. 2016 yılı itibariyle yıllık 2.4 milyon m³ MDF, 2.6 milyon m³ yonga levha, 70 milyon m² Laminat parke, 19.5 milyon adet kapı paneli ile toplamda 5 milyon m³ ahşap levha üretim kapasitesine sahiptir. 2017 yılında 512 milyon dolar yurt dışı faaliyetlerinden kaynaklı olmak üzere 1.2 milyar dolar konsolide ciro gerçekleştiren Kastamonu Entegre Ağaç Sanayi, Türkiye’de sektör liderliğinin yanı sıra Avrupa’da 4’üncü sırada, dünyada ise 7’inci sırada yer almaktadır.

Kastamonu Entegre’nin yurt içinde Gebze, Kastamonu, Balıkesir, Samsun, Tarsus ve Adana’da, yurt dışında ise; Romanya, Bulgaristan, Rusya, İtalya, Bosna Hersek ve ABD’de olmak üzere 18 ayrı üretim tesisi bulunmaktadır. Yaklaşık 100 ülkeye ihracat gerçekleştiren Kastamonu Entegre, 6.000 kişiye istihdam sağlamaktadır.

Kastamonu Entegre, ISO 9001 Kalite, OHSAS 18001 İş Sağlığı ve Güvenliği, ISO 50001 Enerji Yönetimi, FSC (Sürdürülebilir Orman Yönetimi) kalite sistemleri ile Medepan markalı MDF ürünleri için TSE E0 Belgesi ve dünyanın önemli sertifikalandırma kuruluşlarından WKI tarafından verilen CARB Phase2 (California Air Resources Board) belgesine sahiptir. Kastamonu Entegre, TSE ve Avrupa Normları’na (EN) uygun üretim yapmaktadır. “Floorpan” ve “Artfloor” markaları ile laminat parke üreten, Kastamonu, Gebze, Adana ve Tataristan fabrikaları, üründeki kimyasal madde oranlarının sağlığı tehdit etmeyecek düzeyde olduğunu, aynı zamanda üretimde çevre dostu malzemelerin kullanıldığını ifade eden “Blue Angel (Mavi Melek)” sertifikasına sahiptir.

Kastamonu Entegre, İtalyan Gruppo Trombini’yi Satın Aldı

15.05.2017

Yurt içi ve yurt dışında sahip olduğu toplam 16 fabrikasıyla, ağaç bazlı panel sektörünün global oyuncusu Kastamonu Entegre, Mayıs ayında gerçekleştirdiği yatırımla üretim haritasına İtalya’yı eklemeye hazırlanıyor. Bu yatırımla birlikte Kastamonu Entegre’nin yurt dışındaki yatırımları 800 milyon euro’yu aşıyor.

Dünya mobilya sektörünün kalbinde üretim yapacak

1962 yılında, İtalya’nın Kuzey doğusunda, Ravenna’da kurulan Gruppo Trombini’yi satın alan Kastamonu Entegre, mobilya sektörüne yönelik ham ve melamin kaplı yonga levha ve laminat üretecek. Gruppo Trombini, Pomposa’da bulunan yılda 480 bin m3, Frossasco’da bulunan yılda 320 bin m3 kapasiteli iki ayrı yonga levha tesisiyle, toplamda yıllık 800 bin m3 kapasiteye sahip. İtalya’da % 20 pazar payı hedefleyen Kastamonu Entegre, bu tesisleri, 2018 yılında devreye alacak.

Satın alma görüşmelerinin 2017 yılı ilk çeyreğinde başladığını belirten Kastamonu Entegre CEO’su Haluk Yıldız, “Global ölçekli üretim kapasitemizi arttırmaya devam ediyoruz. İtalya’nın üçüncü büyük yonga levha üreticisi olan Gruppo Trombini’yi satın alarak, Romanya, Bulgaristan, Bosna – Hersek, Rusya’daki yatırımlarımıza İtalya’yı da eklemiş olduk. Böylece yurt dışı yatırımlarımız toplam 800 milyon euro’yu aştı.” dedi.

Moda ve tasarım merkezi İtalya’nın, mobilya sektöründe dünyanın dördüncü büyük üreticisi olduğunu vurgulayan Yıldız, “İtalya mobilya pazarının büyüklüğü 20 milyar dolar ve yaklaşık 10 milyar dolarlık mobilya ihracatı yapıyor. Dünyanın en büyük üreticilerinden biri olarak biz de, bugüne kadar ihracat yaptığımız İtalya’da bir Türk üretici olarak yeni bir ilke daha imza atıyor olmanın gururunu yaşıyoruz. Şirketimiz için yeni bir sıçrama noktası olacak bu satın almanın, ülkemiz, sektörümüz ve şirketimiz için hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

 

Kastamonu Entegre, 2016 Yılını %10 Büyüme İle Kapattı

14.01.2017

Kastamonu Entegre, dünyadaki ve Türkiye’deki siyasi ve ekonomik gündeme rağmen hızlı büyümesini sürdürüyor. Ağaç panel sektöründe yurt dışına yatırım yapan ilk ve halen tek Türk şirketi olan Kastamonu Entegre, 2016 yılını yaklaşık %10 büyüme ile kapattı.

Kurulduğu günden bu yana sürekli büyüyen Kastamonu Entegre, 2016 yılında küresel ekonomiyi etkileyen, ABD’deki Başkanlık seçimi, İngiltere’nin AB’den çıkması kararı ile sonuçlanan Brexit referandumu, ABD Merkez Bankası’nın faiz artırım ihtimali, Suriye ve Rusya ile ilişkiler, Temmuz’da Türkiye’de yaşanan darbe girişiminin yarattığı dalgalanmalara rağmen bu süreçten başarıyla geçti. Son bir yılda yaşanan gelişmeler neticesinde sektör %10 küçülme gösterirken, Kastamonu Entegre 2016 yılını % 10 büyüme ile kapattı.

Katma değerli ürün çeşit ve miktarı artırmak, enerji verimliliği ile sürdürülebilir çevre yönetimi sağlamak ve darboğaz gidermek amacıyla 2017 yılında çalışmalarına devam edeceklerini belirten Kastamonu Entegre CEO’su Haluk Yıldız, “2017 yılında ise büyüme hedefimiz %5-10 arasında olacaktır. Büyüme, daha çok katma değerli ürün satış oranımızdaki artış ile gerçekleşecektir.” dedi.

2017 yılında sektörün tekrar eski seviyesine gelerek, % 10 büyüme göstereceğini vurgulayan Yıldız, “2016 yılında verilen inşaat ruhsatlarının bir önceki yıla göre %10 civarında artış göstermesi de 2017 yılının sektörümüz açısından olumlu geçeceğine işaret etmektedir. 2017 yılında yatırımların hız kesmeden devam etmesi, ekonomik ve siyasi normalleşmenin sağlanmasıyla yeniden sektörün önceki yıllarda gösterdiği başarılı büyüme performansını sürdüreceğine olan inancımız tamdır.” dedi.

Kastamonu Entegre’den Enerji Atağı

Çevre ve sürdürülebilirlik yaklaşımlarını yatırım ve büyüme politikaları açısından ön koşul olarak gören Kastamonu Entegre, yenilenebilir enerji alanında gösterdiği faaliyetlerle öne çıktı. İlk kez Adana Fabrikası tesis çatısında kurulan Hayat-GES 1 Güneş Enerji Santrali, yılda 1 MW enerji üretecek. Kastamonu Entegre, tüm yurt içi üretim tesislerinde güneş enerjisi santrali kurmayı hedeflemektedir.

Rusya Federasyonu Tataristan- Alabuga 2. MDF hattı devreye alındı

Kastamonu Entegre, Rusya’daki ekonomik krize rağmen Nisan 2015’de Tataristan- Alabuga’da 130 milyon euroluk 2. MDF hattı yatırımına başladı ve Nisan 2016’da tesisi devreye aldı. Rusya’da toplam 400 milyon euro yatırım ile hayata geçirilen Alabuga MDF tesisi, toplam 1 milyon m3’ün üzerinde MDF üretim kapasitesi ve 35 milyon m2 laminat parke üretim kapasitesi ile tek lokasyonda, dünyanın en büyük MDF tesislerinden biri oldu.

Çin’e ilk Technotop tezgah sevkiyatı gerçekleşti

Sadece 78 milyonluk Türkiye pazarını değil küresel ölçekte üretim ve satış yapan Kastamonu Entegre, tüm dünyanın ithalat yaptığı Çin’e ihracat yaparak global Türk markası algısını güçlendirdi. Kastamonu Entegre, sürdürülebilir büyüme hedefiyle Amerika’dan Çin’e tüm dünyaya hizmet vererek 10 yıl içinde dünyanın en büyük 5 üreticisinden biri olacaktır.

Yeni dekor ve yüzeyler

Laminat parke üretiminde Avrupa’nın en büyük 5 üreticisinden biri olan Kastamonu Entegre’nin, 2016 yılında piyasaya sunduğu yeni parke serileri Urban ve Boutique, dekorasyonda şıklık ve estetiği buluşturan renkleriyle ön plana çıktı.

Mobilya sektörüne yönelik üretilen melamin kaplı ürünler için geliştirilen zengin renk ve 5 farklı yüzey (Veneer, Stone, Paint, Golf ve Geometric) çeşidiyle Reflection serisi müşterilerin beğenisine sunuldu.

ISO 500’deki yükseliş sürdü

Kastamonu Entegre, ağaç bazlı panel endüstrisindeki büyümesini sürdürdü. Geçtiğimiz yıl Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu araştırmasında 45. sırada yer alan Kastamonu Entegre, son dönem yatırımlarının ve katma değerli ürün satışındaki artışın etkisiyle bu yıl 41. sıraya yükseldi. Kastamonu Entegre, Capital dergisinin ‘Türkiye’nin Sınır Ötesi Şirketleri’ başlıklı araştırmasında, Romanya, Bosna Hersek ve Rusya’daki iştiraklerimiz, yurt dışındaki en büyük 50 Türk şirketi arasında yer aldı.

Kalite standartlarından taviz yok

Kastamonu Entegre’nin, dekoratif parlak yüzeyli ahşap panel Glossmax High Gloss Levha ürünü sektöründe ilk ve tek marka olarak TSEK Belgesi alarak kalite uygulamaları noktasında Türkiye’deki öncü konumunu sürdürmüş oldu. Çevreye, doğaya saygılı, sosyal sorumluluklarının bilincinde üretim yapan Kastamonu Entegre, sahip olduğu FSC- Forest Stewardship Council (Orman Yönetim Konseyi) sertifikası ve CARB2 (California Air Resources Board Phase 2) Belgesi ile küresel pazarlarda aranılan bir kriteri yerine getirerek ağaç ürünleri sektöründe insan sağlığını en üst düzeyde gözeten küresel bir oyuncu olduğunu bir kez daha teyit ettirmiştir.

 

 

Kastamonu Entegre, Adana’da Güneş Enerjisinden Doğrudan Elektrik Üretimine Başladı

29.09.2016

Kastamonu Entegre CEO’su Haluk Yıldız:

“Güneş enerjisinden doğrudan elektrik üretimimizi Adana’da başlattık”

Ağaç bazlı panel üretim kapasitesi sıralamasında dünyanın 7. büyük şirketi Kastamonu Entegre, enerjide dışa bağımlılığı azaltmak üzere Adana’da Fotovoltaik Güç Sistemleri’ni faaliyete geçirdi. Hayat GES 1 ile güneş enerjisinden doğrudan elektrik üretimi yapmaya başladıklarını belirten Kastamonu Entegre CEO’su Haluk Yıldız, uygulamanın ilk olarak Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesinde yer alan üretim tesislerinde başladığını söyledi.

Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu araştırmasında 41. sırada yer alan KEAS, enerjide dışa bağımlılığı azaltacak çözümler üzerinde çalışmayı sürdürüyor. Adana Fabrikası’nda 260 Wp gücünde 4356 adet güneş paneli ile Hayat-GES 1 Güneş Enerjisi Santrali’ni devreye alan Kastamonu Entegre, ilk enerji üretimini gerçekleştirdi. Adana Fabrikası tesis çatısında 7,275 m² alan üzerine kurulan santral, yılda 1,4 milyon kWh enerji üretecek.

Fotovoltaik modüllerin sorunsuz şekilde sahaya indirilmesinin ardından faaliyete başlayan Hayat-GES 1 Güneş Enerjisi Santrali, her yıl 465 bin m3 MDF ve 17 milyon m2 parke üretilen KEAS Adana Fabrikası’nın elektrik ihtiyacını karşılayacak. 1,133 MWp gücündeki tesisin 2017 yılında faaliyete geçecek ikinci etabı ise 4 MW kapasiteye sahip olacak.

Kastamonu Entegre yenilenebilir kaynaklarla büyüyor

Adana’nın önemli bir güneş enerjisi potansiyeline sahip olduğunu belirten Kastamonu Entegre CEO’su Haluk Yıldız, hayata geçirdikleri bu projenin sanayi tesislerinde enerji arz güvenliği açısından örnek bir uygulama olması gerektiğini belirtti. Çevre ve sürdürülebilirlik yaklaşımlarını, yatırım ve büyüme politikaları açısından ön koşul olarak gördüklerini belirten Yıldız, “Üretim süreçlerinin tamamında şirketin temel girdisi olan odun hammaddesini %100 sürdürülebilir ve yenilenebilir, sertifikalı kaynaklardan elde ediyoruz. Hayat GES 1 ile enerjimizi de yenilebilir kaynaklardan sağlamaya başladık. Sürdürülebilirlik anlayışıyla belirlediğimiz etkin kaynak kullanım stratejimizi, iş süreçlerimize başarıyla uygulamaya devam edeceğiz” dedi.

 

 

Hayat Holding Rusya’da Büyümeye Devam Edecek

18.08.2016

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında gerçekleşen zirveye katılan Türk Heyeti’nde, Rusya’daki en büyük 4 Türk yatırımcıdan biri Hayat Holding oldu.

Hayat Holding, Rusya Zirvesi’ndeki En Büyük 4 Yatırımcıdan Biri

Hayat Holding adına Türk heyetine eşlik eden İcra Kurulu Üyesi ve Ağaç Grubu Başkan Yardımcısı Onur Güven; Hayat Kimya ve Kastamonu Entegre’nin 700 milyon dolara yakın yatırımla girdiği Rusya’da büyümeye devam edeceklerini açıkladı.

Geçtiğimiz hafta St. Petersburg’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında gerçekleşen zirve, iki ülke arasındaki ilişkilerin yeniden normalleşmesi yönünde tarihi bir adım oldu. Vizelerin kaldırılması, charter seferler, Türkiye’den gelen tarım ürünleri ve yaş meyve sebzeye ilişkin kısıtlamaların kaldırılması, ticari sınırlamalarla, enerji, ulaştırma konularının masaya yatırıldığı toplantıda Türk heyetine iş dünyasından önemli Birlik’lerin yanı sıra sadece 4 büyük yatırımcı eşlik etti.

İlişkilerin kriz öncesi seviyeye geri dönmesi için ortak projelerin ele alındığı toplantıda Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin Rusya pazarına verdiği önemi vurgulamak amacıyla Hayat Kimya ve Kastamonu Entegre’nin bölgedeki faaliyetlerini işaret etti ve “En iyi şirketlerimizi Rusya’ya yatırıma gönderdik” ifadesini kullandı. Tataristan Cumhurbaşkanı Rustem Minnihanov da Hayat Kimya ve Kastamonu Entegre Alabuga’daki yatırımlarından övgüyle bahsettiği toplantıda Erdoğan’ı Kastamonu Entegre Alabuga Tesisleri’nin 2.nci MDF hattının açılışına davet etti.

Hayat Holding İcra Kurulu Üyesi ve Ağaç Grubu Başkan Yardımcısı Onur Güven, iki ülke arasındaki ilişkilerin 24 Kasım öncesine dönecek olmasından mutluluk duyduklarını belirterek, “Toplantıda alınan Ankara-Moskova Güven Hattı kararı, bu bölgede iş yapan tüm Türk yatırımcıları rahatlatan bir gelişme oldu. Hızlı tüketim ve ağaç ürünleri sektöründe 32 markamızla, 5 kıtada 100’e yakın ülkede milyonlarca eve ulaşıyoruz. Cezayir’den Romanya’ya, İran’dan Bosna Hersek, Nijerya’ya kadar farklı coğrafyalarda 27 üretim tesisi ve ihracat gücümüzle büyümeye devam ediyoruz. Kuzey, Orta Afrika ve Ortadoğu’daki bölgesel gücümüzü, Rusya ile Asya’ya genişleterek güçlendirmeyi hedefliyoruz. Dünya çapında 14.000’e yakın çalışan ile Türkiye’den doğan markalarımızı globalleştirmek için emin adımlar atmaya devam ediyoruz. Hayat Holding olarak, son 1.5 senede Kastamonu Entegre ve Hayat Kimya için yaklaşık 700 milyon dolarlık yatırımla giriş yaptığımız Rusya’da büyümeye devam edeceğiz” dedi.

Papia, Familia ve Floorpan ile Rusya’ya “Hayat” Geldi

Rusya’da, 200 milyon dolara yakın yatırımla gerçekleştirdiği dev temizlik kağıdı üretim tesisini 24 ay gibi kısa bir sürede faaliyete geçiren Hayat Kimya, Rusya pazarına girişinden sadece 1.5 sene sonra Papia ve Familia markalarıyla pazarın en büyük 2. oyuncusu haline geldi. Hayat Kimya, temizlik kağıtları üretim kapasitesiyle Ortadoğu, Balkanlar ve Doğu Avrupa’nın en büyük kağıt üreticisi konumunu koruyor.

Ağaç ürünleri sektörünün lider firmalarından biri olan Kastamonu Entegre de, Rusya’da 500 milyon dolara yakın yatırımla 2 MDF(ahşap levha) tesisini faaliyete geçirdi. Açılışında Avrupa’nın en büyük MDF üretim tesisi ünvanını taşıyan Alabuga tesisi, 2016 Nisan’da yapılan ek yatırımla Floorpan marka laminat parke üretim kapasitesi (485 bin m3/yıl MDF kapasitesi) ile tek lokasyonda, dünyanın en büyük MDF tesislerinden biri oldu.

 

Kastamonu Entegre Global Kapasitesini Katlıyor

16.04.2016

Ahşap levha sektöründe Türkiye’nin küresel oyuncusu Kastamonu Entegre, global üretim kapasitesini artırmak üzere Tataristan’daki fabrikasının 2. MDF hattını devreye aldı. Tataristan’ın Alabuga SEZ bölgesinde faaliyet gösteren fabrika, Avrupa’nın en büyük kapasiteli MDF tesisi olarak biliniyor.

Ağaç Bazlı Panel sektöründe 45 yıldan fazla bir süredir üretim yapan Kastamonu Entegre Ağaç Sanayi, 2015 yılı Nisan Ayı’nda başlayan proje kapsamında, Tataristan’daki fabrikasına 2. MDF hattı yatırımını başlattı. Böylesine zor bir proje için kısa sayılacak, bir yıl gibi bir sürede, nakliye ve montajı tamamlanarak devreye giren MDF hattının, fabrikanın üretim kapasitesini yüzde 10 artırarak, Kastamonu Entegre’nin global kapasitesini yıllık 4.55 milyon m3’ten 5 milyon m3’e, laminat parke üretimi kapasitesini ise 80 milyon m2 gibi erişilmesi zor bir hacme çıkarması bekleniyor.

Bu yatırımla birlikte, Kastamonu Entegre’nin Alabuga MDF tesisleri, ilave 130 milyon dolar yatırım ve 485 bin m3/yıl MDF kapasitesi ile toplam 1.05 milyon m3 MDF ve 40 milyon m2 Floorpan marka laminat parke üretim kapasitesi ile de tek lokasyonda, dünyanın en büyük MDF tesislerinden biri oldu.

Çevre ödüllü fabrika

Kastamonu Entegre’nin Tataristan yatırımı, Alabuga Serbest Ekonomi Bölgesi’nin varlığı, konumunun lojistik açıdan çok uygun olması, yeterli hammadde ile enerji kaynaklarının olması ve başta Tataristan Cumhurbaşkanı olmak üzere, tüm Tataristan yetkililerinin yakın ilgi ve desteğiyle hayata geçmiş olması bakımından büyük önem taşıyor. Fabrikanın aynı zamanda Tataristan’ın başkenti Kazan’da düzenlenen “EKO Lider – 2014”isimli çevre yarışmasında “Orman ve Ahşap Ürünleri Sanayisi” dalında çevre temizliği konusunda gösterdiği hassasiyet nedeniyle ödülü bulunuyor.

“Amacımız tüm dünyaya üretim yapmak”

Sektöründe yurtdışında yatırım yapan ilk ve tek şirket olduklarını belirten Kastamonu Entegre A.Ş. Ağaç Grubu Başkanı Haluk Yıldız “Kastamonu Entegre olarak sürdürülebilir büyümeyi sağlamak ve bölgesel liderlik için bundan sonraki yatırımlarımıza ağırlıklı olarak yurtdışında devam ediyoruz. Türkiye’de pazarın belli bir doygunluğa gelmesi ve odun hammaddesinin kısıtlı olması da bizi bu alana yatırım yapmaya yönlendirdi. Kastamonu Entegre olarak amacımız, sürdürülebilir büyüme için yeni pazar ve yeni hammadde kaynaklarına yatırım yaparak, sadece Türkiye pazarını değil, tüm dünya pazarına hizmet vermektir. 400 milyon dolarlık yatırım yaptığımız Tataristan fabrikamız da bu hedefin parçalarından biridir” dedi.

 

 

Kastamonu Entegre Tanıtım Filmi

25.05.2013