Ana Sayfa Haberler Kariyer ve İstihdam Piyasası Haberleri Öğretmenler K...

Öğretmenler Kendi Kariyerlerine Yatırım Yapmıyor

Kalabalik-04

Kariyer.net’in öğretmenler Günü’ne özel olarak hazırladığı istatistiklere göre Kariyer.net’in veritabanındaki öğretmenlik mezunu adayların %70’i üniversite eğitimini tamamladıktan sonra yüksek lisans ve doktoraya devam etmiyor. 

Türkiye’nin lider insan kaynakları platformu Kariyer.net’te öğretmenlik mezunu adayların özgeçmişleri incelendiğinde adayların %70’inin üniversiteden mezun olduktan sonra yüksek lisans ve doktora programlarına devam etmediği görülüyor. Adayların sadece %15’inin yüksek lisans yaptığı verilerine ulaşılıyor. 

Kariyer.net’teki adayların özgeçmişleri incelendiğinde İngilizce ve Matematik branşlarındaki öğretmenlerin özellikle özel sektördeki ilanlara başvuru yaptığı görülüyor. Anaokulu ve sınıf öğretmenleri de özel sektördeki iş ilanlarını yakından takip ediyor. Atanamayan veya özel sektördeki kurumlarda çalışmak isteyen öğretmenler özellikle kıyı kentlerde iş arıyor. En çok başvuru alan iller sıralamasında İstanbul ve Ankara gibi büyük iller ilk sırada gelse de Antalya, Mersin, Kocaeli ve Samsun gibi Batı’daki illerde çalışmayı tercih ediyorlar.

Kadın öğretmen sayısı erkek öğretmenlerin neredeyse 3 katı 

Kadın meslekleri arasında görülen Öğretmenlik mesleğinin özellikle Türkiye’de kadınlar tarafından tercih edildiğini Kariyer.net verileri de teyit ediyor. Veritabanındaki adayların %72’sini kadınlar oluşturuyor. Öğretmen adayların içinde erkek oranı ise sadece %28.

Öğretmenlik bölümünden mezun adaylar özel sektörde eğitim sektöründe iş aramaya devam etse de rehberlik-psikolojik danışmanlık ve halkla ilişkiler bölümlerine de yöneliyor. Öğretmenlik mezunlarının en çok başvurduğu pozisyon arasında satış danışmanlığı ve çağrı merkezi müşteri temsilciği pozisyonları da bulunuyor. Diğer yandan Bankacılık, perakende ve yapı sektörleri de öğretmenlerin başvuru yaptığı sektörler sıralamasında ilk üçte yer alıyor.

Kanal Finans’taki diğer kariyer ve istihdam piyasası haberleri