Ana sayfa Güncel Piyasa Yorumları İşsizlik Raka...

İşsizlik Rakamları Açıklandı

İşsizlik Rakamları Açıklandı
 
İşsizlik rakamları ve işgücü istatistiklerine ait güncel verileri ve konu ile ilgili raporların bütününü bu sayfada bulabilirsiniz. Veriler Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından aylık olarak hesaplanmakta, uzman ve ekonomistler tarafından yorumlanmaktadır.

İşsizlik oranı teşviklerin etkisiyle düşük kalıyor… Enver Erkan yazdı…

100.000 TL Paranız Olsa Nasıl Yatırım Yapardınız? Sanal Para ile Deneyin!

Türkiye’de Nisan ayında işsizlik oranı, geçen yılın aynı ayında %13 iken 0,2 puan azalarak %12,8 olarak gerçekleşti. Bir önceki ay ile kıyaslandığında ise arındırılmamış işsizlik oranının 0,4 puan gerilediği görülmektedir. Mevsimsellikten arındırılmış işsizlik oranı ise geçen yılın aynı ayına göre 0,1 puan azalarak, bir önceki aya göre ise 0,7 puan artarak %13,8 seviyesinde açıklandı. Arındırılmış verilere göre genç nüfusta işsizlik oranı %26,6 olurken; tarım dışı işsizlik ise %16,1 seviyesinde gerçekleşti.

Kıyaslanabilir dönemler olan Nisan 2019 – Nisan 2020’ye baktığımız zaman ilgili dönemler arasında işgücüne katılım oranında arındırılmış verilerle 5,7 puanlık düşüş olduğu görülmektedir. 2019’un benzer döneminde 32 milyon 612 bin kişi olan işgücü, Nisan 2020’de 29 milyon 620 bin kişi olmuştur. İşgücüne katılım oranı ise %53,2’den %47,5’a gerilemiştir. Yine mevsim etkilerinden arındırılmış verilere bakıldığında; istihdam oranı geçen yılın aynı dönemine göre 4,8 puan azalarak %41 olurken, mevsim etkilerinden arındırılmış istihdamda ise önceki aya göre 968 bin kişilik bir azalma söz konusudur. Bu dönemde, ekonomik faaliyete göre mevsim etkilerinden arındırılmış istihdam, tarım sektöründe 34 bin kişi, sanayi sektöründe 164 bin kişi, inşaat sektöründe 123 bin kişi, hizmet sektöründe 647 bin kişi azaldı.

Şu anda birçoğu ücretsiz izne çıkarılmış olan ve pratikte çalışmayan kişilerin işsiz tanımına girmiyor olması nedeniyle, resmi olarak işsiz sayılanların ve çalışmayanların arasındaki fark açıktır. Mart ayının sonundan itibaren hükümetin istihdamı korumak için devreye soktuğu kısa çalışma ödeneği desteği, işten çıkarma yasağı, ücretsiz izin desteği gibi önlemler ile işsizlik, teşviklerin devrede olduğu süre boyunca çok dramatik bir yükseliş rakamsal olarak göstermeyecektir. Öte yandan, söz konusu istihdam desteklerinden yararlanan çalışan sayısının 4,5 milyonu aşkın olması itibariyle özellikle teşvikler sonrası döneme ilişkin olarak işgücü piyasası açısından istihdam kaybı riski söz konusudur. Sanayi göstergeleri, kredi talebi gibi öncü göstergeler pandeminin en kötü şok etkilerinin yaşandığı Nisan döneminden sonra iyileşmeye işaret etse de, ekonominin daralma pozisyonundan en azından yavaşlama pozisyonuna geçebilmesi için normalleşmenin sürdürülebilirliği önem arz etmektedir.

Haziran sonu itibariyle kısa çalışma ödeneği ve işten çıkarma yasağı gibi desteklerin 1 ay daha uzatıldığını görmekteyiz. Teşviklerin süresinin ihtiyaç duyulursa ilave bir şekilde uzatılması, işgücü piyasasındaki gerçek etkilerin görülmesini de daha sonraya bırakacaktır. Pandemi dönemi sonrasında bile şirketlerin yeni yatırım ve istihdam yaratma anlamında eskiye göre daha yavaş kalacak olması durumu söz konusu olacaktır. Bu özellikle işgücüne katılımı ve yeni iş pozisyonları açılmasını sınırlayabilir. Bu da 2020 yılı boyunca işsizlik oranının yüksek kalmaya devam etmesi anlamına gelecektir.

 

İşgücü İstatistikleri, Nisan 2020

 
 

İşgücü İstatistikleri, Mart 2020

 
 
 

İşsizlik oranında pandemi etkilerini Mart ve Nisan verilerinde göreceğiz… Enver Erkan

Türkiye’de Şubat ayında işsizlik oranı, geçen yılın aynı ayında %14,7 iken 1,6 puan azalarak %13,6 olarak gerçekleşti. Bir önceki ay ile kıyaslandığında ise arındırılmamış işsizlik oranının 0,2 puan gerilediği görülmektedir. Mevsimsellikten arındırılmış işsizlik oranı ise geçen yılın aynı ayına göre 1 puan azalarak, bir önceki aya göre ise değişmeyerek %12,7 seviyesinde açıklandı. Arındırılmış verilere göre genç nüfusta işsizlik oranı %23,4 olurken; tarım dışı işsizlik ise %14,6 seviyesinde gerçekleşti.

Kıyaslanabilir dönemler olan Şubat 2019 – Şubat 2020’ye baktığımız zaman ilgili dönemler arasında işgücüne katılım oranında arındırılmış verilerle 2,6 puanlık düşüş olduğu görülmektedir. 2019’un benzer döneminde 32 milyon 84 bin kişi olan işgücü, Şubat 2020’de 30 milyon 982 bin kişi olmuştur. İşgücüne katılım oranı ise %53,3’ten %50,7’ye gerilemiştir. Yine mevsim etkilerinden arındırılmış verilere bakıldığında; istihdam oranı geçen yılın aynı dönemine göre 1,7 puan azalarak %44,3 olurken, mevsim etkilerinden arındırılmış istihdamda ise önceki aya göre 513 bin kişilik bir azalma söz konusudur. Bu dönemde, ekonomik faaliyete göre mevsim etkilerinden arındırılmış istihdam verilerine göre; tarım sektöründe 218 bin kişi, sanayi sektöründe 56 bin kişi, inşaat sektöründe 28 bin kişi, hizmet sektöründe 194 bin kişi azaldı.

İşgücü istatistikleri, Covid-19 etkilerinin hissedildiği dönemin öncesine ait olduğundan dolayı mevcut durumu yansıtmamaktadır. Mart ayı ile beraber, ülkede görülen salgın etkilerinin hafifletilmesi için uygulanan karantina ve kapatma tedbirlerinin işgücü piyasasına yansımasını göreceğiz ve Mart ayında bu kapsamda işsizlik oranındaki en büyük artış gerçekleşecektir. Nisan ayında da yine istihdam kaybı olmakla birlikte, işsizlikteki artış hızı kısa çalışma ödeneği, ücretsiz izin desteği devlet teşvikleri sayesinde daha sınırlı kalacaktır. Mayıs’tan sonra karantina tedbirlerinin hafifletileceğini ve adım adım normalleşmeye geçileceğini düşünecek olursak; Mart ve Nisan dönemi rakamsal olarak en kötü seviyelere işaret edecektir. Mayıs’tan sonra ise işsizlik oranında, karantina tedbirleri hafiflemeye devam ederse aşamalı bir azalma göreceğiz. Buna karşın, normalleşme döneminde de özellikle hizmet sektöründeki korunma amaçlı arz kısıntısı tedbirleri istihdamdaki geri dönüş oranına yansıyabilir.

 

İşgücü İstatistikleri, Şubat 2020

 
 
Kanal Finans’taki diğer kariyer ve istihdam piyasası haberleri