Ana sayfa Haberler Şirket Haberleri Fitch, Coca C...

Fitch, Coca Cola İçecek’in Kredi Derecelendirme Notunu Teyit Etti

Fitch, Coca Cola İçecek’in Kredi Derecelendirme Notunu Teyit Etti

Fitch Ratings, Coca-Cola İçecek’in (CCI) Yabancı Para Cinsinden Uzun Vadeli Temerrüt Derecelendirmesi Notunu ve Birincil Teminatsız Derecelendirme Notunu ‘BBB-‘ olarak, görünümünü ise ‘Negatif olarak teyit etmiştir. Yerel Para Cinsinden Uzun Vadeli Temerrüt Derecelendirmesi Notunu ise ‘BBB’ ve görünümünü ‘Durağan’ olarak teyit etmiştir.

Fitch yaptığı değerlendirmede, CCI’ın kredi notunun teyidinin CCI’ın lider pozisyonu ve sektörün dayanıklı yapısını, 2016-2017’de artan nakit akışını, uluslararası operasyonların işin önemli ve büyüyen bir kısmı olmasını ve ihtiyatlı nakit yönetimini yansıttığını ifade etmiştir.

Kredi derecelendirme notlarına ilişkin daha fazla bilgi internet sitemizde, www.cci.com.tr, yer almaktadır.

 

Coca-Cola İçecek, En Yüksek Kredi Notuna Sahip Türk Şirketi Oldu

Fitch Ratings, Coca-Cola İçecek’in (CCI) yabancı para cinsinden notunu ‘BBB-‘ seviyesinden ‘BBB’ seviyesine yükseltti. Bu not artışı ile CCI, Türkiye’de en yüksek kredi notu ile derecelendirilen şirket oldu.

07.07.2017 – Anadolu Grubu’nun ana hissedarı olduğu, Türkiye, Orta Doğu, Orta Asya ve Pakistan’da 25 fabrika ve 10 bini aşkın çalışanıyla faaliyet gösteren Coca-Cola İçecek (CCI), uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings’in açıklaması ile en yüksek kredi derecelendirme notuna sahip Türk şirketi oldu.

Fitch Ratings, CCI’ın yabancı para cinsinden uzun vadeli temerrüt derecelendirmesi notunu ve birincil teminatsız derecelendirme notunu ‘BBB-‘ seviyesinden ‘BBB’ seviyesine yükseltti. Yerel para cinsinden uzun vadeli temerrüt derecelendirmesi notunu ise ‘BBB’ olarak teyit etti. Notların görünümü ‘Durağan’ olarak belirtildi. CCI’ın ‘BBB’ olan notu, Türkiye’nin ülke notunun iki kademe, ülke “tavan” notunun ise bir kademe üzerindedir.”

Fitch Ratings kararı ile ilgili değerlendirmede bulunan CCI CEO’su Burak Başarır, ”Şirketimizin kredi notunun yükseltilmesi, uzun vadeli ve sürdürülebilir değer yaratmaya yönelik çabalarımızın olumlu sonuçlar verdiğinin en büyük göstergesidir. Yabancı yatırımcılar nezdinde şirketimize olan güven ve ilgi artarken, verimliliğimizi ve potansiyelimizi Türkiye’nin kalkınmasına destek olmak, ekonomik olarak güçlenmesine katkı sağlamak için kullanmaya devam edeceğiz” dedi.

Fitch Ratings konu ile ilgili yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“CCI’ın Yabancı Para ve Yerel Para Cinsinden Uzun Vadeli Temerrüt Derecelendirmesi Notları The Coca-Cola Company ile olan operasyonel ve stratejik ilişkisiyle, azalan transfer ve konvertibilite riskine dair Fitch’in görüşünü yansıtmaktadır. Bu derecelendirme, CCI’ın sektöründeki sağlam konumunun, marka portföyünün kalitesinin, Türkiye ve Orta Doğu’daki büyüme potansiyelinin, tutarlı fiyatlandırma politikasının ve farklı ekonomik koşullarda bile kar marjını koruyabilmesinin bir sonucu olarak verilmiştir.

 

Coca-Cola İçecek Türkiye’deki 10. Fabrikasını Isparta’da Açıyor

10 ülkede 24 fabrika ve 10 bin çalışanıyla 380 milyon tüketiciye ulaşan Coca-Cola İçecek (CCI), Türkiye’de yatırımlarına hız kesmeden devam ediyor.

Isparta’da 110 milyon TL yatırımla hizmete açılacak olan yeni fabrika, CCI’ın Türkiye’deki 10. Fabrikası olacak. CEO Burak Başarır, “Ülkemize olan inancımız tam. Büyümeye ve Türkiye’ye yatırımlarımıza hız kesmeden devam edeceğiz’’ dedi.

30.03.2017 – Anadolu Grubu’nun ana hissedarı olduğu; Türkiye, Ortadoğu, Orta Asya ve Pakistan’da toplam 10 ülkede, 24 fabrika ve 10 bin çalışanla faaliyet gösteren bölgesel bir Türk şirketi olan Coca-Cola İçecek (CCI), Türkiye’deki 10’uncu fabrikasını Isparta’da açmaya hazırlanıyor. Açılış öncesinde gazeteciler ile bir araya gelen CCI CEO’su Burak Başarır, “1964 yılından bu yana Türkiye ile beraber büyüyoruz. Bölgesel olarak içinde bulunduğumuz zorlu şartlara rağmen faaliyet gösterdiğimiz coğrafyalara inanıyor, ana hissedarımız Anadolu Grubu ile yatırımlarımıza devam ediyoruz” dedi.

Başarır sözlerini şöyle sürdürdü: “Dünyanın hacim açısından en büyük beşinci, nüfus açısından en büyük ikinci şişeleyici şirketiyiz. Türkiye, Pakistan, Orta Asya ve Ortadoğu bölgesinde uzun yıllardır üretim yapıyoruz. Bu süreçte, birçok ekonomik dalgalanma yaşadık. Her bölgede ve her ülkede zaman zaman ekonomik krizlerle karşı karşıya kalıyoruz. Önemli olan, kriz dönemlerinde doğru hareket edebilmektir. Biz Coca-Cola İçecek olarak; deneyim ve birikimimizle zor zamanlardan güçlenerek çıkmayı başardık. Hem Türkiye’nin hem de dünyanın içinde bulunduğu değişken şartlar altında ülkemize olan inancımızla büyümeye devam ediyoruz.”

Türk Ekonomisine ve İstihdama Katkımızı Artırıyoruz

Türkiye’ye son 10 yılda yaklaşık 1 milyar dolar yatırım yaptıklarını açıklayan Başarır, konuşmasında şunların altını çizdi: “Türkiye’nin 81 ilinde 300’den fazla bayimiz ve 10.000 kişilik satış ordumuzla hizmet veriyoruz. Son 10 yılda Türkiye’deki satış hacmimizi 2 katına çıkardık. Isparta’da 110 milyon TL’lik yatırım ile açacağımız fabrika Türkiye’deki 10. Fabrikamız olacak. Aynı zamanda, ülkedeki tüm fabrikalarımız arasında en ileri teknolojiyle donatılmış üretim hatlarına sahip. CCI Isparta fabrikası, 220 milyon litre üretim kapasitesi ve 300 kişilik doğrudan ve dolaylı istihdam etkisi yaratacak. Önümüzdeki dönemlerde yine hem Türkiye’de hem de uluslararası operasyonlarımızda yatırımlarımıza devam edeceğiz. Türkiye’de yarattığımız her 1 TL, ekonomiye 6,8 TL kazandırıyor. Doğrudan ve dolaylı olarak 30 bin kişiye istihdam sağlıyoruz. Değer zincirimizde farklı sektörlerde büyümenin lokomotifiyiz. GSYH’ya katkımız Türkiye’de orta ölçekli bir ilimize eşit durumda. Isparta’da hizmete açacağımız yeni fabrikamızın bölgeye yeni bir hareket getireceğine inanıyoruz.”

Sürdürülebilirlik ve Şeffaflıkta Öncüyüz

CCI CEO’su Burak Başarır konuşmasında CCI’ın sürdürülebilirlik başarılarına da değindi: “Faaliyet coğrafyamızda, işimizin tüm süreçlerinde sürdürülebilir bir dünyaya katkıda bulunma hedefiyle çalışıyoruz. Daha az kaynak kullanarak ve daha az atık üreterek, daha kaliteli üretim yapıyoruz. Türkiye operasyonumuz bugün tüm dünyadaki Coca-Cola sistemi içerisinde en az su ve enerji kullanan operasyonlardan biri. Son 10 yılda Türkiye’de bir litre içecek üretmek için kullandığımız suyu %17 azalttık. Faaliyetlerimizle ilgili tüm etkilerimizi şeffaflık ve hesap verebilirlik çerçevesinde paylaşıyoruz. Bunun sonucu olarak; 2013’ten bu yana Balkanlar’dan, Türkiye, Orta Asya ve Kafkaslar’a kadar uzanan geniş coğrafyada Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi – UNGC 100 Endeksi’ne giren ilk ve tek şirketiz. Aynı zamanda, Türkiye’deki üretim tesislerinin karbon salınım oranlarını açıklayan ilk şirketiz. 2013’ten beri Türkiye Karbon Saydamlık Liderleri arasında yer alıyoruz. 2015’ten bu yana Borsa İstanbul (BIST) Sürdürülebilirlik Endeksi’ndeyiz. Ayrıca Morgan Stanley Küresel Sürdürülebilirlik Endeksi’nde de yer alıyoruz. Son olarak bu yıl, FTSE4Good Gelişmekte Olan Ülkeler Endeksi’ne de dâhil olduk.”

 

Coca-Cola İçecek hakkında

Coca-Cola sisteminde satış hacmine göre altıncı sırada yer alan Coca-Cola İçecek A.Ş. (CCI), The Coca-Cola Company (TCCC) markalarından oluşan gazlı ve gazsız içeceklerin üretim, satış ve dağıtımını gerçekleştirmektedir. CCİ Türkiye, Pakistan, Kazakistan, Azerbaycan, Kırgızistan, Türkmenistan, Ürdün, Irak, Suriye ve Tacikistan’da 9 bine yakın çalışanıyla faaliyet göstermektedir.

CCI 26 fabrikası ile yaklaşık olarak 400 milyonluk tüketici kitlesine gazlı içeceklerin yanı sıra meyve suyu, su, enerji ve sporcu içecekleri, buzlu çay ve çaydan oluşan gazsız içecekler kategorisinde de zengin bir ürün portföyü sunmaktadır.

CCI’ın hisseleri Borsa İstanbul’da (BIST) “CCOLA.IS”, Amerikan depo sertifikaları (ADR) ABD’de tezgahüstü piyasalarda “COLAY”, Eurobond’u İrlanda Borsası’nda “CCOLAT” sembolleriyle ile işlem görmektedir.