Ana Sayfa Raporlar Altın Yorumları, Brent ve WTI Ham Petrol Analizleri Güncel Gümüş ...

Güncel Gümüş ve Değerli Metal Yorumları

Gümüş ve Değerli Metaller Emtia Yorumları

Bu sayfada uzman ve kurumların gümüş fiyatlarına ilişkin güncel yorum ve analizlerinin yanısıra diğer değerli metallere ilişkin değerlendirmeleri de bulabilirsiniz.

20.05.2022 tarihli Güncel Gümüş Yorum ve Kıymetli Metal Analizleri

Tacirler Yatırım – Gümüş XAGUSD Analizi

Dolar endeksinde hızlanan gerileme değerli metallerde genel bir yükselişi berberinde getirirken, gümüşteki güçlenmenin daha ön planda olmaya devam ettiği gözlemleniyor. Dolar endeksi dün düşüşünü 102,65 seviyesine doğru sürdürürken, 22$ sınırına kadar (21,99$) yükselen gümüş günü 21,93$ seviyesinden yükselişle tamamladı. Altın / gümüş rasyosunun ise gerilemeye devam ettiği ve 83,99 seviyesine indiği takip edildi. Söz konusu rasyo geçtiğimiz hafta Perşembe günü 88 seviyesi üzerini test etmesi sonrasında bir düşüş eğilimi içerisinde girmiş durumda. Bu da gümüşün yukarı yönlü harekette daha güçlü bir performans ortaya koyduğunun önemli bir göstergesi. Gümüş fiyatları bu sabah saatlerinde 22$ seviyesinden işlem görüyor.

Aşağıdaki grafik üzerinden de görülebileceği gibi gümüş fiyatları dünkü yükselişi ile birlikte kısa vadeli düşüş kanalını yukarı yönlü kırmış bulunuyor. Söz konusu kanal kırılması bize fiyatların kısa vadede 21$ üzerindeki hareketinin devam edebileceğini ve önümüzdeki dönemde 21$ – 23$ bandının etkili olabileceğini gösteriyor. Kısa vadeye ilişkin olarak ise ara direnç seviyesi olan 22$ seviyesinin aşılması yükselişin devamlılığı açısından önem arz ediyor. Dolayısı ile kısa vadede 22$ seviyesinin aşılıp aşılamayacağını takip edeceğiz. Bu direncin aşılması ile birlikte 22,35$ ve 22,68$ dirençleri ön plana çıkabilir. Yukarıda da ifade ettiğimiz üzere, teknik göstergelerin ürettikleri sinyaller doğrultusunda, kısa vadeye ilişkin olarak 21$ – 23$ bandını ön plana çıkarmaktayız.

 

Vakıf Yatırım – Gümüş XAGUSD Analizi

Değerli metallerde tepki çabası izleniyor. Son dönemde reel faizler ve dolar endeksinde görülen yukarı hareket ons altında sert satışlara neden olmuştu. Geçen hafta %3,20 seviyesine kadar yükselen ABD 10 yıllık tahvil faizi, bu hafta %2,80’lere kadar gevşerken, bu durum değerli metallerde tepki alımlarını beraberinde getirdi. Ons altında kısa vadede 1,855-1,870 dirençleri ilk hedefler olacaktır ancak 1,870 önemli bir direnç olarak öne çıkıyor. Bu seviyenin de aşılması halinde alımların daha da güç kazanması beklenebilir. 1,835-1,815 aşağıda ilk destek seviyeleri iken, 1,790 ana destek olarak izlenmelidir.

Gümüşte de kanal destek bölgesinden tepki alımları görülüyor. Tepkinin devamı halinde 22,0 direnç olarak izlenebilir. Bu seviye üzerinde alımların güçlendiğini görebiliriz. 22,80-23,30 dirençleri yukarıda hedef haline gelebilir. Satışların devamı halinde ise 20,5 ana destek olarak izlenmelidir.