Ana Sayfa Finansal Kitaplık Spread Nedir?...

Spread Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Spread’in kelime anlamı iki uç arasındaki uzunluktur, spread alış ve satış arasındaki marj, farktır.  Spread, bir menkul kıymet veya genel anlamda bir varlığın alış ve satış fiyatı arasındaki farka denir. Örneğin bir banka bir dövizi 2,10 TL’den satmakta ancak 2,00 TL’den almaktadır. Bu durumda arada 10 kuruş veya 100 pipslik bir spread oluşmaktadır.

Bankalardan altın, gümüş ve döviz alırken daha düşük spread yani fark ödemek istiyorsanız bu gibi işlemleri mesai saatleri içinde yapmalısınız. Bankaların internet şubeleri ve uygulamalarından bu tip işlemleri mesai saatleri dışında yapmaya kalktığınızda spread açılır yani çok daha büyük farklar ödemek zorunda kalırsınız.

Spread Nasıl Hesaplanır?

Opsiyonlar için strike price veya exercise price denilen bir kullanım fiyatı bulunur. Kullanım fiyatına göre bir opsiyon alış veya satış yönünde kullanılabilir. Opsiyonlar için spread, kullanım fiyatı ve piyasadaki fiyat arasındaki farktır. Örneğin bir döviz için 2,10 TL’den satma opsiyonumuz varsa, o dövizin de fiyatı 2,00 TL ise o zaman aradaki spread 10 kuruş veya 100 pips olacaktır.