Ana sayfa Haberler Şirket Haberleri Aksigorta’dan...

Aksigorta’dan 2018’de 3,4 Milyar TL Prim, 228 Milyon TL Kar

08.02.2019 – Aksigorta, 2018 yılında yüzde 30 büyüyerek 3,4 milyar TL prime ulaşırken, 228 milyon TL kar elde etti. 2018’de prim üretimini, önceki yıla göre yüzde 30, karını yüzde 79 artıran Aksigorta, trafik branşında yüzde 95, kasko branşında yüzde 12, motor dışı branşlarda yüzde 14 büyüme kaydetti. Aksigorta’nın hisse senedi 2018’de %21 getiri sağlarken BİST 100 endeksi üzerinde performans gösterdi.

2019 yılına çok güçlü başladıklarını dile getiren Aksigorta Genel Müdürü Uğur Gülen, “Şirketimizin piyasa değeri 2018 yılı sonunda 1.1 milyar TL’nin üzerine çıktı. Fon büyüklüğümüz yüzde 37 artışla 1.486 milyar TL’den 2.029 milyar TL seviyesine yükseldi. 2019 yılında da kolay, yalın ve erişilebilir sigortacılık vizyonu ile kalıcı üstünlük sağlayan sigorta şirketi olacağız. İnsan odaklı stratejimiz ile hissedar, müşterilerimiz ve çalışanlarımızla değer yaratacağız” dedi.

Kolay, yalın ve erişilebilir sigortacılık vizyonu ile kalıcı başarı elde etmeyi hedeflediklerini belirten Aksigorta Genel Müdürü Uğur Gülen, “Yılın başında elde ettiğimiz ivmeyi, devam eden aylarda da sürdürdük. Özellikle trafik ve nakliyat branşında dikkat çeken bir büyüme elde ettik. Ürün gamımızı modüler ve müşteri odaklılık yaklaşımımızla geliştirmeye devam ediyor. Üçüncü çeyrek sonuçları da bu yaklaşım ve çalışmalarımızın etkili olduğunu gösteriyor. Ağırlıklı olarak odaklandığımız yapay zeka teknolojilerinden maksimum verimi almayı hedefliyoruz” dedi.

Aksigorta, müşteri, dijitalleşme ve teknolojiye odaklanarak, hizmet ve ürün gamını bu çözümlerle zenginleştiriyor, yatırım alanları olarak inovasyon, analitik, yapay zeka ve yeni teknolojilere öncelik veriyor.

Aksigorta AKGRT Hisse Analiz ve Yorumları

 

Aksigorta Üçüncü Çeyrekte 2.447 milyon TL Prim Üretti

16.10.2018 – Aksigorta, bu yılın ilk dokuz ayında prim üretimini, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 39 artırarak 2.447 milyon TL’lik prim üretti. Trafik branşında yüzde 151, nakliyat branşında yüzde 59 büyüme kaydeden Aksigorta, kasko branşında da yüzde 18’lik büyüme elde etti. Aksigorta hisse senedi ilk 9 ayda %20 getiri sağlarken BİST 100 endeksi üzerinde performans gösterdi.

Kolay, yalın ve erişilebilir sigortacılık vizyonu ile kalıcı başarı elde etmeyi hedeflediklerini belirten Aksigorta Genel Müdür Uğur Gülen, “Yılın başında elde ettiğimiz ivmeyi, devam eden aylarda da sürdürdük. Özellikle trafik ve nakliyat branşında dikkat çeken bir büyüme elde ettik. Ürün gamımızı modüler ve müşteri odaklılık yaklaşımımızla geliştirmeye devam ediyor. Üçüncü çeyrek sonuçları da bu yaklaşım ve çalışmalarımızın etkili olduğunu gösteriyor. Ağırlıklı olarak odaklandığımız yapay zeka teknolojilerinden maksimum verimi almayı hedefliyoruz” dedi.

Aksigorta, müşteri, dijitalleşme ve teknolojiye odaklanarak, hizmet ve ürün gamını bu çözümlerle zenginleştiriyor, yatırım alanları olarak inovasyon, analitik, yapay zeka ve yeni teknolojilere öncelik veriyor.

 

Aksigorta’dan 2017 Üçüncü Çeyrekte 1,7 Milyar TL Prim

06.11.2017

Aksigorta’nın 2017 yılı üçüncü çeyrek sonuçları açıklandı:

Aksigorta’dan üçüncü çeyrekte 1.7 Milyar TL Prim,128 Milyon TL Teknik, 86 Milyon TL Net Kar

Aksigorta, 2017 yılının üçüncü çeyreğinde 1.7 Milyar TL prim üreterek, 128 Milyon teknik kâr ve 86 Milyon TL net kâr elde etti. 2017’nin ilk 9 ayında geçen yılın aynı dönemine göre, prim üretiminde yüzde 27 büyüme gerçekleştiren Aksigorta, teknik kârını 97 Milyon TL, net dönem kârını 69 Milyon TL artırdı.

2017 yılının üçüncü çeyreğinde 1.7 Milyar TL prim üretimi gerçekleştiren Aksigorta, geçen yılın aynı dönemine göre prim üretimini, yüzde 10’luk sektör büyümesinin üzerinde, yüzde 27 artırdı. Trafik dışı branşlardaki yüksek büyüme oranlarının pozitif etkisi ile teknik karlılığı 128 Milyon TL seviyesinde sonuçlanan Aksigorta’nın, sigortacılıktaki teknik karlılık göstergesi olan bileşik rasyosu yakın dönemde yaşanılan sel ve dolu hasarlarına rağmen geçen yılın aynı dönemine göre 10 puan iyileşerek yüzde 96 seviyesine çekildi. Aksigorta’nın hasar prim rasyosu ise 8 puan gelişerek yüzde 69 seviyesinde gerçekleşti.

YATIRIM PORTFÖYÜ BÜYÜKLÜĞÜ 1,5 MİLYAR TL’YE ULAŞTI

Aksigorta, ilk 9 ayda yakaladığı başarılı finansal performansı sayesinde, yüzde 27 seviyesinde güçlü bir özsermaye karlılığı elde etti. Uluslararası Finansal Raporlama Standartları (UFRS) bazında hazırlanan finansal tablolara göre Aksigorta net karı, geçen sene aynı döneme göre yüzde 80 artış göstererek 99 Milyon TL olarak gerçekleşti. Toplam yatırım portföyü büyüklüğü 1,5 milyar TL’ye ulaşan Aksigorta, şeffaf ve güçlü bilançosuyla sektörde ayrışmaya devam etti.

Aksigorta’nın trafik harici branşlardaki prim üretiminin, 2017’nin son çeyreğinde, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 10-15 aralığında büyümesi ve bileşik rasyosunun 90-100 aralığında gerçekleşmesi bekleniyor.

UĞUR GÜLEN: “2017 AKSİGORTA’NIN İLK HAMLE YILIYDI, ÇOK HIZLI DEVAM EDECEK”

Aksigorta’nın sigortacılık alanında müşteriyi en iyi tanıyan ve anlayan şirket olma hedefiyle dijital ve inovasyon yetkinliklerini geliştirmek üzere önemli yatırımlar yaptığına da değinen Aksigorta Genel Müdürü Uğur Gülen, 2017’yi son derece olumlu bir görünümle tamamlayacaklarını öngördüklerini de belirterek, şöyle dedi:

“2017, Aksigorta’nın ilk hamle yılıydı, 2018 ve sonrasında bu hamle çok hızlı bir şekilde devam edecek. Yeni yılda da portföyümüzü müşteri odaklı şekillendirmeyi sürdürecek, dijitalleşme ile verimliliğimizi artırarak değer yaratmayı hedefleyeceğiz. Kolay, yalın, erişilebilir sigortacılık vizyonumuz ile müşteri odaklılık, inovasyon, analitik, yeni teknolojiler ve dijital rekabet avantajı yaratacağımız önceliklerimiz olacak”.