Ana Sayfa Raporlar Forex Raporları PPK Kararı Ön...

PPK Kararı Öncesi Beklentilerimiz, Ekin Akbaş

Önemli Notlar

  • PPK’nın Çarşamba günkü toplantısında Geç Likidite Penceresinde (GLP) ölçülü bir artırıma gitmesini bekliyoruz.  Ancak piyasadaki genel beklenti faizlerde herhangi bir değişikliğe gidilmeyeceği yönünde.
  • TCMB’nin fonlama kompozisyonu, ek manevra alanına ihtiyaç duyulabileceğinin altını çiziyor. Enflasyon görünümünün ise kısa vadede gevşeme için herhangi bir alan yaratamayacağını düşünüyoruz.
  • TL likiditesindeki sıkılaşmaya rağmen finansal koşullarda önemli bir baskı unsuru görülmüyor.
  • GLP’de yapılacak ölçülü bir artırımın, sıkı para politikası koşularının geçici olmadığına yönelik önemli bir sinyal olarak algılanacağını düşünmekteyiz.

PPK’nın Çarşamba günkü toplantısında Geç Likidite Penceresinde (GLP) ölçülü bir artırıma gitmesini bekliyoruz. Kurum beklentimiz GLP’de 25 baz puan bir artırımı işaret ediyor olsa da, 50 baz puan’lık bir artışı da sürpriz olarak algılamayacağımızı belirtmek isteriz. Ancak piyasadaki genel beklenti faizlerde herhangi bir değişikliğe gidilmeyeceği yönünde. Mevcut şartlarda, O/N borç verme faizi %9,25, 1 hafta vadeli repo faizi %8 ve GLP borç verme faizi %11,75 seviyesinde bulunuyor.

TCMB’nin fonlama kompozisyonu, 15 Haziran’da gerçekleşecek olan sonraki PPK toplantısına kadar ek manevra alanına ihtiyaç duyulabileceğini işaret ediyor. Ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti (AOFM) %11,5 ile GLP borç verme faizine oldukça yakın bir yerde. Bu çerçevede günlük fonlamanın sadece %10’u gecelik borç verme faizinden, %90’lık kısmı ise GLP üzerinden sağlanıyor.

Enflasyon görünümünün kısa vadede gevşeme için herhangi bir alan yaratamayacağını düşünüyoruz. Enflasyon tahmin patikamız, olumsuz baz etkisi ve döviz kuru geçişkenliği nedeniyle enflasyonun Mayıs ayı itibariyle %12 seviyesine yakın bir yere ulaşacağının sinyalini veriyor. Gerçekleşmelere güçlü şekilde adapte olan orta vadeli enflasyon beklentilerinde görünümdeki kötüleşmenin etkileri net bir şekilde görülüyor. 24 ay ileriye yönelik TÜFE beklentileri Ekim 2016’dan bu yana 85 baz puan artış kaydetmiş durumda. TCMB Başkanı Çetinkaya konuşmalarında para politikasındaki sıkı duruşun enflasyon görünümü belirgin bir iyileşme kaydedene kadar süreceğinin altını çiziyor.

TL likiditesindeki sıkılaşmaya rağmen finansal koşullarda önemli bir baskı unsuru görülmüyor. Bu durumun, TCMB’nin likidite hamleleri için daha rahat hareket ortamı sağladığı görülüyor. AOFM Ekim 2016’dan bu yana 370 baz puan yükseldi. TL bazlı kredilerde ise; tüketici cephesinde Ekim ayından bu yana 50 baz puan düşüş yaşanırken, ticari krediler ise 140 baz puana yakın artış gösterdi.

GLP’de yapılacak ölçülü bir artırımın, sıkı para politikası koşularının geçici olmadığına yönelik önemli bir sinyal olarak algılanacağını düşünmekteyiz. Böyle bir hamlenin TL üzerinde pozitif etki yaratmasını ve getiri eğrisindeki ters eğimi beslemesini bekleriz.

 

Ekin Akbaş

Araştırma Yönetmeni

TACİRLER YATIRIM