Ana Sayfa Haberler Powell’dan “t...

Powell’dan “tapering”, Biden’dan “teşvik” açıklaması…

By Zach RudisinOwn work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=20727816

Powell’dan “tapering”, Biden’dan “teşvik” açıklaması… Enver Erkan

15.01.2021 – Fed Başkanı Powell, beklediğimiz doğrultuda “tapering” için gerekli şartların oluşmasına daha çok zaman olduğuna dair bir konuşma yaptı. Henüz ekonomik toparlanma emareleri açısından çıkışın konuşulacağı bir dönem değil ve Fed enflasyonun bir süre hedef %2 üzerinde kalmasına izin verecek Zaten ortalamada %2 hedefinin sağlanması için bir süre enflasyonun hedef üzerinde seyretmesi gerekiyor. Önümüzdeki aylarda fiyat ve maliyet baskısından dolayı geçici bir enflasyon artışı görülme durumu olabilir, ancak Fed bunun doğal koşullarla sağlanıp sağlanmadığına bakacak. İstihdamda toparlanma ve talebin yerleşmesi ile enflasyonda daha güvenilir bir hareket görebileceğimiz aşikar.. Bunun için hane halklarının düzenli bir gelir döngüsü içerisine girmesi gerekiyor. Şu andaki koşullarla, erken bir taperingden korkmamız için bir neden olmadığı görülüyor.

ABD Başkanı seçilen Joe Biden Perşembe günü 1.9 trilyon USD’lik koronavirüs kurtarma paketinin ayrıntılarını açıkladı. Biden’in Amerikan Kurtarma Planı adı verilen önerisi, aşılar geniş çapta dağıtılıncaya kadar aileleri ve şirketleri sürdürme umuduyla bazı tanıdık teşvik önlemlerini içeriyor. hızlandırmak ve çoğu okulu 100 gün içinde güvenli bir şekilde yeniden açmak için para da dahil olmak üzere 400 milyar USD’den fazla para bulunuyor. Diğer bir 350 milyar USD, eyalet ve yerel yönetimlerin bütçe açıklarını kapatmasına yardımcı olurken, plana ayrıca bireylere 1.400 dolarlık doğrudan ödemeler, daha cömert işsizlik yardımları, işçiler için federal olarak zorunlu ücretli izinler ve çocuk bakımı maliyetleri için büyük sübvansiyonlar da dahil olacak.

Yine de Biden’ın Senato’da böylesine büyük bir mali plan için yeterli oyu alması konusu belirsiz. Georgia seçiminde elde edilen zafer Demokratların Senato’yu kontrol etmesini sağladı, ancak pakete tüm Demokratlar destek vermeyebilir. Bu durumda da Biden’ın bu oy kayıplarını ılımlı Cumhuriyetçilerle telafi etmesi gerekecek. Mali teşviklerin önemi; virüs vakaları tırmanmaya devam ederken ve milyonlarca işçi işsiz kalmayı sürdürürken büyük ve acele bir nitelikte.

Piyasalar Biden ve Powell’ın Konuşmalarını Bekliyor… Enver Erkan

14.01.2021 – Bu akşam mali teşvik paketinin ayrıntılarını vermesi beklenen Biden’ın konuşması önemli olacak. Yaklaşık 2 trilyon USD büyüklüğünde olması beklenen mali paketin içeriğinde, 600 USD olan maaş çeklerinin 2000 USD’ye çıkarılmasının yanı sıra aşı dağıtımı, küçük işletmeler, okullar, eyalet ve yerel hükümetler için kaynak bulunacağı öngörülüyor. Senato’nun yeni dönemde 50-50 olması bazı Cumhuriyetçilerin pakete destek verme ihtimali Biden açısından işi biraz daha kolaylaştırsa da, hala pakete muhalefet gelme olasılığı da bulunuyor.

Mali genişleme beklentileri, son dönemde ekonomiyi enflasyonist açıdan ısındırma beklentilerine de ağırlık kazandırdı. Talep kaynaklı bir fiyat baskısı yaratabilirse bu doğru, ancak genel enflasyon hareketi şu an daha çok fiyat baskısı ve maliyet artışları ile açıklanır bir durumda. Maaş çekleri, hane halklarının nefes alması açısından önemli ve Amerikalılar tabii ki para kazanırlarsa ekonomiye talep üzerinden katkı verebilecek kabiliyete sahip olacak. Ancak önemli ölçüde de tasarruflarından harcadılar ve ilk öncelikleri tasarruflarını yerine koymak olacaktır. Sonuçta düzenli gelir ve dışardan yardım arasında da bir fark var. Diğer taraftan, KOBİ’lerin ve yerel işletmelerin desteklenmesi anlamında paketin sunacakları çok önemlidir. Pandemide kendini koruyamayan ve önemli bir kısmı kapanmak durumunda kalan küçük işletmeler, istihdam anlamında en önemli olumsuzluğu oluşturuyorlar. Küçük bölgelerde istihdamın korunması anlamında teşvikler önemli…

Powell’ın yapacağı açıklamalar ise son dönemlerde artan “tapering” endişelerine açıklık getirmesi anlamında önemli. Artan 10 yıllık başa baş enflasyon ile Hazine getirileri, “acaba canlanma erken gerçekleşirse Fed daha erken dönemde faiz artırabilir mi” sorusunu ortaya çıkardı. Ancak kilit ayrıntı, “canlanma gerçekleşirse”. Doğal bir enflasyon hareketi izlemiyoruz, bu doğallaşsa bile Fed’in %2 konusunda lineer bir hedefi yok ve bir süre enflasyonun hedef üzerinde seyretmesine izin verecek. Ekonominin hasar tespit aşamasında, aşılamadan sonra salgın kontrol altına alınsa bile tam operasyonel hale gelmek zaman alacak. Fed, krizin aşamalarına göre karar vermek durumunda. 2013’te Bernanke, ortada faiz artırımı olmadığı zaman diliminde “teşviklerin azaltılabileceğini” ilk belirttiğinde önemli bir dönüm noktası yaşamıştık. Fed’in yeni emareler görmesi gerekli ve pandemi dinamikleri ve enflasyon bu yeni kanıtları henüz ortaya koyar nitelikte değil..

 

Bu arada, EUR negatif gelişme olarak; İtalya’da koalisyon dağılma aşamasında… EUR seviyelerini dikkatle takip ettiklerini söyleyen Lagarde açısından önemli bir gelişme..