Ana Sayfa Haberler PAGEV Başkanı...

PAGEV Başkanı Yavuz Eroğlu: Zincir Marketler Poşete %100 Zam İstiyor

01.12.2021 – 25 kuruşa satılan tek kullanımlık poşet fiyatının yüzde 100 zamla 50 kuruşa çıkarılmasını talep eden Zincir Marketler, daha önce kendi paralarıyla satın alıp, müşterilere ücretsiz verilen poşet üzerinden para kazanmanın derdine düştü 

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, 2022 yılında uygulanacak poşet fiyatları görüşmek üzere konunun taraflarıyla toplantı düzenledi. Poşet üreticileri, meslek örgütleri, sivil toplum örgütleri, tüketici dernekleri ve Türkiye’deki en büyük zincir marketlerin katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda zam konusu hararetli tartışmalara sahne oldu. Türkiye’de 2019 yılı itibariyle başlayan ücretli poşet uygulamasıyla tüketiciye 25 kuruşa satılmaya başlanan plastik poşet fiyatlarının 2022 yılında yüzde 100 zamlanarak 50 kuruşa satılmasını talep eden Zincir Marketler, söz konusu fiyat artışında ısrarcı.

2022 yılında uygulanacak poşet fiyatına ilişkin açıklama yapan PAGEV Başkanı Yavuz Eroğlu, TÜYAP’ta iş birliğiyle düzenledikleri Plast Eurasia İstanbul 2021 Fuarı’nın açılışında yaptığı konuşmada, Zincir Marketlerin zam talebine tepki gösterdi. Çevresel kirliliğin azaltılması ve bilinçli tüketim modelinin sağlanması hedefiyle plastik poşetin ücretli hale getirildiğini hatırlatan Eroğlu, “2019 yılında ücretli poşet uygulaması başladığında 25 kuruşun 15 kuruşu devlete, 10 kuruşu ise marketçiye kalıyordu. 2020 yılına gelindiğinde yeniden değerleme oranına göre devlete giden pay 18 kuruşa çıktı ve markete 7 kuruş kalmaya başladı. 2021 yılında ise poşetin 19.6 kuruşu devlete, 5 kuruşu marketçinin cebine gidiyor. Özetle marketçiye kalan pay giderek azaldı ve şimdi gözler 2022 için yeniden değerleme oranına çevrildi. 2022’de poşete zam yapılmaz ise 25 kuruş tamamen devletin kasasına gidecek ve marketlerin payı sıfırlanmış olacak. Bunun önüne geçmek isteyen Zincir Marketler, 25 kuruşluk fiyatın yüzde 100 zamlanarak poşetin tüketiciye 50 kuruşa satılmasını istiyor. Böylece 2019 yılından önce poşeti kendi parasıyla alıp müşterisine ücretsiz sunan Zincir Marketler, zam üzerinden poşetten para kazanmaya devam etmeyi hedefliyor” dedi.

DAR GELİRLİ VATANDAŞ MARKETÇİYİ ZENGİN EDEMEZ 

Pandemi nedeniyle küresel ekonomide yaşanan ciddi türbülansların ve dövizde yaşanan artışın enflasyonu da kırılgan hale getirdiğine dikkat çeken Eroğlu, Türkiye’de özellikle dar gelirli vatandaşın geçim derdi içinde olduğunun altını çiz erek sözlerini şu şekilde sürdürdü: “2019 yılında ücretli poşet uygulamasının ardından poşet tüketiminde yüzde 80’e varan düşüşler oldu. Tüketimdeki bu düşüş poşet üreticileri için kayıp olarak kayıtlara geçti. Ücretli poşet uygulaması, üretim ve istihdama eksi olarak yansımasına rağmen üreticilerimiz, çevresel kirliliğin azalması ve bilinçli tüketim modelinin yaygınlaşması hedefiyle alınan bu kararı destekledi ve gereken fedakarlığı yaptı. Şimdi ise Zincir Marketlerin fedakarlık yapma zamanı. Sonuçta ücretli poşet uygulaması başlamadan önce Zincir Marketler, poşeti kendi parasıyla satın alıp, müşterilerine bedava veriyordu. Bugün ise 25 kuruşa satılan poşetin 50 kuruşa satılmasını talep ederek buradan para kazanmanın peşine düşülüyor. Marketlerin 25 kuruşun az olduğu görüşüne katılmıyoruz. Bunu söyleyenler ancak bugün bir ekmeğin fiyatını ve asgari ücreti bilmeyenler olabilir. PAGEV olarak, Zincir Marketlerin zam talebini doğru bulmuyoruz. Bize göre 25 kuruşa satılan poşete zam yapılmamalı ve Zincir Marketler, poşet üzerinden para kazanmak yerine 2019 yılından önce olduğu gibi poşet parasını kendi bütçesinden karşılamalı. Aksi halde özellikle geçim dergi çeken dar gelirli vatandaşın sırtındaki yük ağırlaşmış olur. Dar gelirli vatandaş, Zincir Marketleri zengin edemez. Poşetten elde edilen gelir, marketçinin cebine gitmemeli ve tamamen çevrenin korunmasına dair projelerde kullanılmalı. Tüketici Dernekleri de bizim gibi poşete yüzde 100 zam yapılması fikrine karşı çıkıyor. Türkiye’nin pandemi nedeniyle içinden geçtiği ekonomik konjonktürün dikkate alınarak, Zincir Marketlerin zam talebinin gerçekleşmemesini bekliyoruz. Poşet fiyatları 2022 ne olacak? Bu sorunun yanıtını Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı verecek. Konuya ilişkin taraflardan görüş alan Bakanlık, yapacağı son çalışmanın ardından 1.1.2022 tarihinden itibaren yürürlüğe girecek poşet fiyatını açıklayacak.”

EN YENİ TEKNOLOJİLER VE ÜRÜNLERİN PLAST EURASİA İSTANBUL’DA 

Plast Eurasia İstanbul, 30. kez kapılarını açıyor. Dünyada her sene düzenlenen en büyük ikinci, Türkiye ve Avrasya’da ise en büyük uluslararası fuar olan Plast Eurasia İstanbul, TÜYAP tarafından PAGEV (Türk Plastik Sanayicileri Araştırma, Geliştirme ve Eğitim Vakfı) iş birliği ile gerçekleştiriliyor. TÜYAP ve PAGEV geçen yıl pandemiden kaynaklanan sağlık risklerini göz önüne alarak fuarı, 2021 yılına ertelemişti. İstanbul Büyükçekmece TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen Plast Eurasia İstanbul Fuarı’na bu yıl geniş bir coğrafyada katılım olacağını belirten PAGEV Başkanı Eroğlu, “Bu yılki dev organizasyona 34 ülkeden 670 firma ve firma temsilcisi katılıyor. 100’ün üzerinde ülkeden, 50.000’i aşkın fuar ziyaretçisiyle buluşacağız” dedi.

EN YENİ TEKNOJİLER VE ÜRÜNLER 

TÜYAP tarafından PAGEV iş birliği ile gerçekleştirilen fuarda; en yeni teknolojiler, makina ve ekipmanların görücüye çıktığını belirten Eroğlu, sektör için verimli iş birliklerine sahne olan organizasyonla ilgili sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Plastik makinaları, makine yan ve ara sanayi, kalıp, geri dönüşüm makinaları, hammadde ve kimyasallar, ısı ve kontrol cihazları, soğutma sistemleri, hidrolik ve pnömatik ürünlere ait merak edilen tüm yenilikler Plast Eurasia İstanbul Fuarı’nda sektör temsilcilerimizle buluşuyor. 120 bin metrekarelik alanda düzenlenen Fuar, 50 binin üzerinde ziyaretçiyi ağırlayacak. Fuarın katılımcılarına sunduğu dijital çözümlerle ticari iş birlikleri fuar tarihi öncesinde başladı ve fuar sonrasında da devam edecek.”

Sektörün gücünü göstermesi açısından da Plast Eurasia İstanbul Fuarı’nın stratejik bir öneme sahip olduğuna vurgu yapan Eroğlu, “dünyada 6., Avrupa’da ise Almanya’dan sonra 2. Sırada yer alan sektörümüz, 10 milyon tonluk plastik mamul üretiyor. Yatırım, üretim ve ihracatıyla ekonomimize katkı sunan plastik sektörümüz, 250 bin kişiye istihdam sağlıyor. Ülke ekonomimize katkı sunuyor” şeklinde konuştu.

PLASTİK SEKTÖRÜ İHRACATÇI AİLENİN EN ÖNEMLİ ÜYESİ 

Plast Eurasia İstanbul 2021 Fuarı’nın açılışında konuşan TİM Başkanı İsmail Gülle, “açıklanan son büyümeye rakamlarında görüldüğü gibi ihracatçılar olarak Türkiye ekonomisine ciddi destek sağlamaya devam ediyoruz. Plastik sektörümüz de ihracatçı ailemizin en güçlü üyelerinden biridir” dedi. Fuarın açılışında konuşan TÜYAP Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Ünal ise “PAGEV ile sıfırdan başladığımız Plast Eurasia İstanbul’u bugün marka haline getirdik. Dünyada her yıl düzenlenen en büyük ikinci plastik fuarı olan Plast Eurasia İstanbul, PAGEV ile iş birliği halinde 30. Kez düzenlemekten gurur duyuyoruz” görüşlerini ifade etti.

 

Marketlerde 5 Kuruşluk Poşetler 50 Kuruşa Satılmamalı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tartışmaya son noktayı koydu: Plastik poşetler yasaklanmıyor. PAGEV’in de daha önce açıkladığı gibi 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren plastik poşetler marketlerde belirli bir ücret karşılığında satılacak. Bu ücretin poşetin tüketicilere maliyetinden yüksek satılmaması gerektiğine dikkat çeken PAGEV Başkanı Yavuz Eroğlu, “Alışverişte kullanılan plastik poşetlerin maliyeti 5 kuruş. Poşetlerin 5-10 kuruştan daha yüksek bedelle satılması tüketicinin omuzlarına bir ek yük daha getirir. Bu yönetmelikteki amaç perakendeciye para kazandırmak, tüketiciye ek bir yük getirmek değildir. Amaç aşırı tüketimi engelleyerek çevremizi korumak olduğuna göre paralı satılacak poşetlerin bedeli perakendeciler yerine bir çevre fonuna aktarılmalıdır. Bu şekilde perakendeci de çevre için üzerine düşen görevi tam olarak yerine getirmiş olur” dedi.

Türk Plastik Sanayicileri Araştırma, Geliştirme ve Eğitim Vakfı (PAGEV) Başkanı Yavuz Eroğlu, “Plastik poşet konusu gündeme geldiği günden beri söylemlerimiz Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkilileri tarafından da teyit edilmiş oldu. Avrupa Birliği mevzuatıyla uyumlu bir şekilde alışveriş torbalarının aşırı tüketiminin 31 Aralık 2025 yılına kadar azaltılması yönünde çalışmalar yapılmaktadır. Taslak halindeki yönetmeliğin bu şekliyle yürürlüğe girmesi durumunda 01.01.2019 tarihinden ücretli olacak. Ancak burada amaç aşırı tüketimin engellenmesi ve tüketicinin doğru kullanım konusunda bilgilendirilmesidir. O yüzden bu olayın perakendeciler için bir gelir kapısına dönüşmemesi gerektiğini düşünüyoruz. Bunun kesinlikle önüne geçilmelidir” diye konuştu.

10 gramlık bir poşetin 10 kilo yük taşıdığını açıklayan Eroğlu, “Yani ağırlığının 1000 katı yük taşıyorlar. Su geçirmiyor. Eski kese kağıt ve çok kullanımlık torbalarda gelişen salmonella (gıda kaynaklı) ile E.coli (koli basili) bakterilerinden bizi koruyor. Bir mühendislik harikası olan bu ürün maalesef aşırı ve bilinçsiz tüketim sebebiyle çöp yerine doğaya bırakılıyor. Bunu değiştirmek için plastik sektörü olarak biz sorumluluğumuzun farkındayız ve çalışmalara katkı veriyoruz” diyerek sözlerine devam etti.

Elde Edilen Gelir Çevre Fonunda Biriksin

Yasada belirtilen 15-50 mikron arası poşetlerin maliyetlerinin 5-10 kuruş arası değiştiğini söyleyen Yavuz Eroğlu açıklamalarına şu sözlerle son verdi: “Alışveriş poşetleri 40 mikron ve 1 kilogramda 100 adet var. 100 adedi yaklaşık 5,6 lira. Yani tanesi 5 kuruş. Dolayısıyla bunların 25-50 kuruş bandında satılması perakendecilere büyük bir gelir kapısı oluştururken, tüketiciye ise yeni bir yük getirecektir. Bizim önerimiz perakendecilerin plastik poşetleri tüketiciye maliyetine satmaları ve elde edilen gelirin de bir çevre fonunda birikmesidir. Zaten yönetmelikte tüketicilerin bilinçlendirilmesi ve geri dönüşüm faaliyetleri içinde çalışmalar yapılmasını öngörmektedir. Bu gelirle çevre konusunda bilinçlendirme ve geri dönüşüm çalışmaları için de kaynak oluşturulmuş olur. Zaten hâlihazırda alışveriş poşetlerin bedeli perakendeciler tarafından karşılandığı için perakendecilerin bu durumda bir kaybı olmayacak. Yalnızca çevre için yapılan bir faaliyetten amacına uygun olmayan bir gelir elde edilmesi engellenmiş olacaktır.”