Ana sayfa Haberler Şirket Haberleri Pınar Et, Veg...

Pınar Et, Vegan Ürün Pazarına Girdi

Pınar Et’ten yepyeni vegan ürünler: Pınar Falafel & Pınar Veggie Bites

02.12.2020 – 1985 yılından bu yana lezzetli ürünlerini Türkiye ve dünyanın dört bir yanındaki ülkelere ulaştıran Pınar Et, yenilikçi kimliği ve inovatif yaklaşımıyla yepyeni iki ürün piyasaya sundu. Vegan tarzı beslenmeyi tercih edenler için Pınar Falafel ve Pınar Veggie Bites, ihracat pazarlarında satışa başladı. Pınar Et Genel Müdürü Tunç Tuncer, “Yeni vegan ürünlerimiz Pınar Falafel ve Pınar Veggie Bites’ı ilk olarak Irak pazarına sunduk. Irak’tan sonra önümüzdeki aylarda Körfez ülkeleri, Azerbaycan, ABD ve Avrupa pazarlarına da sunacağız. Yeni ürünlerimiz, aralık ayında Türk tüketicilerimizle de buluşacak” dedi.

Türkiye’nin ilk özel girişim entegre et tesisi Pınar Et, sağlıklı ve yenilikçi ürünlerine yenilerini eklemeye devam ediyor. Tüketici alışkanlıklarını ve yükselen trendleri yakından inceleyen Pınar Et, ilk vegan ürünleri Pınar Falafel ve Pınar Veggie Bites’ı hazırladı. 1 yılı aşkın süredir devam eden AR-GE çalışmaları ışığında geliştirilen ürünler tüketicilerin beğenisine sunuldu. Mevsiminde toplanan ve dondurularak tazeliği korunan havuç, patates ve bezelyeden üretilen Pınar Veggie Bites ile Orta Doğu mutfağının baharat lezzetleri ve taze sebzelerle üretilen Pınar Falafel’in tüketiciler tarafından ilgiyle karşılanması bekleniyor.

Sağlıklı yarınlar için…

Hayvansal protein içeren gıdalar konusundaki tecrübelerini, bitkisel ürünler pazarına da taşımayı planladıklarını belirten Pınar Et Genel Müdürü Tunç Tuncer, “Pınar Kalite Standartları’ndan taviz vermeden en sağlıklı ve yenilikçi ürünleri tüketicilerimizle buluşturmaya devam ediyoruz. Dünyada hızla yükselen sağlıklı yaşam ve bitkisel beslenme trendlerini yakından izliyor, yeni ürünlerimizle bu trendleri destekliyoruz. Sağlıklı ve sürdürülebilir bir gelecek için Pınar Falafel ve Pınar Veggie Bites ürün ailesine 2021 yılında bitki bazlı yeni ürünler eklemeyi amaçlıyoruz” dedi.

Kısa sürede dünyayla buluşacak

Zorlu şartlarda geçen 2020 yılında Pınar Et olarak 6 milyon dolarlık ihracat rakamına ulaştıklarını belirten Tunç Tuncer, “Yükselen tüketici taleplerini yakından izliyoruz. Hızla büyüyen bitkisel ürünler pazarının 2030 yılına kadar yaklaşık 20 kat büyüyeceğini tahmin ediyoruz. Bu çerçevede hazırladığımız ürünlerin ülkemizin yanı sıra yurt dışında da ilgi görmesini bekliyoruz” dedi.

Vegan ürünlerin Irak’ta tüketicilerle buluştuğunu belirten Tuncer, “Pınar Falafel ve Pınar Veggie Bites’ı Ocak ayında Körfez ülkeleri ve Azerbaycan’da, sonrasında ise ABD’de satışa sunmaya hazırlanıyoruz.. Bu sayede, Türkiye ekonomisine de katkıda bulunmak istiyoruz. Pınar Falafel’i Aralık ayı itibariyle Türk tüketicilerimizin de beğenisine sunacağımızı ve bu kategorideki yeni ürün geliştirme çalışmalarımızı hızlandırdığımızı belirtmek isterim” ifadesini kullandı

 

Pınar Et, TSE Covid-19 Güvenli Üretim Belgesi Aldı

24.06.2020 – Pınar Et, Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından hazırlanan kılavuzdaki kriterleri yerine getirerek “Covid-19 Güvenli Üretim Belgesi” almayı başaran ilk entegre et ürünleri firması oldu. Pınar’ın uyguladığı yüksek kalite, hijyen ve sağlık standartlarının pandemi dönemine uygun olarak hızla düzenlendiğini belirten Pınar Et Genel Müdürü Tunç Tuncer, “Tüketicilerimize güvenli gıda ulaştırmak için halihazırda uyguladığımız standartları, çalışanlarımızın sağlığını korumak ve Covid-19’dan korunmak amaçlı genişlettik” dedi.

Pınar Et, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın önderliğinde, Türk Standartları Enstitüsü tarafından yayınlanan kılavuza göre belirlenen kriterleri yerine getirip denetimlerden başarıyla geçerek “Covid-19 Güvenli Üretim Belgesi”ni aldı. TSE Covid-19 Hijyen, Enfeksiyon Önleme ve Kontrol Belgelendirme Programı’nın şartlarını yerine getirerek belgeyi almaya hak kazanan Pınar Et, böylece et ve et ürünleri sektöründe bir ilke daha imza atmış oldu.

Et ve et ürünleri sektörünün lider firması olarak “Sorumlu Üretici” kimliklerinden taviz vermeden üretimlerine devam ettiklerini ve kuruldukları günden bu yana gıda güvenliği konusunda etkin bir şekilde çalıştıklarını belirten Pınar Et Genel Müdürü Tunç Tuncer, “AB standartlarında ve sertifikalarla tescillenmiş hijyenik koşullarda üretim yapıyoruz. TSE Deney Laboratuvarı Onay Belgesi’ne sahip laboratuvarımız ve tüm ürün süreçlerinde uyguladığımız Gıda Güvenliği ve Kalite Yönetim Sistemi ile yüksek kalite standartlarımızı koruyoruz. İş sağlığı ve güvenliği ile hijyen ve kalite standartlarından ödün vermeden faaliyetlerimizi sürdürmenin yanı sıra bu alandaki aksiyonlarımızı pandemi döneminde aldığımız yoğun hijyen önlemleri ve etkin denetim uygulamaları ile genişlettik” diye konuştu.

Sektörünün ilki

Son teknolojiyle donatılmış modern tesislerde Türk Gıda Kodeksi ve AB standartlarına uygun olarak üretim gerçekleştirdiklerini belirten Tunç Tuncer, “İş süreçlerinin her aşamasında Kalite Yönetim Sistemi ve Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi’ni kullanarak güvenli, sağlıklı ve hijyenik koşullarda üretim yapıyoruz. TSE tarafından salgın sürecine yönelik hazırlanan ve sanayi kuruluşlarının Covid-19 ile mücadelesinde rehber niteliği taşıyan ‘Covid-19 Hijyen, Enfeksiyon Önleme ve Kontrol Kılavuzu’nun yönergeleri doğrultusunda çalışmalarımızı yürüttük. Tüm bu çalışmalar sonucunda ‘Covid-19 Güvenli Üretim Belgelendirme’ denetimini de tamamlayarak sektörümüzde bu belgeye layık görülen ilk firma olma başarısını gösterdik” dedi.