Ana Sayfa Yazarlar Enver Erkan ABD Limitleri...

ABD Limitleri Zorluyor, Enver Erkan

Trump ve Borç Tavanı

Sorununun Ötelenmesi…

23.08.2017 raporumuzda “ABD’de borç tavanı sorunu 30 Eylül yaklaştıkça iyice çıkmaza girebilir” demiştik. Normalde ABD hükümetinin 19,8 trilyon USD olan borçlanma limitini aşmasını engelliyor. Bu limite ulaşıldığında Hazine daha fazla borçlanma yapamıyor ve ödemeleri azaltmak veya geciktirmek durumunda kalıyor. Trump’ın mevcut politikaları kapsamında yapmak istedikleri; altyapı atılımı, vergi reformu ve sınır duvarının hepsine birden mevcut bütçeden kaynak çıkartmak zor, bu yüzden Trump yönetimi finansmanın sağlanması için borçlanma limitinin artırılmasını istiyorlar.

Bu konuda Harvey kasırgasının oluşturduğu zarar Trump yönetimine yaramış görünüyor. Bu hafta başında Hazine Bakanı Steven Mnuchin, borçlanma limiti artırılmazsa Harvey kasırgası mağdurlarına yardımın gecikeceğine yönelik bir açıklama yapmıştı. Güzel bir salvo ve işe yaramış görünüyor. Böylece ABD hükümeti de Eylül ayı sonunda kapanmaktan kurtulmuş oldu.

Çok fazla anlam yüklememek lazım, çünkü bu sorun 3 ay ötelendi. Fed 13 Aralık’ta toplantısını yapacak ve 15 Aralık’ta borç tavanı süresi doluyor. Dolayısıyla, önümüzdeki 3 ay içinde borçlanma limitinin süresinin uzatılması konusunda anlaşma sağlanamazsa aynı belirsizliğe 3 ay gecikmeli bir şekilde gireceğiz. Bu durum Fed’in de bu yıl içinde faiz artıramamasına neden olabilir ki, bu Fed’in politikasına antitez olabilecek faktörlerden sadece birisi… (Diğerleri ekonomik retorik, Fed yönetimi belirsizliği ve kasırgaların ekonomik aktiviteye vermiş olduğu zarar).

Tabii borç tavanı konusunda anlaşmaya varılsa bile, önemli olan borçlanma limitinin artırılıp artırılmaması olacaktır. Borçlanma limiti artırılmazsa Kongre Trump reformlarına geçit vermemiş olur. Cumhuriyetçiler, hali hazırda ABD’nin toplam borç yükünden rahatsız. 2013’te ObamaCare’in yoluna bu yüzden taş koymuşlardı ve şimdi Trump’ı engelleyip engellememe konusunda ikilem yaşıyorlar. 23 Ağustos makalesindeki şu görseli tekrar paylaşmakta yarar var. Beyaz çizgi yıldan yıla ABD Hazinesi’nin borçlanma limiti, mavi kolonlar ise ABD’nin toplam borcu… ABD limitleri zorluyor…