Ana sayfa Raporlar Altın Yorumları, Brent ve WTI Ham Petrol Analizleri Güncel Gümüş ...

Güncel Gümüş ve Değerli Metal Yorumları

Gümüş ve Değerli Metaller Emtia Yorumları

Bu sayfada uzman ve kurumların gümüş fiyatlarına ilişkin güncel yorum ve analizlerinin yanısıra diğer değerli metallere ilişkin değerlendirmeleri de bulabilirsiniz.

100.000 TL Paranız Olsa Nasıl Yatırım Yapardınız? Sanal Para ile Deneyin!

29.06.2020 tarihli Güncel Gümüş Yorum ve Kıymetli Metal Analizleri

Troy Gold Takas – Gümüş ve Kıymetli Metaller Yorumları

Altın geçtiğimiz hafta 1779 dolar/onsa kadar uzanarak 2012 yılından beri kaydettiği en yüksek seviyeyi kaydettiği bir haftayı geride bıraktı. ABD’de vaka sayısı salgın başladığından beri en yüksek seviyeyi kaydederken, piyasalardaki tedirginlik de tırmanmaya devam ediyor.  Bu gelişme piyasalardaki risk iştahını kaçırırken altının elini daha da güçlendirdiği aşikâr. Risk ortamından kaçınmak isteyen yatırımcıların altını tercih etmelerinin yanı sıra, Merkez Banklarının teşvik ve likidite adımlarının devam edeceği beklentisiyle sarı maden daha da değer kazanmaya devam ediyor. Ancak Merkez Banklarının atacağı adımların etkisi önceki attığı adımlara kıyasla etkisinin daha kısıtlı olacağı için altının yükselişine etkisi de kısıtlı kalabilir. Ancak getiri faizlerinin düştüğü ortamda yatırımcıların hisse senedi piyasaları ve altının tercih etmesi kaçınılmaz oluyor. Bugün geldiğimiz konjonktürde piyasalardaki risk iştahını kaçmasıyla hisse senedi piyasalarına gelecek olası satış, altına yönelişi daha da hızlandırabilir. Bu yaşanan gelişmeler ışığında altın 1771 dolar/onsla yüzde 1,5 kazançla haftayı tamamlarken üst üste üçüncü haftayı da yeşilde kapatmış oldu.

Gümüş ise altına kıyasla kötü performans sergilemeye devam etse de haftayı yeşilde kapatmayı başardı. 17,80 dolar/onstan haftayı kapatan beyaz maden haftayı yüzde 1 artıyla kapattı.

Platin endüstri tarafındaki toparlanmanın beklentilerin altında olacağı düşüncesiyle kırmızıda işlem görmeye devam ediyorlar. Platin 817 dolar/onstan başladığı haftayı 808 dolar/onstan tamamlarken, yüzde 1,1 kaybı hanesine yazmış oldu.

Paladyum da platinle benzer şekilde satıcılı tamamladığı bir haftayı geride bıraktı. 1898 dolar/onstan başladığı haftayı 1889 dolar/onstan tamamlarken önceki haftaya kıyasla yüzde 0,4 kayıp yaşamış oldu.

Borsa İstanbul Kıymetli Madenler Piyasası’nda geçtiğimiz hafta genel olarak, düşük hacimli seanslar yaşarken, fiyatlar dünya fiyatlarının altında 0,50 -1 dolar/onsla seyretti. Borsa İstanbul’da toplamda 8592 kg altın, 21363 kg gümüş işlemiyle hafta tamamlandı.

 

Gümüş Önündeki Duvarı Zorluyor, Kritik Yerlerdeyiz

Gümüş ons XAGUSD yorumumda gümüş önündeki aylık grafikte görülen Ichimoku direncini anlattım. Gümüş bundan sonra ne olacak? Gram gümüş ne olur? Gümüş için kritik seviyeler hangileridir? 28.06.2020