Ana sayfa Raporlar Altın Yorumları, Brent ve WTI Ham Petrol Analizleri Güncel Gümüş ...

Güncel Gümüş ve Değerli Metal Yorumları

Gümüş ve Değerli Metaller Emtia Yorumları

Bu sayfada uzman ve kurumların gümüş fiyatlarına ilişkin güncel yorum ve analizlerinin yanısıra diğer değerli metallere ilişkin değerlendirmeleri de bulabilirsiniz.

29.07.2021 tarihli Güncel Gümüş Yorum ve Kıymetli Metal Analizleri

Tacirler Yatırım – Gümüş XAGUSD Analizi

Gümüş fiyatları bu sabah saatlerinde 25,25$ seviyesinden işlem görüyor. Aşağıdaki grafik üzerinden de görülebileceği gibi gümüş kısa vadeli bir düşüş kanalı içerisinde hareket ediyor. Teknik göstergeler yukarı yönlü hareketlerde 200 günlük hareketli ortalamaya denk gelen 25,90$ seviyesinin güçlü bir direnç konumunda bulunduğunu ve fiyatların bu seviyeyi kalıcı olarak yukarı yönlü kıramaması durumunda düşüş kanalı içerisindeki hareketin devam edebileceğinin ve yükseliş çabalarının sınırlı kalabileceğinin sinyalini veriyor. Teknik göstergeler, gümüşün 25,90$ seviyesi altında kalmayı sürdürmesi durumunda kısa vadede 24,50$ – 25.90$ bandında bir seyir oluşabileceğinin sinyalini veriyor. 25,90$ seviyesinin yukarı yönlü kırılması durumunda ise 100 günlük hareketli ortalamaya denk gelen 26,30$ ve 50 günlük hareketli ortalamaya denk gelen 26,55$ seviyeleri takip edilecek.

Bugün yurt dışında Almanya’dan gelecek olan Temmuz ayı öncü TÜFE verileri, ABD 2Ç21 öncü GSYİH Büyüme Oranı & Tüketici Harcamaları & Çeyreklik Çekirdek Kişisel Tüketim Harcamaları, ABD Haftalık İşsizlik Başvuruları ve ABD Haziran Ayı Aylık Bekleyen Konut Satışları verileri izlenecek.

Vakıf Yatırım – Gümüş XAGUSD Analizi

FED toplantısının ardından tepki alımları görülen gümüşte 25.50 ve 25.90 ilk direnç seviyeleri olarak izlenebilir. Özellikle mevcut fiyatlarla 25.90 hem 200 günlük hareketli ortalama hem de alçalan trend direncinin bulunduğu bölge olarak önemli direnç görevi görebilir. Aşağıda ise 25.00 ve 24.50 desteklerini takip ediyor olacağız. Kırılan yükselen trendin altında işlem gören gümüşte, 25.90 üzerinde kapanışlar görmediğimiz sürece alımlar sınırlı kalacaktır.

 

ALB Forex – Gümüş Yorumu

Gümüş kısa vadede oluşturduğu düşüş trendini kırmasının ardından fibo 23.6’lık dilimin geçtiği 25.375 seviyesine doğru hareketini sürdürüyor. Aynı zamanda bir takoz formasyonu görüntüsü de oluşturan fiyatta yükselişin sürmesi halinde düşüş trendi yukarı yönlü test edilebilir. Tersi durumda 24.975 seviyesi destek olarak izlenebilir. Fiyat ile MACD arasında pozitif uyumsuzluk gözlemleniyor.
Dirençler: 25.375 / 25.930 / 26.375
Destekler: 24.975 / 24.740 / 24.480

28.07.2021 tarihli Güncel Gümüş Yorum ve Kıymetli Metal Analizleri

Troy Gold Takas – Altın, Gümüş XAGUSD ve Kıymetli Madenler Yorumu

Altın dünkü seansı güçlü bir kazançla tamamlayamamış olsa da diğer kıymetlilerden ayrışarak pozitif bir kapanışla seansı tamamladı. FED öncesi 1797 dolar/ons seviyesinden seansa başlayan sarı maden, seans boyu oldukça dar bir bant içerisinde hareket etti. Seansın sonunu da bu dar hareketi neticesinde yataya yakın bir kapanış yaparak getirdi. Seans içerisinde altın kendini 1800 dolar/onsun üzerine atmaya çalışsa da, seans sonunda bu seviyelerin üzerinde kapanış yapmayı başaramadı. 1798 dolar/ons seviyesinden seansı tamamlayan sarı maden, FED öncesi 1 dolarlık kazanca razı olmak durumunda kaldı.

Gümüş ise dünkü seansta yüzde 2 değer kaybederek dikkatleri üzerine çekti. 24,49 dolar/ons seviyesine kadar geri çekilen beyaz maden, Mart ayından bu yana kaydettiği en düşük seviyeyi kaydetmiş oldu. Seans sonunu 24,68 dolar/onstan yapan beyaz maden, önceki güne kıyasla yüzde 2 kayıptan kaçamadı. Altın-gümüş rasyosu ise 73 seviyesini aşarak, ocak ayından bu yana en yüksek seviyeyi kaydederek gümüşün aleyhine oluşmaya devam etti.

Platin de günü kırmızıda kapatan bir diğer kıymetli maden olurken, kaybı gümüşe kıyasla az oldu. 1068 dolar/ons seviyesinden seansa başlayan platin, 1053 dolar/onstan kapanış yaparak önceki güne kıyasla yüzde 1,4 değer kaybetti.

Paladyum da gümüş gibi yüzde 2 kayıp yaşayarak seansı tamamladı. 2660 dolar/onstan seansa başlayan paladyum, 2606 dolar/onstan kapanış yaptı ve böylelikle son bir hafta içerisinde elde ettiği tüm kazançları vermiş oldu.

Borsa İstanbul Kıymetli Madenler Piyasası’nda dünkü seansta alıcıların iştahlı oluşu görülürken, altın işlemleri dünya fiyatlarının üzerinde 0,50- 1,00 dolar gerçekleşti. Hacim açısından yüksek sayılacak bir seans yaşandı ve toplamada 2.409 kg altın, 1.153 kg gümüş işlemiyle seans tamamlandı.

Tunç Şatıroğlu – Gümüş XAGUSD Yorumu

Gümüşte AL Sinyali

26.07.2021 – Fed’in varlık alımlarını çok erken azaltmaya başlaması veya varlık alımı azaltmaya başlayacağı haberini çok erken vermesi riski başta gümüş, platin gibi değerli metalleri olumsuz etkiliyor. Ons Altın ise bu haberlerden diğerlerine göre biraz daha az etkilendi. Bu satış dalgasının sonuna geldiğimizi düşünüyorum. Bugün ABD seansını pozitif kapatabilirsek altının yeninden yükselişe geçmesini bekliyorum. Fed’in delta varyantının hızla yayıldığı ortamda varlık alımlarının azaltılması yönünde bir adım atmasını beklemiyorum. Ayrıca bu konuda piyasaları tedirgin edecek açıklamalardan da uzak durmaya çalışacaklarını düşünüyorum. Net olarak “meydanı boş bıraktık” mesajı vermeyecek ancak piyasayı da ürkütmeyecektir.

XAGUSD gümüş önemli olan 250 günlük üstel hareketli ortalama desteğine kadar düştü. Şu anda buradan destek bulmuş ve gösterge AL sinyali vermiş görünüyor. Ancak bu sinyalin geçerli olması için ABD seansında da pozitif kapanış olmalı.

XPTUSD #Platinum önemli 1041 desteği üzerinde kalmış görünüyor. Ancak yön için altın takip edilmeli ve şu anda gümüşteki gibi pozitif bir görünüm bulunmuyor.