Ana Sayfa Haberler Milli Muharip...

Milli Muharip Uçak Özgün Motor Geliştirme Programı Çerçeve Sözleşmesi İmzalandı

Savunma Sanayii Başkanlığı ile TRMOTOR arasında Milli Muharip Uçak Özgün Motor Geliştirme Programı Çerçeve Sözleşmesi imzalandı. SSB’de gerçekleştirilen imza törenine Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Hava Kuvvetleri Komutanlığı ve TRMOTOR temsilcileri katıldı.

SSB öncülüğünde yürütülecek olan program kapsamında, bir yandan Milli Muharip Uçak için ülkemizde bir turbofan motorun tasarım, geliştirme ve test altyapıları oluşturulurken, diğer yandan da farklı proje ve programlara hizmet edebilecek pek çok kabiliyet ve teknoloji kazanımı hedefleniyor.

Milli Muharip Uçak Özgün Motor Geliştirme Programı kapsamında motorun, kritik alt sistem ve komponentlerin yerli imkanlarla geliştirilmesi hedefleniyor.

Milli Muharip Uçak Özgün Motor Geliştirme Programı Çerçeve Sözleşmesi, ülkemizin gaz türbinli motorlar ve bu motorlara ilişkin alt/yan teknolojilere yönelik kabiliyet sahibi olan dünyadaki çok az ülkeden biri olması yönünde önemli bir adım olarak değerlendiriliyor.

TRMotor’un ortaklik yapisi: %55 BMC Power %35 TAI %10 SSB. Milli savaş uçağının yapımı ve sonrasında kullanımı, ihracatı açısından ileride sorular yaşanmaması için projede yerli şirketler seçilmiş.

Projede kritik alt sistemlerin yerli olmasi hedefleniyor. Turbofan motorun, 5. nesil düşük görünürlük ve ekonomik yakıt tüketimi özelliklerine de sahip olması hedeflenmekte.