Ana sayfa Raporlar Hisse Yorumları Türk Telekom ...

Türk Telekom TTKOM Hisse Analiz ve Yorumları

PAYLAŞ

  Türk Telekom TTKOM hisse senedi ile ilgili tüm güncel analiz, haber ve yorumları aşağıda sıralı halde bulabilirsiniz. Bu sayfadan aracı kurum ve uzmanların TTKOM hissesi ile ilgili tüm analizlerini güncel haber, rapor ve teknik yorumları takip edebilirsiniz.

  DENİZ YATIRIM – Türk Telekom TTKOM Hisse Haber Analiz – 08.12.2017

  Türk Telekom basının aktardığı CEO açıklamalarına açıklık getirdi. Türk Telekom’dan gelen açıklamaya göre CEO Paul Doany’nin yaptığı açıklamalar medyada tam olarak doğru aktarılmadı. Medyada yer alan haberlerde CEO’nun mobil ve sabit genişbant pazarına dair beş yıllık bir hedef paylaşmış gibi yansıtıldı. Şirket söz konusu hedeflerin şirketin genel stratejisi olduğu ve belli bir zaman dilimiyle kısıtlı olmadığını belirtti. Ayrıca halka arzı planlanan iştirakler için henüz alınmış bir karar olmadığı ve bunun şirketin girişim sermayesi stratejileriyle ilgili olarak genel bir plan olduğu belirtildi.

  İŞ YATIRIM – Türk Telekom TTKOM Hisse Haber Analiz – 07.12.2017

  Kapanış (TL) : 5.94 – Hedef Fiyat (TL) : 7.98 – Piyasa Deg.(TL) : 20790 – 3A Ort. İşl.Hac.(mn$) : 7.92 TTKOM TI Equity- Öneri :AL Get.Pot.%: 34.4

  Türk Telekom bazı iştiraklerinin halka arz etmeyi planlıyor
  Gazetelerden çıkan habere göre, Türk Telekom bazı iştiraklerinin halka arz etmeyi planlıyor. Ayrıca Türk Telekom CEO’su Paul Doany, sağlık ve enerji sektörlerinde risk sermayesi yatırımları yapacaklarını söyledi. Potansiyel olumlu.

  Avea’nın ödenmiş sermayesinin 4.6 milyar TL arttırılmasına karar verildi
  Türk Telekom’un bağlı ortağı Avea’nın mali yapısının güçlendirilmesi ve Avea tarafından kullanılan hissedar kredisinin finansman maliyetlerinin Avea bilançosu ve finansal yapısı üzerinde yarattığı etkinin azaltılması amacıyla Avea’nın ödenmiş sermayesinin 4.6 milyar TL arttırılmasına karar verildi. Söz konusu artışın tamamı Türk Telekomünikasyon A.Ş.’nin Avea’dan olan hissedar kredisi alacağından karşılanacaktır. Bu işlem sonrasında Avea bu krediyle ilgili faiz gideri ödemeyecek, bu da şirketin net karını olumlu etkileyecektir. Ayrıca, Avea pozitif net kar açıklamaya başladıktan sonra şirket ertelenmiş vergi gelirinden faydalanabilecek. Olumlu.

  Haber detay: Türk Telekom’un 5 Yıllık Stratejik Planının İpuçları

  OYAK YATIRIM – Türk Telekom TTKOM Hisse Haber Analiz – 07.12.2017

  Turk Telekom %100 iştiraki olan Avea’nın ödenmiş sermayesini 11,2milyar TL’den 15,8milyar TL’ye yükseltme kararı aldı. Turk Telekom’un Avea’ya olan borçları sermayeye çevirileceğinden herhangi bir nakit giriş çıkışı ya da konsolide borç pozisyonunda herhangi bir değişiklik olmayacaktır. Haberin etkisinin olmasını beklemiyoruz.

  GARANTİ YATIRIM – Türk Telekom TTKOM Hisse Haber Analiz – 07.12.2017

  Türk Telekom (TTKOM, EÜ, Fiyat:5.94TL, Piyasa Değeri TL20,790mn): Türk Telekom, bağlı ortaklığı Avea’nın ödenmiş sermayesinin 11.2mlr TL’den 15.8mlr TL’ye, %41 artırılmasına karar vermiştir. Artışın tamamı Türk Telekom’un Avea’dan olan kredisi alacağından karşılanacaktır. Yorum: Sermaye artırımı, Türk Telekom’un Avea’dan alacağı borç karşılığında yapılacağı için TTKOM’dan nakit çıkışı olmayacaktır. Sermaye artırımında amaç, Avea tarafından kullanılan hissedar kredisinin finansman maliyetlerinin Avea bilançosu ve finansal yapısı üzerinde yarattığı etkinin azaltılmaktır.

   

  Türk Telekom Avea’da Sermaye Artırımı Kararı Aldı – 06.12.2017

  Bağlı ortaklığımız Avea İletişim Hizmetleri A.Ş.’nin (Avea) mali yapısının güçlendirilmesi ve Avea tarafından kullanılan hissedar kredisinin finansman maliyetlerinin Avea bilançosu ve finansal yapısı üzerinde yarattığı etkinin azaltılması amacıyla Avea’nın 11.200.080.847,95 TL olan ödenmiş sermayesinin 15.800.080.847,95 TL’ye çıkartılmasına karar verilmiştir. Söz konusu artışın tamamı Türk Telekomünikasyon A.Ş.’nin Avea’dan olan hissedar kredisi alacağından karşılanacaktır.

  Türk Telekom Vergi Oranları Değişikliklerine Dair Açıklama Yaptı – 06.12.2017

  7061 sayılı Bazı Vergi Kanunları ile Diğer Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun 05.12.2017 tarih ve 30261 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanmıştır.
  Kanun kapsamında öne çıkan değişiklikler aşağıda sıralanmıştır.
  • 6802 sayılı Kanununun 39. Maddesinin birinci fıkrasında yapılan değişiklik ile madde kapsamında verilen Telekomünikasyon hizmetlerine ilişkin Özel İletişim Vergisi oranları %7,5 olarak belirlenmiştir.

  Özel İletişim Vergisi

  Değişiklik Öncesi OranlarDeğişiklik Sonrası Oranlar
  Mobil Ses%25 %7,5
  Sabit Ses%15%7,5
  Mobil Data%5%7,5
  Sabit Data%5%7,5
  • 5809 sayılı Kanunun 46’ncı maddesinde yapılan değişiklik ile hâlihazırda baz istasyonu ve kanal sayısına bağlı bir fonksiyon üzerinden hesaplanıp ödenen telsiz ücreti, mobil operatörlerin aylık net satış hasılatının %5’i olarak belirlenmiştir.
  • 5520 sayılı Kanuna eklenen geçici 10’uncu madde ile Kurumların kazançları üzerinden %20 oranında uygulanmakta olan Kurumlar vergisinin 2018, 2019 ve 2020 yılı vergilendirme dönemleri için %22 oranında uygulanmasına karar verilmiştir.
  Kanun kapsamında yapılan bu değişiklikler 1 Ocak 2018 tarihi itibarıyla uygulanmaya başlanacaktır.

  İŞ YATIRIM – Türk Telekom TTKOM Hisse Haber Analiz – 04.12.2017

  Kapanış (TL) : 5.76 – Hedef Fiyat (TL) : 7.98 – Piyasa Deg.(TL) : 20160 – 3A Ort. İşl.Hac.(mn$) : 7.63 TTKOM TI Equity- Öneri :AL Get.Pot.%: 38.6

  TTKOM uzun vadeli kredi anlaşması imzaladı
  Türk Telekom ile Bank of America NA arasında 100 milyon dolar tutarında bir uzun vadeli kredi anlaşması imzalandı. Söz konusu kredinin vadesi Ocak 2021 olup, anaparanın tamamı vade sonunda ödenecektir. Kredinin yıllık faiz oranı LİBOR+%1.85’dir. Nötr.

  Tuncay Turşucu, Araştırma Direktörü – Türk Telekom Teknik Analizi – 30.11.2017

  Türk Telekom TTKOM haftalık grafikte uzun vadeli trend çizgisine gelmiş ve bu seviyeden tepki göstermiş görünüyor. Yaklaşık yedi yıllık trend çizgisinin geçtiği seviye bu hafta için 5.25 seviyesi. Bu seviye TTKOM için güçlü bir destek olmuşa benziyor ve hisse de tepkiler alıyoruz.

  Borsa endeksinde yaşanan satışlardan ister istemez etkilenen hisse için 5.25 seviyesi üzerinde seyirlerin korunması durumunda ilerleyen haftalarda 5.78 seviyesindeki direnç çizgisine doğru tepki yükselişi görülebilir. Hissenin 5.78 seviyesini geçmesi durumunda ise 6.40 direncini gözleyeceğiz. Buna karşın TTKOM ‘un 5.25 desteği üzerinde tutunmakta başarısız kalması durumunda ise satış baskısı ilk etapta 5 ardından 4.75 seviyelerine doğru görülebilir.

  Haftalık Gösterge Aşırı Satımda: Ancak teknik göstergeler TTKOM için tepki yükselişi olasılığının güçlü olduğunu gösteriyor. Grafikte 14 haftalık RSI göstergesi bulunuyor ve gösterge görüldüğü gibi 2010 yılından bu yana en düşük seviyeye gerilemiş durumda. Neredeyse aşırı satım bölgesi olan 30 seviyesine çok yakın. Haftalık grafikte RSI göstergesinin 30 seviyesine gelmesi nadir görülür.

  Buna göre hissede tepki zamanları yaklaşmış görünüyor. Mevcut pozisyonlar zaten bu fiyata kadar korunduysa korunmaya devam edebilir. Bu teknik grafiğe göre önümüzdeki süreçte hisseye yeni alıcılar gelebilir.

  TTKOM CEO’su Medya’da Yer Alan Haberlerle İlgili Açıklama Yaptı – 22.11.2017

  Şirketteki hisse dağılımı hakkında konuşan Doany, Türk Telekom’un yüzde 55’lik kısmının şirketin operasyonel kısmı tarafından tamamen izole edildiğini söyledi. Medyada yer alan haberlere ilişkin ise Doany, “Bu şirketin değerini artırmaya çalışıyorum. Yüzde 55’lik kısım borç verenleri rahatlatacak. Önümüzdeki hafta bir sonraki beş yıllık planı hazırlayacğaız. Kim bu hisseyi alırsa çok şanslı bir firma olacak” diye konuştu.

  İŞ YATIRIM – Türk Telekom TTKOM Hisse Haber Analiz – 22.11.2017

  Kapanış (TL) : 5.67 – Hedef Fiyat (TL) : 7.98 – Piyasa Deg.(TL) : 19845 – 3A Ort. İşl.Hac.(mn$) : 7.45 TTKOM TI Equity- Öneri :AL Get.Pot.%: 40.8

  Ooredoo, Türk Telekom’da OTAŞ hissesine talip
  Bloomberg’de çıkan habere göre Katarlı telekomünikasyon şirketi Ooredoo, Türk Telekom’un temerrütteki ana hissedarının payını almakla ilgileniyor. Ooredoo yeni bir yatırımcı olarak ortaya çıkarken, Saudi Telecom’un Otaş’a 750 milyondolar sermaye enjeksiyonu ve geri kalan 4 milyar dolar borcu yapılandırmayı öngören ve bankalara sunulan teklifi hala masada. Saudi Telecom, Otaş’ın tamamına sahip olanOger Telecom’un %35 hissedarı durumunda. Ortaklık yapısında oluşan belirsizlik nedeniyle haberin olumsuz etkisinin sınırlı olmasını bekliyoruz.

  OYAK YATIRIM – Türk Telekom TTKOM Hisse Haber Analiz – 22.11.2017

  Katar’lı telekomünikasyon şirketi Ooredo, Otaş’ın %55 Turk Telekom hissesi için teklif vermeye karar verdi. Ooredoo yeni bir yatırımcı olarak ortaya çıkarken, Saudi Telecom daha önce 750mn Dolar nakit, geri kalan 4milyar Dolar borcun ise yapılandırılması teklifiyle gelmişti. Her ne kadar Otas’ın borcuyla ilgili belirsizlik şu aşamada Turk Telekom’un günlük operasyonlarını etkilemese de belirsizliğin bir an önce çözülmesi

  TTKOM hisseleri için haber akışının oluşturduğu oynaklığı azaltabilir ve olası satış fiyatı hissenin şu anki fiyatına göre bir prime işaret edebilir. Diğer yandan, olası bir satış Akbank, Garanti ve İşbankası’nın içinde bulunduğu Otas’ın kreditörleri için olumlu karşılanabilir.

  VAKIF YATIRIM – Türk Telekom TTKOM Hisse Haber Analiz – 21.11.2017

  Ooredoo, Türk Telekom’da (TTKOM) Saudi Telecom’un hissesine talip

  • Medyada yayınlanan haberde bilgi veren üç kaynağa göre Katarlı telekomünikasyon şirketi Ooredoo, Türk Telekom’un temerrütteki ana hissedarının payını almakla ilgileniyor.
  • Haberde, Ortadoğu ve Afrika’nın en büyük altıncı telekomünikasyon şirketi olan Ooredoo’nun, kaynaklara göre Türk Telekom’un %55’ine sahip olan Otaş’a teklif vermeye karar verdiği belirtildi.

  Yorum: OTAŞ ile ilgili haber akışları nedeniyle Türk Telekom, son 3 aylık dönemde %16,5 ve son 1 ayda da %12 endeks getirisi altında bir performans sergilemiştir. Son dönemde kur tarafında yaşanan yukarı hareketler, döviz açık pozisyonu nedeniyle hissede bir diğer baskı unsuru olsa da, kısa vadede pozitif haber eksikliğinin, bu haber akışı ile birlikte hissede de yukarı yönlü bir hareketliliği beraberine getireceğini düşünüyoruz. Teknik açıdan bakıldığında; Mevcut durumda 5,64 seviyelerinde yer alan hissede, 5,50 desteği üzerinde kalındığı sürece 6,00 seviyelerine doğru bir hareketlilik oluşabilir.   

   

  DENİZ YATIRIM – Türk Telekom TTKOM Hisse Analiz – 06.11.2017

  Bakanlık Türk Telekom’da OTAŞ hisseleriyle ilgili devletleştirme düşünmediklerini belirtti. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan basına yaptığı açıklamalarda OTAŞ’ın Türk Telekom’da sahip olduğu %55’lik hisseyle ilgili olarak devletleştirmeyi düşünmediklerini belirtti. Söz konusu hisseleri uygun bulunması halinde devredebileceklerini de ekledi. Türk Telekom açısından devletleştirme opsiyonunun devre dışında olmasi hissede olumlu karşılanabilir. Öte yandan bu durum bankalar açısından sürecin uzayacağı anlamına gelirse sektör hisseleri açısından (özellikle Akbank, Garanti Bankası ve İş Bankası) bir parça olumsuz olabilir.

  GARANTİ YATIRIM – Türk Telekom TTKOM Hisse Analiz – 06.11.2017

  Türk Telekom (TTKOM, EÜ, Fiyat:6.32TL, Piyasa Değeri TL22,120mn): Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Ojer Telekonunikasyon A.Ş’nin (OTAŞ) Türk Telekom’da sahip olduğu %55 hissenin Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) ve Ulaştırma Bakanlığı’nın onayı olmadan kimseye devretme şansı olmadığını, taliplerin uygun bulunması halinde OTAŞ’ın payının devredileceğini açıkladı. Türk Telekom’un tekrar kamuya geçmesinin söz konusu olmadığını vurgulamıştır.

  Yorum: Hatırlatmak gerekirse Hazine Müsteşarlığı’nın OTAŞ’a kredi ödemesi ile ilgili verdiği süre 30 Eylül itibariyle dolmuş ve Hazine daha önce ortaklık ana sözleşmesinin ilgili maddesi gereğince yönetimin istifa etmiş sayılacağını ve yerine yeni üye atama yetkisinin bulunduğu belirtmişti. Oger Telecom Limited’de 35% paya sahip olan ve OTAS hiseleri için en önemli aday olan Saudi Telekom, borç yapılandırma müzakelerinde görüşmelerin devam ettiğini belirterek Hazine’den Kasım’a kadar ek süre istemişti. Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan, daha önce yaptığı açıklamada ise OTAŞ’ın borç sorunu ile ilgili gelişmeleri, Türk Telekom’a zarar vermemesi adına yakından takip ettiklerini belirtmişti. Haber akışları bu aşamada hisse etkisini nötr olarak değerlendiriyoruz.

   

   

  ŞEKER YATIRIM – Türk Telekom TTKOM Hisse Analiz – 02.11.2017

  Türk Telekom (TTKOM): İvmelenen abone alımları ve istikrarlı büyüme.

  Türk Telekom 3Ç17’de, finansal giderleri ve mobil segmentinde hızlı büyümesine bağlanabilecek efektif vergi oranındaki artış nedenleriyle, piyasa ortalama beklentisi olan TL316mn’un (Şeker Yatırım T.: TL352mn) altında, ancak geçtiğimiz yılın aynı döneminde elde edilen TL8.7mn net karın oldukça üzerinde, TL293mn tutarında net kar açıklamıştır. Türk Telekom’un konsolide satış gelirleri beklentiler paralelinde, ve %36.1 olarak hesapladığımız konsolide FAVÖK marjı ise, beklentiler ortalamasına benzemekle birlikte, hafif, 0.2 y.p. altında gerçekleşmiştir. TL’nin 3Ç17’de USD ve EUR karşısında görece olarak değer kaybı nedeniyle, Türk Telekom’un 3Ç17’de kur farkı giderleri kaydedebileceği genel olarak beklenmekteydi.

  Bu dönemde, Grup’un beklentilerin üzerinde gerçekleşmiş olan finansal giderlerine rağmen, geçtiğimiz yılın aynı dönemine kıyasla görece olarak oldukça düşük gerçekleşmiş olan efektif vergi oranının etkisiyle, net karlılığındaki artış, satış gelirleri ve operasyonel karlılığındaki istikrarlı artışın oldukça üzerinde gerçekleşmiştir. Grup’un 3Ç17’deki kuvvetli operasyonel performansının yatırımcılar tarafından takdir edilebileceğini düşünmekteyiz.

  Abone alımları oldukça kuvvetlenirken, satış gelirleri ve FAVÖK’te istikrarlı artış devam etmiştir . Türk Telekom, 3Ç17’de mobil, geniş bant ve de sabit hat abone alımlarını belirgin bir ölçekte arttırmıştır. Bunun yanında, bu hizmetlerden elde edilen abone başı aylık gelirler de mobil ve genişbant’ta sırasıyla yıllık %10.9 ve %3.5 artış gösterebilmiş, sabit hatta ise azalış trendi yavaşlayarak %-1.3 olarak gerçekleşmiştir. Böylelikle, Grup’un 3Ç17’de yıllık %10.1 ve çeyreklik %0.7 yükselişle TL4,532mn’a ulaşan satış gelirleri, piyasa ortalama beklentisi olan TL4,547mn’a paralel gerçekleşmiştir (Şeker Yatırım T.: TL4,537mn).

  Grup’un mobil ve geniş bant gelirleri, bu dönemde sırasıyla yıllık %15.3 ve %14.2 oranlarında artış göstermiştir. Sabit hat ses hizmetlerinden elde edilen gelirlerdeki azalış ise, yavaşlayarak yıllık %5.5 olarak gerçekleşmiştir. Türk Telekom’un konsolide FAVÖK’ü, hesaplamalarımıza göre 3Ç17’de yıllık %14.8 oranında artarak TL1,637mn’a ulaşmıştır. Grup, bu dönemde, büyük ölçüde kur farkı giderleri kaynaklı TL505mn tutarında net finansal gider kaydetmiştir (3Ç16: TL518mn). Efektif vergi oranının görece olarak daha düşük gerçekleşmiş olması (%35.4; 3Q16: %93.7) ile de, Türk Telekom, 3Ç17’de TL293mn tutarında net kar açıklamıştır.

  Türk Telekom için pay başına TL8.20 olan hedef fiyatımızı ve “AL” önerimizi sürdürmekteyiz – Türk Telekom, 3Ç17 sonuçlarının açıklanmasının ardından, 2017 yılı için beklentilerinde herhangi bir değişiklik öngörmemiştir. Grup’un 4Ç17’de yatırımlarını arttırmasını, ve hızlanan abone alımları ile ticari giderlerinin artabileceğini beklemekte, ancak yıl sonu hedeflerine ulaşabileceğini öngörmekteyiz. Böylelikle, Grup payları için TL8.20 olan hedef fiyatımızı yinelemekteyiz. Türk Telekom payları, tahminlerimize göre 2017T 5.5x ve 14.6x FD/FAVÖK ve F/K çarpanlarıyla işlem görmektedirler. Yurt dışı eşlenikleri ise, 2017T 6.0x ve 16.1x FD/FAVÖK ve F/K çarpanlarıyla işlem görmektedirler.

   

  İŞ YATIRIM – Türk Telekom TTKOM Hisse Analiz 3Ç17 – 25.10.2017

  3Ç17 Kar Analizi: Güçlü operasyonel performans. Türk Telekom 3Ç17 finansallarında geçen senenin aynı döneminde açıkladığı 9 milyon TL net kara ve 2Ç17’de açıkladığı 890 milyon TL net kara karşılık 293 milyon TL net kar açıkladı. Yıllık bazdaki artışın nedeni olarak güçlü operasyonel performans ve daha düşük finansal giderlerin etkisini söyleyebiliriz. Açıklanan rakam bizim net kar beklentimiz olan 298 milyon TL’ye paralel gelmesine rağmen 316 milyon TL olan piyasa beklentisinin biraz altında kaldı.

  Sonuçlar sonrasında değerlememizin üzerinden geçtik ve AL tavsiyemizi koruyoruz. Bunun arkasındaki nedenler olarak; i) mobil ve genişbant tarafındaki büyüme, ii) tek marka altında servislerini birleştirmesi, ve iii) 2017 T PD/FAVÖK ve F/K çarpanlarıyla uluslar arası benzerlerine göre % 15 ve %17 iskontolu işlem görmesini söyleyebiliriz.

  AK YATIRIM – Türk Telekom TTKOM Hisse Analiz 3Ç17 – 25.10.2017

  Türk Telekom 3Ç17 de 2936 milyon TL net kar açıkladı, 3Ç16’daki 9 milyon TL net kar rakamın üstünde ancak ortalama piyasa beklentisi olan 336 milyon TL net kar ve Ak Yatırım beklentisi olan 360 milyon TL net kar rakamların altında. 3Ç17’de “0,5 avro + 0,5 dolar” döviz sepetine karşı TL %3,4 değer kaybedince, Türk Telekom kur farkı gideri kaydetti ve 3Ç17’de 519 milyon TL finansal gider kaydetti. Şirket 2Ç17 de 249 milyon TL finansal gelir kaydetmişti. 3Ç17 ciro yıllık %10 büyüme ile 4 milyar 532 milyon TL’ye ulaştı ve ortlama piyasa beklentisi olan 4 milyar 537 milyon TL ve Ak Yatırım beklentisi olan 4 milyar 512 milyon TL’ye paralel gerçekleşti. Genişbant abonelerde net 182 bin artış ile 3Ç17’de 9,4 milyona ulaştı.

  Mobil abonelerde 414 bin artış oldu ve toplam 19,2 milyon aboneye ulaşıldı 3Ç17 sonunda. Karlılığa ciro büyümesine katkı olarak da kontratlı abonelerin oranı 3Ç16’daki %52’den 3Ç17’de %54’e ulaştı. Mobil veri kullanımındaki yıllık %80 büyüme ile abone başına ortlama gelir rakamı %11 yıllık büyüme kaydetti. 3Ç17 VAFÖK marjı %37,2 ile 3Ç16’daki %35,3 marjaa göre genişleme gösterdi ancak 2Ç17’deki %38,0 marjın altında kaldı. VAFÖK marjındaki genişleme daha karlı büyüme, operayonlarda daha etkin çalışma ve geçen yılki LTE’ye ilişkin giderlerin olmaması, ticari giderleri normallleşmesi ile gerçekleşti. 3Ç17 sonunda Türk Telekom 12,6 milyar net borç kaydetti, 2Ç17 seviyesine paralel. Net kar rakamın beklenenden düşük gelmesi ile hissede geçici olumsuz tepki gelebileceğini düşünüyoruz.

  DENİZ YATIRIM – Türk Telekom TTKOM Hisse Analiz 3Ç17 – 25.10.2017

  Turk Telekom’da operasyonel performanstaki güçlü seyir 3Ç17’de devam ediyor. Türk Telekom 3Ç17’de 293 milyon TL net kar açıkladı. Bu hem bizim hem de piyasanın beklentilerinin bir miktar altında. Öte yandan operasyonel performanstaki güçlü seyrin ise 3Ç17’de devam ettiğini gözlemliyoruz. Konsolide satış rakamı 4,5 milyar TL gelirken yıllık bazda %10 büyüdü ve genelde beklentileri karşıladı. VAFÖK ise 1,7 milyar TL olurken tahminimizi aştı.

  Dolayısıyla %37 olarak gerçekleşen VAFÖK marjı bizim beklentimizin yaklaşık 2 puan piyasa beklentisinin ise yaklaşık 1 puan üzerinde kaldı. Burada özellikle operasyonel masraf yönetiminin (hem personel giderler hem reklam giderleri açısından) başarılı şekilde yapılmasının etkili olduğunu düşünüyoruz.

  Genel itibariyle 3Ç17 operasyonel performansının hisse üzerinde olumlu etki yaratması beklenir fakat özellikle TL’de son günlerde yaşanan değer kaybı şirketin açık pozisyonu nedeniyle hisse üzerinde oluşabilecek bu olumlu havayı dağıtabilir. Bunu da göz ardı etmemek gerek. Özellikle satışlar kalemine baktığımızda sabit internet satışları beklentilerimizin hafif altında kalırken mobil satış gelirleri ise tahminlerimizi bir miktar aştı. Dolayısıyla nette satışlar beklentilerimizi karşılamış oldu. Konsolide bazda %10 satış büyümesini şirket için gayet olumlu olarak görüyoruz.

  GARANTİ YATIRIM – Türk Telekom TTKOM Hisse Analiz 3Ç17 – 25.10.2017

  Türk Telekom (TTKOM, EÜ, Fiyat:6.64TL, Piyasa Değeri TL23,240mn): Türk Telekom 3Ç17’de piyasa beklentisinin %7 altında, 293mn TL net kar açıklamıştır. FVAÖK beklentimiz, açıklanan rakamla uyumlu olmasına rağmen, operasyonel olmayan kalemler net karın tahminlerimizin altında gerçekleşmesine neden olmuştur. Yılık olarak net kardaki artışta, gelirlerin %10, FVAÖK’ün %16 artması ve 3Ç16’ya göre yaklaşık 76mn TL daha az net finansal gider kaydedilmesi etkili olmuştur. 2Ç17’deki 249mn TL’lik net finansal gelirin, kur farkı zararı nedeniyle 519mn TL’lik net finansal gidere dönüşmesi çeyreksel olarak net karın düşmesine neden olmuştur.

  Beklentilerle uyumlu olarak, Türk Telekom 3Ç17’de yıllık %10 ve çeyreksel %1 artışla 4,532mn TL konsolide gelir açıklamıştır. Gelir artışında genişbant ve mobil gelirlerindeki artışlar etkilidir. Mobil gelirler 3Ç17’de yıllık %15.3 ve 2Ç17’ye göre %3.7 artarak 1,716mn TL olmuştur. Türk Telekom’un genişbant gelirleri 3Ç17’de yılık ve çeyreksel olarak sırasıyla %14.2 ve %1.4 artarak 1,220mn TL olmuştur.

  Türk Telekom 3Ç17’de1,687mn TL FVAÖK kaydetmiş, %37.2 olan FVAÖK marjı ise beklentilerin 0.9puan üstünde gerçekleşmiştir. Her ne kadar net kar piyasa beklentisinin altında gerçekleşmiş olsa da, FVAÖK marjı güçlü ve beklentilerin üzerindedir. Bu sebeple 3Ç17 sonuçlarının hisse etkisini nötr olarak değerlendiriyoruz. Türk Telekom 2017 yılında konsolide gelirlerinin yıllık %10-11 artmasını (inşaat geliri düzeltmesi hariç), konsolide FVAÖK’ünün 6.3 – 6.4mlr TL ve konsolide yatırım harcamalarının ise yaklaşık 3.3mlr TL seviyelerinde gerçekleşmesini hedeflemektedir. Türk Telekom bugün 15.00’da yatırımcılar için telekonferans düzenleyecektir.

  OYAK YATIRIM – Türk Telekom TTKOM Hisse Analiz 3Ç17 – 25.10.2017

  Türk Telekom yılın üçüncü çeyreğinde293mn TL net kar açıkladı. Geçen yılın aynı döneminde 9mn TL net kar vardı. Her ne kadar Şirket’in gelir ve faaliyet karı (FAVÖK) büyümesi beklentileri karşılasa da açıklanan kar piyasa beklentisi olan 316mn TL’nin hafif altında kaldı. TL’nin Dolar ve Euro’ya karşı geçen yıla göre %22 bir önceki çeyreğe göre ise %4 değer kaybettiği bir çeyrekte 400mn TL’ye yaklaşan kur farkı gideri etkisi net karı baskıladı. %12’lik gelir büyümesi ve maliyetlerin kontrol altında tutulması %16’lık FAVÖK büyümesi sağladı. Mobil (+414bin), internet (+289bin) ve TV (+135bin) segmentlerinde güçlü abone artışı ve sabit ses kanalında halka arzdan bu yana ilk defa abone sayısındaki düşüş trendinin tersine çevrilmesi güçlü gelir büyümesini destekleyen faktörler oldu.

  Şirket’in faaliyet karı piyasa beklentisi olan 1,65milyar TL’nin hafif üzerinde 1,69milyar TL olarak gerçekleşti. Hem gelir hem de faaliyet karı tarafında devam eden güçlü trende rağmen yabancı para cinsinden borçları sebebiyle hisse performansı Lira’nın değer kaybettiği dönemlerde olumsuz etkilenmektedir.

  Türk Telekom için Endeksin Üzerinde Getiri tavsiyemiz ve 8,6TL hedef fiyatımızı koruyoruz ancak TL’nin değer kaybetmeye devam etmesi halinde hisse fiyatının baskı altında kalmaya devam edebileceğini düşünüyoruz.

   

  GARANTİ YATIRIM – Türk Telekom TTKOM Hisse Haber Yorum – 23.10.2017

  Türk Telekom (TTKOM, EÜ, Fiyat:6.77TL, Piyasa Değeri TL23,695mn): Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan, OTAŞ’ın borç sorunu ile ilgili gelişmeleri, Türk Telekom’a zarar vermemesi adına yakından takip ettiklerini, ihtiyaç duyulduğunda yönetim kurulunu değiştirebileceklerini ancak bunun Türk Telekom’a kayyum atanması ve OTAŞ’ın hisselerine el konulması gibi algılanması gerektiğini belirtmiştir. Diğer bir haberde ise Bilgi Teknolojileri Kurumu (BTK) Türk Telekom’a ara bağlantı ve tüketici haklarına ilişkin toplam 15mn TL tutarında ceza uygulanmasına karar vermiştir.

  Yorum: Hatırlatmak gerekirse Hazine Müsteşarlığı’nın OTAŞ’a kredi ödemesi ile ilgili verdiği süre 30 Eylül itibariyle dolmuş ve Hazine daha önce ortaklık ana sözleşmesinin ilgili maddesi gereğince yönetimin istifa etmiş sayılacağını ve yerine yeni üye atama yetkisinin bulunduğu belirtmişti. BTK’nın 15mn TL’lik cezası ise bizim 2017 net kar tahminimizin %0.8’ine tekabül etmektedir. Her iki haberi de nötr olarak değerlendiriyoruz.

   

  İŞ YATIRIM – Türk Telekom TTKOM Hisse Haber Yorum – 12.10.2017

  Plan ve Bütçe Komisyonu Hazine’nin 3 telekom şirketinden 2.2 milyar TL tutarında alacağı yeniden yapılandırılması üzerinde çalışılıyor

  Medyada çıkan habere göre, Plan ve Bütçe Komisyonu Hazine’nin 3 telekom şirketinden 2.2 milyar TL tutarında alacağı yeniden yapılandırılması üzerinde çalışılıyor. Hatırlatmak gerekirse 2017 yılının Şubat ayında Türk Telekom bağlı ortaklığı Avea İletişim Hizmetleri A.Ş.’ye (“Avea”), Hazine Kontrolörleri Kurulu tarafından 2012 ve 2013 yılları için gerçekleştirilen inceleme üzerine iki ayrı rapor tebliğ edildiğini açıklamıştı. Raporlarda, Avea’nın hazine payı yükümlülüğünü 2G hizmetleri için 117 milyon TL, 3G hizmetleri için ise 67 milyon TL eksik ödediği öne sürülmektedir (2009, 2010 ve 2011 dönemlerini de kapsayacak şekilde). Daha sonra Haziran ayında ise bu gelişmeler devam ederken, BTK tarafından hazine payı ödemelerine ilişkin bildirim gönderildi.

  Yapılan bildirime göre GSM İmtiyaz Sözleşmesi, IMT-2000/UMTS İmtiyaz Sözleşmesi ve ilgili mevzuattan kaynaklanan hazine payına ilişkin yükümlülüklerini tam olarak yerine getirmediği iddiasıyla Avea’ya 2G hizmetlerine yönelik 2009, 2010, 2011, 2012 ve 2013 yılları için toplam 323 milyon TL, 3G hizmetlerine yönelik 2011, 2012 ve 2013 yılları için toplam 182 milyon TL cezai şart tahakkuk ettirilmesine karar verilmişti.

  Türk Telekom zaten bu durumlar ile ilgili yasal süreçleri başlatmıştı. Yeniden yapılandırma sonuçlandığı zaman TTKOM ya bu opsiyonu değerlendirebilir ya da yasal süreci bekleyebilir. 3G hizmetler için talep edilen hazine payına ilişkin davada, davaya konu tutarın %96’lık kısmı için Danıştay tarafından yürütmenin durdurulması kararı verilmişti. Avea, anaparaya ilişkin davada yürütmenin durdurulması kararı verilmesi sebebiyle, 3G hizmetler bakımından tahakkuk ettirilen cezai şartın geri alınmasını talep etmiştir. Aynı zamanda, 2G hizmetleri ile ilgili söz konusu bildirim ve cezai şart için ihtiyati tedbir kararı alınmıştır.

  DENİZ YATIRIM – Türk Telekom TTKOM Hisse Haber Yorum – 11.10.2017

  Yeni torba yasadaki bir maddeye göre Hazine’nin telekom şirketlerinden olan ihtilaflı alacaklarında kesintiye gidiliyor. Turkcell ve Turk Telekom için olumlu. Medyada çıkan habere göre telekom şirketlerininin Hazine payı ödemelerinden kaynaklı ihtilaflı borçlarına, yeniden yapılandırmayla büyük oranda af getiren düzenleme TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edildi. Hazine Müsteşarlığı KİT Genel Müdür Vekili Mehmet Kaya, bugüne kadarki rapora bağlanmış ihtilaflı tutarın, faiz ve cezai şartlarla birlikte 2,2 milyar TL’ye ulaştığını söyledi. Kaya, rapora bağlanmış ihtilaf konusu olan mahkemelerde bekleyen toplam rakamın 345 milyon TL, bunların faizinin 322 milyon TL olduğunu, mevzuata göre uygulanan 3 kat cezai şartın 1,1 milyar TL, bu rakamın faizinin de 378 milyon TL olduğunu söyledi.

  Tasarıya göre eksik ödendiği için ilave olarak talep edilen hazine paylarına ilişkin devam eden davaların sonlandırılması için mevcut davalardan feragat edilmesi koşuluyla alacak aslının tamamı ile gecikme faizi yerine yurt içi fiyat endeksi ödenmesi, 3 kat ceza ve buna bağlı faizlerin silinmesi yönünde Kanun düzenlemesi yapılıyor. Haber’in Tukcell ve Turk Telekom hisselerini olumlu etkilemesini bekliyoruz.

  OYAK YATIRIM – Türk Telekom TTKOM Hisse Haber Yorum – 11.10.2017

  TELEKOM: GSM Operatörlerinin hazine paylarını eksik ödemelerinden kaynaklanan ceza ve faiziyle birlikte 2,2milyar TL’yi bulan ihtilaflı borçlarına af getiren bir düzenleme TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edildi. Düzenlemede operatörlerle devam eden davaların düşürülmesi karşılığında ceza ve faizin affedilmesi öneriliyor. Hatırlanacağı üzere, BTK Türk Telekom’a hazine payını eksik ödediği gerekçesiyle ceza ve faiz dahil 506mn TL ceza kesmişti. Şirket daha sonra cezanın büyük bir bölümü için Danıştay’ın yürütmeyi durdurma kararı aldığını açıklamıştı. Haberin TTKOM ve TCELL için etkisinin olmasını beklemiyoruz.

  TACİRLER YATIRIM – Türk Telekom TTKOM Hisse Haber Yorum – 11.10.2017

  Telekom sektörü – GSM şirketlerinin Hazine payı ödemelerinden kaynaklı ihtilaflı borçlarına, yeniden yapılandırmayla büyük oranda af getiren düzenleme TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edildi. Hazine Müsteşarlığı KİT Genel Müdür Vekili Mehmet Kaya, bugüne kadarki rapora bağlanmış ihtilaflı tutarın, faiz ve cezai şartlarla birlikte 2,2 milyar TL’ye ulaştığını söyledi.

   

  Türk Telekom Hürriyet Gazetesini Yalanladı: Haber Çok Temel Yanlışlar İçeriyor! 03.10.2017

  DENİZ YATIRIM – Türk Telekom TTKOM Hisse Haber Yorum – 03.10.2017

  Saudi Oger Türk Telekom için ek süre istedi. Medyada yer alan bir habere göre Ojer Telekomünikasyon AŞ (OTAŞ) Türk Telekom kredisinin 290 milyon $ büyüklüğündeki Eylül 2017 üçüncü taksidini de ödeyemedi. Bunun üzerine Saudi Telecom kreditörlerle görüşmelerin sürdüğünü belirterek Hazine Müsteşarlığı’ndan Kasım’a kadar ek süre istedi.

  Kısa bir hatırlatma olması açısından: Lübnanlı Hariri ailesinin, Saudi Telecom ile ortak olduğu Oger Telecom şirketi 2005 yılında Türk Telekom’un %55’ini satın almıştı. Satın alma Oger Telecom’un Türkiye’de kurduğu Ojer Telekomünikasyon AŞ (OTAŞ) adlı şirket üzerinden yapılmıştı. Oger satın alma için kullandığı kredinin her biri 290 milyon $ büyüklüğündeki Eylül 2016 ve 2017 Mart ayı geri ödemelerini kaçırmıştı.

  Borç ödemesi ile ilgili Hazine’nin yaptığı ihbar süresi bu hafta içerisinde doluyor. Türk Telekom Şirket sözleşmesine göre Hazine’nin borç ödemesi gerçekleşmezse şirket yönetim kurulunu değiştirme hakkı bulunuyor. Olası bir yönetim kurulu değişikliğinin gerek kreditörler (yerli bankalar) gerekse de Türk Telekom için kısmen olumlu olabileceğini düşünüyoruz.

  GARANTİ YATIRIM – Türk Telekom TTKOM Hisse Haber Yorum – 03.10.2017

  Türk Telekom (TTKOM, EÜ, Fiyat:6.66TL, Piyasa Değeri TL23,310mn): Medyada yer alan habere göre, Oger Telecom Limited’de 35% paya sahip olan Saudi Telekom, borç yapılandırma müzakerelerinde görüşmelerin devam ettiğini belirterek Hazine’den Kasım’a kadar ek süre istedi. Taleple ilgili Başbakanlık, Ulaştırma Bakanlığı ve Hazine değerlendirme yapacak.

  Yorum: Hatırlatmak gerekirse Hazine Müsteşarlığı’nın Ojer Telekonunikasyon A.Ş’ye (OTAŞ) kredi ödemesi ile ilgili verdiği süre 30 Eylül itibariyle dolduğu ve Hazine’nin geçici olarak şirketin yönetim kurulunu değiştireceğine dair haberler yer almaktaydı. Haberin bu aşama nötr olarak değerlendiriyoruz.

  TACİRLER YATIRIM – Türk Telekom TTKOM Hisse Haber Yorum – 03.10.2017

  Medyada çıkan habere göre OTAS ana hissedarı Saudi Telecom, OTAS’ın donuk kredisiyle ilgili yeniden yapılandırma konuşmalarında bankalardan ek süre istedi. Geçtğimiz Cuma günü bazı gazetelerde çıkan iddialara göre OTAS’a 1 Ekim Pazar gününe kadar süre tanınmış, kredinin bu süre sonuna kadar çözülmemesi durumunda TTKOM yönetim kurulunda değişikliğe gidileceği iddia edilmişti. Bazı kaynaklarda, bankaların kamunun yönetimi ele alması konusunda istekli oldukları da iddia edilmişti. Sürecin uzaması ve mevcut çözümsüzlük durumunun devam etmesini olumsuz olarak algılanabilir.

  İŞ YATIRIM – Türk Telekom TTKOM Hisse Haber Yorum – 02.10.2017

  Kapanış (TL) : 6.79 – Hedef Fiyat (TL) : 8.17 – Piyasa Deg.(TL) : 23765 – 3A Ort. İşl.Hac.(mn$) : 5.57 TTKOM TI Equity- Öneri :AL Get.Pot.%: 20.32

  Otaş’a verilen süre doldu, Türk Telekom için güçlü adaylar arasında Suudi Telekom görünüyor.

  Gazete haberine göre, Türk Telekom için güçlü adaylar arasında Suudi Telekom görünüyor. Hazine’nin Türk Telekom’un %55 hissesine sahip Hariri Ailesi’nin bankalara olan 4.750 milyar dolarlık kredi borcunu ödemesi için verdiği 60 günlük süre dün doldu. Hazine’nin geçisi olarak şirketin yönetim kurulunu değiştirmesi bekleniyor. Bu arada CEO Paul Doany’nin de gideceği ve yerine Ünal Önal’ın düşünüldüğü iddia ediliyor. Ortaklık yapısında oluşan belirsizlik nedeniyle haberin olumsuz etkisinin sınırlı olmasını bekliyoruz.

  GARANTİ YATIRIM – Türk Telekom TTKOM Hisse Haber Yorum – 02.10.2017

  Türk Telekom (TTKOM, EÜ, Fiyat:6.79TL, Piyasa Değeri TL23,765mn): Medyada yer alan habere göre, Hazine Müsteşarlığı’nın Ojer Telekonunikasyon A.Ş’ye (OTAŞ) kredi ödemesi ile ilgili verdiği sürenin 30 Eylül itibariyle dolduğunu, Hazine’nin geçici olarak şirketin yönetim kurulunu değiştireceği ve CEO Paul Doany’nin yerine Ünal Önal’ın geleceğine, Türk Telekom’da Saudi Telecom’un en güçlü yeni ana ortak adayı olduğuna dair haber yer almaktadır. Resmi herhangi bir açıklama bulunmamaktadır.

  Yorum: Hatırlatmak gerekirse, Hazine Müsteşarlığı 23 Haziran’da gönderdiği mektupta, Ojer Telekonunikasyon A.Ş’nin (OTAŞ) 4.75mlr ABD$ büyüklüğündeki kredinin yeniden yapılandırmasında bankalarla anlaşamaması durumunda, ortaklık ana sözleşmesinin ilgili maddesi gereğince yönetimin istifa etmiş sayılacağını ve yerine yeni üye atama yetkisinin bulunduğu belirtmişti.

  Bununla birlikte daha önce medyada yer alan haberlerde ise Saudi Telecom Company, Oger Telecom Limited’de 35% olan payını artırmak da dahil olmak üzere çeşitli seçenekleri değerlendirdiğine dair haberler yer almakta ancak konuya ilişkin herhangi bir resmi açıklama bulunmaktaydı. Türk Telekom’un %55’ine sahip olan OTAŞ’ın finansal olarak daha güçlü yeni bir ortakla değişmesi olumlu olabilir ancak haberi bu aşamada nötr olarak değerlendiriyoruz.

   

  OYAK YATIRIM – Türk Telekom TTKOM Hisse Haber Yorum – 29.09.2017

  Çıkan haberlere göre Otaş’a kredi açan bankalar sorunun çözümü için hükümetin yönetimi devralmasını tercih ediyor. Saudi Telecom’un teklifi hala masada olsa da, bankaların hükümetin 2026’da dolacak olan imtiyaz süresini uzatma yetkisi olduğundan, bu adımın uzun vadede kredi ödemelerini kolaylaştıracağını öngördüğü belirtiliyor. Hazine’nin Türk Telekom yönetimini değiştirmesinin, olası üçüncü taraflarla hisse satışına yönelik görüşmeleri hızlandıracağı da düşünülüyor.

  AK YATIRIM – Türk Telekom TTKOM Hisse Haber Yorum – 29.09.2017

  Türk Telekom ile ilgili medya tarafından verilen habere göre OTAŞ bu hafta 2 kredi ödemesini daha kaçırabilir. Türk Telekom’un büyük ortağına kredi sağlayan bankalar, temerrüt konusunda çare arıyorlar. Kaynaklara göre kreditörler, Türk Telekom’da kamu kontrolü istiyorlar.

   

  OYAK YATIRIM – Türk Telekom TTKOM Hisse Haber Analiz – 28.09.2017

  Maliye Bakanlığı dün telekom vergilendirme sisteminde bazı değişiklikler yaptı. Buna göre, sabit ses, mobil ses ve internet için sırasıyla %15, %25 ve %5 olarak tahsil edilen özel iletişim vergisi %7,5 olarak sabitlendi. Yeni sistemde ilk aşamada operatörlerin daha az ÖİV ödeyeceklerini hesaplıyoruz. Ancak, devletin büyüyen data gelirlerinden daha yüksek bir vergi oranı tahsil edecek olması ilerleyen yıllarda bu olumu etkiyi silebilir. Bakanlık, daha önce yapılan yatırımlar üzerinden hesaplanan telsiz kullanım ücretini de operatörlerin net hasılatlarının %5’I olarak belirledi.

  Operatörler daha önce ödedikleri telsiz kullanım ücretini açıklamadıkları için bu değişikliğin olası etkilerini hesaplayamıyoruz. Diğer yandan, abonelerin yurtdışındaki görüşmelerinden dolayı ortaya çıkan KDV ve ÖİV kaldırılıyor. Bu durum operatörlerin roaming gelirlerini daha karlı hale getirecektir. Yapılan değişikliklerin operatörlere etkisini ilk aşamada hafif olumlu olarak değerlendiriyoruz.

  DENİZ YATIRIM – Türk Telekom TTKOM Hisse Haber Analiz – 28.09.2017

  Telekom sektöründe de bir takım vergi uygulamaları değişikliklerine gidiliyor. Genel itibariyle düzenlemelerin sektör için hafif pozitif olduğunu düşünüyoruz. Değişikliklerin önemli ana başlıkları söyle:

  – Özel iletişim vergisi %7,5 olarak sabitlendi. Halen mobil seste %25, sabit seste %15 ve mobil+sabit datada %5 olan özel iletişim vergisi tüm segmentler için %7,5 olarak sabitlendi. Burada sadeleşmeye gidilmiş olması açısından gelişmeyi olumlu karşılıyoruz. Bunun yanı sıra her ne kadar data kullanımının payı artsa da ses kullanımlarının yüksek vergisi tüketicinin ödediği ağırlıklı ortalama özel iletişim vergisi oranını yeni belirlenen oranın üzerinde bir rakama getiriyordu. Dolayısıyla potansiyel olarak kullanıcının vergi yükünün azalmış olmasını da tüketicinin kullanımı için artış potansiyeli yaratması açısından da olumlu olarak görüyoruz.

  – Şirketler net gelirleri üzerinden %5 gibi bir telsiz gideri ödeyecek. Halen bu uygulama yatırımlar üzerinden alınıyor. Şu anda şirketlerin telsiz gider yükünü tam olarak bilmesek de toplamda bu yeni uygulamayla giderlerde hafif bir artış olabilir ama etki genel itibariyle sınırlı kalabilir düşüncesindeyiz. Ayrıca yatırımlar üzerinden değil de kazanımlar üzerinden bu kesintinin yapılması da daha adil bir yaklaşım olarak gözüküyor.

  – Makineden makineye kullanım abonelikleri telsiz giderinden muaf olacak. Bu segment telekom sektöründe gelişmekte olan bir alan. Dolayısıyla bu yeni uygulama buradaki aboneliklerin artışına bir parça pozitif katkı sağlayabilir.

  TACİRLER YATIRIM – Türk Telekom TTKOM Hisse Haber Analiz – 28.09.2017

  Dün açıklanan vergi kanunlarında yapılacak değişiklikler içerisinde telekom operatörlerini de etkileyecek önemli değişiklikler bulunuyor. İlk olarak, Yüzde 25, yüzde 15 ve yüzde 5 şeklinde farklı oranlarda uygulanan özel iletişim vergisi, yüzde 7,5 olarak tek oranda birleştiriliyor. Yapılan sadeleştirmenin etkisini kısa-orta vade ve uzun vade olarak incelediğimizde, kısa-orta vadede operator karlılıklarına cep telefonu görüşmelerinden alınan yüksek verginin düşürülmesiyle daha fazla dakika konuşma etkisi olarak yansıması varsayımıyla olumlu yansıma olacağını ancak uzun vadede internet hizmetlerinden alınan yüzde 5 verginin artırmasıyla, son dönemde operatörlerin ana büyüme segmentlerinde fiyatlara hafif bir olumsuz yansıma beklenebilir.

  Öte yandan, Telekom sektöründeki operatörlerin aylık net hasılatları üzerinden yüzde 5 oranında telsiz ücreti alınacak. Daha önce karmaşık bir hesaplama yöntemiyle hesaplanan ve yatırımlarla alakalı olan telsiz ücreti sadeleştirilmiş olacak. Son olarak Yurtdışında gerçekleşen telefon konuşmaları ve data hizmetleri için yurtdışındaki operatöre ödenen bedeller üzerinden KDV ve Özel İletişim Vergisi alınmayacak.

  Burada operatörleri doğrudan etkileyen bir durum söz konusu olmamakta ve daha çok roaming servis sağlayıcılarını ilgilendirmekte. Sonuç olarak açıklanan vergi değişikliğinin telekomlar üzerinde hafif olumlu bir etkisi olabileceğini tahmin ediyoruz. TTKOM’un mobil gelirleri toplam konsolide gelirleri içerisinde göreceli daha düşük bir paya sahip olduğundan vergi değişikliği etkileri TCELL’e göre daha sınırlı kalacaktır.

   

  Türk Telekom’dan Hazine Müsteşarlığı ve Avea Arasındaki Dava Hakkında Güncelleme – 21.09.2017

  01.02.2017 tarihli özel durum açıklaması (“ÖDA”) ile Bağlı ortaklığımız Avea İletişim Hizmetleri A.Ş.’ye (“Avea”), Hazine Kontrolörleri Kurulu tarafından 2G ve 3G hizmetleri için hazine payının eksik ödendiğini öne süren iki ayrı rapor tebliğ edildiğini, 23.06.2017 tarihli ÖDA ile de Bilgi Teknolojileri Kurumu (BTK) tarafından, konuyla ilgili cezai şart tahakkuku yapıldığını açıklamıştık.

  24.07.2017 tarihli ÖDA ile 3G hizmetler için talep edilen hazine payına ilişkin davada, davaya konu tutarın %96’lık kısmı için Danıştay tarafından yürütmenin durdurulması kararı verildiğini ve Avea’nın, anaparaya ilişkin davada yürütmenin durdurulması kararı verilmesi sebebiyle, 3G hizmetler bakımından tahakkuk ettirilen cezai şartın geri alınmasını talep ettiğini açıklamıştık. Avea 3G hizmetler bakımından tahakkuk ettirilen cezai şartın iptali için dava açmıştır.

  Aynı zamanda, 24.07.2017 tarihli ÖDA ile 2G hizmetleri hazine payı bildirimi ve cezai şart için ihtiyati tedbir kararı alındığını açıklamıştık. 2G hizmetleri ile ilgili eksik ödendiği iddia olunan hazine payı ve cezai şart için tahkim süreci başlatılmıştır. Ayrıca tedbire yapılan itiraz da ilgili mahkeme tarafından Avea lehine reddedilmiştir.

  Diğer dönemlere ilişkin davalar, tahkim yargılaması ve idari başvuruların incelemesi devam etmektedir.

   

  Fitch Ratings Yıllık Gözden Geçirme Sonucu – KAP Açıklaması – 18.09.2017

  Uluslararası derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, yaptığı yıllık rutin gözden geçirme çalışmaları sonucunda şirketimizin TL ve yabancı para cinsinden uzun vadeli kredi notunu “BBB-” (yatırım yapılabilir seviye), görünümünü negatif, Öncelikli Teminatsız Borç Notunu (senior unsecured rating) da “BBB-” olarak teyit etmiştir.

   

  AK YATIRIM – Türk Telekom TTKOM Hisse Analiz – 31.07.2017

  Hedef Fiyat: 8,25 TL

  İkinci çeyrek sonuçlarının ardından Türk Telekom için 12 aylık hedef fiyatımızı 8,25TL seviyesine revize ediyoruz (önceki: 7,32TL). Hisse için “Nötr” görüşümüzü sürdürüyoruz. Güçlü gelen ilk yarı sonuçlarla şirket yönetimi 2017 tüm yıl beklentilerini yukarı revize etti. Buna göre inşaat ciro düzeltmesi hariç ciro büyüme beklentisini %8-%9’dan %10-%11’e, VAFÖK’ü 5,8 milyar TL – 6,0 milyar TL’den 6,3 milyar TL – 6,4 milyar TL’ye ve yatırım harcamaları 3 milyar TL’den 3,3 milyar TL’ye yükseltti. Bu yeni beklentilerle ve 2017 ilk yarı sonuçları göz önünde tutarak tahminlerimizi yukarı revize ettik, bu da değerlememizi yukarı çekti. Ciroyu büyüten temel faktörler Geniş-bant ve Mobil bölümlerinde artan abone sayıları ve büyüyen abone başına ortalama gelir rakamları. Geniş-bant bölümünde artan data tüketimi ve kullanıcı sayısının yükselmesi ile Mobil bölümünde LTE’li akıllı telefonların çoğalması ile artan data kullanımı söz konusu. Bu trendlerin ileriye dönük devam etmesini bekliyoruz.

  2Ç17’de performans göstergeleri yıllardır görülmeyen yüksek seviyelere ulaştı. VAFÖK marjı 2Ç17’de beklentileri aşarak %38,0’e çıktı ve bu seviye 2008’den beri ulaşılan en yüksek değer olma özelliği taşıyor. VAFÖK marjındaki büyümeyi kârlılığı yüksek alanlarda büyüme, operasyonların etkinleştirilmesi ve geçen yıl kârı etkileyen LTE’ye ilişkin lansman giderlerinin hesaplardan çıkması ve ticari giderlerdeki normalleşme sağladı. Ayrıca hızlı artan mobil data kullanımı, mobil abone başına ortalama geliri %12 yıllık büyüme ile 2Ç11’den beri en yüksek rakama çıkardı.

  Lisans ödemesi yapılmasına rağmen kaldıraç oranında nispi düzelme. Şirket yönetimi Net borç / VAFÖK oranını 2,0 çarpana düşmesini öngörüyor (cari çarpan 2,04). 1Ç17’de bu çarpan 2,3’dü. 902 milyon TL tutarında LTE lisansına ilişkin son taksitin 2Ç17’de ödenmesinin yarattığı nakit çıkışına rağmen VAFÖK’te sağlanan güçlü artış kaldıraç oranında iyileşme sağladı.

  2018 de yüksek nakit kâr payı ödenebilir. 2017’de TL’nin daha istikrarlı kalması bekleniyor. Dolayısıyla Türk Telekom’da kur farkı giderlerin azalmasını bekliyoruz ve böylece yaratılan VAFÖK’ün daha fazla net kâra yansıyabileceğini ve şirketin 2018 de yüksek tutarda nakit kâr payı ödeyebileceğini hesaplıyoruz.

  Medya haberine göre Türk Telekom çoğunluk paylarının Eylül sonuna kadar satışı söz konusu olabilir. Haberde resmi olmayan görüşmeler yürütüldüğü ve Otaş’ın Türk Telekom’daki çoğunluk %55 payı için iki potansiyel yabancı alıcı bulunduğu belirtiliyor. Bu haberlerin Hazinenin Otaş borçlarının yeniden yapılandırılmasına ilişkin uyarılarını takiben gelmesi de dikkat çekiyor.

  İŞ YATIRIM – Türk Telekom TTKOM Hisse Analiz – 26.07.2017

  Kapanış (TL) : 7.01 – Hedef Fiyat (TL) : 6.9 – Piyasa Deg.(TL) : 24535 – 3A Ort. İşl.Hac.(mn$) : 5.23 ↑TTKOM TI Equity- Öneri :AL Get.Pot.%: -1.59

  Rekor gelir ve FAVÖK büyümesi

  Türk Telekom güçlü operasyonel performans ve 2Ç17’deki daha iyi kur ortamının etkisi ile net karını 2Ç16’daki 248 milyon TL seviyesinden 2Ç17’de 890 milyon TL’ye yükseltti.Açıklanan rakam hem bizim beklentimiz olan 622 milyon TL hem de piyasa beklentisi olan 623 milyon TL’nin oldukça üstünde. Konsolide gelirler 2Ç17’de yıllık %14.2 artış ile 4.5 milyar TL’ye (bizim beklentimiz: 4.35 milyar TL, piyasa beklentisi: 4.4 milyar TL) ulaştı. İnşaat gelirleri düzeltmesi hariç tutulduğunda konsolide gelirlerdeki büyüme mobil gelirdeki yıllık %17.1 ve genişbant gelirindeki yıllık %17.2 artışın önemli katkısı ile yıllık %12.3 olarak gerçekleşti. Konsolide FAVÖK 2Ç17’de rekor seviyede %30 artış ile 1.7 milyar TL’ye yükselirken, FAVÖK marjı geçen yılan göre 4 baz puanın üzerinde iyileşme göstererek %38 oldu.

  Ayrıca, şirket 2Ç17’deki daha iyi kur ortamının etkisi ile 2Ç16’daki 212 milyon TL net finansal giderine karşılık 2Ç17’de 249 milyon TL net finansal gider kaydetti. Türk Telekom Grubu, 2017 yılının ilk yarısında kaydedilen güçlü gelir büyümesi ve operasyonel karlılık artışının ardından 2017 yılı için konsolide gelir (inşaat geliri düzeltmesi hariç) ve FAVÖK öngörülerini yukarı yönlü revize etti. Buna göre konsolide gelirlerin %10-11 oranında artması ve konsolide FAVÖK rakamının da 6.3 -6.4 milyar TL’ye ulaşması bekleniyor. Ek olarak, konsolide yatırım harcamalarının yaklaşık 3.3 milyar TL olması hedefleniyor. Şirket bugün sonuçlar ile ilgili telekonferans düzenleyecek ve daha sonra modelimizi revize edeceğiz. Piyasanın sonuçlara olumlu tepki vermesini bekliyoruz.

  TTKOM 100 milyon dolar tutarında kredi anlaşması imzaladı

  Türk Telekom ile Kanada’nın ihracatı destekleme kurumu Export Development Canada arasında 100 milyon dolar tutarında bir uzun vadeli kredi anlaşması imzalanmıştır. Söz konusu kredinin vadesi 5 yıl olup, anaparası 5 yılın sonunda ödenecektir. Kredinin yıllık faiz oranı LİBOR + %2’dir.

  DENİZ YATIRIM – Türk Telekom TTKOM  Hisse Analiz – 26.07.2017

  Türk Telekom’un operasyonel performansı beklentilerden daha iyi gerçekleşti Türk Telekom 2Ç17’de 890 milyon net kar açıkladı. Bu piyasa beklentisi olan 623 milyon TL ile bizim beklentimiz olan 653 milyon TL’nin bir hayli üzerinde gerçekleşti. Sapmanın en önemli nedeni operasyonel performansın tahminlerden daha güçlü gerçekleşmesi oldu. Satış rakamı 4,5 milyar TL olurken genel itibariyle tahminleri karşıladı. Öte yandan VAFÖK 1,7 milyar gerçekleşerek tahminleri %9 oranında aştı. Böylece VAFÖK marjı %38 gibi son derece güçlü bir seviyeye ulaştı. Burada sapmanın en önemli nedeni personel ve reklam giderlerinin beklentilerimizden daha iyi gerçekleşmesi oldu. Genel itibariyle 2Ç17 sonuçlarının hisse üzerinde pozitif etki yaratmasını bekliyoruz.

  2Ç17 sonuçları sonrasında şirket 2017 operasyonel hedeflerini yukarı yönlü revize etti. Buna göre satış büyüme hedefi yıllık bazda %8-9’dan %10-11 seviyesine VAFÖK bandı da 5,8-6,0 milyar TL seviyesinden 6,3-6,4 milyar TL seviyesine yükseltildi. Bu bizim tahminlerimize de yukarı yönlü bir risk oluşturuyor.

  OYAK YATIRIM – Türk Telekom TTKOM  Hisse Analiz – 26.07.2017

  Türk Telekom yılın 2. çeyreğinde 890mn TL net kar kaydetti. Açıklanan kar piyasa beklentisi olan 623mn TL’nin üzerinde geldi. Internet ve mobil gelirlerindeki %17’lik büyüme sayesinde şirketin gelirleri (inşaat gelirleri hariç) %12 artış gösterdi. Güçlü büyümeyle birlikte özellikle personel ve satış-pazarlama giderlerinde yapılan tasarruflar sayesinde faaliyet kar marjı (FAVOK) piyasa beklentisi olan %36’nin üzerinde %38 olarak açıklandı. Ayrıca, 2. çeyrek içerisinde TL’nin Dolar’a karsı görece güçlü seyretmesi ile oluşan kur farkı gelirleri net kari destekledi.

  Şirket yönetimi daha önce %8-9 olan (inşaat gelirleri hariç) gelir büyümesi beklentisini %10-11’e yükseltti. Ayrıca, 5,8-6milyar TL olan FAVOK beklentisini de 6,3-6,4milyar TL seviyesine çıkardı. Türk Telekom için güçlü ikinci çeyrek sonuçları sonrasında tüm yıl beklentilerimizde yaptığımız yukarı yönlü revizyonlar sonrasında hedef fiyatımızı 7,7TL’den 8,6TL’ye yükseltiyoruz.

  AK YATIRIM – Türk Telekom TTKOM  Hisse Analiz – 26.07.2017

  Türk Telekom 2Ç17 net kârını yıllık %259 büyümeyle 890 milyon TL olarak açıkladı ve net kâr için ortalama piyasa beklentisi olan 650 milyon TL ve Ak Yatırım beklentisi olan 703 milyon TL’nin üzerinde bir sonuç elde etti. Kârın beklentiyi aşmasında TL’nin döviz sepetine karşı %0,5 değer kazanmasıyla sağlanan kur farkı gelirinin toplam finansal gelirleri 259 milyon TL’ye çıkarması etkili oldu. Hatırlanacağı üzere, Şirket 1Ç17 de 622 milyon TL ve 2Ç16’da 212 milyon TL finansal gider kaydetmişti. Ayrıca net kâra diğer bir katkı beklentilerin üstünde büyüyen VAFÖK’ten geldi.

  2Ç17 VAFÖK marjı %38,0 ile 2008’deki halka arzdan bu yana en yüksek seviyeye ulaştı. Güçlü gelen ilk 6 aylık sonuçlarının ardından Türk Telekom yönetimi 2017 yılsonu beklentilerini de yukarıya revize ettti. Buna göre, inşaat ciro düzeltmesi hariç, konsolide ciro büyüme beklentisi %8-%9 aralığından %10-%11 bandına çekildi. 2017 VAFÖK beklentisi de 5,8 milyar TL – 6,0 milyar TL aralığından 6,3 milyar TL – 6,4 milyar TL aralığına yükseltildi.

  Böylece 2017 VAFÖK marj aralığı %34,2 – %35,1’den %36,5 – %37,1’e yükselmiş oldu. Türk Telekom’nun 2Ç17’de cirosu yıllık %14 büyümeyle 4,5 milyar TL’ye ulaştı ve ortalama piyasa beklentisi olan 4,42 milyar TL’yi ve Ak Yatırım beklentisi olan 4,39 milyar TL’ye paralel gerçekleşti. Genişbant abone sayısı net 188 bin artış ile 2Ç17 sonunda 9,1 milyon adede ulaştı. Mobil abonelerde de yaklaşık 100 bin artış oldu ve toplam 18,8 milyon aboneye ulaşıldı. Bunların dışında karlılığa ve ciro büyümesine katkı açısından kontratlı abonelerin oranı 2Ç16’daki %51’den 2Ç17’de %54’e ulaştı. Mobil veri kullanımındaki büyüme ile abone başına ortalama gelir rakamı %12 yıllık artış ile 2Ç11’den bu yana en hızlı büyümesini gösterdi.

  VAFÖK marjındaki genişleme daha kârlı büyüme, operayonlarda daha etkin çalışma ve geçen yılki LTE’ye ilişkin giderlerin olmaması, ticari giderleri normallleşmesi ile gerçekleşti. 2Ç17 sonunda Türk Telekom 12,6 milyar net borç kaydetti. 1Ç17’de bu rakam 13,0 milyar TL idi. Beklenenden iyi gelen sonuçlar ve tüm yıl beklentilerde revizelerle hisseye olumlu tepki gelebielceğini düşünüyoruz.

  ZİRAAT YATIRIM – Türk Telekom TTKOM  Hisse Analiz – 26.07.2017

  Türk Telekom (TTKOM, Öneri “EKLE”, Pozitif): Türk Telekom’un 2. çeyrek net dönem karı 889,8mn TL ile hem 645mn TL olan piyasa beklentisinin, hem de 712mn TL olan bizim beklentimizin üzerinde gerçekleşmiş ve iyi bir görüntü sergilemiştir. Tahminimizdeki sapmada beklentimizden düşük gelen operasyonel giderler etkili olmuştur. Türk Telekom’un 2Ç2017 satış gelirleri %14,2 artışla 4.500,5mn TL’ye yükselirken, brüt kar %14 artarak 2.022,5mn TL olmuştur. Brüt kar marjı ise 0,1 puan gerilemeyle %44,9’u göstermiştir. Operasyonel giderler genel yönetim giderlerindeki düşüş sebebiyle %3,9 gerilemiş ve faaliyet karı artışını desteklemiştir. Bu gelişmeler neticesinde faaliyet karı %49,6 artarak 900,1mn TL’yi göstermiştir. Faaliyet kar marjı 4,7 puan artışla %20’ye yükselmiştir.

  Türk Telekom’un FAVÖK’ü 2Ç2016’daki 1.322mn TL’den 2Ç2017’de 1.712mn TL’ye yükselirken, FAVÖK marjı 4 puan artışla %38’i göstermiştir. Yatırım faaliyetlerinden gelirler geçen sene aynı çeyreğe göre 16mn TL artış göstererek 34,4mn TL olmuştur. Türk Telekom’un finansman öncesi faaliyet karı 934,5mn TL ile geçen senenin %50,7 üzerinde gerçekleşmiş ve oldukça güçlü bir görüntü sergilemiştir. Finansman tarafında 2Ç2017 ‘de 2Ç2016’daki 204,8mn TL’lik giderin aksine 253,7mn TL gelir kaydedilmiştir. Şirketin vergi öncesi karı %186,2 artarak 1.188,1mn TL olmuştur. 298,3mn TL’lik vergi gideri sonrasında net dönem karı 889,8mn TL’yi göstermiştir. Yüksek finansman geliri sebebiyle net kar marjındaki iyileşme 13,5 puan olmuş ve %19,8 olarak hesaplanmıştır.

  Şirketin 2Ç2016’daki net dönem karı 247,6mn TL idi. 2. çeyrek sonuçlarıyla birlikte şirketin 6 aylık net dönem karı 955,5mn TL ile 2016’nın aynı döneminin %45,8 üzerinde gerçekleşmiştir. 2. çeyrek sonuçlarının ardından, Türk Telekom’un 2017 yılı ciro artış öngörüsü %8-9’dan %10-11’e, FAVÖK beklentisi 5.800-6.000mn TL’den 6.300-6.400mn TL’ye ve yatırım harcaması beklentisi 3 milyar TL’den 3,3 milyar TL’ye yükselmiştir.

  Şirket ayrıca Kanada’nın ihracatı destekleme kurumu Export Development Canada ile 100mn USD tutarında bir uzun vadeli kredi anlaşması imzalamıştır. Söz konusu kredinin vadesi 5 yıl olup, anaparası 5 yılın sonunda ödenecektir. Kredinin yıllık faiz oranı LIBOR + %2’dir.

  TACİRLER YATIRIM – Türk Telekom TTKOM  Hisse Analiz – 26.07.2017

  Türk Telekom – 2. çeyrek sonuçlarını açıkladı. Net kar kalemi 890 milyon TL ve FAVÖK 1.712 milyon TL ile beklentilerin oldukça üzerinde gerçekleşti. Konsolide gelir yıllık %12 oranında yükselerek 4,3 milyar TL’ye ulaştı. FAVÖK marjında 4 baz puanlık iyileşme yaşandı ve %38’e yükseldi. 2Ç17 gelişmelerine baktığımızda mobil ve geniş bant segmentlerinde artan abone sayısı, daha yüksek ARPU (kullanıcı başına gelir) ve mobil data kullanımının büyümesi hem güçlü gelir yaratılmasına hem de karlılığın artırılmasında önemli bir role sahip oldular. Öte yandan, güçlü 2Ç sonuçlarının ardından yönetim 2017 yılı öngörülerinde yukarı revizyona gitti ve konsolide gelir yıllık artışını %8-9 bandından %10-11 bandına, yıl sonu FAVÖK beklentilerini de 5,8- 6,0 milyar TL bandından, 6,3 – 6,4 milyar TL bandına çektiler. 2017T FD/FAVÖK 5,7x çarpanıyla işlem gören Türk Telekom’un bu güçlü sonuçlardan sonra olumlu tepki vermesini ve piyasa üzerinde getiri potansiyelini sürdürmesini bekliyoruz.

  Türk Telekom Uzun Vadeli Kredi Anlaşması Anlaşması İmzaladı – 25.07.2017

  Şirketimiz ile Kanada’nın ihracatı destekleme kurumu Export Development Canada arasında 100 milyon ABD Doları tutarında bir uzun vadeli kredi anlaşması imzalanmıştır. Söz konusu kredinin vadesi 5 yıl olup, anaparası 5 yılın sonunda ödenecektir. Kredinin yıllık faiz oranı LIBOR + %2’dir.

   

  OYAK YATIRIM – Türk Telekom TTKOM Hisse Analiz – 25.07.2017

  Türk Telekom’un ikinci çeyrek finansallarının bugün açıklanmasını bekliyoruz. Mobil ve internet segmentlerinde çift haneli büyüme ve düşen sabit hat ses gelirlerinin konsolide gelirler içindeki payının küçülmesi gelir büyümesini desteklemeye devam edecektir. İnşaat gelirleri hariç gelir büyümesinin 2017 ilk yarı itibariyle %10 olmasını bekliyoruz. Şirketin tüm yıl için hedefi %7-9 aralığında bulunmaktadır. Maliyet baskısının azaldığı ikinci çeyrekte şirketin faaliyet kar marjının (FAVÖK) geçen senenin aynı dönemine göre 2,3puan iyileşmeyle %36’ya yükselmesini bekliyoruz. Kur farkı etkisinin görece daha az olduğu ikinci çeyrekte Şirketin net karını 247mn TL’den 675mn TL’ye yükseltmesini bekliyoruz. Bizim beklentimize göre hafif aşağıda olan piyasa beklentisi 623mn TL seviyesinde bulunmaktadır.

  Turk Telekom Avea’nın 3G hizmetleri için talep edilen hazine payına ilişkin davada, davaya konu tutarın %96’lık kısmı için Danıştay tarafından yürütmenin durdurulması kararı verildiğini açıkladı. Avea, anaparaya ilişkin davada yürütmenin durdurulması kararı verilmesi sebebiyle, 3G hizmetler bakımından tahakkuk ettirilen cezai şartın geri alınmasını talep etmiştir. Aynı zamanda, 2G hizmetleri ile ilgili söz konusu bildirim ve cezai şart için ihtiyati tedbir kararı alınmıştır. Hatırlanacağı üzere, Turk Telekom’un 2009-13 yıllarına ilişkin hazine paylarının eksik ödediği gerekçesiyle Bilgi Teknolojileri Kurumu (BTK) tarafından toplamda 506mn TL cezai şart tahakkuk ettirilmesine karar verilmişti. Turk Telekom daha önce yaptığı açıklamada 2009 yılına ilişkin davanın Danıştay’da Turk Telekom lehine sonuçlandığını ve bu kararın mevcutta devam eden diğer davalar için emsal teşkil ettiğini açıklamıştı. Hafif olumlu.

  AK YATIRIM – Türk Telekom TTKOM Hisse Analiz – 25.07.2017

  Türk Telekom 1 Şubat tarihli özel durum açıklaması bağlı ortaklığı Avea’ya Hazine Kontrolörleri Kurulu tarafından 2G ve 3G hizmetleri için hazine payının eksik ödendiğini öne süren iki ayrı rapor tebliğ edildiğini, 23 Haziran tarihli özel durum açıklaması ile de Bilgi Teknolojileri Kurumu (BTK) tarafından, konuyla ilgili cezai şart tahakkuku yapıldığını açıklamıştı. 3G hizmetler için talep edilen hazine payına ilişkin davada, davaya konu tutarın (daha önce 182,48 milyon TL olarak açıklanmıştı) %96’lık kısmı için Danıştay tarafından yürütmenin durdurulması kararı verildi. Avea, anaparaya ilişkin davada yürütmenin durdurulması kararı verilmesi sebebiyle, 3G hizmetler bakımından tahakkuk ettirilen cezai şartın geri alınmasını talep etmiştir. Aynı zamanda, 2G hizmetleri ile ilgili söz konusu bildirim ve cezai şart için ihtiyati tedbir kararı alınmıştır. 2G ile ilgili tutar daha önce 322,92 milyon TL olarak açıklanmıştı Diğer dönemlere ilişkin davalar, tahkim yargılaması ve idari başvuruların incelemesi devam etmektedir. Türk Telekom lehine verilen kararların hisseye olumlu etki yapabileceğini düşünüyoruz.

  2Ç Net Kar Rakamı Ortalama Piyasa Beklentisi: 650 milyon TL

  Ak Yatırım Beklentisi : 703 milyon TL

  DENİZ YATIRIM – Türk Telekom TTKOM Hisse Analiz – 25.07.2017

  Danıştay’dan Türk Telekom lehine karar

  Hatırlanacağı üzere Hazine Türk Telekom’a 2G ve 3G hizmetleriyle ilgili eksik ödeme gerekçesiyle 184 milyon TL’lik (67 milyon 3G hizmetiyle ilgili 117 milyon da 2G hizmetiyle ilgili) ceza tebliğ etmişti. Bunun üzerine de BTK toplamda 505 milyon TL (323 milyon TL 2G hizmetiyle ilgili 182 milyon TL 3G hizmetleriyle ilgili) ceza kesmişti. Hazinenin tebligatıyla ilgili Danıştay 3G hizmetlerinin %96’lık kısmı için yürütmeyi durdurma kararı aldı. Bunun üzeri ne ana davadaki bu gelişmeye istinaden Türk Telekom BTK cezasının da geri çekilmesini talep etti. Bunun yanı sıra Danıştay 2G ile ilgili tebligat için de ihtiyati tedbir kararı aldı. Geilşmeler Türk Telekom hisseleri için pozitif.

  Ayrıca Türk Telekom 2Ç17 finansallarını bu akşam açıklayacak. 653 milyon TL net kar bekliyoruz, piyasa beklentisi ise 623 milyon TL düzeyindedir.

   

  OYAK YATIRIM – Türk Telekom TTKOM Hisse Haber Yorum – 19.07.2017

  Fitch’in yaptığı açıklamaya göre, Türk Telekom’un %55 ortağı Otaş’ın yaşadığı finansal problemlerin Türk Telekom’un kredi notu üzerinde hemen etkisi olmayacağı belirtildi. Fitch’in Türk Telekom’a verdiği uzun vadeli döviz ve TL cinsi notu negatif görünüm ile ‘BBB-‘ seviyesinde bulunuyor.

  İŞ YATIRIM – Türk Telekom TTKOM Hisse Haber Yorum – 17.07.2017

  Kapanış (TL) : 6.33 – Hedef Fiyat (TL) : 6.9 – Piyasa Deg.(TL) : 22155 – 3A Ort. İşl.Hac.(mn$) : 5.87 TTKOM TI Equity- Öneri :AL Get.Pot.%: 8.98

  Toplu Sözleşmede henüz anlaşma sağlanamadı
  Türk Telekom Haber-İş Sendikası ile yapılan toplu sözleşme görüşmelerinde 60 günlük yasal süre sonunda anlaşma sağlanamadığını açıkladı. Görüşmeler Bakanlık tarafından atanacak resmi arabulıucu aracılığı ile devam edecek. (Nötr)

  DENİZ YATIRIM – Türk Telekom TTKOM Hisse Haber Yorum – 14.07.2017

  Türk bankaları OTAŞ’ın Türk Telekom’daki %55 payının satışı ile ilgili iki yabancı yatırımcı ile görüşüyorlar. Habere göre Türk bankaları Oger Telecom’um (OTAŞ) Türk Telekom’daki %55 payının satışı ile ilgili iki yabancı yatırımcı ile görüşüyorlar. Aynı kaynak satış sürecinin Eylül ayı sonuna kadar tamamlanabileceğini belirtiyor. Türk Telekom’un sahiplik yapısına dair kaygıları gidermesi açısından haberin Türk Telekom hisseleri için olumlu olduğu görüşündeyiz. 4.8 milyar $’lık kredinin çözüme kavuşması anlamında önemli bir adım olabileceği için haberin bankalar için de pozitif olduğunu düşünüyoruz.

   

  İŞ YATIRIM – Türk Telekom TTKOM Hisse Haber Yorum – 13.07.2017

  Medyada çıkan habere göre Hazine Müsteşarlığı, Türk Telekom’un büyük ortağı OTAŞ’a mektup göndererek bankalara olan kredi ödemesi sorununun çözülmesini istedi. Bu mektupta, OTAŞ’ın 4.75 milyar dolar büyüklüğündeki kredinin yeniden yapılandırılmasında bankalarla anlaşamaması durumunda, ortaklık ana sözleşmesinin ilgili maddesi gereğince yönetimin istifa etmiş sayılacağını ve yerine yeni üye atama yetkisinin bulunduğunu hatırlattı. Haberin olumsuz etkisinin sınırlı olmasını bekliyoruz.

  OYAK YATIRIM – Türk Telekom TTKOM Hisse Haber Yorum – 13.07.2017

  Habere göre, Turk Telekom’da altın hisse dahil %25 paya sahip olan Hazine ana ortak Otas’a çoğunluğu Türk bankalarına olan 4,75milyar Dolarlık borcunun yeniden yapılandırılması konusunda anlaşma sağlanamadığı takdirde Türk Telekom’un yönetim kontrolünü alabileceğini içeren bir mektup gönderdi. Hatırlanacağı üzere, 2013 yılında Otas’ın aldığı 4,75milyar Dolarlık kredide Akbank’ın 1,5milyar Dolar, Garanti Bankası’nın 1 milyar Dolar ve İsbankası’nın 500mn Dolar payı bulunmaktadır. Hazine’nin yönetim kontrolünü alması durumunda en olası senaryo Otas’ın hisseleri satılana kadar şirketin Hazine tarafından yönetilmesidir. Hisse satışıyla ilgili önemli işaretler ortaya çıkana kadar haber akışının Türk Telekom hisseleri üzerinde etkisinin olmasını beklemiyoruz

  DENİZ YATIRIM – Türk Telekom TTKOM Hisse Haber Yorum – 13.07.2017

  Hazine OTAŞ’ı kredi ödemesindeki gecikmelerle ilgili uyardı. Bloomberg’te yer alan haberlere göre Hazine OTAŞ’ı bankalara kredi geri ödemesindeki gecikmeler nedeniyle uyardı. Türk Telekom’un %55 ile ana ortağı durumundaki OTAŞ Türk Telekom’un özelleştirilmesi sırasında bankalardan kullanmış olduğu 4,8 milyar dolarlık kredinin Eylül 2016 ve Mart 2017’deki iki taksidinin geri ödemesini yapamamıştı. Hazine hissedarlık anlaşmasına göre söz konusu kredideki geri ödeme problemlerine dayanarak Türk Telekom’un Yönetim Kuruluna OTAS yerine atama yapma hakkına sahip. Hükümetin duruma direk olarak müdahil olması çözüm yönünde olumlu olarak algılanabilir. Buna mukabil borcun yeniden yapılandırılması durumunda bankalar için ne kadarlık bir kesinti olacağının belli değil. Dolayısıyla haber banka hisseleri açısından özellikle bu krediyle ilgili risk maliyetlerini hatırlatması bakımından şu aşamada hafif olumsuz olarak algılanabilir. Gelişme Türk Telekom’un sahipliği açısından risk yaratması nedeniyle Türk Telekom hisseleri için de hafif olumsuz.

  AK YATIRIM – Türk Telekom TTKOM Hisse Haber Yorum – 13.07.2017

  Medyada yer alan habere göre, Hazine Müsteşarlığı, Türk Telekom’un %55 hissesini elinde tutan Otaş şirketine 23 Haziran’da mektup göndererek bankalara olan kredi ödemesi sorununun çözülmesini istedi.

  Bilindiği üzere Türk Telekom altın hisse dahil Telekom’un %25 hissesine sahip bulunuyor, Türk Telekom hisselerinin %7’si de Varlık Fonu kontrolünde bulunuyor. Hazine, Otaş’ın 4,75 milyar dolar büyüklüğündeki kredinin yeniden yapılandırmasında bankalarla anlaşamaması durumunda, ortaklık ana sözleşmesinin ilgili maddesi gereğince yönetimin istifa etmiş sayılacağını ve yerine yeni üye atama yetkisinin bulunduğu hatırlattı.

  Konuya yakın kaynaklar bankalarla görüşmede bir ilerleme sağlanamazsa Hazine’nin yakında bu yetkisini kullanabileceğini kaydetti. Otaş, bankalara olan kredi borcunun iki taksidinin ödemesini Mart 2017 ve Eylül 2016 aylarında gerçekleştirememişti. Hatırlanacağı üzere bankalar Otaş kredisini standart krediler arasında tutmaya devam ediyor ancak olası risklere karşı ayrılan serbest karşılıklar ilgili kredinin takibe düşmesi halinde bankalara önemli bir korunma sağlıyor. Dolayısıyla süreç ile ilgili olarak kredi ile ilgili bir takibe dönüşüm olması durumunda teminatlar ve serbest karşılıklar sayesinde bu gelişmenin alacaklı bankaların gelir tablosu üzerinde çok önemli bir etki yaratmasını beklemiyoruz.

   

  DENİZ YATIRIM – Türk Telekom TTKOM Hisse Haber Yorum – 28.06.2017

  Şubat ayı itibariyle Türk Telekom Hazine tarafından 2G ve 3G hizmetleriyle ilgili Türk Telekom’un iştiraki Avea’ya hazine payını eksik ödeiğine dair toplam 184 milyon TL’lik bir bildirim yapmıştı. BTK şirkete bu eksik ödemeyle ilgili toplam 505 milyon TL’lik bir nihai ceza kesti. Söz konusu eksik ödeme bildirimiyle ilgili davalar devam etmekte ve yakın zamanda Danıştay bu davalrdan birinde Avea lehine karar vermişti. Şirket bunun emsal niteliğinde bir karar olduğunu düşünüyor ve dolayısıyla bu cezanın ödenmesini düşük olasılık olarak görüyor. Gelişme ilk etapta hisse üzerinde baskı oluşturabilir.

  OYAK YATIRIM – Türk Telekom TTKOM Hisse Haber Yorum – 28.06.2017

  Turk Telekom’un 2009-13 yıllarına ilişkin hazine paylarının eksik ödediği gerekçesiyle Bilgi Teknolojileri Kurumu (BTK) tarafından toplamda 506mn TL cezai şart tahakkuk ettirilmesine karar verildi. Turk Telekom daha önce yaptığı açıklamada 2009 yılına ilişkin davanın Danıştay’da Turk Telekom lehine sonuçlandığını ve bu kararın mevcutta devam eden diğer davalar için emsal teşkil ettiğini açıklamıştı. Turk Telekom 2009 yılına ilişkin
  Danıştay’ın Avea lehine aldığı emsal nitelikteki kararları göz önüne alarak konu hakkındaki yasal süreçler kesinleşinceye kadar söz konusu bildirimin geri alınmasını talep ettiğini açıkladı. Şirket bu davalara ilişkin herhangi bir karşılık ayırmamıştır.

  ZİRAAT YATIRIM – Türk Telekom TTKOM Hisse Haber Yorum – 28.06.2017

  Türk Telekom (TTKOM, Öneri “EKLE”, Sınırlı Negatif): 01.02.2017 tarihli özel durum açıklaması ile Bağlı ortaklığı Avea İletişim Hizmetleri A.Ş.’ye (“Avea”), Hazine Kontrolörleri Kurulu tarafından 2G ve 3G hizmetleri için hazine payının eksik ödendiğini öne süren iki ayrı rapor tebliğ edildiğini açıklanmıştı. 2G hizmetleri için daha önce Avea lehine ICC nezdinde uluslararası tahkim mahkemesince verilmiş olan tahkim kararına ilişkin yerel mahkeme nezdindeki yargılama süreci devam etmektedir.  3G hizmetleri için daha önce iletilen Hazine raporlarına karşı açılan 2010, 2011, 2012 ve 2013 yıllarına ilişkin davalar devam etmektedir.

  Aynı zamanda 05.06.2017 tarihli ÖDA ile 3G servisleri için 2009 yılına ilişkin davanın Danıştay’da Avea lehine karara bağlandığını açıklanmıştı. Danıştay nezdinde alınan bu olumlu karar 3 adet dava için daha emsal olmuş ve aynı döneme ilişkin Kurum Masraflarına Katkı Payı, Evrensel Hizmet Payı ve Cezai şart miktarları ile ilgili davalar da Danıştay nezdinde Avea lehine karara bağlanmıştır. Bu 4 karar mevcutta devam eden diğer davalar için emsal teşkil etmektedir.

  Bu gelişmeler devam ederken, Bilgi Teknolojileri Kurumu (BTK) tarafından 01.02.2017 tarihli özel durum açıklamasında belirtilen hazine payı ödemelerine ilişkin bildirim gönderilmiştir. Yapılan bildirime göre GSM İmtiyaz Sözleşmesi, IMT-2000/UMTS İmtiyaz Sözleşmesi ve ilgili mevzuattan kaynaklanan hazine payına ilişkin yükümlülüklerini tam olarak yerine getirmediği iddiasıyla Avea’ya 2G hizmetlerine yönelik 2009, 2010, 2011, 2012 ve 2013 yılları için toplam 322.923.813,33 TL, 3G hizmetlerine yönelik 2011, 2012 ve 2013 yılları için toplam 182.476.806,88 TL cezai şart tahakkuk ettirilmesine karar verilmiştir.

  Gönderilen bildirimlerde Danıştay kararında belirtilen esasların dikkate alınmadığı şirket tarafından düşünülmektedir. Bu kapsamda Şirket, 01.02.2017 tarihli özel durum açıklamasında belirtilen iki rapora ilişkin yasal süreçleri devam ettirmekle birlikte, aynı zamanda 2009 yılına ilişkin Danıştay’ın Avea lehine aldığı emsal nitelikteki kararları göz önüne alarak konu hakkındaki yasal süreçler kesinleşinceye kadar söz konusu bildirimin geri alınmasını talep etmiştir.

   

  İŞ YATIRIM – Türk Telekom TTKOM Hisse Haber Yorum – 06.06.2017

  Kapanış (TL) : 6,35 – Hedef Fiyat (TL) : 6,82 – Piyasa Deg.(TL) : 22225 – 3A Ort. İşl.Hac.(mn$) : 6,65 TTKOM TI Equity- Öneri :AL Get.Pot.%: 7,37

  3G hizmetleri 2009 yılına ilişkin dava Danıştay’da Avea lehine karara bağlandı.
  1 Şubat tarihinde Türk Telekom bağlı ortaklığı Avea İletişim Hizmetleri A.Ş.’ye (“Avea”), Hazine Kontrolörleri Kurulu tarafından 2012 ve 2013 yılları için gerçekleştirilen inceleme üzerine iki ayrı rapor tebliğ edildiğini açıklanmıştı. Raporlarda, Avea’nın hazine payı yükümlülüğünü 2G hizmetleri için 117.364.691,58 TL, 3G hizmetleri için ise 66.697.190,80 TL eksik ödediği öne sürülmektedir (2009, 2010 ve 2011 dönemlerini de kapsayacak şekilde). Bildirimde, ana tutara ek olarak ilgili mevzuat uyarınca hesaplanacak faizin de ödenmesi talep edilmektedir.

  Tutarın çok büyük bir bölümünün fatura indirimlerine ilişkin olduğu anlaşılmaktadır. Bu konuda 2G hizmetleri ile ilgili Avea lehine ICC nezdinde uluslararası tahkim mahkemesince verilmiş bir karar mevcuttur. Tahkim kararı ile ilgili olarak ulusal mahkemeler nezdinde dava süreci devam etmektedir. Şirket bugün ise 3G hizmetleri 2009 yılına ilişkin dava Danıştay’da Avea lehine karara bağlandığını açıkladı. Bu konuda diğer yıllar için açılan davalar henüz sonuçlanmamıştır.

  İŞ YATIRIM – Türk Telekom TTKOM Hisse Haber Yorum – 02.06.2017

  Kapanış (TL) : 6.4 – Hedef Fiyat (TL) : 6.82 – Piyasa Deg.(TL) : 22400 – 3A Ort. İşl.Hac.(mn$) : 6.49 TTKOM TI Equity- Öneri :AL Get.Pot.%: 6.53 Analist: [email protected]

  Avea ve Vodafone iş ortaklığı Bakanlık tarafında düzenlenen ihaleyi kazandı. 
  Türk Telekom’un bağlı ortaklığı Avea İletişim Hizmetleri A.Ş. (“Avea”)’nin Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Haberleşme Genel Müdürlüğü (“Bakanlık”) tarafından düzenlenen ve mobil haberleşme altyapısı olmayan 1.472 adet yerleşim yerine 3 yıllık proje süresi içerisinde mobil haberleşme altyapı kurulması ve işletilmesini içeren İhale’ye Vodafone Telekomünikasyon A.Ş. (“Vodafone”) ile birlikte teklif verdiğini duyurmuştu. Türk Telekom, ihalenin verilen en düşük teklifi sunan (KDV hariç 1.587 milyon TL) Avea ve Vodafone iş ortaklığı olduğunu ve sözleşmenin yasal prosedürlerin tamamlanması sonrasında imzalanması planlandığını duyurdu.

  AK YATIRIM – Türk Telekom TTKOM Hisse Haber Yorum – 02.06.2017

  Türk Telekom 13 Mart tarihinde bağlı ortaklığı Avea’nın Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Haberleşme Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen ve mobil haberleşme altyapısı olmayan 1.472 adet yerleşim yerine 3 yıllık proje süresi içerisinde mobil haberleşme altyapısı kurulması ve işletilmesini içeren ihaleye, Vodafone ile birlikte teklif verdiğini duyurmuştu. 1 Haziran tarihinde ihalenin, verilen en düşük teklifi sunan (KDV hariç 1.587 milyon TL) Avea ve Vodafone iş ortaklığı üzerinde kaldığı bildirildi ve ihaleye ilişkin sözleşmenin yasal prosedürlerinin tamamlanması sonrasında imzalanması planlandığı açıklandı. İhale tutarı, ihale şartnamesi uyarınca Evrensel Hizmet Fonu’ndan karşılanacaktır. İhalenin, İhale komisyonunun değerlendirmesinin tamamlanması ertesinde sonuçlanması beklenmektedir. Bu ihalenin Türk Telekom’un mali performansına önemli bir katkı yapacağını düşünmüyoruz

  OYAK YATIRIM – Türk Telekom TTKOM Hisse Haber Yorum – 02.06.2017

  TTKOM/NETAS/ASELS: Turk Telekom ve Vodafone Ulaştırma ve Haberleşme Bakanlığı’nın düzenlediği mobil haberleşme altyapısı olmayan 1.472 adet yerleşim yerine 3 yıllık proje süresi içerisinde mobil haberleşme altyapı kurulması ve işletilmesini içeren ihaleyi 1.59 milyar TL’lik en düşük teklif ile kazandı. TTKOM’un payı 809m TL olacaktır. Her ne kadar telekom operatorleri bu proje için kullanacakları ekipman tedariklerini tamamlamamış olsa da Ulaştırma ve Haberleşme Bakanının daha önce yaptığı açıklamalara istinaden 1.472 lokasyonda Aselsan, Netas ve Argela (TTKOM) tarafından geliştirilen yerli baz istasyonu ULAK’ın kullanılmasının yüksek ihtimali olduğunu düşünüyoruz. Eğer ULAK baz istasyonları kullanılırsa NETAS’ın olumlu etkilenmesini bekleriz. TTKOM için, ihale büyüklüğünü dikkate aldığımızda ve düşük kar marjlı bir proje olmasını beklediğimizden dolayı, bu ihalenin önemli bir etkisi olmasını beklemiyoruz.

   

  İŞ YATIRIM – Türk Telekom TTKOM Hisse Haber Analiz – 31.05.2017

  Medya’da yer alan çeşitli haberlere göre Suudi Telekom ve Otas bankalara yeni bir teklifle gelmeye hazırlanıyor. Bilindiği üzere Turk Telekom’un sahibi durumunda bulunan Otas’ıj sahibi olan Oger’de Suudi Telekom’un %35 payı var. Daha önceki teklifte 1 milyar ABD doları kesintiyi reddeden Bankalar için daha düşük bir kesinti oranı bir uzlaşma noktası oluşturabilir.

  DENİZ YATIRIM – Türk Telekom TTKOM Hisse Haber Analiz – 31.05.2017

  Medyada yer alan habere göre, Türk Telekom’un %55 ortağı olan Oger Telecom, bankalara olan toplam 4.75 milyar dolarlık kredinin yeniden yapılandırılması için yeni bir teklifte bulundu. Haber kaynaklarına göre Ocak ayında yapılan önceki teklifteki 1 mlr doların üzerindeki kesinti önerisine göre, bu seferki kesinti önerisi daha az. Oger Telecom Eylül 2016 ve Mart 2017’de 290 mln dolarlık kredi diliminin ödemelerini yapamamıştı. Yine aynı habere göre, 2013’te toplam 29 bankadan alınan söz konusu kredide en büyük pay 1,5 milyar dolarla Akbank’a ait. Garanti Bankası’nın yaklaşık 1 milyar dolar, İş Bankası’nın ise yaklaşık 500 mln dolar payı bulunuyor. Yaptığımız hassasiyet analizine göre, bankaların kredide 1 mlr dolarlık bir kesintiyi kabul etmeleri halinde, bu üç bankanın toplam piyasa değeri yaklaşık %3,2 oranında negatif etkileneceğini tahmin ediyoruz

   

  İŞ YATIRIM – Türk Telekom TTKOM Hisse Analiz 1Ç17 – 26.04.2017

  Kapanış (TL) : 6.03 – Hedef Fiyat (TL) : 6.83 – Piyasa Deg.(TL) : 21105 – 3A Ort. İşl.Hac.(mn$) : 7.11 TTKOM TI Equity- Öneri :AL Get.Pot.%: 13.2

  Entegre yaklaşımının faydalarını görmeye başladı
  Türk Telekom 2017 yılının ilk çeyreğinde geçen senenin aynı döneminde açıkladığı 408 milyon TL net kara karşılık 66 milyon TL net kar açıkladı. Hatırlatmak gerekirse şirket 1Ç17’de 622 milyon TL net finansal gider kaydetti. Geçen senenin aynı döneminde ise bu rakam 30 milyon TL idi. Açıklanan rakam bizim net zarar beklentimiz olan 8 milyon TL’nin ve piyasa beklentisi olan 21 milyon TL’nin oldukça üstünde gerçekleşti. Bizim tahminimizin sapmasının nedeni olarak beklentimizden daha iyi gerçekleşen satış rakamını söyleyebiliriz.

  1Ç17 satışları yıllık bazda %13.3 artarak 4,307 milyon (bizim beklentimiz: 4,187 milyon TL, piyasa beklentisi: 4,211 milyon TL) TL’ye ulaştı. İnşaat gelirleri düzeltmesi hariç tutulduğunda konsolide gelirlerdeki büyüme mobil gelirdeki yıllık %17.7 ve genişbant gelirindeki yıllık %18.8 artış ile yıllık %10 olarak gerçekleşti. Mobil abone sayısı 142 bin artarak 18.7 milyona yükseldi. Mobil segmentteki ARPU büyümesi 2Ç11’den bu yana en yüksek yıllık büyüme olan %11 ile dikkat çekti ve karma ARPU 26.7 TL’ye ulaştı. Buna ek olarak, toplam genişbant abone sayısı 2012 yılından bu yana en yüksek Birinci çeyrek net abone kazanımı olan 218 bin ile 8,9 milyona ulaştı. Ayrıca genişbant ARPU büyümesindeki yukarı yönlü trend 4Ç11’den bu yana en yüksek yıllık büyüme olan %9 ile devam etti.

  Gelirlerdeki artış ve marjdaki iyileşme ile birlikte FAVÖK yıllık %21 büyüme göstererek 1.5 milyar TL’lik (bizim ve piyasa beklentisi: 1.45 milyar TL) rekor seviyede gerçekleşti. FAVÖK marji geçen yılın aynı dönemine göre 2 puandan fazla artışla %35.5 oldu. Şirket 1Ç17’de TL’nin dolar ve euro karşısında değer kaybetmesinden doğan kur zararları nedeniyle 622 milyon TL net finansal gider kaydetti.

  Grup 1Ç17’de 400 milyon TL yatırım gerçekleştirirken yatırımların gelire oranı %9 oldu. Şirket 2016 yılında net zarar açıkladığından dolayı 2017 yılında temettü dağıtmama kararı aldığını açıkladı.

  Sonuç olarak, sonuçlar beklentilerin üzerinde olduğu için hisse performansının olumlu olmasını bekliyoruz.

  OYAK YATIRIM – Türk Telekom TTKOM Hisse Analiz 1Ç17 – 26.04.2017

  Türk Telekom yılın ilk çeyreğinde piyasa beklentisi olan 21mn TL’nin üzerinde 66mn TL net kar elde etti. TL’nin Dolar ve Euro karşısında değer kaybetmesi sonucu oluşan kur farkı giderleri dolayısıyla Türk Telekom’un net karı bir kez daha geçen yılın aynı dönemine göre %84 düşüş gösterdi. Mobil ve ADSL/fiber gelirlerindeki sırasıyla %18 ve %19’luk büyüme oranları sayesinde Türk Telekom’un konsolide gelirleri %13 arttı. Özellikle çeyrek içerisinde kazanılan 164bin adetlik yeni fiber internet abonesi ve artan ortalama fiyatlar ADSL/fiber gelirlerindeki büyümeyi destekledi. Güçlü gelir büyümesinin yanında maliyetlerin de kontrol altında tutulması ile birlikte şirketin faaliyet karı (FAVÖK) %21’lik artışla 1,53milyar TL’ye yükseldi. Türk Telekom’un net borcu hala yüksek seviyelerde bulunmaktadır. Nisan ayında ödenecek olan 4G lisansının son taksitiyle ilgili yükümlülük ile birlikte şirketin net borcu 13,9milyar TL’ye yükselmiştir. Son üç ayda TL’nin Dolar-Euro sepeti karşısında %6 değer kazanmasına rağmen hisse endekse göre %6 daha kötü performans gösterdi. Güçlü TL ortamında beklentilerden iyi gelen 1. çeyrek finansallarının Türk Telekom hisselerini desteklemesini bekliyoruz.

  AK YATIRIM – Türk Telekom TTKOM Hisse Analiz 1Ç17 – 26.04.2017

  Türk Telekom 1Ç17 de 66 milyon TL net kar açıkladı, ortalama piyasa beklentisi olan 26 milyon TL net kar ve Ak Yatırım beklentisi olan 21 milyon TL net zarar dan daha iyi bir sonuç. Ancak yıllık bazda 1Ç17 net kar %84 oranında daraldı. Bunun sebebi temelde şirket 1Ç16 da 76 milyon TL net kur farkı geliri elde ederken 1Ç17 de 509 milyon TL net kur farkı gideri kaydetmesinden kaynaklandı. Yüksek döviz borcu olan şirket bu dönem değer yitiren TL’den etkilendi. 1Ç17 VAFÖK marjı %35,5 ile 1Ç16’daki %33,2 marjın üstünde ve ortalama piyasa beklentisi olan %34,3 ve Ak Yatırım beklentisi olan %35,1’e paralel gerçekleşti. 1Ç16 da şirketin yüksek LTE ve tek markaya yönelik satış ve pazarlama giderleri vardı; 1Ç17 de genişleyen VAFÖK marjı temelde bundan kaynaklandı. 1Ç17 ciro yıllık %13 büyüme ile 4 milyar 307 milyon TL olarak gerçekleşti ve ortalama piyasa ve Ak Yatırım beklentilere paralel gerçekleşti. Cirodaki büyüme temelde Geniş bant bölümünde net 200 bin abone kazanımı ve yıllık %9 büyüyen abone başına ortalama gelir ve Mobil bölümünde net 100 bin abone artışı ve yıllık %11 büyüne abone başına ortalama gelirden kaynaklandı.

  DENİZ YATIRIM – Türk Telekom TTKOM Hisse Analiz 1Ç17 – 26.04.2017

  Türk Telekom 1Ç17’de 66 milyon TL net kar rakamı açıkladı. Bu bizim 163 milyon TL olan beklentimizin altında kalırken piyasa beklentisi olan 21 milyon TL’yi aştı. Bizim beklentimizden sapmanın tahminimizden fazla gelen kur farkı giderleri olduğu anlaşılıyor. Net kar görece zayıf kalırken aslında şirketin operasyonel performansı gayet tatminkar gerçekleşti. 4,3 milyar TL olan satış rakamı hem bizim hem de piyasanın tahmininin hafif üzerinde kalırken yıllık bazda %13 gibi bir büyüme sergiledi. Burada özellikle mobil operasyonların ve sabit internet segmentinin büyümeye önemli katkı sağlamaya devam ettiğini gözlemledik.

  VAFÖK marjı ise %35,5 olarak gerçekleşirken genel beklentileri yaklaşık %1 puan aştı. Burada en önemli nedenlerden biri beklentilerden düşük gelen reklam giderleri oldu. Şirket geçen yıl 1Ç16’da 4,5G lansmanı nedeniyle ciddi bir reklam gideri yapmıştı. Bunun 1Ç17’ye yüksek baz etkisi nedeniyle marj anlamında katkı yapmasını bekliyorduk. Katkı beklenenden fazla olmuş gibi görünüyor. Dolayısıyla 1,5 milyar TL olan VAFÖK de tahminleri %5 aşmış oldu. Özellikle operasyonel performansın tatminkar olması nedeniyle sonuçların hisse üzerinde olumlu etki yaratmasını bekliyoruz.

  HALK YATIRIM – Türk Telekom TTKOM Hisse Analiz 1Ç17 – 26.04.2017

  Türk Telekom (TTKOM, Sınırlı Pozitif): Türk Telekom 2017 yılının ilk çeyreğinde, ortalama piyasa beklentisinin %155 üzerinde yıllık bazda ise %84 gerileme ile 65,7 milyon TL seviyesinde net kar açıkladı. Beklentilerin üzerinde gelen net karda, beklentilerin altında kalan net finansman gideri etkili oldu. Geçen yıl ilk çeyrekte 12,3 milyon TL seviyesinde gerçekleşen net finansman gideri, bu yılın ilk çeyreğinde 573,7 milyon TL seviyesinde gerçekleşti. Net satış gelirleri ise, ortalama piyasa beklentisinin %2,2 üzerinde yıllık bazda %13,3 artışla 4,31 milyar TL seviyesinde gerçekleşti. FAVÖK ortalama piyasa beklentisinin %4,2 üzerine yıllık bazda %22,1 artışla 1,51 milyar TL seviyesinde gerçekleşirken, FAVÖK Marjı da geçen yılın aynı döneminde göre 2,5 puan artışla %35 seviyesinde yükseldi. Sonuç olarak, net kar beklentilerin üzerinde gerçekleşse de, ciro ve operasyonel karlılık beklentilerin hafif üzerinde gerçekleşti. İlkçeyrek sonuçlarının hisse performansına etkisini ‘sınırlı pozitif’ olarak değerlendiriyoruz.

  ZİRAAT YATIRIM – Türk Telekom TTKOM Hisse Analiz 1Ç17 – 26.04.2017

  Türk Telekom (TTKOM, Öneri “EKLE”, Sınırlı Pozitif): Türk Telekom’un 1. çeyrek net dönem karı 26mn TL olan piyasa beklentisinin üzerinde 65,6mn TL olarak açıklanmıştır. Bizim beklentimiz ise şirketin 125mn TL zarar açıklaması yönündeydi. Tahminimizdeki sapmada beklentimizden düşük gelen finansman gideri etkili olmuştur. Türk Telekom’un 1Ç2017 satış gelirleri %13,3 artışla 4.307mn TL’ye yükselirken, brüt kar %10,8 artarak 1.904mn TL olmuştur. Brüt kar marjı ise 1 puan gerilemeyle %44,2’yi göstermiştir. Operasyonel giderler pazarlama giderlerindeki düşüş sebebiyle %1,8 gerilemiş ve faaliyet karı artışını desteklemiştir. Şirketin diğer faaliyet giderleri 1Ç2016’ya göre 42mn TL artarak 48mn TL olmuştur. Bu gelişmeler neticesinde faaliyet karı %28,5 artarak 737,7mn TL’yi göstermiştir. Faaliyet kar marjı 2 puan artışla %17,1’e yükselmiştir.

  Türk Telekom’un FAVÖK’ü 1Ç2016’daki 1.262mn TL’den 1Ç2017’de 1.528mn TL’ye yükselirken, FAVÖK marjı 2 puan artışla %35’i göstermiştir. Yatırım faaliyetlerinden gelirler geçen sene aynı çeyreğe göre 9mn TL artış göstererek 20,6mn TL olmuştur. Türk Telekom’un finansman öncesi faaliyet karı 758,3mn TL ile geçen senenin %29,5 üzerinde gerçekleşmiş ve güçlü bir görüntü sergilemiştir. 1Ç2017 finansman gideri ise 573,7mn TL ile 1Ç2017’deki 12mn TL’lik finansman giderinin oldukça üzerinde gerçekleşmiştir. Finansman gideri sonrasına kar 1Ç2016’ın altına düşmüştür. Şirketin vergi öncesi karı %67,8 gerileyerek 184,5mn TL olmuştur. 119mn TL’lik vergi gideri sonrasında net dönem karı 65,7mn TL’yi göstermiştir. Yüksek finansman gideri sebebiyle net kar marjındaki gerileme 9,2 puan olmuş ve %1,5 olarak hesaplanmıştır. Şirketin 1Ç2016’daki net dönem karı 407,7mn TL idi. Türk Telekom’un 2017 yılı ciro artış öngörüsü %8-9, FAVÖK beklentisi 5.800-6.000mn TL ve yatırım harcaması beklentisi 3 milyar TL seviyesindedir.

  Türk Telekom’dan Uzun Vadeli Kredi Anlaşması Açıklaması – 03.04.2017

  26 Mart 2014 tarihli özel durum açıklaması ile duyurulmuş olan, Şirketimizin Bank of Tokyo Mitsubishi UFJ ile imzalamış olduğu, vadesi 31 Mart 2017 olan, 100 milyon ABD Doları tutarlı kredi anlaşmasının vadesi 3 yıl uzatılmıştır. Kredinin yeni 3 yıllık vade için belirlenen faiz oranı yıllık LIBOR + %1,75’dir.

  DENİZ YATIRIM – Türk Telekom TTKOM Hisse Haber Analiz – 17.03.2017

  Türk Telekom ve PTT bir gayrimenkul yatırım ortaklığı şirketi kurmayı değerlendiriyor. Türk Telekom ve PTT bir protokol imzaladı. Bu protokole göre her iki şirket ortak sahibi oldukları bağımsız alanlar ve binalar üzerinde gayrimenkul ve proje geliştirme bina yönetimi ve operasyonel giderlerin azaltılması gibi konularda çalışmalar yapacak. Ayrıca gerekirse ortak olarak bir gayrimenkul yatırım ortaklığı şirketi kurulması da değerlendirilecek. Gelişmeyi Türk Telekom hisseleri için şu aşamada hafif pozitif olarak görüyoruz.

  ZİRAAT YATIRIM – Türk Telekom TTKOM Hisse Haber Analiz – 17.03.2017

  Türk Telekom (TTKOM, Öneri “EKLE”, Sınırlı Pozitif): Türk Telekomünikasyon A.Ş. ve PTT (Posta ve Telgraf Teşkilatı A.Ş.) arasında taraflara ait hisseli, aynı parsel üzerinde bağımsız bölümler ve/veya ortak kullanılan gayrimenkuller üzerinde tarafların ortak menfaati, hizmet gerekleri doğrultusunda gayrimenkul geliştirme, değerlendirme, proje yönetimi ve bina yönetimi faaliyetlerinde işbirliği ve bu yönde gerçekleştirilecek ortak çalışmalar geliştirmek, desteklemek ve teşvik etmek amaçlarıyla tarafların arasında yapılacak ikincil protokollerin genel prensiplerinin belirlenmesi amacıyla bir protokol imzalanmıştır. Bu protokol dahilinde tarafların gayrimenkullerden daha fazla gelir elde etmesi ve işletme giderlerinden tasarruf sağlaması için alternatifler ve/veya bunlarla sınırlı olmamak üzere gayrimenkullerin en rasyonel şekilde değerlendirilmesi hususlarında portföy yönetimi veya hizmet veya danışmanlık vermek amaçlarıyla PTT ile ortak bir Şirket veya gerekirse Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı kurulması değerlendirilecektir.

  OYAK YATIRIM – Türk Telekom TTKOM Hisse Haber Analiz – 17.03.2017

  Turk Telekom ile PTT arasında taraflara ait hisseli, aynı parsel üzerinde bulunan ya da ortak kullanılan gayrimenkullerin daha verimli kullanılması amacıyla ortak çalışma yürütülmesi için bir protokol imzalanmıştır. Bu protokol dahilinde, gayrimenkullerin en rasyonel şekilde değerlendirilmesi hususunda portföy yönetimi, hizmet veya danışmanlık vermek amacıyla PTT ile ortak bir şirket veya gayrimenkul yatırım ortaklığı kurulması değerlendirilecektir. Şirketin sahipliğinde bulunan gayrimenkullerden katma değer yaratma anlamında, imzalanan bu başlangıç protokolünü olumlu değerlendiriyoruz.

  Türk Telekomünikasyon A.Ş ve PTT Arasında İş Birliği Protokolü – 17.03.2017

  Türk Telekomünikasyon A.Ş. ve PTT (Posta ve Telgraf Teşkilatı A.Ş.) arasında taraflara ait hisseli, aynı parsel üzerinde bağımsız bölümler ve/veya ortak kullanılan gayrimenkuller üzerinde tarafların ortak menfaati, hizmet gerekleri doğrultusunda gayrimenkul geliştirme, değerlendirme, proje yönetimi ve bina yönetimi faaliyetlerinde işbirliği ve bu yönde gerçekleştirilecek ortak çalışmalar geliştirmek, desteklemek ve teşvik etmek amaçlarıyla tarafların arasında yapılacak ikincil protokollerin genel prensiplerinin belirlenmesi amacıyla bir protokol imzalanmıştır.
  Bu protokol dahilinde tarafların gayrimenkullerden daha fazla gelir elde etmesi ve işletme giderlerinden tasarruf sağlaması için alternatifler ve/veya bunlarla sınırlı olmamak üzere gayrimenkullerin en rasyonel şekilde değerlendirilmesi hususlarında portföy yönetimi veya hizmet veya danışmanlık vermek amaçlarıyla PTT ile ortak bir Şirket veya gerekirse Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı kurulması değerlendirilecektir.

  AK YATIRIM – Türk Telekom TTKOM Hisse Haber Analiz – 14.03.2017

  Türk Telekom bağlı ortaklığı Avea tarafından Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Haberleşme Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen ve mobil haberleşme altyapısı olmayan 1.472 adet yerleşim yerine mobil haberleşme altyapı kurulması ve işletilmesini içeren İhale’ye Vodafone Telekomünikasyon ile birlikte teklif verilmiştir. Proje süresi 3 yıldır. Avea ve Vodafone arasında proje kapsamında yapılacak işlere özgü olarak Avea %51, Vodafone %49 paya sahip olmak üzere bir iş ortaklığı kurulacaktır. İhale tutarı, İhale Şartnamesi uyarınca Evrensel Hizmet Fonu’ndan karşılanacaktır. İhalenin, İhale komisyonunun değerlendirmesinin tamamlanması ertesinde sonuçlanması beklenmektedir. Bu ihalenin Türk Telekom’un mali performansına önemli bir katkı yapacağını düşünmüyoruz.

  İŞ YATIRIM – Türk Telekom TTKOM Hisse Haber Analiz – 14.03.2017

  Kapanış (TL) : 5.7 – Hedef Fiyat (TL) : 6.83 – Piyasa Deg.(TL) : 19950 – 3A Ort. İşl.Hac.(mn$) : 6.39 TTKOM TI Equity- Öneri :AL Get.Pot.%: 19.75

  Avea ve Vodafone Bakanlık tarafından açılan ihaleye birlikte teklif verdi
  Türk Telekom’un bağlı ortaklığı Avea İletişim Hizmetleri A.Ş. tarafından Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, bakanlık tarafından düzenlenen ve mobil haberleşme altyapısı olmayan 1472 adet yerleşim yerine mobil haberleşme altyapı kurulması ve işletilmesini içeren ihaleye Vodafone Telekomunikasyon (Vodafone) ile birlikte teklif verdi. Proje süresi 3 yıldır. Avea ve Vodafone arasında proje kapsamında yapılacak işlere özgü olarak Avea %51, Vodafone %49 paya sahip olmak üzere bir iş ortaklığı kurulacaktır. İhale tutarı, ihale şartnamesi uyarında evrensel hizmet fonundan karşılanacaktır. İhalenin, ihale komisyonunun değerlendirmesinin tamamlanması ertesinde sonuçlanması beklenmektedir. Potansiyel olumlu.

  OYAK YATIRIM – Türk Telekom TTKOM Hisse Haber Analiz – 14.03.2017

  Turk Telekom ve Vodafone %51 ve %49’luk paylara sahip oldukları iş ortaklığı vasıtasıyla Ulaştırma Bakanlığı’nın açtığı ve mobil haberleşme altyapısı olmayan 1472 yerleşim yerine altyapı kurulmasını içeren ihaleye teklif verdiler. Proje süresi 3 yıl olup ihale tutarı Evrensel Hizmet Fonu’ndan karşılanacaktır. Proje’nin Turk Telekom’un abone sayısına katkısının hafif olumlu olmasını beklesek de karlılığa katkının sınırlı olması beklenmelidir.

  HALK YATIRIM – Türk Telekom TTKOM Hisse Haber Analiz – 14.03.2017

  Türk Telekom (TTKOM, Pozitif): Şirket, bağlı ortaklığı Avea tarafından Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Haberleşme Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen ve mobil haberleşme altyapısı olmayan 1.472 adet yerleşim yerine mobil haberleşme altyapı kurulması ve işletilmesini içeren ihaleye Vodafone ile birlikte teklif verildiğini açıkladı. Şirket, proje süresinin 3 yıl olduğunu belirtirken, proje kapsamında yapılacak işlere özgü olarak Avea’nın %51 Vodafone’un %49 paya sahip olmak üzere bir iş ortaklığının kurulacağını bildirdi.

   

  İŞ YATIRIM – Türk Telekom TTKOM Hisse Analiz – 01.03.2017

  Şirket Raporu

  TTKOM için AL tavsiyesi vermeye devam ediyoruz .Türk Telekom için tavsiyemizi hedef hisse fiyatımız 6.83 TL ile yineliyoruz, bu da %19’luk bir artış potansiyeline işaret ediyor. Hisse için AL tavsiyemizi destekleyen nedenler arasında

  • i) mobil ve genişbant tarafındaki büyüme,
  • ii)çeşitlendirilmiş hizmet portföyü ile marka birleşiminden doğan sinerji,
  • iii) 2017T PD/FAVÖK çarpanına göre yurtdışı benzerlerine kıyasla %18 oranında iskontolu işlem görmesi ve
  • iv) dolar bazında son 8 yılın en düşük seviyesinde işlem görmesini söyleyebiliriz.

  Çeşitlendirilmiş ürün portföyü ile Türkiye’nin ilk ve en büyük entegre telekomünikasyon şirketi  

  Türk Telekom, mobil, genişbant, sabit ses ve TV servislerini Türk Telekom markası altında birleştirdi. Şirket sabit ses ve genişbant pazarında yerleşik operatör olup toptan satış hizmeti sunduğu gibi %65 pazar payı ile perakende genişbant pazarındaki en büyük oyuncudur. Ayrıca abone sayısı bakımından %25’lik pazar payı ile mobil alanındaki üçüncü oyuncudur. Şirketin 4Ç16 itibariyle 38.9 milyon abonesi bulunuyor ve bunun %48’ini mobil, %25’ini sabit ses, %22’sini genişbant ve geri kalan %5’ini ise ödemeli TV oluşturuyor. En yakın rakiplerinin portföyünün büyük kısmını ise mobil oluşturuyor. Bu yeni oluşum ile müşteriler şirketin tüm ürün ve hizmetlerine tek çatı altında ulaşabiliyor. 2016 yılında bu taraftan gelen olumlu etkiyi finansallar üzerinde gördük ve bunun önümüzdeki dönemde de devam etmesini bekliyoruz.

  Sabitbant alanında lider. Türk Telekom 3Ç16 itibariyle %65’lik pazar payı ile ISP (İnternet servis sağlayıcı) segmentinde lider konumundadır. Türk Telekom Grubu, sabit genişbant pazarında sadece toptan satış hizmetleri sunmakla kalmıyor, aynı zamanda perakende sabit genişbant pazarında da lider konumdadır. Müşteriler daha yüksek hız ve kapasite talep ediyorlar, bu da şirketin satışlarına olumlu yansıyor. Buna ek olarak fiber yatırımları bu alandaki büyümeyi destekliyor. Fiber müşterilerinin artışı da ARPU’yu daha da yükseğe taşıyor. Hatırlatmak gerekirse 2016 yılındaki toplam genişbanttaki net abone artışının %80’ini fiber paketleri oluşturuyor.

  2018 yılında yüksek temettü ödemelerinin tekrar başlanmasını bekliyoruz. Şirket 2016 yılında net zarar açıkladığından dolayı 2017 yılında şirketin temettü dağıtmasını beklemiyoruz. 2016 yılında şirketin Net Borç/FAVÖK çarpanı 2.2x seviyesinde idi. Bu rasyonun 2017 yılında 1.8x’e ve 2018 yılında ise 1.2x’e daralmasını bekliyoruz. Operasyonel taraftaki toparlanma şirketin 2018 yılında yine yüksek temettü dağıtmasını sağlayacağını düşünüyoruz.

  Önemli risk unsurları. Değerlememizin ana riskleri arasında fiyat artışın beklentilerin altında kalması, mobil taraftaki irrasyonel rekabet, ana hissedarın temerrütte düşme riski, makroekonomik görünümde daralma ve TL’nin değer kaybetmesi bulunuyor.

  DENİZ YATIRIM – Türk Telekom TTKOM Haftalık Hisse Haber Analiz – 21.02.2017

  İddialara göre bankalar Saudi Telecom’un Otaş’ı kurtarma planını reddetti

  Medyada yer alan bir habere göre bankalar Türk Telekom’un ana ortağı olan Otaş’ın ödenmemiş 290 milyon dolarlık borç taksidi için Otaş’ın azınlık ortağı konumundaki Saudi Telecom’un önerisini reddetti. İddialara göre Saudi Telecom’un önerisi Otaş’a 160 milyon dolar kredi vermeyi ve Saudi Telecom’un Otaş’taki payını arttırmayı içeriyordu. Piyasada Otaş’ın 4,75 milyar dolarlık kredinin ödenmemiş bu 290 milyon dolarlık taksidi için çözümün yakın olduğu fiyatlanıyordu. Bu gelişme doğruysa yeniden belirsizliğin hakim olduğu bir döneme giriyoruz. Dolayısıyla Türk Telekom hisselerinde son bir saatteki olumsuz seyir muhtemelen bu haberle ilgili ve bunun devamı gelebilir. Gelişmenin Akbank ve Garanti hisseleri için de hafif negatif olduğunu düşünüyorum.

   

  ZİRAAT YATIRIM – Türk Telekom TTKOM Haftalık Hisse Teknik Analiz – 20.02.2017

  Hissede Dolar Bazlı Grafikte TOBO ve Dikkat Çeken Kapanış Seviyesi

  Hisse önemli sayabileceğimi direnç seviyelerinin (yatay dirençler ve 200 günlük ortalama) hafif de olsa üzerinde kapattı. Diğer yandan Dolar bazlı grafikte ise hissenin dönüş formasyonlarından ters omuz baş omuz (TOBO) yaptığını ve kapanışın boyun çizgisi üzerinde gerçekleştiğini izliyoruz. Gösterge olarak varyansa (standart sapmanın karesi, kısaca fiyatların ortalama etrafındaki dağılımı gösterir; oynaklık göstergesidir.) baktığımzda dip seviyelerde hareketlilik gösterme eğiliminde olduğunu izliyoruz. Haftalık grafikte de MACD ile sinyal çizgisi arasındaki fark açılırken, RSI 50 eşik seviyesinin üzerinde güçlenmekte. Bu gelişmeler ışığında, hissenin mevcut direnç seviyelerinin üzerine çıkarak yükseliş hareketine girebileceğini ve 6,00/04 bölgesini hedefleyebileceğini tahmin ediyoruz.

  Kapanış:5,79      Satış Seviyeleri: 6,00 6,04       Zarar Kes: 5,68

   

  Türk Telekom’ın OTAŞ ile ilgili kredi sorununun ne zaman başladığını, ne şekilde geliştiğine dair haber akışı ve yorumları Hisseye ait arşiv sayfasında bulabilirsiniz.

   

  Türk Telekom TTKOM Hisse Analiz Arşivi sayfasında aşağıdaki başlıkları bulabilirsiniz.
  Türk Telekom TTKOM Hisse Analiz 4Ç16 – 09.02.2017
  Saudi Telecom Company 2016 4. Çeyrek Sonuçlarının İlanı
  Türk Telekom TTKOM Hisse Analiz 3Ç16 – 20.10.2016
  Türk Telekom’da Kadro Değişiklikleri
  TTKOM Hisse 2Ç16 Analizi – 04.08.2016
  TTKOM Hisse 1Ç16 Analizi – 21.04.2016

   

   

PAYLAŞ