Ana sayfa Raporlar Altın Yorumları, Brent ve WTI Ham Petrol Analizleri Güncel Gümüş ...

Güncel Gümüş ve Değerli Metal Yorumları

Gümüş ve Değerli Metaller Emtia Yorumları

Bu sayfada uzman ve kurumların gümüş fiyatlarına ilişkin güncel yorum ve analizlerinin yanısıra diğer değerli metallere ilişkin değerlendirmeleri de bulabilirsiniz.

17.02.2021 tarihli Güncel Gümüş Yorum ve Kıymetli Metal Analizleri

Vakıf Yatırım – Gümüş Yorumu

ABD 10 yıllık tahvil getirilerinin yükselmeye devam etmesi ve %1.30’a ulaşması ile birlikte reel faizlerde görülen artış, dün başta altın olmak üzere değerli metallere satış getirdi.

Gümüş, altına kıyasla güçlü kalmaya devam ediyor. Dün gelen satışlarla alçalan trend direnci üzerinde yine kalamayan gümüşte; satışlara rağmen teknik görünümde ciddi bir bozulma yaşanmazken, altında yaşandığı gibi sert fon çıkışlarının da olmadığı görülüyor. Kısa vadede 26.00 ve 25.20 seviyeleri bu aşamada destek olarak izlenebilir. 27.80– 28.00 bölgesinin aşılması halinde yukarı yönlü hareketlerin tekrar hız kazandığını görebiliriz. Gümüşte fiyatların orta-uzun vadeli yatırım için altına kıyasla cazip seviyelerde olduğunu düşünüyoruz.

 

Troy Gold Takas – Gümüş ve Kıymetli Metaller Yorumları

Altın satıcılı seyrine dünkü seansta da devam ederken üst üste dördüncü seansıda kırmızıda bıraktığı bir süreci yaşıyor. ABD 10 yıllık getirilerinde 1,3 seviyesinin aşılarak pandemi öncesi seviyelerini kaydetmesi altın üzerindeki baskıyı artıran unsur olarak öne çıkmaya devam ediyor. Ekonomilerde beklenen toparlanma piyasalardaki risk iştahını artırırken güvenli limanlardan çıkışta sürüyor. Bu durumdan altın negatif etkilenmeye devam ederken dünkü seansı 1794 dolar/onstan tamamlayan sarı maden yüzde 1,3 kaybı hanesine yazarak seansı tamamladı.

Gümüş de dün satıcılı bir günü yaşayarak gün içinde 26,83 dolar/ons seviyesine kadar çekilmesine rağmen 27 dolar/onsun üzerinde günü kapatmayı başardı. Ancak seansı 27,23 dolar/onstan tamamlayan beyaz maden hanesine yüzde 1,3 kaybı hanesine yazmış oldu. Diğer taraftan altın gümüş oranında 65 seviyesinde seyrediyor, bu seviye gümüşün altına görece daha iyi bir performans göstereceğini işaret etmeye devam ediyor.

Platin ise volatilitesi yüksek bir gün geride bırakırken, kazançlarını gün sonuna kadar taşıyamadı. 1339 dolar/ons seviyesine kadar uzanarak başladığı günü, 1265 dolar/onsla tamamlarken yüzde 3 kaybı hanesine yazmış oldu.

Paladyum da diğer kıymetli madenlerden ayrışamayarak kırmızıda bir günü geride bıraktı. 2400 dolar/ons seviyesinin üzerinde tutunmayı başaramayan paladyum, 2389 dolar/onstan tamamladığı günü yüzde 0,5 kayıpla tamamladı.

Borsa İstanbul Kıymetli Madenler Piyasası’nda dünkü seansta hacim açısından toparlanma görülürken, alıcıların iştahın sürmesinden dolayı altın işlemleri dünya fiyatlarının üzerinde 3,00-4,00 dolar/ons primli işlemler gerçekleşti. Borsa İstanbul’da toplamda 1.595 kg altın, 1.738 kg gümüş işlemiyle seans tamamlandı.

 

ALB Forex – Gümüş XAGUSD Yorumu

ABD borsaları ekonomik destek paketi ve aşılama çalışmaları ile yükseldi. Ekonomik destek paketine ilişkin görüşmeler devam ederken, ABD basınında yer alan haberlerde Demokratların gelecek hafta pakete dair taslak oylama yapmayı planladığı ifade edildi.

Kansas City FED Başkanı Esther George Salı günü yaptığı açıklamada, mali politikanın Amerika Birleşik Devletleri’nde pandemi yatışana kadar önemli bir ekonomik destek olarak kalacağını söyledi.

ABD Hazine Bakanlığından yapılan açıklamada, ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde ile gerçekleştirdiği telefon görüşmesinde büyüme ve istihdamı teşvik edecek politika araçlarını görüştü.

St. Louis Fed Başkanı James Bullard, ABD’de koronavirüsün ikinci yılına girilirken ülkede mali durumun şu anda “genel olarak iyi” olduğunu ve ekonomik büyümenin hızının Çin’i geçebileceğini ifade etti. New York’ta imalat sektöründe faaliyet gösteren firmalarla yapılan anket sonucu hazırlanan rapora göre, imalat endeksi şubatta 8,6 puan artarak 12,1’e çıktı.

Gümüş fiyatı geçen haftadan bu yana 26.60/27.65 bandında fiyatlanmaya devam ediyor. Bugün pozitif yönlü görünüm sergileyen fiyat, 14 günlük ortalamadan güç alıyor. Fiyatta yükseliş hareketi devam ettiği takdirde 27.65 güçlü direnci takip edilebilir. Tersi durumda, 26.65 seviyesi güçlü destek konumunda bulunuyor. MACD ve RSI yatay görünüm sergiliyor.
Dirençler: 27.65 / 28.90 / 30.05
Destekler: 26.65 / 25.90 / 24.80

 

Tunç Şatıroğlu – Gümüş Yorumu

16.02.2021 – ABD’de bayram bitti. Başkan Trump azil davasında beraat etti ve görevden alınmadı. Senato artık teşvik paketini görüşebilir. İki hafta içinde teşvik çıkabilir bu durumda.

Gümüş XAGUSD her şeye rağmen 27,44 desteğinin üzerinde kaldı. Altında olabilecek bir miktar pozitif hareket, teşvik beklentilerini artması gibi bir havayla 29 direncine hızla hareket edebilir. Gümüş, altına göre güçlü durmaya devam ediyor.

 

Gümüş Şubatı, Yunus Kaya

2021 yılının ilk ayını geride bıraktık. Doğrusu olan şeyi tarif etmek zor değil: 2020’nin son aylarındaki büyük “aşı ve Noel rallisinin” gazı ile 2021’e de hızla yükselerek başlayan piyasalarda enerjinin bitmesi ile satışlar geldi ve Ocak ayını çoğu endeks getirisiz kapattı.

BIST100’den başlarsak Endeks, ay içinde sürekli yükselerek yeni zirve rekorları kırıp aylık % 7 artış sağladıktan sonra son günlerde düşerek ayı % 0.2 kayıpla kapattı.  BIST30 Endeksi % 3.9, BIST Banka Endeksi % 8.4 değer kaybederken BIST Sanayi Endeksi % 5.8 artışla borsayı tutan endeks oldu.  Avrupa’da Fransa ve Almanya Endeksleri % 2nin üstünde değer kaybederken ABD’de Nasdaq’ın % 1.4 artışına rağmen Dow jones %  2.0, S&P500 % 1.1 kayıp yaşadı.

Ocak ayı ortasından beri ABD’de küçük yatırımcıların organize olarak bazı hisselerde yukarı yönlü harekete neden oldukları bir süreç yaşanıyor. Bu o kadar etkili oldu ki artık yeni bir hedef ortaya konulduğunda global katılımın oluştuğu görülüyor. Cumadan beri GÜMÜŞ’e yönelik #silversqueeze hashtagi ABD dışında 10 ülkede top trend olmuş, diğerlerinde önemli bir pay almış durumda.

Gümüş konusunda 5 milyar doları aşan değere sahip 6 milyon kiloluk gümüşe sahip olan JP Morgan Bankasının tekel konumu biliniyor. Hatta sığ piyasada fiyatları 8 yıl manipüle ettiği için ceza da aldı. Şimdi “fiziki gümüş alın” denilerek bu piyasada hareketlilik yaratılmaya çalışılacak. Güne başlarken % 6 yükseliş görülüyor.

Türkiye finansal piyasalarında gümüş alım/satımı için izlenebilecek yollar:

  • Bankalardan gram gümüş hesabı ile alım/satım yapılabilir
  • Borsa İstanbul’da Borsa Yatırım Fonu olarak GMSTR.F  işlem görmekte. 1 pay 6.45 gram gümüşe tekabül eden bu fonun alım/satımı yapılabilir.
  • Borsa İstanbul’da VIOP’ta F_XAGUSD0221 vb kodlarla işlem gören 10 Ons değerindeki sözleşmelerle işlem yapılabilir.