Ana sayfa Raporlar Altın Yorumları, Brent ve WTI Ham Petrol Analizleri Güncel Gümüş ...

Güncel Gümüş ve Değerli Metal Yorumları

Gümüş ve Değerli Metaller Emtia Yorumları

Bu sayfada uzman ve kurumların gümüş fiyatlarına ilişkin güncel yorum ve analizlerinin yanısıra diğer değerli metallere ilişkin değerlendirmeleri de bulabilirsiniz.

100.000 TL Paranız Olsa Nasıl Yatırım Yapardınız? Sanal Para ile Deneyin!

26.11.2020 tarihli Güncel Gümüş Yorum ve Kıymetli Metal Analizleri

Troy Gold Takas – Gümüş ve Kıymetli Metaller Yorumları

Piyasalardaki iyimser hava devam ederken, altın dört ayın en düşük seviyesinde işlem görmeye devam ediyor. 1800 dolar/ons seviyesini destek yapan sarı maden, dün bir kez daha bu seviye test etti. Altın Volatilitesi düşük bir günü yaşamasının ardından, seansı 1807 dolar/onstan tamamlayarak yatay bir kapanış yapmış oldu.

Gümüş ise kısmen altından ayrışarak kayıplarını toparlanma çabasında hareket etti. 23,27 dolar/onstan seansa başlayan beyaz maden, günü 23,34 dolar/ons seansı tamamladı ve yüzde 0,3 kazancı yaşamış oldu.

Platin ise aşı haberlerinden pozitif yönde etkilenmeye devam ederken pozitif seyrini sürdürüyor. Dünkü seansta 970 dolar/onsa kadar uzanarak iki ayın ardından bu seviyeyi tekrardan kaydetmiş oldu. Seansı 968 dolar/onstan tamamlayan platin önceki güne kıyasla hanesine 0,7 kazanç yazdı.

Paladyum dünkü seansta da yataya yakın seyrini sürdürürken, 2300 dolar/ons seviyesinin üzerindeki işlemlerine de devam ediyor. 2348 dolar/ons seviyesinden seansı tamamlayan paladyum, yüzde 0,2 kaybı hanesine yazmış oldu.

Borsa İstanbul Kıymetli Madenler Piyasası’nda alıcıların iştahlı olduğu seanslar devam ediyor, altın işlemleri dünya fiyatlarının üzerinde 3,00 -3,50 dolar/onsla gerçekleşti. Borsa İstanbul’da toplamda 5.649 kg altın, 2.193 kg gümüş işlemiyle seans tamamlandı.

 

Altın Gümüş Ne Kadar Daha Düşer?

Altın ve gümüş yorumumda aşı haberleriyle sert düşen altın ve gümüş fiyatları hakkındaki beklentilerimi paylaştım. Altın daha ne kadar düşebilir? Gümüş ne kadar düşebilir? Altına nereden alıcı gelebilir? Altın ve gümüş için alım fırsatları nerede olabilir? Bu sorulara teknik analizle cevap vermeye çalıştım.

 

Paladyum ve Platinde Son Gelişmeler, Kaan Kutsar / GCM Yatırım

06.10.2020 – Nadir bulunan değerli metaller arasında yer alan Paladyum ve Platin, bu özelliğinin yanında otomotiv sektöründe girdi olarak kullanılmaktadır. Her iki metal fiyatlamalarında ekonomilerin toparlanması ve merkez bankalarının genişleyici para politikaları uygulamaları sonucunda, bir miktar toparlanma sağlanmıştı. Eylül ayında ABD ve Çin’den gelen imalat PMI verilerine baktığımızda, imalat aktivitesindeki toparlanma sınırlı kaldığı gözlemlenmektedir. Bu durum her iki metalin yukarı yönlü fiyatlarını baskılayan unsurlar arasında yer almaktadır. Kısa vadeye odaklandığımızda bu iki nadir metal arasında eğilim açısından farklılık göze çarpmaktadır. Paladyum fiyatlarında kısa vadeli ana eğilim pozitif iken, Platin fiyatında kısa vadeli ana eğilim negatif olarak gözlemlenmektedir. Bu durumun altındaki unsur, dizel araçlarda platin benzinli araçlarda ise paladyum katalitik konvektör kullanılmasından kaynaklanmaktadır. Özellikle Çin’deki araç satışları göz önüne alındığında, benzinli araçların satışları ile dizel araç satışları arasındaki fark ve her iki metal arasındaki eğilim farkında açısından takip edilebilecek bir unsur olarak karşımıza çıkmaktadır.

PALADYUM ANALİZİ

Paladyum’u kısa vadeli teknik olarak değerlendirdiğimizde 21 (2337) ve 34 (2324) periyotluk üstel hareketli ortalamaların desteklediği 2325 – 2345 bölgesini takip etmekteyiz. 2345 seviyesi aşağı yönlü fiyatlamaları sınırlandırdıkça, pozitif yönlü beklenti ön planda olabilir. Yükseliş isteğinin sürmesi halinde 2385 seviyesine doğru çıkışlar kaydedilebilir. Bu seviyenin aşılması durumunda 2405 ve 2420 seviyelerine yönelik fiyatlamalar ile karşılaşılabilir.

Yukarı yönlü fiyatlama isteğinin 2385 seviyesinde baskı görmesi durumunda 2355 ve 2345 seviyesine kadar geri çekilmeler söz konusu olabilir. Gerçekleşebilecek düşüşler 2325 – 2345 bölgesinde sınırlı kaldıkça, bu bölgeden yeni yükselişler gözlemlenebilir. Bu nedenle, negatif yönlü beklentinin pekişebilmesi için 2325 seviyesinin kırılmasına ve 2325 seviyesi atlında kalıcı fiyatlamaların oluşmasına ihtiyaç duyulabilir. Bu durumda gündeme gelebilecek seviyeler olarak 2315 ve 2300 kaydedilmiştir. Bu aşamada 89 periyotluk üstel hareketli ortalamanın (2306) desteklediği 2300 seviyesi aşağı yönlü fiyatlamaları sınırlandıran bir görünüm oluşturabilir.

PLATİN ANALİZİ

Platin’i kısa vadeli teknik olarak değerlendirdiğimizde 21 (896) ve 55 (892) periyotluk üstel hareketli ortalamaların desteklediği 895 seviyesini takip etmekteyiz. Fiyat 895 seviyesi üzerinde hareket ettikçe, pozitif yönlü beklenti ön planda olabilir. Yukarı yönlü fiyatlamaların sürmesi halinde 910 seviyesine doğru çıkışlar söz konusu olabilir. 910 seviyesinin aşılması halinde 918 ve 930 seviyelerine yönelik fiyatlamalar söz konusu olabilir.

Yükseliş isteğinin 910 seviyesinde baskılanması kalması halinde, 900 ve 895 seviyelerine yönelik geri çekilmeler ile karşılaşılabilir. Olası aşağı yönlü fiyatlamaların 895 seviyesinde sınırlanması durumunda, bu seviyeden yeni yükselişler kaydedilebilir. Dolayısıyla, negatif yönlü beklentinin pekişebilmesi için 895 seviyesinin kırılmasına ve 895 seviyesi altında kalıcı fiyatlamaların oluşmasına ihtiyaç duyulabilir. Bu durumda 890 ve 885 seviyeleri gündeme gelebilir.

 

Altın ve Gümüşte Dibi Gördük mü?

Altın ve gümüş fiyatları dibi gördü mü? Altın daha düşer mi? Gram altın ne olur? Gram gümüş ne olur? Altın ne kadar daha düşebilir? Altında yükselişin başladığından emin olabilmek için hangi seviyeyi beklemeliyiz? Teknik analizle anlatmaya çalıştım.