Ana Sayfa Haberler Otomotiv Paza...

Otomotiv Pazar Raporu: En çok satılık otomobil ilanı Bağcılar’dan

En çok satılık otomobil ilanı Bağcılar’dan

05.04.2022 – Mart ayı Türkiye Otomotiv Pazar raporu yayınlandı. SmartIQ tarafından online otomobil pazarından derlenen verilerle hazırlanan Otomotiv Pazar Raporu’nun Mart versiyonu’na göre İstanbul’da en çok araç satışa konulan ilçe Bağcılar oldu. 28 Bin’in üstünde aracın satışa konulduğu Bağcılar’ı 16,2 Bin ile Esenyurt ve 13,3 bin ile Ataşehir izledi.

Otomobil fiyatlarının bir önceki Şubat ayına göre % 3,5 artış gösterdiği Mart ayında satışa konulan otomobil sayısı da % 2 oranında arttı. Satışa sunulan araçların satış hızı ise bir önceki aya göre yavaşladı. Şubatta ortalama satış süresi 43 gün iken Mart ayında bu 47 güne çıktı. En hızlı satılan ilk 3 markada ise sıralama değişmedi. Fiat 38 gün ile en hızlı nakte çevrilen marka olurken onu 39 günle Renault ve 48 günle Volkswagen izledi.

Türkiye’de satılık 2. el araçlarda en genç marka 6,5 Yaş ortalaması ile Fiat olurken onu 7 Yaş ile Renault, 7.2 ile Volkswagen ve 7,4 ile Ford izledi.

2. Elde araç değerini en iyi koruyan marka Mercedes Benz A serisi olurken piyasanın en az hasarla satışa sunulan markası da % 6,6 Hasar oranı ile yine Mercedes oldu. Hasarsızlık sıralamasında BMW % 7 ile ikinci, Audi ise % 7,4 ile üçüncü sırada yer aldı.

Türkiye’de % 100 elektrikli ve hibrit araç pazarında ise Mart ayı oldukça hareketli geçti. Mart ayında satışa konulan elektrikli ve hibrit araçların adeti % 64 artışla rekor kırdı.

Otomobil 2.El Pazarı: Kasım Ayında Yaşı Büyük Araçlara İlgi Arttı

Sahibinden: Kasım Ayında Yaşı Büyük Araçlara İlgi Arttı

07.12.2021 – sahibinden.com verilerinden hazırlanan sahibindex Kasım Vasıta raporuna göre ayın en çok ilan verilen kategorisi Otomobil oldu.  Otomobili; Minivan & Panelvan, Arazi/ SUV & Pick-up, Motosiklet ve Ticari Araçlar takip etti. Vasıta kategorisinin tamamı incelendiğinde ise geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre Karavan ilanları %79, ATV’ler %51, Motosiklet ilanları ise %24 arttı. Ayrıca, Kasım ayında yayından kaldırılan ilan sayısı Ekim ayına göre %12,6 arttı. Yine yayından kaldırılan ilanlarda, 0-3 ve 4-6 yaş gruplarının paylarında düşüş yaşanırken 7-9 ve 10-14 yaş aralığındaki araçlarda artış gözlemlendi.

Marka & Model sıralamasında ilk sırada yine Renault – Clio yer aldı. Sıralama, Volkswagen Passat, ve Opel Astra’nın yerini alan Renault – Megane ile devam etti. Ford – Focus ise marka-model sıralamasında 5. sırada yer aldı. En çok ilanı verilen Arazi/ SUV & Pick-up markası değişmedi ve lider Nissan oldu; Nissan’ı Volkswagen ve Land Rover takip etti.

sahibindex Vasıta raporuna göre Kasım ayında en çok beyaz, siyah, gri, gümüş gri ve kırmızı renkli, yakıt türü dizel olan ve 2016 model yılı olan araçların ilanı yayınlandı.

Tüm ilanlar arasında araçların %31’i 0 – 100bin kilometre aralığında yer aldı. İlanların %19,4’ü, 50.001 – 100.000 TL aralığında satışa sunuldu.

sahibinden.com’da Kasım ayında ilan bakanların en çok ilgisini çeken markalar son iki ayda da dağişmedi ve sıralama; Volkswagen, Renault, BMW, Opel ve Ford şeklinde gelişti.

Araçlar en çok gece 22:00-23:00 aralığında incelendi, ilanlara ortalama bakılma süresi ise 11 dakika 17 saniye.