Ana sayfa Haberler 2020’ye...

2020’ye Girerken Zamlar ve İndirimler…

03.01.2019 – Cumhurbaşkanı kararıyla mobilya ürünleri ile yumurta ve balıkların toptan satışına ilişkin katma değer vergisi KDV oranlarında değişikliğe gidildi. Mal ve Hizmetlere Uygulanacak Katma Değer Vergisi Oranlarının Tespitine İlişkin Kararda Değişiklik Yapılmasına dair Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.

  • Yeni uygulamaya göre, tavuk yumurtasının toptan tesliminde yüzde 8 olarak uygulanan KDV oranı yüzde 1’e indirildi.
  • Toptancı halleri ve su ürünlerinin toptan satış yerlerinde faaliyette bulunanlara yapılan balık teslimleri ile bu malların gerçek usule tabi KDV mükelleflerine tesliminde uygulanan KDV oranı da yüzde 8’den yüzde 1’e düşürüldü.
  • Ayrıca dün Bakan Albayrak’ın açıkladığı şekilde mobilya ürünlerinde uygulanan KDV oranı yüzde 18’den yüzde 8’e indirildi.

02.01.2020 – Bakan Albayrak, mobilya alımlarında KDV’nin yüzde 18’den yüzde 8’e düşürüldüğünü açıkladı. Uzmanlar kredi ve zorunlu karşılık politikalarındaki değişiklikler sonrası atılan KDV indirimi adımını iç tüketimi canlandırmaya dönük bir hamle olarak değerlendirdiler.

02.01.2020 – Köprü geçişlerine zam geldi. Yavuz Sultan Selim ve Osmangazi köprülerinin geçiş ücretlerine %14,4 oranında zam yapıldı. Yeni tarifeye göre, birinci sınıf araç için Osmangazi Köprüsünden geçiş ücreti 103,05 TL’den 117,90 TL’ye, Yavuz Sultan Selim Köprüsünden geçiş ücreti 19,15 TL’den 21,90 TL’ye yükseltildi.

31.12.2019 – Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre; sigara ve alkollü içkiye 6 ayda bir enflasyon oranında yapılan vergi artışı, yılbaşında uygulanmayacak. Alkol ve tütün ürünlerine ÖTV kanununun 12. maddesi gereği ÜFE oranındaki otomatik vergi zammı, 2020 yılı Ocak-Haziran dönemi için uygulanmayacak.

 

Sigara Zamının Enflasyon ve Hisse Bazlı Etkileri

05 Ağustos 2019 – Bu hafta sonu sigara fiyatlarına yaklaşık %25 zam yapıldı. Ekonomistler bu zammın Ağustos ayında TÜFE enflasyonuna %1,0’in biraz üzerinde bir etki yapmasını bekliyorlar.

 

Sigarada Asgari Maktu Vergi Oranı Yeniden Artırıldı

02 Mayıs 2019 – Sigarada Asgari Maktu Vergi Oranı Yeniden Artırıldı . Dün Resmi Gazete’de yayınlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile sigara başına asgari maktu vergi oranı 0,2679TL olarak belirlendi. Hatırlanacağı üzere 1 Ocak’ta sigara başına maktu vergi oranı sıfıra indirilmişti. Yapılan düzenleme ile 7,5 liraya satılan en ucuz sigaralar 8 liraya çıkacak veya firmalar zam yapmayacak ve 50 kuruşu kendileri karşılayacak. Dolayısıyla enflasyon üzerindeki net etki de yapılacak zamma bağlı olarak belirlenecek. İlk tahminimiz vergi artışının tüm sigara gruplarına yansıması durumunda enflasyona 0,2-0,3 puan aralığında yukarı yönlü katkı vereceği yönünde.

Sigara ve cep telefonunda vergi artışı, hurda teşvikinde ÖTV indirimine gidildi

Sigara, puro ve toz halindeki tütünde asgari maktu vergi tutarı 0,2679 TL oldu. Daha önce asgari maktu oranı sigara ve toz tütünde sıfır, puroda ise 0,3244 TL olarak uygulanıyordu.

Cep telefonunda vergi artışı:ÖTV matrahı 640 TL’yi aşmayan cep telefonlarında vergi oranı %25, 640-1500 TL arasındakiler için %40, diğerleri için %50 oldu. Değişiklik öncesinde tüm cep telefonları için ÖTV oranı %25 seviyesinde yer alıyordu.

Yeni düzenlemeye göre daha önce tüm telefonlar için %25 olan ÖTV, 640 TL’nin altındaki telefonlar için %25 oranında kalırken 640 TL -1500 TL fiyat aralığı için %40’a, 1,500 TL’nin üzerindeki telefonlar için %50 olarak uygulanacak. Örnek olarak daha önce 2,100 TL’den satılan bir telefonda vergi artışının fiyat etkisi %15 oluyor.

Binek araç alımlarındaki hurda teşviği ÖTV matrahında değişiklik
Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre, yeni binek araç alımlarında uygulanan hurda indiriminde baz alınan Özel Tüketim Vergisi matrahı, esas olarak TL’deki değer düşüklüğündeki araç fiyatlarındaki artış nedeniyle güncellenmiştir. Buna göre, matrahı 46 bin lirayı aşmayan araçlar için uygulanan 10 bin liralık ÖTV indirimi, yeni düzenleme ile matrahı 70 bin lirayı aşmayan araçlara uygulanacak. 8 bin lira ÖTV indirimi daha önce matrahı 46-80 bin lira arasındaki araçlar için uygulanırken, yeni düzenlemeyle matrahı 70 bin ile 120 bin lira arasındaki araçları alanlar bu indirimden yararlanabilecek. Matrahı 80 bin lirayı aşan araçlarda uygulanan 3 bin liralık ÖTV indirimi ise artık matrahı 120 bin lirayı aşan araçlarda uygulanacak. Hurda indiriminde uygulanan ÖTV matrahı tabanındaki değişimin, 2019’daki otomativ talebi üzerinde önemli bir etkisi olmasını beklemiyoruz.

Vakıf Yatırım konu ile ilgili olarak şu değerlendirmede bulundu:

Kamu maliyesi tarafında vergi düzenlemesinin bütçe gelirlerini destekleyici etkide bulunması beklenebilir. Mevcut durumda pazarda satılan cep telefonlarının çok önemli bölümünün %40-%50 vergi oranına dahil olduğunu göz önüne aldığımızda bu ürünlerin talebinde gerileme, tekno marketlerin satışları açısından da negatif etki görülmesi beklenebilir. Hurda araçlarla ilgili düzenlemeyi olumlu olarak değerlendirirken, taşıt kredi faizlerinin düzeyini ve talep tarafında yılın ilk çeyreğinde gözlenen %44 seviyesindeki gerilemeyi göz önüne aldığımızda talep tarafındaki etkisinin sınırlı kalabileceği görüşündeyiz.

 

Sigaraya Zam Geldi

08.04.2019- Hafta sonu bir sigara şirketi sigara fiyatlarını paket başı 2 lira arttırdı. Hatırlanacağı üzere Ocak ayında sigarada vergi düzenlemesi yapılmış ve tütün ürünlerindeki ÖTV %63’ten %67’ye çıkarılmış ancak sigara şirketleri vergideki artışı fiyatlara yansıtmamıştı.

Sigarada ÖTV Yükseldi

07.01.2018 – Haftasonu Resmi Gazete yayınlanan Cumhurbaşkanlığı kararı ile sigaradan alınan ÖTV oranı %63’ten %67’ye yükseltildi. Öte yandan asgari maktu vergi tutarı sıfırlanırken maktu vergi oranı 0,42 lira olarak korundu. Bu değişiklikle birlikte 10 liraya satılan bir sigarada vergi oranı %86,45 oldu (eski oran: %82,45).

Geçtiğimiz hafta fonu olarak adlandırılan ve tütün ve sigara ithalatı üzerinden alınan pay kaldırılmıştı. Tütün fonunun kaldırılması AB’ye üyelik programı çerçevesinde Vergilendirme faslının açılması için bir önkoşuldu. Farklı vergilendirme uygulamalarının sonlandırılmasını isteyen AB 1986 yılından beri uygulanan ve 2011 yılına kadar ton başına 3000$ olan fonun tamamen kaldırılmasını istiyordu. Buna istinaden fon payı yıllar içerisinde kademeli bir şekilde azaltıldı ve 2018 yılında da kaldırılması beklenen bir gelişmeydi. Fonun kaldırılması tütün ve sigara ithalatçıları için olumlu olsa da yurtiçi fiyatlara önemli bir etkisinin olmasını beklenmiyordu.

 

2019’a Girerken İndirimler ve Zamlar… Hangi Kalemde Ne Kadar?

02.01.2019

Alkollü İçkilere Zam Yüzde 13,5

Her sene genellikle Ocak ve Temmuz aylarında açıklanan alkollü içkilere vergi zammı yılın ilk gününde açıklandı. Buna göre maktu vergiler ve alkollü içkiler üzerinden alınan ÖTV oranları yaklaşık %13.5 arttı. (Genelde %20 artıyordu) Nihai ürün fiyatları henüz açıklanmamakla birlikte alkollü içkilerin enflasyon sepeti içindeki payı ihmal edilir düzeyde olduğu için zamların yıllık enflasyona toplam etkisinin 0.1 puanın altında olması bekleniyor.

Kamuda Sıfır Özel Sektörde İse Yüksek Zam…

Hükümet kamu otoyol ve köprülerinden yeni yılda zamlı fiyat almayacaklarını duyurdu. Ancak özel sektör köprü ve otoyollarına ise çok yüksek oranlarda zam geldi. Buna göre pek çok otoyolun geçiş ücreti %100’ün üzerinde artarken Osmangazi Köprüsü’nün geçiş ücretine %44 zam yapıldı. Uzmanlar vergi artışları ve fiyat ayarlamalarının enflasyona net etkisinin söz konusu kalemlerin enflasyon sepeti içerisinde çok küçük payının olması nedeniyle ihmal edilebilir düzeyde olduğunu söylüyor.

ÖTV ve KDV İndirimleri 3 Ay Daha Uzadı

2018 yılının son gününde Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın yaptığı açıklamalara göre ÖTV ve KDV indirimleri 2019’da da devam edecek. Albayrak yaptığı bildirimde şu sözlere yer verdi: “Enflasyonla Topyekun Mücadeleye, ekonomide dengelenmeye ve istihdama destek amacıyla başlattığımız ve bu gece sona erecek olan ÖTV ve KDV indirimlerini yeni yılda 3 ay süreyle devam ettiriyoruz. İndirimlerimiz milletimize ve sektörlerimize hayırlı uğurlu olsun.”

İlan edilen 2019’un ilk 3 ayında sürecek indirimler şu şekilde

  • Beyaz eşyada yüzde %0 ÖTV (Normalde beyaz eşyada %6.7 olan ÖTV kaldırılıyor.)
  • Mobilyada yüzde %8 KDV (Normalde %18)
  • Ticari araçlarda yüzde %1 KDV (Normalde %18)
  • Konutlarda yüzde %8 KDV
  • Tapu harcı oranı yüzde %3 olarak devam edecek (Normalde ev satışlarında KDV %8 tapu harcı %4)
  • 250cc ve altındaki motorsikletlerde yüzde %0 ÖTV
  • 1600cc altındaki araçlarda 15 puan ÖTV indirimi (aracın fiyatına bağlı olarak %45- %60 arası indirim sağlanıyor)

2019’da Yüzde 10 Doğalgaz ve Elektrikte İndirim

Berat Albayrak 25 Aralık’ta yaptığı açıklamada doğalgaz ve elektriğine indirim yapılacağnı ilan etmişti. Buna göre yılbaşından itibaren konutlarda kullanılan elektriğe yüzde 10 indirim olacak.

Aynı zamanda konutlar, küçük-orta ölçekli işletmeler ve ticarethaneler yani KOBİ’ler için de geçerli olmak üzere kullanılan doğalgaza yüzde 10 indirim uygulanacak. İndirimler 1 Ocak’tan itibaren geçerli.

Ayrıca Enerji Bakanı Fatih Dönmez’in yaptığı açıklamalara göre eğer petrol fiyatları ve dolar kurunda fazla bir yükselme olmaz ise 6 ay sonra bir doğalgaz indirimininin daha olacağı açıklandı. Açıklamada petrol fiyatlarındaki gidişatın önceden satın alım yapıldığı için fiyatlara 6 ay sonra yansıdığı belirtildi.

İstanbul’da şehir suyu tarifesinin fiyatında indirime gidildi.

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Meclisi’nin Kasım ayında gerçekleşen toplantıda aldığı, “Tüm abone gruplarında su tarifeleri, 1 Ocak 2019’dan itibaren yüzde 15 indirimli olacak” kararı, yarın uygulanmaya başlayacak.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal’ın, 14 Kasım 2018’de, “Suda indirim olacak” şeklindeki açıklamasının ardından aynı gün İBB’nin Saraçhane’deki binasında gerçekleştirilen İSKİ Genel Kurulu’nda, AK Partili Meclis üyelerinin oyu ile indirim kararı alınmıştı. Bu indirim kararının ise 2019 fiyatlarından ve yeni yılın ilk gününde uygulanması, oy çokluğu ile kabul edilmişti. İki ay önce alınan bu yöndeki karar yarın uygulamaya konuluyor.

İBB Meclisi’nin, “İstanbul’daki suyun 2019 birim fiyatlarından yüzde 15 indirime gidilmesi” yönündeki kararı gereği İstanbullular, tüm abone gruplarında suyun birim fiyatını yüzde 15 indirimli kullanabilecek.

Buna göre, İstanbul’un su birim fiyatları; 
– 1. kademe konut başı 0-10 (10 dahil) metreküp/aya kadar kullanım 4,53 lira 
– 2. kademe konut başına 11-20 (20 dahil) metreküp/aya kadar kullanım 6,63 lira
– 3. kademe konut başına 21 metreküp/aydan fazla kullanım 9,65 lira
– Köy konut 1,13 lira, ortak sayaç konut 6,76 lira, konut inşaatı şantiyesi 6,76 lira
– İş yeri 11,49 lira, köy iş yeri 2,87 lira, ortak sayaç iş yeri 11,92 lira
– İş yeri inşaat şantiyesi 11,92 lira, iş yeri ham su 3,84 lira
– Özel grup 4,56 lira, toptan ham su 1 lira ve geri dönüşüm suyu 0,35 kuruş olacak.

Çimento Fiyatlarına Zam Var Ama Ne Kadar?

Aralık sonunda medyada çıkan bir habere göre çimento fiyatlarına 1 Ocak’tan sonra geçerli olmak üzere %40’a varan zam uygulanacaktı. Haberin ardından ilk önce Müsiad’dan tepki arkasından çimento sektöründeki farklı üretici ve gruplardan ard arda açıklamalar geldi. Biz tüm gelen açıklamaları bir araya topladık ama net bir şey de çıkaramadık. Üzerinde anlaşılan konu zammın illla ki olacağı ancak yüzde 40 olmayacak denmekte. Bununla birlikte yüzde 39 mu yoksa yüzde 9 mu şu anda bilinmiyor… Dileyenler konu hakkındaki tartışmaları ilgili haberden takip edebilirler…