Ana Sayfa Haberler Şirket Haberleri Turkven’den Y...

Turkven’den Yeni Nesil Atıştırmalık Markası Züber’e Yatırım

31.03.2022 – Türkiye’nin öncü girişim sermayesi şirketi Turkven’in danışmanlığını yaptığı uluslararası yatırımcılar, yeni nesil atıştırmalık markası Züber’e yatırım yaptı.  Turkven bu ortaklık ile Türkiye’de sağlıklı atıştırmalık kategorisinin kurucusu Züber’i globalleşme yolculuğunda destekleyecek. Sağlıklı ve lezzetli atıştırmalıklarla kısa sürede tüketicilerin beğenisini kazanan Züber, 2017 yılından günümüze pazarının en büyük oyuncusu olmayı başardı.  

Türkiye’nin ilk yerli girişim sermayesi şirketi olan Turkven, yeni nesil atıştırmalık markası Züber’e (Alterna Gıda) yatırım yaptı. Züber’in kurucu ortakları Nailcan Kurt, Raşit Müftüoğlu ve Murathan Kurt, yeni yatırım ve ortaklıkla beraber markanın hızlı büyümesini desteklemek ve küresel ayak izini genişletmek istiyor.

 

Daha sağlıklı ve mutlu bir geleceğe katkıda bulunma vizyonuyla faaliyetlerine 2017 yılında başlayan Alterna Gıda, doğal ve besleyici bileşenlerden oluşan yeni nesil atıştırmalık markası Züber’i kısa sürede Türkiye’de sağlıklı atıştırmalık segmentinin kurucusu ve lideri haline getirdi. 

 

Kısa süre içerisinde Türkiye geneli erişime ulaşan marka, 30 bini aşkın satış noktasında yer alıyor. Züber, geçtiğimiz iki yılda yüzde 700 üzerinde bir büyüme elde etti.

 

Nailcan Kurt: “Turkven, global marka olma yolunda önümüzü açacak”

Züber Markasının Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Nailcan Kurt konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “Turkven ortaklığı, küresel sermayenin önemli yatırımcıları tarafından şirketimizin başarısının tescil edilmesi anlamına geliyor. Turkven’in tecrübesi ile şirket vizyonumuzu birleştirerek, Züber markasının, Türkiye topraklarında üretilen doğal ürünlerin üstünlüğünü kullanarak dünya çapında bir FMCG markasına dönüşmesini hedefliyoruz.” 

 

Nailcan Kurt sözlerine şöyle devam etti: “Stratejimizin merkezinde; ülkemizde yetişen kaliteli ve doğal hammaddeleri yenilikçi formüllerle şekillendirdiğimiz Züber markasıyla global pazarlarda da güçlü bir oyuncu haline gelmek yer alıyor. Bu konudaki başarımızla ülkemizdeki üreticilere ilham kaynağı olmak ve örnek bir iş modeli ile ülke ekonomisine katkımızı arttırmak istiyoruz. Turkven, perakende ve tüketici markalarındaki tecrübesi, köklü geçmişi ve marka sahibi girişimcilere verdiği destek ile bize çok uygun bir ortak.”

 

 

* İşlem, Rekabet Kurumu ve ilgili diğer ön koşulların gerçekleşmesinin ardından tamamlanacak 

 

Turkven: “Züber zamanın ruhunu yakalayan, genç ve çok yaratıcı bir marka”

Turkven’in üst düzey yöneticilerinden Selin Dilmener Göral ise konuyla ilgili şunları söyledi: “Sürdürülebilirlik ve sağlıklı beslenmenin önemi konusundaki tüketici farkındalığı hızlanarak artıyor. Bunu ülkemizde de gözlemlemeye başladık. Tüketiciler bir müşteri vaadi ve hayat görüşü olan yeni nesil markalara yöneliyor.

Bu konuda ülkemizde öncü olan ve kısa zamanda kategorisinin açık ara liderliğine yükselen Züber’i beğeniyle takip ediyorduk. Züber, sağlıklı ve doğal ürünler üretiyor ve her yıl ürün yelpazesini başarılı yeni ürünler ile genişleterek ARGE yeteneğini pazara yansıtıyor. Markanın, Türk tüketicisi gözünde kazandığı güven ve kalite algısını birçok pazar araştırmasında da teyit ettikten sonra, bu ekibin ve yarattığı markanın başarısını global mecralara taşıması motivasyonuyla yola çıktık. Sayın Nailcan Kurt ve ekibinin liderliğinde, Züber’in başarı hikayesine ortak olmaktan heyecan duyuyoruz.”

 

Züber Hakkında

Türkiye’nin lider sağlıklı atıştırmalık markası olan Züber, 2017 yılında İstanbul’da kuruldu. Yüksek kalite ve üstün hizmet anlayışıyla ve “daha iyi gıda, daha iyi gelecek” misyonuyla çıktığı yolculukta, Züber markasını tüketicileriyle buluşturdu. Özenle seçtiği taze ve yüksek kaliteli hammaddeleri, uluslararası hijyen ve kalite standartlarına uygun üretim tesislerinde, üstün hizmet anlayışı ve sosyal sorumluluk bilinciyle yaratıcı, sağlıklı, lezzetli ve ödüllü reçetelere dönüştürdü. Doğallığından ve lezzetinden ödün vermeden; içi akışkan dolgulu meyve topları, kuruyemiş ve meyve barları, protein atıştırmalıkları, sürülebilir fıstık ezmeleri, fırınlanmış baharatlı cipsleri, kahvaltılık yulaf ezmesi ve granola çeşitleri, çocuklara özel bar ve meyve küpleri gibi her yaştan ve profilden tüketicinin beğenisine sunduğu ürünlerle, atıştırmalıkta sağlık ve lezzet arasında seçim yapmaya gerek kalmadığını herkese kanıtladı. Dünya standardında en kaliteli ürünleri üretebilmek için gıda sektöründe en yüksek otorite olarak bilinen BRC (British Retail Consortium) denetimlerinden en yüksek derece ile geçerek, “AA Grade” Kalite Sertifikasını aldı. Bu sayede ürettiği her lezzetin doğallığını ve kalitesini de uluslararası seviyede belgeledi. Sağlıklı atıştırmalık kategorisinin lider markası Züber, birçok yeniliğe imza atmaya, hem lezzetli hem sağlıklı ürünleri ile daha sağlıklı ve mutlu bir geleceğe katkıda bulunmaya, her yıl 10’dan fazla yeni ürünle tüketicilerini buluşturmaya devam ediyor. 

Turkven’den Dev Yatırım

Turkven’in danışmanlığını yaptığı kurumsal uluslararası yatırımcılar Elif Holding’in (“Elif”) çoğunluk hissesini satın aldı.

Türkiye’ye 2000 yılından bugüne kadar yaklaşık 5,5 milyar dolar yatırım getiren Turkven, 2019 yılsonuna dek 1 milyar dolarlık yeni uluslararası doğrudan yatırımı Türkiye’ye çekme hedefi doğrultusunda bir adım daha attı.

Turkven, danışmanlığını yaptığı kurumsal yatırımcılar adına, Türkiye’nin en büyük esnek ambalaj üreticileri ve en büyük ihracat şirketleri arasında yer alan Elif’te çoğunluk hisse satın alımını tamamlamak üzere Rekabet Kurumu’na başvurdu. Bu işlemde Elif’e SAS Kurumsal Finans tarafından danışmanlık verildi. İşlem, Rekabet Kurumu onayından sonra tamamlanacak.

Turkven yöneticilerinden Ali Nalbantoğlu, Türkiye’nin potansiyeline güvendiklerini ve Türkiye’ye yabancı sermaye çekerek yatırımlarına hızla devam edeceklerini vurguladı. Ali Nalbantoğlu, “Türkiye’nin ekonomisine ve nitelikli insan kaynağına güvenimiz tam. Elif, Türkiye’de sektörün teknolojiye en yoğun yatırım yapmış firmasıdır. Avrupa’da hızlı tüketim ürünleri segmentinde öncüdür. Amacımız Elif gibi lider şirketleri destekleyerek dünya çapında şirketler olmalarına yardımcı olmak” dedi.

Turkven yöneticilerinden Aksel Şahin de Elif’in 1.400 çalışanı ile 5 kıtada 50’den fazla ülkeye ihracat yaptığını belirterek, şirket ile ilgili şu bilgileri verdi: “ Şirketin, alt yapısı, teknolojisi ve yüksek kapasitesi ile öne çıkan konsept fabrikası, tek çatı altında 60.000 metrekare kapalı alanıyla dünyanın en önemli üretim tesislerinden biridir. 2014 yılında Mısır’da faaliyete geçen yeni fabrikası ile beraber şirket, yılda 90.000 ton üretim kapasitesine sahiptir. ”

Küresel platformda liderlik hedefliyor

Elif Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Salargil ise konuyla ilgili şunları söyledi:

“Elif, kurulduğu 1972 yılından bugüne yüksek kalite ve hizmet standartları ile bütünleşmiş sürdürülebilirlik anlayışı ile esnek ambalaj sektöründe küresel bir referans şirket olmayı hedeflemektedir. Hizmet sunmakta olduğu çokuluslu dünya markalarının takdiri ile üretim yaptığı coğrafyalarda ve satışlarının yoğunlaştığı Avrupa’da hızlı tüketim ürünleri segmentinde pazar lideri konumundadır. Elif, son teknolojileri ve sektördeki eğilimleri yakından takip ederek sürekli gelişimi ve yenilikçiliği amaçlamaktadır. İştirak ettikleri şirketlerde yüksek büyüme ve kurumsallık alanlarına katkı sağlayan Turkven ile beraber, yatırımlarımızı daha da hızlandırarak Elif ayak izini genişleteceğimize ve küresel platformda lider esnek ambalaj şirketlerinden biri olacağımıza inancım tam.”

Turkven Hakkında:

Turkven, Türkiye’nin ilk bağımsız girişim sermayesi danışmanlık şirketi olarak 2000 yılında kurulmuştur. Kurulduğu günden bu yana, Türkiye’ye 5,5 milyar doların üzerinde yatırım çekmiştir.Halihazırda danışmanlığını yaptığı 2 milyar dolar sermaye ile Türkiye ve yakın coğrafyada sektörünün önde gelen şirketidir. Turkven’in danışmanlığını yaptığı kurumsal yatırımcıların, toplam varlıkları 1,7 trilyon doların üzerindedir. Son yıllarda gerçekleşen Turkven yatırımları Medical Park MPARK, Koton, Vansan, MNG Kargo, Flo, Mikro Yazılım, ve Domino’s olarak sıralanabilir.

 

Turkven’den Ses Getirecek Sanayi Yatırımı

10.10.2017 – Ege’nin önde gelen ihracatçılarından ve Türkiye’nin lider pompa üreticisi Vansan Makina Sanayi ve Ticaret A.Ş. ile çoğunluk hisse satın alımı için anlaşma imzalandı. 

Türkiye’ye 2000 yılından bugüne kadar yaklaşık 5 milyar dolar yatırım getiren Turkven, 2017 ve 2018’de 1 milyar dolarlık yeni uluslararası doğrudan yatırımı Türkiye’ye çekme hedefi doğrultusunda yeni bir adım daha attı. Haziran ayında Mavi ile, yabancı yatırımcıları tekrar Borsa Istanbul’da bir halka arz yatırımına çeken Turkven, danışmanlığını yaptığı kurumsal yatırımcılar adına Vansan’da çoğunluk hisse satın alımını tamamlamak üzere Rekabet Kurumu’na başvurdu.

Hisse devir işlemi Rekabet Kurumu onayından sonra tamamlanacak

Turkven ortaklarından Ali Nalbantoğlu, “Altyapı, inşaat ve tarım işletmeleri için su teknolojileri sektörü kritik öneme sahip. Ülkemizde sektörün lider şirketi Vansan, teknolojiye sürekli yatırım yapmış, alanındaki ilk Ar-Ge merkezini kuran firmadır. Vansan, 500 çalışanı ile 60 ülkeye ihracat yapmaktadır. Can Ertöz liderliğindeki Vansan ekibi ile birlikte, ciroda yüzde 60 olan ihracat payını daha da artırarak Vansan’ı global bir firmaya dönüştürmek ortak hedefimizdir” dedi.

Vansan Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü Can Ertöz ise “Mak. Y. Müh. Özden Ertöz tarafından 1964 yılında İzmir’de kurulan Vansan, bugün Avrupa’da su teknolojisi sektöründe önemli şirketler arasında yer almaktadır. Ortak oldukları şirketlerde, yüksek büyüme ve kurumsallık konularına katkı sağlayan Turkven ile beraber, yatırımlarımızın hızını kesmeden global anlamda lider su teknolojisi şirketlerinden olacağımıza inanıyorum. İnovasyon odaklı çalışmalarımız sürecek. Türkiye’ye iç pazarda enerji verimliliği yüksek, inovatif ürünler sağlamaya ve Türkiye’nin katma değerli ihracatına katkıda bulunmaya devam edeceğiz” dedi.