Ana Sayfa Raporlar Altın Yorumları, Brent ve WTI Ham Petrol Analizleri Güncel Gümüş ...

Güncel Gümüş ve Değerli Metal Yorumları

Gümüş ve Değerli Metaller Emtia Yorumları

Bu sayfada uzman ve kurumların gümüş fiyatlarına ilişkin güncel yorum ve analizlerinin yanısıra diğer değerli metallere ilişkin değerlendirmeleri de bulabilirsiniz.

01.07.2022 tarihli Güncel Gümüş Yorum ve Kıymetli Metal Analizleri

Tacirler Yatırım – Gümüş XAGUSD Analizi

Günlük grafiğindeki düşüş kanalının üst çizgisinden gördüğü direnç ile birlikte Pazartesi günü yönünü aşağı çeviren gümüş, hafta boyunca satıcılı bir seyir izledi. Dün de düşüş eğilimini koruyan ve 20,21$ seviyesine kadar inen gümüş, günü 20,28$ seviyesinden düşüşle tamamladı. Bu hafta boyunca etkili olan satıcılı seyri sonrasında gümüşteki aşağı yönlü risklerin arttığını vurgulamakta fayda var. Gümüş fiyatları bu sabah saatlerinde 20$ seviyesinden işlem görürken, günlük grafiğindeki düşüş kanalının alt çizgisinde, yani kanal desteğinde hareket ediyor. Dolayısı ile gümüşteki kısa vadeli görünüm açısından kanal sınırındaki hareketi yakından takip edeceğiz. Gümüşün kanalın alt çizgisi altına inerek kanalı aşağı yönlü kırması durumunda düşüşün hız kazanması beklenebilir. Böyle bir durumda 20$ seviyesi altında 19,80$, 19$ ve 18,60$ desteklerini takip edeceğiz. Kanal sınırında bir tutunma görmemiz ve ünlük kapanış bazında 20$ seviyesi üzerinde kalıcılık sağlanması durumunda ise 20,70$, 21$, 21,25$ ve 21,50$ dirençleri takip edilecek.

 

Vakıf Yatırım – Gümüş Yorumu

Gümüşte görünüm zayıflıyor. Uzun vadeli destek bölgesinin altına gelen gümüşte, 20,50 altında haftalık kapanış teknik olarak zayıflamanın devamını getirebilir. 20,5-21,0 direnç seviyeleri iken, 20,5 altında kalındıkça 19,5-19,0 bölgesi hedef haline gelebilir.

 

Troy Gold Takas – Günlük Bülten

Altın 6 haftanın ardından yeniden 1800 dolar/ons desteğine kader çekilerek satış baskısını üzerinde hissetmeye devam etti. Dünkü seansa 1817 dolar/ons seviyesinden giriş yapan sarı maden, seans boyu satıcılı bir seyir izleyerek piyasadaki satıcılı seyirden payına düşeni aldı. Gün içinde 1802 dolar/ons seviyesine kadar geri çekilen sarı maden, seansın en düşük seviyesini kaydetmiş oldu. Günlük kapanışını ise 1807 dolar/onstan yapan sarı maden önceki güne kıyasla hanesine yüzde 0,6 kayıp yazarken, üst üste dördüncü seansı da kayıpla tamamlamış oldu.

Gümüş dünkü seansta satıcılı seyir izlerken 2020 yılından bu yana kaydettiğin en düşük seviyeyi kaydetmiş oldu.20,75 dolar/ons seviyesinden seansa başlayan beyaz maden, 20,28 dolar/ons seviyesinden günlük kapanış yaparken yüzde 2,2 kaybı hanesine yazmış oldu.

Platin 910 dolar/ons seviyesinden seansa başladıktan sonra, gün boyu satıcılı bir seyir izleyerek, 877 dolar/onsla Kasım 2020’den bu yana kaydettiği en düşük seviyesi kaydetti. 884 dolar/ons seviyesinden günü tamamlayan platin önceki güne kıyasla hanesine yüzde 2,9 kayıp yazmış oldu.

Paladyum da kıymetli madenlerin satış dalgasından payına düşeni alarak kırmızıda bir günü geride bıraktı. 1945 dolar/ons seviyesinden güne başlayan paladyum, 1913 dolar/onstan seansı tamamladı ve önceki güne kıyasla hanesine yüzde 1,6 kayıp yazmış oldu.

Borsa İstanbul Kıymetli Madenler Piyasası’nda primli işlemler devam ederken, dünya fiyatlarının üzerinde 7 dolar/onsla gerçekleşti. Hacim açısından zayıf sayılacak bir gün geride kalırken 1.282 kg altın işlemiyle seans tamamlandı.