Ana Sayfa Haberler Roma’da...

Roma’da AB’nin 60. Yıldönümünü Kutlayan Vekiller Papa Franciscus’u Ziyaret Etti

BRÜKSEL (İHA) – Avrupa Parlamentosu Başkanı Antonio Tajani, Avrupa Birliğinin (AB) kuruluşunun 60. yılında Roma’da yaptığı konuşmada, “Birleşmiş Avrupa Birliği hayali, bize savaş korkusunu sonsuza kadar arkamızda bırakmak için şans verdi” dedi.
Avrupa Parlamentosu Başkanı Antonio Tajani, Roma’da AB’nin kuruluşunun 60. yıldönümü kutlamalarına katıldı. Programda Roma Antlaşması da yenilendi. Tajani yaptığı konuşmada, “Biz çocuklarımıza bu mirası aktardığımız için gurur duymalıyız; seyahat özgürlüğü, çalışma özgürlüğü, okumak veya iş kurma özgürlüğü tanıdığımız vatandaşlarımız AB ile gurur duymalı” dedi.

Tajani, birliğin önemine ve gerekliliğine de vurgu yaparak, “Bu salonda 25 Mart 1957 tarihinde bizim için büyük bir macera başladı. Bu muazzam taahhütnameyi tamamlamak zorundayız ve henüz keşfedilmemiş potansiyeli en iyi şekilde kullanmalıyız. Bu sadece ekonomik açıdan değil, Avrupa’nın geleceği anlamında büyük önem taşıyor” diye konuştu.
Tajani, ayrıca başkan yardımcılarıyla birlikte İtalya Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella, İtalya Senatosu Başkanı Pietro Grasso ve İtalyan Parlamentosu Başkanı Laura Böldrini ile de görüştü. Tajani, daha sonra İtalya Başbakanı Paolo Gentiloni, AB Komisyon Başkanı Jean-Claude Juncker, AB Konsey Başkanı Donald Tusk ve 27 AB vekili ile Vatikan’da Papa Franciscus’u ziyaret etti.