Ana sayfa Haberler Hazine Dolar ...

Hazine Dolar ve Avro Cinsi Tahvil İhraç Edecek

Hazine ve Maliye Bakanlığı dün yaptığı basın açıklamasıyla 17-21 Aralık tarihlerinde bireysel yatırımcılara sunulan finansman araçlarının çeşitlendirmesi ve yatırımcı tabanının genişletilmesi amacıyla 1 hafta boyunca Avro ve Dolar cinsinden talep toplama yöntemi ile tahvil ihracı gerçekleştireceğini duyurdu. Senetler 28 Aralık Cuma günü yatırımcıların hesabına aktarılacak. Her iki tahvil de 1 yıl vadeli 6 ayda bir kupon ödemeli olacak. Avro cinsi tahvil için yıllık getiri oranı %2,5, dolar cinsi tahvil için ise %4,0 seviyesinde olacak.

Hazine, bireysel yatırımcılara sunulan finansman araçlarının çeşitlendirilmesi ve yatırımcı tabanının genişletilmesi amacıyla 17 Aralık-21 Aralık 2018 arasında, 1 hafta boyunca Euro ve ABD Doları cinsinden Devlet tahvili ihracı talep toplama yöntemi ile gerçekleştirilecek; Duyuruya göre, bireysel yatırımcılara sunulan finansman araçlarının çeşitlendirilmesi ve yatırımcı tabanının genişletilmesi amacıyla 17-21 Aralık’ta talep toplama yöntemiyle euro ve dolar cinsinden devlet tahvili ihracı gerçekleştirilecek.

Senetler, 28 Aralık Cuma günü yatırımcıların hesaplarına aktarılacak. Euro ve dolar cinsi devlet tahvilleri, 1 yıl (364 gün) vadeli ve 6 ayda (182 gün) bir kupon ödemeli olarak ihraç edilecek. Euro cinsi devlet tahvilinin 6 aylık kupon oranı yüzde 1,25, yıllık getiri oranı yüzde 2,50 olarak belirlenirken, dolar cinsi devlet tahvilinin 6 aylık kupon oranı yüzde 2, yıllık getiri oranı ise yüzde 4 olacak.

Söz konusu euro ve dolar cinsi devlet tahvilleri, bireysel yatırımcılara satılacak. Senetler için talep toplama işlemleri ile senetlerin ihracı, kupon ödemeleri ve itfası Akbank, Denizbank, QNB Finansbank, Türk Ekonomi Bankası, Garanti Bankası, Halk Bankası, İş Bankası, Vakıflar Bankası, Ziraat Bankası, Yapı ve Kredi Bankası aracılığıyla gerçekleştirilecek.

Euro ve dolar cinsinden ihraç edilecek senetler için asgari talep tutarı 10 bin euro/dolar olacak. Senetler bin euro/dolar ve katları şeklinde ihraç edilecek. Senetler yatırımcılar tarafından vadesinden önce işlemiş faiz getirisi üzerinden bin euro/dolar ve katları olacak şekilde sadece senetlerin satın alındığı aracı bankalara satılabilecek. Euro ve dolar cinsi devlet tahvilleri mevcut vergi mevzuatına tabi olup Gelir Vergisi Kanunu’nun ilgili maddesi uyarınca vergilendirilecek.

  • Avro cinsi tahvilin getirisi %2,5,
  • ABD doları cinsinden tahvil için getiri %4,0 olarak belirtildi.

Oyak Yatırım konu ile ilgili olarak şu yorumu yaptı:

“Getiri oranları çok çekici durmasa da, tahvillerin YP mevduata göre vergi avantajı olabileceğini düşünüyoruz. YP mevduatlarda stopaj oranı %13-18 arasında yer alırken devlet tahvillerinde faiz veya alım satım kazancı üzerinden %10 stopaj kesiliyor. YP mevduattan bir miktar para yeni ihraç edilecek tahvillere kayabileceğini fakat toplam mevduatlar üzerindeki etkinin Hazinenin toplam borçlanma rakamı değişmeyeceği için sınırlı kalacağını düşünüyoruz.”

 

Hazine 2,8 Milyar TL’lik Satış Yaptı

12.12.2018 – Hazine dün düzenlediği 2-yıllık gösterge tahvil ihalesi ile rekabetçi olmayan teklif (ROT) dahil 2.8 mlr TL’lik satış yaptı. 2.8 mlr TL’nin 2.3 mlr TL’si piyasa yapıcı ve kamu kurumlarına yapılan satıştan oluştu. İhalede teklifleri karşılama oranı %34.1 oldu.

Oyak Yatırım konu ile ilgili şu analizi paylaştı:

İhalede ilginç olan piyasada iki yıllık tahvil faizi %21.37 iken ihalede oluşan ortalama faizin %18.62 olması oldu. Hatırlatmak gerekirse sabah saatlerinde de aynı vadedeki tahvil faizi %20.59 seviyesindeydi. Öyle görünüyor ki Hazine ihalede faizleri düşük tutmak için ihalede satışı düşük tutmuş durumda. Ancak bu hamleye piyasanın tepkisi negatif oldu ve hem tahvil faizleri yükseldi hem de USDTRY kuru gün içinde gördüğü en düşük seviye olan 5.30’a karşılık ihalenin ardından 5.40’a kadar yükseldi. Hazine’nin ayın geri kalanında gelecek hafta düzenleyeceği 7-yıllık FRN olmak üzere bir ihalesi bulunuyor.

 

15.11.2018 – Hazine’nin TRT110827T16 tanımlı tahvil için açtığı geri alım ihalesinde nominal 145,0 milyon TL teklif geldi. Geri alım ihalesinde nominal kabul edilen miktar 25,0 milyon TL olurken, net kabul edilen miktar 19,2 milyon TL oldu. İhalede en düşük fiyat 76,975 TL, en yüksek fiyat 76,975 TL ve ortalama fiyat 76,975 TL seviyesinde oluştu.

İhalede en düşük basit faiz %16,00, en düşük bileşik faiz %16,64, en yüksek basit faiz %16,00, en yüksek bileşik faiz %16,640, ortalama basit faiz %16,000, ortalama bileşik faiz %16,640 olarak gerçekleşti.

 

Hazine Dünkü İhalede de Az Borçlandı…

14.11.2018 – Hazine ve Maliye Bakanlığı dün düzenlediği 2 yıllık gösterge tahvil ihracıyla 0,3 milyarı piyasadan olmak üzere toplamda 1,1 milyar TL borçlandı. Hazine dünkü 2 yıllık tahvil ihalesinde piyasaya 348 milyon TL satış yaptı.

Hazine dün gerçekleştirdiği 2y vadeli tahvil ihalesi ile beraber bu hafta içerisinde piyasaya sadece toplam 810 milyon TL satış yaparak Kasım ayı borçlanmasını sonlandırdı.

Hazinenin Faiz Strateji Etkili…

Hatırlanacağı üzere geçen hafta Cuma günü yapılan bir basın duyurusu ile beraber Hazine bu hafta içerisinde yapacağı 6 ihalenin, 3’ünü yapmama kararı aldığını açıklamış bunun da “2018 yılı net borçlanma limiti dikkate alınarak yurt içi piyasada yapılan iç borçlanma tutarının azaltılması ve faiz giderlerinin düşürülmesi amacıyla” yapıldığını belirtmişti.

Eurobond ihracı sonrasında iç borçlanma gereğinin önemli bir kısmının kalkmış olmasına rağmen hafta içerisinde gerçekleştirilen satış miktarının oldukça düşük kaldığı dikkat çekti. İhaleler sonrasında özellikle kısa vadeli tahvillere alım geldiği görüldü. Bu çerçevede 2 yıllık tahvil faizinin %20 seviyesinin hemen altına geldi.

İş Yatırım önceki günde de raporuna taşıdığı konu ile ilgili olarak bugün de şu yorumda bulundu:

Hazine ve Maliye Bakanlığı dün düzenlediği 2 yıllık gösterge tahvil ihracıyla 0,3 milyarı piyasadan olmak üzere toplamda 1,1 milyar TL borçlandı. Beklentimiz kamu satışları dâhil toplamda 1,5 milyar TL seviyesinde borçlanmaydı.

Dünkü ihale ile birlikte Hazine son 2 günde toplamda 3,1 milyar TL borçlandı (0,8 milyar TL piyasadan). Kasım-Ocak iç borçlanma stratejisine göre Hazine’nin Kasım’da 21,8 milyar TL iç borç geri ödemesi bulunuyor. Bu bağlamda ihalelerde az borçlanma olması piyasaya likidite sağlanacağı anlamına geliyor. İlave likiditenin Merkez Bankası tarafından düzenlenen ihaleler ile sterilize edilip edilmeyeceği yakından izlenecek.

 

Hazine İhaleleri Beklentinin Ötesinde Likidite Kaldı

13.11.2018 – Hazine ihalelerinde beklentinin ötesinde likidite piyasa kaldı; ikincil faizler geriledi. Yani hazine beklentinin altında borçlandı ve piyasadan para çekmeyerek, piyasaları likit bıraktı.

Dün Hazine tarafından daha önce ilan edilen takvim dahilinde iki ihale gerçekleştirildi. Kasım ayı için belirtilen toplam 7 ihalenin 6’sı bugün ve yarın gerçekleştirilecek iken Cuma günü yapılan açıklama ile birlikte 3 ihaleden vazgeçileceği, gerekçe olarak ise başarılı geçen ve 2018 programının yaklaşık 2 milyar dolar üzerinde rakama ulaşılan dış borçlanmalar gösterildi.

İş Yatırım konu ile ilgili olarak Hazine’nin beklentilerin altında borçlandığına dikkat çekti.

Hazine ve Maliye Bakanlığı dün iki ihale düzenledi. 13 aylık kuponsuz tahvilin ilk ihracında 0,2 milyar TL’si piyasadan olmak üzere toplamda 1,0 milyar TL borçlanma gerçekleşti (%19,7 ortalama bileşik faizden). Benzer şekilde 5 yıl vadeli kuponlu tahvil ihracından 0,2 milyar TL’si piyasadan olmak üzere toplamda 1,0 milyar TL borçlanma gerçekleşti. Her iki ihalenin toplamında beklentimiz 4,5-6,0 milyar TL borçlanma yapılacağı yönündeydi. Bu bağlamda dünkü toplam borçlanma beklentilerin oldukça altında gerçekleşti. Hazine bugün 2 yıllık gösterge tahvil ihracı gerçekleştirecek.

Deniz Yatırım geçmiş ihaleleri değerlendirerek konu ile ilgili şu yorumda bulundu:

12 Kasım tarihinde takip edilen ihalelerde toplam satış rakamı 1.9 milyar TL olurken, söz konusu rakamın 1.5 milyar TL’lik kısmını kamu kesimi üstlendi. Net satış, 461.9 milyar TL ile beklentilerin gerisinde kaldı. Aralık 2019 vadeli borçlanmada bileşik faiz %19.73, Ekim 2023 vadeli kağıtta ise %17.67 seviyesinde gerçekleşti.

Aralık 20196 vadeli kağıt ilk kez, Ekim 2023 ise yeniden ihraç edildi. Bahse konu ihracın son ihalesi 23 Ekim tarihinde gerçekleştirilmiş ve bileşik faiz %21.42 seviyesinde oluşmuştu. İki ihale arasında bileşik faiz düşüşü 375bp düzeyinde oldu. Hazine’nin 14 Kasım tarihinde toplamda 19.4 milyar TL, piyasaya ise 14.7 milyar TL ödemesi söz konusu olacaktı. Bugün takip edilen ihaleler sonucunda net satış yaklaşık 500 milyon TL olduğu ve yarın düzenlenecek olan ihalede de bugüne benzer bir tavır takınması halinde Çarşamba günü piyasada yaklaşık 14-15 milyar TL aralığında likiditenin roll edilmeyeceğini, yani kalacağını düşünmek yanlış olmayacak.

Bugün gerçekleşen ihalelerde bid/cover rasyoları kısa vadede 15.6, 2023 vadelide ise 26.36 düzeyinde oluştu. Öte yandan kamu payları her ikisinde de %76 oldu. Özetle, kamu talepleri karşılanırken, piyasa likiditesi çekilmemiş oldu. Buradan hareketle oluşan resmi farklı biçimlerde okumanın mümkün olduğunu düşünüyoruz:

  • Hazine’nin hali hazırda sahip olduğu uygun koşullar nedeniyle ek borçlanma istememesi,
  • Faizlerin düzeyine yönelik muhtemel duruşu göstermesi,
  • Dış borçlanmanın sağladığı avantajlar,
  • Likiditenin düşük roll nedeniyle piyasada kalması ve piyasa koşullarının nispeten nefes almasının düşünülmesi.