Ana sayfa Raporlar Altın Yorumları, Brent ve WTI Ham Petrol Analizleri Güncel Gümüş ...

Güncel Gümüş ve Değerli Metal Yorumları

Gümüş ve Değerli Metaller Emtia Yorumları

Bu sayfada uzman ve kurumların gümüş fiyatlarına ilişkin güncel yorum ve analizlerinin yanısıra diğer değerli metallere ilişkin değerlendirmeleri de bulabilirsiniz.

100.000 TL Paranız Olsa Nasıl Yatırım Yapardınız? Sanal Para ile Deneyin!

10.09.2020 tarihli Güncel Gümüş Yorum ve Kıymetli Metal Analizleri

Gümüş Korku Endeksiyle Boğuşuyor

Gümüş fiyatları ABD’de VIX korku endeksi yükselirken yükselemiyor. Bundan sonra korku endeksi ne olur? Gümüş daha düşer mi? Gümüş ne zaman çıkabilir? Gram gümüş ne olur? Bu sorulara teknik analizle cevap vermeye çalıştım.

 

03.09.2020 tarihli Güncel Gümüş Yorum ve Kıymetli Metal Analizleri

Troy Gold Takas – Gümüş ve Kıymetli Metaller Yorumları

Dün gelen aşı haberleri sonrası piyasalardaki risk iştahı artarken, güvenli liman olma özelliği olan altın satıcılı bir günü bıraktı. Seansa 1970 dolar/ons seviyesinden başlayan sarı maden, seans boyu satıcılı bir seyir içerisinde hareket etti. Dünün kritik gelişmesi ABD Hastalık Önleme Merkezi Ekim ayının sonuna kadar aşı dağıtılmaya başlanabileceğine dair sağlık kuruluşlarına bildirim göndermesi oldu. Bu haber akışı ABD hisse senedi piyasasına yeni bir rekor getirirken, altına sert satış getirmiş oldu. Altın dünkü seansta 1932 dolar/ons seviyesine kadar geri çekilerek günün en düşük seviyesini kaydederken seansı sonunda 1942 dolar/onstan dengelendi ve önceki güne kıyasla yüzde 1,4 kaybı hanesine yazdı.

Gümüş de benzer şekilde satıcılı geçirdiği bir günü geride bırakırken, kayıpları altına kıyasla fazla olduğu bir seansı yaşadı. 28,12 dolar/ons seviyesinden güne başlayan beyaz maden, seans boyu satış yönlü bir trend içerisinde hareket ederek 27,43 dolar/onstan seansı tamamladı ve önceki güne kıyasla yüzde 2,4 kayıpla seansı tamamladı.

Platin dünkü seansta 900 dolar/ons desteğinin altını test etmesinin yanı sıra günün en çok değer kaybeden kıymetli madeni oldu. Dünkü seansı 908 dolar/onstan seansı tamamlayan platin, yüzde 4’e kaybı hanesine yazmış oldu.

Paladyum da günü kırmızıda kapatmaktan kaçamayarak, diğer kıymetliler ayak uydurmuş oldu. 2280 dolar/onstan seansa başlayan paladyum, 2244 dolar/onstan seansı tamamladı ve yüzde 1,6 kaybı hanesine yazdı.

Borsa İstanbul Kıymetli Madenler Piyasası’nda dünkü seansta altın işlemleri dünya fiyatlarının üzerinde 0,5-1,00 dolar/onsla gerçekleşti. Borsa İstanbul’da toplamda 5.664 kg altın, 4.400 kg gümüş işlemiyle seans tamamlandı.

 

Troy Gold Takas – Gümüş ve Kıymetli Metaller Yorumları

01.09.2020 – GÜNÜN ÖNE ÇIKANI KIYMETLİSİ GÜMÜŞ OLDU

Altın geçtiğimiz haftayı yeşilde kapatmasının ardından yeni haftaya sakin bir başlangıç yaparak, 1965 dolar/ons seviyesinden yeni haftaya başladı. Dolar Endeksindeki kayıplar derinleşmeye devam ederken Mayıs 2018’den beri en düşük seviye olan 92 seviyesinin altı test edildi. Dolardaki zayıflık kıymetli maden fiyatlarına pozitif yönlü etki etmeye devam ediyor. Seans boyu yatay denecek bir bant içerisinde hareket eden sarı maden gün sonunda 2 dolar/onsluk kazançla 1967 seansı tamamladı.

Gümüş ise günün en çok öne çıkan kıymetli madeni olurken, seansın en çok değer kazanan kıymetli madeni oldu. 27,50 dolar/ons seviyesinden başladığı dünkü seansta, seans boyu pozitif bir seyir içerisinde hareket etti. Seans sonunda 28,13 dolar/onstan dengelendi ve günlük bazda yüzde 2,2 kazancı hanesine yazmış oldu.

Platin de dünkü seansta altınla benzer şekilde yatay da tamamladığı bir seansı geride bıraktı. 932 dolar/onstan tamamladığı günü, başlangıç seviyesinden kapatmış oldu.

Paladyum, gümüşle birlikte günün en çok değer kazanan bir diğer kıymetli madeni oldu. 2234 dolar/onstan seansa başlarken, 2276 dolar/onstan seansı tamamladı ve yüzde 1,8’lik kazancı hanesine yazdı.