Ana sayfa Raporlar Ekonomi Raporları ve Gelişmeleri Enflasyon Ver...

Enflasyon Verileri Açıklandı, Uzmanlar Yorumladı

Yıllık ÜFE – TÜFE Makası 32 Ay Sonra Kapandı, Gedik Yatırım

TÜFE, Ağustosta %0,86 ile konsensüs beklentilerden olumlu gerçekleşti… (Konsensüs:+%1,30 Gedik Yatırım: +%1,40). Böylelikle, yıllık TÜFE 16,7’den %15’e geriledi. Yıllık TÜFE’de geçen ay gözlenen geçici artış (vergi indirim teşviklerinin uzatılmaması ve bazı ürünlere yönelik zamlar nedeniyle) sonrasında enflasyondaki aşağı yönlü ana eğilimin korunduğu görüldü. Aylık bazda gözlenen artışa en yüksek katkılar Alkollü İçecekler ve Tütün grubu (sigara zammının etkisi) ile konut grubundan gelirken (doğalgaz zammının etkisi); ulaştırma (akaryakıt fiyatları kaynaklı), gıda ve alkolsüz içecekler (işlenmemiş gıda kaynaklı) ile giyim ve ayakkabı (mevsimsel etki kaynaklı) grupları aylık artışı önemli ölçüde sınırlayıcı rol oynadı.

100.000 TL Paranız Olsa Nasıl Yatırım Yapardınız? Sanal Para ile Deneyin!

Ayrıca, çekirdek enflasyon göstergelerindeki düşüş eğiliminin de, geçen ayki geçici duraksamanın ardından, devam ettiği görüldü. Ayrıca, yurtiçi ÜFE aylık bazda %0,59 oranında düşüşle; yıllık bazda %21,66’dan, %13,45’e geriledi. Böylelikle, 32 aydır devam eden ÜFE-TÜFE arasındaki ÜFE lehine olan makas kapanmış oldu; diğer bir ifadeyle maliyet enflasyonu, talep enflasyonun altına geriledi.

Yüksek baz etkisi kaynaklı olarak, eylül-ekim döneminde, geçici de olsa tek haneli enflasyon görülebilir. Sene başından bu yana enflasyon ile ilgili yapılan hemen her yorumda değinilen olumlu baz etkilerinin 2019 yılı için hem en güçlü dönemine hem de sonuna yaklaşmış bulunuyoruz. Tarihsel ortalamalar itibariyle eylül ayında TÜFE, 2003-2017 yılları arasında %0,81 ve 2014-2017 yılları arasında %0,47 olarak gerçekleşirken; geçen yıl ağustos ayında yaşanan kur şokunun etkisiyle Eylül 2018’de aylık enflasyon %6,3 olarak gerçekleşmişti.

Bu rakamlar ÜFE tarafında çok daha çarpıcı seviyelerde. 2006-2017 yılları arasında %0,62, 2014-2017 yılları arasında %0,73 olarak gerçekleşen eylül ÜFE, 2018’in eylül ayında %10,88 artış göstermişti. Bu noktadan hareketle, mevcut eğilimlerden ziyade büyük ölçüde baz etkisi kaynaklı olarak gelecek 1-2 aylık süreçte geçici de olsa tek haneli enflasyon seviyelerinin görülmesi ya da en azından tek haneli seviyelere yakınsanması beklenebilir. Kur ve enerji fiyatlarındaki seyre ek olarak olası yeni fiyat artışlarının beklenen düşüş eğilimini bir miktar sınırlama riski bulunduğunu da not edelim.

Hatırlanacak olursa, Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak, önceki ay ekonomi gazetecileri ile gerçekleştirdiği toplantıda, kamunun düzenlediği fiyatlarda yapmak zorunda olunan artışların genellikle baz etkisi güçlü olacak aylara denk getirilerek yapıldığını ve bunların birçoğunun geride kaldığını ifade etmişti. Bu açıklamadan hareketle özellikle eylül-ekim aylarında, varsa, ihtiyaç görülen ürünlerdeki fiyat artışlarının gerçekleştiğini görebiliriz. Diğer taraftan, mevcut gerçekleşme ve eğilimleri dikkate alarak 2019 yılsonu TÜFE tahminimizi %14,9’dan %14,4’e revize ediyoruz (TCMB: %13,9). Enflasyondaki aşağı yönlü eğilimin devam etmesi ve TL’nin seyri TCMB’nin yılın geri kalan dönemde gerçekleştirebileceği olası faiz indirimleri açısından oldukça önemli. TCMB’nin 12 Eylül’de gerçekleştireceği bir sonraki PPK toplantısı öncesinde, bugün açıklanan verilerin olası bir faiz indirimi için TCMB’nin elini bir miktar güçlendirdiği söylenebilir.

Ağustos Ayı Enflasyon Verileri Açıklandı

03.09.2019 – Enflasyon verileri açıklandı. Piyasalarda medyan TÜFE beklentisi %1,30 artış şeklindeyken artış 0,86 olarak beklentilerin altında geldi. 2003 başlangıç yıllı tüketici fiyat endeksi serisinin ağustos ayları ortalaması 0,34 olmasına rağmen 2019 Ağustos ayında başta doğalgaz ve tütün ürünleri olmak üzere çeşitli ürünlere yapılan zamların etkisi ile fiyatlarda %1,30 artış yaşanmasını beklenmekteydi. Temmuz ayında tüketici fiyatları aylık bazda %1,36 artış gösterirken yıllık bazda fiyat artışları %16,65 seviyesinde gerçekleşmişti.

 

 

02.09.2019 – İstanbul’da perakende fiyatlar ağustos ayında %2,5 artış gösterdi

İstanbul Ticaret Odası tarafından açıklanan verilere göre 2019 Ağustos ayında İstanbul’da perakende fiyatlar bir önceki aya göre %2,5, bir önceki yılın aynı ayına göre ise %16,41 artış gösterdi. Toptan fiyatlarda ise yıllık bazda %1,7 düşüş görüldü.

Sektörler bazında bakıldığında; gıda harcamaları, ev eşyası, konut ve kültür, eğitim ve eğlence harcamalarında artış görülürken, ulaştırma ve haberleşme, giyim ve sağlık ve kişisel bakım harcamalarında azalış görüldü.

Ankara’da Gıda Fiyatları Ağustos Ayında Düşüş Kaydetti

27.08.2019 – Ankara gıda fiyatları Ağustos ayında düşüş kaydetti. Türk-iş tarafından açıklanan verilere göre Ankara gıda fiyatları Ağustos ayında bir önceki aya göre %0,8 oranında düşüş kaydetti. 2003-2018 yılları arasındaki Ağustos ayı ortalamalarına baktığımızda %0,6 oranında artış görülürken, geçen yılın aynı ayında %4,26 oranında artış yaşanmıştı.

Tacirler Yatırım Ankara’da açıklanan verileri yakında açıklanacak Ağustos ayı enflasyon rakamları açısından şöyle değerlendirdi: “Ankara gıda fiyatları ile TÜİK tarafından açıklanan gıda fiyatları arasında önemli bir korelasyon bulunmakta. Bu çerçevede gelecek hafta Salı günü açıklanacak Ağustos ayı enflasyon verileri öncesinde gıda fiyatlarının manşet enflasyonu aşağı çekici nitelikte etkide bulunabileceği görülüyor.”

 

Temmuz Ayı Enflasyon Rakamları Açıklandı

05.08.2019 – TÜİK tarafından açıklanan aylık enflasyon verileri ile bu verilere ve verilerden kaynaklanan diğer piyasa dinamiklerine dair ekonomist ve uzmanların yorumlarını bu sayfada Uzmanlar Sigara Zammının Enflasyon ve Hisse Bazlı Etkilerini Anlattı…

Vergi Teşvikleri Bitti Enflasyon Yükseldi, İş Yatırım

Temmuz’da tüketici fiyatları aylık %1,4 ile %1,7’lik beklentimizin ve %1,6’lık piyasa tahminin altında arttı. Yıllık enflasyon ise %16,6 seviyesine geldi (Haziran 2019: %15,7).

Tahminimizdeki sapma son birkaç aydır olduğu gibi gıda grubundan kaynaklandı. Aylık bazda %0,4 artmasını beklediğimiz gıda fiyatları %1,1 geriledi (-0,21 puan katkı). Diğer gruplarda en büyük katkı 0,75 puan katkı ile ulaştırma grubundan (vergi teşviklerinin sona ermesi ile otomotiv zamları etkili) geldi. Bu grubu 0,44 puan ile konut (elektrik zammı) ve 0,34 puan ile ev eşyası (mobilya ve beyaz eşya sektörlerindeki teşviklerinin son bulması) takip etti. Öte yandan mevsimsel indirimlerle giyim grubu manşeti 0,27 puan aşağı çekti.

Teşviklerin sonra ermesinin etkisini çekirdek enflasyonda da görüyoruz. Bu bağlamda yıllık C grubu (enerji, gıda ve alkolsüz içecekler, alkollü içkiler ile tütün ürünleri ve altın hariç TÜFE) enflasyonu bir önceki ayki %14,9 seviyesinden %16,2’ye yükseldi. Endeksin alt detaylarda dayanıklı mallardaki artış (yıllık %17,6) dikkat çekiyor. Bu durum Kasım 2018’den bu yana iç talepteki zayıf seyir, TL’deki toparlanma ve vergi teşvikleri ile gerileyen yıllık çekirdek enflasyonda yükselişe neden oldu.

Özetle Temmuz’da manşet enflasyon gıda grubu kaynaklı sürprizle beklentimizin altında geldi. Gıda cephesinde Mayıs ayından bu yana işlenmemiş mal grubunda öngörümüzün daha iyi bir seyir görüyoruz. Hava koşulları (yağış ve kuraklık analizleri) önümüzdeki aylarda da bu cepheden olumlu seyrin devam edebileceğine işaret ediyor.

Yılın kalanında Ağustos ayında doğalgaz (0,3 puan katkı) ve sigara zamları (1 puan katkı) nedeniyle yıllık enflasyonun %16 seviyelerine yakın seyretmesini bekliyoruz. Eylül ve Ekim aylarında ise güçlü baz etkisinin desteği ile yıllık TÜFE’nin %9-10 bandına kadar gerilemesini ve ardından tekrar yükselerek yılı %14 seviyesinde kapatmasını bekliyoruz.

Enflasyonun Ağustos ayında da görece yüksek seyrine devam etmesi ihtimalini dikkate alarak TCMB’nin Eylül toplantısında daha sınırlı bir faiz indirimine gitmesini (100 baz puan) bekliyoruz. Eylül başında açıklanacak enflasyon sonrası resim daha da netleşecektir.

 

Temmuz enflasyon artışı, faiz indirim öngörülerini terse çevirmez… Enver Erkan

Türkiye’de Temmuz ayında enflasyon piyasa konsensüsü (%16,9) ve bizim tahminimiz (%18) altında gerçekleşerek yüzde %16,7 oldu. Yıllık enflasyondaki artışta, elektrik fiyat artışı ve mobilya, beyaz eşya, otomobillerde vergi indiriminin sona ermesi, Temmuz ayında çay, şeker, mazot, benzin gibi kalemlere yapılan zamlar ve sigara ve alkole uygulanan ÖTV zamları gibi bir defaya mahsus faktörlerin etkili olduğu görülmektedir. Temmuz ayında enflasyonda görülen artışla birlikte, her ne kadar Merkez Bankası faizi ve enflasyon makası daralmış olsa da, bu söz konusu periyoda ilişkin beklediğimiz bir gelişmeydi. Dolayısıyla, enflasyon artışı Merkez Bankası’nın yılsonuna kadar faiz indirim döngüsünü devam ettirmesi beklentilerini değiştirici bir etkide bulunmamıştır.

Enflasyonun geniş perspektifindeki görünümünde risklerin görece dengeli olduğunu söylemek mümkündür. Dikkat çeken unsur, eski değişim gösteren gıdanın etkisini çıkardığımızda özel kapsamlı göstergelerdeki artışın %2 üzerinde olmasıdır. Bu nedenle çekirdek enflasyon tarafında da Temmuz ayında manşete göre daha olumsuz bir görünümden bahsedilebilir. Hizmet enflasyonu katılığını sürdürürken, döviz kurundaki geçmişten gelen birikimli maliyet etkisi fiyatlardaki yapışkanlığın ana nedenlerinden birisi olarak öne çıkmaktadır. Baz etkisi sona erdikten sonra, söz konusu faktörlere ek olarak aynı zamanda yüksek bütçe açığı ve bütçe harcamalarındaki artışın devam etmesi enflasyon açısından risk oluşturan etmenlerdir.

Enflasyona tek seferlik etki eden kalemleri hariç tutarsak, yavaşlayan ekonomik faaliyet, daha iyi çıktı açığı beklentileri ve TRY’nin son dönemde istikrarlı seyretmesi gibi etmenlerin enflasyon görünümü konusunda yardımcı olduğunu söyleyebiliriz. Ancak bu faktörlerden daha etkili olan bir faktör, geçen yıl kur şokunu yaşadığımız Ağustos, Eylül periyodunda işleyecek olan baz etkisidir. Bizim beklentimiz geçen yılki yüksek aylık artış oranlarının devreden çıkacak olması nedeniyle, Ağustos ve Ekim arasında yıllık enflasyonda 3 ay sürecek bir düşüş döngüsüdür. Bu nedenle, enflasyonun yıl içinde zayıf çift hane seviyelerde dip yapmasını bekliyoruz. Kasım’dan sonra ise baz etkisi devreden çıkacağı için enflasyon yılın son 2 ayında dipten hafif bir tepki vererek yılı Merkez Bankası’nın yılsonu beklentisine yakın bir seviyelerde, %14 civarlarında bitirebilir.

Bunun para politikası için anlamına gelecek olursak; Merkez Bankası faizleri indirmeye devam edecektir. Enflasyondaki baz etkisi ile sağlanacak düşüşe ek olarak, sonbahar döneminde gelişmiş ülke merkez bankalarından gelebilecek parasal gevşeme hamlesi ise küresel faizlerde denge seviyesi daha aşağılarda oluşacaktır. Makul reel faiz seviyesine ilişkin piyasanın elinde net bir done olmayan bu ortamda da, biz Merkez Bankası’nın faizleri proaktif bir şekilde indirmeye devam etmesini öngörüyoruz. 

Merkez Bankası’nın yıl sonuna kadar büyük kısmını Eylül’de, daha küçük kısımlarını ise Ekim ve Aralık’ta olmak üzere kullanmak suretiyle yıl sonuna kadar 400 baz puan daha faiz indirimi yapmasını bekleriz. 

 

 

Sigara fiyatlarına hafta sonu yaklaşık %25 zam yapıldı. Uzmanlar Sigara Zammının Enflasyon ve Hisse Bazlı Etkilerini Anlattı…

 

Tüketici Fiyat Endeksi, Temmuz 2019

 

 

Enflasyonun Temmuz’da yukarı tepki vermesini bekleriz…Enver Erkan

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Temmuz ayı enflasyon rakamlarını 5 Ağustos Pazartesi günü saat 10.00’da açıklayacaktır. Foreks anketine tahmin gönderen ekonomistlerin Temmuz ayı için aylık enflasyon beklentisi %1,6 seviyesindeyken, GCM Yatırım Araştırma olarak bizim beklentimiz ise %2,5’tur. Yıllık enflasyonda ise piyasanın medyan beklentisi %16,9, bizim beklentimiz %18 seviyesindedir.

Enflasyonun gerileme trendi Mart ayında %19,7 olarak gerçekleşmeden sonra Haziran ayında görülen %15,7 seviyelerine kadar gelmiştir. Haziran ayında işleyen baz etkisi enflasyonu bir önceki ayki seviye olan %18,7’den yaklaşık olarak 300 baz puan geriye çekti. Enflasyonda Ağustos, Eylül ve Ekim aylarında eğer ters bir faktör oluşmazsa ciddi bir baz etkisi işleyecek ve bu evrede enflasyonun zayıf çift hanelerde dip yapması çok büyük bir olasılık. Bu kapsamda Merkez Bankası, diğer faktörlerle beraber enflasyondaki gerilemeyi de ekonomik faaliyeti açma anlamında bir fırsat olarak kullandı ve 25 Temmuz PPK’sında 425 baz puanlık faiz indirimi gerçekleştirdi.

Temmuz ayı, bahsettiğimiz baz etkilerinin görülmeyeceği bir ay olacaktır. Temmuz ayına has bazı fiyat hareketleri nedeniyle de enflasyonun aylık bazda yüksek gelmesini bekliyoruz. Son aylarda sert bir şekilde düştükten sonra Haziran ayında şimdilik yılın en düşük seviyesini gören enflasyonda; mobilya, beyaz eşya ve otomobillerde vergi indiriminin sona ermesi, 1 Temmuz itibariyle geçerli olan %15’lik elektrik zammı, 23 Haziran seçimleri sonrasında çaya, şekere ve motorine gelen zamlar, benzin zamları, sigara ve alkole yapılan ÖTV zamları gibi faktörler nedeniyle beklediğimiz yüksek aylık artış çerçevesinde yıllık bazda yukarı hareket bekleriz. Beklentimiz olan %2,5’lik aylık enflasyon, yıllık enflasyonu %18 bandına getirmekle beraber, sonraki aylarda işleyecek baz etkisiyle enflasyon yeniden Haziran seviyesinin de altına inecektir.

Merkez Bankası, 31 Temmuz’da açıkladığı yılın 3. Enflasyon Raporu’nda yılsonu enflasyon tahminini %14,6’dan %13,9’a indirdi. Bu da faiz indirimlerinin ilerleyen aylarda da devam etmesi demek olacaktır. Hali hazırda 425 baz puan faiz indirmiş olan Merkez Bankası’nın bir sonraki toplantısı 12 Eylül’de.. Merkez Bankası’nın enflasyon gelişmelerini ve beklentilerini dikkate almasını ve “makul” reel faiz seviyesini gözetmesi beklentimiz bakımından yıl sonuna kadarki 3 toplantıda da en az 3 haneli baz puanlı faiz indirimleri bekleriz. 

Merkez Bankası’nın reel sektör ve piyasa katılımcılarıyla yaptığı “Beklenti Anketi”, içindeki barındırdığı gelecek enflasyon beklentileri açısından önemli olacaktır. Ağustos ayı Beklenti Anketi de 9 Ağustos Cuma günü 14.30’da açıklanacaktır. Temmuz anket döneminde piyasanın cari yılsonu enflasyon beklentisi %15,01’e gerilemişti. 

 

Enflasyona gıda desteği… İş Yatırım

Haziran ayı tüketici fiyatları enflasyonu %0,03 ile %0,05’lık beklentimize paralel, piyasa tahmininin (%0,2) hafif altında açıklandı. Böylece yıllık enflasyon %15,7 seviyesine geriledi. (Mayıs 2019: %18,7). Ana harcama kalemleri olarak bakıldığında “gıda ve alkolsüz içecek” (aylık değişim -%1,65, katkı -%0,4) ve “giyim ve ayakkabı” (aylık değişim -%1.57, katkı -%0,1) gruplarının enflasyondaki gerilemeye en büyük katkıyı yaptığı görülüyor.

İç talepteki yavaşlamanın ve Türk lirasındaki değer artışının etkisiyle yıllık çekirdek enflasyondaki gerileme Haziran’da da devam etti. Böylece yıllık C grubu enflasyonu Haziran’da %14,9’a geriledi (Mayıs: %15,9). Temel mal grubu enflasyonunun gerilemesinde, iç talepteki zayıflamaya paralel dayanıklı mal grubu yıllık enflasyonun %10,4’e gerilemesi (Mayıs %13,4) etkili oldu.

Gıda fiyatlarında olumlu seyir ve Türk lirasındaki değer kazancı sayesinde önümüzdeki aylarda manşet enflasyondaki gerilemenin devam etmesini bekliyoruz. Türk lirasındaki değer kazancı çekirdekteki düşüşü destekleyecektir. Buna karşın ekonomideki dipten dönüş sinyalleri enflasyondaki düşüşün tedricen olacağına işaret ediyor.

Türk lirasındaki değer kazancı ve özellikle gıda enflasyonundaki olumlu seyir nedeniyle yıllık TÜFE enflasyon tahminimizi %18’den %16’ya çekiyoruz.

Enflasyondaki gerilemeyi arkasına alan Merkez Bankası’nın Temmuz PPK toplantısında politika faizlerinde 100bp ile indirime başlamasını bekliyoruz. Türkiye’nin temel dengelerinin normalleştiği ve enflasyondaki gerilemenin devam ettiği baz senaryoda Merkez Bankası’nın önümüzdeki 12 aylık dönemde 700bp civarında faiz indirimi yapacağını öngörüyoruz.

 

Tüketici Fiyat Endeksi, Haziran 2019

Yurt içi üretici fiyat endeksi aylık %0,09 arttı. Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE), 2019 yılı Haziran ayında bir önceki aya göre %0,09, bir önceki yılın Aralık ayına göre %8,09, bir önceki yılın aynı ayına göre %25,04 ve on iki aylık ortalamalara göre %32,81 artış gösterdi.
 
 Yurt içi üretici fiyat endeksi değişim oranları, Haziran 2019
 [2003=100]

 

Yurt içi üretici fiyat endeksi bir önceki yılın aynı ayına göre değişim oranı, Haziran 2019
[2003=100]

 

Sanayinin dört sektörünün bir önceki aya göre değişimleri; madencilik ve taşocakçılığı sektöründe %0,50 artış, imalat sanayi sektöründe %0,45 düşüş, elektrik, gaz üretimi ve dağıtımı sektöründe %7,83, su temini sektöründe %0,43 artış olarak gerçekleşti.

Yurt içi üretici fiyat endeksi ve değişim oranları, Haziran 2019
[2003=100]

Aylık en fazla artış elektrik, gaz üretimi ve dağıtımı sektöründe gerçekleşti. Bir önceki aya göre en fazla artış; %7,83 ile elektrik, gaz üretimi ve dağıtımı, %4,44 ile ham petrol ve doğal gaz, %2,19 ile kağıt ve kağıt ürünleri olarak gerçekleşti. Buna karşılık kok ve rafine petrol ürünleri %11,79, basım ve kayıt hizmetleri %4,10, ana metaller %2,70 ile bir önceki aya göre azalan alt sektörler oldu.
 
Ana sanayi gruplarında aylık en fazla artış dayanıklı tüketim malında gerçekleşti.
Ana sanayi grupları sınıflamasına göre 2019 yılı Haziran ayında aylık en fazla artış dayanıklı tüketim malında ve yıllık en fazla artış enerjide gerçekleşti.
 
 Ana sanayi gruplarına göre yurt içi üretici fiyat endeksi ve değişim oranları, Haziran 2019
 [2003=100]

 

 

 

Enflasyon Sepetinde Ağırlığı En Yüksek Olan 15 Ürün

Enflasyonda en etkili kalemler neler? Enflasyonu en çok ne etkiliyor. İşte ilk 15 ürün, değişimleri ve sepetteki ağırlıkları

 

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here